Haarlem's Dagblad Japanners op Singapore geland Minister dr. Todt omgekomen 59e JAARGANG No. 1798£ X Uitgave Lourens Coster, Mü. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- pieln 37. Postgiro 38«10. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tclef. Directie 13082, Hoordred. 15054, Redactie 10660. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. w. PEEREBOOM MAANDAG 1 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer ƒ0,18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent bt) contante betaling. Het H.O.V.-koor vierde Zondag zijn eerste lustrum. liet. bestuur tijdens de receptie: V. 1. n. r.: mej. R. de Zaayer, bibliothecaresse, Marinus Adam. dirigent, mevr. Vrugt- Bouman, 2e secretaresse, W. F. Bremer, voorzitter, mevr. Ouo-Simildcr.s, pctining- nieesteresse, H. H. Luykcn, secretaris, mevr. Kerkhoien-Dekker. 2de i>eiuiingmeeste- resse en P. P. Boogaard, 2c voorzitter. (foto K. de Haas) Het vijfjarig bestaan van het H.O.V.-koor Drukbezochte receptie en welgeslaagde feestavond Welke belangrijke plaats het H.O.V.-koor in de Haarlemsche zangwereld inneemt bleek wel Oit de receptie die Zondagmiddag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan in hotel *„De Leeuwerik" te Haarlem werd gehouden. Vele vertegenwoordigers van zang genootschappen hebben daar den voorzitter, den heer W. F. Bremer, den secretaris, den heer H. H, Luyken en de penningmeesteresse mevr. Otto-Smulders en de overige bestuursleden gecomplimenteerd. De voorzit ter van het feestcomité, de heer F. Souwer heeft in een hartelijke toespraak bestuur en dirigent Marinus Adam gehuldigd. Daarbij memoreerde hij de oprich ting van het koor, die geschiedde naar aanleiding van het feit, dat de H.O.V. voor haar uitvoeringen steeds aangewezen was op de plaatselijke koren hetgeen tot velerlei moeilijkheden leidde. Met eigen materiaal en onder eigen leiding werden resutlaten bereikt, die alleszins aanleiding geven tot tevredenheid. Van de vele sprekers die hierna nog het woord voerden noemen wij den heer R. Ruyfrok, die na mens Haarlem's Postaal Mannenkoor het bestuur com plimenteerde, den heer C. O. Overbeek, die sprak na mens den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland en den heer R. Haverschmidt, die de ge- lukwcnschen van de Liedertafel „Zang en Vriend schap" overbracht. Van de aanwezigen vermelden wij voorts Ankie van Wickevoort-Crommelin, Kitty Nederkoorn en Ans Stroink. Voorts: Gerard v. d. Berk, Herman Huls- mann. Willem Ravelli en den heer Eduard Biele. or kestcommissaris van de H.O.V. Het Doopsgezind Zangkoor was vertegenwoordigd door den heer H. ter Woldc Schriftelijke gelukwenschcn waren binnenge komen van het Hoofd der afdeeling Muziek van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, den heer Jan Goverts, van de Nederlandsche Kultuurka mer, afdeeling Orkestwezen, geteekend door den heer S. El sen a ar en van Haarlem's Zanggenot. Tijdens epn feestelijke bijeenkomst, die des avonds werd gehou den en waaraan medewerkten de humorist Bartoes, de chansonnière Conny Stuart, de violist Gijs Beths, de pianist Pierre Verdonck en prof. Antonini met zijn sprekende pop, werd aan de dames-leden een lepel met de R.O.V.-initialen en den heeren-leden een siga- rettendoover eveneens met de H.O.V.-initialen aan geboden. Rest nog te vermelden dat de zaal door een der leden van het H.O.V.