IN ENKELE REGELS haliaansch weermachtsbericht Britten verliezen zeven koopvaarders, een torpedojager en een escortevaartuig. Het Italiaansche weermachtsbericht van Maandag luidt als volgt: „Lucht- en z.eestrijdkrachtcn van de spil hebben in succesrijke welberekende samenwerking een schitte rend succes behaald door op te treden, van de ver schillende steunpunten In de Middellandsche Zee uit. Het groote vijandelijke convooi, dat gesignaleerd werd door onze verkenning bij zijn poging om ver deeld in verscheidene groepen en onder sterk escorte van Alexandria uit Malta te bereiken, werd weer herhaaldelijk aangevallen. Een deel van het convooi werd vernietigd, een ander deel gedwongen rechts omkeert te maken. Tijdens dc gevechtshandelingen van 13 tot 15 dezer zijn in totaal, naar-is geconstateerd, zeven koopvaar ders, een torpedojager en een klein cscorteschip in den grond geboord. Acht koopvaarders, vijf kruisers en twee torpedojagers werden beschadigd, twee vlieg tuigen vernietigd. Ook in Cyrenaïca heeft de Duitsche en Italiaansche luchtmacht bijzonder levendige bedrijvigheid ont plooid. Zij bestookte in seheervlucht op stoutmoedige wijze auto's, artilleriestellingen en troepenconcentra ties van den tegenstander met mitrailleurvuur en bracht hem zeer zware verliezen toe. Escadrilles van, onze jagers hebben in den strijd met een groot aantal Curtiss-toestellcn vier tegenstanders neergeschoten en vele andere getroffen.Een onzer toestellen is niet terqggekeerd. Duitsche en Italiaansche formaties hebben herhaalde malen dé doelen op Malta met zichtbaar succes met bommen bestookt! Omvangrijke branden werden nog op grooten afstand van het eiland tijdens den terug tocht door de vliegers waargenomen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis terug gekeerd. De vijand heeft zonder succes aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi. Talrijke bommen die Zondag in de eerste ochtenduren werden uitgeworpen boven Augusta Cyracuse en Floridia. beschadigden enkele gebouwen zwaar. Deze aanvallen eischten enkele dooden en gekwetsten onder de burgerbevolking". De verklaring van Chureliill Duitsche stemmen over de rede van den Britschen premier BERLIJN. 16 Februari. Het AN.P. meldt: In. Duitsche politieke kringen is de geresigneerde toon opgevallen van Churchill's rede ter gelegenheid van de capitulatie van Singapore, waaruit de politieke, militaire en organisatorische onbekwaamheid van •den Britschen staatsman spreekt; De bewering dat Churchill de doodgraver van het Imperium is geworden, wordt vólgens toonaangeven de kringen in de Wilhelmstrasse ten volle bevestigd door zijn laatste rede.' Op de vraag of de oppositie in Engeland, die Churchill ondubbelzinnig heeft bedreigd, te Berlijn van bijzondere beteekenis wordt geacht, verklaarde men dat de oppositior.eele stroomingen uiteraard met belangstelling worden waargenomen. Het heeft evenwel geen zin beschouwingen ten beste te geven of Churchill blijft dan wel moet gaan. want onaf hankelijk daarvan blijft het feit bestaan dat Engeland zoowel in het eene als in het andere ge val den oorlog zal verliezen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. f-schrijft: De radiorede van Churchill is meer dan een bewust „pastoraal" gehouden overzieht van den toe stand. Dit overzicht is een Mea Culpa (door mijn schuld) en oen bekentenis van den va-banque spe ler, die, gewaarschuwd als hij .is voor den chaos die na hem komt, zich nog een laatste kans ver schaft en door het dreigen met- drastische, m Bijbelsche woorden vervatte maatregelen de opposi tie in eigen 'huis den mond wil snoeren. Het is niet onze taak ons bezig te houden met de eventueele uitwerking van Churchill's gedachtenganig op de breede massa van het Britsche volk. doch het is wel de moeite waard aan de hatxi van deze ge- dachtengangen te toonen met welk een driestheid Winston Churchill zijn.volk. de openbare meening der wereld en misschien zelfs zich zelf zand ïn de oogen zou willen strooien. De Britsche minister-president probeert ziel? er op te beroepen dat hij alles gedaan heeft om de deel neming van Japan aan den oorlog en zoodoende de catastrofen, zooals die van Singapore, te vermijden. Tevens echter