8 AKKERTJE aarc Nieuwe Uitgaven £aaiste ^Betichten onneitw HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 20 Febr. 1942 OFFICIEELS LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Vredegerechtshof Erkenning: van de rdvolutionnaire ver andering: der binnenlandsche verhou dingen. - Gevolgen voor de bevoegdheid der politie. - Schuld der politieleiding. - Agent tot 14 dagen hechtenis ver oordeeld. 's GRAVENHAGE*- 19 Februari. In den mid dag van den 13en Februari van het vorig jaar. tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W.A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agenten van politie, op den hoek van de Tenierstraat en de Rembrandtstraat te 's Gravenhage. door een revolverschot getroffen. De 26-jarige ex-agent P. van Reenen, thans werk zaam bij Maatschappelijk Hulpbetoon, had zich des wege voor het Vredegerechtshof te ver an tv/oorden ter zake van poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Bij de behandeling van deze zaak heeft de fun- geerend procureur-generaal bij dit hof veroordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis gevraagd. Het Vredesgerechtshof heden uitspraak doende, heeft conform dezen eisch arrest gewezen en den verdachte een hechtenisstraf van veertien dagen op gelegd. In de motiveering van zijn arrest heeft het hof als be wezen aanvaard, dat van Reenen, terwijl hij zich op korten afstand Van den W. A.-man bevond, hoogst onvoorzichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt geschonken, in de richting van dezen W. A.- man heeft afgevuurd, tengevolge waarvan de W. A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroeps bezigheden. Het hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoorde 21 getuigen behalve die van de des kundigen de Graaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden onderling in tegenspraak zijn, zoo dat het onder deze omstandigheden niet verantwoord is eenige keuze daaruit te doen, ten einde willekeur te ver mijden. Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaaldelijk de bedoeling zou hebben gehad iemand te treffen, neemt het hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde deskundigen aan. dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straat- ïteenen heeft gericht, zoodat de kogel, na eerst op de straat «teenen te zijn geketst, het lichaam van den W A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het hof wettig en overtuigend de gehuld bewezen van verdachte, die Immers op zeer korten afstand vóór een volksmenigte op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer exces) betreft, dit kan het hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen. Het hof geeft zich rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandig heden in Nederland een revolutie in nationaal-socialls- tischen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolution- nairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zoo als deze zich onder de huidige omstandigheden in Neder land voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolutlonnaire spanning zich in zoo danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsom standigheden als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegenover dan een dienovereenkomstig optreden van de met de handhaving der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn geweest. Feitelijk botsingen als hier bedoeld kunnen echter naar het oordeel van het hof in de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen worden beschouwd en een Ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar 's hof meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats, vinden, op zoodanlnge wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou zijn geweest ter bescherming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehand having daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging is het hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdachte niet had behooren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W. A. behoorende per- eonen handgemeen was geworden met een klaarblijke- lljken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veilig heid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het hof de wederrech telijkheid der persoonsaanranding welke toch alleen Voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn in grijpen niet langer als vanzelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale om standigheden het geval zou zijn geweest. In zooverre is het hof van oordeel, dat verdachte, optre dende ter verdediging van bovenbedoelden persoon, niet geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgetreden, ter- Wijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wlen overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen In het plaats gehad hebbend handgemeen. Voorts is uit de verklaring van verdachte komen vast te Staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan ge- Voelen, nadat hijzelf begonnen was de W. A. te bedreigen door tusschenbeide te komen zooals rij gedaan heeft. Het hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de onrecht matige bedreiging door verdachte een bedreiging van den kant der W. A. gerechtvaardigd zou kunnen wordep ge dacht. Het hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W. A. ten opzichte van verdachte niet ge bleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat rede lijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politle'^eboden was, omdat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W. A. ondanks haar niet geringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. „Een verkoudheid is niet zoo erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct f AKKERTJES te nemen. Die werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zfln AKKERTJES al reeds bij een neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang-' durige griep gaat ontaarden. Daarom dire ct AKKERT J ES De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden VRIJDAG 20 FEBRUARI. Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 2, 6.'30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Congo Express", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Heemstede: Gebouw Irene: „Vlammende Vleugels", 7.30 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Stadsschouwburg: „Het Meisje met de 9 punten", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraai 11, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793 Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 18197. HET OPGEVEN VAN BEDRIJFSVERANDERINGEN. In verband met nog veel gestelde vragen over dit onder werp, wordt een ieder, die ais georganiseerde bij de L. C O. voor Noord-Holland is aangesloten er aan herinnerd dat men verplicht is onmiddellijk opgave te doen van de wijzigingen, welke In den bedrijfsvorm, zoomede in den naam en in de plaats van vestiging van het bedrijf wor den gebracht. Het niet op tijd opgeven kan leiden tot allerlei moei lijkheden en overtredingen bij eventueele rontró'e op het bedrijf. RUNDVEELEVERING VAN DEN AANSLAG 1941. Eenigen tijd geleden is aan de veehouders, die nog koeien hadden te leveren van den aanslag 1941, 'n kaart gezonden, dat ze deze runderen tot nader order boventallig aan mochten houden. Thans moeten deze runderen echter worden geleverd, waarvoor gebruik gemaakt wordt van aanschrijvings formulieren. waarop het aantal nog te leveren dieren ge heel of gedeeltelijk is vermeld, alsmede de datum vóór welken geleverd dient te worden. Het bovenste gedeelte van deze formulieren moet aan den betreffenden handelaar worden overhandigd. De han delaar geeft dit formulier bij levering af aan den markt- admlnistrateur. Wanneer niet vóór of op den dag welke op het formu lier vermeld 'staat, geleverd wordt, zal boete worden toe gepast, zooals op genoemek formulier staat aangegeven. Wanneer men echter van meening is, dat aan den ouden leveringsplicht 1941 is voldaan (wat mogelijk Is doordat kort geiedep nog is geleverd en de bonnen hiervan in circulatie kunnen zijn) is het aan te raden hierover per omgaande aan ons kantoor Afd Veeleverlngsadministra- tie te schrijven met vermelding van de bonnummers. Aangezien door het vele werk geen bezoek meer ont vangen kan worden, dan alleen na oproeping, moeten vra gen daaromtrent schriftelijk worden ingediend om teleur stellingen te voorkomen. Vrljwilige levering op den nieuwen komenden aanslag, kan op dezelfde manier doorgang vinden. Blmfenkort zal over de nieuwe veelevering een en ander worden medegedeeld HUISSLACHTING VARKENS (ZELF VERZORGERS). Het is gebleken, dat er onder de huisslachters nog veeal een verkeerd begrip