Zenuwachtig? IN ENKELE REGELS Inderdaad Vrcdegereclilsliof Schietpartij in de Rembrandtstraat in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 6 Februari Jr; den namiddag van den 13en Februari 1941. tegen 5 uur. werd een wachtmeester der W.A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton. waarin hi) zich bevond, en eenige agenten van politie, op den hoek van de Rembrandt straat en de Tenierstraat te dezer stede, door een re volverschot niet levensgevaarlijk in het lichaam ge troffen. De 2G-jarige ex-agent P. van Reenen, thans werkzaam bij Maatschappelijk Hulpbetoon, had zich heden deswege voor hetVredegerechtshof te verant woorden wegens poging tot doodslag, subsidiair po ging tot zware mishandeling. Van de zijde van het O. M. waren twintig getuigen en twee deskundigen gedagvaard Arts De Graaf, een dezer belde deskundigen verklaarde, dat twee kogelgaten in het lichaam van den getroffene werden aangetroffen een van in- en een van uitgang van den kogel, die geen edele deelen heeft geraakt De andere deskundige, hoofdinspecteur Wattman ver klaart, dat de deformatie van den kogel, die in hel lichaam geen beenderen heeft geraakt, kan 2ijn veroorzaakt door dat deze eerst tegen de straatsteenen is geketst. De eerste getuige F. C. Mazer. wachtmeester der W. A. verklaart verschillende agenten te hebben zien schieten op burgers om dezen op een afstand te houden Hij be hoorde echter niet tot het vendel, waarop verdachte heeft geschoten Wel stond hij op 3 M. afstand van verdachte, toen deze het schot loste op het slachtoffer Op dat moment was er geen sprake var. bedreiging van den verlachte daar het betrokken vendel ter sterkte van ongeveer 30 man uitsluitend bezig was met de groep burgers, waar onder zich ook het slachtoffer bevond. Geen W. A.-man bewoog zich in de richting van verdachte. Het schot werd afgegeven op een afstand van circa 20 Meter. Wat de W. A. betreft: deze verdedigde zich tegen de burgers en tegen de politie. Inspecteur van Aperen. die na het schot toesnelde, gaf de W. A. last te verzamelen en op de plaats te blijven staan. Deze hield zich aan dit bevel. Volgens getuiges verklaring zou verdachte in zijn zenuwachtigheid nog op den toesnellenden inspecteur heb ben gericht. Verdachte kon zich van dit laatste echtet niets herinneren. Het betrokken W. A.-vendel had in ieder geval geen wapens uit de kwartieren meegenomen. Of toestormende W. A.-ers gewapend waren kon getuige niet verklaren. De verdediger las hierna een passage voor uit getuiges eerste verklaringen voor de politie, waaruit blijkt, dat de W. A. door verdachte, die zijn pistool in de hand had. ge last was halt te houden en ztch te verwijderen in de rich ting Hobbemastraat. De W. A. had volgens deze verkla ring aan dien last geen gehoor gegeven en was doorge- loopen. waarop het schot zonder verdere waarschuwing zou zun gevallen. Verdachte verklaart thans, dat de W. A. onmiddellijk voordat het schot viel. verspreid stond en zich uitsluitend met de burgers en niet met verdachte bezig hield. Getuige J. Tak. eiectrisch lasscher. eveneens lid der W. A. maar indertijd in civiel, verklaart, dat het vendel Peter Ton onderweg herhaaldelijk van de huizen uit werd lastig gevallen, zelfs met een karwats en een bijl. Getuige S. Hoekstra heeft het schot zien lossen en her kent verdachte als den agent uit wiens pistool het schot viel. Op het moment, dat verdachte schoot was de W. A. bezig te verzamelen. Het gevecht met de burgers was toen afgeloopen. Er was geen sprake van een bedreiging. Wa pens heeft getuige noch bij de W. A, noch bij de burgers gezien. Nadat het schot was gevallen hield het verzamelen op en verspreidden de W.A.