'Akkertje VICKS HOESTBONBONS Emser-Water TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 30 Jan. 1942 Het Nederlandsch Tooneel Gysbreght van Aemstel Van Schoonhoven was de eerste Gysbreght dien ik heb gezien. Jaren lang had hij de titelrol in Von- del's werk gespeeld en zijn Gysbreght was zoo als trouwens heel de opvoering van het vroegere Neêrlandsch een wat verouderde, min of meer saaie traditie geworden. Willem Royaards bracht de vernieuwing en na hem hebben heel wat acteurs de wapenrusting van den Heer van Aemstel aange trokken. Ik herinner mij Saalborn, Verkade, Paul Huf,. Ko van Dijk en Albert van Dalsum. Dit jaar heeft men aan John Gobau deze groove rol voor het eerst toevertrouwd en zoo stonden thans twee Vla mingen van origine Gobau en Magda Janssens als Gysbreght en Badeloch naast elkander op het tooneel. Hun spel sloot zich goed bij elkander aan. omdat zij beiden vooral het menschelijke minder dan het klassieke in deze twee figuren ga ven. Gobau zette het treurspel, anders minder „gedragen" in dan wij. gewoon zijn. Er klonk vreugde in zijn stem over de verlossing van zijn stad en die vreugde soiegelde zich ook af óp zijn gezicht. Hij was de godsdienstige soms zelfs hui selijke vader en tegelijk toch ook de krijgsman, de laatste vooral in zijn gesprek met den heer Van Vooreri, waarin hij echter te weinig tegenspel kreeg van Ludzer Eringa en tegen het slot, als hij ten strijde wil trekken. Magda Janssens was een temperamentvolle Badeloch. Zeer expressief en dra matisch gespannen zeide zij den droom en aan het slot was zij van groote dramatische kracht. Het geheel was minder bewogen dan onder de regie van Defresne. Van der Lugt Melsert is weer teruggekeerd tot de meer statische opvatting van Royaards, als is er dan ook geen sprake van navol ging. Zoo hield hij gelukkig Rafael on zichtbaar en deze Engel maakte grooten indruk door de klare stem van Guus Hermus. Frits van Dijk staat in deze opvoering als Arend bovenaan. Hij is de sóldaat, zijn reciet was prachtig beeldend en zijn sterven werd een der meest aan grijpende momenten van deze over het geheel zeer goede voorstelling. Louis van Gasteren heb ik in het verhaal van den Bdde wel eens gelukkiger ge hoord. Het begin was o.a. van hem vrij mat, maar hij steeg langzamerhand en ontroerde in het frag ment, waarin hij den dood van Klaeris vertelt. (Een uitstekenden, vooral voortreffelijk acteeren- d'en Vosmeer zagen wij van Cor Hermus hoe goed bijvoorbeeld was het spieden naar ,de reactie van zijn woorden en hij was dan ook een der bes te Spies die ik mij herinner. Henri Eerens en Johan Elsensohn de laatste vooral waren soldatesk als Van Egmont en Diederich van Haar lem en in den ouden Willebrord van Johanyte Wechel trof ons.weer de mooie, sonore stem dezen acteur. De bisschop van Roemer miste de heiligheid, die ik mij om dezen geestelijke denk, al had hij dan ook wel waardigheid. Broer Peter een toch zeer belangrijke rol had ik gaarne ster ker bezet gezien. De eenvoudige oplossing der reijen vond ik zeer gelukkig. Jenny van Maerlant zei de reij van de Amsteraamsche Maegden met haar mooie, donkere stem zeer expressief, Elise Hoomans wier timbre veel hooger is trof mij meer door haar gevoelig zeggen in de Rey van Edelinghen. Nel Snel heb ik minder kunnen waardeeren m de Rey van Klaerissen, die te vlak gezegd werd en ook in de streng gezegde Rey van Burghzaten van Vera Bondam miste ik de gevoeligheid en teerheid van deze prachtige verzen. De vrij goed bezette zaal heeft in stille, gespan- ren aandacht de opvoering gevolgd en aan het slot den spelenden een zeer warme ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. „PENSION RUSTIG". Mevrouw Charlotte Kohier zal op Donderdagavond 5 Februari In den Stadsschouwburg te Haarlem nog een voorstelling geven van „Pension Rustig" van W. Burgers. HOE DE DIEREN ZICH VOEDEN. Dezer dagen heeft prof. Jordan voor de Aquarium- vereeniging „De Natuur" te Haarlem en de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, afd. Kennemerlana, een causerie gehouden over het onderwerp. „Hoe de dieren zich voeden". De spreker ging daartoe na, op welke wijze ver schillende vertegenwoordigers der hoofdafdeelin- gen van het dierenrijk hun voedsel tot zich ne men en vond daarbij natuurlijk gelegenheid op tal van merkwaardige functies te wijzen. Hij wees op den dienst der monddeelen bij de zoogdieren, doch ook op dien van zuignappen, tentakels en vangar men. die anderé dierensoorten in staat stellen, aan den kost te komen. Verder behandelde hij eenige mogelijkheden, die het schepsel ten dienste ataan, om zich te voeden als er zich moeilijkheden voordoen. Als bij een zeester de mossel niet in de maag kan dan gaat de maag in de