MIS. Neem AKKERTJE a arc Nieuwe Uitgaven 3 (mnema^g? Emil von Behring HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 20 Febr. 1942 OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOK DE PROVINCIE NOORD-HOLEAND. Vredegerechtshof Erkenning van de revolutionnaire ver andering der binnenlandsche verhou dingen. - Gevolgen voor de bevoegdheid der politie. - Schuld der politieleiding. - Agent tot 14 dagen hechtenis ver oordeeld. 's GRAVENHAGE, 19 Februari. In den mid dag van den 13en Februari van het vorig jaar, tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W.A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agenten van politie, op den hoek van de Tenierstraat en de Rembrandtstraat te 's Gravenhage, door een revolverschot getroffen. De 26-jarige ex-agent P- van Reenen, thans werk zaam bii Maatschappelijk Hulpbetoon, had zich des wege voor het Vredegerechtshof te verantwoorden ter zake van poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Bij de behandeling van deze zaak heeft de fun- geerend procureur-generaal bij dit hof veroordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis gevraagd. Het Vredesgerefchtshof heden uitspraak doende, heeft conform dezen eisch arrest gewezen en den verdachte een hechtenisstraf van veertien dagen op gelegd. In de motiveering van zijn arrest heeft het hof als be wezen aanvaard, dat van Reenen, terwijl hij zich op korten afstand van den W. A.-man bevond, hoogst onvoorzichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt geschonken, in de richting van dezen W. A.- man heeft afgevuurd, tengevolge waarvan de W. A,-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroeps bezigheden.. Het hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoorde 21 getuigen behalve die van de des- kundigerude Graaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden onderling in tegenspraak rijn. zoo dat het onder deze omstandigheden niet verantwoord is eenige keuze daaruit te doen, ten einde willekeur te ver mijden. - Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaaldelijk de bedoeling zou hebben gehad iemand te treffen, neemt het hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde deskundigen aan, dat verdachte Inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straat- steenen heeft gericht, zoodat de kogel, na eerst op de straat steenen te zijn geketst, het lichaam, van den W. A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten afstand vóór een volksmenigte op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. het beroep van verdachte op noodweer (noodweer exces) betreft, dit kan het hof niet aanvaarden en wei op grond van de volgende overwegingen. Het hpf geeft zich rekéüschap va: feit. dat zich zij het ook onder h heden in Nederland een revolutie in nationaal-soclalls- tischen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maatstaven moeten worden aangelegd dan In normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolution- nairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zoo als deze zich onder de huidige omstandigheden in Neder land voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolutionnaire spanning zich in zoo danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsom standigheden als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegenover dan een dienovereenkomstig optreden van de met de handhaving der orde be'""'" openbare organen^"gerechtvaardigd zou zijn geweest. Feitelijk botsingen als hier bedoeld kunnen echter naar het oordeel van het hof in de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het hof hier slechts ln beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar 's hof meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoodaninge wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou zijn geweest ter bescherming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehand having daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging Is het hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdachte niet had behooren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W. A. behoorende per sonen handgemeen was geworden met een klaarblijke- lijken tegenstander, ook al trof dezen lafetste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veilig heid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het hof de wederrech telijkheid