Haarlems Dagblad Voorloopige uitslag bandenprijsvraag 59e JAARGANG Ne. 18001 XX Uitgave Lourens Coster. Mi). v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bük. Soenda- plein 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hoofdred. IS054. Redactie 10600- Drukkerij 10132. Administratie 10724: 14825. Soendaplein 12230 Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 24 FEBRUARI 1^2 Abonnement per week 8.28. per maand 1,15, per kwartaal 3,12. franco per post 3.73. losse nummers cent. Adverten tie: 1—5 regels ƒ2.10 elke regel meer ƒ0.42. Reclames ƒ0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.72. elke regel meer 0.18. Groentjes 1-3 regels 31 cent. elke regel meer 12 cent bij contante betaling. Ei van Columbus niet gevonden. Practische proeven zullen over uitvoerbaarheid beslissen. W aarscliuwing 's GRAVENHAGE, 24 Februari. He departe ment van financiën waarschuwt het publiek om geldstukken, welke door inkervingen of anders zins verminkt of veranderd zijn, aan te nemen, daar men zich bij het in het bezit hebben van zulke wardelooze geldstukken, aan ernstige moei lijkheden blootstelt. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 22 tot en met 28 Februari: Verleden jaar Augustus heeft het Centraal bureau voor Industrialisatie in Den Haag een prijsvraag uitgeschreven naar een nieuwen rijwielband ter vervanging van den schaarsch geworden rubber band. In verrassend grooten getale hebben beroeps- zoowel als amafeur technici aan dezen oproep gevolg gegeven. Bijna 2000 inzendingen zijn ontvangen. Thans is de jury. die de niet eenvoudige taak had zich door dezen berg heen te worstelen, tot zekere be slissingen gekomen. Zij heeft dit gedaan na grondige be studeering van alle voorstellen. Elke gedachte, die zij te gen kwam heeft zij nauwkeurig overwogen, ook al was het principe weinig of onpractlsch uitgewerkt, omdat altijd de mogelijkheid bestond met verbetering van enkele details een bruikbare constructie te verkrijgen. Er bestond een stille hoop, dat uit den stapel brieven een verlossende gedachte te voorschijn zou komen voor een band, die zoo mogelijk nog beter zou voldoen dan een luchtband. Heinas. het el van Columbus is niet gevonden. Tot een al te groot pessimisme behoeft alt evenwel niet te stemmen, want dat resultaten mogelijk zijn, zij het dan ook slechts beschei den resultaten, hebben de oplossingen buiten twijfel ge steld. De weersomstandigheden der laatste weken hebben ver hinderd dat op de juiste wije met de voor bekroning in aanmerking komende voorstellen proeven in de praktijk konden worden genomen. In deze omstandigheden heeft de jury aanleiding ge vonden, slechts tot een voorloopige en nog niet tot de definitieve uitspraak over te gaan. En wel in dier voege, dat zij alleen heeft vastgesteld, welke van de inzenders een prijs zullen ontvangen, maar nog niet aan wien van deze uitverkorenen de eerste, de tweede of een volgende prijs zal worden toegekend. 'Over deze volgorde wordt later na de tractijkproeven. beslist. Men houde derhalve scherp in het oog. dat de bekroning door de jury thans nog slechts beteekent. dat zij de gedachte van het ontwerp levensvatbaar vindt maar niet'tevens inhoudt, dat zulk een band, aan alle elschen van de praktijk zal voldoen. Tegen vallers, welke niet aan hef principe doch aan uitvoerlngs- moeilijkheden moeten worden toegeschreven, konden nog niet worden uitgesloten. Evenmin beteekent het toekennen van een prijs, dat de band in grooten omvang zal kunnen worden vervaardigd. De beslissing over de vraag of de voor massale productie vereischte grondstoffen beschikbaar kunnen worden gesteld, ligt in handen van de desbetref fende rijksbureuax. DE PRIJSWINNAARS. Uit hoofde van de goede giondgedachte zijn de volgen de inzendingen vermeld in willekeurige