Litteraire Kantteekeningen ZAAI UW EIGEN SIGAREN! ABDIJSIROOP TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 21 Febr. 1942 Historie en Lectuur. Opvallend en begrijpelijk is het dat in den laat- sten tijd veel verschenen is dat op de Nederland sche historie en dan vooral op die onzer gouden eeuw, betrekking heelt. De belangstelling daarvoor schijnt ook bij de lezers levend te zijn en alleen reeds van de laatste maanden liggen een aantal nieuwe werken op aankondiging te wachten. Daar {zijn er die histöris'ch-wetenschappelijk, populair- wetenschappelijk of alleen maar populair be wandeld zijn, zoodat er ruimschoots voor ieder wat [wils is. Aan den omslag van Dr. M. G. de Boer Tromp en de Armada van 1639, Amsterdam, Noord-Holland. Uitg. Mij. zou men niet direct een zuiver wetenschappelijk werk herkennen en toch is dat het geval. Het be hoort tot de reeks geschriften door de Commissie voor Zeegeschiedenis van de Nederlandsche Aka- demie van Wetenschappen uitgegeven, en laat dus aan zijn karakter geen twijfel over. Voorbereiding en verloop van den zeeslag bij Duins, waarvan de politieke en maatschappelijke gevolgen feitelijk pas veel later herkend zijn, worden door den schrijver uitvoerig en met documenten uit den tijd behan deld. Ook Tromp's positie in de Republiek en zijn verhouding tot Witte de With, die langen tijd in de geschiedschrijving alleronaangenaamsten indruk naliet, wordt hier uitvoérig en met afdoend inzicht jafgedaan. De lezer, die van een wetenschappelijke (behandeling zijner historielectuür houdt, vindt hier wat hij zoekt op niet te verbeteren wijze gepre In haar soort niet minder uitmuntend is de mono- ;grafie Dr. Jaene de JonghMargaretha van Oostenrijk, die in de nieuwe reeks: Regentessen der Nederlan den, als eerste verscheen (Querido, Amsterdam). Over deze dichterlijk begaafde vorstin kon naar historische waarheid ook dichterlijk geschreven worden en Dr. de Jongh heeft zich die gelegenheid niet laten ontgaan. Aan ieder Rarer hoofdstukken laat zij eenige oud Fransche verzen van Marguerite d'Autriche voorafgegaan, zooals die (compleet) reeds in 1849 en laatstelijk in 1934 dor Frangon zijn uit gegeven. Wel zeer afwisselend van geluk en verdriet is het leven dezer vrouw geweest die achtereenvolgens Koningin van Frankrijk, Kroonprinses van Spanje, (Hertogin van Savoye werd en die na den dood ivan haar derden gemaal, Philibert van Savoye, als gouvernante der Nederlanden onze historie zou .binnentreden. Haar beteekenis als zoodanig en de belangrijke liensten die zij toen haar neef Karei den Vijfden ;on bewijzen, zijn nimmer zoozeer ons publiek jnder de oogen gebracht en terwijl daarmee ook de egienlijke levensroman van Margaretha wordt [afgesloten vormt die periode ook een waardig slot aan haar activiteit in het maatschappelijk leven van haar tijd. Want in hetzelfde jaar 1530. waarin •Karei den Keizerskroon had mogen opzetten, liep haar leven ten einde. Zij sterft in Mechelen en eerst later werd zij in de kerk van Brou, een prach- ig monument van oude architectuur, reeds door ionington vereeuwigd, bijgezt naast Philibert van iavoye, met wien zij zoo gelukkig was geweést. Ook litterair is deze monographie zeer goed ver- orgd. Dr. De Jongh schrijft een keurig en kleurrijk federlandsch, waardoor haar boek van ruim 250 lagina's zich als boeienden roman laat lezen en en interessant inzicht op een woeligen doch van even sprankelenden tijd opent. Wanner wij een volgend boekwerk: Hollands Roem der zeventiende Eeuw, tekst van Derk Weerendag bij foto's naar schilderijen uit de groote Holl. Musea en uitgaaf der Mij. Holland openslaan dan gevoelen wij bij