Haarlem's Dagblad Verdere wijzigingen in het Engelsche kabinet Verbinding tusschen Java en Sumatra verbroken Japansche landingen op het tineiland Banka 59e JAARGANG No. 18000 x x Uitgave Louren» Coster. Mi). v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V Bureaux' Groole Houtstraat 93. bUk. Soenda- pleln 31 Postgiro 38810 DrukkerU. Z. B Spaarne 12 Telef. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10800 DrukkerU 10132. Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur. P W PEEREBOOM MAANDAG 25 FEBRUARI 1742 Abonnement per week 0.28. per maand 1,15, per kwartaal 3.42. franco per post 3,13. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: t—S regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0,12 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod t—4 regels 0.72. elke regel meer 0.11. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Weer rundvet op de bolerkaarl Voer het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart 's GRAVENHAGE, 21 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw cn vis- scherij maakt bekend, dat op bon 13 van de boterkaart, welke geldig zal zijn gedürende het tijdvak van Dinsdag 17 Maart a.s. tot en met Woens dag 25 Maart 1942. naar keuze boter of rundvet verkrijgbaar zal worden gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveelheid van 250 gram boter of 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij. die op genoemd bonnummer rundvet wenschen te be trekken. dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf bij hun s 1 a g e r in te leveren in de weck van Zondag 22 Februari tot en met 28 Februari 1942. De slagers moeten de in laatstgenoemd tijdvak van hun klanten ontvangen bonnen op Maandag 2 Maart a.s. ter verkrijging van een toewijzing voor vet bij den plaatselijken distributiedienst inleve ren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, aai de aflevering zoowel van rundvet als van boter op. bon 13 eerst geoorloofd is met ingang van Dinsdag 17 Maart a.s. Melkbonnen „06" tot en met „09" langer geldig 's GRAVENHAGE, 21 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de bonnen „06" tot en met .,09 van de melkkaart met vier weken wordt verlengd. Genoemde bonnen kunnen derhalve nog tot en met Zaterdag 21 Maart a.s. voor het koopen van het gebruikelijke rantsoen melk worden gebruikt. Distributie van yoghurt 's GRAVENHAGE, 21 Februari. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat in het A.N.P.- berifcht, waarin is bekend gemaakt, dat yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk, uit sluitend verkrijgbaar is tegen afgifte van de voor melk aangewezen bonnen, ten onrechte zijn vermeld de ,.DT"-melkkaarten. Het bericht moet luiden, dat yoghurt verkrijgbaar is tegen afgifte van daartoe aangewezen bonnen der „DN"- en ,.DM"-melkkaar- ten en de ter verkrijging van melk bestemde rant soenbonnen. De zuurkoolprijs verhoogd Met 2 cent per half kilogram 's GRAVENHAGE, 21 Februari. De winkelprijs voor zuurkool is met ingang van heden met twee 6ent verhoogd tot een rond bedrag van 10 cent per half kilogram. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat deze verhooging noodzakelijk is ge bleken in verband met bet stijgen der koolprijzen ten gevolge van de bewaarkosten. Zoowel voor fa brikant als grossier als voor den winkelier zijn de prijzen herzien, doch de nieuwe regeling is in be langrijke mate gunstiger voor den kleinhandelaar uitgevallen. Maximumprijzen voor haring en haringproducten Thans officieel afgekondigd Bij beschikking van den secretaris-generaal van hel departement van Landbouw en Visscherij van 12 Februari j.l. is bepaald, dat de maximumprijzen, waartegen haring en haringproducten ten hoogste mogen worden verkocht en afgeleverd