"akkertje Hoofd- Emser-Water £aatste ^Berichten TOBIAS VICKS HOESTBONBONS HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 50 Jan. 1942 Het Netlerlandsch Tooneel Gysbreght van Aemstel Van Schoonhoven was de eerste Gysbreght dien ik heb gezien. Jaren lang had hij de titelrol in Von- del's werk gespeeld en zijn Gysbreght was zoo als trouwens heel de opvoering van het vroegere Neérlandsch een wat verouderde, min of meer saaie-traditie geworden. Willem Royaards bracht de vernieuwing en na hem hebben heel wat acteurs de wapenrusting van den Heer van Aemstel aange trokken. Ik herinner mij Saalborn, Verkade, Paul Huf„ Ko van Dijk en Albert van Dalsum. Dit jaar heeft men aan John Gobau deze groote rol voor het eerst «toevertrouwd en zoo stonden thans twee Vla mingen van origine Gobau en Magda Janssens als Gysbreght en Badeloch naast elkander op het tooneel. Hun spel sloot zich goed bij elkander aan. omdat zij beiden vooral het menscheUjke minder dan het klassieke in deze twee figuren ga ven. Gobau zette het treurspel anders minder „gedragen'', in dan wij gewoon zijn. Er klonk vreugde in zijn stem over de verlossing van zijn stad en die vreugde spiegelde zich ook af op zijn gezicht. Hij was de godsdienstige soms zelfs hui selijke vader en tegelijk toen ook de krijgsman, de laatste vooral in zijn gesprek met den heer Van Vooren, waarin hij echter te weinig tegenspel kreeg van Ludzer Eringa en tegen het slot, als hij ten strijde wil trekken. Magda Janssens was een temperamentvolle Badeloch. Zeer expressief en dra matisch gespannen zeide zij den droom en aan het slot was zij van groote dramatische kracht. Het geheel was minder bewogen dan onder de regie van Defresne. Van der Lugt Melsert is weer teruggekeerd tot de meer statische opvatting van Royaards, als is er dan ook geen Sprake van navol ging. Zoo hield hij gelukkig Rafael on zichtbaar en deze Engel maakte grooten indruk door de klare stem van Guus Hermus. Frits van Dijk staat in deze opvoering als Arend bovenaan. Hij is de soldaat, zijn reciet was prachtig beeldend en zijn sterven werd een der meest aan grijpende momenten van deze over het geheel zeer goede voorstelling. Louis van Gasteren heb ik in het verhaal van den Bode wel eens gelukkiger ge hoord. Het begin was 0.3. van hem vrij mat, fnaar hij steeg langzamerhand en ontroerde in het frag ment, waarin hij den dood van Klaeris vertelt. Een uitstekenden, vooral voortreffelijk acteeren- den Vosmeer zagen wij van Cor Hermus hoe goed bijvoorbeeld was het spieden naar de reactie van zijn woorden en hij was dan ook een der bes te Spies, die ik mij herinner. Henri Eerens en Johan Elsensohn de laatste vooral waren soldatesk als Van Egmont en Diederich van Haar lem en in den ouden Willebrord van Johan te Wechel trof ons weer de mooie, sonore stem van dezen acteur. De bisschop van Roemer miste de heiligheid, die ik mij om dezen geestelijke denk, al had hij dan ook wel waardigheid. Broer Peter een toch zeer belangrijke rol had ik gaarne ster ker' bezet gezien. De eenvoudige oplossing der reijen vond ik zeer gelukkig. Jenny van Maerlant zei de reij van de Amsterdamsche Maegden met haar mooie, donkere stem zeer expressief, Elise Hoomans wier timbre veel hooger is trof mij meer door haar gevoelig zeggen in de Rey van Edelinghen. Nel Snel heb ik minder kunnen waardeeren in de Rey van Klaerissen, die te vlak gezegd werd en ook in de streng gezegde Rey van Burghzaten van Vera Bondam miste ik de gevoeligheid en teerheid van deze prachtige verzen. De vrij goed bezette zaal heeft in stille, gespan- ren aandacht de opvoering gevolgd en aan het slot den spelenden een zeer warme ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. „PENSION RUSTIG". - Mevrouw» Charlotte Kohier zal op Donderdagavond 5 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem nog een voorstelling geven van „Pension Rustig" 'van W. Burgers. HOE DE DIEREN ZICH VOEDEN. Dezer dagen heeft prof. Jordan voor de Aquarium- vereeniging „De Natuur" te Haarlem en de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, afd. Kennemerland, een causerie gehouden over het onderwerp. „Hoe de dieren zich voeden" De spreker ging daartoe na, op welke wijze ver schillende vertegenwoordigers der hoofdafdeelin- gen van het dierenrijk hun voedsel tot zich ne men en vond daarbij natuurlijk gelegenheid op tal vari. merkwaardige functies te wijzen. Hij wees op den dienst der monddeëlen bij de zoogdieren, doch ook op dien van zuignappen, tentakels en vangar men. die andere dierensoorten in staat stellen, aan den kost te komen. Verder behandelde hij eenige mogelijkheden, die het schepsel ten dienste staan, om zich te voeden «fils er zich moeilijkheden voordoen. Als bij een zeester de mossel niet in de maag kan dan gaat de maag in de mossel! Als de prooi te groot is voor het zonnediertje dan smelt het er mee samen en ze dineeren getweeën. Zoo