Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 19995 x Uitgave Lour ens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, t>l)k. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 17 FEBRUARI 1942 Abonnement per week ƒ9,28, per maand ƒ1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 8 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent b|J contante betaling. ZUIVERHEID VAN WAREN HET NUTTIGE WERK VAN DEN HAARLEMSCHEN KEURINGSDIENST Het jaarverslag van den Keuringsdienst van Warén voor het gebied Haarlem geeft bij ver nieuwing het bewijs dat nuttig werk gedaan wordt ter bevordering van de Volksgezondheid. In dezen oorlogstijd, nu veel vervangingsmiddelen op de markt komen, is het toezicht meer dan ooit nood zakelijk gebleken. Nicotine inspinazie Gekookte spinazie in het braaksel van een patiënte werd onderzocht, daar het vermoeden bestond dat nicotine van het onwel worden de oorzaak was. Inderdaad werd nicotine aangetrof fen en bij nasporing van de herkomst der spinazie bleek in de kas waar die gegroeid was nicotine gebruikt te zijn ter bespuiting van de boven de spinazie groeiènde perzikboomen, waarbij op de spinazie was gemorst. Voor het voorzichtig toe passen van dergelijke bespuitingen werd gewaar schuwd. Melk en dysenterie In verband met het voorkomen van dysenterie- gevallen in één gemeente werden bij eenige melk- verkoopers monsters water genomen. Op het uit sluitend gebruiken van leidingwater werd aange drongen. Slecht meel Bij eenige bakkers werd strooimeel aangetroffen dat uit krijt of uit gips gemengd met koffiedoppen bestond. Deze ontoelaatbare hulpmiddelen werden door hen betrokken van een grossier, die niet met den aard daarvan op de hoogte was. De fabrikant, die geacht mocht worden met de ondeugdelijkheid bekend te zijn, werd vervolgd, doch voorkwam dit door het betalen van een boete. De partijen wer den in beslag genomen. Tegen melkslijters werden 26 processen-verbaal opgemaakt, 9 waren daarvan wegens toevoeging van water en 7 wegens vuil. Kaneel Als kaneel werd een vervangingsmiddel verkocht bestaande uit gekleurd aardappelmel met wat olie. Oude koffiesurrogaten Het is gebleken dat, toen de samenstelling van koffiesurrogaten nog niet aan voorschriften gebonden was, er pakjes verkocht werden waarin o.a. bittere lupinen, die schadelijk voor de gezondheid zijn, verwerkt waven. Verder gedroogd koffiedik en allerlei bloembollen. Consumptie-ijs Van gewoon consumptie-ijs werden wat meer monsters genomen, room-ijs kwam minder voor. Van de 375 onderzochte monsters consumptie-ijs be vatten er.56 te veel becteriën (meer dan 100.000 per c.c.). 9 coli-bacteriën, 22 vertoonden een positieve reactie van Storch. 61 Monsters hadden een bac teriën-cijfer tusschen 25.000 en 100.000. Van 32 mon sters room-ijs bevatten er 8 te weinig room, van 4 was 'het baeteriëncijfer te hoog. 1 bevatte coli- bacteriën en 5 reageerden positief met de reactie van Storch. Bij de bereiders werd op een meer hygiëni sche behandeling aangedrongen en op verbeteringen gewezen. De indruk werd verkregen, dat deze voorlichting wel succes had. Zeep Verschillende zeepsoorten en zeeppoeders bevat ten te weinig Vetzuur terwijl vrij alkali of water glas aanwezig was. Bij zelfwerkende waschmiddelen was zoowel het actieve zuurstof als het vetgehalte te laag. Er kwamen talrijke waschmiddelen voor onder fantasienamen, waaruit de samenstelling en de al of niet schadelijke werking, niet bleek. Zoo veel mogelijk werd er naar gestreefd deze afwij kingen te bestrijden. Uitreiking inlegvellen te Haarlem WOENSDAG O EN R. Voor de uitreiking van inlegvellen voor de distri butiestamkaart is het morgen Woensdag de beurt aan de letters O en R. Bon dertien van de reservekaart moet