volgorde, onder de prijswinnaars gerangschikt: de inzendingen onder de motto's Libra. Flexifix. Gertro en Stark. Voorts kwam het voor, dat meer dan een inzender een zelfde constructie- wijze. die een prijs waardig werd gekeurd, hebben inge zonden. Zij zullen derhalve hu» prijs met elkaar moeten deelen. Dit is het geval met de volgende drie paren van Inzenders, wier motto's lulden: Zwartsluis en Bloemen- daal, Veerrond en Kurvenas, Ressort en Apeldoorn. Ver volgens is wegens keurige verzorging een troostprijs toe gekend aan de inzending onder het motto „Ook voor na den Oorlog", waaronder een in leer gebonden boekje schuil gaat. waarin talrijke methoden worden aangegeven, zeer zorgvuldig geschetst en met toelichtingen Moor ge- teekende letters. Voor bekroning leenden de gedachten zich niet, de groote moeite, die deze inzender zich heeft getroost, mocht echter niet onbeloond blijven. Den inzenders wordt verzocht hun namen aan het Cen- tiaal instituut voor Industrialisatie bekend te maken. Over de wijze, waarop de bekroonde inzenders het bóindenpro- bleem hebben opgelost, kan nog niets worden medege deeld, daar het C. I. V. I. ontwerpen in verband met oc- trooikwesties onder geheimhouding in ontvangst heeft ge nomen en dus slechts na overleg met de prijswinnaars tot publicatie zou kunnen overgaan. De taak der jury is nog niet afgeloopen. Op haar werk programma staan nu nog het laten verrichten van prae- tïikproeven welke in samenwerking met den A. N. W. B zullen plaats vinden, het doen van de definitieve uitspraak, waarbij de juiste volgorde der prijswinnaars zal worden vastgesteld en de beoordeellhg van een aantal inzendingen, u e buiten mededinging aan de jury zó" voorgelegd. Na- durkkelijk zij vermrid, dat correspondentie met inzenders over den uitslag niet tot de taak der jury behoort. Distributie van rijwielbanden Alle aanvragen voor de maand Februari geannuleerd 's GRAVENHAGE 23 Februari.. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid, en scheep vaart maakt bekend, dat de distributiedien^len gedurende de maand .Februari geen bonnen voor rijwielbanden afge ven. Alle aanvragen, welke voor de maand Februari zijn Ingediend, zijn vervallen verklaard, zoodat betrokkenen in Maait wederom bij de distributiediensten een nieuw aanvraagformulier moeten indienen. Belasting betalen op de Postkantoren Een maatregel die succes had Indertijd werd er en niet zonder reden geklaagd over het feit dat elk die een vordering van den Fiscus betalen moest op het belasting kantoor lang, soms zelfs zeer lang moest wachten. Eenige jaren geleden werd, om dit ongerief zooveel mogelijk te beperken, bepaald, dat men voortaan ook aan de Postkantoren belasting kon be talen. Daar is het meestal minder druk aan de loketten. Het is een goede maatregel gebleken, want in het laatst verschenen jaarverslag der gemeente Haar lem lezen wij dat in een jaar hier ter stede niet minder dan 269.809 belastingbetalingen aan de postkantoren plaats hadden. Hoeveel uren wachten zal daarmee den Haar lemmers bespaard zijn? Uitreiking inlegvellen te Haarlem MORGEN DE LETTERS X EN Z. Voor de uitreiking van de inlegvellen voor de distri butiestamkaart is het morgen Woensdag, de beurt aan de letters X en Z. Bovendien kunnen degenen, •die tot heden verzuimden de inlegvellen af te halen, zulks alsnog op dezen dag doen. Bon dertien van de reservekaart dient te worden ingeleverd. Haarlemsche Politierechter. HARDE WOORDEN. „Ik had eigenlijk gevangenisstraf voor u in petto", zei de Officier, tegen den verdachte, die leelijke dingen had gezegd tegen een controleur van de Land- bouwcrisiswet, „maar omdat u het nu eerlijk toegeeft wil ik nog met een geldboete van f 20 volstaan'' Controleurs van Landbouwcrisiswetten zijn op de boerderijen nu eenmaal waarom