v> DAMPO TOBIAS UW KINDJE Jan Fortgens HAARL. DAGBLAD, Woensdag 4 Febr. 1942 Wintereenden Bij duizenden zijn ze naar deze lage landen ge komen, de veelkleurige eenden uit het hooge Noor den. In November kwamen de eerste al hier, op sui zende wieken door de heldere herfstavonden, en naarmate het kouder werd, volgden er meer, zoodat we nu heel de familie present hebben. Overal drij ven thans de koppels rond, netjes soort bij soort, kouwelijk den kop verbergend tusschen de veeren van hals en borst. Tot midden in de stad durven zij te komen, vooral in Deri Haag, waai- zij in het Ververschingskanaal al jarenlang vertrouwde gasten van den stedeling zijn. Maar ook elders, in plassen, rivieren en vaarten, kan de wandelaar de prach tige wintervogels waarnemen. Schuw zijn de meeste sooten niet en daar er aan hun pakjes en aan hun gewoonten veel te zien is, kan men zich met die eenden heel veel kosteloos plezier verschaffen. Het is ondoenlijk om hier in kort bestek al de soorten te beschrijven die men kan verwachten. De algemeenste zijn de kuifeenden met hun wittè flan ken. en lange metaalglaozende zwarte kuif. Maar ook de tafeleenden zij op 't appèl. Die hebben parelgrijze flanken en een diepbruine borst. En dan al die andere soorten, de teergrijze pijlstaarten met hun zeer gevarieerd vgerenpak, de smienten, die rood, gebl, groen en zwart in bonte, doch gracieuse af wisseling in hun costuum hebben, de slobeenden, die alle kleuren van den wilden eend hebben maar dan precies op andere plaatsen van het lichaam en die een snavel dragen, die twee keer te groot lijkt voor hun toch zoo stoer en doorvoed eendenlijf. Soms neemt men ook wel een zeldzaamheid waar, een nonnetje, dat een sierlijk zwart met wit veerenpak draagt, een groote pijlstaart die een' woeste, vos- bruine kuif op zijn kop laat wapperen. Maar dat is niet eens noodig. want al die algemeene soorten geven ons al genoeg te zien. Eenden zijn optimisten. Zij vertoonen nu, hartje winter, reeds paringsinleidingen, wat erop wijst dat zij het voorjaar wel veeteerder in de gaten hebben dan wij „menschen. De jannetjes zitten des ayonds in de schemering de wijfjes al wat hardnekkig ach terna, en de wijfjes beantwoorden die liefdesverkla ringen met heel veel kopgeknik en veerengeschud. Soms zwemt een paartje urenlang achter elkaar aan, steeds maar typische bewegingen makend met kop en borst, en wanneer er een rivaal op de prop pen komt, verdedjgt het mannetje ziin Druid met zooveel energie en moed, als men van die vogels niet zou verwachten. De wintereenden zijn ff weer. En de wandelaar kijkt verrukt naar dat leven uit het hooge Noorden. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Disco, Klein Heiligland 71 rood, bril; Blansert, Allanstrdht 68. bril; v. d. Miese, Doelstraat 3. handschoen; Feie, Herculesslraat 28. handbeschermèr; Kwakkel. Groote Houtstraat 144 H, horloge; Brochmeijer, Ged. Raamgracht 37 zwart, handschoen; v. Gent, Oranje straat 129, horloge; Wijfjes, Zwaluwstraat 51, handschoen; Steenwinkel. Veenbergstraat 20, jas: Seegers, le Emma- straat 8, kous; Halbertsma, Hazepaterslaan 7, muts; Schuurman, Slamatstraat 14, mof; Bureau van Politie. Smedestraat 9, persoonsbewijs; Koning, Schoterweg 204, portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat 9, persoonsbewijs; Pronker, Rembrandtlaan 10, Heemstede, «ortemonnaie met ïnh.; Oudewiel, Ged. Raamgracht 61, portemonnaie met inh.; Zwick. Zijlweg 52, pijp; v. d. Knaap," Vmkenstraat 49. portemonnaie met inh.; Older- son, Rijnstraat 17, portemonnaie met inh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, rijwiel; Krijger, Harmenjansweg 25, sleutels; Bakker, Klaverstraat ti, schoentje; Tulen, Bastiaanstraat 88, sleutels; Gort, Nagtzaamstjaat 6 rood, sleutels: Bureau van Politie, Smedestraat 9, auto-onder deel; slede; Baltes, Sdphiaplein 16. tasch; Bureau van Po litie, Smedestraat 9, tasch met inhoud; Bos. Heerensingel 37 b, want: Landsbergen, Twijnderslaan 40. bril; Kloos, Emmalaan 37, bankpapier; Monikkendam, Raamgracht 7, bankpapier: Dames, Groot Heiligland 15, bril; Krook, Spaarnrijkstraat 50, bankpapier; v. Duin, Kamerlmgh On- nestraat, filmpjes; Lareijne, Transvaalsiraat 18 rood. hoed; 'Heijman, Transvaalstraat 20 zwart, handschóenen: Drost, Pijnboomstraat 60, handschoen; v. Roon, Saenredamstraat 89, jas; Mol, Graafschapstraat 53, Jekker; Hartendorp. Wa genweg 2T, kist met inhoud; v. d. Meer, Leidscheplein 29 