Haarlem's Dagblad Rijkscommissaris installeert den Nederlandschen Kultuurraad Singapore na bestorming genomen De raad moet 't kultureele geweten der natie zijn 59e JAARGANG No. 17991 x Uitgave Lourens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Alge ra. Drukker!) N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- plein 37- Postgiro 38810 DrukkerU; Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hoofdred. 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P W. PEEREBOOM DONDERDAG 17 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0,26, per n^and 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3.73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: l—5 regels ƒ2,10 elke regel meer ƒ0,42. Reclames ƒ0.72 per regel. Contracttarleven op aanvraag. Vraag en aanbod ll regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels K cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Forten het volgende doel der Japanners Japansche troepen rukken sinds Woensdagmorgen de stad binnen TOKIO. 11 Febru ari (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwar tier meldt: „De Ja pansche troepen, die sedert vanochtend vroeg in weerwil van het vijandelijke ver zet voortdurend vor deringen maakten, hebben vanochtend te 8 uur de stad Singapore bestormd, waarbij zij op ver schillende punten de overwonnen Engel- sche troepen gevan gen namen. Sinds 8.30 uur trekken de Japanners de stad binnen". „In 52 uur heb ben onze troepen Singapore veroverd", aldus meldde de ver tegenwoordiger van Domei gisteravond uit de stad Singapore. Toen wij Dinsdag van Tagah in Oostelijke richting uit op Boe- kit Timah aanrukten, riepen onze soldaten elkander toe: „Mor gén moeten wij "AART VAN PELT Singapore zijn". Met groote geestdrift, aldus de ver tegenwoordiger van Domei, doorbraken de Japan sche soldaten stelling na stelling en dreven de vluchtende Engelschen voor zich uit. „Wij mar cheerden in twee afzonderlijke colonnes, die elkan der in snelheid trachtten te overtreffen. Toen wij vanochtend om aeven uur de eerste huizen van Singapore aan den Westkant naderden, laaide de vijandelijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken. Kort na acht uur werd een korte rust gehouden daar wij buitengewoon vermoeid waren. Doch reeds na enkele minuten waren de troepen niet meer te houden. Onder geestdriftig teroep drongen zij groepsgewijs de straten van ingapore binnen en begonnen onmiddellijk met de opruimingswerkzaamheden, geholpen door de bewoners der stad. De Engelsche, Indische en Australische troepen werden ontwapend en in groote groepen weggevoerd. Overal weerklonk „banzai"-geroep voor keizei en volk. Intusschen stroomen steeds nieuwe troepen Singapore binnen, die door de Maleiers en Indiërs met kleine Japansche vlaggen worden begroet. Boven ons onze vliegers, waarmede wij geestdriftige groeten wisselen. Ons werk is geëindigd", zoo be sluit de Domei-correspondent „en wy denken met trots aan ons volk. aan ons tehuis, aan Japan". l^ieuwe Japansche landingen in Ned.-Indië Op verscheidene plaatsen op Celebes SJANGHAI, 11 Februari. Het legerbericht van Batavia maakt melding van nieuwe landin gen van Japansche troepen in het Zuidwesten vap Celebes nabij Balangnipa, Djeneponto en Baram-, bong in de nabijheid van Makassar. In Neder landsch'-ïndië beseft men thans ten volle, 'dat een verder doordringen van den tegenstander, ook tot het eiland Java-, voor de deur staat, aldus wordt uit Batavia gemeld. Het is reeds bekend geworden dat het verlies aan vliegtuigen aanmerkelijk hooger is dan de officieele communiqués, vermelden. Hierin worden slechts aan gegeven de vliegtuigen, welke in de lucht