Haarlem's Dagblad Benghazi heroverd. Op 50 k.m. van Singapore 59e JAARGANG No. 17980 Uitgave Lourens Coster, MO. Courant-Uitgaven en Algen. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda* plein 37. Postgiro 38810 DrukkerU: Z. B. Spaarne t2. Telef. Directie 13082, Uoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825, Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 50 JANUARI 1942 Abonnement per week W«. per maand 1.15. per kwartaaf 3,42. franco per post 3,73. losse nummers C cent. Advertenf Ufn: 1—5 regels ƒ2,14 elke regel meer ƒ0,42. Reclames O.Tf per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l-ë regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels X cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. De nieuwe bonnen 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. Voor de week van Zondag 1 tot en met Zaterdag 7 Februari zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aard appelen verkrijgbaar op de bonnen 07 van de daartoe bestemde kaarten. De nieuwe bon voor boter en margarine, geldig van 1 tot 9 Februari zal nog nader worden bekend ge maakt. 'XJe aandacht wcAdt er op gevestigd, dat de extra boterbon 57 na Zaterdag 31 Januari niet meer geldig is. De nieuwe zeepbonnen 's GRAVENHAGE, 30 Januari. De secretaris generaal van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de on derstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Februari tot en met 28 Februari a.s. geeft de met „211" genummer de bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met „G zeep" gemerkte bon van de nieuwen uit gereikte zeepkaarten, .welke respectievelijk ten be hoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: Het zij 150 gram toiletzeef» (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (sa menstelling van na 31 Augustus 1941): hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „G toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Evenmin is zulks het geval met vloeibare shampoo. Deze wordt uit sluitend beschikbaar gesteld voor kappers. Een rantsoen vloeibare shampoo bedraagt een hoeveel heid van 200 gram. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de was scherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile 'wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzü bij ge deelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat boven staand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenper- soon tusschen het publiek en de wasscherijen op treden. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e.d. betreft Kan ter behande ling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Distributie van vaste brandstoffen 's-GRAVENHAGE, 29 Januari. De secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Het feit, dat de laatst aangewezen bonnen „13 H.K." en „17 H.K." van de bonkaarten „J", „K" en „23 C.V." tot en met „28 C.V." van de bonkaart L zijn geldig verklaard tot en met 30 April a.s., heeft, naar is gebleken, de in druk gewekt, dat voor het stookseizoen 19411942 geen nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen meer gcldig*®zouden worden verklaard. De vermelding van den datum 30 April 1942 beteekent evenwel slechts, dat op de thans geldig verklaarde bonnen tot 30 April 1942 brandstoffen mogen worden gekocht, en dat deze bonnen na dien datum ongeldig zijn en niet meer voor het koopen van vaste brandstoffen mogen worden gebruikt. Over de aanwijzing van nieuwe bonnen voor dit stookseizoen staat thans nog niets definitief vast. In verband hiermede zullen omtrent deze aangelegenheid te zijner tijd nog nadere mededeelingen worden ge publiceerd. Verlenging geldigheidsduur van brandstof bonnen Bon voor generatoranthraciet en -turf voor de maand Februari aangewezen 's GRAVENHAGE, 29 Januari. Ten gevolge van de weersomstandigheden zijn alle verbruikers nog niet in de gelegenheid geweest op de bonnen „05 H.K.". „06 H.K." en „07 H.K." van de bon kaarten j en k (voor haarden en kachels) en op de bonnen „12 C.V.", „13 C.V.", „14 C.V.", „15 C.V.", „16 C.V.",' „17 C.V.", „18 C.V.", „19 C.V." en „20 C.V." van de bonkaart L (voor centrale ver warming) en op den bon „07 K.F." van de kaarten m en n (voor kookdoeleinden) brandstoffen te betrekken. In verband hiermede heeft de secreta ris-generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart vastgesteld, dat de geldig heidsduur van deze bonnen, welke op 31 Januari a.s. afloopt, verlengd wordt tot en met 30 April 1942. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het. tijdvak van Zondag 1 Februari 1942 tot en met Zaterdag 28 Februari 1942 de met de woorden „generatoranthraciet tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 K.G.) an^hracietnootjes IV of V of 50 K.G. turfcokes, terwijl de met „generator- turf tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf., De nieuwe bon voor het koopen van vaste brandstoffen voor kookdoeleinden zal nog nader wordep bekend gemaakt. De melkvoorzieninoj Ieder krijgt waarop hij recht heeft 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het in de huidige omstandigheden is voorgekomen en ook in de naaste toekomst nog zal kunnen voorkomen, dat de melkhandel niet over een voldoende hoeveelheid ge- standariseerde melk beschikt om aan consumenten, die in het bezit zijn van melkbonnen. de hoeveelheden melk af te leveren, welke deze dagelijks plegen te be trekken. Dit is uit -den aard der zaak onvermijdelijk en beteekent geenszins een tijdelijke rantsoenvermin dering. De melkbonnen hebben immers een geldig heidsduur van vier weken, zoodat gedurende het ver dere verloop van dit tijdvak alle gelegenheid bestaat om het op de bonnen verkrijgbare rantsoen alsnog ln zijn geheel te ontvangen. Wanneer b.v. een gezin over twee D.M. of D.N. kaar ten beschikt en gewoon is op de bonnen daarvan een liter melk per dag te betrekken, kan het voorkomen, dat dit gezin eenige malen met een halve liter pér dag genoegen zal moeten nemen, waartegenover dan echter staat, dat het later eenige malen 1liter per dag zal kunnen ontvangen. Burgemeesters ontslagen 's-GRAVENHAGE, 29 Januari. De Staatscourant bevat een besluit van den Rijkscommissaris vo$>r het bezette Nederlandsche gebied van Januari jl„ waar bij aan J. Kalff ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Krommenie. Voorts is bij besluiten van den Rijkscommissaris van J9 Januari eervol ontslag verleend aan J. L. C. van der Heyden als burgemeester van de gemeente Dene kamp en aan mr. H. B. Tutein Nolthenius als burge meester der gemeente Zaltbommel, terwijl de benoe ming van F. H. Wanninkhof tot burgemeester der gemeente Willemstad is ingetrokken. VERDUISTEREN van 18 22 lot 924 Maan 30 Jan. op 16.47, 31 Jan. onder 8.31 - Tarwe gestolen of niet? Ingewikkelde zaak voor de Haarlemsche Rechtbank „Jij hebt gelogen, dat je er zware van ziet, blijf je nu bij dat gelieg?" vroeg de president Donderdagmid dag aan een 55-jarigen Aalsmeerder die zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden had wegens diefstal van tarwe. „Ik bljijf volhouden, dat ik onschuldig ben. ant woordde de verdachte. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verdachte in den namiddag van den vierden October van het vorige jaar bij een boerderij in de Haarlemmermeer had getracht capucijners te koo pen. De boerin had hem te woord gestaan en daarbij tevens gezien, dat een jonge man achter op het erf was. Tevoren had zij reeds de schaduw van een fiets of een bakfiets langs de keukendeur zien glijden. Na dat ze gezegd had geen capucijners te hebben was de kooplustige Aalsmeerder verdwenen en eyen later reed ook een jongeman met een bakfiets het erf af. Op haar vraag waarom hij zoo lang achter op het erf was gebleven gaf hij ten antwoprd. dat hij niet wilde storen omdat hij zelf ook om capucijners kwam- Ook hem kon de boerin natuurlijk niet helpen: ze zag echter dat op de bakfiets eenige zakken