Haarlems Dagblad Noorwegen s positie tegenover Duitschland thans duidelijk 59e JAARGANG No. 17985 Uitgave Lourcns Costcr, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 53. bUk Soenrta- pleïn 37. Postgiro 38810. Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 lloohlrecl. 15034, Redactie lOfiOO. Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. YV. PEEREBOOM DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 Abonnement per week ƒ0,26, per maand ƒ1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlén: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,12. Reclames 0.73 per regel. Contracttarieven^>p aanvraag. Vraag cn aanbod t—4 regels ƒ0.72. elke regel meer ƒ0,1». Groentjes 1-3 regels 3« cent. elke regel meer 12 cent b»J contante betaling. Nog geen conclusies ten aanzien van andere Europeesche landen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met het uitroepen van Quisling tot minister-president van Noorwegen is de staatsrechtelijke positie van dat land misschien direct nog niet gewijzigd, doch in ieder ge val is de verandering tegenover Duitschland daarme de duidelijk geworden, aldus verzekerde men ons alhier van bevoegde zijde. Men legde er den nadruk op dat het in dezen tijd van een strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme en de overheersching van Engeland, voor de Europeesche landen in hun ver houding tot Duitschland een kwestie is van vertrou wen tegenover vertrouwen. Duitschland kan natuurlijk slechts samenwerken met diegenen die eveneens die beide vijanden van het Europeesche continent bestrij den en van wie dus Duitschland geen „dolksteek in den rug" te vreezen heeft. Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkeling met de huidige wijziging nog niet be ëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terboven gaat niet weg: hij is de vertegenwoordiger van den Führer en heeft de Duitsehe belangen in Noorwegen te behartigen. Er is natuurlijk niets tegen dat Noor wegen te zijner tijd een afzonderlijken vrede met Duitschland sluit, alleen zullen, zoolang de oorlog duurt, verschillende maatregelen in het belang van de oorlogvoering gehandhaafd moeten blijven. Vroeger kende men in Noorwegen een college van gelijkwaardige ministers, onder wie een met den naam van staatsminister als eerste. De titel en rang van minister-president voor Quisling zijn dus iets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe functie de bevoegdheden verbonden, welke vroeger de Noorsche koning in en tegenover Staatsraad en Storting had. Het konings huis werd, naar bekend, in 1940 te Oslo vervallen ver klaard. De overdracht van eenige der vroegere ko ninklijke bevoegdheden op den nieuwen minister-pre sident praejudiceert niet ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij be- teckent slechts het ingang vinden van de autoritaire beginselen. Of deze gang van zaken nog door een vrije volks stemming aan het oordeel der Noorsche bevolking zal worden voorgelegd, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Natuurlijk is het gebeurde in Noorwegen een symptoom van de vorming van een nieuw geordend Europa, doch het raakt voorshands alleen Noorwegen. Men kan niets daaruit besluiten ten aanzien van de toekomst van Nederland, België, Frankrijk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uiteraard heel an ders, ook wat betreft een afzonderlijken vrede. AANTAL MINISTERS BLIJFT IN FUNCTIE. OSLO, 2 Februari. Naar het Noorsche telegraaf- agentsehap in een officieele mededeeling meldt, heeft minister-president Quisling den volgenden ministers verzocht in functie te blijven: Hagelin. chef van het departement van Binnenlanasche Zaken; Irgens. chef van het departement van Scheepvaart: Fretheim. chef van het departement van Landbouw; Hustad. chef van het departement van Arbeid; Skancke. chef van het departement van Kerkelijk leven en Onderwijs; .Jonas Lie. chef van het departement van Politie; Riisnas, chef van hel departement van Justitie; Lunde, chef van het departement van Cultuur en Volksvoor lichting. Lippcstad. chef van het departement van Sociale Zaken, Stang, chef van het departement van Arbeidsdienst en Sport: Fuglesang, partij-minister en' chef van het secretariaat van den Raad van State. Britten trekken naar het Zuiden van Singapore terug Arlillerieslag begonnen TOKIO, 2 Februari. (D.N.B.) Uit berichten van Japanschc verkenningsvliegtuigen van het front op Malakka blijkt, naar Domei