-koor. den heer W. J. van Zutphen. zeer smaakvol was versierd. Caslooze uren ingevoerd Regeling is Zondagavond ingegaan 's GRAVENHAGE, 7 Februari. De transport moeilijkheden. welke er thans zijn, maken het noodzakelijk, bij het electriciteits- en gasgebruik de grootst mogelijke zuinigheid ui acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening zooveel mogelijk voortgang te doen vinden, is de invoering van zoo genaamde gaslooze uren noodzakelijk gebleken. Derhalve is bepaald dat van 15 tot 17 uur en van 21 tot 6 uur geen gas verstrekt zal worden. Deze maatregel is ingegaan Zondagavond 8 Februari en geldt voor het geheele land. Verlenging bon 06 en 07 van de boter- en vetkaart 's GRAVENHAGE, 7 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend dat de geldigheidsduur van de bonnen ,,06" en „07" van de boterkaart en de vetkaart wordt verlengd tot en met Donderdag 18 Februari a.s. Tot en met genoemden datum kunnen houders van boterkaarten derhalve met genoemde bon nog 125 gram boter koopen. De houders van vetkaarten kunnen voorts nog tot en met 18 Februari op bon ,06" 125 gram boter met reductie en op bon ,,07 naar keuze 125 gram margarine of 125 gram boter zonder reductie be- trekken NIEUWE BON. 's GRAVENHAGE. 9 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Dinsdag 10 Februari a.s. t.m. Woensdag 18 Februari a.s. de met ,.08" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op bet koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „08" genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine. Distributie van peulvruchten Op een bon van de aardappelkaart 750 gram per persoon 's FRAVENHAGE, 7 Februari. Van bevoegde zijde wordt er naar aanleiding van de mede- deeling, dat gedurende bet tijdvak van 15 tot en met 28 Februari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koopen van 750 gram peulvruchten, de aandacht op ge vestigd, dat hiermede uiteraard is bedoeld, dat per hoofd van de bevolking (bijzondere rantsoenen daargelaten) 750 gram peulvruchten verkrijgbaar zal worden gesteld. Dit wil dus zeggen dat elk van de beide bonnen, waarover de verbruiker in het algemeen beschikt, recht zal geven op 375 gram. Vleesehgerechten in restaurants Verkrijgbaar tegen afgifte van een half rantsoen vleesehbonnen •s-GRAVENHAGE, 7 Februari. Sinds het begin van dit jaar geldt, naast de toen reeds bestaande be paling, dat in restaurants tenminste één schotel of menu verkrijgbaar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen behoeft af te geven, het voorschrift dat op de verplichte spijslijst tenminste evenveel gerechten moeten voorkomen met 10 gram als met 20 gram boter, vet of margarine. In het belang van de velen, die hun maaltijden in restaurants gebruiken en daarmede te vens tegemoet komend aan de bezwaren welke hem ter oore zijn gekomen, heeft de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, retsaurant- en pen- sionbedrijf thans bepaald dat met ingang van 8 Fe bruari 1942 in de restaurants en inrichtingen, welke daarmede gelijkgesteld worden naast gerechten, waar- \-oor door het publiek één rantsoenbon vleesch dient te worden gegeven evenveel gerechten met vleesch moeten worden aangeboden, welke verkrijgbaar zijn tegen afgifte van een half rantsoen vleeseh bonnen, zooals stamppotten e.d. Dit komt derhalve hierop neer, dat de stampotten worden aangeboden hetzij zonder hetzij met 10 gram vleesch. Men zal dus in den vervolge in restaurants met een half rantsoen vleesehbonnen even goed terecht moe ten kunnen als met één rantsoen vleesehbonnen VERDUISTEREN yan ig.n tot 9.07 Maan 9 Febr. onder 13.01, 10 Febr. op 4.35 Schaatsenrijden Herman Buyen prolongeert zijn kampioenschap Havekotte zorgt voor de verrassing De Amsterdammer Buyen, die verleden jaar tijdens de Nederlandsche kampioenschappen op de schaats, beslag wist te leggen op het kampioenschap, is er Zondag ln ge slaagd voor de tweede maal alle andere rijders achter zich te laten. Met fllnken voorsprong werd hij opnieuw titel houder met 216.052 punten voor zijn stadgenoot Havekotte met 216.340 punten. Piet Keyzer uit de Lier plaatste zich als derde. Zondagmorgen was er al vroeg grootere bedrijvigheid op de Zutphensche ijsbaan, dan op den