a arc De installatie van den Landstand in Noord-Holland r MIS Emser-Pastilles TOBIAS J. Saai gewestelijk boerenleider ALKMAAR, 12 Februari. Te Alkmaar heeft Don- 'der^agmorgén, slechts weinig uren nadat de statuten van den Nederlandschen Landstand verschenen waren, de eerste installatie van den Landstand in een provin cie plaats gehad. De zaal van de Harmonie was op buitengewoon' smaakvolle wijze versierd. De Landstand-emblemen en -kleuren hadden de overhand. Het tooneel werd geheel beslagen door het speciale décor, dat een prachtigen indruk maakte. Groen en bloemen en dundoek versier den het geheel.. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. den Beauftragte van den Rijkscommissaris W. Unger, dr. G. Grünwald, van den Reichsnaehrstand, Oberregierungsrat v. d. Wense, Beauftragte bij den Nederlandschen Landstand. W. R. de Wiljes, mr. A. J. Backer,. Commissaris van de Provincie Noord-Holland, mr. W. M. Felhoen Kraal, W. H. M. Nienhuys Ruy«, bestuursraden der provincie Noord-Holland. J. W. de Ruiter, districts leider der N.S B. in Noord-Holland, Landwirtschaft- rat Ufer, dr. M. D. Dijt, A. H. v. d. Horst, districts leider der N.S.B. te Haarlem, C. H. C Sprengler. di recteur van het gewestelijk Arbeidsbureau en de voor- loopige boerenleiders der provincies Limburg. Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Brabant, te weten W. F. J. Quaedvlieg, E. H. B. Blaauwendraad, J. Rylaarsdam en P. J. Jansen. De plaatsvervangend boerenleider der provincie Noord-Holland, C. Koeman uit Blokker, qpende de plechtige bijeenkomst met een welkomstwoord. Hierop sprak de boerenleider Roskam zijn rede uit. Hij merkte in de eerste plaats op, dat de Landstand niet een van boven af opgelegde organisatie is, die met allerlei ongehoorde krasse maatregelen zyn macht doet gelden. De Landstand is een stuk gezond boeren leven, hij is geen verlengstuk van het staatsapparaat, geen voortzetting of een aanhangsel van het ministe rie van landbouw of het apparaat van de voedselvoor ziening. De Landstand is het tot zelfbewustzijn ge komen hoerendom, dat zijn eigen recht en zijn eigen eer handhaaft en dat in stoere zelfbewustheid zijn weg wil gaan in dezen tijd van crisis en nood. DORPSBOERENRADEN. Wie dit niet alleen als theorie waarneemt, aldus spr., maar voor wlen dit alles een stuk is van zichzelf, zal begrijpen, dat ons beginpunt niet in Den Haag ligt, maar bij den boer op zijn erf. Daarom hebben wij in de laatste drie maanden dag en nacht gewerkt orrf een of meer boeren te organiseeren, die in de dorpen de dorpsboerenraden konden vormen. De dorpsboeren- raad is het hart van den Nederlandschen Landstand, want op het dorp zal het recht van den boer tot uiting komen. Alvorens de werkzaamheden voor de dorpAoeren- raden verder te bespreken, ging Boerenleider Ros kam nader in op de oude landbouworganisaties, die alle zijn opgelost of aangesloten bij den Nederland schen Landstand, hierbij den verkeerden geest, waar uit deze organisaties ademden, hekelend en opmer kend, dat, al zijn deze organisaties nu ook aangesloten of opgelost, deze geestelijke gesteldheid nog lang niet dood is. De heer Roskam kondigde de dezer dagen verschij nende ordening van den Natlonalen Coöperatieven Raad aan, waarvan de voorzitter wordt benoemd op voorslag van den Nederlandschen Landstand, hierbij de garantie gevende, dat hiervoor een van de beste, vertrouwdste en meest zelfbewuste boeren is uitge zocht. Van de 20 bestuursleden van den Nationalen Coöperatieven Raad zullen er 11 van den Landstand komen en ook dit zullen mannen zijn met een boeren- hart. Terugkomend op den Dorpsboerenraad zeide spr., 'dat als gelijke partner met den burgemeester de boe renleider van een dorp de belangen van den boer en de voedselvoorziening op de dorpen moet beschermen. Principieel staat nu reeds vast, dat ook het voedsel- apparaat niet door den staat, maar door den boer zelf moet worden geleid, met andere woorden: door den Landstand. In de bedrijfsgroepen van het voed- selapparaat, dat op het oogenblik in volkomen reorga nisatie is, komen dus mannen van den Landstand. In de toekomst versmelt het geheel in afd. III van den Landstand, zoowel in den kop als op de dorpen. Iedere boer krijgt in de toekomst leveringsplicht en leveringsmogelijkheid naar den aard van zijn bedrijf. De zwarte handel zal zeer sterk bestreden