is er veel wox^ierlijk in de natuur geregeld en tal van technische probleem, waar wij menschen nog mee zitten zijn door de natuur reeds volkomen opge lost. Prof. Jordan, die zijn veelomvattende stof behan delde op de wijze van iemand, die een gedegen ken- oaart, werd vooi hartelijk applaus KOSTERS-JUBILEUM IN DE LCTHERSCHE KERK TE HAARLEM. Op Zondag 1 Februari a.s. hopen de heer en mevrouw A. Colijnvan Heulen hun 12i/2-jarig jubileum te vieren als kogter en kosteres van de Luthersche kerk te Haarlem. Mocht de Kerkeraad den heer en mevrouw Colijn pas begin December j.L gelukwenschen met hun zilveren huwelijksfeest waarmede ook eenige honderdtallen gemeente-leden hen kwamen feliciteeren; thans achtte de Kerke raad het begrijpelijk het jubileerende kos- terpaar wederom te huldigen. Deze huldiging vond plaats in de vergadering van 24 Januari, waarbij een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Allen, die dit vriendelijke en voor ieder klaar staande kosterpaar kennen, begrijpen, dat deze menschen zulk een belangstelling verdienen. In den diens* van Zondag 1 Februari a.s. onder leiding van Ds. Brandt zal het koperen ambtsjubileum van koster en kosteres worden herdacht. „OFFICIEELE LANDBOUWMF.DEnEELINGEN" VOOR NO OKI)-HOLLA ND. Tei nadere toelichting van de gebruikelijke persberichten, welke in advertentievorm worden gepubliceerd dooi de L. C. O 's en P. I. C. A.'s is men vanwege den persdienst van het Departement van Landbouw en Visscherij over gegaan tot het doen plaatsen van een offleieele door de Provinciale Voedselcommissarissen te verzorgen land- bouwrubriek in de dag-, nieuws- en landbouwoladen. Het ligt in de bedoeling, deze rubriek genaamd „Offleieele Landbouwinededeeiingen" eens per week te doen plaatsen. In deze tubriek zullen worden opgenomen, toelichtingen op genomen maatregelen, herinneringen aan vervaldata, een korte vragehrubrtek enz in verband met bodemproductie en voedselvoorziening. Wat betref: het stellen vragen wordt medegedeeld, dat deze het liefst 2 weken vóós de plaatsing (schriftelijk) in het bezit moeten zijn den Persreferent van den Voedselcommissarls voor Noord-Holland. Kerkplein 13 te Alkmaar, zuivere landbouw- en veeteeltkundige mededeelingen zullen alleen met medewerking van de daarvoor bevoeg de instanties geplaatst worden. Aangezien deze .Offleieele mededeelingen". welke dus regelmatig wekelijks zullen verschijnen, de landbouwers goede zullen komen, wordt verwacht dat van deze mededeelingen naast de gebruikelijke persberichten. goede i Neem'n UITGAAN Heden VRIJDAG 30 JANUARI. Palace: „Snugger en Co", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30,6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Slotaccoord", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine ge kust?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. ZATERDAG 31 JANUARI. Lange Margarethastraat 13: Literaire Club, Mar guerite Couperus, 7.15 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noor der-Apotheek. Jan Gij zenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. i zal worden genomen HUIS SLACHTING. Zooals reeds in een officieele perspublicatie ls bekend gemaakt, moeten particulieren hun varken voor huis-, slachting bestemr, vóór 1 Februari 1942 hebben laten slach ten. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt. Varkens bestemd voor huislachting, welke vóró dien datum niet zijn geslacht, moeten geleverd worden aan de Veehouderij Centrale. Dit geldt niet voor instellingen. In het algemeen kan er maar één varken voor huls slachting ges'acbt worden. RUNDVEE-MERKEN. Indien een rund gemerkt, ingevolge de verplichte registratie zijn merk verliest, is de veehouder verplicht hiervan onverwijld kennis te geven aan zijn Bureauhou- der. Indien mogelijk moet hel merk aan den merker inge leverd worden. STIERKALVEN. Na 1 Februari 1942 mogen er geen stierkalven meer aan gehouden worden, indien zij niet van een Identiteitsbewijs 'jn voorzien Dit is niet van toepassing, indien het stierkalf jonger dan één maand is, en aangetoond kan worden, dat schet sing binnen 5 dagen na de geboorte is aangevraagd. Met Ingang van 1 Februari 1942 komen alleen die gele verde stierkalven in mlrfdering van de verplichte leve ring, welke zijn voorzien van een identiteitsbewijs, of een verklaring, dat wegens het niet voldoen aan de elschen, geen identiteitsbewijs kan worden uitgereikt. Schetsing van een ongeregistreerd stierkalf wordt thans alleen maar toegestaan, indien in .de afgeloopen 2 jaar ook een zoodanig kalf van een identiteitsbewijs is voor zien. Is dit niet het geval, dan moet het kalf direct gele verd worden. VARKENS. Na 1 Februari 1942 mogen er nog alleen fokzeugen op een fokvergunning en varkens beneden 40 K G. aanwezig zijn. Het aantal fokvergunningen staat in verband met de toe wijzing. EXTRA TOEWIJZING RUNDVEEVOEDER INZAKE AFLEVERING 7 LITER MELK. Daar 