fég&v HOEST ABDIJSIROOP KAARL. DAGBLAD, Woensdag 18 Febr. 1942 „Loop naar (le Maan!" Revue De titel van deze revue „Loop naar de Maan!" klinkt niet bepaald vriendelijk. Stel u gerust het is niet tegen ons bedoeld, maar louter een aanloop voor den proloog, waarin twee jongelui, die deze uitnoodi- ging al te letterlijk hebben opgevat, op de maan te recht komen. Op de maan maken zij kennis met den koning van het maanrijk en diens dochter, om daarna met de prinses naar de aarde terug te keeren, waar zij midden op de Botermarkt te Haarlem tusschen twee kraampjes verzeilen. Dat begin is niet onaardig en wij hadden al hoop op een echt Haarlemsche revue, maar werden daarin teleurgesteld, wgjit na de Boter markt verlaten wij plotseling de Spaarnestad en krij gen wij het gewone ratjetoe van sketches, dansen en zang. zooals wij zoowat in elke revue gewoon zijn. Het zijn louter' jongelui, de leden van „De Kliek", die deze revue opvoerden en die jeugd maakte er ook de charme van uit. Het was alles wat primitief, maar er heerschte op het tooneel een jolige geest, die naar de eveneens met jeugd gevulde zaal oversloeg, zoodat het een opgewekte vroolijke avond'werd. Het was geen revue met rijke costuums of groote finales, het was alles nog al huiselijk en zonder pretentie, maar dat er met eenvoudige middelen ook wat be reikt kan worden, zagen wij in de sketch met den orgeldraaier en den beiaardier, die verreweg het best geslaagd was. Het waren vooral de orgeldraaier en de dirigent van het koor, die door hun humoristische parodieering een verdiend succes oogstten. Aardig waren ook de porceleinen poppen op den schoor steenmantel, die in het maanlicht tot leven kwamen. Twee jonge dames dansten met gratie een wals en het maanballet wist werkelijk iets van de maanfan- tasie in den dans te bfengen. Er werd ook met opge wektheid gezongen en die zang sloeg in vooral ook omdat de Hollandsche liederen zoo bekend waren. De sketches waren niet alle nieuw en ze vielen ook nog al verschillend uit, maar ze werden met animo gespeeld en het was duidelijk te zien, dat de spelers er zelf het meeste plezier in hadden. Ik zou er dan ook geen slecht woord over durven schrijven, vooral op Carnavalsavond niet. De jongelui waren in een vroolijke stemming en tegen den recensent, die met zure kritiek roet in het eten zou willen gooien zouden ze waarschijnlijk met recht zeggen: „Loop naar de Maan!" J. B. SCHUIL. Stichting „Het Volksconcert" Ticeede Paedagogisch Concert Het programma van het 2de Paed. Concert was wel heel anders dan dat van het 1ste! Toen drie werken, „resp. van Bach. Mozart en Beethoven: twee daarvan gaven vanzelf hoofdzakelijk aanleiding tot uiteenzet tingen omtrent vormprincipes. Nu slechts één werk: Berlioz' Symphonie fantastique. Maar, behalve dat de uitvoering dezer Symphonie reeds meer dan een uur vergt, welk eert stof tot bespreking biedt zij! Het was niet voor niets, dat deze eersteling, waarmee de 27- jarige Berlioz in 1830 voor den dag kwam, een ge weldige opschudding in de muzikale wereld teweeg bracht; dat de pro's en de contra's zeer fel waren. Alles'er in was nieuw. Een dergelijke romantiek, ver want aan de litteraire van een Eugène Sue, aan de picturale van een Wiertz, was tot dusver niet in de domeinen der toonkunst binnengedrongen; zulke in strumentale vondsten en combinaties had men nooit gehoord, zulke vrijheden in de behandeling van den vorm, in de structuur, der thema's en in de wendin gen der melodieën evenmin. Een ampele bespreking van al deze factoren zou den normalen duur van een concert overschrijden. Marinus Adam moest zich dan ook beperken en kon slechts hoofdzaken van een en ander aanstippen. Maar wat hij zeide was duidelijk, bondig en bovendien vaak humoristisch. Zijn opmer kingen over het opium als soelaas tegen al *e erge verliefdheid en over bezemstelen als specifiek door heksen gebruikte antidiluviaansche vliegtuigen ver wekten een begrijpelijke vroolijkheid bij het, ditmaal veel talrijker dan naar het vorige concert opgeko men auditorium. Aan illustreerende voorbeelden liet Adam het ook nu niet ontbreken. Intusschen hebben we alweer met verbazing en be wondering kunnen constateeren, hoe nieuw alles in deze muziek van Berlioz is: hoe ze zelfs in onzen tijd nog niet als verouderd klinkt, de aard van haar dich terlijke programma natuurlijk uitgezonderd. Geniaal is ze in ai. haar geledingen, in haar talrijke schoone en in haar niet weinige leelijke. zelfs afstootende momenten. En welke een vruchten heeft zij voortge bracht! Figuren als Liszt, Rimsky Korsakow en Rich. Strauss hebben er van geprofiteerd, er een goed deel van hun beteekenls aan ontleend. Rich. Strauss heeft Berlioz' Traité d'instfumentation herzien en bewerkt, maar de kern er van bleef en is in zijn eigen compo-, sities zonder veel moeite waar te nemen. Ook de pure muzikale schoonheid der „Scène aux champs" heeft