Haarlem's Dagblad Strategisch centrum op de Philippijnen bezet. 59e JAARGANG No. 17978 x x Uitgave Lourens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 13054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 28 JANUARI 1942 Abonnement per week 0.26, per maand 1,15. per kwartaal 3.42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlin: l-S regels ƒ2.10 elke regel meer ƒ0.42. Reclames ƒ0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72. elke regel meer 0,18. Groentje» 1—3 regels 3« cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Schiereiland Balanga op Luzon in Japansche handen. TOKIO. 27 Januari (D.N.B.) Volgens een front- bericht van de „Tokio Nitsji Nitsji" bevindt zich het schiereiland Balanga in het Zuidwesten van het eiland Luzon (Philippijnen) thans definitief in Japansohe handen. Balanga is een belangrijk strategisch cen trum voor generaal MacArthurs strijdkrachten. Domei meldt dat de Amerikaansch-Philippijnsche troepen hun stellingen bij den berg Natib, welke zij hardnekkig verdedigd hebben, moesten ontruimen. Hun terugtocht heeft het karakter van een vlucht aan genomen. Naar het Japansche keizerlijke hoofdkwartier mede- Op zee bij twintig graden vorst. De golven slaan over het Duitsche marinevaartuig, waarop zich langzamerhand een dikke ijskorst vastzet. (Atlantic-Holland-PK. Kunze) Vlootbasis op de Molukken aangevallen SJANGHAI, 28 Januari. (D.N.B,) Uit Batavia wordt groote Japansche bedrijvigheid in de lucht boven alle deelen van Nederlandsch-Indië gemeld. Een bijzonder felle luchtaanval is gedaan op de vloot basis Amboina in de Molukken. Engelscli oordeel over de situatie in Noord-Afrika I „Onaangename wending" geconstateerd STOCKHOLM, 27 Januari. Het A.N.P. meldt: De I Londensche commentator Lindlev zegt ten aanzien van de jongste ontwikkeling in Libië: Tot nu toe is 1 de tankslag in Libië voor Engeland niet gunstig ver- loopen. Eenige vooruitgeschoven opslagplaatsen zijn Rommel in handen gevallen. Rommel heeft met zijn geheele strijdmacht toegeslagen. De tactische verras- sing is hem gelukt. Een onaangename wending, aldus Lindley, die verder nog zegt: Het tegenoffensief van Rommel, dat vermetel en handig ten uitvoer is ge bracht. is in tweeërlei opzicht van beteekenis: Ten eerste toont het dat onze beheersching van de Mid- Idellandsche Zee niet voldoende is om het aanbrengen van versterkingen voor den vijand te verhinderen. Ten tweede zijn de uitgangspunten voor den opmarsch naar Tripolis, die wij voornemens waren te onder- nemen, door Rommel bezet. Volgens een bericht uit Kaïro ziet men het succes van den tegenaanval van generaal Rommel aldaar ernstig in. Diens troepen bedreigen de veiligheid van de kustlijnen en den voornaamsten weg langs de kust. Gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt STOCKHOLM, 27 Januari Volgens den Brit- schen Berichtendienst is in een gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt medege deeld dat drie Britsch-Amerikaansche commissies I zijn opgericht die tot taak hebben de samenwerking op het gebied der oorlogvoering verder uit te brei den. (D.N.B.) Italiaansch weermachtsbericht Britten blijven in Cyrenaïca terugtrekken. ROME. 27 Januari. (Stefani). Het 604e Italiaan- sche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaïca hebben zich gisteren na de verwoede gevechten van de laatste dagen geen belangrijke ac ties voorgedaan. De vijand blijft terugtrekken De be tere weersgesteldheid maakte het mogelijk dat de luchtmacht grootere activiteit ontplooide: terugtrek kende colonnes en ravitailleeringscentra werden met machinegeweren beschoten en met uitstekende resul taten gebombardeerd. Een Curtiss werd vernield. Ten Noordwesten van Benghasi werd een Engelsen vlooteskader in opeenvolgende golven, ondanks het hevige afweervuur, door onze torpedo-vliegtuigen aangevallen. Een kruiser, die