45 der veehouders hun aanvrage onvolledig of foutief hadden ingezonden, is in de verzending der bonnen vertraging ontstaan. De laatste toewijzingen zijn binnen enkele dagen ver zonden, terwijl 30 K.G. per koe is toegewezen. Er zal echter nogmaals een extra toewijzing worden verstrekt. Veehouders, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen gelieven hiervoor schriftelijk een aanvraag in te dienen aan het Bureau van den Voedselcommissaris. Afdeeling Veevoederdistribulie te Alkmaar (ook op de enveloppe dit adres) onder opgaaf van duidelijk adres, organisatie nummer, aantal melk- en kalfkoeien en bij zending der melkbriefjes van de periode 4 Januari t.m. 1' Januari 1942, waaruit moet blijken, dat in bedoelde periode minstens 4 Liter melk per koe en per dag moet zijn afge leverd. Aanvragen die na 7 Februari a.s in ons bezit komen, of die foutief of onvolledig zijn, Worden niet meer In be handeling genomen. De melkbriefjes worden gelijk met de toewijzingsbon teruggezonden. Vergeet vooral niet deze melkbriefjes in te sjuiten. Noord- Holland nog nfét bekend zijn met de regelingen, getroffen voor de levermg van slachtschapen. Allereerst is een maatregel getroffen, waarbij een alge- leene wijziging wordt aangebracht in de leveringsdata van slachtschapen- Deze wijziging hangt nauw samen n de rubriek, waarin men een aanslag heeft ontvangen. Rubriek A. De uiterste leveringsdatum voor deze i brlek (schapen, geboren vóór 1941) is gewijzigd van Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B. De uiterste leveringsdatum voor deze rubriek (schapen, geboren in 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 in; a. 14 op 15 September 1942 1/4 op 15 October 1942 1/4 op 15 November 1942 1/4 op 15 December 1942 Indien de leveringsplicht 4 of meer bedraagt. b Uiterlijk 15 November 1942, indien de leveringsplicht minder dan 4 stuks bedraagt. Degene, die dus een aanslag in rubriek A (schapen, ge boren vóór 1941) heeft ontvangen, heeft derhalve tot Sep tember 1942 den tijd zijn leveringsplicht in orde te maken. Degene, die een aanslag in rubriek B (schapen, geboren ln 1941) heeft ontvangen, kan zijn weide schapen rustig laten loopen, daar de leveringsdata hiervoor eveneens zijn gewijzigd (zie hiervoor). Nauw in verband met de wijziging in de leveringsdata staat de regeling t n. v de weidecontracten voor schapen. Deze ocntracten komen vrijwel overeen met de mest- mtracten voor" rundvee. De bedoeling met deze weide-contracten voor schapen deze. dat alle schapen gecontracteerd moeten worden, aarvaq ^en aanslag (hetzij in rubriek A enof ln rubriek is ontvangen en die door een anderen schapenhouder gekocht en geweid worden. Op deze wijze kan de leverings- pltcht van dengene, die den aanslag heeft ontvangen in orde worden gemaakt Men wordt dus aangeraden, de regeling van een en ander niet te lang uit te stellen. Bij eventueele moeilijkheden prate men ook eens met zijn handelaar of anders met den Plaatseiijken Bureauhouder. De weidecontrecten' dienen te worden aangevraagd bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland, Afd. Schapen. Kerkplein 13 te Alkmaar, Een datum,, waarvóór deze weidecontracten voor schapen dienen te worden aan gevraagd. wordt niet gesteld. VEELEVERING. Per 1 Desember 1941, mochten de veehouders niet meer runderen boven 1 Jaar in voorraad hebben, dat hun toe wijzing bedroeg, vermeerderd met het aantal, welke op bijzondere wijze gedekt zijn door een bewijs,'dat ze bo ventallig aangehouden mogen worden, b.v door een mest- of opzetcontract, een exportcontract of een bewijs van uitgestelde levering. Zij die boven dit aantal nog z.g. vrije koeien in voorraad hadden waren in overtreding. Thans wordt aan de hand van de mventarisatfegegevens van 16 December 1941 nagegaan, bij welke veehouders dit het geval is geweest. Kunnen geen motieven worden aangevoerd, waaruit kan worden opgemaakt, dat de runderen boven de toewijzing n voorraad mochten worden gehouden, dan wordt de le- •eringsaansiag vöor 1941 verhoogd met het aantal runde en, dat bij de inventarisatie van December 1941 te veel op .het bedrijf aanwezig was. ook al zijn deze runderen naderhand verkocht of aan de N. V. C, geleverd, met de bedoeling deze runderen op de levering van 1942 :n minde ring te brengen, dan zal toch de aansüig 1941 worden ver hoogd en zal dit aantal alsnog op de levering 1941 moeten worden geleverd. Deze verhooging van den aanslag 1941 kan door betrok kenen binnenkort worden tegemoet gezien. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. De medewerking van de Nederlandsche boeren ls tot dusverre ten aan zien van het scheuren van grasland prachtig geweest. Er werd vrijwillig een zeer groote opper vlakte ter scheuring opgegeven: thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. ft: In sommige streken is dit vrijwel 100 in andere stre ken is dit tengevolge van verschillende omstandigheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot medewerking groot, lr sommige gevallen, en gelukkig behoort dit tot de uitzon deringen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aan wezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedselvoorziening van dt Nederlandsche bevolking niet afhankelijk kan worden ge laten van dezen onwil: met de noodige gestrengheid zal hie.r dan ook tegen worden opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgeven, of zij wlen de scheurpllcht werd opgelegd en die tot dusverre aan de be lofte niet voldeden of de plicht! niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid, worden aangepakt. De Bodemproductiewet biedt de mogelijkheid deze ge- bruiksgerechtigden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar: terwij! bovendien maat regelen kunnen worden genomen, waarbij de werkzaam heden- op hunne kosten kunnen worden verricht of en het gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. Eerstdaags zal met de controle worden aangevangen en bij in gebreke zijn zullen de noodige maatregelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen belang ln ernstige overweging gegeven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. DE REGEERINGSCOMMTSSARÏS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. „Officieele Landbouwmededeelingen" No. 1. fAdv. Ingez. Mcd.) Let op dit handels merk Echt Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep Prijs thans 30 cent per flesch Besteed uw geld goed 's GRAVENHAGE 29 Jan. Meer dan in vroegere tijden is de huisvrouw erop bedacht „waar" voor haar geld te krijgen. Dat wil ook zeggen, dat wanneer zij inkoopen voor de maaltijden doet, deze inkoopen werkelijk van waarde voor de voeding moeten zijn. Wanneer men de artikelen koopt, welke op de bonnen te verkrijgen zijn. dan ontvangt mervverschillende belang rijke voedingsmiddelen. Het beste doet men dan ook het geld. dat voor de voeding besteed kan worded, allereerst te gebruiken om datgene te koopen wat er op de bonnen te krijgen is. Besteedt men echter meer geld aan de voeding, dan gaat het er om de juiste keuze te doen uit datgene wat men vrij koopen kan, n.l uit: visch, mosselen én garnalen en de gestoomde, gerookte, gezouten of gedroogde producten ervan. Taptemelk en karnemelk en kwark en yoghurt, voor- zoover zij verkrijgbaar zijn. Versche, gedroogde en in gemaakte groenten. De surrogaten van alle mogelijke artikelen. Waar moet men de keus op laten vallen? Nu zijn er verschillende Surrogaten .welke weinig voe dingswaarde hebben. Visch, taptemelk en groenten zijn daarentegen zeer waardevol en goed voor de gezondheid De prijzen van groenten en visch zijn hooger geworden.' doch er zijn ook heel wat surrogaten, die niet bepaald goedkoop te noemen zijn. Als men nu bedenkt, dat men voor een bepaald surrogaat met weinig voedingswaarde bijna even vee' betalen moet als voor een levensmiddel, dat werkelijk voedt, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat dat surrogaat een duur voedingsmiddel is. Men moet echter de surrogaten ook weer niet al te zeer verwerpen. Zij kunnen het leven heel wat veraangenamen en goede hulpmiddelen in de keuken zijn. Menig gerecht, waarvoor men op het oogenblik eenige ingrediënten mist, kan men toch toebereiden en goed van smaak maken met behulp van surrogaten. Wanneer er echter, nadat alles wat er op de bon verkrijgbaar is, is aangeschaft, weinig geld meer overblijft om andere voedingsmiddelen te koopen, ver dient het aanbeveling dat geld aan producten te besteden, die werkelijk waarde voor de voeding hebben en die even zeer tot den goeden smaak van de gerechten bijdragen. Vul daarom als het eenigszms kan de maaltijden aan: met eiwitrijke producten ais mosselen, garnalen, visch en de gerookte en gestoomde producten daarvan; met taptemelk, karnemelk, yoghurt en kwark: met versche groenten en zuurkool en als deze niet te krijgen zijn niet met groenten uit het zout maar met gedroogde groenten. Als u daaraan het geld besteedt, hebt u het goed be steed. (A. N. P.). 's GRAV-ENHAGE 29 Jan. Op bevel van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland is met ingang van 1 Februari 1942 de titel van het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defensie gewijzigd in ..commissaris voor de belangen van de voormalige Ne derlandsche weermacht". De bevoegdheden van den com missaris zijn dezelfde als die van het hoofd van het afwik kelingsbureau. Als commissaris is aangewezen de kapitein van den generalen s'.af B R P F Hasselman, tot dusver hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. Correspondentie, bestemd voor het afwikkelingsbureau dient dus met ingang van bovengenoemden datum te wor den gericht aan ,.den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht." VERSTREKKING VAN INSULINE DOOR ZIEKENFONDSEN. 's-GRAVENHAGE. 