T) Sitocp I3)0fiiicitiöi Sanapirin qqq TOBIAS flaiclneklilge HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 17 Febr. 1742 Neerland's jeugd aan het werk Voor deze week geven we een eenvoudig werkstuk je, een lucifershanger, die zeker gemaakt kan worden door kinderen van 9 jaar af. De figuurtjes zijn ge maakt op ruitjes van 2 c.M., zoodat je alles gemakke lijk kunt nateekenen. We gebruiken een stukje 4 mm. triplex, dat goed glad geschuurd wordt, en waarop de teekening wordt aangebracht. Het plankje wordt daarna uitgezaagd, de kanten worden geschuurd en de vogeltjes worden mooi ge kleurd met waterverf of plakkaatverf. Vervolgens za gen we een plankje ter grootte van d^i witten rechthoek op de teekening en dan hebbe%,we nog noodig een klos je van vurenhout, dat zoo groot is, dat we daarover het omhulsel van een lucifersdoosje kunnen schui ven. Zooals op de teekening van „terzijde" is te zien, spij keren we op het plankje met de vogels eerst een reepje triplex van 2 mm., dan het klosje, vervolgens weer een reepje dun triplex en tenslotte spijkeren we met een paar koperen nageltjes het voorplankje vast. We kunnen in het plankje bij „de maan" een gaatje maken om het voorwerpje op te hangen óf we maken aan de achterzijde „een ophangertje". Als 't voorwerp klaar is, kunnen we het in de was zetten of verniesen. Oudere jongens kunnen deze lucifershanger zéér mooi maken met gekleurd fineer Dit leent zich.daar voor heel goed. We kunnen het werkstukje ook maken van karton, b.v. van leerbord; alleen het klosje moet van hout worden gemaakt. De teekening kan ook nog gemaakt worden op wit teekenpapier, vervolgens worden ge kleurd met ecoline en dan worden geplakt op een stuk dik strookarton. Eerst plakken en dan uitsnijden! En nu.... aan den arbeid! Uitreiking inlegvellen distributiestamkaart i 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. De secretaris generaal van het departement, van Landbouw en Visscherij vestigt er met nadruk de aandacht op, dat leder er in zijn eigen belang voor zorg dient te dra gen, dat hij op de daartoe door de plaatselijke distri butiediensten bekend gemaakte tijdstippeq het inleg vel voor de distributiestamkaart afhaalt of doet af halen. Bij de uitreiking vafi bonkaarten voor voedings middelen zal namelijk voortéan zoowel de distributie stamkaart als het bijbehoorende inlegvel dienen te worden medegebracht. Daar de eerstvolgende' uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen reeds in de maand Maart 1942 zal plaats hebben, is het noodzakelijk, dat ieder er voor zorg draagt in de maand Februari in het bezit te zijn van het vereischie inlegvel. Indien men zich hieraan niet houdt, loopt mèn de kans de in Maart uit te reiken bonkaarten niet of te laat te zullen ont vangen. Personen, die vetzuimd hebben op de door den plaatselijken distributiedienst bekend gemaakte tijd stippen hun inlegvel af te halen, dienen zich zoo spoedig mogelijk alsnog met den distributiedienst in verbinding te stellen. Zooals bekend, dient de distri butiestamkaart en dé bon reserve „13 A", reserve „13 B", reserve „13 C" of reserve ,,13 D" bij het afha len der inlegvellen te worden medegebracht. Naar aanleiding van de in de pers verschenen mede- deeling dat wie verhinderd is het inlegvel af te ha len, de stamkaart met bon 13 van de bonkaart „re serve" aangeteekend kan opzenden naar het distribu tiekantoor. wordt.er nog op gewezen, dat dit uitslui tend geldt voor het geval het den belanghebbende ten eenenmale onmogelijk is in zijn woonplaats het hem toekomende inlegvel af te halen of t e d o e n afhalen. Dit zal dus slechts bij hooge uitzondering voorkomen. Bonnenadministratie behoort in orde te zijn 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. Ondanks herhaalde lijk gegeven waarschuwingen blijkt bij contfóle op bedrijven o.a. van boter- en kaasproducenten en bij de betreffende handelaren, dat deze niet voldoende distributiebonnen respectievelijk toewijzingen kunnen overleggen over de door hen afgeleverde producten. Met nadruk wordt er van de zijde