Haarlem's Dagblad apanners rukken in twee colonnes naar Singapore op. Bolsjewistische aanvallen in den Zuidelijken sector van het Noordelijk front afgeslagen. \9e JAARGANG No. 17967 x Uiigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 15 JANUARI 1942 Abonnementen per week f 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V£. Groentjes zie rubriek. Ie staten Negri Sembilan i Pahang in Japansche ancien. SJANGHAI, 14 Januari. (D.N.B.) Volgens berich- n Malakka vordert de Japansche opmarsch naar ingapore onweerstaanbaar. De Japansche troepen ukken in twee colonnes op. Die aan de Westkust is aor de vlakte van Selangor getrokken en heeft ampin bezet. Pogingen der Britten om een nieuw front te vor- sn zijn tot dusver mislukt door de snelheid der Ja- insche troepen. De Britten hebben geen kans ge ien zich van den vijand los te maken. De prestatie der Japanners blijkt uit het feit dat na jen val van Kwala Loempoer dagmarschen van 60 jM. in doorsnee zijn gemaakt. Een deel der Britsche troepen vlucht in Zuidelijke nchting, terwijl andere afgesneden en omsingeld zijn. De staten Malakka en Johore liggen na de bezwijking ian de laatste Britsche stellingen open voor den Ja- inschen inval. Een D.N.B. bericht uit Tokio deelt mede dat Ja- ansche strijdkrachten Dinsdagmiddag reeds de grens an den staat Malakka overschreden hebben en naar Kt Zuiden blijven oprukken. De staat Negri Sembi- in is van den vijand gezuiverd en door de Japanners ezet. Nadat de Japansche troepen door het berg- ichtige gebied van Oost-Malakka zijn getrokken is Is staat Pahang geheel in Japansche handen. In den avond van den 14en Januari zijn de Ja pansche troepen, naar Domei van het front op Malakka meldt, van het Oosten en van het Wes ten uit de provincie Johore binnengerukt, waar zij hun bliksemsnellen opmarsch voortzetten. On geveer 30.000 Britsche soldaten van het verdedi gingsfront van Singapore zijn volkomen inge sloten. Reuter meldt: „Het eenige bericht dat in Londen ïoensdag over Oost-Azië te verkrijgen was, deelt sede dat de Britsche terugtocht op Malakka voort jaag". Zware Japansche bommenwerpers hebben Dinsdag- ivond het vliegveld Mingsladon, een voorstad van Ungoon, aangevallen. Zij veroorzaakten daarbij brand i twee bombardementsvliegtuigen. Alle Japansche avondbladen publlceeren vol veront waardiging en groot opgemaakt het bericht over het ut zinken brengen van het Japansche hospitaalschip, lit geschiedt met koppen als „Onmenschelijke aan- ral", „Anglo-Amerikaansche fairness onthult haar rare gezicht" of „Duivelsch optreden der Amerika- UITBREIDING VAN HET JAPANSCHE SCHEEPSBOUWPROGRAM. TOKIO, 14 Januari. (D.N.B.) Met het oog op de itbreiding van de militaire operaties in Oost-Azië de daarmede in verband staande gestegen behoefte 3 scheepsruimte heeft de eerste minister Tojo giste- een langdurige bespreking gevoerd met ongeveer prominente financieele persoonlijkheden. De pre- dent van het bureau voor het ontwerpen van plan- en Soezoeki liet er in den loop der beraadslagingen et licht op vallen dat een uitbreiding van het scheeps- uu.wprogram noodzakelijk is. JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIë. TOKIO, 14 Januari. (D.N.B.) De reden voor het ptreden van Japan tegen Nederlandsch Indië noem- ie de woordvoerder dc-r Japansche regeering de ijandelijke gezindheid der Nederlandsch-Indische re- (eering, die zich als werktuig van Engeland en Ame- ika laat misbruiken. De militaire maatregelen van Japan, zoo verklaarde j woordvoerder, richten zich echter geenszins tegen I» inboorlingen der betrokken' gebieden, noch tegen i!e landen welke onder dwang vijandelijke handelin- ;en tegen Japan plegen. De houding van Japan te- jenover de inheemsche bevolking blijkt reeds uit de mstandigheid dat de Japansche troepen bijv. op Ma- ikka en op de Philippijnen zijn verwelkomd door de «volking die haar bereidheid tot medewerking tot iltdrukking bracht. Tegenover deze bevolking koestert lapan evenmin vijandelijke gevoelens als tegenover llle andere volken van Oost-Azië, die met Japan rillen samenwerken. Deze volken kunnen derhalve een overeenkomstige behandeling door Japan ze er zijn. lapan werd onderschat De meening van den Engelschen journalist Ward Price STOCKHOLM. 