bestaat, over d.e berekening van het vleeschrantsoen en daarmede samenhangende kwesties. De berekening van de hoeveelheid vleesch, waarop de hplsslachter recht heeft, geschiedt op een basis van 750 .ram per persoon per week. Aan de hand van het geslacht ewicht, berekent de bureauhouder het aantal weken, waarvoor vleeschkaarten moeten worden ingeleverd Hiervan doet de bureauhouder mededeellng aan den dlstrl- butledienst. Bij de uitreiking van nieuwe vleeschkaarten kan dc 'elfverzorger zelf bepalen, hoeveel kaarten hij in wil leve ren. daar hij tot 1 Februari 1943 den tijd heeft om zijn schuld aan te zuiveren. Hij kan dus een gedeelte van de kaarten inleveren, en het restant behouden. Voor iedere 4 weken ingeleverde bonnenschuld wordt een zegel afgegeven. Deze zegels moeten Ingeleverd wor den bij den bureauhouder, die het aantal weken bonnen schuld hiermede vermindert. Het Is noodig om duidelijk naam, adres en org.nr. te vermelden, opdat de gegevens niet op den naam van den verkeerden persoon worden geboekt. Zoodra er geen bonncnschuld meer ls, ontvangt de zelf- verzorger hiervan bericht, terwijl hij ook tusschentijds van zijn schuld op de hoogte wordt gehouden, middels een zoogenaamd saldo-biljet. Indien er teveel vleeschkaarten worden ingeleverd, kan er averlege met den plaatselijken distributie-dienst worden geplgegd, om rantsoenbonnen voor vleesch retour te ont vangen. v Als het gezin van een zelfverzorger wordt uitgebreid, of wordt verkleind, moet hiervan mededeeling worden gedaan aan den distributtedienst. Er kan bepaald worden, of het nieuwe gezinslid aan de zelfverzorging deel neemt, en in mindering van de bon nenschuld zijn vleeschkaarten inlevert, of dat hij zijn vleeschkaarten behoudt. Bij vertrek van een lid van het gezin van den zelfver zorger, kunnen hem rantsoenbonnen voor vleesch worden uitgereikt, op een basis van het normale burgerrantsoen van 250 gram per week. Aan zelfverzorgers, die weer een varken voor huis slachting willen gaan houden wordt medegedeeld, dat er van een eventueele gelegenheid tot hulsslachting in het najaar van 1942 nog niets bekend is. Na 15 Februari 1942 mag er geen varken boven 40 K.G., behalve fokzeugen aanwezig zijn. Men houde dus bij het aanschaffen van varkens rekening met deze gewichtsgrens. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven sis „Officleelo Landbouwmededeellngen No. 4. (Adv. Ingez. Med.) NWONIHGINIilCHTINC, UlS.'-" HEERENGRACHT SOO V'JZELSTR 77 ADAMC TELEFOON. J1215 120 MODELKAMERS f Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof overwo gen, dat verdachte verklaard heeft dien dag van zijn meer deren uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volksoploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij gemeend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Ui' de verklaring van verdachte is het hof gebleken, dat de leidende poiitie-Instanties, die voor deze opdracht ver antwoordelijk zijn, daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstandigheden hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoordeelingsmaatstaven vorderen. Dit ware toch naar 's hofs meening de plicht der poli tieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waai- ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met voldoend begrip voor de nieuwe verhoudingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van zijn eigen verantwoor delijkheid, heeft het hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschu wing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het. opleggen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. (A. N. P.) De belangen van de N.A.D.-vrijwilligers 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. Op uïtnoo- diging van den wnd. directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, heeft heden in de in hotel „De Wittebrug" te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux in ■Nederland, de hoofdarbeidsleider F. J. Goedhart, hoofd van afdeeling 7 (aanmelding van vrijwilligers en arbeidsbemiddeling) van den Ned. Arbeids dienst, een réde gehouden, waarin een uiteenzetting gegeven werd van de grondbeginselen, waarop de Ned. Arbeidsdienst als opvoedingsinstituut moet worden ontwikkeld en opgebouwd, en waarbij in het bijzonder de samenwerkende taak van de bu reaux voor arbeidsbemiddeling'1 