Haarlem's Dagblad Mislukte Britsche aanval op Duitsche slagschepen. 1 59e JAARGANG No. 17995 x x Uitgave Lourens Coster, Ml), v. Courant-Uitgaven en Algera. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- plein 37 Postgiro 38810 Drukkerij- 25. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. HooMred 15054. Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P W PEEREBOOM ZATERDAG 14 FEBRUARI 1742 Abonnement per week 0,28, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracitarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1I regels 0.72. elke regel meer 0.15. Groentjes 1-3. regels 3S cent. elke regel meer 12 cent bij contante betaling. De Haarlemsche Waterleiding Het waterverbruik blijft dalen Meermalen hebben wij gewezen top het feit dat het waterverbruik te Haarlem zeer laag is. Dit is onge twijfeld een gevolg van de omstandigheid dat hier ter stede watérmeters in gebruik zijn. Elke M3. water die de ingezetenen gebruiken moeten zij betalen. In ge meenten waar geen watermeters zijn maar de ingeze tenen een vast bedrag betalen (wisselend naar de grootte van het huis) wordt veel meer water verbruikt. Per aangesloten perceel (uitgezonderd de groot industrie, inrichtingen voor liefdadigheid, gestichten, enz.) werd in 1940 te Haarlem verbruikt 42.6 M3. In de laatste 10 jaar waren de cijfers: 1931: 51.3 M3.. 1932: 50.5 M3.. 1933: 49.7 M3., 1934: 48.5 M31935: 47.5 M3„ 1936: 47.1 M3., 1937: 45.8 M31938: 46.3 M3.; 1939: 46.1 M3., 1940: 42.6 M3. Geregeld gaat het waterverbruik dus nog naar be neden, in 1940 was de daling zelfs nog vrij belangrijk! In 1940 was de verbruikte hoeveelheid per hoofd per dag niet meer dan 3.6 Liter. De vraag dringt zich in den laatsten tijd op of de Haar lemmers niet te weinig water gaan gebruiken. Voor de „waterbeschaving" nemen de deskundigen een ze kere hoeveelheid aan, als een gemeente daaronder komt kan de volksgezondheid in het gedrang komen. Daarom is indertijd van den" kant der hygiënsten reeds aangedrongen om het tarief van het waterlei dingbedrijf te Haarlem te verlagen om daardoor te bereiken dat er wat meer water verbruikt wordt. Tot heden is het evenwel nog niet tot dien maatregel ge komen Indertijd is ook in het verslag dat de Staatscommis sie voor de drinkwatervoorziening in het Westen des lands heeft uitgebracht gewezen op het zeer lage wa terverbruik te Haarlem. Uitreiking inlegvellen te Haarlem MAANDAG DE M. Voor het in ontvangst nemen van de inlegvellen voor de distributiestamkaart is het Maandag de beurt aan de letter M. Bon dertien van de reservekaart moet worden ingeleverd. De G. R. te Haarlem Verdere doorvoering van het uniforme emmersysteem stopgezet In het jaarverslag van de Gemeentereiniging te Haarlem wordt gewezen op de moeilijkheden die door de tijdsomstandigheden zijn ontstaan bij de vuilopha- ling. Het gevolg daarvan was dat de verdere doorvoe ring van het uniforme emmersysteem moest worden stopgezet. Er zijn nu uitgezet 38753 uniforme emmers. In 1399 gezinnen waren twee emmers in gebruik, in 69 ge zinnen drie of meer. Zoodra de moeilijkheden met motorbrandstof over wonnen zijn kunnen de overige 3500 emmers worden uitgezet. Dan zal 'de geheele stad van deze emmers I voorzien zijn. De particuliere emmer-schoonmaakdienst, (die den moreelen steun van het bedrijf heeft) en door drie on dernemers woydt geëxploiteerd, voldoet in het alge meen goed. De verontreiniging van het wegdek is door het slui ten van verschillende consumptie-automaten eener- zijds iets verminderd, anderzijds vereischen door de uitbreiding der paardentractie de straten en wegen meer zorg, temeer nu ook het mechanisch vegen moest worden ingekrompen. Opvallend is de toenemende verontreiniging der trottoirs door honden, die men des .morgens en des avonds uitlaat. Maatregelen daar tegen zijn in overweging. De-kosten van de Reiniging waren over 1940 per in woner omgeslagen f 2.69. Dit was f 0.20 hooger dan over 