elkaar de waar heid te verbloemen? geen graag geziene gasten. Dat be hoeft echter nog geen aanleiding te zijn een fiksche scheldpartij op touw te zetten en dat had de öachte, een boer aan den Schalkwijkerweg, wèl ge daan. Het ging om „zwarte" melk. die van deze boer derij afkomstig zou zijn geweest. Bij het onderzoek door de crisisambtenaren, was het eene woord op het andere gevolgd en tenslotte hadden de ambtenaren proces-verbaal opgemaakt. „En zeer terecht", zei de Officier, „als ik er van ge weten had, had ik u meteen voor me laten brengen. U moet 'ns goed bedenken, dat die menschen ook alleen maar hun plicht doen". Nou dat wilde de verefcehte, die aanvankelijk nog wat tegengestribbeld had. wel aannemen. Zelfs was hij bereid zijn verontschuldiging aan te bieden en dat maakte zoo'n goeden indruk op den rechter, dat de boete werd verlaagd tot 15 gulden. Waar de ..zwarte" melk intusschen werkelijk daan is gekomen werd niet verteld. En dit probleem vormde toch" den oorsprong van de Onvriendelijkheden. Zoo ziet men alweer: beter tapte dan „zwarte" melk. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. Fransche taal en lett. mej. L. Raptsehinsky; doet. ex. geneeskunde mej. L. Lobach, mej. F. H. Berends, mej. M. A. v. Nieuwland en de heeren P. J. M. Witten- burg en F. M. M. v. d. Hoeven. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Maandag 23 Februari te pl.m. 5-45 uur n.m. is op het Staten Bolwerk te Haarlem een wielrijder aan gereden door een vrachtauto, tengevolge waarvan de wielrijder viel en een gebroken enkel opliep. Aan hen die van dit ongeval getuige zijn geweest, wordt verzocht, zich tot het geven van inlichtingen melden aan het Bureau van Politie, Smedestraat VERDUISTEREN van 19.08 tot 8.37 Maan 24 Febr. op 13.03, 25 Febr. onder 4.54 Zweminrichtingen moeten vergunning aanvragen De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft bij uitvoeringsbesluit een reeks van voor schriften gegeven ten aanzien van openbare zweminrich tingen, onverschillig of zij voor het publiek in het alge meen dan wel alleen voor leden van vereenigingen toe gankelijk zijn Krachtens dit besluit, dat onmiddellijk in werking treedt, is de oprichting of voor het gebruik open stellen van een zweminrichting voortaan slechts toegelaten na verkregen vergunning. De secretaris-generaal van sociale zaken zal voor het ver- leenen van vergunningen nadere voorschriftenvaststel len. Aan een vergunning kunnen, in het belang van den hygienischen toestand van de zweminrichting en ter wille van de veiligheid bij het zwemmen voorwaarden worden verbonden. Ook kan de vergunning op ieder tijdstip wor den ingetrokken. Een vergunning wordt eerst verleend nadat de pha'rmaceutische inspecteur dei^volksgezondheld advies heeft uitgebracht over het oprichtingsplan, of; wan neer het een reeds bestaande inrichting betreft, over den toestand, waarin deze ztch bevindt. Indien de hygiënische toestand van een zweminrichting, te w'enschen overlaat, kan de burgemeester of. indien het een gemeentelijke inrichting geldt, het toezicht houdende hoogere orgaan, het treffen van een of meer maatregelen voorschrijven. j Tegen de op grond van deze bepalingen genomen be slissingen staat gedurende 30 dagen beroep open. Over treders kunnen met een geldboete worden gestraft. Post en Telegraaf in Haarlem en omgeving Een bedrijf met grooten omzet De Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoren vormen een bedrijf waar zeer veel omgaat. Tot het ressort van het P.T T.-kantoor te Haarlem behooren ook de bijkantoren van Aerdenhout, Bloe- mendaal. Heemstede. Overveen, de hulppostkantoren in Bennebroek, Santpoort, Spaarndam 'en Vogelen zang. Volgens het laatste jaarverslag was de geldelijke omzet van het P.T.T.