Haarlems Dagblad Japanners bezetten het vliegveld Kakas op Menado. Geslaagde Duitsche verkenningsaanvallen ten Oosten van Charkof. 59e JAARGANG No. 17966 x Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 14 JANUARI 1912 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3J3, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes xle rubriek. Kema, op de Oostelijke punt van Celebes, gevallen. ijnenlegger „Prins van Oranje" verloren. TOKIO, 13 Jan. (Domei). Het keizerlijk hoofd- jwartier heeft medegedeeeld dat de Japansche marine jen Ned.-Indischen mijnenlegger „Prins van Oranje", oetende 1.291 ton, die trachtte van Tarakan te ont komen, in den grond heeft geboord. Intusschen hebben Japansche eenheden zich meester jemaakt van het vliegveld Kakas nabij Menado op Celebes, waar vier Lockheed Hudsons, zware bommen werpers, en drie andere zware bommenwerpers wer den neergeschoten. In het gebied van Tarakan hebben Japansche vliegtuigen een tweemotorigen bommen werper van den tegenstander neergeschoten, benevens og een tweede machine. Ten aanzien van de verovering van het vliegveld ,an Kakas wordt gemeld dat de Japansche eenheden, die Menado hebben bezet, opgerukt zijn naar Tondano, waar zij zich voegden bij eenheden, die te Kema wa- en geland. De gezamenlijke eenheden rukten toen p naar het vliegveld van Kakas. Een D.N.B.-bericht uit Tokio meldt: Volgens een jfficieel communiqué zijn speciale landingscorpsen der Japansche marine ook aan de Oostkust van Celebes succesvol ontscheept en hebben op de Noord-Oostelijke punt van het eiland de stad Kema bezet. In hooge militaire kringen levert men commentaar, soo deelt een Domei-bericht mede. op een radiobericht oit Singapore .volgens hetwelk alle olievoorraden en •bronnen op Tarakan waren verwoest, alvorens de Japanners dat eiland veroverden. Genoemde kringen teggen dat deze verwoestingstactiek in het geheeel teen militaire voordeelen oplevert, maar uitsluitend inheemsche bewoners doet lijden. Hoe grondig deze actiek ook wordt toegepast, dit zal de verdediging ran Nederlandsch-Indië tegen de Japansche aanvallen aiet mogelijk maken, aldus deze kringen. Onder verwijzing naar het feit dat de oliebronnen uit Britsch-Borneo, dat vorige maand is veroverd, al bijna de normale productie vertoonen, verklaarden waarnemers dat de zinnelooze verwoesting kennelijk nutteloos is. OLIEBRONNEN VAN TARAKAN. BATAVIA, 13 Januari. (A.N.P.) Volgens mededee- llngen van verschillende zijden staat nog niet vast Jat de petroleumbronnen van Tarakan onbruikbaar jemaakt zijn. Wel waren hiervoor maatregelen geno- Het wordt mogelijk geacht dat de bezetting der Ja panners te snel in haar werk is gegaan om uitvoering van alle maatregelen mogelijk te maken. Althans is Ie Batavia hierover geen definitief bericht ontvangen. De val van het olie-centrum Tarakan in Borneo is le Batavia door bevoegde instanties toegegeven. BRITSCHE TROEPEN TREKKEN OP DE STAD MALAKKA TERUG. TOKIO, 13 Januari (D.N.B.) Als voorhoede der Japansche strijdkrachten heeft vanmiddag om vijf uur een tankafdeeling de grens van den staat Negri Sembilan overschreden bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander. De Britsche strijdkrachten trekken Ijlings terug op de stad Malakka. Maandagmiddag hebben formaties der luchtmacht ran de Japansche marine ondanks slechte weersom- itandigheden opnieuw hèvige bomaanvallen op Sln- japore ondernomen. Daarbij werd zware beschadiging ran militaire installaties waargenomen. Alle Japan- tche vliegtuigen keerden op hun basis terug. Een te Sjanghai ontvangen bericht van Radio-Mei- bourne zegt dat voortzetting van den oorlog tegen Japan in Oost-Azië zonder Singapore uitermate moei lijk