worden. Hierna ging hij over tot het installeeren van Boer Saai als Boerenleider voor de provincie Noord-Hol land, waarbij hij o.m. zeide: De taak, die ik u opleg, is niet anders dan waken en zQrgen. dat wat ik gezegd heb, werkelijkheid kan worden. Niet van bovenaf zult gij de boeren in Noord- Holland dwingen, maar als een moeder zult gij toezien, dat het boerenrecht, dat ligt in deze boeren van Noord-Holland niet wordt geschonden. Als een echte Westfries antwoordde Boer Saai kort maar krachtig: „U kunt opNmij rekenen". Na de installatie betrad de Beauftragte van den Rijkscommissaris in de provinciö Noord-Holland, Un ger, het podium. Hij merkte op, dat deze bijeenkomst een der voor de provincie Noord-Holland meest be langrijke gebeurtenissen was. Spreker is er van over tuigd, dat de Landstand van doorslaggevende betee- kenis voor het Nederlandsche boerenvolk is De Führer immers heeft reeds gezegd, dat de grondslag voor ieder Germaansch volk het hoerendom is. Boe- rendood beteekent voor een Noorsch volk volksdood. Dit is een historische zekerheid, evenals het een vast staand feit Is, dat de volken slechts kunnen leven als zij hun boerenvolk hoog houden. De geheele historie van het Germaansche ras, reeds in oude tijden, be wees dit. Uit het hoerendom putten de'Germaansche volken hun eeuwigdurende levenskracht. Nadat spreker een opsomming gegeven had van het werk van den Reichsnaehrstand in Duitschland. hier- N WONINGINRICHTING en HEERENGRACHT 500 VJZEL5 TR. 77 A DAM C TELEFOON. 31215 120 MODELKAMERS f UITGAAN Heden, VRIJDAG 13 FEBRUARI. Palace: „Het leven is jüet zoo kwaad", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche "actualiteiten: „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. ZATERDAG 14 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Eerste voor drachtmiddag leerlingen Muziekschool Toonkunst, 2 uur. Stadsschouwburg: Indische avond Liteaire Club Haerlem, 7 uux. Gemeentelijk Concertgebouw: Variétégezelschap „Mullens", 2.304 en 4.306 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgéns acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede Ia geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320., bij er op wijzende, dat in het Derde Rijk het boeren volk als grondslag van den staat wordt beschouwd,- waardoor het nimmer als handelsobject gebruikt mag en kan worden, werden de diepere beteekenis van het bloed en den bodem nagegaan. Daarom alleen reeds zijn libéralisme en hoerendom onvereenigbaar, waarvan een op Germaansch recht gegrondveste erfhoevenwet een sprekend bewijs le verde. In het vervolg van zijn betoog wees Beauftragte Unger er op, dat, nu het oorlog is niet alles direct geheel en al naar wensch kan worden doorgevoerd. De grondslag is er echter door de instelling van den Landstand en niemand, die vertrouwen heeft in de toekomst, zal beweren, dat het Nederlandsch hoeren dom de kracht zal missen, deze grondslagen, hun aard getrouw uit te werken tot -een goed eindresultaat Vervolgens voerde de Commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J Backer, het woord, allereerst zun gelukwensch uitende aan de Noordhollandsche boeren, omdat er op de^en dag een begin gemaakt wordt met de bevrijding van den Nederlandschen boe renstand. Spreker kende den provincialen Boerenlei der als een zelfbewust man, dien men, wanneer dit noodig is, zijn nood. kan opdragen- en zijn hulp kan inroepen. Commissaris Backer^zegde toe, dat het Provinciaal Bestuur, dat ook in het verleden een open oog had voor de in Noord-Holland wonende boeren, ook in de toekomst met de belangen van deze bevolkings groep terdege rekening zal houden, omdat het erkent, dat een éen geworden boerenvolk een kracht is. die rechtstreeks stamt uit de goddelijke natuur. Vervolgens wees spreker op de vele moeilijkheden, die voor zullen komen, doch als de gewestelijke Boe renleider naar den Commissaris moet gaan om te ver tellen, dat er hier of daar iets niet in orde is. dan zal mj dij hem een open oor vinden. Oberregierungsrat Wense. die vervolgens het woord steld® de. vraag> waarom nu in dezen oorlogs tijd de organisatie van den Landstand zich moest vol trekken. Spreker onderwierp in het licht van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing de boerenorganisa- ties van het verleden aan een beschouwing en stelde hiertegenover de organisatie, geschoeid