2900 INCASSO-BANK N.V. EFFECTEN IN ENKELE REGELS AFDEELING I zonder na-heffing 144 i tsMvfM'pyaoisfi r 255 i BUKK£«-MflK i lOOO PAlXXth: «öHSf.HViN, vlf I-5CH j töO BOSSEM j [ViSCHfN 8tfK i rcnr ÖWfO GPO£N£ ZjEEP 4 70 ««Kiaauw mmh - hij onschuldig is en dat doze aanklacht niet tegen hem gericht is. Au.naUë snoet hieruit de les trek ken en den defensieven geest afleggen en tot het offensief overgaan. De nood, waarin wij thans ver- keeren. eischt een nieuw en versterkt plichtsgevoel van alle Australiërs en niet stilzitten en afwachten lot de vijand komt. Benoemingen in het gilde voor theater en dans 's GRAVENHAGK 20 Febr.. De afdeeling voorlichting vnn de Nedorlandsche Kulluurkamei deelt ons mede, dat door den president van de Nederlandsche Kultuur kamer. prof. dr. T. Goedewaagen. de volgende benoemin gen in het gilde voor theater en dans zijn geschied. Tot leider van de vakgroep kleinkunst, de heer W. Caron te Hilversum. Tot leider van de vakgroep gezelschapsdansleeraren: de heer H. Kvvekkeboom te Haarlem en tot bestuurder: de heer W. J. N. van Dalen, Thomsonlaan 23 te 's Graven- hage. Tot leider van de vakgroep toonee!: de heer J Koetsier —Muller te Hilversum en tot bestuurder: de heer H. v. d. Werff te 's Gravenhage. Tot leider van de groep tooneelschrijvers: de heer A. T. A. Heyting te 's Gravenhage. Tot leider van de groep rederijkerstooneel: de heer L. Thtjssen te Voorburg. Tot leider van de vakgroep kunstdans: mevr. P. C. Rochat te Bussum en tot bestuurder van deze groep: de heer W. Bosboom te Amsterdam. Brief van een vrijwilliger aan het Oostfront S.S.-radiotelegrafist Eduard Schiphorst schrijft: „De Russen zien er in werkelijkheid nog tien maal verschrikkelijker uit. dan men ze op de foto's m de kranten en tijdschriften ziet. Het zijn een voudig geen menschen meer. Wanneer een van ons een sigarettenpeukje weggooit, dan storten zich onmiddellijk tien van deze zwijnen er op. Wat zij aan hun lijf dragen, zijn slechts lompen. En wat een boeventronies. Verder zijn ze even lui als smerig. En die moesten ons de beschaving brengen. Op hen hebben onze echte „humane" Nederlanders hun hoop gevestigd. Dat zijn de bondgenooten van onze hoogbeschaafde Koningin en consorten. Deze sme rige moordenaarsbende moest ten slotte tezamen met de Joden-troep uit Engeland en de vrijmetselaars en plutocraten uit Amerika ons geliefd Nederland bevrijden van de Duitsche overheersching. Jullie, die allen nationaal-socialist bent, moest er een week kunnen vertoeven, dan zou je.-zien, welke on begrijpelijke denkbeelden men eigenlijk ons nuch tere volk heeft ingegoten. Een ding staat evenwel vast: „Wanneer wij terugkomen, dan is het daarme de uit." Alleen jongens met veel idealen en met grooten moed komen hier naar toe. Alleen zij hebben ver trouwen in hun leiders en zijn tot ieder offer bereid. Wie hier vandaan komen, zijn evenwel staalharder door en door krachtige nationaal-socialistische sol daten. Dat zal de redding worden voor ons Dietsche land en dat vormt een bedreiging voor de landverra ders. Denk daar eens over na. Er bestaat geen mid denweg meer tusschen afwachten en neutraliteit. Hec parool luidt thans: Met of tegen ons. Ik heb niet voor niets geschreven." Met speldjes en kruisjes met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland n'i e t. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelede ren van het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. Ongelooflijke toestanden Ongelooflijke toestanden heerschen in het door de Duitsche troepen bezette Sovjetland. