Haarlem's Dagblad Japanners bezetten Tavoy. Duitsche en Roemeensche troepen heroveren Feodosia (Krim). 59e JAARGANG No. 17971 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 20 JANUARI 1942 Abonnementen: p week f 0 26, p maand f 1-15, p. kwartaal f 3.42. fr. p p 3.73 Losse nummers 6 cent Advertentiën 1-5 regels 210, volgende 0.42. Reclames 0.72 p regel Contract-tarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.72, volgende 0.18. Groentjes 1-3 regels 0.36, volgende 0.12 bij contante betaling. Belangrijk tincentrum in Birma. Op Noord Celebes Likoepang gevallen STOCKHOLM, 19 Januari (A.N.P.) Volgens den Britschen Berichtendienst is Tavoy, het be langrijke centrum van de tinindustrie in Birma door de Engelschen ontruimd en, naar gemeld wordt, door de Japanners bezet. In het door Radio-Rangoon verspreide „gemeen- schappelijke officieele bericht van het hoofdkwartier van het leger en van de Britsche luchtmacht" wordt, volgens den Britschen Berichtendienst het volgende gezegd: ,,Onze troepen hebben zich in het gebied Tenasserim (Birma) met het oog op de superioriteit van de vijandelijke strijdkrachten uit Tavoy op gun stigere stellingen teruggetrokken". Volgens zekere berichten bevindt ook het vliegveld van Tavoy zich in bet bezit der Japansche troepen. De gouverneur van Birma heeft, naar de Britsche berichtendienst voorts uit Rangoon meldt, Sir Paw Tun met de vorming van een nieuwe Birmeesche re geering belast. Paw Tun is opvolger van Saw, die Joor de Britsche autoriteiten is gearresteerd. Volgens den politieken correspondent van de „Evening News" sal Saw op verzoek van Engeland naar Amerika wor den overgebracht, waar hij in verzekerde bewaring sal worden gehouden. LONDEN ACHT TOESTAND OP MALAKKA CRITIEK. BUENOS AIRES. 20 Januari (D.N.B.) Met het sog op den Japanschen zegetocht op het schiereiland Malakka moeten de Engelschen toegeven dat de Ja panners de kust van Oost Azië volkomen beheer- ichen en langs de kust van Malakka ongestoord troe pen aan land kunnen zetten, zoo blijkt uit een ver slag van den Londenschen correspondent der „Pren- <a" Beattie. Als gevolg van de numerieke superiori- seit aan strijdkrachten, tanks en vliegtuigen van de Japanners, zijn de Britten tot den aftocht genood- saakt. De Japansche opmarsch berooft niet alleen Singapore van zijn beteekenis als vlootbasis, doch aefent bovendien invloed uit op andere oorlogsterrei nen. De Engelschen zijn ongetwijfeld uiterst verrast óver het snelle optreden der Japanners. In Londen wordt de toestand zeer kritiek geacht en overal hoort men de opvatting verkondigen dat op een spoedige wijziging in de stituatie niet gehoopt kan worden. TOKIO, 19 Januari, (D.N.B.) Naar het hoofdkwar tier van de marine mededeelt, hebben Japansche luchtstrijdkrachten op de Philippijnen telegraafsta tions bij Glan aan de Zuidelijke punt van Mindanao vernield. Japansche vliegtuigen hebben voorts vol treffers geplaatst op vijandelijke koopvaardijschepen ten Zuiden van de Cebu-eilanden, die ten Noorden van Mindanoa liggen. Verder werd de eilandvesting Corregidor met groot succes aangevallen. Voorts meldt het hoofdkwartier van de marine dat luchtstrijdkrachten de vliegvelden van Rabaul en Woenakokor op New Britain Island (Nieuw-Pomme- ren) hebben aangevallen. Verder heeft een landings- afdeeling van de marine Likoepang aan de Noordelijke punt van Celebes bezet. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP SUMATRA. TOKIO, 19 Januari (D.N.B.) Berichten van het front van Malakka maken melding van den eersten Japanschen luchtaanval op Sumatra. De oorlogscor respondent van de „Asahi Sjimboen" meldt dat Ja pansche machines Britsche formaties achtervolgden, die op een vliegveld bij Pangkalan ten Noordwesten van Belawan landden. De Japansche piloten vielen terstond de inrichtingen van het vliegveld, alsmede daar staande vliegtuigen aan en behaalden goede re sultaten. Dit bericht toont aan dat de Engelschen de hun nog overgebleven luchtstrijdkrachten blijkbaar op Sumatra geconcentreerd hebben om van hier uit zoo mogelijk te probeeren in te grijpen in den strijd op Zuid-Malakka ter verdediging van Singapore. Uitbreiding staalsmobilisatieraad in Ned.-Indië BATAVIA, 19 Jan. (A.N.P.) Bij den Volksraad is een aanvullende begrooting ingediend in verband met een uitbreiding van den Staatsmobilisatieraad in Ned.-Indië. TEGEN INFLATIE IN NED.-INDIë. TOKIO, 19 Jan. (Domei). Nitsji Nitsji meldt uit Saigon: Volgens berichten uit Batavia heeft de regee ring van Ned.-Indië met het doel een acute inflatie tegen te gaan een speciale verordening uitgevaardigd, waarin kooplieden, die levensmiddelen verkoopen tegen hoogere dan de officieel vastgestelde prijzen, met dwangarbeid worden bedreigd voor den tijd van tien jaar of meer of boeten tot een bedrag van 10.000 gulden. Ook wordt gemeld, dat de Ned.-Indische regeering bij decreet de bevolking last heeft gegeven alle zil veren, nikkelen en koperen munten in te leveren in ruil voor nieuwe papieren munt. Overtreders zullen bestraft worden met boeten tot 3000 gulden en in be slagneming van alle in hun bezit zijnde munten. Dr. van Mook vraagt Amerika om vliegtuigen Besprekingen te Washington hebben totnutoe weinig resultaat LISSABON, 19 Januari. Het A.N.P. meldt: De luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, die in de Ver. Staten vertoeft om president Roosevelt in te lichten over de ernstige positie waarin Ned.-Indië zich Britsche troepen uit Voor-Azië naar Birma en Singapore Poolsche krijgsgevangenen uit de Sovjet Unie ter aanvulling BERLIJN, 20 Januari. (V.P.B.) Volgens geruchten, die reeds eerder te Berlijn circuleerden en thans worden bevestigd, trekken de Engelschen een be langrijk gedeelte van hun troepen uit Irak en Iran terug, om deze naar Birma en Singapore te zenden. Indien deze hulp te laat voor Singapore komt, zullen deze troepen naar Australië en Nieuw-Zeeland wor den gevoerd. Daar de Sovjet-Unie reeds eerder een zoo groot contingent troepen uit Iran teruggetrokken heeft om zooveel mogelijk strijdkrachten aan het Oostelijk front in het vuur te kunnen brengen dat haar het door de Sovjet-Unie bezette deel van Iran Engelsche troepen gedirigeerd moesten worden, is in Voor-Azië, waar de stemming der bevolking jegens de bezettende macht zeer te wenschen overlaat, een belangrijk tekort aan soldaten ontstaan. Teneinde hierin te voorzien heeft Londen thans met Moskou een overeenkomst gesloten, waarbij de Poolsche krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie, die naar Siberië zijn overgebracht en wier aantal volgens moeilijk te con troleeren schattingen 300.000 zou bedragen, in Voor- Azië in Engelschen militairen dienst gesteld zullen worden. Er is reeds eerder sprake van geweest dat deze Poolsche krijgsgevangenen weer actief in dienst gesteld zouden worden. Dat was in den tijd dat de Sovjet-Unie waarschijnlijk onder Engelschen drpk met het Poolsche emigranten-comité te Londen een verdrag sloot, waarbij de machthebbers