door drie torpedo s ge troffen werd. kan als tot zinken gebracht worden be- I schouwd. Een andere kruiser, die eveneens werd getroffen, werd met zware slagzij waargenomen. Onze toestellen, waarvan er eenige beschadigd waren, zijn I alle op hun bases teruggekeerd. Duitsche vliegtuigen hebben op 25 Januari een an dere vijandelijke vlootformatie ter hoogte van To- broek waargenomen en een kruiser met eenige bom men van zwaar kaliber getroffen. Het luchtoffensief tegen Malta werd voortgezet vliegvelden en startbanen werden verscheidene ma len gebombardeerd en eenige geparkeerde vliegtuigen in brand geworpen. Boven Malta verloor de vijand 9 Hurricanes die in luchtgevechten door Duitsche jagers werden neergehaald. In den afgeloopen nacht is een luchtaanval onder nomen op het vliegveld van Catania. Eenige uitge worpen bommen veroorzaakten onbeteekenende scha de. Eenige personen werden gewond' Twee goederentreinen bij Boxtel gebotst 's-HERTOGENBOSCH. 28 Januari. Gistermorgen om half zeven zijn in de onmiddellijke nabijheid van het station Boxtel twee goederentreinen, tengevolge van het weigeren der wissels, met elkander in bot sing gekomen. De vaart van beide treinen was geluk kig betrekkelijk gering, zoodat slechts enkele wagons ontspoorden en eenige materieele schade werd aan gericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer uit het Zuiden naar het Noorden v.v. ondervond van het gebeurde, totdat de opruimings werkzaamheden haor beslag haddén gekregen, opont houd. deelt hebben de Japansche troepen op Malakka met zekerheid de 45ste vijandelijke brigade vernietigd in den slag bij Barki en Parit Boelong aan de Westkust van den staat Johore. Tijdens de gevechten werden 8200 man vijandelijke troepen tegen de Japanners in den strijd gebracht. De Japanners maakten 1100 ge vangenen, ongerekend de 1810 gesneuvelden, die op het slagveld achterbleven. Naar de gevangenen mededeelden werd de comman dant der vijandelijke brigade den 20sten Januari in den slag bij Bakri gedood. Bovendien maakten de Japansche troepen negen stukken veldgeschut buit, een zwaar stuk geschut. 21 granaatwerpers, negen snelvuurkanonnen, 9 stukken automatisch geschut, 42 zware machinegeweren. 109 lichte machinegeweren. 29 gepantserde auto's alsmede vlammenwerpers en infanteriemunitie. De Japansche verliezen bedragen 139 dooden, waaronder negen offi cieren. en 163 gewonden. DE ACTIE VAN DE JAPANSCHE LUCHTMACHT. TOKIO, 27 Januari (DN.B.) Het keizerlijke hoofd kwartier deelt in een overzicht over de activiteit van de Japansche marineluchtvaart sinds 22 Januari mede, dat 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder twee vlieg- booten bij de aanvallen op Balikpapan, Samannda (Nederlandsch-Borneo), Ambon (Molukken). Rabaul (Nieuw Brittanje) neergeschoten of op den grond ver nield zijn. Bovendien hebben de vliegtuigen vernieti gende bomaanvallen uitgevoerd op batterijen lucht doelgeschut, militaire barakken en andere militaire doelen. Twee Japansche vliegtuigen gingen bij deze aanvallen verloren. In het overzicht wordt verder medegedeeeld dat een erkenningsvliegtuig boven de golf van Sarangani (Mindanao) met verscheidene vijandelijke vliegtuigen strijd heeft geleverd. Het verkenningsvliegtuig schoot een tweemotorigen bommenwerper neer. Bij de landing in Balikpapan op 24 Januari hebben de marine-eenheden, die het convooi begeleidden, een hevig geveeht geleverd met vijandelijke torpedojagers en duikbooten. Japansche vliegtuigen brachten een vijandelijke duikboot tot zinken. De Japanners ver loren vier transportschepen. DE OPMARSCH IN BIRMA. TOKIO, 27 Januari (Domei) De „Nitsji Nitsji" meldt via Saigon uit Rangoon dat de Japansche troe pen oprukken naar Moulmein volgens de opgestelde plannen, ondanks den feilen tegenstand die door de Britsche troepen in Birma geboden wordt. De verklaring van dr. van