Haarlem's Dagblad Japansche landingen op Java Zware gevechten in Indische wateren de 59e JAARGANG No. 18005 X X rit;ave Lonrens Coster, M0. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b|Jk. Soenda- pleiD 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Bedactle 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 2 MAART 1942 Abonnement per week per maand ƒ1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3,73, losse nummers cent. Adverten- tlSn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0,72, elke regel meer ƒ0,18. Groentjes 1—3 regeU 30 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Troepen op drie plaatsen aan de Noordkust ontscheept STOCKHOLM. 1 Maart (DNB) Naar dc Brit- sche Nieuwsdienst uit Batavia mededeelt, hebben de Japansche troepen landingen verricht op Java. Omtrent deze landingen wordt van de zijde der geallieerden officieel medegedeeld, aldus de Brit- sche Nieuwsdienst uit Bandoeng dat de Japanners in den nacht van Zaterdag op Zondag op drie plaatsen aan de Noordkust van het eiland geland zijn. Het eerste punt, waar de Japanners aan land zijn gegaan, ligt in de provincie Bantam ten Westen van Batavia, het tweede in de buurt van Indramajoe, ongeveer 200 kilometer ten Oosten van Batavia, en het derde is de stad Rembang, halverwege tusschen Soerabaja en Scraarang. Het Nederlandsch-Indische legerbericht meldt met betrekking tot. de landing der Japanners op Java het volgende: Zaterdagavond zijn vijandelijke afdeelingen bij Ban tam en kort daarop andere Japansche afdeelingen in de baai van Indramajoe aan land gegaan. Laat in den nacht volgde een nieuwe landing van een sterk Ja- pansch expeditiecol ps op ongeveer dertig kilometer ten Oosten van Rembang. In verband met de landing bij Bantam is tijdens een treffen tusschen Japansche en Nederlandsch-Indische zeestrijdkrachten een Neder- iandsch-Indisch oorlogsschip tot zinken gebracht. Aan de afweermaatregelen, die in de streken van de andere landingsgebieden zijn genomen, heeft in het bijzonder de luehtgiacht deelgenomen. Berichten over de aan den gang zijnde gevechten zijn nog niet ontvangen. In het legerbericht wordt voorts nog medegedeeld dat men, daar door de landing der Japanners in de buurt van Tajoe, dat gelegen is in de nabijheid van Rembang, de groote petroleumvelden van Tajoe gevaar liepen, deze nog in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft vernield. De Britsche Berichtendienst deelt nog mede dat de landingstroepen der Japanners, die uit élite manschap pen zouden bestaan, voor operaties te land en ter zee voortreffelijk opgeleid schenen. Zij werden in de lucht door vliegtuigen van het vasteland en klaarblijkelijk ook door vliegtuigen van een vliegtuigmoederschip uit stekend beschermd. De Japansche legervliegtuigen, die tijdens deze landingen in den strijd waren geworpen, waren afkomstig van de bezette vliegvelden op Suma tra, Bali en Borneo. De toestand aan de kust van Java is nog te verward, £an dat men een juist overzicht van den toestand kan hebben. De Japanners hebben voor hun landingen een plaats uitgekozen, waar zich een net van kleine riviertjes Bij hun vlucht vernielden de bolsjewisten dc water leiding: van de stad Charkov. Nu moet de bevolking op do meest primitieve wijze probeeren het benoo- digdo water te bemachtigen. Atlantic-Holland-P.K.Schmidt Van de Ned.-Indische vloot twee kruisers en een torpedojager tot zinken gebracht TOKIO. 