Haarlems Dagblad De nieuwe bonnen Japansche landingen op Timor Eilanden bij Singapore bezet 59e JAARGANG No. 17998 x x Uitgave Lourens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem» Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUK. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hoofdred 15054. Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 70 FEBRUAR! 1742 Abonnement per week 14#. P«r maand 1,15. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiSn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,7* per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 1—0 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentje* 1—3 regels 30 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. 's-GRAVENHAGE, 20 Februari. Voor de vol gende week zijn voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen aangewezen de bonnen 10 van de daarvoor bestem de kaarten. Voorts is in .de vierwekelijksche periode van 22 Februari tot Zaterdag 21 Maart verkrijgbaar ge steld: 1 kilo suiker, op bon 213 van de bonkaart al gemeen; 250 gram koffiesurrogaat op bon 214; 500 gram jam op bon 215; 100 gram kaas op elk van de bonnen 216, 217, 218 en 219 en 220; één rant soen bloem, brood of gebak op elk van de bonnen 221, 222, 223 en 224; 250 gram peulvruchten op bon 225; 250 gram gort op bon 226 en 100 gram ver micelli of maizena op bon 227, terwijl 50 gram cacao, beschikbaar wordt gesteld op de bonnen 10 C en D reserve, 250 gram rijst op elk der bonnen 11 D en 12 D reserve en ten slotte 3V2 liter melk op elk der bonnen 10 A, 11 A, 12 A en 13 A van de melkkaart I en 1 3/4 liter melk op elk der bonnen 10 B, 11 B, 12 B en 13 B dezer melkkaart. Bonkaarten ter vervanging van bonboekje 's-GRAVENHAGE, 20 Februari. Naar wij verne men zullen met ingang van Maart a.s. ter vervanging van de bestaande bonboekjes voor voedingsmiddelen voortaan bonkaarten worden uitgereikt, die voor een periode van vier weken voldoende bonnen bevatten. Zooveel mogelijk levensmiddelen zullen op deze kaar ten, die in eenige strooken van verschillende kleur zijn verdeeld, verband houdend met de soort bonnen, verkrijgbaar worden gesteld, waarbij rekening is ge houden met tegen de bonboekjes in de practijk ge bleken bezwaren. Op deze kaarten staat aangegeven wanneer de volgende kaart moet worden afgehaald, zoodat ieder belanghebbende te allen tijde kan zien op welken dag hij aan de beurt is. Hoewel de bonboekjes voor drie maanden voldoen de bonnen inhielden, moest men zich tot nu toe ge middeld toch dertien maal per jaar een gang naar het distributielocaal getroosten omdat die bonboekjes slechts voor een deel van! de gedistribueerde levens middelen golden en de bonnen voor de overige tus- schentijds moesten worden afgehaald. Hierin wordt thans een zekere regelmaat gebracht. De geldigheidsduur van de bonnen als zoodanig wordt door het nieuwe bonkaartenstelsel niet be ïnvloed. De plaatselijke distributiediensten zullen de tijd stippen van eerste afhaling bekend maken. Distributie van yoghurt 's-GRAVENHAGE, 20 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat met ingang van 22 Februari a.s. yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk (z.g. melk-yoghurt) uitsluitend tegen afgifte van de geldigverklaaroe bonnen der melkkaarten of de ter verkrijging van melk bestemde rantsoenbonnen gekocht kan worden. Gedurende het tijdvak van 22 Februari tot 21 Maart geven de voor genoemde periode aangewezen bonnen van de „DM" en „DT" melkkaarten recht op het koo pen van een hoeveelheid yoghurt, welke is bereid uit 3y2 liter gestandaardiseerde melk. De distributie van yoghurt geschiedt geheel als vopr melk gebruikelijk is. De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de dis tributie en is dus zonder bon verkrijgbaar. Uitreiking inlegvellen te Haarlem MORGEN SCH. Voor de uitreiking van inlegvellen voor de distri butiestamkaart is het morgen Zaterdag, de beurt aan de letters SCH. Voor de bewoners van het Ramplaan- kwartier is weer een aparte gelegenheid de beschei den in ontvangst te nemen en wel voor de letters L tot en met Z. in het Wijkgebouw, Elswoutslaan 1. Dit is voor het Ramplaankwartier de laatste gelegenheid. Bon dertien van de reservekaart inleveren. HAARLEMSCHE RECHTBANK. KOLENDIEFSTALLEN. De zitting van Donderdagmiddag "van de Haarlem sche Arr.