HoofJ. pijnp "AKKERTJE 125/ Emser-Water £aatste ^Betichten VICKS HOESTBONBONS TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 30 Jan., 1942 Het Nederlandsch Tooneel Gysbreght van A cm stel Van Schoonhoven was de eerste Gysbreght dien ik heb gezien. Jaren lang had hij de titelrol in Von- del's werk gespeeld en zijn Gysbreght was zoo- als_ trouwens heel de opvoering van het vroegere NeêrlandSCh een wat verouderde, min of meer saaie traditie geworden. Willem Royaards' bracht de vernieuwing en na hem hebben heel wat acteurs de wapenrusting van den Heer van Aemstel aange trokken. Ik herinner mij Saalborn, Verkade. Paul Huf„ Ko van Dijk en Albert van Dalsum. Dit jaar heeft men aan John Gobau deze groote rol voor het eerst toevertrouwd en zoo stonden thans twee Vla mingen van origine Gobau en Magda Janssens! als Gysbreght en Badeloch naast elkander op1 het tooneel. Hun spel sloot zich goed bij elkander aan, omdat zij beiden vooral het menscheUjke minder dan het klassieke in deze twee figuren ga ven. Gobau zette het treurspel anders minder „gedragén" in dan wij gewoon zijn. Er klonk vreugde in zijn stem over de verlossing van zijn stad en die vreugde spiegelde zich ook af op zijn gezicht. Hij was de godsdienstige soms zelfs hui selijke vader en tegelijk toch ook de krijgsman, de laatste vooral in zijn gesprek met den heer Van Vooren, waarin hij echter te weinig tegenspel kreeg van Ludzer Eringa en tegen het slot, als hij ten strijde wil trekken. Magda Janssens was een temperamentvolle Badeloch. Zeer expressief en dra matisch gespannen zeide zij den droom en aan het slot was zij van groote dramatische kracht. Het geheel was minaer bewogen dan onder de regie van Defresne. Van der Lugt Melsert is Weer teruggekeerd tot de meer statische opvatting van Royaards, als is er dan ook geen sprake van navol ging. Zoo hield hij gelukkig Rafael on zichtbaar en deze Engel maakte grooten indruk door de klare stem van Guus Hermus. „OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEEL1NGKN" VOOR NOORD-HOLLAND. Ter nadere toelichting van de gebruikelijke persberichten, welke in advertentievorm worden gepubliceerd door de L. C. O's en P. I. C. A.'s Is men vanwege den persdienst van het Departement van Landbouw en Visscherlj over gegaan tot het doen plaatsen van een officieele door de Provinciale Voedselcommissarissen te verzorgen land- bouwrubriek in de dag-, nieuws- en landbouwoladen. Het ligt in de bedoeling, deze rubriek genaamd „Officieele Landbouwmededeelingen" eens per week te doen plaatsen. In deze jubriek zullen worden opgenomen, toelichtingen op genomen maatregelen, herinneringen aan vervaldata, een korte vragenrub: iek enz. ir verband met bodemproductie en v.oedselvoorzienlng. Wat betreft het stellen van vragen wordt medegedeeld, dat deze het liefst 2 weken vóór de plaatsing (schriftelijk) in het bezit moeten zyn van den Persreferent van den Voedselcommissaris voor Noord-Holland. Kerkplein li te Alkmaar. De zuivere landbouw- en veeteeltkundige mededeellngen zullen alleen met medewerking van de daarvoor bevoeg de instanties geplaatst worden. v Aangezien deze „Officieele mededeellngen". welke dus regelmatig wekelijks zullen verschijnen, de landbouwers zeer ten goede zullen komen, wordt verwacht dat van deze mededeellngen naast de gebruikelijke persberichten, goede nota zal worden genomen Frits van Dijk staat in deze opvoering als Arend oovenaan. Hij is de soldaat, zijn reciet was prachtig beeldend en zijn sterven werd een der meest aan grijpende momenten van deze over het geheel zeer goede voorstelling. Louis van Gasteren heb ik in het verhaal vap den Bode wel eens gelukkiger ge hoord. Het begin was o.a. van hem vrij mat, maar hij steeg langzamerhand en ontroerde in het frag ment, waarin hij den dood van Klaeris vertelt. Een uitstekenden, vooral voortreffelijk acteeren- den Vosmeer zagen wij van Cor Hermus hoe goed bijvoorbeeld was het spfeden naar de reactie van zijn woorden en hij was dan ook een der bes te Spies die ik mij herinner. Henri Eerens en Johan Elsensohn de laatste vooral waren soldatesk als Van Egmont en Diederich van Hafd> ,lem en in den ouden Willebrord van Johan' ""te "Wechel trof ons weer de mooie, sonore stem van dezen acteur. De bisschop van Roemer miste de heiligheid, die ik mij om dezen geestelijke denk, al had hij dan ook wel waardigheid. Broer Peter een toch zeer belangrijke rol had ik gaarne ster ker bezet gezien. De eenvoudige oplossing der reijen vond ik zeer gelukkig. Jenny van Maerlant zei de reij van de Amsterdamsche Maegden met haar mooie, donkere stem zeer expressief, Elise Hoomans wier timbre veel hooger is trof mij meer door haai- gevoelig zeggen in de Rey van Edelinghen. Nel Snel heb ik minder kunnen waardeeren in de Rey van Klaerissen, die te vlak gezegd werd en ook in de streng gezegde Rey van Burghzaten van Vera Bondam miste ik de gevoeligheid en teerheid van deze prachtige verzen. De vrij goed bezette zaal heeft in stille, gespan- ren aandacht de opvoering gevolgd en aan het slot den spelenden een zeer warme ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. „PENSION RUSTIG Mevrouw Charlotte Köhler zal op Donderdagavond 5 .Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem nog een voorstelling geven van „P.ension Rustig" van W. Burgers. «OE DE DIEREN ZICH VOEDEN. Dezer dagen heeft prof. Jordan voor de Aquarium- vereeniging „De Natuur" te Haarlem en de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, afd. Kennemerland. een causerie gehouden over het onderwerp. „Hoe de dieren zich voeden". De spreker ging daartoe na, op welke wijze ver schillende vertegenwoordigers der hoofdafdeelin- gen van het dierenrijk hun voedsel tot zich ne men en vond daarbij natuurlijk gelegenheid op tal van merkwaardige functies te wijzen. Hij wees op den dienst der monddeelen bij de zoogdieren, doch ook op dien Van zuignappen, tentakels en vangar men, die andere dierensoorten in staat stellen, aan den kost te komen. Verder behandelde hij eenige mogelijkheden, die het schepsel ten dienste staan, om zich te voeden als er zich moeilijkheden voordoen; Als bij een zeester de mossel niet in de maag kan dan gaat de maag in de mossel! Als de prooi te groot is voor het zonnediertje dan smelt het er mee samen en ze dineeren getweeën. Zoo is er veel wonderlijk in de natuur geregeld en tal van technische probleem, waar wij menschen nog mee zitten zijn door de natuur reeds volkomen opge lost. Prof. Jordan, die zijn veelomvattende stof behan delde op de wijze van iemand, die een gedegen ken nis aan een groote liefhebberij paart, werd voor zijn boeiende causérie met een hartelijk applaus beloond. KOSTERS-JUBILEUM IN DE LUTHERSCHE KERK TE HAARLEM. Op Zondag 1 Februari a.s. hopen de heer en mevrouw A. Coliinvan Heulen hun lJU/fe-jarig jubileum te vieren als koster en kosteres van de Luthersche kerk te Haarlem. Mocht de Kerkeraad den heer en mevrouw Coliin pas begin December j.L gelukwenschen met hun zilveren huwelijksfeest waarmede ook eenige honderdtallen gemeente-leden hen kwamen feliciteer en; thans achtte de Kerke raad. het begrijpelijk het jubileerende kos- terpaar wederom te huldigen. Deze huldiging vond plaats in de vergadering van 24 Januari, waarbij een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Allen, die dit vriendelijke en voor ieder klaar staande kosterpaar kennen, begrijpen, dat deze menschen zulk een belangstelling verdienen. In den diens* van Zondag 1 Februari a.s. onder leiding van Ds. Brandt zal het koperen ambtsjubileum van koster en kosteres worden herdacht. HUISSLACHTtNG. Zooals reeds in een offlcle|le perspublicatie ls bekend gemaakt, moeten particulieren hun varken voor huls slachting bestemr, vóór 1 Februari 1942 hebben laten slach ten Hierop word! geen uitzondering gemaakt. Varkens bestemd voor huislachting, welke vóró dien datum niet zijn geslacht, moeten geleverd worden aan de Veehouderij Centrale. Dit geldt niet voor Instellingen In het algemeen kan, er maar één varken voor huls slachting geslacht worden. RUNDVEE-MERKEN. Indien een rund gemerkt, ingevolge de verplichte registratie zijn merk verliest, is de veehouder verplicht hiervan onverwijld kennis te geven aan zijn Bureauhou der. Indien mogelijk moet het merk aan den merker Inge leverd worden. STIERKALVEN. Na I Februari 1942 piogen er geen stierkalven meer aan gehouden worden, indien zij niet van een identiteitsbewijs zijn voorzien Dit is niet van toepassing, indien het stierkalf jonger dan één maand is. en aangetoond kan worden, dat schet sing binnen 5 dagen na de geboorte is aangevraagd. Met Ingang van 1" Februari 1942 komen alleen die gele verde stierkalven In mindering van de verplichte leve- g, welke zijn voorzien van een identiteitsbewijs, of een rklaring, dat wegens het niet voldoen aan de eischen. geen identiteitsbewijs kan worden uitgereikt. Schetsing van een ongeregistreerd stierkalf wordt thans alleen maar toegestaan, indien in de afgeloopen 2 jaar ook een zoodanig kalf van een Identiteitsbewijs is voor zien. Is dit niet het geval, dan moet het kalf direct gele verd worden. VARKENS. Na 1 Februari 1942 mogen er nog alleen fokzeugen op een fokvergunnlng en varkens beneden 40 K.G. aanwezig zijn. Het aantal fokvergunningen staat in verband met de toe wijzing. EXTRA TOEWIJZING RUNDVEEVOEDER INZAKE AFLEVERING 7 LITER MELK. Daar 45 der veehouders hun aanvrage onyplledig of foutief hadden ingezonden, is in de verzending der bonnen vertraging ontstaan. De laatste