worden ingeleverd. Hooge straffen voor clandestiene slachters Twee Haarlemmers slachtten 24 kalveren Johannes van Anema te Haarlemmerliede werd wegens het slachten van twee varkens tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Nicolaas Wempe te Haaarlem werd wegens medeplichtigheid tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De varkens waren voor eigen gebruik bestemd. De slachtingen hadden plaats gehad na het in wer king treden van het Economisch Sanctiebesluit. Jacobus Theodorus Antonisse en Berend Jan van der Sluys beiden te Haarlem werden ieder tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden in Juli en Augustus van het vorige jaar 24 kal veren geslacht. Beiden waren reeds eerder door den Haarlemschen Economischen Rechter veroor deeld. Haarlemsche Politierechter. EÉN ZONDERLINGE HUURDER. Een huurder verliet zijn woning en nam daarbij verschillende dingen mee, (o.a. een groot, mooi vloer zeil), die hem bij het huren van het perceel waren afgestaan om te gebruiken, maar niet om te b e- h ou den. Hij zeide toen, dat de makelaar hem het recht op die zaken had gegeven, maar zooals te be grijpen is, was daarvan geen sprake. Nu, voor den Politierechter, beweerde hij, dat hij zich niet bewust was geweest, door medeneming der verschillende artikelen, zich aan een misdrijf te heb ben schuldig gemaakt. Hij dacht dat hij alles mocht houden! Intusschen had de eigenaar, door de verkeerde han deling van den huurder, f 70 onkosten gehad. De zonderlinge huurder kreeg, conform den eisch, f 30 boete of 30 dagen hechtenis, met last tot afgifte van de medegenomen goederen. IN DRONKENSCHAP. Een sleger te Haarlem mhad in December van het vorig jaar bij de firma Gerzon een ruit van f 100. waarde ingetrapt en zich daarna uit de étalage ei overhemd en twee dassen toegeëigend: De Officier vestigde de aandacht op het blanco strafregister van verdachte en was overtuigd, dat deze den diefstal niet zou hebben gepleegd, als hij niet dronken was geweest. De eisch luidde 3 weken ge vangenisstraf, het vonnis f 25 boete of 25 dagen hech tenis en vergoeding van de schade aan de firma Gerzon. WINKELDIEFSTAL. Een gehuwde Haarlemsche juffrouw had een japon bij de firma C. en A. Brenninkmeyer weggenomen. Zij had de japon toen de verkoopster even afwezig was, onder haar eigen japon aangetrokken en daar over haar mantel aangedaan. Intusschen werd de diefstal toch bemerkt.- Zij toonde nu veel berouw en beloofde, dat „zoo iets nooit meer zou voorkomen". ..Mag ik asjeblieft een boete?" vroeg zij, toen de Of ficier een gevangenisstraf van 1 week had gerequi- reerd. De Politierechter wilde daaraan voor dezen keer voldoen en veroordeelde haar tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN VET. Niet minder dan dertien slagers kwamen nu in drie groepen voor den rechter. Zij allen hadden zich in het Openbaar Slachthuis van de door hen geslachte koeien, telkens kleine gedeelten vet toegeëigend, ten nadeele van de Ned. Veehouderij Centrale. Zij allen op één na werden, conform den eisch. gestraft met f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De ecne, die bijna 10 K.G. ontvreemd had. niet alleen voor eigen gebruik maar ook om met St.