aan consumenten van dien datuir. af door of vanwege den directeur-generaal van de Voedsel voorziening met den gemachtigde voor de prijzen zullen worden vastgesteld. Bij deze beschikking van den dirêcteur-generaal is bepaald, dat van 15 Februari j.l. af de volgende maximum-prijzen bij verkoop en aflevering aan den consument of kleinhandel inclusief verpakking a contant mogen worden berekend: pekel- of steurharing 15 ets., gerookte of gestoomde bokking 17 ets., gemarineerde haring 18 ets., rol- mops tut één geheele haring beslaande'19 ets., alles per stuk. Inbrekers te Haarlem aangehouden Zeven balen suiker gestolen De recherche te Haarlem heeft vier mannen aan gehouden. die op 24 December 1941 hebben ingebro ken in het pakhuis van een grossier alhier, ze heb ben aldaar zeven balen suiker gestolen. De suiker is daarna door bemiddeling van drie andere perso nen verkocht aan een banketbakker, een broodbak kei- en een caféhouder. Al deze personen zijn aan gehouden en hebben bekend. v Uitreiking inlegvellen te Haarlem MORGEN DE LETTER W. Morgen. Dinsdag, is het de beurt aan de letter W voor de uitreiking van inlegvellen voor de distribu tiestamkaart. Bon dertien van de reservekaart moet hierbij worden ingeleverd. Man per ongeluk doodgeschoten Noodlottige jacht op een rat 's-GRAVENHAGE. 21 Februari. Op een erf van een perceel aan den Leidschen straatweg al hier, schoot in den namiddag de 27-jarige war- moezenier K. F. met een geweer op een rat. De kogel ketste af. met het gevolg, dat deze van richting veranderde en door een venster van een in de nabijheid gelegen perceel drong. De 27-jarige huisknecht J. F. D„ die zich in dit vertrek op hield, werd aan het hoofd getroffen. Het slacht offer werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde overge bracht, waar hij aan zijn verwondingen is over leden. De recherche stelt een onderzoek in en heeft procesverbaal opgemaakt. Nederlandsch kampioenschap wielrijden op den weg Waarschijnlijk weer te Zandvoort Dp sportcommlssie van de N. W. U. belegde Zondag In „Bellevue" te Amsterdam een samenkomst met vertegen woordigers van vereeniglngcn in Noord-Holland, en Utrecht ter bespreking van hel voorloopige wedstrijdpro gramma. Daar op deze wijze voorkomen zou kunnen wor den, dat meerdere criteria op een dag georganiseerd wor den. bevreemdde het. dat slechts vier clubs acte de pre sence gaven, welke o.m. de volgende wedstrijden aan vroegen: 3 Met: „De Kampioen", Haarlem. Open rit voor nieuwelingen cn beginnelingen, eventueel amateurs. 26 Juli: „De Kampioen", Haarlem. Amateurs, onafhan- kelijken en profs. 9 Augustus: Criterium van Zandvoort, te organiseeren door „De Kampioen", Haarlem m samenwerking met de V. V. V. te Zandvoort. Deze wedstrijd zal echter alleen ge houden worden, indien het Nederlandsch kampioenschap niet te Zandvoort wordt verreden. t de hand van deze aanvragen en die uft andere provincies het wedstrijdprogramma definitief vaststellen. Dan zal ook beslist worden over de Ned. kampioenschap pen, die echter waarschijnlijk evenals vorig jaar op 19 Juli op de Stadionbaan en" op 9 Augustus te Valkenburg of Zandvoort op den weg verreden zullen worden. DIEFSTAL VAN ZEEP Door een politieagent te Haarlem is aangehouden een 23-jarige stoker,die op zijn rijwiel 42 k.g. zeen vervoerde. Bjj onderzoek door de recherche bleek, dat hij de zeep ontvreemd had in de zeepfabriek, waar hij werkte. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. ZILVEREN DOKTERSJL B1LEUM VAN TJEBBO FRANKEN. Ter gelegenheid van zijn zilveren doktersjubileum heeft de bekende Haarlemsche geneesheer Tjebbo Franken Zondagmiddag een receptie gehouden, die zeer druk bezocht was. Namens een comité uit den patiëntenkring heeft de heer M. Pixon den jubi laris hartelijk toegesproken en hem bedankt voor het vele dat hij voor zijn patiënten heeft gedaan. Een fraai bloemstuk vergezelde deze woorden. Dokter Franken heeft hiervoor met eenige wel gekozen woorden bedankt. Er.waren eveneens vele schriftelijke gelukwenschen ontvangen evenals tal rijke bloemstukken. Bekendmaking •s-GRAVENHAGE, 23 Februari. Door het S.S. en Politiegerecht in Nederland zijn drie Nederlandsche staatsburgers, waaronder een half Jood, wegens het vervaardigen en versprei den van verboden drukwerken, waarin wordt aangespoord tot sabotagehandelingen tegen Duit- sche belangen, ter dood veroordeeld. Het von nis is door middel van den kogel voltrokken. Het vermogen van bedrijfsorganisaties 's-GRAVENHAGE, 23 Fcbr Ter toelichting van de beschikking, houdende verbod om over het ver mogen van bedrijfsorganisaties te beschikken, stelt de Organisatie-commissie voor het bedrijfsleven er prijs op het volgende te berichten: In artikel 2 van het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, is aan de Organisatiecommissie on der rheer tot taak gesteld om. waar noodig, bestaande organisaties of vereenigingen van ondernemers te ont binden of te vereenigen en voorschriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven.' Nu de nieuwe organisatie van het bedrijfsleven ge reed begint te komen (drie van de zes hdofdgroepen werken reeds, een vierde en vijfde zullen zeer spoe dig volgen), i£ het noodig, dat de Organisatie-com missie ook de hierboven vermelde taak ter hand neemt Zij zal moeten onderzoeken welke organisaties of vereenigingen zullen kunnen blijven bestaan, b.v. om dat zij behalve een economisch ook nog een arvier (sociaal) doel hebben en welke zullen moeten worden ontbonden of overgeleid in de overeenkomstige be drijfsorganisatie. Het is de bedoeling, dat in het laat ste geval het vermogen van een organisatie of ver- eeniging wordt overgebracht naar de bedrijfs- of vak groep, waartoe de bedrijfsgenooten van de ontbonden organisatie of vereeniging behooren, zoodat de gelden ook beschikbaar blijven voor de bevordering van de algemeene belangen van die groep en van hare leden. De controle op de besteding van deze gelden zal be rusten bij de hoogere organisaties van het bedrijfs leven. Teneinde doorvoering van den hierboven bedoelden maatregel over de geheele linie mogelijk te maken, heeft de Organisatie-commissie in haar beschikking /an heden bepaald,"dat over het vermogen van be- jtaande organisaties en vereenigingen van organisa ties, welke de behartiging van de bedrijfsbelangen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben, niet meer mag worden beschikt behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaam heden noodig is. De bestuurders der organisaties en vereenigingen van organisaties blijven echter ge houden het hun toevertrouwde vermogen als goede bestuurders te beheeren. Kerkeraad of Kiescollege? Een circulaire van „Evangelie en Belijdenis" De stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. te Haarlem zijn opgeroepen op Dinsdag 24 Februari a.s. te stemmen voor de vraag, of in de eerstvolgen de 10 jaren de benoeming van ouderlingen en diake nen en het beroepen van predikanten zal blijven geschied^! door de gemeente'■via het bestaande Kiescollege of wel alleen en uitsluitend door den Kerkeraad. De Kies vereeniging „Evangelie en Belijdenis heeft in een circulaire, die aan alle kiezers der ge meenten werd toegezonden, de handhaving van het Kiescollege dringend aanbevolen In deze circulaire wordt verder o.m. gezegd: Volgens het Synodale reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten moet niet de Kerkeraad. maar de gemeente uitmaken aan wien ze het beroepings- en benoemingsrecht wenscht over te dragen. De