zou zijn. Een correspondent van United Press heeft intusschen »a een onderhoud met Britsche officieren te Singa pore gemeld, dat deze stad niet kan standhouden tegen ie Japansche aanvallen, indien niet aanzienlijke ver sterkingen en afdeelingen der luchtmacht uit Enge land komen. STRIJD OP DE PHILÏPPÏJNEN. TOKIO, 13 Jan. (Domei). De oorlogscorrespondent Ier „Nitsji Nitsji" meldt van het front der Philippij- len dat de Japanners thans het schiereiland Bataan beheerschen en een Amerikaansche strijdmacht van W.OOO man een laatste wanhopige verdediging voert os stellingen aan den voet van een berg van 1280 meter en voorts langs de kust. De Japanners treden op tegen de Amerikaansche artilleriestellingen, waar de Japansche infanterie met steun van de lucht macht een krachtig offensief ontketent Het kanon- febulder is zelfs te Manilla hodrbaar. Duitsche divisies verdrijven bolsjewieken bij Mozjaisk Finnen vernietigen Sovjetbataljons bij Poventza Het D.N.B. meldt: In het gebied ten Oosten van Mozjaisk gelukte het op 11 Januari aan sterke strijd krachten der bolsjewieken tijdelijk de Duitsche linies binnen te dringen. Ondanks de zware vorst onder namen de troepen van de hier strijdende Duitsche di- 'isies terstond een feilen tegenaanval, onder den in vloed waarvan de vijand het terrein weer moest ont ruimen. Op enkele punten van het gevechtsterrein Ontwikkelden zich hierbij felle gevechten in den loop ïaarvan de vijand zware, bloedige verliezen leed. Sa het einde der gevechten werden ruim 300 gesneu velde bolsjewieken geteld. Bovendien maakten de Duitsche soldaten tien vijandelijke machinegeweren, (enige granaatwerpers, een pantserafweerkanon en talrijke ski-uitrustingen buit. Het Finsche legerbericht van 13 Januari luidt: „Op de Karelische Landengte niets van beteekenis. Landengte van de Aunus: in langdurige gevechten *erd een door den vijand taai verdedigde stelling veroverd, waarbij de vijand ln totaal 2640 man aan gevangenen verloor. Onze troepen maakten 6 stukken jeschut, 85 verschillende automatische infanteriewa- pens, 580 geweren en talrijke hoeveelheden munitie en inder materiaal buit. Verder werden drie pantserwa- tens en vier gepantserde auto's vernield. Oostelijke front: In het Zuidelijke deel van het front hebben onze troepen na een strijd van vijf da len de pogingen van den vijand om de belangrijke •tad Poventza aan den Noordelijken over van het Onega-meer te heroveren, afgeslagen. In de gevechten *erd het 1068e en het 1072e bolsjewistische regiment Infanterie, alsmede vier bataljons van een ski-brigade, lie van een schiereiland in het Noordwestelijke deel 'an het Onega-meer in Zuidwestelijke richting een Hnval hadden ondernomen op de stad Poventza, uit- ttngedreven en voor «het grootste deel vernietigd. En kele vijandelijke bataljons werden met hun bevel hebbers tot den laatsten man in de pan gehakt. Ten Noorden van Poventza hebben onze troepen fisteren twee plaatselijke aanvalspogingen van den •ijand afgeslagen en de zuivering van het terrein Wortgezet. In de overige sectoren van het Oostelijke front ac tiviteit van verkenningstroepen". Graaf Ciano naar Boedapest fertrokken Voor verblijf van eenige dagen In Hongarije Uit Rome meldt het D.N.B. dat de Italiaansche mi- ulster van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, even na middernacht in gezelschap van enkele hooge ambte naren en den Hongaarschen gezant te Rome naar Boedapest vertrokken. Ciano, die door den rijksbestuurder werd uitge- ftobdigd, zal eenige dagen in Hongarije verblijven. De voornaamste gevechten op het schiereiland Ba- langa schijnen zich, naar het D.N.B. verneemt, volgens de laatste berichten af te spelen in het