rood, muziekstuk; Hameitman, Spiegelstraat 6 rood, me daillon; v. Wijk, Sterreboschstraat 49, haak met sleutels; Booy, Spfiarnwouderstraat 95. mes; v. Dam,. Kampervest 19, maat; Faassen, Hasselaarsplein 19, portemonnaie met inh.; Bosch, Spaarnwouderstraat, portefeuille met inh.; Monikkendam, Raamgracht 7, portemonnaie; Wildschut, Breestraat 8, pantoffel; Maartens, Cremerplein 20, porte monnaie met inh.; Grit, Wllgenstraat 46, portemonnaie met ïnh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, persoonsbewijs; Rotteveel, Damaststraat 15, pakje met inhoud; v. Doorne, Prinsen Bolwerk 7, sleutels; Calvelage, van 't Hoffstraat 73, schoen; Venema. Indischestraat 106, schoen; Vrolijk, L. Heerenvest 112 rood, tasch met inhoud; 2 rugzakken. Terug te bekomen bij: Zethof, Teslastraat 48, bril; v. .Krelage, Voorhelmstraat 56, doek; Zuiderduin, Voltastraat 7, handschoen-, Wit, Marsstraat 123, horloge; Steiman, Oost- vest 76, hond; Postkantoor, Schoterweg, handschoenen; Schreur, Kennemerstraat 50, hondje; Roozze, Witte Hep- renstraat 10 rood. hondje; Krelage. Voorhelmstraat 56, doek; Housant, Junoplantsoen, zak met inhoud; Kemps, O. Indiëstraat 126, autQ-onderdeel; Rooze, Zomerkade 137, muziekinstrument; Bureau van Politie, Smedestraat 9, persoonsbewijs; Cornelissen, Zandv.laan, Heemstede, por- temonaie met inh.; Bet, Gr. Houtstraat 65, poederdoosje; Bureau van Politie, Smedestraat 9. portemonnaie met in houd; Koelemeijer. Brouwersstraat 88, regenkapje: Korre mans, Graafschapstraat 10, schoen; Castricum, Previnaire- straat 2, tasch; Ruts, Leidschestraat 35, vulpenhouder. HULDIGING DR. RUDOLF MENGELBERG. 's GRAVENHAGE 3 Februari. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van dr. Rudolf Mengelberg heeft de secretaris-generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten hem een telegram gezonden met den yolgenden inhoud: „Ik wensch u geluk op deze herdenkingsdag en betuig u mijn waardeenng voor datgene, wat door uw beleid voor het muziekleven en voor de Nederlandsche kunste naars is gedaan. Moge het u gegeven zijn nog belangrijk werk te verrichten ten bate van onze volkscultuur en de Nederlandsche muziek". Ook het hoofd der afdeeling muziek van Uit departe ment, de heer J. G. Goverts, die door omstandigheden verhinderd was de feestelijkheden bij te wonen, zond een telegram. MEESTERCYCLUS TE HAARLEM. Aangemoedigd door Jiet drukke concertbezoek, Waaruit de behoefte naar goede muziek duidelijk raar voren komt, is het^Concertbureau Alphenaar ertoe overgegaan tot -het samenstellen van een Meester Cyclus. Op 23 Febru, aan het orgel begeleid door George Robert. Op 2 Maart d.a.v. concerteert Willem Noske, de jonge Nederlandsche violist, die ook in de Meester- Cyclus te Amsterdam was opgenomen. Een groote attractie:, is het optreden van het Piano-Duo v. d. Pas-Flipse op 24 Maart en een ovaardig slot is de piano-recital van George van Re- nesse op 1 April. Een aantrekkelijke reeks, zooals men ziet, die bo vendien tegen populaire prijzen toegankelijk zal worden gesteld. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Verschenen is het jaarverslag over 1941 van bovengenoemden bond, waaruit blijkt, dat in 1941 verdronken 200 jongens, 56 meisjes, 414 mannen en 62 vrouwen; bovendien 30 personen die in te water gereden auto's verdronken. In totaal dus 762 perso nen. In 1938. 1939 en 1940 waren deze cijfers resp. 461. 544 en 843. In 1941 werden gered of wisten zich te redden: 218 jongens. 96 meisjes, 403 mannen en 115 vrou-' wen; verder 91 personen uit auto's, die te water re den. In totaal derhalve 923 geredden. In 1938, 1939 en 1940 waren deze cijfers resp. 749, 933 en 1381. Er reden in 1941 te water -39 wagens. In 1938, 1939 en 1940 waren dgze cijfers resp. 148, 164 en UITGAAN Heden "WOENSDAG 4 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gezelschap Cor fruys: „Het meisje met de 9 punten", 7.30 uur. Palace: „Snugger en Co". 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Luxor Theater: „Slotaccoord". 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine ge kust?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. DONDERDAG 5 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Pension Rustig" 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des .avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel. 10043. Mamix Apotheek. Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemsted-e is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL J819Ï. Goochelaar bezocht., GYMNASTIEKUITVOERING ONDER GROOTE BELANG STELLING. Or.der algemeene leiding van den heer C. A. de Boer gaf de gymnastiekvereeniging ..Hoofd dorp'' in hotel De Beurs haar jaar- lijksche uitvoering. De belangstel ling was zoo groot dat zelfs geen staanplaatsje onbezet bleef. Het pubiiek heeft kennis gemaakt met de nieuwe leidster der meis jes, mej. Osterten en1 den leider der dames den heer F. W. G. Bi- schof Het was een allerprettigste kennismaking, vooral de heer Bi- schof maakte 'met zijn damesgroe- pen een keurigen indruk én door houding én door afwerking van het gebodene, een waardig plaats vervanger van den heer F. de Haan. Dr. H. D. Nanninga sprak na den opmarsch en het gymnastenlied een kort openingswoord. LANGS DE STRAAT. En weer begon het! t Is nu eenmaal een moeilijke tijd, waarin dingen gebeuren, die je vroeger nooit zag en die moeilijk heden geeft zelfs aan hen. die vroeger bij manier van spreken haast geen zwarigheden kenden. Wat was bijvoorbeeld die keurige heer in die def tige buurt een buurt van mooie huizen met ruime voortuinen druk aan het werk! Hij had een nieuw-modischen hoed op, waaruit oorkleppen te voorschijn kwamen en een dikke bouffante om zijn hals. Verder droeg hij een mooie winterjas en warme wollen handschoenen. Zijn voeten waren beschermd door overschoenen. Die wintersche kleeding was noodig, want er stond een vinnige, doordringende wind en het werk,rwaarmede hij bezig was, moest nu eenmaal buiten gebeuren. Want die keurige heev was aan hetsneeuwruimen. De politie was n.l. komen zeggen, dat het pad in den tuin en boven dien het trottoir langs den tuin moest schoonge maakt worden en wel binnen drie uur. Hij had natuurlijk tot zijn huisgenooten gezegd „Laten doen? Ben je mal? Dat geld kan ik zelf verdienen. Geef mij maar een bezem en een schop, dan zal ik dat karweitje wel even opknappen, 't Is bovendien onze burgerplicht te zorgen, dat de menschen die ons huis voorbijgaan, niet haast tot him knieën door de sneeuw hoeven te baggeren!" En zoo was hij vol moed aan het werk getogen. Eerst de stoep even met den bezem schoonvegen. Schoonvegen? Dat ging zoo gemakkelijk niet. De bovenste, dikke laag sneeuw, ja, voor een paar forsche streken met den bezem week die wel. Maai de onderlaag bestond uit eerst half ontdooide en daarna weer bevroren sneeuw. Die moest los gebikt en daarna bij gedeelten terzijde gegooid worden. Toen dat werkje klaar was, zette de heer zijn schop tegen het huis en richtte zich met een pijnlijk gezicht uit zijn gebukte houding op. Zulke arbeid, boven dien verricht bij een snijdenden wind, valt niet mee als je de vijftig gepasseerd en dergelijke karweitjes niet gewoon bent. De dilettant-sneeuwopruimer keel: eens naar zijn blijkbaar verstijfde handen.... en verdween in zijn woning. Maar hf5 desespereerde niet en na een minuut of vijf (hij zal zijn handen bij de kachel gewarmd hebben) kwam hij weer naar buiten en hervatte zijn werkzaamheden. Nu moest het pac^ met bezem en schop bewerkt worden. Ook daar dezelfde moeilijkheden als bij de stoep. Manmoedig begon hij aan het pad, veegde bikte, schepte, maar toen hij op de helft was, volgde weer dezelfde vlucht naar de warmte van zijn huis kamer. Doch deze heer was een moedig man. Na een minuut of tien verscheen hij weer, opnieuw „ont- kleumd". En met vlugge volharding ging hij zoo voort in de vinnige kou, nog ettelijke malen zijn werk afbrekend, om zijn heil en nieuwe krachten bij de warme kachel te zoeken. Toen hij eindelijk zich voor de laatste maal op richtte, bibberend en door en door verkleumd, maar trotsch op de resultaten van zijn volharding wat was dat? Een uitdrukking, die men van zoo'n keurig heer niet verwachten zou, ontsnapte aan zijn door de koude verstijfden mond. Want daar vielen al weer de eerste vlokken en geen minuut later sneeuwde het hard! J. C. E. VERKOUDEN ,v> Wrijf dan keel, rug en borslje in mei V Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. De luchtaanval op Rotterdam Aantal dooden tót 59 gestegen 's GRAVENHAGE, 3 Februari. Naar wij ver nemen is het aantal slachtoffers van den jongsten luchtaanval op Rotterdam op 28 Januari j.l. ge stegen xot 59 dooden. terwijl van de 61 zwaar ge wonden er nog 10 in zeer ernstig levensgevaar verkeeren en bovendien nog steeds eenige personen vermist worden, die mogelijk ook tot de dooden gerekend zullen moeten worden. Dat van Britsche