heeft hij de deelneming van de Vereenigde Staten aan den ooFlog als een bijzonder, ja als het grootste door hem behaalde succes ge vierd. Hij zegt o.a.: „Hiervan heb ik gedroomd, hiernaar heb ik gesteefd, hiervoor heb ik gestreden en thahs is dit alles werkelijkheid '-geworden". Hiermede bevestigt bij dat bij de uitbreiding van den oorlog ook in den Stillen Oceaan nastreefde en via den omweg over Japan de Vereenigde Staten het snelste in den oorlog wist te sleepen. Hiervoor pleit ook het feit dat de onderhandelingen van den specialen Japansehen ambassadeur Koeroesoe te Washington, als gevolg van den Britschen invloed op hef Witte Huis, zijn mislukt. Zoodoende past het Churchill niet te weeklagen over dè verwoesting van scihoone landstreken in Oost-Azië, dit is zijn schuld. Het verrassingsmoment. waarvan hij met het oog op het vastberaden handelen van Japan gewag maakte, gaat niet op, daar hem de verplichtingen, voortvioe.ende uit het driemogendhedenpact niet onbekend waren. Kortzichtigheid, illusies en struis vogelpolitiek zijn in ieder geval nooit de kenmerken van een groot staatsman geweest. Kenmerkend voor Churchill en daarmede voor het Britsche denken is thans het heil van buiten te verwachten, in dit ge val van China en de Sovjet-Unie, waarop hij zijn laatste hoop stelt. Vermeld dient nog te worden dat plotseling voor Churchill ook Indië en Birma niet meer tot gehoor zaamheid verplichte koloniën zijn, doch toegespro ken worden als „loyale vrienden". Het appel van Churchil tot de'Sovjet-Unie krijgt eveneens een bijzondere beteekenis door het feit dat vele kringen in Engeland, met Cripps aan het hoofd, op hetzelfde oogenblik de Russische erfopvolging van de Britsche traditie van den vastelandsdegen proclameeren, nadat reeds andere kringen zich verzoend hebben met de erfopvolgingsplannen der Vereenigde Staten in de overzeesche bezittingen van Groot-Brittaravlë". Ook boven deze laatste rede van Churchill staat het motto: „de doodgraver van het imperium". Na den val van Singapore Gedrukte stemming in Engeland STOCKHOLM, 16 Febr. Het A.N.P. meldt: De bekende Londensche -commentator Robert Johnston heeft voor de radio verklaard: „In Groot-Brittannie heerscht thans een stemming als na Duinkerken. Ik kan niet nalaten", zoo v.eide Johnston", „te wijzen op dezelfde atmosfeer die be stond in den tijd toen de Britsche bevolking zich 'geplaatst zag tegenover het donkerste uur van haar duizendjarige geschiedenis. In het leven van het Engelsche volk-is een zeer groote verandering ge komen. De grootste militaire ramp, welke ooit is voorgekomen, is met een snelheid als van een meteoor gekomen. Engeland weet", zoo besloot Johnston, „dat het leeft in een tijd, vol van ge varen als nog nooit tevoren". De marinedeskundige van d£ „Daily Express" schrijft dai de val van Singapore de zwaarste slag is voor de Britsche marine sinds het uitbreken vdn den oorlog. De Japanners kunnen nu probeeren den Indischen Oceaan tc isoleeren en te controleeren. Thans komt de vraag op waar de geallieerden hun groote schepen kunnen laten herstellen. Hongkong en Singapore zijn verloren, de Amerikanen hebben Manilla verloren en Rangoon wordt bedreigd. De politieke correspondent van de „Evening Standaard" meldt dat Churchill in de eerstvolgen de zitting van het Lagerhuis nadere bijzonder heden over den val van Singapore alsmede over het zeegevecht in het Kanaal met Duitsche oorlogs schepen zal verstrekken. Dezelfde correspondent schrijft dat een aantal afgevaardigden tijdens deze zitting opnieuw de vorming van een klein oorlogs kabinet zullen eischen. Verder wordt het instellen van een zelfstandig verdedigingsministerie, een reorganisatie van de regeering, het vaststellen van de voor den al'loop van het gevecht in het Kanaal verantwoordelijke instanties en de mededeeling van nadere bijzoi^erheden over de verdediging van Singaporg geëisenf. Voorts meldt de correspondent dat de adviseurs van Churchill zich ditmaal verzet hebben tegen het stellen van een motie van vertrouwen. Ook zouden de voorstellen om de debatten in een ge heime zitting te houden, van, de hand zijn ge wezen. i AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN. GENèVE, 16 