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat in een „beschaafd" we relddeel zulke dingen gebeuren, Het ontbreekt de be volking letterlijk aan alles en het ligt voor de hand, dat nu de geesel van den oorlog over dit toch al zoo in diepe ellende en kommer levende volk gegaan is, het er niet beter op geworden is. Alleen reeds op het gebied van de medische verzorging heerschen toe standen die aan de Middeleeuwen doen denken. Daar ligt een arbeidsterrein voor de Nederlandsche ambulance. Verdient die daarom niet ook uw steun? Helpt deze hulpexpeditie bij de uitvoering van haar menschlievende taak en stort uw bijdrage op giro rekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. MRDAPPELSTAMPPOT "mii ORO£HT£H. .VDED2£AM.HN SMAKCLUk! gg RECEPT; Kookt 1 K.G. aardappelen in L. water tezamen met 1 BOUI-FIX groentensoe pblok. Stampt de aard appelen en voegt nog Yi L. taptemelk toe. Zout naar smaak bij doen. Het proces te Riont De verdedigers van Daladier en Blum aan het woord Uit R|om meldt het D.N.B.; Tijdens dc zitting van Vrijdag verklaarde de verdediger van Daladier, Ribet. dat het onderzoek niet volgens politieke principes doch volgens de grondslagen van het geldende recht gevoerd moet worden. Hij zeide dat de aanklacht „ver- valscht" en de opdracht aan het gerechtshof onjuist opgevat was. Verder zeide Ribet dat een deel der getuigenverklaringen tijdens het vooronderzoek uit de geheime archieven verdwenen was. De wet van 30 Juli 1940 heeft de vervolging bevolen van allen, die voor den 4en September 1939 bijgedragen hadden tot den overgang van Frankrijk van den vredes- naai den oorlogstoestand. De verdediger van Léon Blum. Samuel Spanien. was van meening dat thans „een proces tegen het regime" wordt gevoerd. Léon Blum wilde de kwestie opgehel derd zien tot welk tijdstip men van den 4den Septem ber 1939 af gerekend terug moet gaan om den tijd vast te stellen die als overgang van den vredes- in den oorlogstoestand kan worden beschouwd. Hij was van meening dat Frankrijk van dat oogenbllk at aan weer had moeten gaan bewapenen, waarop Duitschland volledige vrijheid van bewapening had verlangd. De eerste officieele reactie in Frankrijk vond In 1936 plaats. Sarraut heeft in een radiorede verklaard" „Wij dulden niet dat Duitsche kanonnen Straatsburg bedreigen". „Waarom", zoo zeide Blum, „gaat het onderzoek niet verder terug, waarom wordt eerst begonnen met de regeering van Juni 1936?" Blum was van meening dat men het bij de behande ling gemunt had op het werk en de sociale politiek van het volksfront. Tijdens het tweede gedeelte van de zitting wees dc procureur-generaal Cassagneau de in het eerste deel van de uiteenzetting van den verdediger van Daladier. gedane verzoeken om het onderzoek verder uit te strekken en om de door de wet omschreven taak van het gerechtshof niet te verklaren wegens zoogenaam de later aangebrachte veranderingen in den tekst van de hand en legde er den nadruk op dat de instructie slechts een van de oorzaken van de nederlaag, nl de gebrekkige voorbereidingen van de bewapening, be handelt. De vraag, waarom het proces zich niet be zig houdt met andere oorzaken, kan men zeer een voudig beantwoorden door te zeggen, dat de desbe treffende wet dit niet toestaat, doch voorziet in het vervolgen van bepaalde personen en het naar voren brengen van bepaalde handelingen. De opmerkine der verdediging dat een wettekst veranderd is. heeft niet de beteekenis die door de verdediging hieraan wordt toegekend. Het betreft een andere uitlegging van een wettekst door de verdediging. Het onenbarc ministerie en de rechtbank hebben zich bepaald tot een bepaalden tekst. De kwestie om het proces ook uit te strekken tot militairen, wordt niet tijdens dit proces behandeld, zooals de wet uitdrukkelijk be paalt. Berlijn over Britsche regeeringsreorganisatie Het komen.van Cripps en het gaan van Beaverbrook BERLIJN. 20 Februari. Het A.N.P. meldt: De plotselinge reorganisatie van de Engelsehe regeering wordt in Berlijn beschouwd als uitvloeisel van een situatie, die Churchill alleen nog geloofde meester te kunnen worden door concessies te doen aan de op positie. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven zijn ka binet te hervormen en het niet eerst laten aankomen op een motie van vertrouwen, welker resultaat zelfs hem niet meer zeker scheen. Onder den drang der omstandigheden heeft Chur chill, een feit waarop Berlijnsche politieke kringen wijzen, een zondenbok moeten zoeken en gevonden in den met hem nauw bevrienden Lord Beaverbrook. Aan den anderen kant heeft hij onder denzelfden drang zijn persoonlijken tegenstander, Sir Stafford Cripps, dus den vertrouwensman van Stalin en den ijverïgsten propagandist van bolsjewistische gedachten in de regeering opgenomen. Volgens hier heerschen- de opvatting heeft Churchill wellicht tactisch handig willen manoeuvreeren door Cripps de leiding in het Lagerhuis toe te vertrouwen, dus hem de functie te geven, welker bekleeders volgens de bepalingen ver plicht zijn eventueele manoeuvres van de oppositie tegen de regeering in te dijken en zich in zekeren zin beschermend te plaatsen voor den minister-president. Afgewacht moet. naar in Berlijn verder verklaard wordt, worden, of een dergelijke poging van een der felste critici der regecring thans haar schildknaap te maken, kan gelukken. In die richting heeft men hier de grootste twijfelingen. Zeer in het algemeen ziet men in Berlijn in de nieuwe Engelsehe regeering, de twaalfde sedert het begin van den oorlog, de laatste ontwijkingsmogelijk heid voor Churchill. Verdere politieke en strategische tegenslagen zouden het nieuwe kabinet voor onover winnelijke moeilijkheden plaatsen. Om die reden trekt ook in Berlijn de sluipende crisis in Engeland de belangstelling. De wijziging van het Engelsehe oorlogskabinet wordt van Duitsche zijde ook een dwaze bluf en een mislei dende manoeuvre genoemd, die tot doel heeft het En gelsehe publiek, dat langzamerhand de ernst van den toestand begint in te zien, te chloroformeeren. Het is een valsch spel van Churchill, den catastrophe-politi- cus en slechten verliezer. Ais uitsluitend schuldige aan de onophoudelijke reeks militaire nederlagen, speelt hij het klaar zlc-h te onttrekken aan zijn plicht, in het Lagerhuis rekenschap af te leggen over zijn mi serabele strategie. Er kan van een sluipende crisis in Engeland ge sproken worden. MEENINGEN DER ENGELSCHE PERS. De parlementaire correspondent van de „Times" noemt de wijzigingen in de Britsche regeering een bij drage tot vermindering der spanning bij de komende Lagerhuisdebatten en kondigt, evenals de „News Chronicle", nieuwe wijzigingen in de eerstvolgende dagen aan. Volgens de „Times" juicht men vooral de toetreding van Stafford Cripps tot het oorlogskabinet toe. Het meest onverwacht is de verandering in het ministerie van oorlogsproductie. De „News Chronicle", die het nieuwe oorlogskabi net een „verbetering" noemt, vreest dat het aftreden van Beaverbrook de wapenfabricage zal vertragen. De „Daily Herald" verklaart dat de veranderingen niet zoo radicaal zijn als de critici verlangen. Chur chill. die ook de portefeuille van defensie heeft be houden. heeft zijn positie niet vergemakkelijkt. Uit de benoeming van Cripps maakt het blad op dat Chur chill niet langer geregeld bezoeker van het Lagerhuis zal zijn. De „Daily Mail" schrijft dat ook buiten het oorlogs kabinet regeeringswijzigingen noodig zijn en dat die Hoofdredacteur: C. «I. van Tilburg. Heemstede J'lv. Hoofdredacteur: G. X. Lcender-, Heemstede Kcrste medewerker: P. C. Berks. Haarlem IN TOTAAL STUKS De Nederlandsche kuituur Dat nogmaals teruggekomen wordt op de instal latie van den Nederlandschen Kultuurraad in Pulchri Studio in Den Haag op Woensdag 11 Februari j.l. behoeft geen verwondering te baren. Het feit der installatie zelve feit volkomen nieuw in de historie en de daarbij door den Rijkscommis saris uitgesproken redevoering, zijn beide van zoo veel beteekenis, dat zij meer dan één beschouwing rechtvaardigen. Daar is bijv. de verklaring, dat