Kerkeraad moet daarop geen inv.loed uitoefenen. Dit behoort bii vrije stem ming te geschieden. In 1921 werd het kiesrecht voor vrouwelijke lid maten ingevoerd. Zou nu het Kiescollege verdwij nen, dan zouden ook deze het aandeel verliezen, dat zij thans in het verkiezings- en beroepingswerk hébben. Zij zouden zich uitgeschakeld zien van dat gene wat na zoovéél moeite voor haar verkre gen was. OUD-LEERLINGEN TUINBOUWCURSUSSEN De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt Donderdagavond 26 Februari in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat haar jaarvergadering. J. H. VAN STRAATEN VAN NES OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaren is te Boskoop over leden de heer J. H. van Straaten van Nes, een zeer bekende figuur in de boomkweekerswereld in ons land. Twee Ned.-Indisehe torpedojagers verloren TOKIO, 21 Februari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat gisteren te middernacht twee Nederlandsch-Indische torpedo jagers tot zinken gebracht zijn en een andere zwaar beschadigd is bij een gevecht tusschen twee Japansche torpedojagers en een Nederlandsch- Indische vlootmacht, bestaande uit 2 kruisers en 3 torpedojagers in Straat Lombok tusschen de eilanden Bali en Lombok. Naar Domei voorts meldt, hebben Japansche vlieg tuigen een beoogd groot tegenoffensief der gecombi neerde Engelsch-Amerikaansch-Nederlandsch-Indische vloot tegen de Japansche vloot op 19 dezer verijdeld. De Japansche vliegtuigen opereerden ten Zuiden van de Marshall-eilanden. Dit blijkt uit de verklaringen van een Ned.-Indischen zeeofficier, die in Straat Lom bok door een Japansch oorlogsschip aan boord geno men Werd als gevangene. Zijn schip was bij een ge vecht met een Japanschen trpedojager in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Javazee tot zinken gebracht. Deze zeeofficier verklaarde dat de geallieerde vloot in actie was gekomen voor een aanval op de Japan sche vloot en koers zette naar de Marshall-eilanden. De Amerikaansche marine-strategie beoogde een ver rassenden aanval, die nog moest worden gedaan, al vorens Roosevelt den 23sten zijn voorgenomen „Praatje bij den haard" zou houden. Den 19den werd de geallieerde vloot volgens den officier evenwel ontdekt en door hevige bomaanvallen tot den terugtocht gedwongen. Terstond na ontvangst van het bericht over dezen Japanschen aanval werd de Amerikaansch-Ned.-Indische vloot in de Javazee den 20sten door een Japanschen nachtelijken aanval eveneens vernietigd, aldus de gevangengenomen zee officier. De „Norman die". het groote Fransche pas- lagiersschip. dat onder den nam ..La fayette" in de haven van New York lag. Is geheel uitge- brand Tenslot te kapseisde het zeekasteel. Het reusachtige vaartuig in zijn benarde positie. Scherl-Fellinag Welke bonnen zijn thans geldig? Ynn 22 tot en niet i Februari Brood of gebak 10A Brood 4 rants. 103 Brood Vi rants. 10A Vleesch 1 rants. Vleesch of 10B VI.waren ',4 rants. vleeschv^aren 10A Aardappelen l\£ K.G. Aardappelen 10B Aardappelen V? K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en met 28 Februari: 09A Aardappelen 1$£ K.G. Aardappelen 09B Aardappelen Va K.G. Aardappelen Van 22 Febr. toj, en met 21 Maart: 213 Algemeen. 