Haarlem's Dagblad Laatste Britsche steunpunt op het vasteland van Malakka gevallen. Strijd om Singapore begonnen. Bolsjewistische aanvallen op de Krim, in de Centrale en in de Noordelijke zone afgeslagen. 59e JAARGANG No. 17970 x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uhgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Gro<w Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarde 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 1505-*, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirt.teur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 19 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 373, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.17%. Groentjes xle rubriek- Uit Tokio: Naar Domei van het front vjnn Malakka meldt, is het laatste Britsche steunpunt op het vaste land van Britsch Malakka, het vliegveld bij Batoe Pahat, Vrijdag in handen der Japanners gevallen. Na dezen slag blijven voor de Britsche luchtmacht nog slechts drie steunpunten over, vanwaar zij het reeds krachtig geschokte Singapore kunnen verdedigen, t.w. Seletar, Tengah en Sembawan op het eiland van Sin gapore. Inmiddels zijn Japansche zuiveringstroepen langs de Oostkust van Malakka tot de Pahangrivier doorgedrongen en hebben op den Zuidelijken oever van dezen stroom het gebied van Temerloh bereikt, van waar zij de rest der Britsche troepen achtervolgen. de jongste berichten wordt gezegd dat de Japan ners er thans mede bezig zijn een vernietigenden slag tegen de Britten voor te bereiden. Japansche pantsereenheden zijn Zaterdagavond in den sector van Batoe Pahat, ongeveer 80 K.M. van Singapore verwijderd, opgetrokken en hebben in den loop van den dag de Britsche eenheden voor zich uit gedreven, die zich op ordeloozen aftocht naar Singa pore bevonden. Het waren dezelfde eenheden, die Vrijdag de strategisch belangrijke haven Malakka hadden ingenomen. Japansche Stuka's en pantsers hebben ongeveer de helft van het achtste Australische regiment vernie tigd. dat in den sector van Gemas verzet bood. Bij de snelheid van den Japanschen opmarsch hadden de Britten niet eens tijd. hun uitrusting te vernietigen, roodat aan de Westkust 720 vrachtauto's en 15 locomo tieven in handen der Japanners zijn gevallen. Verbinding tusschen Singapore en Britsch-Indië verbroken. .L, niv hp Nieuwe pasmunt in circulatie Oude munten zullen waarde verliezen Binnenkort geen schaarschte meer van geldstukken DEIN HAAG 17 Januari. Dezer dagen is een be- besluit bekend gemaakt, dat er maatregelen geno men zijn om nieuwe pasmunt in circulatie te bren gen, waardoor aan een groot ongerief wordt tege moet gekomen. Wat is de reden van de uitgifte van nieuwe pasmunt? Deze en andere vragen hebben wij voorgelegd aan den wnd. secr-generaal van Fi nanciën, Mr. M. Rost van Tonningen, die zoo wel willend was enkele nadere toelichtingen te geven op dit belangrijke besluit. De reden was de steeds toenemende schaarschte aan munten bij het pu bliek, dat deze om de meest verschillende redenen achterhield. Van staatsfinancieel standpunt, aldus de secr.-gen., bestond hiertegen geen bezwaar, aangezien de staat door deze handelwijze een groote winst kon maken, zoodat zij in dit opzicht den hamsteraars slechts dank verschuldigd is. Indien echter het Nederlandsche publiek een bijzondere voorliefde koestert voor het verzamelen van munten, dan was het niet noodig hiervoor me talen te gebruiken, welke op andere wijze nuttiger bonden worden aangewend. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieuwe mun ten zou uitgeven, waarbij men de moeilijkheden zou kunnen wegnemen, welke de hamsteraars aan de neringdoenden veroorzaakten. In alle stilte heeft de rijksmunt te Utrecht reeds sinds vele maanden de nieuwe munten geslagen. Zij werkt thans op volle kracht, zoodat binnen niet al te langen tijd geen sprake meer zal zijn van schaarschte aan geldstukken. Op de vraag of de oude munten naast de nieuwe munten in circulatie zullen blijven, ant woordde de secr.