1939, maar f 0.77 lager dan over 1931. Het 2e paedagogische concert der H.O.V. De Symphonie fantastique van Hector Berlioz Dinsdagavond 17 Februari a.s. zal de H.O.V. het 2de concert van de reeks paedagogische'concerten geven. B^arinus Adam heeft voor dezen avond gekozen het meesterwerk van Hector Berlioz, nl. diens Symphonie Fantastique, Episode de la vie d'un artiste (Episode uit het leven van een kunstenaar). In dit werk heeft de zeer romantisch aangelegde Berlioz zich heelemaal kunnen uit leven. Als meester ln de kunst der instrumentatie heeft hij fantastische effecten bereikt. Dit alles zal Dinsdagavond door den dirigent besproken en aangetoond worden. Door de omvangrijkheid van het werk, is het noodzakelijk dat' ieder deel afzonderlijk besproken zal worden. Gemeente Haarlem als huiseigenaar Huurschuld De gemeente Haarlem beheert een groot aantal wo ningen. In 1940 moesten die huizen aan huur opbren gen f 120.898, er werd evenwel slechts f 104.281 ont vangen. Wegens het ledig staan van verschillende perceelen werd aan huur f 14.360 gederfd. Dit bedrag zal over 1941 vrijwel tot nihil teruggebracht zijn, want sindsdien zijn vrijwel alle huizen bewoond Op 1 Januari 1940 hadden bewoners een huurschuld, van f 7544, in den loop van het jaar steeg dit bedrag tot f 9791, een vermeerdering dus van f 2447. Er werd evenwel slechts f 100 als oninbaar afgeboekt, waaruit blijkt dat de gemeente hoopt de andere huurschuld alsnog te kunnen innen. Mislukte aanslag op een vat boter VELSEN - Zaterdag Het gebeurde dezer dagen dat op een der stoomponten een vrach'tï'ijder uit Haarlem met zijn vrachtauto stond, waarop o.m. vijf vaten boter van 50 K.G. waren geladen. Achter de auto stond een paard-en-wagen van een aard appelhandelaar en voorts bevond zich op de pont o.a. een wielrijder en deze was het, wiens oog getroffen werd door de kostbare lading van de vrachtauto. Hij haalde een vat boter van de vrachtauto en plaatste dit op den aardappel wagen. Hij wierp er daarna een paar leege zakken over heen en deed verder alsof z'n neus bloedde. De chauffeur van de vrachtauto rook lont. Hij inven tariseerde zijn botervoorraad en kortkiiet verder dan tot vier komen, zoodat er een vat ontbrak. De pont was in middels aangekomen en toen de wielrijder ontdekte, dat rljri aanslag ontdekt was. nam hij de beentn. met achter lating van zijn rijwiel. De chauffeur, die niet ontdekt had waar het vat gebleven was, stelde de politie in ken nis van de vermissing van het vat boter. De aardappel handelaar reed den chauffeur na en deelde de politie mede, dat hij een vat boter op z'n wagen had. De politie, die aanvankelijk voor een raadsel stond, wist den dader met behulp van den aardappelhandelaar op te sporen. Het was de 30-jarige van L. uit IJmulden. Deze werd gear resteerd en vertelde „dat het een aardigheidje van hem was". Of de politie het ook als een aardigheidje beschouwt staat nog te bezien. Hun die getuige zijn geweest van dit voorval of meenen Inlichtingen te kunnen verschaffen, wordt verzocht zich bij de politie te melden. Verbetering van woningen te Haarlem Sinds 1927 werden 442 krotten ontruimd In den loop der jaren fs door Haarlem's gemeente bestuur vêel gedaan ter verbetering van den woning toestand. Sinds 1927 (het jaar van de annexatie* werden niet minder dan 7006 woningen verbeterd. Dit geschiedde door onderling overleg van Bouw- en Woningtoezicht met de huiseigenaars, naar aanleiding van ingekomen klachten of zelfstandige onderzoekingen. Na een aanschrijving (aanmaning) ingevolge de Wo ningwet of de Bouwverordening werden 258*woningen verbeterd. In totaal werden 456 huizen onbewoonbaar verklaard Voor 1927 waren er ook al perceelen onbewoonbaar verklaard, zoodat er in totaal 442 ontruim konden worden. Einde 1940 waren er nog 384 onbewoonbaar verklaarde huizen bewoond. Nu door de tijdsomstandigheden de bouw van hui zen bemoeilijk wordt zal er voorloppig nog wel niets