van het Krem lin na den oorlog het bestaan van een vrije en on afhankelijke Poolsche republiek erkenden. Tijdens de onderhandelingen, die tot dit verdrag leidden, was de mogelijkheid besproken de Poolsche krijgsgevange nen in het Roode leger in te lijven. Later zagen de Sovjets hiervan af, omdat zij de Polen, die inmiddels ruim Vit jaar later in Siberië hadden gezeten, ver moedelijk niet ten onrechte als onbetrouwbare ele menten beschouwde*. bevindt, koestert volgens mededeelingen uit Ameri- kaansche bron het voornemen een appèl tot het Ame- rikaansche volk te richten om het te bewegen ver strekkende hulp aan Ned.-Indië te verleenen. De hulp zou dan voornamelijk moeten bestaan in het leveren van vliegtuigen. Dr. van Mook zou er op hebben ge wezen dat het van groot belang is voor het verdere verloop der oorlogshandelingen dat Ned.-Indië in staat wordt gesteld tegenstand te kunnen blijven bie den aan de Japanners. Tot dusver hebben de bespre kingen van Van Mook weinig resultaat gehad, aan gezien de Ver. Staten niet in staat zouden zijn de ge vraagde hulp aan Ned.-Indië te geven. De herovering van Feodosia Bolsjewisten over aanzienlijken afstand naar het Oosten teruggeworpen In aansluiting op het weermachtbericht van Maan dag verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat het groote succes, op de Krlm door Duitsche en Roemeen- sche troepen behaald, wederom bewijst, dat het den bolsjewisten, hoe roekeloos zij hun menschen ook ge bruiken, niet gelukt hun doel te bereiken. Het was te begrijpen dat zij door hun voorgenomen herovering van de Krim een sterken druk wilden uitoefenen op de zuidelijke flank der Duitsche troepen en tevens de spilmogendheden willen verdrijven uit de stelling, die de Zwarte Zee beheerscht. Sedert December hebben de bolsjewisten steeds weer getracht den ring om Sebastopol stuk te slaan en de Krim weer geheel in hun bezit te krijgen door verschillende landingen aan Zuid- en Westkust. De meeste dezer landingen konden zeer spoedig ongedaan gemaakt worden. Pas een landing op grootere schaal bij Feodosia bracht den bolsjewisten een tijdelijk suc ces: De Duitsche troepen moesten uit Kertsj terug genomen worden, opdat ze niet zouden worden afge sneden. Thans heeft een energieke tegenaanval van Duit sche en Roemeensche afdeelingen onder bevel van den generaal der infanterie Von Manstein de aan land gebrachte bolsjewisten over een aanzienlijken afstand naar het Oosten teruggeworpen. De belang rijke stad Feodosia werd hun weer ontnomen. Hoe sterk de bolsjewistische strijdkrachten hier ge weest moeten zijn, blijkt uit het feit dat de Duitschers verscheidene duizenden gevangenen gemaakt hebben en 73 pantserwagens, 77 stukken geschut en veel ander materiaal vernield of buitgemaakt hebben. Uit het succes van generaal Von Manstein blijkt tevens dat onder eenigszins gunstige klimaatsomstandigheden de Duitsche soldaat nog steeds de meerdere is van zijn bolsjewistischen tegenstander. Ook de Roemenen hebben een groot aandeel in dit succes gehad. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer doeltreffenden steun verleend. De gevechten op de Krim blijven zich voor de bolsjewisten ongunstig ont wikkelen. Aan het overige deel van het Oostelijke front brengt de ijzeren Duitsche afweer den meedoogenloos opge dreven Sovjethorden steeds weer bloedige verliezen toe. De Sovjetaanvallen zijn thans ook tot het Donetz- front uitgebreid, doch ook daar zonder succes. Fransche gezant te Kaïro weigert te vertrekken PARIJS, 20 Januari (D.N.B.) Naar de „France Socialiste" meldt, zou de Fransche gezant te Kaïr.o I geweigerd hebben na -het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Egypte en Frankrijk de terug reis te aanvaarden, nadat hij vernomen had dat Fran sche burgers alleen omdat zij hun land wilden trouw blijven, in Egypte gearresteerd zijn. De Fransche ge zant zal zijn post niet eerder verlaten, voordat de Egyptische overheid eerherstel verschaft heeft en de Fransche burgers weer heeft vrijgelaten. Hooge waterstand in Turkije Verbinding met Europa bedreigd ISTANBOEL, 20 Januari (Stefani). De bladen melden dat de rivieren Maritza en Arda een hoogen stand vertoonen door het vroegtijdig smelten van de sneeuw. Als gevolg daarvan is de brug bij het plaatsje Merache ingestort. Dit is een pas gebouw de brug en nu deze onbruikbaar is geworden, zal de verbinding met Europa vertraagd worden. Welke bonnen zijn thans geldig? Vai IS Januari t 04A Brood 4 rants. 04B Brood V? rants. 04A Vleesch 1 rants. 04B Vl.waren yi rants. 05a Aardappelen 14-4 K.G. 05B Aardappelen V2 K.G. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 2S Decc-mher t.ni. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 01C of 01D reserve 189 Algemeen 1 K.G. 50 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 3>/? L. Wa L. Van 8 Januari t.rn. 24 Januari 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 191 192 179-1S3 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I Jam Bloera brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk 03 Boter 125 gr. 03 Vet 125 gr. Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Van 28 December t.m. 2' Vet Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOEXEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffen kaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Vredegerechtshof De Amerikaansche bewapeningskosten Voor de jaren 1941, 1942 en 1943 de honderd milliard dollar overschreden STOCKHOLM. 20 Januari. (D.N.B.) Uit Washington wordt gemeld dat met een nieuwe aanvraag van aanvullende credieten en verstrekking van orders ten bedrage van 28.5 milliard dollar, die bijna uitsluitend voor het leger en de vloot be stemd zijn en nieuwe bedragen inhouden voor de versterking van de Amerikaansche luchtmacht, het totale bedrag der Amerikaansche bewapeningskos ten voor de dienstjaren 1941-'42-'43 gebracht is op honderd milliard. 438 millioen dollar. JUBILEUM. Naar wij vernemen zal het 1 Februari 25 jaar gele den zijn, dat de heer A. J. de Witte, klerk aan het parket van het Kantongerecht te Haarlem zijn werk zaamheden aldaar aanvaardde. VERDUISTEREN Van 18.03 tot 9.37 Maan 20 Jan. op 11.21, onder 22.49 Politieke ruzie met doodelijken afloop te Nieuw-Einde s-GRAVENHAGE, 20 Jan. Het Vredegerechtshof heeft heden in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaken van de broeders W. en J. M. Raven, leden der W.A. te Heerlen, die in eerste instantie veroordeeld waren door de rechtbank te Maastricht, W. R. tot acht jaren gevangenisstraf wegens doodslag op den mijnwerker Spork te Nieuw Einde, die lid van de Ned. .Unie was, en J. M. R. wegens poging tot zware mishandeling van Spork tot een jaar gevangenisstraf. Wegens den gezondheidstoestand van eerstgenoem- den verdachte had de advocaat-generaal bij het Vre degerechtshof, mr. Polman, verandering van de straf van acht in zes jaar geëischt. Ten aanzien van den tweeden verdachte eischte hij bevestiging van het vonnis. Het hof heeft den