een eersten blik in len tekst, met ie'ts anders van doen te hebben. De ledoeling van den schrijver is het Nederlandsche volk nader tot zijn schilders van de zeventiende jeeuw te brengen Hetgeen naar het inzicht van Roel JHouwink, die het voorwoord schrijft, tot nu toe aan anderen op volksuniversiteiten, voordrachtavon- jden, rondgangen enz. niet gelukt is. ,.De toege wijde lectuur van dit boek zegt Houwink aan gevuld met een trouw en deugdelijk museumbezoek, jvermag als het ware met éen stap den afstand te [overbruggen, die gaapt tusschen ons volk en onze groote zeventiende-eeuwsche kunst". Houwink en de schrijver zijn van meening dat ook een aantal aangekleede anecdoten uit verschillende door P v d HEM Die NACHT-HOEST xa! ophouden als het vastzittend slijm oorzaak van de hoestprik- keling regelmatig loskomt. Neem daarvoor de beroemde slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Hoe de hartstochtelijke rooker zich zijn eersten oogst voorstelt... INZENDINGEN VAN PROGRAMMA'S VOOR M t' ZIE K UITVOERINGEN 's-GRAVENHAGE. 20 Februari Het departe ment van volksvoorlich ting en kunsten wijst er op. dat de programma's voor muziekuitvoeringen minstens drie weken voor de uitvoering plaats heeft, i dienen te worden inge bonden Dit geldt niet al- I leen, voor de ernstige I muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amusements vereenigingen eveneens aan deze bepalingen zijn onderworpen. De beroeps- amusementsgezelschappen kunn ;n volstaan met het inzenden van het reper toire. waarbij er nog eens op wordt gewezen, dat het uitvoeren van muziek van Engelsche, Amerikaan- sche, Russische en Pool- sche componisten en/of bewerkers, uitgezonderd Chopin, onder de huidige omstandigheden niet is toegestaan. Voor Hawaii- ensembles geldt de be paling. dat oorspronke lijke melodieën op het programma kunnen blij ven. mits het geen Engel sche en Amerikaansche bewerkingen zijn. Het zelfde geldt voor Zuid- Afrikaansche liedjes van Nederlandschen oorsprong Tenslotte dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat in de pro gramma's de namen der solisten en componisten of bewerkers moeten staan vermeld met voor namen of voorletters.Door het weglaten van deze gegevens kan vertraging in het nadeel van de uit voering ontstaan. (A.N.P.) NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereeni- ging houdt Zondagoch tend in Lion d'Or haar jaarvergadering. CHOCOLADE ^SUIKERWERKEN KWALITEIT munt uit door SMAKELIJKHEID BONERA-GOUDA UITGAAN Heden. ZATERDAG 21 FEBRUARI. I Stadsschouwburg: „Heï Meisje met de 9 punten". 7.30 uur. I Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", '2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30. 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Congo Express", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Journal Theater: Maxie en Ernst Baier. Van 12 uur af. ZiONDAG 22 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Kamermuziekmiddag. Thomas Magyar, viool, 2.15 uur. Stadsschouwburg: Het Nederlandsch Tooneel: «De Zondaar", 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V. Theod. Versteegh, alt. 2.30 uur. Gem. Concertzaal: Jordaanrevue „Hoe maller, hoe mooier", 7.30 uur. J Gebouw Sint Bavo: Herman Smits' Poppenspel, 1 uur en 4 uur. I Gebouw Sint Bavo: Cabaretrevue „Vroolijke klanken", 7.30 uur. Gebouw De Nijverheid: Bijbellezing, 2.30 uur. Frans Hals Theater: „Congo Express" 2, 4.15. 