van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nogmaals op gewezen, dat de bonnenadministratie steeds nauwkeu rig en volledig dient te worden bijgehouden en dat steeds het juiste aantal bonnen en toewijzingen op het bedrijf aanwezig dient te zijn evenals de voorraad producten, zooals deze volgens de administratie moet bedragen. In dit verband verdient het de aandacht, dat een boterhandelaar in het Westen des lands on langs door den tuchtrechter tot een boete van f 10.000 ls veroordeeld wegens een tekort aan distributiebe scheiden. Dit vonnis zij een ieder nogmaals een waar schuwing om bonnentekorten te voorkomen. (A.N.P.) EXAMENS GESLAAGD Hoofdpijn - Kiespijn stilt op de beste en vlugste wijze. Neder/andschBuisje 4-0 ct UITGAAN Heden, DINSDAG 17 FEBRUARI. Gem. Concertzaal: Paedagogisch Concert H.O.V., 7-30 uur. Stadsschouwburg: „Loop naar de maan", door de „Kliek" revue 7.30 uur. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 2, 6.3C 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 6.30 en 8.45 uuj\ Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2:30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten: „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Pension Jlustig", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma 0. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 16197. waarin een klein volk groot kan zijn WJNTERHULP - COLLECTE 27 en 28 FEBRUARI Uit de wereld van den arbeid Organisatie der bedrijfsgemeenschap. Bedrijfswedstrijden. IL Wie ln de hoofdafdeelingen van het Dultsche Arbeids front of ln de bedrijven zelf een kijkje neemt ln het werk der bedrljfsgemeenschappen. merkt al zeer spoedig, dat hier geen sprake is van een ambtelijk apparaat, dat uit sluitend volgens de voorschriften van boven naar beneden werkt. Integendeel, overal bemerkt men dat er twee krachtstroomen zijn, die elkaar ontmoeten: het werkelijke kloppende leven in de bedrijven zelf, dat zijn daadkracht en verlangens omhoog stuwt en de ordenende, leidende en opvoedende kracht van het Duitsche Arbeidsfront, dat als vertegenwoordigster der volksgemeenschap het arbeids leven in de juiste banen voert. De verpersoonlijking van het knooppunt van deze beide krachten, de man, die eenerzijds midden tusschen de werkers van het bedrijf staat en hun „vertrouwensman" is en die anderzijds het toezicht, maar ook het gezag van het Arbeidsfront vertegenwoordigt, is de „Betriebsob- mann". Laten wij hem in het Nederlandsche gemakshalve „bedrijfs.voorman'\ noemen. Dit woord is eigenlijk zelfs heel goed, want een voorman ls hij. Deze centrale figuur immers, aangesteld door het Arbeidsfront en voor arbeids zaken daaraan verantwoording schuldig, is een lid van het personeel, een werker uit het bedrijf. En geen „vrij gestelde". Meer dan dat: hij moet in zijn vak, of hij nu kantoorbediende of bankwerker is, uitmunten en hij moet dat vak ook voortdurend blijven uitoefenen, zij het ook slechts voor een deel van den werktijd. Want: „alleen prestatie telt"! De man die het sociale gezag en de mo- reele kracht van het Arbeidsfront vertegenwoordigt, moet zelfs gezag hebben tegenover zijn medewerkers. En dit ge zag mag geen afgeleid gezag zijn, maar moet in hemzelf berusten. Het kan alleen daarop gegrond zijn, dat hij een even goed. liefst een beter werker is in zijn eigen vak. dan wie hij lelden en verzorgén moet. Daarenboven moet hij een man zijn met een warm sociaal-voelend hart, een scherpen, menschkundlgen blik en een klaar en krachtig besef van het belang der volks gemeenschap. Want hij is, wij zeiden het reeds, als ver tegenwoordiger van het Arbeidsfront, tevens drager en vertegenwoordiger van de leidende gedachten, die Ar beidsfront, partij en staatlelöing bezielen. Natuurlijk heeft hij helpers. Allereerst is daar de .ver- trouwensraad", een soort bedrijfsraad, die een voortzet ting vormt van de vroegere personeelscommissies, typi sche „vertegenwoordigers" van de „belangen" der arbei ders. Thans is hun functie geheel anders en betreft vrijwel uitsluitend raadgeving in sociale aangelegenheden, vooral ln groote bedrijven, nu