Haarlem s Dagblad Definitieve afrekening met den tegenstander voorbereid De situatie aan het Oostelijk front. 59e JAARGANG No. 18002 X X Uitgave Lourens Coster, M(j. v. Courant-Uitgaven en Algen», Drukkerü N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bljk. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplcln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 Abonnement per weck 0.26. per maand 1.15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten» tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer #,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer ƒ0,18. Groentjes 1—3 regels 3S cent. elke,jegel meer 12 cent bU contante betaling. Hitler over Duitschland's strijd: Boodschap tof de oude parfijgenooten MüNCHEN, 24 Februari (D.N.B.) De oudste mede strijders van den Führer hebben vandaag^in de feest zaal van het Hofbrauhaus een plechtigheid gehouden ter gelegenheid van het feit dat 22 jaar geleden de N.S.D.A.P. werd opgericht. Op dezen gedenkwaardigen dag had Adolf Hitler voor de eerste maal voor een duizendkoppige menigte de 25 punten van het partij program afgekondigd. De Führer, die dit jaar door de voorbereidingen voor de definitieve afrekening met het bolsjewisme was verhinderd, dezen dag in den kring van zijn oud ste medestrijders door te brengen, had groeten gezon den, welke door gouwleider Wagner werden voorge lezen. Hitier zegt in deze begroetingswoorden o.a.: Voor de eerste maal sedert vele jaren is Ket mij niet mogelijk aan den herinneringsdag van mijn oudste medestrijders deel te nemen. Ik kan echter het hoofd kwartier juist in den tijd. waarin een winter zijn einde nadert, waarvan onze tegenstanders alles hebben gehoopt, niet verlaten. Deze winter zooals er sedert honderd jaar geen is voorgekomen heeft ons reeds eind November 1941 overvallen. Sneeuw en vorst brachten daarmede den in de historie unieken zege vierenden opmarsch der Duitsche weermacht tijdelijk tot staan. Nu hoopten onze tegenstanders het Duitsche leger het lot van den Napoleontischen terugtocht te kunnen doen ondergaan. Die poging is jammerlijk mislukt. Mislukt vooral door de dapperheid en de of fervaardigheid van onze weergalooze mannen, die zij aan zij met onze bondgenooten in de ijzige stormen van December, Januari en Februari even hard stand gehouden hebben als zij tevoren in de gloeiende hitte van Juni, Juli, Augustus en September hun onver gankelijke overwinningen bevochten. Thans, nu de zwaarste koude voorbij is, op de Krim en in het Zui den van Rusland de sneeuw reeds begint te dooien, is het mij niet mogelijk mijn plaats te verlaten, waar de voorbereidingen worden getroffen voor de defini tieve uiteenzetting en afrekening met de samenzwering, die van de bankiershuizen der plutocratische wereld Duitschland strijdt voor Europa. Moermanskspoorweg ernstige schade toegebracht. Branden in de vesting Sebastopol. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Fe bruari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op verschillende plaatsen aan het Oostelijke .front deden formaties van het leger en de lucht macht ook gisteren vijandelijke aanvallen misluk ken. Gevechtsformaties van de luchtmacht zetten de vernieling van bolsjewistische spoorwegen voort. Hierbij werden ten Zuidoosten van hét Ilmenmeer verscheidene transporttreinen vernietigd en deelen van den Moermansk spoorweg zwaar getroffen. Bij nachtelijke aanvallen van -Duitsche gevechts- viiegers op de vesting Sebastopol ontstonden groote branden. In de periode van 20 tot 23 Februari ver loren de bolsjewisten 83 pantserwagens. In Noord-Afrika werden tijdens acties van ver kenningstroepen enkele Britsche gepantserde ver kenningswagens .vernield. Succesvolle luchtaanval len waren gericht op de achterwaartsche verbindin gen en gemotoriseerde colonnes van den vijand. Duitsche jagers schoten ten Oosten van Solloem vier Britsche vliegtuigen neer'. Op'"het eiland Malta %erden vliegveldinstallaties en luchtafweerstellingen overdag en 's nachts met bommen bestookt, Zooals reeds in een extra bericht is medegedeld, hebben Duitsche duikbooten van convooien op den' Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken in houd van 63.000 ton, waaronder vijf tankschepen, tot zinken gebracht. Tijdens het vliegen van enkele Britsche bommen werpers boven de Duitsche Bocht heeft de artillerie der marine op 24 Februari des ochtends vroeg een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Gunstige positie der Duitsche troepen. Het D.N.B. meldt: De door het opperbevel van de weermacht gepubliceerde cijfers over de bolsje wistische verliezen in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari worden te Berlijn het beste bewijs ge acht, wat men moet gelooven van de berichten over z.g. Sovjet-successen der laatste weken. Volgens het eensluidende oordeel van deskun dige waarnemers is de positie aan het Oostelijke front voor de Duitsche legerleiding zoo gunstig, dat zij in de gegeven omstandigheden nauwelijks beter had kunnen zijn. Tot dit oordeel is men in Duitsche kringen gekomen op grond van de volgende feiten: 1. Rapporten der legerleiding aan het front mel den sinds geruimen tijd dat de bolsjewistische af- deelingen, die de Duitsche stellingen probeeren aan te vallen,' vaak een samenraapsel van resten van vroegere regimenten, divisies, ja zelfs legers zijn en dat de Sovjetafdeelingen vaak ten hoogste uit 150 man bestaan. Dezelfde ervarinéen zijn neer gelegd in vele andere verslagen, waarbij de Duit sche legerleiding in het geheel niet over het hoofd ziet, dat den bolsjewieken natuurlijk ook nóg in tacte troepenheden ter beschikking staan. 2. Hieruit vloeit voort dat de door het opperbe vel van de weermacht vermelde cijfers van 56.806 gevangenen, om niet te spreken van het aantal dooden, dat een veelvoud hiervan bedraagt, niet bij benadering in divisies kan worden uitgedrukt Hieruit vloeit echter ook voort dat de sovjet- verliezen inderdaad eiken maatstaf te boven gaan. 3. Naast de verspilling aan menschelijke kracht aan bolsjewistische zijde staat in den zelfden om vang de verspilling aan oorlogsmateriaal. Hoezeer de bolsjewistische legerleiding beducht is voor de uitwerking der superieure Duitsche productie aan oorlogsmateriaal, bewijst het beste haar noodkreet tot de oorlogsindustrie van de Vereenigde Staten en Engeland. Het orgaan van het Sovjetleger „Krasnaja Swesda", maakt wegens gebrek aan pantserwagen^ propaganda voor het gebruik van bereden eenheden tegen de Duitsche gepantserde en gemotoriseerde trdepen. De legerleiding der bolsjewieken kan dus niet meer vervangen wat zij verloren heeft. De eens enorme oorlogsmachine der Sovjet-Unie grijpt terug tot paarden om los te rennen op het ijzer en staal van de Duitschers. In Duitsche militaire kringen beoordeelt men deze erkenning als het eerste openlijk toegegeven teeken van zwakte tegenover de geallieerden. Op deze wijze moet blijkbaar nog een poging in het werk gesteld worden om de naderende militaire catastrofe tegen te houden. Het zoogenaamde sneeuwfront van het Oosten wordt het witte graf der verwachtingen van de tegenstanders van de cn in de eerste plaats van de bolsjewistische «toom wals. tot de gewelven van het Kremlin hetzelfde doel na streeft: uitroeiing der arische volken en menschen. Ons, ouden nationaal-socialisten is deze gemeenschap van Joodsch-kapitalisme en communisme niets vreemd. Zooals in het binnenland van ons land voor en na den eersten wereldoorlog, zijn het ook thans alleen Joden en steeds weer Joden die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de volkenvervreemding. Er be staat echter één onderscheid, wanneer wij den wereld- strijd van thans vergelijken met het einde van den oorlog der jaren 1914'1918. In 1919 waren wij, natio naal-socialisten een klein groepje overtuigden, die den internationalen vijand der