-Rechtbank was bijna geheel gewijd aan een zaak betreffende kolendiefstallen, waarbij een groote Haarlemsche expediteursfirma en verschillen de in haar dienst zijnde personen betrokken waren. De expediteursfirma werd herhaaldelijk belast met het transport van groote vrachten kolen, o.a. be stemd voor de firma Droste, de Stichting Vogelenzang en den heer Erens te Bentveld voor diens bedrijf. Deze transporten bereikten niet altijd geheel de plaats van hun bestemming. Er hadden onregelmatigheden mede plaats. Zoo werd eens een deel der kolen op de Zandvoortschelaan op een grooten paardewagen over geladen en naar een kolenslijter te Haarlem gebracht, die aan een chauffeur der expediteursfirma had ge vraagd: „Denk eens om mij, als je kolen over hebt!" Deze kolenslijter was de eerste van de zeven ver dachten, die in deze zaak zich te verantwoorden had den. Hij leverde de op onrechtmatige wijze verkre gen kolen aan particulieren voor f 3 of f 3.25 per H.L. (dit waren industriekolen) en maakte daarbij winst. Natuurlijk kreeg de chauffeur, die de kolen weder rechtelijk achter hield (en dit kwam in den afgeloopen zomer een keer -of 5. 6 voor) geld voor zijn moeite. Tégen den kolenslijter eischte het O. M. een gevan genisstraf van 5 maanden. Zijn verdediger, mr. C. A. Steketee, vestigde de aandacht op het groote berouw van zijn cliënt en vroeg, eenTeclasseeringsrapport over hem in te win nen of hem in ieder geval zóó te straffen, dat hij in het najaar weer bij zijn zaak kon zijn om haar op de been te houden in deze moeilijke omstandigheden. Vroeger zette hij 200 mud per week om en kon daar van behoorlijk bestaan, thans is zijn omzet 60 mud per week. Uitspraak 5 Maart. De chauffeur hoorde wegens verduistering en he ling. die het O.M. wettig en overtuigend bewezen achtte. 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De zoon van den expediteur, werkzaam in de zaak van zijn vader, had zich te Bloemendaal 30 zakken anthraciet, bestemd voor den heer Erens te Bent veld. wederrechtelijk toegeëigend. Hij had o.a. deze kolen bij den Haarlemschen kolenslijter laten bren gen. Het O.M. wees er op, dat verdachte gunstig be kend stond en requireerde tegen hem 2 maanden ge vangenisstraf. Tegen een kolenwerker, die dienst deed als koetsier op den kolenwagen en de hand had gehad in het over laden van de kolen op de Zandvoortsche laan werd 2 maanden gevangenisstraf geëischt; tegen een anderen arbeider eveneens 2 maanden en tegen een Haarlem schen vrachtrijder, die al verschillende vermogèns- delicten op zijn strafblad had staan en de kolen van de Zandvoortsche laan verder zou transporteeren (tenslotte was een ander er mee weggereden) 3 maan den gevangenisstraf. De expediteur zelf. hoofd van de expediteursfirma, stond terecht omdat hij in den zomer van het vorig jaar (mede door gehoor te geven aan de inblazingen van den kolenslijter). herhaalde malen zakken kolen, voor andere firma's bestemd, bij dien slijter had doen afleveren. 1 Dezen expediteur, aldus het O.M. beschouw ik ah den grootsten schuldige. Hij heeft ernstig misbruik van vertrouwen gemaakt. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. Zijn verdediger, mr. A. Bruch, kon de redelijkheid van dezen eisch niet inzien. Alleen de verduistering van de 30 a 35 zakken voor de firma Droste staat vast De Rechtbank vergete ook niet, dat hem her haaldelijk gevraagd werd: ..Kun je mij niet helpen!' Deze verdachte heeft gewerkt als een paard. Hij is van geringe afkomst en heeft een behoorlijke zaak door ijver en toewijding weten op te bouwen. Zijn be drijf zal ineenstorten als hij er geruïmen tijd uit ver wilderd wordt. Hij heeft een reputatie en de zaak drijft op hem. Met hem zal men bovendien een 24 a 25 gezinnen treffen, waarvar. het "hoofd bij hem werkzaam is. Utspraak' in al deze zaken 5 Maart. NOGMAALS DE PRIJSAANDUIDING. De inspectie voor de prijsbeheersching te Amster dam meldt: Wederom zijn