meldt, dat de En- gelschen hun troepen terugtrekken naar de ver dedigingswerken in het Zuidelijke deel van het eiland Singapore. De beschieting van Singapore van de landzijde, die begonnen is met inneming van Johore-Baroe, heeft tot een rechtstreekschen artillerieslag geleid, daar de Engelschen het vuur vooral van het Noordelijk deel van Singapore uit hevig beantwoorden. De Japanners bombardeerden de Britsche artilleriestellingen voort durend om ze tot zwijgen te brengen. Van het Noorden komen aanhoudend nieuwe Ja pansche troepen in den sector van Johore-Baroe aan. Voor den aanval op Singapore worden zorgvuldige voorbereidingen getroffen. Aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Malakka worden thans nog de laatste gevechten met afgesneden Britsche strijdkrachten geleverd, die geen andere keus hebben dan overgave of volledige vernietiging. Zij hebben geen kans meer om te ontkomen, daar de kusten algeheel in Japansche handen zijn en voortdu rend worden gecontroleerd door de Japansche lucht macht. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft gisteravond me degedeeld dat bij den massalen luchtaanval, die Za terdagmiddag op Singapore is ondernomen, militaire installaties op het vliegveld van Selatar werden ver nield. De Japansche legervliegtuigen dwongen 19 Hurricanes- en twee Buffalovliegtuigen boven Singa pore tot een gevecht en schoten daarbij tien vijande lijke toestellen met zekerheid, drie andere waarschijn lijk neer. Een Japansch vliegtuig stortte bij den' aan val op het gestelde doel neer. DE VEROVERING VAN MOULMEIN. TOKIO, 2 Februari. (D.N.B.) Na de bezetting van Moulmein werd de nieuwe vijandelijke luchtbasis Moedon ten Zuiden van Moulmein onbruikbaar aan getroffen, daar de startbanen door mijnen volkomen waren vernield, aldus verneemt de „Nitsji Nitsji" uit Bangkok. Het vliegveld ten Noorden van de stad kon overi gels als gevolg van den bliksemsnellen opmarsch der Japansche strijdkrachten ongeschonden worden inge nomen, waarbij de Japanners twee jachtvliegtuigen, enkele duizenden groote benzinetanks en vele hon derden auto's buit maakten. Aan het front in Birma heeft de Japansche lucht macht reeds de heerschappij in de lucht verworven zoo meldt Domei. Tijdens bomaanvallen en lucht gevechten zijn een honderd vijandelijke toestellen vernield, waaronder vliegtuigen die pas de laatste we ken uit het Nabije Oosten aan het Birma-front waren aangekomen. Dientengevolge beschikt de tegenpartij hier nog slechts over zekere luchtstrijdkrachten uit Tsioengking met Amerikaansche vrijwilligers. Omtrent de inneming van Moulmein wordt nog op gemerkt dat de weg door Birma alle practische be- teekenis heeft verloren voor leveranties aan Tsjoeng- king. Domei meldt voorts dat de Japansche troepen een algemeenen offensief ingezet hebben tegen de Ameri kaansche en Philippijnsche troepen die belegerd wor den in hel gebied van Mariveles. in het uiterste Zui den van Bataan. Dit is de beslissende aanval op de hardnekkige verdedigers. ZEESLAG BIJ DE MARSHALL EILANDEN. TOKIO, 2 Februari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld dat gisterochtend vroeg een vloot van vijandelijke vliegtuigmoedersche pen, kruisers en torpebootjagers verschenen is in het gebied van de Marshall-eilanden. De schepen werden terstond aangevallen door Japansche marine-eenhe den die een kruiser in brand deden vliegen en 11 vijandelijke vliegtuigen neerschoten, terwijl andere schepen aanzienlijke schade kregen. De Japansche strijdkrachten leden slechts lichte schade aan een klein hulpschip, terwijl de andere schepen, evenals de militaire installaties op de eilanden onbeschadigd bleven. Hieraan wordt toegevoegd dat er 28 dooden en gewonden zijn gevallen HOOFDKWARTIER VAN WAVELL VERPLAATST. SJANGHAI. 2 Februari. (Stefani). Berichten uit Batavia melden dat generaal Wavell, de bevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Zuidwesten der Stille Zuidzee, en admiraal Thomas Hart, comman dant der geallieerde vlootstrijdkrachten, Soerabaja hebben moeten verlaten èn hun hoofdkwartier hebben overgebracht naar een plaats in het binnenland van Java. Afzonderlijke vrede met Noorwegen mogelijk Verder is Prytz benoemd tot chef van het departe ment van Handel, Nijverheid, Handwerk, Visscherij en Voorziening. INTERVIEW MET QUISLING. Minister-president Quisling heeft den vertegenwoor diger van het D.N.B. een onderhoud toegestaan, waar in hij sprak over positie