de Raad een Nederlandsche instelling is, verklaring, niet overbodig omdat de installatie geschiedde dooi de hoogste burgerlijke autoriteit van de bezettende overheid hier te lande, maar die tevens nog weel de herinnering wakker riep aan een reeds vroeger door dl*. Seyss-Inquart gebracht woord van den Führer, dat luidde: Niemand zal gelukkiger zijn dan ik, wanneer wij in de menigvuldigheid en verschei denheid van de Germaansche ruimte in Europa de oude Nederlandsche kuituur tot een nieuwen en hoogen bloei zien opgroeien en ontluiken". Prof. Snijder, de president van den Nederlandschen Kul tuurraad, heeft bij zijn beantwoording van de rede van den Rijkscommissaris aan deze woorden her innerd en daaromtrent verklaard: „Deze verzekering onzer kultureele zelfstandigheid, welke de leider der N.S.B. als kostbaar geschenk van den Führer onlangs heeft bekrachtigd, zullen wij hoog schatten en behouden". Dezelfde spreker heeft later in zijn toespraak ook nog de aandacht erop gevestigd, dat de instelling van den Nederlandschen Kultuurraad voor de behartiging van de belangen der Neder landsche kuituur een bewijs is, dat ook de Rijks commissaris ervan overtuigd is, dat een zelfstan dige Nederlandsche kuituur voor het nieuwe Europa een waardevol en onontbeerlijk bestanddeel zal zjjn. De Rijkscommissaris heeft den Kultuurraad het kultureele geweten van het Nederlandsche volk ge noemd. Prof. Snijder heeft hieruit geconcludeerd, dat de Kultuurraad in de eerste plaats een Neder landsche instelling is, die als een geweten een waar schuwende stem' kan doen hooren wanneer Neder landsche kultuurbelangen bedreigd worden, van wel- ek zijde ook. „Maai-", zoo zeide prof. Snijder verder. ,„het geweten verhindert niet slechts. Belangrijker is, dat het aandrijft tot handelen ten goede. De taak van den Kultuurraad is derhalve raadgevend in alle opzichten. Maar anderzijds zijn maatregelen getroffen, dat de raad van den Kultuurraad inder daad ook gehoord worde en niet lichtvaardig terzijde worde gelegd". Deze woorden laten niet veel kans tot mis verstaan. Ze zijn duidelijk en laten geen ruimte voor speling. En mocht iemand, tot wien zich de be moeienis van den Kultuurraad ook uitstrekt, mee- nen, dat er inderdaad speling is, hij zij voorzichtig. Hier wordt een waarschuwing gegeven aan allen, die van oordeel mochten zijn, dat een raad kan worden aanvaard of verworpen en dat dus een aanwijzing van den Kultuuraad niet behoeft te worden opgevolgd. Naar de woorden van prof. Snijder zal de Kultuurraad niet als een decoratieve figuur kunnen worden beschouwd met wie niet al te zeer behoeft te worden gerekend. Het is klaar en helder gezegd, dat zoo noodig de stok achter de deur staat. Behalve op deze vermaning moet nog de aan dacht gevestigd worden op een uitlating van den Rijkscommissaris, welke aan de vergetelheid dient te worden ontrukt. De Rijkscommissaris heeft toen hij antwoord gaf op de vraag of er heden ten dage geen dringender en belangrijker taken te vervullen zijn dan die op kultuurpolitiek gebied, gezegd, dat de revolutie op het gebied der wereldbeschouwing op alle gebieden van het nationale leven haar uit werking heeft. Dr. Seyss-Inquart oordeelde „het heden zeker noodïger dan ooit, dat alle krachten, die bereid en in staat zijn vèranhvoording voor eigen volk en volkskarakter te aanvaarden, deze verant woording in de eerste plaats op zuiver politiek ge bied op zich nemen en hieraan voldoen en dat zij zich niet op de schijnbaar minder belangrijke „rangebieden" zooals bijvoorbeeld dat der kultuur politiek terugtrekken". De Rijkscommissaris heeft in aansluiting hierop een verduidelijking gegeven van de woorden „schijnbaar minder belangrijke randgebieden", doch niet hierop beho.eft de aandacht te worden gevestigd: Daarentegen wel op die, welke duidelijk maken, dat het heden noodigar is dan ooit dat alle