door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam boeten van f 50 opgelegd wegens het niet naleven* van de voor schriften inzake prijsaanduiding. De overtreders waren de winkelier A. J. te Am- «terdam en de groentenhandelaar C. F. K. te Bloe- Roofmoord te Voorburg 57-jarig man het slachtoffer Een ander wist nog juist te ontkomen VOORBURG, 19 Februari. Donderdagavond is in deze gemeente een roofmoord gepleegd, die het leven kostte aan den 57-jarigen van der L.. wonende te Voorburg. Om ongeveer kwart over zeven werd het slacht offer in de Bilderdijklaan aangesproken door een on bekenden man, die geld van hem eischte. Van der L. gaf hem zijn portemonnaie met inhoud, doch hierbij schijnt een worsteling te zijn ontstaan, waarbij het slachtoffer met een dolk of met een mes in de rug werd gestoken. .Daarna nam de dader de vlucht. Een uit de richting Den Haag komende fietser was op eenlgen afstand getuige van de worsteling en 'begaf zich naar het slachtoffer, dat hem mededeelde, be roofd te zijn. Hij zette den dader op de fiets na, haalde hem in en eischte het geld van hem terug. De dader overhandigde hem hierop de portemonnaie, waarop de getuige hem de vraag stelde: „Waar is de rest?" De dader stak hierop zijn hand in een binnenzak, alsof hij daar nog meer buit had. Maar een oogenblik la ter kwam de hand weer te voorschijn met een dolk of een mes, waarmee hij een aanval deed op den ge tuige. Doordat deze zijn fiets tusschen zich en zijn aanvaller plaatste mislukte deze aanval. Getuige vluchtte en stelde de politie op de hoogte van het ge- beurdo De politie heeft van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis St. Antoniushove is het slachtoffer aan zijn verwonding overleden Het signalement van den dader luidt als volgt- on geveer 35 jaar, lang ongeveer 1.80 meter, flink postuur, blozend uiterlijk,vermoedelijk pokdalig, mopsneus, breede mond en dikke lippen. Hij was gekleed in een lichtbruine of bruingrijze winterjas en droeg een slappen vilthoed. Hij heeft een burgerlijk uiterlijk. Hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden tot de politie te Voorburg, bureau Parkweg 121. Goede resultaten met den verbouw van tabak HOORN, 19 Febr. In een vergadering van de vereeniging „De Proeftuin", welke haar werkzaam heden uitstrekt over het tuinhouwdistrict de Ban- ;ert, heeft bij een bespreking over den tabaksver- jouw een der aangesloten tuinders, de heer J. de Boer, van Hoorn, medegedeeld met deze teelt reeds goede resultaten te hebben bereikt. Om deze mede- deeling te onderstreepen werd door hem aan alle aanwezigen een pijp tabak en eigen gemaakte siga ren en sigaretten aangeboden. Allen moesten er kennen den laatsten tijd wel slechtere tabak te hebben gerookt. De heer De Boer ontpopte zich hierbij als de eerste tabaksplanter in dit rayon, die met succes deze teelt ter hand heeft genomen. Dit voorbeeld werkte blijkbaar zoo animeerend, dat het voorstel om gezamenlijk tabakte gaan verbouwen en deze gezamenlijk te Jaten bewerken, met enthousiasme werd aanvaard. Clandestiene slachting Door de Haarlemsche politie wordt proces-verbaal opge maakt tegen 4 per^bnen, terzake het frauduleus slachten van runderen en varkens en terzake het verhandelen van tarwe. De verdachten hebben bekend 3 runderen en 1 varken te hebben geslacht in een niet meer in gebruik zijnde urinoir in de Haarlemmermeer, Verder zijn 2 personen bekeurd terzake het verhandelen an distributiebscheiden en tegen een 48-jarigen Haar lemmer werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een pakje sigarettentabak van 32li cent voor 12,75 had ver kocht. ,Eén Pils" Er is nog in de keldersmaar niet overal meer Haarlem staat er niet het slechtste voor „Ober, één Pils." „Ja, meneer,, 'k kom bij u." Met een zucht van welbehagen glijdt de heer dieper in zijn stoel weg, kijkt met een glans van voldaanheid om zich heen en houdt dan zijn oogen op den kellner gevestigd, die bezig is 'met het uit- voex-en van de pas gedane bestelling. Als het glas vóór hem wordt neergezet, ziet hij er met groot wel behagen naar. Dit is een tafereel zooals men deze dagen- in de troote en in de kleine