1 Maart (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier heeft vandaag om 16.00 uur met betrekking tot de hevige zeegevechten bij Soera baja en Batavia medegedeeld dat Japansche ma rine-eenheden, die in de Nederlandsch-Indische wateren opereerden, in den loop van twee gevech ten met de vereenigde vijandelijke vloten op 27 Februari en Zondagochtend vroeg vijf vijandelijke kruisers, waaronder een groote Amerikaansche kruiser en zes torpedojagers, tot zinken hebben gebracht, alsmede vier andere vijandelijke kruisers zwaar beschadigd hebben. Tijdens het zeegevecht dat bij Soerabaja werd ge leverd en dat plaats had tusschen de avondschemering van 27 Februari en het morgengrauwen van 28 Fe bruari, zijn. volgens de rapporten, die tot hedenoch tend zijn ontvangen, 3 vijandelijke kruisers en zes tor pedojagers tot zinken gebracht, terwijl vier kruisers zwaar beschadigd werden. Bij het andere zeegevecht, dat de „zeeslag bij Batavia'" wordt genoemd en Zon dagochtend werd geleverd, werden een groote Ame rikaansche kruiser en een Australische kruiser tot zinken gebracht. Het resultaat van deze beide zeeslagen is, zoo be sluit het communiqué van het keizerlijke hoofdkwar tier, dat de in de Nederlandsch-Indische wateren ope- teerende Japansche vlooteenheden practisch de hoofd groep van de gecombineerde vijandelijke vloot hebben vernietigd en thans bezig zijn deze wateren van vij andelijke strijdkrachten te zuiveren. Het keizerlijke hoofdkwartifer maakt verder bekend dat vliegtuigen van het Japansche leger bij een aan val op vijandelijke zeestrijdkrachten in Straat Soenda een oorloggschip van 3.000 ton in brand hebben ge schoten en Jwee kruisers, alsmede een torpedojager gebombardeerd en zwaar beschadigd hebben. In een communiqué van de Nederlandsch-Indi sche marine over de zeegevechten bij Java wordt toegegeven, dat een Nederlandsch-Indische torpe dojager en twee Nederlandsch-Indische kruisers door de Japanners tot zinken zijn gebracht, zoo verneemt het A.N.P. uit Stockholm. De kruisers zijn waarschijnlijk door torpedotreffers gezonken. Ten aanzien van de zeeslagen meldt Londen dat de commandanten van de Nederlandsch-Indische oorlogs schepen het bevel hadden „tot hun vernietiging" te strijden. Een speciale correspondent van den Britschen be richtendienst zegt dat op het oogenblik de slag om Java te land, ter zee en in de lucht gevoerd wordt. Ondanks de inspanningen der geallieerde vloot is het den Japanners gelukt ongeveer vijftig transportsche pen aan de Noordelijke kust van Java te brengen. De zeeslag heeft ongeveer 36 uur geduurd. Tijdens dezen slag hebben de geallieerden getracht de Japansche vloot af te weren. en hieraan aansluitende ku^wegen bevinden. Onge twijfeld is het den Japanners gelukt- enkele sectoren van het land te infiltreeren. In het gebied van Bantam, ten Westen van Batavia, waar de Japanners zijn gelqnd, is het land vlak. Hier liggen meest maisvelden met goede verbindingswegen. De Engelsche berichtendienst is van meening dat de Japanners van plan zijn Batavia te omsingelen. Hetzelfde geldt, zoo meent de Britsche berichten dienst verder, voor Soerabaja. 35 mijl van de kust bij Rembang loopt een hoofdverkeersweg en een spoorlijn direct naar Soerabaja. Waarschijnlijk zijn de Japanners voornemens met het oog op hun derde landing in de baai van Indramajoe Java in tweeën te verdeelen. Naar Reuter in een extra bericht uit Bandoeng meldt, zijn de Japanners erin geslaagd ongeveer 50 transport schepen naar Java over te brengen. De ramingen van de op Java gelande Japansche troepen loopen, eveneens volgens Reuter, tusschen eenige duizenden manschap pen en'vier divisies. SOEBANG BEZET. STOCKHOLM 1 Maart (ANP) Uit Bandoeng op Java meldt de Britsche Berichtendienst dat officieel wordt bekend gemaakt dat Soebang, op 40 mijl ten Noordoosten van Bandoeng, in handen der Japanners is. De plaats is bezet door de bij Indramajoe gelande Japanners. Nachtelijke marsch over het ijs op de Zee van Azof Duitsche stoottroepen vielen een steunpunt aan de Kaukasische kust aan Ten aanzien van de in het Duitsche weermachtsbe- richt gemelde actie van Duitsche stoottroepen over de Zee van Azof worden aan het DNB nog de volgende bijzonderheden gemeld: In den nacht van 26 op 27 Februari trokken verschei dene strijdvaardige Duitsche stoottroepen van den Noordelijken oever van de Zee van Azof over het ijs naar de vijandelijke kust aan den Zuidelijken oever dezer zee. Na een moeilijken marsch van 30 KM over het ijs vielen de stoottroepen een op de Kaukasische kust gelegen vijandelijk steunpunt aan. De door den