gebergte op omstreeks 20 K.M. ten Zuiden van de Amerikaan sche oorlogshaven Olongapo. Amerikaansche en Phi- lippijnsche strijdkrachten probeeren met alle midde len de Oostzijde van dit schiereiland te verdedigen. In Japansche militaire kringen neemt men aan dat dit de laatste tegenstand op groote schaal is en dat het lot van het eigenlijke schiereiland beslist is. als de doorbraak door deze vijandelijke stellingen is geschied. De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten op de Philippijnen heeft in een proclamatie gedreigd met de zwaarste straffen bij oproer tegen de Japan sche militaire autoriteiten en ordeverstoring. In de stad Olongapo zijn rust en orde reeds her steld. De Japansche militaire autoriteiten gingen ter stond na hun komst tot verdeeling van levensmiddelen over. Meer dan 100 Japanners, die bij het uitbreken van den oorlog te Manilla waren geïnterneerd, kon den terugkeeren naar hun woning te Olongapo. DE RADJAH VAN SERAWAK. STOCKHOLM, 14 Januari (A.N.P.) Volgens een bericht van den Britèchen Berichtendienest is de radjah van Serawak, Sir Charles Brooke, gisteren per vliegtuig te Port Darwin aangekomen. Twee weken geleden vertrok hij uit Australië om zich naar Serawak te begeven, doch bij zijn aankomst te Soe- rabaja vernam hij, dat zijn gebied door de Japanners bezet was, waarna hij besloot naar Australië terug te keeren. Hij zal daar waarschijnlijk eenigen tijd blij ven. Zijn vrouw bevindt zich te New York. Japan en Nederlandsch-Indië BERLIJN, 14 Januari. (V.P.B.) Uit Tokio komt het bericht, dat de Ned. mijnenlegger „Prins van Oranje" bij een poging om uit de wateren van Tara kan te ontvluchten door Japansche zeestrijdkrachten tot zir.ken is gebracht. In Berlijnsche politieke krin gen legt men een groote belangstelling aan den dag 'voor het feit, dat Japan zijn eerste aanvallen op Ned.~ Oost-Indië vergezeld heeft doen gaan van een offi- cieele verklaring, waarin wordt gezegd, dat men dit, ondanks de Ned.-Indische oorlogsverklaring aan Ja pan, had gehoopt te kunnen vermijden, doch dat het optreden van Ned. Oost-Indië tegen Japan tegenmaat regelen noodzakelijk heeft gemaakt. In het algemeen helt men in de Rijkshoofdstad over tot de opvatting, dat de bezetting van Tarakan en de landing op Ce lebes slechts een inleiding vormen tot operaties op groote schaal. Duitsche bladen ontvangen van hun corresponden ten te Tokio telegrammen waarin dezelfde verwach ting wordt uitgesproken. Men had er te Berlijn reeds eerder op gewezen, dat Japan, ondanks dat Nederland na het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië de eer ste was geweest, die dit land den oorlog verklaarde, zich nog steeds van aanvallen op Ned. Oost-Indië ont hield. De Japanners moesten zich bij het feit der oor logsverklaring uiteraard neerleggen en zij gingen dan ook over tot sluiting van het Ned. gezantschap te To kio, maar daar bleef het dan ook bij. Bij hun ver schillende landingen op Borneo hebben zij uitsluitend Britsch en geen Ned. Indisch gebied bezet. Zij heb ben op Malakka.de Engelsche .vliegvelden gebombar deerd, maar toen de Engelsche vliegers de wijk naar de Oostkust van Sumatra namen zijn de Japanners hen niet gevolgd. Japan heeft gedaan wat hel kon om de bevolking van Ne'd. Oost-Indië van hun vredelie vende bedoelingen te overtuigen. Wie zich echter niet wilde laten overtuigen, dat was de regeering te Ba tavia. Deze stelde de Ned. Indische vloot ter beschik king van haar partners in het A. B. C. D.