mossel! Als de prooi te groot is voor het zonnediertje dan smelt het er mee samen en ze dineeren getweeën. Zoo is er veel wonderlijk in de natuur geregeld en tal van technische probleem, waar wij menschen nog mee zitten zijf» door de natuur reeds volkomen opge lost Prof. Jordan, die zijn veelomvattende stof behan delde op de wijze van iemand, die een gedegen ken nis aan een groote liefhebberij paart, werd voor zijn boeiende causerie met een hartelijk applaus beloond. KOSTERS-JUBILEUM IN DE LUTHERSCHE KERK TE HAARLEM. Op Zondag 1 Februari a.s. hopen de heer en mevrouw A. Colijnvan Heulen hun 12y2-jarig jubileum 'te vieren als koster en kosteres van de Luthersche kerk te Haarlem. Mocht de Kerkeraad den heer en mevrouw Colijn pas begin December j.l. gelukwenschen met hun zilveren huwelijksfeest waarmede ook eenige honderdtallen gemeente-leden hen kwamen feliciteeren; thans achtte cje Kerke raad het begrijpelijk het jubileerende kos- terpaar wederom te huldigen. Deze huldiging vond plaats in de vergadering van 24 Januari, waarbij een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Allen, die dit vriendelijke en voor ieder klaar staande kosterpaar kennen, begrijpen, dat deze menschen zulk een belangstelling verdienen. In den diens* van Zondag 1 Februari a.s. onder leiding van Ds. Brandt zal het koperen ambtsjubileum van koster en kosteres worden herdacht. „OFFICIEELS LANDBOUWMEDEDEELINGF.N" VOOR NOORD-HOLLAND. Ter nadere toelichting van de gebruikelijke persberichten, welke in advertentievorm worden gepubliceerd door de L. C. O.'s en P. I. C. A. s is men vanwege den persdienst van het Departement van Landbouw en Visscherlj over gegaan tot het doen plaatsen van een officleele door de Provinciale Voedselcommlssarissen te verzorgen land- bouwrubnek in de dag-, nieuws- en landbouwbladen. Het ligt tn de bedoeling, deze fubriek genaamd „Offlcleele l.andbouwmededeellngen" eens per week te doen plaatsen. In deze rubriek zullen worden opgenomen, toelichtingen op genomen maatregelen, herinneringen aan vervaldata ?n korte vragenrubrlek enz in verband met bodemproductie en voedselvoorziening Wat betreft het stellen an vragen wordt medegedeeld, dat deze het liefst 2 weken vóór de plaatsing (schriftelijk) ln het bezit moeten zijn an den Persreferent van den Voedselcommlssaris voor Noord-Holland. Kerkplein 13 te Alkmaar. De zuivere landbouw- en veeteeltkundlge mededeelingen zullen alleen met medewerking van^de daarvoor bevoeg de Instanties geplaatst worden. Aangezien deze „Officleele mededeelingen". welke dus regelmatig wekelijks zullen verschijnen, de landbouwers ter ten goede zullen komen, wordt verwacht dat van de2e mededeelingen naast de gebruikelijke persberichten, goede nota zal woiden genomen. HLTSSLACHTTNG. Zooals reeds in een officleele perspublicatie is bekend gemaakt, moeten particulieren hun varken voor huls slachting bestemr, vóór 1 Februari 1942 hebben laten slach ten. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt. Varkens bestemd voor huislachllng. welke vóró dien datum niet zijn geslacht, moeten geleverd worden aan de Veehouderij Centrale Dit geldt niet voor Instellingen. In het algemeen kan er maar één varken voor huis slachting geslacht worden. RUNDVEE-MERKEN. Indién een rund gemerkt, ingevolge de verplichte registratie zijn merk verliest, is de veehouder verplicht hiervan onverwijld kennis te geven aan zijn Bureauhou der. Indien mogelijk moet het merk aan den merker inge leverd worden. STIERKALVEN. Na I Februari 1942 mogen er geen stierkalven meer aan gehouden worden, indien zij niet van e.en identiteitsbewijs zijn voorzien Dit is niet van tóépassing, indien het stierkalf jonger dan één maand is, en aangetoond kan worden, dat schet sing binnen 5 dagen na de geboorte is aangevraagd. Met ingang van 1 Februari 1942 komen alleen die gele verde stierkalven in mindering van de verplichte leve ring, welke zijn voorzien van een identiteitsbewijs, of een verklaring, dat wegens het niet voldoen aan de eischen, geen identiteitsbewijs kan worden uitgereikt. Schetsing van een ongeregistreerd stierkalf wordt thans alleen maar toegestaan, indien in de afgeloopen 2' jaar ook een zoodanig kalf van een identiteitsbewijs ls voor zien. Is dit niet het geval, dan moet het kalf direcl gele verd worden. VARKENS. Na 1 Februari 1942 mogen er nog alleen fokzeugen op een fokvergunning en varkens beneden 40 K.G. aanwezig zijn. Het aantal fokvergunningen staat in verband met de toe wijzing. EXTRA TOEWIJZING RUNDVEEVOEDER INZAKE AFLEVERING 7 LITER MELK. Daar 45 der veehouders hun aanvrage onvolledig, of foutief hadden ingezonden, Is ln de verzending der bonnen vertraging ontstaan. De laatste toewijzingen zijn binnen enkele dagen ver