toewijzingen zijn binnen enkele dagen ver zonden, terwijl 30 K.G. per koe is toegewezen. Er zal echter nogmaals een extra toewijzing worden verstrekt. Veehouders, die hiervoor m aanmerking wenschen te komen gelieven hiervoor schriftelijk een aanvraag in te dienen aan het Bureau van den Voedselcommissaris, Afdeeling Veevoederdistribulie te Alkmaar (ook op de enveloppe dit adres) onder opgaaf van duidelijk adres, organisatie nummer, aantal melk- en kalfkoeien en zending der melkbrlefjes van de periode 4 Januari t.m Januari 1942, waaruit moet blijken, dat in bedoelde periode teris 4 Liter melk per koe en per dag moet zijn afge leverd. Aanvragen die na 7 Februari a.s. in ons bezit komen, of die foutief of onvolledig zijn, worden niet meer in be handeling genomen. De melkbriefjes worden gelijk met de toewijzingsbon teruggezonden. Vergeet vooral niet deze melkbriefjes in te sluiten. Het blijkt, dat meerdere schapenhouders in Noord- Holland nog niet bekend zijn met de regelingen, getroffen Dor de levering van slachtschapen. Allereerst is een maatregel getroffen, waarbij een algè- meene wijziging wordt aangebracht ln de leveringsdata van slachtschapen. Deze "wijziging hangt nauw samen met de rubriek, waarin men een aanslag heeft ontvangen. Rubriek A. De uiterste leveringsdatum voor deze i brlek (schapen, geboren vóór 1941) is gewijzigd van Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B. De uiterste leveringsdatum voor deze rubriek (schapen, geboren in 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 ln: a. 1/4 op 15 September 1942 1/4 op 15 October 1942 1/4 op 15 November 1942 1/4 op 15 December 1942 indien de leva-ingsplicht 4 of meer bedraagt. b. Uiterlijk1"^ November 1942, indien de leveringsplicht minder dan 4 stuks bedraagt. Degene, die dus een aanslag in rubriek A (schapen, ge boren vóór 1941) heeft ontvangen, heeft derhalve tot Sep tember 1942 den tijd zijn leveringsplicht in orde te maken. Neem'n UITGAAN Heden VRIJDAG 30 JANUARI. Palace: „Snugger en Co", 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30, 6.30 en 8.45 Luxor Theater: „Slotaccoord", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine ge kust?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. ZATERDAG 31 JANUARI. Lange Margarethastraat 13: Literaire Club, Mar guerite Couperus, 7.15 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonas. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Hoorder-Apotheek. Jan Giizenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. Degene, die een aanslag in rubriek B (schapen, geboren ln 1941) heeft ontvangen, kan zijn weide schapen rustig laten loopen, daar de leveringsdata hiervoor eveneens zijn gewijzigd (zie hiervoor). Nauw in verband met de wijziging in de leveringsdata staat de regeling t a. v. de weidccontracten voor schapen. Deze ocntracten komen vrijwel overeen met de mest- contracten voor rundvee. De bedoeling met deze weide-contracten voor schapen ls deze. dat alle schapen gecontracteerd moeten worden, rvan een aanslag (hetzij in rubriek A en of ln rubriek B) is ontvangen cn die door een anderen schapenhouder gekocht en geweid worden. Op deze wijze kan de leverings plicht van dengene. die den aanslag heeft ontvangen in orde worden gemaakt. Men wordt dus aangeraden, de regeling van een en ander niet te lang uit te stellen. Bij eventueele moeilijkheden prate men ook eens met zijn handelaar of anders met den Plaatselijken Bureauhouder De weidecontrecten dienen te worden aangev-aagd bij de Landbouw-Crisls-Organisatie voor Noord-Holland, Afd Schapen. Kerkplein 13 te Alkmaar. Een datum, waarvóór deze weidecontracten voor schapen dienen te worden aan gevraagd, wordt niet gesteld. VEELEVERING. Per 1 Desember 1941, mochten de veehouders niet meer runderen boven 1 jaar in voorraad hebben, dat hun toe wijzing bedroeg, vermeerderd met het aantal, welke op bijzondere wijze gedekt zijn door een bewijs, dat ze bo ventallig aangehouden mogen worden, b.v. door een mest- of opzetcontract, een exportcontract of een bewijs van uitgestelde levering. Zij die boven dit aantal nog z.g. vrije koeien ln voorraad hadden waren in overtreding. Thans wordt aan de hand van de inventarisatiegegevens van 1—6 December 1941 nagegaan, bij welke veehouders dit geval is geweest. Kunnen geen motleven worden aangevoerd, waaruit kan worden opgemaakt, dat de runderen boven de toewijzing in voorraad mochten worden gehouden, dan wordt de le veringsaanslag voor 1941 verhoogd met het aantal runde ren, dat bij. de Inventarisatie van December 1941 te veel op het bedrijf aanwezig was, ook al zijn deze runderen naderhand verkocht of aan de N. V. C. geleverd, met de bedoeling deze runderen op de levering van 1942 in minde ring te brengen, dan zal toch de aanslag 1941 worden ver hoogd en zal dit aantal alsnog op de levering 1941 moeten worden geleverd. Deze verhooging van den aanslag 1941 kan door betrok kenen binnenkort worden tegemoet gezien. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. De medewerking van de Nederlandsche boeren is tot dusverre ten aan zien van het scheuren van grasland prachtig geweest. Er werd vrijwillig een zeer groote opper vlakte ter scheuring opgegeven; thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100 in andere stre ken is dit tengevolge van verschillende omstandigheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot medewerking groot, lr sommige gevallen, en gelukkig beho#rt dit tot de uitzon deringen, heeft het 'den schijn, dat deze wil niet aan wezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking niet afhankelijk kan worden ge laten van dezen onwil; met de noodlge gestrengheid zal hier dan ook tegen worden opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgeven, of zij wien scheurplicht werd opgelegd en die tot dusverre aan de be lofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aangepakt. De Bodemproductlewet biedt de mogelijkheid deze ge- bruiksgerechtigden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar; terwijl bovendien maat regelen kunnen worden genomen, waarbij de werkzaam heden op hunne kosten kunnen \0orden verricht of en hei gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. 'Eerstdaags zal met de contröle worden aangevangen er bij in gebreke zijn zullen de noodlge maatregelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook ln hun eigen belang ln ernstige overweging gegeven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. DE REGEERINGSCOMMTSSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. „Officieele Landbouwmededeelingen" No. 1. (Adv. Ingez. Med.) Echt Vermengd mei warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep Prijs thans SO cent per flesch Besteed uw geld goed 's GRAVENHAGE 29 Jan. Meer dan in vroegere tijden is de huisvrouw erop bedacht „waar" voor haar geld te krijgen. Dat wil ook zeggen, dat wanneer zij inkoopen voor de maaltijden doet, deze inkoopen werkelijk van aarde voor de voeding moeten zijn. Wanneer men de artikelen koopt, welke op de bonnen verkrijgen zijn. dan ontvangt men verschillende belang rijke voedingsmiddelen. Het beste doet men dan ook het geld. dat voor de voeding besteed kan worden, allereerst te gebruiken om datgene te koopen wat er op de bonnen te krijgen is. Besteedt men echter meer geld aan de voeding, dan gaat et er om.de juiste keuze te doen uit datgene wat men vrij koopen kan, n.l uit: visch, mosselen en garnalen en de gestoomde, gerookte, gezouten of gedroogde producten ervan. Taptemelk en karnemelk en kwark en yoghurt, voor zoover zij verkrijgbaar zijn. yersche, gedroogde en in gemaakte groenten. De surrogaten van alle mogelijke artikelen. Waar moet men de keus op laten vallen? Nu zijn er verschillende surrogaten .welke weinig voe dingswaarde hebben. Visch, taptemelk en groenten zijn daarentegen zeer waardevol en goed voor de gezondheid De prijzen van groënten en visch zijn hooger geworden, doch er zijn ook heel wat surrogaten, die niet bepaald goedkoop te noemen zijn. Als men nu bedenkt, dat men voor een bepaald surrogaat met weinig voedingswaarde bijna evenvee- betalen moet als voor een levensmiddel, dat werkelijk voedt, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat dat surrogaat een duur voedingsmiddel is. Men moet echter de surrogaten ook weer niet al te zeer verwerpen Zij kunnen het leven heel wat veraangenamen en goede hulpmiddelen in de keuken zijn. Menig gerecht, waarvoor men op het oogenblik eenige ingrediënten mist, kan men toch toebereiden en goed van smaak maken met behulp van surrogaten. Wanneer er echter, nadat alles wat er op de bon verkrijgbaar ls, is aangeschaft, weinig geld meer overblijft om andere voedingsmiddelen te koopen. ver dient het aanbeveling dat geld aan producten te besteden, die werkelijk waarde voor de voeding hebben en die even zeer tot den goeden smaak van de gerechten bijdragen. Vul daarom als het eenlgszins kan de maaltijden aan: met eiwitrijke producten als mosselen, garnalen, visch en de gerookte en gestoomde producten daarvan; met taptemelk, karnemelk, yoghurt en- kwark; met versche groenten zuurkool en als deze niet te krijgen zijn niet met groenten uit het zout maar met gedroogde groenten. s u daaraan het geld besteedt, hebt u het goed be steed. (A. N. P.). weermachtsbevelhebber in Nederland is met ingang van 1 Februari 1942 de titel van het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defensie gewijzigd in „commissaris voor de belangen van de Voormalige Ne derlandsche weermacht". De bevoegdheden van den com missaris zijn dezelfde als die vart het hoofd van het afwik kelingsbureau. Als commissaris is aangewezen de kapitein van den generalen staf B. R. P. F. Hasselman. tot dusver hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement an defensie. Correspondentie, bestemd voor het afwikkelingsbureau dient dus met ingang van bovengenoemden datum te wor den gericht aan „den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht." VERSTREKKING VAN INSULINE DOOR ZIEKENFONDSEN. 