loononderhandelingen e. d. immers in de bedrijven zelve weinig of niet meer plaats vinden, maar voor de „vakafdeelingen" ln de leiding van het D. A. F. centraal en contractueel geregeld worden. Daar, waar een werkelijk vertrouwen bestaat tusschen bedrljfsvoorman en personeel eenerzijds en den bedrijfs leiders anderzijds, wordt trouwens de taak van dezen be drijfsraad steeds kleiner. Want de voorman heeft ook nog andere helpers. In een middelgroot bedrijf reeds, ls het personeel in bedrijfscel len ingedeeld, die ieder hun voorman hebben, die den bedrijfsvoorman inlichten over de nooden en zorgen van zijn groep en zijn maatregelen doorvoeren. Wij spreken uitdrukkelijk van „nooden en zorgen". Immers wij bele ven hier een gemeenschap, die niet de contractueele werknemers in een bepaald bedrijf bindt, maar de raen- schen, die met dit bedrijf verbonden zijn. D. w. z. dat de goede bedrijfsgemeenschap zich niet alleen uitstrekt over de beroepsvragen, maar ook over het particuliere leven van den werker, indien deze of zijn gezin hulp noodig heeft, bij ziekte, gebooïte of dood. De werkelijke kame raadschap Immers houdt niet op bij de poorten van fabriek, maar blijft ook daarbuiten bestaan. In deze kameraadschap is ook de bedrijfsleider besloten - indien hij een goed bedrijfsleider is. Hij blijft de alleen verantwoordelijke man voor resultaten en menschen van het bedrijf de kapitein op het schip. En de bedrijfs voorman en de bedrijfsraad hebben hem voorstellen te doen over alle zaken het personeel betreffende waarbij dan echter de voorman, als gezagvoerder van het Arbeids front tevens het toezicht op de richtige naleving der so ciale voorschriften heeft uit te oefenen. Daar waar alles zeer goed is, waar ook de bedrijfsleider volkomen doordrongen ls van zijn soclallstlschen plicht jegens de gemeenschap, wordt vanzelf de taak van den voorman minder zwaar en zou men zich zelfs kunnen in denken, dat bedrijfsleider en voorman in een persoon vereenigd zouden kunnen zijn. Maar zoo ver ls het voor- loopig ook in Dultschland nog niet. Naast de verticale organisatie, is er nog een horizon tale denkbaar. Wanneer het bedrijf grooter ls en de taak van den voorman te zwaar zou worden. Dan kan hij de zorg voor de sport, voor de eigen bedrijfskrant, voor de gezondheidsverzorging, voor de „schoonheid van den ar beid". voor de ontspanning, voor de bedrijfsbibliotheek, enz. enz. aan andere opdragen, al naar behoefte. In kleine bedrijven zullen al deze functies in een of enkele man hen vereenigd zijn, in groote bedrijven zal er een ver gaande splitsing bestaan. En daar waar veel vrouwen wel ken. zal uit den aard der zaak een vrouwenleidster, de vrouwelijke „voorman" aanwezig moeten zijn. Maar steeds en te allen tijde blijven twee beginselen voorop staan: 1. De voorman moet een voortreffelijk werker zijn. Een voorman, die zijn vak niet volledig beheerscht, wordt herroepelijk uit zijn functie ontheven. 2. Alle arbeid van den voorman en zijn helpers moet zoo slechts eenlgszlns mogelijk naast den gewonen ar beid en.zonder bijzondere betaling worden verricht. Alleen In zeer groote concerns zooals bij Krupp in Essen kan het voorkomen, dat de taak van den voor man zóó omvangrijk wordt, dat het een functie op zichzelf wordt. En zelfs dan houdt hij zich nog veelal met leer ling-opleiding bezig. Dit beginsel van vrijwilligen en in den vrijen tijd uitgeoefenden arbeid voor het Arbeidsfrpnt geldt ln hooge mate ook nog voor hoogere posten, ln de plaatselijke of gouwleiding zelfs van het D. A. F. In 1940 b.v. bedroeg het aantal medewerkers en mede werksters in eenigerlei functie voor het Dultsche Arbeids front niet minder dan 1.4 mlllloen. Daarvan beteekende de functie voor slechts 32.000 het hoofdberoep. AUe ove rigen verrichtten den benoodj^den arbeid in hun vrijen tijd. Dat van een aldus georganiseerden arbeid, die kennelijk van een groot ideaal vervuld moet zijn, een sterke stu wende kracht in het leven der natie uitgaat, valt te be grijpen. Öe enorme waarde, welke dit alles hebben kan voor de productie op zichzelf, blijkt uit de