van komen voor de menschen die i'p die huizen zitten andere woningen te zetten. VERDUISTEREN van 18.50 tot 8.58 Maan 15 Febr. op 8.51, onder 19.12 (N.M. 10.22) Verduisteren 15 Febr. van 18.52 tot 8.56 Maan 16 Febr. op 9.21, onder 20.26 De Bibliotheek en Openbare Leeszaal Er is wel tekort aan ruimte Wij hebben in een vorig nummer uit het pas gepu bliceerde jaarverslag der gemeente Haarlem over 1940 de mededeeling overgenomen dat de directeur van de Bibliotheek en Openbare Leeszaal, door een reorgani satie in het gebouw op het Prinsenhof en door de overbrenging van een deel der boeken naar de kelders van de Vleeschhal, er in geslaagd was het tekort aan ruimte voorloopig op te lossen, „zoodat de exploitatie voor enkele jaren, wat ruimte betreft, weer gega randeerd is." Hier wreekt zich het feit, dat het jaarverslag over 1940 pas in Februari 1942 gepubliceerd is. De directeur deelde ons namelijk mede, dat sindsdien de toestand weer belangrijk gewijzigd is. De drukte aan de Bi bliotheek en Leeszaal is in de loop van 1941 zeer sterk toegenomen. In 1941 zyn niet minder dan 184.000 boe ken uitgeleend, wat bij 1940 vergeleken, een stijging van 50.000 bcteekent. In het jaarverslag over 1941, dat nu opgesteld wordt, zal er op gewezen worden dat zich opnieuw het gebrek aan ruimte zeer sterk doet ge voelen, zoodat het noodig zal zijn voorzieningen te treffen. Ged. Staten hebben om financieele redenen indertijd bezwaar gemaakt tegen een uitbreiding van het filiaal in Haarlem-Noord. Het plan voor de onderbrenging van het hoofdge bouw van de Bibliotheek en Openbare Leeszaal van het Prinsenhof naar de Vleeschhal, waarvoor een courantenleeszaal gebouwd zou moeten worden op de plaats van de Vischhal, is nog hangende. De plannen en teekeningen daarvoor liggen klaar, maar uitvoe ring daarvan in dezen tijd is niet mogelijk in ver band met de schaarschte aan materialen. Daarom zal het noodig zijn voor de naaste toekomst het oog te houden op tijdelijke voorzieningen. Op die manier zal moeten worden voortgewerkt, totdat de tijd komt dat overgegaan kan' worden tot het nemen van in grijpende maatregelen die voor langen tijd* aan deze nuttige instelling een behoorlijk onderdak geven waar men niet gedurig met gebrek aan ruimte te worstelen heeft. Tot dien tijd zal het personeel van de Bibliotheek en Leeszaal moeten woekeren met de beperkte ruimte en zal ook het publiek daarmede rekening moeten houden. ONDEUGDELIJKE GEYSERS. Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld: In den laatsten tijd worden onder verschillende merken kleine electrische warmwatertoestellen (z.g. baby-geysers) in den handel gebracht, welker con structie als ondeugdelijk en gevaarlijk moet worden beschouwd. In verband hiermede wordt er de aan dacht of gevestigd, dat op de electrische installaties in de gemeente Haarlem slechts die baüy-geysers ter aansluiting worden toegelqten, welke door de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen (KEMA) zijn goedgekeurd. Ter voorkoming van teleurstelling en electriciteitsongevallen wordt een ieder, die het voor nemen heeft, een dergelijk toestel aan te schaffen in zijn eigen belang aangeraden, alvorens tot aankoop over te gaan, zich hieromtrent met het G.E.B. in ver binding te stellen. PACHTEN VAN VISCHRECHT. 's GRAVENHAGE 13 Februari. Het pachtbeslult visch- recht 1941. dat 22 December 1941 werd afgekondigd, schreef in artikel 1 voor. dat op 9 Mei 1940 verpacht vischrecht ook verder moest blijven verpacht. In de Ned. Staatscou rant van 12 dezer is thans biervan het eerste uitvoerings besluit verschenen. Dit bepaalt o.m.. dat de pachters hun water doelmatig ;oeten bevisschen. de voorschriften van visscherijwet en -reglementen ln acht moeten nemen en alles moeten ver mijden, wat anderen in de uitoefening van hun bedrijf stoort of belemmert. Daarom moeten de pachtovereen komsten een bepaling inhouden, dat zij van rechtswege zijn ontbonden, zoodra