6.30 tn 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 [Uur. Luxor Theater: „De Heerscher", 1.30, 3.45, 6.30 ®n 8.45 uur. I Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Om 11.30 uur: Olympiade- pilm I. Moviac Journal Theater: Maxie en Ernst Baier. van 12 uur af. MAANDAG 23 FEBRUARI. Gem. Concertzaal: Jo Vincent, sopraan en George [Robert, orgel, 7.30 uur. Voorhelmstraat 25: Ledenverg. Huishoud- en In- Idustrieschool, 3.30 uur. Groote Houtstraat; Ledenverg. „Arbeid Adelt". 3 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des ivonds acht tot des morgens acht uur (ook op iondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Stel. 10539. 1 Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. [12495. Schoterbosch-Apotheek Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. TeHeemstedeis geopend Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, schilderslevens, die de besprekingen van schil derijen in dit boek volgen, dien afstand overbrug gen kunnen. Misschien zou, naar ons gevoel, een trouw en deugdelijk museumbezoek alleen reeds meer effect sorteeren en voor verwarring vrij waren. Want juist deze schrijver, die geen kunst geleerde of aestheet of criticus of kunstnob of wat dan ook, wil zijn, bewijst in zijn bijschriften naast de gekozen kunstwerken het essentieéle van een schilderij te kunnen ondergaan, als schilderij en juist niet als pure anecdotiek. Voor het laatste behoeft noch het volk, noch de heer Weerendag een museum binnen te gaan. De ach zoo kinderlijke verhaaltjes uit het leven der schilders mogen zeker een gezond denkend volk van heden niet in den waan brengen dat het daarna nu ook van het werk genieten kan. Dat zou een teruggang beteekenen en ik geloof dat de heer Houwink vooral, in zijn ijver het volle te dienen, dat volk onderschat. Wat het verder in dit boek aan die uitgebreide registers of naamlijsten heeft, lijkt moeilijk uit te maken. Verhaaltjes en registers bezwaren dit boek: dal een eerlijke en sympathieke poging is het ge nieten van schilderkunst aan anderen duidelijk te maken en anderen voor het leeren „zien" van beeldende kunst te winnen. Wat. de heer Houwink het „existentieel" karakter der schilderkunst noemt, zou eenige. nadere vei'klaring behoeven, die ik niet geven kan, doch waarvanjk vrees dat ze het leeren „zien" van kunst niet bevorderen zal. Misschien be zwaart ook de voorrede dit eenvoudig goedwillende werk van Weerendag wel eenigszins, dat van voren en van achteren een beetje opgeblazen, in zijn kern pag. 27 t. 116 buitengewoon veel goeds aan simpele en-vruchtbare beschouwing biedt. J. H. DE BOIS. Moviac: Maxie en Ernst Baier De wereldkampioenen kunstrijder Maxi en Ernst Baier demonstreeren hun verbluffende techniek in een interessant filmpje, dat speciaal van dit schaatsen- minnende echtpaar is opgenomen. De waarlijk mees terlijk uitgevoerde dansen worden in alle perfectie getoond. Voor echter zoo'n dans uitgevoerd kan wor den is er nog heel wat oefening noodig geweest In een vlot detective-filmpje wordt met behulp van een televisie-apparaat op snelle en moderne wijze een misdaad aan het licht gebracht. In „Muzikale klan ken in Nederland" treedt o.m. een slangendanseres op. die even gemoedelijk met griezelige cobra's omspringt als u of ik met de huiskat. Het buitenlandsch nie bevat o.a. de tewaterlating van het eerste Fransche schip na den wapenstilstand en een aantal beelden van den Duitseh-Italiaanschen opmarsch in Noord- Afrika. In het uitgebreide binnenlandsche nieuws kan men zie hoe druiven in het najaar voor het gebruik in den winter gereed worden gemaakt. B. KORSTEN. krijgen bij de Phoenix-Werke en klimt langzamer hand op tot coureur. Aanvankelijk wint hij vele races, maar het succes stijgt hem naar het hoofd, hij krijgt verkeerde vrienden en zelfs dreigt hij Iris te verlie zen. Ook bij de autoraces heeft hij