zaken kan waarnemen. Zij, ie het goede der aai de zoeken, moeten tegenwoor dig wel eens den noodigen tijd besteden voor ze ge vonden hebben, maar ze hebben die uren er £raag voor over. Want het vinden wordt op zeer hoogen Erijs gesteld. Daarom was de hierboven bedoelde eer ook zoo verheugd, dat zijn bestelling zoo vlot werd geaccepteerd en uitgevoerd. Men kon zien, dat hij dacht: „Dat gaat niet overal zoo gemakke lijk." Inderdaad gaat het in een aantal cafés niet zoo gemakkelijk meer. De tijd, dat een bestelling op geen enkel bezwaar stuitte, is'voorbij, tijdelijk naar we hopen. In een persbericht heeft men kunnen lezen, dat de brouwerijen de bierproductie zeer sterk moeten beperken, zooals niet geheel stilleggen. Daarom moet men het doen met de voorraden, wel ke er nog zijn. En die zijn bij den een grooter dan bij den ander, maar nergens toch erg groot, want de rantsoeneering van bier is reeds lang geleden inge gaan, zoodat het maken van voorraden uiteraard on mogelijk is geweest. Daardoor zijn nu, nu de brou werijen weinig of niets meer afleveren, verschillen de caféhouders ook aan hel eind van hun iatijn ge komen. Haarlem is door zijn gunstige ligging in deze kwestie nog niet het ernstigste gedupeerd. Tot nu kan men nog in vrij veel zaken bier krijgen en als dit er niet meer is kiest de vaste klant wel wat anders, bijv. koffie of alcoholvrije punch, of», limonade. Maar het echte gerstenat blijft bij de liefhebbers toch de voorkeur behouden en daarom wordt ook niet verklapt waar het bovenstaande tafereeltje is waargenomen. De liefhebber, die bi' zijn potje pils zweert, zal er zoo noodig maar den tiji voor over moeten hebben om te gaan zoeken. Mis schien vindt hij wel. En anders gaat hij maar over op limonade HET VERVOER EN AFLEVEREN VAN BROOD. 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. De secretaris- feneraal van het departement van Sociale Zaken eeft de tot en met 21 Febr. door hem toegestane afwijking van de Arbeidswet, voor wat betreft het vervoer en den verkoop van brood, opnieuw ver lengd. Het zal tot en met Zaterdag 7 Maart ge oorloofd zijn, brood, dat na acht uur des namid dags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van zeven uur 's morgens af uit het gebouw met aanhoorigheden waarin zich de broodbakkerij be vindt, te vervoeren. Dit brood mag van half acht af worden vervoerd of afgeleverd. ONTSLAG VAN BURGEMEESTERS. 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. Bij besluit van den Commissaris-generaal van Bestuur en Justitie is aan J. M- van Doorninck ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Oudewater en aan mr. A J. Romijn als burgemeester der ge meente Winschoten. LEDEN-CONCERT H.O.V. Het Leden-concert dat op Zondag 22 Februari te 2.30 uur door de Haarlemsche Orkestvereeniging, on der leiding van Marinus Adam, wordt fegeven woedt geopend met het Concerto Grosso in D. gr. terts No. 16 van G. F. Hëndel Daarna zal de soliste van dit concert, de bekende alt-zangeres Theodora Versteegh, met orkestbegelei ding zingen een Aria uit Kantate No. 175 en eén Aria uit Kantate No. 72 van J. S. Bach. Na de pauze vervolgt het orkest met „Variaties over een thema van Kuhnau" van Hendrik Andriessen. Hierna zingt Theodora Versteegh weer. Met orkest begeleiding zingt zij drie iiederen t.w. Immer leiser wird mein Schlummer en Auf dem Kirchhofe. beide van Joh. Brahms en Lied Maritime van V. d'Indy tot slot speelt het prkest op veelvuldig verzoek een suite uit het dansspel „Halewijn" van Marinus Adam. Welke bonnen zijn thans geldig? i 15 tot cn niet 21 Februari: 22» £r0CM! ran.te' Bnxx1 of gebak 09B Brood y3 rants. 09A Vleesch 1 rants. Vleesch of 09B Vl.waren rants. vleeschwaren Van 8 tot cn met 21 Februari: 08A Aardappelen lkj K.G. Aardappelen 08B Aardappelen y3 K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en met 28 Februari: 09A Aardappelen K.G. Aardappelen 09B Aardappelen '/2 K.G. Aardappelen Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen l K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 l rants. Bloem brood of gebak 06D en 07D res. 