Dinsdagavond weer een grooten in druk gemaakt. Dat is een stukje natuurpoëzie van den eersten rang, en het werd zeer mooi vertolkt ook. En bij de gruwel romantiek van het 4de en 5de deel heb ben we tenminste de orkestrale techniek kunnen bewonderen. Het was een leerzame avond, die door de aanwezi gen zeer oP prijs gesteld is. K. DE JONG. NOGMAALS DE ZONDAAR. Ook op Zondagavond 1.1. was de Stadsschouw burg te Haarlem bij de opvoering van De Zondaar door het Gemeentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam afdéeling Tooneel, Int. Cor van der Lugt Melsert, uitverkocht. Nog één herhaling van dit bijzondere successtuk zal daarom gegeven worden op Zondag avond 22 Februari om half acht, met Cor van der Lugt Melsert- In de hoofdrol. SONATEN-MIDDAG. Renate Zwaardemaker zal met J. Otten op 1 Maart in de bovenzaal van het Concertgebouw een Sonaten-middag geven. DE HUI S VLIJT ACTIE TE HAARLEM. De Commissie Huisvlijtactie Haarlem roept de jeugd en volwassenen op om deel te nemen aan de Huisvlijtactie, georganiseerd door het Departement van Opvoeding en Wetenschap in samenwerking met het Gemeente-bestuur en het. N.V.V. Reeds kwamen vele inschrijvingen binnen. Aanmeldingsformulieren en propaganda-circu- laires zijn gratis verkrijgbaar aan het Districts huis van het N.V.V., Kruisweg no. 74, waar verder alle gevraagde inlichtingen worden verstrekt. OEFENUUR H. P. C. Het oefenuur van H. P. C. Is wegens het kolengebrek ln het Sportfondsenbad voor onbepaalden tijd uitgesteld. Onderhandelingen zijn gaande met Stoop's Bad om de Wintertrainlng voort te zetten. 's GRAVENHAGE 17 Febr. Bij besluit van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken zijn ln de ongevallenwet 1921 eenlge wijzigingen aangebracht, welke beoogen voor bepaalde gevallen een verbetering te brengen ln de toegekende renten wegens tengevolge van een ongeval ontstane blijvende Invaliditeit. Daar de wets wijziging terugwerkende kracht heeft voor alle ongeval len, die na 31 December 1938 plaats vonden, zullen ook degenen, die sindsdien 'tengevolge van een ongeval blij vend invalide werden en wier uitkeering door bijzondere omstandigheden uitzonderlijk laag moest worden gehou den, In deze verbetering deelen. Voor hen zal de ver hoogde uitkeering met 1 Januari 1942 Ingaan. UITGAAN Heden, WOENSDAG 18 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Pension Rustig", 7.30 uur. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingec voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. i Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten. „Parforce-jacht achtëf- de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. DONDERDAG 19 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 28197. 1?£C£PT| Koos. 1 '2 K.G. aardappelen in 3/4 L. water texamen met 1 Boui- Fix groenten-soep- olok. Wrijft de aard appelen fijn en U hebt een gebonden voedzame soep. Eet eens schorseneeren 's GRAVENHAGE 17 Febr. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Tot de weinige versche groenten, die men op het oogenbllk kan krijgen behoo- ren de schorseneeren. Al zijn de schorseneeren een ware „delicatesse", de huisvrouw bedenkt zich nog wel eens even eer zij ze koopt; de tijd en moeite, die zij aan de be reiding meent te moeten besteden, schrikt haar af. Vroe ger waren de schorseneeren ln het algemeen duurder dan de andere- wintergroqpten. tegenwoordig is dat niet het geval. In hoofdzaak weerhoudt echter de bewerkelijke be reiding de huisvrouw schorseneeren vaak op het menu te zetten. Om te voorkomen Immers, dat de schorsen*en bruin kleuren, wanneer de schil eraf is. worden ze bi] ge deelten geschrapt. De geschrapte stukken afgesneden en direct in water met een scheutje azijn gelegd. Deze be werking kost nog al wat tijd. Daarom raden wij u aan de schorseneeren niet te schillen, maar goed schoon te boe nen en 10 minuten te koken. Het schilletje is er dan gemakkelijk met duim en wijsvinger af te halen. De schorseneeren moeten nadat zij geschild zijn nog 10 minuten koken o mgaar te worden. De geheele bereidings wijze treft u in een van onderstaande recepten aan. Wan neer u weinig versche groenten krijgen kunt en u hebt reeds eeft paar maal achtereen zuurkool gegeten, maak dan eens schorseneeren klaar, dat is beter dan dat uw uw toevlucht neemt tot de vrijwel waardelooze groenten uit het zout. Recepten voor 4 personen. SCHORSENEEREN KOKEN. lW kg. schorseneeren, wat taptemelk of water, bloem, zout, (nootmuskaat). De schorseneeren ln water schoon boenen, opzetten met wat kokend water en 10 minuten voorkoken. De schorseneeren met wat koud water overgieten en de schil er tusschen duim en wijsvinger afstroopen. De schorseneeren ln gelijke stukjes snijden en in wat kokende taptemelk (of water) en zout koken tot ze gaar zijn. Kooktijd 10 minuten. De melk met wat aangemengde bloem binden en de schor seneeren erdoor mengen. Naar verkiezing wat nootmus kaat over de schorseneeren strooien. Wanneer de schor seneeren in water gekookt worden, wat tomatenpuree aan het vocht toevoegen en dit met de bloem binden. SCHORSENEERENSOEP. l'/6 1. water, waarin schor- *neeren gekookt zijn en water of taptemelk. 