Haarlem's Dagblad Slag om Singapore bereikt het hoogtepunt 59e JAARGANG No. 17992 X Uitgave Lonrcns Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker!) N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b)Jk. Soenda- plein 37. Postgiro 38819 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 15 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0,28. per maand 1,15, per kwartaal ƒ3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten* tién: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0.7J per regel. Cuntracttarlcven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—I regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—J regels 38 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Haarlem in oorlogstijd Feiten en cijfers Wij schrijven al bijkans half Februari 1942 en nu pas verschijnt het verslag van den toestand der gemeente Haarlem over.... 1940! Wel laat dus! Toch staat er in dit drukwerk nog wel eens en ander dat de moeite waard is te vermelden. Allereerst een nieuwigheid. Het verslag wordt in geleid met een vrij uitvoerige beschouwing over de moeilijkheden veroorzaakt door de internationale ver wikkelingen buiten ons land. alsmede de ernstige ge beurtenissen in den loop van het jaar 1940 voorge vallen binnen Nederland. Beide hebben in menig op zicht een terugslag gehad op het gemeentelijk leveh van Haarlem. Herinnerd wordt aan de mobilisatie, de uitbreiding van de luchtbescherming, het vele nuttige werk verricht op sociaal terrein door het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, de oorlogsdagen (waarbij, zooals wordt aangeteekend Haarlem gelukkig voor daden van oorlogsgeweld gespaard gebleven is), de komst der vluchtelingen uit Rotterdam en Middelburg, de intocht der Duitsche troepen te Haarlem, de bom bardementen en de luchtgevechten die later plaats hadden en verscheidene slachtoffers eischten en groote verwoestingen aanrichtten, de uitbreiding van de distributie, de moeilijkheden die de bouwnijverheid en ook de industrie ondervond door de schaarschte van materialen, de stichting van Winterhulp „Neder land"'enz. In de oorlogsdagen sneuvelden 35 Haarlemmers dij de vervulling van hun militairen plicht, terwijl nog 87. als vermist werden opgegeven. In totaal werden, door verschillende oorlogshande lingen in 1940 in Haarlem 20 perceelen volkomen ver nietigd, 38 perceelen zwaar beschadigd en ongeveer 1000 perceelen licht beschadigd. Door de verduistering geraakten 42 personen te wa ter. waarvan er 7 verdronken. Er werden van gemeentewege zooveel mogelijk voorzorgen tegen zulke ongelukken genomen. Gewezen wordt op de hulpvaardigheid die de Haar- lemsche bevolking bij verschillende gelegenheden toonde, waardoor veel leed verzacht kon worden en moeilijkheden uit den weg geruimd. Vele gegevens die in het verslag zijn opgenomen over de bevolkingsaanwas, de gemeentefinanciën en de gemeentebedrijven hebben wij reeds eerder gepu bliceerd. zoodat wij die nu onvermeld kunnen laten. De grbotte der gemeente is 2556.25 H.A. De Haarlemmers brachten in 1940 aan gemeentebe- lasting op f 5.204.600. wat f 50.000 moer „asdanjinl938. De winsten van de bedrijven beliepen f 1.209.000 of t 303.000 minder dan over 1939. De gemeente had aan leeningen op 31 Dec. 1940 uit staan f 49.274.000. In 1940 werd aan aflossing betaald f 2.433.000 en aan rente f 1.411.000. De brandweer verleende In 1940 188 keer hulp, daaronder waren evenwel slechts 6 zware uitslaande branden, 3 uitslaande branden, 18 binnenbranden. 