IN ENKELE REGELS Quisling: Noorwegen in het Nieuwe Europa Schouder aan schouder met Duitschland. Opbouw in Nationaal-Socialistischen geest. s-GRAVENHAGE, 31 Januari. Men gelooft een man uit onze landstreken voor zich te hebben. De nooge gestalte, het uitdrukkingsvolle maar toch ge sloten gezicht, blond haar en blauwe oogen, daarbij de terughoudende aard, dat alles verraadt het Noord sche karakter. Ook de vastberaden taaiheid behoort daartoe, waarmee Vidkun Quisling het eens als juist erkende doel nastreeft, om daarvoor door de geheele pers der democratie tot prototype van den landver rader gestempeld te worden. De Noorsche politiek werd gedurende tientallen jaren bijna uitsluitend door conjunctuurbewuste parlementariërs bepaald, die het volk opvoedden tot grof materialisme, tot een met zichzelf ingenomen burgerlijkheid zonder eenig natio naal gevoel. Geen wonder, dat een man. die strijd en offers verlangt voor een nationale en sociale vrijheid, voor een Germaansche gemeenschap, zelfs in het eigen land een in het begin bijna bovenmenschelijke taak te vervullen heeft. Met kennelijken trots bekent de Leider der Nasjonal Samling zich tot zijn mannen. Met een levendig ge baar accentueert hij het fci*. dat deze jonge vrijwil ligers met hun Duitsche kameraden tot een frontge meenschap aaneengesmeed zijn, die in elk opzicht voor beide doelen de beste ervaringen gebracht heeft. Uit hen ontstaat een voor Noorwegen volkomen nieuw type mensch, die na zijn terugkeer van de fronten niet alleen de beste militaire opleiding gehad heeft en be wezen heeft tot de beste soldaten te behooren, maar ook een beproefde drager der idee is. Zoo onaange naam het ook is, meent Quisling, deze jonge strijders op het oogenblik in Noorwegen bij het moeilijke werk der Nasjonal Samling te moeten missen, van zoo uitermate groote waarde zullen zij na hun terugkeer zijn. Voor alles zal de groote Germaansche verbonden heid door dezen gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme in hen zoo diep verankerd zijn, dat zij sterk en gedragen door hun geloof ook den binnen- landsch politieken strijd tot een goed einde zullen kunnen brengen. Vidkun Quisling betoogt vrijuit, wanneer hij over de gebeurtenissen komt te spreken, die Noorwegen in den oorlog voerden. Toen dc Europeesche oorlog uit brak. bevond Noorwegen zich, niettegenstaande oen zekere materieele welvaart, in een ernstige binnen- landsche en buitenlandsche crisis. Engeland en de Noorsche Engelschen en hun bolsjewistische bondge- nooten speelden in Noorwegen een duidelijk spel. De positie van Noorwegen als sleutel tot de Noordsche ruimte dreigde den Britten voor zeer doorzichtige doeleinden toegespeeld tc worden Het Jot heeft het anders gewild. De verbinding met het rasbewuste na- tionaal-socialistische Duitschland zal de nationale ver nieuwing in Noorwegen aanmerkelijk bespoedigen. Er zal een nieuw Noorwegen worden opgebouwd, dat op het nationaal-socialisme, de Noordsche levenswetten en een nauwe samenwerking met het Duitsche broe dervolk berust. De Noorsche vrijwilligers zijn de beste bevestiging van deze doelstelling. „Wij gelooven, dat het ons op deze wijze gegeven zal zijn, politiek en zedelijk een der belangrijke deelen van het nieuwe Europa te worden", zoo zeide Quisling onlangs. Bij lederen zin. die Vidkun Quisling spreekt, voelt men. hoe zeer hij al die jaren onder zijn kansloos schijnenden strijd en onder het gelach van den pro- Engelschen burger moet geleden hebben. Slechts en kelen luisterden naar zijn waarschuwende stem. En deze enkelen hadden geen invloed. Hij heeft tot aan de laatste critieke uren in April 1940 als een harts tochtelijk cn om zijn land bezorgd Vaderlander voor do waanzinnige neutraliteitspolitiek gewaarschuwd, doch deze toch niet kunnen verhinderen. Het Duitsche bestuur gaf de Noorsche instanties nog eenige maan den na de bezetting gelegenheid, de