IN REGELS Wilhelmstrasse antwoordt Churchill Üe Nederlandsche Voïksdienst In het maatschappelijk leven zijn wij aangewezen op hulp. Veel ter verklaring is overbodig. Ieder oogen- l'lik van den dag heeft de eene mensch den ander r.oodig tot het verleenen van diensten, waartoe hij zelf niet of. onvoldoende in staat is. 7-oo wij allen aangewezen zijn op hulp, dat wil nog niet zeggen, dat iedereen deze hulp dan ook krijgt. Daar ontbreekt, helaas, nog dikwijls veel aan en voor al in tijden van maatschappelijke moeilijkheden is het dikwijls onmogelijk, nood tc lenigen en veel onver diende misère is daarvan vaak het gevolg. Over dat „onmogelijk" is intusschen meermalen nog wel te praten. Als de wil er is, wordt de weg immers ook wel gevonden. Het gaat er maar om. de moeilijk heden op de.juiste ynjze aan te vatten, den mede- mensch de behulpzame hand toe te steken en geza menlijk den last te dragen, die ond^r bepaalde om- i. ttandigheden voor den enkeling te zwaar blijkt. Het vinden van een weg, om uit moeilijke omstan digheden tc geraken is de taak van den Nederland- schen Voïksdienst. kortweg: N.V.D. Eigenlijk is dat maar ten deete juist. In de eerste plaats immers is daarvoor aangewezen de Winterhulp Nederland, de dienst, die hulp verleent in den tijd, waarin die het meest noodig is, nl. in den winter. Als de winter komt met zijn tallooze problemen voor de smalle gemeente dan is het de W.H.N., die, daartoe in staat gesteld door de offers van duizenden en dui zenden meer bevoordeelden, den nood naar vermogen lenigt, We behoeven daarover niet veel meer op te merken. Langzamerhand weet ieder* nu wel, dat in de laatste winters ontzaglijk veel armoede en* tekort is bestreden door Winterhulp. Alleen blijft het jammer, dat nog zoovelen, die tot een bijdrage in staat zijn, hun politieke aversie zwaarder laten wegen dan hun liefdadigheidszin. Doch bestrijdt Winterhulp tie gevolgen van maatschappelijken nood, de N.V.D. kil dc oorza ken bestrijden, het kwaad in den wortel, in dèn kiem aantasten, dus preventief werken. Daarom is de N.V.D. op zichzelf en op den duur van grooter belang dan tijdelijke hulp. De N.V.D. streeft naar een gezonde samenleving. De gezonde mensch is daartoe de eerste voorwaarde en het ligt dus voor de hand, dat de N.V.D. in de éér ste plaats steun zoekt te geven aan de cellen der sa menleving: de gezinnen. Dit is mogelijk om. door de volgende maatregelen: v Moreeleen matcriecle steun bij de stichting van gezinnen. Steun ter handhaving van gezonde gezinnen. (Uitzending van moeders van groote gezinnen- naar recreatieverblijven, stichting van moedertehuizen, het verleenen van hulp in de huishouding). Zorg voor het jonge kind: zuigelingeninrichtingen, schooltandverzorging, stichting van sport- en speel plaatsen. uitzending van kinderen, vacantiekolonies. Oprichting van N.V.D. ziekenhuizen, opleidingsscho len voor verpleegsters, en soci&le werksters, scholings tehuizen voor medewerkers aan den N.V.D enz. Het behoeft geen betoog, dat de N.V.D., die pas aan het begin van zijn* werkzaamheden verkeert, nog maar voor een zeer gering deel in staat is. het bovenstaan de te verwezenlijken. Maar aan alles moet nu een maal een begin worden gemaakt en dat begin is er in elk geval. Organisatorisch in de eerste plaats. Daartoe is iedere gemeente van betekenis ook Haarlem verdeeld in buurtschappen onder buurtschapshoofden. Zulk een buurtschap is onderverdeeld in wijken met wijkhoofden en. de wijken weer in blokken met blok hoofden. Op deze wijze is een overzichtelijk geheel verkregen, waarbij in de eerste plaats van een blok hoofd mag worden verwacht, dat hij terdege op de hoogte is van al wat er in zijn beperkte omge ving plaats vindt, dat voorziening behoeft: een gezin, waar hulp voor de huisvrouw noodig is, of waar ziek te heerscht, of waar stille armoede geleden wordt of waar andere zorgen zich hebben voorgedaan. Dikwijls zal deskundige hulp noodig zijn en het is natuurlijk het streven van den N.V.D., deze te ver strekken. Maar evengoed is het mogelijk, dat door een handreiking reeds heel wat kan worden verholpen: een uurtje meehelpen bij het huishoudélijk'werk, een uurtje oppassen als moeder «e kleinen niet alleen kan latenwaartoe voorbeelden? Ieder weet. hoeveel door