-mannen zich. Op verzoek van verdediger verklaart getuige nadrukkelijk, dat er tijdens den marsch van de W. A. van Hobbemastraat naar Te- nierstraat niet gevochten werd. De marsch verliep nor maal en ongestoord. Getuige J W. v. d. Jagt verklaart, dat de W. A. op hel moment van het schot verzameld en opgesteld stond met den rug naar den agent toe en met het gezicht naar de huizen aan de overzijde. Toen een commando gegeven werd, viel het schot. De W. A. bewoog zich niet in de richting van den agent. Het dichtstbijzijnde gedeelte van het vendel Peter Ton bevond zich volgens dezen getuige op 3 a 4 Meter afstand van verdachte. Getuige A. Camfferman. ltd der W. A., maar tijdens de gebeurtenis in civiel, verklaarde, dat de wachtmeester R. Kiewlet zich van den agent af bewoog toen hij door het schot werd getroffen. Verdachte herkent hij niet, wel heeft hl) een agent 4 a 5 maal zien schieten. De volgende getuige, agent van politie A. Th. Alblas, heeft iemand uit het publiek hooren roepen: ..We zullen de W. A. ■doodslaan". Zoowel de W. A. als het publiek had wapens. Sommige W. A -mannen hadden schermdegens bij zich. een burger o.a. had een bijl in de hand. Ver dachte werd niet bedreigd. De W A. bevond zich op tien a vijftien Meier van hem. Na het schieten waren eenige W. A.-leden wel van plan op verdachte af te stormen, doch een politie-inspecteur kalmeerde de gemoederen. Getuige W Ebblnk. eveneens agent van politie, ver klaart, dat onmiddellijk aan de schietpartij voorafgaand een burger door ongeveer zes W. A. mannen werd neer geslagen. terwijl een andere groep W. A.-mannen op de politie afging. De hier bedoelde burger is op het oogenblik in Duitsch- land werkzaam. Een andere burger verklaart van de W. A. eenige klap pen te hebben gekregen, tengevolge waarvan hij bloedend werd gewond. Getuige H. Kiewlet. het getroffen lid van het vendel, verklaart, dat op de stoep iemand liep. die hem met een hamer bedreigde. Politie-agcntcn hadden toen reeds ge schoten. Tusschen de politie en getuige bevond zich nie mand op het moment, dat het schot werd getost, waar door getuige werd getroffen. De agent M. van Reenen. broeder van den verdachte, getuigt, dat een W A.-groepje op een burger, die met een hamer of bijl dreigde, afstormde Getuige heeft twee scho ten ter waarschuwing gelost, omdat op dat moment de W A.-mannen met sabels zich tegen de politie keerden. Getuige G. A. van de Velde verklaart, dal den dag te voren de ruiten van zijn woning (Rembrandtstraat) waren ingeslagen door de W. A. Getuige W. Th. FrijsselaarCenin heeft gezien, dat een burger door W. A. werd bedreigd. Nadat nog eenige andere getuigen zijn gehoord, wier verklaringen weinig nieuws meer opleverden, wordt ver dachte nogmaals gehoord. Deze verklaarde, dat hij de W. A., in totaal 30 k 35 man. hoorde aankomen. Acht a tien hunner liepen op een burger af, die door hen werd neergeslagen, vermoedelijk omdat deze hun In den weg liep. Verdachte en zijn collega richt ten ztch tegen de W. A.-mannen omdat dezen den burger bleven mishandelen, doch daarmee haalde verdachte het gevaar naar zich toe. want nu stormden eenige W. A.- mannen met stokken, sabels en dolken op de politieman nen af. Na driemaal geroepen te hebben, heeft verdachte toen twee schoten gelost, een In de lucht en een beneden waarts vóór de aanstormende W A -mannen. Verdachte en zijn collega waren belast met de bewaking der Rembrandtstraat en omgeving, oindat den vorigen dag de W. A. in genoemde straat de ruiten had ingeslagen. De fungeerend procureur-generaal, mr. Hoekstra, zegt. dat we. na het geval Balistraat, nu weer voor een dergelijk geval staan: een conflict tusschen po litie en W.A., waarbij iemand in het lichaam is ge troffen. Gelukkig is hier geen slachtoffer gedood. Spre ker wil gelooven, dat het niet de bedoeling van den verdachte was, iemand op ernstige wijze te treffen. De getroffene heeft intusschen eenige weken lang zijn werkzaamheden niet kunnen uitoefenen. Naar sprekers opvatting is verdachte hieraan schul dig. althans kan z.i. niet worden gewaagd van nood weer, daar hij niet direct werd bedreigd. Spreker eischte een hechtenisstraf voor den tijd van veertien dagen. Mr. dr. M. J, van der Filer, als raadsman voor verdachte pleitend, stelt de verklaringen van eenige agenten en burgers tegenover de verklaring van den agent Alblas. op wien de procureur-generaal zich ln hoofdzaak beroept. De agent Alblas moet zich hebben vergist ln het schatten van den afstand tusschen W. A. en verdachte, die veel kleiner was dan tien it vijftien Meter. Pletter weet, dat de hoogste leiding der N. S. B. aller- Iloofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede Mv. Hoofdredacteur: G. X. Ix-emlers. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Ifnarlcm AVROAPPELSTAMPPOT ft GROEtiTGh/. RECEPT Kookt 1 K.G. aardappelen in L. water tezamen met 1 BOU1-FIX groentensoepblok. Stampt de aard appelen en voegt nog ]4 L. tapte melk toe. Zout naar smaak bij doen. minst het optreden van de W A. In die dagen, met name het inslaan van ruiten e. d goedkeurt Inderdaad was er voortdurend deining in die buurt, doch deze wettigt niet het domweg inslaan van ruiten. Pleiter prijst de zelfbeheersching van den verdachte, die zich ertoe beperkte, den revolver op de beenen der W A.-mannen, die op hem afstormden, te richten. Naar zijn oordeel zal hier vrijspraak moeten volgen of ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer. (A. N. P De Engelsche luchtaanval op Rotterdam Begrafenis der slachtoffers ROTTERDAM, 6 Februari. Wederom zijn vandaag velen naar de algemeene begraafplaats Q'ooswijk gegaan om, hetzij als naaste familie, hetzij als vriend en belangstellende, op den dooden- akker aanwezig te zijn bij de plechtige uitvaart van drie slachtoffer "an den jongsWn Bntscnei vliegeraanval op Roterdam, Vandaag zijn drie familieleden ter aarde besteld, waaronder man en vrouw, die gezamenlijk door het bruut geweld, dat ons van overzee aangedaan wordt, den dood heb ben gevonden. Weer hadden de stedelijke en lan delijke autonteter z en doen /ertegenw oorchgen Dit zijn, voorloopig, de laatste slachtoffers, die naar hun laatste rustplaats zijn gebracht. Voor loopig, want in de ziekenhuizen liggen nog tal van ernstig gekwetsten, aan wier leven wordt gewan hoopt HET MUSEUM BOYMANS. Wij hebben ons tot den directeur van het museum Boymans, dr. D. Hannema, gewend, ten einde ons te overtuigen van den omvang van de aange richte verwoestingen. De gevolgen zijn nog ern stiger dan men -aanvankelijk dacht Meende men dat de schade ongeveer 1 Vè ton zou beloopen, na, nauwkeurig onderzoek is men tot de overtuiging gekomen dat er ernstiger .dingen zijn gebeurd. De als het ware achteloos neergeworpen explo sieve bommen hebben aan de achterzijde van het museumgebouw ernstige schade aangericht. Duizende ruiten, groot en klein, zijn totaal ver splinterd, zoodat talrijke lokaliteiten, o.a. de di recteurskamer en de ruimten van den conservator ernstig werden beschadigd. De constructie van de buitenmuren is op vele plaatsen verbogen en ver nield. zoodat vrii langdurige werkzaamheden noo- dig zullen zijn. Maar niet alleen materieele scha de is het resultaat van dezen niets ontzienden aan val geweest, ook aan cultureele voorwerpen is schade aangericht, hoewel in verband met de om standigheden reeds veel van hooge kunstwaarde op veilige plaatsen is opgeborgen. Negen bommen zijn in de onmiddellijke nabiiheïd van het gebouw ontploft, waardoor in alle richtingen bomscherven hun vernielend werk grondig hebben verricht. Aan enkele schilderijen is schade berokkend en een de^ trappen, die als oudheid hooge waarde heeft, heeft aan het beeldhouwwerk schade opgeloopen. Wel iswaar kan een en ander met zorg welhaast on zichtbaar worden gerestaureerd, maar de oude waarde krijgt het toch niet terug. Groote gaten wa ren te bespeuren in de uitgestrekte dakoppervlak ten, zoodat men alles provisorisch heeft moeten dichten. Het museum is vrijwel gesloten, behalve de thans geopende expositie van oude schilderijen Voor zoover mogelijk heeft men reeds een aan vang gemaakt met de reparatie van de ernstigste beschadigingen. Wanneer men de aangerichte ver woestingen aanschouwt, komt men wel onder den indruk van het verregaande onverantwoordelijke van dergelijke^ handelwijzen, die toch moeilijk met „oorlogvoeren" vergeleken kunnen worden. A.N.P.) Het legioen marcheert Het Vrijwilligerslegioen Nederland marcheert Na een oefening van eenige maanden zijn de mannen thans opgeleid en klaar voor hun taak, mede te hel pen aan de vernietiging van het bolsjewisme. Ook uw huis en haard beschermen deze vrijwilligers. Zorgt u er daarom voor dat. zoo een hunner mocht komen te vallen, er onmiddellijk hulp geboden kan worden. Dat is toch wel het minste wat u kunt doen. Zorgt, dat het de Nederlandsche ambulance