lagen. Later bleken er uit een schuur vier zakken met vergiftigde zaaitarwe te zijn gestolen. Het volgende tafereel van dit tarwedrama speelt in een perceel aan den Aals- meerderweg, waar een man, de verdachte, aanbelde en vroeg of hij zoolang vier zakken tarwe mocht op slaan daar de weg niet „veilig" was. Door zijn jonge ren metgezel, die op een bakfiets reed, werden toen de zakken tarwe in de gang van de woning gebracht De bakfiets werd achter het huis neergezet. In het laatste tafereel eenige uren later haal de de verdachte de bakfiets weer terug en nog later stopte er een vrachtauto met den jongeman, die de tarwe meenam. Van beiden jongeman en tarwe is nooit meer een spoor gevonden „Tja, wie zou nou die tarwe gestolen hebben", merkte de verdachte filosofisch op. „Nou ik zou mijn hand maar 'ns in eigen boezem steken," zei de president ontnuchterend. De verdachte gaf een geheel eigen lezing van het geval. De jongeman op de bakfiets had hem ingehaald en toen gevraagd of hij geen plekje wist waar hij zoolang eenige zakken tarwe kon bergen, die op zijn bakfiets lagen want hij werd achterna gezeten. De Aalsmeerder had toen gezorgd dat de zakken werden opgeborgen, ja, hij ging zelfs zoo ver den onbekenden jongeman zijn fiets te leenen. Officier van Justitie: „Dat is wel sterk aan een on bekende je fiets mee te geven". Verd.: „Ja, maar ik had de bakfiets in onderpand". De Officier geloofde niet veel van het verhaal van den verdachte en hoewel hij in zijn requisitoir toegaf dat het bewijs zwak was, achtte hij den verdachte toch schuldig aan diefstal. Eisch: 1 jaar gevangenis straf. De verdediger Mr. F. van Blerkom merkte op. dat in het geheel niet is komen vast te staan, dat de jon geman op het erf van de boerderij dezelfde was, die met den verdachte bij de woning aan den Aalsmeer- derweg kwam. Bovendien staat evenmin vast, dat de tarwe op de bakfiets, de gestolen tarwe was. Het kan hier net zoo goed een kwestie van clandestiene tarwe geweest zijn. Pleiter achtte het bewijs dan ook niet geleverd en vroeg vrijspraak. GELDKIST GESTOLEN. Twee Amsterdamsche jongens, 21 en 24 jaar oud, waren in Zaandam op diefstal uit geweest. De jong ste was een huis binnengedrongen en had op aanwij zingen van den ander een geldkistje met f 100 weg genomen. Tegen den oudste eischte de Officier 6 maanden gevangenisstraf en tegen den jongste 1 jaar. De verdedigers Mrs. Venhuizen en Broers pleitten clementie. Prijs van rijwielen eigenmachtig verhoogd De rijwielhandelaar P. D. te Haarlem had door hem zelf gemonteerde rijwielen verkocht voor een hooge- ren prijs, dan hij in Mei 1940 berekende, zonder daar toe de vereischte vergunning te hebben verkregen. Deze is hem thans wet verleend, doch daar hij gerui- men tijd zonder toestemming hoogere prijzen had berekend en het eigenmachtig verhoogen der prij zen, ook al is dit gemotiveerd, verboden is, heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam hem een geldboete van f 100.opgelegd. EXAMENS Geslaagd is voor het pliploma Nederlandsche Asso ciatie voor Praktijkexamens te Haarlem J. H. Burg man te Bloemendaal. Tengevolge van het springen van een waterleiding buis kreeg een der magazijnen van Vroom en Drees- Riann te Haarlem belangrijke waterschade. Het weg vloeiende water vormde gansche reeksen van üsgor- dtjnen. (Foto De Haas). De te Amsterdam gehouden barn- stcententoonstel- „Het Goud der Zee" is Woensdag te 's-Gravenhage officieel in het Maurltshuis ge opend. De Duit- sche president van de Nederlandsch- Duitsche Kultuor- gemeenschap. prof. dr. Wehofsich, be zichtigt in gezel schap van prof. dr. Th. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, het beroemde barn steenschip. Welke bonnen zijn thans geldig? 25 Januari t.m. 31 Januari: Brood of gebak 05A Brood 4 rants. OfiB Brood 1/y rants. 