Rappard 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat naar aanleiding van de ver gadering van leden der vroegere N.S.N.A.P. die Za terdag in den Haag heeft plaats gehad, onjuiste voor stellingen in een deel van de pers zijn verschenen. Dr. van Rappard heeft zich solidair verklaard met de beginselen van de N.S.B. en met haar politiek, gelijk die nog eens zijn bevestigd in de Utrechtsche rede van Mussert van 14 Dec. j.l. Dientengevolge heeft dr. v. Rappard Zaterdagavond de leden der vroegere N.S.N.A.P. opgewekt zich onder de leiding van Mussert te scharen. Dit beteekent echter geenszins een fusie van de N.S.B. en N.S.N.A.P. Noch in beginsel, noch in het programma van de N.S.B. is ook maar de geringste wijziging gekomen. Voedingsvoorlichting Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het publiek, dat de regelmatig, zoowel in de dagblad- als periodieke pers verschijnende artikelen en raadgevingen van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad leesi en opvolgt, zal thans ook op andere wijze benaderd worden. Door middel van Middenstandsorganisaties zullen binnen korten tijd een groot aantal vouwbladen kosteloos onder het publiek worden verspreid. Nog deze week verschijnen ie eerste vouwbladen, te weten: „Bestrijd het Bederf" er .Gort". Daarna verschijnen binnen eenige weken vouw bladen over de volgende onderwerpen: aardappelen; kool- oorten; wintergroenten; peulvruchten; kaas. Eenige andere onderwerpen zijn nog in studie. Naast tal van recepten (bereidingswijzen) bevatten de ■ouwbladen o.a. adviezen over de beste wijze van bewa- en der betreffende levensmiddelen, terwijl vooral ook de •oedingswaarde hiervan in het bijzonder zal worden be handeld. De winkeliers, bij wie deze vouwbladen kosteloos krijgbaar zullen worden gesteld, zullen tegen hun winkel raam een strook plakken, waarop, behalve het embleem van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, ver meld staat: „Kostelooze adviezen van het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad, alhier verkrijgbaar". Behalve deze ..papleren propaganda" heeft het Voor lichtingsbureau aan een groep kruideniers een aantal op vouwbare etalages beschikbaar gesteld, teneinde hun etalages aan de onderwerpen: „Bestrijd het Bederf" en „Besteed het Gortransoen verstandig" te kunnen wijden. Ook eenige andere onderwerpen zijn in studie genomen om op laatstgenoemde wijze onder de aandacht van het publiek te worden gebracht. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad ver trouwt niet alleen, dat aan deze campagnes de midden standsorganisaties haar medewerking zullen verleenen, doch is er ook van overtuigd, dat de onder deze organisa ties ressorteerende winkeliers ten volle zullen medewerken, teneinde iedere huisvrouw in staat te stellen van de ge geven adviezen rechtstreeks kennis te nemen. 50 jaar geleden gepromoveerd Mr. Tj. Dijkstra te Haarlem 16 Februari a s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Mr. Tj. Dijkstra, oud-griffier der Arr.-Rechtbank te Haar lem, promoveerde. De heer Dijkstra, die te Leeuwarden werd geboren, studeerde te Leiden, waar hij op 16 Februari 1892 promoveerde op proefschrift, getiteld: „Negotiorum Gestio". Nadat hij als rechterlijk ambtenaar tot 1901 in Ned.-Indië had vertoefd ging hij over naar de Rechterlijke macht hier te lande, was werkzaam als griffier bij de arrondissementsrechtbanken te Win schoten en te Amsterdam en na 1922 te Haarlem. In 1936 heeft hij afscheid genomen. Welke bonnen zijn thans geldig? Januari 31 Januari: "4 ®ro°2 4 Brood of gebak Ofilï Brood i/? rants. 