DAMPO AnneCie REMBRANDT Churchill wenscht de portefeuiliekwestie te stellen Kabinetswijziging van de hand gewezen STOCKHOLM. 27 Januari. Het D.N.B. meldt: Naar de Britsehe Berichtendienst mededeelt, heeft Winston Churchill Dinsdagmiddag bij den aanvang van zijn verklaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij over den politieken toestand wilde spreken. Hij zei dat hij de portefeuille- kwestie wilde stellen, omdat „het slecht geloopen is met de gebeurtenissen en nog slechter kan loopen". Churchill heeft voorts verklaard dat tengevolge van het slechte weer een kleine belemms-tng is opge treden in de leveranties die aan Stalin waren beloofd. Overgaande tot de gevechten in Noord-Afrika zeide Churchill dat Rommel tot dusver nog slechts „op het nippertje verslagen" was. Na twee en een half jaar oorlog, aldus Churchill ten aanzien van den veldtocht in Libië verder, „is het slechts juist gelukt ons hoofd boven water te houden. Maar wij beginnen onzen weg te kunnen overzien en het ziet er thans meer dan ooit tevoren naar uit. alsof wij de overwinning zullen bevechten". De Britsehe verliezen in Libië, zoo ver klaarde Churchill verder, bedragen 18.000 man aan dooden, gewonden en gevangenen. In strijd met het geen tot dusver is vastgesteld beweerde hij dat het grootste deel hiervan Britten waren. De Engelsche nederlaag in Noord-Afrika legde Churchill uit met te zeggen: „Wanneer wij onze middelen over geheel Oost-Azië versnipperd hadden, zou dat onze onder gang geweest zijn". Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij zeide: „Ik ben verantwoordelijk, wanneer zich eeniger- lei tekortkomingen voordoen. Waarom zou ik zonden- bokken moeten vinden om het geschreeuw van een zeker deel van de Britsehe en Australische pers te kalmeeren?" Churchill noemde zich voorts alleen verantwoorde lijk voor de beslissende vraag, welke in het debat ter sprake zal komen of het besluit gerechtvaardigd was dat men het oorlogsmateriaal in de eerste plaats zond naar de Sovjet Unie, Libië en de Levant, toen er in Oost-Azië nog vrede was. Hij weigerde daarom uitdrukkelijk Duff Cooper „voor de wolven te wer pen". Ten aanzien van den toestand in Oost-Azië zeide Churchill dat de aanval op Pearl Harbor de Ameri- kaanschc Pacificvloot „voorlooplg heeft lam gesla gen". zoodat de meerderheid in den Stillen Oceaan en den Maleischen archipel van de Vereenigde Staten en Engeland is overgegaan op Japan. Hij voorspelde dat de Japansche meerderheid ter zee lang genoeg zou duren om het Japan 'mogelijk te maken al zijn tegenstanders talrijke zware en smartelijke verliezen toe te brengen. Wanneer wij echter zouden kunnen volhouden, aldus meende Churchill, zou de verhouding weer omkeeren. Singapore zal tot den laatsten duim gronds door de Britsehe, Australische en Brltsch- Indische strijdkrachten verdedigd worden. Aan het slot van zijn rede in het Lagerhuis heeft Churchill maatregelen aangekondigd tot het instellen van een „Pacific-raad". Het staat nog niet vast. aldus zeide hij, of deze raad te Londen of te Washington zal vergaderen. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich uitgesproken voor Washington. De Britsehe re geering heeft zich accoord verklaard met het verlan gen van Australië en Nieuw-Zeeland die bij het vast stellen der politiek gehoord wenschen te worden. Overigens treffen Engeland en de Vereenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergrooten van de veilig heid van Australië en Nieuw-Zeeland en tot het zen den van versterkingen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van zijn dat men den oorlog in den Stillen Oceaan als een operatie van den tweeden rang beschouwt. DUITSCfï COMMENTAAR. BERLIJN, 27 Januari. (ANP.) De eerste indruk van de heden door Churchill gehouden rede in poli tieke kringen alhier is dat zij de spanning waarmede zij in Engeland werd verwacht, op geenerlei wijze rechtvaardigt. Haar inhoud bestaat, naar men hier verklaart, in hoofdzaak wederom uit een bekentenis van nederlagen die zoo duidelijk zijn dat zij niet kun nen worden ontkend en overigens uit de gebruikelijke beloften van Churchill voor de toekomst. Verlies van de „Barha111" Londen toegegeven STOCKHOLM. 