menschheid niet slechts zagen, doch ook bestreden. Thans hebben de gedachten van onze nationaal-socialistische en die der fascisti sche revolutie groote en geweldige staten veroverd en mijn voorspelling zal worden vervuld, dat door dezen oorlog niet de arische mensohheid vernield, maar de Jood uitgeroeid zal worden. Wat ook de strijd met zich mede zal brengen, hoe lang hij ook duren mag, dit zal zijn uiteindelijke resultaat zijn. En dan eerst, na het uit den weg ruimen van deze para sieten, zal voor de lijdende wereld een lange tijd van volkenverzoening en daarmede van waren vrede komen. Ik ben derhalve thans meer dan ooit in den geest bij u, mijn oude nationaal-socialisten. Ik ben echter op dezen dag ook persoonlijk nog meer doordrongen van onwankelbaar vertrouwen en het heilige geloof, dat de geweldige strijd, waarin wij ons thans bevin den, en die op 24 Februari 1920 begonnen is in deze zaal, waarin gij thans bijeen zijt, niet anders kan ein digen en niet anders zal eindigen dan onze eigen won derbaarlijke worsteling om de macht in het Duitsche rijk. Zooals in de toenmalige lange jaren de Voorzie nigheid onzen strijd gezegend heeft, zal zij hem ons thans laten winnen. Wat toen een partijprogram was, zijn thans reeds d e thesen van een nieuwe en beter wordende wereld. Banka sinds 18 Februari in Japansch bezif Japanners beheerschen Straat Karimata TOKIO, 24 Febr. (D.N.B.) Naar uit berichten van het front blijkt, is het eiland- Banka reeds de vorige week Woensdag, drie dagen na de Japansche landing, geheel bezet. Eerst werd een vliegveld genomen, dat in de bosschen in het Noordwesten verborgen lag. Daarna werden ondanks de hitte Pangkalan Pinang, Koba en andere belangrijke plaatsen veroverd. De Japanners beheerschen thans Straat Karimata, tus- schen Banka en Borneo. Domei maakt melding van groote successen van een Japansche eskader, dat in Straat Banka opereert. Sedert 17 Februari werden in drie dagen meer dan dertig Britsche en Nederlandsch-Indische schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Meer dan vijfhonderd gevangenen, waaronder de commandant van een for matie Britsche patrouillevaartuigen in Singapore, vie len in Japansche handen. De meeste der vijandelijke schepen waren onderweg van Singapore naar Java of Australië. STRATEGISCH PUNT OP SUMATRA BEZET. Het Japansche hoofdkwartier meldt dat Japansche strijdkrachten in den ochtend van den 20sten Februari de strategisch belangrijke stad Tandjoengkarang op Zuid-Sumatra hebben bezet. Het hoofdkwartier beves tigt voorts dat afdeelingen valschermjagers der ma rine op 20 Februari bij verrassing zijn gedaald in de nabijheid van Koepang op Timor. Een A.N.P.-bericht uit Tokio deelt mede dat. naar pas thans bekend wordt, het aan Japansche landings troepen uit de lucht op 14 Februari gelukt is de kost bare machine-installaties der groote olieraffinaderijen bij Palembang, welke dé tegenstander gepoogd had in brand te steken, te behouden. Aan den strijd om de raffinaderijen werd, behalve door Nederlandsch-In dische troepen, ook deelgenomen door Engelsche en Amerikaansche soldaten. In een door het Zweedsche „Svenska Dagbladet" weergegeven bericht van de „Times" uit Java is het verlies der vliegvelden op Timor voor de geallieerden even ongelukkig als indertijd het verlies van het vliegveld van, Mergui op Malakka. Zonder Mergui is het niet meer mogelijk geweest vliegtuigversterkingen naar Singapore te brengen en even moeilijk is het thans zonder Timor vliegtuigen van Australië naar Java te zenden. Als de Japanners het eiland als vlieg tuig- en vlootsteunpunt gebruiken, hebben zij een ideale basis, zoowel voor aanvallen op Noord-Austra- lië als op de zeeverbindingen tusschen Java en Austra lië. JAPANNERS OP EILAND TEN NOORD OOSTEN VAN TSJANGI. SINGAPORE, 24 Febr. (D.N.B.) Japansche troe pen, die het eiland Singapore van uiteengeslagen resten van Britsche troepen zuiveren, hebben Dins dag 600 Britten op een eiland ten Noordoosten van Tsjangi gevangen genomen. Tegelijkertijd zijn resten van vijandelijke troepen in het Zuidoosten van Johore gevangen. 