56 keer moest de brandweer komen voor een begin van brand. Van de 188 keer dat de hulp der brandweer werd gevraagd konden in 137 gevallen enkele man schappen het werk af, 51 keer werd meer personeel gealarmeerd. Interessant zijn de gegevens over het verkeer. De N.Z.H. vervoerde op haar lijn Haarlem-Heem stede en op de stadsautobuslijnen 5.500.427 passagiers (exclusief abonnés), de Brockway bracht het op haar autobuslijnen tot 2 025.604 passagiers. In 1940 hadden 708 verkeersgevallen plaats, waar van 432 door fouten van bestuurders van vervoermid delen, 57 door fouten van voetgangers, 12 ten gevolge van gebreken of gebeurtenissen aan verkeersmidde len 120 door den toestand van den weg, slippen of doorglijden en 87 door andere en onbekende oor- Z3Bij de verkeersongevallen werden 346 personen ge kwetst waarvan 9 personen zijn overleden. Het totaal aantal telefoonaansluitingen te Haarlem, Aerdenhout, Bloemendaal en Heemstede steeg dit laar van 11.000 lot 11.085. Er is dus nog een kleine vooruitgang, terwijl aanvankelijk een vermindering werd verwacht. Er werden niet minder dan 5.838.9.9 lnterlocale gesprekken gevoerd, wat 180.000 meer was dan het jaar daaraan voorafgaande. Bedrijfsleider van cacaofabriek verdacht van diefstal Een jaar gevangenisstraf geëischt HAARLEM Donderdag. De 35-jarige H. G. W. te Amsterdam, die bedrijfsleider was geweest van een groote cacaofabriek In Wormerveer had zich te verantwoorden wegens diefstal van cacaopoe der en cacaoboter. De bedrijfsleider had toestemming iets van de producten voor zich te gebruiken doch hij maakte daarvan wel een bijzonder ruim gebruik. Zoo steeg in be paalde maanden het normale verlies op de fabricage der eindproducten van 6 h 7 tot 24 „0,w„,g0 Een voorman van de cacaopoeder-afdeebng verklaarde, dat hij opdracht had gekregen cacaopoeder naar het kan toor, de woning en de garage van den bedrijfsleider te brengen. Soms betrof dit wel hoeveelheden van 50 K.G. In de twaalf jaar dat getuige in de fabriek werkte had hij zooiets nog nooit, meegemaakt. Ook de chef van het cacaobotermagazijn had van den bedrijfsleider opdracht eekregen cacaoboterbrooden naar diens kantooi te brengen. Deze getuige had ook gezien dat de verdachte op een Zondagmorgen met een tuinslang bezig was vloei bare cacaoboter In blikken over te hevelen. De verdachte gaf dit toe doch zeide gehandeld te hebben in opdracht van een der directeuren, die graag chocoladereepen had willen hebben. Hij bekende voorts wel wat veel te hebben gebruikt doch hij bevond zich in financieele moeilijkheden wegens een echtscheidingsprocedure. Een werkbaas van de cacaoboterafdeebng deelde mede, dat de bedrijfsleider wel 600 K.G cacaoboter bij zich had laten brengen. De verdachte merkte op, dat dit hoogstens een hoeveelheid van 150 K.G. was geweest. DsOfficl zeide ln zijn requisitoir dat de verdachte schandelijk mis bruik van vertroliwen heeft gemaakt. Dat hu dit alles slechts gedaan had uit liefdadigheid om anderen te helpen kon de Officier niet aannemen. Eisch: 1 jaar gevangenis- De' verdediger Mr. J. H. Meyer wees erop dat de ver dachte toegaf dat hij wel wat te ver Is gegaan. Men moet er echter rekening mee houden, dat een hoeveelheid van ln tótaal 500 K.G. voor de grootste cacaoboterfabriek van Nederland practisch van geen beteekenis is. Verdachte had een zekere vrijheid om iets voor zich zelf te behou den doch van diefstal kan niet worden gesprokem hoogstens van verduistering. Indien de Rechtbank het daar niet mêe eens zou zijn verzocht pleiter uiterste cle mentie daar de verdachte inmiddels zijn zoo goede betrek king is kwijt geraakt. Teraardebestelling J. P. v. d. Zee Vele vrienden bewezen den overledene de laatste eer Velen die met hem hebben samengewerkt waren gistermiddag op Westerveld aanwezig om hun vriend J. P. van der Zee, die dezer dagen op zulk een nood lottige wijze om het leven kwam, naar zijn laatste rustplaats te brengen. Aanwezig waren tal van be- Tangstellenden. In de aula hebben velen in treffende woorden den overledene hulde gebracht voor wat hij voor de ge meenschap heef gedaan. De heer W. de Zaaljer roem de namens het bestuur van „Eigen Woning zijn ar beid als penningmeester. De heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Ge meentelijk Gasbedrijf zeide, dat de wethouder der Be drijven hem had verzocht mede te deelen, dat het zun plan was. bij de teraardebestelling tegenwoordig te zijn. maar dat hij door ambtsbezigheden verhinderd was. Spreker voelde behoefte een persoonlijk woord te zeggen, ook namens het personeel van hoog tot laag en wees er op, dat de omstandigheden, waaronder het ongeval is geschied des te treffender zijn, omdat van der