Februari (D.N.B.) „De slag om Malakka is .met een totale Japansche overwinning geëindigd en de slag om Nederlandsch-Indië waar van zooveel afhangt, is met de bezetting van Pa- lembang begonnen", zoo schrijft Associated Press. De Japanners ziin thans in staat hun winsten snel te vermenigvuldigen en er moeten nieuwe, zware slagen eerwacht worden. De Vereenigde naties maken een crisis door, welke haar geheele be kwaamheid en besluitvaardigheid eischt. Het blad Philadelphia record verklaart: „Terwijl de geallieerden zich achter de straat van Johore veilig waanden, evenals de Franschen achter hun Maginotlinie, heeft Japan gewerkt. Wij hebben de kracht der Japanners onderschat en onze paraat heid overschat". „New York Sun" schrijft: het heeft geen zin de Japansche overwinning te kleineeren. Het verlies van Singapore beteekent meer dan het verlies van een machtigè vesting. De vereenigde naties moeten onmiddellijk haar oorlogsprogram herzien. „DE TAAK VAN" HET NEDERLANDSCHE VOLK". HILVERSUM 16 Febr, Op Dinsdag 17 Februari van 18 45—19.00 yur 231 over der. zender Hilversum II de heer Ernst Voonoeve. propagandaleider van de N'. S. B. en raadsadviseur aan het departement van volksvoorlichting en kunsten, een belangrijke bespreking geven over het zevende punt van Mussert's programma, in de serie uit zendingen: de taak van het Nederlandsche'volk. (A. N. PJ. RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9 15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orkest Willy Ebferle. 12.00 Orgelconcert en vidol. 12.40 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Repor tage. 13-15 Zang en piano. 14.00 Gramofoonmuziek 14.15 Sylvestre Trio. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberich ten. lj.30 Nationale jeugdstormkwartier. 17.45 Zang. viool en clavecimbel. 18.30 Volksgezondheid. 18 45 Gramofoon muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Melodie en poëzie (opn.) Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die be schikken over een lijnverbinding met de Studio 20.15 Om roeporkest. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 Ramblers. 21.4S B. N. O - Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. U 40 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 13.00 Melodisten en solist. 14.15 Uit Nederlands Gouwen. 14.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Haagsche trio. 16.45 Gramofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17 30 Romancers en solist. 18.15 Amusementsorkest en soliste. 19.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Omroep- Volkszangkoor. 19.45 In en om de N. S. B. (Voorbereid door de N. S. B.) 20.00 Fragmenten uit de opera .,11 Tro- vatore". (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die ovef een lijnverbinding met de studio bescthikken). 21.00 Causerie „Uit oude tijden- .Ouderliefde". 21.15 Fragmen ten uit de opera Martha. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: C. .1. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. I.eenders. Heemstede Eerste medewerker: F C. Derks, Haarlem Admiraal Hart gesneuveld SJANGHAI, 16 Februari. Admiraal Thomas Hart. die den 7en Februari, naar men zeide wegens ziekte, het opperbevel over de geallieerde vloot in den Stillen Oceaan aan den Nederlandsch-Indi- schen vice-adrairaal Helfrich moest overgeven, is volgens een bericht uit Soerabaja aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Houston" gesneu veld. De kruiser „Houston" werd den 4en Fe bruari in den zeeslag bij Java met twee Neder- landsch-Indische kruisers tot zinken gebracht. (D.N.B.) „Moeder en kind" en de distributie 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. Het A.N.P, meldt: Den laatsten tijd zijn eenige veranderingen aange bracht in de verstrekkingen aan aanstaande en jonge moeders, waardoor op den duur misschien eenig mis verstand kan ontstaan. Vooral wanneer, zooals vaak gebeurt, a.s. moeders te rade gaan bij haar die de biijde gebeurtenis al eenigen tijd achter den rug heb ben. Ter vermijding daarvan leek het het A.N.P. nuttig den heer de Hoo van het Centraal Distributie kantoor een overzicht te vragen van de extra-ver- strekkingen voor deze bijzondere categorie. Uit dit overzicht