06A Vleesch 1 rants. Vleesch of 06 B Vl.waren rants. vleeschwaren 06A Aardappelen 1 yx K.G. Aardappelen 06B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 25 Januari t.m. 21 Februari- 19 7 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D reservi 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3>A L Melk 06B-09B Melk I 1Ü L. Melk i 24 Januari t 31 Janunri: 06 Boter 125 gr. Boter 06 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van Januari t.in. 7 Februari' 04B. 04C. 04D Resem-e 1 ei Van 2S December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m, 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942» Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon i94 Algemeen en Bon F Zeep dpr Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en IC 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de hrandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstollen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor zorgt de N.V.D. Stuitende Engelsche luchtaanval op de Neder landsche burgerbevolking 's-GRAVENHAGE. 29 Jan. Woensdagavond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland versche nen. Verscheiden plaatsen werden aangevallen. Ter wijl de talrijke brisant- en brandbommen op de mees te plaatsen slechts onaanzienlijke materieele schade veroorzaakten, werd een stad in het Zuiden des lands bijzonder zwaar getroffen. Hier werden door de En gelsche vliegers weer eens volkomen lukraak woon wijken in het centrum der stad aangevallen, waarbij natuurlijk uitsluitend woonhuizen zwaar werden ge troffen. Onder de burgerbevolking ontstonden vrij groote verliezen aan dooden en gewonden. Voorzoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden, voorts worden nog twee personen vermist. In een andere plaats werden enkele woonhuizen ver nield. Van de bewoners worden nog twee personen vermist, die waarschijnlijk onder de puinhoopen liggen. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen) Luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe gebombardeerd TOKIO, 29 Januari (D.N.B.) Het Japanscte hoofdkwartier meldt: „De luchtmacht der Japansche marine heeft op 26 en 27 Januari, na over de Straat van Makassar, de Ceramzee, de Molukkenzee, de Floreszee en de Bandazee te zijn gevlogen,' talrijke aanvallen ge daan op belangrijke vijandelijke luchtbases op Borneo. Celebes, Ceram en Boeroe, waarbij 45 vijandelijke toestellen werden neergeschoten of op den grond vernield. Vier Japansche jachtvliegtui gen zijn tot dusverre niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de stad geheel bezet, na de zuiveringsactie in de omgeving te hebben voltooid". Volgens te Batavia ontvangen berichten wordt thans ook de stad Pontiai^tk aan de Westkust van Borneo bedreigd, daar de Japansc'he troepen van Britsch Noord-Borneo uit ver zijn doorgedrongen. Verder is Emmahaven opnieuw uit de lucht aan gevallen. Aan het Oostfront. Een colonne, die in een munitiede pot nieuwe voorraden voor de strii ders ln de voorste linies heeft gela den, begeeft zich door het barre win terlandscbap op weg, (Atlantic-Hol land - P. K. Koll). Kolendampvergiftiging te Haarlem Echtpaar overleden Donderdagmiddag half één vonden een paar bewo ners van de Nachtegaalstraat te Haarlem het vreemd, dat ze geen teeken van leven bespeurden in de woning van hun buren, den 67-jarigen heer Th. van Galen, gepensionneerd gemeentewerkman, en zijn 61-jarige vrouw. Zij verschaften zich toegang tot de woning en zagen het echtpaar te bed liggen. Er werd onmiddel lijk een dokter ontboden, die bij den heer Van Galen den dood constateerde. Bij zijn vrouw, die nog teeke nen van, leven gaf, werd kunstmatige ademhaling toe gepast, maar dit mocht niet meer baten; zoftder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed zij. Bij onderzoek bleek, dat de kleppen van een kachel, _ie in een kamer naast de slaapkamer stond, welis waar goed stonden, maar dat de elleboog van de pijp geheel met roet verstopt was, zoodat de kolendamp niet langs den normalen weg kon verdwijnen en zich door de kamers verspreidde. Oneerlijke