's-GRAVENHAGE. 29* Jan. De commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ten aanzien van de verstrekking van insuline door de al- gemeene ziekenfondsen bepaald, dat iedere arts be voegd is, zonder voorafgaande machtiging van den controleerend geneesheer of van de medische instan tie, welke diens functie in dit opzicht voorloopig waarneemt, per patiënt eenmaal ten hoogste 200 in ternationale eenheden insuline voor te schrijven, mits op het recept worde vermeld „cito, zonder machti- ging". Indien de arts het voor verdere behandeling van den betrokken patiënt noodzakelijk acht, insuline te blijven voorschrijven, is hij hiertoe slechts bevoegd na voorafgaande machtiging te hebben verkregen •an den controleerend geneesheer Algemeene ziekenfondsen, bij welke reeds vóór 1 November 1941 een commissie ter controle op het in- suline-gebruik bestond, kunnen voorloopig aan deze commissie de taak van den controleerend geneesheer blijven opdragen. DE UITVAARTDIENST VOOR GENERAAL PABST. TOKIO. 29 Jan. (Domei). De uitvaardienst voor wijlen generaal J. C. Pabst, den Nederlandschen ge zant en oudste lid van het corps diplomatique te To kio. die 24 Januari j.l. alhier in het St. Lucas-zieken- huis aan hartzwakte is overleden, is hedenochtend om 10 uur gehouden in de kapel van het ziekenhuis. De dienst werd gehouden door Nederlandsche en Ja- pansche geestelijken en bijgewoond door den Ameri- kaanschen ambassadeur Joseph C. Grew, den Brit sehen ambassadeur Sir Robert Craigie, die beiden speciaal verlof hadden gekregen om den dienst bij te wonen, voorts door den Franschen ambassadeur Charles Arsène Henry, den Braziliaanschen ambassa deur Frederico de Castelloblanco Clark en door de gezanten van Zweden. Soanje Noorwegen. Denemar ken. Iran, Portugal. Zwitserland Chili, Finland. Af ghanistan en door vertegenwoordigers van de ambas sades van Duitschland, Italië, de Chineesche nationale regeering te Nanking, Thailand en de Sovjet-Unie. De uitvaartdienst werd verder bijgewoond door Hirota. oud-premier, Sjidehare en Sato, beiden oud-ministers van buitenlandsche zaken, en een aantal ambtenaren van het Japansche departement van buitenlandsche zaken. Er verluidt, dat het stoffelijk overschot ter aarde besteld zal worden op de Tama-begraafplaats in de buitenwijken van Tokio, zulks ep wensch van den overledene. WERKZAAMHEDEN VAN WFRKLOOZEN BIJ SNEEUWVAL. •s-GRAVENHAGE," 29 Jan. In verband niet de omstandigheid, dat ondersteunde werkloozen. die met het oog op sneeuwval tijdelijk werkzaamheden bui tenshuis verrichten, twee derde van deze verdiensten voor zich mogen behouden, heeft de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken nader be paald, dat ten deze het maximum van art. 10a der steunregeling niet geldt, zoodat de bepaling, dat het uit te keeren steunbedrag plus gezinsinkomsten nooit meer mogen vormen dan anderhalf maal het theore tisch steunbedrag hiervoor buiten werking in gesteld. Onder buitenshuis verrichte werkzaamheden wordt uiteraard alleen verstaan z.g. buitenwerk, d w z werk zaamheden op straat, op daken, op het veld en wat dies meer zij. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Nieuwe duikboot-successen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 30 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend; „Duitsche duikbooten hebben tijdens de voortzet ting van haar aanval op de ravitailleeringsscheep- vaart in de Amerikaansche en Canadeeschc wateren nog 13 schepen van 174.000 t. in totaal in den grond geboord. Hierbij heeft de duikboot van „korvettenkapitan" Kals zich bijzonder onderscheiden. Sinds haar eerste optreden aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten hiermede aan de kust aldaar 43 vijandelijke koop vaarders van 302.000 t. in totaal tot zinken ge bracht." Hdp Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van Het gebruik van gedroogde groenten GRAVENHAGE 27 Januari. Het Voorlichtingsbureau den Voedingsraad schrijft: Nu er in de groentewinkels weinig versche groenten te krijgen zijn. ziet men meer en neer de „gedroogde" groenten verschijnen. De techniek an het drogen is langzamerhand zeer verbeterd en er zijn thans verschillende goede soorten in den handel ver