op volkschen grondslag. Tenslotte werd het woord gevoerd door den gewes telijken Boerenleider J. Saai die het een voorrecht noemde, dat Noord-Holland de eerste provincie is, waar de Landstand wordt geïnstalleerd en stelde voorop, dat men om het vertrouwen als leider waardig te zijn, zelf verantwoordelijkheid moet dureven ne men en dienen" het parool moet zijn. Dit wenscht hij en eischt op dien grond, dat ook zijn medewerkers, die op hem zullen kunnen rekenen bij alle moeilijkheden, dit zullen aanvaarden. De plaats in den Dorpsboeren raad is een geheel andere dan een bestuurstaak in de vroegere landbouworganisaties, waarvan spreker even wel de bestuurders zijn erkentelijkheid betuigt over hetgeen ze in 't verleden onder de gegeven omstan digheden konden doen. Ze zijn nog in de gelegenheid aan de nieuwe boerenorde mede te werken. maar moeten spoedig een keuze doen Na den gang van zaken van na Mei 1940 geschetst te hebben, wijst spr. er op, dat wij, wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, klaar moeten staan om mede te bouwen, niet alleen aan de ordening van Neder land, doch aan die van heel Europa en noemt ons landgebrek en jde gevolgen daarvan afgesloofde boerengezinnen en de trek naar de s^ad daartegen over stellende, dat de Füjirer van het Duitsche Rijk het goed met Nederland voor heeft, hetgeen is ge bleken, daar wij de eerste boeren zijn. die mede mo gen werken aan de ontsluiting van Oost-Europa Het zal mede de taak der dorpsboerenraden zijn, den dorpsbewoners deze noodzakelijkheid van kolonisatie bij te brengen. SAMENWERKING MET OVERHEID. Straks zullen in ieder dorp de boerenraden verant woordelijk zijn voor de richtige uitvoering van pro ductie en distributie. Aan smokkelen en frauduleus slachten zal een einde gemaakt worden. Als dorps boerenleider zal men veel met zijn burgemeester moe ten samenwerken. Het is sprekers uitdrukkelijke wensch dat de autoriteit van den burgemeester tegenover de dorpsbewoners wordt hoog gehouden, ook *al is de burgemeester een andere meening toegedaan» De be noeming geeft geen gelegenheid tot rancune over vroe ger geleden onrecht. Wordt dit toch geconstateerd dan zullen de schuldigen ter verantwoording geroepen en zoo noodig verwijderd worden. Het grootsche werk gaat nu pas beginnen. Nooit in de geschiedenis heeft het boerenvolk de kans gehad zich uit'de knellende banden van het kapitalisme te wringen. Wanneer wij onze taak begrijpen en de tijd verstaan, wordt hieraan thans een einde gemaakt. Dan zal niet alleen ons geslacht, doch zullen ook onze kin deren en kindskinderen ons dankbaar zijn Voor wat er op 12 Februari Is geschied. HAARLEMSCHE RECHTBANK. ZAKKEN TARWE GESTOLEN Twee losse arbeiders uit de Haarlemmermeer hadden eenlge zakken tarwe gestolen. Ter terechtzitting bleek, dat zij meermalen op rooftocht uit waren geweest en steeds met tarwe thuis kwamen. Tegen T. M.. die reeds meer malen veroordeeld was eischte de Officier 1% jaar -gevangenisstraf en tegen G. J. v. d. W. 1 Jaar. De verdediger Mrs. K. Heimig en D. de Jong drongen In verband met de behoeftige omstandigheden van de verdachten, op clementie aan. VALSCHE AANGIFTE. Een gasfitter uit Krommenie had met een arbeider af gesproken, dat deze zijn flets/voor f7.50 zou weghalen. De gasfitter gaf toen aan de politie op. dat zijn fiets was ge stolen en hij incasseerde bovendien f 65 van de verzeke ring. Dit laatste bedrag had hij «inmiddels terug betaald De Officier requlreerde acht maanden gevangenisstraf. Dan krijg ik nooit werk meer, zei de verdachte, dan ontneemt u met alles DISTRIBUTIEBESCHEIDEN GESTOLEN. Diefstal van distributiebescheiden, er kan niet genoeg op gehamerd worden, is een der ergste misdrijven, die men thans kan plegen. De tuinder F. v. d. B. uit Amster dam, had in een stal van een boerderij in de Haarlemmer meer een portefeuille met distributiebescheiden van een arbeider gestolen. Pres.: J>at Is geen kleinigheid iemand thans zijp levens middelenkaarten afhandig te maken. Dat is een verduiveld gemeene streekDe ernst van het feit ln aanmerking nemende, eisch ik S maanden gevangenisstraf, zei de Of ficier. Dat is een hooge eisch. vond de verdachte. Maar het is ook een zeer ernstig feit, merkte de president op. GELDKISTJE GESTOLEN. Uit een houten kantoortje van een bouwwerk in IJmul- den was een ijzeren geldkistje met f 27 en