winkelbedienden Patroon gedurende twee jaar bestolen Door de politie te Bloemendaal is een 30-jarige stoffeerder aangehouden als verdacht van diefstal te Bloemendaal. Bij onderzoek bleek die stoffeerder echter niet te Bloemendaal, doch te Haarlem ten na- deele van de firma, bij welke hij werkzaam was. van 1940 af tezamen met nog drie andere bedienden van diezelfde firma, winkelgoederen gestolen te hebben. Ook eigenden zij zich goederen toe van inboedels, welke door derden bij die firma in bewaring waren gegeven. De goederen werden bij opkoopers te Haar lem verkocht. Deze goederen zijn grootendeels opge spoord en in beslag genomen. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Ds. H. J. Drost op een drietal te Rotterdam x Ds. H. J. Drost, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem-Noord, staat met Ds. G. de Ru te AJmen en Ds. C. M. van Endt te Amstelveen op een drietal te Rotterdam (vacature Ds. J. A. Kwint.) De moord te Oirschot Vijftien jaar geëischt Op 3 Augustus 1940 werd op een afgelegen plek in de gemeente Oirschot het lijk gevonden van het meisje P. Leurs uit die gemeente, dat de functie vervulde van conductrice op een autobus. Aanstonds rees verdenking tegen den 24-jarigen kantoorbe diende F. T. de Kubber uil Goes, die geruimen tijd met het meisje verkeering had gehad, doch welke verkeering op last van de ouders van het meisje was afgebroken. Verd. meldde zichzelf bij de politie te Goes aan. Langen tijd heeft hij evenwel gewei gerd te zeggen met welk wapen' hij den moord had gepleegd. Gister stond hij voor de rechtbank in den Bosch terecht. Verd. vertelde dat bij een onderhoud met zijn vroegere verloofde een wordentwist was ont staan. waarop hij een bijl heeft gegrepen die hij bij zich had. Mei dat wapen heeft hij het meisje een paar slagen op het hoofd gegeven. Na een uitvoerig requisitoir heeft de officier van justitie wegens doodslag 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt. 2Vi ton boete voor ijzerwarenhandel Kortingen verlaagd en winsten gestegen 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft een boete van f 250.000 opgelegd. De veroordeeelde heeft de prijs- voorschriften in ernstige mate overtreden en hier door zeer aanzienlijke winsten onrechtmatig verkre gen. Hij exploiteerde eén grooten ijzerwarenhandel en had. na Mei 1940 de usantieele kortingen, welke hij tot dusver aan zijn -afnemers verleende, op groote schaal verlaagd. De uiteindelijk te betalen prijzen van pijpen, fittings, draadartikelen en dergelijke waren hierdoor ongemotiveerd omhoog gegaan, waartegen de prijsvoorschriften zich verzetten. De winsten hielden hiermede natuurlijk gelijken tred. Zoo was b.v. het bruto-winstpercenlage van een der belangrijkste ar- tikelgroepen van 27 tot 41 gestegen. Bij het bepalen van een boete van f 250.000 werd uiteraard rekening gehouden met de grootte van de overwinst, alsmede met de ernst van de overtreding. (A.N.P.) JUBILEUM J. A. VAN DEENEN. De heer J. A. van Deenen, agent-incasseerder bij de Levensverzekeringsmaatschappij R. V. S. te Haarlem, was Donderdag .25 jaar bij deze maat schappij in dienst. Hij werd 's morgens namené de directie door den heer F. W. B. de Haas, directeur van het bijkantoor Haarlem, op hartelijke wijze ge complimenteerd, waarbii hem een geschenk onder enveloppe en de gouden medaille dezer maatschap pij werden overhandigd. Van het personeel ontving de jubilaris een fraaie vulpen. Bovendien werd hij met vele bloemstukken gehuldigd. De Anglo-Amerikaanselie hulp aan Ned.-Indië Mededeelingen van Japanschen woordvoerder TOKIO. 30 Jan. (A.N.P Op de bijeenkomst van de buitenlandsche pers beschreef Tomokazu Horl, de woordvoerder der Japansche regeering, de hulp van Groot-Brittannië en de Ver. £taten aan Ned.