Haarlem's Dagblad Japanners zijn de steden Malakka en Gemas reeds gepasseerd. De nieuwe bonnen Bolsjewistische troepenconcentraties bij Feodosia bestookt. 59e JXARGANG No. 17968 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37 Postgiro- dienst 38810, Drukkerij; Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713, Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 16 JANUARI 194Z Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Adverlentlën 1-5 regelt 2.elke reqei meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.17%. Groentjes zie rubriek. Aan de Oostkust van Malakka omgeving van Pekan bereikt. TOKIO. 15 Januari (D.N.B.) Het hoofd kwartier van het Japansche leger deelt mede dat Japansche troepen reeds in den nacht van Woensdag op Donderdag, bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander aan de Westkust van Malakka de stad Malakka hebben bereikt. Latere berichten meldden dat zoowel Ma lakka als Gemas reeds achter het Japansche front liggen. De Japansche troepen, die op Malakka reeds de grens van Johore hebben overschreden, ver- deelen zich, naar hier bekend wordt, in drie colonnes n.l. een aan de Oostelijke en een aan dc- Westelijke kust en een die in het centrum vai het schiereiland ongeveer langs den spoorweg naar Singapore oprukt. Deze drie colonnes sluiten zich steeds nauwer aaneen en konden de breedte van het front reeds tot ongeveer 130 K.M. ver minderen. De afstand naar de Zuidelijke punt van het schiereiland bedraagt nog slech's onge veer 150 K.M. Militaire kringen alhier schatten de sterkte var. de Britsclie troepen, die op de vesting Singapore terugtrekken, op ongeveer 30.000 man. In Johore is het aanvalsterrein gunstiger dan in het Noorde lijke en Zuidelijke deel ven Malakka en de Britten gaan thans in versterkte mate gebukt onder de vernieling van de verbindingslinies, waardoor de ravitailleering aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft in een overzicht over de gevechtshandelingen op Malakkr tot Woensdag bekend gemaakt dal Japansche co lonnes, die aan de Westkust van Malakka opruk ken, Woensdagavond Gemas, een strategisch be langrijk spoorwegknooppunt, vanwaar een spoor lijn naar Singapore leidt, hebben bestormd. In- tusschen was de linkervleugel aangekomen in de nabijheid van Pekan dat 273 K.M. ten Noorden van Singapore ligt. In het officieele bericht wordt verder gezegd dat op 2 Januari Japansche op den grond strijdende troepen met steun van het luchtwapen door de vijandelijke stelling bii Kampar heen gebroken zijn. In een felle achtervolging dei- Engelsche troe pen bereikten de Japansche troepen op 7 Januari Trolak in het stroomgebied van de Slim en be gonnen den aanval op de Britsche troepen, die in nieuwe verdedigingsstellingen ter breedte van 15 K.M. wanhopigen tegenstand boden. De Japan sche troepen baanden zich echter met steun van vliegtuigen en tanks een weg door de vijandelijke stellingen, waarbij zij de versterkïngsinstallaties vernielden. Tijdens de gevechtshandelingen in den sector van Trolak rekenden de Japansche troepen af met twee Britsche brigades en maakten tanks en ver kenningstanks buit. benevens 63 kanonnen van zwaar en licht kaliber en 500 auto's. Tijdens de zelfde operaties werden ook 200 krijgsgevangenen binnengebracht. Bij de hei-vatting van den opmarsch naar het Zuiden, zetten de Japansche troepen hun verde lingen langs de kust van Kwala Selangor voort terwijl een andere colonne een landing bij Moris ten Zuiden van Klang, ten uitvoer legde. Nada* deze troepen zich aaneengesloten hadden sloten de Japansche troepen Kwala Loempoer in. Met den val van Kwala Loempoer op 11 Januari zetten de Japanners de achtervolging van den vijand naar het Zuiden voort en dp 12 Januari passeerden zij Kajang en andere punten in Beneden Selangor. Na het gebied van Negri Sembalan te hebben gepasseerd overschreden de Japansche troepen de grens van den staat Malakka en be stormden Woensdagavond het spoorwegknooppunt Gemas. De Japansche troepen vallen thans onophoudelijk de Britsche troepen aan. die