Hoesten Hoestival Lek. 9 HAARL. DAGBLAD, Donderdag 5 Febr. 1942 Lacliparade 1942 De „Lachparade 1942'.', die hier gisteravond door de Nootmuskaters in het Concertgebouw werd gegeven, is geen revue met rijke monteering of oogenverblin- dende finales. Ook heeft zij niet de attractie van een populairen, heel de zaal beheerschenden komiek. Het is alles nog al bescheiden van aard en deze revue lijkt mij voornamelijk voor de kleinere provinciesteden be stemd. Maar met de krachten, waarover Rens van Dorth beschikt, weet hij toch iets aardigs te brengen. Hij heeft voor variatie en ook voor de noodigé vaart ln het geheel gezorgd. Ook bezit van Dorth wel de eigenschappen voor revue-komiek. Hij is in zijn grappigheid niet te op- dringerig eij hij heeft in zijn optreden iets, wat nu en dan aan Willy Walden doet denken, zonder dat er sprake van navolging is. In de niet bepaald nieuwe i sketches vond hij voldoende tegenspel van Nora la Rouche en Ger le Cock. .Voor een zoo groote zaal als het Concertgebouw waren de stemmen niet geheel be rekend. zoodat het niet altijd de zaal in ging. Mr. Johnnie bleek een handige illusionnist en had vooral succes, toen hij in het kader van de 1001 Nacht zijn toeren vertoonde, waarbij hij omringd was door de vijf girls van het gezelschap, die ook verder met opgewektheid dansten. .Veel bijval had Johnnie Kraaykamp, de „jongste Nederlandsche tenor", een jongen met een heldere, zuivere stem, maar die in zijn actie sterk deed den ken aan een pop van een Jan Klaassenspel. Het aanwezige publiek toonde zich dankbaar voor het gebodene. J. B. SCHUIL. ,,'t Meismet de 9 punten?' in den Stadsschouwburg. Ook Haarlem heeft thans met ..'t Meisje met de 9 punten" kennis gemaakt en ongetwijfeld is die ken- nismaking aangenaam geweest. De Stadsschouwburg ■was uiteraard nie't geheel bezet doch de belang stelling was zeer bevredigend. Zooals onze tooneel- recensent de heer J. B. Schuil bij de onvoering in Amsterdam reeds schreef is het stuk van' Frans Gie- bitz meer klucht dan blijspel doch het biedt Cor Ruys alle gelegenheid zijn komische kwaliteiten te ontplooien en de dubbelrol van den pseudo-graaf en den acteur had voor hem geschreven kunnen zijn. Inderdaad: Ruys is in dif stuk op volle kracht en dat beteekent dus een uiterst, genoeglijken avond voor den bezoeker. Asta Lee, Anton Ruys en Pierre "Mijin gaven goed tegenspel zoodat het een vlotte vertooning werd, die bij het publiek veel succes had. Ongetwijfeld zal het „Meisje met de 9 pun ten" nog wel eens in Haarlem terugkomen. B. KORSTEN, LITERAIRE CLUB HAERLEM Voor de Literaire Club Haerlem zal Eduard Ver kade Zaterdag a.s. voordragen „Macbeth" van Shakespeare, in de bewerking van Jac. van Looy Zaterdag 14 Februari organiseert de L C. Haèrlem een Indischen avond met het orkest „Insulinde", ga- jnelan, krontjong en Indische dansen en de heeren L. G. van Hensbergen, die de toespraak tot de hoofden van Lebak en Raden S. Hardjodirenggo, die „Saïdja en Adinda" zal voordragen. „DE ZONDAAR" OP A.S. ZONDAGAVOND. Wegens groote belangstelling wordt Zondag avond 8 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam nög een opvoering gegeven van het nieuwe successtuk „De Zondaar" van Mr. J. H. Penning. De hoofdrol wordt vertolkt door Cor van der Lugt Melsert. DECLAMATIEWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD. HILVERSUM 4 Februari. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: Zooals bekend organiseert de Nederlandsche Omroep gedurende de Paaschvacantie een declamatiewedstrijd, waaraan ieder meisje en Iedere jon gen tusschen 14 en 22 jaar kan deelnemen. Zaterdag 7 Februari a.s. te 13.30 uur Hilversum 2, vangt de voordracht- cursus aan, onder leiding van den voordrachtkunstenaar Adriaan van Hees. welke cursus een voorbereiding is voor den declamatiewedstrijd. Wie aan dezen cursus, welke geduernde 8 aehtereenvolgenae Zaterdagmiddagen wordt geeven, wenscht mede te doen, wende zich voor 7 Februari tot den Nederlandschen Omroep (postbus 2) Hilversum met het verzoek het bij den cursus behoorende boekj» te mogen ontvan'gen. In dit boekje staan de gedichten, die gedurende den cursus