stoutmoedigen aanval volkomen verraste bolsjewieken trokken zich in een voor de verdediging speciaal ge bouwd blokhuis terug. Hun felle afweer baatte echter niet. Ook de laatste tegenstand van de bolsjewieken werd gebroken en het steunpunt met zijn geheele be zetting werd verpietigd. Na hun actie met succes ten uitvoer te hebben gelegd trokken de stoottroepen over het ijs terug en keerden zonder verliezen op hun uit gangspunt terug. Om deze prestatie ten volle te waar deuren moet men voor oogen houden dat alleen reeds de nachtelijke marsch van 60 K.M. over het ijs een buitengewone verrichting is. De toegevroren opper vlakte van de Zee van Azof is geen gladde vlakte, maar overdekt met ijsblokken en sneeuwhoopen en daardoor zeer moeilijk begaanbaar. Sonates voor piano en viool te Haarlem Het is opmerkelijk hoe de beoefening en de belang stelling voor een der edelste afdeelingen der muziek literatuur. die der kamermuziek, in de laatste jaren gegroeid zijn. De sonatenmiddag het uitstapje op het gebied der Paganini-virtuositeit negfeerend mogen we deze benaming wel gebruiken van Magyar en Schouwman in den Stadsschouwburg was nog geen week geleden, toen er een sonatenavond in het gebouw der Haarl. Jongemannenveteeniging gegeven werd; daags daarna volgde een sonatenmiddag in de boven zaal van het Gem. Concertgebouw. Hoeveel schoons is er op die drie concerten te hooren geweest! Porpora, Mozart, Frank; daarna Mozart, Debussy, Brahms, ten slotte Beethoven, Brahms, Hindemith, Ravel: telkens andere werken, doch alle voor piano en viool. De Sonatenavond van Zaterdag was georganiseerd door de LITTERAIRE CLUB HAARLEM. De pianiste Maria de Jong en de violist Gijs Beths begonnen met Mozart's Sonate in Bes, K.V. 454. Op de majestueuze inleiding volgt het Allegro vol tintelend leven, een hoofdvorm, waarin Mozart allerminst de schematicus dien velen in hem meenen te moeten zien, een interessante afwijking van den regel ondernam: hij bracht de thematische doorwerking pas in de re- expositie aan. Het Adagio is een der schoonste van Mozart's instrumentale zangen en merkwaardig door zijn over de beide instrumentep verdeelde melodische lijnen: het slotrdhdo zingt ook in zijn lichtbevleugelde dansrhythmen. Debussy's Vioolsonate is een zijner allerlaatste wer ken, kort vóórdat de onverbiddelijke dood hem van deze wereld riep geschreven. „Six Sonates pour divers instruments" vormden het plan slechts drie er van kon hij voltooien. Zij beteekenden in zekere mate zijn terugkeer tot de gesloten vormen die ook zijn veel vroeger geschreven Strijkkwartet bezit, maar er lag een zóó groote ontwikkelingsperiode tusschen beide, dat de muzikale uitdrukking der Sonates een geheel andere werd dan die van het Kwartet. Welk een fantasie in die Vioolsonate, maar ook welk een wellui dendheid en poëzie! Alleen in het middendeel over weegt het grillige. Brahms schreef zijn eerste Sonate voor piano en viool, op. 78, in 1878, spoedig na zijn heerlijk Viool concert. Die Sonate blijft geheel in een intieme sfeer. Men heeft haar weieens vergeleken bij het gesluierde beeld, dat alleen door gewijde handen mocht worden onthuld; men heeft haar ook ongeschikt voor de con certzaal verklaard. Doch in een kleine ruimte, met ge dempt licht, is ze wel op haar plaats. Brahms' „Regen lied" gaf er het motief voor: het eerste hoofddeel wordt met dit motief geopend, de finale spint de geheele melodie uit. Het thema van het Adagio komt in de finale terug. Zoo is een ook uiterlijk herkenbare band tusschen de drie deelen aanwezig. Wat betreft de vertolkingen stond die van Debussy wel bovenaan; die was mooi van klank en het samen spel volgde alle lijnen in volstrekte eenheid. Bij Mo zart waren wel eens kleine onderlinge afwijkingen te bemerken, maar Brahms' Sonate, na de pauze, speelden Maria de Jong en Gijs Beths over 't geheel genomen In uitstekende opvatting en met goede tech nische beheersching. De* SONATENMIDDAG van Zondag werd gegeven door de violiste Renate Zwaardemaker en den pianist Johan