der persoonsaanranding welke toch alleen voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn in grijpen niet langer als vanzelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale om standigheden het geval zou zijn geweest. In zooverre is het hof van oordeel, dat verdachte, optre dende ter verdediging Van bovenbedoelden persoon, niet geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgetreden, ter- vwijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer lean worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wien overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen ln het plaats gehad hebbend handgemeen. Voorts is uit de verklaring van verdachte komen vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan ge voelen, nadat hijzelf begonnen was de W. A. te bedreigen door tusschenbeide te komen zooals rij gedaan heeft. Het hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de onrecht matige bedreiging door verdachte een bedreiging van den kant der W. A. gerechtvaardigd zou kunnen worden ge dacht. Het hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W. A. ten opzichte van verdachte niet ge bleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat rede lijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, omdat is komen vast te „Een verkoudheid is niet zoo erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zijn AKKERTJES al reeds bij een neusverkoudheld, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden, VRIJDAG 20 FEBRUARI. Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Congo Express", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Heemstede: Gebouw Irene: „Vlammende vleugels", 7.30 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Stadsschouwburg: „Het Meisje met de 9 punten", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraai 11, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, TeL 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 28197. HET OPGEVEN VAN BEDRIJFSVERANDERINGEN. In verband met nog veel gestelde vragen over dit on Ier werp, wordt een ieder, die ais georganiseerde bij de L. C O. voor Noord-Holland is aangesloten er aan herinnerd, dat men verplicht is onmiddellijk opgave te doen van de wijzigingen, welke in den bedrijfsvorm, zoomede in den naam en in de plaats van vestiging van het bedrijf wor den gebracht. Het niet op tijd opgeven kan leiden tot allerlei moei lijkheden en overtredingen bij eventueele contróle op het bedrijf. RUNDVEELEVERING VAN DEN AANSLAG 1941. Eenigen tijd geleden is aan de veehouders, die nog koelen hadden te leveren van den aanslag 1941, 'n kaart gezonden. ze deze runderen tot nader order boventallig aan mochten houden. Thans moeten deze runderen echter worden geleverd, waarvoor gebruik gemaakt wordt van aanschrijvlngs- formulleren, waarop het aantal nog te leveren dieren ge heel of gedeeltelijk Is vermeld, alsmede de datum vóór welken geleverd dient te worden. Het bovenste gedeelte van deze formulieren moet aan den betreffenden handelaar worden overhandigd. De han delaar geeft dit formulier bij levering af aan den markt- admlnistrateur. Wanneer niet vóór of op den dag welke op het formu lier vermeld staat, geleverd wordt, zal boete worden toe gepast. zooals op genoemd formulier staat aangegeven. Wanneer men echter van meening is, dat aan den ouden leveringsplicht 1941 is voldaan (wat mogelijk is doordat kort geleden nog is geleverd en de bonnen hiervan ln circulatie kunnen zijn) is het aan te raden hierover per omgaande aan ons kantoor Afd Veeleveringsadministra- tie te schrijven met vermelding van de bonnummers. Aangezien door het vele werk geen bezoek meer ont vangen kan worden, dan alleen na oproeping, moeten vra gen daaromtrent schriftelijk worden ingediend om teleur stellingen te voorkomen Vrijwillge levering op den nieuwen komenden aanslag, kan op dezelfde mgnier doorgang vinden. Binnenkort zal over de nieuwe veelevering een en ander worden medegedeeld HUIS SLACHTING VARKENS (ZELFVERZORGERS). Het is gebleken, dat er onder de huisslachters nog veeal ;n verkeerd begrip bestaat, over de berekening van het vleeschrantsoen en daarmede samenhangende kwesties. De berekening van de hoeveelheid 'vleesch, waarop de huisslachler recht heeft, geschiedt op een basis van 750 gram per persoon per week. Aan de hand van het geslacht gewicht, berekept de bureauhouder