'AMERIKAANSCHE AANVAL viSRHINDERD. TOKIO. 24 Februari ((D.N.B.) Naar Domei uit be voegde marinekringen verneemt, heeft de Japansche luchtmacht op 20 Februari een vijandelijke poging tot het doen van een aanval op de Japansche mandaats eilanden verhinderd. Een sterk eskader, bestaande uit Amerikaansche kruisers en vliegkampschepen, die uit de richting Hawaii naderde, werd door vliegtuigen ontdekt. De Japansche toestellen vielen onmiddellijk aan en brachten den tegenstander, die naar het Oosten vluchtte, zware schade toe. In marinekringen verklaart men dat deze tweede mislukte poging het voor Washington duidelijk moet hebben gemaakt dat het onmogelijk is Japan aan te vallen. Tevens deelt men mede dat, in tegenstelling tot de Amerikaansche beweringyi, Japan sedert het begin van den oorlog in de Zuidzee geen enkele kruiser en geen enkel vliegkampschip heeft verloren. Er zijn 4 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 22 tot en met 28 Februari 10A Brood 4 rants. Brood of gebak 10B Brood Yt rants. 1 OA Vleesch 1 rants. Vleesch of 10B Vl.warei\ rants. vleeschwaren 10A Aardappelen 13^ K.G. Aardappelen 10B Aardappelen Y K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en mot 28 Februari: 09A Aardappelen 144 K.G. Aardappelen 09B Aardappelen Yi K.G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. ICoffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3% L. Melk 10B-13B Melk I 1^ L. Melk Bonnen. 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 21 Maart (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag "28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 FcWnari: 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot cn met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 t-m. 27 Febmari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Voorts: Petrouleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon' G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandBtof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jhn. t.m 30 April. Japansche torpedobootjagers tot zinken gebracht en 4 beschadigd, met inbegrip van den jager, die op 20 Februari in de Straat van Lombok werd beschadigd. Voorts heeft Japan 2 duikbooten verloren, 2 andere worden vermist. De verliezen aan transportschepen zijn in verhouding tot den omvang der operatifes, buitengewoon klein. De strijd in Birina Britten, na terugtocht aan de Bilinlinie. op nieuwe stellingen achter de Sittang STOCKHOLM, 24 Februari (A.N.P.) In het communiqué van hét hoofdkwartier der Britsche strijdkrachten te Rangoon wordt gezegd, zoo meldt de Engelsphe Nieuwsdienst: Na verscheiden dagen van zware gevechten aan de Bilin-linie hebben onze troepen zich 20 Febru ari teruggetrokken. Den 22sten en in den nanacht van 22 op 23 werden onze troepen, die het brugge- hoofd aan den Oostelijken oever van de riviei de Sittang bezet hielden om den terugtocht van onze troepen te dekken, door versche vijandelijke strijdkrachten in de flank aangevallen. Na felle gevechten leden wii zwr-e verliezen. Onze troepen hebben thans goede stellingen achter de Sittang betrokken. Duikboot beschoot Californische kustplaats Oliebron getroffen STOCKHOLM, 24 Febr. Naar de zender Schenec tady meldt over het bombardement op een kustplaats In Californië, heeft een communiqué van het Ameri kaansche departement van marine bekend gemaakt dat een rechtstreeksche treffer is geplaatst op een oliebron. Volgens verhalen van ooggetuigen werd de beschieting door een duikboot ondernomen. In totaal werden 12 schoten geteld. (D.N.B.) Drie Britsche bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten BERLIJN, 25 Februari (D.N.B.) Een gering aantal Britsche vliegtuigen is in den afgeloopen nacht naar de Duitsche Bocht gevlogen. Voor