kan men tevens zien voor welke aanvragen een attest moet worden overgelegd, zoodat medicus of vroedvrouw hiervoor slechts eenmaal behoeven te worden lastig gevallen. Hieronder volgt bedoeld over zicht: LEVENSMIDDELEN. Ingevolge de nieuwe regeling dd. 17 Jan. j.l. kun nen a.s. en jonge moeders, gedurende 26 weken', n.l. 20 weken vóór den vermoedelijken datum van beval ling en 6 weken daarna bonnen verkrijgen voor een extra hoeveelheid van 3V2 liter melk per week be nevens, naar keuze, 1000 gram havermout per week. óf 1000 gram gort per week, óf 1000 gram brood per week, óf 750 gram brood 125 gram boter per week. De uitreiking van deze extra-bonnen geschiedt door den plaalselijken distributiedienst voor de geheele pe riode van 26 weken tegelijk op aanvraag van belang hebbende. Bij de aanvraag moet een attest van een medicus of vroedvrouw worden overgelegd. De aan vraagster kan bij de aanvraag opgeven hoeveeTweken zij, met inachtneming van het totaal van 26 weken één van bovengenoemde keuzeartikelen wenscht te ontvangen. IXDFSTRIEELE ARTIKELEN. A. Toiletzeep: Aan a.s. moeders, die op een attest van een medicus of vroedvrouw extra-rantsoenbon nen voor melk. havermout enz. hebben ontvangen, kan één bon „één rantsoen toiletzeep" worden ver strekt. wanneer de bevalling thuis zal plaats hebben; B. Vaste brandstoffen: Bij bevallingen kunnen sedert 27 October vorig jaar, extra-brandstoffen worden ver steekt op vertoon van de distributiestamkaart van dë(n) jonggeborene. De extra-verstrekking kan ook plaats hebben indien het kind levenloos ter wereld komt. of wel kort daarna overlijdt. Tnplaats van vaste brandstoffen kan ook een extra-rantsoen gas of elec- triciteit worden toegestaan, waarvoor door den dis tributiedienst een verklaring wordt afgegeven.t C-. Textiel: Voor de baby-uitzet_ kan tegen overleg ging van een schriftelijke verklaring van een genees kundige of vroedvrouw aan de a.s. moeder een baby- textielkaart worden uitgereikt. Voor het benoodigde beddegoed voor een wieg of kinderledikantje kunnen speciale punten worden verstrekt, tenyijl voor be kleeding van de wieg eveneens punten kunnen worden afgegeven. Indien de bevalling thuis plaats heeft, kunnen ten behoeve van de moeder speciale punten voor beddegoed worden verstrekt. Voor een positie japon worden in het algemeen geen speciale punten verstrekt. Alleen indien de a.s. moeder op haar textiel- kaart geen voldoende aantal punten meer beschik baar heeft kunnen haar het ontbrekende aantal pun ten worden afgegeven. A.s. Moeders kunnen voorts 3 a 4 maanden vóór de bevalling een speciale vergun ning en*speciale punten verkrijgen voor een positie wintermantel, een positie-zomermantel en bustehou ders. Op een desbetreffende vraag deelde 8e heer de Hoo nog mede, dat geringe stagnatie in de aflevering van kindermeel en havermout veroorzaakt werd door de vervoersmoeilijkheden der afgeloopen periode. Te dien aanzien legde hij echter geruststellende verklaringen af. De aflevering daarvan zal geleidelijk weer normaal worden, "Wat de aflevering van wol op punten betreft, kan niet worden gegarandeerd^ dat deze in iedere zaak, doch wel dat deze hier en daar verkrijgbaar is. KLEINKUXST-CURSÜS VAX DEX XED. OMROEP GEOPEND. AMSTERDAM. 16 Februari. Ekele maanden geleden heeft de Ned. Omroep het initiatief geno men tot hetoraniseeren van een cursus voor hen, die, na een degelijke "opleiding, in staat zouden zijn nieuw bloed te geven aan de kleinkunst in ons land. Vandaag is die cursus na vele voorbereidende werk zaamheden officieel geopend. In de studio aan de Heuvellaan te Hilversum waren de uitverkorenen, vijf dames en vijf heeren, bijeengekomen en zij werden door den directeur-generaal van den Ned. Omroep, dr. ir. W. A. Herweyer, toegespoken. Hij zeide o.m., dat de cusisten spraakles en zang- pedagogïek, literatuur- en kunstgeschiedenis, Neder- landsche taal en practische voordrachtslessen zul len krijgen. Verder zal de hitorische ontwikkeling van de kleinkunst worden geschetst en zal de uit spraak van de vreemde talen worden verbeterd. De cursus is geheel gratis. De deelnemers worden zelfs voor den duur van de opleiding nog schade loos gesteld. Ambtenaren van den C. C. C. D. hebben