S a art MIS Neem n AKKERTJE Emil von Behring HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 20 Febr. 1942 Vredegerechtsliof Erkenning van de revolutionnaire ver andering der binnenlandsche verhou dingen. - Gevolgen voor de bevoegdheid der politie. - Schuld der politieleiding. - Agent tot 14 dagen hechtenis ver oordeeld. 's GRAVENHAGE, 19 Februari. In den mid dag van den 13en Februari van het vorig jaar, tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W.A. bii een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agenten van politie, op den hoek van de Tenierstraat en de Rembrandtstraat te 's Gravenhage, door een revolverschot getroffen. De 26-jarige ex-agent P. van Reenen. thans werk zaam bij Maatschappelijk Hulpbetoon, had zich des wege voor het Vredegerechtshof te verantwoorden ter zake van poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Bij de behandeling van deze zaak heeft de fun- geerend procureur-generaal bij dit hof veroordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis' gevraagd. Het Vredesgerechtshof heden uitspraak doende, heeft conform dezen eisch arrest gewezen en den verdachte een hechtenisstraf van veertien dagen op gelegd. In de mottveering van zijn arrest heeft het hof als be wezen aanvaard, dat van Reenen, terwijl hij zich op korten afstand van den W. A.-man bevond, hoogst onvoorzichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt geschonken, in de richting van dezen W. A.- man heeft afgevuurd, tengevolge waarvan de W. A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroeps bezigheden. Het hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoorde 21 getuigen behalve die van de des kundigen de Graaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden onderling in tegenspraak zijn, zoo dat het onder deze omstandigheden niet verantwoord is eenige keuze daaruit te doen, ten einde willekeur te ver mijden. Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaaldelijk de bedoeling zou hebben gehad iemand te treffen, neemt het hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde deskundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straat- steenen heeft gericht, zoodat de kogel, na eerst op de straat steenen te zijn geketst, het lichaam van den W. A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten afstand vóór een volksmenigte op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer exces) betreft, dit kan het hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen. Het hof geeft zich rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich zij het ook- onder bijzondere omstandig heden in Nederland een revolutie in nationaal-soclails- tlschen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolution- nairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zoo als deze zich onder de huidige omstandigheden in Neder land voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds In dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolutionnaire spanning zich in zoo danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsom standigheden als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegenover dan een dienovereenkomstig optreden,van de met de handhaving der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn geweest. Feitelijk botsingen als hier bedoeld kunnen echter naar het oordeel van het hof in de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar "s hof meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoodaninge wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou zijn geweest ter bescherming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen i zekere, rhet begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehand having daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging is het hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdachte niet had behooren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W. A. behoorende per sonen handgemeen was geworden met een klaarblijke- lijken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veilig heid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het hof de wederrech telijkheid der