zich ijlings terugtrek ken. Omtrent de operaties aan de Oostkust maakT het officieele bericht bekend, zooals hierboven reeds is gezegd, dat gemotoriseerde strijdkrachten der Ja- Kaart vanPelt HET EILAND CELEBES. Het Noord-Oostelijk deel van het eiland Celebes is nu gedeeltelijk in Japansche handen nadat de havenplaats Menado gevallen is. Een tweede Japansche vloot be weegt zich in de straat Makassar en richt naar het Zuiden blijkbaar om de tweede belangrijke plaats van Celebes Makassar aan te vallen. Op het kaartje zijn de voornaamste plaatsen aange geven. Celebes is ongeveer 5 maal zoo groot als Nederland en telt ruim 4.5 millioen inwoners. Kaart van Feit DE JAPANSCHE OPMARSCH IN DE MINA- HASSA. De strijd in de Minahassa gaat onver minderd voort. Vijandelijkheden vinden plaats in de omgeving van Tonado, Eris, Kombi in het wegennet dat naar de havenplaats Amoerang voert. De Minahassa is het Noord-Oostelijk deel van den Noordelijlcsten arm van Celebes en omvat de onderafdcelingpn Menado, Tonado en Amoerang. Het land is zeer vruchtbaar; rijst en copra zijn de voornaamste producten. Zuidpunt van het schiereiland tot op 150 k.m. genaderd. ken, thans de nabijheid van Pekan hebben be- panners, die van Kwantan naar het Zuiden opruk- reikt. Japansche legervliegtuigen maken voor he" tankcorps den weg vrij door vernietigende aan vallen op vijandelijke artilleriestellingen en troe penconcentraties. In het overzicht wordt er ten slotte op ge wezen dat de vernieling van treinen en transport middelen den vijand den terugtocht heeft afge sneden. LANDING OI .EILANDVESTING GRANDE TOKIO, 15 Januari (D.N.B.) Een Japansche marinestoottroep is bij verrassing geland op de kleine eilandvesting Grande aan den ingang van de Subig-baai, ten noordwesten van Manilla. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" van het oorlogstoonee aldaar meldt, is de eilandvesting Grande stra tegisch van gelijk belang voor de totale positie der Subig-baai als de eilandvesting Corregidor voo: de baai van Manilla. De stoottroepen maakten eer batterij zwaar vestinggeschut buit en veroverden talrijke gebetonneerdö artilleriestellingen met ka nonnen van verschillend kaliber en een talrijke munitie. Intusschen vordert de aanval der Japan sche strijdkrachten op de Westkust van het Ba- tanga-schiereiland in de richting van de oorlogs- haven Mariveles aan de Zuidpunt, waar de Ame- rikaansehe troepen zich nog verschanst hebben Frontberichten van het operatiegebied op Ba- tanga melden dat een spoedige ineenstorting var den vijandeliiken tegenstand verwacht moet wor den. De met hard;g gebruikmaken van het terrein aangelegde z.g. Batangavesting heeft volgens he* frontbericht reeds oo een olaats een dOorhraak on dergaan. Het Janansehe luchtwapen heeft een groot aandeel gehad in dit succes, doordat he verscheidene vijandelijke artilleriestellingen mat nauwkeurige bomtreffers buiten gevecht stelde. Japansche luchtaanvallen op de Molukken TOKIO, 15 Januari (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat vliegtuigen van de Ja pansche marine vandaag zeer uitgebreide aanvallen hebben ondernomen on eilanden der Molukken. waar onder Ambon, verder op Nieuw-Guinea, waaronder Babo Sorong, alsmede op Nieuw Brïttanie. waarbij miiilaire installaties vernield of in brand geschoten werden. Negen hangars en twee barakken werden op 12 Januari vernield, toen Janansehe vliegtuigen het steunpunt voor watervliegtuigen Molonedals in de Golf van Tomaki (Celebes) aanvielen. Andere vliegtuigen deden een aanval op Ternate van de Molukken, waarbij twee groote opslagplaatsen ver nield werden en op vijf plaatsen brand werd ver oorzaakt. Wordt Stafford Crinps Britsch minister voor Indië? Genoemd a!s opvolger van Amery Het A.NP. verneemt uit Stockholm: In verband met de thans zeker geachte geruchten over den spoedlgen terug keer van den Engelsohen ambassadeur in Moskou. Sir Stafford Cripps, verluidt in politieke kringen dat Cripps bij de algemeen verwachte regeerlngswijziging als opvol ger voor Amery. den minister voor Indië. in