Wilhelmstrasse antwoordt Churchil IN ENKELE REGELS De IVederlandsclie Volks dienst Ir. het maatschappelijk leven zijn wij aangewezen op hulp. Veel ter verklaring is overbodig. Ieder oogen- blik van den dag heeft de eene mensch den. ander noodig tot het verleenen van diensten, waaf'toe hij zelf niet of onvoldoende in staat is. Zoo frij allen aangewezen zijn op hulp, dat wil nog niet zeggen, dat iedereen deze hulp dan ook krijgt. Daar ontbreekt, helaas, nog dikwijls veel aan en voor al in tijden van maatschappelijke moeilijkheden is het dikwijls onmogelijk, nood te lenigen en veel onver diende misère is daarvan vaak het gevolg. Over dat „onmogelijk" is intusschen meermalen nog •wel te praten. Ais de wil er is. wordt de weg immers ook wel gevonden. Het gaat er maar om. de moeilijk heden op de juiste wijze aan te vatten, den mede- mensch de behulpzame hand toe te steken en geza menlijk den last te dragen, die onder bepaalde onv standighc'den voor den enkeling te zwaar blijkt. Het vinden van een weg, om uit moeilijke omstan digheden te geraken is de taak van den Nederland- schen Volksdienst, kortweg: N.V.D. L Eigenlijk is dat maar ten deele juist. In de eerste plaats immers is daarvoor aangewezen de Winterhulp Nederland, de dienst, die hulp verleent in den tijd, •waarin die het meest noodig is. nl. in den winter. Als de winter komt met zijn tallooze problemen voor de smalle gemeente dan is het de W.II.N., die, daartoe in staat gesteld door de offers van duizenden en dui zenden meer bevoordeelden, den nood naar vermogen lenigt. We behoeven daarover niet veel meer op te merken. Langzamerhand weet ieder nu wel, dat in de laatste winters ontzaglijk veel armoede en tekort is bestreden door Winterhulp. Alleen blijft het jammer, dat nog zoovelen, die tot een r bijdrage in staat zijn, hun politieke aversie zwaard^ laten wegen dan hun liefdadigheidszin. - Doch bestrijdt Winterhulp de gevolgen van maatschappelijkcn nood.' de N.V.D. kil de oorza ken bestrijden, het kwaad in den wortel, in den kiem aantasten, -dus preventief werken. Daarom is de N.V.D. op zichzelf en op den duur van grooter belang dan tijdelijke hulp. De N.V.D. streeft naar een gezonde samenleving. De gezonde mensch is daartoe de eerste voorwaarde en hot ligt dus voor de hand. dat de N.V.D. in de eer ste plaats steun zoekt te geven aan de cellen der sa menleving: de gezinnen. Dit is mogelijk o.m. door de volgende maatregelen: Moreele en materieele steun bij de stichting van gezinnen. Steun ter handhaving van gezonde gezinnen. (Uitzending van moeders van groote gezinnen naar recreatieverblijven, stichting van moedertehuizen, het verleenen van hulp in de huishouding). Zorg voor het jonge kind: zuigelingeninriehtingen, schooltandverzorging. stichting van sport- en speel plaatsen, uitzending van kinderen, vacantiekolonies Oprichting van N.V.D. ziekenhuizen, opleidingsscho len voor verpleegsters, en sociale werksiers, seholings- tehuizen voor medewerkers aan den N.V.D enz. Het behoeft geen betoog, dat de N.V.D.. die pas aan het begin van zijn werkzaamheden^verkeert. nog maar voor een zeer gering deel in staat is, het bovenstaan de te verwezenlijken. Maar aan alles moet nu een maal een begin worden gemaakt en dat begin is er in elk geval. Organisatorisch in de eerste plaats. Daartoe is iedere gemeente vpn beteekenis ook Haarlem verdeeld in buurtschappen onder buurtschapshoofden. Zulk een buurtschap is onderverdeeld in wijken met wijkhoofden en de wijken weer in blokken met blok hoofden. Op deze wijze is een overzichtelijk geheel verkregen, waarbij in de eerste plaats van een blok hoofd mag worden verwacht, dat hij terdege op de hoogte is vaft al wat er in zijn beperkte omge ving plaats vindt, dat voorziening .behoeft: een gezin, waar hulp voor de huisvrouw noodig is. of waar ziek te hcerscht. of waar stille armoede geleden wordt of waar andere zorgen zich hebben voorgedaan. Dikwijls zal deskundige'hulp noodig zijn en het is natuurlijk het streven van den N.V.D.. deze te ver strekken. Maar evengoed is het mogelijk, dat door een handreiking reeds heel wat kan worden verholpen: een uurtje meehelpen bij het huishoudelijk werk, een uurtje oppassen als moeder de kleinen niet alleen kan laten... waartoe