krijgbaar. Hebben deze groenten nu waarde .voor de voe ding en ls het verantwoord om hiervoor een deel van het huishoudgeld uit tegeven? Zij bevatten vrijwel alle voe dende bestanddeelen van de versche groenten. Alleen het grootste gedeelte van het water is verwijderd en bij deze bewerking zijn enkele vitaminen verloren gegaan. Het is daarom van belang bij een maaltijd met deze groenten een rauw slaatje te geven of aan een stamppot en soep het laatste oogenblik een kleine hoeveelheid rauwe groente toe te voegen. De verpakte soorten zijn het minst aan bederf onder hevig. Het is echter aan te raden om na opening van het pak de groente spoedig op te gebruiken. Zij trekt n.l. gemakkelijk het vocht uit de lucht aan en gaat dan schim melen. Daar de inhoud van de pakjes zoo gebruikt wordt en er geen afval meer ontstaat, ls deze groente voordee- lig in het gebruik. In het algemeen rekent men, dat 100 g. gedroogde groenten overeenkomt met 1 kg. versche groenten. Het water, dat bij het drogen verloren ging. wordt door vooraf weeken of langeren tijd zachtjes koken weer aan de groenten toegevoegd. Dit moet voldoende lang geschieden, wil de groente niet hard en onsmakelijk blijven. Het ge bruik van gedroogde groenten in soep is wel bekend, maar maakt u er ook eens stamppot mee klaar. STAMPPOT VAN GEDROOGDE WORTWLEN (voor 4 personen). 200 g. schapenvleesch of rundvleesch. 100 g. gedroogde wortelen, 2 kg. aardappelen, 2 flinke uien (of prei), wat boter of vet, 100 g. rauwe winterpeen, c a. ll-j liter water. De wortelen weeken. Het in blokjes gesne den vleesch met de ui (prei) ln de boter bruin bakken, de gedroogde wortelen met de op het pak voorgeschreven hoeveelheid water (ca. lMi liter) toevoegen en alles zacht jes 40 min. koken. Nu de in stukken gesneden aardappe len en uien toevoegen en alles samen gaar futen worden. De aardappelen en groenten stampen en vlak voor het opdienen de boter en de geraspte rauwe wortel, erdoor roeren. HOE VIERT NEDERLAND HET FEEST DER HERLEVING? Prijsvraag van den Ned. Omroep. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede, dat de Ned. Omroep een prijsvraag heeft uitge schreven in verband met het a.s. Paaschfeest. De beoordeeling zal geschieden in twee groepen: a beschrijving van levende Paasch- en voorjaars gebruiken en -spelen in eiken vorm; b. beschrijving in zoodanigen vorm, dat deze zich leent voor on middellijke uitzending.' In het eerste geval zullen enkel prijzen en premies worden uitgeloofd. In zenders' in rubriek b daarentegen zullen behalve prijs of premie een honorarium ontvangen bij uit voering van hun werk. Inzendingen moeten voor 22 Februari a.s. aan den Ned. Omroep worden ge zonden. BEGRAFENIS DcSIRé PAUWELS. AMSTERDAM, 29 Januari. Onder groote belang stelling is hedenmiddag op de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk te Amsterdam het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Désiré Pauwels in leven een der groote figuren uit den ouden operatijd Vele vrienden en bewonderaars waren op de begraafplaats aanwezig, om den eens zoo gevierden zanger de laat ste eer te bewijzen. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 31 Januari a.s. op de Algemeene Begraafplaats des middags 2 uur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells Jacobus, zoon van C. J. Rekkers en T. Lammers, Kostverlorenstraat 106; Myra Henrietta, doch ter van A. C Peen en J. P. Schreuder. Dr. Mezgerstraat 25; Hei-man Heinrich, zoon van J. Koper en H. G. Engbers, Nnssaustraat 1. GETROUWD: H. J. Th. Pennekamp cn M. vnn der MeU, ■Vleuten. OVERLEDEN: J. Koper. 65 J„ echtgen. T. A. Loos. Spoor- buurtstraat 11; G. de Mulnck. 64 j.. Nlc. Bcetslaan 16; C. Bock, 38 J„ echtgen J. Halderman. Helmcrxtraat H. Hardes. 66 J.. echtgen. G. H. van Arem, Zand- voortschelaan 2 a. 17 MUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 10.70 per KG.: Tong f8.SO-f7,50 per K.G.; Kleine schol le s. f 160; Kleine schol 2e s. f 133i 120: Puf- schol le s. f 106—f72; Pufscho! 2e s. f66—f». Groote bot f186—f144: Kleine bot f 145f 110: Groote schar f 144—f 132; Kleine schar f68—f42; Pufschar f32—f22; Wijting f144— *126. alles per 50 K.G.. Kabeljauw f 50—f 26 por stuk. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 25 mnd. f 1824; VL 103 Voorbode 25 mnd. f 1498; VL 83 Cornells 45 mnd. f4160, VL 80 Geztna 100 mnd. f 10.349; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 mnd. f 994, IJM 21 Corry 35 mnd. f 2353; IJM 22 Ita 40 mnd. f2499; IJM 107 Johanna 25 mnd. f 1962; IJM Shamrock 15 mnd. f917; IJM UT Olympia 25 mnd. f 1289, IJM 417 Derika 7 35 mnd f3107; IJM 18 Jan Mayen- Jand 25 mnd. f1719; IJM 29 Zeeleeuw 40 mnd. f2380; IJM 102 Vlos 5 40 mnd. f 2439 Kotters- HD 108 f1614: HD 125 117*3. Loggers; VL 166 f 3230; KW 107 1768. BEVERWIJK Peulvruchten te duur verkocht De arbeider L. A. B. te Beverwijk had een partij peulvruchten gekocht; hij verkocht deze te zamen met 15 kisten snijboonen, 15 kisten pronfc- boonen en 10 zakken spercieboonen aan J. te Am sterdam. Opsporingsambtenaren van de Inspectie voor de Prijsbeheersching kwamen deze transacties op het spoor en stelden verkoop tegen te hooge prijzen vast. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft B. veroordeeld tot een boete van f 300 en J. tot een boete van f 25; de peulvruchten en boonen werden verbeurd verklaard. Groenten- en Fruithandel beboet met 2250.— Een N.V. Vruchtenconserven Groenten- en Fruit handel te Beverwijk had gedurende een jaar ver schillende groote hoeveelheden vruchtenpulp ver kocht tegen te hooge prijzen. Wegens prijsopdrij ving is de N.V. door den irispectcur voor de Prijs beheersching te Amsterdam veroordeeld tot een boete van f 2250 waarbij rekening is gehouden met de onrechtmatig behaalde winsten. HILLEGOM CONCERT. Donderdagavond werd in Hotel Sistermans een Concert gegeven door de Accordeon-Vereeniging „Excelsior" en de Zar\g- en Mandoline-Vereenï- ging „Entre Nous", onder leiding van den heer H. van Marsbergen. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Na een welkomstwoord van den heer W. Esselman was eerst het Accordeon-ensem ble aan het woord, waarvan wij speciaal het arran gement over een motief uit de opera „De Paarlvis- sehers" van George Bizet noemen. Van Entre Nous noteerden wij voor Mandoline een zuiver ge speelde „Wiener Blut" vati Strauss en van de zang- afdeeling „Woudgedaohten" van Fr. Abt met een goed gezongen solo van mevr. C. MarsbergenKuyt. Na de pauze hoorden wij nog een zeer goede uit voering voor zang met uitstekende pianobegeleiding van mej. Rie Appelman, die ook „Excelsior" bege leidde, van „Gescnichten aus dein Wienerwald" van Strauss en van Excelsior een uitstekende vertolking van het bekende karakterstuk van Noack „Heinzel- mannchens Wachtparade". VERKOOP1NG VAN HUIZEN. Donderdag had ten overstaan van notaris D. Lodder t« Hillegom de afslag plaats van de volgende perceelen: Café met woonhuis met steenen schuur en erf. Hoofd straat 58. ingezet op f 8000, reeds uit de hand verkocht. Woonhuis met schuurtje, enf en tuin, Treslongstraat 4 Ingezet op f 4400 gemijnd op f400 aan J. v. Til—Broekhui zen te Hillegom. Woonhuis met houten werkplaats erf en tuin. Leldsche straat 171. ingezet op f 4600 niet gemijnd, verkocht aan C. A. Rijnbeek te Hillegom. Woonhuis met opstallen Hlllegommerdljk 140, te Nieuw- Vennep, Ingezet op f1150, gemijnd op f50 aan J. v. Broekhulzen te Hillegom. Twee woonhuizen aan den Hillegommerdijk 148 en 149 Nieuw-Vennep met opstellen. Ingezet op f 1500. gemijnd ior 1 1550 aan J. v. Til— Broekhuizen ZANDVOORT P. OUD OVERLEDEN. Na een kortstondige ziekte overleed alhier de heer P. Oud. De heer Piet Oud, die den leeftijd van nog geen 37 jaren bereikte was op vereenigingsgebied een zeer bekende figuur, die zich altijd ten volle gaf voor de functies, die hij op zich nam. Van de op richting af was hij lid van de Zandvoortsche Red dingsbrigade, waarvan hij ook vele jaren bestuurs lid was. Zeer veel heeft hij voor de brigade ge daan. Voor de meest uiteenloopende werkzaamhe den stond hjj steeds klaar en nooit was hem iets te veel. Ook op ander gebied deed hij veel voor zijn medemenschen: zoo heeft hy ook geholpen voor de werkloozen een ontspanningslokaal in te richten onder den naam „Ons Gebouw". Verscheidene jaren was de heer Oud voorzitter van deze stichting. Verder was hn nog voorzitter van den Zandvoort- schen Bestuurdersbond en voorzitter van den Schil- dersgezellenbond. Jachtavontuur. MARGUERITE COUPERUS. Marguerite Couperus zal Zater dagavond 31 Januari voor de Lit teraire Club in het H M V.J.-ge- bouw Lange Margarethastraat K optreden met haar Volksliederen- programma „Het Nederlandsche volkslied door de eeuwen", histo rie. cultuur, folklore in het lied der Middeleeuwen. 16e eeuw. 17e eeuw en onbekende Boerenliederen Noord en Zuid van eigen land. DE OPENBARING VAN JOHANNES. A.s Zondagmiddag geeft de voor drachtskunstenaar Henk Schaer een buitengewonen voordrachts- middag. Op het programma staat: De Openbaring van Johannes, voorstelling vindt plaats in St. Bavo te Haarlem en vangt aan half drie. Het vierjarig dochtertje van den hcfr Toonstra te Vroomshoop is in een teil met kokend water gevallen en aan gevolgen overleden riing, Oplichting HEEMSTEDE Door de politie te Amsterdam is aangehouden een oplichter genaamd A. L., wonende aldaar. Hij is op transport gesteld naar Heemstede en bekendo zich te Heemstede te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van een bedrag van f 100. Hij zou 4 halve balen suiker leveren aan een banketbakker. 