-bedrijf in Haarlem en omstre ken wat de afdeeling Post en Telegrafie betreft, dus met uitzondering van de Telefoon, niet minder dan f 135.408.279.47. De opbrengst van den verkoop van postwaarden was daarvan slechts een „klein" bedrag, namelijk niet meer dan f 2.044.406. Onder het totaalbedrag zijn wel begrepen 269.809 betalingen voor belasting. Voorts inde de post jiiet minder dan 438.447 kwitan ties, 227.882 werden te Haarlem ter invordering aan geboden, terwijl er 210.565 van elders kwamen die de Haarlemmers moesten betalen. 114.046 postwissels werden verstuurd, waartegenover staat dat 137.130 postwissels door bewoners van Haar lem en omstreken ontvangen werden. Als de bedragen van de in- en uitgaande kwitanties en postwissels dus ongeveer gelijk waren zijn de Haar lemmers wat rijker geworden! Daartegenover staat evenwel dat er slechts -204.667 uitbetalingen van den Postchèque- en Girodienst waren tegenover 439.100 stortingen. Aan de Rijkspostspaarbank werden 54526 inlagen geboekt, waartegenover staan 111.959 terugbetalingen. Voor de Rijksverzekeringsbank hadden 34.735 beta lingen plaats en voor de Invaliditeits- en Ouderdoms wet 91.272. De financiën van de afdeeling Telefoon zijn onder den totaalomzet niet begrepen. JHR. IR. B. W. F. VAN RIEMSDIJK OVERLEDEN Oud-hoofddirecteur van het Rijksmuseum® te Amsterdam. AMSTERDAM, 23 Februari. In den leeftijd Van 91 jaar is vannacht te zijnen huize in Amstëi'T dam na een ongesteldheid van enkele weken over leden jhr. ir. B. W. F. van Riemsdijk, oud-hoofd directeur van het Rijksmuseüm te Amsterdam. De begrafenis zal Donderdag a.^. geschieden om 12 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. "Jhr. ir. van Riemsdijk werd iit 1888 onderdirec teur van het museum voor geschiedenis en kunst te Amsterdam. Acht jaar later volgde zijn benoeming tot directeur en in 1897 werd hij hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. In 1901 werd hij tevens directeur van de afdeeling schilderijen van dit museum. Hij bleef in deze beide functies tot 1920, toen hij op zeventigjarigen leeftijd werd ge- pensionneerd. Van 1920 tot 1929 maakte hij als lid deel uit van de rijksmonumentencommissie. Van. het Prinsenhof te Delft was hij van 1888 tot 1929 beheerder. Voorts was de overledene bestuurslid van den Ned. Oudheidkundigen Bond, lid van de redactie van „Eigen Haard" en lid van het hoofd bestuur van het Ned. Bijbelgenootschap. 07 Boter 07 Vet Boter Vet Dc cursus voor hoefsmid (rijksdiploma) te Hoofd dorp. Ken leerling: krijgt les ill liet bijvijlen Aan' de hoef. (fótp Stevens; 10A Brood 4 rants. 10B Brood Yt rants. 1 OA Vleesch 1 rants, 10B Vl.waren Vi. rants. 10A Aardappelen Ivf K.G. 10B Aardappelen K.G. Van 15 Februari tot en met 21 09A Aardappelen K.G. 09B Aardappelen V2 K.G. 22 Febr. tot e» met 2t Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. 14 Algemeen 250 gr. 215 500 gr. 1 rants. 11D, 12D res. 250 gr. 225 Algemeen 250 gr. 250 gr. 100 gr. 216-220 100 gr. 10A-13A Medk I 3)4 L. 10B-13B Melk I 13^ L. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Februari Aardappelen Aardappelen Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk lonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 21 Maart (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag'28 Februari 1942) 10 Februari tot en met 27 Februari: 125 gr. 125 gr. 125 gr. Boter Botft- of margarine Boter Boter zonder reductie of margarine Vn.il 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet Inleveren tot en met 2S Februari. Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Dagorder van den directeur-generaal van Winterhulp Nederland Landgenooten, Juist in dezen tijd, nu de winter ons terdege laat voelen, wat koude werkelijk beteekent, spreekt de nood van onze behoeftige landgenooten wellicht ster ker tot u dan ooit het geval was. Het is verblijdend dat juist in dezen tijd, nu tal van landgenooten verstoken zijn van warmte en het meest noodzakelijke voedsel, Winterhulp Nederland op zoo veel plaatsen kan ingrijpen, dank zij den inzet van duizenden vrijwillige medewerkers, jongeren en oude ren, die ondanks de weersomstandigheden er op uit trekken om hulp te verleenen, daar waar het noo- dig is. Deze vrijwillige medewerkers hebben het begrip gemeenschapszin tot werkelijkheid gemaakt en ik doe een dringend beroep op hen om onvermoeid door te gaan en zich met alle krachten in te zetten. Doch verder zou ik allen, die nu nog aarzelend aan den kant staan willen vragen om te beslissen. Be slissen om zich mede in de gelederen te scharen van ons groote W.H.N.-corps, dat reeds in staat was tien duizenden en nog eens tienduizenden in den lande te helpen. Op 27 en 28 Februari zal wederom een straatcollecte worden gehouden, een collecte waarbij de beeltenissen van groote mannen uit onze historie zullen worden verkocht. Laat de herinnering aan hen u de beslis sing gemakkelijk maken. Zij hebben niet gepraat, maar gedaan. Maak hen niet beschaamd. Doe zooals zij en zet u in voor uw volk. Twee mogelijkheden staan voor u open. Offert. Of fert, omdat tienduizenden wachten en ook van uw be slissing afhankelijk zijn. Meldt u als collectant of collectrice om anderen het offeren mogelijk te ma ken. Doch het best dient ge uw volk door geld en tijd ter beschikking te stellen. Offert en meldt u, opdat ons devies op 27 en 28 Februari bewaarheid worde: „Voor het volk, door het vulk". Den Haag, 23 Februari. PIEK. Jo Vincent en George Robert „Meestercyclus" Maandagavond. Eerste concert van den door het Concertbureau Alphenaar georganiseerden „meestercyclus". Om half acht is de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, reeds grootendeels gevuld en nog houdt ue men- schenstroom aan. Pas een kwartier later kan het concert beginnen. George Robert openi met het groote Praeludium in b. kl. t„ een der orgelwerken uit Bach's laatste Leipziger periode: volrijpe kunst, die de organist overeenkomstig haar aard vertolkt. In breede, duidelijke lijnen brengt hij ze ten gehoore. Dan verschijnt onze eerste sopraanzangeres, evenals zooeven haar partner hartelijk verwelkomd, op het podium. Zij Zingt Lully, Buononcini, Bach en Handel, haar prachtige, sonore slem vult de ruimte met een weelde vah klank. De acoustiek der geheel ge vulde groote - zaal houdt het haast ideale midden tusschen de te droge van den Stadsschouwburg en de al te sterk resoneerende der Groote Kerk. Het beroemde Largo van Handel sluit in betoove- rende pracht de eerste reeks van vier gezangen, maar nog niet de eerste helft van den avond: een orgelwerk uit lateren tijd en in lateren stijl, doch nauwelijks minder beroemd, Franck's 3de Choral doet dit. Uit het quasi-improviseerende begin maakt de koraalmelodie zich los en als het mid dendeel in A gr. t. aanvangt zingt het orgel en ondergaat de hoorder een impressie van schoonheid en devotie, die het gemoed vol maakt. We zien in gedachte den Franschen meester op de orgelbank der Sainte-Clotilde zitten, waar zijn vereerders in stille aandacht ?ijn door Goddelijken adem in gegeven improvisaties beluisteren. Ook op het terrein van het Lied heeft Franck schoons gewrocht. Welk een mooie stijgende lijn in de harmonieën van „Les cloches du soir"! Toch: voor verklanking der begeleiding door het orgel leent dit werk zich niet bij uitstek. Beter ging dit met het uiterst fijne „Lied". Met deze zangen begon de tweede helft, met Chausson's „Oraison", moderner maar niet minder mooi vervolgde Jo Vincent deze kleine reeks, die door het sombere „La Caravane" besloten werd. Van dit laatste lied mishaagt ons het naspel dat den indruk van den grootendeels op één toon