en taak der nieuwe nationale regeering. Deze regeering vereenigt de bevoegdheden des konings, van de vroegere regeering en van het parlement en bezit daardoor sedert de overneming van de macht door de Nasjonal Samling een macht, als geen der vroegere Noorsche regeevingen heeft gehad. Het. leiders- en verantwoordelijkheidsprincipe is het beginsel volgens hetwelk in Noorwegen thans evenals in den oud-Germaanschen tijd de staatsza ken geleid worden en thans heeft men het leidersprin- cipe als een erfenis van oudsher weer hersteld. Het regime in Noorwegen is autoritair, d w z. het ver eenigt de wetgevende en uitvoerende macht en garan deert tegelijkertijd de onafhankelijkheid der rech terlijke macht. Doch een sterke regeering alleen kan de zaak van Noorwegen niet dienen. daarbij moet een geestelijke hernieuwing van het volk. een terug grijpen naar den waren nationalen geest en zijn idea len komen. De nationale regeering is opvoedster in den zin van het nationale idealisme, de nationale dis cipline en de volksche saamhoorigheid. Nieuwe Japansche landingen op Borneo Luchtaanvallen op verschillende punten der Archipel SJANGHAI, 2 Februri. Het D.N.B. meldt: Vol gens het in Batavia uitgegeven legerbcricht zijn Ja pansche troepen geland in Pemangkat aan de West kust van Borneo, terwijl tegelijkertijd te land druk van de Japanners uit Koetsjing kan worden waarge nomen. Het legerbericht verm'eidt dat de Nederland- sche troepen feilen tegenstand bieden, maar erkent dat de Japanners „plaatselijke" successen behalen. Eenheden der Nederlandschc luchtmacht der marine hebben getracht het opdringen der Japanners tegen te houden. Emmahaven op West-Sumatra is wederom door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Daarbij zijn verscheidene schepen in de haven getroffen. De in Pontianak aan land gezette Japansche troe pen hebben bij Sanggtu in het Noordwestelijke deel van Nederlandsch-Borneo een zwaar gevecht geleverd met 200 man Nederlandschc en 700 man Indische troe pen, die na achterlating van 300 dooden vluchtten. De Japanners maakten drie tanks en pantserwagens, als mede talrijk ander oorlogsmateriaal buit. Maandag werd te Batavia matige activiteit in de lucht boven verschillende plaatsen gemeld. Boven het eiland Bangka viel echier een verhoogde activiteit waar te nemen. Op de plaats Poso (eiland Celebes. residentie Menado) heeft een luchtaanval plaats ge vonden. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat vliegtuigen der marineluchtmaeht Vrijdag massa- aanvallen hebben gericht op vliegvelden op het. eiland Ambon, op Namlea op hei eiland Boeroe. op Koe pang op Timor, in het gebied van de Banda Zee en daarbij zeven vliegtuigen van den tegenstander heb ben neergeschoten, terwijl militaire installaties wer den vernield. Voorts wordt medegedeeld dat andere formaties Japansche marinevliegtuigen Vrijdag een aanval heb ben gedaan op een vijandelijk convooi in dc Banka- straat. buiten de Oostkust van Sumatra, waarbij tref fers werden geplaatst, die drie vijandelijke transüort- schepen van resp. 8000. 6000 en 5000 ton tot zinken brachten of volkomen onklaar maakten Rijksmaarschalk Görin» in Italië Besprekingen met den Duce BERLIJN, 2 Februari. Het D.NB meldt: Rijks maarschalk Goering bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italië. Den 28slen Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met den Duee. Den 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italië hem ontvangen. In den avond van den 29sten Januari^be gaf rijksmaarschalk Goering zich naar Zuid-Italië en den 30sten Januari bezocht hii zijn op Sicilië liggende formaties om zich van hun strijdvaardigheid te over tuigen Den tweeden Februari is hii voor verdere be sprekingen naar Rome teruggekeerd. Italiaansche weermachtsberichten Duitsch-Italiaansche opmarsch in Noord-Afrika voortgezet. ROME, 2 Februari. (Stefani.) Het 611e Italiaan sche weermachtsbericht luidt als volgt: In den Djebel werden de vijandelijke troepen bij plaatselijke gevechten verslagen door dc Duitsch- Italiaansche strijdkrachten, die den opmarsch voort zetten. De luchtmacht heeft, hoewel zij gehinderd werd door het slechte weer. verscheidene malen den terugtrekkenden vijand aangevallen cn schepen, die in de haven van Tobroek gemeerd lagen, gebombar deerd. Op Malta zijn bij aanvalsoperalies van de Duitsehe luchtmacht eenige voltreffers geplaatst op een vlieg veld, waardoor een groote brand ontstond. Enkele geparkeerde vliegtuigen werden vernield. Het is gebleken dat bij den in het weermachtsbe richt no. 609 genoemden aanval op een onzer con- vooien drie vijandelijke torpedovliegtuigen in plaats van één met zekerheid neergehaald zijn". TRAMVERTRAGING TE HAARLEM. Hedenmorgen heeft het tramverkeer Haarlem Amsterdam een uur en tien minuten vertraging gehad, doordat te kwart over acht op de Kamper vest een draad brak. De meeste reizigers zijn toen per trein naar Amsterdam gegaan. Te 9.25 uur was het euvel weer verholper.. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Onderwijs te Haarlem, de heer M. van Driel, is Woensdag a.s. verhinderd spreekuur te houden. VERDUISTEREN ï3n ,8,9 tot 918 Maan 3 Febr. onder 10.08 op 21.11 Welke bonnen zijn thans geldig? V:in 1 tol Februari: 4 rants. Bro0(J of bak V-i rants. 07A Brood O? B Brood V? rants. 07A Vleoseh 1 rants. Vloesch of 0715 VI.waren J/j rants. vloeschwaron 07A Aardappelen K.G. Aardappelen 0713 Aardappelen \>9 K.G. Aardappelen (De aardappel bonnen OCA on 0GB blijven tot en met 7 Februari geldig) Vaïi Januari t.m. 21 Februari 197 Algemeen 1 K.G. 05C en 05D reserve 50 gr. 198 Algemeen 500 199-202 1 rants. 0G en 07 reserve 25o gr. 203 Algemeen 250 gr. 209 210 204-208 0GA-09A Melk I 0GB-09B Melk I Van 1 lot en me 250 gr. 100 gr. 100 gr. 31/, L. ni L. Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk Bi Boi 06 Vet 125 gr. Boter met reductie 07 Boter 125 gr. Boter 07 V et 125 gr. Boter of margarine Van Ito: en met 27 Februa 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet (Voor het vet moet dc bon 09 Boter vóór Vrijdag •5 Februari Ingeleverd worden bij den leverancier) Van S Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van S Januari t.m 7 Februari: 04B. 04C, 04D Rései Van 28 December i 1 ei Februari: 19 3 Algemeen 50 gr. Koffiesurrogaat Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 2S Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffen kaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon Alles van Jan. t.m. 30 April. Een Duitsch theater in Nederland 's GRAVENHAGE, 2 Februari. Het Rijkscom missariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden. Rijksminister dr. Seyss Inquart, heeft in overleg met Rijksminister dr. Göbbels tot oprichting van een blijvend „Duitsch theater in Ne derland" besloten. „Het Duitsehe theater in Nederland", zal zoowel tooneelstukken als opera's en operettes opvoeren en zijn vasten zetel in Den Haag hebben. Tot inten dant heeft Rijksminister dr. Seyss Inquart benoemd dr. Wolfgang Nufer, tot dusver intendant van de Stadtische Bühnen te Freiburg in Breisgau. Het is de bedoeling, dat de eerste voorstellingen van het „Duitsehe theater in Nederland" in het speel seizoen 1942'43 zullen plaats vinden. 's GRAVENHAGE. 2 Februari. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat de oprichting van het „Duitsehe theater in Nederland" op geenerlei wijze aan de Nederlandsche kunst te kort doet en voor de zooveelste maal ook in dit geval gezegd moet worden, dat geruchten als zou bijvoorbeeld de Stadsschouwburg te Den Haag, ten behoeve van het Duitsehe theater „in beslag zijn genomen", naar het rijk der fabelen verwezen moeten worden. Dat hier een Duitsch theater gevestigd wordt, is geen wonder. Waar de Duitscher wsrkt volgt hem zijn kunst. Reeds vele jaren lang misten de Duit- schers in Nederland hun eigen theater. De vele theaters in steden dicht bij de Nederlandsche grens lagen toch nog te ver weg om in de behoeften te voorzien (Bremen, Bochum, Essen, Dortmund, Dus- seldorl', Crefeld. Köln, enz.) Gedurende de bezet tingsperiode ging men er toe over, om vele gast- tournées te doen plaats vinden. Deze methode is echter duur en stuit op vele technische bezwaren. De thans gevolgde methode is economischer en veel meer afdoende. Voorts is het niets nieuws, dat hier een theater uit een ander land gevestigd werd. Een tijdlang was te 's Gravenhage een Fransche opera gevestigd. Ook een Italiaanseh operagezel schap werkte gedurende vele maanden in ons land. Het nieuwe Duitsehe theater neemt geen schouw burg „in beslag". Het wordt te 's Gravenhage ge vestigd, maar verdringt er niemand. Nederlandsche gezelschappen bespelen den Stadsschouwburg in Den Haag 4 hoogstens 5 avonden per week. Het Duitsehe theater neemt van de overblijvende avonden er 2, hoogstens 3, misschien 1. Het sluit geen Nederlandsche bezoekers uit; ook onder de meewerkende