benzinebonnen gestolen. Twee arbeiders uit IJmulden stonden daarvoor terecht. Ze waren echter beiden niet verschenen. De dag vaarding tegen een der verdachten werd nietig verklaard. Tegen den anderen verdachte eischte de Officier 1 'jaar gevangenisstraf. ONTVANGEN GELDEN NIET AFGEDRAGEN. Hierna stond terecht de 18-Jarlge J. E. C. B. uit Hoofd dorp, die als Incasseerder voor de „Vereenlging voor Zie kenverpleging", verschillende ontvangen bedragen niet had afgedragen. Zoo was er begin Augustus een tekort van f 221,10. Bovendien waren er nog bedragen van f 69 en f 173 door den incasseerder wel ontvangen doch niet ver antwoord. Pres.: Hoe ben je daar zoo toe gekomen? Verdachte: Ja eerst had ik wat geleend en toen werd het zoo'n groot bedrag Acht, maanden gevangenisstraf requlreerde de Officier. Uitspraken over 14 dagen. NED. ARTSENKAMER IS GEVESTIGD IN DEN HAAG. 's-GRAVENHAGE, 12 Februari. De Secreta ris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald dat de Ned. Artsenkamer en de Ned. Ver. van Ziekenfondsartsen te 's-Gravenhage gevestigd is. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. VERHUREN VAN GESCHEURD GRASLAND. Het komt meerdere malen voor dat men het gescheurde grasland niet zelf in cultuur neemt, maar voor een JaaT afstaat aan eer. ander Teneinde bij de komende inventarisatie onnoodige ver warringen te vermijden wordt aan belanghebbenden het volgende verzocht. De hier bedoelde verhuur valt onder het begrip „ver huren van zaaiklaar land". Diegene welke het tand voor scheuren heeft opgegeven dient vóór 1 Maart 1942 aan de afdeeling Bodemproductie van de Landbouw-Crisis-Orga- nlsatie te Alkmaar te berichten., aan wien hij eventueel het gescheurde grasland „zaaiklaar" heeft verhuurd. Van den huurder dient men den naar, 't adres en het organi satienummer op te geven. De werkelijke gebrulksgerechtigde kan slechts een aan vrage doen voor de kunstmesttoewijzlng. Ook komt hij eventueel in aanmerking voor de premie, indien hij ten minste tijdig aangifte heeft gedaan voor het scheuren. Aangiften, welke na 1 Maart 1942 worden ingestuurd, kunnen niet meer in behandeling worden genomen, zoo dat men daardoor kans loopt de premie te verspelen. DE BODEMPRODUCTIECOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. TAXATIEMARKT VOOR PAARDEN. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat op Maandag 23 Februari 1942 te Amsterdam, terrein Vee markt, een taxatiemarkt voor paarden zal worden ge houden. ZAAIZADEN VOOR PARTICULIEREN. Door detaillisten in peulvruchten mag slechts aan niet bij de L. C. O. en P. I. C. A. voor Noord-Holland aange slotenen. ontsmet zaalzaad worden verkocht en afgeleverd in verpakking van 5 K.G. en minder. Op deze verpakking moet duidelijk zijn aangegeven, dat het zaad ontsmet Is. dat het alleen voor zaaizaad te gebruiken is en dat het voor de consumptie gevaarlijk is. Voor deze afleveringen Is geen bestelbon en vervoerbewijs noodig. Er kan dus door particulieren en volkstulnhouders al leen voor de teelt van peulvruchten, ontsmet zaaizaad worden aangekocht. HET EEN EN ANDER OVER KUNSTMESTDISTRIBUTIE Ten aanzien van de fosforzuurmes^stoffen, deelen wij mede. dat reeds vele toewijzingen verzonden zijn naar de Plaatselijke Bureauhouders en Plaatselijke Veitegenwoor- digers. méér dan de helft van de provincie Noord-Holland is reeds gereed en zullen half Februari» wel alle toewij zingen verzonden zijn. Bij de Plaatselijke Bureauhouders en Vertegenwoordigers zijn nu ook de aanvraagformulieren verkrijgbaar voor een aanvullende toewijzing kunstmeststoffen. Voor deze aanvullende toewijzingen komen in aan merking: 1. Hij, die in 1942 minstens 10 méér aardappelen ver bouwt, dan in 1941; 2. HIJ, die ln 1942 minstens 10 "/i méér suikerbieten ver bouwt, dan in 1941; 3. Hij, die aan beide onder 1 en 2 genoemde voorwaar den voor de helft of meer voldoet; V Hij-die meer groenten teelt, en dit doet op een nieuw verkregen of bijzondere tulnbouwteeltvergunlng 1942; 5. Hij. die grasland gescheurd heeft, met toestemming van den Productiecommissaris; 6. Hij, die op'zijn bedrijf koolzaad verbouwt en dit ge was goed door den winter ls gekomen; 7. Hij, die zaad teelt op contract. In dit geval dient met het aanvraagformulier het contract of een gewaarmerkt afschrift van het contract te worden ingeleverd. De be scheiden worden den teler tegelijk met