verloren zijn gegaan, doch niet die welke op den grond vernield zijn. Dit aantal Is, zooals nu algemeen bekend is. zeer groot. Vooral de aanval op Palembang heeft vele vliegtuigen op den grond onbruikbaar gemaakt. Verder is de hoop dat de vele vliegvelden in de rimboe aangelegd voorloopig voor den tegenstander onbekend zouden blijven, ijdel gebleken. Met groote nauwkeurigheid is de ligging van die Jungle-vlieg velden door de Japansche luchtmacht vastgesteld, waarna het onbruikbaar maken volgde. (A.N.P.) FELLE GEVECHTEN OP CELEBES. STOCKHOLM, 12 Februari. (D.N.B.) Naar de Londensche zender hedenochtend meldde, worden op Celebes. waar de Japanners nieuwe landingen heb ben uitgevoerd, op het oogenblik felle gevechten ge leverd. Situatie aan het Oostfront weinig veranderd Geen enkel verkeersknooppunt viel den bolsjewisten in handen In aansluiting op het Duitscheweermachtsbe- rïcht verneemt het D.N.B. dat de hevige gevechten aan het Oostelijk front voortduren. Door het af nemen der vorst wordt de strijd wat vergemakke lijkt, doch hij brengt den aanvallenden bolsjewis- sten nog steeds zware verliezen aan menschen en materiaal. Steeds weer blijkt dat de strijdvaardig heid en de wapenen var. der, Duitschen soldaat suDerieur zijn aan die der bolsjewisten. Over het algemeen, en afgezien van zekere plaat selijke veranderingen, is de toestand aan het Oos telijk front nog als hij eind 1941 was. De bolsje wisten zijn er niet in geslaagd ook maar één der belangrijke groote steden en verkeersknooppunten te heroveren. Door het in den strijd brengen van groote massa's menschen hebben zij zware ver liezen geleden. In Noord-Afrika hebben de troepen der spil- rr.ogendheden de laatste dagen weer terrein gewon nen. Zij naderen nu de oude grens tusschen Libië en Egypte. In het Finsche weermachtsbericht wordt onder meer gezegd dat de vijand bij mislukte aanvallen in het Zuiden van het Oostelijke front 300 man aan dooden heeft verloren. Finsche vliegtuigen hebben in denzelfden sector 4 vijandelijke jagers neergeschoten. 45-jarige man om het leven gebracht Moord te Amsterdam AMSTERDAM. 11 Februari. Een gruwelijk misdrijf is enkele dagen geleden waarschijnlijk op Zondag gepleegd in een benedenhuis aan de van Hilligaertstraat, op een 45-jarigen vertegen woordiger. De man, die alleen woonde, placht zun middag eten behalve des Zondags te gebruiken ten huize van zijn broer, die eveneens hier ter stede woont. Maandag j.l. was hij echter niet gekomen en toen hij ook gisteren niet op den gewonen tijd bij zijn broer kwam, ging deze des avonds naar de van Hilligaertstraat, vermoedende, dat zijn broer wellicht ziek zou zijn. Op zijn bellen kreeg de man geen gehoor en de bovenburen deelden, desgevraagd, mede, dat zij de laatste dagen nie mand in "het benedenhuis hadden gezien of ge hoord. Daarop ging de man op de waranda en liet zich in den tuin zakken, sloeg een raam van de slaapkamer in en kwam zoo de woning binnen. Daar wachtte hem een gruwelijke ontdekking: in de voorkamer de zitkamer trof hij het lichaam van ziin broer, liggende in een plas bloed, aan, ook het hoofd geheel met bloed bedekt. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd die met een onderzoek begon, dat vandaag is voort- geWijl men op den grond een verkreukeld Zon dagochtendblad heeft gevondeh en het avondblad van Maandag rog in de bus zat. vermoedt men. dat de moord Zorxïag i-1. is gepleegd. Het voor- loopige onderzoek neeft verder uitgewezen, dat diefstal waarschijnlijk niet de drijfveer van de misdaad is geweest. Na zeer zware aanvallen gedurende meer dan vijftig uur hebben de Japansche troepen, naar blijkt uit de laatste te Tokio ontvangen frontberichten, de strijdkrachten van den tegen stander ter sterkte van omstreeks 30.000 man thans van drie kanten ipgesloten. De belangrijkste gevechtshandelingen schijnen zich volgens deze berichten ongeveer in het mid den van het eiland Singapore aan weerszijden van den weg, die van Noord naar Zuid loopt, af te spelen eri wel in het bijzonder op de Oostelijke heuvels in dit gebied. Nu de Japansche troepen Singapore bereikt heb ben, is de vesting als het ware in tweeën gesne den. Van de hoofdlijn uite, die ongeveer van het Noordwesten van het eiland naar het Zuiden loopt, kunnen thans .talrijke aanvallen worden gedaan op de forten en versterkingen van de kust. Vlak bij den hoogsten heuvel van het eiland, die door de Japanners befet is, liggen de twee waterreser voirs, die den Engelschen nog waren overgebleven. Waarschijnlijk zijn zy eveneens in Japansch bezit. Met een ternauwernood onderbroken serie zware ontploffingen zijn gisteren de versterkingswerken, de petroleumtanks en de andere voor den oorlog belangrijke installaties van Singapore in de lucht gevlogen. De stad trilde van de ontploffingen, waarvan moeilijk kon worden vastgesteld of zij veroorzaakt waren door de Britsche troepen of door ontploffende granaten der Japansche artillerie en bommen der Japansche vliegtuigen. GROOTE GEESTDRIFT IN JAPAN. - TOKIO, 11 Februari (D.N.B.) Het bericht van de bestorming van dft stad Singapore heeft op het geheele Japansche volk een buitengewoon diepen indruk gemaakt en groote geestdrift ver oorzaakt. De plechtigheden, die sedert den vroe gen ochtend plaats vondeh naar aanleiding van de stichting van het Rijk, werden in het geheele land tot reusachtige demonstraties van vreugde en dank. De klokken van alle tempels in het land meldden de historische overwinning. In de stra ten van Tokio kwam het steeds weer tot nieuwe spontane demonstraties der bevolking. Honderd duizenden trokken door de stad, die herschapen was in een vlaggenzee. Voor morgen staan in het geheeleland groote feestelijkheden op het pro gramma en talrijke beperkingen, die de oorlog met zich bracht, zijn voor morgen opgeheven. Het voornaamste doel der demonstraties van vandaag was het keizerlijk paleis, waar tienduizenden tel kens en telkens weer den tenno hun diepste eer betoon brachten en een eindeloos „banzai"-geroep deden weerklinken. Voor den Taskoeni-schrijn, het groote nationale heiligdom te Tokio zijn aan grijpende plechtigheden gehouden voor de geval lenen voor het vaderland. Tot laat in den naeh: stroomde hef volk nar deze heilige plek om daar in diepe dankbaarheid zijn gestorven helden en voorvaderen te herdenken. Zooals reeds gemeld bestaat de Commissie ter Voor ziening in het Onderwijs aan zieke en zwakke kin deren te Haarlem 25 jaar. Ruim 2000 zieke kinderen danken hun kennis aan deze vereen!ging. Het onder- ijs 'wordt gegeven aan leerlingen zoowel van open bare als van bijzondere scholen. Ook tot de zieken huizen en Bredcrodeduin strekt de werkzaamheid der commissie zleh uit. De kosten worden gedekt door subsidies van de gemeenten Haarlem. Bloemen- daal en Heemstede en verder uit contributies van de leden en van verschillende vereenigingen. Ook ouders die nog iots kunnen betalen dragen natuurlijk een steentje bij. Dc lieer J. H. W. Habermehl, Klnder- liulssingcl 30. giro 4027S6 is 2de secretaris. Op de foto ziet men lioe een ziek jongetje le.s krijgt van een onderwijzeres der vereeniging. (foto Stevens) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 8 lot en met 14 Februari: 0SA Brood 4 rants. Brood of sebak 08B Brood Y-t rants. OSA Vleesch 1 rants, Vleesch of. 0SB Vl.waren -rants. vleeschwaren Van 8 tot en met 21 Februari: 08A Aardappelen iy± K.G. Aardappelen 08B Aardappelen Yt K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 07A en 07B blijven tot en met 14 Februari geldig). Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05Cen05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 - 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 0CA-09A Melk I 314 L. Melk 06B-09B Melk I L. Melk Van 10 Februari tot en met 18 Februari: OS Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 en 07 ls ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 14 Februari: 94B, 04C. 04D Reserve 1 el Van 28 December Lm. 21 Februari: 193 Algemeen 250,gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Intensieve controle op persoonsbewijzen 's GRAVENHAGE, 12 Februari. Binnenkort zal in het geheele land een zeer intensieve con trole op de persoonsbewijzen worden gehouden. Wie nu nog niet in hel bezit van een persoonsbe wijs mocht zijn geve zich onverwijld ter gemeente secretarie schriftelijk op. Hij ontvangt dan een uit- noodiging, zijn p.b. op een bepaalden datum te komen afhalen. Ieder die na 1 Januari 1942 zonder p.b. wordt aangetroffen, is strafbaar. Hier en daar zijn reeds door de plaatselijke politie overtredingen gecon stateerd en processen-verbaal opgemaakt. Wie tot nu toe door de mazen is geglipt, doet verstandig zich van een p.b. te voorzien voor de hierboven ge melde groote controle begint De groei van Heemstede Eenige eigenaardigheden van de bevolkingsstatistiek Wij hebben reeds medegedeeld, dat het zielental van Heemstede in het afgeloopen jaar steeg van 20657 tot 20927, een vermeerdering dus van 270, of in per centages uitgedrukt: 1.3. Dit is voor Heemstede zeer laag, er zijn jaren ge weest dat de aanwas tien maal grooter was. In 1922 was het percentage 11.83, in 1923 zelfs 12.60. Na die topjaren verminderde de toeneming, van 1930 tot 1940 schommelde het percentage van 1.34 tot 6.18. Ook 1940 was al heel laag, namelijk '1.22, zoodat 1941 het op slot van zake nog met een neuslengte van 1940 won. Het aantal vrouwen in Heemstede is overwegend grooter dan het getal mannen, 10976 tegen 9951. Op de 1000 ingezetenen vindt men er dus 525 vrouwen en 475 mannen. Dit bijzonder groote verschil vindt men in alle gemeenten waar veel dienstboden werken. Er werden in 1941 300 kinderen geboren. Voor een gemeente met een gemiddelde bevolking van 20.800 zielen een klein aantal. Het geboortecijfer per inge zetene was 14.4, terwijl het de laatste jaren te Haar lem tusschen de 17 en 18 schommelde. Daarentegen was het sterftecijfer te Heemstede veel hooger dan het algemeen gemiddelde. Er stierven 197 menschen, wat per 1000 zielen een cijfer geeft van 9.5. Voor Haarlem was het in de laatste jaren 8.5. Beide cijfers geven een indruk van de eigenaar dige samenstelling van de bevolking te Heemstede. Heemstede telt onder zijn bewoners veel gepension- neerden, dus menschen op jaren. Dit verklaart niet alleen het lage geboortecijfer maar ook het hooge sterftecijfer. Heemstede blijft niettegenstaande het feit dat het geboorte-overschot betrekkelijk klein is (er werden slechts 103 kinderen meer geboren dan het aantal sterfgevallen) toch geregeld groeien. In 1941 vestigden zich 920 mannen en 1334 vrouwen, terwijl er 821 man nen en 1266 vrouwen vertrokken. Een winst dus van 99 mannen en Tnstitieele benoemingen Bij onderscheidene besluiten van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 10 Februari 1942 zijn benoemd: tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. S A. van Lunteren. repetitor te Utrecht; tot kanton rechter te Emmen. mr. A. Jonker, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Emmen; tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Haar