Otten. Hier opende" Beethoven's Sonate in e kl. t. op. 30 no. 2 de rij, Brahms' op. 108, in d kl. t„ volgde. Twee kolossale vierdeelige werken, beide hartstochtelijk, zelfs wild, in mineur eindigend, beide overeenstemmend in de breedheid def melodische lijnen en in de innerlijke eenheid der conceptie, die versnippering toone noch toelaat. Brahms' 2de Sonate, in A gr. t. op. 100 zou grootere karaktertegenstellingen met die van Beet hoven opgeleverd hebben, doch de gekozene die in 1887 ontstond is zóó geheel individueel, is het werk van een zóó markante persoonlijkheid, dat men ze ook na Beethoven's 7de hooren kan zonder gebrek aan contrast te gevoelen. En de vertolking was ern stig, was uitstekend. Het sonore vioolspel en het dui delijke, alle voorschriften der dynamische en articu leering in acht nemende en door een loffelijke gere serveerdheid in het pedaalgebruik gekenmerkte kla- vierspel sloten zich volkomen bij- elkaar aan; slechts klonk de vleugel door de acoustische eigenschappen der bovenzaal nu en dan te zwaar, te massief. Het Adagio cantabile van Beethoven's Sonate zou o,i. door een iets minder langzaam tempo dan waarin het ge speeld werd, gewonnen hebben. Na de pauze maakten de groote lijnen plaats voor grilliger afwisselende. Hindemith's Sonate 11 no. 1 biedt behalve interessante wending nog genoeg zui vere welluidendheid om ook aan conservatieve ooren voldoening te geven. Ravel's Sonate daarentegen schijnt een product van ontaarde genialiteit alles ver draaid tot caricatuur en parodie, die in de Blues wel het toppunt bereiken. Mooie muziek kan men dat moeilijk noemen. Maar de uitvoering boezemde res pect in, het Perpetuum mobile, in 't bijzonder voor de technische kunde der violiste. Zoo was er dezen mid dag verscheidenheid te over en ook de hoogstaande uitvoering der werken maakte den bijval alleszins ver diend. K. DE JONG. Welke bonnen zijn thans geldig? 4 rants. Brood of gebak Van 1 tot en met 8 Maart: 11A Brood 11B Brood y. rants. 11A Vleesch 1 rants. Vleesch of 11B Vl.waren yA rants. vleeschwaren 11A Aardappelen K.G. Aardappelen 11B Aardappelen y K.G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 2 50 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 l rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I sy L. Melk 10B-13B Melk r 1^ L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 7 Maart. (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en Zaterdag 7 Maart 1942) Van 10 Februari tot en met 16 Maart: OS Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 2 50 gr. boter of 200 gr. ruiidvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 2S Februari. Van 19 Februari tot en met 10 Maart: 09 Boter, 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en Vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 22S Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HE en 17 HK van de brandstoffen kaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 .eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. De uitreiking van nieuwe bonkaarten te Haarlem WANNEER BENT U JARIG? De directeur van den Haarlemschen distributiedïenst schrijft: Vandaag is te Haarlem de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen begonnen en wel voor de letter A en het begin van de letter B tot en niet. Ber. Morgen Dinsdag is van de letter B aan de beurt het gedeelte van Bes tot en met Bri. Zooals U weet, dient U behalve de stamkaart ook het bij die stamkaart behoorende inlegvel mede te brengen. Losse bons van het inlegvel zijn niet geldig. Er is een punt, waarop nog eens speciale aandacht dient te worden gevestigd. Bij de uitreiking van deze bonkaarten is men er namelijk nieuwsgierig naar, wanneer sommige personen jarig zijn. U weet, er is gezegd, dat degenen, die na het in ontvangstnemen der inlegvellen in een andere leeftijdsgroep zijn gaan be- hooren, eerst hun inlegvel dienen te ruilen en daarna de bonkaarten in ontvangst te nemen. De uit te rei ken bonkaarten correspondeeren nml. op het inleg