de secretaris-generaal verklaart, dat de pachters in dit opzicht in gebreke zijn. In bijzon dere gevallen kan de secretaris-generaal ook voorschrijven met wlen bf onder welke voorwaarden een pachtovereen komst moet worden aangegaan. Als vischrecht is uitgegeven tussChen 28 Mql 1941 en 12 Februari 1942 en daarbij niet is gehandeld zooals boven omschreven, dan moet de eigenaar daarvoor binnen 14 dagen goedkeuring vragen aan den secretaris-generaal. Pachtovereenkomsten, die overigens aan de gestelde elschen voldoen, worden telkens verlengd met den termijn, waarvoor zij oorspronkelijk zijn aangegaan, als de secre- tans-generaal op verzoek van den verpachter of den pach ter althans niet anders beslist. Dit- heeft dus uitsluitend betrekking op pachtovereenkomsten met beroepsvisschers. Elke pachtovereenkomst, die na 12 Februari 1942 wordt ge sloten; wordt eerst van kracht, nadat zij door den secre taris-generaal if goedgekeurd. Ook voor aanvullingen of wijzigingen van bestaande pachtovereenkomsten is J~ bovenbedoelde goedkeuring vereischt. HELDEN DER ZEE GEëERD. ROTTERDAM, 14 Februari. Vanmorgen heeft ten kantore van Nievelt en Goudriaan de huldiging plaats gehad van de bemanningen van de zeereddingbooten „President Jan Leis" en „President J. R. Wiersma" te Hoek van Holland, die zich op 26 October van het vorige jaar zeer verdienstelijk hebben gemaakt bij het vergaan van het Duitsche vrachtschip „Herta Engeline Fritzen", dat voor Hoek van Holland in tweeën brak en verging. De „President Jan Leis" heeft onder commando van schipper J.. Slis 19 opvarenden, die zich op het vc schip bevonden, gered. De „Wierdsma" onder cc mando van schipper J. van Dam, bracht de overige vijf van het achterschip in veiligheid. In tegenwoordigheid van alle bestuursleden van de „Zuidhollandsche Maatschappij tot het redden van schipbreukelingen," heeft de voorzitter de heer J. Ryppe'rda Wierdsma de dappere bemanning toege sproken en den mannen het eeremetaal, dat bij der gelijke gelegenheden wordt uitgereikt, op de borst ge speld. Schipper Slis ontving de -zilveren gesp, behoorende bij de zilveren medaille van de maatschappij, welke hem reeds bij een vorige gelegenheid was uitgereikt, de eerste machinist JH Benard de zilveren gesp bij de zilveren medaille* en de overige bemanning, be staande uit tweede machinist F. de Weers. de stuur man G. Bijl en de matrozen J. Voois, J. Termijn en C. van Oosten, de zilveren medaille. Schipper van Dam van de „Wierdsma" ontving de groote zilveren medaille, eerste machinist A. van der Ster de zilveren gesp bij de zilveren medaille en de tweede machinist en de matrozen»C. J. de Voogd, M. Slis, F. J. van Dam en Joh. van Dam de zilveren me daille van de maatschappij, v Na de officieele plechtigheid bleef men nog eenigen tijd in intiemen kring bijeen. HEEMSTEDE Rijwielhandelaar geverbaliseerd Groote partij ^fietsbanden ten onrechte voorradig Donderdagavond jl. te omstreeks 10.30 uur werd door een brigadier van de recherche te Haarlem een man gezien die een partij banden vervoerde. Daar dit den politieman verdacht voorkwam, hield hij den man staande en informeerde naar de herkomst van de banden. Daarbij bleek dat hij de banden die i sleten en oud waren en 24 in totaal gekocht had voor f 58 van een rijwielhandelaar B. H. te Heemstede. De vervoerder, zekere C. H. P. uit Haarlem, is hierop aangehouden en met de banden overgegeven aan politie te Heemstede, die een nader onderzoek in stelde, waarbij bleek, dat genoemde rijwielhandelaar allereerst een volkomen valsche opgave had verstrekt aan het Rijksbureau voor Rubber en in de tweede plaats honderden nieuwe buiten- en binnenbanden clandestien voorhanden had. Uit het onderzoek bleek voorts nog, dat de rijwiel handelaar oude totaal versleten banden nog van de hand wist te doen voor prijzen, varieerende van f 2 tot f 2.50. De geheele voorraad nieuwe en oude banden is door de politie in beslag genomen. Proces-verbaal zal wor den opgemaakt. BROODBONNEN VERVALSCHT. Vrijdagmorgen werden bij een bakker in Heemstede door een 13-jarig meisje een aantal broodbonnen aan geboden, waarvan de winkeljuffrouw direct merkte, dat deze vervalscht waren. De politie werd van een en ander in kennis gesteld, waarna bleek, dat de moe der van het meisje de bonnen had vervalscht en haar kinderen er op uit stuurde om te trachten daarop brood te krijgen, hetgeen inderdaad eenmaal gelukte. Proces-verbaal wordt opgemaakt. DIEFSTALLEN. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan van diefstal van een bankbiljet van f 50.uit een hand- taschje, dat in een woning binnen deze gemeente aan wezig was. Voorts van diefstal van 50 gulden uit een winkel aan den Binnenweg en verder van diefstal van gouden ringen uit een muurkast van een keuken uit een villa aan de'Zomerlaan. Het betreft hier een gou den ring met platina bovengedeelte voorzien .van 6 diamanten en een gouden ring waarvan de bovenzijde met goud ovalen plaatje bewerkt met een donkeren gekleurden bloedkoraal. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 15 tot en niet 21 Februari: Brood 0[ gebak 09B Brood rants. 09A Vk-esch 1 rants. Vleesch of 09B VI.waren rants. vleeschwaren Van 8 tot en mot 21 Februari: 08A Aardappelen lfy K.G. Aardappelen 0SB Aardappelen V? K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en niet 28 Februari: 09A Aardappelen iyA K.G. Aardappelen 09B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 25 Jannari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 9S Algemeen 500 gr. Jam 99-202 1 rants. Bloem brood of gebak 06D en 07D ree. 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3L. Melk 06B-09B Melk I 1 L. Melk Van 10 Februari tot en met 18 Febrnari: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 en 07 Is ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Febrnari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Jannari Ura. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 64B, 04C, 04D Reserve v 1 el Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 2S Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bón. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1' eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Wie helpen duizend zorgen ruimen? Die niet hun geversplicht verzuimen. Winterhulpcollecte 27 en 28 Februari. Distributie van vaste brandstoffen Alle veenproducten vallen voortaan onder de distributiebepalingen 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. De Secretaris- Generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat in den ver volge dariekluiten, veenbonkèn, limmerturf en an dere soortgelijke veenproducten, hoe deze ook wor den genoemd, niet meer zonder bon mogen worden verkocht. Slechts aanmaakturf en bolsterturf mogen zonder bon worden verkocht. Op bonnen of toewijzingen mag per eenheid van deze producten ten hoogste 200^ kg. (luchtdroog) worden afgeleverd. De maximumprijs van één eenheid is gelijk aan die van één eenheid baggerturf derde soort. Indien het product niet luchtdroog wordt afgeleverd mag in geen geval deze maximumprijs worden gevraagd. Voor het vervoer van deze veenproducten gelden dezelfde voorschriften als voor andere turfsoorten, d.w.z. dat het vervoer (oojt voor eigen verbruik) slechts mag plaats hebben nadat daarvoor vergun ning is verleend door of vanwege het Verkoopkan toor Fabrieksturf N.V. te Assen. Voor bijzonderheden betreffende de inschrijving van producenten van bovengenoemd veenproducten wordt verwezen naar de elders in dit blad opgeno men officieele publicatie. VERORDENINGENBLAD XEDERIiAXDSCHE KULTUURKAMER 's-GRAVENHAG, 14 Februari.E De Nederland- sche Kultuurkamer, gevestigd 2de v. d. Boschstraat 44 te 's-Gravenhage, is ingevolge de verordening 211/1941 overgegaan tot het uitgeven van een Ver ordeningenblad. waarin verordeningen en beschik kingen en soortgelijke voorschriften van den presi dent der Nederlandsche Kultuurkamer zijn opge- OPLICHTER GEPAKT. Twee Hillegomsche politiemannen, staande op het station N.S. te Den Haag zagen een Haar lemmer in een trein naar Haarlem stappen, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond wegens oplichting. In den trein stappen en arres teeren was één. Tijdens het transport te Haarlem gelukte het den man te ontvluchten, doch hij was spoedig weer gevat en werd daarna op transport gesteld naar Sittard, waar men zijn opsporing had verzocht. Explosie in Engelsche fabriek GENèVE. 