aan niets ontbreekt. Het beste is nog maar net goed ge noeg. Stort daarom maandelijks uw bijdrage op giroreke ning 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Luisterende landgenooten Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. ja, wij begrijpen elkaar. In gedachten zie ik reeds uw glimlach en hoor ik u al mompelen over „bekende stemmen" enz. Want u luistert immers zoo ijverig, tenminstewanneer u iets te hooren krijgt dat u joost mag weten waarom zoo gaarne hoort. Maar hoort u ook dat nieuwe geluid, dien dreunen den stap van de legioenen die oprukken om ook ons land en volk te bevrijden van de gevaren waarvan wij bijna het slachtoffer werden? Luister daarnaar, land genoot. Luister goed. Handel er naar. En gij jongeman, doe uw plicht. Ruk mede op, laat hooren uw pas Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". llVijiifiauïdt'5 Z&nwwtaSCettan. maken en houden U kalm 6u'Sje75ct Voor het eerst r.edert 55 .-aar is Vrijdagochtend te Parijs een vrouw onthoofd. Zij had tezamen met haar man haar vijfjarig dochtertje op beestachtige wijze vermoord, zoo meld", het D. N. B. De echtgenoot is hedenochtend terechtgesteld Maarschalk Pétain hééft geweigerd aan de vrouw gratie te verleenen. hoewel dit in Frankrijk ge bruik is. Het Noorsche departement voor arbeidsdienst en sport heeft in overeenstemming met dat voor kerk en school bepaald dat alle Noorsche jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar in de jeugdorganisatie van de Nasjonal Saniling jeugddienst moeten verrichten. (D. N. B.). Uil San Sebastian verneemt het D. N. B dat het daar thuisbehoorende schip „Urumeadat dooi' de Zwitsersche regeering gecharterd was en met een lading tarwe op weg was van Lissabon naar Genua, in de Golf van Genua door een Brltsche duikboot getorpedeerd en gezonken is. Over het lot der bemanning is nog niets bekend. Uit Buenos Aires meldt het A. N. P.: De politie heeft huiszoeking gedaan in het bedrijf dei communisti sche organen „La Hora", „Orietacion" en „A Vanzada" Tevens is de communistische uitgeverij Editorial Pro- blema gesloten Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt dat de tankboot „India Arrow" aan de Atlantische kust ls getorpedeerd door een vijandelijke duikboot. Twaalf overlevenden zijn ln een haven aan de Amerikaansche Oostkust aangekomen. Zij deelden mee. dat 26 leden der bemanning worden vermist Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft de regeering van Eire officieel geprotesteerd tegen de landing van Amerikaansche strijdkrachten ln Noord-Ierland. Volgens een Reuterbericht uit Kaïro heeft de nieuwe Egyptische minister-president Nahas Pasja verklaard dat het Egyptische parlement ontbonden wordt. Het ligt niet in het voornemen dictatoriaal te regeeren, doch dooi- mid del van een nieuw te kiezen parlement. De leider der Egyptische Wafdisten, die opdracht heeft ontvangen een nieuw kabinet te vormen, zal volgens den Londenschen Nieuwsdienst, zoo deelt hel A. N. P. mede. in zulk een onder zijn leiding staand ministerie ook de portefeuilles van binnenlandsche 'jen buitenlandsche zaken beheeren. De gemeente Rotterdam heeft tien schilderijen van Rotterdamsche kunstenaars aangekocht. De caféhouder J. A. S. uit de Gasthuisstraat te Tilburg is het slachtoffer geworden van Inbrekers. Hij mist een partijtje levensmiddelen, gouden voorwerpen en een flink bedrag aan geld Te Echt zijn door de marechaussee aangehouden een handelaar in aardappelen en vier landbouwers wegens graansmokkelarij op groote schaal en het in den zwarten handel brengen van partijen aardappelen. Tot directeur van het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht is benoemd als opvolger van dr A Schucking Kool dr. Koenraad Keyer, sinds 19*1 algemeen leider van het Medisch Front In het Alburgerveld onder de gemeente Tubbergen is een geheime distilleerderij ontdekt In Zweden zijn in het afgeloopen najaar 13.306 elanden geschoten, tegen 8725 ln 1940 en 8916 ln 1939. Door dc tegenwoordige vleeschrantsoeneering worden voor het elandvleesch zeer hooge prijzen gemaakt. In een rede. welke de Iersche minister-president heeft gehouden, heeft hij verklaard, dat er nog voor den nieu wen oogst een zeer gevoelige schaarschle aan brood zal ontstaan. De boeren moeten daarom den verbouw van graan bevorderen. 