27 Januari. Naar de Britsehe Be richtendienst meldt, heeft het ministerie van marine medegedeeld dat het Britsehe slagschip „Barham" tot zinken is gebracht (A.N P.) Van de bemanning zouden ongeveer driehonderd personen gered zijn. De Film van het seisoen Vrijdag a.s. in UITGAAN Heden, WOENSDAG 28 JANUARI: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Der Zarewitsch" door het Deutsches National Theater Osnabrück, 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Het onbereikbare", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje met protectie", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Zeven Jaren pech", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Een vrouw in gevaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Movlac Theater: „Een avond in Metropool Theater". „Zigeuner-fantasie", de Nederlandsche Folklore, van 12 uur af. DONDERDAG 29 JANUARI: Stadsschouwburg: „Gijsbrecht van Aemstel" door het Nederlandsch Tooneel, 7 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. Wat Churchill beloofde en wat er kwam Het D. N. B. publ'?**rt een artikel over hetgeen Chur chill beloofde en wat hij hield: l. Churchill als oorlogsstrateeg. Op 8 October 1914 ver klaarde Churchill den burgemeester van Antwerpen: „Alles in orde, u behoeft u geen zorgen te maken, wij zul len de stad redden". Twee dagen later, op 10 October, viel Antwerpen in Dults-he handen. Op 21 September 1914 verklaarde Churchill „Wanneer de Duitsche vloot uit. haar havens komt, zal ik ze uitgraven als ratten uit haar hol. Een dag later, op 22 September 1914, torpedeerde de duik boot onder bevel van Weddigens de Britsehe kruisers „Abouklr", „Nogue" en „Oresby". In Maart 1915 wilde Churchill den wereldoorlog in Gallipoli beslissen. Het avontuur kostte Engeland 34.000 dooden en was een volle dig fiasco. Toen werd Churchill als „Eerste Lord der On bekwaamheid" zoo snel mogelijk ontslagen. Hoe is het thans in dezen oorlog? In April 1940 begon Churchill het avontuur in Noorwe gen onder het parool: „Wij zullen aan de Noorsche kust datgene bezetten wat wij noodig achten". De harde werke lijkheid was ook hier sneller dan Churchill's beweringen. De kosten van dit avontuur van Churchill betaalde het Engelsche volk. Tijdens den veldtocht in het Westen verklaarde Chur chill nog na de nedelaag in Vlaanderen op 28 Mei 1940 in het Lagerhuis: „De Fransche en Britsehe legers zullen in weerwil van de laatste nederlagen in Nederland en België de Somme-linle en de Maginot-llnle houden en wij zullen overwinnen". Veertien dagen later was niet alleen de Ma ginot-llnle doorbroken, doch lag geheel Frankrijk terneer, terwijl het Engelsche vastelandleger. uïteengescheurd en in lompen gehuld „zijn Duinkerken" achter zich had. In Maart 1941 verraste Churchill het Engelsche volk met de mededeeling van de Putsch der oorlogsophitsers Belgrado met de beroemde woorden welke hij sprak voor den centralen raad van de conservatieve partij: „I have great news for you" (ik heb goede berichten voor u) Vier weken later had Jocgo-Slavie afgedaan, had Engeland zijn macht en invloed op het continent verloren. Vóór den strijd op Kreta begon, verklaarde Churchill op 6 Mei 1941: „Wij zijn voornemens Kreta tot den dood toe en zonder een of andere gedachte aan terugtrekken, te verdedigen" Op 2 Juni was de vlucht der Britten op Kreta reeds voor bij. Toen de Britten hun offensief van December ln Cyre- nalca begonnen, kondigde Churchill aan: „Thans is de tijd gekomen om den tot dusver kraehtigsten slag voor de eindoverwinningThans, na een strijd van twee maanden, staan de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten ln Lyblé ongebroken en het Britsehe leger in de woestijn ziet zich geplaatst tegenover dezelfde moeilijkheden als voorheen. Op 22 Juni 1941, den dag waarop Europa