binnenlandsche toestanden te regelen. Toen dat in elk opzicht mis lukte, kwam de dag. waarop Quisling het program van de Nasjonal Samling als richtlijn voor den Noor- schen arbeid kon afkondigen. Quislings bijzondere belangstelling gaat uit naar het cultureele wérk, dat naast de politieke en eco nomische heroriëntecving het belangrijkst voor het contact met Duitschland is. De Leider der Nasjonal Samling legt speciaal den nadruk op het feit. dat de oude tradities en de trots op het onvervalschte germanendom in Noorwegen al tijd levend zijn gebleven. Zij waren slechts door den tijd van het liberalisme overwoekerd. Een groot deel van het volk was er zich niet meer voldoende van be wust. „Wij zuilen het jutst in dit opzicht niet moeilijk hebben, aan de overlevering aan te knoopen". zegt Quisling. Ook hiervoor zullen de vrijwilligers, die heden aan het Oostfront staan, de beste schakel vor men Daarenboven zal de meer intensieve uitwisseling der jeugd den band der germaansche broedervolken automatisch versterken. De Duitsche taal. die in de Noordsche landen uit overwegingen van werkelijk- heidspolitieken aard mede in de eerste plaats onder wezen werd. zal de voorkeur krijgen. De belangrijke Noorsche dichters en componisten voelden zich in Duitschland reeds immer thuis, eens Ibsen en Björn- son. tegenwoordig Hamsun en Sinding, die zich beide onvoorwaardelijk tot de Nasjonal Samling bekennen. Ook de uitwisseling in de kunst wordt stelselmatig geintensivcerd. In Vidkun Quisling gelooft een man fanatiek aan de kracht van het.Noordsche ras en aan de germaan sche gemeenschap, waarin hij om een plaats voor zijn Noorsche vaderland strijdt. UITGAAN Heden MAANDAG 2 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Populaire Chopin- avond Theo van der Pas. 7.30 uur. Palace: „Snugger en Co". 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Slotaccoord". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine ge kust?". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. DINSDAG 3 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en aes avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel. 10043. Marnix Apotheek, Mornixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197. 's Morgens storm en regen weinig kans op opklaring. Doornat en koud begint U Uwdagelijksch werk.Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgeknapt. kooit Ui fuUi/ Hoofdredacteur: O. .1. van Tilburg. Heemstede 1*1 v. Hoofdredacteur: G. V Lcenders, Heemstede Eerste medewerker: F. t'. Derks. Haarlem Telegramwisseling tusschen Führer en Duce Ter gelegenheid van den 30sten Januari Het D.N.B. meldt: De Duce heeft ter gelegen heid van den 9en verjaardag van het overnemen van de macht aan den Führer het volgende tele gram gezonden: „Terwijl het geheele nationaal socialistische Duitschland bezig is in volkomen overgave aan zijn Führer en in rotsvast vertrouwen in de overwinning den dag te herdenken, waarop u 9 jaar geleden de macht hebt overgenomen, richt ik tot u, Führer, de warmste gelukwenschen van het fascistische Italië en van mij persoonlijk voor de voortzettingvan uw groote werk en voor het welzijn van het Duitsche volk". De Führer heeft hierop als volgt geantwoord: „Ik dank u, Duce, voor de vriendelijke gelukwenschen die gij mij ter gelegenheid van den verjaardag van het overnemen der macht door de nationaal-socia- listen telegrafisch hebt doen toekomen. In de over tuiging dat ons gemeenschappelijk werk voor de vrijheid van Europa met de overwinning zal wor den bekroond, beantwoord ik ze met mijn meest oprechte wenschen voor een gelukkige toekomst van Italië, voor uw welzijn en het slagen van uw historischen arbeid". Ook de koning-keizer van Italië heeft den Führer zijn hartelijke gelukwenschen doen toekomen, waarvoor Hitier zijn dank betuigd heeft. De Führer heeft voorts gelukwenschen ontvangen van den Koning van Bulgarije, generaal