opzet van Spork te aooden met bewezen geacht en met vernietiging van het vonnis der rechtbank W. R. wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. J. M. R. werd wegens mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien raaan- Voor beiden geldt, dat de preventieve hechtenis zal worden afgetrokken. (A.N.P.) Een kwart eeuw politiedienst Heden is de heer W. de Koning, rechercheur van politie te Haarlem, 25 jaar bij de politie werkzaam. Zooals we reeds- mededeelden begon hij zijn loopbaan op 20 Januari 1917 te Dordrecht: op 10 Januari 1920 kwam hij als politieagent te Haarlem en op 1 Decem ber 1924 werd hij bij de recherche werkzaam gesteld. De heer De Koning mocht vanmorgen in zijn woning aan de Bilitonstraat 37 reeds vele blijken van belang stelling ontvangen. Zijn collega's schonken hem een mooie vulpen en zijn superieuren bij de recher che, Kinderpolitie en Distributiedienst een vulpotlood en een boek. Ook mocht hij vele mondelinge geluk- wenschen in ontvangst nemen, o.a. van den hoofd inspecteur M. Woud, een aantal inspecteurs, collega's en oud-collega's. Verder werd de jubilaris met bloe men gehuldigd. INSTALLATIE MR. J. H. H. HüLSMANN. Hedenmorgen heeft tijdens de zitting der Arr. Recht bank alhier de installatie plaats gehad van Mr. J. H. H. Hülsmann als rechter in de Arr Rechtbank te Haarlem. Nadat de president, Mr. G. Sluis, de zitting had ge opend en de griffier den nieuwbenoemden rechter had binnengeleid concludeerde de Officier van Justitie over te gaan tot voorlezing der acte van beëediging en installatie. De griffier las hierop de acte van beëediging voor, waarna Mr. Sluis Mr. Hülsmann geïnstalleerd ver klaarde en daaraan eenige woorden van gelukwensch toevoegde. Een groot aantal l«len der balie, o.w. de deken, Mr. W. P. Vis, woonde de plechtigheid bij. BEcEDIGD. In de zitting der Arr. Rechtbank te Haarlem is hedenmorgen beëedigd tot advocaat en procureur bij de Haarlemsche Rechtbank de heer Mr. W. Herfst. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsberichL Gevechten aan het geheele front van de Donets. Bolsjewisten lijden zivare verliezen in den Centralen en Noordelijken sector. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Duitsche en Roemeensche troepen onder opper bevel van generaal der infanterie Von Manstein hebben in samenwerking met de formaties van het luchtwapen van generaal-vlieger Ritter von Greim na zware gevechten van verscheidene dagen de Sovjet-strijdkrachten, die aan de Zuidkust van de Krim waren geland, teruggeslagen en de stad Feodosia in vastberaden aanval weer in bezit geno men. Tot dusver zijn reeds meer dan 4600 gevange nen gemaakt en bovendien 73 tanks, 77 stukken ge schut en omvangrijk ander oorlogsmateriaal ver overd. Aan het geheele front van de Donetz heeft de vijand met sterke strijdkrachten aangevallen. De gevechten zijn nog gaande. In den Midden- en Noordelijken sector leed de vijand bij de voortzetting van zijn aanvallen op nieuw zware verliezen. Bij een Zaterdag en Zondag gedanen tegenaanval van formaties Duitsche in fanterie en tanks werden in totaal 35 stukken ge schut, 23 granaatwerpers, 46 machinegeweren en omvangrijk ander materiaal buitgemaakt. De vijand verloor hierbij 430 dooden en 140 ge vangenen. De luchtmacht heeft in de wateren van Moermansk een grooten koopvaarder met bommen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Zuidwestkust van Engeland haveninstallaties gebombardeerd en op de Shetlands een munitiedepot met