JU IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. Jlex TOBIAS VIJANDEN HAARL. DAGBLAD, Donderdag 29 Jan. 1942 Verschillendè zaken voor den Vrederechter Een 29-jarige loodgieter uit Haarlem wei;d ervan beschul digd. dat hij in de Lucas Meyerstraat op 6 November een 16-jarigen bakkersknecht had geslagen en getrapt. Een stratenmaker had dit gezien, Efovendlen had deze getuige bij de politie verklaard gehoord te hebben dat er gezegd was: ..Rot N. S. B.'er" De geslagene was echter geen lid der N. S. B. De verdachte ontkende dit echter en een ge tuige h décharge beweerde ook dat de loodgieter niet ge trapt ot geslagen had. Deze getuige had geroepen: Ha N.. S. B.'er! De Officier van Justitie achtte het feit wel bewezen en vorderde eefi geldboete van f25 of 25 dagen. Verdediger Mr, J. v. d. Hoeven was het niet eens met den Officier en achtte het bewijs niet geleverd De Amsterdam- sche vrederechter, die Woensdagmiddag te Haarlem zitting hield, veroordeelde den verdachte tot f 25 boete. Hierna stond terecht een kantoorbediende uit Koog aan de Zaan. die ervan werd verdacht een politieagent te Koog aan den Zaan te hebben bedreigd. De verdachte was lid van de W. A. en zou met een opgeheven slagwapen i(f de hand tegen den agent gezegd hebben: ..Geef je sabel af anders sla ik je de hersens in". De verdachte vertelde, dat hij niet eens in de nabijheid van den agent was ge weest. De W. A. was bezig stratenbordjes te verwijderen en daardoor waren eenige strubbelingen ontstaan. Een andere agent verklaarde dat hij gezien had. dat zijn col lega bedreigd werd. Een chef-veldwachter legde een soortgelijke verklaring af. Deze getuige werd bij de strub beling eveneens door een man of zes, zeven omringd. Een lid van de W. A., die als getuige a décharge werd gehoord, verklaarde dat de verdachte den agent niet be dreigd had. Ook een 34-jarige houtbewerker, eveneens een lid van de W. A., had den verdachte den geheelen tijd in het oog gehouden en had niet gezien, dat hij slaags was geraakt met den agent. Een derde W. A.-man verklaarde eveneens, dat de verdachte niet met den bewusten agent had-gevochten. De zaak werd hierna door den vrederech ten teruggewezen naar den Rech ter-Commissaris voor een nader onderzoek. Een 21-Jarige Haarlemsche onderwijzer zou op 24 Juni tegen twee leden der N..S. B. gezegd hebben: schorum". De beide getuigen waren niet verschenen. Een zuster van den verdachte, die als getuige a décharge werd gehoord, verklaarde dat haar broer niet hét woord „schorum" had gezegd. Ook de verdachte ontkende het ten laste gelegde feit. Daar de getuigen niet waren verschenen werd ook deze zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. Een metselaar uit Nieuw-Vennep had een reclame- teekenaar uitgescholden daar deze laatste een meisje ver zocht had een rood-wit-blauw speldje af te doen. De vre derechter gaf den reclame-teekenaar den raad zich er Voortaan maar niet meer mee te bemoeien, als iemand een verboden speldje draagt. Het is zóó kinderachtig dat het bijna niet de moeite waard is, zei de vrederechter. De Officier vond ook hét optreden van getuige zeer onhandig. Een burger heeft zich te onthouden van een dergelijk in grijpen. bit was echter geen reden voor den verdachte om zóó te gaan schelden als hier gebeurd is. Elschf 20 boete. De vrederechter overwoog in zijn vonnis dat het met het schelden in Nederland nu maar eens uit moet zijn en ver oordeelde den verdachte tot f 25 of 20 dagen. Een 49-jarige metaalbewerker te Heemstede stond ver volgens terecht omdat hij op 27 Juli 1941 te Heemstede een los werkman had geslagen. Deze laatste was aan het schil deren voor de V-actie en werd toen met water gegooid. Hierna was een vechtpartij ontstaan waarbij de los werkman tegen den grond werd geslagen. Daarna was hu weer opgestaan