Franco, maarschalk Antonescu, president Tiso en den Kroa- tischen staatsleider Pawelitsj. Ook voor deze ge lukwenschen heeft hij telegrafisch zijn dank be tuigd. Wijziging in het Engelsche kabinet op handen Neemt Lord Halifax ontslag? STOCKHOLM 1 Februari. Het D. N. B. meldt: De Londensche correspondent van „Dagens Nyheter" meldt dat Stafford Cripps lieeft geweigerd de portefeuille van voorziening te aanvaarden, hetgeen waarschijnlijk de officieele bekendmaking van de wijziging ln de Engelsche .peering zal vertragen. Lord Beaverbrook's bfenoeming tot le der der productie heet zeker te zijn. Groote groepen achten thans kolonel Llewellyn den waarschljniijksten candidaa: voor minister van voorziening. Beaverbrook's post maakt politiek organisatorische problemen actueel. Het belangrijkste is de kwestie der positie van Bevin als chef van Beaverbrook, wiens nieuwe functie formeel res sorteert onder het departement van arbeid. Het is duide lijk dat de Labour Party geen regeling wenscht, waardoor de bevoegdheden van Bevin worden beperkt. De „Daily Mail" schrijft: Naar verluidt heeft Halifax, de Engelsche ambassadeur in de Ver. Staten, zijn ontslag verzocht zoodra de omstandigheden dit veroorloven. De mogelijkheid bestaat dat Churchill dit verzoek zal inwilli gen. Er doen geruchten de ronde dat Duff Cooper tot op volger van Halifax benoemd zal worden, doch liet mini sterie van buitenlandsche zaken zou op het standpunt staan, dat een geschoolde diplomaat op dezen post benoemd dient te worden. Britsche vliegtuigverliezen BERLIJN 1 Februari. Bij de ondoeltreffende aanvallen an Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht op de kust der bezette gebieden in het Westen hebben de Engelschen volgens hun eigen opgave vier bommenwerpers verloren. Een andere Britsche bommenwerper was over dag aan de Nederlandsche kust in zee gestort. Quisling's verheffing tot minister-president Een belangrijke Europeesche politieke gebeurtenis, schrijft de Duitsche pers BERLIJN. 2 Februari (D.N.B.) De uitroeping van Vidkun Quisling tot minister-president van Noorwe gen wordt door de Duitsche pers gekenmerkt als een belangrijke Europeesche politieke gebeurtenis. De „Vólkischer Beobachter" kenschetst Vidkun Quisling als den Noorschen politicus die sinds jaren naar een samengaan met Duitschland heeft gestreefd. Het blad wijst op den strijd van Quisling welke deze in zijn land tegen het Marxisme en voor een natio naal Noorwegen heeft gevoerd. Toen de Duitsche troepen op 9 April 1940 in Noorwegen landden, zoo vervolgt het blad, was Quisling de eenige vooraan staande politicus die in Oslo gebleven was. Hij achtte het zijn plicht een regeering onder zijn leiding te vor men. Thans is Quisling minister-president geworden ln een land. dat dank zij het Duitsche optreden en het toenemende Noorsche inzicht, militair beschermd, eco nomisch hervormd en nauw met het Duitsche rijk verbonden is. De landing der Amerikaansche troepen in Noord-Ierland Commentaar der Wilhelmstrasse BERLIJN. 31 Januari. Het ANP meldt: Gevraagd naar de gevolgen van de landingen van Amerikaan sche troepen in Noord-Ierland. heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse verklaard dat Eire er naar krachten naar streven blijft zijn neutraliteit te handhaven. Uit de verklaringen van De Valera en verschillende leden van zijn kabinet blijkt dat de Iersche regeering niets dat de Iersche neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen, zal toelaten. Daar bij is ongetwijfeld gedacht aan mogelijkheden die zouden kunnen voortvloeien uit de handelingen van Churchill en Roosevelt en eveneens aan die welke veroorzaakt zouden kunnen worden door het republikeinsche leger in Ierland, dat zooals bekend. anti-Engelsch is. „EEN WOORD OVER DE W. A.". 