geen geluk meer, totdat hij Iris terugziet en zij hem alles vergeeft. Een boeiende, amusante tilm met spannende auto races, waarin Viktor de Kowa als de taxi-chauffeur zeer knap spel te zien geeft, terwijl de charmante Edna Greyff de rol van de millionnairsdochter ver tolkt. Heinrich George en Adèle Sandrock vervullen respectievelijk de rollen van den brooodfabrikant Höxter en van de adellijke grootmoeder Anastasia en zij doen dit, daarvoor staan hun namen borg uitste kend. De regie van deze vlotte film werd gevoerd door Johannes Riemann. J. E. ANDREAS. Frans Hals: Congo Express Deze film, die in de wildernissen van Afrika speelt houdt de aandacht gespannen van den eersten tot den laatsten meter. Er zit zoo'n heerlijke vaart in Congo- Express; een vaart die zich geheel aansluit bij het ruige, wilde leven daar. Alles daar leeft zich uit en gebeurt in de superlative. Als men dronken is. dan is men stom-dronken, viert men feest, dan wordt het een bacchanaal en is men verliefd, dan zijn ook de grenzen verlegd. Een Hamburgsch meisje (Marianne Hoppe) gaat tegen den wil van haar familie naar Afrika waar haar verloofde Gaston (René Deltgen) piloot is naar aanleiding van een brief van hem. In den trein op weg van Gaston's standplaats ontmoet ze een uit gelaten troepje jongelui. Een van de lui, Willy Birgel, staat in vuur en vlam voor haar en ook zij is niet ongevoelig voor zijn avances, hoewel ze het doel haar reis geen moment uit het oog verliest. Birgel en Gaston blijken uitstekende vrienden van elkaar te zijn en ziedaar de gegevens voor -het bekende conflict. Er zijn tal van aardige momenten in deze film, een van de geestigste is wel het oponthoud van Marianne en Birgel in het bosch. daar is het spel van beiden, maar vooral van Birgel zeldzaam goed. Een klein of groot bezwaar tegen de uitwerking van het scenario is, dat het niet goed aannemelijk is. dat een meisje, dat uit liefde voor haar verloofde een der gelijke reis met al de moeilijkheden daaraan verbon den onderneemt, als ze in aanraking komt met eer anderen jonger, man a. is die jonge mar, dan ook Willv Birgel (volgens de film is hij de lady-killer bij uitnemendheid) maar plotseling op hem verliefd wordt, terwijl ze steeds van haar verloofde heeft ge- Palace: Arme rijken Een arme taxi-chauffeur trouwt een millionnairs dochter, ziedaar het gegeven van deze film. Höxter, een rijke broodfabrikant, die als gewone bakkersjongen indertijd bij een zekeren Schmidtke in de leer is geweest, heeft een eenige dochter. Iris. die van alle aanbidders die haar om haar geld willen trouwen niets moet hebben. Dan ontmoet ze Fritz Schuster met zijn vriend Werner, beiden taxichauffeurs in een zwembad en al heel gauw is Iris verliefd op den knappen taxi-chauf feur Het komt zelfs tot een huwelijk, tot groote woede van Iris' vinnige grootmoeder Anastasia. die heel an dere plannen met Iris heeft en haar met een of ande ren fabrikantszoon wil laten trouwen. Aanvankelijk zijn ze gelukkig, maar Fritz kan niet aanzien dat de verwende Iris zoo moet ploeteren om rond te komen. Hij slaagt er in een betere baan te WAARIN EEN KLEIN VOLK GROOT KAN ZIJN WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI houden en er blijkbaar heel veel voor over had. Maar dit bezwaar daargelaten is het een film die we met zeer vee! genoegen en belangstelling gezien hebben en die zeker volle zalen zal trekken. M. MEIJERINK-LEEMAN. Luxor: De heerscher Emil Jannings is nog steeds een aparte verschijning op het witte doek en het was derhalve geen ongeluk kige idee van het Luxor-Theater een van zijn beste films „De Heerscher" nogmaals te vertoonen. In dit aangrijpend