hulpverleening en samenwerking bereikt kan worden. Hiertoe moet den blokleider een zoo groot mogelijk aantal personen ten dienste staan die bereid 7,ijn, bij voorkomende gelegenheid een handje te lielpenN en, zoo noodig, .twee handen uit de mouwen te 'steken.. Och, we kennen dezen Voïksdienst al lang in ongeorganiseerden vorm: als bij een ongeval in de naburige woning, als bij brand, als bij bominslag de nood aan den man komt is immers niemand zoo. of hij snelt te hulp en doet in het oogen- blik van gevaar al wat in redelijkheid van hem ge vergd mag worden. Dat alles behoort tot de beste karaktertrekken van ons Nederlandsche volk: hulp vaardigheid zonder aanspraak op loon. zonder verlan gen naar dank. Welnu, door deze Nederlandsche volksdeugd in goe de, geordende banen te leiden zal ontzaglijk veel hulp. die tot dusver niet of hoogstens in gebrekkigen vorm werd geschonken, op de juiste wijze verleend kunnen worden. Reeds kan do N V.D. op prestaties wijzen: Ge zinnen, die door bombardementen zooals op sommige steden plaats hadden, in groote moeilijkheden .zijn geraakt, werden door den N.V.D. onmiddellijk gehol pen. Personen, die door brand hun inboedel of een bloeiende zaak verloren, kregen de gelegenheid, zich een nieuwen inboedel te verschaffen of een nieuwe zaak op te bouwen. Vele malen werd gezinshulp ge boden. Moeder- en kinderuitzendingen vonden reeds plaats. Binnen njet al te langen tijd zal de Nederlandsche Voïksdienst op volle toeren draaien en in staat zijn, aan zeer vele maatschappelijke nooden het hoofd te bieden. Zal dit spoedig zijn of zal het nog lang duren? Het antwoord is aan het Nederlandsche volk. Er worden hier hulptroepen gevraagd en nu kan lederen zich bij deze hulptroepen doen inlijven, om dat er op zijn tijd voor iedereen wel eens een werk of een daad van hulpvaardigheid te verrichten valt. En als velen iets doen, dan wordt er gezamenlijk veel gedaan "Wanneer u dus straks gevraagd wordt om uw mede werking bij den Neder]andschen Voïksdienst. zegt die hulp dan toe en draag daardoor -het uwe bij tot de bestrijding van zooveel, dat thans nog ten hemel schreit. Gij kunt natuurlijk ook weigeren. Wie daartoe het plan heeft, bedenke, dat het mogelijk is, dat hij zelf over een jaar in dezelfde omstandigheden is komen te verkeeren als de lieden, die thans zijn steun be hoeven. Velen, die vandaag een jaar geleden in onbe krompen omstandigheden verkeerden en een onge schokte gezondheid genoten, zijn thans in meer dan een opzicht op hun medemenschen aangewezen. Denk Hoofdredacteur: C. .7. van Til hurt:. Heemstede ï'lv. Hoofdredacteur: G, N. Leendcrs, Heemstede Kcrste medewerker: F. C. Derks, Haarlem daar eens aan. als Winterhulp en N.V.D. zich aan uw woning melden. Iets anders is het. dat men, door welke omstandig heden ook, niet in staat is, daadwerkelijken steun te verschaffen in dc mate die men zelf zou wenschen. Voor dat geval kan men lid van den N.V.D. worden tegen betaling van f 1.per maand plus f 1in schrijfgeld. Voor wie onmogelijk deze contributie kun nen betalen is een andere regeling mogelijk, te be- oordeelen door den blokleider. Misschien vindt menigeen de financieele eischen. die de N.V.D, stelt, te hoog. Zij zien de N.V.D. nog niet in volle werking en vragen: Wat krijg ik voor mijn gulden per maand terug? De N.V.D. antwoordt: „Een gezond volk!" Italiaansch weermachtsbericht Bij luchtgevechten 1 7 Britsche toestellen neergeschoten. ROME, 17 Februari (Stefani). Het 626e weer machtsbericht luidt: „In het gebied van Mechili bedrijvigheid van pa trouilles. Gisteren heeft de Duitsch-Italiaansche luchtmacht verscheidene malen belangrijke vijande lijke doelen in Libië en op het eiland Malta aange vallen. Bij verwoede luchtgevechten tusschen groote lucht form a ties werden in totaal 17 Engelsche vlieg tuigen neergehaald, waarvan 15 door Duitsche jagers en 2 door de onze. Andere ïjritsche vliegtuigen wer den op den grond vernield.' Op de Egeïsche Zee is een vijandelijk vliegtuig door onze torpedovliegtuigen getroffen en in zee gestort. In de vroege ochtenduren werd een poging ge daan Castel Vetrano uit de lucht aan te vallen. Het afweergeschut, dat onmiddellijk in werking trad, schoot een Wellington-bommenwerper in brand, waarvan de uit zes Nieuw-Zeelanders bestaande bemanning werd gevangen genomen. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd door !n Duitschen jager gedwongen in de nabijheid van Modica te landen. Het toestel werd in ongeschonden staat buitgemaakt ren de uit zeven personen bestaande bemanning gevangen genomen". Ruim 3000 luchtaanvallen op „Scharnhorst" en „Gneisenau" Tijdens verblijf in Fransche haven Naai- de Britsche Berichtendienst meldt, is officieel medegedeeld dat de Britsche luchtmacht de slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" toen deze in een Fransche haven lagen. 3299 maal met vliegtuigen heeft aangevallen en daarbij 4000 ton bommen heeft geworpen. De Britten verloren daarbij, naar uit de officieele mededeellng verder blijkt, 247 man en 43 vliegtuigen: Danktelegram van Antonescii aan Hitier BERLIJN 17* Februari. De Roemeensche staatsleider, Antonescu, heeft na zijn bezoek aan het hoofdkwartier van den Ftlhrer het volgende telegram tot Hitier gericht: „Ik verzoek uwe excellentie mijn warmen dank te willen aanvaarden voor de hartelijke ontvangst. Ik geef tevens uiting aan mijn bewondering voor het groote en onover winnelijke Duitsche leger en aan mijn vast geloof ft de totale overwinning onzer legers onder de energieke en geniale leiding van Uwe Excellentie." Antonescu heeft ook minister von Ribbentrop in een tele gram zijn dank betuigd. INSTALLATIE VAN DEN LANDSTAND IN N. BRABANT. In het Casino in Den Bosch heeft Dinsdag de installatie van den Landstand in N. Brabant plaats gehad. Het hoofd van den Ned. Landstand, boerenleider E. J. Roskam, heeft een rede gehouden. Daarna sprak de provinciale boeren leider P- J. Jansen uit Hoeven, die aan het eind van zijn rede zeide: ,.De Landstand in Brabant marcheert, de strij ders zullen desnoods tot de tanden gewapend worden en zoolang boerenleider Roskam mij roept, zoolang zal ik. wetende niets te zijn. maar de Landstand en het Neder landsche volk alles, marcheeren voor het eerste gelid." Hierna is o.m. nog gesproken door dr. Thiel,, den Beauftragte van den Rijkscommissaris 'voor de prov. N. Brabant. Aan de jarige Nederlanders Van harte gelukgewenscht, jarige Nederlanders. Ge- lukgewenscht.dat u dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen roode vlag met hamer en sikkel waait. Gelukgewenscht jarige Nederlanders, dat er man nen geweest zijn die zich vrijwillig gemeld hebben om mede te helpen dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die mannen niet. Ve len hebben reeds hun bloed geofferd en liggen ge wond in het hospitaal. Denkt daarom aan de verjaardagstorting voor de Ne derlandsche Ambulance. Maak even zooveel dubbel tjes kwartjes of guldens, als u jaren telt, over op gironummer NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. f Met speldjes en kruisjes, met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelede ren van het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. Roosevelt heeft, naar het D. N. B. verneemt, voor de Sovjet-Unie een crediet geopend voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Vereentgde Staten, in aanvulling op de leening van een milliard dollar, die in November 1941 werd toegestaan. Tot dusverre is den bolsjewisten in totaal 1.170.000.000 dollar verstrekt. De Ftlhrer heeft aan kapitein Bar van het jacht- eskader Mölders als zevenden officier het eikeniool met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend, ter gelegenheid van Bar's DOste overwinning in de lucht. Volgens den Britsche Berichtendienst is maarschalk Tsjang-Kal-Sjek met zijn vrouw te Calcutta aangekomen De woordvoerder der Japansche marine te Sjanghai heeft verklaard geen bevestiging te hebben van het bericht, dat de Amcrlkaansche admiraal Hart zou zijn omgeko men. Wel kan bevestigd worden dat de kruiser „Houston" bij den slag in de Javazee is gezonken. Indien Hart toen aan boord van de „Houston" was, is hij waarschijnlijk met het schip ondergegaan. (D. N. B.) Sedert twee dagen is een groot deel van de binnen stad van Sjanghai volkomen afgezet, omdat er een bom aanslag is gepleegd, waaraan ruim 20 Chineezen, dooden en gewonden, ten offer zijn gevallen. Churchill over Singapore en den slag in het Kanaal Debatten in het Lagerhuis over den oorlogstoestand uitgesteld STOCKHOLM. 