behandeld worden, alsmede uit voerige toelichtingen op den cursus en den wedstrijd en aanwijzingen t. a. v. het voordragen van gedichten. Het boekje, dat kosteloos wordt toegezonden, geldt tevens als bewijs van deelnefning aan den cursus. Duidelijk dient naam en adres bij de aanvrage vermeld te worden, als mede het doel: „deelname aan declamatie-cursus en wed-' strijd". Iedere deelnemers(ster) zal op nog nader aan te kondigen dag gedurende de Paaschvacantie naar Hilver sum moeten komen (voor eigen rekening). De winnaars (tenminste de beste vijf) zullen worden uitgenoodigd voor rekening van den Nederlandschen Omroep nogmaals de studio's te bezoeken, bij welke gelegenheid zij een rond gang door het bedrijf zullen maken, terwijl zij tevens aan een uitzending hun medewerking zullen^ verleenen. MOBILISATIE VOOR DEN RATTENOORLOG. De Landstandpersdienst meldt, dat de bestrijding van de ratten in geheei Nederland zal worden georganiseerd door den Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen. welke een irftgebreide studie zal maken van de verschil lende soorten ratten, hun levenswijze en voortplanting. gedragen aan dr. L. W. D. Caudrl. pil' nt13* Gebruik eenigen tijd San3«"3cn en U wit be merken. d»'Uw vermoeidheid verdwijnt en Uw werkkracht toeneem^ terg'16' WULfINC 4 CO'S CHEM. PROD. - -«ORAVENMAGE UITGAAN Heden, DONDERDAG 5 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Pension Rustig" 7.30 uur. Palace: „Snugger en Co", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater „Annelie", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Luxor Theater: „Slotaccoord". 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Wie heeft Madeleine kust?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Een avond in Metropole Theater", van 12 uur af. VRIJDAG 6 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tet des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel. 10043. Marnix Apotheek. Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONSh Tot nu toe- kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regelmatig vdlrtgang vinden. Schaarschte aan verpakkingsma teriaal bemoeilij&thans de levering van Uw geneesmiddelen. Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een 'onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets., naar grootte. ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdar® voor het cand.ex. Duitsche taal en letterkunde de heer J. H. Drewes. DIVERSE. Geslaagd voor diploma C Scheepswerktuigkundige de heer P. J. v. Elf te Haarlem. Prof. dr. J. H. Valckcnier Kips overleden LOCHEM, 4 Februari. Hier ter stede Is gis teren in den ouderdom van" 79 jaar na een korte ongesteldheid, in het ziekenhuis overleden prof. dr. J. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar in staats-, administratief- en handelsrecht aan de Technische Hoogeschool te Delft, een man van groote weten schappelijke bekwaamheid en buitengewoon' ver- zienden blik, die reeds aan het einde van de vorige eeuw ideeën ten aanzien van den staat als organisme ontwikkelde, die na den wereldoorlog in tal van landen in Europa vorm hebben gekre gen. In al zijn wetenschappelijke werken is de hoofdge dachte de staat als organisme. Zijn standaardwerk is „De Volksstaat" waarin hij zijn ideeën op staatkun dig gelpied uitvoerig uiteenzette. Wat hij reeds tien tallen jaren geleden heeft overdacht, heeft thans overal vorm gekregen, zooals in Duitschland het nationaal-socialisme en in Italië het fascisme, ter wijl in ons land zich ook reeds voor een belang rijk deel de omvorming van demo-liberalen staat naar volksstaat heeft voltrokken. Men heeft prof. Valckenier Kips wel eens zeer typeerend den eer sten nationaai-socialist in Nederland genoemd. (A.N.P.) STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Januari 1942 (1941). a I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2067 per- men (v. j. 2702), l w. 1895 mannen en 172 vrouwen. Be zoek aan de krantenzaal door 3039 personen (v. j. 3873), i. 2808 mannen en 231 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- krantenzaal door 5106 personen (v. j. 6575) t. w. 4703 mannen en 403 vrouwen. Uitgeleend werden 13556 boeken (v. j. 11584) II. Filiaal „Huls te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 232 personen (v. j. gesloten), t. w. 171 mannen en 61 vrouwen Uitgeleend werden 5061 boeken (v. J. 3908). m. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 5338 personen, (v. j.t. w. 4874 mannen en 464 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 18617 boeken (v. 1. 15492). JONGE BOEREN ALS BEDRIJFSLEIDER NAAR DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 5 Februari. De Landstand persdienst deelt mede dht jonge boeren boven 25 jaar, die naar Duitschland gaan door middel van de uitwisseling van landjeugd met Duitschland, waarvoor men zich tot 10 Februari a.s. kan opge ven bij de afd. „Volk en bodem" van den Nederland schen Landstand, Zeestraat 69, Den Haag, worden op de Duitsche bedrijven niet geplaatst als leerlingen, maar als bedrijfsleiders. Zij verdienen dus meer en vallen onder de desbe treffende .bepalingen van-de Duitsche arbeidswet. Ook deze bedrijfsleiders gaan een verbintenis aan voor den tijd van 1 jaar. POOTAARD APPELEN VOORZIENING VOOR VOLKSTUIN'DERS EN ANDERE KLEINE TELERS. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. Naar het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd me dedeelt, is thans een regeling getroffen, waardoor volkstuinders en andere kleine aardappeltelers zich van pootgoed kunnen voorzien. De bestaande vereeni- gingen van volkstuinders kunnen zich laten vertegen woordigen door het bestuur, terwijl de anderl groepen van volkstuinders zich kunnen laten vertegenwoor digen door één of meer gemachtigden. Zoo'n groep van volkstuinders moet echter uit tenminste 25 volks tuinders bestaan en kan b v. worden gevormd door personen, die elk op een complex bouwland een volks tuin hebben of op eenzelfde fabriek werkzaam zijn en van de directie een volkstuin hebben ontvangen, alémede door volkstuinders, die een volkstuin bezit ten, welke deel uitmaakt van gemeentegrond en waar over toezicht wordt gehouden door een gemeente ambtenaar. In deze gevallen kunnen deze volkstuinders zich laten vertegenwoordigen dooréén of meer ge machtigden. die uit hun midden zijn gekozen, of als fabriekschef of gemeente-ambtenaar in nauw contact met de betrokken volkstuinders staan. Alle hier noemde volkstuinders dienen zich te wenden tot )iet bestuur hunner vereeniging, of tot dë(n) gemachtig- de(n) van de groep, waarvan zij deel uitmaken Een aparte regeling is getroffen voor hen die bij een plaatse lijke 'vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten of geen groep hebben gevormd. Onder deze categorie vallen o.m. ook de particulieren met een tuin bij huis, land arbeiders en dergelijke. Al deze alleen staande volks tuinders en andere kleine telers kunnen zich voor het aanvragen van pootgoed wenden tot den plaatseliiken bureauhouder van het district, waarin zij woonachtig zijn. Er zal voldoende pootgoed voor uitpoot in 1942 ter beschikking worden gesteld. Voor nadere bijzonderheden leze men de in de dag en nieuwsbladen op te nemen officieele publicatie. VERKEER EN VERVOER IN AMSTERDAM CENTRUM. Amsterdamsche W.A. in actie. 's-GRAVENHAGE, 4 Februari. De persdienst van de N.S.B. meldt: De Amsterdamsche W.A. heeft heden den dank van een groot deel van de Amsterdamsche burgerij geoogst. Reeds vroeg togen een aantal W.A.- mannen aan het wérk om, voornamelijk in het c trum der stad, alle hoofdwegen zooveel mogelij^ voor het rijverkeer begaanbaar te maken. Later op den dag werd hun aantal aanmerkeliik uitgebreid en droegen de manschappen in aanzienlijke mate bij, om alle rij verkeer zoo vlot mogelijk te doen voortgaan Vooral bij de opritten van bruggen werd doorloopend assis tentie verleend. Deze hulp werd algemeen Jen hoog ste gewaardeerd. Zonder de W A. zouden ongetwijfeld vele huisgezinnen hun brood, melk, aardappelen enz. enz. heden niet bezorgd hebben gekregen. Het succes, heden bereikt, is aanleiding tot het besluit om morgen een nog grooter aantal W A.