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100- gr. Kaas 06A-09A Melk I 3j4 L. Melk 06B-09B Melk I 1-K L. Melk (Bonnen 204-208 (Kaas) 2ljn verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 Februari: 07 Boter 125 gr. Boter «7 Vet 125 gr. Boter of margarine OS Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvët 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 8 Jannari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 84B, 04C, 04D Reserve 1 el Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen «50 gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Italiaansch weermachtsbericht Engelsche aanvallen ten Oosten van Mechili-afgeslagen. ROME, 19 Februari. (Stefani). In zijn weermacht- bericht nr. 628 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aanvallen door gemechaniseerde vijandelijke strijd krachten ten Oosteh van Mechili werden afgeslagen. De ongunstige weersgesteldheid heeft de activiteit van de luchtmacht aanzienlijk beperkt. Een van onze ver kenningsvliegtuigen, dat in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door twee jachtvliegtuigen werd aangevallen, heeft hiervan een neergeschoten en slaagde er in, hoewel beschadigd, op zijn basis terug "te keeren. Het andere toestel, van het type Welling ton, blijkt in een luchtgevecht met. Duitsche jagers in het centrale bekken van de Middellandsche Zee te zijn vernietigd. In de omgeving van Isola delle Corrente ter hoogte van Syracuse is een Britsch vliegtuig in zee gestort. De uit vier personeó bestaande beman ning, onder wie een officier, werd gevangen geno men". Minister Margesson brengt rapport uit Engeland moet zich voorloopig in de „handicap" schikken STOCKHOLM. 19 Februari. Het A.N.P. meldt: In het Lagerhuis heeft Donderdag naar de Britsche Berichtendienst meldt, de rpinister van Oorlog, Mar- gesson, rapport uitgebracht over den toestand op de oorlogstooneelen. Hierbij zeide hij dat hij niet voor nemens was verklaringen af te leggen over de „e stige tegenslagen van onze wapens en ons prestige", die „door onze nederlaag en den hierop volgenden van Singapore zijn ontstaan".. Margesson zeide dat hij den omvang van de Britsche verliezen nog niet kende. Groot-Brittannië moet zich voorloopig schik ken in de „handicap", welke veroorzaakt is door het feit dat de Britsche troepen op Duitsche soldaten zi' gestooten. die 2V2 jaar oorlogservaring hebben, al mede door de „geharde Japansche soldaten", die over een ervaring van meer dan 4 jaar beschikken in een oorlogsvoering, waaraan de Engelschen in het geheel niet gewend waren. In de afgeloopen twaalf maanden hebben de Britten, zoo zeide Margesson verder. ..en kele zware nederlagen en ontgoochelingen" beleefd. Sprekende over Irak en Iran verklaardeMargesson dat de Engelschen „tenminste voorloopig de zekerheid van de belangrijke olieleveranties uit Iran en Irak hebben gewaarborgd". Met betrekking tot de gevech ten in Noord-Afrika zeide Margesson dat hij niet kon zeggen, in hoeverre „deze tegenslagen veroorzaakt zijn door tactische overwegingen". Vervolgens probeer de hij de bewering te ontzenuwen, die „thans ook dikwijls in Amerikaansche bladen voorkomt, namelijk dat Engeland wel steeds bereid Is geweest van ieder een wapens en uitrustingen in ontvangst te nemen, doch dat het aan den anderen kant niet van plan is zijn soldaten hiermede in den oorlog te sturen". Tenslotte zeide Margesson dat terwijl wat betreft de uitrusting en organisatie een „voortdurende vooruit gang" valt te bespeuren, de prestaties van het leger in het afgeloopen jaar „reden tot teleurstelling, tot ontmoediging, ja zelfs tot neerslachtigheid" hebben gegeven. „Wij hebben zware nederlagen geleden", zoo zeide Margesson. „Wij staan voor een groot ge vaar. Beteekent dit het einde of is het het begin van een nieuwe periode van invloed en roem? Het kan licht het eerste zijn, wanneer wij aan onze tradities en plichten ontrouw worden. Het zal het laatste zijn, wanneer wij het verdienen". De Lord-Zegelbewaarder Attlee heeft volgens den Britschen Berichtendienst in het Lagerhuis medege deeld dat op de eerstvolgende zitting een debat zal worden gevoerd over den oorlogstoestand met name