eersten dag. J. Havekotte uit Amsterdam is de openbaring bij deze wedstrijden. Plotseling heeft deze stoere Amsterdammer zich aangediend als gegadigde voor den kampioenstitel, terwijl ieders belangstelling uitging naar den kampioen van verleden jaar. Herman Buyen en Piet Keyzer tus- schen deze twee zou toch ongetwijfeld het duel worden uitgevochten drpng Havekotte zich als derde man tus- schen hen in. Buyen. de schaatskampioen van Nederland, na zijn overwinning: te Zutplicn op de schouders van Keizer. Pax Holland-de Haan-xm. De eerste belangrijke serie van 1500 M. was die tusschen Keyzer uit de Lier en van Hoorn uil Zaandijk. De West lander lootte de gunstige buitenbaan waardoor hij op het laajst de binnenbocht had. Hij maakte 'n goeden tijd van 2.36.8. waaraan het uitstekende partij geven van den Zaan dijker wel niet vreemd zal zijn geweest. Deze deed er slechts 0.1 sec. langer over. Doch toen kwam Buyen tegen J. Roos uit Amsterdam in de baan. Buyen lootte de binnenbaan en moest dus in de laatste bocht naar buiten. Dat de zenuwen den rijders parten speelden bleek wel uit het feit, dat twee keer een val- sche start werd gemaakt, zoodat zij op het" punt van uit gang moesten worden teruggeroepen. Den derden keer gingen zij snel weg. De krachten ont liepen elkaar aanvankelijk niet veel. Fel werd er gesprint en even voor de laatste bocht wist Buyen iets uit te loo- pen en als eerste over de eindstreep te gaan. Hij maakte inderdaad beteren tijd naar later bleek den snelsten tijd op dezen afstand dan Keyzer en wel 2.33.2. Zijn re cordverbetering verleden week in Bergen was 2.31 4, zoodat hij hier nog eenige seconden boven bleef. Roos maakte 2.36.4 en bleef dus ook nog binnen den tijd van Keyzer. Voorwaar een goede prestatie voor den Am sterdammer. was slechts nog het wachten op Havekotte. Hij moest starten in een van de laatste series tegen v. d. Heiden iut Leeuwarden. De Amsterdammer was met loten gelukkig. Hij trok de buitenbaan en dus op het laatste eind de bin nenbocht. Zorgvuldig veegde hij zijn schaatsen af en was toen startklaar. Beiden gingen uitstekend weg en de hoofd stedeling ging goed door de bochten, luid aangemoedigd door het steeds talrijker wordende publiek. Hij won deze serie in 2.37.8 en v. d. Heiden maakte-2.41.2. Deze tijd van Havekotte beteekende dus ongeveer een achterstand in het totaal klassement van 25 sec. Buyen werd dus winnaar op dezen afstand en hem kon de titel dus practisch niet meer ontgaan. De uitslagen van den 1500 M. waren: l. Buyen (Amster dam) 2.33.2; 2. Roos (Amsterdam) 2.36.4; 3. Keyzer (De Lier) 2.36.8; 4. Van Hoorn (Zaandijk) 2.37.8; 5. Havekotte (Am sterdam) 2.37.8. Niettemin werd de strijd op den 10.000 Meter met groote spanning tegemoet gezien. Zouden Keyzer en Havekotte toch nog voor een verrassing zorgen? Men zou het spoedig weten. De eerste serie van den middag ging, n.l. tusschen deze twee rijders. Mooier kon het dus al niet. Havekotte had zijn schema opgemaakt aan de hand van den tijd van Keyzer van verleden jaar, die toen 19.06 maakte. De eerste ronden werden in snel tempo gedraaid en de tijd schommelde tusschen de 44 en .45 sec. De rijders ble ven gelijk tot ongeveer de 14de ronde, toen Keyzer pro beerde uit te loopen. Dit lukte echter niet want Havekotte drukte elke poging daartoe direct den kop in. Havekotte reed weer een prachtigen langen slag. Keyzer meer korte vinnige slagen. De tusschentijdcn bleven snel en het was dus te voorzien, dat er een goeden tijd zou worden ge maakt. Bij het uitgaan van de laatste bocht werd Keyzer echter door het noodlot achterhaald. De Westlander kwam te vaUen en Havekotte ging nu als eerste over de streep, hetgeen anders nog te bezien zou zijn geweest. Dat zijn schema goed was bleek uit zijn tijd van 19.03.6 Inderdaad een prachtige