en had toen den metaalbewerker een klap gegeven. De verdachte beweerde dat hij eerst met den verfkwast was geslagen. Een 62-jarige Heemstedenaar had de vechtpartij gezien. Hij had duidelijk kunnen waarnemen dat de metaalbe werker het eerst had geslagen. De Officier taxeerde den klap van den verdachte op f 15 of 15 dagen. Het vonnis was- f 10 of 10 dagen. Hierna stond de los-werkman te recht omdat hij den metaalbewerker met den verfkwast had geslagen. De Officier achtte ook dit ten laste gelegde bewezen en vorderde een geldboete van f 10. Verdediger Mr. A. van Leyenhorst meende.dat de verdachte terecht een beroep op noodweer kon doen en zeer zeker op noodweer-exces. Pleiter vroeg daarom verdachte te ontslaan van rechts vervolging. De vrederechter was het Hiermee eens en ont sloeg-den verdachte van rechtsvervolging. Ned. Christ. Reisvereeniging De afdeeling Haarlem van de Ned. Christ. Reisver eeniging hield Woensdagavond een bijeenkomst in Hotel „Lion d'Or". De heer Lode van Gent, ethnoloog te Utrecht, hield een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „In de binnenlanden van Indo-China". Hij deelde mede, dat dit land 20 millioen inwoners telt, waarvan 40.000 Franschen. De oppervlakte be slaat niet minder dan 737.000 K.M.2, het is dan ook anderhalf maal zoo groot als Frankrijk. De spoorwe gen hebben in Indo-China in totaal- een lengte van 35.000 K.M.er zijn 15.000 K.M. bevaarbare waterwe gen: het wegennet heeft een lengte van 12.000 K.M. Onder de bevolking zijn 13 millioen Annammee- zen, IV; millioen Cambodjanen en 500.000 Chineezen. De heer Van Gent schetste op duidelijke wijze tal rijke bijzonderheden van het leven en werken.der bevolking, die het op verschillend gebied heel ver gebracht heeft. - Bij den aanleg der spoorwegen moesten ontzettende moeilijkheden worden overwonnen; diepe kloven'* moesten worden overbrugd en men moest zich een weg banen door dichte .kreupclbosschen. De prach tig gekleurde lantaarnplaatjes lieten- zien, welke won derlijke dingen het menschelijk genie tot stand'ver mag te brengen, Zoo zagen we o.a. een fraaie sooor- brug van 1500 M. lang. „Indo-China is een land van een oneindigen kleurenrijkdom en van wonderbare licht-effecten. Het is als het ware een sprookjes wereld; men valt van de eene verbazing in de-andere. Men ruikt er de bedwelmende geuren van de schit terendste bloemen in de uitgestrekte oerwouden. De mensch. die in deze machtige -natuur vertoeft, voelt zich dan ook klein en nietig. In het dichte kreupel hout hoort men het gebrul van wilde dieren en het is geen zeldzaamheid, plotseling t'usschen het struik gewas de vurige en onheilspellende oogen van een tijger te zien, die heelemaal niet op het bezoek van menschen gesteld is." Spreker deelde mede, dat onder de cultures de rijst de voornaamste plaats inneemt, maar belangwekkend zijn ook de peper-, kaneel-, koffie-, thee- en rubber- aanplanlingen, alsmede de edele houtsoorten. Het aantal rijstverbouwers is zeer groot, maar ook de mijnbouw neemt daar in het economisch leven een belangrijke plaats in. De veeteelt is er nagenoeg on bekend. niettegenstaande de pogingen van de autori teiten om daar verandering in aan te brengen. Over het algemeen houden de inboorlingen niet va£ dieren; zoo wordt daar de hond bijvoorbeeld even slecht behandeld als in China. De lezing van den heer Van Gent werd met zeer groote aandacht gevolgd en met luid applaus beloond. Namens het hoofdbestuur bracht de heervl. West er- houd uit Den Haag, die ook een woord van welkom gesproken had, hem warmen dank. LOON VOOR WERKZAAMHEDEN BIJ DE SNEEUWOPRUIMING. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat arbeiders, die uitkeering genieten ingevolge een wachtgeldregeling en die te werk worden gesteld bij het sneeuwopruimen of andere werkzaamheden, ver band houdende met sneeuwval, zooals het trekken van vervoermiddelen enz., het met deze werkzaam heden verdiende loon kunnen behouden, voor zoover dat loon de wachtgelduitkeering niet overschrijden 100°/o van het loon, waarop het wachtgeld is gebaseerd. Bedragen, die boven deze 1002/» worden verdiend, kunnen door den arbeider voor de helft worden behouden, terwijl de andere helft in mindering dient te worden gebracht op het wachtgeld. Eeri en ander geldt ^uiteraard alleen voor arbeiders, die bij bovengenoemde werkzaamheden zijn tewerk gesteld. De „Hohensteiner Puppenspiele" het bekende Duitsche marionettentheater, zal binnenkort een tournée door ons land maken. Eenige karakteristieke koppen van de „acteurs en actrices", die .voor groot en klein zullen optreden. (Stapf). UITGAAN Heden, DONDERDAG 29 JANUARI: Stadsschouwburg; „Gijsbrccht van Aemstel" door het Nederl andsch Tooneel, 7 uur. Frans Hals Theater: „Het onbereikbare", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje met protectie", 2.30, 6,30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Zeven jaren pech", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Een vrouw in gevaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: „Een avond in Metropool Theater". „Zigeuner-fantasie", de Nederlandsche Folklore, van 12 uur af. VRIJDAG 30 JANUARI: Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonas. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. Inzenden van Ier opvoering bestemde stukken enz. 's GRAVENHAGE. 27 Januari. Het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, afd. theater en dans deelt mede: 1. Tooneelstukken welke niet in druk zijn ver schenen alsmede, voordrachten, liederen, revue's, en cabaret-nummers moeien ter goedkeuring, in duplo worden ingezonden. Na behandeling wordt één exemplaar der goed gekeurde stukken, voordrachten enz. terug gestuurd. 2.' Van alle stukken, voordrachten, gedichten enz. moet de naam van den schrijver, en van liederen ook de naam van den componist worden vermeld. Bij vertalingen of bewerkingen moet ook de naam van den oorspronkelijken schrijver worden opge geven. 3. Rederijkerstooneelgezelschappen en liefhebbe rij-revue-gezelschappen, zoomede gelegenheids declamators en liedjeszangers moeten door bemid deling van den burgemeester of door het plaatse lijk hoofd van politie 8 weken voor den dag der op-of uitvoering hun tekst of repertoire ter keuring door het dramaturgisch bureau van het departement van volksvoorlichting en kunsten, inzenden. Beroepsgezelschappen of beroeps-declamators en cabaretiers of liedjeszangers, evenals "schrijvers en uitgevers kunnen rechtstreeks inzenden. Inzendin gen welke niet aan voornoemde voorwaarde vol doen worden ter zijde gelegd. De dilettantenmüziekvereenigingen in Nederland 's-GRAVENHAGE, 28 Januari. De secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten en de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid. der verordening no. 41 1941, genomen be sluit alle dilettantenmüziekvereenigingen in Neder land met ingang van 1 Januari 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij een' van de hier na te noemen landelijke organisaties: Nederlandsche Federatie van harmonie en fanfare, secretaris J. B. Harmsen te Brummen; Bond van Arbeiders Muziekvereenigingen. secretaris C. J. v. Beekum, Hoefkade 1496, den Haag; Federatie van Bonden van harmonie- en fanfarecorpsen op R.K. grondslag, secretaris H, A, J: Veeneman te Son; Fe deratie van Christelijke Muziekbonden, secretaris P. J. Verhoef, Rodenrijscheweg 61, Berkel Z.H. Ten gevolge van dezen maatregel zijn zij dan auto matisch aangesloten bij den Nederlandschen Bond van dilettantenorkesten en tevens gehouden zich on verwijld tot de landelijke organisatie harer keuze te wenden, teneinde de