-mannen op te roepen. Ook in vele andere plaatsen in ons land is een der gelijke vorm van hulpverleening uitgewerkt, zoodat daarmede ook onverwijld een begin kan worden ge maakt NED NATUURHIST. VEREENIGING. Zaterdagmiddag 7 Februari houdt de afdeeling Haarlem én Omstreken van de Ned. Natuur-Histo- rische Vereeniging haar jaarvergadering in café restaurant Brinkmann. Na afloop van dé ver gadering worden vertoond de kleurenfilm „Holland- Bolland" van tandarts A. Haye en twee deelen uit de Artis-film van de heeren A. F. J. Portielje en H. C. Verkruysen. Zondag 8 Februari wordt een bezoek gebracht aan de afdeeling Cultures van het Koloniaal Insti-: tuut te Amsterdam. De heer J M. Visser uit Den Haag zal Zaterdag middag 21 Februari in bovengenoemd café-restau rant een causerie met lichtbeelden houden over mineralen, ertsen en halfedelsteenen. Dinsdag 3 Maart houdt de heer G. L. Rinkel uit Hillegersberg een lezing over het onderwerp: .Broed- en trekbiologie van den kievit". Vredegerechtshof Kapitein Verueij veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Misbruik van gezag om nationaal-socialistische vrouwen zich te doen ontkleeden.Laaghartig misdrijf in oorlogstijd. "s-GRAVENHAGE. 5 Februari. Het Vredege rechtshof heeft hedenuitspraak gedaan ln de zaak tegen Jen 41-jarigen kapitein der artillerie G. J Ver- welj, wien ten laste was gelegd dat hij. door het (toenmalige) militair gezag belast met het doen van nasporingen en huiszoekingen, ln den nacht van 13 op 14 Mei 1940, althans in of omstreeks dat tijdvak, te Alkmaar door misbruik, althans door aanmati ging' van gezag vier vrouwen of meisjes heeft ge dwongen zich in het hijzijn van alleen hem, ver dachte. te ontkleeden, zulks terwijl het niet nood zakelijk was dat hij genoemde vrouwen op haar lichaam onderzocht. De procureur-generaal; Prof. Dr. R. van Genech- ten, elschte op 22 Januari j.l de in art. 137 Wetboek van Strafrecht genoemde maximumstraf van vier ja ren gevangenis, zoomede ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Het-Hof heeft den verdachte heden veroordeeld tot ier jaren gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest (sinds 16 September 1940) en met ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Aan de overwegingen, waarop dit arrest berust, is het volgende ontleend: Uit de verklaringen van getuigen W.. K., B.-S. en d. W., bevestigd door verdachte, is komen vast te Staan, dat verdachte, handelend in zijn hoedanigheid an kapitein van het Nederlandsche leger, op Mei, vat betreft getuige v. d. W. en in den nacht van 13 op. 14 Mei 1940 wat betreft de andere vrouwen, 'te Alkmaar genoemde vrouwen er toe gebracht heeft.- zich geheel of nagenoeg geheel voor hem 'te ontklee den, waarbij verdachte zich beriep op een hem door zijn meerderen verstrekte opdracht ter rechtvaardi ging van zijn bedoeld optreden. Verdachte heeft, gelijk uit genoemde getuigenver klaringen mede blijkt en door hem wordt bevestigd, op deze getuigen den Indruk willen maken en ook inderdaad gemaakt dat hij bevoegd was van haar te eischen zich te Bntkleeden, teneinde haar aan den lijve «i> bezwarende stukken te onderzoeken. Voorts is komen vast te staan uit meergenoemde getuigen verklaringen, dat verdachte daarbij van zijn dienst pistool een zoodanig gebruik heeft gemaakt, dat al thans vrouwen als getuigen zich bedreigd gevoelden, terwijl evenzeer vaststaat, dat bedoelde, getuigen uit sluitend onder dwang van verdachte zich tegen' haar n voor hem hebben ontkleed. Het Vredegerechtshof heeft op grond der tenlaste legging in de eerste plaats de vraag te onderzoeken of verdachte, die optrad,in zijn hoedanigheid van ka pitein van het Nederlandsche leger, door het mili tair gezag belast met het doen' van nasporingen en huiszoekingen, zich, handelend gelijk hiervoor als bewezen aanvaard, aan aanmatiging van gezag heeft schuldig gemaakt. Met het oog hierop heeft het Hof het volgende overwogen: Hoewel de onmiddellijke commandant van ver dachte de niet verschenen getuige Baan in zijn verhoor voor den rechter-commissarls van 21 Aug. 1940 bij de omschrijving van de strekking zijner op dracht niet van het doen fouilleeren van personen gewag heeft gemaakt en hoewel getuige Speijer, die namens getuige Baan aan verdachte de bedoelde op