krachten, die bereid en in staat zijn verantwoording voor eigen volk en volkskarakter te aanvaarden, deze verantwoording in de eerste plaats op zuiver politiek gebied op zich nemen. Dus het uitsluitend werken op kuituur-politiek gebied wordt minder wenschelijk geaght. Het werken od zuiver politiek gebied wordt noodiger geoordeeld en de Rijkscommissaris heeft dit aan allen duidelijk gemaakt, die zouden mogen meenen, dat zij met den enkelen arbeid op kultuurpolitiek gebied zouden kunnen volstaan om te voldoen aan de eischen, welke de nieuwe tüd stelt. Politiek en kultuur politiek zijn hier naast elkaar genoemd, maar zon der iets te kort te doen aan de hooge waarde van de tweede is toch aan de eerste de voorkeur ge geven en wel zoodanig, dat het werken on het tweede terrein alleen niet voldoende is geoordeeld. <0 Wat te ïloen met bevroren aardappelen en groenten "s GRAVENHAGE 19 Febr. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Van diverse zijden wer den cr reeds wenken gegeven over de wijze waarop be vroren aardappelen behandeld moeten worden. Deze raad gevingen loopen nogal uiteen. Volgens sommigen moet men bevoren aardappelen eenigen tijd bij kamertepipera- tuur bewaren, anderen zijn van meening. dat Fe niet „ontdooid" behoeven te worden. De kwestie is echter deze, dat aardappelen in meerdere of mindere mate bevroren kunnen zijn Men heeft öf te doen met zeer sterk bevro ren aardappelen, die kei hard zijn en niet geschild kunnen werden of men heeft aardappelen, die licht bevroren zijn of zoet geworden zijn door langdurig verblijf in lage tem peraturen. De sterk bevroren aardappelen kan men het beste op de temperatuur van nut graden of lager bewaren totdat ze gebruikt worden. Schillen kan men ze niet. ze worden daarom met een borstel flink schoon geboend en vervolgens met een bo dempje kokend water snel aan de kook gebracht en gaai- gekookt. Van een zoeten smaak valt dan niets te bespeuren. De licht bevroren aardappelen dienen echter eenigen tijd bij kamertemperatuur bewaard te worden totdat de zoete smaak verdwenen is. Het Is niet precies te zeggen hoelang dat duurt, want het hangt weer af van de mate waarin de aardappelen zijn zoet geworden. Soms mag men voor het „ontdooien" wel 10 a 14 dagen rekenen. Ook de temperatuur waarbij de aardappelen bewaard worden heeft invloed op den ont- dooitijd. Bij een temperatuur van 25 gr. Celsius (77 gr. Fahrenheit) worden de aardappelen eerder normaal vaii smaak dan bij een temperatuur van 15 gr. Celsius (59 sr. Fahrenheit). Uit voedingsoogpunt ls het niet noodzakelijk zoet ge worden aardappelen te ontdooien. Men kan er goed zoete gerechten b.v. pap. pannekoek en aardappeltaart van ma ken en In stamppotten met zoete wintergroenten als win terpeen of ui (met wat azijn) kan men ze ook verwerken. Een waarschuwing Het régime van een in oorlogstijd bezet gebied legt de bevolking bizondere verplichtingen op en het wijste, dat zii kan doen, is zich strikt daarnaar te gedragen. De bezetter toch heeft het in allen deele m de hand uitspatting en overtreding te keeeren, desnoods met geweld. Ingevolge het oorlogsrecht is hij daartoe gerechtigd en men kan hem ertoe even zeer jegens zichzelf en zijn prestige verplicht noemen Een toestand, onder welken een bezettende over heid ongeregeldheden en andere daarmee gelijk te stellen, tegen het bezettingsbelang ingaande, daden zou tolereeren, zou de kans scheppen op herhaling in verergerden vorm. Het is goed, dat men zich daar van bij gelegenheid rekenschap geelt. Ons volk heeft, in het algemeen gesproken, zulk een opfris- sching niet noodig. Het heeft getoond te begrijpen wat zijn houding onder de bezetting moest zijn, gedraagt zich rustig en werkt er zoodoende toe mede dat de bezetting zoo dragelijk mogelijk is. Evenwel zijn er ook uitzonderingen. Uitspattin gen, als boven bedoeld zijn niet altijd