gezongen laatsten regel door verzoeting vermindert. In het „Choral varié" van Duruflé, een drietal gevarieerde klankfantasieën en finale, liet George Robert ons van den rijkdom van het orgel der Gem. Concertzaal genieten. Daarna besloot Jo Vincent het concert met 3 liederen van Rud. Men gelberg: onmoderne, maar eenvoudige en mooie liederen, waarvan het derde „Het Leven", weer gewpldig insloeg. Als toegift schonk zij Zweers' „Waar werd oprechter trouw" uit de „Gijsbrecht van Amstel"-muzïek. Langdurige bijval loonde de erkentelijkheid van het auditorium. Dit eerste concert van den Cyclus was een vol ledig succes. K. DE JONG. Lahat door de Japanners bezet. Belangrijk spoorwegknooppunt op Sumatra. TOKIO. 23 Februari (D.N.B.) Tijdens hun snellen opmarsch hebben de Japansche strijd krachten, die van Palembang in Zuidelijke rich ting oprukten, Zondagavond Lahat, een strategisch belangrijk spooi;wegknooppunt in het binnenland van Sumatra bêzct. Lahat ligt op ongeveer 180 K.M. afstand van Palembang. Rangoon ernstig bedreigd. Hevige slag op 100 k.m. van deze stad. BERN, 23 Februari. (D.N.B.) Verwacht kan worden dat Rangoon zal vallen. zOo ,meld'. „Ex change Telegraph" van daar. De geallieerden trekken zich thans onder zware en bloedige ach terhoede-gevechten terug op de stellingen van de rivier de Sittang die de laatste verdedigingslinie voor Rangoon vormt. Zaterdagavond is het tot een verbitterden slag pp ongeveer 100 K.M. ten Noordoosten van Ran goon gekomen, die van beide zijden met uiterste krachtsinspanning gevoerd wordt. Batavia verwijt Engeland gebrekkige voorbereiding Dr. van Mook verlangt een energieke ^offensieve tactiek in Oost-Azië SJANGHAI, 23 Februari (A.N.P.) Tijdens zijn oponthoud in de Australische stad Sydney heeft de Nederlandsch-Indische luitenant-gouverneur-gene raal dr. van Mook een energieke offensieve tactiek in Oost-Azië geëischt. Deze eisch van Van Mook wordt beschouwd als een symptoom van de steeds grootere wrijvingen tusschen Nederlandsch-Indische en Engelsche kringen in Oost-Azië. In Batavia wordt scherpe critiek geoefend op het falen van de strategie van het Imperium. Men wijt dit falen aan gebrekkige voorbereiding door en ge mis aan initiatief bij de verantwoordelijke perso nen. Thans, nu Batavia onmiddellijk bedreigd wordt, eischt Nederlandsch-Indië nog krachtiger dan voor heen een stem in het kapittel bij alle belangrijke militaire beslissingen. Dr. van Mook oefende scherpe critiek op het in stellen van verschillende oppercommando's eiv oor logsraden ln Oost-Azië en in het gebied van den Stillen Oceaan, vooral daar het werkingsgebied en de competentie van deze lichamen buitengewoon onduidelijk zijn omschreven. Dr. van Mook noem de het ongehoord dat men in een oogenblik van het grootste gevaar voor Nederlandsch-Indië en Australië zijn tijd moet verdoen met dergelijke strijdvragen. iKAART_VAN pklx* Nn de bezet ring vnn Pa lembang;' zijn de Japan sclie nuiHne-oenhedeii iK-f-onnen landingen uit te voeren <>p hot eiland Ranka. (De eartogxafi- sohe «aam van Ranka is Banska). De hoofdplaat- I 'angkalplnanjf a Ism ede Muntok is bezet. Het eiland telt 305.4,12 wooers en bezit een grooten rijkdom aan tin en bauxiet. De Inheem- -che bevolkingen van Banka en Billiton zijn Maleiers en zijn dezelf den nis van de residen tie Palembang. Ken -Ja pansehe landing op Ril iiton is op til. Rilliton i- eveneens bekend om zijn (inexploitatie en telt 73.409 inwoners. De hoofdstad ls Taudjoeng- pandan. Duitschland strijdt poor Europa. Vergeefsche aanvallen der bolsje wisten .in verscheidene sectoren. ■V. Britsch convooi in de Middellandsche Zee vernietigd. Hoofdkwartier van den Führcr. 