relaas van een eenvoudigen bankwerker, die zich opwerkt tot directeur van een machtig ijzer concern, is Jannings op zijn best. Vooral als hij in zijn plan om op lateren leeftijd met zijn secretaresse (een uitstekende rol van Marianne Hoff) te trouwen, door zijn kinderen wordt gedwarsboomd krijgt zijn dramatisch talent alle gelegenheid, zich te ontplooien. Ongetwijfeld is „De Heerscher" een van de ontroerend ste films van Jannings en alleen om zijn zeer bijzon der spel mag men deze film niet missen. De oplossing van het conflict vader vervus kinderen moge dan niet een ieder bevredigen, het fascineerende spel van Emil Jannings vaagt alle bedenkingen weg en hoe men ook over de films van den laatsten tijd denkt, deze rolprent zal zeker ieders volledige instemming hebben. Hier toont de Duitsche filmkunst zich op haar best en ook zij, die anders niet zoo gauw naar een bioscoop gaan, zullen thans geen spijt hebben als zij Jannings in deze rol gaan zien. B. KORSTEN Rembrandt: Het lied aan den Bosporus Het is vrij onverschillig, of het lied. dat den marine officier Rhon in vervoering brengt, aan den Bosporus of ergens anders ter wereld wordt gezongen. Jonge luitenants ter zee, wier bodem eenige dagen voor an ker gaat in vredestijd wel te verstaan plegen eenige belangstelling aan den dag te leggen voor si tuaties met avontuurlijke aspecten en luitenant Rhon is in deze film al precies als de rest. Wanneer hij dan ook door Constantinopel dwaalt en door een geopend venster een landgenoote een lied hoort zingen zonder dat hij de zangster ontdekken kan, ontwaakt zijn avon tuurlijke geest en de volgende dagen brengen hem ge noeg moeilijk op te lossen kwesties, o.m. de geringe moeilijkheid, of hij in 't eind zijn keus zal doen vallen op Thora, de zangster, of op Ulla, haar dochter. Aan gezien deze keuze lastig wordt als de moeder een stra lende schoonheid en de dochter een lieftallige jonge dame is. laat het scenario deze kwestie verstandiglijk onopgelost en rest ons de hewondering voor de mooie kieken uit de stad aan den Gouden Hoorn met een scheutje zeemansleven en de romantiek van blanke steden onder blauwe luchten. Jarmila Novotna is de zangster en Gustav Fröhlich de luitenant ter zee. Ze zijn sinds hun idylle aan den Bosporus intusschen een jaartje ouder geworden F. C. Derks. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 28 Februari a.s. zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar een tweetal lezingen houden In de Zu'.der- kapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem, Des middags om 3 uur spreekt hij over: „De onnaspeurlijke rijkdom van Christus" (Efeze 3) en des avonds om half 8 zet hij zijn serie lezingen over de profetie van Daniël voort met: „De tijd der benauwdheid" (Daniël 12). VERSTELWERK. Als er ooit een tijd is, dat verstelwerk in eere wordt gehouden, dan is het in een periode van kleeding- schaarschte zooals dat op 't oogenblik is. Elk goed kleedingstuk, hetzij onder- of bovengoed, moet tot het uiterste gedragen worden en daarom ts iedere huis vrouw die goed met de verstelnaald overweg kan. zeer veel waard voor de garderobe van man, kinderen en zichzelf. Met opzet noem ik haar de huisvrouw met de ver stelnaald, want met de naald alleen komt zij in menig geval niet ver, omdat er nogal eens vrouwen en meis jes zijn, die wel iets nieuws in elkaar kunnen flan sen (meer is het meestal niet) maar die van de kne pen van het verstellen niet het flauwste idee hebben. Zoo is er menigeen naar een costuumnaai-cursus ge gaan zonder iets te weten van de verschillende naden, die men bij het verstellen leert, maar die bij het costuumnaaien