de toewijzing en bonnen weder ter hand gesteld; 8. Bij uitbreiding van de totale oppervlakte bouwland met land, waarvoor nog géén kunstmeststoffen verstrekt zijn. Op de binnenkant van het aanvraagformulier, links on deraan, staat een toelichting die men goed dient te lezen, daar het aangeeft, waartoe de aanvrager zich verplicht. Vele telers kunnen eerst de aanvrage Indienen, zoodra het bouwplan voor het seizoen 1942 is vastgesteld. Even wel moeten (Zie off. publ.) de formulieren voor 1 Maart 1942 zijn Ingeleverd. Verder wijzen wij de telers erop. direct aan den oproep van den Plaatselijken Bureauhouder of Plaatselijken Ver tegenwoordiger gehoor te geven en hun toewijzingen en bonnen in ontvangst te nemen; velen komen wel eens, wannéér ze tijd hebben, maar ondertusschen gebeurt het. dat er bonnen verloopen. Worden de toewijzingen met de bonnen na de eerste oproep niet terstond afgehaald, dan loopt men de kans, dat de toewijzing naar het kantoor te Alkmaar wordt teruggezonden en de betrokkene eerst veel later een gewijzigde loewijzlng krijgt. KUNSTMESTBONNEN. De stikstifbonnen voorzien van opdruk No. 4 behouden hun geldigheid tot 15 Februari a s. Men zorge er dui voor dat deze bonnen eemge dagen vóór 15 Februari a.s. bij den leverancier ingeleverd zijn. Laat men de bonnen verloopen. dan kimnen ze onder géén voorwaarde ingewisseld worden tegen nog geldige bonnen. FOKZEUGEN TOEWIJZING 1942. Als basis voor de fokzeugen toewijzing 1942, geldt de toe wijzing 1941. In het algemeen zullen geen nieuwe varkens fokkers ingeschakeld worden. Het ls de bedoeling, dat het hoogwaardig fokmateriaal, zooveel mogelijk in stand wordt gehouden. De toewijzing van 1 of 2 zeugen in 1941 wordt in 1942 niet beperkt; met dien verstande, dat van niet ingeschreven materiaal per Jaar 1 toom biggen gemerkt wordt. De toe wijzing van 3. zeugen in 1941 wordt 2 zeugen in 194?, be halve voor stamboekfokkers. De hoogere toewijzingen worden dienovereenkomstig beperkt. Van het toegewezen in het stamboek ingeschre ven fokmateriaal. hetwelk ln het bezit is van op 1 Januari 1941 erkende stamboekfokkers, worden alle biggen gemerkt. Voor iedere merking geldt als voorwaarde, dat aan den Bureauhouder 8 dagen vóór het biggen..kennls moet wor den gegeven, terwijl merking moet worden verzocht bin nen 4 x 24 uur na de geboorte. voor iedere toegewezen fókzeug moet een fokvergunntng aangevraagd worden bij den Bureauhouder. Hierop worden genoteerd de nummers der zeug en die van de gemerkte biggen. Teneinde de beschikking te hebben over voldoende Jong fokmateriaal zal naast de toewijzing fokzeugen een Jonge fokzeug aangehouden mogen worden. Hiervoor moet bij den bureauhouder een opfokzeugvergunning worden aan gevraagd, daar zij anders bij 40 K.G. geleverd moeten Vorden. De oude fokzeugen toewijzing en mestvarkenstoewijzlng blijft voorloopig geldig. DE BEPERKING VAN DE RUNDVEESTAPEL. Zooals reeds was bekend gemaakt, zou de beperkings periode voor rundvee eindigen op 1 Februari 1942. Deze periode is thans verlengd tot 1 Maart 1942. Na dien datum zal dus de veestapel weer uitgebreid mogen worden. Alleen diegenen, die in 1940 vee hielden, of thans een bedrijf ln exploitatie overnemen, waarop vee werd gehouden, zal toegestaan worden na 1 Maart 1942 rundvee aan te houden. EEN EN ANDER OVER DE VLASREGELING. In verband met nog steeds gestelde vragen over dit on derwerp geven wij hierbij een zeer verkorte uiteenzetting van de thans geldende bepalingen. Bij verkoop van vlas moet onmiddellijk een verkoop- briefje worden aangevraagd en goed ingevuld worden terug gezonden. Verkoop per K.G. (dus niet te velde staand) kan slechts geschieden tegen een door de taxatiecommissie vastge stelde prijs, volgens monster getrokken door een vertegen woordiger van de L. C. O., waarbij kooper en verkooper aanwezig kunnen zijn. Hertaxatlo-' moet binnen 3 dagen worden aangevraagd bij de L. C. O Aflevering van ongerepeld vlas is verboden, tenzij het gedekt is door een door de L. C. O. te verstrekken ver voerbewijs. De cople van dit vervoerbewijs moet bij ont vangst van het vlas door den ontvanger worden geteekend en opgezonden aan de L. C. O. Vervoer van gerepeld vlas ls vrij. Aflevering mag eerst dan geschieden, indien de verkoopprijs is aangepast aan de vastgestelde prijs (wan neer per K.G. is verkocht). Naderhand ls bekend gemaakt, dat