zijde dit Nederlandsche bloed vergoten wordt{ heeft voor de oorlogsvoering geen enkel nut. Het is ook in dit geval, gelijk reeds vele malen geschied is, met volkomen preciesheid te constateeren. Op grond van een gehouden onder zoek kunnen wij mededeelen, dat bij den boven genoemden luchtaanval geen enkel militair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en ver misten geen enkel persoon van Duitsche nationa liteit voorkomt en de slachtoffers uitsluitend Ne derlandsche burgers zijn, terwijl Nederlandsch cultuurgoed van waarde vernield werd; zoo liep o.a. het museiun Boymans een schade op. die van des kundige zijde op ruim een ton gouds geschat werd. En had niet de luchtbescherming zoo krachtig ge holpen bij het beperken der schade en het blus- schen vap ^randen, dan zou de Nederlandsche schade wij herhalen: uitsluitend Nederlandsche schad? nog grooter geweest zijn. Nederlandsche maatschappijen in Ned.-Indië Zetelverplaatsing oun. naar Curasao BATAVIA 31 Jan. A. N P.) In handelskringen In Ned. Indie houdt men thans in toenemende mate rekening met een bezetting van Nederlandsch-Indisch grondgebied. Voor al is dit het geval sinds het geallieerde commando voor Oost-Azië op Java is gevestigd. Toen in 1940 de Verbindingen tusschen Ned. Indië en het moederland werden verbroken heeft men in Ned. Indie de vertegenwoordigingen van een aantal Nederlandsche maatschappijen tot directies verklaard. De zetels dezer maatschappijen werden daardoor in Ned. Indië gevestigd Thans neemt men maatregelen om deze zetels uit Ne derlandsch Indië wederom naar elders te verplaatsen, voor zoover dit althans in verband met de werkzaamheden der concerns mogelijk Is. Zoo hebben de Nederlandsche stoom vaartmaatschappijen haar zetels reeds van Batavia naar Willemstad (Curasao) overgebracht. Deze overplaatsing zal echter eerst op een nader te bepalen datum effectief worden, doch heeft uiteraard geen ingoed op de scheep vaartbeweging. welke geheel onder contröle der marine- autoriteiten staat. EEN GOED BELEGEN WIJNTJE!. Gezonken vat wijn na zeven jaar teruggevonden. LEMMER, 2 Februari. Het was opgevallen, dat in de laatste dagen verschillende personen uit den drooggeleden N.-O.-po'lder kwamen, die kenne lijk boven hun bier waren. Daar er tot nog toe geen café in den polder is, ging de politie eens op onderzoek uit, en had het raadsel spoedig op gelost. Het bleek n.l. dat op ongeveer 7- K.M. van Lem mer een vat wijn in de modder lag, dat aanvan kelijk 650 L. wijn bevatte. Het bleek afkomstig te zijn van een in 1935 daar gezonken boot der Gro ninger Lemmer Stoomboot Mij. Bij enkele personen werd nog een flink kwantum wijn in beslag genomen. Door de politie en rijks ambtenaren is het restant uit het. vat getapt en le Lemmer opgeslagen FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op 3 Februari 1942 geen faillissementen uitgesproken. Door het verbindend worden der uitdeellngslljst ls ge ëindigd het faillissement van: C. Stolp, handelende onder den naam firma Keyzer Si Stolp, cacaofabrikant, wonende te Wormerveer. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. De heer Piek over Winterhulp werk en N.V.D. AMSTERDAM, 3 Februari. In het Americanhotel te Amsterdam is vanmiddag eep bijeenkomst gehou den van hoofdambtenaren en directeuren van ge meentediensten en -bedrijven en hoofdambtenaren van rijksinstellingen. In deze bijeenkomst heeft de directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, een uit voerige uiteenzetting gegeven van de groote sociale werken van Nederland: de Winterhulp en den Ne- derlandschen Volksdienst. Aan het begin van den "ïhiddag voerde ook burge meester Voute het woord. De burgemeester zeide. dat aan het werk van de W.H.N. nog steeds afbreuk wordt gedaan door fluistercampagnes. Dat is betreurenswaar dig. Om de onwaarheid van geruchten te bewijzen, heeft de burgemeester thans door den gemeentelijken accountantsdienst een onderzoek doen instellen. Hit het rapport, waaruit de burgemeester gedeelten ci teerde, is komen vast te staan, dat al het geld aan de armen ten goede komt en dat er van exhorbitant hooge salarissen absoluut geen sprake is. De burgemeester sprak de verwachting uit, dat de aanwezigen hun volle medewerking zullen geven om voortzetting van dezen echt-socialen arbeid mogelijk te maken. De heer Piek zette vervolgens aan de hand van of ficieel» regeeringspublicaties uit 1936, 1937 en 1938, uiteen, hoe de