17 Februari. Het A.NP. meldt: Volgens een bericht an den Engelschen Berichten dienst heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis ten aanzien van de succesvolle doorbraak der Duitsche oorlogsschepen „Scharnhorst". „Gneisenau" en „Prinz Eugen" door het Kanaal eri aangaande den val van Singapore zijn standpunt uiteengezet. Hij zeide da de Duitsche-vlootacties voor Engeland be slist voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den Atlantiscfcen Oceaan hebben verbeterd. Hij deelde verder mede dat op voorstel van de Admirali teit en het ministerie van luchtvaart wordt onder zocht. waarom de beweging der vijandelijke oor logsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwer king tusschen luchtmacht en marine zoo nauw is ge weest als zij had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore zeide Churchill geen verdere mededeelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en beschuldigingen". Naar uit het bericht van den Berichtendienst ver der blijkt hebben de leden van het Lagerhuis ver volgens veertig minuten lang gedebatteerd over de vraag of onmiddellijk een debat over de toekomstige oorlogvoering zou worden geopend. Churchill was echter van meening dat „een zeer verhit debat op dezen middag, zoolang onze gedachten nog door de gebeurtenissen versomberd en beïnvloed worden" slechts-als uitwerking zou hebben dat „in de geheele wereld zeer slechte en ongunstige reacties Zouden ontstaan". Hoewel deze woorden van Churchill met levendig ,,hoort-hoort"-geroep werden ontvangen keurde het Lagerhuis toch de verdaging tot een der volgende bijeenkomsten goed van de debatten- over den oorlogstoestand. Naar de Britsche Berichtendienst verder meldt, heeft Churchill ten aanzien van het onderzoek, door hem in het Lagerhuis aangekondigd, woordelijk ge zegd: „Dit onderzoek zal in het geheim ingesteld worden en ik twijfel ten zeerste, of het resultaat voor publicatie geschikt zal zijn. Ik ben niet be reid een mededeelïng over het onderzoek te doen of de verzekering te geven, dat het resultaat 'open baar gemaakt zal worden". DE KAMEROPERA IN DEN HAAG. 's GRAVENHAGE 17 Febr. Heden trad de Kameropera voor het voetlicht in Den Haag. Met een tweetal geslaag de uitvoeringen van „Abu Hassan" van C. M. von Weber en „Der Apotheker" van J. Haydn maakte dit nieuwe ensemble zijn entree. De Kameropera heeft ten doel. het Nederlandsche volk vertrouwd te doen worden met de operakunst. Niet alleen het publiek, dat vooral buiten de grootesteden met de groote opera-uitvoeringen niet te bereiken is bij gebrek aan ruimte. Niet alleen de spelers en zangers, die. daar er !n Nederland geen opera-cultuur bestond, hier een goede leerschool doorloopen om stem en speelwijze od elkaar af te stemtnèn. Ook de componisten om hen aan te drijven zich toe te leggen op het schrijven van Neder landsche operawerken. Het is ten zeerste toe te Juichen, dat dit werk nu den volledigen steun ondervindt van de overheid. Wat immers vroeger op dit gebied is tot stand gebracht, heeft steeds moeten lijden onder den druk der omstandigheden. Moge deze juiste weg om Nederland de Avaarde van de opera te doen kennen, tot volle ontwikkeling komen. Dit is des te meer wenschelijk, daar het kameropera-reper toire rijk is aan geestelijke muziek, rijk aan humor, een s'.erke stimulans voor het geestelijk leven van den mensch. Het ensemble, dat dezen avond gaf, belooft reeds dit Jaar nog drie kamer-opera's te geven van Nederlandsche com ponisten en blijkt daarmede dus ook in zijn laatste doel stelling succes te ijiogeif boeken. (A. N. P.). RADIO PROGRAMMA DONÖERDAG 19 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 413.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Schrammelkwartet en solist. 12140 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Waar komen onze tuinzaden vandaan? 13.15 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban. en zang met orgelbegeleiding. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en soliste. 15.00 Zang met piano begeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16,00 Bijbellezing. 16.20 Fragmenten uit de opera „Paljas" (gr.pl.). 16.30 Gramo foonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Aan weerszijden vah de Karpathen. Roe- meensch-Hongaarsch programma. 