's GRAVENHAGE, 2 Februari Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl over Hil versum 2 in zjjn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een woord over de W.A.". Giften voor Winterhulp Nederland In het tijdvak van 19 t.m. 24 Januari zijn door Winterhulp Nederland giften ontvangen tot een totaal bedrag van f 135.S00.70. Van den heer T. A. B. te Wassenaar heeft Winterhulp Nederland een extra-gift van f 1000 ontvangen. In een be geleidend schrijven wees de heer B. erop, dat hij vanwege de buitengewone weersomstandigheden een extra-gift van f 1000 ter beschikking had gesteld. Hij wilde hiermede laten blijken, dat het. zeer noodig is, dat in dezen tijd iets extra's wordt gedaan en Winterhulp acht deze daad van den heer B. een voorbeeld voor diegenen, die zich niet in den nood van hun landgenooten verdiepen. Waarschuwing Onder dezen titel worden belangrijke mededeelin. gen gedaan, die verstandige menschen ter harte ne men en er naar handelen, maar die door domme, lichtzinnige of onverantwoordelijke elementen ge woonlijk in den wind worden geslagen. Zoo if> het niet alleen in het dagelijksche leven, maar zoo is het ook in de geschiedenis der volkeren. Hoe vaak wer den do Europeesche volkeren en dus ook ons volk gewaarschuwd tegen het bolsjewisme? Het resultaat is dat nu nog honderdduizenden landgenooten het bolsjewisme „nog zoo erg niet vinden", in plaats van dat zij hot voorbeeld volgen van de duizenden Ne derlandsche strijders aan het Oostfront en zich aan melden bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Ko ninginnegracht 22, 's Gravenhage. IIOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND" HET UURLOON VOOR SNEEUWRUIMEN. 's-GRAVE!NHAGE, 31 Januari. De secretaris generaal van het departement van sociale zaken heeft in een circulaire aan de burgemeesters be treffende het sneeuwruimen in werkverruiming medegedeeld, dat, aangezien deze arbeid in uurloon geschiedt, waardoor dus accoordoverschrijding on mogelijk is. het hem wenschelijk voorkomt het vastgestelde uurloon a f 0.30, voor deze werkzaam heden met 10 pet. te verhoogen. Afgezien van de eventueel vastgestelde woonplaats-toelage, be draagt dus het uurloon voor sneeuwruimen in werk verruiming f 0.33. HET KUNSTMATIG ONTDOOIEN VAN RUITEN DIENT TE WORDEN NAGELATEN. 's-GRAVENHAGE, 31 Janauri. Tijdens vorst zijn sommige menschen geneigd de ruiten door middel van straalkachels, warm water of op an dere geforceerde wijze te ontdooien. Hiertegen kan niet genoeg worden gewaarschuwd. De ervaring heeft geleerd, dat een zoodanige handelwijze de mogelijkheid van springen van ruiten aanmerkelijk vergroot. Nog afgezien van de kosten en moeilijk heden welke men zich op den hals haalt, is het ge- wenscht. dat, gezien de sterk gestegen vraag naar vensterglas, waaraan tengevolge van de heerschende glasschaarschte toch al moeilijk is te voldoen, men alles dient na te laten, waardoor deze vraag naar vensterglas nog onnoodig wordt verhoogd. BIJEENKOMST VAN DE NEDERLANDSCHE S.S. TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 1 Februari. In het City Theater te Amsterdam heeft de standaard 3 van de Neder landsche S.S. vanmorgen de eerste groote bijeen komst van dit jaar gehouden. Het theater was ge heel gevuld met leden van de S.S., W.A., Nationale Jeugdstorm en N.S.B., terwijl ook een aantal auto riteiten van zijn belangstelling blijk gaf. De voorman der Nederlandsche S.S. Feldmeijer zeide in een rede, dat hij het noodig geoordeeld had, nadat het werk der Nederlandsche S.S. zich in de afgeloopen half jaar grootendeels binnens kamers voltrokken heeft, thans in avond- en och tendbijeenkomsten tezamen te komen met de leden der politieke organisatie, W.A. en Jeugdstorm. Men heeft lang vreemd gestaan tegenover de S.S., doch dat is begrijpelijk, omdat het nieuwe tijd noodig heeft om zich vertrouwd te maken. Nu de ontwik kelingsperiode voorbij is en Ir. Mussert te Utrecht heeft kunnen mededeelen, dat Nederland door den Führer is toegelaten tot het Europeesche