14 Januari. (D.N.B.) De Londen- rhe correspondent van „Nya 'Dagligt Allehanda" zeeft Engelsche persstemmen weer. welke de wanhoop h Londen over den toestand op Malakka weerspie- leien. Ward Price, de politieke medewerker van de .Daily Mail", aldus de correspondent, neemt geen üad voor den mond. In zijn critiek zegt Price dat Japan al den tijd als tegenstander van Groot-Brit- De staten Malakka en Johore liggen voor hen open. tannië is onderschat. Price keert zich tegen een reeks frases over Japan, zooals „de Japanners zijn handig in de imitatie, maar kunnen niet improviseeren", „de Japanners hebben hun groote schepen nooit gereed voor den strijd", „de Japansche vliegers worden dui zelig, want zij leven van rijst", enz. enz. Het is heele- maal niet.zoo prettig te moeten zeggen dat de Japan ners meer van de bosschen op Malakka en de mus kieten weten dan de Britten, die daar hun heele le ven hebben doorgebracht, zoo vervolgt Price, Tenslotte wordt in dit bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" gezegd dat het Engeland thans langzamer hand duidelijk wordt dat het zich ten aanzien van de militaire kracht van Japan minstens evenzeer vergist heeft als ten opzichte van de militaire kracht van Duitschland. Duitsche luchtmacht bombardeert Feodosia en doelen in den tentralen sector Her ige gevechten ten Oosten van Koersk Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Duitsche fevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag de haveninstalla- van Feodosia gebombardeerd, waar verschepingen bolsjewisten en opstapelingen van oorlogstuig van lllerlei aard met bommen werden bestookt. In den centralen sector van het Oostelijke front be ltreden sterke formaties gevechtsvliegtuigen. duik bommenwerpers en jagers bolsjewistische aanvalsfor- siaties, ravitailleeringscolonnes en veldstellingen Be halve zware verliezen aan manschappen verloren__de bolsjewieken vijf stukken geschut, twee batterijen »eld- en twee batterijen afweergeschut, benevens een Jroot aantal vrachtauto's en beladen en bemande lieden. In het gebied ten Oosten van Koersk zijn de laatste iagen hevige gevechten geleverd. Steeds weer tracht ten de bolsjewisten van een veroverd plaatsje uit bet Iront van de Duitsche troepen te doorbreken of in te Jrukken. Toen Duitsche eenheden tot een tegenaanval de vijandelijke strijdkrachten overgingen, nam de iévigheid der gevechten nog toe. Verscheidene dagen herhaalden de Duitsche soldaten in weerwil van de •trenge vorst hun aanvallen op het plaatsje dat door Jen vijand taai verdedigd werd, tot. het hun tenslotte [elukte de bolsjewisten uit de huizen en straten te lagen en naar het Noordoosten terug te slaan. Op het ilagveld in en rondom het plaatsje werden meer dan driehonderd dooden geteld. Bovendien moest de vijand pantserwagens, lichte en iwarc mitrailleurs granaatwerpers en talrijke hand- Wurwapens achterlaten. BERLIJN, 14 Januari. (D.N.B.) De bolsjewieken hebben op 13 Januari negentien vliegtuigen verloren. Ia luchtgevechten tusschen Duitsche en bolsjewistï- iche vliegers werden twaalf Sovjet-toestellen neer- Jeschoten. Door het steeds voor de afweer gereed- Jtaande afweergeschut werden drie Sovjetmachines Ternield en vier toestellen der bolsjewieken werden bij een aanval op een vliegveld verwoest. HET F1NSCHE LEGERBERICHT. HELSINKI, 14 Januari (D.N.B.) Het Finsche le- gerbericht van 14 Januari luidt als volgt: Op de Ka- relische- en de Aunus-Landengte niets van beteeke- nls. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben onze troepen hier en daar de zuivering van het terrein van kleine verstrooide vijandelijke afdee- lingwi voortgezet. In de overige sectoren niets nieuws. De sterkte van het Ned. Indisch leger Geen 1.000.000 maar 100.000 man DEN HAAG, 14 Januari. In een V.P.B.-bericht van 13 Januari is door een technisch misverstand bij dit bureau gemeld, dat de sterkte van het Ned. In disch leger op 1.000.000 man wordt geschat. Bedoeld werd echter 100.000 (een honderdduizend) man, het aantal waarvan ook sprake is geweest in een verkla ring van den heer Kerstens, welke door de Frank furter Zeitung werd geciteerd. Wat het opnemen van een aantal Nederlandsche officieren in den staf van het Geallieerde opperbevel betreft, waarover ook in bovenbedoeld bericht werd gesproken, moet opgemerkt worden, dat naast deze Ned-Indische officieren in één adem genoemd wer den Chineesche en Australische officieren. En wordt de vraag geopperd over welke troepen Wavell nu de beschikking zal krijgen, daar b.v. het Australische leger niet onder zijn bevel zal ressorteeren maar zelf standig zal blijven en zijn eigen opperbevel zal hou den en de Australische kust zal hebben te verdedi gen, dan zal het antwoord moeten zijn, dat dit voor het grootste deel Ned.-Indische troepen zullen moe ten wezen. Welke rol de Ned.-Indische officieren bij den staf van Wavell zullen hebben te vervullen is uit de thans nog ten dienste staande berichten niet af te leiden. Voorloopig moet achter deze vraag nog gezet worden: niet te beantwoorden. En de veronderstelling zal zeer waarschijnlijk gemaakt mogen worden, dat over deze kwesties binnenkort wel geen nadere bij zonderheden bekend zullen worden. De strijd op Celebes Alle vliegvelden in de Minahassa door de Japanners bezet TOKIO, 15 Januari (D.N.B.) De in Menado ge lande speciale Japansche formaties hebben, naar verluidt, tot gisteren alle militaire steunpunten* en de luchthaven op de Noordpunt van Celebes be zet. In een later bericht meldt het keizerlijk hoofd kwartier dat een speciale afdeeling Japansche ma rinesoldaten, die van Menado (Celebes) uit ope reerden, op 14 Januari de bezetting van alle vijan delijke vliegvelden van Minahassa in het Noorde lijk deel van Celebes voltooid hebben. In het com muniqué wordt voorts medegedeeld, dat de Japan sche strijdkrachten in het verloop der operaties een groot aantal vijandelijke pantserwagens, veldka nonnen, machinegeweren, ontplofbare stoffen, mu nitie en ander oorlogsmateriaal hebben buitge maakt. Op de Philippijnen hebben Japansche duikbom menwerpers gisteren een belangrijk Amerikaansch vliegveld ten Oosten van de Golf van Subig aange vallen en o.a. een Curtiss gevechtsvliegtuig ver nield. Naar .United Press uit Londen meldt, beoor deelt men in Nederlandsche emigrantenkringen aldaar den toestand op Celebes en Borneo pessi mistisch. Wanneer deze beide eilanden niet behou den kunnen worden, zou naar de meening van deze kringen geheel Nederlandsch-Indië onhoudbaar zijn. NIEUWE VLOOTBASIS BIJ SOERABAJA? BERLIJN, 15 Januari. (A.N.P.) De Britsche Nieuwsdienst meldt: dat nabij Soerabaja aan de Noordkust van Java, een nieuwe vlootbasis is ge vestigd. De operaties in de Ned. Indische wateren TOKIO, 15 Januari. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier meldt dat Japansche duikbooten, die in de Nederlandsch-Indische wal eren opereeren. op 15 Januari vier vijandelijke schepen met een gezamen- lijken inhoud van 37.000 ton tot zinken hebben ge bracht. In dezelfde wateren hebben Japansche oor logsschepen drie vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 ton opgebracht. Het communiqué deelt voorts mede dat Japansche oorlogsschepen, die met de luchtmacht samenwerken, op 0 Januari in den Stillen Oceaan twee vijandelijke duikbooten tot zinken hebben gebracht. SJANGHAI. 15 Januari. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten worden de gevechten In Neder landsch-Indië gekenmerkt door een levendige bedrij vigheid in de lucht aan weerskanten. De Japansche luchtmacht heeft de haven van Balik Papan van Borneo en den bij Singapore liggenden Riouw-archipel aangevallen. PAPIERVERSTREKKING AAN UITGEVERS MAATSCHAPPIJEN. 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling boekwe zen," verzoekt de uitgeversmaatschappijen, die onder mededeeling van hun plannen een papieraanvrage in dienen, in hun schrijven duidelijk de papiersoort en het formaat te vermelden met opgave van de ge- wenschte hoeveelheid in kilogrammen. Onnauwkeu rige opgaven veroorzaken vertraging. (A.N.P.) DE KEITJESSTOEPEN VAN ELBURG BLIJVEN BEWAARD. 's-GRAVENHAGE. 14 Januari. Een inwoner van Elburg had gevraagd zijn keitjesstoepen te mogen ver vangen door een tegelstoep. hetgeen hem van ge meentewege was toegestaan. Dit besluit is door de secretarissen-generaal der departementen van Opvoe ding. Wetenschap en Cultuurbescherming, en van Binnenlandsche Zaken nietig verklaard, omdat deze keitjesstoepen aan de straatjes van Elburg een zeer bijzondere sfeer verleenen en behouden moeten blijven. „Katakomben" in den Stadsschouwburg in Den Haag 's-GRAVENHAGE. 14 Januari. Vanavond heeft het stedelijk tooneelgezelschap van Bochum het blij spel „Katakomben" voor het voetlicht gebracht. Het stuk speelt in een Zuid-Duitsch residentiestadje, in het jaar 1890 en schildert de tegenstelling tusschen lagere ambtenaren in een domeinarchief hetwelk zetelt in een kelderverdieping van het gebouw van het dominiamaal, (vandaar „De Katakomben") en de hoogere ambtenaren met hun omgeving. De schrijver Gustav Davis heeft op geestige wijze de protectie welke zoowel de vrouwelijke omgeving van de hoogere ambtenaren en de Exzellenzen beoe fenen. met de verwikkelingen welke hieruit voort vloeien verwerkt. De voorstelling, die mede getuigde van een goed tempo in het spel. werd bijgewoond door den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss Inquart. met diens echtgenoote, alsmede door verscheidene vertegen woordigers van de drie onderdeelen der weermacht en vooraanstaande Nederlandsche persoonlijkheden. (A.N.P.) Van 28 December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189 Algemeen 500 gr. Jam 185-188 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 31/, L. Melk 01B-04B Melk I 1 li L. Melk Welke bonnen zijn thans geldig? Van 11 Januari t.m. 17 Januari: ??A„B™0d, ,4 ra"!5' Brood of gebak 03 B Brood rants. 03A Vleesch 1 rants. Vleesch of 03B VI.waren rants. vleeschwaren 03A Aardappelen 1 yA K.G. Aardappelen 03B Aardappelen Vs K.G. Aardappelen Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m 23 Januari: 03 Boter 125 gr. Boter 03 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Dr. D. J. Kok tot lioogleeraar benoemd 'S-GRAVENHAGE, 15 Januari. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn ver ordening no. 108 40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) dr. D. J. Kok, dierenarts te Haarlem, benoemd tot hoogleeraar in de veterinaire physiologic aan de universiteit te Utrecht. Benoeming tot burgemeesters 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn veror dening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) de volgende benoe mingen afgekondigd: Q. Bax, gemeente-secretaris en belasting-ontvanger te Graft, tot burgemeester van Barsingerhorn: J. Bakker, procuratiehouder te Den Haag, tot burgemeester van Terschelling en Rijk de Vries, volontair in overheidsdienst te Zaandam, tot burgemeester van Texel. DADER VAN 75 INBRAKEN GEPAKT. AMSTERDAM, 15 Januari. De politie te Amster dam legde de hand op een daar wonenden fabrieks arbeider, die door zijn echtgenoote na een huiselijke twist werd beschuldigd van het plegen van niet min der dan ongeveer 75 inbraken, in verschillende plaat sen gepleegd. Electriciteit uit stroomend water EINDHOVEN, 15 Jan. (A.N.P.) In de afgeloopen