bommen ge troffen. In Noord-Afrika is bij succesvolle ondernemin gen van verkenners een aantal gevangenen ge maakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen haven installaties en vliegvelden aan de kust van Cyrenaïca aan. In de Groote Syrte werden bij een luchtaan val op een Britsch convooi verscheidene groote koopvaarders door bommen zwaar beschadigd. Bij de herovering van Feodosia heeft de drager van het ridderkruis kolonel Müller zich opnieuw onderscheiden door uitnemende persoonlijke dap perheid, besluitvaardigheid en omzichtige aanvoe ring van zijn regiement". Voorwaarts door den winter, die zich in het Sovjetgebied in zijn volle hevigheid Iaat gevoelen. Een ravitailleeringscolonne rukt op, waarbij de sleden goede diensten bewijzen. (Hoffmann-Stapf-P. K. Schambortzky) Voor de boeren van Overijsels Noorwesthoek is de winterrust nog niet ingetreden. Het rietsnijden heeft, nu het water der rietvelden bevroren is, een aanvang ge nomen. - (Van Buiten) Inbraak in het slachthuis te Beverwijk 200 K.G. vet buitgemaakt In één der afgeloopen nachten is een brutale in braak gepleegd in het Gemeentelijk Slachthuis, te Beverwijk. Bij onderzoek is gebleken dat men zich de toegang heeft verschaft door 't forceeren van een tuimelraam. Van drie koelcellen werden de Lipssloten verbroken; uit deze cellen is in totaal ongeveer 200 K.G., deels verpakt en deels rauw rundvei ontvreemd. Verder heeft men nog getracht door middel van een breekijzer en een ijzerzaag twee deuren te forceeren. De politie stelt een onderzoek in. Winkelwaren moeten geprijsd zijn Haarlemsche groentehandelaar kreeg 50 boete Het prijsaanduidingsbesluit 1941 wordt nog herhaal de malen overtreden. Van de zijde der Inspectie voor de Prijsbeheersching te Amsterdam wordt op de na leving van dit besluit scherp gelet. De boeten, welke bij overtreding worden opgelegd zijn dan ook niet malsch. Dit ondervond o.a. de groentenhandelaar W. te Haarlem, die zich reeds eerder aan overtreding van dit besluit had schuldig gemaakt en thans gestraft is met een geldboete van f 50. Haarlemsche industrie Vestiging en uitbreiding Bij het gemeentebestuur van Haarlem zijn de vol gende aanvragen om vergunning ingekomen inge volge de Hinderwet: Van M. Flohil, firmant van Schotel en Co., levens- middelenbedrijf te Haarlem, tot oprichting van een electrisch levensmiddelenbedrijf (speciaal voor het vervaardigen van bouillonblokjes) in het perceel aan de Hooimarkt No 6, waarbij gebezigd zullen worden 6 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 6 2/3 P.K. voor de aandrijving van diverse machines, benevens een lagedrukstoomketel met 10 M2. mend oppervlak. Van de N.V. Electrische Luxe Broodfabrieken H. Franken Jr. te Haarlem, tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij, gevestigd in de perceelen aan de Lange Margarethastraat Nos. 15 en 15A, door het bij plaatsen van 3 Bako-heetwaterovens en het verwijde ren van een mechanischen bakoven, alsmede door kleine wijzigingen in motoren enz. zoodat gebezigd zullen worden 10 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 2144 P-K. voor de aandrijving van di verse machines. Op 2 Februari kunnen bezwaren ingebracht worden. EXAMENS H.B.S. en Gymnasium Leerlingen uit Haarlem en omgeving Nu niet alleen de £>egrooting van Haarlem maar ook. die van Heemstede'en Bloemendaal verschenen zijn, is het interessant daaruit gegevens op te diepen over de kosten van het Middelbaar en het Voorbereidend Hooger Onderwijs. Allereerst