uitgebleven, dientengevolge ook de reacties in den vorm van strafmaatregelen of représailles niet. Er hebben zich gevallen voorgedaan in welke blijkbaar volkomen onverantwoordelijke, onnadenkende personen een of andere tegen de bezetting gerichte daad hebben bedreven, waaromtrent zij zichzelf wel zullen heb ben ingebeeld, dat zij haar schade toebrachten, een hoogst naïeve verbeelding, waar een bezetting voor de daad van een enkeling niet kwetsbaar is. Zoo'n daad zal het effect hebben van een mugge- beet op een pantserplaat. Maar zulke daden kun nen op anderen dan degenen, die er verantwoorde lijk voor zijn terugvallen. De daders houden zich schuil, leggen zij het ietwat slim aan, dan is er kans, dat zij onontdekt blijven. Zoo kan het er dan op uitdraaien, dat eventueele represailles die van den kant van den bezetter noodig worden geacht, neerkomen op personen, die part noch deel hebben gehad aan de daad in kwestie. Er is gaandeweg gelegenheid geweest ondervin ding op te doen van hetgeen men aan onbekenden, die dit of dat „briavourstukje" hadden ondernomen te danken had. En deze ondervinding lijdt ertoe, dat met den meesten nadruk tegen zulke onverantwoor delijkheden stelling wordt genomen. In dit verband is het van belang iéts van den laatsten tijd te releveeren, dat er opnieuw op be rekend is tot onberaden en gevaarlijke dingen aan te sporen. Van Engeland uit is n-1. laatstelijk een oproep uitgegaan, die blijkbaar van een gemengd Engelsch- Sovjet Russisch comité van vakvereenigingen af komstig was en waarin speciaal de arbeiders tot daden van lijdelijk verzet, van sabotage, enz. tegen de bezettende machten in de verschillende bezette gebieden worden aangespoord. De auteurs van dezen oproep vinden, dat men zich in de bezette gebieden ook maar eens zekere „offers" moet getroosten om den bezetter afbreuk te doen. Het is de eerste keer niet dat dergelijke klanken komen, maar deze oproep schijnt wel met bizonderen nadruk gedaan te zijn. Daarom is het gepast er met even grooten en grooteren nadruk tegen te waarschuwen. De bewoners van het be zette gebied moeten weten aan welke gevaren zij zich blootstellen als zij aan dergelijke aansporingen gehoor geven. Verzet tegen de bezettende overheid komt in laatste instantie op zelfmoord neer, want de bezetter heeft alle middelen ter beschikking om het in de kiem te smoren. Het is dwaasheid er .Iets van te verwachten en onverantwoordelijk ertoe aan te zetten. Er kan alleen nadeel van komen voor hen, die zich laten opzetten (en anderen!) en zoo springt het als een boemerang terug op hen, die het trach ten te ondernemen. Lukt het u dus niet aardappelen weer een natuurlijken smaak te geven, probeer er dan eens een zoet gerecht van te maken. Dit is beter dan ze weg te gooien. Een voe dingsmiddel zou daardoor verloren gaan. Eenige recepten volgen thans. ZOETE AARDAPPELEN. 300 gr. zoet geworden aard appelen. 14 1. taptemelk (en/of water) 2 lepels suiker. De aardappelen schoonboenen en in een bodempje kokend water gaarkoken. De melk (en/of het water) aan de kook brengen en het schilletje van de aardappelen afhalen. De aardapelen fijn maken en bij de melk voegen. De pap nog even koken tot ze gebonden ls. AARDAPPELKOEK. 300 g. zoet geworden aardappe len. 50 200 g. zelfrijzend bakmeel, wat essence, 4 lepels suiker, boter of vet. De aardappelen schoonboenen en in een bodempje kokend water gaar koken. De aardappelen schillen, koud laten worden en fijn maken. Het zelfrijzend bakmeel, de suiker en de essence toevoegen en het deeg tot een soepele massa kneden. Een koekepan heel dun met boter bestrijken (en met wat paneermeel bestrooien). Het deeg in een koekepan leggen en de pan met een deksel sluiten. De koek op een zacht vuur gedurende TA uur aan de eene zijde bruin bakken. De koek omkeeren en aan de andere zijde pl.m. 20 min. bruin en gaar bakken. De koek naar