het koopen, verkoo- pen en afleveren van vlas door telers en stroovlashande- laren is verboden. De N. A. C. kan echter vergunning ver- leenen onder te stellen voorwaarden. Gerepeld vlas door een vlasser gekocht en ontvangen voor 29 Dec. '41, doch elders opgeslagen, mag naar zijn bedrijf worden vervoerd. Is het vlas ongerepeld dan ls hiervoor een vervoerbewijs noodig, hetwelk wordt afge geven na aantooning. dat het vlas reeds voor 29 Dec. '41 door verkooper aan hem was afgeleverd. Alleen ten behoeve van de export naar België zal voor loopig ontheffing worden verleend en alleen aan die han delaren die hiervoor vergunning hebben ontvangen, van de Stichting Nederl. Stroovlasexpl. te Groningen. T. z. t. zal bij afzonderlijke publicatie worden bekend gemaakt, vanaf welken datum ook weer voor het binnen land kan worden verhandeld en afgeleverd. Ingeschreven als „Offlcleele Landbouwmede- i deelingen No. 3. (Adv. Ingez. Med.) De echte zijn en blijven van ouds het Le^.°P beste middel bij handels- Hoest en Verkoudheid merk Priis thons 50 cent" per kokertje Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Een 27-jarige voorman uit Castrlcum, die een loonzak met. f429 had gestolen van de Ned. Heide Mij. werd tot 8 maanden veroordeeld. Een arbeider, die het geld had ver stopt kreeg 8 maanden gevangenisstraf. De Officier had tegen den voorman 1 jaar en tegen den arbeider 8 maanden geëischt. TARWE GESTOLEN OF NIET? Een jaar gevangenisstraf had de Officier geëischt tegen een 55-Jarigen Aalsmeerder, die ervan verdacht werd tarwe te hebben gestolen. De verdachte had dit feit echter hard nekkig ontkend. Door de Rechtbank werd hij echter tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee Amsterdamsche Jongens, dif ln Zaandam een geld kist hadden gestolen werden respectievelijk tot 9 maan den (eisch t jaar) en 9 maanden gevangenisstraf (eisch 6 maanden) veroordeeld. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tussqhen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Bergen, ZIJlweg 113. Bijbel; an Tol. Haitsma Mullerstraat 14, bril; Boom. Langedijk- straat 20, handschoenen; Asyl, Ridderstraat 11, hond; de Boer, Rozenprieelstraat 57 rood. handbeschermer; Siebe- ling, Floresstraat 122, hond, Koedijker, Oranjeboomstraat 67. handschoenen, Pluis, Cremerstraat 69, handschoen; Gerbehij, Talmastraat 16, kous; v. Leeuwen, Paul Kru- gerstraat 68, muts; Gouds, v. Loosstraat 9, maat; Konijzer,' Graafschapstraat 80, portemonnaie met inh.; Vrenegoot, Olmenstraat 75. portemonnaie met inh.; Alsema. Soera- bajastraat 13, rozenkrans; Verkooy, Adr. Loosjesstraat 26 wandelstok; Visser, G. v. Aemstelstraat 156. sleutel; Bos. Ind'.schestraat 55. schoen; Beulens. Schermerstraat 30 rood. taschje met, inh.; Weers, Brouwersstraat 123, taschje met inhoud; van Duin, Schotersingel 2, taschje; Slerex. Brou wersstraat 55 E, tasch; Bleeker, Distellaan 23. Aerdenhout. vulpenhouder; Schouten. Tesselschadestraat 59. wanten: Weber, Stalp. v. d. Wlelenstraat 13, zak met inh \ZUF~ MINUTEN ONBEQACHTZ A A«ne ID Wielen los. en BANDEN K.WIJT' PoIrcooB-Serm 'Fil IN T VERLEDEN LIGT HET HEDENJ IN HET NU! vDE WINTERHULP» WINTEPH UIP -COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Jaarverslag Ongevallendienst te Haarlem Aan het jaarverslag over 1941 van den Ongevallen- dienst te .Haarlem ontleenen wij het volgende: Het aantal aangesloten leden bedroeg per 31 De cember 1941: Haarl. Reddings Brigade 49, Roode Kruis Transport Colonne 69 en Snelverband 120, totaal 238. Door de vereenigingen werd hulp verleend als volgt: Reddingsbrigade 251, Roode Kruis Transport Colonne 615 en Snelverband 500, totaal 1366 maal. De tusschenkomst van het Centraal Meldingsbureau werd ingeroepen in 922 gevallen (vorig jaar 1052). Over 1940 werd in 1870 gevallen hulp verleend, ••zoo- dat een niet onbelangrijke daling kan worden gecon stateerd. Dit houdt vrij zeker verband met het sterk verminderde verkeer. Voor het examen eenheidsdiploma E.HJ.O. en toe lating tot O.D. werd deelgenomen door vier leden van de Roode Kruis Transport Colonne, die allen slaagden. Onder de aandacht van het publiek wordt nog eens gebracht, dat het belang van de bij ongevallen ge troffenen het best wordt gediend door onmiddellijk aan den Centralen Post van O.D. hulp te verzoeken. Het telefoonnummér van dezen Centralen Post is 1414b DOUCHEBADEN „WITTE KRUIS". Gedurende Januari werden in het badhuis van „Het Witte Kruis" aan den Koudenhorn te Haarlem geno men 1973 douchebaden. namelijk 1388 mannen. 