persoonsaanranding welke toch alleen voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn in grijpen niet langer als vanzelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale om standigheden het geval zou zijn geweest. In zooverre isl het hof van oordeel, dat verdachte, optre dende ter verdediging van bovenbedoelden persoon, niet geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgetreden, ter wijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wlen overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen in het plaats gehad hebbend handgemeen. Voorts is uit de verklaring van verdachte komen vast te staan, dat hl) zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan ge- voelen, nadat hijzelf begonnen was de W. A. te bedreigen door tusschenbeide te komen zooals rij gedaan heeft. Het hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de onrecht matige bedreiging door verdachte een bedreiging van den kant der W. A. gerechtvaardigd zou kunnen worden ge dacht. Het hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W. A. ten opzichte van verdachte niet ge bleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat rede lijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, omdat is komen vast te „Een verkoudheid Is niet zoo erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zijn AKKERTJES al reeds bij een neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" De Neder/andsche Pijnstiller HET OPGEVEN VAN BEDRIJFSVERANDERINGEN. In verband met nog veel gestelde vragen over dit onder werp, wordt een ieder, die als georganiseerde bij de L. C. voor Noord-Holland Is aangesloten er aan herinnerd, dat men verplicht is onmiddellijk opgave te doen van dc wijzigingen, welke in den bedrijfsvorin, zoomede in den naam en in de plaats van vestiging van het bedrijf wor den gebracht. Het niet op tijd opgeven kan leiden tot allerlei moei lijkheden en overtredingen bij eventueele eontróle op het bedrijf. RUNDVEELEVERING VAN DEN AANSLAG 1911. Eenigen tijd geleden is aan de veehouders, die nog koeien hadden te leveren van den aanslag 1911. "n kaart gezonden. ze deze runderen iot nader order boventallig aan mochten houden. Thans moeten deze runderen echter worden geleverd, ..■aarvoor gebruik gemaakt wordt van aanschrijvings formulieren, waarop het aantal nog te leveren dieren ge heel of gedeeltelijk is vermeld, alsmede de datum vóór welken geleverd dient te worden. Het bovenste gedeelte van deze formulieren moet aan den betreffenden handelaar worden overhandigd. De han delaar geeft dit formtilier bij levering af aan den markt- admtnistrateur. Wanneer niet vóór of op den dag welke op het formu lier vermeld staat, geleverd wordt, zal boete worden toe gepast, zooals op genoemd formulier staat aangegeven. Wanneer men echter van meening ls, dat aan den ouden leveringsplicht 1941 ls voldaan (wat mogelijk is doordat kort geleden nog is geleverd en de bonnen hiervan in circulatie kunnen zijn) is het aan te raden hierover per omgaande aan ons kantoor Afd Veeleverlngsadmlnistra- tle te schrijven met vermelding van de bonnummers. Aangezien door het vele werk geen bezoek meer ont vangen kan worden, dan alleen na oproeping, moeten vra gen daaromtrent schriftelijk worden ingediend om teleur stellingen te voorkomen. Vrijwilige levering op den nieuwen komenden aanslag, kan op dezelfde manier doorgang vinden. Binnenkort zal over de nieuwe veelevering een en ander worden medegedeeld HUISSLACHTING VARKENS (ZELFVERZORGERS). Het ls gebleken, dat er onder de huisslachters nog veeal 3n verkeerd begrip bestaat, over de berekening van het vleeschrantsoen en daarmede samenhangende kwesties. De berekening van de hoeveelheid vleesch. waarop de UITGAAN Heden. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Congo Express", 2.30, i en 8.45 uur. Heemstede: Gebouw Irene: „Vlammende Vleugels", 7.30 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Stadsschouwburg: „Het Meisje met de 9 punten' 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 28197. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. hulsslachter recht heeft, geschiedt op een basis van 750 gram per persoon per week. Aan dc hand van het geslacht gewicht, berekent de bureauhouder het aantal weken, waarvoor vleeschkaarten moeten worden ingeleverd. Hiervan doet de bureauhouder mededeeltng aan den dlstri- butiedlenst. By de uitreiking van nieuwe vleeschkaarten kan de zelfverzorger zelf bepalen, hoeveel kaarten hij in wil leve ren. daar hij tot 1 Februari 1943 den tijd heeft om zijn schuld aan te zuiveren HU kan dus een gedeelte van de kaarten Inleveren, en het restant behouden. Voor iedere 4 weken ingeleverde bonnenschuld wordt een zegel afgegeven. Deze zegels moeten ingeleverd wor den bij den bureauhouder, die het aantal weken bonnen schuld hiermede vermindert. Het is noodig om duidelijk naam, adres en org.nr. te vermelden, opdat de gegevens niet op den naam van den verkeerden persoon worden geboekt. Zoodra er geen bonnenschuld meer ls, ontvangt de zelf verzorger hiervan bericht, terwijl hij ook tusschentljds van zijn schuld op de hoogte wordt gehouden, middels een zoogenaamd saldo-biljet. Indien er teveel vleeschkaarten worden ingeleverd, kan er overlege met den plaatselijken distributie-dienst worden gepleegd, om rantsoenbonnen voor vleesch retour te ont vangen. Als het gezin van een zelfverzorger wordt uitgebreid, of wordt verkleind, moet hiervan mededeeling worden gedaan aan den dlstributledlenst. Er kan bepaald worden, of het nieuwe gezinslid aan de zelfverzorging deel neemt, en in mindering van de bon nenschuld zijn vleeschkaarten inlevert, of dat hij zijn vleeschkaarten behoudt. BIJ vertrek van een lid van het gezin van den zelfver zorger, kunnen hem rantsoenbonnen voor vleesch worden uitgereikt, op een basis van het normale burgerrantsoen van 250 gram per week. Aan zelfverzorgers, die weer een varken voor huls slachting willen gaan houden wordt medegedeeld, dat er van een eventueele gelegenheid tot hulsslachting in hot najaar van 1942 nog niets bekend ls. Na 15 Februari 1942 mag er geen varken boven 40 K.G., behalve fokzeugen aanwezig zijn. Men houde dus bij het aanschaffen van varkens rekening met deze gewichtsgrens. DE PROVINCIALE VOÊDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Officieel» Landbouwmededeelingen No. 4. (Adv. Ingez. Med.) N VWONINOINRlCHTINü en HEERENGRACHT 500 VJZELSTR 77 A DAM C TELEFOON. 31215 120 MODELKAMERS f staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W. A. ondanks haar niet geringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof overwo gen, dat verdachte verklaard heeft dien dag van zijn meer deren uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volksoploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij gemeend heeft te moeten voldoen door 30 mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het hof gebleken, dat de leidende politle-Instanties, die voor deze opdracht ver antwoordelijk zijn, daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstandigheden hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoordeelingsmaatstaven vorderen. Dit ware toch naar 's hofs meening de plicht der poli tieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met voldoend begrip voor de nieuwe verhoudingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van zijn eigen verantwoor delijkheid, heeft het hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschu wing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleggen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. (A. N. P.) wat zii kan om in de ergste gevallen helpend op te treden, doch zij heeft niet de beschikking over de noodige brandstoffen. Ik ben er zeker van dat gij, nu gij weet, dat er in ons midden kleine kinderen, ouden van dagen .guit in de kou zitten, dadelijk in actie wilt komen. De sterken zullen niet dulden, VELSEN Uitreiking van inlegvellen Uitreiking van inlegvellen voor distributiestam kaarten aan de bekende bureaux geschiedt Zater dag 21 Februari a.s.: te IJmuiden (Oud en West) aan personen, wier namen beginnen met de letters L tot en met N; te Velsen (Dorp en Driehuis) aan personen, wier namen beginnen met de letters L tot en met Z. Vaten haring die ontploften Dat haring en ontploffingstof in den grond