Zee meer deed dan zijn plicht was. Het heeft op allen diepen indruk gemaakt, dat hij te midden van zijn werk is gevallen. Dit moet voor de familie een troostrijke gedachte zijn. De heer J. van Daalen. sprekende namens de Ne- derl. Federatie van Woningbouwverenigingen schet ste de groote verslagenheid toen men het bericht van zijn dood vernam. Hij stond steeds op de bres als het gold de verbetering van de volkshuisvesting. Veel goeds is er door zijn toedoen tot stand gekomen. De heer W. J. van Velzen zeide als districtsbestuur der van den Nederl. Bond van Fabrieksarbeiders lang met Van der Zee te hebben samengewerkt. Niets was hem të veel. De heer A. F. C. Melchior sprak namens de afdeer- ling Haarlem van den Fabrieksarbeidersbond. Ook deze spreker prees het vele werk dat de overledene voor de afdeeling Haarlem van den bond heeft ge daan. Ten slotte sprak nog de heer T. Schreinders namens de oud-leden van de Oudercommissie van de Teijler- «chool woorden van dank. Daarna werd de kist onder orgelspel uitgedragen. De nieuwe bonnen 's-GRAVENHAGE. 13 Februari. Voor de vol gende week zijn ter verkrijging van de gebruike lijke rantsoenen brood en vleesch aange wezen bons 09 van de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon 09 aangewe zen, do.ch deze bon zal geldig zijn tot 28 Fe bruari. Gort, gortmout en gortbloem 's-GRAVENHAGE, 13 Februari. De prijs van gort, gortmout en gortbloem is thafts opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot nu toe geweest is. Per rant soen, d.i. per *250 gram, zijn g'ortproducten 1 tot 5 cent goedkooper geworden al naar gelang het om mindere of betere soorten gaat. De gemachtigde voor de prijzen vestigt de aandacht op de officieele publicatie, die dezer dagen in de bla den zal verschijnen en waarin de prijzen voor Zaan- landsche en Groningsche gortproducten bekend wor den gemaakt. Het aardappelrantsoen 's GRAVENHAGE, 13 Februari. Zooals uit de elders in dit blad opgenomen lijst van geldige bon nen voor voedingsmiddelen blijkt, is heden de reeds gisteren in uitzicht gestelde nieuwe bon van de aardappelkaart n.l. bon 09, welke recht geeft op het normale rantsoen van 3V2 K.G. per week, op de gebruikelijke wijze aangewezen. De geldigheids duur van dezen bon is echter, evenals dip van bon 08, op vertien dagen gesteld, teneinde te waar borgen, dat een ieder op dezen bon ten volle zijn rantsoen zal kunnen betrekken. Prijzen baring en haringproducten 's-GRAVENHAGE, 13 Februari. ,tyet ingapg van 15 Februari 1942 zijn gr maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk lager liggen dan die, welke tot nu toe in den winkel"werden gevraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de officieele publicatie, die binnenkort in de bladen zal verschijnen. Haarlem's Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal (gebouw op het Prinsenhof voldoet voorloopig weer aan de eischen Indertijd hebben wij medegedeeld dat er plannen waren om een nieuw onderdak te zoeken voor de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal, omdat het, gebouw aan het Prinsenhof te klein werd. Het oog was gevestigd op de gerestaureerde Vleeschhal. maar die zou alleen groot genoeg zijn als de courantenlees zaal werd ondergebracht in een nieuw gebouw dat zou moeten komen op de plaats waar nu de Visch- hal staat. DooT de oorlogsomstandigheden „slapen" die plannen evenwel. Ged. Staten vonden de nieuwe plan nen om financieele redenen bezwarend. Nu schrijft de directeur van de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal in zijn jaarverslag: Naar schatting verhuisden 30.000 boeken van de oude boekerij naar den kelder van den Vleeschhal. waar ze naar alle eischen konden worden opgesteld, maar waar de droogte nog te wenschen overliet, zoodat hier en daar schimmel zich op de banden vastzette. Dit was aanleiding voor te stellen een warme-luchtinstal- latie te laten aanbrengen, die gereed kwam en al da delijk verrassend goed effect had. Reeds lang was de uitleenruimte van het hoofdge bouw op het Prinsenhof te klein, waarvan het gevolg was dat het publiek niet gemakkelijk