bij een inwo ner 1600 pond vleesch en 150 pond vet gevonden, afkomstig van frauduleuze slachting. Op 74-jarigen leeftijd Is te Utrecht overleden dr. ir. P. Joosting. in leven hoofdingenieur en chef van den brug genbouw bij de Ned. -Spoorwegen. Na een vrij langdurige ziekte is te Lelden overleden dr. J. R. de Bruine Groeneveldt, tot voor kort practisee- ren chirurg aldaar. Uit Sjanghai verneemt het A. N. P. dat meer dan 10.000 man Japansche troepen weer met een aanval begon nen zijn op de Chineesche strijdkrachten die hun operatie basis in het Tai-Sjan-gebergte hebben. De Japansche be wegingen dienen blijkbaar ter bevrijding van de gebieden, gelegen aan weerskanten van de spoorlijn Tsinan-Tsing- tau, van den Chineesehen druk, De' Londensche radio heeft Maandagavoiid de luiste raars aangespoord om geen papier, lompen en ook keuken afval. dat misschien nog als waardevolle grondstof kan dienen voor de vervaardiging van andere artikelen, weg te gooien. (D. N. B.) De Führer heeft den Roemeenschen staatsleider maarschalk Antonescu, naar aanleiding van zijn bezoek in het hoofdkwartier van den Führer, het grootkruis van den Duitschen adelaar ln goud overhandigd. <D. N. B De Britsche Berichtendienst meldt dat Duff Cooper en zijn echtgenoote uit Oost-Azië te Londen zijn aangekomen. Het aantal negers in de Amerikaansche weermacht zou volgens een bericht van een New Yorksch persbureau reeds 175.000 bedragen én nog stijgen. De Führer heeft, naar het'D. N. B. verneemt, den chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht, gene raal Cavallero. wegens zijn groote verdiensten inzake de Isucesvolle gemeenschappelijke leiding der weermacht het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Hllversumsch recherche heeft een 24-jarigen be woner van de Kampstraat gearresteerd, die zich aan een inbraak bij de coöperatie „Help u zelf" heeft schuldig 1 gemaakt. I Een 25-1arigei bewoner van de Vosséhstraat te Hilver sum heeft. naar. bij zijn arrestatie is gebleken, vrij wat 1 rijwieldiefstallen gepleegd. Een vierjarig dochtertje van den heer P. v. d. Wal te Langerak heeft een ketel heet water over het lichaam ge kregen, Het kind is aan de gevolgen overleden. De boerderij van den heer L. Buitenhuis te Nijeveen is door het vuur verwoest. Zes koeien, twee geiten, twee schapen en een paard zijn in de vlammen omgekomen. In de Ned. Staatscourant van 16 Febr. is een besluit van den secr.-gen. van. het departement van landbouw en vissc'ierlj verschenen, waarbij eenige vlsscherijregle- menten worden gewijzigd. Een der wijzigingen is, dat ver minkte viseh waarvoor een minimum-maat is vastgesteld, zal worden beschouwd als onder de maat te zijn. Een andere wijziging is, dat voortaan voor het visschen met alle vischtufgen in het IJselmeer een - schriftelijke ver gunning var. het districtshoofd ls vereischt. Slechts het visscher. met één hengel is hiervan uitgezonderd. De 70-jarige weduwe W. J. Keppels—Brasse te Hen gelo is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. al i Mis men op reis gaat, beschermen reeds. CftfatfaS Het Masker Domheidsmacht „Domheidsmacht" is het beste tooneelstuk, dat Marcellus Emants ons heeft nagelaten. In dat strenge, onverbiddelijke requisitoir tegen de domheid bij dezen schrijver natuurlijk de domheid der! vrouw nadert Emants het meest Strindberg, al zijn de ka rakters, het milieu en de geest in dit stuk dan ook vol komen Hollandsch. Het was belangwekkend dit tooneelspel van Emants na jaren weer eens te zien. Wij voelden tijdens de opvoering wel, dat de tijd in die jaren niet heeft stil gestaan. Wij zijn op hef tooneel die nu en dan wat langdradige bewijsvoeringen wat ontwend, wij zijn gewoon geraakt aan sneller tempo en ook in de hoewel zeer kleiqe voor ons toeschouwers, bestemde alleen-spraakjes, die zelfs nu en dan de oude ter zijdes naderen, merken wij, dat Domheidsmacht ongeveer 40 jaar oud is. Maar met welk een consequentie en diep psycholisch inzicht wordt hier een jaloersche vrouw in al haar domheid en het gevaar van zoo'n vrouw voor haar omgeving geteekend. streng maar eerlijk ook, zóó dat men tenslotte niet alleen mede lijden moet hebben met het slachtoffer, den man. maar ook met de