eveneens in toepassing worden ge bracht. Natuurlijk kan iedereen een knoopje aanzetten, hoe wel zelfs daarbij nog wel kneepjes voorkomen, die het werk het eigene geven, als daar zijn: knoopen met tegengenaaide knoopjes, knoopen in dikke stof of in heel dunne, en meer dergelijke. Maar het jonge vrouwtje met de nieuwe uitzet zal weinig moeite hebben om de kleine klusjes aan haar uitzet uit te voeren. Veel moeilijker wordt het direct wanneer het oud begint te worden en er daardoor slijtplekken ontstaan die goed gerepareerd moeten worden om te voorkomen dat het goed uitscheurt en onbruikbaar zal worden. Stukjes inzetten, nieuwe knoopsgaten maken, manchetten vernieuwen, overhemden repa- reeren, pyjamas verstellen, allemaal werkjes die wij als leerlingen van de huishoudschool „groot verstel werk" noemden, in tegenstelling tot het „klein ver stelwerk" als knoopjes, stopjes. en dergelijke en aan welke eerste wij altijd probeerden te ontkomen om dat het zoo moeilijk was. Bij sommigen bestaat hun verstelkunst in het bij elkaar halen van scheurtjes en het aanzetten van bandjes en knoopjes, terwijl zij dadelijk op hulp van buitenaf zijn aangewezen, wanneer het groote ver stelwerk uit de wasch is gekomen. Gelukkig maar, zal menigeen denken, want de verstelnaaister moet ook leven, maar dan mogen wij ook weieens wat meer respect hebben voor deze nijvere bijen, die soms ge dachteloos een stapel werk krijgen voorgelegd, dat zij in een korten tijd af moeten maken. Wie keurig lin nen wil stoppen, of stukjes zetten in goed met een patroon of nieuwe voorstukken in overhemden maken, moet daarvoor de noodige tijd nemen, en het is dan ook geen wonder, dat de verstelnaaister vaak een groote rommel van spelden, rafels en draden achter laat, zij heeft werkelijk geen tijd om nog netjes op te ruimen ook! Hoe doen zij het nu. die geen verstelnaaister kun nen bekostigen maar die toch ook te weinig van het vak afweten om moeilijk werk met succes te volbren gen. De pientere onder haar zullen het met behoorlijk nadenken een heel eind brengen, maar toch zullen er nog veel zijn die door onoordeelkundig bij elkaar halen en zoo'n beetje prutsen heel wat eerder de klee- ren verknoeien dan eigenlijk noodig is. Bij het gebruik van kleeding en linnengoed moeten wij bedenken, dat het meestal op dezelfde plekken slijten gaat, zooals lakens in het midden overdwars en overlangs; pyjamajasjes achter de mouwnaad op den rug; sloopen naast de overslag, alle huishouddoeken in het midden; manchetten op de vouw enzoovoorts- Vandaar dan ook. dat de hielen en teenen van kou sen en sokken altijd extra verstrekt zijn met een ka toenen draad, maar dat kan nu eenmaal niet overal bij. Denk daarom niet, als een laken midden-boven een scheur krijgt, nu is het heelemaal op. want als u er een stukje inzet, gaat het waarschijnlijk nog lang mee, terwijl zelfs in uiterste nood heel wat bereikt kan worden, door het laken overlangs door te knip pen en de zij-zelfkanten aan elkaar te naaien, zoodat het dunne gedeelte aan de beide buitenkanten komt Wanneer wij op deze manier bevorderen dat de ver sleten plekken op plaatsen komen, waar zij weinig meer te lijden hebben, kan al ons werk heel veel vol doening geven. We doen nu immers minder dan ooit graag iets weg. zoolang er nog bruikbare stukken aan zijn! Is het tenslotte zóó geworden dat er geen verstellen meer aan is, dan kunnen wij er altijd nog wel iets kleiners uit fabriceeren. dat toch ook dienst doet in de linnenkast. En zoo gebruiken wij al ons kostbare goed tot de laatste draad toe. E. E. J.— Pic-nick-vreugd.... REDDER BELOOND. 'S-GRAVENHAGE. 