met elkaar verwant zijn, weet men in Denemarken eerst sedert het begin van een sensationeel proces tegen een Kopenhaagsche conservenfabriek, zoo lezen we in ..De Visscherijwereld". De arbeiders dezer fabriek hadden namelijk de toestanden aldaar zoo ongehoord gevonden, dat zii zich verplicht gevoelden, bij de politie een klacht tegen hun bedrijfsleider in te dienen. Een bezoek van de bevoegde controleurs aan de onderneming leverde het bewijs, dat de arbeiders er goed aan gedaan hadden, want op den betrok ken dag werd uitsluitend onfrissche en bedorven visch op de verpakkingstaf el gevonden. Bij het verhoor van het personeel vernam men, dat uit vrees voor onmiddellijk ontslag de arbeiders dezer onder neming reeds sedert geyuimen tijd niet eetbare visch tot haringsalade verwerkten. De kwaliteit van de op uitdrukkelijk bevel van den eigenaar ge bruikte grondstoffen werd aanschouwelijk gemaakt door het getuigenis van magazijnbedienden, welke verklaarden, dat doorloopend vaten met gezouten haring als gevolg van verrotting in de lucht vlogen, waarrta de inhoud telkens met zuur behandeld en in dezelfde tonnetjes opnieuw verpakt werd. Voorloopig is er geen enkele Kopenhager, die nog haringsalade koopt Extra kaarten voorbijzonderen arbeid Uitreiking van extra kaarten voor by zonderen arbeid in het Patronaatsgebouw geschiedt Zaterdag 21 Februari aan personen die daarvoor in aanmer king komen en wier namen beginnen met de letters V tot en met Z. en zieken dat de kleinen en zwakken verkleumen, zoolang zij zich zelf nog niet tot het uiterste hebberf beperkt. In naam van deze kleinen en zwakken doe ik thans een zeer dringend beroep op alle ingezetenen. Ieder, die voor de leniging van de ergste gevallen een of meer kitten kolen of wat hout of turf be schikbaar. kan stellen, gelieve mij dit spoedig te melden. Men kan dit schriftelijk doen en ook tele fonisch (3303, gem. dienst voor Sociale Zaken). Gaarne zal ik de goede gaven onverwijld op de beste wijze doen bestemmen. In het volle vertrouwen op uw instemming en hulp dank ik u daarvoor "bij voorbaat van ganscher harte." ONTWIKKELINGSBIJEENKOMST VOOR TUINDERS. Op Dinsdag 3 Maart wordt in het veilinggebouw „Kennemerland" voor de tuinders een ontwikke lingsbijeenkomst gehouden. Als sprekers, zullen optreden de heeren B. Machielse en J. C. Muyen. resp. over de onderwerpen „Vervangingsmeststof fen1' en „Veredeling der bramencultuur". H.A.V. „Suomi" In het Statenhuis aan de Zeestraat heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen de be sturen van de R. K. S. V. „D.E.M." en de H.A.V. „Suomi". Besloten werd op 31 Mei een tweekamp te organiseeren tusschen de vereenigingen. Deze wedstrijd zal ieder jaar gehouden worden; een wis- selprijs is hiervoor beschikbaar gesteld. Dit jaar wordt de wedstrijd gehouden op het D.E.M.-ter- rein. Het volgende programma zal worden verwerkt: 190 M., 400 M., 1500 M., 300 M., ver- en hoog springen, hinkstapsprong, kogelstooten, discus- er speerwerpen en twee estafettes. Over een junioren-ontmoeting van beide ver eenigingen is nog geen beslissing genomen. De boschtraining van de H.A.V. „Suomi" wordt iederen Zondag om 12 uur in park „Rooswyck" gehouden. Op den hoek van. de Oranjestraat en de Adriana- straat had een -aanrijding plaats tusschen een per sonen-auto. bestuurd door D. v. D. te Katwijk aan Zee en een.vrachtauto, bestuurd door A. E. v. K. te IJmuiden. Tengevolge van de botsing werden het rechterspatbord, het scherm van den radiateur en de motorkap van de personenauto beschadigd, ter wijl het linkerspatbord van de vrachtauto een deuk Kreeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BEVERWIJK De Ver. Veilingen hadden een goed jaar Aanvoerders in vergadering bijeen In de bovenzaal van het veilinggebouw „Kenne merland" werd gistermiddag de jaarlijksche ver gadering gehouden van aanvoerders der Vereenigde Veilingen, waarvoor zeer groote belangstelling be stond. De vice-voorzitter, de heer R. W. A. Muyen, gaf in zijn openïgswoord een overzicht over het afgeloopen jaar om vervolgens te wijzen op de na- deelen van de maximumprijzen voor deze streek. De maximumprijs kent zoo goed