06A Vleesch 1 rants. Vleesch of B VI.waren rants. vleeschwaren 06A Aardappelen K.G. Aardappelen tiB Aardappelen l/y K.G. Aardappelen Van Januari t.m. 21 Februari- Algemeen i K.G. Suiker en 05D reservi 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 l rants. Bloem brood of gebak Ofi en 07 reserve 250 gr. Rijst Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 250 gr. Gort 100 gr. Vermicelli of maïzena -208 100 gr. Kaas -09A Melk I 3% L. Melk :-09B Melk I L. Melk 24 ari t.m. 31 Januari: Van s Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen Van s Januari 50 gr. 7 Febru.i Peulvruchten 4B. 04(04D Reserve .'an 2S December t.rr 1 ei 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. 57 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zoep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet. ex. In de geneeskunde de dames E. Hissink en E. J. Zeelt. Bevorderd tot apotheker de heeren T. v. Vuu- ren, J. P. Kieft en W. J. Kraal en mej. P. J. G. Kramer. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het apothekersex. de heeren J. A. Fliedt Kok en L. J. de Haan. IJSTOESLAG VOOR KOLENBEZORGERS. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zal het den handelaren in brandstoffen tot nader bekend making geoorloofd zijn bij het aan huis bezorgen van brandstoffen een toeslag van 10 cent per H.L. extra te berekenen. BEIAARDPROGRAMMA TE HAARLEM. Het beiaardprogramma te Haarlem op 30 Jan. luidt: 1. Thema con Varia, Nees. 2. Rondino, Steenhuis. 3. Menuet, L. v. Beethoven 4a. Liedje v. d. Beiaardier. b. Drie broerkens. c. Rondedans, 5. Postludium, J. Vermaak. HOUDT UW GOTEN SCHOON! De directeur der Gemeente-reiniging te Haarlem verzoekt het publiek dringend de goten langs de per- ceelen schoon te maken, opdat het water kan weg- loopen en veel ongemak voor het publiek kan wor den voorkomen. A. C. VAN DEN BERG. t In het rusthuis „Oud-Berkenroede" te Heemstede is na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer A. C. van den Berg te Haar lem, die ruim veertig jaar lang boekhouder is ge weest in De Faam's Kleedïngmagazijnen. De teraarde bestelling zal plaats hebben Donderdagmorgen half twaglf op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan. BROCKWAYBUS. De Haarlemsche Brockwaybus rijdt thans tus- schen de Groote Markt en den Vergierdeweg een twaalf-minutendienst. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000: 11351, 5747. 6822: 400: 5124, 5221, 8204. 6306. 7089, 12948; "200: 16110. 10493. 12650; 100: 2189. 4721. 5373. 12588. 12844, 14803. 15042, 15991, 16320. 16583, 16710. 19912, 20885. KORT NIEUWS De politie te Delft heeft twee jeugdige dieven in ar rest gesteld, de gebr. H„ jongens van zestien en zeventien jaar. van wie de jongste pas veertien dagen geleden uit een tuchtschool was ontslagen. Een 18-jarige jongeman te Delft is aangehouden we gens diefstal van een koe. Hij was bruigom en vertelde de koe gestolen te hebben om aan geld voor een uitzet te komen. In een perceel in de Korte Kerkstraat te Amsterdam heeft de politie vijf vaten boter, elk honderd pond inhou dend. aangetroffen. Daar de herkomst van de boter niet -helderd kon worden, zijn drie personen in arrest ge steld. ..en vrouw, die Zaterdag j.l. m haar woning in de le C. Huygensstraat te Amsterdam bij een electrlsche kachel in brand was geraakt, is aan de opgeloopen verwondingen overleden. Uit een sigarenfabriek aan het Merwedekanaal te Utrecht is een partij van 74.000 stuks sigaren en een partijtje onbewerkte tabak gestolen. VERDUISTEREN Maan 28 Jan. op 15.0 van 18.11 tot 9.27 29 Jan. onder 7.03 DE PRODUCTEN EN GRONDSTOFFEN VAN BORNEO In de Japansche front- berichten der laatste dagen wordt gemeld dat de Japanners troe pen aan wal blijven zetten aan de Oost kust van Ned. Borneo. Na de verovering van het eiland Tarakan zijn er troepen geland in de omgeving van Moerata-Tawdo en te Balikpapan. De Japan sche vlooteenheden be wegen zich thans in de straat van Makassar en zakken af in de richting van het eiland Laoet. Van Britsch Noord-Borneo zijn reeds Weston, Broenei Papar en Jessclton be zet alsmede het eiland Laboean. In Serawak zijn de