-blok. Zij zond een deel van haar luchtmacht naar Malakka en stelde alle eilanden van het Ned. koloniale Rijk ter beschikking van Engeland en Amerika. Wat te Tokio vooral een pijnlijken indruk heeft gemaakt, is het feit, dat de manier, waarop Japan tot nu toe Ned. Oost- Indië heeft ontzien, in Ned. Oost-Indische kringen tot de felste spot en hoon heeft geleid. Dr. van Mook naar Washington BATAVIA, 14 Januari. (A.N.P.) De luitenant gouverneur-generaal dr. van Mook, is uit Australië te San Francisco aangekomen, op doorreis naar Washington. Amerikaanscli vliegkampschip gezonken Twee torpedotreffers van Japansche duikboot TOKIO, 14 Januari. (Domei). Het Japansche hoofdkwartier meldt dat een Japansche duikboot op 12 Januari des avonds twee torpedotreffers heeft ge plaatst op een Amerikaansch1 vliegkampschip van het type „Lexington", groot 33.000 ton. De aanval werd ondernomen in de wateren bewesten Hawaii, De be manning der duikboot kon niet met zekerheid zeggen of het vliegkampschip gezonken is, doordat de duik boot moest duiken, toen zij door een torpedoboot- jager werd aangevallen. Niettemin gelooft men dat het Amerikaansche schip gezonken is, daar men twee zware ontplofifngen waarnam, nadat de duikboot on der water was gegaan. Het hoofdkwartier meldt voorts dat een vijandelijke duikboot, die opereerde in het Zuiden der Chineesche Zee. op 10 Januari het 5.000 ton metende Japansche hospitaalschip „Harbin Maroe" heeft getorpedeerd en tot zinken gebracht. Met uitzondering van zes perso nen zijn de gewonden die aan boord waren en de be manning gered. Het hoofdkwartier verklaart dat deze daad een onmenschelijke handeling en een flagrante schending van het internationale protocol van 1912 beteekent. ADMIRAAL HART OP JAVA AANGEKOMEN. BATAVIA, 13 Jan. Het A.N.P meldt: Admiraal Hart. de bevelhebber der verbonden marinestrijd krachten in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, is een week geleden „ergens op Java" aan gekomen. United Press meldt dat hij de reis gemaakt heeft in een onderzeeboot. Port Swettenham op Malakka door de Engelschen ontruimd STOCKHOLM. 14 Januari (D.N.B.) De „Dagens Nyheter" publiceert een bericht van United Press uit Malakka, waarin wordt gezegd dat de Engelschen de haven van Port Swettenham ten Zuidwesten van Kwala Loempoer hebben moeten opgeven. SJANGHAI, 14 Januari. (D.N.B) Het in Singa pore uitgegeven legerbericht geeft het verlies van de belangrijke haven Port Swettenham aan de West kust van het schiereiland Malakka toe. Van Britsche zijde wordt voorts meegedeeld dat de ontruiming van Kwala Loempoer en Port Swettenham een sinds ver scheidene dagen besloten feit is. Jeugdige dieven Boter uit melkwagens gestolen Door de recherche te Haarlem zijn drie jongens van 13 tot 15 jaar aangehouden, die bekennen gedu rende de laatste maanden in totaal 35 pakjes van 1/4 K.G. uit wagens van melkboeren te hebben ont vreemd. Zij verkochten de boter weer voor 1 3 i f 3.50 per K.G. Ondanks- hun jeugdigen leeftijd waren het geen onbekenden voor de politie.* VERDUISTEREN Van 17.54 tot 9.44 Maan 15 Jan. op 7.57, 15 Jan. onder 16.49 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 11 Januari t.m. 17 Januari: Brood of gebak 03A Brood 4 rants. 03 B Brood rants. 03A Vleesch 1 rants. Vleesch of 03B Vl.waren H rants. vleeschwaren 03A Aardappelell K.G. Aardappelen 03B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 28 December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189 Algemeen 500 gr. Jam 185-18S 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 19 0 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3% L. Melk 01B-04B Melk I lii L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 6 Januari t.m. 14 Januari: 02 Boter 125 gr. Boter 02 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 2S December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D. met raad en