18.15 Sport en lichame lijke opvoeding. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Inleiding tot het volgende programma. 19.35 Omroep- I Symphonie-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen- 1 trales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.45 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 21.00 Haydn-pr-ogramma. (gramofoonmuziek en e. o.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon- muziek. 22.15 Amusementsorkest (opn.). 23.00—24.00 Gra- j mofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 10.40 Voor de plattelandsbouw. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool cn piano.' 16.00 Melodlsten en soliste. 16.45 Voor de vrouw. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 18.00 Pianovoordracht. 18.30 Een bakkersgezel krijgt antwoord op zijn vragen. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 B. X. O. Wat Nederland- schrijft. 19.10 B N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Pianoduo. 19.45 Brandende kwesties, causerie. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20-15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gevarieerd programma. 20.440 Radiotooneel, 21.00 Gevarieerd pro gramma 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond wijding. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft koning Faroek een decreet onderteekend, dat bepaalt dat in Egypte op 24 Maart algemeene verkiezingen 2ullen wor den gehouden. Op 68-jarige.n leeftijd is te Oostvoorne overleden de heer T. v. d. Blink, oud-inspecteur van het L. O. in de voormalige gemeente Lonneker. De heer v. d. Blink was een bekende figuur in onderwijskringen in den lande. Op een suppletoire begrooting over het dienstjaar 1941 van de gern. Amsterdam is een rijksbijdrage van f 11 419.032 geraamd, waardoor het tekort op de gemeente- begrooting met ruim f 10 millioen wordt verminderd. Voor de Alkmaarsche rechtbank hebben terecht ge staan een 18-jarige en een 29-jarige Jongeman, die zich aan 15 Inbraken hadden schuldig gemaakt. Tegen elk van hen werd twee Jaar en drie maanden gevaftgenisstraf ge- eischt. Tegen'drie mannen, die door zich als contröleurs van den C. C. C. D. voor te doen en 250 pond thee hadden buit gemagki, is resp. twee Jaar en drie maanden en 1 Jaar cn 9 maanden gevangenisstraf geëischt voor de Alkmaar sche rechtbank. De Wilhelmstrasse (het departement van Buiten- landsche Zaken te Berlijn) heeft in de hieronder ge noemde 6 punten een antwoord gegeven op de rede voering van Churchill: 1. Gij waart, mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatsten wereldoorlog en uw militaire onbekwaamheid bleek reeds toen dóór uw nederlaag van Gallipoli. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleen-heerschappij over de zeeën en daarmede zijn onbestreden wereldheerschappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oorlogspolitiek? Militair gezien: „De grootste militaire nederlagen der Engelsche geschiedenis Andassness. Duinkerken, Griekenland, Kreta, Libië, Singapore. Politiek gezien: Engeland heeft al zijn vrienden op het corttinent verlorc-n. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouten' de Europeesche volken als bondgenooten verloren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan doordat gij u met het bolsjewistische Moskou verbond. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten Italië, Hongarije, Slowakije en de vrijwilligerscontingenten uit Spanje, Kroatië, Ne derland, België, Denemarken, 'Noorwegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bols jewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poorten van Moskou teruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin tegen het Duitsche leger is reeds thans volkomen mislukt. Stalin zal niet in staat zijn zijn verliezen aan menschèn en materiaal te vervangen. Het Duitsche leger met zijn bondge nooten. Welker verliezen in tegenstelling met den wereldoorlog binnen bescheiden grenzen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog -aanwezige bolsjewistische strijdkrachten/ aanval len. Gij hebt Eden naar Moskou gezonden om den bolsje- wistischen massamoordenaar Stalin voor zijn oorlogs- diensten en voor dé voortzetting