resultaten der bedrijfswedstrijden („Lelstungskampf"). Over dit merkwaardige en voor den geest van het D. A. F. zoo tee- kenende begrip, ln een ander artikel. (A. N. P.). HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. In verband met de tijdelijke sluiting van het Sportfondsenbad kunnen de oefeningen op Woens dag en de medische cursus op Donderdag niet doorgaan. BIJEENKOMST N. S. FRAUENSCHAFT. Zondag jl. had in hotel De Leeuwerik te Haarlem „en bijeenkomst plaats van de afdeeling Haarlem van de N S. Frauenschaft-Deutsches Frauenwerk. Nadat de leidster, mevr Bergmann, de aanwezigen welkom had geheeten, deed mejuffrouw Frauendorf eenige mededeelingen over den spoedig te houden huishoud- cursus (pantoffels maken, van oud nieuw maken, zuigelingenverzorging), waarna mevrouw Müller-Krafft gewestelijk leidster van Noord-Holland de aanwezi gen onderhield over het meisje in den Arbeidsdienst. Vervolgens gaf mej. Küster van de Rijksvrou- wenleiding in Berlijn, afd. Hulpdienst een uitgebreid overzicht over de allengs zeer ontwikkelde arbeids sfeer van dezen hulpdienst en wees er o.m. op, hoe in nauwe samenwerking met de N.S. Volkswohlfahrt en de afzonderlijke afdeelingen der N.S. Frauenschaft tallooze onderwerpen als: burenhulp en hulp op het land. inkoopdienst, hulp aan wakende moeders in fabrieken, weermachtszorg/ en niet het minst hulp bij luchtgevaar e.d. in studie" worden genomen. De inlei ding werd met groote aandacht gevolgd, zoowel door de leden als door de op deze bijeenkomst aanwezige Nederlandsche gasten. IJMUTDEN Prijspolitiek in de visscherij Vischhandel bepleit jde invoering van maximumprijzen In „De Visscherij wereld" van 13 Februari j.l. werd over genomen een beschouwing van den heer H. A. H. Boel mans Kranenburg, welk artikel was overgenomen uit Economisch-Statistlsche Berichten van 24 December j.l. In genoemde beschouwing wordt ten aanzien van de zeevis- scherij gewezen op de abnormaal hooge prijzen. Na de oor zaken van deze hooge prijzen te hebben aangetoond zegt de schrijver o.a.: „Is het eenerzijds mogelijk tot nauw keurig bepaalde maximumprijzen voor zeevisch in het af- gemeen te komen, anderzijds zal het toch noodzakelijk zijn, te streven naar een bevredigende oplossing, immers in een tijd als de huidige, waarin een groot deel van de koop kracht zich in de eerste plaats concentreert ln de levens middelen, die buiten de distributie vallen moeten op den duur de zeevischprljzen wel oploopen tot bedragen welke, zelfs ln de verte, niet ln verhouding staan tot de gestegen kosten van het bedrijf. Het verband met de kosten, waarin een ruime marge als gevarenpremie moet worden berekend dienk te worden gehandhaafd, zoodat de kring van consu menten, die voor het gebruik van zeevisch is geïnteres seerd, zoo groot mogelijk kan blijven." Bij de vaststeling van eventueele maximumprijzen ver dient het volgens schrijver aanbeveling, de prijzen voor de goedkoope vlschsoorten op een relatief laag en voor de fijne vischsoorten op een betrekkelijk hoog niveau vast te stellen, zoodat de vlsch, die ln normale tijden als volksvoedsel werd beschouwd, binnen het bereik van zoo groot mogelijke groepen van .consumenten komt te liggen. In verban# met dit artikel schreef de heer I. W. Burgel te 's Gravenhage. lid van het bestuur van de Sectie Klein handel van de Federatie van Organisaties in het Vlsch- bédrijf o.a. het volgende* Dat de prijzen van de Noordzee-visch niet op het peil van Mei 1940 kunnen worden gehandhaafd, is begrijpelijk, doch dat een haring 60. 