gemeene- best, is er meer begrip ontstaan voor de S.S. Het bewustzijn is gekomen, dat er een grooter lotsge- meenschap is ontstaan tusschen hen, die van het zelfde bloed zijn, dezelfde cultuur hebben en de zelfde eischen aan het materieele leven stellen. Men heeft beweerd, dat de S.S. een aansluiten bij het Derde Rijk propageerde. Dat is echter onwaar. De S.S. begrijpt slechts, dat men gedwongen is zich te bezinnen op het gemeenschappelijk bezit. Niet door propaganda, doch door het oergeweld van het gebeuren van den tijd is een Nederlandsche eenheid geboren en zoo ook wordt deze lotsgemeenschap geboren der Germaansche volkeren die hetzelfde bloed en eenzelfde cultuur hebben. Het gaat thans om het zijn of niet zijn. Tenslotte schetste voorman Feldmeijer de taak van de S.S. als ordegemeenschap van de nationaal socialistische wereldbeschouwing. Hierna werd de film „Friezennood" vertoond, waarin op boeiende wijze het lot wordt behan deld der Wolga-Duitschers. die de „zegeningen" van het bolsjewistische regiem in Rusland aan den lijve ondervinden. (A.N.P.) Winterhanden PUROL Wintervoeten 30 cent Winterteenen BijApoth.en Drogist. Bij een inval ln een perceel in de Anth Helnsiusstraat in Den Haag trof de politie dertig personen aan. bezig met het Indische gokspel „Badoek". Op tafel werd 'n bedrag van f 370 aangetroffen. Drie der aanwezigen werden in be waring gesteld, de overige werden na het opmaken van proces-verbaal heengezonden Uit een comestibleszaak in de Boekhorststraat in Den Haag hebben inbrekers 20 K.G. gort, 70 K.G. rijst, 125 K.G. suiker, 70 pakjes boter en verder ettelijke K.G.'s haver mout. vermicelli, capucijners, bruine boonen en cacao en verder eenige flesschen slaolie en wijn gestolen. Een commissie is Ingesteld om voor het komende sei zoen een doelmatige voorziening In de behoefte aan land arbeiders zooveel mogelijk voor te bereiden. Voor het zeldzame boek „Begin ende Voortgangh van de Vereenighde Nederlantsche Geoctroyeerde Oost-Indische Compagnie", dat bij Beyer's Antiquariaat te Utrecht ge veild werd. is f 1400 betaald. De jonge filmer Arsa Visser is tot de groep van Ne derland-film toegetreden. Ook dit jaar zal door de landbouworganisaties een uit wisseling van boerenzoons en boerendochters met Duitsch land worden georganiseerd. Aanmeldingen worden voor 10 Februari aangenomen door den Ned. Landstand. Het dag. bestuur van den Bond van Landpachters en hypotheekboeren heeft tot aansluiting bij den Ned. Land stand besloten. Daarom wordt bij den Ned. Landstand een bureau „pacht" opgericht, als hoofd waarvan zal optre den de heer H. van Houten te Groningen. Te Meyel is de vrouw van R-, moeder van een groot gezin, bij het water putten uitgegleden en in de put geval len. Zij is verdronken. De AmSterdamsche politie heeft zes jongemannen aan gehouden, die zich aan minstens twee diefstallen hebben schuldig gemaakt. Een koffiehuishouder is, verdacht van heling, aangehouden. Na een achtervolging op de'daken tusschen de Dam straat en de Pijlsteeg te Amsterdam zijn drie Inbrekers aangehouden, die op bezoek waren geweest in een schoe nenmagazijn in de Damstraat. De 28-jarige ongehuwde B. Vogel Is te Tegelen van een stellage gevallen en aan de gevolgen overleden. In de slagerij van den heer A. v. d. H. aan de Haven straat te Hilversum is de leiding van een ammonlak- cylinder gesprongen. Slechts met behulp van de politie, die gasmaskers droeg, kon de familie gered worden. Vier Hilversummers zijn gearresteerd wegens fraudu- leuzen handel in methyl-alcohol. In den ouderdom van 94 jaar is in Den Haag over leden mr. H. J. Dijckmeester, oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland. Dr. Rudolf Mengelberg, de directeur van het Concert gebouw te Amsterdam is Zondag ter gelegenheid van zijn 50sten verjaardag en zijn zilveren jubileum bij het Concert gebouw op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Er