29°Jan. De commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ten aanzien van de verstrekking van insuline door de al- gemeene ziekenfondsen bepaald, dat iedere arts be voegd is. zonder voorafgaande maéhtiging van den controleerend geneesheer of van de medische instan tie, welke diens functie in dit opzicht voorloopig waarneemt, per patiënt eenmaal ten hoogste 200 in ternationale eenheden insuline voor te schrijven, mits op het recept worde verrqeld „cito. zonder machti ging". Indien de arts het voor verdere behandeling var den betrokken patiënt noodzakelijk acht. insuline te blijven voorschrijven, is hij hiertoe slechts bevoegd na voorafgaande machtiging te hebben verkregen van den controleerend geneesheer Algemeene ziekenfondsen, bij welke reeds vóór 1 November 1941 een commissie ter controle op het in- suline-gebruik bestond, kunnen voorloopig aan deze commissie de taak van den controleerend geneesheer blijven opdragen. DE UITVAARTDIENST VOOR GENERAAL PABST. TOKIO. 29 Jan. (Domei). De uitvaardienst voor wijlen generaal J. C. Pabst. den Nederlandschen ge zant en oudste lid van het corps diplomatique te To kio. die 24 Januari j.l. alhier in het St. Lucas-zieken- huis aan hartzwakte is overleden, is hedenochtend om 10 uur gehouden in de kapel van het ziekenhuis. De dienst werd gehouden door Nederlandsche en .Ta- oansehe geestelijken en bijgewoond door den Amerl- kaanschen ambassadeur Joseph C. Grew, den Brit- schen ambassadeur Sir Robert Craigïe. die beiden speciaal verlof hadden gekreeen om den dienst bij te wonen, voorts door den Franschen ambassadeur Charles Arsène Henry, den Braziliaanschen ambassa deur Frederico de Castelloblanco Clark en door de gezanten van Zweden, Spanje Noorwegen, Denemar ken. Iran. Portugal. Zwitserland Chili. Finland. Af ghanistan en door vertegenwoordigers van de ambas sades van Duitschland. Italië, de Chineesche nationale regeering te Nanking, Thailand en de Sovjet-Unie. De uitvaartdienst werd verder bijgewoond door Hirota, oud-premier. Sjidehare en Sato, beiden oud-ministers van buitenlandsche zaken, en een aantal ambtenaren van het Japansche departement van buitenlandsche zaken. Er verluidt, dat het stoffelijk overschot ter aarde besteld zal worden op de Tama-begraafplaats in de buitenwijken van Tokio, zulks op wensch van den overledene. •s-GRAVENHAGE, 29 Jan. In verband met de omstandigheid, dat ondersteunde werkloozen, die met het oog op sneeuwval tijdelijk werkzaamheden bui tenshuis verrichten, twee derde van deze verdiensten voor zich mogen behouden, heeft de secretaris-gene raal van het departement, van sociale zaken nader be paald, dat ten deze het maximum van art. 10a der steunregeling niet geldt, zoodat de bepaling, dat het uit te keeren steunbedrag plus gezinsinkomsten nooit meer mogen vormen dan anderhalf maal het theore tisch steunbedrag hiervoor buiten werking in gesteld Onder buitenshuis verrichte werkzaamheden wordt uiteraard alleen verstaan z.g. buitenwerk, d.w.z. werk zaamheden op straat, op daken, op het veld en wat dies meer zij Lagerhulscritiek op Churchill STOCKHOLM. 29 Jan. (D.N.B.) Naar Aftonbladet uit Londen jneldt. heeft Churchill Woensdag in het Lagerhuis hevige critiek te hooren .gekregen. scherpste uitlatingen waren afkomstig van den con servatief Sir John Wardlaw Mtlne, die in het bijzon der zijn ontevredenheid tot uiting bracht over de ver dediging van Malakka. Hij ging zelfs zoover Churchill te beschuldigen van dietatorsmanieren en hem open lijk met den naam „kalief" te bestempelen. Het hoog tepunt van pessimisme, zoo meldt Aftonbladet. werd echter nog overtroffen door het lid der Arbeiderspartij Shinwell. Deze verklaarde o.a.r „De oorlogstoestand is In de laatste weken slechter geworden en zal nog slechter worden, zonder dat wij aanvals- of verde digingsmiddelen bezitten. Wanneer ontdekt dc Brit- sche regeering eigenlijk, dat Groot-Brittannië in den Stillen Oceaan, in Hongkong en op Malakka zwak was? Waarom verklaarde Churchill op 9 November, dat Groot- Brittannië voorbereid was voor het afweren van een Japanschen aanval? Hebben wij de Vereenig- de Staten en China van deze zwakheid op de hoogte gesteld? Vervolgens wendde Shinwell zich tegen dc ook door Churchill aangevoerde verontschuldiging inzake de zware Britsche nederlagen in Oost-Azië, als zou de zwakheid van Engeland haar oorzaak vinden in de Britsche hulpverleening aan de Sovjet-Unie. Wat namelijk aan de Sovjet-Unie is geleverd, zoo meende Shinwell, zinkt in het niet bij de hulp, welke de Sov jet-Unie aan Engeland heeft geleverd. Shinwell le verde voorts felle critiek op de organisatie van de Britsche oorlogsproductie. Churchill moet zich maar eens, zoo zeide hij, onder de arbeiders bewegen en luisteren naar hun meening omtrent de onvoldoende productie. Richards, lid der Arbeiderspartij, die eveneens tot de oppositie behoort, vroeg, volgens de Goeteborgs Handels och