zoo ver thans bekend, werden drie Britsche bommen werpers door de Duitsche afweer neergeschoten. Permanente raad van driemogendhedenpact bijeen BERLIJN, '24 Febr. (D.N.B.) Onder voorzitterschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, is vandaag de permanente raad van de landen van het driemogendhedenpact te Berlijn voor een speciale conferentie bijeengekomen. Aan de con ferentie werd deelgenomen door ambassadeur Dino Alfieri als vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering, Osjima als vertegenwoordiger van de Ja pansche regeering. Met de vertegenwoordigers van de drie regeeringen waren ook de leiders der verschil lende conmissies van het driemogendhedenpact aan wezig. Sovjetduikboot valt Turksch scliip aan Uit Istanboel verneemt het D.N.B.: Het Turksche motorschip „Tsjanhays", groot 300 b.r.t., zou op weg van Boergas naar Istanboel door een Sovjetduikboot zijn aangevallen en met geschutvuur tot zinken zijn gebracht. Naar gezegd wordt is nog niet bekend of het schip binnen of buiten de Turksche territoriale wate ren is aangevallen. Een officieele bevestiging van bericht is nog niet uitgegeven. fxsiS-f *fï /y t Hoffmann- Stapf Aanslag op bet leven van Von Papen? Ontploffing te Ankara ANKARA, 25 Februari (D.N.B.) Het agent schap Anatolië publiceert het volgende comftiu- niqué: gisteren op 24 Februari om 10.10 uur is op den Boulevard Ataturk tusschen de pleinen Kavak- lidere en Emniyet een bom ontploft. Een man werd hierdoor in 'stukken gereten. Op het genoemde tijd stip heeft men een man de plaats van de ont ploffing zien passeeren. Hii droeg in zijn armen een in een stuk stof gewikkeld voorwerp. Deze man werd in stukken gereten en men gelooft dat het dqgr hem vervoerde voorwerp een bom was. Twee voorbijgaande jonge meisjes liepen ver schillende verwondingen op en de Duitsche ambassadeur Von Papen met echtgenoote, die uit tegenovergestelde richting kwamen en die zich, naar is vastgesteld, op 17 meter afstand van de plaats bevonden, waar de bom ont plofte, werden door den luchtdruk op den grond geworpen. De ambassadeur en zijn echtgenoote stonden ongedeerd op en zetten hun wandeling naar de ambassade voort. De minister van binnenlandsche zaken, -de stad houder van Ankara, het parket en de politie be gaven zich onmiddellijk, naar de plaats de£ on- heils, waar zij een onderzoek instelden. De presi dent der republiek zond de chef van zijn kabinet naar den. ambassadeur om zich op de hoogte te stellen van den gezondheidstoestand van den am bassadeur en diens echtgenoote. Ook de minister- resident zond zijn kabinetschef. De minister van uitenlandsche zaken en de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken begaven zich persoonlijk naar den ambassadeur. Het feit, dat de bom tijdens het passeeren van den ambassadeur en diens echtgenoote tot ont- ?loffing kwam, geeft het parket ernstige aanleiding e denken aan de waarschijnlijkheid dat deze kwaadwillige daad gericht was tegen den persoon van deri ambassadeur. Het onderzoek wordt voort gezet. August von Parseval overleden Constructeur van het halfstijve luchtschip BERLIJN, 23 Febr. (D.N.B.) De bekende lucht vaartpionier prof. dr. ir. August von Parseval is Zon dag te Berlijn, tengevolge van een hartverlamming overleden. August von Parseval, die 81 jaar was, heeft zich onvergankelijke verdiensten verworven op het gebied van het luchtvaartonderzoelc. In tegenstelling tot Zeppelin, die het stijve systeem ontwikkelde, construeerde Von Parseval o.m. het type van het naar hem genaamde halfstijve luchtschip. In 1901 begon hij met den bouw van een voor mili taire doeleinden geschikt luchtschip en op 26 Mei 1906 steeg in Tegel'het eerste Parseval-luchtschip op. Nieuwe burgemeesters benoemd Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 198/40 (vierde ver ordening betr. bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) tezamen met par. 4 art. 1 van verordening