is een fonds bijeengebracht om de nog onuitgegeven partituren van den jubilaris in druk te doen verschijnen. Aan een zeer gehoore i gebracht. Naar vernomen wordt, hebben thans alle Zuid-Amei kaansehe staten, met uitzondering van Argentinië Chili, de diplomatieke betrekkingen met de staten van 1 pact van drie verbroken, zoo meldt het A. N. P. Berlijn. Volgens het voorlooplge resultaat der volkstelling het herkregen gebied in het Zuiden van Hongarije telt bevolking daar 1.024.876 zielen. De bevolking van gehe Hongarije is daardoor gestegen tot 14.733.000 zielen De propagandaleider van het Vlaamsch Nationaal Ve bond, dr. Tollenaere, die dienst had genomen bij h Vlaamsche vrijwilligerslegioen, ls naar het D. N. B neemt in den strijd tegen het bolsjewisme gevallen In de nabijheid van het plaatsje Gurtnellen in Zwi serland heeft een lawine een boerenhofstede verniel Alle bewoners, drie volwassenen en zes kinderen, kwami daarbij om het leven. In Frankrijk heeft een reusachtlj lawine een deel van 't dorp St. Colomban-de-Villars bedo ven. Een hötel in het centrum van het plaatsje werd ve woest. Drie personen werden levend begraven. Door I winenvoiming zijn in de Fransche Alpen en ln Oppe Savoye verkeers- en spoorwegen dusdanig versperd d het verkeer op sommige plaatsen moest worden stilgeleg Het Portugeesche s.s. „Lima", dat twee maanden gi leden od weg van de koloniën naar Portugal door et Engelsch oorlogsschip naar Gibraltar werd opgebracht, pas Zaterdag vrijgelaten. Het Portugeesche s.s. ..Colonial" vertrekt, naar het N. B. verneemt, op 7 Februari en de „Angloa" op Februari met troepen naar Angola. Op 8 Februari vertrel met de „Lima" een nieuw contingent naar de Azoren. Het Zwitsersche voetbalelftal heeft ln Weenen vo 38.000 toesctouwers de Duitsche nationale ploeg met 2- verslagen. De Zweed Bjoern Borg heeft een nieuw Europeest record gevestigd door op -'een internationaal sportfee in Berlijn den 200 M. borstcrawl in 2 min. 10.8 sec. af 14. 15 en 16 Februari zal de Antwerpsche driedaai- sche worden gehouden. Het Nederlandsche koppel Scho te—Boeyen zal in dezen wedstrijd starten. Het athletieksetzoen is Zondag geopend met de 3 K.M. veldloop van Blauw Wit te Amsterdam. Winna werd H. W. van OLffen van Blauw Wit ln 17 min. 38 se In de C klasse wisten de Suomi (Velsen) athleten G. va Dool en J. Weenlnk op de 2de en derde plaats beslag 0- De onderlinge wedstrijden, van de G. V. Bato Haarlem, welke gehouden zouden worden op Dinsda Woensdag en Donderdag 3, 4 en 5 Februari zijn uitgeste tot 10. 11 en 12 Fefiruari. Treinontsporing onder Bleiswijk Alleen materieele schade GOUDA, 31 Januari. Op de z.g. Moordrechter aansluiting, d.i. de splitsing van de lijnen Gouda Den Haag en GoudaRotterdam, is hedenmiddag ongeveer half twee de electrische trein van Gouda naar Den Haag ontspoord. Een groot geluk was hierbij, dat de volbezette trein slechts een geringe snelheid had, waardoor niemand der inzittenden letsel heeft gekregen. De trein reed n.l. in verband met een mankement van den voorgaanden trein onder Bleiswijk op een ander spoor en had daarom bij de aansluiting ge stopt. De uit vier wagenstellen bestaande trein was juist weder op gang, toen de ontsporing ontstond. Drie der treinstellen volgden het normale spoor naar Den Haag, doch door het ontijdig omtrekken van den wissel ging het achterste deel van het laatste treinstel de baan naar Rotterdam op. Het gevolg daarvan was, dat dit treinstel dwars over de rails kwam te staan en dat beide sporen, zoowel dat naar Den Haag als het spoor naar Rotterdam, versperd werden. Het treinstel was op verschillende plaatsen ontzet, de rails waren be schadigd, terwijl voorts de electrische bovenleiding schade had opgeloopen tengevolge van het om trekken van twee masten. Het in de rails gebleven treindeel is later door een locomotief naar Den Haag gebracht. Het treinverkeer ondervond als gevolg van dit ongeval eenige vertraging. (A.N.P.) RADIO PROGRAMMA DINSDAG 3 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek. 3.