tijd. Keyzer maakte nu 19.12.1. Dc kansen van Havekotte waren hierdoor weer eenigszins gestegen. Doch deze vreugde was van korten duur. De wedstrijd, welke de beslissing zou brengen was die an Buyen. die tegen Akerboom uit Bergen uitkwam. Buyen had zijn schema opgemaakt naar Langendijk's tijd van hedenmiddag, die 19.20 reed. Als hij zich hier maar aan hield dan was hij veilig, zelfs mocht hij er nog boven blijven. De Amsterdammer reed met zelfvertrouwen, dat was direct te zien, Rustig draaide hij door dc baan. Al spoedig liet hij Akerboom achter zich, hoewel hij loeh niet zeer hard reed. Zijn rondentijd was eerst 2 sec. sneller dan Langedijk. doch tegen het einde van de rit was hij zelfs 3 sec. op den tijd van dezen achter. Tenslotte ging hij over de eindstreep in den tijd van 19.23.5. hiermee zijn kam pioenschap van Nederland veilig stellend. Havekotte heeft hem echter uitstekend partij gegeven door de 5000 M. en 10.000 M. voor zijn rekening te nemen. De einduitslag van den 10.000 M. is als volgt: 1. Havekotte (Amsterdam) 19.03.6; 2 Keyzer (Dc Lier) 19.12.1; 3. Langedijk, (Oudkarspel) 19.20.1; 4. Buyen (Am sterdam) 19.23.5. Het totaalklassement ziet er als volgt uit: 1. Buyen 216.052 pnt.; 2. Havekotte 216.340 pnt.; 3. Keyzer 16.822 pnt.; 4. Langedijk 219.168 pnt.; 5. Roos 219.853 pnt. Zaterdag waren de 500 M. en de 5000 M. verreden. De uitslagen hiervan waren: 1. J. Roos, Amsterdam 48.7; 2. H. Buyen. Amsterdam 49.7; 3. Y. van der Heiden. Leeuwarden 50.2; 4. en 5. Ha- •ekotte, Amsterdam en Van de Kommer, Nieuwe Nie- dorp 50.7. De 5000 Meter: 1. J. Havekotte. Amsterdam 9.18.6; 2 P. Keyzer. De Lier 9.20.5; 3, P. Zwanenburg, Rotterdam 9.21. 4. J. Langedijk. Oudkarspel 9.28.3; 5. H. Buyen, Amster dam 9.31.1. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 8 tot en niet 14 Februari: £r°°^ J ran,tS' Brood of gebak 08B Brood rants. 0SA Vleesch 1 rants. Vleesch of 08B Vl.waren rants. vleeschwaren Van 8 lot en met 21 Februari: 08A Aardappelen lyfr K.G. Aardappelen 08B Aardappelen A K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 07A en 07B blijven tot en met 14 Februari geldig). Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 19S Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak Of, en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3'A L. Melk 06B-09B Melk I i yA L. Melk Van 1» Februari tot on met 18 Februari: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 cn 07 is ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvct Van 8 Januari t,m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 14 Februari: 04B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV ran de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. De maximumprijzen voor haring In verband met de invoering van maximumprij zen voor haring, die met ingang v£n 1 Februari zou geschieden, deelt de Nederlandsche Visscherij Cen trale mede, dat nu tengevolge van de slechte weers omstandigheden de verkoop van haring is gestag neerd, zij er geen bezwaar tegen heeft, de oude prijzen tot en met 15 Februari te handhaven. Met ingang van 16 Februari a.s. gaan echter de vastgestelde prijzen definitief in. Deze bedragen af kleinhandelaren inclusief verpakking voor pe kel- of steurharing 15 cents, voor gerookte of ge stoomde bokking 17 ets., voor gemarineerde ha ring 13 cents en voor rolmops, uit heele haring bestaande 19 ets. alles per stuk. Oude man te water geraakt en verdronken IJMUIDEN, Maandag. Zondag tegen middernacht is de 71-jarige wachts- man J. V. wonende alhier, bij het aan boord gaan van een kolenkraan van de Ver. Steenkolenhandel vermoedelijk doordat hij uitgleed te water geraakt. Duitsche matrozen snelden te hulp en hadden den man spoedig uit het water gehaald. Er werd direct kunstmatige ademhaling toegepast, doch