aanmerking zou komen. Amery's positie wordt sedert gemimen tijd zelfs door zijn conservatieve collega's onhoudbaar geacht en diens aftreden moet klaarblijkelijk den weg effenen voor een herziening van de politiek ten aanzien van Indtë, die met het oog op de ontwikkeling in Oost Azië en de noodzakelijkheid van mobilisatie de- Indische massa steeds dringender noodzakelijk wordt geacht. Klaarblijke lijk zou Crippg voornemens zijn als inleiding daartoe voor zijn terugkeer naar Engeland naar Indië te gaan en daar met den leider van de Indische congresbeweging, Nehroe, besprekingen te houden .Als waarschijnlijken opvolger voor Cripps in Moskou neemt men of een beroepsdiplomaat of een rild van het Hnogerhuis. In het laatste geval schijnt het den in nauwe betrekking tot de Labourpartij staanden Lord Strabolgi te betreffen. ONDERSCHEIDING VOOR DUIKBOOT COMMANDANT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 16 Jan (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft korvetTkapitein Kretschmer als blijk van erkentelijkheid voor zijn uitnemende verrichtin gen als vijfden officier der Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Kretschmer heeft als commandant van een duikboot drie vijandelijke tor- dedobootjagers en 313.611 ton vijandelijke scheeps- ruimte, waaronder drie hulpkruisers, tot zinken ge bracht. JAARVERGADERING AFD. HAARLEM NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Ir. aansluiting op de bijeenkomst der Alledagkerk werd Donderdagmiddag de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van het N.B.G. gehouden. Om half vier opende de voorzitter der afdeeling. Ds. Bielke de vergadering on de gebruikelijke wijze. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom. De op komst, hoewel niet groot, bestond in ieder geval uit personen met een warme belangstelling voor het werk van het N.B.G. De penningmeester bracht het eerst zijn jaarver slag uit; de toestand der financiën mag bevredigend worden genoemd. Hierna volgde het jaarverslag van de bibliotheca resse en tenslotte dat van de secretaresse. Het le dental der afdeeling laat nog steeds te wenschen over. Hier ligt een taak voor de propaganda-com- missie. Alle jaarverslagen werden goedgekeurd, en aan de functionarissen werd dank gebracht voor het door hen verrichte werk. De commissie voor het eventueel organiseeren van een Bijbeldag bracht verslag uit van haar werk zaamheden. Zij komt ook met een concreet voorstel. Om dit voorstel nader uit te werken wordt de com missie weer met een aantal personen uitgebreid. Ds. Boeke, secretaris-binnenland van het N. B. G. zal bij de voorbereiding van een en ander zijn assistentie verleenen. Na afloop der besprekingen eindigde Ds. Boeke met dankgebed, en werd de vergadering door den voorzitter gesloten. BEIAARDPROGRAMMA. Het Beiaardprogramma voor Maandag 19 Jan. luidt: 1. Prelude, W. de Vries. 2a O Heer die daer des hemels tente spreydt: b. O Nederland let op Uw saeck. 3. Intermezzo, van Hoof. 4a. Gekwetst ben ick van binnen, P. de la Rue?: b. Lied der Vlamingen, P. Be- noit. 5. Andante Cantabile Jet Denijn Dat voor Vrijdag 23 Jan. luidt, als volgt: 1. Prelude, Jef v. Hoof. 2. Menuet, Jef v. Hoof. 3e. Klokke Roe land, De Stoop; b. Liedje v. d. smid. Fr. Andelhof, 4. Suite voor Beiaard. Staf Nees SUBSIDIE VOOR T.B.C.-BESTRIJDING. 's GRAVENHAGE, 16 Januari. Blijkens een rondschrijven van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken moeten verzoeken om rijkssubsidie voor de tuberculosebestrijding voor 1942 vóór 1 Maart a.s. worden ingediend. DS. D. RINGNALDA Sr. OVERLEDEN. De bekende Haagsche gereformeerde emeritus predikant ds. D. Ringnalda Sr. is op 74-jariger leeftijd te Zeist overleden. DE RESULTATEN DER PRIJSBEHEERSCHING IN 1941. 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Eenige dagen ge leden werd in een overzicht van de resultaten der priisbeheersching 1941 vermeld, dat. in totaal v f 276 743.385 aan goederen in beslag zou zijn geno men. Zooals men wel reeds begrepen zal hebben, dit bedrag aanmerkelijk lager en wel f 276.743,381/?. (A.N.P.) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 11 Januari t.m. 17 Januari: 03A Brood 4 rants. Brood of gebak 03 B Brood rants. 03A Vleesch 1 rants. Vleesch of 03B VI.waren 14 rants. vleesehwaren 03A Aardappe.en 1-vj K.G. Aardappelen 03B Aardappelen V? K.G. Aardappelen Van 28 December t.m. 24 Januari 1942: S4 Algemeen 1 K.G. Suiker IC of 01D reserve 50 gr. Cacao S9 Algemeen 500 gr. Jam .85-188 1 rants. Bloem brood of gebak I2D-03D reserve 250 gr. Rijst .90 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 91 250 gr. Gort 92 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas I1A-04A Melk I 3V-> L. Melk 11B-04B Melk I 1% L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: Algemeen n 15 Januari 1 Peulvruchten 03 Boter 125 gr. Boter 03 Vet 125 gr. Boter met reductie Vnn 1 Januari t.m. 23 Januari: 28 De< 200 gr. Vet uber t m 21 Februari: Boter met reductie 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 194 2. Bon 26. 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April-, 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Voor de week van Zondag 18 Januari tot Zaterdag 24 Januari zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, en vleesch. verkrijgbaar zijn op de bonnen 04 A en 04 B van de daarvoor aangewezen kaarten. Voor aardappelen is bon 05 aangewezen. De distributie van aardappelen. •s-GRAVENHAGE, 16 Januari. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de bonnummers 04 A en 04 B van de aardappëlkaart niet zullen worden gel dig verklaard en derhalve kunnen worden vernietigd. De thans in gebruik zijnde toeslagkaarten voor iwa- ren en zeer zwaren arbeid bevatten evenwel de aard appelbonnen 01 A tot en met 04 A. Daar bon 04 A niet wordt aangewezen, is hiervan het gevolg, dat de houders van de hierbedoelde toeslagkaarten in het tijdvak van 28 December jl. tot en met 24 Januari 1942 over één bonnummer te weinig beschikken. Dit wordt echter in het tijdvak van 25 Januari a.s tot en met 21 Februari 1942 vergoed, daar op de toeslagkaarten voor laatstgenoemde periode vijf bonnummers voor aardappelen voorkomen in plaats van vier. Inlevering van voorraden koffie en thee Verplichting geldt niet voor voorraden voor eigen gebruik 's GRAVENHAGE, 15 Jan. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 dezer is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van land bouw en visscherij afgekondigd, waarbij in het koffie en theebesluït V.V.O. 1940 een aantal bepalingen is opgenomen, betreffende de inlevering van voorraden koffie en thee. Ingevolge deze bepalingen is een ieder, die koffie of thee voorhanden of in voorraad heeft, verplicht de desbetreffende hoeveelheden koffie en thee op verlangen van de Nederlandsche Meelcentrale bij deze centrale in te leveren. Deze verplichting tot inlevering geldt evenwel niet met betrekking tot die hoeveelheden koffie en thee, welke door particulieren kennelijk uitsluitend voor eigen gebruik voorhanden of in voorraad worden ge houden. De distributie van spijsvet 's-GRAVENHAGE. 15 Januari. Van be voegde zijde wordt het volgende medegedeeld: In, sommige gemeenten is het niet mogelijk gebleken het gesmolten rundvet dat aan degenen, die daartoe indertijd bon „03" van de vetkaart hebber ingeleverd, thans gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari mag worden afgeleverd tijdig in het bezit van de slagers te brengen. In verband hiermede zullen de betrokken slagers eerst Vrijdag 16 of Zaterdag 17 Januari a.s. het spijsvet ontvangen en in de gelegenheid zijn het aan hun klanten af te leveren. Nieuwe zinken pasmunt Thans ook zinken munten van 25, 10, Zy> en 1 cent mogelijk 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. In de Nederland sche Staatscourant vnn heden is opgenomen een besluit van den Secretaris-generaal van Financiën tot nadere regeling van het Nederlandsche munt wezen. Door deze wijziging wordt de uitgifte mo gelijk gemaakt van zinken pasmunt van 25. 