toestand hier enkele jaren geleden was. Uit deze documenten bjeek, dat er nijpende armoede heerschte in talloos vele gezinnen op het platteland en in de steden. Wel werd er aan bedeelende armenzorg en sociale zorg gedaan door vereenigingen en parti culieren, maar van de 80 millioen gulden, die deze vereenigingen uitkeerden, werd d.oor den staat via subsidies 68 millioen betaald. Wanneer men nu met trots .wijst op de overige 12 millioen gulden, die de 400 vereenigingen bij elkaar brachten, dan mag Win terhulp Nederland met nog meer trots wijzen op de 7 millioen, die zij, ondanks hevige tegenwerking, wist in te zamelen en uit te keeren. Het Winterhulpwerk. zoo zeide de heer Piek. heeft men als bindend orgaan in de samenleving willen brengen. Men heeft door dit werk een hechte eenheid willen vormen in ons volk en met diezelfde gedachte zal men verder arbeiden. De Nederlandsche'Volksdienst, die het geheele jaar werkt, wil hulp brengen, waar dit noodzakelijk is en voorkomen, dat het volk krachten verliest Op de eerste plaats zorgt de N.V.D. voor moeder en kind. die de draagster van de toekomst en de eerste erfge naam zijn. De W.H.N. zal daarnaast den nood in den winter lenigen. De heer Piek betreurde het. dat de kerkelijke auto riteiten naast de bezitters en de macht van de staats- apparatuur, blijven tegenwerken. Men heeft steeds sa menwerking gezocht met de kerkelijke vereenigingen. doch deze bleken onwillig Toch wilde de heer Piek blijven hopen op een beter inzicht. Wat de staats- apparatuur betreft, zeide de heer Piek. dat de onwil lige elerhenten tenslotte uitgerangeerd zullen worden. Tegen de groote instellingen, die niet mee willen wer ken. zullen tenslotte eveneens maatregelen worden getroffen, waardoor de leiders van deze instellingen zullen gaan begrijpen, dat men zich niet straffeloos kan onttrekken aan de sociale verantwoordelijkheid. De vele aanwezigen volgden met zeer veel belang stelling de boeiende uiteenzettingen van den heer Piek. (A.N.P.) NIEUWE INDUSTRÏEëN. Ingevolge de Hinderwet zijn bij den burgemeester ver zoekschriften binnengekomen van- Harry Hezeman's Con fectiebedrijf te Haarlem om vergunning tot oprichting van epn inrichting voor het vervaardigen van confeetie- goederen in het perceel Klein Heiligland 66: van P. H. de Munck te Haarlem om vergunning tol oprichting van een drukkerij in het perceel Jacobstraat 21. I VERTE OUWE NINSTANTIE VOOR DE ZOETWAREN- INDUSTRIE.^ HAARLEM 4 Februari. In verband met de vastgestelde regéling van arbeidsvoorwaarden voor de zoetwaren- industrie heert de diyecteur-generaal van den arbeid, evenals dit in verschillende andere bedrijfstakken reeds het geval is. een vertrouwenslnstantie voor de zoetwaren- industrie in het leven geroepen. De*fe instantie heeft tot taak den directeur-generaal van den arbeid van voorlichting te dienen bij de van werk geverszijde binnengekomen verzoeken tot vergunning voor ontslag van werknemers. Deze vertrouwensiristantie bestaat utt de heeren: mr. ir. B. W. Haveman, ir. A. P. van der Meer en A. Hillabregt UIT DE PERS DE ERFENIS VAN TANTE BETJE. In „volk en Vaderland" schrijft J. A. M. van Anrooy onder den titel „De erfenis van tante Betje" over den na tionaal socialist en zijn woning en betoogt daarin, dat het noodzakelijk is terug te gaan tot de oude tradities, die sinds eeuwen in het Nederlandsche volk leven, terug naar het degelijke J?n eerlijke stuk werk. naar het eerlijke handwerk en met eerlijke fabriekswerk Hij schrijft o m.: „WIJ moeten trachten de natuurverbondenheid die onze voorouders bezaten, te herwinnen, om daardoor een beter en dieper inzicht in het wezen der dingen te verkrijgen. Wij moeten het karakter van het matertaai weer laten spreken en het geen geweld meer aandoen. Het zal nu toch wel tot iedereen doorgedrongen zijn. dat de houding van ons volk over ons voortbestaan als volk zal beslissen. .Daarom is het van het allerhoogste be lang hoe iedere volksgenoot zijn taak ten opzichte van ons volk ziet. Laat ons daarom bij het begin beginnen en onze hulzen zuiveren van den erbarmelijken kitsch en prullerommel van het voorbijgegane tijdperk".