onder leiding van Adolf Hitler zich teweer stelde tegenover de bolsje wistische bedreiging, zong Churchill den lof van den nieu wen bondgenoot en beloofde hij dezen hulp van het ge- heele Britsehe Imperium. HIJ verklaarde: „WIJ zullen Dultschland bombardeeren olj dag en bij nacht, ln steeds toenemende mate en Wij zullen maand na maand zware ladingen bommen neerwerpen om de nederlaag van Dultschland af te dwingen". Thans is bijna de helft van het Europeesche deel der Sovjet-Unie met zijn grondstofbronnen in Duitsche han den en Churchill's voorspellingen zijn weer geklets ge bleken. Op 8 December 1941. verzekerde Churchill den leden var hei Engelsche Lagerhuis: „Enkele van onze mooiste sche pen hebben hun stations in het Verre Oosten bereikt. Iedere voorbereiding, die in onze macht lag. Is getroffen en ik ben ervan overtuigd, dat wij ons goed zullen hou den". Twee dagen later, op 10 December, logen de slag schepen „Prince of Wales" en „Repulse", de trots van de Britsehe vloot, voor Singapore op den bodem cl Churchil echter onttrok zich aan den toestand door vlug naar Amerika te vertrekken. 2. Churchill verliest het continent. Churchill heeft door zijn misdadig spel dezen oorlog veroorzaakt en hem ont ketend om Engeland's voogdij over de volken van Europa te verzekeren Wat Is hieruit geworden? Engeland heeft al zijn bondgenooten op het continent verloren. 3. Churchill en de blokkade Churchill heeft voorspeld „De blokkade Is het duodelijk wapen van Engeland. Duitschland kan zich niet bevrijden van den worgenden greep der Britsehe blokkade". Thans heeft Dultschland zich van dezen worgenden greep bevrijd en Churchill heeft zijn eigen volk uitgeleverd aan de grondstoffen- blokkade. Churchill en de luchtoorlog. Churchill heeft reeds voor de derde maal voorspeld: „Engeland heeft de pariteit ln de lucht met Duitschland bereikt en spoedig zal het een superioriteit in de lucht bezitten". In werkelijkheid Is dit met het grootste optimisme aangekondigde nonstop- offensief van de Britsehe luchtmacht, zooals door mili taire deskundigen in Engeland wordt toegegeven, een totaal fiasco geweest. Onder de slagen van de Duitsche luchtmacht zijn vele steden ln Engeland ln puinhoopen veranderd, talrijke Britsehe productleplaatsen en haven werken verwoest. Duitschland's productie werkt echter zonder onderbreking. Op 20 Augustus 1940 verklaarde Churchill: „Tot nu toe zijn de slagen in de lucht voor ons gunstig verloopen. De luchtgevechten brengen ons Vi leder geval langs den vei- llgsten en koristen weg iviar de overwinning". Na een Jaar, op 9 September 194, was hij genoodzaakt deze be wering als onjuist te kenmerken. 5 Churchill en de dulkbootoorlog. Churchill verklaarde op 8u Januari 1940: „De Duitsche duikbootcampagne is totaal mislukt". Op 20 Augustus 1940 beweerde dij driest: ,De zeeen zyn vrij en de duikbooten worden in toom ge houden". In werkelijkheid voeren de Duitsche duikboo ten evenals voorheen den slag op den Atlantischen Oceaan met zeer groot succes. ZIJ hebben tezamen met de lucht macht sinds het eerste „overwlnningsbericht" van Chur chill niet minder dan 13.207.922 b. r. t. tot zinken gebracht. 6. Churchill en de vrijheid der volken. Churchill ver klaarde: „Engeland strijdt voor de vrijheid der volken". Zijn werkelijk optieden toont een heel ander beeld. In den boerenoorlog verkondigde hU In 1902: ..Er bestaat slechts, een middel om den tegenstand van de boeren te breken en dat is de hardste onderdrukking, m. a w.: „WIJ moeten de ouders dooden. opdat de kinderen respect voor ons hebben". Inzake de behandeling der Ieren, gaf hu in 1917 het volgende recept „Men moet de Ieren neerknup pelen als honden". Inzake Indië prees Churchill in April 1919 ln het Lagerhuis het bekende bloedbad van Amrltsa, waarbij 379 onschuldige Indische mannen, vrouwen en kin deren werden doodgeschoten. Op 20 Januari 1940 verklaarde Churchill met betrekking tot den Finschen vrijheids oorlog. „Het licht der vrijheid, dat zoo helder ln het Hooge Noorden