250 gr. schor seneeren of resten schorseneeren. 1 kg. gekookte aard appelen, peterselie, zout (aroma). De schorseneeren 10 min. voorkoken. (Zie vorig recept), in stukjes snijden en met de fijngemaakte aardappelen en het water (en de taptemelk) en het zout gaar en gebonden koken. Kooktijd pl.m. 10 min. De soep naar verkiezing met wat aroma op smaak afmaken en voor het opdienen de fijngehakte peter selie toevoegen. (PotraoowLaeinlta) SLAGER HIELD ZICH NIET AAN DE PRIJSVOOR- SCHRIFTEN. Beboet met f 150,—. De inspectie voor de prijsbeheersching te Amsterdam meldt: Sedert de nieuwe prljsvoorschriften voor vleesch, vleeschwaren en slachtafvallen van kracht zijn geworden, worden bijna dagelijks overtredingen van de prljsvoor schriften geconstateerd. De slagers vragen prijzen, welke boven de toelaatbare liggen de goede niet te na ge sproken. Welke gevolgen dit kan hebben ondervond de slager A. K. te Badhoevedorp, die de prljsvoorschriften overtrad en deswege door den Inspecteur voor de Prijs beheersching ls beboet met f 150,—. Zóó IS KATWIJK. HILVERSUM 16 Februari. De Persdienst van den Ned- Omroep meldt: Hoeveel duizenden badgasten ziet Kat wijk des zomers niet door zijn straten naar zee trekken, doch slechts weinigen onder hen weten iets meer te ver tellen dan dat de zee zalfg en de zon heerlij* was Weinig, te weinig, weten zij van de Katwijksche bevolking-van- alle-seizoenen en van de stoere visschers, die in de zomer maanden bijna verloren gaan ln den stroom van vreem delingen. Zij zagen wel het oude Katwijk met zijn eigen-aardige bevolking, het gezellige haventje en de prachtige historische kerk, maar begrepen de schoonheid er niet van. Om de duizenden, die dezen zomer weer "naar de badplaats trekken, den aard van het stoere visschers- volk beter te leeren begrijpen en hen te wijzen op de schilderachtige plekjes, bezoekt de reporter van den Ne- derlandschen Omroep Vrijdag 20 Februari het legendari sche Lugdunnm. Hij zal de Katwijkers zelf laten vertellen over hun doip, levenswijze, bedrijf en de oude kerk. Onder den titel „Zóó ls Katwijk" zal de reportage Vrijdag a.s. van 10.40 tot 11.00 over Hilversum n worden uitge zonden. DE BANDENPRIJSVRAAG VAN HET CENTRAAL INSTITUUT VOOR INDUSTRIALISATIE. 's GRAVENHAGE 17 Febr. De prijsvraag voor een nieuw geconstrueerden rijwielband ter vervanging van den rubberband, verleden jaar door het Centraal Instituut voor Industrialisatie uitgeschreven, nader haar einde. De schif ting onder de meer dan 2000 Ingezonden voorstellen lit die. welke wel, en welke niet voor een prijs ln aanmerking komen, ls thans reeds zoover gevorderd, dat de eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen bestaat. Binnenkort komt de jury weer bijeen. Het ls geenszins uitgesloten, dat zij voor het einde van deze maand ln staat zal zijn, 3e prijswinnaars aan te wijzen. VERGOEDING VOOR GEBRUIK VAN EIGEN SCHOP BIJ SNEEUWRUIMEN. 's GRAVENHAGE 17 Februari. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat aan de arbeiders, die tewerkgesteld zijn bij het sneeuw ruimen in werkverruiming in plaats van 1 cent per dag een vergoeding van 10 cent per dag kan worden uitbetaald het gebruik van een eigen schop, zulks met het oog op de groote slijtage der schoppen bij het sneeuwruimen. Deze verhoogde vergoeding mag uitbetaald worden van 1 Febr. 1942 af. en heeft uitsluitend betrekking op sneeuwrulmingswerkzaamheden. „PANTOFFELPARADE" TE LEIDEN AFGESCHAFT. De burgemeester van Leiden heeft zich, naar Het Alg. Hlbld. meldt, genoodzaakt gezien verschillende maat regelen te treffen ter bevordering van tucht en zedelijk heid, ln de hoop daardoor Jeugdige personen zooveel mo gelijk van de straat te weren en binnenshuis te doen ver blijven. De genomen maatregelen hebben een tweeledig karakter. De eerste betreffen de bevordering van tucht, orde en zedelijkheid op straat, de andere de beveiliging van Jeugdige personen, speciaal meisjes. Zoo zijn drie bepalingen uitgevaardigd, welke hierop neerkomen: I. Een algemeen verbod om te .beurzen", d. w. z. op hoeken van straten, tegen hulzen of ln portieken rond te hangen. 2. Een verbod van ruimer strekking om den Stationsweg en de Steenstraat anders dan als Verkeersweg te eebruiken. In deze straten ls dus b.v. ook het voortdurend heen en weer loopen verboden. 