vel dat U in Uw bezit hebt. Nu was bij de uitreiking van de inlegvellen de vol gende leeftijdsgrens vastgesteld. Geborenen voor 2 Januari 1921; geborenen na 1 Januari 1921," doch voor 2 Januari 1928; geborenen na 1 Januari 1928, doch voor 2 Januari 1938; geborenen na 1 Januari 1938. Nu hebben degenen, die geboren zijn in de maanden Januari, Februari, Maart en April van de jaren 1921, "t of 1938 inmiddels recht gekregen op een ander inlegvel, dan hen destijds is uitgereikt- Om een voorbeeld te nemen bij de jongste groep. Degenen, die'geboren zijn na 1 Januari 1938 ontvangen een inlegvel voor kinderen van 0 tot 3 jaar. Een peuter nu, die op 3 Januari 1938 geboren is, is dus in middels vier jaar geworden en heeft dus recht op een kaart voor de volgende groep van 4 tot 13 jaar. Om deze kaart in bezit te krijgen is het noodig, dat men in het uitreiklokaal eerst het inlegvel ruilt. Op het nieuwe inlegvel kan men dan de bonkaart in ont vangst nemen, waarop men volgens den leeftijd recht heeft. Het ruilen van inlegvellen is dus noodig voor al degenen, die jarig zijn in de maanden Januari, Februari, Maart en April en geboren zijn in de jaren 1921, 1928 of 1938. Het is zaak, dat men van deze mededeeling goede nota neemt, want bonkaarten mogen niet wor den geruild. Is men inmiddels tot een anderen leef tijdsgroep gaan behooren. dan dient het inlegvel ge ruild te worden en eerst daarna de bonkaart in ont vangst te worden genomen. Bon voor generatoranthraciet en -turf aangewezen GRAVENHAGE 28 Febr. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Dinsdag 31 Maart 1942 de met „gene- rator-antharciet derde periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracletnootjes 4 of 5 of 50 kg. turfcokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-turf derde periode" gemerkte bonnen recht op 't koopen van 50 stuks baggerturf. Verkoop en aflevering Van rijwielen verboden Van 2 Maart tot en^met 15 Maart 's GRAVENHAGE 28 Febr. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ter voorbereiding van de distributie van rijwielen het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten tourrijwielen, sport- en racerijwielen. Invalide wagens, transportrijwielen, carriers, onderstellen van car riers. alsmede van frames voor genoemde soorten rij wielen, invalidewagens en carriers gedurenden het tijdvak van Maandag 2 Maart 1942 tot en met Zondag 15 Maart ^942 verboden Is. Prijsopdrijving in de textielbranche Boeten van vijftigduizend en tienduizend gulden 's GRAVENHAGE, 2S Fobr. Een groote manu- facturenhandel in het Noorden van het land is dezer dagen door den inspecteur voor de prUsboheersching to 'e Gravenhage wegens overtreding der prijsvoor- schriften tot een boete van f 50.000 en tot betaling van f 2500 tuchtstraf-proceskosten veroordeeld. Deze onderneming, welke over het geheele land een twintigtal filialen -en dochter-ondernemingen ex ploiteert. heeft in 1940 en 1941 onder meer bedla- kens, geruite stoffen, kousen, japonnen en tapijten verkocht tegen aanzienlijk hoogere prijzen dan zij daarvoor had mogen vragen. Niet alleen waren nog voorradige goederen van ouden voorraad in prijs verhoogd op het oogenblik, dat duurder ingekochte goederen in den verkoop werden gebracht, maar ook schreef het hoofdkantoor soms reeds prijsverhoogin- gen voor als het vernam, dat in de toekomst bij in koop meer zou moeten worden betaald dan voor heen. Bovendien bleek tot Augustus 1941. bij stij gende inkoopsprijzen het voor den oorlog gebruike lijke vaste winstpercentage te zijn gehandhaafd. Verder werd nog een tricotagefabriek ln Twente door den Inspecteur voor de prijsbeheersohing te Arnhem veroordeeld tot een boete van f 10.000. De vennootschap ln kwestie had ln 1940 en 1'941 de ver koopvoorwaarden ten nadeele van haar afnemere gewijzigd door het meerendeel van hen de vroeger gebruikelijke kortingen niet meer toe te staan. Op zichzelf is een wijziging van verkoopvoorwaarden in voor den kooper ongunstlgen zin zonder toestemming van overheidswege