-gen., dat zulks inderdaad nog gedurende korten tijd het geval zal zijn. Op een nader vast te stellen tijdstip zullen de oude munten echter de kracht als wettig betaal middel verliezen, zoodat dan uitsluitend de nieuwe muntsoorten in circulatie zullen zijn. Voor de verzamelaars zal zulks echter geen ver liezen mee behoeven te brengen. Zij zullen nl. in de gelegenheid gesteld worden tot een bepaalden datum de oude verzamelde munten in te wisselen tegen de nieuwe munten. Degenen die van deze gelegenheid tot omwisseling van de munten geen gebruik maken, schenken het Rijk het verschil tusschen de waarde van het metaal, dat in de munt is verwerkt, en de geldende muntwaarde. Rijksdaal ders en guldens niet medegerekend, zijn er volgens den secr.-gen. tientallen millioenen stuks munten aan de circulatie onttrokken. Ejij schat, dat 40 a 50 procent van het in circulatie gebrachte muntma- teriaal gehamsterd is. Het ongemak dat hierdoor is veroorzaakt, zal spoedig verdwenen zijn, want de nieuwe munten zullen in een dergelijke hoeveel heid geslagen worden dat binnen enkele maanden van schaarschte geen sprake meer zal zijn. HOE IS MEN AAN DE NIEUWE ONTWERPEN GEKOMEN? Wie de ontwikkeling van het munt- en papiergeld in de geschiedenis heeft nagegaan, vooral in de de mocratische landen, zal zich aldus de Secr.-gen. dikwijls geërgerd hebben, als hij tenminste nog eenig gevoel had voor waarachtige volkskunst, aan de zinlooze „kunsf'-producten, die men op het gebied van het geldwezen ontwierp. De tijd, welke thans is afgesloten, kenmerkte zich in al zijn uitin gen door een zich volkomen losslaan van alle wor telen, die ons volk met de afstamming en den bo dem verbond. Zoo was er ook op het gebied van het papieren- en metaal-geld een chaos ontstaan, waarin orde moest worden gebracht. Wat was nu vanzelfsprekender dan bij het ont werpen van nieuwe stempels voor het geld terug te grijpen op die vormgevingen, welke door de eeuwen neen uit ons volk waren voortgekomen en voor den van zijn aard bewusten Nederlander ook werkelijk beteekenis hadden? Wat beteekenen de nieuwe stempels en wie is de ontwerper? Mr. Rost van Tonningen verwees in dit verband naar het jongste nummer van „Storm", waarin een beschrijving is opgenomen van de nie- we ontwerpen en welks hoofdredacteur hij één van onze geniaalste kunstenaars noemde. „Aan hem. met wien ik jarenlang heb samengewerkt, heb ik gevraagd ontwerpen voor de nieuwe munten te maken. Hij is een der beste deskundigen hier te lande op het gebied der volksche symbolen", al dus de secr.-generaal. Als de twee eerste zinnebeelden werden gekozen het Saksische en het Friesche. Het Saksische zinne beeld prijkt op den vierkanten stuiver, nl. de Sak sische paardekoppen, terwijl daarboven het zonne- symbool is aangegeven. Het Friesche oelebord is vooral in Friesland een algemeen bekend zinne beeld, dat. op vele Friesche boerderijen prijkt. Het omvat de twee zwanen, die als zonnevogels inder daad welhaast alle geveltopteekens der Friesche boerderijen sieren. „Storm" schrijft: „Zij flankee ren hier een stander, die uit een zonnezinnebeeld, het teeken van het door de beide zonnewenden ge deelde jaar, bestaat en bekroond wordt door een tulpvormige driespruit". De cent is gestempeld met het oeroude zonnekruis en rechtkruis. Het dubbeltie vertoont de driespruit. die, weergegeven in de gedaante van een tulpendriespruit, een zinne beeld is van kracht en vruchtbaarheid voor volk en bodem. Het kwartje vertoont tenslotte het Viking schip, waarin de oeroude zeemansgeest van ons volk uitdrukking vind: „Zinnebeeld van de Germaan- sche