- Nicolaas aan zijn moeder en verdere familieleden te geven, hoorde 14 dagen gevan genisstraf tegen zich elschen. waarvan de Politierech ter 4 dagen afdeed. De Inspecteur van het Slachthuis, die als getuige werd gehoord, deelde mede. dat deze slager ook al gestraft was, doordat hem de toegang tot het Slachthuis was ontzegd. Zilveren doktersjubileum van Tjebbo Franken Ter gelegenheid van zijn zilveren doktersjubileum op 23 Febr. a.s. zal dokter Tjeb bo Franken op Zondag 22 Febr. van 35 uur te zijnen huize re ceptie houden. Er heeft zich uit zijn patiënten kring een comi té gevormd, dat den jubilaris bij den aanvang de zer receptie zal complimeptee- ren. Dit comité be staat uit de da mes N. Pliester- de Vries. E. Kimman-Marti- not. S. RhodiusBunge, F. Röell-Steenberghe en de heeren Bekelaar, M. v. d. Bijl, M. Dixon, Taco Mulder en H. Roosemalen. Het comité „verwacht, dat veel patiënten ter recep tie zullen komen en stelt zich ook voor dokter Fran ken een herinnering aan dezen feestdag aan te bie den,* waartoe patiënten, die dit zouden verlangen, kunnen bijdragen door bemiddeling van het comité lid Taco Muider, Nieuwe Gracht 53 (giro 33849). Dokter Franken heeft zich behalve aan de genees kunst ook gewijd aan tooneel en litteratuur. Van zijn hand verschenen o.a. „Studentenhaver". „Tusschen Leven en "Dood", „Lentekalveren", „Het Bloembollen- boek", Rond het Huis van den Dokter" en „Leeuwke de Geus". Ook voor het tooneel heeft hij zich altijd bijzonder geïnteresseerd. Hij is sedert vele jaren lid het Hoofflbestuur van het Ned. Tooneelver- bond, hij is ook eenige jaren voorzitter van dit ver bond Tjebbo Franken (archief H.D.) De inwisseling der radioluistervergunningen 's GRAVENHAGB Febr. Ter voorkoming van mis verstand en onnoodige correspondentie wordt in verband met de inwisseling der radio-luistervergunningen, de aan dacht gevestigd op het volgende: Bij verordening van den Rijkscomissaris d.d. 19 Dec. 1940. houdende maatregelen op het gebied van den Ned. Omroep, gingen de technische zendinrichtingen en goedgekeurde radio-distributie-cen- trales in eigendom over naar het rijk en werd het P. T. T.- bedrijf belast met de oprichting en het in stand houden daarvan. Tevens werd het recht om radlo-uitzendin'gen te ontvangen verbonden aan het bezit van een luistervergun ning. Het P. T, T.-bediijf, c.q. de betrokken dienstafdee- lingen. werd belast myt de heffing en administratie der luisterbijdrage, het verleenen van ontheffingen en vrij stellingen, en de controle op de naleving der voorschriften, tegen overtreding waarvan hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van maximaal duizend gulden kan worden gevordercf Den directeur-generaal der P. T. T. werd de uitvoering dezer verordening opgedragen. In een uitvoeringbesluit d.d. 27 Dec. 1940 vaardigde deze hierop betrekking hebbende voorschriften uit. De luisterbijdrage kan men voldoen door het plakken an maandzegels voor den vijftienden van iedere maand, of door storting of overschrijving op postrekening no. 400200 van het staatsbedrijf der P. T. T.. per kwartaal, half jaar of heel jaar, voor den vijftienden dag van eiken termijn. De luisterbijdrage der aangeslotenen op een radio-distributiecentrale wordt automatisch verrekend bij inning der abonnementskosten. Door de aansluiting zelve worden dezen geacht in het bezit te zijn eener luister- vergunning. De gelegenheid tot inwisseling der lulstervergunningen staat voor hen, die hun bijdrage voldoen door het plakken van zegels, op voor ieder bepaalde dagen open aan de post kantoren tot 12 Maart. Wie voor dien datum daartoe geen gelegenheid heeft gehad, moet de volgeplakte kaart op zenden naar de derde afdeeling hoofdbestuur P. T. T., afdeeling administratie luistervergunning, te 's Graven- hage. Hij is feitelijk in overtreding. Degenen, die hun luisterbijdrage voldoen door giro-stor ting krijgen hun nieuwe luistervergunning toegezonden. Wie een luistervergunning had. behoeft dus niet opnieuw aangifte te doen van het bezit van een radio-toestel. Evenmin dienen aangeslotenen van een radio-distributie- centrale aangifte te doen aan bovengenoemd adres Slechts in geval van aan- of afschaffing van een toestel dient aangifte te worden gedaan met gebruikmaking van een ten postkantore verkrijgbaar formulier en voorts op dezelfde wijze bij verhuizing uiterlijk 7 dagen daarna. Voot het indienen van verzoeken tot ontheffing of vrijstelling dient een eveneens ten postkantore verkrijgbaar formulier te worden ingevuld, tdat na volledige en duidelijke invulling en onderteekening in de daarbij verstrekte enveloppe rechtstreeks kan worden doorgezonden naar het gemeen tebestuur. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de post kantoren, voor de verzftrging der radioprogramma's uit sluitend tot den Ned. Omroep te Hilversum. (A. N. P.). EXAMENS DIVERSE. Geslaagd voor diploma C scheepswerktuigkunde de heeren J. Kroon en G. Oostendorp, beiden te Haarlem; geslaagd voor het eerste deel van diploma C de heer A. Mooij, te Haarlem. NED. VROUWEN ELECTRICITEITSVEREENIGING. De afd. Haarlem van de Ned. Vrouwen Electricï- teitsvereeniging houdt Donderdag 19 dezer een leden vergadering in Brinkmann. Nadat voor de pauze de gebruikelijke agendapunten der jaarvergadering zijn behandeld zal mevrouw A. Wolthers-Arnolli een in leiding houden over het onderwerp: „Wat doet de N.V.E.V. voor de vrouwen in oorlogstijd". De algemeene jaarvergadering der vereeniging zal. blijkens een mededeeling op de convocatie, in April te Haarlem worden gehouden. GEBEDSURE VOOR VROUWEN. Te Haarlem zal op 20 Februari een gebedssamen komst worden gehouden in de kapel van Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan 26. De ontvangst voor deze samenkomst, die onder lei ding staat van mevrouw A. Drost-Felix, heeft te kwart voor vier plaats. TWEE VROUWEN DOOR KOLENDAMP BEDWELMD 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. Een werkster, die zich gistermorgen naar een perceel aan de Bego niastraat begaf, dat bewoond wordt door de gezusters H. en F. van Z., resp. 65 en 64 jaar oud. vond het vreemd, dat op haar herhaald bellen niet opengedaan werd. Daar zij zeker wist, dat de beide dames op dat oogenblik thuis waren, waarschuwde zij een agent, die via de woning van de buren en een bovenlicht het huis binnendrong. Hier trof hij de beide bewoon sters in bewusteloözen toestand voor de kachel aan. Zij zijn naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Bij een nader onderzoek bleek, dat de kachel te veel gesloten was geweest, waardoor zich kolendamp ont wikkeld had. Een der zusters, die inmiddells verhoord kon worden, vertelde dat zij Woensdagavond be dwelmd geraakt was. De andere dame was hedenoch tend nog niet tot bewustzijn gekomen. Haar toestand is ernstig. Welke bonnen zijn thans geldig? Van J5 tot cn met 21 Februari: 5ro°5 J ra".tB' Brood of gebak 09B Brood rants. 09A Vleesch 1 rants. Vleesch of 09B yi.waren rants. vleeschwaren Van 8 tot en met 21 Februari: 08A Aardappelen l.}4 K.G. Aardappelen 08B Aardappelen fcj K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en met 28 Februari; 09A Aardappelen K.G. Aardappelen 09B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202. 1 rants. Bloepi brood of gebak 06D en 07D res. 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 0CA-09A Melk I 3y, L. Melk 06B-09B Melk I 1 $4 L. Melk Van 10 Februari tot en met 18 Februari: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 en 07 is ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Februari:' 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 94B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Japanners brachten reeds 33 duikbooten tot zinken TOKIO, 16 Febr. (D.N.B.) In zijn heden voor den Rijksdag gehouden rede heeft de minister van marine admiraal Sjimada medegedeeld dat de Japanners se dert het uitbreken van den oorlog met Engeland en de Ver. Staten in tota.al 33 vijandelijke duikbooten tot zinken hebben gebracht. Reeds tijdens den veldtocht op Malakka