wat Haarlem betreft. De kosten v> raamd op: Gymnasium le H.B.S. B. 2e H.B.S. B. H.B.S. A. Meisjes H.E ACADEMISCHE OPLEIDING. Gesl. aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal ex. in de geneeskunde: de heeren B. J. Paanakker, F. G. M. G van Ditzhuyzen. R. H. K. v. d. Feltz v. d. Sloot, F. Zaalberg en J. J. Verselewel de Witt Hamer. Geslaagd voor Staatspractijkdlploma voor handel en administratie de heeren: G. H. Bos, A. H. W. Geurtz, P. van Heerden, J. P. Humme, J. J. Kuik, G. R. Mantel, H Mone en W. v. Wijk, te Haarlem en J. J. Vink, te IJmuiden. Geslaagd voor Eng. en ëed. handelscorrespondentie de heer Rob. Rijkse, te Haarlem. de scholen worden voor 1942 ge- f 94.102 (284 leerlingen), f 113.629 (386 leerlingen), f 110.829 (317 leerlingen), f 122.730 (394 leerlingen), f 72.730 (259 leerlingen). Daar er den laatsten tijd geen Statistische Gegevens der gemeente zijn verschenen hebben wij om een in druk te geven van het aantal leerlingen der scholen de cijfers van den vorigen cursus opgenomen. Bij elkaar kosten deze 5 inrichtingen van onderwijs f 513.239. Haarlem ontvangt f 96.000 aan schoolgeld en f 188 800 aan bijdragen der gemeenten Heemstede en Bloemendaal voor buitenleerlingen. Tezamen dus f 284 800. Het nadeelige saldo dat de hoofdstukken Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs op de Haarlem sche begrooting aanwijzen is in totaal f 351.361, of per inwoner berekend f 2.44. De gemeente Heemstede legt aan het Middelbaar en het Voorbereidend Onderwijs ten koste f 88.050. Per inwoner is dit f 4.15. Voor Bloemendaal is het eindcijfer f 85.774 of f 4.99. Daarbij moet men evenwel bedenken dat er in ver houding veel meer kinderen uit Bloemendaal en Heem stede een H.B.S. of Gymnasium bezoeken dan uit Haarlem. De 5 gemeentelijke scholen te Haarlem wer den bezocht door 1115 jongens en meisjes uit Haar lem, terwijl het aantal jongelui uit de buitengemeen ten 525 bedroeg. De gemeenten Bloemendaal en Heemstede betalen aan Haarlem den kostenden prijs van het onderwijs. Voor 1942 worden die geraamd voor het Gymnasium op f 375 en voor de H.B.S -en op f 382. In 1934 was de kostende prijs f 425, zoodat de uitgaven gedaald zijn. Uit Heemstede bezoeken 205 leerlingen de H.B.S. en 40 het Gymnasium. Op de Haarlemsche H.B.S.-en zijn 150 leerlingen uit Bloemendaal en op het Gymna sium 40. Samenstelling van het brood wordt gewijzigd Prof. Sleeswijk schrijft in de Tel., dat er wijziging is gebracht in de samenstelling van het broodmeel. Naar prof. Sleeswijk verneemt, wordt sedert de eer ste week van deze maand het meel in de fabrieken naar de volgende samenstelling bereid: 43 proc. tarwe 40 rogge 7 gerst 10 erwten. Dit wordt uitgemalen tot 85 proc. Aan 90 K.G. van dit mengsel wordt 10 KG. aard appelmeel toegevoegd. Wij eten echter het hiervan gebakken brood nog niet. Telkens wanneer er een wijziging in de samen stelling der grondstoffen van ons broodmee! moet worden gebracht, duurt het nog 4 a 6 weken, alvorens de voorraden der oude samenstelling uit de verschil lende depots zijn opgebruikt. Dit zal, evenals in vo rige gevallen, ook nu geleidelijk geschieden. Men kan dus, naar schatting, zeggen, dat men vóór 1 Februari het nieuwe brood nog niet zal eten, dat Heden slaagde de heer J. J. Kuyk te Haarlem voor het tusschen 1 en 15 Februari in gebruik zal komen het Staatspractijk-diploma Handel en Administratie. en dat daarna heel ons volk het zal nuttigen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1