Sjifartstidning waarom Engeland nooit zijn voornemens uitvoert, waarom steeds een cata strophe ontstaat en waarom zooveel mislukt. Duitsche vliegtuigen boven Schotland LISSABON, 30 Janauri (A.N.P.) Volgens een bericht van den Engelschen Nieuwsdienst heeft het ministerie van luchtvaart meegedeeld dat Duit sche vliegtuigen vannacht aan de Noordoostkust van Schotland bommen hebben geworpen. Er ontstond, r toegegeven wordtF> „eenige schade". De blokkade van Griekenland ANKARA, 29 Januari. (A.N.P.) Het vergaan van het Turksche schip „Koertoeloesj" tijdens vervoer van Turksche zendingen levensmiddelen naar Grieken land. heeft levendig medegevoel gewekt en den afge vaardigde Atay een artikel in de pen gegeven in het blad „Oeloes", waarin hij principieel pleit voor een uitbreiding van de hulp aan het honger lijdende Grie kenland, jegens welk land tot dusver door de weige ring van de Engelsche regeering om dg voor Grie kenland opgestapelde levensmiddelen vrij te laten pas- seeren, bitter onrecht is geschied. De schrijver werpt de vraag op. waarom het Grieksche volk den tegen- woordigen hongersnood heeft verdiend. Het kleine land, dat dapper gestreden heeft, heeft recht respect. Engeland en de Ver. Staten behoorden hulp te bieden en transport toe te staan over zee. Tusschen Duitschland en Griekenland bestaat geen haat. Aan den anderen kant heeft Engeland een dankbaarheid schuld jegens Griekenland. Atay erkent het feit. dat de ravitailleering van Griekenland en van het vaste land af onmogelijk is en alleen over zee kan ge schieden. Engeland en de Vereepigde Staten zijn ver plicht het leed van het Grieksche volk te verzachten uit dankbaarheid voor de opofferingsgezinde oorlogs prestatie. Aan den anderen kant heeft de Turksche pers steeds de tegemoetkomendheid der bezettings troepen tegenover den noodtoestand van het Griek sche volk in het licht gesteld en zij heeft er in het bijzonder op gewezen, dat Duitschland geen bezwaar maakt tegen de ravitailleering door Groot-Brlttannië. Gezien de bewijzen voor de door de Duitschers reeds getoonde tegemoetkomendheid verwacht Turkije met belangstelling thans soortgelijke bewijzen aan den anderen kant ter nakoming van de gegeven beloften. Turkije wijst daarbij op de eigen prestaties door ter beschikking stellen van het thans helaas gezonken s.s. Koertoeloesj en op het vrijlaten van Turksche levens middelen en toelating van particuliere hulppaketten uit Turkije. Sociale zorg voor bet volk Oproep tot samenwerking met W.H.N. en N.V.D. UTRECHT. 30 Jan. Een bewogen appèl richtte Woensdagavond Amtsleiter Mi-ller in de belangrijke vergadering, welke het Ami für Volkswohlfahrt in het Arheitsbereieh der N.S.D.A P. in het X.V.-huls hield tot de vereenigingen in Nederland, welke op het gebied der sociale verzorging van ons volk werk zaam zijn geweest, om thans eindelijk den weg naa_ samenwerking met den Nederlandschen Volksdlenst en met Winterhulp Nederland te vinden, ten behoe ve van het Nederlandsche volk. en tot den werkenden mensch in Nederland om zijn houding te bepalen en te kiezen voor geborgenheid in eigen volk. geholpen en gesteund door organisaties, die alleen het belang van dat volk en geen ander willen dienen. Amtsleiter Möller zeide dat den ouden organisaties gelegenheid is geboden om mede te werken, doch da de besturen chaos verkozen boven samenwerking zoowel met den N. V. D. als met de W.H.N. Dezen bestuursleden, zoo betoogde spreker, gaat in wezen niet de sociale zorg van het volk ter harte, doch zii dienen anderer belangen. Zij hebben dc belangen van het volk ondergeschikt gemaakt aan hun eigen politieke opvattingen. Zij wilden de groote moge lijkheden. die oen samengaan met de allesomvat tende organisatie hun boden, niet aanvaarden, om dat zij dan hun arbeid niet uitsluitend diengene ten goede konden laten kon**n. die hun politieke of con fessioneels opvatting was toegegaan. Men heeft als bezwaar aangevoerd, dat thans alles in een derge lijke haast, in" de huidige bijzondere'omstandigheden wordt georganiseerd, doch deze haast, dit tempo Is noodzakelijk wil men eindelijk eens resultaten he reiken. De heer Möller betoogde tenslotte, dat de weg W.H.N, en N.V.D. toch is vastgesteld en dat deze or ganisaties zich verder zullen ontwikkelen volgens di thans reeds vaststaande lijnen, en sprak als zijn overtuiging uit dat er toch in- Nederland nog zeer velen oprecht tot samenwerking ten bate van het ganse he volk bereid zijn. Relchsamtlelter Althaus gaf vervolgens een beeld van de wijze waarop in Duitschland de zorg voor het welzijn van het volk wordt opgevat. De vergadering, welke zeer druk was bezocht, werd bijgewoond door tal van hooge functionarissen zoowel uit Duitschland als uit Nederland. (AX.P.) Nederlandsche Kultuurkamer 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. De president van de Nederlandsche Kultuurkamer maakt de vol gende benoemingen hekend: le. Prof. J. de Vries tot vice-president. 