daad. Voor boter en vet bon 03 's-GRAVENHAGE, 14 Januari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Januari tot en met Vrijdag 23 Januari a.s. bon „03" van de boter- zoowel als van de vet- kaart, recht zal geven op het gebruikelijke rantsoen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak kunnen houders van vet kaarten, die hun met „03" gemerkte bonnen in de periode van 31 December j.l. tot en met 10 Januari 1942 bij hun slager hebben ingeleverd, per twee bon nen een rantsoen gesmolten r u n d v e t, d.i. 200 gram, betrekken. Tegen inlevering van bon 03 van de vet- kaart, ter verkrijging van boter, zal, als gewoonlijk, een reductie worden verleend van 22% cent per 250 gram. Het persoonsbewijs 175 bekeuringen te Haarlem Na 1 Januari is, zooals aangekondigd was, de po litie overgegaan tot een verscherpte controle betref fende het persoonsbewijs, dat iedereen thans geacht wordt, te bezitten en bij zich dragen. Dat er nog heel wat vergeetachtige menschen zijn is intusschen wel gebleken: Niet minder dan 175 personen liepen bij deze controle tot dusver een proces-verbaal op. Men zij dus bij herhaling gewaarschuwd en drage het persoonsbewijs steeds bij zich, als men de straat op gaat! SCHOOLMELK IN HAARLEM EN OMGEVING. Deze week is te Haarlem weer begonnen met de verstrekking van schoolmelk. Zooals men weet wor den hiervoor bonnen vereischt, waarvoor ieder kind 1 3/4 L. melk per twee weken ontvangt. Naar wij vernemen was de deelneming deze week nog niet algemeen, wat wellicht geweten moet wor den aan de bonnen, doch de verwachting bestaat, dat het gebruik wel spoedig zal gaan toenemen. In Heemstede zal, naar wij vernemen, de volgende week met de verstrekking van schoolmelk worden be gonnen. In Bloemendaal ontving de schooljeugd reeds voor de Kerstvacantie melk. Na de hervatting der scholen is men hiermede weder aangevangen Bakker uit Velsen veroordeeld Botertoewijzingen verkocht Tot vier maanden gevangenisstraf werd hakker J. C. Verver te Velsen hedenmorgen door den Eco- nonvischen Rechter veroordeeld wegens het ver- koopen van botertoewijzingen. Zes toewijzingen van 100 kg. boter had Verwer voor f 365 verkocht; bo vendien had hij nog eenigo balen tarwebloem clan destien verhandeld. Mr. A. van Vessem. die ver dachte verdedigde, wees er in zijn pleidooi op dat Venver op een gegeven oogenblik in moeilijkheden kwam omdat hij zijn toewijzingen van tarwe, suiker en bloem wèl doch die van boter niet meer verwer ken kon. Daarom had hij de botertoewijzingen ver kocht. De boter is echter toch weer by de handelaren terecht gekomen, zoodat er geen levensmiddelen aan de bevolking zijn onttrokken. De Economische Rech ter bracht in zijn vonnis echter naar voren, dat Verwer een groote winst op de toewijzingen had ge maakt. De officier had eveneens 4 maanden geëischt. Andere verdachten, die bij dezen handel waren betrokken kregen gevangenisstraffen of hooge geld boeten. Voortaan goedkeuring noodig voor drukwerkorders 's GRAVENTIAGE, 14 Januari. De huidige pa- piersituatile maakt het noodzakelijk de hoeveelheid uit te voeren drukwerk te beperken. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart heeft daarom den directeur van het rijksbureau voor de grafische industrie gemach tigd daartoe een regeling te treffen. Volgens den door genoemden directeur nu getroffen regeling die nen de drukkers met ingang van 15 Januari a.s. voor elke drukwerkorder een door of vanwege het rijks bureau voor de grafische Industrie afgegeven ver gunning aan te vragen, ook indien het papier door den opdrachtgever wordt bygoleverd. In het algemeen zal geen vergunning worden ver leend voor de vervaardiging "Van die drukwerken, waarin