lem. mr. J. van Oldenborgh, werkzaam bij den Onderne- mersraad voor Nederlandsch-Indië te 's Gravenhage. Geref. Kerk te Heemstede Ds. Bavinck bedankt voor het beroep Wij vernemen, dat Ds»* C. B. Bavinck te Kampen, die in de vacature-Ds. E. T. van den Born door de Ger. Kerk te Heemstede was beroepen, voor dit beroep heeft bedankt. UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken van 7 Februari 1942 is de voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Bergh, mr. A. J. M. Nederveen, met ingang van dien datum beëindigd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. •s GRAVENHAGE 12 Februari. 100.000: 19364 400: 3233 4519 8614 15374 200: 3267 4988 7933 15150 19612 21413 100: 1467 2826 6631 14880 16623 17225 19028 20491 VERDUISTEREN Tan i8 46 tot 9 03 Maan 13 Febr. op 7.33, onder 16.47 Een voorval tij dens den rit naar het Oost front. - Een stuk 10,5 c.M. geschut ls van den besneeuw- den cn bevro ren weg ge makt. Paarde- krachten schie ten tekort om het gevaarte uit zijn benarde positie te halen (boven), doch met behulp van een sterken wagen Is het karwei spoed Isr •ipgeknapt. Atlantic- Holland - P. K. Krol! Mr. W. E. baron Van Till f Woensdag is plotseling in zijn wonmg te Aerdenhout in den ouderdom van 42 jaar overleden Mr. W. E. Baron Van Till, fir mant der ban kiersfirma Op- penheim en Van Till te 's-Gravenhage. Baron Van Till werd 23 Mei 1899 te Rijsenburg bh Driebergen ge boren. Hij be zocht het Chr- Gymnasium te Utrecht en be haalde aan de Utrechtsche Universiteit den titel van meester in de (Cliché Archief H.'s D. rechten. Vroeger was hij directeur van het bijkantoor was hij commissaris van verschillende maatschap pijen en enkele jaren lid van den vroegeren Bloè- mendaalschen gemeenteraad, waar hij voor de Christ- Hist, fractie zitting had. De heer Van Till is vroeger ook eenige jarén bestuurslid van de Haar- Temsche Orkest Vereeniging geweest, namelijk eerst penningmeester en daarna voorzitter, f De bijzetting van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag drie uur in het familiegraf op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. De uitreiking van inlegvellen te Haarlem Zooals bekend worden van 5 tot 25 Februari de inlegvellen voor distributiestamkaarten uitgereikt Voor het in ontvangst nemen van deze inlegvellen zijn reeds aan de beurt geweest de letters A, B, C. D, E, F, G, I, J, H. Morgen, Vrijdag, is het de beurt aan de letter K tot en met Ko. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat men niet alleen de distributiestamkaart dient te toonen, doch bovendien bon dertien van de reservekaart van het bonboekje dient in te leveren. Duitschland strijdt voor Europa. Gevechten bij afnemende vorst aan het Oostfront. Bolsjewistische verliezen in het Donetzgehied. bru 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. II Fe- ■uari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht iakt bekend: „De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst voort. Aan het Donetz-front heeft de vijand sinds giste ren allen al in den sector van een Duitsch leger corps verloren: 1639 gevangenen, meer dan 7500 dooden, 8 tanks. 19 stukken geschut. 164 machine geweren en granaatwerpers en omvangrijk ander oorlogstuig. Aan onze eigen aanvalssuecessen in den Zuide lijken sector van het Oostelijk front heeft een for matie Roemeensche skiërs groot aandeel gehad. Bij Leningrad zijn nieuwe uitvalspogingen van den vijand in het afweervuur van het Duitsche om singelingsfront bezweken. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met bommen twee koopvaarders van 7000 ton in totaal tot zinken gebracht. Een derde groote vrachtboot werd waarschijnlijk vernietigd, nog een schip be schadigd. Andere gevechtsvliegtuigen, die voor een gewapende verkenning waren vertrokken, plaatsten in scheervlucht bomtreffers van zwaar kaliber op een groote fabriek aan de Oostkust van Schotland. In Noord-Afrika zijn vrij krachtige verkennings strijdkrachten van den vijand teruggeslagen. Stu ka's en torpedovliegtuigen berokkenden den vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materieel. Ten Noordoosten van Tobroek vertoonde een lichte Britsche kruiser na een bomaanval van een Duitsch vliegtuig slagzij. Een vrij beperkte formatlé Britsche bommen werpers heeft in den afgeloopen nacht woonwijken in het kustgebied van Noordwest-Duitschland aan gevallen. In de afweergevechten der laatste dagen heeft Feldwcbel Schmidt, groepscommandant bij de eer ste compagnie van het 119de regiment infanterie, zicb» door persoonlijke dapperheid bijzonder on derscheiden". „Kuituur vindt haar oorsprong en taak altijd in den dienst aan het leven van het volk" 's-GRAVENHAGE, 12 Februari. Gistermiddag had de plechtige installatie plaats van den Nederlandschen Kultuurraad. Een uitgelezen gezelschap was in Pulchri Studio vereenigd. Een groot aantal Duitsche en Ne- derlandsche autoriteiten waï bij de plechtigheid aan wezig. Van Duitsche zijde onder anderen de commis saris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Ober- dienstleiter F. Schmidt, de commissaris-generaal voor bestuur en justitie staatssecretaris dr. F. Wimmer, gezant Otto Bene, de gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor Zuid-Holland Rittmeister dr. Schwe- bel, en de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Sommer; van Nederlandsche zijde on der anderen prof. dr T. Goedewaagen. secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. J. van Dam. secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kui tuurbescherming. en luitenant-generaal H. A Seyf- fardt. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het Zepparoni-kwartet, dat werken van Schafer en Schubert ten gehoore bracht. De redevoeringen van den Rijkscommissaris en van prof. Snijder werden met grooten bijval ontvangen. Na afloop was er een ontvangst in de zalen van Pulchri Studio- De rede van den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris sprak o.m. als volgt: Mijnheer de president, dames en heeren. Wij zijn hier bijeengekomen, om op plechtige wijze den Nederlandschen Kultuurraad in te wijden. Oritóer de overstelpende, dg geheele wereld beroerende ge beurtenissen, ls de Instelling van den Nederlandschen Kultuurraad toch geen onbeteekenende toevalligheid of een bestuursmaatregel zonder meer als zoovele an dere. Ik geloof veeleer door dezen maatregel aan een noodzaak tegemoet te komen, welke evenzeer voort vloeit uit den tegenwoordigen toestand van het Neder landsche volk, als uit mijn taak als vertegenwoordi gers van het Duitsche rijk in dit land. Deze geeft mij aanleiding tot principieele uiteenzettingen, want de noodzakelijkheid van dezen maatregel kan uitsluitend begrepen worden, wanneer de "functie van de kuituur niet slechts in het openbare leven, maar in het leven in het algemeen, in het worden en werken eener ge meenschap ons duidelijk is geworden Ik wil hier geen verhandeling houden over al die theoretische vragen en opvattingen, welke voor de nieuwe werkelijkheid, waarin wij ons bevinden, haar beteekenis verloren hebben. Niet slechts de resultaten van de wetenschap en het onderzoek, maar in de eerste plaats onze eigen per soonlijke belevenissen, voornamelijk in den oorlog, waar men zijn bestaan onmiddellijk tot op den