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble „De Kwintslag12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Voor de plat- telandsjeugd. 13.15 Guitaai voordracht en gramofoonmu ziek. 13.45 DiSco-Variété. 14.30 „De lichte Toets". 15.30 Cello met pianobegeleiding. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Amabile- sextet. 1R.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Amabile sextet/17.15 B. N. O. Nieuws- economische en beursberich ten. 17.30 Het groote Omroeporkest en solist. 18.00 Voor de werkende vrouw. 18.15 Het groote Omroeporkest en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19 30 Ramblers en jodelkwartet. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor en Serban. 20.45 Viool, cello en piano. 21.25 Zang met pianobegelieding (opn.). 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek- 8.15 8,45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Gi amofoonmuziek. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Salonorkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Me- lodisten en solist 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Anti- qua". soliste en gramofoonmuziek. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 Cyclus: „Het Lied" (met muzikale om lijsting). 16.30 Pianovoordracht. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Romancers en soliste. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Gra mofoonmuziek. 18.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.). 19.00 B. N. O. Cultureel al lerlei. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Musette-orkest. 19.45 Nederland kent u z.elf. 20.00 Omroeporkest (Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.50 Gevarieerd program ma (opn.) 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond wijding. Dammen OM HET LANDSKAMPIOENSCHAP. Zondag j.l. speelde de Haarlemsche Damclub I (club kampioene hoofdklasse district Noord-Holland) voor het landskampioenschap hoofdklasse tegen de Damvereeni- ging „Jozeph Blankenaar" I uit Amsterdam (clubkam pioene hoofdklasse district Amsterdam) in haar club lokaal. bovenzalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10 te Haarlem. De Amsterdammers speelden ln grooten stijl en wonnen deze ontmoeting dan ook welverdiend met 13—7. Waterpolo D. W. R. WINT HET „VAN LEERSUM SCHILD", Dank zij een 3—1 overwinning op haar grootste ri vale H.P.C., heeft D.W.R. Zondag het door haar i het Sportfondsenbad te Haarlem georganiseerde m terpolotournooi om den „In Memoriam D. S. va Leersum-prijs" gewonnen. Dit is de derde maal ds de Waterratten dit schild winnen. H.P.C., dat even eens uitstekend spel te zien gaf, kreeg- den tweede prijs, door overwinningen op Haarlem. V.Z.V, e H.V.GB. De ploeg van Haarlem, die het bij den dei den wedstrijd H.P.C. reeds lastig maakte, speelde ti gen D.W.R. zeer sterk en moest tegen Kollerie e zijn mannen een 10 nederlaag incasseeren, mai kreeg door een gelijk spel tegen V.Z.V. en een ove winning tegen H.V.G.B. een medaille als derde prijs. H.P.C.D.W.R. (1—3). De wedstrijd tusschen deze eerste-klassers hee 1 de beslissing gebracht van dit tournooi. Middenvoi Kollerie werd zwaar bewaakt door Leyenaar en Elde ring werd door Seubring bewaakt. Kollerie was zi; tegenstander te, slim af. toen hij den bal van Te Berge uit de lucht opving en met een hard achtei waartsch schot keeper Vrugt passeerde, ln de twee de helft werd het pleit beslecht toen D.W.R achte: eenvolgens door Kollerie uit een strafworp en doo Belhle uit een hoekworp van Ten Berge den stand 0 03 bracht. Even nadat Eldering uit een strafwor had tegen gescoord, floot scheidsrechter Zwanevel het einde. Voorzitter Voogd van D.W.R. reikte na afloop hf schild aan den aanvoerder van zijn eerste