opereerden Japansche duikbooten in de Indische wateren. Zij belemmerden daar het vijandelijke handelsverkeer en de étappe-verbindingen van den vijand. Door den val van Singapore is Japan in «staat zijn controle ter zee en in de lucht ook tot den Indischen Oceaan uit te strekken. Sovjets verliezen ruim 2000 man in den Zuidelijken sector Mislukte doorbraakpoging bij Leningrad Het D.N.B. meldt: Nadat de bolsjewisten reeds den 13en Februari in een sector van het Zuidelijke deel van het Oostelijk front 2.000 man hadden verloren, zetten zij den 14en Februari hun aanval op de Duitsche stellingen voort. Weer sloegen de onvermoeid strij dende Duitsche troepen de poging van den tegenstan der af. Tot den avond van den 14en Februari bleven alleen voor de linies van een corps in dit gebied 2250 gesneuvelde bolsjewisten liggen. Van bevoegde zijde wordt verder aan het D.N.B. gemeld: Terwijl op verscheidene plaatsen van den Noordelijken sector van het Oostelijke front plaatse lijke bolsjewistische aanvallen, die zonder uitwerking bleven, den 14den Februari werden afgeslagen, heb ben ook voor Leningrad Duitsche troepen een poging tot doorbraak der bolsjewisten, die met sterke infan terie strijdkrachten werd ondernomen, verijdeld. Of schoon deze aanval door vijandelijke artillerie en enkele pantserwagens werd gesteund, gelukte het den bolsjewisten, die in breede en dicht opeenvolgende golven opereerden, nergens in de Duitsche linies door te dringen. Het goed geplaatste afweervuur van Duit sche infanterie en artillerie sloeg de bolsjewistische formaties, die voor den aanval gereed stonden, 'reeds voor de Duitsche stellingen onder zoo groote verliezen uiteen dat de bolsjewisten zich na eenigen tijd reeds weer moesten terugtrekken. Desondanks herhaalde de vijand in den loop van den dag zijn aanvallen op de zelfde plaafs nog eenige malen zonder zijn doel te be reiken. Den avond van den 14den Februari werden op het slagveld ongeveer 800 gesneuvelde bolsjewisten geteld. UIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. Door de recherche is een 54-jarige schilder aangehou den, die eenige broodbonnen heeft vervalscht en deze wilde "gebruiken. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. In een warenhuis alhier is een 53-jarige vrouw uit Hll- legom aangehouden, die aldaar enkele winkelartikelen had weggenomen. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. ZURICH 17 Febr. (A. N. P.) Zondag j.l. zijn ip Zürich wielerwedstrijden gehouden. Behalve de Duitschers Kllian. Vope! en Lohmann startten ook onze landgenooten Van der Voort en Peilenaars in een koppelwedstrijd van drie uur Het werd een klinkende overwinning voor de Neder landers. Zij legden in deze drie uur niet minder dan ruim 137 K M. af en maakten dus een uureemiddelde van 45.87" K M. Dit beteekende dus een mooie revanche op Kilian- Vöpel. waarvan onze landgenooten op dezelfde plaats twee weken geleden verloren. De Duitschers moesten thans met de derde plaats genoegen nemen, met twee ronden achter stand. Als tweede plaatste zich het Italiaansche koppel Rossi—Vanni op een ronde achterstand VERDUISTEREN van 18.55 tot 8.52 Maan 17 Febr. onder 21.37,18 Febr. op 10.12 Aan hot Oost front. Eon af- deeling van een divisie op marscli met haar wagen trein. Ondank? de heersohende koude trekken de mannen vastberaden naar hun nieu we stellingen. Orbls- Holland P.K.8chmidt Bijgaande kaart geeft 't eiland Sumatra weer. In hel Zuid-Oosten bij het eiland Hanka vindt men de stad Palembang die thans door de Ja panners is bezet. Palerrt- bang Ligt aan de Moesi. 