van zijn bloedoffers de uitlevering van Europa aaji het bolsjewisme te be loven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistischen agenten de vrije hand laten voor hun propaganda on der de Engelsche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamberlain met Roosevelt tegen uw eigen minister-president samen gespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oor logsophitsing tegen Duitschland gemaakt. Roosevelt heeft indertijd ook belet dat Engeland het vredesaan bod van den Führer na de ineenstorting van Frank rijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlanger. Sedert dien zijt gij gedrerven door uw mislukkinaen geheel afhankelijk geworden van Roosevelt, dien hoofdschuldige aan den oorlog. Onvoorwaardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wa pens, hebt gij meegedaan aan het Yankee-imperia- lisme van Roosevelt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan en daarmede erfgenaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt en gij. mijnheer Churchill, van geboorte half Amerikaan, zijt hierbij ziin handlanger. Gij tracht thans de Engelschen tot een laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzaglijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed dat de bewapeningscijfers van Roose velt niets anders zijn dan de .grootste van alle Ameri- kaansche opschepperijen. Voor de Amerikaansche hulp aan Engeland gold en geldt nog stepds het woord: „Too late and too little" (Te laat en te weinig Red.) De Amerikaansche troepenlandingen in Engeland zijn voor Roosevelt slechts een middel om Engeland onderworpen te houden. Het betreft hier niets an ders dan de eerste Amerikaansche politïe-agenten op de Engelsche -eilanden die er voor dienen te zorgen dat de Engelsehman den oorlog voor Amerika ook verder voert en de laatste penny aflevert. 5. De oorlog tusschen Engeland en Japan is uitslui tend uw schuld. Daar de Engelsche politiek door uw toedoen volkomen afhankelijk van de Vereenigde Sta ten was geworden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosevelt tegenover Japan meedoen. De nederlagen in het Zuidzeegebied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan vooruitzienden geest uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans de duizend millioen pond sterling verre te bov.cn. Reeds tie eerste weken van den oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme materieele schade gebracht. Dit is echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot algemeene verarming van Engeland- geleid. Thans reeds hongeren in En geland millioenen die zoo door |w falen een gemak kelijke prooi voor de bolsjewistische propaganda worden. De bolsjewistische kuiperijen kunnen zich des te ongestoorder ontwikkelen, daar de leiding er van in handen is van den bolsjewi'stischdn ambassadeur te Londen. Maisky. dien gij uit vrees voor een niet langer meedoen van de Sovjet Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl het Duitsche volk zijn re volutie reeds achter zich heefteen door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitler immuun geworden is voor alle buitenlandsche revolutionnaire propaganda, heeft het Engelsche volk zijn revolutie nog voor zich. De oorlog van Churchill liquideert dè democratie in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verar ming zijn en de overwinning van het bolsjewisme in Engeland. Samenvatting: Gij hebt derhalve sedert het uitbre ken van den, oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene stelling na de andere verloren. Gij hebt den oorlog met Duitschland en Italië ontke tend en daarmede uw invloed in geheel Europa ver loren. Gij hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede uw heerschappij en uw geheele bezit in Oost-Azië verloren. Gij hebt de kern van het Impe rium, Indië, op het spel gezet. Gij zijt met uw politiek van de haat en het onverstand volkomen afhankelijk van Roosevelt geworden en thans zi.it gij bezig nog meer belangrijke bezittingen var. het Britsche rijk aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Uw politiek leidt naar de bolsjewiseering van Engeland. Gij -zijt een militair amateur, een politicus zonder moraal en daar enboven een pechvogel, wien alles mislukt wat hij onderneemt. De rampzalige zinspreuk in het wapen van uw voor vaderen „Vol vertrouwen, doch ongelukkig" is in an deren zin dan men indertijd gewild heeft, tot waarheid geworden: gij zijt de doodgraver van het Britsche Im perium. 