2e. Dr. G. Hoekstra tot directeur-generaal* 3e. M. Blokzijl tot leider van het Persgilde. 4e. Jan C. de Vos tot Jeider van het gild© voor Theater en Dans. -5e J. I^arbtich tot bestuurder van het Persgilde. 6e. W. J. Wlers tot bestuurder van het gilde voor Theater en Dans. Jachtavontuur. Help Uw keel Infectie voorkomen met dc beproefde geneeskracht van Verkoopingen te Haarlem Het resultaat van dc veilingen, die Donderdag in het Verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem ge houden werden, was als volgt: Villa met steenen schuur en tuin Prins Mauritslaan 95 te Overveen, niet geveild. Gebouw met zalen, vertrekken, keuken en toilets met erf Ripperdastraat 13, C. J. L. Taek q.q. 6225. Heerenhuis „Pretty Home" met garage en tuin Bosch en Vaartstraat 31, F. Duys q.q. f "950 Villa met garage en tuin Dahlialaan 40 te Aerdenhout. J. H. C. Schopman q.q. f 11.810. Villa met tuinen Dahlialaan 42 te Aerdenhout, D. Bos q.q. f 11.200. Villa met garage j tuin Dahlialaan 44 te Aerdenhout, D Bos q.q. 13.000 Villa's met garage en tuin Brederolaan 25 en 23 te Heemstede, gecombineerd. J. P. Smit q.q. f 22.635. Villa met garage en tuin Brederolaan 21 te Heem stede, A. M. Joustra q.q. f 11.400. Villa met voor- en achtertuin, Brederolaan 19 te Heemstede, H. Moer kerk f 10.000. Villa met garage en tuin Brederolaan 17 te Heemstede. W. Blankevoort q.q. f 11.000. Villa met garage en tuin Brederolaan 15. F. A. Groen q.q. 10.650 Villa met garage cn tuin Brederolaan 13. D. van Rijn q.q. f 10,650. Villa's met garage en tuin Brederolaan 11. 9, 7. 5, 3 en 1 (gecombineerd) G. J. Smit q.q. f 59.525. Villa's rrtet garage en tuin Constan- tijn Httygenslaan 16, 18 en 20 te Heemstede (gecom bineerd), F. A. Groen q.q. f 26.205. Winkel- cn woon huis met erf Reit.zst.raat 113 hoek Pleter Maritzstraat. G. M. van Assendorp q.q. f 6225. Heerenhuis met erf en tuin Bectslaan 24. C. H. Speel f 14 200. Huis met erf Rozenprieelstraat 53. C. Schuitemaker q.q. f 3505. Huis met erf Rozenprieelstraat 55. opgehouden voor f 3500. Huis met erf Rozenprieelstraat 57. opgehou den voor f 3450. Huis mei erf Rozenprieelstraat 59, op gehouden voor f 3450 Huis met erf Tulpenstraat 46. opgehouden voor f 3250, Huis met e^f Tudpenstraat 48. opgehouden voor f 3250. Huis met erf Tulpenstraat 50. opgehouden voor f 3200 Huis met erf Tulpenstraat 52, opgehouden voor f 3200. Huis met erf Spaanschevaart- straat 38. J. H. Schiltman f 4320. Huis Oranjeboom straat 123 en huis met erf De Clercqstraat 30 (gecom bineerd). opgehouden voor 5500. Heerenhuls met tui- Mecklenburgstraat 8, M. Smalleeange q.q. f 8800. Woonhuis met bovenwoning en erf KoOlstecg 6 zwart en rood, H, Burger f 3185. Heerenhuis met garage, erf en tuin Emmalaan 2. hoek Julianalaan. opgehou den voor f 14.450. Nieuwe Burgemeesters 's-GRAVENHAGK. 30 Januari. Het Rijkscom missariaat deelt mode: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van para graaf 3 van verordening nr. 10S/40 (4e verordening ver bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in ■erbindlng met paragr. 4 art. l van verordening nr. 3/40 over de regeeringsbevoegdheilen in de Neder landen tot burgemeester benoemd: Inspecteur B. D. Martlnus Tuiten te Arnhem tot burgemeester van Westkapelle; A. J. J. de Glas te Maastricht tot burgemees- tor ln Hoorn. Brigade-majoor der rijksveldwacht W. A. Hetter- scheld te Blerlk tot burgemeester in Baexem en Grathem: Gemeente-ambtenaar P. J. J. Beursgens te 's-Gra- enhnge tot burgemeester ln Hoensel. Xeeritter en Ittervoort. Hot gebruik van gedroogde groenten •s GRAVENHAGE 27 Januari. Het Voorlichtingsbureau an den Voedingsraad schrijft: Nu er in de groentewinkels •einig versche groenten te krijgen zijn. ziet men meer en meer de „gedroogde" groenten verschijnen. De techniek van het drogen ls langzamerhand zeer verbeterd en er zijn thans verschillende goede soorten in den handel ver krijgbaar. Hebben deze groenten nu waarde voor de voe ding en is het verantwoord om hiervoor een deel van het huishoudgeld uit tegeven? Zij bevatten vrijwel alle voe dende bestanddeelen van de versche groenten. Alleen het grootste gedeelte van het water is .verwijderd en bij deze bevoerking zijn enkele vitaminen verloren gegaan. Het is daarom van belang bij een maaltijd met deze groenten een rauw slaatje te geven of aan een stamppot en soep hel laatste oogenblik een kleine hoeveelheid rauwe groente toe te voegen. De verpakte soorten zijn het minst aan bederf onder hevig. Het Is echter aan te raden om na opening van het pak de groente spoedig op te gebruiken. Zij trekt n.l. gemakkelijk het vocht uit de lucht aan cn gaat dan schim melen. Daar de inhoud van de pakjes zoo gebruikt wordt en er geen afval meer ontstaat, is deze groente voordee- llg in het gebruik. In het algemeen rekent men. dat 100 g. gedroogde groenten overeenkomt met I kg. versche groenten. Het water, dat bij het drogen verloren ging, wordt door vooraf weeken of langeren tijd zachtjes koken weer aan de groenten toegevoegd. Dit moet voldoende lang geschieden, wil de groente niet hard en onsmakelijk blijven. Het ge bruik van gedroogde groenten in soep is wel bekend, maar maakt u er ook eens stamppot mee klaar. STAMPPOT VAN GEDROOGDE WORTELEN (voor 4 personen). 