no. 3/40 inzake de uitoefening van de regeerlngsbevoegdheden ln Neder land benoemd: den candidaat-notarls J. G. L. Harloff te Doetinchem tot burgemeester van Amersfoort, den secre taris van het arbeidsbureau H. Froonhof te Utrecht tot burgemeester van Baarn en den heer A. N. Th. Nijland te Bunnlk tot burgemeester van Bunnik, Odijk en Werk hoven. Dader van deu roofmoord te Voorburg gearresteerd Volledige bekentenis afgelegd 's GRAVENHAGE, 24 Februari. Dank zij het onvermoeid speuren van de Voorburgsche politie, bevindt de dader van den Donderdag j.l. in den vooravond op de Bilderdijklaan te Voorburg gepleeg- den moord op den 57-jarigen machinezetter C. van der L., zich thans achter slot en grendel. Het is de 28-jarige loswerkman P. L., wonende in de Retief- straat in Den Haag, die heden, na een streng verhoor, een volledige l^kentenis heeft afgelegd. P. L. was Dinsdagochtend om zes uur in zijn wo ning van zijn bed gelicht en naar Voorburg over gebracht, omdat sterke aanwijzingen tegen hem be stonden. De aangehoudene ontkende hardnekkig iets met den moord uitstaande te hebben. De 34-jarige groentehandelaar R., die na het mis drijf den dader staande had gehouden, en die een worsteling met hem heeft gehad, herkende hem echter na confrontatie dadelijk. Bovendien werd bij een huiszoeking in de woning van P. 'L. een slagersmes in een kast verborgen gevonden, met welk mes kennelijk het misdrijf was gepleegd. Het rijwiel van den getuige R., waarop de dader was gevlucht, blijkt door P. L. verkocht te zijn aan iemand in de Jacob Catsstraat in Den Haag. Reeds Vrijdagavond j.l. werd op dit rijwiel beslag ge legd. Na zooveel materiaal, dat tegen den aange houdene werd ingebracht, viel hij tenslotte door de mand. Gebleken is, dat de dader het slachtoffer be halve de portemonnaie die f 3.50 inhield en die de getuige R. dadelijk aan de politie ter hand stelde, nog een bedrag van f 5 aan los geld afhandig had gemaakt, welk bedrag hij aan eenige ver teringen heeft besteed. Kinderen door de koude omgekomen Het Hdbld. meldt, dat in twee gezinnen te Wapenveld twee pas geboren kinderen door de koude om het leven zijn gekomen. Een der kiemen is nog naar een ziekenhuis te Zwolle gebracht, doch dit heeft niet meer mogen baten. Naar het medisch onderzoek heeft uitgewezen, heerschte in beide woningen een zoo age temperatuur, dat het den kleinen noodlottig is geworden. Nederlandsche Boksbond verdubbelde zijn ledeutal De Ned. Boksbond hield Zondag zijn jaarlijksche alge- meene ledenvergadering in het café-restaurant RSche in Den Haag. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. E. v. d. Werff Jr.. werd overgegaan tot be handeling van de agenda Het jaarverslag dat werd goed gekeurd cn bracht de verheugende mededeeling, dat als gevolg van de opheffiing van het boksverbod het leden tal van den bond verdubbelde van'414 tot 1051. De bonds- finaneiën bleken gezond te zijn door de aanwezigheid van een flink batig saldo. De heer B. Bergstroem werd bij acclamatie tot eerelid van den bond benoemd. De kampioenschappen werden vastgesteld op 25 en 26 April te Breda ln het gebouw Concordia waarbij de orga nisatie Is opgedragen aan het zuidelijk district. Het voorstel van de zuidelijke afdeeling „alleen ver- eenigingen met minstens 10 leden kunnen toetreden tot den bond" werd aangenomen. Het jaar 1911 was gunstig voor de N.A.U. Het jaar 1941 zal in de geschiedenis van de Ne derlandsche Athletiek Unie met gouden letters ge boekstaafd wordenj aldus lazen wij in het dezer dagen uitgekomen jaarverslag over 1941 der N.A.U. Er was aandacht voor de athletiek en ongekende activiteit van de athleten en officials. Óndanks het femis aan contact met buitenlandsche athleten heb- en onze uitblinkers over het geheel genomen het nationale peil kunnen handhaven. Het veertigjarig bestaan werd onder de huidige omstandigheden niet gevierd. Het ledental steeg in 1941 van 78 vereeni- gïngen