vrouw, die dit alles doet in de volle overtuiging van haar goed recht Want deze vrouw ls alleen dom, maar niet slecht. Het tragisch conflict, waarvoor Emants ons in zijn stuk stelt, is voor alle tijden en daarom is het in zijn kern niet verouderd. Ook door zijn voortreffelijken bouw en zijn knappen dialoog is Domheidsmacht een der meest representa tieve en gave tooneelwerken uit den tijd van veertig jaar geleden. Wij hebben dit stuk nog in zijn oorspronkelijke be zetting, van het oude „Neêrlandsch" met Jan C. de Vos en Christine Poolman in de hoofdrollen, en later in een uitstekende opvoering van de Rotterdammers met Marie van Eysden en Nico de Jong gezien. Thans heeft ook 1-Iet Masker onder regie van Cruys Voor- bergh de sterke kwaliteiten van Domheidsmacht in een gave, indrukwekkende voorstelling in het Cen traal Theater getoond. Mevrouw Royaards-Sandberg en Ko Arnoldi gaven thans het echtpaar ter Voorst in een samenspel, dat geheel op elkaar was ingesteld. Mevrouw Ro.yaards was wel volkomen de in haar domheid, sluwe vrouw, de gepersonifieerde bekrom penheid, die met koele berekening haar-plannen vol voerde. Zij speelde de rol met scherp intellect en zeide eiken zin van haar tekst met voortreffelijke intonatie Herman ter Voorst is meer passief. Hij werd in het spel van Arnoldi een werkelijk tragische figuur. Nina Bergsma maakte van Clara ter Voorst een sym pathiek persoontje, lief. jong en vrouwelijk. Guus Oster gaf aan het verwende moederszoontje alle re- lief. Cruys Voorbergh kon ik moeilijker waardeeren, noch in de rol van Baron van Echten, dien hij zeer hoekig en onnoodig antipathiek speelde, noch als de bezoeker op de jour. die toch te veel beneden de uiterlijke distinctie van het milieu bleef. Nelly Ernst trof mij door haar zuiver gevoelig spel in het kleine rolletje van Dora Weimer. Cruys Voorbergh liet het stuk win de weinig flatteuse costuums van 40 jaar geleden spelen. Van deze aankleeding was ook voor de décors veel werk gemaakt. De opvoering werd door de. zeer goed bezette zaal hartelijk ontvan gen en het was duidelijk, dat dit stuk van Emants het publiek nog sterk boeide. J. B. SCHUIL. De driedaagsclie te Antwerpen ANTWERPEN 16 Febr. (A. N. P.). Heden werd de derde en laatste dag der driedaagsclie wielerwedstrijden in het Antwerpsche Sportpaleis gehouden. In de eindklasseering bezetten onze landgenooten de derde plaats achter de koppels KaersBruneel en Deku.vsscherDe Bruvcker. De totaaluitslag der driedaagsche luidt als volgt: 1. KaersBruneel, met 5 pnt.; 2 Dekuysscher—De Bruyc-" kpr. 9 pnt.: 3. Schulte—Boeyen. 11 pnt.; 4. Cools—Claiitier. tl pn!.: 5. Thyssen—v. d. Meerschaut, 16 pnt.; 6. Buysse— Bilüet, 18 pnt.; 7. Gebr. Maes. 22 pnt.; 8. Scherens—Visser, 24 pnt.; n. Naeye—van Simaeys, 25 pnt.; 10. Somers—v. d. Broeck, 26 pnt. DEN HAAG 16 Febr. De Secretaris-generaal van Departement van Sociale Zaken heeft bepaald, dat in fa brieken of werkplaatsen, waar gebruik wordt gemaakt van de door hem in verband met de gaslooze uren ge opende mogelukheid tot werktijdverschuïving de arbeids tijd niet na 414 uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een half uur rust. Echter zal dan na 5',4 uur arbeid een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur moeten plaats vinden. Mocht tengevolge, van bepaalde verordeningen niet tot des namiddags 9 uur kunnen wor den gewerkt, dan is "t geoorloofd, rhet een onafgebroken rusttijd van een kwartier te volstaan. Indië in gevaar Indië in gevaar. Hoe dikwijls is er niet op gewe zen. dat het onverantwoordelijk gedoe van de „Ne- derlandsche regeerders" in Londen ons Indië in de waagschaal stelde. Wij hier in Holland moeten lijde lijk toezien en kunnen aan den gang van zaken ginds niets veranderen. Maar wel kan dat gebeuren in Europa. En het ge beurt ook. Toen Europa in gevaar was hebben duizen den flinke Nederlanders zich gemeld om dat gevaar af te wenden. Schouder aan schouder met de Duit sche weermacht hebben zij den strijd aangebonden met het leger van de Sovjet. Europa in gevaar. Nederlanders snelden te wapen, zorgt: u -er voor, dat het dezen mannen aan niets ont breekt, als zij bij de uitoefening van hun plicht vallen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Churchill en Roosevelt willen Europa uitleveren aan de moordbenden van Stalin. Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche bescha ving beteekenen. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, Den Haag. De zorg voor de cultuur In zijn Woensdag bij de installatie van den Neder- landschen Kultuurraad in Pulchri Studio in Den Haag gehouden redevoering heeft de Rijkscommissaris drie arbeidsgebieden voor de cultuurpolitiek van den Staat, geschetst. Deze drie gebieden omschreef hij als volgt; 1. De reiniging van het kultureele Jeven van alles, dat kennelijk ziekte of ziektekiem of reeds uitwas ais gevolg der ontbinding en. vernietiging der nationale kuituur is. 2. De kultuurscheppenden, en in het bijzonder de jonge generatic, wijzen op taken, die uit de gemeen schap voortkomen en die^voor de gemeenschap moe ten worden vervuld. 3. De staat als nationale opvoedingsinstantie. Ter toelichting zeide de Rijkscommissaris hierbij, dat het voor de reiniging van het kultureele leven noodzakelijk is terug te keeren tot de bronnen der nationale kuituur. En de weg tot deze bronnen kan naar zijn oordeel alleen gevonden worden door de uitschakeling van eiken vreemden "invloed. Dit is slechts een uitvoering van de kultuurpolitiek. Het belangrijkste middel voor de kultuurpolitiek noem de de Rijkscommissaris het tweede punt. Een uiter aard zeer moeilijke taak, waarbij den leden van den Kultuurraad, voor zoover dit nog noodig^was, op het hart werd gedrukt, dat op dit terrein met' ge- en ver boden weinig kan worden bereikt. Alleen door begun stiging, door raad en voorlichting en begrijpende zorg kan voor de als echt en .vruchtbaar erkende waarden wat worden bereikt, zoo werd opgemerkt. Omtrent het derde punt werd verklaard, dat hier nauwelijks meer van een „gebied" kan worden ge sproken, omdat hier sprake is van de algeheele func tie van den staat: het kultureele scheppen in zijn ge heel, zooals het uit de gemeenschap van het volk is gegroeid, weer voor de gemeenschap in zetten, als middel voor de opvoeding tot de gemeenschap- Bij de instelling van dezen'Nederlandschen Kultuur raad het is wel voor de eerste maal in de geschie denis, dat mid*den in oorlogstijd in een bezet land on der de auspiciën der bezettende macht een dergelijke daad plaats heeft zal menigeen zich hebben afge vraagd of het wel noodzakelijk was tot de instelling van zulk een raad over te gaan Op deze vraag is ook vorige week Woensdag het antwoord gegeven: Kul tuurkamer en Kultuurraad hebben reeds heden en zeker morgen een zeer belangrijke rol te vervullen. Zij moeten er toe bijdragen, zoo werd er aan toege voegd, dat de Nederlandsche kuituur zonder belangrijk verlies aan haar gezonde substantie den weg tot haar volkschen oorsprong en haar bronnen en daarmede den weg door de geestelijke en politieke omwenteling van onzen tijd vindt. Daarnevens is antwoord gegeven op de vraag wat de bezettende overheid in dit land aanleiding heeft gegeven met de instelling van den Nederlandschen Kultuurraad een daad te stellen, welke „uitsluitend de bevordering en ontwikkeling van het Nederlandsche volk moet dienen". Gezegd werd: „De daad, die wij heden hebben verricht, komt slechts in zooverre voort uit een belang van de bezettende overheid, als deze bij een zoo geregeld mogelijken voortgang van het geheele leven in het bezette gebied ook onder de ver anderde omstandigheden geïnteresseerd is en hiertoe behoort in de eerste plaats ook het geheele kyltureele leven, dat buitengewoon sterk uit het evenwicht was geraakt en derhalve een bevordering, die met veel be grip tewerk moet gaan. van noode had. De diepere en verdere beteekenis van deze daad evenwel leert gij dan kennen, wanneer gij hem niet als een bestuurs maatregel der bezettende overheid beschouwt, maar indien gij mij daarnaast als den vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk als het Germaansehe kernland ziet. Als zoodanig heb ik u gezegd, dat wij u niet al leen de practische maar ook de diepere en essentiee- len ervaringen tor beschikking willen stellen waarbjj ik als vertegenwoordiger uitsluitend van de bezetten de overheid, nauwelijks een interesse zou kunnen la ten