50 of 40 ct. moet kosten ln onbegrij pelijk. Middels de prijsvormlngsbesluiten zijn de prijzen van alle voortbrengselen geregeld, en in opgaande lijn, gestopt, doch bij de Noordzee-visch begint de victorie. Dat een behoorlijke regeling voor de Noordzee-visch og steeds niet is tot stand gekomen, is den vischhandel onbegrijpelijk, hoewel het artikel van den heer H. A. W. Boelmans—Kranenburg het noodige licht verschaft omtrent de moeilijkheden. De moeilijkheden zijn er echter juist om te worden op gelost, en zij ontheffen de prijsvormingautoriteit niet van den plicht ook hier ln te grijpen en de noodige maatrege len te nemen, of dat pijn doet of niet, want zachte dok ters, enz. Een gebonden economische toestand, natuurlijk, maar dan ook geen uitzonderingen. De prijs van Noordzee- visch is gewoonweg een schande, f 3 per kg. voor bot. f 2,50 een kg. schol en meer dan f 10 voor tongen, 't is toch veel te hoog. Maximumprijzen, ook voor zeevisch. Is misschien niet in het belang van een groep, doch in het belang van het Nederlandsche volk ls het wel. Dan een verdeel systeem. hetwelk door den handel wo^dt uitgevoerd en gecontroleerd, en al zal een dergelijke wijze van hande len niet in alle deelen volmaakt zijn, er ls in leder geval een begin. Indien de samenstelling en de uitvoering in handen der organisaties wordt gelegd, zal aan een onhoudbaren toe stand vlug eervj, einde worden gemaakt, en wij zijn van veel ergernis en gesukkel af. De Noordzee-visscherij geordend en geleld ter vlsch- vangst, uitsluitend en alléén gericht op het alles verdrin gende belang der voedselvoorziening van het Nederland sche volk. Wachtsman brak een been De wachtsman K. had Zondagavond, terwijl hij de wacht hield bii een wagon kolen het ongeluk uit te glijden, waardoor hij een bovenbeen brak. Zoo goed en zoo kwaad het ging, wist de man op een kolenkraan te komen, waar hij zich op een beschut hoekje opborg. Daar vond men hem Maan dagmorgen. K. is toen direct naaf het Antonius- Ziekenhuis overgebracht. Diefstallen-Kroniek Aardappeldieven gesnapt. In den nacht .van Zaterdag op Zondag is het aan twee agenten van politie en een politiehond gelukt, drie personen op heeterdaad te betrappen bij het stelen van aardappelen uit een kuil nabij den Amsterdamscheweg. Twee van hen werden direct gearresteerd, de derde, die met achterlating van zijn rijwiel gevlucht was, werd een paar urn- later gegrepen. Diefstal van rijwielbanden. Ten nadeele van eenige bewoners van een tehuis aan de Gildelaan werden van drie fietsen, die in een afgesloten schuui stonden, alle banden ge stolen. Beste Kinderen! „NEKKIE RAFmiAPIE SNUIF" in het spookachtige 18e avontuur. Ben heel schip setten si) op stelten en gaan er nog mee varen ook. Dit avontuur krijg je vhp Woensdag a.s. tot Dinsdag gratis, wanneer je weer eens gesmuld hebt in onderstaande saak. Wie het prachtig gekleurde InplakboeH niet heeft, kan het nog krijgen d tS cent, terwijl aanvraagkaarten voor ontbre kende avonturen ook nog uitgereikt worden t» Bufetaria Kruistceg 22-24, HAARLEM Aanrijding op den Wijk aan Zeeërweg Op den Wijk aan Zeeërweg botste .een autobus van de N.V. „Stormvogels" tegen een stilstaanden driewieler, beladen met eenige melkbussen. De bakfiets werd omgeworpen, wardoor de inhoud van de bussen, een groote hoeveelheid melk, verloren ging. De bakfiets werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. V EISEN Is hier iets van U bij? Lijst van in het tijdvak van 12 tot en met 19 Februari 1942 -gevonden voorwerpen, waaromtrent aan het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein No. 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werk dag, van 11 tot 12 ur v.m. «n van 4 tot 5 uur n.m. met uitzondering van Zaterdagmiddag. Niet per telefoon. Eenige honden, eenige sleutels, een bril (stalen garnituur) een pakje rundvleesch K.G.), eenige wanten, eenige handschoenen, een postzegelalbum, een riem, een sjaal, een ceintuur, een tprnschoen, een aanzetslinger (auto), twee portemonnaies, een mondaccordeon, een leesportefeuille (technische geschriften), een vulpotlood. De Rijkspostspaarbank in Januari Gedurende de maand Januari 1942 werd aan de verschillende postkantcfren in deze gemeente op spaarbankboekjes ingelegd f 113714.71 en terugbe taald f 60203.96, zoodat een bedrag van f 53510.75 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Aan slechts één kantoor werd meer terugbetaald dan ingelegd, rtd. te Velsen-Noord, aan de andere kantoren was de inleg grooter dan de terugbetalingen. Een be langrijk surplus was er aan het kantoor in de Houtmanstraat, waar bijna f 30.000 meer werd in gelegd dan terugbetaald. Hieronder volgen de cijfers der verschillende kantoren: IJmuiden: ingelegd f 55344.22, terugbetaald f 26228.43: IJmuiden-Oost: ingelegd f 12975.10, terugbetaald f 8212.69; Velsen: ingelegd f 14206.10. terugbetaald f 5080.84; Velsen-Noord: ingelegd f 4130.25, terugbetaald f 5196.70; Santpoort-Dorp: ingelegd f 16447.19, terugbetaald f 9486.89; Sant poort-Station: ingelegd f 10611.85, terugbetaald f 5998.41. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 83. Grond voor ,,In Veilige Haven" De burgemeester heeft onder intrekking van het raadsbesluit van 10 Februari 1931 besloten, aan de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven in gebruik te geven tegen een vergoeding van f 1 per jaar. een gedeelte ter grootte van ongeveer 6000 M2. van het der gemeente toebehoorende perceel grond nabij de Ahornstraat. OUD-BURGEMEESTER R. G. RIJKENS. De oud-burgemester van Velsen, de heer R. G. Rijkens, die, zooals wij reeds mededeelden op 20 Februari zijn 80sten verjaardag hoopt te vieren, zal dien dag niet in zijn tegenwoordige woonplaats (Hilversum) verblijven, maar in het Noorden des lands vertoeven. Uitreiking van inlegvellen Het uitreiken van Inlegvellen voor distributiestamkaarten aan de bekende bureaux heeft Woensdag 18 dezer plaats: te IJmuiden (Oud en West) aan personen, wier namen be ginnen met de letters A en B; te Velsen-Noord aan personen, wier namen beginnen met de letters L tot en met S. Drankwet Bij den burgemeester van Velsen Is ingekomen een ver zoekschrift van Antonlus Jacobus Sloot van beroep koop man, wonende te Velsen om een Verlof A, voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank ln de benedenvoor- locallteit van het perceel Groote Hout- of Koningsweg no. 44 te Velsen-N. Vóór 28 Februari 1942 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den burgemeester Inbrengen. Uitreiking van kaarten voor bijzonrferen arbeid Uitreiking van kaarten voor bij zonderen arbeid ge schiedt in het Patronaatsgebouw op Woensdag 18 Februari aan personen, die daarvoor ln aanmerking komen en wier namen beginnen met de letters G tot en met K. BEVERWIJK Bouw- en Woningtoezicht in 1941 Uitvoering van plannen geraamd op 848.261. Door de afdeeling bouw- en woningtoezicht van den ge meentelijken dienst van Openbare Werken zijn ln den loop van 1941 behandeld 74 bouwaanvragen. (In 1940: 57). Hiervan zijn er 4 op grond van de bouwverordening afge wezen, terwijl voor 4 aanvragen de verelschte goedkeuring van den Algemeen-Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid niet is verkregen- Van de overige 66 aanvragen betroffen er 16 nieuwen bouw en de overige veranderingen of uitbreidingen. De totale kosten van uitvoering der goedgekeurde plannen werden geraamd op f848.261. Noteering van 16 Februari 1942. Koolrapen per K.G. 5'4—6%; Wortelen per K.G. 8—10; Bleten per K.G. 8M,Aardappelen, kiel 5.70; Boerenkool per K.G. II; Roode kool per K.G. 10; Savoije kool per K.G. 10; Uien per K.G. 8VL V astenavondviering ,-Katli. Beverwijk" Onder auspiciën van het comité .Katholiek Be verwijk" is Maandag in het K.S-A.-gebouw het jaarlijksche vastenavondfeest gevierd, waarvoor weer veel belangstelling bestond. Ditmaal was het de beurt aan de Gemengde Tooneelvereeniging „K.D.O." om den avond te verzorgen. Dit gebeurde met de opvoering van het blijspel van Gerard Nielen „Het Gouden Kalf", waarmee K.D.O. kort geleden nog zoo'n groot succes had. K.D.O. heeft met haar vele jonge krachten en onder regie van den h»er Hunsche van „Het Gouden Kalf" weer een goede opvoering gegeven. Het publiek heeft zich met de vele verwikkelingen en intriges van Nielen uitste kend vermaakt en beloonde de K.D.O.'ers na ieder bedrijf dan ook met een gul applaus. HET AFSCHEID VAN HULPPREDIKER L. L BAAS. De heer L. I. Baas, hulpprediker van de Ned. Hervormde Gemeente Van Wijk aan Zee en Duin, zal Zondag a.s. 