krachten (orkest, ballet enz.) kun nen Nederlanders voorkomen. Het speelt voorts niet alleen in Den Haag. maar ook in andere plaat sen waar grootere Duitsehe bevolkingsgroepen voorkomen, bijv. Amsterdam, Utrecht. Arnhem. Vermoedelijk zal de opening in September a.s ge schieden. MEESTERCYCLUS TE HAARLEM. Aangemoedigd door het drukke concertbezoek, waaruit de behoefte naar goede muziek duidelijk naar voren komt, is het Concertbureau Alphenaar ertoe overgegaan tot het samenstellen van een Meester Cyclus. Op 23 Februari zal Jo Vincent de cyclus openen, aan het orgel begeleid door George Robert. Op 2 Maart d.a.v. concerteert Willem Noske, de jonge Nederlandsche violist, die ook in de Meester- Cyclus te Amsterdam was opgenomen. Een groote attractie is het optreden van het Piano-Duo v. d. Pas-Flipse op 24 Maart en een waardig slot is de piano-recital van George van Re- nesse op 1 April. Een aantrekkelijke reeks, zooals men ziet, die bo vendien tegen populaire prijzen toegankelijk zal worden gesteld. ALI.E-DAG-KERK. Dc dienst van de Alle-Dag-Kerk welke gehouden wordt op Woensdag 4 Februari des middags ten 3 uur, zal opge luisterd worden door eenige zangnummers. Voorganger bij dezen dienst is Ds de Haan. Dc strijd aan liet Oostfront. l)e eerste telegrafisch Strenge straffen voor clandestiene slachters Eerste veroordeelingen volgens het Economisch Sanctiebesluit De Haarlemsche Economische Rechter heeft heden morgen de eerste vonnissen uitgesproken volgens het Economisch Sanctiebesluit (1941). De gebroeders J. W. en W. S. Sindorf uit Haarlem werden beiden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het frau duleus slachten van 5 schapen cn 2 runderen. De Offi cier had eveneens 6 maanden gevangenisstraf geëischt en daarbij tevens opgemerkt dat de minimumstraffen, die bij het Economisch Sanctiebesluit zijn vastgesteld door de omstandigheden noodig cn noodzakelijk zijn geworden. De vader van de beide jongens die 8 ons spijsvet had afgeleverd werd tot een boete van f 100 veroordeeld. Theodorus Johannes Jansen te Haarlem, die eveneens frauduleus geslacht had, werd bij ver" stek tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Veel trampassagiers Wachten is soms «jnvermijdelijk Er wordt de laatste dagen nogal gemopperd door menschen uit Haarlem en Heemstede, die van de tram gebruik willen maken, vooral om het feit, dat er geen volgwagens rijden. En nu kwam boven dien nog de mededeeling, dat de Leidsche tram m Haarlem slechts aan de halteplaatsen zou stoppen voor het inlaten van reizigers, die verder moeten reizen dan naar het Sportpark te Heemstede. Juist de Leidsche tram werd door de wachtenden met vreugde begroet, omdat m deze drie-wagen-dien sten natuurlijk meer plaatsen beschikbaar zijn. Dat is nu voorloopig afgeloopen. Het gebeurt nu heel dikwijls, dat passagiers bij een halte op een volgenden dienst moeten wachten. En intusschen komen er steeds meer liefhebbers bii. Zoo stonden Maandagmiddag ongeveer kwart voor twee bii de halte aan de Koediefslaan ruim vijftig menschen op een tram naar Haarlem te wachten en toen die arriveerde, konden slechts...f drie passagiers wor den toegelaten! Het gevolg is natuurlijk, dat velen te laat op de plaats van hun bestemming komen. Ook aan het Station en vooral op het Plein (waar de forensen uit Amsterdam overstappen) blijven herhaaldelijk tientallen passagiers staan. „En toch doen we wat mogelijk is om de pas sagiers zooveel mogelijk te gerieven", aldus werd ons bij onze informatie van de zijde der tram directie verzekerd. „Maar ook wij zitten voor moeilijkheden, die niet gemakkelijk op te lossen zijn. De ernstigste is wel, dat we te kampen hebben met veel ziektegevallen onder het rijdend personeel, zoodat er geen volgwagens ingeschakeld kunnen worden. Bovendien is er het feit, dat nu heel veel menschen, die anders per fiets naar kantoor, werk plaats of school gaan. thans de tram willen nemen, Hoe moet die moeilijkheid: veel meer passagiers en minder personeel, nu worden opgelost? Er is nu in de tramrijtuigen een verzoek van de directie aan het publiek, opgehangen om zooveel mogelijk mede werking te verleenen. Verzocht wordt, voortaan uit sluitend aan de voorzijde den wagen te verlaten, want als menschen ook aan den achterkant uit stappen, moeten de nieuwe passagiers onnoodig lan ger wachten. Verder wordt verzocht, den in- en uitgang zoo weinig mogelijk te versperren, want al die ongerieflijkheden vertragen