83 km. van de kust en telt 109.000 inwoners. De stad bezit uitgestrek te olievelden. Do voor naamste cultures van dc omgeving zijn rijst, koffie, tabak, rubber en katoen. _RL='.:Ls7.Li_ I ILJ LiMPotufbcue DöracTEu PM.CMB&U& QjfiMBl 6CUK0ELEU SUMIlTPAb WC5TlArtT TfiPfi.UOCLl PKXIW CU OUDCPUOOOlO UO *AU&KA - - asisTruT ces Buuron JÖÜVERWEMEUTEKI 95TKU5T VAU SUMATBA 'rVI KAART VA N RELT Singapore wordt basis voor Japansche operaties Vestingen onmiddellijk na de capitulatie in bezit genomen TOKIO, 17 Februari. (D N.B.) Majoor Nakaji- ma, van de persafdeeling van het Japansche le ger, heeft_ Maandagavond in een radiotoespraak Singapore de beste basis genoemd voor de toe komstige Japansche operaties. Over de beteekenis, die Singapore voor Engeland gehad heeft, zeide hij: „Engeland beheerschte eens de zeven zeeën en bezat een vijfde deel van de geheele wereld, maar voor het grootste deel lagen de Britsche bezittingen in Azie. Landen als Indië, Birma. Malakka en Australië vorm den de grondslagen van de Britsche hegemonie in de wereld. Singapore was niet alleen het voornaamste steunpunt voor de beheersching van Azie. doch ook voor de ontplooiing der Britsche wereldpolitiek. Na schildering van de moeilijkheden met klimaat en terrein op Malakka, roemde majooj Nakajima het tempo van den Japanschen opmarsch. De troepen heb ben op Malakka hun opmarsch over duizend K.M. zon der pauze voortgezet. De veldtocht toont vooral de flinkheid van de Xapansche gemotoriseerde eenheiden aan. De sterke Japansche formaties, die als reserve m den veldtocht van Malakka zijn achtergehouden, kun nen thans in andere gebieden optreden", zoo besloot majoor Nakajima. Onmiddellijk na de capitulatie van Singapore neb ben Japansche vlootstrijdkrachten. naar Domei meldt de vestingen op en om het eiland Singapore in bezit genomen en tegelijkertijd een aanvang gemaakt met het opruimen der mijnen in de wateren in de omge ving Intusschen hebben schepen der Japansche vloot hun aanvallen op schepen voortgezet, die uit Singa pore-waren gevlucht. De Britsche strijdkrachten, die op de eilandvestmg tot de overgave genoodzaakt werden, zouden ongeveer 60.000 man sterk zijn, van wie on8eveer 15 000 Engel- sche en 15.000 Australiërs, de overige 30.000 Indiërs Voorts wordt bekend dat zich in de stad Singapore op het oogenblik van de bezetting nog ongeveer een mil- lioen menschen bevond, onder wie 120 E^gelsche vrou wen en kinderen. Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend dat Singapore voortaan een nieuwen naam zal dragen. De vroegere Britsche vesting zal van nu af aan heeten Sjonanko. (Lichtende Zuidhaven). MORGEN OFFICIEELS FEESTEN- IN JAPAN. TOKIO 16 Februari. (D.N B.) Naar hier bekend wordt gemaakt, zullen de offieieele feesten ter gele genheid var. den val van Singapore in heel Japan plaats vinden op 18 Februari a.s. Tojo over Jen val van Singapore Alle belangrijke Britsche en Amerikaan'sche steunpunten in Oost-Azië in Japansche handen De Japansche premier Tojo heeft in een uit voerige verklaring in den Rijksdag znn standpunt bepaald omtrent de situatie in Oost-Azie nai de capitulatie van Singapore, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio. De val van Singapore, aldus verklaarde hij, be- teekent de bezetting van alle belangrijke Britsche en Amerikaansche steunpunten in Oost-Azie door de Japansche troepen. De Japanners zullen voort durend de operaties in Birma voortzetten om de Britsche militaire steunpunten te veroveren en om dezen Anglo-Amerikaanschen ravitailleeringsweg voor Tsjoengking te blokkeeren. De Japanners denken er in het minst niet aan de Birmeesche bevolking als hun vijand te be schouwen. Als deze bevolking bereid is met Japan samen te werken bij de afschudding van de oude Britsche kluisters, zal Japan aan de bevolking gaarne zijn positieve medewerking verleenen bp de vorming van een „Birma voor de Birmeezen". Tojo merkte voorts op dat Voor-Indië thans de beste gelegenheid heeft om het meedoogenlooze despotisme van Groot-Brittannië af te schudden en deel te nemen aan den opbouw van de Groot-Azia- tisehe welstandssfeer. Tojo verzekerde voorts dat Japan ook de wen- schen en de traditie der bevolking van Ned.