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 22J-224 1 rants. Bloera brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 220 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3% L. Melk 10B-13B -Melk I L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 21 Maart (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 2 8 Februari 1942) Van 10 Februari tot. en niet 27 Februari: 07 Boter 125 gr. Boter 97 Vet 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine t an 17 tot en inet 25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor Inleveren tot*en met 28 Februari. Van 19 t.m. 2» Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 9® Vet 125 gr. Boter of margarine Vijf ministers vervangen STOCKHOLM, 22 Februari. (A.N.P.) Bij verdere wijzigingen in de Britsche regeering zijn vijf leden van het kabinet, o.m. de minister van oorlog. Mar- gesson, afgetreden, zoo meldt de Britsche Nieuws dienst. Sir James Grigg, tot dusver secretaris in het ministerie van oorlog, is benoemd tot minister van oorlog. Behalve Margesson zijn nog de volgende minis ters uit het kabineet-Churchill getreden: de minister zonder portefeuille Greenwood, de minister voor open bare werken en vroegere chef van de BBC, Lord Reith, de minister van koloniën. Lord Moyne en de minister voor de productie, Moore Brabazon. Downingstèeet heeft Zondagavond het volgende communiqué uitgegeven: „De koning heeft goedkeu ring gehecht aan de volgende benoemingen: tot mi nister van koloniën Viscount Cranborne, tot minister van oorlog Sir James Grigg, tot minister van handel Hugh Dalton, tot minister voor openbare werken en eersten commissaris voor openbare werken Lord Portal, tot minister voor de vliegtuigproductie J. J. Llewellin en tot minister voor den economischen oor log Viscount Wolmer. Omtrent de kabinetshervorming meldt de Engel sche Berichtendienst o.m. nog de volgende bijzonder heden: Een verrassing bij de nieuwe benoemingen is die van Grigg tot minister va* oorlog als vopvolger van Margesson. Dit is de eerste maal dat een civiel amb tenaar, die een functie als regeeringsambtenaar be kleedde, tot minister is benoemd. Lord Cranborne. die benoemd is tot minister van koloniën, zal ook leider van het hoogerhuis zijn. De nieuwe minister voor openbare werken en eerste commissaris voor open bare werken. Lord Portal, was tot dusver parlemen- (ir secretaris in het ministerie voor de voorziening. De premier, zoo meldt de Engelsche Nieuwsdienst ver der, zal omtrent deze en de vroeger medegedeelde wijzigingen een verklaring afleggen, wanneer hij binnenkort in het Lagerhuis den oorlogstoestand zal bespreken. Japansch luchtoffensief op de Philippijnen Fort Mariveles aangevallen Bij het Japansche leger op Luzon, 21 Februari. (Do mei). Gisterochtend vroeg hebben Japansche leger vliegtuigen het offensief geopend op de strijdkrachten van generaal MacArthur. Zij deden een aanval op het fort Mariveles. Vijandelijke luchtdoelstellingen wer den vernield en de frontlijnen werden met succes aangevallen. Al onze vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. maaltijd heeft de heer Avenarius een woord ter op Zaterdag heeft wederom in de Gem. Concertzaal te Haarlem een Eenpans- maaltüd plaats gehad en als bU vorige gelegenhe den was er geen plaatsje onbezet aan de lange ta fels. die aangericht wa ren. Het menu vermeldde hutspot en als steeds was de manage voortreffelijk en werd er. onder de op wekkende tonen van een muziekkapel, lustig toege- tast. Een speciale aantrekke lijkheid vormde een ver loting van een aantal consumptie- en gebruiks artikelen. waarvoor men voor den civielen prijs van een kwartje een lot kon krijgen. Er waren een honderdvijftig prijzen door de goede zorgen van een aantal Haarlemsche winkeliers bijeengebracht en de hoofdprijs, een ge rookte paling veroorzaak te een golf van opwinding in de zaal. Bü het begin van den ekking tot het Winterhulpwerk gesproken. (Foto Peperkamp). Spoorwegknooppunt bezet door de Japanners op Zuid-Sumatra TOKIO, 22 Februari (D.N.B.) Naar Domei meldt, is een volkomen verbreking vgn de ver binding tusschen Java en Sumatra door de Ja pansche strijdkrachten bereikt. Japansche forma ties. die op 21 Februari van Palembang naar het Zuiden zijn opgerukt, hebben nl. het belangrijke