'D.N.B.). De gemeente Wouw in N.-Brabant heeft waterleiding gekregen. Aansluitingsdwang is tot dusver niet toegepast, maai- het ligt in de bedoeling in de bouwverordening een bepaling op te nemen, welke geleidelijk hetzelfde effect zal sorteeren In een pakhuis in de Groote Bickerstraat te Amster dam is een gekruide diefstal gepleegd. Dieven hebben n.l vier balen peperkorrels en een zakje mosterdzaad ter ge zamenlijke waarde van ongeveer f 3000 meegenomen. De Amsterdamsche politie raadt het publiek aan op de tram op ztjn hoede te zijn. omdat een aantal leden van het zakkenrollersgilde thans bezig blijkt te zijn hun practijk ^nt te oefenen. Er zijn reeds vele klachten van gedupeerden binnengekomen Ten nadeele van een bewoner van de Nachtegaalstraat te Utrecht hebben inbrekers een bedrag van f 1000 ge stolen 1000 K.G. suiker hebben inbrekers uit een pakhuis aan den Gruttersdijk te Utrecht gestolen. Naar de Tel. meldt, zal de voorjaarsbeurs te Utrecht gehouden worden van 14—23 April. Uit een kleermakerij aan den Coolsingel te Rotter dam zij.n een groot aantal bontjassen, winter- en regen jassen en coupons stof met een totale waarde van ongeveer f 6000 gestolen In een café te Assen heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de gehuwde 40-jarige J. L. H. uit Assen zoodanig met een més werd gestoken, dat hij ln een ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Gerkesklooster (Fr.) is een uitgebreid complot van clandestiene slachters en koopers van dft vleesch ont dekt. Er zijn verschillende arrestaties verricht en tegen velen ls proces-verbaal opgemaakt. Te Ilpendam zijn in een hok zeven geslachte varkens en een geslachte koe aangetroffen. Alles is in beslag ge- Een 16-jarige jongen te Hilversum is aangehouden ter zake van rijwieldiefstal. Ondanks zijn jeugdigen leef tijd ls de jongen reeds recidivist. Drie Utrechtsche jongens van 12 en 13 jaar oud wer den te Hilversum betrapt terwijl zij op strooptocht waren. Zij hadden in verschillende winkels wat gestolen. U had reeds den eersten termijn van uw luisterbijdrage moeten voldoen Betaal nu over de giro, dat spaart U aan het eind van het jaar de reis naar een postinrichting om een nieuwe luistervergunning te gaan halen; wie over de giro betaalt, krijgt de luister vergunning voor 1943 aan het einde van dit jaar thuis gestuurd. Gireer of stort in vier of twee termijnen, nog beter in eens voor het geheele jaar, op gironummer 400200 Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Gravenhage. Over den plotselingeu dood van leidende staatslieden Het Algemeen Handelsblad vestigde deze week in een artikel de aandacht op den plotselingen dood van een aantal buitenlandsche staatslieden tijdens de zen oorlog. Het blad noemt achtereenvolgens het over lijden van den Egyptischen minister-president Hassan Sabri Pasja, den Egyptischen minister van defensie Joenoes Saleh Pasja, den Griekschen premier Metaxas en diens opvolger Koritzis, den Franschen Hoogen Commissaris Chiappe, den Franschen secretaris-gene raal Paringaux, den Franschen minister van- Oorlog Huntziger en den commandant van het Ned. Indische leger, luitenant generaal Berenschot. Voorts wordt herinnerd aan den aanslag op Laval en Déat en het vliegtuigongeluk, onlangs aan den Argentijnschen mi nister van buitenlandsche zaken. Guizanu overkomen. Van al deze personen stond vast dat zij een politiek voerden (voeren) die Engeland onwelgevallig was (is). In het bijzonder vestigt het blad de aandacht op den dood van Paringaux, den intiemen medewerker van minister Pucheux. Hij werd 5 Januari jï. tusschen Parijs en Troyes dood tusschen de rails gevonden. Daarbij deed zich een merkwaardige omstandigheid voor. De Britsche radio verkondigde reeds op een mo ment, dat men te Parijs nog onkundig van dit feit was, dat minister Pucheux zélf in den betreffenden trein was vermoord! Pucheux was inderdaad van plan geweest zelf de reis naar Troyes te maken, doch op het laatste oogenblik was hij genoodzaakt zich door den secretaris-generaal Paringaux te