den dienst. Ja. en wat die Leidsche tram betreft, we moeten wel tot dien maatregel overgaan, want het gebeurde herhaaldelijk, dat passagiers voor Bennebroek, Hillegom, Lisse en verder geen plaats konden krij gen. Dat is nu wèl het geval". „Maar kunnen dan door de Leidsche tram, die in de richting Haarlem rijdt, geen menschen uit Heemstede, worden meegenomen, als die dienst toch moet stoppen voor het uitlaten van passagiers en wanneer er plaats blijkt te zijn?" „Neen, dat kan voorloopig niet worden toege laten, want dat veroorzaakt allemaal vertraging. Het is nu vóór alles gewenscht. dat de diensten zoo snel mogelijk kunnen lijden Haarlems bevolking in 1941 Met 1375 personen toegenomen. 1060 huwelijken gesloten. In 1941 is het inwonertal van Haarlem door ge boorte gestegen met 1379 mannelijke en 1243 vrouwe lijke personen. Het verminderde door overlijden met 671 mannelijke en 696 vrouwelijke personen, zoodat in 1941 in Haarlem 1255 personen meer geboren dan ot leden zijn. In de gemeente hebben zich gevestigd 7844 personen en er vertrokken 7724, hetgeen een overschot betee- kent van 120 personen. De toeneming door geboorte zoowel als door vestigingsoverschot bedraagt derhalve 1375 personen. Daardoor bedroeg het aantal inwoners van Haarlem op 31 December 1941: 68.907 mannelijke en 75.154 vrouwelijke personen, in totaal 144.061. De toeneming der bevolking in 1940 beliep 2229 per sonen. Dit alles is ontleend aan een overzicht, dat wij he den van gemèentewege ontvingen. Er zouden wellicht nog vele merkwaardige gegevens aan te ontleenen zijn, doch wij moeten ons voor het oogenblik beper ken en bepalen ons dus tot enkele vermeldingen be treffende de trouwlustigheid in deze stad. Er werden dan in 1941 1060 huwelijken gesloten. Het kan ons nationaal bewustzijn streelen. dat daarvan 1022 huwelijken tusschen een Nederlander en een Ne derlandsche tot stand kwamen en dat er slechts 38 huwelijken zijn geweest, waarin een der partijen vreemdeling was. 892 ongehuwde mannen huwden een ongehuwde vrouw. Dan volgen de huwelijken van on gehuwde vrouwen met weduwnaars of gescheiden mannen, resp. 42 en 49. De geringste huwelijkskansen doen zich voor tusschen gescheiden mannen en wedu wen, want in deze categorie werden slechts 3 paren in den echt verbonden. Tegenover de 1060 huwelijken stonden 74 ingeschre ven echtscheidingen. BRANDSTOFFEN HALEN. Een mededeeling van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Brandstoffenhandelaren, waarin wordt medege deeld, dat in verband met de huidige omstandigheden de brandstoffen voorloopig niet aan huis kunnen wor den bezorgd doch moeten worden afgehaald. heeft eenige bewogenheid veroorzaakt, die uit enkele inge zonden stukken blijkt. Wij hebben ons naar aanleiding daarvan tot den voorzitter van de afd. Haarlem van genoemden Bond gewend. De moeilijkheid aldus de heer De Graaf, wordt deels door de huidige omstandigheden veroor zaakt. deels door het feit. dat de kolenhandelaren een deel van den morgen moeten besteden, om hun brandstoffen aan te voeren. Daardoor ontstaat een op- eenhooping van werk en wanneer ieder moest wach ten totdat hij aan de beurt is, zouden daar dagen, weken zelfs mee gemoeid zijn. Daarom hebben de handelaren besloten, bij het thuis bezorgen van brandstoffen, ouden van dagen, zieken en zwakken te laten voorgaan, hen dus, die op den kolenhandelaar aangewezen zijn bij het thuis krij gen van hun brandstof. Maar wie gezond en recht van lijf en leden is. moet onder de tegenwoordige omstan digheden zijn brandstof zelf halen of laten halen. Ple zierig is het niet. maar het is de eenige manier, om op tijd aan brandstof te komen. Notaris W. H. Voskuil overleden Na een ziekte van eenige weken is in de Luther- sche Diaconessen Inrichting te Amsterdam op 77- jarigen leeftijd overleden de heer W. H. Voskuil, no taris aldaar. De overledene, die te Bentveld woonachtig was, heeft tijdens zijn leven verscheidene functies op no tarieel gebied bekleed. Zoo is hij voorzitter en secre taris geweest van den Ring Amsterdam van de Broe derschap van notarissen in Nederland. Ook naar het kerkelijke, christelijk-filantropisehe en onderwijs- werk ging zijn belangstelling uit. In tal van colleges had hij zitting. Voorts is de overledene regent van het Hersteld Evangelische Luthcrsche Weeshuis te Amsterdam geweest. Met den heer Voskuil, die het notariaat sinds 14 April 1896 uitoefende, is een der oudste en bekendste notarissen uit de hoofdstad en tevens een algemeen geachte figuur heengegaan. HAARLEM'S MUZIEK INSTITUUT. Aan Haarlem's Muziek-Instituut. dir. Nico Hoo- gerwerf is een vocaal-dramatische klasse geopend, welke onder leiding staat van de heeren Jaap Stroo- menbergh, Karei Mengelberg en Carel Ryken. De be doeling is. hen, die in het Opera-wezen aanleg ver- toonen in de gelegenheid te stellen, zich daarin te bekwamen. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische aanvallen in Cen- tralen en Noordelijken sector afgeslagen. In Noord-Afrika Barce en El Abiar bezet HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 2 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel van dc weer macht maakt bekend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is het ondanks hevige sneeuwstormen weder om tot krachtige gevechtsactie gekomen. In den Ccntralen en den Noordelijken sector zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vi tale fabrieken in Leningrad doeltreffend onder Duitsehe gevechtsvliegtuigen treffers met bommen geplaatst op drie groote koopvaarders, waarbij een tankschip. In Cyrenaïca hebben formaties van het pantser- leger Afrika Barce en El Abiar bezet. Gevechtsformaties van het luchtwapen hebben de achtervolgingsgevechten gesteund en materiaalop- slagplaatsen van den vijand bij Mersa Matroch in brand doen vliegen. Duitsehe duikbooten hebben voor de kust van Canada een torpedobootjager tot zinken gebracht, ten Westen van Gibraltar een corvet in den grond geboord en aan de kust van Cyrenaïca on voor Moermansk een bewakingsvliegtuig. In den tijd van 24 tot 30 Januari heeft het lucht wapen der bolsjewieken 164 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 94 tijdens luchtgevechten cn 13 door afweergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. In denzelfden tijd gingcr. aan het Oostelijke front 33 eigen vliegtuigen verloren". Nederlandsche Kultuurkamer 's GRAVENHAGE 2 Februari. Bij besluit van den se cretaris-generaal van het departement van volksvoorlich ting en kunsten van 22 Januari 1942 (Ned. Staatscourant van 22 Jan. 1942, no. 15) is het persgilde opgericht. Mits dien zijn. op grond van de artikelen 3 Lm. 6 en 33 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de Nederlandschc Kul tuurkamer (verordening no. 211 194t). allen, die werkzaam zijn op het gebied van het perswezen, verplicht, zich ter stond. doch uiterlijk op 19 Februari 1942. bij de Neder landsche Kultuurkamer aan te melden. Daartoe behooren oa: t. uitgevers van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften 2. Pers-, fotopers- cn cor- respondentie-bureaux. 3. Journalisten. 4. Uitjjeveisperso- neel. n.L: a. directeuren (voor zoover niet geldend als uit gevers); b. adjunct- of onderdirecteuren; c procuratie houders: d. exploitatiechefs of commercieel leiders; e. chefs advertentie-afdecllng; f. chefs der abonnementen afdeellng: g. chefs der acquisiteurs; h. chefs der expeditie: 1. pei-soneeichefs: j. chefs (houders van bijkantoren) k. secretarissen; 1. advertentie-acquisiteurs; m. abonnemen ten-acquisiteurs; n. rayon-beheerders; o. inspecteurs (van bijkantoren e. d.): p, advertentie-opmakers (voor zoover geen typografen), q. advertentie-redacteuren. Zij. die als lid van hel Verbond van Nederlandsche Jour nalisten. dc vereeniging „Dc Nederlandschc Dagbladpers", het Verbond Provinciale en Periodieke Pers cn het Ver bond van Nederlandschc Persbureaux zijn ingeschreven, behoeven niet opnieuw aangifte te doen Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat diegenen, die aar» hun aanmeldingsplicht niet voldoen, zich blootstellen aar» strafmaatregelen en eventueel van de uitoefening van hun werkzaamheid op het gebied der ïtultuurkamer zullen kunnen worden uitgesloten. Aanmeldingen dienen tc wor den gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer (pers gilde) 2de v. d. Boschstraat 44. s Garvcnhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van hel departe ment van volksvoorlichting cn kunsten van 22 Januari 1942 (Ned. Staatscourant van 22 Jan. 1942. no. 15) is liet gilde voor theater en dans opgericht. Mitsdien zijn op grond van de artikelen 3 I'm. fi en 33 van dc verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehé gebied betreffende de Nederlandsche Kultuurkamer (ver ordening 2111941) allen, die werkzaam zijn op het gebied van theater en danswezen verplicht zich terstond, doch uiterlijk op 19 Februari 1942 