maanden zijn door ing. R. Kolkman te Eindhoven in de rivier de Dommel, bij den Woenselschen water molen, interessante proeven genomen met een instal latie, welke hij heeft ontworpen om electrische energie te winnen uit de kracht van stroomend water. Uit den aard der zaak bestond voor deze proeven groote be langstelling. Daarom heeft het A.N.P. zich met ing. Kolkman in verbinding gesteld. De door ing. Kolkman ontworpen installatie, die hij waterrups noemt, benut de dynamische of kinetische energie van in een bedding stroome nd water. De helft van het aantal schoepen is daarbij tevens actief. Om ons een denkbeeld te geven van de proefinstal latie, legde ing. Kolkman een schets voor. De vorm van het apparaat is niet eenvoudiger te omschrijven, dan door het in zijaanzicht te vergelijken met het uit wendige transportmechanisme van een moderne oor logstank. Den transportband moet men zich vervangen denken door kettingen of kabels, waarop in schuinen stand schoepen zijn gemonteerd. De installatie, die ettelijke meters en voor grootbedrijf tientallen meters lang is, staat voor driekwart in het water, dat door een hellende bedding stroomt. Door den druk, die de stroom op de schoepen oefent, gaat het geheel „rijden" en gaan dus de transportassen draaien Op deze assen kan een dynamo gekoppeld worden. De bevindingen van deskundigen samenvattend, meent ing. Kolkman wel te mogen zeggen, dat zij de methode voor toepassing vatbaar achten. De inge nieurs Schijf en Douwen van het Waterloopkundig laboratorium te Delft hebben de proef installatie ge meten en van den directeur daarvan, prof. Thijsse, heeft ing. Kolkman een uitvoerig rapport ontvangen met berekeningen en verscheidene wenken ter ver hooging van het rendement. Evenwel achtte men nog talrijke metingen en laboratoriumproeven noodig om de gunstige grootte, vorm, stand en onderlinge af stand der schoepen te kunnen aangeven. Ing. Kolkman is ervan overtuigd, dat zich vele prac- tische toepassingsmogelijkheden voordoen. In de Dom mel b.v. zouden niet minder dan tien installaties kun nen worden gebouwd. Afschrijvingskosten enz. inbe grepen. meent hij electrische energie te kunnen leveren voor 2V£> tot 3 cent per K.W.U.. thuis aan de knop. Wat de C.C.C.D. beoogt en hoe hij werkt Het A. N. P. heeft een onderhoud gehad met den direc teur van den Centr. Crisis Contróledienst, den heer G. Diepenhorst. Deze vertelde hoe in 1934 om contröle te kun nen uitoefenen op de naleving van de Landbouwcrisis- wetten een Crisisopsporingsdienst werd ingesteld, welke echter --eeds vrij spoedig overging in den C. C. C D. Deze dienst omvat thans o.m drie belangrijke afdeelingen. n.l de algemeene contröle, technische contröle en spijsvetten en visseherij. De afdeeling technische contröle is in zeven onderafdeelingen gesplitst, die elk voor zich een bepaald onderdeel van den landbouw als arbeidsgebied bewerken. Deze contröle omvat practisch de geheele voedselvoorzie ning. Alle controleurs zijn deskundig op hun gebied en komen voort uit den tak van bedrijf dien zij te contrö- leeren hebben. De afdeeling spijsvetten en visseherij houdt toezicht op de margarinefabrieken en de leider van deze afdeeling is bovendien belast met de contröle op de nale ving van de voorschriften, dte op het gebied der visseherij zijn gegeven De afdeeling algemeene contröle houdt toe zicht op het vervoer op den weg. Bij haar treedt het poll- tieele element het meest naar voren en de deskundigheid wat meer op den achtergrond. Het onderhoud eindigt met het brengen van een woord van lof voor de conttöleurs van den C. C. C. D. „Met buitengewone plichtsvervulling, ijver en energie verrichten zij hun werk. terwijl toch hun taak, vooral in dezen tijd, buitengewoon moeilijk ls. Het is te hopen, dat deze uiteenzetting ertoe mag bijdragen, dat de C. C. C. D. en zijn controleurs in de: oogen van alle goedwillende Nederlanders die waardeeijKg mogen vinden, waarop zij op grond van hun werkzaamheden ten dienste van onze voedselvoorziening ongetwijfeld recht hebben." KORT NIEUWS. Dank zij de activiteit van een burger is de Amster- damschc politie erin geslaagd de hand te leggen op twee rijwieldieven en eed heler. Een der fraaie molens van de stichting „Curtevenne" in den Kortenhoefschen polder is een dezer dagen tot den grond too Afgebrand. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Duitsche duikboot brengt op den Atlantischen Oceaan vier schepen tot zinken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 14 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front zijn verscheidene aanvallen van den vijand afge slagen. In de centrale en de Noordelijke zóne duren de zware gevechten voort. Door het afweervuur en de tegenaanvallen der Duitsche troepen, alsmede door het ingrijpen van de luchtmacht in de gevech ten op den beganen grond, leed de vijand ook gis teren bloedige verliezen. In de Noordelijke IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 5.000 ton tot zinken gebracht. Een duikboot onder bevel van „Kapitan-Leutnant" Lüth heeft door hardnekkige aanvallen op den At lantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig beschermd I convooi. tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag een fabriek en haven werken met succes gebombardeerd en een koopvaar dijschip van 8.000 ton tot zinken gebracht. Een tweede schip van gelijken inhoud werd door bom men zwaar beschadigd. In Noord-Afrika zette de vijand, gesteund door het vuur zijner vlootstrijdkrachten. zijn heftige aanvallen op de Duitsch-Italiaansche stellingen in het gebietf van Solloem voort. In het Westen van Cyrenaïca wederzijdsche verkennings- en artillerie bedrijvigheid. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stu ka's hebben Britsche colonnes, concentraties van auto's en vliegvelden gebombardeerd. Overdag en des nachts zijn luchtaanvallen gedaan op de havenwerken van La Valetta en de Britsche vliegvelden op Malta. Daarbij zijn drie vijandelijke bommenwerpers neergeschoten." Klachten over distributie-aangelegenheden Een mededeeling van den burgemeester van Haarlem De Burgemeester van Haarlem verzoekt het vol gende ter kennis van het publiek te willen brengen: Het aantal klachten over distributieaangelegenheden (het niet verkrijgen van schoenenbonnen, bonnen voor rijwielbanden, extra-rantsoenen brandstoffen, enz.) dat schriftelijk bij hem wordt ingediend, stijgt onrust barend. Zoo was dit aantal in 1941 ongeveer 1800 en de eerste helft van de maand Januari 1942 reeds on geveer 100 Een deel van het publiek schijnt te den ken: schrijf maar aan den Burgemeester, dan komt 't in orde. Dit is echter geenszins waar, hoezeer de Bur gemeester het zijn plicht acht, waar mogelijk te helpen. Waf is toch het geval. Alles wat de distributie be treft. wordt vanwege het Rijk geregeld. De Burge meester en de distributie dienst en hebben slechts uit te voeren, wat de Rijksregeling voorschrijft. Geen enkele bevoegdheid is aan den Burgemeester of aan de distributie diensten gegeven, om van die reaeling af te wijken. Bijna steeds moet de Burgemeester dan ook een af wijzend antwoord geven. En wat een werk dit alles medebrengt behoeft niet nader te worden toegelicht. Laat het publiek indien de dlstributiedienst niet aan zijn verlangen kan voldoen, niet direct naar de pen grijpen en zich tot den Burgemeester wenden. Laat men overtuigd zijn, dat de distributiedienst slechts dan verzoeken afwijst, indien hij op grond van de voorschriften daaraan niet KAN voldoen. Dit alles wil niet zeggen, dat de Burgemeester niet toeganke lijk blijft voor klachten, doch laten zij gesfrond ziin en vooral niet klakkeloos worden ingediend. De tijd zou anders kunnen komen, dat $ie Burgemeester ze naast zich neer zou moeten leggen en dat zou hem spijten, omdat