laten ver vangen. De moordenaars verkeerden in den waan den minister omgebracht te hebben en dit was dan ook de reden waarom de Britsche omroep zoo snel met een bericht over den moord op „Pucheux" kwam. Het blad concludeert: „Al deze doodelijke ongevallen, waaraan nog ver scheidene soortgelijke in Syrië, Irak en Britsch-Indië toe te voegen zijn, vertoonen veel overeenkomst. Tel kens is het Engeland, dat er profijt van trok of kon verwachten. Telkens wordt door een plotseling voor val een ontwikkeling geforceerd, die Engelands be langen ten goede komt. Men behoeft niet over veel fantasie te beschikken om hier een „schema", een „lijn" te zien. Telkens blijkt er een zelfde hand, die door gewelddadig ingrijpen een plotseling sterfge val ,een vliegtuigongeluk of zelfs een door misreke ning toegegeven moord tegenstand opheft en per sonen terzijde stelt of onschadelijk maakt. Wanneer men dan verneemt dat de Britsche radio luide pocht op deze daden en sterker nog, wanneer men van Britsche zijde zelf deze sluipmoorden, zooals in het geval-Paringaux, pralend toegeeft, dan kan men er niet omheen, dat al deze voorvallen tot de werkzaam heid van één en dezelfde centrale zijn te herleiden: de British Secret Service". RADIO PROGRAMMA ZONDAG 8 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8 00 Gewijde muziek (opn.). 8 15 De zin van het boer- riin 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Gewijde muziek (opn.) 10.30 Studiodienst. 11.30. Orgelconcert (opn.). 12.00 Gramoofonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.40 Ut Ber- liin: Het Duitsche volksconcert. 14.00 „Faust". opera. 16.15 Causerie „Ons oude stedeschöon". 16.30 Gramofoonmuziek 17 00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Pianovoordracht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Omroepsymphonie-orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.45 Omroep orkest en solist (opn.). 23.25—24.00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M. 8 00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten, 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11,30 Gevraagde platen. 12.00 Causerie „De Tragedie van het eiland Malta". 12.14 Wognums Zangkoor. 12.45 B. N. O. Nieuwsbernjhieij en populair Actueel praatje. 13.00 Gramo foonmuziek. 13,05 NederiahdSCh Vér bond voo^Sibbekunde „Wie en wat waren on?è voorouders?" i3_2q'_vptto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Nederlanasche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Muziek voor 2 piano's. Ca. 14.40 Gramo foonmuziek. 14.45 Luisterspel. 16.00 Omroepsymphonie- orkest en solisten. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Voordracht met muzikale omlijsting. 17 45 B. N. O. Sportuitslagen en mili tair weekoverzicht. 18.00 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 20 Amusementsorkest, dameskoor A et hercharme" en solist. 20.00 De Spiegel van de week. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 „Paganini", operette. 21.15 Schrammelkwartet en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer- maehtsbericht. 22.10—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 9 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zang met clavecimbel- en pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berchten. 13.00 Prac- tische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Hobo en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgel concert en zang. 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ramblers. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Quartetto di Roma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Quartetto di Roma. 21.10 „De Europeesche kunst der Middeleeuwen", causerie. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.159.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.ÓO Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Causerie „Bruidwerving". 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B N O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omroep- narmonie-orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Zang met pianobegeleiding. 14.35 Nederlandsch Kamerorkest (opn.). 15.