's middags 3 uur in de kerk te Wijk aan Zee, zijn afscheidspredikatie houden. Zooals bekend, doet de heer Baas op Zondag 1 Maart zijn intrede te Hoogmade, na bevestigd te zijn door ds. A. J. Bronkhorst, Ned. Herv. predikant van Wijk aan Zee .en Duine GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 9 tot en met 15 Februari zijn aan het politiebureau de volgende gevonden en verloren voorwer pen en dieren aangegeven: geblokte ceintuur, bruine damestasch, leeren handschpen. bruine gebreide muts, houten slede, bruin lederen motorkap, montuur van bril. gummi overschoen, bastaard fox, blauwe want. zwart langharig hondje, sleutel, kinderportemonnale met inhoud, kinderslee. klnderwant. paar kinderwanten, hulssleutel, lederen kinderhandschoen, witte damesschoen, bouvier, vulpen, Ltpssleutel, bankbiljet van f 10, lederen heeren handschoen. Stuif.. SOCIALE CURSUSSEN VOOR MEDEWERKERS VAN WINTER HULP EN N.V.D. In Korthemmen bij Beetsterzwaag wordt door Ned. Volksdienst en Winterhulp een scholingscursus ge geven in socialen arbeid voor mede werkers u!t de drie Noordelijke provinciën. Bii een onderhoud, dat een A.N.P.-reaacteur met den scho lingsleider had, deelde deze mede, dat de cursussen in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoor den, zoodat tha'ns ook voor andere deelen van het land dergelijke cur sussen worden voorbereid, zoo in het kasteel „Eschede" bij Tubber- gen en ln een tehuis te Zeist. In de toekomst zullen alle medewerkers van N.V.D. en Wlfiterhulp en dat zijn er wel honderdduizend in de gelegenheid zijn eenmaal per winter en eenmaal in den zomer een twee- of driedaagschen cursus te volgen. De vorming van den so cialen geest staat bij deze scholing op den voorgrond. Gemeentelijk Slachthuis in 1941 Ondanks de vleeschdlstributle en het tekort aan vee voeder is het totaal aantal ter keuring aangeboden slacht dieren ln vergelijking met het Jaar 1940. met niet meer dan 9.88 gedaald. In de tot den vleeschkeurlngskring behoorende gemeenten zijn ter keuring aangeboden 4855 stuks slachtdieren (in 1940: 5376). te weten 1467 runderen, 208 vette en graskalveren. 106 nuchtere kalveren, 1281 var kens, 758 schapen en voorts paarden. Het aantal overtredingen van het slachtverbod Is be trekkelijk groot geweest 41 partijen vleesch. afkomstig van frauduleuze slachtingen, werden aan het slachthuis aangevoerd. Zij waren hoofdzakelijk afkomstig van elders gevestigde slagers. 6 erkende slagers zijn wegens het ple gen van (frauduleuze handelingen met vleesch tijdelijk uitgesloten van den verkoop. DE MAXIMUMPRIJZEN. Voor de volgende periode heeft de Ned. Groente- en Frultcentrale de volgende maximumprijzen voor het bin nenland vastgesteld: roode koöl f7.80; gele kool f7,20; Deensche witte kool 15,40, alles per 100 K.G. SANTPOORT TOONEELVEREENIGING U.D.Ï. Donderdag 19 Februari zal de Tooneelvereeniging U.D.L van het Provincial Ziekenhuis nabij Sant- Soort een opvoering in „Kareol" geven van het üjspel „En Jacob diende". HAARLEMMERMEER GOUDEN ECHTPAAR. Te midden van kinderen en kleinkinderen her dacht het echtpaar Borst zijn 50-jarige echtver- eeniging. Beiden zijn goed gezond en bereikten den leeftijd van resp. 74 en 77 jaar.- GEITENVEREENIGING. De geitenvereeniging „Vijfhuizen e.o." houdt Vrijdag a.s. in café Rusthoek haar jaarvergade ring. Benoemingen bij bet persgilde 's GRAVENHAGE 16 Febr. Naar het departement van volksvoorlichting en kunsten bekend maakt zijn bij het persgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer benoemd: Met ingang van 28 Januari 1942 tot gildelelder Max Blok zijl te Wassenaar: met Ingang van 5 Februari 1942 tot pl.v. gildelelder mr. J. Huyts, Rotterdam, tot leider van den vakgroep de Ne derlandsche Dagbladpers C. E. W. Krediet te 's Graven hage, tot leider van den vakgroep de Provinciale en Periodieke Pers H. J. Kerkmeester te Bussum, tot bestuur der van den vakgroep de Nederlandsche Dagbladpers a J. van Dijk te Amsterdam en tot bestuurder van den vak groep de Provinciale en Periodieke Pers J. van Nes te Utrecht. Als leider, resp. bestuurder van den vakgroep het Ver bond van Nederlandsche Journalisten treden op P J. van Megchelcn, algemeen voorzitter en J. Learbuch, zakelijk lejder van dat Verbond, helden te "s Gravenhage. Dr. Spoelder over sportiviteit Het E D. O.