578 vrouwen en 7 werkliedenbaden; in het badhuis Leid- scheplein 2044 mannen. 876 vrouwen, 184 school- en 80 werkliedenbaden, totaal 3184; badhuis Schotersingel resp. 2587, 1474. 442. 57 en 4560; badhuis Hofdijkplein resp. 2204, 1248. 365. 27 en 3844; badhuis Van Egmond- straat resp. 2723, 1714, 473. 58 en 4968. Met gelijke munt... DE MOORD TE OIRSCHOT. 's-HERTOOENBOSCH, 12 Febru ari. De Bossche, rechtbank heeft ln haar zitting van heden arrest gewezen in de strafzaak tegen F. Th. de Kubber, kantoorbediende te Goes, 24 jaar oud. aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Au gustus j.l. te Oirschot zijn verloofde, mejuffrouw Nelly Leurs, met bijl slagen van het leven heeft beroofd. De rechtbank veroordeelde verdach te wegens doodslag tot een gevan genisstraf van twaalf jaar, met af trek van het voorarrest AMSTERDAMSCHE BANK. AMSTERDAM. 12 Februari. In de vergadering van den raad van commissarissen van heden is beslo ten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aan deelhouders voot te stellen over 1941 een dividend uit te keeren van 6 pet. op de gewone aandeelen (ver leden jaar 5 pet) HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 15 Febr. 1942 en zeker! Per flacon f. 1.15. Bij apotlv. en droef* De Technische Noodhulp Organisatie van gespecialiseerd® vrijwillige helpers 's GRAVENHAGE, 11 Februari. Aan den Klat- teweg no. 1 in Den Haag is sedert eenigen tijd een eenvoudig bureau gevestigd. Klein begonnen met slechts een staf van drie man, die kort na da oorlogsdagen waar noodig de hulp aanboden van een organisatie, die in Duitschland bergen nuttig werk heeft verzet, werd van hieruit de afgeloopen maanden voetje voor voetje een organisatie uit- gebouwd^lie thans reeds haar vertakkingen heeft over heel het land en afdeelingen in tal van plaat sen. Een organisatie van gespecialiseerde helpers, die zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld om deskundige hulp te verleenen bij staking, bombar dement. branden, dijkdoorbraak, mijninstorting en andere rampen. Hier en daar kwam de naam „technische noodhulp" reeds over de lippen, zon der dat een juist begrip omtrent het doel daarvan aanwezig was. Het A.N.P. was dezer dagen in de gelegenheid daarover iets meer te vernemen in een onderhoud met dr. Fr. Beek, Haupt-bereitschafts- Führer en leider van de Befehlstelle Niederlande der technische Nothilfe. Bepalen wij ons voorloopig tot de gegeven om standigheden, aldus dr. Beek dan ligt de preventieve werking van de technische noodhulp vooral hier in, dat deze organisatie over een groot aantal vrij willigers beschikt, die uit hoofde van hun werk kring en verdere instructie in staat zh'n bij sta kingen of troebelen de opengevallen plaatsen on middellijk in te nemen en storingen op te heffen. Het zijn meerendeels technische werkers uit de vrije beroepen en uit groote fabrieken: bankwer kers, loodgieters, smeden, electriciens, timmerlie den, metselaars, grondwerkers enz. Ookfin ander opzicht beeft de „Technische Noodhulp" thans nog een belangrijke bijzondere taak en wel met het oog op eventueele luchtbombardementen. Daar mee moet theoretisch en practisch toch steeds reke ning worden gehouden. Bij* dergelijke bombarde menten worden gebouwen en machines vernield en menschen gedood, ofwel er treden storingen op, arbeiders worden gewond of krijgen een zenuw schok. De technische noodhulp zorgt in dergelijke gevallen direct voor breek- en herstelwerkzaam heden cn kan een hoeveelheid personeel inzetten om het bedrijf gaande te houden. Natuurlijk wordt deze hulp slechts verleend zoolang dat noodzake lijk is en wordt het vrije bedrijf geen concurrentie aangedaan, noch getreden in de bevoegdheid van andere diensten Dit in te zetten personeel kan deels afkomstig zijn uit bgdrijven groote industrieën beschikken door hun ploegenstelsel over een reserve ander deels bestaat net uit de vrijwilligers, die zich bij de organisatie heben aangesloten. De plaatselijke groeDen zullen bestaan uit een afdeeling. die in de plaats zelve optreedt en een tweede afdeeling, die als mobiele colonne binnen de eigen provincie, hoogstens daarbuiten binnen de landsgrenzen, kan worden ingezet. In verband daarmee zijn