petroleumvel- den te Meri bezet, de rubberplantages ron dom Serawak en de be langrijke plaats Sera wak zelf. Op de kaar' zijn de voornaamste plaatsen, rivieren, pro ducten en grondstoffen van het rijke eiland Borneo aangegeven. In den ouder dom van ruim 83 jaren is te 's-Gravenhage overleden Dr. Ir. G. L. F. Philips. de grondlegger van het Phi- lipsbedrijf. Met hem is niet alleen 'n industrieel van wereldver maardheid heengegaan, maar ook een onvermoeid pionier op het gebied der verlichting. (Foto-Persbureau Industrial Groote uitbreiding van den verbouw van voedingsgewassen Directie van den landbouw geeft richtlijnen 's-GRAVENHAGE. 27 Januari. De directie van den landbouw heeft een aantal richtlijnen vastgesteld voor de practische uitvoering van de overheidsmaat regelen tot opvoering van de bodemproductie. Noodzakelijk wordt het geacht, dat de betrokken hoofden van dienst en de onder hunne bevelen staan de ambtenaren tenvolle begrijpen, dat in het belang van de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk elk daarvoor geschikt te maken perceel grond voor de productie van voedingsgewassen wordt benut. Door gronden in parken, plantsoenen, langs wegen, kana len. enz., alsmede braakliggende terrein voor de teelt van voedingsgewassen te gebruiken, voor zoover zij daarvoor geschikt of geschikt te maken zijn, kan iedere gemeente belangrijk aan de verbetering van de voedselpositie bijdragen. De teelt van aardap pelen, peulvruchten en groenten zou onder leiding van het hoofd van den betrokken dienst door ge meentewerklieden kunnen geschieden. In parken kunnen, zonder den bestaanden aanleg of het aesthetisch uiterlijk aanzienlijk te schaden, grasvelden worden gescheurd. Braakliggende bouwterreinen in de gemeente of aan den rand der gemeente liggende, voor toekomstige uitbreiding bestemde gronden, welke zonder groote kosten voor de bebouwing met land- en tuinbouw producten gereed te maken zijn en die niet reeds in een of anderen vorm aan de voeding van mensch of dier zijn dienstbaar gemaakt, kunnen bij doelmatige bebouwing een relatief groote opbrengst van gewas sen opleveren. Aan de rijkstuinbouwconsulenten zal opdracht wor den gegeven, om in overleg met de burgemeesters de terreinen, welke hiervoor in aanmerking komen, aan te wijzen. Het betelen van braakliggende terreinen in en om de geemente kan. afhankelijk van de grootte, geschieden in eigen beheer of door verhuring aan derden. Voor het verhuren van grootere terreinen komt in de eerste plaats het bureau aardappelverbouw te Arn hem in aanmerking, dat op deze gronden overeen komstig de desbetreffende regeling volkstuincom plexen zal aanleggen, welke door het landelijk ver bond van volkstuinders aan gegadigde particulieren ter bebouwing met aardappelen en groenten zullen worden uitgegeven. Komt in verband met plaatselijke omstandigheden de aanleg van volkstuinen niet in aanmerking of is het beschikbare perceel voor dat doel te klein, dan kan de grond óf door de gemeente in eigen beheer worden bebouwd, óf aan particulieren voor het be telen met aardappelen en peulvruchten in huur wor den afgestaan. De aan iederen gegadigde uit te geven oppervlakte moet in het algemeen niet grooter zijn dan 200 a 225 M2. terwijl de producten uitsluitend voor het gebruik in eigen gezin mogen worden geteeld. De voedselvoorziening zal het meest gebaat zijn bij het telen van aardappelen (vroege aardappelen met een nateelt van b.v. boerenkool of spruitkool) en peulvruchten. In het bijzonder dient de teelt van be- waarbare producten, welke als winterprovisie kun nen dienen (late aardappelen en peulvruchten) te worden aangemoedigd. De oogstopbrengst der van gemeentewege geteelde gewassen kan beschikbaar worden gesteld aan plaatselijke inrichtingen tot ver zorging van weezen en andere jeugdige personen. In dien ter plaatse zulke inrichtingen niet