kon worden ge holpen en het personeel zich niet voldoende kon be wegen. Daarom is de uitleening overgebracht naar het bind- lokaal en de binderij naar de uitleenruimte. Dit bracht een algeheele nieuwe opstelling van de boekerij met zich mee en een verdere verhuizing naar de Vleesch- halkelder. Hoewel een en adder een werk van weken was kon de uitleening ongestoord dóórgaan en al da delijk bleek de verandering een groot succes niet al leen. maar ook een groote noodzakelijkheid want de toeloop van het jpubliek was zoo groot, dat op de drukste dagen het nieuwe uitleenlokaal, dat ongeveer 3 keer zoo groot is als het oude. geheel gevuld was met wachtende menschen. Thans zijn de Prinsenhof-lokalen zoozeer ont last dat de exploitatie voor enkele jaren, wat ruimte betreft, weer gegarandeerd is. Het laatste kan niet gezegd worden van het filiaal, waar de leeszaal van begin Mei in gebruik is genomen door den luchtbeschermingsdienst, terwijl het zeer kleine magazijn en de uitleenruimte nog meer dan in vorige jaren gevuld is met boeken. Uitreiking inlegvellen te Haarlem 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 0GA-09A Melk I 3'/j L. Melk 06B-09B Melk I 1H L. Melk Van 10 Februari tot en niet 18 Februari: OS Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 en 07 is ver- Voor de uitreiking van de inlegvellen is het mor gen, Zaterdag, de beurt aan het restant van de letter K. Bovendien is morgen een aparte gelegenheid voor bewoners van het Ramplaankwartier en wel voor de letters A tot en met K. Bon dertien van de reserve- kaart inleveren. Bloemendaal koopt kunstwerken Schilderijen voor het Raadhuis De Raad heeft indertijd een bedrag op de be grooting gebracht om beeldènde kunstenaars te steunen. Iri verband hiermede zijn thans twee schil derstukken aangekocht van Bloemendaalsche kun stenaars en wel een heidegezicht bij Vierhouten van Han Boskamp en een Huisje aan den Ken- nemerweg, van Henk de Vries. Beide schilderijen zullen in het Gemeentehuis een plaats vinden'. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. ex. geologie de heer G. v. d. Kaaden. U weet, wat "W.H.N. beduidt. Welnu, help dan mee en stel niet uit. Giro Winterhulp Nederland 5553 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 8 tot en met 14 Februari: 08A Brood 4 rants. Brood of bak 08B Brood rants. 0SA Vleesch 1 rants. Vleesch of OSB Vl.waren y rants. vleeschwaren Vun 8 tot en met 21 Februari: 08A Aardappelen 1-% K.G. Aardappelen 08B Aardappelen -Yi K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 07A en 07B blijven tot en me: 14 Februari geldig). lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. li Februari: G4B, 04C, 04D Reserve 1 el Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 genheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende' 'periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April, Amerikaansche troepen naar Curacao en Aruba STOCKHOLM, 13 Februari. (D.N.B.) Volgens een bericht van den Engelschen Berichtendienst uit Wash ington, heeft het ministerie van Buitenlandsche Za ken meegedeeld, dat de' V. S. een contingent troepen naar Curagao en Aruba, gelegen in de nabijheid van Nederlandsch Guyana, hebben gestuurd om de Ne- derlandsche strijdkrachten te steunen bij de verdedi ging van deze eilanden. Voorts wordt nog uit Buenos Aires gemeld, dat, in verband met de bezetting van Curaqao en Aruba door Amerikaansche troepen, het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken, naar uit Washington wordt gemeld, heeft verklaard, dat nu ook Venezuela zal medewerken- aan de zoogenaamde beschermings maatregelen. Dienovereenkomstig heeft Venezuela met de Nederlandsche emigrantenregeering een overeen komst gesloten, die ongeveer gelijk is aan de overeen komst. welke Brazilië kort geleden met Washington heeft aangegaan. In Washington is voorts medegedeeld, dat de Ame rikaansche republieken van- dit besluit in kennis zijn gesteld, dat in het belang is van het geheele Ameri kaansche continent. In welken vorm Venezuela aan de bezetting van Curasao en Aruba zal deelnemen, is uit de