3. Een verbod om ten aanzien van bepaalde straten tusschen zonsondergang en zopsopgang op of aan den openbaren weg te zitten of te liggen met iemand van de andere kunne. De verordening ter bevordering van tucht en zedelijk heid van Jeugdige personen houdt o.m. in, zich tusschen 8 en 12 uur 's avonds op straat te bevinden, zij het dat hierop verschillende uitzonderingen zijn. Verder is er een verbod voor meisjes beneden 18 Jaar om cafés te bezoeken ia 7 uur 'savonds ln bioscopen of verlofzaken te ko men. Ook hierop zijn uitzonderingsbepalingen. Aan café houders ls het bovendien verboden deze meisjes in hun inrichtingen toe te laten. BRAND IN HET OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM AMSTERDAM 17 Februari. Vanmiddag om ongeveer half één ontdekte een timmerman, werkzaam op het sta dioncomplex te Amsterdam, dat aan de achterzijde van het Olympisch Stadion brand was uitgebroken. Er stonden aan den waterkant gedeelten van tribunes en losse zit plaatsen. welke bij internationale wedstrijden achter de doelen plegen te worden gezet, opgeslagen. Door onbe kende oorzaak was hier brand uitgebroken. Het houtwerk, Jat zeer droog was. vatte spoedig vlam en toen de brand- 'eer, die op het alarm direct mét twee motorspuiten van de Honthorststraat en den Amstelveensche weg was uit gerukt. arriveerde, stond de geheele opslagplaats ln lich ter laaie. Met vijf stralen tastte de brandweer onder leiding van den hoofdbrandmeester W. de Boer, den brttad aan. Het duurde echter gerulmen tijd, vóór men het vuur meester as. Eerst om half drie kon het groot materiaal inrukken. De tweeduizend zitplaatsen gingen door den brand ge heel verloren. Een P. K. man aan het woord „Ja, daarom ben ik legionair" Gerard van Daalen, P.J. Ned. Legioen, schrijft: BEP.LIJN, 16 Februari. Legionair, dit woord had jarenlang voor de meesten onzer een uitgesproken ongunstigen klank Wij dachten in dit verband on willekeurig aan de beruchte vreemdelingenlegioenen van voor den oorlog. Bestaande toch uit een versa meling van meerenaeels aan lager wal geraakte in dividuen, die door hun daden beter gezegd mis daden het daglicht van het openbare leven niet meer konden verdragen en een veilige toevlucht zoch ten en vonden ln een vreemdelingenlegioen. Verder menschen, die uit wanhoop het besluit namen zich voor 2, 4 of 6 jaren te verbinden, om het leed van een ongelukkige of versmade liefde in de heete zand woestijnen van •ïoord-Afrika te vergeten. Menschen. die van het leven in zijn geheel genoeg hadden, met hun vroeger leven probeerden af te rekenen. Avon turiers. Zoo kan men doorgaan, maar onder hen bevond zich geen enkele die voor een hooger ideaal opkwam, waarmede in de eerste plaats de samenleving gediend zou zijn. Zuiver egoïstisch waren de motieven, het probeeren vergeten van het eigen lk, die hen er toe brachten dienst te nemen in een vreemde weermacht. Sinds Juli 1941 bestaan er nieuwe legioenen en wat ons Nederlanders allereerst interesseert, ook een le gioen van Nederlandsche vrijwilligers, bezield van een frisschen, gezonden geest. Zij hebben zich voor kor- teren of langeren diensttijd verbonden om in het ver band van de Duitsche weermacht de belangen neen lezer niet alleen om de belangen van Duitscb- land maar van gansch, Germaansch Europa, dus ook van ons land, te helpen verdedigen tegen de ontbin dende, nihilistische machten van het communisme, verpersoonlijkt in de Sovjet-Unie. Haar enorme legers waren het die in den zomer van 1941 gereed stonden voor den sprong naar Europa om in ons continent de wereldrevolutie te ontketenen. En. Europa moest ookv't z.g. „paradijs van arbeiders en boeren" gevestigd wor den. Hoe fêl is echter de tegenstelling tusschen vreemde lingenlegioenen van toen en vrijwilligerslegioen van heden. Nu bestaande uit vastberaden mannen. Geen avonturiers, geen door het leven lamgeslagen men schen, jjeen egoïsten, maar mannen die huis en haard, oudersen in vele gevallen vrouw en kinderen vrijwil lig achtergelaten hebben om aan de roepstem van het bedreigde Europa gevolg te geven. Nederlandsche legionairs. Men beweerde maar al te dikwijls dat wij Neder landers geen soldaten in hart en nieren waren en het nooit zouden worden. De verplichte diensttijd werd door het meerendeel als een noodzakelijk kwaad aan vaard. Wij bezitten echter goed soldatenbloed. Om dit bewijs te leveren, behoeven wij niet terug te grijpen tot den tijd van Michiel de Ruijter of den Spaanschen vrijheidsoorlog. Trokken niet altiid onze keurtroepen, mariniers en koloniale reserve aller aandacht, waar zij verschenen, door hun voorbeeldige militaire hou ding en discipline. Waren het geen goede soldaten? Ook bij ons Nederlanders is door een gofed door- brachte en strenge opleiding datgene te bereiken wat de Duitsche soldaat onoverwinnelijk heeft gemaakt. Mits doordrongen van een goeden geest, den natio- naal-socialistische. Het meest recente bewijs voor onze goede militaire eigenschappen, is wel de eervolle vermelding in het Duitsche legerbericht, van de divisie „Viking", waar in de Nederlanders, strijdende in het verband van de Waffen-SS, naast'vrijwilligers uit andere Germaan sche landen, vertegenwoordigd zijn. Hoe dapper ei