aanwezig zijn. dan verdient de verdeeling onder de armlastigen en de werkloozen met groote gezinnen aanbeveling Het ligt niet in de bedoeling, voor deze extra-gift levens middelen bons in te nemen Met den rijkstuinbouwconsulent kan worden over legd omtrent het verkrijgen van kunstmest en zaai en pootgoed. De secretaris-generaal verzoekt den burge meesters vóór 15 Februari a s. aan het departement van Landbouw en Visscherij. Directie van den land bouw een ongave te doen toekomen van de volgende bijzonderheden: a welke oppervlakten van parken en plantsoenen in de gemeente voor de teelt van voe dingsgewassen in gebruik zullen worden genomen: b. welke oppervlakten aan braakliggende gronden voor meergenoemd doel in eigen beheer of door particu lieren zullen worden beteeld: c. welke producten zul len worden verbouwd en tot welke oppervlakten; d. de vermoedelijke bestemming van den oogst. DE VOLKSTUINEN. Daarnaast heeft genoemde secretaris-generaal aan de burgemeesters medegedeeld, dat de uitbreiding van het volkstuinwezen niet moet worden nagestreefd door het buiten effect stellen van de vroeger, onder andere economische omstandigheden, aangegeven richtlijn, nl. dat de grootte der volkstuinen in het algemeen tot 3 Are beperkt dient te blijven. Deze oppervlakte wordt voldoende geacht. Teneinde voor 1942 de teelt van groenten en van vroege of late aardappelen door particulieren te bevorderen zijn vanwege het departement van Landbouw en Visscherij plannen voorbereid om den aanleg van volkstuin complexen in de nabijheid van de steden te bevorde ren. Op daarvoor geschikte, niet reeds voor andere cultures bestemde, perceelen grond, zooals b.v. voor toekomstige stadsuitbreiding bestemde, thans op kor ten termijn aan veehouders verhuurde, doch in het bezit der gemeente zijnde gronden en verder gras landen. zullen door de Nederlandsche Heidemaat schappij in werkverschaffing volkstuincomplexen worden aangelegd, in dier voege, dat er 40 volkstui nen van ruim 200 M2. per hectare worden gereed ge maakt. Deze complexen worden vervolgens aan het algemeen verbond van volkstuinders-vereenigingen te Amsterdam ter uitgifte aan gegadigden en ter ex ploitatie overgedragen. De gebruikers zullen op deze gronden ten minste één are (100 M2) met vroege of late aardappelen moeten telen, terwijl het overige terrein met groenten moet worden bebouwd. Vanwege het Algemeen Verbond, dat deze zaak zal verzorgen in samenwerking met zijn plaatselijke afdeelingen. zullen de volkstuinders van pootgoed. zaaizaden en kunstmest worden voorzien. De tuinbouwvoorlich- tingsdienst van de directie van den landbouw zal zor gen voor een behoorlijke cultuurtechnische voorlich ting van deze volkstuinders. PRIJSOPDRIJVING DOOR TEXTIELFABRIKANTEN BESTRAFT. 's-GRAVENHAGE, 28 Januari. De niet aflatende stroom van veroordeelingen van textielfabrikanten en handelaren in textielgoederen wegens overtreding der prijsvoorschriften bewijst wel. hoezeer men tot dus ver in deze branche met de naleving der voorschrif ten de hand heeft gelicht. Zoo veroordeelde de inspecteur voor de prijsbe- heersching te Amsterdam een tricotagefabrikant in het centrum des lands tot een boëte van f 30.000. Hij had de voor den oorlog aan afnemers verleende kor tingen verminderd of ingetrokken, waardoor in feite de verkoopprijzen gestegen waren. Bij den grooten omzet was hierdoor een aanzienlijk bedrag onrecht matig verkregen, waarmede de inspecteur rekening hield. Zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage legde eveneens een forsche boete op aan een tricotagefabrikant te Rotterdam. Hier waren de prijzen op verschillende wijzen verhoogd, o.a. door den toeslag op den gros siersprijs bij verkoop aan détaillisten van 15 pet. op 18 pet. te brengen. Ook was nog het oude winstper centage op goederen, die ten onrechte als „nieuwe" goederen werden beschouwd, bij stijgende kostprijzen aangehouden. Een boete van f 15.000 was het gevolg. De inspecteur te Amsterdam beboette verder een zaak in textiel- en sportartikelen aldaar met f 7500. Goederen, die op 9 Mei 1940 reeds voorradig waren, had men in prijs verhoogd. Tenslotte werd nog een textielhandelaar te Schie dam tot f 5.000 boete veroordeeld. Duitschland strijdt voor Europa. Aanzienlijke buit in N.