iri Oost-Azlë. Om volledige bijzonderheden over den toestand in Oost-Azië te kunnen mededeelen. zou het noodzakelijk kunnen zijn een geheime zitting te hou den. Attlee beloofde de voorstellen om gedurende drie dagen debatten te voeren aan Churchill voor te leggen. In de nabijheid van Dilli en Koepang TOKIO, 20 Februari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft om 13 uur medegedeeld dat strijdkrachten van leger en vloot in nauwe samen werking heden bij het aanbreken van den dag landingen hebben uitgevoerd op niet nader aan geduide punten In de nabijheid van Dilli en Koe pang, de hoofdsteden van resp. Portugeesch en Nederlandsch Timor. Het bureau voor de Inlichtingen heeft hedenmiddag om 12 uur bekend gemaakt dat de Japansche regee ring, gedreven door overwegingen van zelfverdedi ging, besloten heeft maatregelen te nemen om de» Britsche en Nederlandsche troepen, die. op 17 Decem ber 1941 de contröle in handen hebben genomen over Portugeesch Timor zonder de toestemming van de Portugeesch autoriteiten, te verdrijven. Hieraan wordt echter toegevoegd dat de regeering het voornemen heeft de territoriale integriteit van de Portugeesch bezitting in Oost-Azië te waarborgen en de Japansche strijdkrachten terug te trekken, zoodra hun doel is bereikt en zoolang Portugal een politiek van neutraliteit aanhangt. De tekst van de mededeeling luidt: „Op 17 December jl. zijn Britsche en Nederland sche troepen Portugeesch Timor binnengedrongen, ondanks het protest van den Portugeeschen gouver neur-generaal en hebben genoemd Portugeesch ge bied bezet. Sindsdien zijn onderhandelingen gevoerd tusschen Groot-Brittannië en Portugal betreffende het terugtrekken van genoemde troepen. De Portugeesche regeering heeft, naar het schijnt, gestreefd naar een verbetering van den toestand, die echter tot dusver zonder eenige verbetering is gebleven. Met de vorde ring van de Japansche operaties op Nederlandsch Ti- mor zijn de Japansche troepen thans komen te staan voor de noodzakelijkheid om uit zelfverdediging de Britsche en Nederlandsche troepen, die Portugeesch Timor bezetten, te verdrijven. „De Japansche regeering heeft volle waardeering voor de positie van Portugal, dat onderworpen is ge worden aan ernstige moeilijkheden door daden, die gepleegd zijn door Groot-Brittannië en Nederland met miskenning van het internationale vertrouwen, eu verklaart hierbij dat zij bereid is de territoriale inte griteit van Portugeesch Timor te verzekeren en dat zij de Japansche troepen van genoemd gebied zal terugtrekken na het bereiken van het doel. dat uit zelfverdediging wordt nagestreefd, zoolang de Portu geesche regeering een neutrale houding handhaaft, aangezien Japan geen bedoelingen heeft jegens Por tugal". HAVEN VAN KOEPANG GEBOMBARDEERD. SJANGHAI, 19 Februari. (D.N.B.) Naar het Nederlandsch-Indische legerbericht uit Batavia meldt hebben Japansche bommenwerpers Koe pang, op het Nederlandsche deel van Timor in twee golven aangevallen. Het legerbericht zegt dat dit respectievelijk, op Dinsdagmiddag en Woens dagochtend is geschied en dat in de havenwijk „materieele schade" is veroorzaakt. Ook Soera- baja is opnieuw aangevallen. Eenige personen, die de bezetting van het vliegveld te Palembang geheel hadden meegemaakt, deelden aan perscorrespondenten te Batavia mede dat het lot van Palembang reeds op 8 Februari was bezegeld, daar toen een groot aantal geallieerde vliegtuigen door Japansche bommenwerpers op den grond was ver nield. Ook. het vliegveld was toen zoodanig bescha digd, dat de overgebleven machines niet meer naar behooren konden opstijgen. Die ervaring leer, zoo zeiden deze bevoegde beoor deelaars, dat de vliegvelden ook met behulp van En gelsche en Amerikaansche machines niet te behou den zijn. Volgens een bericht van United Press uit Sydney heeft de luitenant-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, dr. Van Mook, die zich naar Australië heeft begeven om te confereeren met de defensie autoriteiten in Australië, o.a. verklaard „Het is een groote fout dat de democratieën steeds slechts aan de verdediging denken. De politiek van het zich voort durend terugtrekken op voorbereide stellingen, kan leiden tot eentoestand, waarin de geallieerden den oorlog verliezen". Dr. Van Mook zeide voorts dat Java zoo lang mo gelijk verdedigd zal worden en een bepaalden tijd ook zonder hulp v?n buiten zal volhouden. Indien men echter alleen zou moeten vechten, zou dat meer dan een nederlaag alleen voor Nederlandsch-Indië be- teekenen. Japansche luchtmacht boven Birma Militaire installaties te Mandalay bestookt TOKIO. 