niet tot het uiterste op papier is bezuinigd en voor die, welke in verband met de huidige papior- schaarsohte niet als onontbeerlijk kunnen worden beschouwd. Teneinde een vlotte afwerking van de aanvragen te bevorderen zijn door het rijksbureau in het land vier districtskantoren, nl. te Zwolle. Eindhoven, den Haag en Amsterdam opgericht bij welke de vergun ning-aanvragen dienen te worden ingediend. Tegen de beslissingen vanu de districtskantoren van het rijksbureau staat beroep open bij den secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, die hiertoe de ..commissie van beroep goedkeuring drukwerkorders" heeft ingesteld. Opdrachtgevers van drukwerken doen goed met het bovenstaande rekening te houden, door ter be sparing van onnoodige moeite en kosten, opdrachten van niet noodzakelijk drukwerk achterwege te laten en ©ventueele spoedesschende opdrachten tijdig door t6 geven. Wat dit laatste betreft kan worden opge merkt. dat de regeling voor de behandeling van de aanvragen zoodanig is getroffen, dat verwacht mag worden, dat voor drukwerk, waarvan de versun- nings-aanvraag op de juiste wijze Is ingediend het door de regeling ontstane oponthoud hoogstens twee of drie dagen zal eischen. Voorts wordt nog de aandacht gevestigd op het onlangs gepubliceerde bericht, volgens welk voor het drukken van Roeken toestemming b|j de afdee- ling boekwezen van het departement van volksvoor lichting en kunsten dient te worden verzocht. (ANP) DUJTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 13 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op de Krim en in de Bocht van den Donetz slechts geringe gevechtsactie. In het gebied ten Oosten van Charkof hebben onze troepen ge slaagde verkenningsaanvallen op vijandelijke steun punten ondernomen. De vijand verloor 219 dooden en 93 gevangenen. In de centrale zone en in het ge bied van Waldai duren de gevechten voort. Bij een operatie van een stoottroep aan het omsingelings front van Leningrad werden 22 vijandelijke kaze matten met de bezetting vernietigd. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen. Stuka's en jagers grepen in de gevechten te land in. De bolsjewisten leden bijzonder bloedige verliezen en verloren veel krijgsmateriaal. In talrijke garni zoensplaatsen en treinen werd brand veroorzaakt. In Noord-Afrika werden heftige Britsche aanval len in het gebied van Solloem afgeslagen. De zware gevechten duren voort. Ten Zuid-Westen van Age- dabia mislukte een vijandelijke pantseraanval. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's bombar deerden concentraties van Britsche auto's en pant serwagens in het gebied van Agedabia, alsmede ha venwerken en vliegvelden in Cvrenaïca. Bij lucht gevechten werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Overdag en des nachts zijn de luchtaanvallen op vliegvelden op Malta met succes voortgezet". Aan het Oost front doet de winter zich gelden. Op de vliegvelden zijn de sleden reeds gewone verkeersmid delen gewor den. (Hoffmann- Stapf- P. K. Rauehwetter) Faillissementen in het Arrondissement Haarlem In 1941 minder dan iic 1940 Door de Haarlemsche Rechtbank zijn in 1941 faillissementen uitgesproken tegen 88 faillissementen in 1940. Een vermindering dus van 34. Er zijn weer sinaasappels 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. Er is een begin ge maakt met den aanvoer van sinaasappels, waarvan de eerste wagons, die thans zijn binnengekomen, voor de verpleegden in de ziekenhuizen in ons land be schikbaar zijn gesteld. Het resteerende gedeelte zal aan het publiek worden verkocht. Het eerste komen de Rotterdammers aan de beurt, daarna zullen de overige plaatsen worden bedacht. Tengevolge van het moeilijke transport en den duur- deren aankoop in Italië zijn de prijzen belangrijk hooger dan die van voor den oorlog. De groenten- en fruithandelaren, die den verkoop van sinaasappels op zich nemen, worden eraan herinnerd, dat overtre ding der prijsvoorschriften op de strengste wijze zal worden gestraft. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de sinaasappels mogen per stuk worden aange boden. De winkelier ïs echter verplicht op cent naar beneden af te ronden en het gewicht per stuk en den dienovereenkomstigen prijs ten overstaan van zijn klanten zelf te berekenen. (A.N.P.) De Haarlemsche Rechtbank Vonnissen in 1941 Het aantal uitgesproken strafvonnissen door de Haarlemsche Rechtbank in 1941 bedroeg 446 tegen 439 in 1940. Door den Politierechter en Kinderrechter wer den in 1941 uitgesproken 1545 vonnissen tegen in 1940. Door den Economischen Rechter zijn vanaf Juni 1941 uitgesproken 706 vonnissen. In het bijzonder zijn dus vergeleken bij 1940 het aantal vonnissen van den Politierechter en van den Kinderrechter gestegen. Alle landarbeiders in het N.V.V. 's-GRAVENHAGE, 14 Januari. De persdienst van het N.V.V. deelt ons het volgende mede: Teneinde misverstand te voorkomen, vestigt het N.V.V. er de aandacht op, dat evenals tot nu toe het N.V.V. de sociaal-economische belangen der landar beiders blijft behartigen, met name door middel van de werkloozenkassen. Wil de daadwerkelijke sociale politiek van het N. V.V. practische resultaten blijven afwerpen, dan is ook voor de landarbeiders een krachtige organisatie noodzakelijk, die zij vinden in den Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. Utrecht. Catharijncsingel 38. Tusschen den Nederlandschen landstand en het N. V.V. worden sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd om tot een wederzijdsche samenwerking en een doel matige organisatie te geraken. OPSPORING VAN EEN MEISJE GEVRAAGD. De burgemeester van Valburg, te Andelst, tel. Zet ten no. 413 (K 8880), verzoekt namens den president directeur der Heldring Gestichten te Zetten opspo ring en terugbrenging van de onder voogdij van voor noemde inrichtingen geplaatste minderjarige Suerdna Cato Gupffert, zich noemende Jacky Gupffert, gebo ren te Amsterdam 4 Augustus 1926, die in den avond van 13 December 1941 uit de inrichting, waarin zij was opgenomen, is weggeloopen Signalement: lang ong. 1.74 M., ovaal gezicht, groote neus, donker haar. Joodsch type: gekleed met donkerbruine jas, bruine muts, grijs rokje, grijs colbertjasje, beige truitje, witte blouse, beige lage schoenen. Zij is niet in het bezit van haar persoonsbewijs en distributiebescheiden. Echtscheidingen in het Arrondissement Haarlem In 1941 19 pCt. hooger dan in 1940 De Haarlemsche Rechtbank behandelde in 1941 440 echtscheidingen tegen 369 in 1940, hetgeen een erhooging beteekent van 71 of 19%. Het aantal aangebrachte civiele zaken beliep het vorige jaar 647 tegen 607 in 1040. Prijsaanduiding in slagerswinkels Moet op goed zichtbare en leesbare wijze geschieden 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. Het A.N.P. meldt: Vooral in slagerswinkels is het een veel voorkomend verschijnsel, dat de verplichte prijsaanduiding onvol doende ïs. zeer ten ongerieve van het publiek. Daarom wordt nogmaals gewezen op art. 2 van het Prijsaan- duidingsbesluit 1941, waarin wordt voorgeschreven, dat het prijzen op duidelijk zichtbare en leesbare wijze moet geschieden bij waren, die in de etalages worden uitgestald. Wanneer het vleesch, dat voor on- middellijken verkoop gereed wordt gehouden, niet zichtbaar is uitgestald, moet een prijslijst worden op gehangen. Maar al te dikwijls gebeurt het, dat deze prijslijsten zoodanig zijn opgehangen, dat zij voor het publiek niet of nauwelijks leesbaar zijn. Op iederen slager rust echter nu zonder meer de plicht te zorgen, dat er een prijslijst hangt op een plaats, waar zij voor het publiek duidelijk leesbaar is en waarop de prijzen voorkomen, zooals ze in de dag- en vakbladen zijn gepubliceerd. Op de naleving dezer voorschriften zal een strenge controle worden uitgeoefend en bij overtreding of nalatigheid zal een gevoelig ingrijpen zeker niet ach terwege worden gelaten. Valsclie stuivers in omloop HILVERSUM. 