werd behandeld. Na het doel en wezen van den Ned. Arbeidsdienst uitvoerig uiteengezet te hebben, waarbij de nadruk werd gelegd op de dienstbaarheid van den arbeids man aan de geheele Nederlandsche volksgemeen schap, hield de hoofdarbeidsleider een krachtig pleidooi voor de be.langen van den arbeidsman, die zijn eereplichten heeft "vervuld, en derhalve op zijn beurt op den steun van en de behartiging zijner be langen door de gemeenschap zal mogen rekenen. Het voorkeursrecht, dat den arbeidsman, die zijn plicht op de juiste wijze heeft vervuld, bij de ar beidsbemiddeling is toegezegd, kan als een wel verdiende waardeering voor betoonden goeden wil en ijver worden beschouwd en zal derhalve, zoo veel als maar mogelijk is, in toepassing gebracht dienen te worden. De wnd. directeur-generaal, de heer Th. van Lier, bedankte den hoofdarbeidsleider voor zijn uiteen zetting en zegde mede namens de aanwezige direc teuren; van de gewestelijke arbeidsbureaux, die door applaus hun instemming met het door den heer Goedhart naar voren gebrachte te kennen ga ven, de volle medewerking van de bureaux toe. (A.N.P.) „De nagtegael die sanc een liet"; oud-Nederlandsche volkswijzen voor piano, orgel, harmonium met of zonder zang. Meerstemmig bewerkt door Dr. K. Ph. Bernet Kempers. Verlucht door Justa Hartman. Rotterdam," W. L. J. Brusse's Uitgeversmaatschappij N.V. De bedoeling van dit boekje is enkele van de mooiste oud-Nederlandsche volksliederen in een kunstzinnige en toch eenvoudige bewerking binnen het bereik van velen te brengen. De bewerkingen zijn meerendeels contrapun- tische uitwerkingen van het gegeven materiaal. Deze zeven volksliedbewerkingen, een psalm en een gezang, met elkaar min of meer als suite gerangschikt, zijn gedacht voor den leek. Ze zijn aanvankelijk als, pianostukjes be doeld, maar kunnen ook op elk ander instrument worden uitgevoerd. De knappe teekeningen van Justa Hartman verhoogen nog de aantrekkelijkheid van deze aardige uitgave. VOOR OUDERE MEISJES „Ifondom de H. B. S."; een boek voor oudere meisjes door Lydla Hamstra—Baarschers. Uitgevers-Maatschappij West-Friesland" te Hoorn. Els Termaet is een meisje van bijna 16 jaar. Haar vader wordt vanuit Amsterdam naar een kleine provinciestad overgeplaatst. Els die erg verlegen is ziet er tegenop van school te moeten veranderen, maar het blijkt al gauw dat alles in dit stadje veel gemoedelijker toegaat en Els' leven wordt daardoor veel gemakkelijker. Ze krijgt veel vrien den en vriendinnen en met de club maakt ze een buiten- landsch reisje, een watertocht in den botter van Rob's •ader en tenslotte verlooft ze zich met Frans. Een eenvoudig boek over jongemeisjesleven, waarvan de inhoud hier en daar echter wel een beetje aan de opper vlakte blijft. KINDERBOEKEN. „Peter Pulk's wereldreis": de avonturen van een edel dier door A. D. Hildebrand. Geïllustreerd door Nancy Schotel. Uitgave C. A. Spin en Zoon N.V, te Amsterdam. De schrijver A. D. Hildebrand, die reeds vele alleraar digste kinderboeken op zijn naam heeft staan beschrijft in dit boek het leven van een pad. Peter Pulk die aanvankelijk een rustig leventje leidt krijgt zin om te gaan zwemmen; hij beleeft dan tal van avonturen, komt op IJsland terecht en brengt een bezoek aan het land der muizen en maakt nog met vele andere dieren kennis. Tenslotte arriveert hij weer op zijn eiland waar hij verder weer een rustig leven leidt en waar de dieren 's ayonds naar zijn verhalen komen luisteren. Een zeer geslaagd kinderboek met aardige illustraties van Nancy Schotel. „Wat beleven we toch veel" door Marie Schmltz. Ge ïllustreerd door Jan Wiegman. Uitgave C. A. Spin en Zoon N.V. te Amsterdam. Marie Schmltz, de schrijfster van tal van romans en jeugdliteratuur heeft nu weer een aardig kinderboek ge schreven, dat niet alleen over kinderen, maar ook over dieren handelt. De zwarte poes Roek. bijgenaamd „de Hertogin" en de teckel Fief-Flet, die tal van streken uit haalt, vooral deze laatste, vormen wel de hoofdfiguren uit dit boek. Ook de humor ontbreekt geenszins in dit boek dat bij de kinderen zeker in den smaak zal vallen. De knappe sllhouet-teekenlngen van Jan Wiegman dra gen er veel toe bij om het verhaal nog aantrekkelijker te maken. Amerikaansche troepen op Balanga afgesneden TOKIO, 20 Febr. (D.N.B.) Door de nauwste sa menwerking tusschen