zonden, terwijl 30 K.G. *>er koe ls toegewezen. Er zal echter nogmaals een extra toewijzing worden verstrekt. Veehouders, die hiervoor ln aanmerking wenschen te komen gelieven hiervoor schriftelijk een aanvraag in te dienen aan het Bureau van den Voedselcommlssaris. Afdeeling Veevoederdistributie te Alkmaar (ook op de enveloppe dit adres) onder opgaaf van duidelijk adres, organisatie nummer, aantal melk- en kalfkoeien en bij- zending der melkbriefjes van de periode 4 Januari t.ift. 17 Januari 1942, waaruit moet blijken, dat in bedoelde periode minstens 4 Liter melk per koe en per dag moet zijn afge leverd. Aanvragen die na 7 Februari a.s. in ons bezit komen, of die foutief of onvolledig zijn, worden niet meer in be handeling genomen. De melkbriefjes worden gelijk met de toewijzingsbon teruggezonden. Vergeet vooral niet deze melkbriefjes in te sluiten. UITSTEL VAN LEVERING EN WEIDECONTRACTEN VOOR SLACHTSCHAPEN. Het blijkt, dat meerdere schapenhouders in Noord- Holland nog niet bekend zijn met de regelingen, getroffen voor de levering van slachtschapen. Allereerst is een maatregel getroffen, waarbij een alge- meene wijziging wordt aangebracht in de leveringsdata van slachtschapen- Deze wijziging hangt nauw samen met de rubriek, waarin men een aanslag heeft ontvangen. Rubriek A. De uiterste leveringsdatum voor deze briek (schapen, geboien vóór 1941) is gewijzigd vai Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B. De uiterste leveringsdatum voor deze rubriek (sCJiapen. geboren ln 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 in: a. 14 op 15 September 1942 1/4 op 15 October 1942 1'4 op 15 November 1942 1/4 op 15 December 1942 indien de leveringsplicht 4 of meer bedraagt. b. Uiterlijk 15 November 1942, indien de leveringspllcht minder dan 4 stuks bedraagt. Degene, die dus een aanslag in rubriek A (schapen, ge boren vóór 1941) heeft ontvangen, heeft derhalve tot Sep tember 1942 den tijd zijn leveringsplicht in orde te maken. Neèm'n UITGAAN Heden VRIJDAG 30 JANUARI. Palace: „Snugger en Co", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Slotaccoord",. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine ge kust?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. ZATERDAG 31 JANUARI. Lange Margarethastraat 13: Literaire Club, Mar guerite Couperus, 7.15 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. Degene, die een aanslag in rubriek B (schapen, geboren in 1941) heeft ontvangen, kan zijn weide schapen rustig laten loopen. daar de leveringsdata hiervoor eveneens zijn gewijzigd (zie hiervoor). Nauw ln verband met de wijziging in de leveringsdata staat de regeling t. a. v. de weldecontracten voor schapen. Deze ocntracten komen vrijwel overeen met de mest- contracten voor rundvee. De bedoeling met deze weide-contracten voor schapen is deze, dat alle schapen gecontracteerd moeten worden, waarvan een aanslag (hetzij in rubriek A en of in rubriek B) is ontvangen en die door een anderen schapenhouder gekocht en geweid worden. Op deze wijze kan de leverings pllcht van dengene. die den aanslag heeft ontvangen in orde worden gemaakt. Men wordt dus aangeraden, de regeling van een en ander niet te lang uit te stellen. Bij eventueele moeilijkheden prate men ook eens met zijn handelaar of anders met den Plaatselijken Bureauhouder. De weidecontrecten dienen te worden aangevraagd bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland. Afd. Schapen. Kerkplein 13 te Alkmaar. Een datum, waarvóór deze weldecontracten voor schapen dienen te worden aan gevraagd, wordt niet gesteld. VEELEVERING. Per 1 Desember 1941, mochten de veehouders niet meer runderen boven 1 jaar ln voorraad hebben, dat hun toe wijzing bedroeg, vermeerderd met het aantal, welke op bijzondere wijze gedekt zijn door een bewijs, dat ze bo ventallig aangehouden mogen worden, b v. door een mest- of opzetcontract, een exportcontract of een bewijs van uitgestelde levering. Zij die boven dit aantal nog z.g. vrije koeien in voorraad hadden waren in overtreding. Thans wordt aan de hand van de inventarisatlegegevens van 1—6 Efccember 1941 nagegaan, bij welke veehouders dit het geval ls geweest. Kunnen geen motieven worden aangevoerd, waaruit kan worden opgemaakt, dat de runderen boven de toewijzing in voorraad móchten worden gehouden, dan wordt de le veringsaanslag voor 1941 verhoogd met het aantal runde ren. dat bij de Inventarisatie van December 1941 te veel op het bedrijf aanwezig was, ook al zijn deze runderen naderhand verkocht of aan de N. V. C. geleverd, met de bedoeling deze runderen op de levering van 1942 in minde ring te brengen, dan zal toch de aanslag 1941 worden ver hoogd en zal dit aantal alsnog op de levering 1941 moeten worden geleverd. Deze verhooging van den aanslag 1941 kan door betrok kenen binnenkort worden tegemoet gezien. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. De medewerking van de Nederlandsche boeren Is tot dusverre ten aan zien van het scheuren van grasland prachtig geweest. Er werd vrijwillig een zeer groote opper vlakte ter scheuring opgegeven: thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. In sommige streken ls dit vrijwel 100 V* in andere stre ken is dit tengevolge van verschillende omstandigheden veel minder. Is ln het algemeen de wil tot medewerking groot, in sommige gevallen, en gelukkig behoort dit tot de uitzon deringen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aan wezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking niet afhankelijk kan worden ge laten van dezen onwil: met de noodige gestrengheid zal hier dan ook tegen worden opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgeven, of zij wien de scheurpllcht werd opgelegd en die tot dusverre aan de be lofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aangepakt. De Bodemproductiewet biedt de mogelijkheid deze ge- bruiksgei echtlgden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar; terwijl bovendien maat regelen kunnen worden genomen, waarbij de werkzaam heden op hunne kosten kunnen worden verricht of/en het gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. Eerstdaags zal met de controle worden aangevangen en bij in gebreke zijn zullen de noodige maatregelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen belang in ernstige overweging gegeven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. DE REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. „Offlcleele Landbouwmededeelingen" No. 1. (Adv. Ingez. Med.) Het gebruik van gedroogde groenten 's GRAVENHAGE 27 Januari. Het Voorlichtingsbureau an den Voedingsraad schrijft: Nu er ln de groentewinkels -einig versche groenten te krijgen zijn, ziet men meer en leer de „gedroogde'' groenten verschijnen. De techniek •an het drogen ls langzamerhand zeer verbeterd en er zijn thans verschillende goede soorten ln den handel ver krijgbaar. Hebben deze groenten nu waarde voor de voe ding en ls het verantwoord om hiervoor een deel van het huishoudgeld uit tegevenf Zij bevatten vrijwel alle voe dende bestanddeelen van de versche groenten. Alleen het grootste gedeelte van het water ts vcrivijderd en bij deze bewerking zijn enkele vitaminen verloren gegaan. Het is daarom van belang bij een maaltijd met deze groenten een rauw slaatje le geven of aan een stamppot en soep het laatste oogenbllk een kleine hoeveelheid rauwe groente toe te voegen. De verpakte soorten zijn het minst aan bederf onder hevig. Het ls echter aan te raden om na opening van het pak de groente spoedig op te gebruiken. ZU trekt n.l. gemakkelijk het vocht uit de lucht aan en gaat dan schim melen. Daar de Inhoud van de pakjes zoo gebruikt wordt en er geen afval meer ontstaat, is deze groente voordee- lig in het gebruik. In het algemeen rekent men. dat 100 g. gedroogde groenten overeenkomt met 1 kg. versche groenten. Het water, dat bij het drogen verloren ging. wordt door vooraf weeken of langeren tijd zachtjes koken weer aan de groenten toegevoegd. Dit moet voldoende lang geschieden, wil de groente niet hard en onsmakelijk blijven. Het ge bruik van gedroogde groenten ln soep is wel bekend, maar maakt u er ook eens stamppot mee klaar. STAMPPOT VAN GEDROOGDE WORTELEN (voor 4 personen). 200 g. schapenvleesch of rundvleesch. 100 g. gedroogde wortelen. 2 kg. aardappelen, 2 flinke uien (of prei), wat boter of vet, 100 g. rtiuwe winterpeen, c.a. 1% liter water, De wortelen wecken. Het in blokies gesne den vleescn met de ui (prei) in de boter bruin bakken, de gedroogde wortelen met de op het pak voorgeschreven hoeveelheid wafBr (ca. lfö liter) toevoegen en alles zacht jes 40 min. koken. Nu de in stukken gesneden aardappe len en uien toevoegen en alles samen gaar laten worden. De aardappelen en groenten stampen en vlak voor het opdienen de boter en de geraspte rauwe wortel, erdoor roeren. HOE VIERT NEDERLAND HET FEEST DER HERLEVING? Prijsvraag van den Ned. Omroep. De persdienst van den Ned. Omroep deel: mede, dat de Ned. Omroep een prijsvraag heeft uitge schreven in verband met het a.s. Paaschfeest. De beoordeeling zal geschieden in twee groepen: a. beschrijving van levende Paasch- en voorjaars gebruiken en -spelen in eiken vorm; b. beschrijving in zoodanigen vorm, dat deze zich leent voor on middellijke uitzending. In het eerste geval zullen enkel prijzen en premies worden uitgeloofd. In zenders in rubriek b daarentegen zullen behalve prijs of premie een honorarium ontvangen bij uit voering van hun