het aantal weken, waarvoor vleeschkaarten moeten worden ingeleverd Hiervan doet de bureauhouder mededeeltng aan den distri- butledienst. Bij de uitreiking - van nieuwe vleeschkaarten kan de zelfverzorger zelf bepalen, hoeveel kaarten hij ln. wil leve ren. daar hij tot I Februari 1943 den tijd heeft om zijn schuld aan te zuiveren. Hij kan dus een gedeelte van de kaarten Inleveren, en het restant behouden. Voor Iedere 4 weken Ingeleverde bonnenschuld wordt een zegel afgegeven. Deze zegels moeten Ingeleverd wor den bij den bureauhouder, die het aantal weken bonnen schuld hiermede vermindert. Het is noodig om duidelijk naam, adres en org.nr. te vermelden, opdat de gegevens niet op den naam van den verkeerden persoon worden geboekt. Zoodra er geen bonnenschuld meer ls, ontvangt de zelf verzorger hiervan bericht, terwijl hij ook tusschentijds van zijn schuld op de hoogte wordt gehouden, middels een zoogenaamd saldo-biljet. Indien er teveel vleeschkaarten worden Ingeleverd, kan er overlege met den plaatselijken distributie-dienst worden gepleegd, om rantsoenbonnen voor vleesch retour te ont vangen. Als het gezin van een zelfverzorger wordt uitgebreid, of wordt verkleind, moét hiervan mededeeling worden gedaan aan den distributiedlenst. Er kan bepaald worden, of het nieuwe gezinslid aan de zelfverzorging deel neemt, en'in mindering van de bon nenschuld zijn vleeschkaarten inlevert, of dat hij zijn vleeschkaarten behoudt. Bij vertrek van 'een lid van het gezin van den zelfver zorger, kunnen hem rantsoenbonnen voor^vleesch worden uitgereikt, op een basis van het normale burgerrantsoen van 250 gram per week. Aan zelfverzorgers, die weer een vanfen voor huis slachting willen gaan houden woadt medegedeeld, dat er van een eventueele gelegenheid lot hulsslachting in het najaar van 1942 nog niets bekend is. Na 15 Februari 1942 mag er geen varken boven 40 K.G., behalve ifokzeugen aanwezig zijn. Men houde dus bij het aanschaffen van varkens rekening met deze gewichtsgrens. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven sis „Officieel® Landbouwmededeelingen No. 4. (Adv. Ingez. Med.) NV.W0NIN6INRICHTIN6 1' en HEERENGRACHT 500 V'JZELSTR 77 ADAM C TELEFOON. Sl 215 120 MODELKAMERS f staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W. A. ondanks haar niet geringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof overwo gen, dat verdachte verklaard heeft dien dag van zijn meer deren uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volksoploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij gemeend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het hof gebleken, dat de leidende 'politie-instanties, die voor deze opdracht ver antwoordelijk zijn, daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstandigheden hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoordeellngsmaatstaven vorderen. Dit ware toch naar 'shofs meening de plicht der poli tieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met voldoend begrip voor de nieuwe verhoudingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdaehte niet geheel van zijn eigen verantwoor delijkheid, heeft het hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschu wing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleggen van een ln verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf.1 (A. N. P.) „De nagtegael die sanc een liet"; oud-Nederlandsche volkswijzen voor plano, orgel, harmonium met of zonder zang. Meerstemmig bewerkt door Dr. K. Ph. Bernet Kempers. Verlucht door Justa Hartman, Rotterdam, W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaatschappij N.V. De bedoeling van dit boekje ls enkele van de-mooiste oud-Nederlandsche volksliederen in een kunstzinnige en toch eenvoudige bewerking binnen het bereik van velen te brengen. De bewerkingen zijn meerendeels contrapun- tische uitwerkingen van het gegeven materiaal. Deze zeven volksliedbewerkingen, een psalm en een_ gezang, met elkaar min of meer als suite gerangschikt, zijn gedacht voor den leek. Ze zijn aanvankelijk als pianostukjes be doeld. maar kunnen ook op elk ander instrument worden uitgevoerd. De knappe teekeningen van Justa Hartman verhoogen nog de aantrekkelijkheid van deze aardige uitgave. VOOR OUDERE MEISJES. „Rondom de H. B. S.": een boek voor oudere meisjes door Lydla Hamstrk—Baarschers. Uitgevers-Maatschappij „West-Friesland" te Hoorn. Els Termaet is een meisje van bijna 16 jaar. Haar vader wordt vanuit Amsterdam naar een kleine provinciestad overgeplaatst. Els die erg verlegen is ziet er tegenop van school te moeten Veranderen, maar het blijkt al gauw dat alles in dit stadje veel gemoedelijker toegaat en Els' leven wordt daardoor veel gemakkelijker. Ze krijgt veel vrien den en vriendinnen en met de club maakt ze een buiten- landsch reisje, een watertocht in den botter van Rob's vader en tenslotte verlooft ze zich met Frans. Een eenvoudig boek over jongemeisjesleven, de Inhoud hier en daar echter wel een beetje aan de opper vlakte blijft. KINDERBOEKEN. „Peter Puik's wereldreis"; de avonturen van een edel dier door A. D. Hildebrand. Geïllustreerd door Nancy Schotel. Uitgave C. A. Spin en Zoon N.V. te Amsterdam. De schrijver A. D. Hildebrand. die reeds vele alleraar digste kinderboeken op zijn naam heeft staan beschrijft in dit boek het leven van een pad. Peter Puik die 'aanvankelijk een rustig leventje leidt krijgt zin om te gaan zwemmen; hij beleeft dan tal van avonturen, komt op IJsland terecht en brengt een bezoek aan het land der muizen en maakt nog met vele andere dieren kennis. Tenslotte arriveert hij weer op zijn eiland waar hij verder weer een rustig leVen leidt en waar de dieren "s avonds naar zijn verhalen komen luisteren. Een zeer geslaagd kinderboek met aardige illustraties van Nancy Schotel. „Wat beleven we toch veel" door Marie Schmitz. Ge ïllustreerd door Jan Wiegman. Uitgave C. A. Spin en Zoon N.V. te Amsterdam. Marie Schmitz, de schrijfster van tal van rom jeugdliteratuur heeft nu weer een aardig kinderboek ge schreven. dat niet alleen over kinderen, maar, ook over dieren handelt. De zwarte poes Roek, bijgenaamd „de Hertogin" en de teckel Flet-Flet, die tal van streken uit haalt, vooral deze laatste, vormen wel de hoofdfiguren uit dit boek. Ook de humor ontbreekt geenszins in dit boek dat bij de kinderen zeker in den smaak zal vallen. De knappe silhouet-teekenlngen van Jan Wiegman dra gen er veel toe bij om het verhaal nog aantrekkelijker te maken. LAATSTE BERICHTEN Amerikaansche troepen op Balanga afgesneden TOKIO. 20 Febr. (D.N.B.) Door de nauwste sa menwerking tusschen Japansche land- en vlootstrijd- krachten zijn den vijand op het schiereiland Balanga (Philippijnen) alle mogelijkheden voor den aftocht of voor aanvoer van versterkingen ontnomen. Japansche vlooteenheden hebben een aanval gedaan op Lamao op de Oostkust van het schiereiland Balanga en hierbij de militaire inrichtingen van deze vesting vernield. GENERAAL JAMASHITA BEZOEKT SINGAPORE. TOKIO. 20 Febr. (D.O.) De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten op Malakka, luite nant-generaal Jamashita, heeft gisteren voor het eerst de stad Singapore bezocht en vervolgens deelgenomen aan een plechtige herdenking van de gesneuvelden. In het stadhuis van Singapore is thans het hoofdkwar tier gevestigd van het militaire bestuur. Uit een eer ste overzicht van het buitgemaakte oorlogsmateriaal blijkt, dat den Japanners 40 stukken veldgeschut, 50 kanonnen luchtdoelgeschut en 500 vaartuigen van al lerlei aard alsmede talrijk ander oorlogsmateriaal jn handen gevallen zijn. KONINGIN VAN IRAN IN EGYPTE AANGEKOMEN. LISSABON, 20 Febr. (A.N.P.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Kairo meldt, is koningin Fawzea van Iran met haar dochter en de tweelingzuster van den sjah per vliegtuig daar aangekomen. De koningin werd op het vliegveld door haar broeder, koning Fa- roeic van Egypte, verwelkomd. De belangen van de N.A.D.-vrijwilligers 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. Op uitnoo- diging van den wnd. directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, heeft heden in de in hotel „De Wittebrug" te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux in Nederland, de hoofdarbeidsleider F. J. Goedhart, hoofd van afdeeling 7 (aanmelding van vrijwilligers en arbeidsbemiddeling) van den Ned. Arbeids dienst, een rede gehouden, waarin een uiteenzetting gegeven werd van de grondbeginselen, waarop de Ned. Arbeidsdienst als opvoedingsinstituut moet worden ontwikkeld en opgebouwd, en waarbij in het bijzonder de samenwerkende taak van de bu reaux voor arbeidsbemiddeling werd behandeld. Na het doel en wezen van den Ned. Arbeidsdienst uitvoerig uiteengezet te hebben, waarbij