'examens DIVERSE. Geslaagd voor het diploma scheepswerktuigkunde C. de heer F. Wiedenho'ff, te Haarlem: voor het practijkex. Spaansch de heer R. Ch- J- v. d. Elsakker. Churcliills rede Op deze pagina is opgenomen een scherp gesteld antwoord van de Wilhelmstiasse (het departement van Buitenlandsche Zaktn le Berlijn) op de rede van Churchill. Daarin wordt geconstateerd, dat Churchill (en met hem het Britsche rijk) sedert het uitbreken van den oorlog de eene nederlaag na de andere ge leden heeft en de eene stelling na de andere verloren heeft. Voorts heeft de Wilhelmstrasse nog passages uit Churchill's rede aangehaald om vast te stellen dat Churchill aansprakelijk is voor den oorlog Verder wordt opgemerkt dat Churchill, door zijn politiek van haat en onverstand, volkomen afhankelijk is geworden van Roosevelt en bezig is nog meer belangrijke bezit tingen van het Britsche rijk. aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Die politiek leidt naar de bolsjewisee ring van Engeland. Tenslotte wordt Churchill door Berlijn, behalve een militair amateur, een politicus zonder moraal genoemd, en ook een pechvogel wiert alles mislukt wat hij onderneemt, „de doodgraver van het Britsche rijk". Als de boodschap van den aanspreker, die het over# lijden van een bemind bloedverwant komt mecdee« len, zoo ongeveer moet Churchills redevoering va% Zondagavond bij de overgave van Singapore, het En# gelsche volk in de ooren hebben geklonken. De Engelsche premier is een specialiteit in somber* redevoeringen en den laatsten tijd''heeft hij er stof genoeg voor gehad! De eene Jobstijding na de andere kwam uit Oost-Azië. Maar, nog bleef de hoop op het behoud van het machtige bolwerk Singapore. Mis schien ni§t bij de insiders, die wel zullen hebben ge weten, dat het, van zee afgesneden, zijn eigenlijke beteekems als steunpunt voor maritieme actie reeds had verspeeld, wellicht wèl bij de groote menigte, die zich gaarne aan illusies overgeeft. Een voorbeeld van zoo'n illusie is de uitlating van een Engelschen dokter, Watson, den directeur van het Instituut voor Tropische Hygiëne, die slechts een paar dagen vóór den val der vesting zeide, dat Singapore het „maar een paar maanden" behoefde uit te houden dan zou* de malaria alle Japanners van het schiereiland Malakka hebben weggevaagd. De Japanners hebben de malaria hiervoor den tijd niet gelaten. Nóg sneller dan men, zelfs na hun zeer snellen opmarsch, kon denken hebben zij zich eerst van de stad. toen van dc vesting Singapore meester gemaakt. Het was Churchfll's niet benijdenswaardige taak deze nieuwe Jobstijding aan zijn hoorders mee te deelen. Zijn rede klonk somberder dan ooit. Gewoonlijk gaf hij na een golf van pessimisme een scheutje optimisme toe; hiervan was echter in de rede van Zondagavond nauwelijks iets te bespeuren. £ij was vrijwel enkel alsem, met nauwelijks iets. dat haar bitteren smaak kon verzachten. Ongetwijfeld heeft Churchill hiermee de stemming van het over- groote meerendeel zijner toehoorders vertolkt. Na den val van Singapore, het plechtanker, waarop zoovele verwachtingen waren gebouwd, zou iedere andere toon, kans gehad hebben met hoon ontvangen te wor den Geen spoor ook van een poging om het onover zienbare échec te verontschuldigen, alleen de naakte erkenning ervan. Men kan ziüh, de rede gelezen hebbende, denker^ wat er in het gemoed van den spreker omgegaan moet gijn: een wereldrijk wankelt en de eenige hoop. die op het behoud er van nog overblijft is een specu latie op den. tijd, op het „uitzingen", om er onderwijl weer boven op te krabbelen. Maar reeds hangt het zwaard van Damocles boven Australië' en de opvatting van den Australi- schen premier Curtin, dat de factor Tijd geen rol meer speelt, heeft, gegeven de stormachtige voortva rendheid der Japanners, alle kans bewaarheid te wor den. Eerder vermoedelijk dan men meent zal de slag om Australië in vollen gang zijn. Het dunbevolkte Dominion, met zijn lange, tot landingen uitnoodigende kustlijn, waarvoor geen verdediging beschikbaar is, is er allerminst