wij, aldus spreker, van plan alle afdeelingen uit te rusten met vrachtauto's voor het vervoer van menschen en materieel. Op de vraag hofever men met de organisatie ge vorderd is, antwoordde dr. Beek: De technische noodhulp telt thans reeds 70 plaatselijke afdeelin gen. Deze loopen al aardig. Eenige weken geleden werden de districtsleiders en hun medewerkers geïnstrueerd. Politieke voorwaarden zijn aan toe treding niet verbonden, integendeel, iedere politiek wordt geweerd. Daar de organisatie geheel uit vrij willigers bestaat, wordt in het algemeen vor hulp verleening niet betaald. Alleen indien er sprake is van verlet bijv. bii rampen van catastropnalen omvang wordt het gederfde loon vergoed. Degenen die toetreden, betalen naar draagkracht een kleine bijdrage, een gemiddelde werkman ongeveer een kwartje per maand. Plaatselijk worden groepshui- zen ingericht. De onkosten worden verder be streden uit bijdragen van staat, gemeenten en alleen-eontribueerende leden. De manschappen zijn volledig verzekerd tegen ongevallen en de gevolgen daarvan. Het is de bedoeling aldus dr. Beek dat de technische noodhulp een zuiver Nederlandsche vereeniging is, waarvan de leiding bil de plaatse lijke groepen nu reeds in Nederlandsche handen ligt De grootste kracht van de „Technische Nood hulp". aldus dr. Beek, ligt daatby in het feit, dat zij beschikt over deskundig en in hulpverlee ning geschoold technisch personeel. In dergelijke gevallen kunnen wij met vyf vakmenschen meer uitrichten dan met twintig goedwillende burgers, wier handen verkeerd staan of wier kundigheden liggen op geheel ander terrein. Dr. Beck is er van overtuigd, dat de waardeering voor de „Technische Noodhulp" zal stijgen naar gelang men er meer mede kennis maakt en dat men de waarde daarvan ook voor vredestijd zal beseffen. De'noodhelpers ziin kameraden, die wer ken en strijden vor de gemeenschrap. De „Techni sche Noodhulp" is een organisatie, waarin niet ge zien wordt naar godsdienstige of politieke richting. Alleen voor hen, die niet doordrongen zijn van den wil tot opbouw van een nieuw Europa, is daarin geen plaats. Naast werkende leden neemt de technische noodhulp ook symnathiseerende leden op. die met een periodieke bijdrage doel en streven willen steunen. Grieperig-Koortsig OOO lIU/nfiwctQei koortswerend ert kou-uitdrijvend. POSTVERKEER. •s GRAVENHAGE 12 Februari. Met onmiddellijke ine werkingtreding worden ln het verkeer met de naar de bezette oostelijke gebieden vertrokken Nederlandiche landbouwers en hun familieleden, alsmede vrienden en be kenden in Nederland en omgekeerd, gewone en aange- teekende briefkaarten alsmede gewone en aangeteekende brieven tot 250 gram toegelaten. Een bijzondere behande ling (expresse, enz.) ls niet toegelaten. De zendingen moe ten geschieden volgens de tusschen Nederland en Duitsch land geldende posttarieven. Op de adreszljdc moet de af zender hot kenmerk „Landwlrtschaftspost" vermelden. Bovendien moet het nauwkeurige adres van den afzender op de zendingen worden aangeduid. Bij de voor de be zette Oostelijke gebieden bestemde zendingen moet aan d« plaats van bestemming ook altijd de aanduiding „Ostland" worden toegevoegd. Om er zeker van te zijn. dat de zen dingen geen vertraging ondervinden, ls het zaak deze voorschriften heel nauwkeurig ln acht te nemen. IXCASSOBANK. Het over het Jaar 1941 voorgestelde dividend bedraagt 8 V» tegen 5 over het daaraan voorafgaande boekjaar. VERKOOPIXG. In het verkooplokaal van het Notarishuls te Haarlem werd Donderdag ten overstaan van verschillende nota rissen geveild een benedenhuis, Ruysdaelstraat 4 zw. en rood voor f6800 door M. w. Treurniet c.q.. Voorts een huls Parklaan 102 voor f 7000 door J. W. Hesse; een huis Oranje straat 140 voor f4500 door P. Vermeer q.q.; een hecrenhuls Iordensstraat 24 voor f8725 door P. J. Voorn veld q.q.; een huls Javastraat 27 voor f 3900 door R. P. Jurgens q.q.; een huls Gen. de la Reystraat 89 voor f 4000 door J. J. llaye Jrm een huls Gen. de la Reystraat 91 voor f4000 door J. J. Haye Jr.; een huls Gen. de la Reystraat 95 voor f 4300 door J. M. Witkamp; een huls van Marumstraat 34 voor f 3050 door D. de Vries; een blok hulzen Delftstraat 9, 11, IJ. is en 1T werd opgehouden op f 17.385; een winkelhuls Fabrlduastei voor f4305 door J, A. Bergman.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11