gegronde klachten daaronder zouden lijden. Het gebouw van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem Nu al weer te klein Ongeveer 4 jaar geleden kreeg de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem (na langdurig be helpen in gehuurde gebouwen die veel te klein wa ren) een nieuw gebouw aan de Nieuwe Gracht, dat aanvankelijk in alle behoeften voorzag. Maar reeds nu is het gebouw al weer te klein ge worden. Dit komt omdat in den laatsten tijd deze dienst uitgebreid is, o.a. door de oprichting van den Psvhiatrischen voor- en nazorgdienst, waarvoor lo kalen moesten worden vrijgemaakt. De administratie van dezen nieuwen dienst moest ondergebracht wor den in een kamer waar de verpleegsters spreekuur houden. Bovendien moest de afzonderlijke kamer voor de bibliotheek worden prijsgegeven. De directeur schrijft in zijn jaarverslag: „Wanneer de tijdsomstandigheden zulks weer toe laten, is het van belang, dat het vraagstuk over de uitbreiding van het gebouw ter hand wordt genomen". Wij herinneren er aan dat het gebouw aan de Nieuwe Gracht destijds zoo ontworpen is dat er een derde verdieping op gezet kan worden. Jongetje door het ijs gezakt Dinsdagmiddag waren eenige kinderen aan het schaatsenrijden en glijden op het ijs in den Kinder huissingel te Haarlem. De kinderen hadden er geen erg in. dat op sommige plaatsen, waar eenige riolen in het water uitmonden, het ijs zwak was. De zeven jarige Robbie S. T., wonende Tempeliersstraat 14. zakte plotseling door het ijs en kwam tot den hals in het water. De accumonteur G. Gelsing. Nicolaas van der Laanstraat 26. zag het gevaar, waarin het jonge tje verkeerde. Hij kroop over het ijs naar de zwakke plek toe en wist, geholpen door eenige omstanders, den drenkeling uit het ijs te trekken. Het kind werd in de woning van een vriendie in de nabijheid ge bracht. waar het van droge kleeren werd voorzien en het warme melk te drinken werd gegeven, waarna het naar de ouderlijke woning vervoerd en onmiddellijk in bed gestopt werd. De redder was intusschen tusschen het publiek ver dwenen. maar de ouders van den drenkeling kwamen spoedig zijn naam en adres te weten. Zij verzochten hem een aandenken aan de redding te willen aan vaarden, maar daartoe was hij niet te bewegen. „Ik deed slechts mijn plicht, wat anderen ook gedaan zouden hebben; ik verlang daarvoor geen dank", zei hij. Maar tenslotte aanvaardde hij van den dankbaren jeugdigen drenkeling zelf een geschenk, namelijk een vliegtuigmodelletje op een standaard. Het kind heeft blijkbaar geen nadeelige gevolgen van het ijskoude bad ondervonden, want vandaag kon het weer naar school. Nederlandsche Volksdienst in Noord-Holland Vele aanvragen om kleeding en dekking nog in behandeling De Provinciale Leiding van den Nederlandschen Volksdienst schrijft.' Met het oog op de vele nog in behandeling zijnde aanvragen om kleeding en dek king kan de leiding van het kleedingmagazijn van den Nederlandschen Volksdienst tot nader order geen nieuwe aanvragen in behandeling nemen. Spoedeischende gevallen dienen thans uitsluitend schriftelijk te worden ingediend bij het Provinciaal Bureau van den Nederlandschen Volksdienst. Kenau park 1, Haarlem, waar dan na onderzoek hulp in eenigerlei vorm kan worden overwogen. Navraag over reeds gedane aanvragen gelieve men eveneens tot nader order niet te richten tot het Kleedingmagazijn doch schriftelijk te doen bij genoemd Bureau. Indien men zich stipt aan dezen tijdelijken maatregel houdt, bevordert men den goeden gang van zaken. VERDUISTEREN Van 17.55 tot 9.45 Maan 16 Jan. op 8.55, onder 17.57 (N.M.) Heftig duren de gevechten voort aan het front in Libië. Ontzaglijke rookwolken zijn de bewijzen voor de vernietigende werking der Duitsche gra naten op de Britsche tanks. (Atlantic-Holland-P. K. Valtïngojer) Wie mist ruim f 1000.