werk. Inzendingen moeten voor 22 Februari a.s. aan den Nrfd. Omroep worden ge zonden. BEGRAFENIS DéSIRé PAUWELS. AMSTERDAM, 29 Januari. Onder groote belang stelling is hedenmiddag op de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk tte Amsterdam het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Désiré Pauwels in Teven der groote figuren uit den ouden operatijd. Vele vrienden en bewonderaars waren op de begraafplaats aanwezig, om den eens zoo gevierden zanger de laat ste eer te bewijzen Echt Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij handels- Hoest - Verkoudheid - Griep merk Prijs thans 50 cent per flesch Lel op Besteed uw geld goed 's GR AVEJNHAGE 29 Jan. Meer dan in vroegere tijden is de huisvrouw erop bedacht „waar" voor haar geld te krijgen. Dat wil ook zeggen, dat wanneer zij mkoopen voor de maaltijden doet, deze inkoopen werkelijk van waarde voor de voeding moeten zijn. Wanneer men de artikelen koopt, welke op de bonnen verkrijgen zijn, dan ontvangt men verschillende belang rijke voedingsmiddelen. Het beste doet men dan ook het geld. dat voor de voeding besteed kan worden, allereerst te ,eebru1ken om datgene te koopen wat er op de bonnen te Krijgen ls. Besteedt men echter meer geld aan de voeding, dan gaat het er om de juiste keuze te doen uit datgene wat men vrij koouen kan. n.l uit: visch, mosselen en garnalen- en de gestoomde, gerookte, gezouten of gedroogde producten ervan. Taptemelk en karnemelk en kwark en yoghurt, voor zoover zly verkrijgbaar zijn. Versche, gedroogde en in gemaakte groenten. De surrogaten van alle mogelijke artikelen. Waar moet men de keus op laten vallen? Nu zijn er verschillende surrogaten .welke weinig voe dingswaarde hebben. Visch, taptemelk en groenten zijn daarentegen zeer waardevol en goed voor de gezondheid. De prijzen van groenten en visch zijn hooger geworden, doch er zijn ook heel wat surrogaten, die niet bepaald goedkoop te noemen zijn. Als men nu bedenkt, dat men voor een bepaald surrogaat met weinig voedingswaarde bijna evenvee' betalen moet als voor een levensmiddel, dat werkelijk voedt, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat dat surrogaat een duur voedingsmiddel ls. Men moet echter de surrogaten ook weer niet al te zeer verwerpen. Zij kunnen het leven heel wat veraangenamen en goede hulpmiddelen in de keuken zijn. Menig gerecht, waarvoor men op het oogenbllk eenige ingrediënten mist, kan men toch toebereiden en goed van smaak maken met behulp van surrogaten. Wanneer er echter, nadat alles wat er op de bon verkrijgbaar is, ls aangeschaft, weinig geld meer overblijft om andere voedingsmiddelen te koopen, ver diént het aanbeveling dat geld aan producten te besteden, die werkelijk waarde voor de voeding hebben en die even zeer tot den goeden smaak van de gerechten bijdragen. Vul daarom als het eenigszlns kan de maaltijden aan: met eiwitrijke producten als mosselen, garnalen, visch en gerookte en gestoomde producten daarvan; met taptemelk, kèrnemelk, yoghurt en kwark: met versche groenten en zuurkool en als deze niet te krijgen zijn niet met groenten uit het zout maar met gedroogde groenten. Als u daaraan het geld besteedt, hebt u het goed be steed. (A. N. P.). 's GRAVENHAGE 29 Jan. Op bevel van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland is met ingang van 1 Februari 1942 de titel van het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defensie gewijzigd In „commissaris voor de belangen van de voormalige Ne derlandsche weermacht". De bevoegdheden van den com missaris zijn dezelfde als die van het hoofd van het afwik kelingsbureau. Als commissaris is aangewezen de kapitein van den generale* staf B. R. P. F Hasselman. tot dusver hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. Correspondentie, bestemd voor het afwikkelingsbureau dient dus mét ingang van bovengenoemden datum te wor den gericht aan ..den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht." -GRAVENHAGE. 29 Jan. De commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ten aanzien van de verstrekking van insuline door de al- gemeene ziekenfondsen bepaald, dat iedere arts be voegd is, zonder voorafgaande machtiging van den controleerend geneesheer of van de medische instan tie. welke diens functie in dit opzicht voorloopig waarneemt, per patiënt eenmaal ten hoogste 200 in ternationale eenheden insuline voor te schrijven, mits op het recept worde vermeld „cito, zonder machti ging". Indien de arts het voor verdere behandeling van den betrokken patiënt noodzakelijk acht. insuline te blijven voorschrijven, is hij hiertoe slechts bevoegd na voorafgaande machtiging te hebben verkregen van den eontroleerend geneesheer Algemeene ziekenfondsen, bij welke