voorbeelden? Ieder weet, hoeveel door hulpverleening en, samenwerking bereikt kan wordeh. Hiértoè moet den blokleider een zoo groot mogelijk aantal personen ten dienste staan die bereid zijn, bij voorkomende gelegenheid een handje te helpen, en, zoo noodig, twee handen uit de mouwen te steken.. Och, we leenr.en dezen Volksdienst al fang in ongeorganiseerden vorm: als bij een ongeval in de naburige woning, als bij brand, als bij bominslag de nood aan den man komt is immers niemand zóó, of hij snelt te hulp en doet in het oogen- %blik. van gevaar al wat in redelijkheid van hem ge- "vergd mag- worden. Dat alles behoort tot de beste karaktertrekken van ons Nederlandsche volk: hulp vaardigheid zonder aanspraak op loon, zonder verlan gen naar dank. Welnu, door deze Nederlandsche volksdeugd in goe de, geordende banen te leiden zal ontzaglijk veel hulp. die tot dusver niet of hoogstens in gebrekkigen vorm werd geschonken, op de juiste wijze verlefend kunnen worden. Reeds kan de N.V.D. op prestaties wijzen: Ge zinnen, die door bombardementen zooals op sommige steden plaats hadden, in groote moeilijkheden zijn geraakt, werden door den N V.D. onmiddellijk gehol pen. Personen, die door brand hun inboedel of een bloeiende zaak verloren, kregen de gelegenheid, zich een nieuwen inboedel te verschaffen of een nieuwe zaak op te bouwen. Vele malen word gezinshulp ge boden. Moeder- en kinderuitzehdingen vonden reeds plaat?. Binnen niet al te langen tijd zal de Nederlandsche Volksdienst op volle toeren draaien en in staat zijn, aan zeer vele maatschappelijke nooden het hoofd te bieden. Zal dit spoedig zijn of zal het nog lang duren? Het antwoord is aan het Nederlandsche volk. Er worden hier hulptroepen gevraagd en nu kan lederen zich bij deze hulptroepen doen inlijven, om dat er op zijn tijd voor iedereen wel eens een werk of een daad van hulpvaardigheid te verrichten valt. En als velen iets doen, dan wordt er gezamenlijk veel gedaan Wanneer u dus straks gevraagd wordt om uw mede werking bij den Nederlandschen Volksdienst. zegt die hulp dan toe en draag daardoor het uwe bij tot de bestrijding van zooveel, dat thans nog ten hemel schreit. Gij kunt natuurlijk ook weigeren. Wie daartoe het plan heeft, bedenke, dat het mogelijk is, dat hij zelf over een jaar in dezelfde omstandigheden is komen te verkeeren als de lieden, die thans zijn steun be hoeven. Velen, die vandaag een jaar geleden in onbe krompen omstandigheden verkeerden en een onge schokte gezondheid genoten, zijn thans in meer dan een opzicht op hun medemenschen aangewezen. Denk daar eens aan, als Winterhulp en N.V.D. zich aan uw woning melden. Iets anders is het, dat men, door welke omstandig heden ook. niet in staat is. daadwerkelijken steun te verschaffen in ae mate die men zelf zou wenschen. Voor dat geval kan men lid van den N.V.D. worden tegen betaling van f 1— per maand plus f 1.in schrijfgeld. Voor wie onmogelijk deze contributie kun nen betalen is een andere regeling mogelijk, te be- oordeelen door den bloKleider. Misschien vindt menigeen de financieele eischen, die de N.V.D. stelt, te hoog. Zij zien de N.V.D. nog niet in volle werking en vragen: Wat krijg ik voor mijn gulden per maand terug? De N.V.D. antwoordt: „Een gezond volk!" Italiaansch weermachtsbericht Bij luchtgevechten 1 7 Britsche toestellen neergeschoten. ROME, 17 Februari (Stefani). Het 626e weer machtsbericht luidt: „In het gebied van Mechili bedrijvigheid van pa trouilles. Gisteren heeft de Duitseh-ltaliaansche luchtmacht verscheidene malen belangrijke vijande lijke doelen in Libië en op het eiland Malta aange vallen. Bij verwoede luchtgevechten tusschen groote luchtformaties werden in totaal 17 Engelsche vlieg tuigen neergehaald, waarvan 15 door Duitsche jagers en 2 door de onze. Andere Britsche vliegtuigen wer den op den grond vernield. Op de Egeïsche Zee is een vijandelijk vliegtuig door onze torpedovliegtuigen getroffen en in zee gestort. In de vroege ochtenduren werd een poging ge daan Castel Vetrano uit de lucht aan te vallen. Het afweergeschut, dat onmiddellijk in werking trad. schoot een Wellington-bommenwerper in brand, waarvan de uit zes Nieuw-Zeelanders bestaande bemanning werd gevangen genomen. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd door 'n Duitschen jager gedwongen in de nabijheid van Modica te landen. Het toestel werd in ongeschonden staat buitgemaakt en de uit zeven personen bestaande bemanning gevangen genomen". Ruim 3000 luchtaanvallen op „Scharnhorst" en „Gneisenau'' Tijdens verblijf in Fransche haven Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is officieel medegedeeld dat de Britsche luchtmacht de slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" toen deze in een Fransche haven lagen, 3239 maal met vliegtuigen heeft aangevallen en daarbij 4000 ton bommen heeft geworpen. De Britten verloren daarbij, naar uit de officieele mededeeling verder blijkt, 247 man en 43 vliegtuigen?. Danktelegram van Antonescu aan Hitier BERLIJN 17 Februari. De Roemeensche staatsleider Antonescu. heeft na zijn bezoek aan het hoofdkwartier van den Fiihrer het volgende telegram tot Hitier gericht: „Ik verzoek uwe excellentie mijn warmen dank te willen aanvaarden voor de hartelijke ontvangst. Ik geef tevens uiting aan mijn bewondering voor het groote en onover winnelijke Duitsche leger en aan mijn vast geloof in de totale overwinning onzer legers onder de energieke en geniale leiding van Uwe Excellentie." Antonescu heeft ook minister von Ribbentrop in een tele gram zijn dank betuigd. INSTALLATIE VAN DEN LANDSTAND IN N. BRABANT. In het Casino in Den Bosch heeft Dinsdag de installatie an den Landstand in N. Brabant plaats gehad. Het hoofd van den Ned. Landstand, boerenleider E. J Roskam, heeft eeri rede gehouden. Daarna sprak de provinciale boeren leider P.J. Jansen uit Hoeven, die aan het eind van zijn rede zeider „De Landstand in Brabant marcheert, de strij ders zullen desnoods tot de tanden gewapend worden en zoolang boerenleider Roskam mij roept, zoolang zal ik. wetende niets te zijn, maar de Landstand en het Neder landsche volk alles, marcheeren voor het eerste gelid." Hierna is o.m. nog gesproken door dr. Thiel,, deu Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de prov. N. Brabant. Aan de jarige Nederlanders Van harte gelukgewenscht, jarige Nederlanders. Ge- lukgewenscht dat u dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen roode vlag met hamer en sikkel waait. Gelukgewenscht jarige Nederlanders, dat er man nen geweest zijn die zich vrijwillig gemeld hebben om mede te hclpén dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die mannen niet. Ve len hebben reeds hun bloed geofferd en liggen ge wond in het hospitaal. Denkt daarom aan de verjaardagstorting voor de Ne derlandsche Ambulance. Maak even zooveel dubbel tjes kwartjes of guldens, als u jaren telt, over op gironummer - NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Met speldjes en kruisjes, met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelede ren van het -VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, Den Haag. Churchill over Singapore en den slag in het Kanaal Debatten in het Lagerhuis over den oorlogstoestand uitgesteld STOCKHOLM. 17 Februari. Hef A.N.P. meldt: Volgens een bericht van den Engelsehen Berichten dienst heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis ten aanzien van de succesvolle doorbraak der Duitsche oorlogsschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en „Prinz Eugen" door het Kanaal en aangaande den val van Singapore zijn standpunt uiteengezet. Hij zeide da.de Duitsche-vlootacties voor Engeland be slist voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den Atlantischen Oceaan hebben verbeterd. Hij deelde verder mede dat op voorstel van de Admirali teit en het ministerie van luchtvaart wordt onder zocht, waarom de beweging der vijandelijke oor logsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwer king tusschen luchtmacht en marine zoo nauw is ge weest als zij had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore zeide Churchill geen verdere mededeelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en beschuldigingen". Naai uit het bericht van den Berichtendienst ver der blijkt hebben de leden van het Lagerhuis ver volgens veertig minuten lang gedebatteerd over de vraag of onmiddellijk een debat over de toekomstige oorlogvoering zou worden geopend. Churchill was echter s an meening dat „een zeer