Japansche land- en vlootstrijd- krachten zijn den vijand op het schiereiland Balanga (Philippijnen) alle mogelijkheden voor den aftocht of voor aanvoer van versterkingen ontnomen. Japansche vlooteenheden hebben een aanval gedaan op Lamao op de Oostkust van het schiereiland Balanga en hierbij de militaire inrichtingen van deze vesting vernield. GENERAAL JAMASHITA BEZOEKT SINGAPORE. TOKIO, 20 Febr. (D.N.B.) De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten op Malakka, luite nant-generaal Jamashita, heeft gisteren voor het eerst de stad Singapore bezocht en vervolgens deelgenomen aan een plechtige herdenking van de gesneuvelden. In het stadhuis van Singapore is thans het hoofdkwar tier gevestigd van het militaire bestuur. Uit een eer ste overzicht van het buitgemaakte oorlogsmateriaal blijkt, dat den Japanners 40 stukken veldgeschut, 50 kanonnen luchtdoelgeschut en 500 vaartuigen van al lerlei aard alsmede talrijk ander oorlogsmateriaal in handen gevallen zijn. STEFAN HORTHY. BOEDAPEST, 20 Februari (D.N.B.) De bij accla matie tot plaatsvervanger van den rijksbestuurder gekozen oudste zoon van Horthy Stefan Horthy van Nagyabanya, is in 1904 te Pola geboren en van be roep oorspronkelijk ingenieur. Den len Juni 1940 is hij tot president van de Hongaarsche staatsspoorwegen benoemd. Den 4en Juli 1941 kreeg hij den titel van staatssecretaris. IN T VERLEDEN 1IG-T HET HEDEN IN HET NUJ „DE WINTERHULP" WI NT EP H U.LP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI DE KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND. BERLIJN, 20 Februari. (D.N.B.) Onder het OP' schrift „Londen capituleert voor Moskou» levert de „B. Z. am Mittag" commentaar op de wijziging van het Engelsche kabinet Churchill heeft thans, schrijft het blad. na dagen lange schijnmanoeuvres, die het Brltsche yolk nog verder onderwerpen en chloroformeeren moesten, on der het mom van een „kabinetswijziging" de agenten van Stalin het kabinet binnengehaald. Doch juist daardoor wordt de steeds verder om zich heen grij pende crisis in Engeland nog meer onderstreept. Er verandert niets, alles blijft bij het oude: Engeland zeilt, zooals niets anders te verwachten, verder onder Churchill. Alleen wordt het Britsche schip van staat onder zijn ouden kapitein Churchill thans niet den stuurman Cripps met volle zeilen het bolsjewistische vaarwater binnengeloodst. DE REIS VAN TSJANG KAI SJEK. SJANGHAI. 20 Februari (D.N.B.) Omtrent dc reis van Tsjang Kai Sjek naar Indië is, volgens een be richt uit Tsjoengking. officieel meegedeeld, dat be sprekingen zijn gevoerd over transportvraagstukken. Er zijn reeds concrete maatregelen genomen om het materiaal rechtstreeks van Indië naar het onder be wind van Tsjoengking staande China te brengen. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. ANKARA, 20 Februari (D.N.B.) Minister-presi dent Saydam heeft gisteren den afgevaardigde van het Internationale Roode Kruis. Juna. ontvangen. Het hulpschip voor Griekenland, de „Dumlupinar", heeft order gekregen bij haar terugkeer naar Turkije duizend Grieksche kinderen mee te nemen. Het schip zal in verband hiermede dokters, verpleegsters, als mede bedden meenemen. Het hulpschip zal Zaterdag voor zijn eerste reis vertrekken. De lading, in totaal 2.000 ton, bestaat uit boonen. eieren, visch, aardappe len en vijgen. KONINGIN VAN IRAN IN EGYPTE AANGEKOMEN. LISSABON, 20 Febr. (A.N.P.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Kairo meldt, is koningin Fawzea van Iran met haar dochter en de tweelingzuster van den sjah per vliegtuig daar aangekomen. De koningin werd op het vliegveld door haar broeder, koning Fa- roek van Egypte, verwelkomd. DE MOORDAANSLAG IN DE FRANS HALSSTRAAT Roof dc drijfveer. AMSTERDAM. 20 Februari. Het onderzoek in zake den enkele dagen geleden In de Frans Hals straat te Amsterdam gepleegden moordaanslag op een daar alleen wonende vrouw heeft uitgewezen, dat rood de drijfveer van den jeugdigen dader en diens medeplechtige is geweest. HET INLEVEREN VAN OUDE KLEEREN. Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, dat men zich, door het inleveren van een nog bruikbaar pak klee- ren, een jas of mantel, de gelegenheid kon openen, een nieuw, overeenkomstig kleedingstuk te koopen. Bij de inlevering van het oude goed kreeg men dan 40 punten ten behoevg van den nieuwen aankoop. Naar wij vernemen is deze regeling thans reeds eenigen tijd in werking getreden. Het betreft hier echter eerste kwaliteit kleeding. zoodat een uitge breide regeling niet noodig was, zooals verleden jaar het geval was, toen alle-soorten kleeding en ook de kens konden worden ingeleverd, waartegenover dan in de gelegenheid werd gesteld, een nieuw klee dingstuk te koopen. Thhns zijn slechts enkele, de z.g. betere, zaken met het inruilen te Haarlem belast. BEIAARDPROGRAMMA. Het programma voor het beiaardconcert op 23 Februari a s. te Haarlem door den stadsbeiaardler J, Vermaak luidt: 1. Prelude, E. Denijn: 2. Menuet, van Hoof; 3a. Ic seg adieu; 3b. 't Ros Beiaard, beide Oud-Ned.; 4. Inter mezzo, Lefevère; 5. Avondstemming, Lefevère. AMSTERDAMSCHE GOEDEREN-BANK N.V. AMSTERDAM 22 Februari. Aan het Jaarverslag van de Amsterdamsche Goederen-Bank N.V. over het boekjaar 1941 wordt het volgende ontleend: Hoewel de gestadige vermindering der goederenvoorra den verderen voortgang vond, bleef de post „debiteuren" iets boven het peil van het vorige jaar. Uit de, vroe ger door ons tegen debiteuren met goederenvoorraden gemaakte, reserves, kwamen ook dit Jaar door voortgezet te realisatie dier voorraden niet onbelangrijke bedragen vrij. Voor zooverre wij deze niet moeten aanwenden voor de voldoening der daarmede verband houdende winstbe lasting. laten zij een saldo dat voldoende ls om u voor te stellen, daaruit f 203.989,14 te bestemmen tot versterking der pensioen-rekening. Het bedrag den ons loop van het versiagja winst der vennootschap bedraagt f563.035,27 tegen f562.2li,98 over 1940. De onkostenrekening bedraagt f222,535.95 tegen f225.853,40 over 1940. Evenals verleden Jaar zouden wij f 15.000 op de onroe rende goederen willen afschrijven en een bedrag van f 10.000 aan de pensioenrekening willen toevoegen. Van het daarna overblijvend saldo ad f 315.499,32 komt het ons wen- schelijk vooreen bedrag van f 105.499.32 te reserveeren voor te heffen belastingen, welk bedrag wij wederom zouden willen toevoegen bij de reeds voor dat doel onder credi teuren bestaande reserve. Het daarna overblijvende restant ad f 210.000 stelt ons, wanneer uwe vergadering aan onze voorstellen hare goedkeuring kan hechten, onder hand having van het onverdeeld winstsaldo op f 25.711,43, in staat tot uitkeering van een dividend van 3 N.V. HEEMAF HENGELO KEERT HOOGER DIVIDEND UIT. 's GRAVENHAGE 20 Februari, Na de volledige statuaire en gebruikelijke extra afschrijvingen van in totaal f227.900 (V. j. f 176.400) sluit het boekjaar 1941 der N. V. Heemaf af met een netto winst van £398.100 (v. J. f325 000). Uit deze netto winst wordt een uitkeering gedaan van 6 (v. J. 6 dividend op de preferente aandeelen. en van 6 V» (v. J. 4 3/4 dividend op de gewone aan deelen. HILLEGOM PERSONALIA. Voor het diploma Duitsche Handelscorrespon dentie van de Nederl. Associatie voor Praktijk examens slaagde onze plaatsgenoote mej. A. Meyer. HERV. BEWAARSCHOOL. Donderdagavond hield de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding der Herv. Bewaarschool onder leiding van den heer J. D. Jansen een goed bezochte jaarvergadering in de bovenzaal der Hevr. School. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het leerlingental nog steeds stijgende is en thans ruim 60 bedraagt. De penningmeester deed een somber geluid hooren er is een nadeelig saldo van f 260. Maatregelen werden besproken tot verbetering van den finan- cieelen toestand. De aftredende bestuursleden, de dames Eerhard en van dei- Vin en de heer Deen werden herkozen. De heer Braakhekke sloot de bijeenkomst dp de ge bruikelijke wijze. Neerland's jeugd aan 't werk! Jongens, meisjes, luistert even: Ben j' ook al aan 't werk gegaan? Heb je voor de Huisvlijtactie Oók misschien al wat gedaan? Ja, wij weten: reeds door velen Wordt er ijverig gewerkt. Want uit talloos vele brieven Hebben wij dat wel bemerkt Maar „de laksche" of „de flauwe", Die zoo graag „ajakkes" zegt, Heeft die met zijn Vader, Moeder Of zijn vriend al overlegd. Voor jongens, die van fi guurzagen houden, geven we een ontwerp voor een aardig Handdoekrekje. Afmeting minstens 27 x 15 cm; je kunt het ook maken 36 x 20 cm. De kuikens passen precies in een cirkel en zijn dus niel zoo heel moeilijk te tee kenen. Als je de „werk teekening" zelf op war grootte