14 Febr. (DNB) De „Daily Express' maakt melding van een nieuwe ontploffing ln een Britsche wapenfabriek. Ditmaal is een bedrijf ln Zuid-Schotland getroffen. Vijf arbeidsters zijn hier bij om het lever» gekomen. Bekendmaking 's GRAVENHAGE, 13 Februari. Het bureau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Een Duitsche krijgsraad heeft twee Nederlan ders wegens spionnage en twee andere wegens begunstiging van den vijand en verboden wapen bezit ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn met den kogel voltrokken. DUITSCHLAND STRtJDT VOOR EUROPA 43 Engelsche vliegtuigen en een torpedojager verloren gegaan. Een tweede Britsche torpedojager in brand geschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 13 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand zijn aanvallen op talrijke plaatsen van het front voortgezet en hierbij opnieuw zware, bloedige verliezen geleden. Aan het Donetz-front maakt onze aanval in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand, nieuwe vorderin gen. In de wateren ten Oosten van de Krim heeft de luchtmacht met bommen een groot transport schip beschadigd. Op 12 Februari ontstond in het kader van opera ties van Duitscne zeestrijdkrachten in het Kanaal, alsmede in het Westelijke gedeelte van de Noord zee gevechtscontact met Engelsche strijdkrachten. Door de formatie onder bevel van vice-admlraal Ciliax, bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en de kruiser „Prinz Eugen", werd volgens de totdusver ontvangen berichten een En gelsche torpedojager tot zinken gebracht en een andere Britsche torpedojager in brand geschoten. De aanvallende sterke formaties van de Engelsche luchtmacht werden met zware verliezen afgeslagen Slechts een Duitsche torpedoboot werd door bom- treffers licht beschadigd. Een patrouillevaartuig is gezonken, nadat het het aanvallende vliegtuig had neergeschoten. De operaties van onze zeestrijd- brachten werden door sterke formaties van de luchtmacht, onder het opperbevel van generaal- veldmaarsehalk Sperrle ondersteund. De verliezen van de vijandelijke luchtmacht bedragen, volgens de totdusver ontvangen berichten, 43 vliegtuigen, waarvan het meerendeel door Duitsche jagers en de overige door de luchtdoelartillerie van de zee-, strijdkrachten en de luchtmacht werden neerge schoten. Tijdens de hevige luchtgevechten gingen 7 eigen vliegtuigen verloren. Aan de Engelsche Zuidkust hebben gevechts vliegtuigen in scheervlucht havenwerken en vlieg velden met bommen van zwaar kaliber bestookt. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van ver kenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers wierpen bij aanvallen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke installaties van de haven Tobroek in brand en stelden door bom- voltreffers batterijen luchtdoelgeschut buiten ge vecht. - Op Britsche vliegvelden ln de Marmarica werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield of beschadigd. Tijdens luchtgevechten verloor de vijand nog vijf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op lucht- en vlootsteunpunten op Malta schoten de ter bescherming meevliegende Duitsche jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer". Eiland Singapore groQtendeels in Japansche handen Laatste hardnekkige verzet in de stad TOKIO, 13 Februari (D.N.B.) De corres pondent van de „Nitsji