Spoorwegknooppunt Tandjoeng Karang in de na bijheid van Telok' Betong bezet. Het Japansche hoofdkwartier heeft inmiddels be vestigd dat Palembang 17 Februari algeheel is bezet en volgens niet-officieele berichten uit Batavia be ginnen de geallieerden hun troepen uit Sumatra terug te trekken. AANVAL OP JAVA VERWACHT. STOCKHOLM, 21 Februari. "(D.N.B.) De slag om Batavia is begonnen, zoo meldt Exchange Telegraph. De zeeëngte, die de sterke Japansche contingenten bij Bali van Java scheidt, is slechts 2Vz K.M. breed. De invasie van Java, zoo vervolgt het Engelsche pers bureau, wordt van uur'tot uur verwacht. Wavell moet er rekening mee houden dat zij uit vier richtingen kan komen, namelijk van Bali, alsmede van Sumatra, Borneo en Celebes. De Japanners hebben hun lan dingsvaartuigen, die zij indertijd op MSlakka hebben gebruikt, stelselmatig op Sumatra en Celebes gecon centreerd. Op Bali Japansche versterkingen aan land gegaan TOKIO. 22 Februari. (Domei). Het Japan sche hoofdkwartier meldt: „Japanschp strijdkrachten hebben, gesteund door oorlogsschepen, op 15 Februari bij het aanbreken van den dag een geslaagde landing ondernomen in de nabijheid van Muntok op het eiland Banka. Op den avond van denzelf den dag hadden zij Pangkalpin aan de Oost kust geheel bezet. Het eiland wordt thans van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd". (Het eiland Banka is van beteekenis als vindplaats van tin en bauxiet. Red.) Verder meldt Domei dat JapaVische troepen Vrijdag geland zijn op het eiland Bintan. een Nederlandsche bezitting op 45 Kilometer ten Zuidoosten van Singa pore. Het eiland is bezet. Naar vernomen wordt werden op twee plaatsen vat» het eiland troepen aan land gezet, zonder dat verzet werd geboden. Op het eiland Bintan worden, evenals op Banka, groote hoeveelheden bauxiet en tin ge vonden. Uit Batavia wordt gemeld dat de Japansche troepen, die op het eiland Bali geland zijn, in Westelijke richting optrekken en dat na de eerste landingen nog versterkingen voor de Ja pansche strijdkrachten aan land zijn gezet Blijkens mededeeling van het Japansche hoofdkwar tier hebben Japansche zee- en landstrijdkrachten Donderdag In nauwe samenwerking Den Pasar, een strategisch punt in het Zuiden van Bali, geheel bezet. LUCHTAANVALLEN OP STEUN PUNTEN BIJ JAVA. Domei bericht voorts dat Japansche marinevlieg tuigen op 19 Februari bij een verkenningsvlucht boven Bali een luchtbasis aangevallen en 5 vliegende For ten" op den grond vernield hebben. Een andere af deeling bombardeerde een basis op het eiland Bawean ten Noorden van Java zoo hevig dat aan nerstel niet gedacht kan worden. Het legerbericht van Batavia maakt bekend dat Ja pansche bommenwerpers Zaterdag een Zegveld in West-Java, en een vliegveld in Oost-Java gebombar deerd hebben, op beide platasen is „eenige sc.ha°® aangericht. Bij een bomaanval op Banjoewangt aan de Oostelijke kust van Java. zijn door voltreffers op een schuilplaats 39 man gedood en 19 gewond Het Japansche hoofdkwartier heeft over de lucht actie bekend gemaakt dat Japansche legervliegtuigen tijdens uitvoerige operaties boven Java en Birma Za terdag en Zondag in totaal 39 vijandelijke toestellen hebben neergeschoten of op den grond vernield Een Japansch vliegtuig werd zwaar beschadigd, terwijl een ander nog vermist wordt. Volgens het communique strekten deze operaties zich uit tot de vliegvelden van Buitenzorg. Kalidiati en Bandoeng bp Java en die van Toengoon en Bassein in Birma. INSLUITING VAN KOEPANG OP TIMOR. EEN ONBEKENDE JAPANSCHE BASIS. 