lotsverbondenheid van moed en trouw aan eigen wezen, een waardig Noordsch zinnebeeld voor een zeevarend Germanenvolk." (Storm.) Alle stempels van de nieuwe munten hangen ten nauwste samen met den aard en de geschiedenis van ons volk. „Deze zinnebeelden", aldus besloot de secretaris generaal het onderhoud, „gaan uit boven het tij delijk getwist en herinneren ons volk er aan, dat wij 'een door de schepping gewilde eenheid zijn." In verdere berichten van Malakka wordt gezegd dat na de verovering van de haven en het vliegveld van Batoe Pahat aan de Westkust vrijwel de geheele straat van Malakka door de Japansche vloot en lucht macht beheerscht wordt. De zeeweg tusschen Britsch- Indië en Singapore door deze belangrijke straat is dus voor de Engelschen afgesneden. Voor transporten van het Naburige Oosten en Britsch-Indië en Singapore hebben de Engelschen slechts nog de beschikking over den omweg via Sumatra en Straat Soenda. Doch ook deze weg kan niet meer veilig worden genoemd, want de Japansche vloot beheerscht het gebied tusschen de Zuid-Chinieesche zee en de wateren bij Java. De berichten melden voorts dat de operaties op Zuid-Malakka een uiterst snel verloop blijven heb ben. Bijzonder veel terrein is gewonnen door de Ja pansche strijdkrachten, die langs de Westkust opruk ten. Zaterdag zijn zij reeds over de Batoe Pahat ge trokken. Met het oog op deze ontwikkeling zouden vooraanstaande Britsche persoonlijkheden den gouver neur-generaal van Singapore verzocht hebben de stad zonder strijd over te geven. Zij zouden er op gewezen hebben dat verzet kansloos zou zijn en slechts reus achtige offers zou vragen, vooral onder de burgerbe volking. Een D.N.B.-berffcht uit Tokio meldt nog: Bij de ge vechten in de buurt van de havenstad Malakka op 16 Januari is een hevige strijd geleverd met het vijfde Britsch-Indische regiment, zoo meldt de zender van Tokio. Op 18 Januari vertoonden de Indische troepen de witte vlag. Ook talrijke Australische soldaten wer den op verschillende plaatsen van Malakka, vooral bij de gevechten in Johore, gevangen genomen. Door de bezetting der kust aan de Straat van Malakka is de verbinding tusschen Singapore en Britsch-Indië ver broken. DE MOEAR OVERSCHREDEN. SJANGHAI 18 Januari (D.N.B.) Het te Singa pore uitgegeven legerbericht geeft toe dat Japansche troepen aan de Westkust van het schiereiland Malak ka door de Britsche verdedigingslinies heen gebroken zijn en de rivier Moear hebben overschreden, waarna zij een strategisch punt bezuiden deze rivier hebben bereikt. De Japansche troepen zijn, naar verder in het communiqué gezegd wordt, geslaagd in nieuwe landingen op de Westkust van Malakka. De beslissen de slag staat voor de deur. Volgens hetzelfde legerbericht heeft Singapore Za terdag en Zondag zware Japansche luchtaanvallen te verduren gehad. Bij den Zondag uitgevoerden aanval werden bommen op de marine-installaties der stad neergeworpen, waardoor oliedepóts in brand vlogen. Bovendien braken talrijke branden uit. De brand weren stellen pogingen in het werk om de groote branden te isoleeren. Radio New-York heeft medegedeeld, dat er op het oogenblik hevige gevechten van man tegen man gaan de zijn op Malakka tusschen de Japansche en Britsche troepen. De gevechten worden geleverd ten Noord- Westen van Singapore. Het is den Japanners gelukt een bruggehoofd te vormen. De Britsche stellingen worden zoodoende in de flank bedreigd. BRITSCH-INDISCHE BRIGADE GEEFT ZICH OVER. SJANGHAI, 18 Januari. (D.N.B.) De 45e Britsch- Indische brigade welke bevel had gekregen den terug tocht der Britsche troepen ten zuiden van de rivier de Moear te dekken heeft zich, naar uit een Japansch frontbericht blijkt, voor het grootste deel vrijwillig overgegeven, toen zij in contact kwam met de naar het Zuiden oprukkende Japansche