zevental u; en dankte scheidsrechters en deelnemende vereenigin gen voor het medewerken aan dit welgeslaagde tour nooï. Biljarten Vrijdag werd de wedstrijd om het 1ste klas kampioen schap voortgezet niet de volgende partijen. Hasselmeyer 219 34 23 6.44 Steffers 250 14 70 17.1 Lamers 250 34 35 7.35 Corver 46 14 10 32 v. d. Broek 149 30 36 4.96 v. d. Broek 150 17 25 9.1 Houtkooper 250 30 43 8.33 Metz 250 17 63 14. Evenals op den eersten dag bleef ook de Zaterdag nie zonder verrassing daar Lamers kans zag om van de twe sterkste deelnemers aan dit tournooi te winnen. Lamers 250 22 GO 11.36 v. d. Broek 68 17 18 4.- Steffers 88 22 11 4.— Steffers 250 17 85 14.1 Houtkooper 250 36 34 6.94 Metz 156 20 31 7.8 Dickmann 171 36 35 4.75 Lamers 250 20 52 12,! Metz 250 30 41 8.33 Houtkooper 212 44 22 4,1 Corver 127 30 22 4.23 Lamers 250 44 26 5.( Zondag werden de resteerende partijen gespeeld met hf hiervolgënde resultaat. Houtkooper 250 48 29 5,20 Hasselmeyer 154 49 15 3.1 Corver 249 48 45 5.18 v. d. Broek 250 49 25 5.1 Metz 220 24 30 9.16 Corver 212 42 19 5.! Dickmann 250 24 43 10.41 Lamers 250 42 37 5.1 Houtkooper 250 40 26 6.25 v. d. Broek 250 56 25 4.1 Hasselmeyer 171 40 22 4.27 Corver 245 56 29 4.! Zondagavond werd onder bijzonder groote belangsteilir een aanvang gemaakt met de twee slotpartijen. Het w« toen nog mogelijk dat Lamers of de kampioen van he vorig jaar Steffers. het kampioenschap konden behalei Indien Steffers van Metz won en Dickmann van Lamer dan was door zijn hooger gemiddelde Steffers de kaïr, pioen. Wanneer Lamers echter deze slotparHJ wist te win nen dan kon hem het kampioenschap niet meer ontgaan Metz en Steffers speelde een partij welke tot aan hf einde spannend bleef en eindigde met een overwinnin voor Steffers. Steffers 250 28 74 8.92 Metz 244 28 34 8. P. Dickmann kon niet op dreef komen terwijl Lamei vanaf het begin er in was en onverstoorbaar op het kam pioenschap aanstevende. Wel liet Dickmann nog op he laatst een mooie serie van 59 zien maar toen hij mist maakte Lamers de laatste 3 caramboles en behaalde hier< mede ongeslagen den begeerde titel. Lamers 250 24 42 10.41 Dickmann 202 24 59 8.41 Hierna werden door den voorzitter van de organises rende vereeniging „D. E. S." de prijzen uitgereikt, terwijl de Bondsmedaille werd uitgereikt door den consul van ds N. B. B. aan dën kampioen. De eindstand was als volgt: 1. J. Lamers 7 1750 220 62 7.91 2. J. Steffers 6 1588 165 86 9.63 3. W. Houtkooper 5 1676 271 43 6.11 4. G. Metz 3 1611 176 74 9.1J 5. P. Dickmann 3 1570 219 59 7.11 6. H. v. d. Broek 2 1322 245 36 5.31 7. A. Corver 1 1346 286 45 '4.71 8. J. Hasselmeyer 1 1184 266 23 4.45 Daar A. Corver onder het minimum gemiddelde van deze klasse is gebleven degradeert deze automatisch 1 tweede klas. Adolf Hitler lijden* zijn mie, wellce lilj Vrijdagmiddag ie Berlijn hield bij do her denking vim hei relt. dat hij negen Jaar golcitcn tot Rijksminister word benoemd en daarmede het lot van het Duitsche volk In Landen nan«. (TelefOtO iioffniann-Stapf van <-en verkenningstocht. i>p ivmantels, die de mnn*ehnp|>cn bij ,-erani woordelijke taak goed van |>a- icn. kunnen weer worden afgelegd. (Atjantic-Holiand. P.K.v.d.Bccke) Iti den Dierentuin te den Ilaac werd Vrijdag do machtsovername vóór negen Jaar in Duiischland door Adolf Hitler herdacht met een massale bijeenkomst, waarbij men de rede van den Führer kon beluisteren. Vele autoriteiten, onder wie de Rijkscom missaris. dr. Seyss-Inquaii. waren aanwezig. Een overzicht tijdens de Inleidende rode van gcn.-komin. Schmidt. (Stapf-Mol) In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt het eeuwenoude gobelin, voorstellende dc verovering van Damiate, uit dc oude raadzaal, gerestaureerd. Dc heer Kaldenbaeh bestudeert aan de hand van de gekleurde detailIcekuniug de te gebruiken kleuren. (Pax-Holland-de Haan),

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6