heldhaftig hebben zij zich gedragen in verbitterde ge vechten tegen een hardnekkigen en taaien tegenstan der. Houden zij niet daar ver in Rusland de eer van ons kleine vaderland hoog? Nedcrlandsch legionair te zijn, zeker het was ge makkelijker geweest een betrekkelijk rustig burger leven voort te zetten dan zich vrijwillig te onderwer- Den aan strenge militaire opleiding en tucht, zich bloot te stellen aan de gevaren en ontberingen aan het Russische front Aangenamer om 's avonds, gezeten in een comfortabelen stoel onder de leeslamp, de da- gelijksche berichten over het verloop van dezen gl- èan'tischen strijd te volgen en zich te verheugen dat de Sovjets steeds verder van Europa teruggeslagen werden. Veiliger om thuis debatten te houden over den stand van den krijg. Het gevoel van verantwoordelijkheid, trots en vol doening echter, dat men kent als men zelf er bij is. zelf met de waoens in de vuist medehelpt aan de ver nietiging van den vüand onzer beschaving, het bols jewisme. dat blijft den afzijdige, den thuisblijver, onbe kend. Maar later wil hij toch wel de vruchten mede- plukken van wat nu de Duitsche soldaten, hun bond- genooten en daarnaast legionairs van alle Germaan- sche landen bevechten. De wil en het besef ook een steen te leveren voor fundamenten van een nieuw en gelukkiger Europa, waarvan ook ons eigen volk en vaderland deel uit maaktja, daarom ben ik legionair/ BEVERWIJK J. W. At C. van Loenen 75 jaar Op Vrijdag 20 Fabruari a.s. hoopt één van de meest verdienstelijke Beverwijkers n.L de heer J. W. A. C. van Loenen .oud-gemeentesecretaris, zijn 75sten verjaardag te vieren. Meer dan 44 jaren heeft de heer Van Loenen het ambt van secretaris der ge meente Beverwijk vervuld. Op 28 October 1890 werd hij aangewezen voor de tijdelijke waarneming van deze functie: op 4 November d.a.v. werd hij als zoodanig beëedigd, waarn^ op 6 December van het zelfde jaar zijn definitieve benoeming volgde. Eenige jaren geleden heeft hij dit ambt neergelegd; hij werd opgevolgd door den heer A. A. Post. De heer Van Loenen begon zijn ambtelijke loop baan in de gemeente-administratie op 18-jarigen leeftijd in September 1885 bij het Centraal Bureau voor den Burgerlijken Stand te Rotterdam, na vóór dien tijd in verscheidene omliggende gemeenten van de havenstad als volontair werkzaam te zijn ge weest. Hij begon reeds als jong ambtenaar groote aandacht te schenken aan de opleiding van ge meente-ambtenaren. Het was de inzet van een taak, die hij met groote liefde opnam en die hij tot zijn levenswerk uitbouwde. In 1905 bracht deze arbeid hem in de Commissie A van gemeente-ambtenaren. Meer dan 25 jaren is hij daarin werkzaam geweest, voor welken arbeid hij in 1930 gehuldigd werd. Eenige jaren had de heer Van Loenen ook zitting in de Commissie B, doch drukke werkzaamheden noodzaakten hem daarvoor te bedanken. Van den heer Van Loenen zijn zeer veel belang rijke werken verschenen. Zijn eerste werk. dat in 1903 verscheen, was getiteld: „De nieuwe bepalin gen betreffende den Burgerlijken Stand, zooals die door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aangenomen, met een inleiding en toelichting ont leend-aan de gewisselde stukken en de gehouden beraadslagingen". Na dien tijd verschenen nog tien tallen andere uitgaven. Algemeen bekend en in elke ONTFERM U OVER UW ARME LAND GENOOTEN! WINTERHULP - COLLECTE 27 en 88 FEBRUARI gemeente van ons land in gebruik is, is zijn werk „De Gemeentewet en haar toepassing". Tenslotte schreef de heer Van Loenen ontelbare bijdVagen in verschillende tijdschriften en talrijke biographieën van vooraanstaande personen. Ter ge legenheid van ziin ^O-jarig jubileum in 1930 werd de heer Van Loenen op spontane wijze gehuldigd. Overeenkomstig zijn verlangen, werd toen een fonds gevormd voor de stichting van de Kennemeer Oudheidkamer, waarin de 75-jarige thans nog le vendig belang stelt. De heer Van Loenen wien het Vrijdag a.s. zeker niet aan belangstelling zal ontbreken, werd op 20 Februari 1867 te Wijnbritseradeel, gem. Wolsum ge boren. Extra rantsoenen voor tuinders Arbeiders in tuinbouwbedrijven kunnen weer aan vraagformulieren voor extra rantsoenen levensmid delen afhalen. De formulieren moeten vóór 1 Maart worden ingeleverd onder overlegging van de teelt vergunning en eventueel een verklaring van den Rijkstuinbouwconsulent. Aan de arbeider» in tuinbouwbedrijven, die groen ten onder glas telen (ten minste 500 M2) kunnen reeds van 15 Februari af extra rantsoenen worden verstrekt. De aanvraagformulieren hiervoor dienen zoo spoedig mogelijk te worden afgehaald. Aan personen beneden 16 jaar mogen geen extra rantsoenen worden verstrekt. Extra kaarten voor bi jzonderen arbeid Uitreiking van extra bonkaarten voor bijzonderen arbeid in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg ge schiedt Donderdag 19 Februari aan daarvoor in aanmerking komende personen, wier