verhit debat op dezen middag, zoolang onze gedachten nog door de gebeurtenissen versomberd en beïnvloed worden" slechts als uitwerking zou hebben dat „in de geheèle wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ontstaan". Hoewel deze woorden van Churchill met levendig „hoort-hoort"-geroep werden ontvangen kèurde het Lagerhuis toch de verdaging tot een der volgende bijeenkomsten goed van de debatten over •den oorlogstoestand. Naar de Britsche Berichtendienst verder meldt, heeft Churchill ten aanzien van het onderzoek, door hem in het Lagerhuis aangekondigd, woordelijk ge zegd: „Dit onderzoek zal in het geheim ingesteld worden en ik twijfel ten zeerste, óf het resultaat voor publicatie geschikt zal zijn. Ik ben niet be reid een mededeeling over het onderzoek te doen of de verzekering te geven, dat het resultaat open baar gemaakt zal worden". DE KAMEROPERA IN DEN HAAG. 's GRAVENHAGE 17 Febr. Heden trad de Kameropera voor het voetlicht in Den I-Iaag. Met een tweetal geslaag de uitvoeringen van „Abu Hassan" van C. M. von Weber en „Der Apotheker" van J. Haydn maakte dit nieuwe ensemble zijn entree. De Kameropera heeft ten doel. het Nederlandsche volk vertrouwd te doen worden met de operakunst. Niet alleen het publiek, dat vooral buiten de groote steden met de groote opera-uitvoeringen niet te bereiken is bij gebrek aan ruimte. Niet alléén de spelers en zangers, die, daar er In Nederland geen opera-cultuur bestond, hier een goede leerschool doorloopen om stem en speelwijze op elkaar af te stemmen. Ook de componisten om hen aan te drijven zich toe te leggen op het schrijven van Neder landsche operawerken. Het is ten zeerste toe te Juichen, dat dit werk nu den volledigen steun ondervindt van de overheid. Wat immers vroeger op dit gebied is tot stand gebracht, heeft steeds ~ioeten lijden onder den druk der omstandigheden. Moge deze juiste weg om Nederland de waarde van de opera te doen kennen, tot volle ontwikkeling komen. Dit is des te meer wenschelijk, daar het kameropera-reper toire rijk is aan geestelijke muziek, rijk aan humor, een sterke stimulans voor het geestelijk leven van den mensch. Het ensemble, dat dezen avond gaf, belooft reeds dit jaar nog drie kamer-opera's te geven van Nederlandsche com ponisten en blijkt daarmede dus ook in zijn laatste doel stelling succes ie mogen boeken. (A. N. f1.). RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 715 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15-Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 11,00 Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Schrammelkwartet en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Waar komen onze tuinzaden vandaan? 13.15 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban. en zang met orgelbegeleiding. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en soliste. 15.00 Zang met piano begeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Fragmenten uit de opera „Paljas" (gr.pl.). 16.30 Gramo foonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Aan weerszijden van de Karpathen. Roe- meensch-Hongaarsch programma. 18.15 Sport en lichame lijke opvoeding. 18.30 Ramblers. 19,00 Actueel halfuur. 19.30 Inleiding tot het volgende programma. 19.35 Omroep- Symphonie-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.45 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 21.00 Haydn-programma. (gramofoonmuziek en e. o.)„ 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. 22.15 Amusementsorkest (opn.). 23 00—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. - 7.15—8.45 Zie Hilversum 1. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 10.40 Voor de piattelandsbouw. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Otto Hpndriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13 45 Voordracht. 14.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Melodisten en soliste. 16.45 Voor de vrouw. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 18.00 Piapovoordracht. 18.30 Een bakkersgezel krijgt antwoord op zijn vragen. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Pianoduo. 19 43 Brandende kwesties, causerie. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gevarieerd programma. 20.440 Radlotooneel. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avond wijding. Hoofdredacteur: C. «7. van Tilburg;, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. NT. Ix-emlers. Heemstede Kerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem Roosevelt heeft, naar het D. N. B. verneemt, voor de Sovjet-Unie een credlet geopend voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Vereenlgde Staten, in aanvulling op de leening van een milliard dollar, die In .November 1941 werd toegestaan. Tot dusverre is den bolsjewisten in totaal 1.170.008.000 dollar verstrek:. De Führer heeft aan kapitein Bar van het Jaeht- eskader Mölders als zevenden officier het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend, ter gelegenheid van Bar's 90ste overwinning m de lucht. Volgens den Britsche Berichtendienst is maarschalk Tsjang-Kai-Sjek met zijn vrouw te Calcutta aangekomen. De woordvoerder der Japansche marine te Sjanghai heeft verklaard geen bevestiging te hebben van het bericht, dat 'de Amerikaansche admiraal Hart zou zijn omgeko men. Wel kan bevestigd worden dat de kruiser „Houston" bü den slag in de Javazee is gezonken. Indien «Hart toen aan boord van de ..Houston" was. is hij waarschijnlijk met het schip ondergegaan. (D. N. B.) Sedert twee dagen is een groot deel van de binnen stad van Sjanghai volkomen afgezet, omdat er een bom aanslag Is gepleegd, waaraan ruim 20 Chineezen, dooden en gewonden, ten of/er zijn gevallen. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft koning Faroek een decreet onderteekend. dat bepaalt dat in Egypte op 24 Maart algemeene verkiezingen zullen wor den gehouden. Op 68-jarlgen leeftijd is te Oostvoorne overleden de heer T. v. d. Blink, oud-inspecteur van het L. O. in de voormalige gemeente Lonneker, De heer v. d. Blink was een bekende figuur in onderwijskringen In den lande. Op een suppletoire begrooting over het dienstjaar 1941 van de gem. Amsterdam is een rijksbijdrage van f 11.419.032 geraamd, waardoor het tekort op de gemeente- begrooting met ruim f 10 millioen wordt verminderd. Voqf de Alkmaarsche rechtbank hebben terecht ge staan een 18-jnrige en een 29-jarige Jongeman, die zich aan 15 Inbraken hadden schuldig gemaakt. .Tegen elk van hen werd twee jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- 1 eischt. Tegen drie mannen, die door zich als contröleurs van den C. C. C. D. voor te doen en 250 pond thee hadden buit 'gemaakt, is resp. twee jaar en drie maanden en 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf geéischt voor de Alkmaar sche rechtbank. De Wilhelmstrasse (het departement van Buiten- landsche Zaken te Berlijn) heeft in dc hieronder ge noemde 6 punten een antwoord- gegeven op de rede voering van Chufchill: 1. Gij waart, mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatstèn wereldoorlog en uw militaire onbekwaamheid bleek reeds toen door uw nederlaag van Gallipoli Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleen-heerschappij over de zeeën en daarmede zijn onbestreden wereldheerschappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oorlogspolitiek Militair gezien: „De grootste militaire nederlagen der Engelsche geschiedenis Andassness, Duinkerken, Griekenland, Kreta, Libië, Singapore. Politiek gezien: Engeland heeft al zijn vrienden op het continent verloren. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouteij de Europeesche volken als bondgenooten verloren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan doordat gij u met het bolsjewistische Moskouverbond. Het Duitsche leger met zyn bondgenooten Italië, Hongarije. Slowakije er de vrijwilligerscontingenten uit Spanje. Kroatië, Ne derland, België, Denemarken. Noorwegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bols jewisten in Europa Verhinderd en hen tot voor de poorten van Moskou teruggeworpen. Het winteroffensief van Staün tegen het Duitsche leger is reeds thans volkomen mislukt. Stalin zal niet in staat zijn zijn verliezen aan menschen en materiaal te vervangen. Het Duitsche leger met zijn bondge nooten. welker verliezen in tegenstelling met den wereldoorlog binnen bescheiden grenzen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog" aanwezige bolsjewistische strijdkrachten aanval len. Gij