-Afrika. Bolsjewisten nieuwe verliezen toegebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 27 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten hebben de Duitsche troepen in voortdurende zware gevechten den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en materieel toege bracht. De luchtmacht verleende ondanks ongunstige weersomstandigheden bij de gevechten steun. De beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad werd voortgezet. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend ge maakt. hebben Duitsche duikbooten haar aanvallen op de vijandlijke scheepvaart in deze wateren voortgezet en wederom 12 koopvaardijschepen van 103 000 b.r.t.. waaronder 6 groote tankschepen, tot zinken gebracht. Bij deze aanvallen had de duik boot van den korvettenkapitein Zapp bijzonder veel succes. Sedert haar op 24 Januari gemelde eerste optreden aan den Westelijken rand van den Atlantischcn Oceaan hebben onze duikbooten daarmede 30 vijan delijke koopvaardijschepen van 228.000 b r.t. In to taal tot zinken gebracht Gevechtsvliegtuigen, die een gewapende verken ning uitvoerden, hebben een aanval gedaan op mi litaire installaties aan de Oostkust van Schotland en in Zuidwest Engeland In Noord-Afrika is de buit der Duitsch-Italiaan- sche troepen, behaald in de gevechten van 21 tot 25 dezer, gestegen tot 283 gepantserde voertuigen, 127 stukken geschut en 563 auto's. Bovendien werd een groote hoeveelheid ander oorlogstuig buitgemaakt. Door afdeelingen van het leger werden 28. door on derdeden van de luchtmacht 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield In de wateren rondom Malta hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen bomtreffers op een Britsehen tor pedojager geplaatst, Een vrij groot vijandelijk koop vaardijschip werd zwaar getroffen De luchtaanval len op lucht- en marinebases van het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloo pen nacht brisant- en brandbommen laten vallen op enkele plaats in Noordwest-Duitschland. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gedood en gewond. Enkele afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen drongen tot in de omstreken van de hoofdstad door. Drie der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Zooals gemeld in het weermachtbericht van 26 November heeft een Duitsche duikboot onder com mando van kanitein-luitenant Freiherr von Tiesen- hausen voor Solloem een Britsch slaeschin aange vallen en zwaar door torpedo's beschadigd Naar intusschen kon worden waargenomen was d;t het slagschip „Barham", dat na drie torpedotreffers is gezonken. Het bedrijfsleven in 1941 Rede van den voorzitter der Amsterdamsche K. v. K. AMSTERDAM. 27 Januari. In een hedenmid dag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam heeft de voor zitter mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen een overzicht gegeven van het bedrijfsleven in het af geloopen jaar. In dezen oorlog zoo ving mr de Koek van Leeuwen aan speelt Nederland uiteraard geen rol van overheerschende beteekenis. Daarvoor is de huidige krijg van te gigantische afmetingen, vooral nadat de Sovjet-Unie en Japan erin werden be trokken. Het is daarbij thans zoover gekomen, dat onze onbedreigde West-Indische gebieden door vreemde machten worden „beschermd". Neder landsch-Indië heeft aan Japan den oorlog verklaard en dreigt binnenkort het Britsch-Amerikaansche hoofdfront in de Stille Zuidzee te worden. Het