20 Februari. De Nederlander Jeroen Dijk huizen, wonende Menninckstraat 9 te Scheveningen heeft op 1 Sep tember 1941 een soldaat van Duitsche weermacht gered van den dood door verdrinken. Voor deze redding looft de com mandant van de troepen in Ne derland ln het openbaar dezen redder. Bovendien is hem een be looning in geld overhandigd" L. WELLING NEEMT ONTSLAG. Bij beschikking van den Secreta ris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap Kuituurbescherming is aan L. Welling met ingang van 1 Mei 1942 op zijn verzoek eervol ontslag - leend als hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de derde hoofd inspectie. teu i/ou de UaudiQsleu uü de Pttsif-fonitie! In iedere familie is zoo'n haartje de voorste. Bi| de Persil-fomilie u het Ato. Woar dal |Och overal bij is en wot die allemaal kan 't Is ongelooflijk ge woon. Hij helpt bij de vaat, hij schuurt de ponnen, hij verzorgt het houtwerk, hij polijst aluminium, hij ...ol het is te veel om op te noemen Af/es doet Ato. Geen wonder dan ook, dot dit handige joch het troetelkind is van iedere huisvrouw. Vooral door Ato nog overal te vinden is. ATA Nederlandsche Persil-Maotschoppij N V. Amsterdam Fabrieken te Julphaat bij Utrecht. Te hooge prijzen van groente en fruit Scherper optreden tegen prijsopdrijving AMSTERDAM, 20 Febr. De groentepr ijzen vragen wedei de aandacht en baren opnieuw zorg. Zoo zal het bij de meeste huisvrouwen gaan. zoo ;aat 't ook bij de inspectie voor de prijsbeheersching. .lie met leede oogen ziet, hoe de resultaten van de maatregelen welke op de in December gevoerde actie inzake de groente- en fruitprijzen volgden, langzamerhand geheel zijn verdwenen. De straf fen. welke toen werden opgelegd aldus deelde de inspecteur voor de prijsbeheersching in het ressort Amsterdam, mr. H. L. Houthoff, hedenochtend in een bijeenkomst voor de pers mede hebben wel even den schrik er in gebracht, maar klaarblij kelijk schijnen de betrokkenen te meenen, dat ze nu weer lustig kunnen gaan vragen wat ze maar wil len. Groenteprijzen, de helft boven het vastgestelde maximum, of zelfs het dubbele ervan, zijn geen zeldzaamheid. Aan wie de schuld? Deze vraag is moeilijk te beantwoorden, daar hier verschillende factoren in het spel zijn. De plaatselijke omstandigheden zijn vrijwel nergens gelijk, maar voor een goed deel zijn de huisvrou wen zelf de oorzaak, althans zij die meer inkoopen, dan zij voor direct gebruik noodig hebben. Blijkens door den directeur van het Amsterdam- sche marktwezen verstrekte gegevens betreffende de aanvoeren op de groenteveiling zijn deze ook in de afgeloopen weken ruim voldoende ge weest. Zoo heeft de aanvoer van groente in de vo rige week pl.m. 1.500.000 K.G. bedragen, in hoofd zaak versche en voor slechts een gering percentage vatgroenten. In de behoeften van de bevolking kan dan ook steeds ruimschoots worden voorzien, al zal men dan ook niet altijd de groente kunnen krijgen, welke men op dat oogenblik wenscht. Voor een aantal wintergroenten, als wortelen, rapen en uien is sinds half December een speciale regeling getroffen, ten einde prijsopdrijving te voor komen. waartoe een combinatie van grossiers is ge vormd. welke deze groenten verdeelt onder de klein handelaren, zulks naar gelang hun aardappelomzet. Weliswaar omvat deze regeling niet den geheelen aanvoer in de genoemde tuinbouwproducten, maar iedere winkelier kan toch van een redelijk kwan tum verzekerd zijn. Sinds de vorige week vallen ook alle koolsoorten en koolraap onder deze regeling. Slechts wanneer de huisvrouwen meer dan de normale hoeveelheden groente gaan koopen, dreigt het gevaar, dat de winkelier tekort komt en daar door verleid