reeds vóór I November 1941 een commissie ter controle op het !n- suline-gebruik bestond, kunnen voorloopig aan deze commissie de taak van den controleerend geneesheer blijven opdragen. DE UITVAARTDIENST VOOR GENERAAL PABST. TOKIO, 29 Jan. (Domei). De uitvaardienst voor wijlen generaal ,T. C. Pabst. den Nederlandschen ge zant en oudste lid van het corps diplomatique te To kio. die 24 Januari j.l. alhier in het St. Lucas-zieken huis aan hartzwakte is overleden, is hedenochtend om 10 uur gehouden in de kapel van het ziekenhuis De dienst werd gehouden door Nederlandsche en Ja- pansche geestelijken en bijgewoond door den Ameri- kaanschen ambassadeur Joseph C. Grew, den Brit- schen ambassadeur Sir Robert Craigie, die beiden speciaal verlof hadden gekregen om den dienst bij te wonen, voorts door den Franschen ambassadeur Charles Arsène Henry, den Braziliaanschen ambassa deur Frederico de Castelloblaneo Clark en door de gezanten van Zweden. Spanje Noorwegen, Denemar ken, Iran. Portugal, Zwitserland, Chili, Finland. Af ghanistan en door vertéfeenwoordigers van de ambas sades van Dultschland. Italië, de Chineesche nationale regeering te Nanking, Thailand en de Sovjet-Unie» De uitvaartdienst werd verder bijgewoond door Hirota, oud-premier, Sjidehare en Sato, beiden oud-ministers van buitenlandsche zaken, en een aantal ambtenaren van het Japansche departement van buitenlandsche zaken. Er verluidt, dat het stoffelijk overschot ter aarde besteld zal worden op de Tama-begraafplaats in de buitenwijken van Tokio, zulks op wensch van den overledene. 's-GRAVENHAGE. 29 Jan. In verband me< de omstandigheid, dat ondersteunde werkloozen, die met het oog op sneeuwval tijdelijk werkzaamheden bui tenshuis verrichten, twee derde van deze verdiensten voor zich mogen behouden, heeft de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken nader be paald, dat ten deze het maximum van art. 10a dei- steunregeling niet geldt, zoodat de bepaling, dat het uit te keeren steunbedrag plus gezinsinkomsten nooit meer mogen vormen dan anderhalf maal het theore tisch steunbedrag hiervoor buiten werking in gesteld. Onder buitenshuls verrichte werkzaamheden wordt uiteraard alleen verstaan z.g. buitenwerk, d.w z, werk zaamheden op straat, op daken, op het veld en wat dies meer- zij Peulvruchten te duur verkocht De arbeider L. A/B. te Beverwijk had een partij peulvruchten gekocht; hij verkocht deze te zamen met 15 kisten snijboonen, 15 kisten pronk- boonen en 10 zakken spercieboonen aan J. te Am sterdam. Opsporingsambtenaren van de Inspectie voor de Prijsbeheersching kwamen deze transacties op het spoor en stelden verkoop tegen te hooge prijzen vast. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft B. veroordeeld tot een boete van 300 en J. tot een boete van f.25, de peulvruchten i boonen werden verbeurd verklaard. Groenten- en Fruithandel beboet met 2250.— Een N.V. Vruch'.enconserven Groenten- en Fruit handel te Beverwijk had gedurende een jaar ver schillende groote hoeveelheden vruchtenpuit) ver kocht tegen te hooge prijzen. Wegens prijsopdrij ving is de N.V. door den inspecteur voor de Prijs beheersching te Amsterdam veroordeeld tot een boete van 2250 waarbij rekening Is gehouden met de onrecbtnTatig behaalde winsten. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 10.70 per K.G Tong f8.60—f7.50 per K.G Kleine schol le s. f 160: Kleine schol 2e s. f 138—f 120; Puf- schol le s. f706—f72; Pufschol 2e s. f66—f38: Groote bot f 186—f 144; Kleine bot f 145—f 110; Groote schar f 144—f rë2; Kleine schar f68—f42; Pufschar f 32—f22; Wijting f 144- f126. alles per 50 K.G.Kabeljauw f 50—f 26 per'fctuk. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 25 mnct. f 1824. VL 103 Voorbode 25 mnd. f 1498; VL 83 Cornells 45 mud. f 4160: VL 80 Gezin a 100 mnd. f 10.349; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 mnd. f 994; IJM 21 Corry 35 mnd. f 2353- IJM 22 Ita 40 mnd. f2499: IJM 107 Johanna 25 mnrl. f 1962» IJM Shamrock 15 mnd. f917; IJM lil Olympla 25 mnd. f 1289; IJM 417 Derika 7 35 mnd f3107; IJM 18 Jan Mayen- land 25 mnd. f1719; IJM 29 Zeeleeuw 40 mnd. f 2380; IJM 102 Vios 5 40 mnd. f 2439. Kotters: HD 108 f1614; HD 125 f 1743. Loggers: VL 166 f3230; KW 107 f 768. 