tenuitvoerlegging van de aan sluiting te bewerkstelligen. KORT NIEUWS Reeds zijn tien personen gearrèsteerd. die zich den laatsten tijd aan vele diefstallen in de gemeenten Nuland. Vinkei en Rosmalen hebben schuldig gemaakt. Verwacht wordt, dnt nog meer arrestaties zullen volgen. De bende heeft zich ook aan clandestiene slachtingen schuldig ge maakt. Tegen de. afnemers van het vleesch ls proces-ver baal opgemaakt. De Edesche politie heeft twee mannen in arrest ge stéld, die een ultgebretden handel fn^broodbonnen hebben gedreven. Te Rotterdam zijn vier mannen gearresteerd wegens een sluikhandel in lijnolie. Voorts is tegen 56 personen die bij dezen handel betrokken zijn geweest proces-verbaal opgemaakt. Een bewoner van de Rijnstraat te Amsterdam had zijn goud en zilver ter waarde van ongeveer f 3500 aan een rijwielstallinghouder in dezelfde straat in bewaring gege ven. Nadat hij vele malen tevergeefs den wensch te ken nen had gegeven zijn bezit nog eens te mogen zien, ont dekte hij tenslotte, dat al zijn goud en zilver was ver dwenen. En of de politie erin zal slagen het nog op te sporen, staat te bezien. Aan de veiling van Honselersdijk is de eerste versche spinazie aangevoerd.. Er werd 21 cent per K.G. voor be taald. De 25-jarlge arbeider J. v. H. kreeg in de zoutziederij van de fa. Mares te Maastricht een losgeraakt blok zout op het lichaam. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij enkele uren later is overleden. De Hilversumsche recherche heeft twee beruchte he lers van gestolen rijwielen en banden aangehouden, Het zijn een 20-jarige bewoner van den Eemnesserweg eft een 40-jarlge bewoner van de Marconistraat. Vermoedelijk door dat het kind in de slaap heeft lig gen woelen, is een tweejarig kindje in een woning kan de J. v. Lennepstraat te Amsterdam verstrikt geraakt in een touwtje van een kindertulg, waarmede het was vast ge maakt. Het kind is dientengevolge gestikt. VELSEN Oud-Burgemfeester Rijkens 80 jaar Op 20 Febr.uari a.s. hoopt de heer R. G. Rijkens oud-burgemeester van Velsen, zijn 80en verjaardag te vieren. Ongetwijfeld zullen velen, die zich dezen stoeren man herinneren uit den tijd dat hij nog Velsens eerste burger was, over deze tijding niet weinig verrast zijn; toen hij echter 15 April 1932 zijn functie neerlegde, was hij de ^zeventig al ge passeerd, 'een leeftijd, dien men hem niet zou heb ben toegedacht. De heer Rijkens was wethouder der gemeente Amersfoort toén hem met ingang van 1 Mei 1920 de verantwoordelijke functie van burgemeester van Velsen werd opgedragen. Hij heeft de burgemeesters keten \dus bijna twaalf jaren gedragen. Zijn taak is niet gemakkelijk geweest. Dc ge meenteraad gold niet voor een gemakkelijke en leidzame, maar als voorzitter van dit college hield hij de teugels stevig in de hand, waardoor de door hem geleide vergaderingen zich kenmerkten door hun rustig verloop. Burgemeester Rijkens had een vooruitzienden blik; toen de gelegenheid zich voordeed, voor de gemeente groote landgoederen te koopen, begreep hij dat het in het belang der meente was, deze te koopen. En zoo kwam Velsen vooral door zijn toe doen achtereenvolgens in het bezit van Velserbeek, den Neethof (waarvan een gedeelte als Burgemees ter Rijkenspark als wandelpark behouden bleef) en Rooswijk. Ook op ander terrein deed burgemeester Rijkens verdienstelijk werk; zoo bevorderde hij den bouw van eenige nieuwe scholen. Onder zijn bestuur we^d o.a. ook het besluit genomen tot den bouw van een openbaar slachthuis, aan welk besluit door verschillende omstandigheden nog geen uitvoering kon worden gegeven. Voorts kwam in het jaar vóór zijn vertrek een belangrijke uitbrei ding van het raadhuis tot stand. Nadat burgemeester Rijkens'bij hel neerleggen van zijn functie de gemeente verliet, woonde hij achtereenvolgens