verkiezing met jam bestrijken en warm op dienen. (Naarmate men minder zelfrijzend bakmeel ge bruikt is de koek eerder gaar en wordt zij zachter en vochtiger). BEVROREN GROENTEN. Bevroren groenten dient men op dezelfde manier te behandelen, als sterk bevroren aardappelen. Men moet ze n.l. totdat ze gebruikt worden op een plaats bewaren, waar zij bevroren blijven en ver volgens koken, zonder dat ze eerst ontdooid zijn. Laat men bevroren groenten ontdooien, dan is de kans groot, dat zij minder goed van smaak worden of bederven. Wan neer men licht bevroren zuurkool heeft, moet men deze rustig in den kelder laten staan. In tegenstelling mei de bevroren versche groenten kan zuurkool bewaard wor den, zonder dat zij bederft, wanneer men haar maar op een koele plaats bewaart. Deze raadgevingen gelden niet voor de kunstmatig be vroren groenten. Deze dient men te behandelen volgen# de manier welke op de verpakking staat aangegeven. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK Noteering van 20 Februari 1942. Koolrapen per K G. 3.30—7; Wortelen per K.G. 3.20—9.60; Bieten per K.G. 3Vu Scliorseneeren per K G. 18.80; Aard appelen, klei, per K.G. 5.70: Boerenkool per K.G. 7.40; Roode kool per K.G. 7.80; Witte kool per K.G. 5.40; Savolje kool per K.G. 7.20; Uien per K.G. 6—10. I KRUISWEG 59 HAARLEM IAAN- EN VERKOOP. VOORSCHOT IN REK.-COURANT Wasclidag bij 33 graden vorst. Bij zulk een intense koude zijn waschlljnen overbodig Atlantic-Holland-P.K. Jager Rijksminister Rust begroet zijn Italiaan- schen collega Gulseppc Bottai bij diens aankomst te Berlijn. In het midden dc IUillniinscJie gezant Dl no Alfierl. Atlantic-HolIaJid-PJC. Boesig De Britsche Berichtendienst meldt uit Canberra dat daar mededeelmg is gedaan van maatregelen tot vereeni- ging der luchtmachten van Australië en Nieuw-Zeeland. Het gemeentebestuur van Oostende heeft besloten dat alle brieven, die door de stedelijke diensten worden verzonden, voortaan uitsluitend in de Vlaamsche taal mo gen worden geschreven. Brieven in de Fransche taal aan de stad Oostende gericht, zullen aan de afzenders worden teruggezonden met het verzoek ze in de Vlaamsche taal geschreven opnieuw in te zenden. - De Engelsehe luchtvaartmaatschappij „British Over seas Airways" heeft bekend gemaakt dat een Brltsch ver keersvliegtuig met negen passagiers verloren is gegaan, aldus meldt de „Daily Express". Er wordt niet medege deeld op welk traject de machine is verongelukt. De Canadeesche regeering heeft medegedeeld dat het korvet „Spikenard" door vijandelijke actie verloren ls gegaan. Het schip deed convooidienst. Van de 60 opvaren den zijn er 57 omgekomen. Radio-Londen meldt, dat een Engelsch convooi gis teren door duik booten en bommenwerpers is aangevallen. volgens een Reuterbericht uit Canberra heeft de Australische minister van oorlog Forde medegedeeld dat 18.231 man van de Australische Imperiale strijdkrachten, die op Malakka en Singapore streden, als verloren be- j schouwd kunnen worden. De 76-jarige wed. V. te Amersfoort is. vermoedelijk doqrdat zij vergeten heeft bij het ingaan van de gaslooze uren de gaskranen te sluiten, door gasverstikking om leven gekomen. Uit de Zuid Willemsvaart nabij Maastricht is het lijk opgehaald van den 57-jarlgen gehuwden schipper J. r die vermoedelijk door de duisternis te water is geraakt. Een afbotalingsmagazijn aan de Weteringschans te Amsterdam heeft bezoek gehad van inbrekers, Een groote partij costuums, schoenen, truien, dekens en nog verschei dene artikelen zijn als buit meegenomen. Drie mannen die "s avonds laat op de Brouwersgracht te Amsterdam met groote pakketten sigaretten liepen te sjouwen, deden aan de politie een wonderlijk verhaal. Ze zouden de sigaretten voor onbekenden vervoeren en ze weer aan onbekenden moeten afleveren. De politie is echter dikwijls erg ongeloovig en was het ook in dit geval. Te