23 Februari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten herhaalde de vijand in ver scheidene sectoren van het front zijn vergeef sche aanvallen, waarbij zijn strijdkrachten mee- doogenloos in den strijd werden geworpen cn zware verliezen leden. Bij luchtaanvallen in net Donetzgebied en in bet Noordelijk deel van het Oostelijk front werden 26 treinen der Bolsje wisten zwaar getroffen. De vijand verloor gis teren aan het Oostelijke front 44 vliegtuigen. In het tijdvak'van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan het Oostelijke front 56.806 ge vangenen binnengebracht. Dc bloedige verhezen van den vijand bedragen een veelvoud van, dit aantal gevangenen. In denzelfden tijd werden 96 J pantserwagens, 178Ö kandhnen en meer dan 8000 voertuigen van allerlei aard buitgemaakt of ver nield. Verder werden nog talrijke pantserwagens, kanonnen, trein enz. door luchtaanvallen achter het vijandelijke front vernield. De bolsjewistische luchtmacht verloor in denzelfden tijd 699 vlieg* tuigen in luchtgevechten. 159 door luchtafweerge schut en 331 door vernietiging op den grond. Tegenover dit verlies van 1.189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127-'Duitsqie vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van verkennings- afdeelingen in het gebied van El Mekih. Italiaan- sche jagers vielen met groot succes een vijande lijk vliegveld in het Oostelijk deel van Cyre- naïca aan en vernielden daarbij 15 Britsche vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag bij herhaalde stoutmoedige aanvallen ondanks krachtige afweer van jagers en lucht doelgeschut een door torpedojagers beschermd Britsch convooi in het zeegebied ten noorden van Sidi Barrani. Zij brachten 2 vrachtschepen v*i 16.000 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden ook het derde schip van het convooi door bom- voltreffers zoo zwaar dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliegvelden, als mede werfinstallaties ën scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche gevechtsvliegers met succes gebombarderd. De Britsche luchtmacht drong in den afge loopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsjhe kustgebied binnen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Duitsche in fanterie srrijpl in. De ring om Sebastopol wordt nau wer. Vijan delijk ar tillerie vuur dwingt de man schappen terzijde van dbn weg dekking tci zoeken. Transattan tic-Recla. P.K.Wober 4Ï_ Kustplaais in Californië gebombardeerd. STOCKHOLM, 24 Februari. (A.!(A) De Britsche Nieuwsdienst publiceert heu bericht dat een kustplaats in Californië is gebombardeerd. Er zouden ten jninste 25 granaten zijn afgevuurd. Strijd op Luzon is geëindigd Mededeeling van het Amerikaansche ministerie van oorlog LISSABON. 23 Februari. (A.N.P.) Naar Reu-, ter uit Washington meldt, heeft het Amerikaan sche ministerie van oorlog bekend gemaakt dat de strijd op het Philippijnsche eiland Luzon overal geëindigd is Radiorede van Roosevelt STOCKHOLM, 23 Februari. (D.N.B.) Roosevelt heeft Maandagavond in een radiorede, naar de Brit sche Nieuwsdienst meldt, o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende - stroom van ons bewapenlngsmate- rtaal een duidelijke superioriteit heeft gegeven, moe ten wij er aan vast houden onze vijanden te allen tijd en overal te verslaan, waar wij ze aantreffen, ook al moeten wij wellicht een zekeren tijd terrein opgeven Op het oogenblik", aldus Roosevelt., eischen wij een zware schatting van onze vijanden De president zcide vervolgens: „Wij en niet onze vijand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. jj'ij zullen laatste slagen winnen en definitief vrede maken". Wanneer de Ver. Stalen met een zoodanige eenvou dige politiek zouden ophouden, nl. de Noord-Atlanti sche ravitailleerings lijnen naar Engeland en Rusland te beschermen aldus Roosevelt, dan zouden zij er toe bijdragen, „het schitterende Russische