hebt Eden naar Moskou gezonden om den bolsjé- wistischen massamoordenaar Stalin voor zijn oorlogs diensten en voor de voortzetting van zyn bloedoffers de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme te be loven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistischen agenten de vrije hand laten voor hun propaganda on der de Engelsche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamberlain met Roosevelt tegen uw eigen minï.ster-president samen gespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oor logsophitsing tegen Duitschland gemaakt. Roosevelt heeft indertijd ook belet dat Engeland het vredesaan bod van den Führer na de ineenstorting van Frank rijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlanger. Sedert dien zijt gij gedrerven door uw mislukkinqen geheel afhankelijk geworden van Roosevelt. dien hoofdschuldige aan den oorlog. Onvoorwaardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wa pens, hebt gij meegedaan aan het Yankee-imperia- lisme van Roosevelt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan daarmede erfgenaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half Amerikaan, zijt hierbij zïin handlanger. Gij/tracht thans de Engelschen tot e^n laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzaglijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed dat de bewapeningscijfers van Roose velt niets anders zijn dan de grootste van alle Ameri kaansche opschepperijen. Voor de Amerikaansche hulp aan Engeland gold en geldt nog steedS het woord: ,Too late and too little" (Te laat en te weinig Red.) De Amerikaansche troepenlandingen in Engeland zijn voor Roosevelt slechts een middel om Engeland onderworpen te houden. Het betreft hier niets an ders dan de eerste Amerikaansche politie-agenten op de Engelsche eilanden die er voor dienen te zorgen dat de Engelschman den oorlog voor Amerika ook verder voert en de laatste penny aflevert. 5. De oorlog tusschen Engeland en Janan is uitslui tend uw schuld Daar de Engelsche Dolitiek door uw toedoen volkomen afhankelijk van <jc Vereenigde Sta ten was geworden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosevelt tegenover Japan meedoen. De nederlagen m het Zuidzeegebied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan vooruitzïenden geest uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans de duizend millioen pond sterling verre te boven. Reeds de eerste weken van den oorlog met Japan, hebben den Engelschen derhalve enorme materieele schade gebracht. Dit is echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot algemeene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in En geland millioenen die zoo door uw falen een gemak kelijke prooi voor de bolsjewistische propaganda worden. De bolsjewistische kuiperijen kunnen zich des te ongestoorder ontwikkelen, daar de leiding er van in handen is van den bolsjewistischen ambassadeur te Londen, Maisky, dien gij uit vrees voor een niet langer meedoen van de Sovjet Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl het Duitsche volk zijn re- olutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitler immuun geworden is voor alle buitenlandsche revolutlonnaire propaganda, heeft het Engelsche volk zijn revolutie nog voor zich. De oorlog van Churchill liquideert de democratie in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verar ming zijn en de overwinning van het bolsjewisme in Engeland. Samenvatting: Gij hebt derhalve sedert het uitbre ken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene stelling na de andere verloren. Gij hebt den oorlog ny?t Duitschland, en Italië ontke tend en daarmede uw invloed in geheel Europa ver loren. Gij hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede uw heerschappij en uw geheele bezit in Oost-Azië verloren. Gij hebt de kern van het Impe rium, Indië. op het 'spel gezet. Gij zijt met uw politiek an de haat en het onverstand volkomen afhankelijk •an Roosevelt geworden en thans zijt gij bezig nog meer belangrijke bezittingen van het Britsche rijk aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Uw politiek leidt naar de bolsjewiseering van Engeland. Gij zijt een militair amateur, een politicus zonder moraal en daar enboven een