Breda zal een gemeentelijke volkscredietbank worden opgericht. Het 2-jarig zoontje van de fam. Verhofstadt te Waal wijk is in een emmer kokend water gevallen en aan de ge volgen overleden. Een Amsterdamsch rechercheur heeft in Den Up drie mannen aangehouden, die hem een heele koe hadden ver kocht. De elfdaagsche kermis te Groningen zal dit jaar weer doorgaan. ajlvi prachtige gobelin, dat dc GooIscIhi gemeenten rnii het gemeentebestuur van Huizen hebben geschonken, is ge ëxposeerd op de tentoonstelling „Am bacht en .Sierkunst in Beeld en Bedrijf" (e Amsterdam. P&x-Holland-de Haan-c. (inboedels tot ƒ7500.-) Aantal verzekerden 30.000 Verzekerd bedrag: f 75.000.000.— Gemiddeld verzekerd bedrag per post 2.500.- herverzekerd bij Afd. A. met een verzekerd bedrag van ruim ƒ3.000.000.000.-). Premie lVz p. duizend per drie maanden Schade-uitkeering per drie maanden De meest verstandige verzekering voor hen, die geen zorg over na-heffing willen hebben. Ingangs-datum nieuwe 3-maands-periode 15 Februari 1942 Vraagt inlichtingen bij Uw «o Assurantie-bezorger w zeker ook zullen komen, omdat men „nog betere menschen kan vinden". De radiocommentator Fraser heeft de toetreding van Cripps een bijzonder voordeel genoemd. Woordelijk zeide hij: „Cripps is de exponent van bepaalde grond beginselen in dezen oorlog. Bij zijn terugkeer uit Moskou heeft hij er op gewezen dat Engeland zich een beeld moet vormen van de gedaante der wereld na de overwinning en dat daartoe concrete plannen moe ten worden uitgewerkt. Cripps heeft steads gepleit voor medewerking der Sovjet-Unie bij den herbouw van Europa". (D.N.B.) Ernstige critiek op de Britsche oorlogvoering De „Times" over den val van Singapore GENqVE, 20 Februari (D.N.B.) In een spe ciaal bericht uit Batavia publiceert de vroegere „Times"-correspondent te Singapore de resultaten van een onderzoek naar den val van Singapore. Na het uitbreken van de vijandelijkheden met Japan, zoo schrijft hu, zijn weliswaar versterkin gen naar Singapore gezonden, doch nooit in vol doende mate. Afgezien van de groote superiori teit in de lucht van de Japanners is ook de gevechts kracht van de Japansche artillerie grooter geweest dan' die van de Engelschen. Verder heeft het de Britsche troepenleiding aan de noodige dynamiek ontbroken en hetzelfde is het geval by het Engel sehe burgerlijke bestuur op Malakka. De Britsche autoriteiten hebben zoo goed als in het geheel geen contact met het volle gehad. Het, streven van het volk was uitsluitend en alleen om zoo snel mogelijk uit de eigenlijke gevechtszones te komen. Deze denkwijze der inboorlingen heeft in de laatste uren van Singapore tot een geweldige schaarschte aan arbeidskrachten geleid. Twee con clusies, zoo schrijft de correspondent, moet men uit het verlies van Singapore trekken, namelijk: zoo lang de geallieerden in den Stillen Oceaan niet over meer vliegtuigen beschikken, zal het uiterst moei lijk, zoo niet onmogelijk zjin de Japanners tot staan te brengen. Bovendien moeten de Engelschen de „eigenschappen van hardheid en onbarmhartig heid, waardoor zij in het verleden groot zijn gewor den, ook weer in vollen omvang aan den dag leg gen". Dit bericht, zoo meldt de „Times" uit Sydney, heeft in Australië groot opzien gebaard, waar het door de pers van het geheele land ijverig van commentaar wordt voorzien. De „Sydney Morning Herald" noemt het artikel een „vlammende aanklacht tegen de Britsche oor logvoering op Malakka". Het bla'd merkt dan voorts op dat geen Australiër zich mag verbeelden dat Levensonderhoud voor een normaal gezin gedurende eenige jaren vonden de auibte-i naren als hamstervoorraad bij ccn hoofdbeambte van de mijn „Laura en Vereenfging" te Eygelshoven. De foto spreekt voor zicli zelf. Het Zuiden-Fonteyn ONDERLINGE JllIiEllilli VERZEKERING MAATSCHAPPIJ

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 18