tegenoffen sief" tegen de Duitschers te doen mislukken. Zij zou den Engeland berooven van een belangrijk deel var zijn ganvoer van levensmiddelen en oorlogstuig. On danks den grooten afstand en de moeilijke transport omstandigheden zijn reeds, aldus de president, een groot aantal bommenwerpers en andere vliegtuigen der Ver. Staten met Amerikaansche bemanningen thans in dagelijksch gevechtscontact met den vijand in het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan. Duizenden man Amerikaansche troepen bevinden zich thans in dit gebied. De oorlog tegen Japan moet gewonnen worden door een slijtageproces. De laatste twee maan den is er niets gebeurd, dat den Ver. Staten aanlei ding zou moeten geven om deze fundamenteele stra tegie aan een herziening te onderwerpen. Roosevelt beweerde vervolgens, dat de consequenties van den aanval op Pearl Harbour, al waren ze „ernstig ge noeg", sterk overdreven zijn. Hel aantal der in Pearl Harbour op 7 December gedoode officieren en man schappen bedr#eg 2340 en het aantal gewondesi 946. Van alle in Pearl Harbour gestationneerde schepen zijn. volgens de gegevens van Roosevelt, slechts drie buiten dienst gesteld. Tenslotte verklaarde Roosevelt: „Nooit tevoren hebben wij zoo weinig tijd gehad, waarin zooveel te doen is". Extra bericht van het Duitsche opperbeve' Wederom acht schepen getorpedeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben van convooien op den Atlantischen Oceaan en voor dc Amerikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 63.000 ton, waaronder vijf tankschepen, tot zinken gebracht." Overwint toch die schroom blijft niet langer dralen Geeft U op als collectant En gaat een W.H.N.-bus halen. Het Italiadfische weermachtsbericht Stoutmoedige aanval op Britsch vliegveld in Cyrenaïca. ROME. 23 Februari (Stefani). Het Italmansche weermachtbericht luidt als volgt: Pa trouil lege vechten in de omgeving van Mekili. Een onzer formaties jachtvliegtuigen onder be vel van kapitein Dante Ocarso heeft een stout- moedigen aanval gedaan op de startbanen van het vliegveld Acroma in Oost-Cyrenaïea, waar 15 toe stellen stonden. Tijdens verscheiden aanvallen met machinegeweren werden alle machines vernield, barakken en auto's in brand geschoten en troepen getroffen en op de vlucht gedreven. Onze vlieg tuigen keerden alle terug. Duitsche vliegtuigen hebben in den strijd drie toestellen neergeschoten en een vierde op den grond vernield. Twee vijandelijke Jtoopvaarders, een groot cn een middenslag, werden in het Oostelijk deel .der Middellandsche Zee gebombardeerd en in den grond geboord. Doelen op Malta werden herhaal delijk intensief gebombardeerd door krachtige for maties der Duitsche luchtmacht, die bovendien op den grond zes Engelsche toestellen in brand scho ten. VOORZITTER BRITSCHE CONSERVATIEVE PARTIJ TREEDT AF. GENèVE, 24 Febr. (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld heeft de voorzitter der Britsche Con servatieve partij, Sir Douglas Hacking, Churchill ver wittigd dat hij afstand doet van zijn ambt. Churchill ,heeft van dit ontslag met leedwezen kennis genomen. DE OMDOOPING VAN STRATEN. PLEINEN ENZ. Geen namen ontleend aan den tegenwoordigen lijd. Dezer dagen is gepubliceerd het besluit van den commissaris-generaal van bestuur cn justitie, dat straten, pleinen, publiekrechtelijke lichamen, openbare instellingen enz., die den naam van oen levend lid van het huis Oranje-Nassau dragen, moeten worden omgedoopt. Dc Gemeentenstem meldt thans, dat de commissa ris-generaal op 21 Januari jl. den secretarissen-gene raal van de Nederlandsche departemontcn heeft ge schreven, dat de nieuwe namen van straten, ten, pleinen, bruggen, enz.'niet mogen worden ont leend aan den tegenwoordlgen tijd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1