op voorbereid. Wij beleven wellicht het somberste oogenblik. dat het Britsche rijk opit in zijn geschiedenis heeft ge kend. Het eenige wat Churchill aan te voeren had om ziin hoorders de'pil eenigszi'ns te vergulden, was een van die vergelijkingen waarvan hij zich ook eerder gaarne heeft bediend. Hij vergeleek den toestand, waarin En geland na den val van Frankrijk verkeerde, toen het op alle fronten geheel alleen stond tegenover de zege vierende macht van de spil. met dien. welke door de deelneming van Sovjet-Rusland aan'den oorlog was ontstaan. Hierdoor stond Engeland op het vasteland van Europa tenminste niet meer alleen in den strijd. En zoo ook vergeleek hij den toestand, waarin En geland bij een oorlog met Japan zou hebben ver keerd als het dien oorlog geheel alleen had moeten uitvechten en tegelijk in Europa en Afrika het hoofd boven water had moeten houden, met dien van thans, nu het tenminste de Vereenigde Staten en China als bondgenoot heeft. Hoe betrekkelijk de redenen tot satisfactie bij dit bondgenootschap tot dusver zijn geweest, is eerder uiteengezet. Churchill zelf is ongetwijfeld realist ge noeg om zich de vraag te stellen of de hulp. zoo zij komt, nog tijdig genoeg zaf wezen om de totale in eenstorting van het front in Oost-Azië te verhoeden. Maar uit de vergelijking scheen hij voor zichzelf toch troost te putten bij de overweging, dat het óók zoo had kunnen gaan, dat Engeland het heele karwei alléén had moeten opknappen, want dan zou het er zoo zeide hij ronduit zeker onder bezweken zijn. Merkwaardig was in dit verband de manier, waarop hij zijn actie om de Vereenigde Staten in den oorlog te betrekken beschreef. „Ik heb daar van gedroomd, ik heb er naar gestreefd en voor gewerkt". Hij achtte zich gelukkig, dat hij er in geslaagd was. Van Japansche zijde zal men niet aarzelen hem tegenover de beschuldigingen aan het adres van Japan, dat dit land den oorlog is be gonnen aan dit woord te houden en het aan te voe ren als het bewijS, dat de uitbreiding van den oorlog tot Oost-Azië van Anglo-Amerikaansche zijde is ge komen. Van bijzondere béteekenis was ook de slotpassage van de rede, waarin hij tegenover de toenemende critiek op het regeeringsbeleid een beroep deed op het nationale sentiment en pers en parlement tot dis cipline aanspoorde, een aanmaning, die onwillekeurig deed uitkomen hoezeer het onder den indruk van de noodlotsslagen, die het rijk hebben getroffen, in En geland rommelt. DR. N. H. M. ZWAGER DIRECTEUR H. B. S. TE ARNHEM. Tot directeur van de H. B. S. met 5-jarigen cursus B te Arnhem- heeft de burgemeester van Arnhem benoemd dr. N. H. M. Zwager, directeur der Rijks Hoogere Burger school te Roermond. Dr. Zwager werd 15 Augustus 1893 te Beverwijk geboren. Hij studeerde letteren aan de uiverstiteit te Amsterdam, waar hij in 1926 promoveerde op proefschrift getiteld: „Glimpses of Ben Jonson's London". Inmiddels was de heer Zwager benoemd tot leeraar in de Engelsche taal aan de gemeentelijke H. B. S.-A te Haarlem, vervolgens was hij leeraar aan de bijzondere H. B. S. te Heerlen en aan die te Maastricht. Sedert 1 Sept. 1930, is'hij directeur van de Rijks H. B. S. te Roermond. Dr. Zwager is secretaris van de Vereeniging van directeuren van H. B. S.'en met 5-jarigen cursus. Ook dc HolInndschC molen, een werk stuk mui oen der manscliappen. ont breekt niet op de Arbeidsdienst-tentoon stelling ln bet Jaarbeursgebouw te Utrecht. Pax-Hoiland-De Haan-m. Aan dep arbeid. Manschappen van dc Duitsche weermacht licz-ig met het graafwerk joor den bouw van een bunker aau liet Oostfront, Orbis-Hollaml-F.K. Lachmann Reparatie aan het Oostfront. Do ket ting van een pantserwagen wordt in tic sneeuw hersteld. P.B.Z.-v.Eysden-P.K.Henisch De directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem heeft een verzoek tot de burgerij gericht schillen en grocntennfval naar den Hertenkamp tc brengen als voeder voor deze dieren. Kn dut /.ij het waardeeren als iemand een zak met voer brengt blijkt wel uit deze foto. De dieren kunnen bijna niet wachten tot "het voor hen gebrachte in den voederbak is gestort en verdringen elkaar om tot de eersten le beliOoren die hun honger kunueu stillen, foto Steven»

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8