Amerikaansche verklaring niet op te maken. Ook uit Caracas is hieromtrent tot dusver nog niets Minister Huil «aat met verlof STOCKHOLM, 13 Februari (D.N.B.) Personen uit de omgeving van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, hebben ver klaard dat hij sinds het uitbreken van den oorlog moedeloos en vermoeid is en daarom thans gedurende verscheidene weken in het Zuiden met verlof zal gaan. De Japansche aanval en de zware nederlaag der V.S. op Pearl Harborhébben Hull bijzonder ernstig getroffen. Fransche mededeeling over de „Normandie" VICHY, 12 Februari (D.N.B.) De Fransche Ad- mrialiteit maakt bekend: Om alle misverstand te voorkomen en een einde te maken aan bepaalde geruchten, moet worden ge constateerd dat het Fransche passagiersschip „Nor- mandie", dat sinds September 1939 in de haven van New-York lag gemeerd, 16 December 1941 door de Amerikaansche regeering gerequireerd is. De Fran sche bemanning werd tevens zonder verderen omslag uitgenoodigd het schip te verlaten. Zij werd door een Amerikaansche bemanning vervangen. Noch de Fransche bemanning, noch de Compagnie Générale Trans-Atlantique, noch de Fransche Admi raliteit draagt de verantwoordelijkheid voor de thans voorgevallen catastrofe. De Fransche regeering verwacht dat de Amerikaan sche regeering zich uit omtrent de „wettige schadever goeding", die zij had beloofd, toen zij bezit nam van het schip en het requireerde. Een nota der Fransche regeering van deze strekking is wellicht door den Franschen ambassadeur te Washington. Henry Haye, aan de regeering aldaar overhandigd of zal overhan digd worden. Australische parlement bijeengeroepen STOCKHOLM, 13 Februari (D.N.B.) In ver band met de ernstige positie, waarin Australië zich bevindt, is, naar de Britsche Berichtendienst uit Canberra meldt, het Australische parlement tegen 25 Februari bijeengeroepen. Deze zitting, die twee dagen zal duren, zal waarschijnlijk om veiligheids redenen geheim 4ijn strijd nik ken Finscln troepen lie* stadje Kontupolija binnen, dat door de vlnchtende sovjets in brand is gestoken. Burgers begeven zich naar Ned.-Indië STOCKHOLM, 12 Februari (A-N.P.) De Britsche Berichtendienst meldt: De slag om Singapore heeft zijn hoogtepunt bereikt. De Japanners breftgen vele pantserwagens vein zwaar en middelbaar kaliber en groote aantal len jagers en duikbommenwerpers in den strijd. De berichtendienst meldt verder dat in de haven van Singapore Engelsphe burgers zich te midden van het vuur van Japansche lucht macht en artillerie aan boord van schepen be geven om zich in veiligheid te stellen in Ne derlandsch Indië. Naar Domei meldt, ontwikkelt zich de strijd om Singapore meer en meer tot een „nieuw Duin kerken". Woensdagmiddag hebben Japansche bommenwerpers een vloot van 25 koopvaardij- en oorlogsschepen aangevallen, die uit Singapore wilde vluchten. Tien schepen werden getroffen. Een schip van 3000 ton geraakte-in brand. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. BERN. 12 Februari (D.N.B.) De Londensche correspondent der National-Zeïtung geeft het vol gende persoverzicht uit Londen. De val der eilandvesting Singapore zal steeds een donkere dag in de geschiedenis van het Im perium zijn.' Het verlies van Singapore kan ont zaglijke gevolgen hebben. De „Daily Mail" ver klaart dat zoowel het Britsche rijk als de demo cratische wereld tegenover een „groote oorlogs ramp" staan. Te Londen heerscht de overtuiging dat vele fouter/ zijn gemaakt, waarnaar volstrekt een onderzoek dient te worden ingesteld. De „Daily Express" schrijft: De hoofdfout, die thans de verdediging ven Ned. Indië en Birma on eindig bemoeilijkt en den Japanscheri schepen der weg naar den Indischen Oceaan en de golf van Bengalen opent, is weer eens de verwaarloosde kracht vanhet luchtwapen. De Japanners ver sterken stelselmatig him heerschappij over de zee wegen naar den Stillen Oceaan. De „Daily Mail" en de „News Chronicle" houden nog rekening met de mogelijkheid dat de troepen uit Singapore wegtrekken, hoewel dit een „riskante manoeuvre" vormt. De „Daily Telegraph" publiceert een „laatste, melancholiek artikel uit de eenmaal zoo schoone bloeiende stad. waar thans tientallen groote bran den woeden. De vlootbasis Singapore is thans verwoest. Over het -geheel zijn dë verwoestingen sedert het begin van den Japanschen aanval be paald ongelooflijk. Straatgevechten te Singapore TOKIO. 