23 Febr (Domei). De Japansche strijdkrachten, die Vrijdag bij Dilli. de hoofdstad van Portugeesch Timor, zijn geland, hebben dienzelfden dag het vliegveld aldaar volledig bezet, na de Australische en Nederlandsch- Indische strijdkrachten terug geslagen te hebben Intusschen verluidt dat de Japanners, die Vrijdag geland zijn in de nabijheid van Koepang, de hoofd stad van Nederlandsch Timor, deze stad insluiten. De Japansche landing op Timor SJANGHAI, 22 Februari. De Japansche militaire woordvoerder, overste Akijama heeft verklaard dat de landing* op Portugeesch Timor noodig was voor de vernietiging der Britsche en Nederlandsch-Indische troepen, die het gebied hadden bezet. De Japansche regeering heeft vóór de landing de Portugeesche regeering van haar maatregelen in kennis gesteld. Japan heeft geen territoriale ambities. Ofschoon Macao een haard is van antl-Japansche in triges. door de aanhangers van Tsjoengklng bedre ven, heeft Japan het niet bezet, waaruit de Japansche houding tegenover Portugal blijkt. (D.N B ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 23 Februari (D. N. B.). Zwakke Britsche luchtstrijdkrachten vlogen gisterenavond naar de Duitsche Bocht. Op eenige plaatsen ont stónd door bommen .geringe materieele schade En kele burgers werden gekwetst. Reeds om half alf was het Duitsdie gebied weer volledig vrij van den vijand. Extra berichten van het Duitsche opperbevel Nieuwe Duitsche duikboot successen in den Atlantischen Oceaan 17 schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 21 Februari. (D.X.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooter. hebben op den Atlanti schen Oceaan weer 17 schepen van 102.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onz.e duik- booten tot cjusver voor de Amerikaansohe kust hebben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.900 b.r.t. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caral- blsche Zee is een onzer duikbooten de Golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnengedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain, 2 schepen, waaronder een tajikschlp, tot zinken gebracht. De bolsjewistische verhezen aan het Oostelijk front BERLIJN, 22 Februari. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: Sedert het Invallen van den winter en de daar mede verband houdende stopzetting van de Duit sche aanvalsoperaties hebben de bolsjewieken zonder rekening te houden met verliezen aan men- schen en materiaal getracht ons front in het Oosten door voortdurende massa-aanvallen te doen instor ten. Ondanks ontzaglijke, bloedige offers is het voor nemen mislukt Op de onbuigbare hardheid der Duitsche troepen en de superieure samenwerking van de formaties van het leger en het luchtwapen zijn talrijke aanvallen van den vijand voor onze systematisch betrokken winterstallingen gestrand. Waar echter de tegenstander tengevolge van de langgerekte frontsectoren plaatselijk kon binnen dringen, is de Duitsche leiding er steeds weer In geslaagd door vastberaden tegenaanval de wet der actie aan zich te trekken en den vijand vernieti gende blagen toe te brengen. In den tijd van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan het Oostelijke front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal gevan genen. In denzelfden tijd werden 960 tanks en 1.789 kanonnen buit gemaakt of vernield. Talrijke an dere tanks en kanonnen werden door luchtaanval len achter het vijandelijke front vernield. Het luchtwapen vernietigde in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari 1942 8.170 voertuigen van allerlei aard, 59 locomotieven en* 43 spoortreinen. Talrijke spoorwegtrajecten der Sovjets werden doof syste matische bomaanvallen verbroken. Het Sovjetluchtwapen verloor in denzelfden tijd: 699 vliegtuigen tijdens luchtgevechten, 159 vliegtuigen door afweergeschut en 331 vliegtuigen door vernieling op den grond. Tegenover dit ver lies van 1.189 vijandelijke vliegtuigen, staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistisch leger in den centralen sector vernietigd Britsche verkenningsafdeelingen in Noord-Afrika teruggeslagen ZATERDAG HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 21 Februari. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijke front heeft het leger van den generaal der pantsertroe pen Model ln verwoede gevechten, die vier weken hebben geduurd, onder de moeilijkste weersom standigheden. het gros van een vijandelijk leger Ingesloten en vernietigd, alsmede sterke deelen van een ander vijandelijk leger verslagen. Daar bij verloor de vijand rond 5000 gevangenen. 27.000 dooden, 187 pantserwagens. 615 kanonnen, 1150 granaatwerpers en machinegeweren, als mede een groote hoeveelheid ander oorlogsma teriaal. Tegelijkertijd heeft dit leger voortdurende zeer hevige ontlasttngsaanvallen van den vijand afge slagen en ook hierbij den vijand zware verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het Oos telijke front hebben formaties van het leger, ge steund door sterke strijdkraohten der luchtmacht, den bolsjewisten bij hun vruchtelooze aanvallen, zware verliezen berokkend. In het hooge noorden bestookten duikbommenwerpers deelen van den Moerman-spoorweg met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werden ln Oostelijk Cyrenaica Britsche verkenningsafdeelingen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsche ge vechtsvliegtuigen bomtreffers op troepenverblijf plaatsen en vliegveldinstallaties. Zooals reed6 In een extra bericht is modege- deeld, hebben Dultsohe duikbooten op den Atlan tischen Oceaan weer 17 schepen van 02.000 b.r.t. ln totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusver voor de Amerikaansche kust hebben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.900 b.r.t. In totaal. Ter voorzetting van de operaties in de Caralblsohe Zee Is een onze duikbooten de Golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnengedragen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain twee schepen, waaronder een tankscbip, tot zin ken gebracht. In het tijdvak van 11 tot 20 Februari heeft de Britsche luchtmacht 9 9 vliegtuigen verloren, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en ln Noord-Afrika. In denz.elfden tjjd gingen in den strijd tegen Groot Brittannlë 28 eigen vliegtui gen verloren. ZONDAG HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜIIRER. 21 Februari. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: Aan het Oostelijk front zijn talrijke vijande lijke aanvallen afgeslagen. In den centralen sec tor heeft de luchtmacht alleen gisteren meer dan 200 vijandelijke voertuigen vernield'. Andere zware luchtaanvallen waren gericht op spoorwegen, transporttreinen. vliegvelden $n garnizoenen der bolsjewisten. Aan de Oostkust van Engeland hebben gevechts vliegtuigen overdag zware bomtreffers oifeen fa brieksgebouw geplaatst In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. Stuka's hebben schepen en laad- en losinstallaties in de haven van Tobroek gebombardeerd. Jagers deden aanvallen op Britsche gcanotoriseerde colonnes in de streek van Ain el Gazala. Ten oosten van Solloem plaatste een Duitsche duikboot twee treffers op <>en stoomschip en een torpedojager. Een schip van 4000 ton. getorpe deerd by Ras Azzaz, kajweisde. Op vliegvelden op Malta hebben afdeelingen ge v echts vliegers zes Britsche vliegtuigen en ver schillende militaire Installaties i-ernield. De vijand heeft ln den afgeloopen nacht zonder systeem storlngsaanvallen gedaan op West- en Zuid west-Duitschland. Twee Britsohe bommen werpers werden neergeschoten VERDUISTEREN Vin „,5 4ot 842 Maan 23 Febr. op 11.53, 24 Febr. onder 3.03

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1