de nadruk werd gelegd op de dienstbaarheid van den arbeids man aan de geheele Nederlandsche volksgemeen schap, hield de hoofdarbeidsleider een krachtig pleidooi voor de belangen van den arbeidsman, die zijn eereplichten heeft vervuld, en derhalve op zijn beurt op den steun van en de behartiging zijner be langen door de gemeenschap zal mogen rekenen. Het voorkéursrecht, dat den arbeidsman, die zijn ilicht op de juiste wijze heeft vervuld, bij de ar beidsbemiddeling is toegezegd, kan als een wel verdiende waaraeering voor betoonden goeden wil en ijver worden beschouwd en zal derhalve, zoo veel als maar mogelijk is, in toepassing «gebracht dienen te worden. De wnd. directeur-generaal, de heer Th. van Lier, bedankte den hoofdarbeidsleider voor zijn uiteen zetting en zegde mede namens de aanwezige direc teuren van de gewestelijke arbeidsbureaux, die door applaus hun instemming met het door den heer Goedhart naar voren gebrachte te kennen ga ven, de volle medewerking van de bureaux toe. (A.N.P.) N.V. HEEMAF HENGELO KEERT HOOGER DIVIDEND UIT. 's GRAVENHAGE 20 Februari. Na de volledige statuaire en gebruikelijke extra afschrijvingen van in totaal f 227.900 (v. j. f 176.400) sluit het boekjaar 1941 der N. V. Heemaf af met een netto winst .van f393.100 (v. j. f 325.000). Uit deze netto winst wordt een uitkeering gedaan van 6 'la (v. j. 6 divdend op de preferente aandeelen en van 6 'la (v. j. 4 3/4 dividend op de gewone aan deelen. "n IN 'T VERLEDEN LIGT HET HEDENJ IN HET NU1 „DE WINTERHULP" WINTEPH ULP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI haarlemmermeer BEDRIJFSVOORLICHTING. In hótel De Beurs te Hoofddorp sprak Ir. H. Rietberg uit Bergen op Zoom voor de Bedrijfsvoorllchtlngsvereenl- ging „De Haarlemmermeer". Hierbij toonde :r. Rietberg de resultaten van de suiker bieten-enquête tn 1941 op ongeveer 40 proefvelden ln de Meer gehouden. Zijn interessante rede werd verduidelijkt dooi grafieken, waarop opbrengsten in loof, wortel en suiker werden uitgedrukt ln verhouding en ln verband met de bemestlngsstoffen Over het algemeen was de enquête niet meegevallen. De stand was niet mooi. waarvan de droogte oorzaak was. het aantal planten per H.A. was onvoldoende, bij een enkele nauwelijks 50.000. Opgepast moeten worden voor een korte vruchtwisseling tarwe—bleten. De resultaten der bemesting waren eveneens duidelijk In grafieken samengesteld, waardoor deze rede niet alleen zeer duidelijk, doch voor den landbouwer uiterst leerzaam LEZING DRS. HORRING. Woensdag 25 Febr zal Drs. Honing ln De Beurs een lezing houden over de berekening en vaststelling van de productiekosten van akkerbouwproducten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Beatrix Irene, d. v. A. H- Bisschop en J. M. Vogel; Geertje, d v. P. Gaalswijk en G. Bos; Cornells, z. v. A. van Bunk en D. Waasdorp; Everardus Theodorus Cornells, z. v T N Oud en S. M. Rafe; Anna Wlllemlna, d. v. A. Steenwljk en G. Boer; Jan Dirk. z. v. J. van Marsbergen en A. van den Berg; Stephanus, z. v. C. de Haas en E. Stteva; Esther, d. v. C. Bokhorst en A. J. Groo- tenboer; Maria Geertruida Leonora, d. v. W. van der on G. P. P. Koeken; Jacomina Dina, d. v. W. van der Vlugt en M. C. Honeoop; Henrlcus Johannes Joseph, z. v. J. Scheunhage en J. J. M. J. Hof; Aric. z. v. C. van Kleef en J. van Renswoude; Johanna Adriana, d. v. A. C. van Bentem en A, P. Alkemade; levenl. zoon en dochter van P. G. Stolker en A. Boels. GETROUWD: Hendrikus Bernardus Maria Vermeer, 23 Jaar en Theodora Adriana van der Vloot, 25 Jaar OVERLEDEN: Petronella Timmer, 81 Jaar, wed. v. M. Jak, Petrus Zandbergen, 79 jaar. echtg. v. H. P. Keijzers; Johannes van derN Breggen, 80 Jaar. wedn. v. C. Bakker: Arie Spruijt, 73 Jaar, ongeh. WIJK AAN ZEE AFSCHEID EN INTREDE. Naar wij vernemen is de bevestiging en intrede van den" heer L. I. Baas, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee. beroepen te Hoog- made, die oorspronkelijk bepaald was op Zondag 1 Maart a.s. uitgesteld tot Zondag 22 Maart d.a.v. De bevestiging zal 's morgens plaats vinden of half elf, door ds. A. J. Bronkhorst van Wijk aan Zee en Duin, waarna de intrede 'smiddags om 3 uur zal plaats hebben. hillegom PERSONALIA. dentie van de NederL Associatie voor Praktij! examens slaagde onze plaatsgenoote mej. A. Meyer. HERV. BEWAARSCHOOL. Donderdagavond hield de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding der Herv. Bewaarschool onder leiding van den heer J. D. Jansen een goed bezochte jaarvergadering in de bovenzaal der Hevr. School. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het leerlingental nog steeds stijgende is en thans ruim 60 bedraagt. De penningmeester deed een somber geluid hooren er is een nadeelig saldo van f 260. Maatregelen werden besproken tot verbetering van den finan- cieelen toestand. De aftredende bestuursleden, de dames Eerhard en van der Vin en de heer Deen werden herkozen. De heer Braakhekke sloot de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. ZANDVOORT zavdvoortsche reddingsbrigade. De Z. R. Br. hield in Ons Huis een goed geslaagde pro- paganda-bijeenkomst. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer P. v. d. Mye, die met enkele hartelijke woorden wijlen den heer P. Oud herdacht. Staande brachten de aanwezigen daarna een eerbiedige hulde aan hun over leden makker, die zooveel goed werk voor de Z. R. B verrichtte. Met eenige welgekozen woorden werd daarna door den voorzitter het diploma A van den Ned. Zwem- en Reddingshond uitgereikt aan de heèren: H. Berkhout, W. v. d. Kruk, P. Korstenbroek, Engel Keur en Jan Koning. Het diploma B werd uitgereikt aan de heeren: A. Frank- Beekhuis, Jacob Schuiten en K. C. v. d. Meye. Hierna kreeg de heer J. M. Schmidt, directeur van het Sportfondsenbad en propagandist van den Ned. Zwem- en Reddingshond het woord. Deze hield een zeer onderhou dende en leerzame causerie over het nut van het zwem men in 't algemeen en van het reddend'zwemmen ln het bijzonder. Met enkele zeer mooie films Illustreerde hij daarna het gesproken woord. Tenslotte sprak de heer P. v. d. Mye nog enkele woor den van dank en sloot daarna de vergadering. tooneelvereen. phoenix. Zaterdag a.s. 21 Februari geeft de tooneelvereenlging Phoenix een uitvoering in Modern aan het Stationsplein Opgevoerd wordt het nieuwste tooneelwerk van Henk Bakker, getiteld: Als 't masker valt. burgerlijke stand. GEBOREN; Jan. zoon van G. Terol en J. P. de Vos, Hobbemastraat 18: Robert, zoon van A. N. Willemsen en H. Esselman. Dr. Gerkestraat 95 zw.; Hans Joseph, zoon van P. Koper eq T. Fahle, Da Costapleln 5; Bob, zoon van J. Hellingman en C. J. Bouwman, Helmersstraat 29; Jaco bus Joannes Maria, zoon van P. l. Warmerdam en H. Verdegaal, Hoogeweg 29. ONDERTROUWD: M- W. Langerels en a. J. Terwee, Kostverlorenstraat 58; C. J. v. d. Sluijs en P. C. Koning, Haltestraat 62. OVERLEDEN: Jacoba A. C. E. Havelaar, oud 67 j., Haarlemmerstraat 9; Johan Duinker, oud 61 j„ Bliderdljk- straat 10; Sientje Kemp. echtgenoote van L. Koning, oud 66 j., Kruisstraat 2; J. A. C. de Jong, weduwe van A. van Buuren, oud 54 J„ Haarlem, Smedestraat 5. I3MUIDEN Marktprijzen en. besommingen. Tarbot f 12,20 per k!g.; KI. schol le s. f120—f92; KI. schol 2e s. f 118—f72; Zetschol f120; Pufschol le s. £75— f49; Pufschol 2e s. f62—f36; Gr. bot f 126—f90; KI. bot £86—f72; Gr. schar f 100—f81; KI. schar f74—£61; Pufschar £50—f36; Wijting f70—£54. alles per 50 K.G.; Gr. gul 182 per 10 stuks; Kabeljauw 135f 13,50 per stuk. Besommingen trawlers: IJM 21 Corry 200 mnd. f 11.197; IJM 22 Ita £150 f 7780; IJM Vlos 5 150 mnd. f7680; IJM 18 Jan Mayenland 250 mnd. f 13.590; IJM 417 Derika 7 100 mnd. f 5283; IJM 189 Mary 150 mnd. £7005; IJM 87 Rijnstroom 200 mnd. f9312; IJM 50 Gezana Catliarlna 200 mnd. £11.519; IJM 65 Martha 75 mnd. f 3486; IJPM 111 Olympia 100 mnd. f 4567; IJM 107 Johanna 100 mnd. f5873; ZK 68 Johannes 85 mnd. f 3770; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 100 mnd. f 4006; VL 103 Voorbode 60 mnd. f 2425; VL 83 Cornelis 80 mnd. f 3920; VL 80 Gezina 150 mnd. f9120. Kotter: HD 108 f4767. Loggers: IJM 268 f7856; IJM 283 £6174; SCH 195 f6664; SCH 169 f5411; SCH 332 f 8090; SCH 5 f 2946; SCH 443 f 5440; SCH 402 £6604; KW 129 f6213; KW 89 f2177; KW 104 2395. Ncerland's jeugd aan 't werk 1 Jongens, meisjes, luistert even: Ben j' ook al aan 't werk gegaan? Heb je voor de Huisvlijtactie Oók misschien al wat gedaan? Ja, wij weten: reeds door velen Wordt er Ijverig gewerkt. Want uit talloos vele brieven Hebben wij dat wel bemerkt. Maar „de laksche" of „de flauwe", Die zoo graag „ajakkes" zegt, Heeft die met zijn Vader, Moeder Of zijn vriend al overlegd. Voor jongens, die van fi guurzagen houden, geven we een ontwerp voor een aardig Handdoek