diep- sten en elementairsten oorsprong moet terugbrengen. „überhaupt" te kunnen bestaan, en ons politiek doorleven van dezen historischen tijd, waarin wij han delend, werkend en leidend stonden en staan.hebben ons geleerd wereld en leven anders en nieuw te zien Het was als een wonder en Inderdaad, het was een open baring: de openbaring der gemeenschap als het oor spronkelijk element van ons leven. Wij hadden in den nood de kameraadschap beleefd en vonden daarin de gemeenschap, totdat wij uit de idee en uit de werke lijkheid van de volksgemeenschap eindelijk de kracht putten, waardoor wij weer gezond en machtig werden en dat niet slechts In politleken zin. In het bijzonder werden wij weer machtig in onze kuituur. Hier niet minder dan op politiek gebied kun nen wij de verandering, welke zich in tien jaar vol trokken heeft en zich verder voltrekt, nauwelijks be grijpen De oorzaak hiervan ligt uitsluitend hierin, dat de kuituur in al hare uitingen en vormen, in plaats van zich los te maken uit het gemeenschappelijk lot weer daarin betrokken werd en dat de kultuurschep- pende en kultuurdragende mensch van zijn eenzaam heid werd bevrijd weer aan de gemeenschap van zijn volk werd gebonden. Het belangrijkste principe van onze kuituuropvat ting is. dat elke echte kuituurprestatie slechts uit den grond en uit het leven van het volk kan voortko- i en dat zij daarom ook aan dit volk weer ver plichtingen heeft, dat dus de kuituur haar oorspronr evenals haar taak altijd vindt in den dienst aan het leven van het volk Evenmin als de kuituur als ge heel uit deze samenhang kan worden losgemaakt zon der ziek te worden, evenmin kan zich de scheppende enkeling, die kultureele prestaties volbrengt aan de banden van ziin gemeenschap onttrekken. Kuituur is niets anders dan de gezamenlijke uitdrukking der scheppende krachten, die In een volk leven en door den scheppenden enkeling naar voren worden gebracht en gebruikt om het bestaan rijn vorm te gei?en. Deze omschrijving ls eensdeels zeer ruim, aange zien zij ook alles omvat, wat wij heden in het alge meen niet meer onmiddellijk tot het gebied der kui tuur rekenen, zooals de krijgskunde, de staatkunde en de landbouwkundige of zuiver technische prestaties, daar elke bewuste vorming van het zijn door den mensch kuituur in den ruimsten zin van het woord is. Anderszijds gaat deze omschrijving ook niet diep genoeg, want het volkseigene zelf als de voedings bodem van elke kuituur, is reeds een bijzondere uit drukking van het samenwerken der machten van het bloed, dus van de soort en het ras. en van den bodem, derhalve van de ruimte en het landschap, waarin een bepaald ras bepaalde vormen van de in haar levende werkelijkheid uitgedrukt heeft, welke in al haar veel vuldigheid en verscheidenheid voor altijd en onverbre kelijk uit den eersten oorsprong van het ras zijn ge sproten en slechts daardoor in leven blijven. Waar deze samenhang verloren gaat of overheerscht wordt door invloeden van vreemdsoortige, derhalve ras- sisch vreemde levenswetten, daar wordt de echte. nL nog met haar oorsprong verbonden kuituur ziek ea het geheele volknph© leven wordt aangetast, Aan dit gevaar is het Griekendom bezweken, kort nadat het zijn hoogste kultureele- prestaties verricht had. en dezelfde wortel heeft de ziekte, waaraan Europa bijkans sedert eeuwen, lijdt en welke het Avondland tot ontbinding dreigde te brengen, totdat men ze door het leeren kennen van haar oorsprong, heafl. kunnen overwinnen. Naarmate wij de gemeen schap als den oorsprong van ons leven hebben terug gevonden. ontvangen wij ook haar kracht en sterkte. Deze ontwikkelingsgang moet en zal zich krachtens een reeds