13 Februari (D.N.B.t Volgens de jongste berichten van het front, bevinden zich in de stad Sin gapore en vooral in de Oostelijke deelen der voor steden ongeveer 20.000 man Britsche troepen, die in straten en huizen zeer hevig verzet bieden. Japansche troepen hebben enkele stadsdeelen «afgesloten, waar door talrijke nesten van verzet tot overgave gedwon gen werden. Herhaalde malen werd waargenomen dat enkele schepen uit de haven probeerden te ontkomen, hetgeen echter door Japansche vliegers verhinderd werd. De Japansche operaties in Birma Alle stellingen langs de Salwien bezet TOKIO. 12 Februari (D.N.B.) Een frontbericht van Domei uit Birma behelst het volgende- Japansche keurformaties, die 8 Februari de rivier de Salwien overtrokken en Martaban innamen, ach tervolgen in razend tempo de wijkende overblijfse len der vijandelijke strijdkrachten. De Japanners hebben thans alle stellingen langs de Salwien, die de Britten een „onneembare natuurlijke vesting" noemden, volkomen in de hand. Terstond na den overtocht der Japanners over dé Salwien waren de Britten ter sterkte van omstreeks 4000 marl uit Martaban gevlucht'met achterlating van slechts weinig infanterie, die de andere steunpunten in de omgeving van Martaban moest dekken. Bandjermasin bezet De hoofdstad van Nederlandsch Borneo TOKIO,12 Februari. Het D.N.B. meldt: Het kei zerlijk hoofdkwartier heeft Donderdagmiddag om 6 uur Japanschen tijd bevestigd dat het Japansche le ger de strategisch belangrijke stad Martaban aan den Westelijken oever van de rivier de Salwin, na den vijandelijken tegenstand te hebben gebroken, vol ledig bezet heeft. Voorts heeft het hoofdkwartier meegedeeld, dat Ja pansche troepen op 10 Februari de bezetting van Bandjermasin aan de Zuidkust van Nederlandsch Borneo Sfcbben voltooid. Bandjermasin. een versterkte ^ïavenstad aan de samenvloeiing vap de rivieren de ^lartapoera en Barito, op 20 K.M. van de zee. is de hoofdstad van Nederlandsch Borneo. De stad. die zetel is van den resident van Zuid- en Oost-Borneo. heeft ongeveer 65000" inwoners. De voornaamste uitvoer- producten van de residéntie Bandjermasin zijn petro leum, steenkool en rubber. Naar aanleiding van de bezetting van Bandjermasin op Nederlandsch Borneo wordt nog medegedeeld dat de Japansche strijdkrachten van Tanangrogot, aan de Oostelijke kust van Borneo en ten Zuiden van Baiik- papan, over land in Zuidwestelijke richting over een gebied van 400 K.M. tot aan Bandjermasin zijn opge rukt, waarna zij de stad op 10 Februari des middags geheel hebben bezet. Voorts heeft het keizerlijke hoofdkwartier mede gedeeld dat een speciale landingsdivisie der marine op 9 Februari Makassar volledig bezet heeft. Ook Gasmata aan de Zuidkust van Nieuw-Brittan- nlë is geheel bezet. Volgens een andere mededeeling van het keizerlijke hoofoKwartier hebben Japansche marinevliegtuigen bij den grooten aanval op de vliegvelden van Batavia op 9 Februari twintig vijandelijke vliegtuigen vernie tigd en militaire installaties vernield. Naar uit Canberra gemeld wordt, hebben Jananschc Vliegtuigen Samarai. aan de Zuidoostkust van Papoea- land (Britsch Nleuw-Guinea) gebombardeerd. Japan sche verkenningsvliegtuigen vlogen herhaalde malen boven de Zuidkust van Papoealand. De Japansche luchtaanvallen op Batavia TOKIO, 13 Februari (D.N.B.) Omtrent de lucht aanvallen op Batavia wordt van Japansche zijde het volgende gemeld: Toen het vliegveld bij Batavia gebombardeerd werd. viel er geen Nederlandsch vliegtuig te bekennen. Bij den aanval op een ander vliegveld verscheen er plotseling een eskader Buffalo en Blenheim machines en jagers, die probeerden de Japanners tegen te hou den. In een hevig luchtgevecht sctyiten de Japanners in tien minuten tijds 7 Buffalo's, een jager en 3 Blen heim bommenwerpers neer. Een ander Japansch