schijnt, geeft aanleiding tot de hoop dat een Verkondiger zal komen en de richting zal aangeven voor den vooruitgang der menschheid". Toen Finland zijn vrij heid had heroverd, verklaarde Churchill aan Finland den oorlog om het opnieuw aan den bolsjewistlschen onder drukker uit te leveren. Churchill en de schuld aan den oorlog. Churchill ver klaarde onlangs in Ottawa: „Engeland heeft den oorlog niet gewild". Doch reeds ln 1936 zeide hij aan den Ameri- kaanschen generaal Wood: „Dultschland wordt te sterk wij moeten Duitschland vernietigen". Churchill schreef op 21 Juni 1939 ln de „Paris Solr": „Er schuilt veel waar heid in de verwijten inzake de omsingelingspolitlek der Wcsteluke mogendheden het is thans niet meer noodig deze waarheden te verbergen" 8. Churchill en ..Old England'. Churchill heeft beloofd: „There will allwavs be an England". (Engeland zal nooit ondergaan). In werkelijkheid heeft hij aan de Vereenigde Staten afgestaan: Jamaica. Santa Lucia, Trinidad, Britsch- Guyana, Antiqua. Churchill heeft door zijn eigen oorlog voering verolren' Engeland's aanzien in Europa en ln Azië; aan territoriaal bezit de honderd Jaar bestaande Britsehe kroonkolonie Hongkong, den Oostelljken hoek- van het Imperium. Malakka, de poort naar indie, Brltsch-Borneo. de oliebronnen van de Brtische vloot ln Oost-Azië. De Britsehe saldi in de Vereenigde Staten bedroegen bij het uitbreken van den oorlog 4'<j milliard dollar. Thans heeft Engeland daar meer dan een milliard dollar schuld. De hazardspeler Churchill verdobbelt het Imperium. Churchill verklaarde: „Onze taak is het Imperium en de Union Jack in de wereld te handhaven". In het tweede i Churchill's minister-presidentschap sluit Canada een valuta-, economische- en verledlglngsovereenkomst met de Vereenigde Staten en heft het de tolgrenzen op. sche regeering om met Roosevelt over een militair pact sche regeenng om met oRosevelt over een militair pact en verklaart de Australische minister-president: „Wij wer ken voor de Vereenigde Staten" en wordt in het parle ment der Zuld-Afnkaansche Unie een debat gevoerd over het voorstel om een zelfstandige Zuid-Afrikaansche republiek uit te roepen, waarbij meer dan een derde der afgevaardigden vóór stemt. De Union Jack hoqdt Churchill hoog door zijn bevelen Voedingssuiker met vitaminen, enzymen en kalk (vloeibaar!) omqfc „%e&acAtvati Aet&Umuult fouit." in Washington te gaan halen en Britsehe admiraals onder het Amerlkaansche opperbevel te stellen. Churchill heeft het Britsehe Imperium aan Amerika uitgeleverd. 10. De eenige belofte, welke Churchill heeft gehouden. Churchill is de grootste zwendelaar en politieke bedrieger aller tijden. De eenige belofte, welke Churchill tot dusver heeft gehouden, waren zijn woorden „Ik heb het Engel sche volk niets anders aan te bieden dan bloed, zweet er Spaansch vrachtschip door Britsehe duikboot tot zinken gebracht MADRID, 27 Januari. Het A.N.P. meldt: Op klaar lichten dag heeft Zaterdagochtend een Britsehe duik boot op 150 mijl ten Westen van de Portugeesche kaap San Vicente het Spaansche vrachtschip „Navemar", dat een groote lading levensmiddelen aan boord had, in den grond geboord. Scheepvaart- en marinekrin gen alhier zijn verontwaardigd over dit incident, aan gezien duidelijk te onderscheiden was dat het een schip van een niet-oorlogvoerende mogendheid be trof dat met de Spaansche kleuren ondubbelzinnig was gekenmerkt en dat niet in convooi voer. Britten ontruimen Merqni in Birma SJANGHAI, 28 Jan. (D.N.B.) Het te Rangoon uitgegeven Britsehe legerberic'nt geeft toe dat de Bir- maansche kuststad Merqui, op ongeveer 180 K.M. ten Zuiden van Mouimeln, door de Engelschen is ontruimd. Mannen zondek vrees. Nederlanders. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het Bolsje wisme te vernietigen door dienst te nemen bij de Waffen SS. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS. Stadhouders laan 32, Den Haag. (Foto-Fellinga-Peters) Onwrikbaar In het Oosten is een onwrikbare muur opgericht, waartegen de herhaalde aanvallen, ondernomen door de wanhopige bolsjewistische horden, te pletter loo pen. In felle koude staan millioenen dappere strijders op wacht en verdedigen de Westersche beschaving tegen de massa's, die, opgezweept door politieke com missarissen. trachten den muur te forceeren en Europa onder den voet te loopen. In dat Europeesche front tegen het bolsjewisme staan ook landgenooten, opdat ook ons land een deel zal zijn en, wat meer zegt, ook deelgenoot zal zijn van het nieuwe Europa, opdat ook ons volk in dat nieuwe Europa een gelukkige toekomst tegemoet zal gaan. Om dat te bereiken trotseeren duizenden dappere Nederlandsche kerels nu die felle koude; zij zullen straks, als het weor lente is, mede oprukken om de rest van Stalin's legerscharen te vernietigen of terug te werpen tot achter den Oeral. Onwrikbaar staan onze mannen in de barre vlakten in het Oosten en wij hier in Nederland, wat doen wij? Inderdaad, tienduizenden begrijpen, welke offers onze mannen daar aan het Oostfront brengen, maar zijn nog honderdduizenden, die geen besef hebben hoe groot die offers zijn en hoe noodzakelijk voor onze toekomst. Het is mogelijk, dat de ouderen onder hen te zwaar zijn afgestompt, om nog eenige liefde voor ons vaderland te voelen. Deze generatie is dan onbruik baar; het nationaal-soeialisme zal in Nederland ge grondvest worden zonder en ondanks haar. Maar van de jongeren wordt verwacht, dat zij over zooveel idealisme en werkelijkheidszin beschikken, dat zij wel beseffen, wat daar in het Oosten gebeurt. Van hen wordt verwacht, dat hun eergevoel er tegen in opstand komt, nog langer te aarzelen. Van hen wordt gevraagd hun plicht te doen. mee te helpen een nieuwe toekomst voor ons land en volk te bou wen, dus aan te treden in de gelederen van hun ka meraden en zich te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. SLAAP UW VERKOUDHEID WEG borst in mei Dampo Dan U den volgenden morgen beiert 50 ct. Tube 40 et Doos 30 ct. r. n I De oorlog in Noord-Afrika De heen en weer golvende strijd in Noord-Afrika, welks verschillende ronden telkens nieuwe verras singen baren, spreekt tot de sportieve instincten van den toeschouwer, óók in ons land. Met name hoort men met bewondering spreken over den aanvoerder der Duitsche troepen, generaal Rommel, die terug doet denken aan de jaren van den Boerenoorlog, toen Christiaan de Wet op zoo virtuose wijze telkens opnieuw de Engelsche troepen, die hem achtervolgden, schaak wist te geven, zonder dat zij hem ooit te pakken konden krijgen. In een dergelijke fase is de strijd in Noord-Afrika thans weer gekomen. De Engelschen hadden op hun nieuwe offensief blijkbaar niet geringe verwachtin gen gebouwd. Zelfs Churchill, die er soms zijn spe cialiteit van maakt zijn hoorders er op voor te be reiden, dat het „lang, moeilijk en hard" zal zijn, kwam er dezen keer toe te kennen te geven, dat het met de Duitsch-Italiaansehe macht in Noord- Afrika nu welhaast gedaan kon zijn. Op een paar punten na was zy zoo zeide hij uit hare posities geworpen en wat de punten, die zü nog in hun macht had betreft, deze waren hopeloos afgesneden en geïsoleerd. Men kon hieruit niet anders opmaken dan een groot vertrouwen op de definitieve overwin ning, die de Britten wie weet waarheen zou bren gen. Werd Tripolitanië er al niet ronduit by ge noemd. men moest toch aannemen, dat het als h e t eigenlijke doel op het programma stond. Welk een succes, ook in moreel opzicht tegenover het Italiaansche volk, zoo de Britten zich van dit, voor de beheersching van de Middellandsche Zee zoo gewichtige gebied, konden meester maken! Het En gelsche optimisme deed gelooven, dat zoodanige zege voor het grijpen lag, al zou het nog aanzienlijke ver dere inspanning kosten haar in de wacht te sleepen. En het had er inderdaad wei wat van Sneller dan Wavell in Maart 1941 rukte zijn Opvol ger Auchinleck westwaarts en Rommel scheen niet beter te kunnen dan zich reddende wat er te red den was terug te trekken. Maar de schijn