in Amersfoort, Bloemendaal en Hilversum. Sluiting openbare scliolen Men verzoekt te melden, dat de openbare scholen in deze gemeente tot a.s. Maandag 2 Februari a.s. ge sloten zullen blijven. Het distributiebureau Zaterdags gesloten Naar wij vernemen zal het distributiebureau aar den P. J. Troelstra in het vervolg op Zaterdag geslo ten zijn. SPOORBRUG IS GEEN VOETPAD. De laatste dagen hebben velen van de spoorbrug gebruik gemaakt om het Noordzeekanaal te voet te passeeren. Dit is in strijd met artikel 43 van de Spoorwegwet en velen, vooral arbeiders van het Hoogovenbedrijf zijn al geverbaliseerd, op één dag niet minder dan 24. Het is wel verleidelijk als „het bootje van "Donkersloot" niet vaart, maar het mag nu eenmaal niet. DIEFSTAL Van het fabrieksterrein van Van Leer's Walsbe- drijven is hetzij wiel van L. J. v. d. L. uit Santpoort gestolen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: H. J. Duijn, z., BIczenweg 14. Santpoort; A. Dijkhuizen, z., C. Drebbelstraat 36 rd.. IJmuiden; J. Lanser, d.. Napierdwarsstraat 13. IJmuiden; P. F. Koster, z.. Groeneweg 68. IJmuiden; J. Dekker, d„ Planclusstraat 71. IJmuiden: C. Sneek. d Plancliiss'.raat 35. IJmuiden; T. v. Houwelingen. z„ Molenstraat 12, Santpoort; J M. v. Olst, d., Kennemerlaan 90. IJmuiden: G. E. Apeldoorn, d de Lethstraat 19. Velsen-N.; D. Sloot, d„ W. Beukelz- straat 27, IJmuiden; G, P. Vermeeren, z„ Rotterdam; M. Miggels, d,, Overbildtweg 36. Santpoort; D. Koning, z., A. Cuypstraat 13, IJmuiden; H. L. Winkel, d., Wijkerstraat- weg 182. Velsen-N.; N. S. Bos, d., Heemstede: J. H. Hand- graaf, d., Bloemendaal: A. H. Pllger, z„ Schaepmanlaan 17, Driehuis; R. H. Kreule, z., Hagelingerweg 210. Sant poort. OVERLEDEN: W. D. Schipper. 32 j„ ongeh., Velserduin- weg 236, IJmuiden; B. M. v. d. Marst, 86 j., wedr. v. J. J. T. v. Willigenburg, Bloemstraat 74, IJmuiden; H. Rulgen- waard, 82 j.. wed. v. J. Hopman. Adrianastraat 12. IJmui den; H. v. Leeuwen, 6 d., z. v. D. v. Leeuwen Beverwijk; A. Rooiman. 65 j.. wed. v. A. Meijboom, Casembroodstraat 19. IJmuiden; Av Th. Boetje. 92 j., wed. v. S. v. d. Schaaf. Kruldbergerweg 32, Santpoort; A. Dekker. 71 jwed. v. J. de Witte, Fr. Naereboutstraat 40. IJmuiden: A. A. KulJ- pers, 1 m„ z. v. D. J. KuSJpers, Bloemstraat 53, IJmuiden. S04CO«N M£T XjOft<3- ««««fN Cp MCT t-l L tPolygoon-Le«rake*) IJMUIDEN Tentoonstelling Velser Luchtvaartclub De Velser Luchtvaartclub opent a.s. Zaterdag een tentoonstelling van vliegtuigmodellen, in het Her vormd Vereénigingsgebouw aan de Kalyerstraat. Er zullen meer aan honderd modellen geëxposeerd worden van zweef- en motortoestellen. De tentoon stelling wordt in de achterzaal gehouden; de voor zaal is bestemd voor het geven van filmvoorstel lingen op luchtvaartgebied.'De opening geschiedt Zaterdagmiddag door den heer N. W. Sluijter, vlie ger-instructeur van de Nationale Luchtvaart- school. BEVERWIJK Fabriekskeuken geopend Eindelijk kan ook de fabriekskeuken te Bever wijk haar werkzaamheden beginnen, aldus wordt medegedeeld. Fobrieks- en buitenwerkend personeel van gas-, waterleiding- en electriciteitsbedriiven kan voor deze bonlooze maaltijden in aanmerking komen. Ook voor personeel van reinigingsdiensten en van de Nederlandsche Spoorwegen is toestem ming verleend, voor deze echter tot nader order. Voor een van de te Beverwijk gevestigde fa brieken is eveneens goedkeuring gegeven; de andere aanvragers zullen nog een beslissing moeten af wachten. Een begin is er dus; alles wordt in het werk gesteld om nog een dezer dagen met de verstrek king te kunnen beginnen. De bereiding is weer aan de beproefde zorg van de Beverwijksche Conserven- fabriek N.V. toevertrouwd, zoodat verwacht kan worden, dat ei het beste van zal worden ge maakt. Uitgestelde bijeenkomsten De wedstrijden voor de jeugd, welke