13 Jan. Het nieuwe stuivertje is reeds thans vervalscht. Een bewoonster van de Pla- netenstraat heeft gisteren zulk een valseh stuiver stukje ontvangen, van welk feit zij aangifte bij de po litie heeft gedaan. Het vervalschte stuivertje is slecht nagemaakt. Het is dunner dan het echte en er zijn ook enkele andere waarneembare verschillen. (A.N.P.) Stichting „Het Volksconcert" Eerste Paedagogisch Concert Met het Dinsdaga%'ond gegeven „Paedagogisch Con cert" heeft de Stichting „Het Volksconcert" haar prachtig werk van vorige jaren voortgezet. Het be stuurslid de heer Johan Spoor sprak een inleidend woord: een welkom; een uiting van tevredenheid over de talrijke opkomst, al evenaarde deze nog niet die van een der vorige, toen een deel van het publiek op het podium een zitplaats moest vinden; eenige op merkingen over den vorm dezer concerten, die zoo be vorderlijk is voor het begrijpen van de schoonheid der muziekwerken en van de bedoelingen der componis ten, omdat de dirigent Marinus Adam vooraf toelich tingen geeft, waarbij orkest-instrumenten of groepen daarvan a.h.w. aanschouwelijk worden voorgesteld; tenslotte de verklaring, dat het zoowel voor den di rigent. die het initiatief er toe nam als voor de or kestleden der H.O.V. een satisfactie zal zijn, indien deze concerten aan hun doel beantwoorden. De programmakeuze van dit concert was zeer ge lukkig: het ftie Brandenburgsche Concert van Bach, de Ouverture van Mozart's opera „Die Zauberflöte" en Beethoven's 3de „Leonore"-Ouverture. Deze keuze stelde den dirigent in staat vele interessante bijzon derheden van de structuur dier werken op een ook voor leeken volkomen bevattelijke wijze in 't licht te stellen: het wezen van den polyphonen of contra- puntischen stijl, van fuga en canon: de instrumentale kleuren en de mengingen daarvan; het karakteris tieke van thematische bewerkingen waren eenige on derwerpen die Marinus Adam te berde bracht en door het ten gehoore laten brengen van fragmenten il lustreerde. Maar die keuze maakte het hem ook mo- gelijk vergelijkingen tusschen de stijlen en de werk wijzen der drie grootmeesters Bach, Mozart en Beet hoven te trekken. Het 4de Brandenburgsche concert heeft als „concertino" (solistische groep) één soloviool en twee fluiten Gijs Beths, Joh Spies en Frans Vester vormden het concertino: zij deden het met cere. Het belangrijkste deel van het 4de Concert ls de fugatische finale (Presto), die tot een grootsche stijging voert. De „ZauberfIöte"-Ouv. werd als zelfstandig stuk, dus zonder verband met de opera, besproken. De voor Mozart ongewoon groote blazersbezetting vormde een onderwerp van bespreking en demonstratie. De „Leonore"-Ouv. sluit zich veel meer bij den in houd der opera „Fidelio" aan. Daarom gaf Adam een kort overzicht van dien inhoud galleen daardoor is b.v. de beteekenis van het trompetsignaal, dat zoo on verwacht in de doorwerking ingrijpt, te bevatten. Ook Beethoven's thematische en motivische bewerking lichtte hij met hoorbare voorbeelden toe. De uitvoering der beide Ouvertures was op enkels kleinigheden na zeer goed K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1