luchteskader viel de haven van Batavia aan en bom bardeerde een kruiser en een koopvaarder. Telegram van Hitier aan den Japanschen keizer HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Fe bruari. De Führer heeft den keizer van Japan tele grafisch een hartelijken gelukwensch doen toekomen bij de inneming van Singapore. Minister von Rtbben- trop heeft den Japanschen premier en den minister van Buitenlandsche Zaken namens de Duitsche regee ring gelukgewenscht (D.N.B.) VERDUISTEREN van ig.4s tot 9.00 Maan 14 Febr. op 8.15 onder 17.58 Duitschland strijdt ooor Europa. Talrijke bolsjewistische aanvallen afgeslagen- Engelsche kruiser in de Middellandsche Zee getroffen. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Februari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten werden nieuwe, talrijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Aan het Do- netzfront wierpen Duitsche, Roemeensche en Kroatische troepen tijdens de voortzetting van hun aanval den vijand in weerwil van den taaien tegenstand verder terug. In den ceniralen sector van het front werd een sinds dagen ingesloten vijandelijke groep na hevige gevechten nog nauwer ingesloten. In Noord-Afrika aan beide zijden levendige activiteit van verkenners. Duitsche formaties jachtvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen bestook ten doeltreffend gemotoriseerde colonnes van den vijand. In het zeegebied rondom Malta werd een kruiser van de „Dido"-klasse door bommen van Duitsche gevechtsvliegtuigen getroffen. Aanval len van de luchtmacht overdag en des nachts wa ren gericht op vliegvelden, havenwerken en ben zineopslagplaatsen van het eiland. Aanvallen van Britsche bommenwerpers op het Zuid-Westelijke Duitsche gebied veroorzaak ten in den afgeloopen nacht geringe verliezen onder de burgerbevolking. In de periode van 31 Januari tot 10 Februari verloor de Britsche lucht macht 67 vliegtuigen waarvan 38 boven de Mid dellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brit- tannië 13 eigen vliegtuigen verloren. Kapitein Bar, „Staffelkapitan" van een jacht- eskader behaalde zijn 89e en 90e overwinning in de lucht". Führer huldig) de nagedachtenis van dr. Tod). Plechtigheid in de Rijkskanselarij te Berlijn. Het D.N.B. meldt: Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking is Donderdagmiddag dr. Todt ten grave gedragen. De Führer zelf gaf tijdens de plechtigheid in de nieuwe Rijkskanselarij, welke de hoogste autoriteiten bijwoonden, in warme bewoor dingen uiting aan den diepen rouw van het geheele Duitsche volk. De Führer noemde den overldene een scheppende persoonlijkheid, in wien. Duitschland tegelijkertijd een trouw man en een onvergetelijken kameraad heeft verloren. In korte schetsen beschreef de Führer ver volgens het optreden van dr. Todt voor het nationaal socialisme reeds in den eersten tijd van den, strijd. Terstond na de opheffing van het verbod der' partij van November 1923 tot 1925 werd dr. Todt weer partij lid. In dien tusschentijd ageerde hij onafgebroken. Verschillende op grond hiervan tegen hem aanhangig gemaakte strafvervolgingen werden eerst in 1924 ge staakt. In 1931 kwam hij bij de SA. beginnende als eenvoudig SA-man. Zijn activiteit in de partij gihg niet alleen op in den dienst der SA. Hij was eerst medewerker van den strijdhond van Duitsche archi tecten en ingenieurs In München en deskundig advi seur voor wegenbouw in het toenmalige bureau voor economische -techniek en werkverschaffing der NSD AP. In 1934 werd toen de door hqm geleide afdeeling aaneengesloten met die van den strijdhond van Duit sche architecten en ingenieurs in het bureau voor techniek en tenslotte in den Nat. Soc. Bond voor Duit sche techniek, welke onder zijn leiding stond. In 1936 werd de bond wegens bijzondere prestaties verheven tot hoofdbureau voor techniek. Intusschen, zoo» ging de Führer verder, begon dr. Todt met het werk. dat hem voor de eerste maal niet alleen aan het Duitsche volk. maar aan een groot deel van de overige wereld zou laten kennen In aan sluiting op de in 1933 plaats gevonden opening van de