* De schrijver richt zich dan tot de boeren, de arbeiders cn de middenstanders om hun boerderij, hun huis in te richten met degelijke, stoere Hollandsehe meubelen en tot de fabrikanten zich hun verantwoordelijkheid bewust te worden. Hij besluit zijn artikel met den volgenden oproep tot de kunstenaars: ,En gij. kunstenaars, ga aan het werk en schep schoon heid. Geef ons eenvoudige schoone gebruiksvoorwerpen, teekeningen, beelden, schilderijen en gij, bouwmeesters, verlos ons van de kamers en suite. Dit is vooralsnog belangrijker dan te redetwisten over de vraag of het nationaal-scocialisme wel in overeenstem ming te brengen is met de souverelne vrijheid' van den kunstenaar." MARKTBERICHTEN PURMEREND (Dinsdag). Gemeentel. Kaasbeurs. Ver handeld 100 partijen. Handel vlug. Hoogste prijs f 48.50 (20 Kaasmarkt, gewicht 197. Handel vlug. Kleine Boeren 40 f56 per 50 K.G. Runderen, totaal 307 stuks. Vette koelen 113 voor leve ring. Gelde koelen 60 300—425 per stuk. gped Melk koelen 125 385620 per stuk. matig. Stieren 4 voor levering. Gras kalveren 15 14012^, per %stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht voor levering en nuchtere kalveren Voor de fokkerij 3040 per stug. matig, totaal 155. Vftte varkens voor de slacht 5 voor levering. Magere varkens 9 45—54 per stuk. matig. Biggen 183 13—32 per stuk. matig. Schapet* 58 3048 per stuk. matig. Bokken 58 20—65 per stuk. matig. Noord Hollandsehe Blauwen (kuikens) 500" 0.80—0.90 per K.G. Eenden 100 0,80—0,90 per stuk. Dammen WEDSTRIJD HEEMSTEEDSCH- TEGEN HAARLEMSCH TIENTAL. Op initiatief der R.K. Dam- en SchaakvA-eeniging f„St. Bavo" te Heemstede zal een wedstrijd worden georgani- seerd tusschen een Heemsteedsch- en een Haarlemsch tiental. Het Heemsteedsch tiental zal worden samengesteld utt de acht spelers, die hebben gestreden om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Heemstede, aangevuld met twee spelers van „St. Bavo", terwijl het Haarlemsch tiental zal worden samengesteld uit de sterkste tien Haar lemsche spelers. KWARTETWED STRIJDEN DAMVEREENIGING „D.O.S." De:Haarlemsche Damclub wint den beker! In het clublokaal der Damvereenlglng „D. O. S.", ge bouw Berkenrodesteeg 1 te Haarlem, werd de laatste ron de van bovengenoemde wedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: Haarlemsche DamclubDantvereenlging ,.D. O. S." 71; Dnmofub „Haarlem"— Damclub ..Het Noorden" 44; Damclub ..Oosterkwartier"Damclub „Kijk Uit" 53. De eindstand van dit toumoöl luidt: Clubs gesp. gew. gel. verl. b.pt. pt. Haarlemsche Damclub 2. Damclub „Oosterkwartler" 3. Damclub „Ktjk Uit" 4. Damvereenlging „D. O. S." 5. Damclub „Haarlem" 6. Damclub „Het Noorden 2911 21-19 2020 NEDERLANDSCHE BOKSERS TE BERLIJN. Ondanks nederlagen toch goeden Indruk. De Nederlandsche boksers, die Zondag In Berlijn uit kwamen, hebben niet veel sucoes gehad. Toch maakte hun boksen een uitstekenden indruk. Het publiek heeft de Nederlanders dan ook herhaalde malen hartelijk toege juicht. Ue resultaten waren; Rtenus Krijger verl. van Weisz, (lichtgewicht). Seldler wint door k. o. van Jo de Groot (halfzwaargewicht), Gustav Eder w. o. p. van Ro bert Disch (weitergewlcht). De Duitsche zwaargewicht kampioen Heinz Lazek moest zijn titel aan den minder handigen bokser maar beteren vechter Heuser afstaan Lazek werd evenals de Groot tengevolge van een moment van onoplettendheid k. o. geslagen. HILLÉGOM JAARVERGADERING. De Hillegomsche Pluimveevereeniging „Verbete ring zij ons streven" hield gisteravond onder leiding van den heer A. Vastenouw in Hotel Flora een goed bezochte jaarvergadering. Volgens het jaar verslag steeg het ledental tot 67. Het verslag/van den penningmeester maakte melding van een batig saldo. Als bestuursleden werden de heeren B. Frijlink en E. J. Ruigrok herkozen. In de plaats van den zich niet meer beschikbaar stellenden heer A. Heij werd de heer J. W. van Schie tot penning meester herkozen. In hartelijke bewoordingen bracht de voorzitter den aftredenden functionnaris dank voor hetgeen hii in het belang der vereeniging had gedaan ge durende vele jaren. De reorganisatie van den raad van beheer werd besproken en de gevolgen hiervan toegelicht. Ge tracht zal worden in 1942 een tentoonstelling te organiseeren. Nog werd medegedeeld dat de heer Cornelissede Beer zich bereid heeft verklaard voor de leden en belangstellenden in Hui el Flora een lezing te houden over de konijnenteelt. BLOEMENDAAL OPRUIMEN VAN SNEEUW. De Commissaris van Politie te Bloemendaal ves tigt er de aandacht op. dat de inwoners ingevolge de Politieverordening verplicht zijn. de paden voor hun woning van sneeuw te ontdoen en bii nieuwen sneeuwval deze regelmatig schoon te houden. In het bijzonder degenen, die de vorige week aan zegging