200 g. schapenvlceseh of rundvleesch, 100 g. gedroogde wortelen, 2 kg. aardappelen. 2 flinke uien (of prei), wat boter of vet. 100 g. rauwe winterpeenfeC.a. Ha liter water. De wortelen weeken. Het ln blokjes gesne den vleesch met de ui (prei) in de boter bruin bakken, de gedroogde wortelen met de op het pak voorgeschreven hoeveelheid water (ca. 1',-j liter) toevoegen en alles zacht jes 40 min. koken Nu dc in stukken gesneden aardappe len en uien toevoegen en alles samen gaar laten worden. De aardappelen en groenten stampen cn vlak voor het opdienen de boter cn dc geraspte r- roeren. wortel erdoor HOE VIERT NEDERLAND HET FEEST DER HERLEVING? Prijsvraag van den Ned. Omroep. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede, dat de Ned. Omroep een prijsvraag heeft uitge schreven in verband met het a.s. Paaschfeest. De beoordeeling zal geschieden in twee groepen: a. beschrijving van levende Paasch- en voorjaars gebruiken en -spelen in eiken vorm; b. beschrijving in zoodanigen vorm, dat deze zich leent voor on middellijke «uitzending. In het eerste geval zullen enkel prijzen en premies worden uitgeloofd. In zenders in rubriek b daarentegen zullen behalve prijs of premie een honorarium ontvangen bjj uit voering van hun werk. Inzendingen moeten voor 22 Februari a.s. aan den Ned. Omroep worden ge zonden. BEGRAFENIS DéSIRé PAUWELS. AMSTERDAM, 29 Januari. Onder groote belang stelling is hedenmiddag op de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk te Amsterdam het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Désiré Pau\vels in leven een der groote figuren uit den ouden operatijd Vele vrienden en bewonderaars waren op de begraafplaats aanwezig, om den eens zoo gevierden zanger de laat ste eer te bewijzen HEEMSTEDE Oplichting Door de politie te Amsterdam is aangehouden een oplichter genaamd A. L., wonende aldaar. Hij is op transport gesteld naar Heemstede en bekende zich te Heemstede te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van een bedrag van f 100. Hij zou 4 halve balen suiker leveren aan een banketbakker, waarvoor hij op slinksche wijze f 100 voorschot wist te Verkrijgen. De banketbakker kreeg geen suiker en van het geld was natuurlijk niets meer over. GOEDE VANGST. Door dc politic te Amsterdam werd in het begin van deze maand een inbreker gevat, die bekende ook te Heemstede te hebben ingebroken. Hij werd op transport gesteld en bij zijn verhoor te Heemstede bleek, dat hij schuldig was aan een poging tot inbraak en een inbraak gepleegd in December 1941. Tevens bekende hij zich schuldig te hebben gemaakt aan inbraken in dc maand Mei 1941. Verschillende voorwerpen konden nog wor den achterhaald, doch vftn het geld en de ont vreemde distributiebescheiden was niets meer over. „DE VOLHARDING". Het bestuur van de IJsvereeniging ..De Vol harding" heeft er voor gezorgd dat de liefhebbers van het schaatsenrijden van hun geliefde sport vol op kunnen genieten. MARGUERITE COUPERUS. Marguerite Couperus zal Zater dagavond 31 Januari voor de Lit teraire Club in het H M V.J.-ge bouw Lange Margarethastraat 13 optreden met haar Volksliederen- programma „Het Nederlandsche volkslied door de eeuwen", histo rie. cultuur, folklore in het lied der Middeleeuwen. 16e eeuw. 17e eeuw en onbekende Boerenliederen Noord en Zuid van eigen land. DE OPENBARING VAN JOHANNES. A.s. Zondagmiddag geeft de voor drachtskunstenaar Henk Schaer een buitengewonen voordrachts middag. Op her-programma staat: De Openbaring van Johannes voorstelling vindt plaats in St. Bavo te Haarlem en vangt aan om half drie. Het vierjarig dochtertje van den heer Toonstra te Vroomshoop is in een teil met kokend water Galen—Rooij, 61 J.. Nachtegaalstraat; j"van *Dlick" gevallen en aan gevolgen overleden 55 j„ Sdhoterweg. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 30 Jan. 1942. Bevallen: 2S Jan.: M. E. van WijkSlobbe d.. 29 Jan.: T. Wakkerdc Groot; z„ C. H. Huls in 't VeldOlledam, z„ W. Kenter-van den Brink. z.t H. J. J. Horsmanvan Hazebroek d.. A. M. Bakker— Kamp. d.. H. J. ButsKersten, z. H. Berghuis— Geurscn, d., 30 Jan.: M. J. RedekerStegeman. z., D. Post—Visser. d., 29 Jan.: I. M. C. C. SenpLe- doux, z. Overleden: 2S Jan.: J. M. Eversdon Dekker. 45 j.. Vergierdewei;29" Jan.: J. T. Abeelen. 78 J.. Roos- veldötraaf."A. J. T. II. HuljsserBouts, 74 j„ Lo- rentzpieln; J. J. AkkerboomWisse, 4 7 j., Ifeeren- sipgel; T. van Galen, 67 J„ Nachtegaalstraat;

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17