rekje. Afmeting minstens 27 x 15 cm; je kunt het ook maken 36 x 20 cm. De kuikens passen precies in een cirkel en zijn dus niet zoo heel moeilijk te tee kenen. Als je de „werk- teekening" zelf op ware grootte hebt kunnen ma ken. dan is dat toch veel leerzamer èn 't geeft je ook veel meer voldoening dan wanneer je een tee- kening zoo maar kant en klaar in een winkel koopt. Dan ligt er zoo weinig van jezelf in het werk! De eendjes met den graskant waarop ze staan, zaag je met de figuurzaag uit 4 mm triplex. Het achter plankje wordt met een kapzaag of een fijne handzaag uit, 6 mm. triplex gemaakt. Na het zagen alles goed glad schuren en dan kleu ren met plakkaatverf. Eendjes: licht en donkergeel, snavel en pooten rood. Het water: blauwgroen met witte kringen. Achtergrond: zwart. Je lijmt de eendexj met velpon op het achterplankje zoo noodig aan de achterzijde nog een paar nagel tjes en dan wordt het geheel gevernist. Een drietal Of hij óók niet zou beginnen! Ofkomt hij weer achteraan? Komde handen uit de mouwen En met spoed aan 't werk gegaan! Toon je flink, wees wijs, wees moedig Doe met onze actie mee! Arbeid, die met vreugd verricht wordt, Maakt gelukkig en tevreê. Arbeid zal je heusch niet schaden. Arbeid maakt gezond en sterk! Doe dus mee aan onze actie. Neerlands Jeugd., vooruit., aan 't werkl (Teekening van Schulink). haakjes voor de handdoeken en een „ophangertje' worden daarna op het achterplankje gemaakt. Je kunt liet ontwerp óók gebruiken voor een kinderkapstok, (maten 45 x 25 cm) voor een sleutelrekje om voor een lepelrekje of iets dergelijks. Voor inlichtingen omtrent deelname aan de tentoon stelling kan men zich wenden tot het plaatselijk bureau van „Vreugde en Arbeid". Hoe durl je bij de menschen te komen met een gezicht als een oorwurm, een das tot over je ooren en een hoest a(s een compleet oude-mannenhuis I Heb je dan geen SIROOP BONNEMA? „Verbeeld je! Je kunt toch niet met een tepel en flesch En de hoest'parels' danl Ken je dié dan niet? Dat is SIROOP BONNEMA ln geconcen- treerde vorm. Je neemt er al en toe een paar (maar lees eerst de gebruiksaanwijzing hoor. want het, zijn geen dropjes) en dan wordt deze winter ook voor jou geen hoestwinter. Koop direct een doosje. Ze zijn op reis even onmisbaar als je monstercollectie en je goede humeur. Parels p. doos f 0.90 Bi*7'* «PÖ fioest'parels' m: 'eÉ! MEI NARCEINE AETNYtESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER ..ZW1TSAI" PRAEPARATEN Grondlegger der bloedserumtherapte Toen de ontdekker van het anti-diphtheritis- serum en tevens de eigenlijke grondlegger der serumtherapie, Emil von Behring, ln 1917 te Marburg aan de Lahn stierf, had hij aan de Philipps universiteit aldaar 22 jaar lang als hoog leeraar in de hygiène zegenbrengend werk ver richt en in de omgeving der stad de laboratoria en fabrieken gesticht,* die nu nog zijn naam dra gen. Thans, na 25 jaar, heeft de Marburgsche uni versiteit ter eere van de nagedachtenis van dezen beroemden Duitsche arts, daartoe in staat gesteld door de ^ehringfabrieken. een „Emil von Behring- prys" gesticht, bestaande uit een medaille, dra gende de beeltenis van den onderzoeker, benevens een geldbedrag van 5000 mark. Dezer dagen deed de rector-magnifïcus, prof. dr. Th. Mayer, in een plechtige academische zitting mededeeling van deze stichting. De prijs moet om de twee jaar worden uitgereikt voor bijzondere wetenschappelijke ver diensten op medisch, veterinair en natuurweten schappelijk gebied, waarbij de voorkeur zal wor den gegeven aan verdiensten op het gebied, waar bij de voorkeur zal worden gegeven aan verdien sten op het gebied der immuniseering en bestrij ding van besmettelijke ziekten. Binnenkort zal de eerste uitreiking van den pri^s plaats vinden. Dr. Emil Adolf von Behring. die in 1854 te Hans- dorf in West-Pruisen geboren werd, begon zijn we tenschappelijke loopbaan na het behalen van den doc- tortitel als regimentsarts. In 1883 kreeg hij een aan stelling bij het regiment West-Pruisische Kurassiers te Winzig, waar hij tegelijkertijd de gewone practijk uitoefende Hier was het dat Von Behring me» de verschrikkingen der diphterie in vollen omvang ken nis maakte. De ziekte teisterde, het plattolandsplaatsje in hevige mate en de arts bezat geen middelen om de talrijke kleine patiënten te helpen, behalve dan de operatie door een snede in de luchtpijp, waardoor