heden duidelijk zichtbare levende en his torische wetmatigheid in het geheele gebied van ons door het Noordsch-Germaansche element bepaalde ras voltrekken, overal waar de wil tot gezondworden en tot het nieuwe leven nog werkzaam is. Deze te rugkeer tot onzen oorsprong beteekent in verhouding tot ons recent verleden der laatste eeuwen een om mekeer van ontzaglijken omvang, een werkelijk totale revolutie, daar voor haar geen gebied afgesloten kan blijven. Het is een kenmerk van deze revolutie, dat zij alles moet vernietigen en afbreken, wat als het ware als een verstarde korst de bronnen van ons ge zonde leven afsloot en bijna deed uitdrogen, om juist daardoor deze bronnen weer te doen vloeien. In dezen zin heeft deze revolutie in haar diepsten kern een behoudend, conservatief karakter. Deze ontwikkelingsgang voltrekt zich volgens de wet der gemeenschap, want deze alleen sluit de grootst© mogelijkheden in, maar brengt ook de hoogste ver plichting met zich mede. n.l., dat er geen handelen en werkzaamheid bestaan kunnen bulten de gemeenschap en op een andere wijze als voor deze. Het doorbreken van deze wet kan niet van heden op morgen plaats vinden. Groote dingen moeten groeien en rijpen en hoe vaster wij van dit groeien en rijpen overtuigd zijn, des te geduldiger mogen wij de vruchten afwach ten. Weliswaar ontheft ons dit niet van de verant woording en de verplichting, zelf dit groeiproces mee te maken, het te bevorderen en te hoeden. Het was absoluut niet altijd zoo voor zichzelfspre- kend, als het ons heden misschien toeschijnt, dat de staat zich zelf een kultureele taak oplegt en dat hij zich, onafhankelijk daarvan, de bevordering en de verzorging van het kultureele leven tot taak stelt. Dragers van het kultuurleven warfn langen tijd bijna uitsluitend de kloosters alsmede de adel en later de burgerij; het Rijk had in het geheel geen direeten invloed op de ontwikkeling, en indirect slechts in zooverre, als kerk en standen leden van het Rijk waren. Daarmede hangt het samen, dat wij in den overvloed en in den onmetelijken rijkdom der kui tuurgoederen en gedenkteekenen der vroegere eeuwen nauwelijks getuigenissen eener echte rijkscultuur be zitten Deze omstandigheid is van groote beteekenis, want zij kenmerkt in het algemeen den vorm van dat rijk. dat weliswaar als de idee van een orde ning van het Avondland groote bindende kracht be- maar niet tot de gestalte van een verplichtende en beslissende werkelijkheid kon komen. Met deze kenschetsing wordt de heden voor ons allen zichtbare .kultureele taak van den staat aangegeven De absolu tistische, zuivere politie- en ambtenarenstaat gaf in kultureele aangelegenheden slechts in zooverre van negatief interesse blijk, dat deze geen verstoring van de rust en de orde mochten teweeg brengen. De be moeiingen van den humanistlschen welvaartsstaat, om den staatsburger zóóveel kultuurgoedcren toe te kennen en toe te meten als noodlg is voor de instand houding van zijn tevredenheid van zijn levensstan daard, kan nog niet als kultureele taak van dezen staat beschouwd worden. Een veel verder gaande verplichting jegens de kuituur als de scheppende le vensuitingen van het volk heeft echter de staat, die als inhoud en doel de organische vorming der volks gemeenschap nastreeft, slechts van het wezen van dezen staat uit kunnen wij ook zijn kultureele taak begrijpen. De staat is de vorm. die de natie zich geeft, om zichzelf tot de hoogste macht en de ln haar sluimerende krach ten tot de grootste vruchtbaarheid en tot een welge ordende inzet voor het gemeenschappelijk welzijn te brengen. (Zie vervolg op pag. 3)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1