reeds verboden. Bovendien waren ton gevolge van een vrij aanzienlijke prljsvcrhooging ■die kort voor den oorlog had plaats gevonden de winsten van dit bedrijf eohter ruimschoots toerei kend om zelfs bij stijgende productiekosten de ge bruikelijke kortingen op te vangen. Het onderwijs te Haarlem Mutaties Door den Burgemeester van Haarlem zijn benoemd: Tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening bij het O.L. onderwijs: R. de Vries te Nieuwendam; tot onderwijzer aan de Prinsenschool (Soendastraat) N. R. Bosch, te Haarlem; tot onderwijzeres aan de school „Buitenrust" Mej. J. P. Tenzen te Haarlem; tot tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de 2e H.B.S. B 5-j. c. Dr. J. G. Ferwerda, te Haarlem; tot tijdelijk leeraar in de Plant- en Dierkunde aan de 2e H.B.S. B 5 j.,c. Dr. F. M. M. Smolders, te Haar lem; tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs H. J. Struyk te Haarlem. J. A. L. Doyer Verlaat het onderwijs te Haarlem De Burgemeester van Haarlem heeft den heer J. A. L. Doyer op diens verzoek eervol ontslag verleend als Hoofd der Tetterodeschool en als Directeur der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De heer Doyer werd 18 April 1883 te Amsterdam ge boren en werd 15 April 1902 als tijdelijk onderwijzer aangesteld in zijn geboorteplaats. Zijn benoeming in vasten dienst volgde 10 September 1905. 1 Mei 1910 aanvaardde de heer Doyer een functie bij het bijzonder onderwijs te Den Haag en bleef daar tien jaar. Op 10 October 1920 aanvaardde hij de betrekking als hoofd van school no. 56 (Leidscheplein) te Haarlem, welke school hij 19 Augustus 1924 verwisselde met die aan de Tetterodestraat, aan welke school hij tot dusver ver bonden was. De heer Doyer, die ontslag wegens gezondheidsrede nen heeft verzocht, zal 16 April a.s. den dienst verlaten. Aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werd de heer Doyer in 1922 als leeraar verbonden. Sinds 1 October 1935 is hij van deze instelling directeur. Doodelijk ongeluk te Haarlem Jongetje van een autobus gevallen Zaterdagmiddag kwart over twee is de achtjarige W., wonende in de Van der Duynstraat te Haarlem, die op een achterbumper van een autobus geklom men was, daarvan afgeslïngerd toen de bus moest uitwijken. De jongen is onder de z.g. gasdolly te recht gekomen; hij kreeg een der wielen over de borst, wardoor de borstkas werd ingedrukt. De knaap was onmiddeüijk dood. Het lijkje is naar het St Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Gemeentelijke geldleening 2.3^0.000.tegen ten hoogste VA pCt. De Burgemeester van Haarlem heeft besloten, ten laste der gemeente een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 2.500.000 g.m. onder de volgende be palingen: De geldleening wordt aangegaan tegen parikoers en tegen een rente van ten hoogste 3Vb pet. De looptijd zal ten minste twintig en ten hoogste veer tig jaar bedragen en de leening kan te allen tijde geheel of gedeeltelijk worden afgelost. Al zijn distributiebescheiden voor 12.50 verkocht Distributie-overtreding te Haarlem Door de Haarlemsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen vier personen wegens het koopen en verkoopen van distributiebescheiden. Eén had al zijn distributiebescheiden verkocht voor f 12.50. De extra-brandstof voor babies De uitreiking te Haarlem Het hoofd van den Haarlemschen distributiedienst vestigt er de aandacht op, dat voor baby's welke ge boren zijn na 31 Augustus 1941, een extra bon voor een eenheid brandstoffen wordt verstrekt. Men dient zich daartoe onder o.verlegging van de stamkaart van de betrokken baby te wenden tot het distributiekantoor waartoe men behoort. Uitreiking van deze extra bonnen geschiedt dus niet alleen in het Kringkantoor aan de Zijlstraat, doch eveneens aan de agentschappen Julia- nastraat en Steenbokstraat en men is gehouden zich tot dat kantoor te wenden, waartoe men behoort. De verstrekking heeft plaats lot en met 7 Maart 1942. De verbouwing van het Stadhuis te Haarlem Totale kosten384.455. Het