'aarvoor hij op s'linksche wijze f 100 voorschot ./ist te verkrijgen. De banketbakker krq^g geen suiker en van het geld was natuurlijk biets meer over.1 GOEDE VANGST. Door de politie te Amsterdam werd in het begin van deze maand een inbreker gevat, die bekende ook te Heemstede te hebben ingebroken. Hij werd op transport gesteld en bij zijn verhoor te Heemstede bleek, dat hij schuldig was aan een poging tot inbraak en een inbraak gepleegd in December 1941. Tevens bekende hij zich schuldig te hebben gemaakt aan inbraken in de maand Met 1941. Verschillende voorwerpen konden nog wor den achterhaald, doch van het geld en de ont vreemde distributiebescheiden was niets meer over. „DE VOLHARDING". Het bestuur van de IJsvereenlging „De Vol harding" heeft er voor gezorgd dat de liefhebbers van het schaatsenrijden van hun geliefde sport vol op kunnen genieten. Roosevelt over de troepenlandingen in Noord Ierland GENèVE, 29 Januari. (D.N.B.) President Roosevelt heeft op de persconferentie in antwoord op een vraag naar het doel der Amerikaansche troepenlanding in Noord-Icrland. verklaard dat zes, acht of tien van dergelijke landingen in alle mogelijke gebieden ter wereld zijn ohdernomen, maar weigerde bijzonder heden omtrent tijd en plaats hiervan mee te deelen. Op de vraag of de namen der door Amerikannscho troepen bezette steunpunten in het buitenland niet algemeen bekend zijn, antwoordde hij dat men toch stellig niet van hem kon verwachten, dat hij zou mededeelen, waar zich Amerikaansche troepen be vinden. Nadere regeling der Ziekenfondsverzekering De persdienst van het N.V.V. schrijft: In af wachting van een regeling der Ziekenfondsver zekering voor werkloozen heeft de commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een weelc werkloos en het overige gedeelte verzekerd zijn, ge durende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dagcoupons kan dus in deze gevallen genoegen worden genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- strnat te Haarlem, tusschen tl en 13 uur. Bril. Adamse Loosterweg 3 no. 3. Hillegom; beurs m. Inh. v. d. Linden. Pegasusstraat 13: papleren. Zandie. Mars straat 67; horloge, «tarlet. Westerhoutpark 34, tusschen 56 u. n.m.; mes. portier Dlaconessenhuls; portemohnai© met Inh.. v. Turnhout. Molenaerstraat 37; schoenen. Vis ser. v. Hoogendorpstraat 12. schoen, Meesters. VrlJburgh- laan 30. Overveen; slede. De Groot. Pleladenstraat 36; schaats. Westendorp. Kennemerstraat tt A rood; Schoen, Vrolijk, Haarlemmerlledestrant no. 7; tasch met Inhoud, Danslk. Olycanstraat 37; tasch met Inh., Bloinmaert. Do Witstraa» 26; taschje met Inhoud. Joostcn, Wouwerman- straat 18, zakken. Van den Hooff. Prof v. d. Waalsstr. 35; beurs. Bureau van Politie, Smedestiaat 9; bordje. Ver hoef. Lijsterstraat 3; bill. Bureau van Polltic. Smedestrnat 9; bril. llofr.t%e, Oranjestraat 143. doos met Inhoud, Val- ster Oranjeboomstraat 149; handschoen. Terhorst. Gast- hulslaan 115: portemonnalr met Inhoud, Hleij, Pleladen straat 150. portefeuille Alttng. Elzenplein 19; portcmon- nale met Inhoud. Metselaar. Stephen&onstraat 50: schoen. Rijbroek. Marnixstraat 12; schoen, v. Aken. Garenkokers- kade 8; sleutels, v. Orde. Gen. Joubcrtstraat 4 rood; sleu tels. v. d. Sluit. Linschotenstiaat 75. slot cn sleutels. Ver hoef. Lijsterstraat 3; schoentje. Vcrlasn. Pegasusstraat 88; sleutel. Bureau van Politie. Smcdestraat 9; tasch. v. Wijk, Wouwermanstraat 14; touw. Scheepers. Schermerstraat I zwnrt; breiwerk. Hnrmscn. Weltevredenstraat 6; vulpen houder. Babesser. v. 't lloffstraat 39. VIJF EN "TWINTIG JAAR SEINHUISWACHTER. Heden was de seinhuiswachter C. .1 Delissen op het station te Haarlem 25 jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen. Hü werd vanmorgen door den stationschef, den heer O. Huisman, op hartelijke wijze toegesproken, waarbij aan den jubilaris na mens de directie net gebruikelijke geschenk onder enveloppe met oorkonde werd overhandigd. Zijn vrouw kreeg bloemen. Ook van het personeel ont ving hij een geschenk. Het verdere gedeelte van den dog mocht hij in den huiselyken kring door brengen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Januari 1942. Bevallen: 6 Januari B J. A. PhilippoKluck d., 7 Jan. J. M. W. NassLensink, z. 8 Jan. C. M. ZeilstraStam z.. B. G. DuijnSmelter d., 9 Jan. A. Paulenvan der Ende z. Overleden: 6 Januari E. M., 1 m;, d. v. E. L. Tomé. Voorhelmstr.; 7 Jan. L. M. M. Vollaerts 30 j. Kamperlaan; 8 Jan. G. Olof, 54 j., Wagenweg; T. PlaisierNugteren, 90 j„ Rijksstraatweg. Rectificatie Ondertrouwd; 8 Januari: C. J. Visser en L. J. H. Pakken. Gehuwd: 29 Januari: G. C. Croese en J. G. Ko-

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11