-bestuur had de goede gedachte gehad de E. D. O.'ers Zondagmiddag bij elkaar te brengén ln ge bouw St. Bavo waar Dr. C. Spoelder en DiMunnich causerieën hebben gehouden. Dr. Spoelder sprak over sportiviteit en vertelde dat gelukkig de meeste Haarlem- sche sportmenschen de Juiste opvatting van sportiviteit bezitten. Hij behandelde op populaire wijze het boek van prof. Huizlnga, en daarna vijf door hem zelf ontwikkelde grond stellingen voor de sport. Als voornaamste onderdeel voor de ware sportiviteit behandelde hij „zelfbeheerschlng", een eigenschap die elke voetballer behoort te bezitten. Hij drong er vooral bij de Jongeren op aan zich deze belang rijke eigenschap te verwerven, daar deze een prachtige rem zou vormen waardoor onnadenkende uitingen en on sportieve handelingen vermeden konden worden. Het ls geen kunst, betoogde hij, om sportlef te zijn. als alles van een le4en dakje loopt, maar vooral als men pech heeft en tegenslag. Voorts eischte hij „oprechtheid" van den voetballer. Ongelooflijk wordt er soms gelogen, hetgeen hij ln zijn practljk van de strafcommissle zoo dikwijls bemerkt had. Leugens en oneerlijkheid zijn uit den booze, voor voet ballers. Vervolgens besprak hij de „uitblinkers", die zoo dikwijls moreel bedorven worden en onuitstaanbare men schen werden lnplaats van juist door hun grootere capa- ctelten er voor te zorgen, dat het voetbalwerk beter loopt. Juist flinke mannen moeten deze betere voetballers zijn. Deze eerecode, zelfbeheerschlng, eerlijkheid, oprechtheid en bescheidenheid zullen dan onze amateurs sieren. Nooit mogen zij vergeten, dat de sport beoogt te zijn „Verpoo- zing na de ernst!" Daarna behandelde Dr. Munnich, die als arts en voet balleider zijn stof volkomen beheerschte enkele voetbal- ongevallen. Ook deze spreker vond een zeer dankbaar gehoor. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE CAPITULATIE VAN SINGAPORE TOKIO. 16 Febr. (D.N.B.) Omtrent do onder handelingen over de capitulatie van Singapore pu bliceert de „Tokio Asahi SJlmboen" in een extra be richt belangwekkende bijzonderheden. Nadat over eengekomen was dat generaal Perclval persoonlijk aan de besprekingen zou deelnemen, begonnen deze om 6.40 uur in een fabrieksgebouw, dat uitzag op het brandende Singapore. Van Japansche zijde ver scheen de opperbevelhebber aan het front van Ma* lakka, generaal-luitenant Tnmasjita, met zijn staf. Alle Britsche officieren schenen erg vermoeid te zijn en zagen er terneergeslagen uit. Het gelaat van generaal Perclval. zoo meldt de correspondent, was rood gezwollen en ook zijn oogledén waren erg rood. Generaal Yamasjita reikte den Britschen officieren de hand en verklaarde kort: „Wanneer de door Ja pan gestelde voorwaarden worden aangenomen. 'zal Japan het Britsche voorstel aannemen. WIJ wen- schen een duidelijk Ja of neen". Percfval nam ter stond den" Japanschen elsch tot onvoorwaardelijke capitulatie aan. Afgesproken werd dat Perclval en de Britsche gouverneur-generaal om 10 uur 's avonds naar het Japansche opperbevel zouden komen en dat een uur later de Britten ontwapend zouden worden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 16 Februari. Ondertrouwd: 16 Febr.: J. A. Nells en B. J. Brugge- man. Bevallen: 13 Februari: W. P. Bulters-van den Berg. d. J. M. NooU-Immen, d. 14 Febr.: S. C. M. Smit-Berg man. z. E. C. van Lunenburg-de Bont, z. G. de Vries-Meljcr, d. J. M. Beentjes-Bleeker, d. J. Eolkertsma-van Heijnlngen, d. C. A. M Happel- Kruijssen, z. 15 Febr.: M C. M. Wouters-Boszhard, d. J. van de Vosse-Heijstek, d. A. C. Mentjox- Besseling, d. 16 Febr.: M. F. van Sefgelen-van de Nes, z. Overleden: 13 Febr.: R. Kiffen, 55 j., P. C. Hooft- straat. A. Denneman, 64 j., Rijksstraatweg. H. R. Bor gerFoks, 85 j., Kamperlaan 14 Febr.: J. Wisrkan— Zeeman, 64 j., Kamperlaan. M. Kuijk—Hoorn, 78 j., Wagenweg. H. M. L. Stadman—Stom, 40 J., Voorting- straat. A. van der Linde, 58 J., Schoterveenstraat. 15 Febr.: A. Mosch, 55 j., Spaarnrijkstraat. P. S. van de# yossenVan Veen, 63 J-, Adr. Loosjesstsaal

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5