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 15.45 Luisterflits. 16.00 Amusemntsorkest. 16.45 Roemeensch orkest Gregor Serban. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Altviool en piano. 18.00 Het groote Omroep orkest en solisten. 19.00 B. N. O. Friesch praatje over ac- tueele vragen. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Gra mofoonmuziek. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 De Melo- disten en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Roman cers en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gra mofoonmuziek. 22.1022.15 Avondwijding. Noorwegens nieuwe bewind (Van een Haagscher. correspondent). De benoeming van Vidkun Quisling tot minister president van de nieuwe Noorsche regeering, heeft zooals wii reeds eerder schreven een nieuwe episode in de geschiedenis van dat land ingeluid. Met belangstelling wordt in ons land de gang van zaken in Noorwegen gevolgd. Evenals ons land heeft Noorwegen een burger lijk bestuur, samengesteld uit mannen van het land zelf, onder een rijkscommissaris. De bestuurders heeten in Noorwegen staatsraad, wat het Noorsche woord is voor minister; bij ons heeten zij secreta rissen-generaal. Er is dit verschil, dat de Noorsche staatsraden aanvankelijk door den Rijkscommis saris benoemd zijn, terwijl verschillende onzer secretarissen-generaal hun benoeming nog te dan ken hebben aan dc vroegere regeering. Het Noor sche koningshuis is van de regeering vervallen ver klaard. nadat een poging om den koning *r>t vrij- willigen afstand te bewegen, was mislukt. De Noorsche staatsraden zijn reeds sedert September 1940 uit Nasjonal Samlmg gekozen, de partij aan het -hoofd waarvan Vidkun Quisling als leider staat en die. evenals de N.SJ3. bij ons, glleen reeds lan- geren tijd langer, de eenige erkende partij, de na tionale staatspartij is, vanwelke de Rijkscommis saris destijds heeft getuigd, dat zij van den aanvang af (dat wil zeggen reeds van vóór don oorlog) openlijk en eerlijk voor samengaan met net Duitsche volk heeft gepleit, waarom aan haar onder het nieuwe bestel de leiding van het land behoorde te worden opgedragen. Quisling bleef toen vooreerst nog op den achter grond, maar oefende ongetwijfeld zeer grooten in vloed uit. Hij is een jaar of negen geleden met zijn beweging begonnen, nadat hij men heeft het gelezen een tamelijk bewogen leven had gehad en onder meer minister van oorlog was geweest. Sedert heeft hij de actie gevoerd tegen hetgeen hij als fouten van het oude regime beschouwde, waarbij hij zich sterk tegen den veldwinnenden invloed van het communisme en de macht der sociaal-democratische vakvereenigingen kantte en krachtiger bestrijding, van de werkloosheid als eisch op den voorgrond stelde. De nieuwe toestand, die Zondag in Noorwegen is afgekondigd, heeft hem nu tot effectief hoofd van de regeering gemaakt met den titel van mi nister-president. Hiermede is hem dus de verant woordelijkheid voor het burgelijke bestuur opge dragen, hetgeen o.a. hier door wordt geaccentueerd, dat hij het thans blijkbaar is, die de staatsraden of ministers, zijn medewerkers benoemt. Althans men heeft gezien, dat hij voor dezen uit de zit tende regeering een keuze gedaan en bovendien verschillende nieuwe functionnarissen benoemd heeft. De functie van minister-president is in het Noorsche staatsrecht een nieuwe figuur. Zij omvat: meer dan men oppervlakkig gezien zou denken, want de bevoegdheden, die vroeger de Noorsche koning in en tegenover het ministerie en het par lement had, zijn eraan verbonden. Hierbij wordt aangeteekend, dat nog niets is geprejudicieerd om trent den toekomstigen regeeringsvorm van het land en of het al of niet koninkrijk zal blijven, maae men ziet wel, dat het onderdehand een zeer ver gaande bevoegdheid is, die Quisling is opgedragen. Hoe ver blijkt uit een interview, dat het D.N.B. met den nieuwen minister-president heeft gehad en waarin deze heeft gezegd, dat het regime in Noor wegen (waarvan hij dan krachtens het leiders beginsel de exponent is) de wetgevende en uitvoe rende macht in zich vereenigt en tegelijkertijd de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht ga randeert. Het doel is dan