hebt kunnen ma ken, dan is dat toch vee' leerzamer èn 't geeft je ook veel meer voldoening dan wanneer je een tee kening zoo maar kant en klaar in een winkel koopt Dan ligt er zoo weinig van jezelf in het werk! De eendjes met den graskant waarop ze staan, zaag je met de figuurzaag uit 4 mm triplex. Het achter- plankie wordt met een kapzaag of een fijne handzaag uit 6 mm. triplex gemaakt. Na het zagen alles goed glad schuren en dan kleu ren met plakkaatverf. Eendjes: licht en donkergeel, snavel en pooten rood. Het water: blauwgroen met witte kringen. Achtergrond: zwart. Je lijmt de eenden met velpon op het achterplankje zoo noodig aan de achterzijde nog een paar nagel tjes en dan wordt het geheel gevernist. Een drietal Of hij óók niet zou beginnen! Ofkomt hij weer achteraan? Komde handen uit de mouwen En met spoed aan 't werk gegaan! Toon Je flink, wees wijs, wees moedig Doe met onze actie mee! Arbeid, die met vreugd verricht wordt. Maakt gelukkig en tevreè. Arbeid zal je heusch) niet schaden. Arbeid maakt gezond en sterk! Doe dus mee aan onze actie. Neerlands Jeugd., vooruit., aan 't werkl (Teekening van Schulink). haakjes voor de handdoeken en een „ophangertje" worden daarna op het achterplankje gemaakt. Je kunt het ontwerp óók gebruiken voor een kinderkapstok, (maten 45 x 25 cm) voor een sleutelrekje om voor een lepelrekje of iets dergelijks. Voor inlichtingen omtrent deelname aan de tentoon stelling kan men zich wenden tot het plaatselijk bureau van „Vreugde en Arbeid". Hoe durl je bij de menschen te komen met een gezicht als een oorwurm, een das tot over je ooren en een hoest als een compleet oude-mannanhuisi Heb je dan geen SIROOP BONNEMA? .Verbeeld jel Je kunt toch niet mat een lepel en flesch En de hoest'parels' danl Ken je dié dan nïot? Dat is SIROOP BONNEMA in geconcen treerde vorm. Je neemt er al en toe een paar (maar lees eerst de gebruiksaanwijzing hoor, want het zijn geen dropjes) en dan wordt deze winter ook voor jou geen hoestwinter. Koop direct een doosje. Ze zijn op reis even onmisbaar als je monstercollectie en je goede humeur. Pttels p. doos 10.' fioesfparels' MET NARCEINE-AETHYIESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER j.ZWITSAl" PRAEPARATEN WIJK AAN ZEE AFSCHEID EN INTREDE. Naar wij vernemen is de bevestigirig en intrede van den heer L. I. Baas. hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Wiik aan Zee, beroepen të Hoog- made. die oorspronkelijk bepaald was op Zondag 1 Maart a.s. uitgesteld tot Zondag 22 Maart d.a.v. De bevestiging zal 's morgens plaats vinden of half elf, door ds. A. J. Bronkhdïst van Wijk aan Zee en Duin, waarna de intrede 'smiddags om 3 uur zal plaats hebben. HAARLEMMERMEER BEDRIJFSVOORLICHTING. In hötel De Beurs te Hoofddorp sprak Ir. H. Rietberg uit Bergen op" Zoom voor de Bedrijfsvoorllchtlngsvereertl- ging „De Haarlemmermeer". Hierbij toonde ir. Rietberg de resultaten van de suiker bieten-enquête in 1941 op ongeveer 40 proefvelden in de Meer gehouden. Zijn interessante rede werd verduidelijkt door grafieken, waarop opbrengsten in loof, wortel en suiker werden uitgedrukt in verhouding en in verband met de bemestingsstoffen. Ovef het algemeen was de enquête niet meegevallen. De stand was niet mooi. waarvan de droogte oorzaak was, het aantal planten per H.A. was onvoldoende, bij een enkele nauwelijks 50.000. Opgepast moeten worden voor een korte vruchtwisseling tarwe—bieten. De resultaten der bemesting waren eveneens duidelijk In grafieken samengesteld, waardoor deze rede niet alleen zeer duidelijk, doch voor den landbouwer uiterst leerzaam was. LEZING DES. HORRING. Woensdag 25 Febr. zal Drs. Horrlng in De Beurs een lezing houden over de berekening en vaststelling van de productiekosten van akkerbouwproducten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Beatrix Irene, d v. A. H Bisschop en J. M. Vogel; Geertje, d. v. P. Gaalswljk en G. Bos: Cornells, z. v. A. van Burlk en D. Waasdorp; Everardus Theodorus Cornells, z. v T. N. Oud en S. M. Rafe: Anna Wlllemlna, d. v. A. Steenwijk en G. Boer; Jan Dirk, z. v. J. van Marsbergen en A. van den Berg; Stephanus, z. v. C. de Haas en E. stieva; Esther, d. v. C. Bokhorst en A. J. Groo- tenboer; Maria Geertrulda Leonora, d. v. W van der en G. P. P. Koeken; Jacomlna Dlna, d. v. W. van der Vlugt en M. C. Honcoop; Henrlcus Johannes Joseph, z. v. J. Scheunhnge en J. J, M. J. Hof; Arie, z. v. C. van Kleef en J. van Renswoude; Johanna Adrlana, d. v. A. C. van Bentem en A. P. Alkemnde; levenl. zoon en dochter van P. G. Stolker en A. Boels. GETROUWD: Hendrikus Bernardus Maria Vermeer, ZJ jaar en Theodora Adrlana van der Vloot, 25 Jaar OVERLEDEN: Petronclla Timmer. 