autotentoonstelling trachte ik de toen afgekon digde beginselen ook te verwezenlijken on het gebied der schepping van nieuwe, speciale autowegen. Een door dr. Todt uitgegeven brochure over nieuwe ge zichtspunten in den aanleg x'an wegen, gaf aanleiding hem de taak van het aanleggen der nieuwe rijks autowegen en in verband daarmede de hervorming van het geheele Duitsche wegennet op te dragen als General-Bnuinspektor voor het Duitsche wegennet Da Duitsche rijksautowegen zijn in hun ontwerp en uitvoering het werk van de unieke, technische en ar tistieke talenten van dr Todt. Het. is derhalve niet meer dan natuurlijk dat deze man toen ook tot alge meen gevolmachtigde werd benoemd voor de regeling van het geheele bouwbedrijf en in het vierjarenplan een speciale positie kreeg. DE WE8TWALL. In het vervolg van zijn toespraak beschreef de Führer dr. Todt als den eenigen man die in staat was tegenover de Maginot-linie een vesting te bouwen, die onder alle omstandigheden het vitale Westen van het rijk tegen lederen aanval kon be schermen. zelfs in geval groote Duitsche strijd krachten in het Oosten zouden zijn gebonden. Ook de ervaringen, die thans zijn opgedaan, hebben de overtuiging nog slechts versterkt dat het geen macht ter wereld zou zijn gelukt door deze ge weldigste vcstingzöne van alle tijden heen te bre ken. Het uitbreken van den oortog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest ^een systeem van groote opmarschwegen gereed komfcn. Toen de strijd begon, marcheerden de door dit unieke organi satietalent in het leven geroepen formaties achter en met de troepen op. ruimden hindernissen op en her stelden bruggen, verbeterden wegen, bouwden nieuwe overgangen over dalen, kloven, rivieren, kanale-r. enz. De overwinning in Noorwegen en het Westen bracht nieuwen arbeid, Todt was intusschen tot minister van wapening en munitie benoemd en kreeg bovendien tot taak de veroverde kusten tegen vijandelijke aanvallen te beschermen door den aanleg van geweldige ver sterkingen. Voorts moesten bouwwerken voor actieve en passieve luchtbescherming worden tot stand ge bracht .die eveneens eenig in de geschiedenis zijn. De totale afstand der verbeterde wegen in het Oos ten en het aantal nieuwe bruggen daar zijn enorm Dit geheele werk. met inbegrip van de taak die hij als minister van wapening en munitie had te volbrengen, verrichtte deze man met een minimale hulp. Op dit gebied was hij ongetwijfeld de grootste organisator die het Duitsche volk heeft bezeten. Veel van wat hij tot stand heeft gebracht, zal eerst n§ den oorlog ter kennis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover verbazen. Hitier sprak daarna over Todt als mensch en zeide dien mensch niet beter te kunnen typeeren dan met de verklaring dat Todt in de beweging noch onder zijn medewerkers ooit een vijand heeft gehad. -Hij heeft steeds gestreefd naar verbetering der levens voorwaarden van zijn arbeiders. Hitier zeide reeds eerder het plan gehad te hebben een Duitsche orde te stichten ter erkenning van de hoogste verdiensten die een Duitschers jegens zijn volk kan hebben. Ik verleen thans, aldus de Führer, de nieuwe orde aan dr. Todt als eerste, den inspecteur-generaal onzer wegen, den bouwer van onzen Westwnll. den organi sator van wapening en munitie in den grootsten oor log die het Duitsche volk ooit voor zijn vrijheid en zijn toekomst heeft gevoerd. Ik zelf heb in dozen man een mijner trouwste medewerkers en vrienden verlo ren. Ik beschouw zijn dood ook als een bijdrage der nationaal-socialistisehe beweging aan den vrijheids strijd van ons volk. «- Na de officieele plechtigheid, waaraaan ook gene- raal-veldmaarschalk Goering deelnam, vond een pa rade plaats. Bghalve door de weduwe, den zoon en drie dockers van dr. Todt werd deze bijgewoond door de generaals-veldmaarschalken Milch en Keitel, groot admiraal Rader, Reichsleiter Stabschef Lütze, dr. Ley, Reichsarbeitsführer Hierl, de rijksministers Rust, Schwerin von Krosigk en Ohnesorge en den Opvolger" van den overledene, rijksminister Speer.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1