-Indic als „grootsche plannen op papier". Hij beweerde dat de verdediging der geallieerden van Australië en Ned - Indië reeds aan het bezwijken is. daar geen afdoende hulp geboden kan worden tengevolge van de Japan sche overmacht ter zee en in de lucht. Voorts wees hij op de succesvolle landingen der Japanners op de eilanden Nieuw-Brittannië en Nieuw- Ierland, bij Balikpapan en Menado. terwijl Singapore practisch van geen belang meer is. Tomokazu zeide vervolgëns dat het duidelijk is dat Engeland zijn bondgenooten geen hulp kan verleenen. daar het zelf in gevaar is, ook door binnenlandsche moeilijkheden. Hij voegde er aan toe dat het Britsche kabinet het te drutf heeft met verklaringen op te stellen voor de op eenvolgende nederlagen in Malakkg en Birma en dat de Ver. Staten ook niet in de gelegenheid zijn om hun hulp te vergrooten De Japansche woordvoerder besloot met de woorden: ..De geheele wereld moet verbaasd geweest zUn uit Washington te vernemen dat president Roosevelt den luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-Indic, dr. van Mook. verzekerde goed nieuws voor hem te heb ben. namelijk dat Amerika zich voorbereidde de ver dediging van Ned.-Indië te versterken."' Extra bericht van het Duitsche opperbevel Hoofdkwartier van den Führer, 29 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche en Italiaansche troepen hebben vanochtend vroeg Benghazi genomen". Het Italiaansche hoofdkwartier heeft een be richt van gelijken Inhoud gepubliceerd. l it het Hoofdkwartier van den Führer wordt verder gemeld dat de Führer den opperbevel hebber van het pantserleger Afrika, generaal der pantsertroepen Rommel, als waardeering voor zijn groote verdiensten tot „Generaloberst" heeft bevorderd. Duitschland strijdt voor Europa Duitsche troepen bezetten talrijke plaatsen aan het Oostfront. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Op de Krim en ln den Zuidelijken sector van het Oostelijk front tengevolge van zware sneeuw jacht geringe gevechtsactie. Bij de in het wcer- machtsbericht van gisteren gemelde vernietiging van een vijandelijke formatie aan de Zuidkust van de Krim vielen 840 gevangenen, 12 kanonnen als mede 111 machinegeweren en granaatwerpers in handen der Duitsche en Roemecnsche troepen. Aan het Donetzfront hebben Duitsche en Slowaoksche formaties plaatselijke aanvallen der Sovjets afge slagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. In den middelsten sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden talrijke plaatsen na he vige gevechten ingenomen en een aantal kanonnen buitgemaakt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen voort De gevechten zijn voor een deel nog aan den gang. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, aan het ojn- singelingsfront van Leningrad en aan het Duitsch- Finsche front ln Lapland, geslaagde acties van eigen stoottroepen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben in het bijzonder in den Centralen en den Noordelijken sector in de ge vechten op den beganen grond ingegrepen. Talrijke Sovjet-vliegtuigen werden in brand geworpen. In Noord-Afrika levendige bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen in de Cyrenaïcn. Geslaag de luchtaanvallen waren gericht op Britsche auto colonnes, troepen concentraties en benzinedépóts ln het Noord-Afrikaansche kustgebied van Ben gali tot Mersa Matroeh. Bij aanvallen Overdag en in den nacht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden verscheidene geparkeerde vliegtui gen beschadigd. Britsche bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht trachtten Munster aan te val len. werden door de krachtige afweer verdreven en wierpen lukraak bommen in Noordwest Duitsch land De burgerbevolking had geringe verliezen. Op enkele plaatsen ontstond schade aan woonhui zen. Drie Britsche bommenwerpers werden neer geschoten. Japanners hebben op Malakka Lajang bereikt STOCKHOLM. 