had ook nu weer bedrogen Op het oogenblik, dat de Britten waanden hem in den tang te hebben, was hy hun juist ontsnapt. Het doel van de operatie, dat dan toch in eerste instantie moest wezen zyn hoofdmacht te vernietigen, kon alweer niet worden bereikt, want als een aal zoo glad had hy zich ongemerkt toch weer aan den greep ontwrongen. Nog eens: sprekend De Wet. En toch is het tegelijk natuurlijk heel anders. De tegenwoordige oorlog heeft een veel hooger tempo dan de vroegere. Verrassin gen zyn oneindig veel moeilijker geworden door de luchtverkenning, vooral op een terrein, dat weinig gelegenheid overlaat om zich met behulp van bos- schen en anderszins aan het oog van den tegenstan der te onttrekken. Des te grooler de bewondering voor den Duitschen bevelhebber, die toch telkens op nieuw in staat blijkt te zijn verrassingen te veroor zaken. Bij deze gelegenheid blijkt tevens eens te meer welk een ongeëvenaard geducht wapen de Duitsche pant sertroepen zijn en hoe voortreffelijk zij hun techniek beheerschen. Het loopt alles-met de precisie van een uurwerk. Merkwaardig zijn in dit verband de be richten, waaruit blijkt, dat Rommel onder de hand nog kans heeft gezien beschadigde pantsereenheden, op wier deelneming aan den strijd de Britten wel licht niet eens meer gerekend hadden, in een omme zien te repareeren en weer gevechtsklaar te maken. Van andere deelen van het front, met name uit Oost-Europa, komen verhalen over rijdende herstel- werkplaatsen voor tanks en voertuigen, in welke be schadigde of onklaar geraakte gevechts- en vracht wagens in een minimum van tijd weer geschikt voor actie gemaakt worden. De organisatie dezer „auto ambulances" werkt blykbaar evengoed in de Afri- kaansche woestijn, onder brandende hitte. stort regen of zandstorm als in de barre sneeuwsteppe van het Oosten bij zoo-en-zooveel graden onder nul. Intusschen heeft Rommel ook van overzee verster kingen gekregen. Britsehe vlooteenheden mogen op den loer gelegen hebben, de Duitschers en Italianen zijn er toch weer in geslaagd menschen en materiaal over te brengen. De luchtmacht heeft terwijl Malta door een reeks van schier onafgebroken bom bardementen aan de praat werd gehouden hier het hare toebijgedragen. Zoo kon Rommel in samen werking weer van alles voorzien worden, dat hij voor zijn handhaving en het hernemen van het initiatief noodig had. Hij heeft niet op zich laten wachten1 Voor de Brit ten is het weer tegenslag op tegenslag. Agedabia is hun voor de tweede maal ontnomen en hebben zij eerder Rommels troepen afbreuk gedaan, de beurt is nu weer aan hen om te incasseeren. Reeds is het duidelijk geworden, dat het Britsehe plan de Duitsch- Italiaansehe macht uit Noord-Afrika weg te vagen, andermaal is gestrand, zy hebben vooreerst werk genoeg om zoo goed en zoo kwaad als het gaat de harde slagen, waarmee Rommel hun, nu hier, dan daar. op het lijf valt. te pftreeren. En de wereld ver baast zich hoe wonder-fit zich die Rommel men meende reeds hem te moeten afschryven toch maar steeds blijft toonen. Dit dan tegen een stellig niet onaanzienlijke over macht want, anders dan Wavell, die op een ge geven oogenblik een deel van zUn troepen voor Grie kenland moest afgeven, heeft Auchinleck juist voort durend versterkingen gekregen. Ondanks aanzien lijke verliezen is hy numeriek en materieel, blijk baar nog steeds aanmerkelijk in het overwicht. Dit maakt de prestaties van zijn Duitschen tegenstander nog des te grooter. Ongetwyfeld is generaal Rommel een van de bekwaamste aanvoerders van dezen oorlog. Naar zijn verdere falts et gestes blyft men met spanning uitzien. Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied 's GRAVENHAGE, 27 Januari. Gisteravond verschenen enkele Engelsche vliegtuigen boven Ne derlandsch gebied. De weinige bommen, welke zy lieten vallen, richtten slechts een onbelangrijke materieele schade aan. HET TREINONGELUK ONDER VLEUTEN. UTRECHT, 27 Januari. Gisteren is in den loop van den dag bij de opruimingswerkzaamheden op het terrein van het treinongeluk onder Vleuten het stoffelijk overschot van den vermisten conducteur Witkamp uit Utrecht, onder de ravage van staal en ijzer gevonden. Het luk is naar Utrecht overge- braent. VERLENGING VESTIGINGSVERBODEN. In de Nederlandsche Staatscourant van Djnsdag zyn opgenomen beschikkingen van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij de ves tigingsverboden voor den kleinhandel in electrotech- nisehe apparaten en materialen en het electrotechnisch installateursbedryf. alsmede het fotografisch bedryf en den kleinhandel ln fotografische artikelen, met zes maanden worden verlengd. Engelscli witboek over de gemeenschappelijke commissies STOCKHOLM, 28 Januari. (D.N.B.) In een wit boek wordt, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, de tekst weergegeven van drie overeenkomsten, die tus- schen Churchill en Roosevelt gesloten zyn, om orga nisaties in het leven te roepen ter controleering van de verdeeling van oorlogsmateriaal, van koopvaardy- scheepsruimte en ter regeling van grondstofkwesties. Deze organisaties, waarover reeds kort iets gemeld werd, bestaan uit een commissie voor de verdeeling van het oorlogsmateriaal, uit een gemengde commis sie voor de verdeeling van koopvaardijscheepsruimte en een gemengde commissie voor grondstoffen. De commissie vooor de verdeeling van oorlogsmateriaal beschouwt alle hulpbronnen ln Groot-Brittannië en de Ver. Staten aan oorlogsmateriaal als „gemeen- schappelyke hulpbronnen". Evenzoo beteekent in be ginsel de instelling van de commissie voor de ver deeling van koopvaardyschcepsruimte dat ook hier de hulpbronnen der beide landen aan koopvaardij scheepsruimte als „gemeenschappelyk" beschouwd worden. Volgens den Engelschen Nieuwsdienst zullen de volgende personen deel uitmaken van de bedoelde commissies. Van de commissie voor de verdeeling van het oor logsmateriaal: Hopkins (Ver: Staten) en Lord Beaver- brook (Engeland). Van de gemengde commissie voor de verdeeling van koopvaardyscheepsruimte: admiraal Emery Land (Ver. Staten). Sir Arthur Selter en Lord Leathers, beiden van Engeland. Van de gemengde commissie voor grondstoffen: William Balt (Ver. Staten), Sir Clife Veillieu en Lord Beaverbrook, beiden van En geland. 23 FRANSCHEN VERVALLEN VAN NATIONALITEIT. Uit Vichy verneemt het .D.N.B.' Het staatsblad meldt dat 23 Franschen van hun nationaliteit verval len zijn verklaard, omdat zij tussehen 1 en 10 Mei en 30 Juni 1940, dus tijdens de militaire operaties in Frankrijk, het land hebben verlaten Onder hen be vindt zich dc Roemeensche prinses Alexandra Maria Florence Chika, die door huwelijk Francaïse was ge worden en de bankier R. J. Pleven, die zich tegen woordig te Londen bevindt en als commissaris voor financien en koloniën deel uitmaakt van de „regee- ringscommissie" van De Gaulle. Ir. Mussert en dr. van Rappard Zaterdagmiddag is. naar men in de bladen heeft kunnen lezen, in den Haag een vergadering gehouden, in welke dr. E. H. van Rappard de leden van de tot dusver onder zijn leiding gestaan hebbende Nat. Soc. Ned. Arb. Partij heeft opgewekt tot de N.S.B. tot te treden en zich onder de vanen van Ir. Mussert te scharen. Ter toelichting van dit door hem genomen besluit wees dr. van Rappard op de 14 Dec. j.l. te Utrecht gehouden vergadering en herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris by_ die gelegenheid gesproken: „Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht ver loren op politiek, dus op voor de gemeenschap verant woordelijk terrein mee te praten." Deze verklaring van den Rijkscommissaris is voor dr. van Rappard een bewijs geweest, dat het de wcnsch van den Führer is de N.S.N.A.P. in de N S B. !e zien opgaan. En voor hem. die zijn partygenooten al jarenlang is voorgegaan in trouw aan den Fiihrer. is deze wensch een bevel ge weest. Daarom heeft de partij van den heer van Rap pard besloten zyn vroeger ingenomen standpunt te verlaten. „De tienjarige veete tegenover de N.S.B. wordt beëindigd en maakt plaats voor