—? In een voertuig achtergelaten Op 3 November 1941 ls in een voertuig te Haarlem gevonden een bedrag aan geld van aanmerkelijk meer dan f 1000. waarvan de herkomst onbekend is. Aan hem, die een dergelijk bedrag vermist, of daar omtrent inlichtingen kan verschaffen, word. verzocht zich te vervoegen bij de politie te Haarlem, hoofd bureau Smedestraat, afdeeling recherche. Brandstichting te Wormerveer Twee jaar tegen daderes geëischt In October '41 kreeg de 19-jarige Aaltje I. te Wormerveer de aanzegging, dat zij het huis waar ze met G. K. samen leefde. moest ontruimen. Ze werd daarover zóó kwaad, dat ze besloot de woning, die grootendeels uit hout be stond in brand te steken. Aan dit voornemen gaf ze ge volg door een stoel voor den schoorsteen te schuiven, daarover een rubber mat te leggen en deze met een luci- fel aan te steken; daarna gooide ze nog wat stroo op den mat en verliet toen het huls. Een buurman, toevallig lid van de vrijwillige brandweer, zag het vuur en wist dit met een emmer water te bedwingen voordat de vlammen om zich heen hadden kunnen grijpen. De politie werd gewaarschuwd Toen men echter pro beerde Aaltje te arresteeren stuitte men op veel verzet. De agent besloot toen maar te zeggen, dat ze maar mee moest gaan naar het bureau om over een nieuw huls te praten. Bij de behandeling voor de Haarlemsche Rechtbank ver klaarde de tuinder met wien zij samenleefde, dat ze op was van de zenuwen. De Officier vond dat er voor deze vcouw weinig hoop Is voor de toekomst. Hij eischte 2 jaar gevangenisstraf. Mr. O. H. van Wijk, de verdediger, vond dat uit het ge drag van de verdacht blijkt, dat ze niet geheel toereke- nigsvatbaar is. Pleiter was het niet eens met de conclusie van den psychiater, die vond dat verdachte wel in het bezit Is van al haar verstandelijke en geestelijke vermogens. Mr. van Wijk besloot zijn pleidooi met een beroep op cle mentie. HAARLEMSCHE RECHTBANK. DIEFSTALLEN. De Haarlemsche Rechtbank hield zich hedenmorgen met eenige kleinere diefstallen bezig. Een 22-jarige slager uit Velsen had op 19 October ingebroken bij een steenkolen handel in Beverwijk teneinde kolenbonnen te bemachtigen. Hij werd echter op heeterdaad betrapt. De Officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr B. W. Stomps wees erop dat in dezen abnormalen tijd vele menschen. die anders nooit met den strafrechter in aanraking zouden kofnen, op het slechte pad geraken. Op grond daarvan pleitte de verde diger clementie. In October van het vorige jaar had een 19-Jarlg meisje bij haar oom handschoenen en een portemonnaie wegge nomen. Ze had het gedaan omdat ze het thuis niet meer uit kon houden zooals ze zelf zei. Een zuster verklaarde dat zij wel bereid was het meisje nn haar ontslag uit de gevangenis bij zich te nemen. De Officier eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van twee maanden met aftrek en onmiddelijke invrijheidstelling. De Rechtbank ging daarmee accoord en zoo werd het meisje onmiddellijk in vrijheid gesteld. BRAND TE AMSTERDAM. Een huis in de Tollensstraat te Amsterdam, bestaan de ,uit benedenverdieping, drie étages en zolder, is geheel in vlammen opgegaan. Het vuur is ontstaan, doordat de bewoonster van het benedenhuis met een brandenden lucifer onder een crapaud naar een paar schoenen zocht. Door den lucifer vatte een divankleed vlam en haar pogingen om het vuur te blusschen faalden. Het vuur verspreidde zich binnen korten tijd door het heele pand. Hals over kop moesten de be woners het brandende pand verlaten. De brandweer heeft alle krachten in het werk gesteld om het huis te behouden, doch dit mocht haar niet gelukken Vrijwel geen van de bewoners was verzekerd, of, indien men verzekerd was. maar zeer laag De Neder landsche Volksdienst heeft de getroffen gezinnen aan stonds geholpen. Zij ontvingen een bedrag in geld en kleeren om althans in den 'eersten nood te voorzien. IA.N.PJ

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1