Nitsji" meldt van het front op Singapore: Het eiland Singapore bevindt zich thans voor drie vijfde in handen der Japansche strijdkrachten. In de stad biedt de tegen stander een laatste hardnekkig verzet, daarbij gesteund door zware batterijen op de eilanden ten Zuiden van de stad Singapore en door de kustbatterijen van fort Tsjangi op de Oostkust Bovendien hebben Britsche oorlogsschepen zich in den strijd gemengd. Van de stellingen op de hoogten bij den Boekit Timah hebben de Japanners met vlakbaan- en krombaangeschut zwaar vuur geopend, dat vooral gericht is op de vijandelijke eilandbatterijen en oorlogsschepen Het vijandelijke vuur heeft in de stad groote schade aangericht. Vele gebouwen in de havenwijk en ook olietanks branden. Buiten de stad duren de verbitterde gevechten bij Boekit-Timah en 10 K.M. naar het Westen bij Simapar voort. Eenige inwoners van Singapore, die uit de stad zijn gevlucht en binnen de Japansche stellingen zijn aangekomen, teneinde aan de Japansche ge vechtsvliegtuigen te ontkomen, verklaren, naar Domei meldt, dat de straten van Singapore vol liggen met Britsche gewonden, die onverzorgd in den steek werden gelaten. Vele Britsche soldaten trachten zich op eigen gelegenheid levensmiddelen te verschaffen. NIEUWE JAPANSCHE TROEPEN NAAR HET EILAND JOHORE BAHROE. 14 Febr. (Domei.) De stee- nen dam, die het vasteland van het schiereiland Ma- lakka met het eiland Singapore verbindt, en die door het vijandelijke vuur na het herstel door de Japan ners op 10 Febr. opnieuw was beschadigd, is op den avond van 13 Febr. volledig hersteld, waarna nieu we Japansche'strijdkrachten naar het eiland toe stroomden. VUUR EX ROOK BOVEN SINGAPORE. TOKIO, 14 Febr. (DNB) In de straten van Singa pore woeden reusachtige branden meldt de oorlogs correspondent van de „Asahl Sjlmboen". Zij hebben een zoodanige afmeting aangenomen, dat zij des nachts bijna het. geheele eiland verlichten en de woonwijken der stad, alsmede de rubberplantages in de omgeving zichtbaar laten worden alsof het da£ is. Door de op het eiland in brand geraakte opslagplaat sen van petroleum en tankinstallaties, zijn er boven het eiland dikke zwarte rookwolken ontstaan, die door den wind naar het noorden gedreven worden. Gelijktijdig ls het in het zuidelijke gebied van Johore gaan regenen. De regen vermengt zich met deze rook wolken. zoodat de witte uniformen der soldaten en de kleeding der inlanders roetzwart worden. De in landers noemen dezen regen „de tranen van Singa pore." Vliegers rapporteeren. dat men de rookwolken en branden boven Singapore tot kilometers ver in den omtrek kan zien. De explosies van steeds nieuwe olietanks doen o-p het eiland schokken ontstaan als van een aardbeving. Singapore, zoo besluit de corres pondent, gelijkt op een hel. en men zou moenen, dat het einde der wereld nabij ls. Japansche luchtaanval op de Salomoneilanden Toelagi gebombardeerd STOCKHOLM. 13 Februari. (D.N.B.) De Australi sche minister van luchtvaart heeft, naar de Britsche Berichtendienst uit Melbourne meldt, medegedeeld dat Japansche vliegtuigen Toelagi op de Salomon eilanden hebben gebombardeerd. Vlak onder de kust trer- nletigd. Tel kens veran derde deze Sovjet-boot van koers, maar ze kon de snelboo- ten niet neer ontloo- pen. Hierbo ven het oogenblik. waarop het vaartuig in de •Jlepte ver dwijnt. (Transatlan- tic-Recla), Italiaansch weermachtsbericht Verkenningsactie in het gebied van Merhili (Noord Afrrka). ROME, 13 Februari. (Stcfani). Het 622ste Italiaan- sche weermachtbericht liMdt als volgt: „Ten Oosten en ten Zuiden van Mechill plaatselijke acties van onze afdeelingen verkenners. Langs de Via Balbig en in de buurt, van Bardia werden vijandelijke troepenconcentraties met goed succes door formaties van onze luchtmacht aangevallen. Enkele tankauto's en talrijke motorvoertuigen vlogen in brand. Tijdens luchtgevechten boven Malta en het centrale gedeelte van de' Middellandsche Zee schoten