deze mocht niet meer baten, zoodat dr. Bekker slechts den dood kon constateeren. VECHTPARTIJ TUSSCHEN ECHTPAAR. IJMUID57N, Maandag. Zaterdagmorgen kreeg in een café aan de Bik en Arnoldkade een echtpaar uit Haarlem hevige ruzie, die in een vechtpartij ontaardde. De man heeft zijn vrouw zoodanig met een bierglas bewerkt, dat zij bloedend verwond werd en in het Antonius- ziekenhuis moest worden opgenomen. De boterschaarschte In verband met de boterschaarschte doet zich op het oogenblik de vraag voor of het niet mogelijk is op boterbonnen margarine beschikbaar te stellen, want zoo wordt er gezegd, de winkeliers hebben margarine genoeg, zii zitten er vol mee. Of dit laatste waar is, zii in het midden gelaten, maar in alle geval is een overschakeling van boter op margarine als hier bedoeld niet mogelijk, ten minste niet gewenscht, omdat margarine bestemd is voor de gezinnen met de kleinste beurzen. Zou men op boterkaarten margarine gaan verstrekken, dan zou men vermoedelijk heel spoedig voor het feit komen te staan, dat voor deze minst-bedeelden die vet hard noodig hebben, ook geen margarine meer beschikbaar was. Aan een verstrekking van margarine op de boterkaarten kan dan ook niet gedacht worden. Overigens is, naar van bevoegde zijde wordt verzekerd, het aantal dergenen, die op hun boterbonnen geen boter kunnen krijgen, min der groot dan men uit de geruchten daaromtrent wel zou kunnen afleiden. Een enquête, in Den Haag gehouden, heeft dit uitgewezen. Voor hen, die op het oogenblik geen boter kunnen krijgen is het natuurlijk onaangenaam. Zij hebben wellicht echter nog eenige reserve. Bovendien wordt zoo als men uit de desbetreffende berichten heeft kun nen zien, de afloopende boterbon verlengd, zoodat men de schade alsnog kan inhalen. Men bedenke dat de' overheid zich in dit geval voor de over macht der bijzondere omstandigheden moet bukken. Zij doet intusschen alles om den aanvoer van boter zoo regelmatig mogelijk te laten verloopen, de grootste inspanning is haar in dit opzicht niet te veel. Nadruk werd er op gelegd, dat de boterschaarsch te een voorbijgaand verschijnsel is, dat uit de wereld zal zijn zoodra het transport weer normaal kan functionneeren. Het geval schijnt zich te hebben voorgedaan, dat een winkelier óp een boterbon margarine heeft verstrekt en wel tegen boterprijs. Er zij op gewezen dat men hier met een dubbele overtreding, zoo wel van den winkelier als van zijn klant te doen heeft, want op een boterkaart mag geen margarine worden verstrekt en natuurlijk zeker (liet tegen boterprijs. Tankaf deelingen staken de straat van Johore over STOCKHOLM. 9 Februari (D.N.B.) De Brlt- sche Nieuwsdienst maakt melding van een officieel communiqué uit Singapore, volgens hetwelk Ja- pansche troepen geland zijn op het Westelijke deel van het eiland Singapore. Het communiqué, dat van Reuter afkomstig is. luidt als volgt: Singapore meldt officieel dat de Japanners met sterke strijdkrachten in den afge- ioopen nacht zijn geland op de Westkust van het eiland Singapore. De strijd duurt voort. Domei meldt hieromtrent uit Johore-Bahroe dat Japansche treepen Maandagochtend op het eiland Singapore geland zijn, na de Straat van Johore te zijn overgestoken. Dit officieel nog niet beves tigde bericht vermeldt nog geen nadere bijzonder heden over dit Japansche optreden. Uit Saigon meldt Domei dat van het front op Ma- lakka wordt vernomen, dat terstond na de eerste golf Japansche troepen, die vanochtend op het eiland Singapore zijn geland, Japansche tankafdeelingen on der dekking der artillerie de Zeestraat van Johore zijn overgestoken en thans in het woedende vijandelijke vuur hun terreinwinst uitbreiden ZWARE BESCHIETING DOOR DE ARTILLERIE. TOKIO, 9 Februari (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend: Ondanks het verzet van den vijand zijn Japansche strijdkrachten erin geslaagd de straat van Johore over te steken en een aanval te openen op de vesting Sin gapore. De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Singapore, vol gens een D.N.B.