als geen kwaliteits verschil; het tweede nadeel is het te vroeg vast stellen van deze prijzen. Kfennemerland's producten komen ongeveer ieder jaar twee weken later aan de markt, dan in andere streken. De Brabantsche aardbeien, welke 14 dagen vroeger zijn, gingen tegen gemiddeld 50 ct. per K.G. naar den koopman, maar de betere Beverwijksche „Moulin Rouge" moest voor een prijs van 30 cent verkocht worden. Bovendien moet voor deze dichtbevolkte centra rond Beverwijk iets in het belang van de voedsel voorziening gedaan worden, daar door dit prijzen stelsel de producten, welke vroeger uit andere streken naar Beverwijk kwamen, nu wegblijven Dit was ook mede het gevolg, dat de omzet in kilo grammen beneden het peil bleef. Met den wensch, dat 1942 in alle opzichten voor den tuinder en zijn gezin beter zou zijn, besloot de heer R. W. A. Muyen zijn openingswoord. Het jaarverslag van den directeur, den heer W. de Groot, werd nierna uitgebracht. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, nam vervolgens onder aan bieding van een enveloppe afscheid van dtn adjunct- directeur, den heer W. Kweldam, die eenigen tijd geleden benoemd werd tot directeur van de veiling te Middelburg. De heer Kweldam bracht hiervoor dank. Bii de bespreking over de voorziening van ver- voerkratten voor aardbeien werd door het bestuur uiteengezet, dat het wenschelijk is dat er meer kratten komen. De kosten hiervan zijn echter zeer groot, zoodat het aanschaffen aan het bestuur werd overgelaten. Medegedeeld werd. dat het voor de veiling een goed jaar is geweest en dat het bedrijf nu geheel uit de grootste financieele zorgen van voorgaande jaren is. Eten ernstige waarschuwing richtte de voorzitter tot de aanvoerders om hun producten niet buiten de veiling om te verkoopen. Met elkaar moet dit euvel bestreden worden. De veiling is de schakel tus schen producent en consument en wordt deze ver broken, dan loopt het op de veiling mis. Het goed functionneeren van die taak is aan de veiling op gedragen en zij zal dit blijven doen, zoolang als dit gaat. Het bestuur zal maatregelen treffen om dezen handel tegen te gaan, terwijl verder alle pqgingen in het werk gesteld zullen worden om verbetering in de maximumprijzen te krijgen. Ook de heer De Groot sprak zijn afkeuring uit over dezen handel en drong er voorts nog op aan, aan de kwaliteit van de producten groote aandacht te besteden. Blijkens het rapport van den keurmeester werden er in 1941 1312 keuraanvragen gedaan, waarvan 981 keuringen zijn geschied met rapport. Op 331 aanvragen werd geen keur verleend (1940: 98). Het bedrag, waarmede de rekeningen der koopers werden verminderd, bedroeg f 1269,81 (v.j. f 2419.78). Getracht' zal worden ook tijdens het komende seizoen één zoo vlot mogelijk vervoer van produc ten te bewerkstelligen. Na mededeelingen over ge- zamenlijken aankoop van poters enz., het boekhoud- bureau, den voorraad aardbeimanden en de aardbei „Mizi Schindler". werd de vergadering gesloten. Oproep van den burgemeester De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, verzoekt ons opneming van het volgen de: „Door den barren winter zijn er een aantal ge zinnen, waar ouden van oagen, kleine kinderen of zieken nu in onverwarmde vertrekken moeten verblijven. Tot overmaat van ramp zien de be trokken moeders, die het reeds moeilijk genoeg hebben, in dezen toestand ook geen kans om waschgoed of luiers droog te krijgen. Wij zien in deze dagen prachtige staaltjes van onderlinge hulpvaardigheid. Ook de gemeente doet IN 'T VERLEDEN LIGT HET HEDENJ IN HET NU1 „DE WINTERHULP" WINTEPH ULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI V erkeersongeluk WIJK AAN ZEE AFSCHEID EN INTREDE. Naar wij vernemen is de bevestiging en intrede van den heer L. I. Baas. hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee. beroepen te Hoog- made, die oorspronkelijk bepaald was op Zondag 1 Maart a.s. uitgesteld tot Zondag 22 Maart d.a.v. De bevestiging zal 's morgens plaats vinden of half elf, door ds. A. J. Bronkhorst van Wijk aan Zee en Duin. waarna de intrede 'smiddags om 3 uur zal plaats hebben. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 12.20 per KG.; KI. schol le s. f 120—f92: KI schol 2e s. f 118—f72: Zetscho! f 120; Pufsehol le s. f75— f49; Pufsehol 2e s. f62—f36; Gr bot f 126— f90; KI. bot f86—f72; Gr. schar f 100—f81: KI. schar f74—f61; Pufschar f50—f36; Wijting f70—f54. alles per 50 K.G.; Gr. gul '82 per ïo stuks; Kabeljauw f35—f 13.50 per stuk. Besommingen trawlers: IJM 21 Corry 200 mnd. f 11.197; IJM 2^Ita f 150 f7780; IJM Vlos 5 150 mnd. f 7680; IJM 18 Jan Mayenland 250 mnd. f 13.590; IJM 417 Derika 7 100 mnd. f5283; IJM 189 Mary 150 mnd. f7005; IJM 87 Rijnstroom 200 mnd. f9312; IJM 50 Gezina Catharlna 200 mnd. f 11519: IJM 65 Martha 75 mnd. f3486; IJPM Ul Olympla 100 mnd. f4567; IJM 107 Johanna 100 mnd. f5873: ZK 68 Johannes 85 mnd. f3770; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 100 mnd. f4006; VL 103 Voorbode 60 mnd. f2425: VL 83 Cornells 80 mnd. f3920; VL 80 Gezina 150 mnd. f9120. Kotter; HD 108 f 4767. Loggers; IJM 268 f 7856: IJM 283 f6174; SCH 195 f6664; SCH 169 f5411; SCH 332 f8090; SCH 5 f 2946; SCH 443 f 5440; SCH 402 f6604; KW 129 f6213; KW 89 £2177; KW 104 f 2395. HAARLEMMERMEER BEDRIJFS VOORI.ICHTING. In hótel De Beurs te Hoofddorp sprak ir. H. Rietberg uit Bergen op Zoom voor de Bedrijfsvoorlichtlngsvereeni- ging „De Haarlemmermeer". Hierbij toonde lr. Rietberg de resbtlaten van de suiker bieten-enquête in 1941 op ongeveer 40 proefvelden in de Meer gehouden. Zijn interessante rede werd verduidelijkt door grafieken, waarop opbrengsten in loof, wortel en suiker werden uitgedrukt in verhouding en in verband met de bemestingsstoffen Over het algemeen was de enquête niet meegevallen. De stand was niet mooi. waarvan de droogte oorzaak was. het aantal planten per H.A. was onvoldoende, bij een enkele nauwelijks 50 000. Opgepast moeten worden voor een korte vi uchtwisseling tarwebieten. De resultaten der bemesting waren eveneens duidelijk in grafieken samengesteld, waardoor deze rede niet alleen zeer duidelijk, doch voor den landbouwer uiterst leerzaam was. v LEZING DRS. HORRING. Woensdag 25 Febr. zal Drs. Horring ln De Beurs een lezing houden over de berekening en vaststelling van de productiekosten van akkerbouwproducten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Beatrix Irene, d. v. A. H. Bisschop en J. M. Vogel; Geertje, d v. P. Gaalswtjk en G. Bos; Cornells, z v. A. van Burlk en D. Waasdorp; Everardus Theodorus Cornells, z. v T. N. Oud en S. M. Rafe; Anna Wlllemlna, d. v. A. Steenwljk en G. Boer; Jan Dirk, z. v. J. van Marsbergen en A. van den Berg; Stephanus, z. v. C. de Haas en E. Stieva; Esther, d. v. C. Bokhorst en A. J. Groo- tenboer; Maria Geertrulda Leonora, d. v. W van der en G. P. P. Koeken; Jacomlna Dina, d. v. W. van der Vlugt en M. C. Honcoop; Henricus Johannes Joseph, z. v. J. Scheunhage en J. J. M. J. Hof; Arte, z. v. C. van Kleef en J. van Renswoude; Johanna Anriana, d. v. A. C. van Bentem en A. P. Alkemade; levenl. zoon en dochter van P. G. Stolker en A. Boels. GETROUWD: Hendrlkus Bernardus Maria Vermeer, 23 Jaar en Theodora Adriana van der Vloot, 25 Jaar. OVERLEDEN: Petronella Timmer, 81 jaar, wed. v. M. Jak; Petrus Zandbergen, 79 jaar, echtg. v. H. P. Keljzers; Johannes van der Breggen, 80 jaar, wed® v. C. Bakker; Arle Spruijt, 73 Jaar, ongeh. Neerland's jeugd aan 't werk Jongens, meisjes, luistert even: Ben j' ook al aan 't werk gegaan? Heb je voor de Huisvlijtactie Oók misschien al wat gedaan? Ja,- wij weten: reeds door velen Wordt er ijverig gewerkt. Want uit talloos vele brieven Hebben wij dat wel bemerkt. Maar „de laksche" of „de flauwe", Die zoo graag „ajakkes" zegt, Heeft die met zijn Vader, Moeder Of zijn vriend al overlegd. Voor jongens, die van fi guurzagen houden, geven we een ontwerp voor een aardig Handdoekrekje. Afmeting minstens 27 x 15 cm; je kunt het ook maken 36 x 20 cm. De kuikens passen precies in een cirkel en zijn dus niet zoo heel ïftoeilijk te tee kenen. Als je de „werk- teekening" zelf op ware grootte hebt kunnen ma ken. dan is dat toch veel leerzamer èn 't geeft je ook veel meer voldoentng dan wannéér je een tee- kening zoo maar kant en klaar in een winkel koopt. Dan ligt er zoo weinig van