hij een aantal kinderen van den \fcrstikkingsdood wist te redden. Het ligt voor de hand dat de ervaringen, hief opgedaan, van, beslissenden invloed waren op Von Behring's verdere loopbaan. De bestrijding der diph terie werd immers het voornaamste levensdoel van dezen man, die terecht do9r zijn biograaf dr. Heil» muth Unger den „redder der kinderen" wordt ge noemd. Von Behring was na deze periode op andere plaatsen ln Duitschland werkzaam, o.a. te Bonn, waar hij als „Stabarzt" verbonden werd aan het Phar- macologische Instituut van prof. BInz. Te Bonn zag zijn eerste publicatie het licht. nl. een geschrift waar in hij aantoonde dat ratten immuun tegen miltvuur zijn. In 1889 trok Von Behring naar Berlijn om als as sistent van den beroemden bacterioloog dr. Robert Koch zijn intrede te doen in het Instituut voor Hy giëne. De groote onderzoeker stelde Von, Behring volop ln de gelegenheid zijn gaven te ontplooien en deze wierp zich met enorme energie -op de bestrijding van de diphterie. Talloos waren de experimenten die Von Behring beproefde, hij gunde zich geen rust voor hij, zooals Hellmuth Unger uit Behrings boek over de bloedserumtherapie aanhaalt, met gerechtvaardigde trots kon verklaren (1802): „Voor een reeks ziekten van den mensch. waarbij de totnutoe aangewende medicamenten faalden, heb ik een nieuwe geneeswijze gevonden, waarvan de we tenschappelijke grondslag door niemand meer wordt bestreden. De nieuwe geneeswijze bestaat hierin dat men het te behandelen Individu anti-llchamcn toe dient, welke in'staat zijn de verwekkers der ziekte te vernietigen en niet alleen op die plaatsen van het lichaam, die aan de oppervlakte gelegen zijn en op deze wijze voor een directe behandeling toegankelijk zijn, maar overal in het inwendige van het levende lichaam, in het bloed en in de organen. Het winnen van anti-lichamen geschiedt door eerst het individu te beschermen tegen de ziekte die mem behandelen wil en hem daarna bloed te ontnemen. In dit bloed en uit het daarvan verkregen serum be vinden zich stoffen, die een dusdanige geneeskrach tige werking bezitten als in de geschiedenis der me dicijnen tot nu toe niet bekend was; Ja, tot voor kor ten tijd werd de mogelijkheid, dat eenmaal zulke ge neesmiddelen ontdekt zouden worden, door clinici van dezen tijd ontkend Speciaal het celvrije bloed, de heldere sereuse vloei stof. die zich na de bloedstolling afscheidt. Is het uit gangspunt voor de proeven met het nieuwe genees middel geworden en daarom noem ik mijn methode: de bloedserum therapie". Von Behring was er aldus In geslaagd tegen een der vreeselijkste ziekten der menschheid een succesvol bestrijdingsmiddel te vinden. De nieuwe geneeswijze gold trouwens 09k voor andere ziekten. De tweede groote daad van den Duitschen onder zoeker werd volbracht toen het hem gelukt was die ren een dusdanige behandeling te doen ondergaan dat zij immuun werden tegen tetanus, die ziekte die tot verstarring der lichaamsspieren leidt en die vooral in den vorigen oorlog gewoed heeft. Von Behring ontdekte dat men ln het bloed der dieren een tegengif kon vormen dat het tetanustoxlne onschadelijk maak te. Het resultaat van deze geniale proeven was de bereiding van het te«8nusserum. Voq Behring's latere onderzoekingen betreffen o.a. een prophylactische in enting tegen tuberculose bij het rund. die hij ter eere van Jenner „Jenneriseering" noemde. Von Behring, die in 1893 den professorstitel kreeg en in 1894 hoogleeraar In de hygiëne werd, kon zijn levenswerk te Marburg voltooien, waar hij ln 1895 tot directeur van het bekende Instituut aldaar werd benoemd. De later in deze stad gevestigde Behring- werke. de wereldvermaarde inrichtingen voor serum- bereiding, hebben de menschheid onschatbare djenstea bewezen. burgerlijke stand HAARLEM 19 Februari. Gehuwd 19 Februari: C. J. H. van Wees en M. van der Vegt. J. H. J. van der Veer en C. J. van Looij. C. kamermans en E. Eshuis. A Thuis en A. Veen. S. van der Hors* en H. van Amerongen. Bevallen: 17 Februari: C. J. Vlaarkamp-Smit. z. B. BraaiJ- van der Woude, z. T. Smlts-Gerringa, z. M E. C. S. van Biezen-Hansen, z. 18 Febr.: G. J. van der Peijl-Schrlever, z. E. H. van Rijn-van Looij. z. S. J. Schaap-Koopen, z. 19 Febr.: C. Poelraan- Horeman, z. M. P. de Groot-van der Klugt, z. M.A A Koning-van Hulst, z.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11