Duitsche toestellen drie Engelsche vliegtuigen neer. De Duit sche luchtmacht heeft belangrijke militaire objecten doeltreffend aangevallen. Eeh benzine opslagplaats bij La Valetta werd door bommen van zwaar kaliber getroffen en vloog in de lucht Bij een aanval op Tripolis werden eenige gebouwen beschadigd. Er vielen zeven gewonden onder de in- landsche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Februari brand en brisantbommen neergeworpen in de omstreken van Catana. Er werd geen schade aangericht". Führer ontvangt Antonescu en Quisling HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 Februari. Op uitnoodlglng van den Führer heeft de Roemeensche conducator, maarschalk Antonescu. den lten Februari een bezoek gebracht aan den Führertn diens hoofdkwartier. Tijdens het verblijf van Antonescu in het hoofdkwartier vonden tusschen hem en den Führer besprekingen over den polttteken en militairen toestand plaats, waaraan ook werd deelgenomen door den Duitschen -minister van buU tenlandsche zaken Von Rtbbentrop en den chef van het opperbevel der weermacht gcneraalveldniaarschalk Keitel. Vervolgens bracht Antonescu een bezoek aan Von Rib- bentrop en maarschalk Goering. Ook heeft de .Führer Vrijdag In de nieuwe rijkskanse larij, in het bijzijn van den rijksminister en chef der rijkskanselarij, den leider der partijkanselarij-en den rijks commissaris voor de bezette Noorsche gebieden, den Noor- schen milnster-president Vldkun Quisling voor een lang onderhoud ontvangen. Vervolgens was Quisling de gast van den Führer. (D. N. B.) Danktelegram van den Tenno aan den Führer De Tenno heeft, naar Domei meldt, den Führer en den keizer van Man^sjoekwo telegrammen gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de gelukwensch- telegrammen naar aanleiding van de Japansche suc cessen in' den"oorlog. Optreden der Duitsche artillerie aan het Oostelijk front Worosjillof-fabrieken beschoten Het D.N.B. meldt: Duitsche legerartillerie heeft op nieuw met succes de Worosjllof-fabrieken te Lenin grad. een der belangrijkste wapenfabrieken der Sov jet-Unie, beschoten. In deze fabrieken worden tanks en afweergeschut geproduceerd. Het zijn z.g. geheime fabrieken en zoo goed gecamoufleerd dat zij pas eeni gen tijd geleden herkend werden. De strenge geheim houding bewijst hoe belangrijk deze fabfieken zijn. In den centralen sector hebben Duitsche infanterie- troepen zich gehandhaafd in een plaats, die tien dagen achtereen, door de bolsjewisten werd aangevallen. In dien tijd verloren de aanvallers 3100 man aan dooden. UITGAAN Heden, ZATERDAG 14 FEBRUARI. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Eerste voor drachtmiddag leerlingen Muziekschool Toonkunst, 2 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Variétégezelschap „Mullens", 2.304 en 4.306 uur. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten: „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegend® treinen", van 12 uur af. ZONDAG 15 FEBRUARI. Gem. Concertgebouw: Residentie-orkest. 2 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „De Zondaar", 7.30 dur. St. Bavo, Smedestraat: „Hans en Grietje", 2 uur. Haarlemsche Kegelbond: Opvoering van „Materia lisme" ten bate der t.b.c. bestrijding. 6.30 uur. Rembrandt Theater: Olympische film. 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Polonaise", 1.30, 3.45, 6.30 8.45 uur. .Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 1.30, 3.45, 6.45 en 8.45 uur. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereLdstad", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten: „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. MAANDAG 16 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De vqlgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat U, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. - Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 28197.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1