pechvogel,» wien alles mislukt wat hij onderneemt. De rampzalige zinspreuk in het wapen van uw voor raderen „Vol vertrouwen, doch ongelukkig" is in an deren zin dan men indertijd gewild heeft, tot waarheid geworden: gij zijt de doodgraver van het Britsche Im perium. EXAMENS Churcliills rede Op deze pagina is/ opgeno'men een scherp gesteld antwoord van de Wilhelmstrasse (het departement van Buitenlandsche Zaken le Berlijn) op dc rede van Churchill. Daarin wordt geconstateerd, dat Churchill (en met hem het Britsche rijk) sedert het uitbreken van den oorlog de eene nederlaag na dc andere ge leden heeft en de eene stelling na de andere verloren heeft Voorts heeft de Wilhelmstrasse nog passages uit Churchill's rede aangehaald om vast te stellen dat Churchill aansprakelijk is voor den oorlog. Verder wordt opgemerkt dat Churchill, door zijn politiek van haat en onverstand, volkomen afhankelijk is geworden van Roosevelt en bezig is nog meer belangrijke bezit tingen van het Britsche rijk aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Die politiek leidt naar de bolsjewisee ring van Engeland. Tenslotte wordt Churchill door Berlijn, behalve een militair amateur, een politicus zonder moraal genoemd, en ook een pechvogel wien alles mislukt wat hij onderneemt, „de doodgraver van het Britsche rijk". Als de boodschap van den aanspreker, die het over lijden van een bemind bloedverwant komt meedee- len, zoo ongeveer moet Churchills redevoering van Zondagavond bij de overgave van Singapore, het En gelsche volk in de ooren hebben geklonken. De Engelsche premier is een specialiteit in sombere redevoeringen en den laatsten tijd heeft hij er stof genoeg voor gehad! De eene Jobstijding na de andere kwam uit Oost-Azië. Maar nog bleef de hoop op het behoud van het machtige bolwerk Singapore. Mis schien niet bij de insiders, die wel zullen hebben ge weten, dat het, van zee afgesneden, zijn eigenlijke beteekenis als steunpunt, voor maritieme actie reeds had verspeeld, wellicht wèl bij de groote menigte, die zich gaarne aan illusies overgeeft. Een voorbeeld van zoo'n illusie is de uitlating van een Engelschen dokter, Watson, den directeur van het Instituut voor Tropische Hygiëne,'die slechts een paar dagen vóór den val der vesting zeide, dat Singapore het „maar een paar maanden" behoefde uit td houden dan zou de malaria alle Japanners van het schiereiland Malakka hebben weggevaagd. De Japanners hebben de' malaria hiervoor den tijd niet gelaten. Nóg sneller dan men. zelfs na hun zeer snellen opmarsch. kon denken hebben zij zich eerst van de stad, toen van de vesting Singapore meester gemaakt. Het was Churchill's niet benijdenswaardige taak deze nieuwe Jobstijding aan zijn hoorders mee te deelen. Zijn rede klonk somberder dan ooit. Gewoonlijk gaf hij na een golf van pessimisme een scheutje optimisme toe, hiervan was echter in de rede van Zondagavond nauwelijks iets te bespeuren. Zij was vrijwel enkel alsem, met nauwelijks iets. dat haar bitteren smaak kon verzachten. Ongetwijfeld heeft Churchill hiermee de stemming van het over- groote meerendeel zijner toehoorders vertolkt. Na den val van Singapore, het plechtanker, waarop zoovele verwachtingen waren gebouwd, zou iedere andere toon, kans gehad hebben met hoon ontvangen te wor den Geen spoor ook van een poging om het onover zienbare échec te verontschuldigen, alleen de naakte erkenning ervan. Men kan zich, de rede gelezen hebbende, denken wat er in het gemoed van den spreker omgegaan moet zijn: een wereldrijk wankelt en de eenige hoop, die op het behoud er van nog overblijft is een specu latie op den tijd, op het „uitzingen", om er onderwijl weer boven op te krabbelen. Maar reeds hangt het zwaard van Damocles boven Australië en de opvatting van den Australi- schen premier Curtin, dat de factor Tijd geen rol meer speelt, heeft, gegeven de stormachtige voortva rendheid der Japanners, alle kans bewaarheid te wor den. Eerder vermoedelijk dan men nieent zal de slag om Australië in vollen gang zijn. Het dunbevolkte Dominion, met zijn lange, tot landingen uitnoodigende kustlijn, waarvoor geen verdediging beschikbaar ..is, is er allerminst op voorbereid. Wij beleven wellicht het> somberste oogenblik, dat het Britsche rijk ooit