met 2688 leden tot 158 verecnigingen met 5171 leden, dus ongeveer een vermeerdering van 100 pet. Bij de actie voor meer sintelbanen in Neder land wordt op groote schaal medewerking onder vonden van de overheid, waarbij niet alleen de athletiek, doch de geheele Nederlandsche sport ge-, baat zal zijn. Ook de samenwerking met het college van gevolmachtigden voor de sport was uitstekend. Het jaar 1942 biedt vele bemoedigende perspectie ven, o.a. lieten reeds opnieuw tal van clubs en vele leden zich als lid inschrijven. Kinderen die de lagere school verlaten Hoeveel er verder onderwijs ontvangen Gegevens over Haarlem In het laatste jaarverslag over den toestand van het Lager Onderwijs te Haarlem zijn interessante gegevens op te diepen over de vraag wat er met de kinderen gebeurt die het Lager Onderwijs verlaten. Wij kunnen het volgende lijstje samenstellen: Openb. ond. Biiz. ond. Naar het u. 1. 0204 384 H. B. S. of Gymnasium.. 138 159 Centrale school342 Huishoudschool 58 125 Ambachtsschool 61 101 Avondsch: of, andere opl. 11 75 7e klasse herViadld 65 81 "Niet meer leerplichtig.... 118 188 Zonder verdere opleiding ^01 439 Totaal 1198 1552 De statistiek loopt dus over totaal 2750 kinderen. De 306 kinderen die de school verlaten hebben omdat zij niet meer leerplichtig waren hadden niet alle klassen doorloopen. Het is begijpelijk dat zij niet naar een andere school zijn overgegaan. Zij moeten dus geteld worden bij de 640 van de groep die geen verdere opleiding ontvangen. Het totaal van die groep wordt dus 946. Van de 2750 kinderen die de lagere school ver lieten waren er dus 946 (meer dan het derde deel) die met dit onderwijs voor het verdere leven moes ten volstaan. Naar een H. B. S. of een Gymnasium gingen er 297 of 10.8 pCt. Van die 297 waren 171 jongens en 126 meisjes. Het u. 1. o. riep 588 kinderen, wat neerkomt op 21.4 pCt. Uit dit cijfer blijkt dat de u.l.o. scholen van zeer veel belang zijn voor het voortgezette on derwijs. Naar de Ambachtsschool gingen 162 jongens (5.9 pCt.), naar de. Huishoudscholen 182 meisjes (6.7 pCt.). v Naar de Centrale school (7e en 8e leerjaar) gingen 342 kinderen, terwijl er 146 nog eens de 7de klasse herhaalden. Samen waren er dit dus 488 (of 17.7 pCt). In hetzelfde verslag worden cijfers gepubliceerd over het m.u.l.o. Deze strekken zich uit over het openbaar en het bijzonder onderwijs tezamen. Het aantal leerlingen dat de school verliet na de le klasse was 141, na de 2e klasse 110, na de 3e klasse 40 (£1 kregen een diploma) en na de 4e klasse 12. Het aantal leerlingen dat slaagde voor diploma A. was 266 en voor diploma B. 67. Haarlemsclie Orkest Vereeniging Volksconcert Op het programma stonden twee groote werken: Beethoven's 4de Pianoconcert en Berlioz' Svmphonie fantastique, door de pauze van elkaar gescheiden. Op de vertolking van het Pianoconcert volgde een langdurige bijval. De soliste, Liesbeth Vel. die zich reeds bij een vroegere gelegenheid op een H O.V.-con cert als een degelijke pianiste had doen kennen, ver diende dien bijval voorzeker, wijl haar spel technisch goed beheerscht was en gropte uitdrukkingskracht be zat. Door groote en vaak onvoorbereide wisselingen van de tijdmaat bemoeilijkte het echter in het Allegro moderato de samenwerking met het orkest en door een wederzijdsch tekort aan snelle reactie ontstonden meermalen oneenigheden, die verscheidene maten voortduurden. In het Andante en in het Rondo.was het samenspel goed. De groote cadens, die de pianiste in het eerste hoofddeel speelde klonk pianistisch- brillant; al het thematische materiaal kwam er in voor, echter met weinig logischen samenhang of ont wikkeling. De korte cadéns ln het Rondo was rela tief beter. Berlioz' muziek oefende dank zij de uitstekende in terpretatie door Marinus Adam en het orkest, weer haar magische kracht uit. Geniaal is deze muziek, ook zelfs in de weerzinwekkende leelijkheid der dich terlijke voorstelling