dracht mondeling heeft doorgegeven, waartoe hij bevoegd was, verklaard heeft, zich niet meer te her inneren of daarbij sprake is geweest van het fouil leeren van personen met het oog op het onderzoek naar eventueel aan den lijve medegevoerde stukken, acht het Hof op grond van de verklaring van ge tuige. Feitsma, die -dezelfde opdracht als verdachte naméns getuige Baan van getuige Speijer ontving, het aannemelijk en houdt voor bewezen dat verdachte elijk hij verklaard heeft, de opdracht namens zijn militairen meerdere liad bekomen om, indien zulks door de omstandigheden geboden was, tot fouillee ring van personen als vorenbedoeld over te gaan. Daarbij is echter komen vast te staan,, mede uit de verklaring van verdachte, dat de bedoelde opdracht tot fouilleering in geen geval op bepaald aangewezen personen betrekking had, maar dat, gelijk verdachte voor het Hof heeft erkend, de verantwoordelijkheid voor het fouilleeren van bepaalde personen in het onderhavige geval van de getuigen W„ K.. B.-S. en v. d. W. en voor de wijze waarop dit geschied is. geheel voor rekening van verdachte is gebleven. De tweede vraag, welke het Hof derhalve te be antwoorden heeft, is of verdachte met betrekking tot de meergenoemde vrouwelijke getuigen zich redelij kerwijs op omstandigheden heeft kunnen beroepen, welke de door hem toegepaste wijze van foullleering, bestaande in het zich geheel of nagenoeg geheel doen ontkleeden dezer vrouwen, hebben kunnen rechtvaar digen als uitvoering zijner genoemde opdracht. Het onderzoek ter terechtzitting heeft het Hof de overtuiging geschonken, dat zoodanige omstandighe den niet aanwezig zijn geweest en dat ook verdachte zelf geen verdenking van eenige beteekenis ten, op zichte van de vier genoemde getuigen koesterde. Het is het Hof namelijk gebleken, dat verdachte, die aan den eenen kant voorgaf deze getuigen aan een zeer nauwkeurig onderzoek te moeten onderwerpen ir verband met de mogelijkheid, dat zij belastende stuk ken aan den lijve bij zich aroegen, met het oog waar op hü haar ontkleeding verlangde, aan den anderen kant het zelfs niet noodig heeft geoordeeld de door Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Tobias Jij «jrrjs Öo'f JTo«rN." <53-. ia ook op-nocg.' NU iimN WB Al. a»ICta. r«Ol*N (PolygooD-Laemker) deze getuigen afgelegde kleedingstukken nader te on derzoeken. evenmin als hij zijn onderzoek tot het schoeisel der getuigen, dat hij sommigen harer boven dien zonder meer heeft laten aanhouden, heeft uitge strekt Ook is aan hét Hof gebleken, dat verdachte geen aanleiding vond oudere personen, zooals de moeder van getuige W.. hoewel hij verklaarde ten aanzien van het gezin W. bijzondere verdenking te hebben ge koesterd, aan een fouilleering te onderwerpen. Uit hetgeen het Hof in het voorgaande heeft vast gesteld vloeit naar 's Hofs oordeel voort, dat verdachte blijkens zijn eigen optreden als hiervoren bedoeld, kennelijk niet op grond van eenige bepaalde verden king In verband met gegeven omstandigheden de vier genoemde getuigen zich van haar kleeding heeft laten ontdoen, verdachte hebbende immers juist datgene na gelaten, wat bij een onderzoek als door hem voorge geven voor ieder redelijkerwijs het meest voor de hand zou liggen, namelijk het onderzoek van kleede ren en schoeisel van de betrokken, beweerdelijk ver dachte personen. Het Hof heeft mitsdien de overtuiging, dat verdachte zonder eenigen, aan zijn opdracht ontleenden, grond de meergenoemde vier getuigen zich tegen haar zin heeft doen ontkleeden. Hiermede acht het Hof het aan verdachte tènlaste- gelegde misbruik van gezag bewezen. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het Hof het volgende: Het Hof wil aannemen, aangezien daarvan niet is gebleken, dat verdachte geen sexueel oogmerk had, toen hij de vier genoemde getuigen zich voor hem heeft doen ontkleeden. Het Hof is eïhter van oprdeel. dat verdachte zich. bij gebreke van eenige gerechtvaardigde aanleiding daartoe. gelijk hiervoren overwogen heeft laten leiden door de bedoeling, deze jonge vrouwen, wie hij wist of vermoedde, dat zij de beginselen der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland aan hingen. te vernederen, in haar mede de eer der bewe ging kennelijk willende treffen. De woorden, door verdachte aan getuige W toege voegd: ..Dit is nu zeker wel het ergste geweest voor u, wat u kon overkomen", hebben in dit verband bij zondere beteekenis. Verdachte heeft, aldus handelend als Officier van het Nederlandsche leger, vooral onder de toenmalige oorlpgsomstandieheden. zich aan een uiterst zwaar vergrijp schuldig gemaakt, zooals zich juist in ver band met de bedoelde omstandigheden nauwelijks een laaghartiger laat denken. Hii heeft zich aan de eer van weerlooze vrouwen, die uiteraard in de moeilijkste omstandigheden verkeerden, vergrepen met de kenne lijke bedoeling haar te vernederen. Daartegenover ziet het Hof geenerlel grond voor verontschuldiging en kan slechts in aanmerking wor den genomen dat verdachte zich reeds sinds 16 Sep tember 1940 in preventieve hechtenis bevindt. Het Hof overweegt voorts, dat de door verdachte gepleegde feiten in zoodanig verband staan, dat zij MMggMaata -o als f'ggÉHaÉÉg^m deUng. moeten worden beschouwd één voortgezette han- Overwegende. dat het bewezen verklaarde oplevert het misdrijf van: „het als militair door misbruik van gezag, iemand dwingen iets „te doen", strafbaar ge steld bii anfcikel 137 van het wetboek van Militair Strafrecht; overwegende, dat verdachte deswege strafbaar Is. nu niet gebleken is van feiten of omstandigheden, welke zijn strafbaarheid zouden uitsluiten of opheffen overwegende, dat het Hof nagemelde straf in over eenstemming oordeelt met den aard en den ernst van het gepleegde feit en de omstandigheden, waaronder het werd begaan, alsmede met den persoon van ver dachte: overwegende, dat het Hof niet wettig en overtuigend bewezen acht. hetgeen verdachte meer of anders is ten laste gelegd, dan boven bewezen werd verklaard: gezien de artikelen 2, 6. 23. 60, 62 en 137 van het Wetboek van Militair Strafrecht. 56 en 91 van het Wetboek van Strafrecht alsmede het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie ö.d. 12 Augustus 1941, Verordeningenblad van 16 Augustus 1941 no. 156: rechtdoende in naam van het recht: verklaart wettig en overtuigend bewezen, hetgeen verdachte is ten laste gelegd in voege als boven w.erd bewezen verklaard; verklaart., dat het bewezene oplevert het strafbare feit voormeld; verklaart verdachte deswege strafbaar en veroor deelt hem terzake tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren; ontslaat hem uit den militairen dienst met ontzetting van de 4 bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen: bepaalt, dat de tijd door den veroordeelde vóór de tenuitvoerlegging van dit arrest in voorloopige hech tenis doorgebracht, bij de tenuitvoerlegging der straf geheel in mindering zal worden gebracht. (A.N.P.) JAN DE ZEEUW OVERLEDEN. Na een langdurig lijden Is te Haarlem in den ouder dom van 80 jaar overleden de heer Jan de Zeeuw, een der oudste leden van de Haarl. Reddingsbrigade voor drenkelingen. Hij was aanvankelijk lid van de Roode Kruis Transportcolonne, maar werd later lid van de brigade, afdeeling eerste hulp. Bij een ernstig onge luk op het terrein van de Centr. Werkplaats verloor hij indertijd een oog en een arm. Toen men hem bij dat ongeluk wilde verbinden, welk ongeluk gebeurde terwijl hij veroflbrlefjes rondbracht, zeide hij: „Neem eerst de briefjes uit mijn hand anders krijgen de ka meraden geen verlof". De laatste jaren oefende hij vrijwillig toezicht uit op de reddingshaken aan de bruggen. Hij was zeer aan de brigade verknocht. De begrafenis zal plaats hebben a s. Zaterdagmiddag 12 uur op de Alg. Be graafplaats aan de Kleverlaan. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- straat le Haarlem, tusschen U en 13 uur Terug te bekomen bij: Muller. Parklaan 1. horloge; Kennel Haarlem. Amsterdamsche Vaart 320. hond: Pierlot, Ternatestraat 56. hond: Helmus. Reitzstraat 48, mes: Bu reau van Politie, Smedestraat 9, portefeuille met inhoud; De Jong. Grebbestraat 7. portemonnale met Inhoud; Stuut. Korte Heerenvcst 3 rood, pijp; Berbe, Schoonoordlaan 8. Tuindorp, portemonnale met inh.: Fongens. Tuinstraat 9 d. schoen: de Vree, Mamixpleln 13. sandaal: Duyts, DeVftlaan 5, tasch met inhoud. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat 9. brieven: inhoudsmaat; de Vink, Weverstraat 4, jurkje; Gem. Reiniging, Oudeweg, paktouw; v. Gooi, Pres. Steijn- straat 69. portemonnale met inhu.; v. Elten. KI. Houtweg la rood, portemonnale met inh.; Lampe, Middenweg 66, pan toffel; v. d. Valk, Raadhuisstraat 9, portemonnale met Inh Booms, Dtezestraat 6, ring; Deken, Orionweg 34. schoen; Sely. Schoterweg 17, schoen; Dammers, Schagchel- straatv 42 rood. schoen: Bureau van Politie, Smedestraat 9. sleutels: Kok, Saturnusstraat 8. tasch met inhoud; Ottsmor-Hellig. Weteringstraat 17, vulpen; Adema. Bak kerstraat 62, waschgoed. Amerikaansch ambassadeur Zweedsclie vrouwen gedenken de gewonde Duitsche soldaten Gift aan den Führer gezonden BERLIJN, 5 Febr. (D.N B.) Een delegatie der Zweedsche vrouwen in Finland heeft den Führer een geschenk in geld doen toekomen ten behoeve van de Duitsche soltraten. die tijdens den veldtocht in Fin land gewond zijn. In een begeleidend schrijven wordt 1. het volgende gezegd: „In weerwil van de bepalingen van het vredesver drag, had het bolsjewisme arglistig een nieuwen en beslissenden overval op Finland voorbereid. Zijn doel was de volledige vernietiging van onzen staat en van ons volk. Er leek ons geen andere weg meer open te staan dan een eervolle ondergang. Op dat allemood- lottigst oogenblik van onze geschiedenis hebt gij, mijn heer de rijkskanselier, met sterke-hand ingegrepen en daardoor ons volk zijn vrijheid en zijn geloof in de toekomst terug gegeven. Sinds meer dan vijf maan den strijden de soldaten van Finland erf Duitschland schouder aan schouder voor de bevrijding der mcnsch- heid van de pest van het bolsjewisme. In trouwe wa penbroederschap zijn de soldaten der beide landen ver- eenigd door banden, die altijd bewaard zullen blijven. Wij. die zelf moeders, vrouwen of familieleden van soldaten van het strijdende Finsche leger zijn, voelen innig de draagwijdte der verplichtingen van deze wa penbroederschap. Als uitdrukking van onze dank baarheid voor uw werk en als teeken vön onze bewon dering voor de militaire eigenschappen van den Duitschen soldaat, overhandigen wij u dit geschenk in geld met het verzoek dit te besteden voor het her stel der Duitsche soldaten, die tijdens dezen veldtocht in Finland gewond zijn geraakt." De Führer heeft den Zweedschen vrouwen in een telegram op „hartelijke wijze zijn dank betuigd. DE BETEEKENIS DER OLIEBRONNEN VAN BORNEO VOOR JAPAN. SJANGHAI. 5 Febr. (A.N.P.) De financieele bladen in Sjanghai komen in beschouwingen over de be teekenis der oliebronnen van Borneo tot de conclusie, dat daardoor Japan's behoefte aan petroleum in vre destijd kan worden gedekt. Voor het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië bedroeg de olieproductie van Borneo 2.7 millioen ton. De Japansche verwachtingen inzake een productie van 3 millioen ton na herstel van de installaties zijn dus gerechtvaardigd. Met inbegrip van 200.000 ton eigen productie, van nog 200.000 ton uit de Japansche concessie in Noord-Sachalin en van 500.000 ton in Mandsjoekwo, kan dus de Japansche behoefte aan petroleum in vredestijd nl. van rond 4 millioen ton, sinds de verovering der petroleumge- bieden van Borneo worden gedekt Van*de reeds ver overde oliebronnen op Borneo zijn die te Balikpapan van bijzondere waarde. Hier had de Shell-trust door het bezit van deze olievelden een leidende rol in de vervaardiging van trinitrotoluol (een ontplofbare stof). Afrika-corps reeds voorbij Derna BERLIJN, 5 Februari. (D.N.B.) Kolonel-generaal Rommel zet, naar het D N B. verneemt, met het pant- serleger in Afrika de vervolging van den verslagen vijand tot voorbij Derna voort. HEEMSTEDE DE BEGRAFENIS H. \V. J. KALLENFELS. In allen eenvoud had Woensdagmiddag de begrafe nis pjaats van het stoffelijk overschot van den heer H. W. J. Callenfels. oud-inspecteur der belastingen, invoerrechten en accijnzen van Middelburg. Toen het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst, voerde het woord de broeder van den overledene, de heer W C. H. Callenfels, oud-direeteur van het Post kantoor te Middelburg die schetste hoe de overledene steeds de onderlinge vriendschap en het vasthouden aan den familieband had bevorderd. Spr. gevoelde behoefte dank te zeggen voor alles wat de overledene voor de familie is geweest. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve ^vas neergelaten,'dankte een zoon voor de getoonde be langstelling. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen zijn terug te verkrijgen bij: Aller, Zonnelaan 25 Haarlem, bontje; Asdonk. Raad huisstraat 64, das; Politiebureau, das; Visser, Zand- voortsehelaan, étui met inhoud; v. d Pijl, Iepenlaan 42, eend: Borneostraat 27, gewicht; Smoorenburg. Jac. de Witstraat 20. geld; Politiebureau, motorhandschoen, de Ruyter, Heemsteedsche Dreef 170, armbandhorloge; J. Veen. Vijfheerenstcaat 60. handschoen; v. Houten, Westerlaan 18. Aerdenhout. hond. Bosma, Jan v d. Bergstraat 32, handschoen; v Zijl. Binnenweg 190. handschoen; Politiebureau, handschoen: Lom Narcis- senlaan 2, lantaarn; Wafelman. César Franklaan 40, handmof: Jansen, Jan v. d. Bergstraat 31, muts; Jan sen, Wilhelminaplein 21, portemonnaie met inhoud; Trödenborg, Jaca Ruysdaellaan 7, portemonnale met inhoud; Braam, Heerenweg 116, portemonnaie met inhoud; Schrier, Res Novaplein 25, portemonnaie met inhoud; v. d. Putten, Lange Raamstraat 24. Haarlem, portemonnaie met inhoud; Voilenga, Haemstedeplein 36, portefeuille met inhoud, Stevens, Eschdoornlaan 3, portemonnaie met inhoud; Hoes, Bronsteeweg 29, riem, Maus, Lorentzlaan 6, riempjes: Geubel, Willem Kloos- laan 9, schoen; ae Boer, Bennebroekerdijk 187, Haar lemmermeer. lap stof: Koreneef. Spaamzichtlaan 6, schaatsen; Behagen, Lindelaan 3. sleutels; Vroon, Tl- morstraat 35. schroevendraaier-étui: Haak, Mesdag laan 8, sleutel; Politiebureau, schoen; Frauendur, Wagnerkade 49, schoen; Bos, Lucas van Leijdenlaan 2, schoen;. Politiebureau, sleutel, v d Meer. Iepenlaan 41, sleutels; Wcsseling. Joz. Israelsplein 3. schoen; Geldorp, Keulenstraat 62 Haarlem, schoen; de Jóng, Voorweg 21, schoen; Zonneveld. Crayenesterlaan 57, Haarlem, vulpen; v. d. Eem, Drieheerenlaan 16, want; Politiebureau, want; Gasbedrijf, Cloosterweg. want, idem, wandelstok. te Madrid teruggeroepen STOCKHOLM, 5 Febr. (D.N.B.) United Press meldt uit Madrid dat de Amerikaansche ambassadeur aldaar, Alexander W. Wedell, voor het plegen van overleg naar Washington is teruggeroepen. De Ame rikaansche ambassade te Madrid deelt in dit verband mede, dat Wedell weldra per vliegtuig naar Washing ton zal vertrekken. De datum ls echter nog niet be paald. BLOEMENDAAl BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN' N. Eichenberger—Splndcr, z.; C. W. van der Raad—van der Putten, d.; M. M. Schuuring—Korstanje. z. ONDERTROUWD- C. A. D. M. van Elllnckhuljzen en J. M. Spork; H. H. Hultzer en H. M. Hlnlopen. GETROUWD: F. H. Blansert en J. H Hofman: J. van Heerd en J. M. Bakker; H. van Malsen en B. Vink; F. L. V. M. Cordens cn M. E. Roozen. OVERLEDEN: H. Melnesz, oud 70 J.; Th. C. Roeien, oud 64 J.; H. Hofland, oud 62 J.; H. J. Voetelink (wed. v. Fur- ster) oud 93 J.: E. Schalkwijk, oud 82 J.; H. C. Visser (wed. v. Skene), oud 81 j.; G. W. Muijderman (echtg. v. Adrlana) oud 77 J.; E. Pool, oud 77 J.; H. W. J. Callenfels, oud 81 j.; M. G, M. D. Zubll (wed. v. Uloth), oud 85 J.; E. Bakken hoven, (wed. v. Vossen) oud 86 J. burgerlijke stand HAARLEM 5 Februari, Ondertrouwd 4 Februari: J. P. Bolle en P. Neve. P. C. de Jongb en D. g. Vrolijk. Bevallen: 4 Februari: J. G. van der Wal-Luiten, d. A. M. J. Kropman-Zwaga, d. H. K. M. van Vorden-Mahlert, d- G. J. de Bruin-de Wit. d. A. B. L. Jansen- Souwer, z. 5 Febr.: A. Kemper-Wagemaker, z. G. M. Heersma-Lorist, z. Overleden: 2 Februari: J. Splinter. 81 j., Gasthuisvest. 3 Fe bruari: P. van Keulen, 90 j., Klein Heiligland. 4 Febr.: J. Weener, 68 j„ KI. Houtwig. \J. de Zeeuw. J., Leliestraat. A. Zondcrland-Gerritso, 74 Spaarnwouderstraat. J. J. Schipper, 80 j., Lcidsch©- straat. E. Vleijra-Penha, 70 j., Ruysdaelstraat. -« M. de Vries, 82 j., Lange Begijnestraat, P. OIIJ. 7» j., Z.-B. Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17