ook een sterke regeering tot stand te brengen, steunende op de eenige en sterkste partij van het land, die volgens de verklaringen van Quisling sterker is dan ooit eenige partij te vo ren is geweest. Eigenaardig is hetgeen aan Quislings benoeming is vooraf gegaan: een procedure voor het Noorsche Hooge Gerechtshof, dat een in zeven punten sa men gevatte beslissing heeft afgegeven ingevolge welke het geen overwegende staatsrechtelijke be zwaren aanwezig achtte tegen de aan Quisling op te dragen nieuwe bevoegdheden. Pas na deze uitspraak hebben de zittende minis ters Quisling uitgenoodigd.de regeeringsmacht over te nemen en een nieuwe nationale regeering te vor men. Wat de bevoegdheden van den nieuwen president eventueel nog meer zouden kunnen meebrengen valt af te leiden uit bet feit, dat de mogelijkheid is ge opperd, dat hij de betrekkingen tot Duitschland, door het sluiten van een vrede principieel zou re gelen wat echter zoo is erbij aangeteekend aan het feit van de bezetting niets zou veranderen, daar, natuurlijk, Noorwegen vooralsnog oorlogsge bied zal moeten blijven. Ook omvat de bevoegdheid van Quisling blijk baar de regeling van ae diplomatieke betrekkin-, gen van Noorwegen met andere landen. Maar dit zijn allicht zaken om later te regelen. Voor het oogenblik is van belang, dat in Noor wegen de politieke koers, die sinds de capitulatie reeds was ingeslagen en die, behalve in de benoeming van leden van Nasjonal Samling tot staatsraden, leden van, de voorloopige regeering, ook in de aan stelling van aanhangers van Quisling op toonaan gevende posten in den lande tot uitdrukking was gekomen dat deze politieke koers thans met den meesten nadruk bevestigd wordt. In zekeren zin was Noorwegen's bestaan tot dusver nog min of meer passief geweest, thans is het in de fase van de positieve, actieve nationaal-soeialistische poli tiek getreden. In het algemeen heeft Quisling dit geformuleerd in de verklaring, dat zijn streven zal zijn in nauwe samenwerking met Duitschland een politiek te voeren, die Noorwegen vrij en groot, kan maken. Hierbij gaat hij er van uit, dat de strijd moet gaan tegen Engeland, dat hij als vijand van de orde in Europa beschouwt en tegen het bolsje wisme aan de zijde van Duitschland. En vóór het nieuwe Europa. Hierbij heeft Quisling de hopp op samenwerking met de andere Scandinavische sta ten, die altijd een zeer belangrijk element in de Noordsche politiek is geweest niet opgegeven, maar hij beschouwt dit blijkbaar als een zaak, die pas na den algemeenen vrede kan worden geregeld. Ook in cultureel opzicht zal hij naar nauwe sa menwerking met Duitschland streven. Verschillende détails van den nieuwen regeerings vorm in Noorwegen zijn vooralsnog onopgehelderd gebleven. Waarschijnlijk is genoemd, dat Quisling een Riksting, een soort van Rijksdag zal instellen en ook wordt er gesproken van de mogelijkheid van een volksstemming, die het gezag van Quisling zou bevestigen. Maar ook dit zijn zaken van nader or der. GIFTEN VOOR „WINTERHULP NEDERLAND". Van 26 t. e. m. 31 Jan. j.l. zijn door Winterhulp Neder land giften ontvangen tot een totaal bedrag van f 106.952.10. Mol vereende krachten worden aan het Oostfront Terzetten, ovc tuiu worden voortgezet» zware militaire auto's, die zulk een belangrijk werk een bevroren beek gebracht, waarna de tocht weer P.B.Z.-v.Eysden-P.K.Vorpahl Tijdens liet bezoek van den coniinlssarl- van bet N.V.V. met zijn medewerkers aan Duitscliland. De lieer Woudenberg bezichtigt een kindertehuis van een der groote oorlogsindustrieën. Polygoon-Fotodienst DAS. heer Woudenberg, eomnilssa ris van het X.V.V., brengt met zijn medewerkers een bezoek aan verschillende béd rijt en in Duitschland. waarvan hierboven ectl foto. Dc practlselie opleiding der leerlingen geschiedt In een eigen Instructief bedrijf, waarbij de modernste machines ten dienste staan. Polygoon-Fotodienst D.A.S. De mijt In uw meelvoorraad kunt ge be strijden door '1 meel op een bakblik op uw kachel tot pl.m. fin gr. C. te \erhltten. Daardoor maakt men levensmiddelen die nu ectioarscli zijn weer bruikbaar. Pax-HollanU-Dc ilauu-m.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10