van het vierde en vijfde deel. Een „hellebreugheliade" heeft Kretsehmar dit laatste ge noemd, daarbij zinspelende op de werken van den schilder BreugKel den Jongere. Ook aan sommige schilderijen van den Brusselaar Wiertz wordt men er door herinnerd. Doch een stuk natuurschildering als in'het Andante vervat is weegt ruimschoots daar tegen op. Het spel van hobo en Engelsche hoorn in dat An dante verdient afzonderlijk met lof vermeld te worden. Een zeer gro«l auditorium was op dit Volksconcert aanwezig. K DE JONG. Kerkeraad of kiescollege Het Kiescollege in de Ned. Herv. Gem. blijft Gisteren waren de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem opgeroepen om te stem men over de vraag, of in de eerstvolgende tien jaren de benoeming van ouderlingen en diakenen en het be roepen van predikanten zou blijven geschieden door de gemeente via het bestaande Kiescollege dan wel uitsluitend door den Kerkeraad. De uitslag van deze verkiezing is, dat 919 stemmen zijn uitgebracht. Daarvan bleken 496 voor het Kies college en 415 voor den Kerkeraad, terwijl 8 stemmen van onwaarde waren. Het Kiescollege blijft dus en de oude toestand is hiermede bestendigd. 25.000.- boete Voor overtreding van de visscherijbeschikking D. van Beelen. bedrijfsleider van een handel maatschap pij ln visscherijartlkelen te IJmulden. had ln het afgeloo pen Jaar aan de visscherijschool In Katwijk opdracht gegeven tot het vervaardigen van netten uit door hem beschikbaar gesteld materiaal. In totaal werden daar voor hem 366.000 M2. netten vervaardigd, waarvan een gedeelte door hem werd verhandeld en de rest ln zijn pakhuis in Umulden werd opgeslagen. Naderhand bleek echter, dat het bedrijf niet was Ingeschreven bij het betreffende rijksbureau en dat dus geen netten vervaardigd noch ver handeld hadden mogen worden. Als gevolg van deze over treding der vlsscherlj-beschikking stond de bedrijfsleider heden voor den eeonomischen rechter terecht. Hij beweer de, dat een Inschrijving niet verplicht was gesteld en dat hij geheel te goeder trouw had gehandeld, hetgeen o.a. moest blijken uit het feit. dat hij geadviseerd had cn zich meteen had opgegeven toen hem achteraf bleek, dat In schrijving wel verplicht was. De officier van justitie was het niet met den verdachte eens. aangezien volgens hem ledereen, die een bedrijf heeft, zich nauwkeurig van de bepalingen betreffende dat bedrijf op de hoogte dient te stellen. De officier eischte een boete van 30.000 gulden, subs, een jaar hechtenis, ln aanmerking nemende, dat bij oplegging van een gevangenisstraf het bedrijf stil zou ko men te liggen, hetgeen ongewenscht zou zijn. Daarom had de officier dan ook last gegeven, de ln beslaggenomen netten en de verschillende stoffen terug te geven om het bedrijf gaande te houden. De verdediger, mr. Jonker, achtte de ten laste gelegde overtreding niet bewezen en vroeg ontslag van rechtsver volging. De economische rechter veroordeelde den be* drljfsleider tot een boete van 25.000 gulden, subs, een Jaar hechtenis. Geen Haarlemsche Sportweek? Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling ln ver band met de bijzondere omstandigheden dit jaar een Haarlemsche Sportweek te houden. Een definitieve beslis sing is echter nog niet genomen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen geneeskunde, dc heeren A. H. Wiebenga, M. L. W. Cordesius, J. Visser en H. J. v. Baarzel: voor doet. economie de heer A. U. W. v. Werven. MEESTER CYCLUS TE HAARLEM. Het eerste concert van deze cyclus is een overwel digend succes geweest. Op het tweede concert van a.s. Maandagavond zal Willem Noske. de jonge Ne derlandsche violist, optreden, aan den vleugel bege leid door Theo v. d. Pas. Uitgevoerd zullen worden werken van Bosmans, Brahms. Dvorék, de Fescb, Mozart en Scarlatescu. VERDUISTEREN van 19 J0 tot 8 35 Maan 25 Febr. op 13.46, 26 Febr. onder 5.43

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1