de Bever wijksche IJsclub Woensdagmiddag voor de kinderen van haar leden op haai- banen zou houden, zijn niet doorgegaan. De tooneelvoorstelling van het Arbeiders Tooneel- fonds, welke Woensdagavond in het Kennemer Theater gehouden zou worden en waarin het ge zelschap van Cor van der Lugt Melsert zou op treden met het blijspel „Ik hou van vier vroeinven", is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Ook de bijeenkomst van onderwijzers in het veilinggebouw „Kennemerland". waarin eenige sprekers het woord zouden voeren over het onder- werp: „Onderwijsvernieuwing", ging niet door. De voordrachtavond van 't Nut, welke heden avond in het Kennemer Theater gehouden zou worden, zal niet plaats hebben. Verder is de lezing van ds. Hoorweg over het onderwerp; „De Eeredienst", tot een nader te be palen datum uitgesteld. «OU OT> MET DAT GEPRAAT - v xv'Ji TOON UW 1.IEFÜE IN EEN DAAD GIRONUAWER WINURHOU' S5S3 Loop der bevolking in 1941 Zielental vermeerderde met 246 De gemeente Beverwijk telde op 1 Januari 1942: 22355 inwoners. Op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar bedroeg dit aantal 22109. Haar zielental vermeerderde derhalve met 246 inwoners. Dit verschil is toe te schrijven aan een geboorte overschot. Het aantal geborenen van 476 heeft namelijk dat der overledenen van 174 met 302 overtroffen. Het aantal ingekomen menschen was echter minder dan dat van hen, die vertrokken, zoodat er een vertrekoverschot van 56 is geweest. Daarbij dient echter te worden opgemerkt, dat in gevolge een bijzonderen administratieven maat regel 95 personen (woonwagenbewoners e.d.) moes ten worden overgeschreven naar het Centraal Be volkingsregister te 's Gravenhage. 1250 personen hebben ,zich namelijk in de gemeente gevestigd, terwijl er 1306 zijn vertrokken. Ter vergelijking zij er aan herinnerd, dat de loop der bevolking over 1940 een geboote-overschot van 311 en een vestigingsoverschot van 375 heeft doen zien. Van het totale aantal inwoners op 1 Januari 1942 bleken in het bevolkingsregister te zijn ingeschreven als Katholiek 54.35, als Nederl. Herv. 20.6, als be- hoorend tot geen kerkgenootschap 17.35, als Ge reformeerd 3.25, als Doopsgezind 1.45 en als Evan gelisch Luthersch 1.25 pet. De overigen behoorden tot andere gezindten. Er bleken te zijn 285 vreem delingen en 9 staatsloozen. In Wijk aan Zee waren metterwoon gevestigd 1518 ingezetenen. Er zijn 138 huwelijken voltrok ken (in 1940: 136), terwijl 5 gevallen van echt scheiding zijn geregistreerd (in 1940 ook 5). Het aantal aangiften van verhuizingen binnen de ge meente van gezinnen, zoowel als van inwonenden, was 717, welk cijfer over 1940 728 was. „AFREKENING". De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft voor haar dorde en laatste uitvoering in dit seizoen in studie genomen „Afrekening", fa miliedrama van Joh. Fa Drie i us. HUISVUIL WORDT NIET OPGEHAALD. De directeur van Openbare Werken verzoekt ons mede te deelcn, dat tot nader order geen huisvuil zal worden opgehaald. Kattenjacht... >AC j/V-x INDUSTRIE TE HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft aan de N.V. Fabriek en Han delsbureau „Nederland" te Haar lem vergunning verleend tot uit breiding en wijziging van haar fa briek in het perceel Donkere Spaarne No. 22 door het daaraan bijtrekken van de perceelen Don kere Spaarne Nos. 24, 26 en 28. NIEUWE FILMS. Twee nieuwe films zullen spoe dig vertoond worden. De eerste is een Uf-a-produc\ genaamd „Cadet ten" en behandelt een episode uit den Zevenjarigen oorlog tusschen Pruisen en Rusland. De andere is een film, waarin Paula Wessely de hoofdrol vervult en die vervaardigd werd door „Wien Film". Zij is ge naamd „Helmkehr" en behandelt het lijden en strijden van de z.g. Wilhynië-Duitschers en hun terug keer in 1939 naar het vaderland. Vanaf