30 'Jan. (D.N.B.) De berichten van het Aziatische oorlogstooneel luiden weer on gunstig. zoo meldt de Britsche Nieuwsdienst. De Engelsche strijdkrachten trekken opnieuw terug en de Japanners hebben de stad Lajang bereikt, die slechts 50 K.M. van Singapore ligt. De Japan sche strijdkrachten zijn derhalve de groote Brit sche marinebasis gevaarlijk dicht genaderd. Naar Domei meldt hebben Japansche troepen, die langs de Oostkust oprukken, eenige belangrijke plaat sen ingenomen en Woensdagmiddag een feilen aanval ingezet op sterke vijandelijke formaties bij Jem» Loeang, 20 K.M. ten Zuiden van Mersing. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Het keizerlijk hoofd kwartier heeft Donderdag medegedeeld dat de Japan sche luchtmacht de volledige heerschappij in de luchl heeft bevochten ln de wateren rond Celebes en in he» Zuiden en Westen der Molukken. In Birma hebben de naar Moulmein oprukkende Japansche troepen den Oostelijken oever van de rivier Salwin bereikt, waa» hevige gevechten.worden geleverd. LUCHTAANVAL OP HET VLIEGVELD VAN RANGOON. SJANGHAI. 29 Januari (D.N.B.) Na twee opeen volgende nachtelijke aanvallen heeft het Japansche luchtwapen het vliegveld van Rangoon Woensdag i» stroomenden regen met duikbommenwerpers aange vallen en de installaties van het vliegveld vernield Bij een luchtgevecht, dat boven Rangoon ontstond mei 20 vijandelijke vliegtuigen, werden 9 vijandelijke ma chines stellig en 5 waarschijnlijk neergeschoten. Een Japan^ch vliegtuig, dat met zijn bommenlading op dc vijandelijke stellingen viel, ging verloren. Heden spreekt Hitier BERLIJN, 30 Januari (D.N.B.) De Führer spreekt vanmiddag om vijf uur. Zijn rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezonden. Na de nieuwsuitzending wordt de rede vanavond om kwart over acht herhaald. Duitsche successen aan liet Oostelijk front Aan het Donetzfront verscheidene plaatsjes bezet Hot D.N.B meldt: In het kader der af weer gevechten in het Noordelijke deel van het Oostelijke front heeft, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een sterke Duit sche stoottroep op 27 Januari, tijdens een actie in een boschachtig terrein, een bijzonder succes behaald. Het gelukte den Dui^schcn soldaten in een snellen aanval een bolsjewistisch kamp in het bosch uit te roeien. Een naburig kamp werd eveneens na een kort ge vecht met berjanning en al veroverd. In denzelfden sector ondernamen vrij sterke bolsjewistisch strijd krachten verscheidene vergeefsche aanvallen op een aantal kleine plaatsjes, in de nabijheid der Duitsche stellingen. De vijandelijke aanvallen werden overal door de Duitsche troepen afgeslagen, waarbij de vijand opnieuw aanzienlijke verliezen leed. Toen deze ge vechten voorbij waren, werden 135 gesneuvelde bols jewisten geteld. Bovendien werden talrijke mitrail leurs en ski-uitrustingen vati den vijand buitgemaakt. Duitsche troepen hebben voorts, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, op 27 Januari in het kader der harde afweergevechten aan het Donetzfront in plaatselijke tegenaanvallen den vijand verscheidene plaatsjes ontrukt. De bolsjewisten trachtten tevergeefs met steun van artillerie en pantserwagens, dc Duitsche tegenaanvallen op te houden De Duitsche troepen zetten echter hun met élan uitgevoerde aanvallen in weerwil van de koude en den hevigen sneeuwval met succes voort tot het plaatsje van vijandelijke ele menten was gezuiverd. Tijdens deze gevechten vernie tigden deze troepen vier vijandelijke pantserwagens cn maakten zij zes stukken geschut bult. Toen de vijand later door op meedoogenlooze wijze zijn men- schen ln den strijd te werpen nog eens een aanval deed op het door de Duitsche troepen bezette plaatsje, stortte de ^anval in het Duitsche afweervuur ineen. 350 gesneuvelde bolsjewisten bleven op de sneeuw velden lfggen. Op een andere plaats hebben deelen van een Duitsche pantserdivisie succesvolle plaatselijke tegenaanvallen gedaan. De Duitsche pantserwagens stieten op ver rassende wijze in de stellingen van twee vijandelijke compagnieën, waarna deze compagnieën na een kort doch hevig gevecht werden vernietigd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1