jezelf in het werk! De eendjes met den graskant waarop ze staan, zaag je met de figuurzaag uit 4 mm triplex. Het achterr plankje wordt met een kapzaag of een fijne handzaag uit 6 mm. triplex gemaakt. Na het zagen alles goed glad schuren en dan kleu ren met plakkaatverf. Eendjes: licht en donkergeel, snavel en pooten rood. Het water- blauwgroen met witte kringen. Achtergrond: zwart Je lijmt de eenden met velpon op het achterplankje zoo noodig aan de achterzijde nog een paar nagel tjes en dan wordt het geheel gevernist Een drietal Of hij óók niet zou beginnen! Ofkomt hij weer achteraan? -Komde handen uit de mouwen En met spoed aan 't werk gegaan! Toon je flink, wees wijs, wees moedig Doe met onze actie mee! Arbeid, die met vreugd verricht wordt Maakt gelukkig en tevreê. Arbeid zal je heusch niet schaden. Arbeid maakt gezond «n sterkl 'Doe dus mee aan onze actie. Neerlands Jeugd., vooruit., aan 't werk! Hoe durf je bij de menschen te komen met een gezicht als een oorwurm, een das tot over je ooren en een hoest als een compleet oude mannenhuisl Heb je dan geen SIROOP BONNEMA „Verbeeld jel Je kunt toch niet met een lepel en llesch En de hoest'parels' danl Ken je dié dan niet? Dat is SIROOP BONNEMA in geconcen treerde vorm. Je neemt er af en toe een paar (maar lees eerst de gebruiksaanwijzing hoor, want het zijn geen dropjes) en dan wordt deze winter ook voor jou geen hoestwinter. Koop direct een doosje. Ze zijn op reis even onmisbaar els je monstercollectie en je goede humeur. Petelt p doot 10.90 hoes f parels m. 'eê ounema MET NARCEINEAETHYLESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE OER „ZWITSAL" PRAEPARATEN (Teckening van Schulink). haakjes voor de handdoeken en een „ophangertje" worden daarna op het achterplankje gemaakt. Je kunt het ontwerp óók gebruiken voor een kinderkapstok, (maten 45 x 25 cm) voor een sleutelrekje om voor een lepelrekje of iets dergelijks. Voor inlichtingen omtrent deelname aan de tentoon stelling kan men zich wenden tot het plaatselijk bureau van „Vreugde en Arbeid". Grondlegger der bloedserumtherapie Toen de ontdekker van het anti-diplffheritis- serum en tevens de eigenlijke grondlegger^ der serumtherapie. Emil von Behring, in 191' 'e Marburg aan de Lahn stierf, had hij aan de Philipps universiteit aldaar 22 jaar lang als hoog leeraar in de hygiène zegenbrengend werk ver richt en in de omgeving der stad de laboratoria en fabrieken gesticht, die nu nog zijn naam dra gen. Thans, na 25 jaar. heeft de Marburgsche uni versiteit ter eere van de nagedachtenis van dezen beroemden Duitsche arts. daartoe in staat gesteld door de Behringfabrieken, een „Emil von Behring- prys" gesticht, bestaande uit een medaille, dra gende de beeltenis van den onderzoeker, benevens een geldbedrag van 5000 mark. Dezer dagen deed de rector-magnificus, prof. dr. Th. Mayer, in een plechtige academische zitting mededeeling van deze stichting. De priis moet om de twee jaar worden uitgereikt voor bijzondere wetenschappelijke ver diensten op medisch, veterinair en natuurweten schappelijk gebied, waarbij de voorkeur zal wor den gegeven aan verdiensten op het gebied, waar bij de voorkeur zal worden gegeven aan verdien sten op het gebied der lmmuniseering en bestrij ding van besmettelijke ziekten. Binnenkort zal.de eerste uitreiking van den prijs plaats vinden. Dr. Emil Adolf von Behring, die in 1854 te Han»- dorf ln West-Pruisen geboren werd. begon zijn we tenschappelijke loopbaan na het behalen van den doc- tortitel als regimentsarts. In 1883 kreeg hij een aan stelling bij het regiment West-Pruisische JCTrassiers te Winzig. waar hij tegelijkertijd de gewone practijk uitoefende. Hier was het dat Von Behring met de verschrikkingen der dlphterie in vollen omvang, ken nis maakte. De ziekte teisterde het plattelandsplaatsie in hevige mate en de arts bezat geen middelen om de talrijke kleine patiënten te helpen, behalve dan de operatie door een snede in de luchtpijp, waardoor hij een aantal kinderen van den verstikkingsdood wist te redden. Het ligt voor de hand dat de ervaringen, hier opgedaan, van beslissenden invloed waren op Von Behrlng's verdere loopbaan. De