81 Jaar, wed v. M. Jak; Petrus Zandbergen, 79 Jaar, echtg. v. H. P. Keljzets; Johannes van der Breggen, 80 Jaar, wedn. v. C. Bakker; Arie Spruijt, 73 jaar, ongeh. ZANDVOORT ZANDYOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. De Z. R. Br. hield in Ons Huis een goed geslaagde pro- paganda-bijeenkomst. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer P. v. d. Mye, die met enkele hartelijke woorden wijlen den heer P. Oud herdacht. Slaande brachten de aanwezigen daarna een eerbiedige hulde aan hun over leden makker, die zooveel goed werk voor de Z. R. B. verrichtte. Met eenige welgekozen woorden werd daarna door den voorzitter het diploma A van den Ned. Zwem- en Reddingshond uitgereikt aan de heeren: H. Berkhout. W. v. d. Kruk. P. Korstenbroek. Engel Keur en Jan Koning. Het diploma B werd uitgereikt aan de heeren: A. Frank- Beekhuis. Jacob Schuiten en K c. v. d. Meye. Hierna kreeg heer J. M. Schmidt, directeur van het Sportfondsenbad en propagandist van den Ned. Zwem- en Reddingshond het woord. Deze hield een zeer onderhou dende en leerzame causerie over het nut van het zwem men in 't algemeen en van het reddend zwemmen in het bijzonder. Met enkele zeer mooie films illustreerde hU daarna het gesproken Woord. Tenslotte sprak de heer P. v. d. Mye nóg enkele woor den van dank en sloot daarna de vergadering. TOONEELVEREEN. PnOENIX. Zaterdag a.s. 21 Februari geeft de tooneeivoreeniglng Phoenix een uitvoering In Modern aan het Stationsplein. Opgevoerd wordt het nieuwste toooeelwerk van Henk Bakker, getiteld: Als 't masker valt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jan, zoon van G. Terol en J. P. de Vos, Hobbemnstraat 18; Robert, zoon van A. N. Wlllemsen en H. Esselman, Dr. Gerkestrnat 95 zw.: Hans Joseph, zoon van P. Koper en T. Fahle. Da Costaplein 5: Bob. zoon van J. Hellingman en C. J. Bounjman. Helmersstraat 29; Jaco bus Joannes Maria, zoon van P. L. Warmerdam en H. Verdegaal. Hoogeweg 29. ONDERTROUWD: M W. Langereis en A. J. Terwte, Kost verloren straat 58; C. J. v. d. Sluljs en P. C. Koning, Haltestraat 62. OVERLEDEN: Jacoba A. C. E. Havelaar. oud 67 J., Haarlemmerstraat 9; Johan Duinker, oud 61 J., Bilderdljk- straat 10; Sientje Kemp, echtgenoote van L. Koning, oud 66 J., Kruisstraat 2; J. A. C. de Jong, weduwe van A. van Buuren, oud 54 J., Haarlem, Smedestraat 5. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 12.20 per &.G.; KL schol Ie s. f120—f92; KL schol 2e s. f 118—f72; Zetsehol 1120; Pufschol ie s. f75— f 49; Pufschol 2e s. f62—f36; Gr. bot f126—f90; KI. bot f86—f72; Gr. schar f 100—f81; KL schar f 74—f 6lr Pufschar £50—f36; Wijting 170—f54, alles per 50 K.G.; Gr. gul £82 per 10 stuks: Kabeljauw £35—f 13.50 per stuk. Besommingen trawlers: IJM 21 Corrv 200 mnd. f 11.197; UM 22 Ita f150 f7780; IJM vlos 5 150 mnd. £7680; IJM l« Jan Mayenland 250 mnd. f 13.590; IJM 417 Derika 7 100 mnd. f5283; IJM 189 Mary 150 mnd. 7005; IJM 87 Rijnstroom 200 mnd. f 9312; IJM 50 Gezlna Catharlna 200 mnd. f 11.519; IJM 85 Martha 75 mnd. f 3480; IJPM 111 Olympla 100 mnd. f 4567: IJM 107 Johanna 100 mnd. 5873; ZK 68 Johannes 85 mnd. f 3770; KW 158 Cornelia IJsbrand Willem 100 mnd. f4006; VL 103 Voorbode 60 mnd. f 2425; VL 63 Cornells 80 mnd. f 3920; VL 80 Gezlna 150 mnd. f9120. Kotter: HD 108 f 4767. Loggers: IJM 268 f 7858: IJM 283 f6174; SCH 195 f 6664: SCH 169 f5411; SCH 332 f 8090; SCH 5 f 2946; SCH 443 f5440; SCH 402 f 6604; KW 129 f6213; KW 89 f2177; KW 104 f2395. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 20 Februari. Bevallen: 19 Februari: A. M. Smit-Zurhaar, d. J. M. Blan- kert-Jansen, d. J. Mulder-Franken, z. A. C. Oudendijk-Hoes, z. G. H. van Delft-Janszen, z. M. Mathijssen-Scheelings, z. 20 Febr A. S. Klim- bie-Cramer, d. A. E. Gouweleeuw-Hartog, d. J. J. van Duljn-Kranz, d. Overleden: 19 Febr.: P. Booms, 82 J., Pieter Klesstraat. P, Takken, 70 j., Iordensstraat. J. van Dommelefl, 54 j* Korte Lakenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17