in zijn geschiedenis heeft ge kend. Het eenige wat Churchill aan te voeren had om zijn hoorders de pil eenigszins ,te vergulden, was een van die vergelijkingen waarvan hij zich ook eerder gaarne heeft bediend. Hij vergeleek den toestand, waarin En geland na den val van Frankrijk verkeerde, toen het op alle fronten .geheel alleen stond tegenover de zege vierende macht van de spil, met dien, welke door de deelneming van Sovjet-Rusland aan den oorlog was ontstaan. Hierdoor stond Engeland op het vasteland van Europa tenminste niet meer alleen in den strijd. En zoo ook vergeleek hij den toestand, waarin En geland bij een oorlog met Japan zou hebben ver keerd als het dien oorlog geheel alleen had moeten uitvechten en tegelijk in Europa en Afrika het hoofd boven water had moeten houden, met dien van thans, nu het tenminste de Vereenigde Staten en China als bondgenoot heeft. Hoe betrekkelijk de redenen tot satisfactie bij dit bondgenootschap tot dusver zijn geweest, is eerder uiteengezet. Churchill zelf is ongetwijfeld realist ge noeg om zich de vraag te stellen of de hulp, zoo zij komt. nog tijdig genoeg zal wezen om de totale in eenstorting van het front in Oost-Azië te verhoeden. Maar uit de vergelijking scheen hij voor zichzelf toch troost te putten bij de overweging, dat het óók zoo had kunnen gaan, dat Engeland het heele karwei alléén had moeten opknappen, want dan zou het er zoo zeide hij ronduit zeker onder bezweken zijn. Merkwaardig was in dit verband de manier, waarop hij zijn actie om de Vereenigde Staten in den oorlog te betrekken beschreef. „Ik heb daar van gedroomd, ik heb er naar gestreefd en voor gewerkt". Hij achtte zich gelukkig, dat hij er in geslaagd was. Van Japansche zijde zal men niet aarzelen hem tegenover de beschuldigingen aan het adres van Japan, dat dit land den oorlog is be gonnen aan dit woord te houden en het aan te voe ren als het bewijs, dat de uitbreiding van den oorlog tot Oost-Azië van Anglo-Amerikaansche zijde is ge komen. Van bijzondere beteekenis was ook de slotpassage van de rede, waarin hij tegenover de toenemende» critiek op het regeeringsbeleid een beroep deed op het nationale sentiment en pers en parlement tot dis cipline aanspoorde, een aanmaning, die onwillekeurig deed uitkomen hoezeer het onder den indruk van de noodlotsslagen, die het rijk hebben getroffen, in En geland rommelt. DIVERSE. Geslaagd voor het diploma sclieepswerktutgkunde C. de DR. N. H. M. ZWAGER DIRECTEUR H. B. S. TE ARNHEM. Tot directeur van de H. B. S. met 5-jarigen cursus B te Arnhem heeft de burgemeester van Arnhem benoemd dr. N. H. M. Zwager, directeur der Rijks Hoogere Burger school te Roermond. Dr. Zwager werd 15 Augustus 1893 te Beverwijk geboren. Hij studeerde letteren aan de uiverstlteit te Amsterdam, waar hij ln 1926 promoveerde op proefschrift getiteld: ..Glimpses of Ben Jonson's London". Inmiddels was de heer Zwager benoemd tot leeraar in de Engelsche taal aan de gemeentelijke H. B. S.-A te Haarlem, vervolgens was hij leeraar aan de bijzondere H. B. S. te Heerlen en aan die te Maastricht. Sedert 1 Sept. 1930, is hij directeur van de Rijks H. B. S. te Roermond. Dr. Zwager is secretaris van de Vereeniging van directeuren van H. B. S.'en met 5-jarlgen cursus. Ann den arbeid. Manschappen van dc Duitsche weermacht bezig; met het graafwerk %oor deu bouw van een bunker aan het Oostfront. Orbi6«Holland-P.K. lachmann Kcpurutte aan het Oostfront. De ket ting; van een pantserwagen wordt in de sneeuw hersteld. P.B.Z.-v.Eysden-P.K.Henlsch Ook de Hol landsche molen, een werk stuk van een der manschappen, ont breekt niet op de Arbeidsdienst-tentoon stelling in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Pax-1-Iolland-De Haan-m. De directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem heeft een verzoek tot de burgerij gericht schillen en grocntcnarval naar den Hertenkamp te brengen als moeder voor- deze dieren. En dht zij het wnardoeroit als iemand een zak met Voer brengt blijkt wel uit deze foto. De dieren kunnen bijna niet wachten tot liet voor hen gebrachte in don voederbak is gestort en verdringen elkaar om (ot de eersten ie bchooren die hun honger kunnen stillen. Steven*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2