Vrijdag a.s. (Feinde) fobis WILLY BIRGEL - BRIGETTE HORNEY Toegang 18 jaar Architect Drijver bekroond Reeds enkele jaren schrijven de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken een prijsvraag uit voor licht- architectuur. met het doel, aan alle Nederlandsche architecten de gelegenheid te geven, een nadere stu die te maken van ae mogelijkheden, die de moderne kunstverlichting aan de architectuur biedt. Over de laatste prijsvraag, die in Mei 1941 werd uitgeschreven en die tot onderwerp had het ontwer pen van een toonzaal voor een provinciaal electrici- teitsbedrüf is thans een rapport verschenen van de jury, die bestond uit prof. ir. H. T. Zwiers, ir. L. C. Kalif en den architect F. Lensvelt. De jury heeft geen aanleiding gevonden, den eer sten prijs van f 500 uit te reiken, doch besloot-de inzending met de meeste verdiensten, van den archi tect F. Drijver te Beverwijk, te beloonen met den tweeden prijs, zijnde f 200. „Plezier zonder bon" In het K.S.A.-gebouw heeft de R.K. Sportver- eeniging D.E.M. Maandag- en Dinsdagavond op voeringen gegeven van de nieuwe D.E.M.-revue „Plezier zonder bon". Wegens het succes van de vorige revue was het begrijpelijk, dat de zaal beide avonden geheel bezet was. Ook ditmaal heeft de D.E.M.-revue 1942 volkomen aan de verwach tingen beantwoord, jyant de regisseur-auteur G. Bonnema heeft met zijn ruim 100 medewerkenden het publiek een uitstekend programma geboden. Uit alles bleek een serieuze voorbereiding. De heer Bonnema heeft een aardig begin voor dit D.E.M.- schouwspel gayonden, waarvoor de toeschouwers reeds direct e.an voorproefje krijgen van hetgeen hun verdec_geDoaen zal worden. In een vlot tempo werden de korte schetsen, conférences en zang af- gewïsseld. Het spreekt vanzelf, dat de humor in deze ».E.M.-hutspot den boventoon voerde. En dit deel was opgedragen aan Sleutel en Slot met hun zuster Ruzie. Om dit drietal, dat vele origineele vondsten voor het voetlicht bracht, is meermalen onbedaar lijk gelachen. Te genieten viel er voorts van den goeden zang der beide solisten en van het Onze Gezellenkoor onder leiding van Lou Tervoort. De begeleiding was bij de band „The Midnight Stars" in goede handen. Aan de décors en costumeering was veel zorg besteed. Aan het slot is den auteur G. Bonnema en Lou Tervoort, die de muzikale leiding had, hulde ge bracht. De voorzitter van D.E.M.. de heer J. Smit. en de tieer T. Tervoort namens de medewerkenden stelden de verdiensten van beiden in het licht en boden hun een blijvend aandenken aan. Ook de derde voorstelling, welke hedenavond wordt gegeven, is reeds uitverkocht, zoodat in drie dagen tijds niet minder dan ruim 1600 personen de D.EJM.-revue gezien hebben. Beverwijk heeft 5300 woningen Het aantal woningen in de gemeente Beverwijk bedroeg op 1 Januari 1941: 5259. Door nieuwbouw en verbouw vermeerderde dit aantal met 65. Door verbouw en slooping enz., verminderde dit echter weer met 24. Op 1 Januari be ningen dus precies 5300. r bedroeg het aantal wo- DE NEDERLANDSCHE WERKERS IN DUITSCHLAND. N.V.V. opent kantoor te Berlijn. Het „Nederlandsch Perskantoor" meldt, dat dezer dagen te Berlijn het centraal bureau van de „Ver- bïndungsstelle des Nederlandsche Vakverbond in der Deulschen Arbeitsfront zur Betreuung der Nie- derlandischen Arbeitskrafte in Deutschland" is ge opend. Het staat onder leiding van den heer v. d. Veen. Het centraal bureau heeft twee afdeelingen: sociale zaken en cultureele belangen. Het is onder- febracht in het gebouw van het Duitsche Arbeids- ront. Er zijn „Gauverbindungsmanner" benoemd, die als het ware als ^ociale en cultureele agenten van de „Verbindungsstelle" te berlijn zullen op treden. Men is van oordeel, dat de cultureele be langen der Nederlandsche werkers in Duitschland tot nog toe niet geheel