10, 2V-> en 1 cent. Omtrent den beeldenaar van deze muntstukken wordt het volgende bepaald: Voor het 25-centstuk: Op de voorzijde een schiD met volle zeilen en het woord: ..Nederland". Oo de keerziide de waarde- aanduiding 25 cents tusschen twee twijgen, bene vens het iaartal en het muntteeken. De stukken wor den in den ring gemunt en hebben een gladden rand. Voor liet 10-centstuk: Od de voorzijde drie gestileerde tulpen, waaron der oo een band: „Nederland". Od de keerziide de waarde-aanduiding 10 cents tusschen twee twijgen, benevens het jaartal en het muntteeken. De stuk ken worden in den ring gemunt en hebben een kartelrand. Voor het 2%-centstuk: Op de voorzijde het Friesehe Uleboerd. boven ter weerszijden van de driespruit: „Nederland". Op de keerzijende de waarde-aanduiding 2% ct„ ter rechterzijde golven en korenaren, benevens het jaar tal en het muntteeken. De stukken worden in den ring gemunt en hebben een gladden rand. Voor den cent: Op de voorzijde het rechtkruis, onderaan op een band: „Nederland". Op de keerzijde de waarde- aanduiding 1 cent: terrechterzijde golven en ko renaren, benevens het jaartal en het muntteeken. De stukken worden in dek ring gemunt en hebben een kartelrand. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Aan het front van Leningrad drongen Duitsche troepen stellingen der Sovjets binnen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Januari (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij Feodesia en op het schiereiland Kertsj heeft de luchtmacht vijandelijke troepenconcen traties, stellingen luchtdoelgeschut en vliegvel den met goed resultaat aangevallen. In de Zwarte Zee en de Zee van Azof werden drie vij andelijke koopvaarders door bommen beschadigd. In het gebied van Taganrog herhaalde de vijand na krachtige voorbereiding door de artillerie zijn vergeefsche aanvallen. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front duurt de afwerende veldslag voort. Bij een tegen aanval maakte Duitsche infanterie, door oe- stormingsgeschut vergezeld, acht kanonnen en talrijk ander oorlogstuig buit. De vijand verloor hierbij ongeveer 600 dooden. Bij een succesvollen aanval van stoottroepen aan het front van Le ningrad zijn deelen van een door pioniers ge steunde compagnie infanterie over 200 meter breedte de vijandelijke stellingen binnengedron gen en hebben twintig kazematten met de be manningen vernietigd. In Noord-Afrika duurt het vijandelijk artille rievuur op de Duitsch-Italiaansche steunpunten in het gebied van Solloem met onverminderde hevigheid voort. De vijand behaalde eenige plaatselijke successen. Aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers waren gericht op Britsche colonnes voertuigen alsmede op havens en vliegvelden in het gebied ten Zuiden van Agedabia en in Tobroek. La Valetta en Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en des nachts doel treffend gebombardeerd. Britsche vliegtuigen wierpen vannacht bom men op verscheidene plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Ver scheidene huizen werden verwoest of bescha digd. Drie der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten". Aan den Poolcirkel. De groote koude maakt den dienst voor de manschappen van het bodemoersoneel der Duitsche luchtmacht niet gemakkelijk. Voor den start moeten de vliegtuigmotoren warm draaien. (Orbis-Holland-P. K. Speek) Dr. D. J. Kok tot hoogleeraar benoemd 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn ver ordening no. 10840 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) dr. D J. Kok. dierenarts te Haarlem, benoemd tot hoogleeraar in de veterinaire physiologie aan de universiteit te Utrecht Benoeming van burgemeesters 's-GRAVENHAGE. 15 Januari. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn veror- dening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) de volgende benoe- mingeh afgekondigd: Q Bax, gemeente-secretaris en belasting-ontvanger te Graft, tot burgemeester van Barsingerhorn; J. Bakker, procuratiehouder te Den Haag. tot burgemeester van Terschelling en Rijk de Vries, volontair in overheidsdienst te Zaandam, tot burgemeester van Texel De rechtszaak naar aanleiding van den dood van Peter Ton Tot ontslag van rechtsvervolging geconcludeerd 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. In de rechts zaak naar aanleiding van den dood van Peter Ton heeft heden de fnngeerende procureur-generaal bij het vredegerechtshof te 's-Gravenhage, rnr. Hoek stra, geconcludeerd tot bewezen-verklaring van dood door schuld, doch tevens tot onslag van rechts vervolging van den betreffenden agent van politie S. J. B„ op grond van art. 41, tweede lid, van het wetboek van strafrecht, volgens welk lid niet straf baar is de overschrijding van de grenzen van nood zakelijke verdediging, indien zij het onmiddellijk ge volg is geweest van een hevige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt. De uitspraakt volgt Donderdag 29 Januari. Voor het uitvoerig verslag zie men elders in dit nummer. Dr. D. J. Kok te Haarlem, die be noemd is tot hoogleeraar in de veterinaire physiologie aan de universiteit te Utrecht. (Foto-v. d. Vlerk) Psychiatrische voor- en nazorg Goede werking in Haarlem en omgeving Eenige jaren geleden is door samenwerking tus schen de gemeentebesturen voor Haarlem en om geving een Psychiatrische voor- en nazorgdierist opgericht, die zetelt in het gebouw van den Ge neeskundigen Dienst te Haarlem. De taak van dezen dienst is er zooveel mogelijk voor te zorgen dat het niet noodig is patiënten in een krankzinnigenge sticht op te nemen en als zij daar zijn (natuur lijk alleen in de gevallen die zich daarvoor leenen) maatregelen voor te bereiden om die gestichtsver- pleging door een andere verzorging te vervangen. In de weinige jaren dat deze dienst werkt is op dit gebied al zeer mooi en nuttig werk verricht. Het aantal voor- en nazorgpatiënten te Haarlem groeit gestadig. Od 31 December 1940 waren er 390 en op 31 December 1941 zelfs 415. Op 31 December van dit jaar waren er voor het district Haarlem Haarlem en 11 omliggende ge meenten. die tezamen ongeveer 320.000 zielen tel len 764 patiënten in gestichten en sanatoria, verder waren er 110 in andere rusthuizen en in richtingen van verschillenden aard en 76 in ge zinsverpleging. De psychiater en de verpleegsters van den dienst bezoeken geregeld de patiënten in de gestichten, de andere inrichtingen en in de gezinnen waar zij verpleegd worden. Winterhulp verkoopt weer verkeersteekens Bij de collecte op 23 en 24 Januari a.s. 's GRAVENHAGE, 16 Januari. Als dit geen winter is om de Winterhulp te helpen, dan weten wij niet welk een wintersche kou er nog zou moe ten komen om de burgerij warm voor de Winter hulp te helpen stemmen. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal weder straatcollecte worden gehouden en dan zullen op nieuw de verkeersteekens waarvan de serie is uitgebreid als draagspeldjes worden aangeboden In de meeste plaatsen van beteekenis werkt de politie ijverig mede om deze inzameling, die tevens een goede propaganda van veilig verkeer is. te doen slagen. De gemachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie heeft hiertoe een be roep op de plaatselijke politiechefs gedaan, dat, naar men mag verwachten, niet tevergeefs zal zijn geschied. Politiebeambten zullen, terwijl zij zich hier en daar instrueerend onder het publiek bewegen, te gelijkertijd als collectant optreden. De geheele week van 2330 Januari zal worden dienstbaar gemaakt aan de verkeersbeveiliging. Zoo zullen verkeerspatrouilles van 2 tot 4 man op treden, waar noodig, de „nieuwe verkeersregels" uitgegeven dor het Verbond van vereenigingen van veilig verkeer, met medewerking van het Dep. van Waterstaat, worden ter hand gesteld, enz. De Winterhulp rekent op volledige medewerking van alle weidenkenden. (A.N.P.) LEERAREN LICHAMELIJKE OEFENING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichameliike Op voeding komt in jaarvergadering bijeen op Zaterdag 24 Januari in café-restaurant Brïnkmann op de Groote Markt. VERDUISTEREN Van 17.57 tot 9.42 Maan 16 Jan. onder 17.57. (N.M.), 17 Jan. op 9.45

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1