spreekt vanzelf, dat de tegenwoordige ont wikkeling ons volk met zorg vervult en zulks vooral, naar mate het zich van zijn nationale ver antwoordelijkheid is bewust. De tragiek van ons volk is deze, dat het zich, uit hoofde van een zekere traagheid om een eenmaal ingenomen stand punt te verlaten, in zijn meerderheid verzet tegen den gang der historie, wanneer die een logisch uitvloeisel is van het verleden. Kenmerkend voor de levenskracht van een volk is niet hoe het meerendeel ervan in tijden van tegenspoed door neerslachtigheid en gelatenheid is getroffen. Waar het op aan komt is hoe moeilijkheden worden bestreden en beheerscht door de bereidheid van anderen om zich. ondanks alle gevaren en bezwa ren, in te zetten voor en te bouwen aan de toe komst van dat volk; de mate dus. waarin het andere deel positief reageert. De noodgedwongen terugdringing van het egoïsme uit den weeldetijd schrijdt voort, zoowel bij ons individueel in onze verhouding tot onze volksgenooten, als voor het Nederlandsche volk met betrekking tot zijn Euro- peesche buren. Meer dan voorheen ooit het geval is geweest, dwingen de omstandigheden ons thans Europeesch te gaan denken en voelen. Het nieuwe Europa zal innerlijk gezond en dus uiterlijk sterk zijn en aan onze kinderen een betere toekomst schenken dan generaties vóór ons hebben ge droomd. Het zal nochtans naar ik hoop, niet vee! weelde, maar wel veel werk bieden. In dat Europa zal het Nederlandsche volk, thans met 270 men schen op een KM 2 of bijna tweemaal zooveel als in Duitschland zonder levensruimte, weer kunnen ademen. In dit Europa zal de politieke vrijheid niet langer worden opgeofferd om het materieel goed te hebben; zal de eerste, als het belangrijkste van beide, vooraf moeten gaan aan het tweede en zullen ook wy, Nederlanders, als gelijkgerechtigde deelhebbers in wezen vrijer zijn dan voorheen ooit het geval was. Nederland moge dan in dezen krijg niet zoo gewichtig zijn, het kan en moet van het wordende Europa één der belangrijkste hoeksteenen wor den. Hierna gaf spr. zijn zeer uitvoerig overzicht van het bedrijfsleven in 1941. EVANGELISCHE ALLIANTIE. De tweede en de derde avond van de Evangelische Alliantie in de Begijnhofkapel te Haarlem gaan niet door. Haarlemsche Orkest Vereeniging Volksconcert Een vrij groot aantal bezoekers bleek zich niet te hebben laten afschrikken om ons orkest en de soliste mej. Wies Zijlstra te hooren. In de eerste helft van den avond scheen het orkest minder op dreef dan we ervan gewend zijn: de vertolking van Haydn's Symphonic no. 101 miste helderheid; in de finale van Mozart's Pianoconcert in d mineur kwamen een paar onjuiste inzetten voor, die gedurende eenige oogenblikken den goe den gang van zaken dreigden te verstoren. Dat het bij een dreiging bleef was te danken aan de tegen woordigheid van geest bij den dirigent Marinus Adam en niet minder b(j de soliste, die we voor het eerst op het podium onzer concertzaal zagen; zij hield haar partij kranig vol, zoodat alles weer in orde kwam. In het eerste Allegro van het Pianoconcert vol deed het spel van mej. Zijlstra nog met geheel; het was wat schoolsch en stijf en niet rijk aan nuances. Maar gaandeweg won haar vertolking aan levendigheid en kleur, die vooral in de cadensen te bemerken waren. De Suite de Ballet „Le collier de saphirs" van Pierné. waarmede het tweede deel van den avond begon, toont ons niet den Pierné van „Le Croisade des Enfants": veeleer een componist uit de oudere Fransche school. Doch zij bevat vloeiende, melo dieuze muziek, die uitnemend georkestreerd is en waarvan vooral het tweede en het derde deel tot fraaie prestaties byv. van den solocellist en van verscheidene blazers aanleiding gaven. Met een brillante interpretatie van Wagenaar's „Cyrano"-Ouverture werd dit concert besloten K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1