voldoende behartigd zijn. Hierin wil men wijziging brengen. Nederlandscne dagbladen en boeken zullen ter beschikking worden gesteld en in de kampen zullen ontspanningsavon den worden gehouden, Een zulk een ontspannings avond heeft reeds op 16 dezer plaats gehad, waarbij de tooneelgroep de „Voortrekkers" is opgtreden. Deze tooneelgroep is daarna nog enkele malen op getreden en zal tot 9 Maart a.s. een rondreis door geheel Duitschland maken. VERBETERDE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Dè persdienst van het N.V.V. meldt, dat onlangs onderhandelingen zijn gevoerd over vedere verlen ging van den geldigheidsduur van het R D.VT spoor wegpersoneel. Dank zij de houding van de spoorweg directie konden verschillende wenschen, door duizen den spoormannen sedert jaren gekoesterd worden in gewilligd. Overeenstemming werd bereikt om de even- tueele herziening van het R.D.V. commissoriaal voor te bereiden. Verwacht wordt voortij dat in den loop van het jaar ook herziening van de arbeidsvoorwaar den zal kunnen plaats hebben van verschillende groe pen leden van de Ijled. Ver. van Spoor- en tramweg personeel, werkzaam in de dochterondernemingen van de N. S. NIEUWE UITGAVEN. ..BliksemoorlOR op don Balkan" door Peter Argus. Uiig. „De Delta", 's Gravenhage. In onzen tijd worden belangrijke bladzijden ln de wereld geschiedenis geschreven. De militaire gebeurtenissen van de laatste jaren spelen daarbij een beslissende rol. De strijd op den Balkan ligt, hoewel er reeds ettelijke maanden verstreken zijn. nog versch In het geheugen. Peter Argus heeft allerlei feiten eo wetenswaardigheden, die betrekking hebben op den „BUksemoorlog op den Balkan" bijeen ge bracht. Hij begint met een overzicht dat kortweg „We reldgeschiedenis" wordt genoemd. Dit vangt aan met de landfng van Britsche troepen ln Griekenland en eindigt met de verovering van Kreta door de Duitsche Weermacht. In weinige maanden voltrekt zich een omwenteling ln het Oostelijk deel van Europa. Hierna laat de schrijver een aantal rndlocomraentaren volgen van Europeesche en Arne- rlkfiansche zenders, het aan den lezer overlatend hieruit zelf conclusies tc trekken. Het tweede deel van het boek noemde hij „Het Duitsche Zwaard", waarin opgenomen zijn een aantal oorlogsreportages van het strljdtoonccl op den Balkan. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 28 Januari. Ondertrouwd 28 Januari 1942: N. D- Bocvink en C. J. Cramer. C. J. Visser en L. J. H. Tokker. F. J. de Vries en M. C Cnldcnhove. G. Wamelink en J. M. Slikker. C. Hartkamp en J. M. Smolders J. Groes en H. Burggraeve. G. Hoganrts en W. M. Hoes. P. H. de Vries en A. E. Philbcrt. G. Maste- ling en M. M. Mens, P. H. J. van Woerkom en H. van Gulilc. Gehuwd 28 Januari: P. Kloos en E. M. Roosloot. G. Dral en G. J. Kpster. J. de Heij en M. Kranen donk. P. A. Bos en C. van de Stadt. J. de Groot en A. Ammerlaan. F. Vernout en W. M. Koppies! H. F. Kinjet en C. H. H. Pierik- S. Hilversum cn H. P. M. van Deursen. ,T. Bijster en J. I.angenbach. A. Harkema en M. M. Warnar. S. Korsman en J. J. W. Vogel. J. van Kleef en M. A. van Wanrooij. \V. P. Ruigrok en M. C. Schaper. C. M. Bouma en G. Ramseier. Bevallen- 25 Jan.: A. LandsmeerEijkenaar, d. 26 Jan.: H. F. OuwerkerkTerstel, z., H. Hulsebosch— van der Putte. d. 27 Jan.: F. Rietveld—Besemer, z. 28 Jan.: A. C. Buis—Hörchner, d., T. Lodders—Riet bergen, d. Overleden: 26 Jan.: K. van der Mculen, 77 j.. Scho tersingel. A. Sesing—Loeffen, 86 j.. Schotersingel. J. H. Strengers, 69 j„ Jansstraat. A. Roozendaalvan den Berg, 88 j., Raamsingel. A. G. Becrcn, 71 j.. Wa genweg. 27 Jan.: K. Frenkel—Seligsberger, 78 j., Groot Heiligland. C. L. H. de DoesLudeking, 80 j., Ael- bertsbcrg'straat, .W. Labree, 62 j., Wcltevredenplein,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5