20 Febr. (Domei). Van een Japansche luchtbasis in Birma wordt gemeld: Een formatie bommenwerpers en jagers heeft gis teren gevlogen over Mandalay. de eerste raid sedert het begin van den oorlog, en ernstige schade toege bracht aan de militaire installaties der stad Treffers werden geplaatst op de doelen. Een andër eskader heeft gisteren het station Pyim- mana gebombardeerd op 20 K.M. ten Zuiden van Man dalay, waarbij 80 vrachtwagens in brand vlogen. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd zonder een enkel vijandelijk vliegtuig te hebben ont moet. De totale mobilisatie in Australië STOCKHOLM, 20 Februari. (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uil Sydney meldt, heeft de Australische ministerpresident Curtin nieuwe bepalin gen afgekondigd om het plan der totale mobilisatie doeltreffend te maken. Alle in Australië wonende personen zijn thans verplicht, eiken van hen ver langden dienst te verrichten en hun eigendom ter beschikking van den staat te stellen. De prijscommis- saris krijgt volmacht de winst op belegd kapitaal tot vier procent te beperken. Elke winst, die boven het gemiddelde percentage uitgaat, valt onder de "belas ting. VERDUISTEREN Van 19.01 tot 8.46 Maan 20 febr, op 11.00, 21 Febr. onder 0.59 Een «leden karavaan op xicg naar het front. Op vele plaatsen li het Oosten l teeft de Icdf den wagen ver- I rongen en liewljst Jaar be. 'angrljkc I Ions ten. Schorl- Fellinga- P.K.Honlsch Daitschland strijdt ooor Europa. Sterke bolsjewistische af deelingen in den centralen sector ingesloten UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 19 Februari. (D.N.B Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan-het Oostelijke front werden tal van aan vallen van den vijand afgeslagen. In den centralen frontsector zijn nog andere sterke declen van den vijand ingesloten. Zij werden ondanks wanhopige uitbraakpogingen in een zoo nauw mogelijk gebied samengedrongen en gaan hun ondergang tegemoet. De bolsjewieken verloren gisteren 44 vliegtuigen, terwijl slechts een eigen vliegtuig vermist wordt. In Noord-Afrika van weerskanten activiteit van verkenners. In de wateren om Engeland beschadigden ge vechtsvliegtuigen overdag een groot koopvaardij schip door bommen en brachten een Britsch pa trouillevaartuig tot zinken. Duitsche marinevaar tuigen brachten voor de kust van Noorwegen een vijandelijke duikboot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die den afgeloopen nacht de Duitsche bocht binnenvlogen, werden door het vuur van de luchtdoelarlillerie genoodzaakt terug te keeren. Luchtdoelgeschut haalde een vijande lijken bommenwerper omlaag". Batam en Samboe in handen der Japanners TOKIO, 19 Februari. *(D.N.B.) Japansche strijdkrachten hebben het eiland Batam, ten Zui den van Straat Singapore, bezet en voorts, vol gens Domei, zonder zelf verliezen te lijden, het ten Zuiden van Singapore gelegen eiland Samboe. Bij de landing op het eiland Batam hebben de Japansche troepen vijftien petroleumreservoirS in beslag genomen, terwijl op Samboe twintig petro- leumreservoirs in bezit werden genomen. Op bet- de eilanden woeden nog hevige branden, daar de Britten, overeenkomstig hun politiek van de „verschroeide aarde", overal brand hebben ge sticht. Nieuwe Japansche luchtaanval op Port Darwin Donderdag had de Australische havenstad twee aanvallen te verduren STOCKHOLM, 20 Februari. (D.N.B.) In een door den Britschen Nieuwsdienst verspreid communiqué van het Australische ministerie van Luchtvaart wordt medegedeeld dat Vrijdagochtend een nieuwe luchtaan val op Port Darwin heeft plaats gehad. Bijzonderhe den daarover zijn nog niet beschikbaar. De „General Postmaster" van