'DE ONDERLINGE COMPETITIE VAN D. C. IJ. De club verliest haar oud tehuis. De Damclub IJmulden, die reeds vele van haar club avonden en wedstrijden in de bovenzaal van Hötel Ken- nemerhof hield, heeft hier Dinsdag noodgedwongen en onverwacht, haar laatsten clubavond moeten houden Door bijzondere omstandigheden is de zaal. voorloopig althans, niet meer beschikbaar. D. C. IJ. zal dus naar een ander clubgebouw moeten ofnzlen. wat echter gezien de tijds omstandigheden, een moeilijke taak is. De competitie in de A groep der hoofdklasse wist Laros, na een fraai ge speelde partij tegen de Jong. zijn leiderspositie, door een overwinning le verbeteren. De strijd om 't kampioenschap Is echter nog lang niet beslist, daar de Boer slechts me vier punten achterstand, en een partij minder, op de twee de plaats volgt. De twee partijen die nog tusschen belden rivalen gespeeld moeten worden, zullen hier wel van be- slissenden Invloed zijn. Suyck die zoo fraai gestart was. is danig afgezakt, door de twee nederlagen die hij tegen Laros leed. Hij staat nu acht punten achter doch een wedstrijd minder, c vrijwel kansloos. In de hoofdklasse groep B, welke van belang is voor de degradtatie-candidaten, ls de strijd zoo goed als beslist. De hekkesluiter Bal leed opnieuw een nederlaag, zoodat hij degradeei. Ook Hoek zal hieraan wel niet komen. De eerste klasse laat ons een prachtigen strijd zien. Hier wordt dan ook fel gestreden, om de begeerde pro motie naar de hoofdklasse. Door het weinige krachtsver schil onderling, is het nog niet, te zeggen, wie cr hier de beste kans heeft. Moemnteel heeft Van Straten de leiding, doch hij wordt ernstig bedreigd door Schenk. Jonker en Brandenburg In de tweede klas heeft de oud-hoofdklasser v. d. Velde de leiding en zal tezamen met Beets, wel promoveeren. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Laros—De JcAig 2—6; v. d. Heyde—De Jong 2—0; DiederlksG. Bal 2—0. Eerste klasse: Jonker—Brandenburg afgebroken; Koet sier—Van Straten afgebroken; H. SchaapSelderbeek 2—0. Tweede klasse: Riedeman—Middelkoop 2—0; v. d. Velde Oss 1—1; Middelkoop—Waal 0—2. VEISEN VACANTIE. De schooljeugd heeft tot Maandag a.s. vapantie. UITBREIDING CENTRALE KEUKEN. Het ing. bureau Dwars. Heederlk en Verhey te Amers foort heeft het uitbreiden van de Centrale Keuken alhier onderhands gegund aan de -N.V. Bouw- en Exploitatie- Mij. „Santpoort" te Santpoort voor f 14.000. BEVERWIJK Jaarvergadering „Plan-Wesl,v In het Witte Kruisgebouw hield de Winkeliers combinatie „Plan West" Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer E. van Rookhuizen. haar jaarvergadering. In ziin openingswoord kon de voorzitter tot ziin genoegen eonslateeren, dat het afgeloopen jaar voor de combinatie zeer goed geweest is. Voor het eerst sinds het 10-jarig be staan heeft het aantal uitgereikte waardezegels de twee millioen gepasseerd. Spreker herinnerde voorts aan het overlijden van de heeren W. G. van Kla veren en J. Broekhuizen. In het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Kors, werden alle werkzaamheden gereleveerd. Niet minder dan 2.110.400 zegels werden uitgegeven, wat belangrijk meer is, dan het vorig jaar. Blijkens het financieele overzicht van den heer S. Scheerman bleken de uitgaven f 1581.14 en de ontvangsten f 1922.63 bedragen te hebben. Een batig saldo dus van f 341.49. Aan volle zegelboekjes werd totaal f 8343 uitbetaald, zjjnde 4174 boekjes. Aan waardebonnen werd f 760.50 uitgekeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren E. van Rookhuizen, E. Zijp en G. C. H. Tabak herko zen. Jachtavontuur. MARGUERITE COUPERUS. Marguerite Couperus zal Zater dagavond 31 Januari voor de Lit teraire Club in het H.M V.J -ge bouw Lange Margarethastraat K optreden met haar Volksliederen- programma „Het Nederlandsche volkslied door de eeuwen", histo rie, cultuur, folklore in het lied der Middeleeuwen, 16e eeuw. 17e eeuw en onbekende Boerenliederen uit Noord en Zuid van eigen land. DE OPENBARING VAN JOHANNES. A.s. Zondagmiddag geeft de voor drachtskunstenaar Henk Schaer een buitengewonen voordrachts middag. »Op het programma staat: De Openbaring van Johannes, voorstelling vindt plaats in St. Bavo te Haarlem en vangt aan om half drie. Het vierjarig dochtertje van den heer Toonstra te Vroomshoop is in een teil met kokend water gevallen en aan gevolgen overleden Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van 5^ WINTERHULP KEERT f UIT. Naar wij vernemen zal de afdeeling Beverwijk van Winterhulp Nederland in het begin van de volgende week f 4000 uitkeeren aan steun. Openbare verkooping Donderdagmiddag is ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in het Kenncmer Theater een openbare ver- kooplng gehouden van eenige perceeien welland, aan den Provincialen weg te Uitgeest, groot 7.51.50 H A. De ver knoping geschiedde volgens de nieuwe bepalingen, gesteld door de Grondkamer. De welldhden werden per H.A. ver kocht; heivoor was door de Grondkamer een maximum prijs gesteld. Werd deze door meer bieders overschreden, dan zou loting beslissen, wie eigenaar van de perceeien zou worden. Met dien verstande echter, dat de tegenwoordige pachters hierbij de voorkeur hebben. Eén H A. van het eerste perceel, dat