namen begin nen met de letters L tot en met P. ONDERHOUDSWERKEN VAN DE GEMEENTE De gewone onderhoudswerken der gemeente- eigendommen zijn voor het jaar 1942 opgedragen aan de volgende firma's: Smidswerken in Wijk aan Zee aan fa. Bodewes: idem in Beverwijk aan fa. J. Verhorst en Zn.; schilderwerken in Wijk aan Zee aan A. Sm:t; idem in Beverwijk aan M. H. de Wolf; stucadoorswerk in Wijk aan Zee aan M. Klein; idem in Beverwijk aan C. Krommenhoek; lood- en zinkwerken in de geheele gemeente aan fa. A. Blom; metselwerken in Wijk aan Zee aan Gebr. H. J. en A. Schellevis; timmerwerken in Wijk aan Zee aan C. L. de Goede; metsel- en timmerwerken in Bever wijk aan fa. Gebr. Schram. YELSEN BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: F. Meester. d„ Tulpenstraat 10, Santpoort; C. Jacobs. d„ Wormerveer; J. J. v. Beien, z„ J. P. Coen- stiaat 129, IJmuiden; H. W. Brand. z.. le Malrestraat 26, IJmulden; P. Visser, z., Breesaapstraat 7 rd.. IJmuiden: H. A. J. Wullings, d., Corverslaan 64, Velsen-N.; P. A. Mooif, z„ Ratelsstraat 22 rd., IJmuiden; P. v. Duljvenbode, d„ Havenkade 41. IJmuiden. OVERLEDEN: R. A. Mollema, 73 j„ echtgen. v. G. de Kok. Kanaalstraat 89, IJmuiden; A. M. v. Straaten, 71 J., echtgene. v> P. Beaufort, Biezen weg 83, Santpoort; H. J. Rob, 81 J., echtgen. v. J. J. Burger, Feithlaan 2, Velsen. IJMUIDEN Vijf tig-jarig bestaan C. J. M. V. De Christelijke Jonge Mannen Vereeniging ,,'t Mos terdzaadje" bestaat dezer dagen vijftig jaar en hoewel de tijd zich niet leent tot een viering op grootsche wijze wenschten vele leden en oud-leden dit gedenkwaardige jubileum toch niet onopge merkt ie laten voorbijgaan. Men besloot daarom de vereeniging, die te dezer stede zoo veel zegenrijk werk verricht had, een tooneelavond aan le bieden, voorafgegaan door een receptie. De receptie. Deze vond in de Patronaatszaal plaats, waar velen gekomen waren om het bestuur te feliciteeren. Onder hen bevonden zioh predikanten der Ned. Herv. gemeente, hoofden van Chr. scholen, afge vaardigden der verschillende kerkelijke instanties, Chr. koren en vele anderen. De heer W. Doevedans sprak een korte rede uit, waarna de gelegenheid geboden werd het bestuur geluk te wenschen. waarvan door velen gebruik werd gemaakt Er waren vele bloemstukken w.o. van de Ned. Herv. gemeente, het Jeugdkerkkoor, de Jeugdkerk- commissie, het Chr. Gem. koor Looit den Heer, den ring Kennemerland, van het N.C.J.V., de Voetbal- vereeniging IJmuiden, enz. De tooneelavond. Een dicht bezette zaal heeft de opvoering gade geslagen van de door de leden en oud-leden aange boden tooneelvoorstelling. Opgevoerd werd Mo- lière's ongeëvenaarde blijspel „De Vrek", een voor stelling, die o.m. door den burgemeester en mevr. KwintWiersum werd bijgewoond. Een uitgebreide bezetting, waaronder vele be kende IJmuidenaren werkte aan de opvoering mede Wij noemen de dames H. E. DoevedansOortwijn, R. v. d. VeenDusseldorp, mej. J. Chr. Schipper en de heeren B. van Gelder. B. Dunnebier. C. Sala, R. Kramer. S. A. Doevedans, H. v. d. Veen, H. Doe- vendans, P. Bosman en J. Bergsma. De rollen zaten er goed in en alhoewel er mede werkers wanen, die zich vrij onwennig bewogen op de planken, waren er eveneens, die geen kwaad fi guur sloegen. Met groote aandacht hebben de 500 belangstel lenden de uitvoering, die uitmuntte door keurig verzorgde décors en cosUiums, gevolgd. ,,'t Mosterdzaadje" heeft zijn jubileum op waar dige wijze gevierd. A. J. VAN DER WEIJDEN. DE ITALÏAANSCHE TONIJNVANGST IN 1941. De tonijnvisscherij. een voor bepaalde visschers- plaatsen van Italië zeer belangrijke bedrijfstak heeft in 1941 opgeleverd 28.235 visschen ter waarde van 23.6 millioen Lire. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 17 Februari 1942 Kabeljauw f 47—f 18 per stuk: Kleine schol le soort f160 -f 150: Kleine schol 2e soort f136— f 12; Pufschol le soort f94; Pufschol 2e soort f73—f 61; Groote bot f 150—f 135; Kleine bot f 125—f107; Groote schar f146—f128; Pufschar f57—f47; Wijting f 148—f 128, per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 158 Cornells IJsbrand Wil lem'25 mad. f2216; KW 122 Nico Hoos 15 mild. f1144; VL 103 Voorbode 40 mnd. f 3631; VL 80 Gezina 24 mnd. f BLOEMENDAAL AARDAPPELEN EN GROENTEN UIT EIGEN TUIN. Enkele heeren uit tulnbouwkrlngen hebben het Initia tief genomen om in Bloemendaal een vereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt, zooveel mogelijk aard appelen en groenten uit eigen tuin te betrekken en welke zich dan zal aansluiten bij het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereeniglngen In Nederland Van regeerlngswege worden deze plannen gesteund o. a. door het door de gemeentebesturen beschikbaar stellen an teelrijpe tuingronden tegen matigen prijs. Teneinde tot oprichting te komen wordt op Zaterdag 21 Februari, een bespreking gehoudeh ln hótel Rusthoek, waar de heer A. Jager een uiteenzetting zal geven over het nut en de voordeelen verbonden aan het lidmaatschap dezer vereen1 ging. LEDENVERGADERING TUINBOUW. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Nederl. MIJ. voor/Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 24 Febr. In Rusthoek. Hier zullen de jaai verslagen worden uitgebracht en vindt de prijsuitreiking voor het «puntenstelscl plaats. De heer w. R. Jansen zal een voordracht houden over: „Tets over woestijnen en klimaatwijziging ln historlschen tijd. Voor het puntenstelsel en voor de prijsvraag getrokken bolgewassen worden Inzendingen gevraagd. BIJ voldoende belangstelling zal een cursus worden ge organiseerd over het kweeken en snoeien van bloem- en sierheesters onder leiding van den heer^P. Steetskamp. WEGENS DE GLADHEID GEVALLEN. De 12-jarige P. G„ afkomstig uit Haarlem, die te Bloe mendaal eenige bezigheden zou verrichten, kwam door de gladheid van den weg te vallen. Hoewel hij trachtte zijn weg te vervolgen, bemerkten omstanders dat hij hiertoe te veel pijn leed; zij brachten hem naar Dr. Immlnk, die een armbreuk nabij den elleboog constateerde. Nadat den knaap geneeskundige hulp was verleend, werd hij per politie-auto naar zijn woning vervoerd. VOETPADEN SCHOON MAKEN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal vestigt er de aandacht op dat een ieder Ingevolge de Politieverorde ning verplicht is om bij gladde wegen de voetpaden welke langs huls, tuin of erf loopen, voldoende met zand, asch, zaagsel, turfmolm of dergelijke stoffen te bestrooien In het bijzonder geldt deze bepaling voor hen, die destijds een aanzegging van de politie hebben ontvangen,' de voet paden van sneeuw te zuiveren en gezuiverd te houden. m alle vormen veroorzaakt door eeo kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis,; asthma. AKKER'S of andere bijtende stoffen verboden is. BIJ verzuim proces-verbaal worden opgemaakt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat zoodra de dool in valt, een ieder gehouden ls, het ijs van de voetpaden t« verwijderen. HEEMSTEDE BONNEN VERVALSCHT. Wederom is tegen een Inwoner van Heemstede proces verbaal opgemaakt wegens vervalschen en uitgeven van brood- en vleeschbonnen. CONTROLE OP HET VERDUISTEREN. BIJ een speciale contróle door politie en hulppolitie ln de gemeente Heemstede gehouden, werd tegen 17 bewoners proces-verbaal opgemaakt terzake van niet of onvoldoen de verduisteren. In den regel ls de voorzijde der woning wel goed verduisterd. De meeste bekeuringen moesten echter worden gegeven wegens het niet of zeer slordig af schermen van de achterzijde der woning. Ook waren enkelen In overtreding door het niet verduisterd hebben van een zolderraampje. Deze speciale contróle. waaraan telkens 60 beambten deelnemen, worden op gezette tijden gehouden. Men zij dus gewaarschuwd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: P J. M. v. d. Lugt en J. C. M. Kall mann; J. H. J. de Ruijter en M. P. v. d. Putten; A. v. Mannekus en W M. Hazeu. GETROUWD: H. D. S. Hnsselman en H. C. Schultz; A. W. A. Spoelstra en J. Grebe; II. M. Meure en A. E. Vink. BEVALLEN. D. v. d. Oever—Visser, d.; A. A. M. Ho gen boom—ter Wolbeek, d.; Th. M. J. v. d. Poll—v. Ame- rongen. d. OVERLEDEN: W. Gangermans, 51 J. ongeh.; C. A. M. Jonckbloedt, 63 J„ geh.; A. J. O. Zuurdeeg. 75 J., wed. Co u vee. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kok, Heemsteedsche Dreef 211, actetasch; v. Schagen. Achterweg 38. broek; van Tol, Herfstlaan 1. handschoen; van Boven. Maasstraat 23. hond; Molenwerfslaan 31. handschoen; Politiebureau, handschoen nen; Roetemeijer. Vondelkade 28. hond; Hageman. Linde laan 9. handschoen; Bakker. Zandvoortschelaan 133. hand schoen; Etty Franz Llsztlaan 6, hond; Roemer Visscher- plein 2. handschoen; Politiebureau, hond: Kennel Haarlem, hond; Politiebureau, handschoen: Tr. Bos, Teslastraat 15, Haarlem, melkkaart; Pafje, Tlmorstraat 53, polls; J. v. Weenen, Leidschevaartweg 298, damesvestje; Sprokkelen- burg, Franz Schubertlaan 72, portemonnale met inhoud; Bloem, Paulus Potterlaan 12, portemonnale met inhoud; Labeur, Haemstedeplein 34, portemonnale met Inhoud; v. d. Heijden, Javalaan 48. portemonnale met Inhoud; Raat, Zandvoorter Allee 32, rozenkrans; Ferwerda, Berkenlaan 13. raenkHns; Vrolijk Zandvoortschelaan 135. ring; Bruin, Escrldoornkade 19, ring; Politiebureau, kinder schoen; Peperkoorn, Jan van Bergstraat 13. schoen; Rijn- holt, Overboschlaan 2. sleutel; Lageweg, Kerklaan 19, slede; Kuijk. Zandvaartkade 5. sok; Brouwer, Kruisweg 1272, overschoen, Tukker. Borneostraat II, «leuiel met ring; Nassau. Rijnstraat 24. sletitel; v. d. Vlugt Eikenlaan 13, want; Clivialaan 2. want; Moore, Binnenweg 20, wanten. ZANDVOORT EEN HOOFDELIJKE OMSLAG VAN HET ZOENGELD. Aan de gemeente Zandvoort is, zooals bekend, we gens gepleegde sabotagehandelingen, een zoengeM van f 20.000 opgelegd. De Burgemeester heeft in verband hiermede een beschikking óntvangen, waarbij de verplichting is op gelegd. deze som op de inwoners naar verhouding van hun belastingplichtig inkomen te verhalen. Hiervan zijn uitgezonderd Rijksduitschers. leden der N S B. en de Nederlanders, die dienst doen in het N.S.K.K. of bij de Waffen S.S. Met de werkzaamheden voor de inning van het zoengeld Is een begin gemaakt. HILLEGOM - ZILVEREN JUBILEUM. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. Suykei>> land werd benoemd tot molenaar-machinist van den Els- broekerpolder Dit feit Is niet onopgemerkt voorbij ge gaan. In den middag kwam het volledige polderbestuur hem compllmenteeren. waarbij hij werd toegesproken door den secretaris, den heer R. J. J. Helrman. Deze dankte hem voor de vele zorgen gewijd aan de polderbelangen gedurende een kwart eeuw en bood als blijk van waardee ring een enveloppe met onhoud aan. De jubilaris dankte hartelijk voor de waardeerende woorden en het aandenken Gedurende den dag kwamen verscheidene bloemstukken binnen, terwijl velen persoon lijk hun gelukwenschen aanboden. VERGADERING V. V. V. Dinsdagavond werd in Hótel Sistermans een goed be zochte vergadering van Vreemdelingenverkeer gehouden onder leiding van den heer C. Joh. Bakker. Bij de Ingekomen stukken was er een onder den titel „Vreemdelingenverkeer en Overheid", dat van zoo groot belang werd geacht dat men het aan het gemeentebestuur zal aanbieden. Besloten werd een verzoek tot de N. S. te richten om de wachtkamer op het station te doen ver warmen met het oog op bét steeds toenemend reizigers- vervoer. Inzake de voorjaarsactie nam men het besluit ook dit Jaar weder een uitzichttoren te plaatsen en gelegen heid tot rondvaart te bieden. Vervolgens kwam nog aan de orde het overbelast zijn der electrische trams. Een betere regeling ls urgent, het ls een streekbelang. Ge tracht zal worden ook hierin verbetering te verkrijgen. PERSONALIA. Onze plaatsgenbot. de heer Th. v. d. Reep, thans direc teur van het bijkantoor Hoofddorp van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem. Is bl) beschikking van den Secre taris-Generaal van het Departement voor Sociale Zaken benoemd tot hoofdcommies ln vasten dienst. MINISTERBENOEMING IN JAPAN. TOKIO, 17 Februari. (Domei). Als gevolg van den loop van den oorlog en de ontwikkeling der interna tionale situatie heeft de Japansche regeering beslo ten den onderminister van Binnenlandsche Zaken, /oezawa, tot minister od dien post te benoemen als opvolger van den premier, Tojo, die tevens minister van Oorlog is. KTJNSTSCinLDER PLEEGDE MUSEUMDIEFSTAL. MAASTRICHT, 17 Februari Eenigen tijd gele den werd in Breda aangeboden een kunstschilder D„ terzake van diefstal van een rijwiel ln Tilburg. Deze D. had langen tijd ln Maastricht gewoond, waar hij o.a in opdracht van het oudheidkundig museum schilderwerk uitvoerde. Daarvoor was hij een ge regeld bezoeker van het museum, waar hij tenslotte in en uit liep. zonder eenige contróle, ook toen de beheerder-conservator van het museum de heer Ed. Nijst, en de portier ziek waren. D. heeft dien tijd ge bruikt om uit de verzamelingen gouden munten met historische waarde en uit de collectie oudheden een aantal museum voorwerpen weg te nemen. Hij deed dat op zoo'n manier, dat slechts bij heel nauwkeurige contróle de ontvreemde voorwerpen vermist werden. Verder had hij ook zijn hospita te Maastricht bena deeld, doordat hij drie paar gouden oorbellen van haar had los gekregen om die als oud-goud te verkoopen. De opbrengst van deze verkochte sieraden had D. echter voor zich zelf gehouden. Bovendien had hl) een geleende regenjas van den zoon van de hospita ook gehouden. De jongeman die voor deze diefstallen en verduiste ringen terecht stond, bekende volmondig De eisch ter zake was één Jaar gevangenisstraf. De verdachte verzocht aan de rechtbank de verdere be handeling dezer zaak uit te stellen totdat een psychia trisch rapport, dot hij in Breda over zich zelf had ge vraagd, was uitgebracht. De rechtbank stemde in dit verzoek toe, maar beval de door het O.M. gevraagde gevangenneming. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 17 Febr. Bevallen: 15 Febr.: G. E Hoogenesvan VeldhuiJ- sen. d., J L. G. Sweerts—Stiphout, z.. C. Visser- van Deursen, z. 16 Febr.: G M. Handgraaf—Schaper, z., J. J. Jukes—Soet, z., A. Calandt—de Ridder, d,. A. Herben—Dijkstra, z., W. Sleeman—Cival, z. 17 Febr/; E. A. Beringen—Ruijgrok, z. Overleden: 13 Febr A. C.. 1 d„ d v. W. Janseiv Vergierdeweg. 14 Febr.: L. C. van de Laarschot, 63 1, Nassaulaan. 15 Febr.: J. Jongkind—Verhoeve, 63 C Coltermanstraat. J. G Steiger—Middelkoop, 68 J., Ja- vastraat. 16 Febr.: E. C. Mus, 77 Roosveldstraat J., 12 d. v. P. J. Proflttlich, Mulderslotweg. F. J. Bijs ter, 58 J„ Schalkwijkerweg. P de Graaft 95 J Ged. Oude Gracht J. E. SerneeSmit Korte Lakenstraat

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11