bij de Nederlandschc Kultuur kamer aan te melden. Daartoe behooren o.a.; 1. schrijvers van tooneelstukken van revue- en cabaret-teksten, libretto's c. d.. 2. uitge* vers van tooneelstukken (tooneelfondsen e. cl.)3. tooneel- spelers en regisseurs, voordrachtskunstenaars, cabaret-, revue- en variété-artisten. souffleurs, leeraren in tooneel- en voordrachtkunst e. d 4 danskunstenaars (choreogra fen. balletdansers, dans-paedagogen. leeraren voor rhyth- miek e. d.); 5. werkgevers ln het theaterbedrijf (onderne mers, exploitanten, directeuren van tooneelgezelschappen. revue's cabarets, schouwburgen c d.); 6. opera- cn operet te-zangers (solisten, koorzangers, regisseurs c cl.)7 chefs van het technisch Ihcaterpersoneel (tooncelmcesters) belichtingsmeesters, décor-ontwerpers, costuum-ontwer pers, kappers, grimeurs, c. d.); 8, bemiddelaars in het thea terbedrijf (impresario's, theatér-agenten); 9. ge/.clschaps' dansleeraren; 10. vereenigingen, groepen, clubs, comités van rederijkers (amateur- of dllettantcn-tooneelvcrecni- gingen, hieronder begrepen alle vereenigingen. wie» hoofddoel ligt op een ander terrein doch die van tijd tot tijd tooneel-uitvoeringen geven voor en door hun eigen leden): 11. vereenigingen. groepen en clubs voor amateur- dansers. bewegingskoren e. d. Zij die reeds bij eenige voorloopige vakgroep zijn inge schreven behoeven niet opnieuw aangifte te doen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat diegenen, die aan hun aanmeldingsplicht niet voldoen Zich bloot stellen aan strafmaatregelen en eventueel van dc uitoefe ning van hun werkzaamheid op het gebied der Kultuur kamer zullen kunnen worden uitgesloten. Bij de aanmel ding moet worden vermeld, of de aangever in hoofd beroep dan wel in nevenberoep werkzaam is op het gebied van het theater- en danswezen, Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer (gilde voor theater cn dans) 2de v. d. Boschstraat 44, 'sGiaven- hage. EXAMENS DIVERSE. Geslaagd voor diploma boekhouden Ned. Ass. v. Practijk- ex. D P. Visser te Heemstede: voor practijkdfploma En- gelsch J Sluyter. te Santpoort; en me). W. Augustijn>. te Heemstede; voor Duitsehe handelscorrespondentie A Val- teggia, te Zandvoort (7e practijkdfploma) Theo van der Pas Chopin-Recital Voor de tweede maal gaf Theo v. d. Pas in den Stadsschouwburg alhier een Chopin-recital. V;m zijn Chopin-spel in het vorige seizoen waren duidelijk heid en kracht de meest markante eigenschappen; de objectiviteit scheen toen wel wat te groot, aan innerlijkheid en poëzie hadden we meer mogen ver wachten. Het krachtig-mannelijke in zijn spel bleef ook ditmaal behouden, doch nu kreeg ook de dich terlijke visie haar recht, hetgeen stukken als het fantastisch-droomerige Largo der Sonate op. 58 in een wondermooi licht deed schijnen. Daarnevens behandelde hij de latente stemvoeringen met bij zondere zorg, ook in he» Trio van het Scherzo, waarvan het Molto vivace in zijn snelle vaart niets aan duidelijkheid inboette; de finale speelde hü met kolossale energie, die tot het laatst toe stijging toe liet. Dit alles waren vertolkingen van den eersten rang. In het eerste hoofddeel, het Allegro maestoso, waren de temposchommelingen, was het rubato te groot, ik vrees dat velen moeite gehad zullen heb ben om in de toch al losse structuur verband te vinden. Vooraf gegaan waren de Variations brillan- tes op. 12, die Dij alle schittering zich niet boven salonpeil verheffen; v. d. Pas speelde ze met de sierlijkheid en bravour, die ze vereischen. De tweede helft van den avond bracht algemeen bekende en geliefde stukken: de Ballade op. 23, de Fantasie-Impromptu op. 66. de Walsen op. 69 no. 1 niet op 64 no. 3, zooals 't programma vermeldde op. 70 no. 1 en op. 34 no. 1 en de Polonaise op. 53. Bijzondere momenten in v. d. Pas' vertolkingen waren zijn humoristische contrasten in de eerste Wals en de fameus gespeelde stretta der laatste. In zijn voordracht der Ballade konden enkele opvat tingen verschil van meening uitlokken, ir. die der Fantasie-Impromptu niet. De heroieke Polonaise speelde hij met groote kracht, die echter de klaar heid wel eens vertroebelde. Het uitbundig succes noopte den pianist tot twee toegiften: de met kostelijke elegance gespeelde Ecossaises en de geweldige Etude op. 25 no. 11. die hij met een energie voordroeg, alsof hij nog aan het begin in plaats van aan het eind van zijn recital was. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1