totaal 2.78.70 H.A. groot was. werd op geboden tot f2580. Daar ook de pachter de heer C. Heyne te Uitgeest tot de hoogste bieders behoorde, werd dit perceel aan hem gegund. Van het tweede perceel, dat totaal 4.73 H.A. groot was. ■erd één 1 H.A. opgeboden tot f1910. Ook dit perceel •erd aan den tegenwoordigen pachter. J. Heyne te Ulf- geest. voor den maximumprijs gegund. De maximumprijs was voor één H.A. vastgesteld op f 1525 cn do minimum prijs op f 1350 per H.A. R. K. GEZELLEN'KOOR. Het R.K. Gezellenkoor zal Zondag 1 Februari medewcr- king verlecnen aan een door de R. K. Zang ver een iglnb „Intar Nos" te IJmulden-Oost te houden concert. Beldo koren staan onder leiding-van den heer Lou Tervoort, alhier. Ondersteuning van armlastigen Een bedrag van 150 500 ls op de gemeentebegrooUng 1942 uitgetrokken voor ondersteuning aan armlastigen. Oe bedragen zijn als volgt geraamd: a. in geld f 115 000; b, rentelooze voorschotten f 10 000: c voor brandstoffen f 8500: d. voor hulp in de huishouding f4500: c. versterken de middelen f 6000; f. voor kleeding- en Ugglngsstukkcn schoeisel f 5000; in anderen vorm f 1500. Het sub. f geraamde bedrag is in verband met de prijs stijging der goederen gebracht op f5000 om de verstrekking van kleeding en dergelijke op dezelfde wijze als tot nu toe te kunnen voortzetten. Vorig Jaar bedroeg de raming f149.500. In 1940 werd uit-- gegèven f 174.074.60. Voorts wordt een bedrag van f 52.500 geraamd wegene verpleging en uitbesteding van armlasUgen. FRIESCIIE VEREENIGING. De Friesche vereeniging „Us Memmetael" orga niseert op Zondag 15 Februari in het K S.A.-ge- bouw een voordrachtmiddag. De heer v. d. Zee uit Hilversum zal het programma verzorgen. DE SLUITING DER SCHOLEN. De R.K. scholen blijven tot Maandag a.s. geslo ten. De Huishoudschool blijft eveneens de geheele •eek gesloten. De openbare scholen zullen vermoe delijk Vrijdag weer beginnen. DE MAXIMUMPRIJZEN. De Ned. Groente- en Fruitcentrale heeft geen wijziging gebracht in de thans geldende maximum prijzen voor groenten en fruit in het binnenland. AMATEURFOTOGRAFEN. De Beverwijksche Amateurfotografenvereeniging houdt op Dinsdag 3 Februari in het Vereenigings- gebouw aan de Oosterwijkstraat een bijeenkomst. Op het programma staat vergrooten. Negatieven möeten medegebracht worden. SANTPOORT GESLAAGD. Voor het diploma A. scheepswerktuigkunde is ge slaagd de'heer J. F. Kleefstra te Santpoort. AANBESTEDING. Bij te Utrecht door den directeur van Ge meentewerken gehouden aanbesteding voor het eenjarig onderhoud\van den straatweg Utrecht Vreeswijk was laagste, inschrijfster de fa. H. Bun schoten en Zn. te Santpoort met f 3473. TERRASVOGELS-NIEUWS. De Bloemendaalspelcrs De Jonge en Stoffers als mede Schoon van Stormvogels hebben overschrij ving gevraagd naar Terrasvogels. CULTUREELE FILM. De filmvoorstelling van ..Onverbreekbare Ban den" op Zaterdag a.s. gaat niet door. HAARLEMMERMEER GER. KERK. De heer K. Kramer, candidaat te Wormer, is be noemd tot hulpprediker bij de Ger. Kerk te Nieuw Vennep. Hij heeft 'de benoeming aanvaard. Roosevelt over de troepenlandingen in Noord-lerland GENèVE, 29 Januari. (D N B.) President Roosevelt heeft op de persconferentie in antwoord op een vraag naar het doel der Amerikaansche troepenlanding in Noord-Jerland. verklaard dat zes. acht of tien van dergelijke landingen in alle mogelijke gebieden ter wereld zijn ondernomen, maar weigerde bijzonder heden omtrent tijd en plaats hiervan mee te dedlen. Op de vraag of de namen der door Amerikaansche troepen bezette steunpunten in het buitenland niet algemeen bekend zijn, antwoordde hij dat men toch stellig niet van hem kon verwachten, dat hij zou mededcclen, waar zich Amerikaansche troepen be vinden. Nadere regeling der Ziekenfondsverzekering De persdienst van het N.V.V. schrijft: In af wachting van een regeling der Ziekenfondsver zekering voor werkloozen heeft de commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een week werkloos en het overige gedeelte verzekerd zijn, ge durende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dagcoupons kan dus in deze gevallen genoegen worden genomen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Januari 1942. Bevallen: 6 Januari B. J. A. PhilippoKluck d., 7 Jan. J. M. W. NassLensink. z. Jan. C. M. ZeilstraStam z„ B. G. Duijn—Smelter d., 9 Jan. A. Paulenvan der Ende z. Overleden: 6 Januari E. M., 1 m., d. v. E. L. Tomé, Voorhelmstr.; 7 Jan. L. M. M. Vollaerts 30 j. Kamperlaan; 8 Jan. G. Olof. 54 j., Wagenweg; T, PlaisierNugteren, 90 Rijksstraatweg. Rectificatie Ondertrouwd: 8 Januari: C. J. Visser en L. J. H. Fakken. Gehuwd: 29 Januari: G. C. Croese cn J. G. Ko* ning.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5