-Indie -zal respecteeren, indien deze de bedoelingen van Japan begrijpt en bereid is aan den opbouw van een' grooter Oost-Azië mee te werken. Omtrent het China van Tsjoengking merkte Tojo op dat dit met het oog op den voortdurenden op marsch der Japansche troepen in Birma veroordeeld is binnenkort afgesneden te worden. Het bewind van Tsjang-Kai-Sjek is geïsoleerd en hulpeloos en Japan is voornemens dit bewind met alle vast beradenheid den doodsteek toe te dienen. De staats man gaf evenwel de verzekering dat Japan's stand punt jegens de bevolking van China dusdanig is dat het streeft naar broederlijke aaneensluiting met haar. Nopens Zuid-Amerika en andere neutrale lan den verklaarde Tojo dat hij de vaste overtuiging koestert dat zij de werkelijke bedoelingen van Japan begrijpen en zich niet onder pressie van Amerika en Engeland genoopt zullen zien voor deze landen de kastanjes uit het vuur te halen. Met betrekking tot Australië en Nieuw-Zeeland heeft Tojo in zijn reeds gemelde rede verklaard, dat deze landen een onnoodigen oorlog, waarbij zij zich op de Vereenigde Staten en Groot-Brit tannië zouden moeten verlaten dienen te vermijden. De toekomst van Australië zal ervan afhangen, of het tegenover Japan een rechtvaardige en billijke houding aanneemt. Overigens mag de val van Singapore, aldus ein digde Tojo. niet leiden tot verslapping van het mo reel van het Japansche volk tot aanmatiging Japan zal nog nauwer samenwerken met zijn oondge- nooten en de militaire operaties krachtig voort zetten om de vernietigendste slagen toe te brengen aan de Ver. Staten, Groot-Brittannië en hun satel lieten. Toen Tojo in het parlement verscheen werd hij met spontaan gejuich verwelkomd. Zelden heeft het "parlement een zoo gedenkwaardige bijeenkomst gehouden. Beide huizen waren overvol, evenals de diplomatenloges. De rede van Tojo werd steeds weer door bij vals betuigingen onderbroken. Duitschland strijdt voor Europa. Ingesloten bolsjewistische formatie vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 16 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In den centrale sector van het Oostelijk front werd een der ingesloten vijandelijke formaties ver nietigd. Achthonderd gevangenen en 42 kanonnen vielen ons- in handen. Ook in de andere frontsec toren leed de vijand nieüwe zware verliezen. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrach ten werden gisteren bij twee eigen verliezen 46 vijandelijke vliegtuigen vernield. In het Kanaalgebied plaatste een blokkadebreker in een kort gevecht met vijandelijke motortorpe- dobooten verscheidene treffers. De ondergang van een Britsche motortorpedoboot is waarschijnlijk. In Noord-Afrika hadden plaatselijke aanvallen van Duitsch-Italiaansche strijdkrachten een ge slaagd verloop. Op Malta werden door bomtreffers van Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen aanzienlijke vernie lingen onder de militaire installaties cn kade-in richtingen van de haven van La Valetta aangericht Bij luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland werden drie op den grond staande Britsche bom menwerpers vernield en benzine-dépöts in brand geworpen. In luchtgevechten boven Malta en in het Oostelijk deel van de Cyrenaica schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 Britsche vliegtui gen neer. In het slagen van de doorbraak onzer zeestrijd- krachten door het Kanaal hebben de onder bevel van kapiteln-ter-zee en commodore Ruge staande