wordt buiten de veiling om groente te koopen, hetgeen dan meestal tegen te hooge prijzen zal gebeuren. Dit mag hy .echter niet doen en is ook niet nood zakelijk. want zooals gezegd hy ontvangt een redelijk kwantum, zoodat hij zijn normalen om zet kan behouden. Daar ook zijn toegestane winst percentage behoorlijk mag worden genoemd (de maximumprijzen worden vastgesteld in overleg met de betrokken organisaties) spreekt het dus van zelf, dat het vragen van hoogere prijzen dan toe laatbaar is niet kan worden geduld, wijl er een ont zaglijk groot belang de koopkracht van het pu bliek bij betrokken is. De inspectie voor de prijsbeheersching zal dan ook in het geheele ressort (omvattende Noord-Hol land en Utrecht) een scherpe actie inzetten. Was voorheen het sluiten van een zaak een straf, welke slechts zelden werd toegepast, thans zullen de over treders er rekening mee moeten houden, dat van dit wapen een ruimer gebruik zal worden ge maakt. Ook het publiek wordt verzocht mede te werken, door geen te hooge prijzen te betalen (laat staan na tuurlijk, deze aan te bieden) en gevallen van over treding der maximumprijzen aan de inspectie (te Amsterdam in de Emmastraat 35) bekend te maken. Deze woekerplant moet en zal uit onze samenleving verdwijnen. (A.N.P.) De roofmoord te Voorburg Nadere bijzonderheden 's GRAVENHAGE, 20 Februari. Omtrent den gisteravond in de Bilderdijklaan gepleegden moord kan nog gemeld worden, dat de aanranding ge schiedde bij het kruispunt BilderdijklaanRozen- boomlaan, waar zich evenals in het grootste ge deelte van de Bilderdijklaan nog geen huizen bevinden. Wel is er overdag vrij Veel verkeer op de Bilderdijklaan, die gebruikt wordt als verbindings weg tusschen 's Gravenhage, waar hij bij het viaduct Laan van Nieuw Oost-Indië uitkomt, en het oude deel van Voorburg. Op het oogenblik van het misdrijf echter, ongeveer kwart over zeven, was het er zeer stil. De uit de richting Den Haag komende fietser, die op korten afstand getuige was van de worste ling tusschen den dader en zijn slachtoffer, slaagde er reeds nabij het genoemde kruispunt in, den in de richting van Oud-Voorburg vluchtenden misda diger te achterhalen. Toen de getuige ook zijn leven bedreigd zag btf het te voorschijn brengen van het dolkmes van den dader, wierp hij zijn rijwiel tusschen beide en vluchtte den Binckhorstpolder in. De dader is toen op getuiges rijwiel in de richting Den Haag weg gereden. Onmiddellijk daarna snelde de getuige naar het politiebureau te Voorburg om van het gebeurde aangifte te doen en medische hulp te halen voor het slachtoffer, dat hevig bloedend was neergestort. Hoewel deze hulp spoedig aanwezig was, mocht zij helaas niet meer baten. UITKEERINGEN VAN „WINTERHULP". Aan waardebons werden ln Haarlem cn omstreken de volgende bedragen door „Wlnterhulo Nederland" uit gekeerd: te Haarlem In Dec. f 58.500. ln Jan. Febr. f30.000, ln het afgel. seizoen totaal f 125.500; te Heemstede: !n Dec. f 2800, ln Jan/Febr, f 2000, ln het afgel. seizoen totaal f 6800; te Bloemendaal: in Dec. f 1400, in Jnn./Febr. f 1200. ln het afgel seizoen totaal f 3600; te Velsen/IJmulden: in Dec. f 15 500. In Jan./Febr f7500. In het afgel. seizoen totaal f 29.500; te Zandvoort In Dec. f4600, ln Jan. Febr. f 4000. in het afgel. seizoen totaal f 9600; te Beverwijk; ln Dec. f 5400. In Jan Febr. f 4000. ln het afgel seizoen totaal f 12.900; te Haarlemmermeer: in Dec. f7500, ln Jan./Fcbr. f 6000, ln het afgel seizoen totaal f 18.500; te Haarlemmer- liedc cn Spaarnwoude In Dec. f 750, In Jan./Febr. f 500, iri het afgel. seizoen totaal f 1750.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 21