Australië heeft medegedeeld dat het kabelsysteem, dat de verbinding met Port Darwin onderhoudt, „tijdelijk vernield" is en dat de verbinding op andere wijze onderhouden wordt. Omtrent de actie, welke de Japansche luchtmacht Donderdag tegen Port Dacwin heeft ondernomen, deelt het communiqué van de Australische luchtstrijd krachten mede dat Port Darwin eerst werd aangeval len om 10 uur plaatselijke tijd door 72 twee-motorige vliegtuigen, die door jagers beschermd werden Deze formatie splitste zich in tweeën, waarvan de eene haar aanvallen richtte op de havenwerken en schepen en de sndere zich tot de stad zelf bepaalde. Verscheidene schepen werden getroffen en de kaden werden beschadigd. Bij den tweeden luchtaanval, om streeks het middaguur, werden voornamelijk de In richtingen van de Australische luchtmacht door een formatie van 21 vijandelijke bommenwerpers aange vallen. De dienstgebouwen en vliegvelden werden met bommen en machinegeweervuur bestookt. Japansche ministerraad hijeen TOKIO, 20 Febr. (Domei). De ministerraad is hedenochtend om 10 uur bijeengekomen in de ambts woning van den eersten minister. Tijdens de vergade ring gaf de minister van buitenlandsche zaken. Togo, een uiteenzetting van de militaire redenen die geleld hebben tot de landing op Portugeesch Timor en de keizerlijke houding ten aanzien van genoemde ope raties. Luchtaanval op vliegveld van Buitenzorg TOKIO, 20 Februari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld dat Japansche leger vliegtuigen, die boven Sumatra en Java opereeren, gisteren het vliegveld van Buitenzorg hebben aange vallen. Zeven en twintig Amerikaansche en Neder landsche vliegtuigen werden neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vliegtuigen leden geen enkel verlies. Militaire doelen in Birma gebombardeerd TÓKIO, 19 Febr. (D.N.B.) Volgens Domei hebben vliegtuigen van het Japansche leger opnieuw een aantal aanvallen ondernomen op strategisch belang rijke punten in het Noorden van Birma en daarbij militaire doelen gebombardeerd. Fransche visscliersbooten tot zinken gebracht Door Engelsche vliegtuigen aangevallen PARIJS, 20 Febr. (D.N.B.) Naar de Matin" uit Bordeaux meldt, hebben Engelsche vliegtuigen drie Fransche visschersbooten tot zinken gebracht. Do vaartuigen werden Maandagmiddag in de Golf van Biscaye door dé Engelschen aangevallen. Twee boo ten zonken tijdens den eersten aanval met de geza menlijke bemanning van 26 koppen aan boord. Het derde vaartuig 'wist nog dc reddingbooten uit te zet ten, alvorens het vernietigd werd. Door de felle koude zijn echter vijf man doodgevroren, alvorens de red dingsbooten te Archabon aankwamen. Britsch oorlogskabinet van zeven leden gevormd Sir Stafford Cripps opgenomen STOCKHOLM. 19 Februari. (A.N.P.) Te Londen is Donderdag de volgende officieele verklaring ver strekt over de wijziging in het kabinet. „De koning heeft den aangenamen plicht de vol gende benoemingen goed te keuren: Minister-presi dent, Eersté Lord van de Schatkist en minister van verdediging: Winston Churchill. Minister voor de Dominions: Clement Attlee. Lord-Zegelbewaarder en voorzitter van het Lagerhuis: Sir Stafford Cripps. Voorzitter van den staatsraad: Sir John Anderson. Minister van buitenlandsche zaken: Anthony Eden. Minister van staat: Oliver Lyttleton. Minister van arbeid en nationale dienst Ernest Bcvin. Attlee zal ook fungeeren qls vertegenwoordiger van den minister president Bovengenoemde ministers vormen tezamen het oorlogskabinet". Volgens een bericht van den Britschen Berichten dienst ls Lord Beavcrbrook verzocht deel uit te ma ken van het nieuwe oorlogskabinet. Beaverbrcok heeft dit verzoek om .gezondheidsredenen" niet inge willigd Hij zal binnenkort naar de Vereentgde Staten vertrekken waar hij het reeds door hem begonnen werk. namelijk het in een „pool" bijeenbrengen van de hulpbronnen van de Vcrcenlgde Staten, wil voortzet ten. Bovendien zal hij zich met andere bijzondere ta ken belasten, die hem van tijd tot tijd zullen worden opgedragen Lyttleton oefent het Oppertoezicht uifc over de productie.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1