mijnenvegers alsmede escorte-vaartuigen een groot aandeel gehad". Val van Palembang. Te Batavia bevestigd. Naar het A.N.P. uit Stockholm verneemt!, beves tigt de Londensclie nieuwsdienst, dat de Japan ners Palembang hebben bezet. De Britsche Nieuwsdienst noemt het verlies van het Ned. Indische oliecentrum Palembang „een zwaren slag". Deze dienst meldt verder dat het grootste deel van Sumatra, vooral de olievelden in het Noorden, reeds zijn afgesneden. Den geallieer den blijven nog slechts de petroleumvelden van Java over. die echter, naar de Britsche Nieuwsdienst constateert, niet toereikend zijn om hun behoeften te dekken. (V.P.B.). Palembang een stad mei ruim 100.000 inwoners, waaronder 1900 Eui-opeanen, ligt aan de Moesi, die met haar vele zijrivieren het grootste gedeelte der residentie Palembang afwatert. Hoewel de stad op vrij grooten afstand van de monding ligt, is zij voor groote zeeschepen bereikbaar. Door deze omstandigheid en door culturen en mijnbouw in wijden omtrek heeft Palembang zich tot oen belang rijke handelsstad met uitvoer van rubber, koffie, steenkool en olieproducten ontwikkeld. Daartoe werkt ook de spoorlijnverbinding met de olie- en steenkoolvindplaatsen mede, terwijl Palembang door. het vliegveld bij Talangbetoetoe in het lucht verkeer was opgenomen. De oliewinning geschiedt o.m. bij Moearaenim en Lahat, eenige honderden kilometers ten Westen van Palembang gelegen, en de ruwe olie wordt in pijp leidingen naar Palembang vervoerd. De exploitatie is in handen van de Bataafsche en de Nederlandsrihe Koloniale Petroleum Maatschappij. Bovendien gaat de olie uit het Djambigebied, waar de Ned. Indische Aardolie Maatschappij werkzaam is. in een onder- grondsche leiding van 268 kilometer lengte naar Palembang. Totaal wordt op Sumatra ruim 4' mil- lioen ton olie, d.w.z. ruim de helft der Ned. Indische productie gewonnen. De raffinaderijen bevinden zich enkele kilometers ten Oosten der stad aan de Moesi..Zij zijn de groot ste van Ned. Indië. De installaties van de Bataafsche bij Pladjoe hebben een capaciteit van 2.35 millioen ton jaarlijks, terwijl die van de N.K.P.M. nog iets grootere capaciteit bezitten. Vluchtelingen uit Singapore te Batavia Verplaatsing van het geallieerde opperbevel naar Australië verwacht GENèVE, 16 Februari. Het D.N.B. meldt: In een speciaal bericht, uit Batavia meldt de „Daily Mail" dat Batavia op het oogenblik door vluchte lingen uit Singapore en van het Maleische schier eiland wordt overstroomd. Geen der vluchtelingen kan beweren dat hij gemakkelijk heeft kunnen vluchten. De schepen, waarmede de vluchtelingen naar Batavia voeren, zijn onderweg door de Ja panners getorpedeerd of minstens uit de lucht aan gevallen. De meeste vluchtelingen bezitten nog slechts de kleeren die zij dragen en deze ontbreken zelfs bij velen. Tenslotte meldt de „Daily Mail" dat de militairen in Batavia reeds er van spréken dat het opperbevel van de geallieerden in Oost-Azië spoedig naar Australië zal worden overgeplaatst. Australië treft uitgebreide verdedigingsmaatregelen „Eikeen in dienst der regeering" STOCKHOLM, 17 Februari. (D.N.B.). Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Sydney meldt, heeft de Austalische minister-president, Curtin, bekend ge maakt dat de ministerraad aan het oorlogskabinet heeft opgedragen de noodige maatregelen te nemen om de geheele bevolking en alle hulpbronnen des lands, zoowel de menscnelijke als de materieele, voor de verdediging te mobiliseeren. Curtin voegde hieraan toe: dat wil m. a. w. dit zeggen dat elk menschelijk wezen in dit land, of het wil of niet. zich thans in dienst der regeering bevindt om voor de verdediging van Australië te werken.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1