een hechten band van kameraadschap", aldus zeide hij. En hij liet er onmiddellyk op volgen, dat nu „de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen kameraden verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider Mussert met denzelfdcn trouw zult volgen, dien gy tot dusver aan mij betoond hebt Uit de verklaring van dr. Van Rappard blijkt, dat hij en zijn partljgenooten zich solidair hebben ver klaard met de beginselen der N.S.B, De eigen weg, tot nu actief en consequent door de N.S.N.A.P ge volgd, nanst en niet zelden afwijkend van de N.S.B., is verlaten. De tusschenliggende ruimte is overgestoken en van nu marcheeren er geen twee partijen meer naast elkaar, thans marcheert er slechts één, die de andere in zich heeft opgenomen. En dit is geschied, naar later nog is verklaard, zonder dat de N S B. in beginsel of in program eenige wyziging heeft ge bracht. De door dr Van Rappard gedane opwekking tot de leden van de N S.N.A.P. om tot de N S B. toe te tre den heeft de binnenlandsche politieke situatie opgehel derd. De lijnen worden steeds duidelijker, ook nu nog na den 14den December. De wereldpolitiek heeft de tegenstellingen tussehen beide partijen overbrugd en de gevolgen van het in één partij opgaan zullen, naar de woorden van dr. Van Rappard, zijn dat „wanneer de N.S.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dit op het Nederlandsche volk zijn uitwer king niet zal missen" De gevolgen van dit samengaan zullen voor ons volk zeer waarschynlijk grooter zijn dan nu nog te vermoeden Is. MARIONETTEN THEATER. 's-GRAVENHAGE, 24 Januari. Op uitnoodi- ging van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap zal het bekende Duitsche marionetten theater de „Hohensteiner Puppens piele", een tour nee door ons land maken en daarbij voor volwasse nen „Dr. Faust", voor de jeugdigen twee vroolijke sprookjes geven. Het theater speelt den lsten Febru ari te Haarlem en den 4en te Amsterdam. OPVOERING VAN ..DE GECROONWE LEERSSE". Door het Gemèentelijk Theaterbedrijf te Am sterdam wordt Zaterdagavond 31 Januari in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste opvoering gegeven van „De Gecroonde Leersse". Vasten avondspel in vijf bedrijven van Michiel de Swaen. waarin optreden de dames Caroline van Dommelen. Nel Snel en de heeren Cor Hermus, Frits van Dijk, Johan Elsensohn, Henri Eerens, Anton Roemer en Bab Wijsman. De regie wordt gevoerd door Frits van Dijk. FAILLISSEMENTEN. De Ilaarlemsche Rechtbank sprak gisteren het navol gende faillissement uit: J. Th. Surendonck, koopman in meubelen, wonende te Heemstede, Vondelkade no. 12, Curator Mr. H. S. Prinsen Geerligs te Haarlem. Rech ter-Commissaris In bovengenoemd faillissement Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeellngslijst is ge ëindigd het faillissement van: J. H- Bets, bakker, wonende te Zaandam. Czaar Peter straat. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. KORT NIEUWS Een fabrikant, die een groote partij vertind blik zonder vergunning had verwerkt is door den economi- schen rechter te Amsterdam veroordeeld tot betaling van een geldboete van f 2500. Een telegrafisch overgebrachte foto van de opening der Pan-Amerikaansche con ferentie op 15 Januari te Rio de Janeiro. De Braziliaansche staatspresident Vargas tijdens zün begroetingsrede v A (Transatlantlc-Recla). Rijksmaarschalk Hermann Göring legt een krans bij het stoffelijk overschot van generaal-veldmaarschalk Reichcnau tijdens de plechtigheid der staatsbegrafenis, welke in de „Ehrenhof" van het Tuighuis Unter den Linden te Berlijn plaats had. - (Atlantic-Holland). Nederland telt 9 millioen inwoners. Een kijkje in het gebouw van de Rijksinspec tie van de Bevolkingsregisters te 's-Gravenhage. De beer Lentz. hoofd der Rijks inspectie en de heeren v. Oosten en Kühling van dien dienst, voor de microfoon tijdens dc radio-reportage over de registratie van den 9.000.000sten inwoner. (Polygoon-Ned. Omroep-Vermeulenl

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10