inzake het opruimen van sneeuw ontvingen, worden op deze bepaling nogmaals attent gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Gulick. Alb. Thijmlaan 31. vulpotloodPortier P. E. N.. Ing. Bispincklaan. paar schaatsen: Roozer», Bloemendealscheweg 314, kinderporte- met inhoud; Kleppe. Ramplaan 43, Haarlem. Van Klink. Rijnegomlaan 2, paar damesschoenen; P. Veldt, Bloemendaalseheweg 333. overschoen; Jhr. Van Benthem v. d. Berg. Koninginneduinweg 4. zilverbon; Jhr. Van Holte. Westerdaan 18, itlelne terrier; Blankevoort, Korte- la'an 14. zwarte poes; Parketbrigade Maréchaussée. Palels van Justitie, Jansstraat, Haarlem, bos koperdraad: Dr. Bos. Zijlweg 17. Overveen. damestextielkaart: Joh. Ver- hulstweg 33, overschoen; Wartena, Korte Zijlweg 19., paar kunstschaatsen met schoenen; P^mambucolaan 43. por temonnaie met inhoud; Nleuwerf, Veldlaan 49, damesporte- monnaie met Inhoud; Kol. Brederodelaan 9, Santpoort, portemonnaie met inhoud. Politiebureau Overveen (inlich tingen alleen op werkdagen van 19—12 u. v.m.) wanten. Post Aerdenhout: ceintuurs, damesschoen, handschoenen. Veertig jaar bij liet Gasbedrijf HAARLEM, Dinsdag. Heden is de heer D. Wesseling, opzichter bij het Ge meentelijk Gasbedrijf te Haarlem, veertig jaar bij dat bedrijf werkzaam. Vanmorgen elf uur werd hij ten Stadhuize door den burgemeester, den heer S. L. A. Plekker, gecomplimenteerd. Daarna werd de jubilaris met zijn vrouw door een deputatie van de ambtenaren van zijn woning ge haald en in de toonkamer van het Gasbedrijf aan de Kruisstraat op een hartelijke wijze gehuldigd in tegen woordigheid van ambtenaren en personeel der af deeling. Door de goede zorgen van den dienst Houden Plantsoenen was er een smaakvolle versiering groen en bloemen aangebracht. De directeur, de heer J. A. A. Ochtman, merkte op, dat ccn 40-jarige jubilaris een bijzonis. Deze Jubilaris heeft het heele bedrijf meegemaakt, beginnende als fitter; in 1903 werd hij tweede, tien jaar later eerstè fitter; wederom tien jaar later on der-opzichter en nu opzichter. heeft altijd met een bijzondere voldoening het werk van den jubilaris gadegeslagen. „Zijn gaven van hand Hij werkte altijd met volle toewijding tot tevreden heid van hem zelf en van zijn superieuren. De heer Wesseling kan dan ook met trots op zijn loopbaan terugzien. Spreker hoopte, dat de Jubilaris nog eenige jaren In goede gezondheid de gemeente zou mogen dienen. Hij overhandigde hem daarbij het gebruike lijke gecshenk onder enveloppe van de gemeente. De heer P. D. Holswilder, hoofdinspecteur, bood da gelukwenschen van de ambtffiaren aan Hij prees do aangename samenwerking met <Jen jubilaris, die er altijd voor zorgde, dat de sfeer op de afdeeling goed was. Spreker dankte hem daarvoor en bood hem na mens het personeel der afdeeling een prachtige sche merlamp aan. De heer J. II. F. Baars, hoofdinspecteur, stelda eveneens de groote verdiensten van den heer Wesse ling in het licht. Namens de inspecteurs en opzichters werd het woord gevoerd door den heer H. J. van Tol. Tenslotte bracht de instrumentmaker .T. Zuldam de gelukwenschen van het fitterijpersoneel over. De heer Wesseling. wiens vrouw met bloemen ge huldigd werd, dankte voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Inbrekers gearresteerd Door de politie te Amsterdam ls een 22-jarige fa brieksarbeider aangehouden, die in eenige plaatsen hier te lande heeft ingebroken, o.a. ook te Haarlem. Hij ls naar Haaflem op transport gesteld; hij bekende, daar op 22 December jl. te hebben ingebroken in een woping aan de Jan van Galenstraat. Daar hij ook te Heemstede en te Halfweg ingebroken heeft is hij der waarts op transport gesteld. Door de recherche te Haarlem ls een 17-jarige loopjongen aangehouden, die te zamen met twee 15- jarige Jongens tot drie maal toe heeft ingebroken ln den winkel van zijn vroegeren patroon. Zij hebben aldaar pi m. f 300 en verschillende winkelgoederen gestolen. De winkelgoederen verkochten zij aan een 46-jarlgen koopman, die eveneens aangehouden is we gens heling. Het grootste deel van de gestolen winkel goederen ls opgespoord en ik beslag genomen Twee van genoemde jongens bekenden nog. de lade te hebben gelicht bij een anderen winkelier en zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van pakjes boter uit de bakfiets van een melkslijtCr. De jongens hebben de inbraken gepleegd op een wijze als een ge routineerde inbreker dit doet. MOEDER DIE HAAR KINDEREN HULPELOOS ACHTERLIET. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft een 23-jarige vrouw die haar kinderen tijdelijk hulpeloos had ach tergelaten tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met opschorting van de straf opdat een gratieverzoek kan worden ingediend. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 3 Februari. Bevallen: 2 Febr.: A. P. Bodewes—Verwaijen. M. BosSchippers, z.. J. E. M. de JongCremersf d., G Woudenberg—Boontjes, z., H. Koning—Schoon, d. 3 Febr.: J. A. van Dis—.Smelt, z., J SilvlsLok. d. Overleden: 31 Jan.: P, W. A. M. S Neijts. 50 j.. Du- venvoordestraat. 1 Febr.: P. Koold* 89 j.. Soutman- straat, A. M. BottelierBeijersbergen. 69 j.. Kam perlaan. M. van Delden. 41 j., Tyboutstraat. 2 Febr.: S. F. Kolman. 60 j.t Schouwtjeslaan, F. Kloosterman, 73 j., Zaaneniaan. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 5 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek, 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten 8 4®) Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huts vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Pianovoordrncht. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 13.00 Hoe komen de voorjaars- destonden aan ziekensponden. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gra mofoonmuziek. 18.30 Het Revida-Sextet. 17.15 H. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gramofoon muziek. 17 45 Nordisk. muzikaal programma. 18.30 Een handarbeider aan het woord. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19 30 Het Omroep-Symphonle-O. kest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramo foonmuziek. 20.45 Causerie: „Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars". 21.00 Het Omroep-Symphonle- Orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22 00—24. Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7 15—8 45 Zie Hilversum I. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Geestelijke liederen (opn.). 10.10 Vrouw van Dijk, 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkest Willy Eberie. 12.00-Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische beriehUm. 13,05 Ramblers. 13.45 Voordracht. 14.00 Omroeporkest cn gramofoonmuziek. 15.0» Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 De Melodlsten en soliste (opn.). 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 18.15 Sport cn lichamelijke opvoeding. 18 30 Orgelconcert. 19.00 B. N. O. Wat Neder land schrijft. 19.10 B. N O. Nieuwsberichten. 19.20 Gramo foonmuziek. 19 45 Brandende kwesties, causerie. 20.00 Gra mofoonmuziek. Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Orgelconcert. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Gevarieerd programma (opn.). 11.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbertcht. 22 10—22.15 Avondwijding. VERANTWOORDELIJK Neen, zeker niet alle waschgoed wordt goed gemangeld. Stel U vooronze ka bouters loopen geen enkel risico met de fijrie wasch. Die wordt met de hand gestreken. Alle plooitjes komen en voorzichtig wor- weer tot hun recht den de knoopjes ge meden. De kabou ters, die hiermede worden belast, be schouwen deze op dracht als een eer volle taak. Zij zijn verantwoordelijk voor de fijne wasch. Die kabouters van: Brouwersvaart 58-60, Haarlem, Tel. 16504. GR. HOUTSTRAAT 109, naast Cin. Palace Nog altijd ruime sortering in Gouden cn Zilveren m voorwerpen. Herstelinrichting óoor luxe voorwerpen en horloges. Tel. 13700. Zware Plaatijzer Broodbakvormen diverse grootten.vanaf 0.73 J. KORT'S IJZERHANDEL Spaarnwouderstr. 85. Heemstede, Binnenweg '138 Kleine Houtstraat 17. Haarlem, Cronjéstr. 29, V 7 Cm&s' Hmtêmd i 9iet succes ucui deze tifd! CARELS' MOUTBROOD Is, door toevoeging van moutextract, dat zeer veel fermenten bevat, van alle tarwebroodsoorten het lichtst verteer baar, waardoor een groter nuttig effect van de voedende kracht wordt bereikt. CARELS' MOUTBROOD bevat niet alleen de zo noodzakelijke stoffen voor opbouw en instandhouding van het menselijk lichaam, z.a. zetmeel, eiwit, vet, phosphor, ijzer en kalk, maar ook de zenuwsterkende stof „lecithine". CARELS' MOUTBROOD is bijzonder rijk aan vitaminen. Het is smakelijk enhet-vraagt minder om belegging. Daarom Is CARELS' MOUTBROOD het voedsel bij uitnemendheid voor iedereen, juist in deze tijd! Afgehaald In onze winkels... 11 ^t. Thulsbez. door onze bezorgen 111 ct.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11