troepen. TOKIO, 19 Januari (D.N.B.) Volgens de jongste berichten van het front van Malakka trekken drie Ja pansche legercorpsen, die sterk aan terrein winnen, naar de Zuidelijke punt van Malakka op en voeren operaties uit ter omsingeling van de rest der vijande lijke strijdkrachten, die ongeveer 20.000 man sterk zijn. Men neemt aan dat het in de buurt van Johore Baroe tot een beslissenden veldslag zal komen, daar de vijand ongetwijfeld alles zal probeeren om deze laatste verdedigingslinie tegenover Singapore te hou den of althans de hem nog overgebleven strijdkrach ten op de eilandvesting over te brengen. De strijd om het definitieve bezit van Malakka en de verovering ■an Singapore, is daarmede begonnen. Op 40 K.M. VAN SINGAPORE. TOKIO, 19 Januari (D.N.B.) De Japansche strijd krachten, die langs de Westkust van Malakka over Caputre, Pontian en Besar.(40 K.M. ten Westen van Johore Baroe) oprukken, vallen de Britsche verdedi gers, naar Domei meldt, thans aan op een plaats die minder dan 40 K.M. van Singapore verwijderd is. Luchtaanvallen op Ambon en Celebes SJANGHAI, 18 Januari. (D.N.B.) Het gisteren te Batavia uitgegeven communiqué meldt dat het eiland Ambon, waarop de Japanners in de laatste 24 uur reeds twee aanvallen hadden gedaan, opnieuw is aan gevallen. Door dit nieuwe bombardement, in twee gol ven ondernomen, is in de haven schade veroorzaakt. Verder is een vliegveld op Celebes door Japansche vliegtuigen aangevallen. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 11 Januari t.m. 17 Januari: 04A Brood 4 rants. Brood ot sebak 04B Brood rants. 04A Vleesch 1 rants. Vleesch of 04B Vl.waren rants, vleeschwaren 05A Aardappelen l.>5 K.G. Aardappelen 05B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 2S December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189 Algemeen 500 gr. Jam 185-188 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3V5- L. Melk 01B-04B Melk I lii L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Boter 125 gr. Boter 03 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Boter met reductie HERMAN BUYEN KAMPIOEN VAN NOORD HOLLAND. Te Hoofddorp werd Zaterdag het kampioenschap van Noord-Holland verreden. Op de foto: Langedijk en Buyen in den strijd op de 5000 M., gewonnen door Buyen in 9 min. 29.9 sec. (Foto-Stevens) Militaire conventie tusschen Duitscbland, Italië en Japan Richtsnoeren voor de gemeenschappelijke operaties vastgelegd Het D.N.B. meldt: Te Berlijn is Zondag een militaire conventie tusschen Duitschland, Italië en Japan geteekend. waarin de richtsnoeren voor de gemeenschappelijke operaties tegen de gemeen schappelijke vijanden zijn vastgelegd. Voor Duitschland heeft de chef van het opperbevel van de waarmacht, voor Italië een gevolmachtigde van het opperbevel van de Italiaansche weer macht, en voor Japan een gevolmachtigde van den chef van den generalen staf van het Japansche leger en een gevolmachtigde van den chef van den marinestaf van de Japansche marine getee kend. Met voldoening heeft de Italiaansche natie kennis genomen van de hartelijke ontmoeting tusschen groot admiraal Rader en den chef van den generalen staf der Italiaansche marine, admiraal Riccardi zoo schrijft de diplomatieke medewerker van het agent schap Stefani. De ontmoeting, zoo gaat hij verder, vond plaats binnen het bestek van de nauwe samen werking der zee-, land- en luchtstrijdkrachten der beide verbondenen, wier vloten tactisch zoowel op den Atlantischen Oceaan als op de Middellandsche Zee samenwerken. Italiaansche duikbooten nemen sedert lang deel aan den slag op den Atlantischen Oceaan, terwijl Duitsche duikbooten thans op de Middelland sche Zee opereeren. Behalve deze tactische samenwerking bestaat nog een strategische solidariteit der beide vloten die op schitterende wijze optreden in het algemeen oorlogs bestek der spilmogendheden. Deze Duitsch-Itahaan- sche solidariteit in den oorlog ter zee, zoo besluit de medewerker van Stefani, wordt gesteund door het op treden der Japansche zeestrijdkrachten volgens één enkele strategische en politieke gedachte. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR BELGIë TE BRUSSEL. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België te Brussel deelt mede, dat als opvolger van ir. C. O. J. van Ditzhuyzen als correspondent der Kamer voor het district Haarlem werd be noemd Mr. L. L. F. André de la Porte, Lorentz- plein 13 te Haarlem. Tweede Winterhulpjaar 4 millioen gulden zijn reeds binnengekomen - Enkele honderdduizenden families werden geholpen 's-GRAVENHAGE, 17 Januari. Toen op den eersten October van het afgeloopen jaar de Win terhulp rekening en verantwoording aflegde en ten tweeden male appèl richtte tot de sociale gevoelens van het Nederlandsche volk om het WHN-werk te steunen door giften en daadwerkelijke mede werking, geloofde men in breeden kring, dat de resultaten van het eerste winterhulpjaar niet be reikt zouden worden en een terugslag verwacht moest worden. Daarom is het belangwekkend na het verloop van de eerste helft van het tweede actie jaar (de maanden October, November en Decem ber) op de ontwikkeling te kunnen wijzen, die zich in het winterhulpwerk 1941/1942 voltrokken heeft. Uit giften en collecten waren tot en met 31 De cember 1941 3.885.661.80 gulden binnengekomen, daarmede zijn de resultaten per 31 Dec. '40 van de inzamelingen en giften bijna verdubbeld. De door huis- en straatcollecten binnengekomen bedragen zijn in vergelijking met de eerste WHN-actie op gelijke hoogte gebleven, wat des te merkwaardiger is, daar, zooals bekend moge worden geacht, de opbrengst der eerste collecte buitengewoon hoog uitgevallen is, aangezien men in de meening ver keerde, dat het hier een collecte gold, die slechts eenmaal plaats zou hebben. De toeneming van de gezamenlijke opbrengst is te danken aan een sterke verhooging van de giften, welke zich naar verwacht mag worden, ook in de maanden Januari, Februari en Maart zal afteeke- nen en een verdere opwaartsche ontwikkeling zal veroorzaken. Gelijken tred houdend met dezen indrukwekken- den groei der giften kon WHN haar ondersteunings- werk voor het volk reeds tastbaar opvoeren en honderdduizenden Nederlandsche families een flmke ondersteuning geven. Bijzonder omvangrijk werd door uitreiking van waardebons gedurende de maand December geholpen, nadat reeds in November ongeveer 2% mill, gulden voor onder steuning besteed waren. Het evenwicht tusschen de groote ondersteuning en de binnengekomen giften vormt, naar bekend kan worden geacht, de WHN- loterij, die juist ook in de laatste maanden een zeer goed verloop gehad heeft. Zoo vreugdevol het groeiende begrip en de bereidheid tot hulp van vele kringen der bevolking voor de sociale noodtoe standen in het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvattende ondersteuning in den geest van de stichting Winterhulp Nederland, strekken de resul taten nog niet en het zal ook in de toekomst een onvermoeibaar streven van de Winterhulp zijn steeds meer Nederlanders te winnen voor de ge dachte van socialen gemeenschapszin. (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 18.02 tot 9.3» Maan 19 Jan. op 10.55, onder 21.37 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche weermachtsberichten Duitsche duikbooten brengen vier schepen tot zinken. Britten verliezen voorts een motortorpedoboot en een torpedojager. ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Jan. (D.N.B). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het front hij Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen herhaaldelijk vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den tegenstan der afgewezen. Aan de Westkust van de Krim dwong een Duitsche kustbatterij vijandelijke oor logsschepen zich terug te trekken. In den Midden- en Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der lucht macht in zwaren defensieven strijd den vijand ook gisteren zware verliezen berokkend. Ten Oosten van Koersk werden bij een onderneming van een aanvalstroep drie stukken geschut en verscheidene machinegeweren buit gemaakt of vernietigd. Aan de Oostkust van Engeland is een Britsche mijnenveger door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika duren de levendige aanvallen en het hevige artillerievuur op de Duitsch-Italiaan- sche stellingen bij Solloem voort. Colonnes Britsche tanks en vrachtauto's benevens vliegvelden en ten tenkampen in Cyrenaïca en aan de kust van j Egypte werden met succes gebombardeerd. Duit- I sche gevechtsvliegtuigen deden overdag en des 1 nachts doeltreffende aanvallen op schepen en ha veninstallaties te La Valetta benevens op Britsche vliegvelden op het eiland Malta". ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Jan. I (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Op de Krim zijn nieuwe vijandelijke aanvallen bij Sebastopol met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Centrale en de Noordelijke zóne van het Oostelijke front hebben de Duitsche troe- pen bij de voortdurende zware gev.echten talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Op verscheidene plaatsen werden met succes tegenaanvallen onder nomen. Bij deze gevechten werden vele afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers in den strijd gebracht. Zij vernietigden, soms in moedige scheer- vluchten. honderden voertuigen en andere ver keersmiddelen, alsmede talrijke zware wapens en ander oorlogstuig van den vijand. Bij luchtaanval len op spoorwegen zijn verscheidene geladen trans porttreinen der bolsjewisten beschadigd. Bij een aanval van een Duitsche pantserdivisie in de Centrale zóne werd de vijand teruggeworpen met achterlating van 450 dooden. Een afdeeling der Waffen S.S. vernietigde bij stoottroepactie voor Leningrad vijftien kazematten en gevechtsstellin- gen, maakte talrijke wapenen buit en bracht den vijand zware verliezen toe. In de Noordelijke IJszee heeft de Duitsche duikbootvloot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten vier vijandelijke schepen met een geza- menlijken inhoud van 21.000 ton tot zinken ge bracht. Bovendien werd een groot transportschip door twee torpedotreffers zwaar beschadigd Bij gewapende verkenningsvluchten boven de Noord zee is in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Oostkust een vrij groot convooi aangevallen en verstrooid. Verscheidene schepen werden zwaar beschadigd. Aandere gevechtsvliegtuigen bestook ten havens aan de Zuidwestkust van Engeland met bommen van middelbaar en zwaar kaliber Aan de oppervlakte varende Britsche oorlogs schepen hebben in het Kanaal zonder succes een Duitsch convooi aangevallen. De Duitsche kust- afweer greep daarbij ook in. Een Britsche motor torpedoboot zonk brandend. In Noord-Afrika heeft het van alle verbindingen afgesneden, zwakke garnizoen der Duitsch-Ita- liaansche steunpunten in het gebied van Solloem, overgave aangeboden, nadat het in een heldhafti- gen tegenstand, die weken duurde, zijn munitie en andere voorraden had verbruikt. De luchtmacht heeft geslaagde aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en ravitailleeringscolonnes langs den kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten Oosten van Sol loem een Engelschen torpedobootjager vernietigd en drie treffers geplaatst op een convooi bij To- broek. Het zinken der schepen kon niet waargeno men worden. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen laten vallen op verschillende plaatsen in Noord- West-Duitschland. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. In de woonwijken van eenige ste den werd schade aan gebouwen aangericht Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Van 10 tot 16 Januari heeft de Sovjetluchtmacht 105 vlieg tuigen verloren, waarvan er 66 bij luchtgevechten en 14 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 15 Duitsche vliegtuigen verloren". Aan het front van Sebastopol. In den door granaat-inslagen omgewoelden grond van het Jaila-gebergte wordt een stuk geschut met vereende krachten in stelling gebracht. (Orbis-Holland-P. K. Enz.) Eenige jaren tuchthuis Wegens het verbreiden van berichten van een verboden zender 's GRAVENHAGE. 17 Januari. In de zitting van het Duitsche Landgereeht van 13 Januari 1942 werd een beklaagde negens het verspreiden van berichten van een verboden zender tot een tucht huisstraf van twee jaar veroordeeld. Hij had be richten van een verboden zender verder verteld aan een beperkt aantal personen. Gereformeerde Kerk te Heemstede De vacature ds. E. T. van der Bom Zondag heeft ds. E. T. van den Born afscheid ge nomen van de Gereformeerde kerk \e Heemstede we gens zijn vertrek paar Amersfoort. Reeds Vrijdagavond 23 Januari wordt een gemeen tevergadering gehouden in het kerkgebouw aan de Camplaan (aanvangende 7.30 uur) waar een nieuwe predikant beroepen zal worden. De kerkeraad heeft daarvoor het volgende drietal opgemaakt: Ds. C. B. Bavinck te Kampen. Ds. P. K. Keizer te Voorburg. Ds. D. Veenhuizen te Aalten. Veldpost 's-GRAVENHAGE, 17 Januari. Er wordt, daar nog steeds grootere pakketten gepost wor den. die doelloos liggen blijven, met nadruk aan herinnerd, dat tot nader order geen veldpost zendingen boven de 50 gram kunnen worden verzonden. Ds. Laman bedankt voor het beroep naar Arnhem Ds. W. F. Laman, predikant bij de Christ. Ger. Kerk te Haarlem, heeft Zondag in de godsdienst oefening in het kerkgebouw aan de Raaks aan zijn gemeente medegedeeld, dat hij ook voor het beroep naar Arnhem heeft bedankt. Betreden van militair beveiligingsgebied strafbaar Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de straf baarheid van het betreden van militair beveili gingsgebied. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R. W. B. 1, blz. 778) bepaal ik: Artikel 1. 1. Hij die zonder daartoe bevoegd te zijn de grenzen van een door omheining of ver bodsbord kenbaar gemaakt, voor het openbaar verkeer afgesloten militair beveiligingsgebied of eenige andere als zoodanig kenbaar gemaakte mi litaire afsluitingslijn overschrijdt, wordt met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste tien duizend gulden of met ex dezer straffen gestraft. 2. Poging tot het plegen van het strafbare feit is strafbaar. 3. In dien het strafbare feit aan schuld te wijten is, vindt veroordeeling plaats tot hechtenis van ten hoogste zes weken en tot geldboete van ten hoog ste duizend gulden of tot één dezer straffen. 4. De krachtens lid 1 tot en met 3 strafbare hande lingen zijn strafbare feiten in den zin van par. 1 onder 1, der verordening no. 1211940 betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's Gravenhage, 16 Januari 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS-INQUART Sterfgevallen tengevolge van de koude Te Bussum reed Zaterdag een 69-jarige wiel rijder in de Spiegelstraat. Hü kwam te vallen en bleef dood liggen. Een ontboden geneesheer con stateerde hartverlamming, vermoedelijk ten gevolge van de koude. Eenige uren later reed een 56-jarige wielrijder met zijn fiets op den Bussummer Grintweg. Bij het zoogenaamde Leïdsche boschje kwam ook hjj te vallen en bleef eveneens dood liggen. Ook deze man bleek aan hartverlamming ten gevolge van de vorst te zyn overleden.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1