bestrijding der dlph terie werd immers het voornaamste levensdoel vaa dezen man, die terecht door zijn biograaf dr HeU» muth Unger den „redder der kinderen" wordt ge noemd. Von "Behring was na deze periode op ander® plaatsen in Duitschland werkzaam, o.a. te Bonn, waai; hij als „Stabarzt" verbonden werd aan het Phar- macologische Instituut van prof. Binz. Te Bonn zag zijn eerste publicatie het licht, nl. een geschrift waar in hij aantoonde, dat ratten immuun tegen miltvuur zijn. In 1889 trok Von Behring naar Berlijn om als as sistent van den beroemden bacterioloog dr. Robert Koch zijn intrede te doen in het Instituut voor Hy giëne. De groote onderzoeker stelde Von Behring volop in de gelegenheid zijn gaven te ontplooien en deze wierp zich met enorme energie op de bestrijding van de dlphterie. Talloos waren de experimenten die Von Behring beproefde, hij gunde zich geen rust voor hij, zooals Hellmuth Unger uit Behrings boek over de bloedserumtherapie aanhaaft, met gerechtvaardigde trots kon verklaren (1892): „Voor een reeks ziekten van den mensch, waarbij de totnutoe aangewende medicamenten faalden, heb ik een nieuwe geneeswijze gevonden, waarvan de we tenschappelijke grondslag door niemand meer wordt bestreden. De nieuwe geneeswijze bestaat hierin dat men het te behandelen individu anti-lichamen toe dient. welke in staat zijn de verwekkers der ziekte te vernietigen en niet alleen op die plaatsen van het lichaam, die aan de oppervlakte gelegen zijn en op deze wijze voor een directe behandeling toegankelijk zijn. maar overal in het inwendige van het levende lichaam, in het bloed en ln de organen. Het winnen van anti-lichamen geschiedt door eerst het individu te beschermen tegen de ziekte die me» behandelen wil en hem daarna bloed te ontnemen. In dit bloed en uit het daarvan verkregen serum be vinden zich stoffen, die een dusdanige geneeskrach» tige werking bezitten als in de geschiedenis der me dicijnen tot nu toe niet bekend was; ja. tot voor kor ten tijd werd de mogelijkheid, dat eenmaal zulke ge neesmiddelen ontdekt zouden worden, door clinici van dezen tijd ontkend Speciaal het celvrije bloed, de heldere sereuse vloei stof, die zich na de bloedstolling afscheidt, ls het uit gangspunt voor de proeven met het nieuwe genees middel geworden en daarom noem ik mijn methode: de mloedserum therapie". Von Behring was er aldus in geslaagd tege"n een der vreeselijkste ziekten der menschheid een succesvol bestrijdingsmiddel te vinden. De nieuwe geneeswijze gold trouwens ook voor andere ziekten. De tweede groote daad van dep Duitschen onder zoeker werd volbracht toen het hem gelukt was die ren een dusdanige behandeling te doen ondergaan dat zij immuun werden tegen tetanus, die ziekte die tot verstarring der lichaamsspieren leidt en die vooral in den vorigen oorlog gewoed heeft. Von Behring ontdekte dat men in het bloed der dieren een tegengif kon vormen dat het tetanustoxlne onschadelijk maak te. Het resultaat van deze ggnlale proeven was de bereiding van het tetanusserum. Von Behring's latere onderzoekingen betreffen o.a een prophylactische in enting tegen tuberculose bij het rund. die hij ter eere van Jenner „jenneriseering" noemde. Von Behring. die in 1893 den professorstitel kreeg en ln 1894 hoogleeraar ln de hygiëne werd, kon' zijn levenswerk te Marburg voltooien, waar hij in 1895 tot directeur van het bekende Instituut aldaar werd benoemd. De later ln deze stad gevestigde Behring- werke, de wereldvermaarde inrichtingen voor serum- bereiding, hebben de menschheid onschatbare dienste® bewezen. BURGERLIJKE STAND Gehuwd 19 Februa i HAARLEM 19 Februari. C. J. H van Wees en M. van der Vegt. J. H. J. van der Veer en C. J. van Looij. C. Kamermans en E. Etehuis. A. Thuis en A. Veen. S. van der Horst Bevallen: 17 Februari: C. J. Vlaarkamp-Smit. z. B. Braaij- van der Woude, z. J Smlts-Gerringa, z. M. E. C. S. van Biezen-Hansen, z. 18 Febr.: G. J. van der Peijl-Schriever, z. E. H. van Rijn-van Looij. z S. J. Schaap-Koopen, z. 19 Febr C. Poelman-*. Horeman, z. M. P. de Groot-van der Klugt, z. &L A. Koning-van Hulst, s.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5