gelden". Voor de herleving van de kuituur zullen krachten noodig zijn. vele krachten. Tot hen. die twijfelen of er in dezen tijd wél voldoende krachten zullen zijn voor zulk een herleving, is Woensdag gezegd, „dat juist deze tijd en zijn buitengewoon en diep beleven zelf weer geweldige en op het oogenblik in het geheel nog niet te overzipne krachten opwekt. Ook geldt dit niet op dezelfde wijze voor alle gebieden der kunst. Zoo zullen de. kunstvormen, welke in een direct en elementair verband met de macht ook in politiekea zin staan, in het bijzonder de architectuur, eerder da gedenkteekenen van dezen tijd kunnen oprichten, doordat zij zijn wezqn zichtbaren vorm verleenen. dan dat dit eventueel b.v. in de muziek moselük zal ziin, die zich het allerminste van buitenaf Iaat beïnvloe den". Voor heden zij hiermee voor deze belangriiko materie volstaan. In een slotartikel zal nog op'eenige andere punten de aandaeht werden gevestigd- De dag der Duitsche politie 's GRAVENHAGE. 16 Februari (A.N.P.) In het kader van den dag der Duitsche politie heeft in de groote zaal van den Dierentuin het in Den Haag gelegerde res. bataljon der Ordnungspolizei een bonten avond gegeven, welke tevens een af scheidsavond was voor dit onderdeel. De baten daarvan kwamen ten goede aan het Kriegswinter- hilfswerk. Niet minder dan 2500 personen woonden den avond bij, onder wie talrijke vertegenwoordigers van staat, weermacht, politie en partij en ook Ne derlandsche autoriteiten. Onder hen zagen wij den vertegenwoordiger van den bevelhebber der weer- maoht, Oberstleutnant von Zeska, namens den höheren S.S. und Polizeiführer Rauter, den S.S.- Oberführer en bevelhebber der Sicherheitspolizeï dr. Harster, als vertegenwoordiger van den bevel hebber der Ordnungspolizei General Schumann, den Oberstleunant der Polizei tevens chef van den staf Müller, dr. Schuon, Kreileïter der N.S.D.A.P., den gevolmachtigde voor de reorganisatie der Ne derlandsche politie, mr. Broersen, deputaties van de Nederlandsche politie, waaronder mr. Hamer, hoofdcommissaris met een deputatie van het Haagsche corps, vertegenwoordigers van de depar tementen van Volksvoorlichting en van- Onderwijs en van de N.S.B. Het gedeelte voor de pauze werd in hoofdzaak verzorgd door de mannen van .hpt bataillon, het tweede gedeelte door den Reichstheaiterzug der D.A.F., NS-Gemeinschaft „Kraft durch Freude". Na een martiale entree van den Stabsmusikzug der Ordnungspolizei, welke voor het eerst haar garade-uniform droeg met witte bandeliers en den ekenden Schupo-helm met rooden pluim en onder leiding van kapelmeester Lemberg twee marschen ten gehoore bracht, leidde wachtmeester Schlag- hecke met op eigen tekst en rijm gestelde voor drachten de verschillende nummers in. Nadat het uit vijftig man bestaande bataillonskoor onder leiding van wachtmeester Schulz veel bijval ge oogst had met twee nummers, sprak de comman dant van het bataillon, majoor Sack, de aanwezigen toe. Spreker besloot ziin toespraak met een heïlwensch aan den Führer, waarna staande het Deutschland- en het Horst-Wessellied werden gezongen. tien cent. Dank zij het initiatief van ilcn Xe- Ann de sneeCfsen tier Japansclio strijdkrachten in het- Verre' Oosten heeft ook het marlne-l ueh t wa pc n een belangrijk aandeel. Ken overzicht \an een Jnpangdio vUeg-. buot-iijiote. Scherl-Felllnga ln het kader van den ..Dug der Duitsche Ik'n warm m/tnl 1 l'olltie" onthaalde de. OrdtinngSpolizci derlaudsehen Volksdienst is te Pu mierend een centrale tc Den Ilnng 300O kinderen op een een- p&iisnuinltijd. Ohorsturnifiilirer Hauler het leven jreritejien. waar een heerlijk warm maal voor den Iutielen door de (rechts) on Gen. Schumann brnoliten de iisinstc kinderschaar tijdens den prijs i i een duitbeltjc kan worden afgehaald. Hei Proefstation voor de Waschindiisirie te Dein verricht belangrijk werk door zijn proeven met zeep vena n geilde wnsehniiddelen. waar- asselierljcn ln deze dagen bijzonder gediend zijn. Na proef nemingen worden dc weefsels van allerlei soort en samenstelling maaltijd een bezoek Stapf-Mol Pax-Hoiland-de Haan-c nauwkeurig op slijtage gecontroleerd. Pax-HolIand-de Haan-#

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14