-bericht uit Stockholm, dat dc Ja panners een krachtige en onafgebroken versperring van artillerie hebben gelegd om hun landing aan de kust van het eiland Singapore mogelijk te maken. Het vuur was bijzonder hevig op Zondag en op den Maan dagochtend. De Britsche vooruitgeschoven stellingen cn verdedigingslinies waren aan de zware artillerie beschieting blootgesteld. Het spervuur hield twee uur lang zonder ophouden aan en begon Maandagochtend met groote hevigheid opnieuw. De Japanners vuurden voortdurend granaten uit mortieren en zware kanon nen en Japansche bommenwerpers droegen het hunne er toe bij om den „regen van staal" te vergrooten Bouwer van den Westwall Het D.N.B. meldt: Rijksminister dr. Todt is Zon dag bij het vervullen van zijn soldatenplicht tij dens een dienstreis als gevolg van een vliegtuig ongeluk doodelijk verongelukt. De Führer heeft opdracht gegeven dat voor rijksminister dr. Todt een staatsbegrafenis zal worden gehouden. Het Groot-Duitsche rijk verliest in dr. Todt een van zijn markantste persoonlijkheden. Zijn schitte rende prestaties op ieder gebied, waarvan hij de lei ding had als gevolg van het vertrouwen dat de Führer in hem stelde bewijzen dat hij een van de geniaalste organisators van dezen tijd was. De autowegen, de bouw van den Westwall, de bouw van de versterkin gen aan den Atlantischen Oceaan, drie reusachtige opgaven die door hem werden opgelost, zullen zijn naam voor altijd in de geschiedenis boekstaven. Zijn verdiensten op het gebied, van de concentratie der Duitsche bewapening zullen pas in de toekomst ten volle worden beseft De „Sumatra" ernstig beschadigd Ook de „Tromp" liep zware schade op Uit Tokio verneemt het D.N.B.: Het Japansche blad „Tokio Nisji-Nitsji" bevat nog eenige bijzonderheden omtrent den zwaren aanval van Japansche vliegtuigen op de Ned. Indische vloot in de Javazee. Het blad meldt hierover nog het volgende: Bij het naderen van de Japansche luchtmacht probeerde de vijandelijke vloot met een snelheid van 30 knoopen te ontkomen. Zij kon haar lot echter niet meer ont gaan. Een der beide tot zinken gebrachte kruisers werd in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kruisers „Sumatra" en „Marblehead" zullen geruimen tijd noodig heb ben om gerepareerd te worden. Daar Soerabaja. als eenige haven van Ned. Indië die voor herstelwerk zaamheden voldoende is toegerust, door de Japan sche luchtmacht beheerscht wordt, zou alleen Port Darwin in aanmerking kom. (Uit bovenstaand berient zou men kunnen opmaken dat de kruiser „Sumatra" dus niet tot zinken ge bracht, maar ernstig beschadigd is.) Het Japansche keizerlijk hoofdkwartier maakt blij kens een Domeibericht nog bekend dat volgens in Tokio ontvangen inlichtingen tijdens denzelfden zeeslag ook de Nederladsch-Indische lichte kruiser „Tromp", zware schade heeft gekregen. (De „Tromp", een flottielje-leider van 3350 ton, is in 1936 te Amsterdam op stapel gezet. Het schip, dat 32)4 mijl loopt, is bewapend met zes kanonnen van 15 c.M. en een aantal mitrailleurs, benevens zes torpedokanonnen. De bemanning bestaat uit 295 koópen. Verder maakt het keizerlijk hoofdkwartier bekend dat een Japansche duikboot tijdens operaties in de Javazee op-5 Febr. een grooten vijandelijken torpedo jager tot zinken heeft gebracht. De Japansche vloot- en luchtvracht heeft sinds het uitbreken van den oor log in Groot-Oost-Azië op 8 December 1941, 29 vij andelijke duikbooten en 52 koopvaardijschepen van een totalen inhoud van 310.000 ton tót zinken ge bracht. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. •s-GRAVENHAGE, 9 Februari. f 1000.—: 6258 8285 11694 15464 16102 16459 i 400.—: 7381 11315 12346 f 200.—: 15780 f 100.—: 1985 5069 5281 6052 10774 11138 11404 11923 13751 13964 16297 16515 16973 17732 .20502 20544 20704 Zorg voor tie gezondheid der troepen nan het Oostfront. Een primitieve bron in het Sovjetgebied stunt onder voortdurende hygiënische contrölc en wordt eerst na nauwkeurig ba et erl ol ogisch onderzoek voor de soldaten vrij gegi ven. Het Engelsche persbureau Exchange Telegraph meldt, volgens een Stefaniberielit uit Bern. dat Sin gapore als vlootbasis heeft afgedaan. De opslagplaat sen van petroleum en materiaal zijn verwoest. Het groote drijvende dok. dat pantsersehepen van 35.000 ton kan opnemen, is tot zinken gebracht en ligt thans op den bodem van de zee. Generaal Percival, de com mandant van de vesting, heeft dit officieel aan het garnizoen medegedeeld met do volgende woorden: „Singapore, de basis van de Britsche vloot ln Oost- Azië, bestaat niet meer. Singapore is thans een be legerde vesting, die tot het einde toe verdedigd moet worden." Duitschland strijdt voor Europa. In Noord-Afrika Ain el Gazala bereikt. Zes schepen voor de Amerikaansche kust tot zinken gebracht. ZATERDAGt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Februari. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten duren dc gevechten bij groote koude en sneeuwstormen voort. In den contralen frontsector werden sterke deelen van twee bols jewistische divisies ingesloten en verslagen. Daar bij vielen ons 15 kanonnen, alsmede 44 machine geweren en granaatwerpers in handen. Bij de ge vechten der laatste twee weken werden alleen al in den sector van één legor 80 pantserwagens, meer dan 300 kanonnen. 1000 machinegeweren en granaatwerpers, alsmede meer dan 4 00 auto mobielen en S50 sleden buitgemaakt of vernield. De vijand verloor behalve talrijke gevangenen meer dan IS.000 dooden. In den noordelijken frontsector brachten de Duitsche troepen den vijand bij verscheidene ac ties van stoottroepen zware bloedige verliezen toe en vernielden een groot aantal vijandelijke stel lingen. Aan het Karelische front hebben Duit sche en Flnsche luchtstrijdkrachten met succes spoorwegwerken van de Moermanlljn alsmede barakkenkampen van don vijand bestookt, (liste ren werden zonder eigen verliezen 34 bolsjewisti sche vliegtuigen in luchtgevechten neergehaald of op den beganen grond vernield. In het zeegebied om Engeland brachten ge vechtsvliegtuigen twee vijandelijke koopvaardij schepen van 10.000 b.r.t. in totaal tot zinken. Ver der zijn nog vijf groote vrachtschepen door bom men ten declo zwaar beschadigd. Ten westen van Engeland heeft een duikboot een Britschen tor pedojager tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Noord-Amerika brachten Duitsche duikbooten zes vijandelijke koopvaar dijschepen van 3S.00G b.r.t. in totdal tot zinken. Daarbij heeft de duikboot van den luitenant ter zee eerste klasse Rasch zich bijzonder onder scheiden. In Noord-Afrika is bij het verder opdringen naar het Oosten Ain ei Gatzala bereikt. DuJtscho gevechtsvliegtuigen steunden de achtervolgings gevechten van de verbonden troepen en bombar deerden materiaal depots ten westen van Mersa Matroeh. Een Duitsche duikboot heeft voor Cyrcnaica een Brltsch convool aangevallen cn een torpedo treffer geplaatst. Op het eiland Malta troffen bommen van zwaar kaliber wederom luikboot lig plaatsen en havenwerken te La Valetta. Andere luchtaanvallen waren waren gericht op het vliegveld TIalfar. In luchtgevechten hoven het eiland verloor de vijand vior vliegtuigen." ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 8 Fe<bruarl. (DNB) Het opperbevel deer weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijke front duren de zware af- weergevechtcn voort. Verscheidene groepen der vijandelijke strijdkrachten werden door tegen aanvallen vernietigd. In den strijd tegen een vele malen sterkeren vijand heeft de 269ste divisie In fanterie uit Noord west-Duitschland zich bijzon der onderscheiden. In vier weken heeft zij meer dan 120 vijandelijke aanvallen afgeslagen en ln talrijke tegenaanvallen sterke vijandelijke strijd krachten vernietigd. Van 31 Februari tot 6 Februari heeft de Sov jetluchtmacht 239 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 117 bij luchtgevechten en 18 door af weergeschut neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen nan het Oostelijke front 13 Duitsche vliegtuigen ver loren. In Noord-Afrika verkenningsbedrijvlgheld aaJi weerskanten. Boven de Duitsche bocht hebben jagers giste ren vijf vliegtuigen van een afdeeling Enge'.sche bommenwerpers neergeschoten zonder zelf ver liezen te lijden." Japanners veroveren Tanaligrogot op Borneo Marine-installaties op Soerabaja getroffen Domei meldt: Onderdeelen van het Japansche leget hebben 31 Januari bij verrassing Tanahgrogrot inge nomen, gelegen op 100 K.M. ten Zuidwesten van Ba- likpapan. Ook de hoofdstad Lahat-Dato aan dc baal van Darvel (Oostkust van Britsche Borneo) is door Japansche strijdkrachten bezet. In het Zaterdag te Batavia uitgegeven weermacht- bericht wordt gezegd dat het grootste deel van het eiland Ambon door de Japansche troepen bezet is. Slechts een klein gedeelte der Nederlandsch-Indlsche strijdkrachten heelt kunnen vluchten. Het Nederlandsch-Indische hoofdkwartier te Bata via meldt verder, dat de Japansche luchtmacht een derden aanval heeft gedaan op de basis Soerabaja, waar installaties der marine werden gebombardeerd. Andere aanvallen werden gedaan op Palembang, een eiland aan de Oostelijke kust van Sumatra, waar branden ontstonden, en op plaatsen op Nieuw-Guinea. Ook zijn Japansche verkenningsvliegtuigen waargeno men boven de Oostelijke kust van Java. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft gis teren bekend gemaakt dat op 5 Februari, toen de Ja pansche marinevliegtuigen hun tweeden aanval op Soerabaja en hun eersten aanval op het vliegveld Djimbaran op Bali ondernamen, 34 vliegtuigen van den tegenstander werden neergeschoten of op den grond vernield. Bij den aanval op Soerabaja ver nielden de Japanners in totaal 26 vliegtuigen van den tegenstander, nl. 11 Amerikaansche en 15 Neder landsch-Indische. Andere formaties Japansche marine vliegtuigen, die het vliegveld Djimbaran op Bali aan vielen. schoten 8 vliegtuigen van hun tegenstander tijdens luchtgevechten neer of vernielden zo op den grond. Militaire deskundigen hebben, naar Domei meldt, inzake de luchtaanvallen van 5 Februari er op ge wezen dat de Japansche activiteit in de lucht gericht is geweest tegen een van de beste steunpunten der vijandelijke guerilla-activitelt en tevens op de lijn van de geallieerde stellingen, welke Australië. Ne- derlandsch-Indië en Singapore verbindt. Men legt er den nadruk op dat de Japansche militaire vliegtuigen, die de Nederlandsch-Indische steunpunten aan de Straat van Makassar, in de Molukken Zee. In de Flores Zee en in de Banda Zee hebben vernield, thans hun activiteit boven de Java Zee ontplooien. Djimbaran op het eiland Bali is tegelijk met de be langrijkste vliegvelden op Java aangevallen en ls we gens zijn ligging, halverwege Singapore-Port Darwin een bijzonder belangrijk steunpunt in de lijn der ge allieerde frontstellingen tusschen Australië. Neder- landseh-Indië en Singapore. Daarenboven kan de be- teekenis als strategisch uitgangspunt voor operaties in" den Indischen Oceaan ten Zuiden van de Java Zee en t^n Noorden en ten Oosten van de Floass Zee niet over het hoofd worden gezien

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1