bedrag ter bestrijding van de kosten van verbouwing van het stadhuis is gebleken, ontoe reikend te zijn, aangezien de Omzetbelasting ad f 554.18 daaruit nog bekostigd moet worden. In verband daarmede heeft de Burgemeester van Haarlem het bii Raadsbesluit van 12 Februari 1941 beschikbaar gesteld crediet verhoogd tot f 384.455 Van Rijkswege zal hiertoe 'n voorschot worden ver leend ad f 349.525.85. Onbewoonbaar verklaarde woningen te Haarlem Termijn van ontruiming verlengd In 1938 zijn een aantal woningen, resp. aan de Lange Lakenstraat, Lange Poellaan, Lange Raamstraat, Leid- schevaart en Rustenburgerlaan onbewoonbaar ver klaard. Aangezien de termijn van ontruiming op 12 Februari 1941 met een jaar werd verlengd, doch de bewoners er ook thans nog niet in geslaagd zijn, een passende hphuizing te vinden, heeft de burgemeester van Haarlem besloten den termijn van ontruiming op nieuw met een jaar te verlengen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. examen rechten, mej. A. M. Bruinsma. Voorzitter der dierenartsenkamer benoemd DEN HAAG, 28 Febr. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening no. 17/42 (zesde verordening, waar door de verordening nr. 108/40 wordt aangevuld) den directeur van den rijksveterjnairen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe te Rotterdam, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Dierenartsen kamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van de verordening nr. 108/40 (vierde verorde ning omtrent bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) den directeur van het Rijksseruminstituut dr. C. J. de Gier te Rotterdam, benoemd tot plaats vervangend voorzitter van de Nederlandsche Dieren artsenkamer. „MET MUSSERT VOOR NIEUW-NEDERLAND IN NIEUW-EUROPA". 's GRAVENHAGE, 1 Maart. Morgen 2 Maart om 18.30 uur zal in het programma van Hilversum 2 Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B. en hoofd van de afdeeling propaganda van het depar tement van volksvoorlichting een actie inleiden onder het motto „Met Mussert voor Nieuw-Neder- land in Nieuw-Europa". (A.N.P.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. In de plaats van mej. L. Bergsma, die ln verband met haar voorgenomen huwelijk ontslag heeft ge nomen, heeft de kerkeraad der Doopsgezinde gemeen te te Haarlem benoemd tot diaconaal huisbezoekster rpej. M. J. Jonkmans te Leiden Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische aanvallen aan Krim- en Donetzfront afgeslagen Duitsche duikbooten brengen vijf schepen tot zinken ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 28 Februari (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim heeft de vijand tegelij kertijd voor Sebastopol en op het schiereiland Kertsj met sterke, door pantserwagens en vliegtui gen ondersteunde strijdkrachten aangevallen. In ver woede gevechten werden de aanvallen onder hooge bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Voor een deel zijn de gevechten nog aan den gang. Voor Sebastopol werd 9, op 't schiereiland Kertsj 35 vijandelijke pantserwagens buiten gevecht ge steld. Aan het Donetz-front is eveneens een met sterke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen vij andelijke aanval mislukt. Ook in de overige sectoren van het Oostelijk front herhaalde de vijand zijn vruchtelooze en met groote verliezen gepaard gaande aanvallen. Aanvalsacties van afdeelingen van het leger en de Waffen-S.S. hadden succes. In totaal werden alleen gisteren aan het Oostelijk front 75 vijandelijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties in scheervlucht B/itsche troepen concentraties uiteengedreven en vliegvelden en haveninstallaties van den vijand met bommen en met de boordwapens aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen werden op den grond vernield, 2 in luchtgevechten neergehaald. Op Malta werden aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de havpn La Valetta bomtref- fers van zwaar kaliber geplaatst op magazijnen en opslagplaatsen. Een Britsche duikboot werd door be schieting met de boordwapens beschadigd. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantlschcn Oceaan 5 schepen van 42.000 b.r.t. in totaal tot zin ken gebracht. Bovendien zijn 2 groote schepen door torpedotreffers beschadigd. In het zeegebied rond Engeland hebben bomtreffers van Duitsche ge vechtsvliegtuigen 2 vrij groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Aan de Noord-Fransche kust is in den afgeloopen nacht een aantal Britsche valschermjagers geland. Nadat zij een zwakke kustbewakingspost hadden overvallen, trokken zij zich twee uur later onder den druk der Duitsche tegenmaatregelen over zee terug. Bij vluchten, die Britsche bommenwerpers van nacht boven het Duitsche kustgebied ondernamen werden 3 der aanvallende vliegtuigen neergehaald. ZONDAG. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 1 Maart (DNB) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj verloor de vijand in de gevechten der laatste dagen meer dan 4.000 doo- den en 66 pantserwagens. In den nacht van 26 op 27 Februari drongen Duitsche stoottroepen 30 kilo meter ver over het ijs van de Zee van Azof tot den zuidelijken oever door en vernietigden, zonder zelf verliezen te lijden, een vijandelijk steunpunt met zijn bezetting. Aan het Donetz-front zijn nog hevige gevechten gaande. Italiaansche en Slowaaksche troepen sloe gen Sovjet-aanvallen, welke door pantserwagens gesteund werden, af. De luchtmacht vernietigde in verschillende sectoren van het Oostelijk front vij andelijke stellingen en pantserwagens, kanopnen en voertuigen. In het hooge Noorden waren doeltreffende lucht aanvallen gericht op militaire inrichtingen van de haven van Moefmansk. Een groot transportschip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika werden Britsche verkennings- afdeelingen verdreven. Duitsche jagers vernietigden vijandelijke gepantserde verkenningstroepen. In het gebied van het Kanaal schoot een zwerm Duitsche jagers, zonder zelf verliezen te lijden, drig. vliegtuigen van eèn sterke Britsche formatie jacht vliegtuigen omlaag. Een ander vijandelijk vliegtuig werd aan de Belgische kust in een luchtgevecht neergeschoten. Tijdelijke toelage op politic-salarissen Met ingang van 1 Sept. 1941 5 pCt. van het bruto-salaris Naar aanleiding van een ter zake strekkend schrijven van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Za ken heeft de burgemeester van Haarlem besloten, in afwachting van een nieuwe salarisregeling aan het Haarlemsche-politiepersoneel beneden den rang van Hoofdinspecteur een tijdelijke toelage te verlccnen van 5 pCt. der bruto bezoldiging. Deze toelage wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Septem ber 1941 met uitzondering van de inspecteurs lo en 2e klasse, voor welke categorieën de toelage per 1 Janu ari 1942 begint. Slager zwaar gestraft VERDUISTEREN van 19 2o tot 8.23 Maan 2 Maart op 18.55, 3 Maart onder 8.35 Zijn winkel een maand gesloten De Inspectie voor de prijsbeheerschlng te Amsterdam meldt: De vleeschprijzcn zijn thans zorgvuldig geregeld. Bij het .publiek en de slagers is bekend, welke prijzen ten hoogste mogen worden berekend; als ledereen zich daar aan zou houden, was de taak van den Inspecteur voor de Prijsbeheersching aanmerkelijk lichter. Helaas houden niet alle slagers zich aan de voorschrif ten; er zijn er zelfs die reeds herhaalde malen wegens prijsopdrijving beboet zijn en nog steeds overtredingen plegen. De gevolgen blijven dan ook niet uit. De rund- en varkcnsslagef J. A. K. te Halfweg had zich aan prijsopdrijving Schuldig gemaakt en niet voor den eersten keer. Hij is thans gestraft met f40 boete, sluiting van zijn bedrijf voor den tijd van een maand en het ver bod om gedurende die peripde als slager op te treden. JAN TEUNISSEN BENOEMD TOT VOORZITTER RIJKSFILMKEURING. 's GRAVENHAGE, 28 Februari (VP.B.) Met ingang van 1 dezer is de bekende cineast, de heer G. J. Teunissen benoemd tot voorzitter van de Rij ksf ilmkeuring. De heer G. Teunissen werd op 15 April 1898 te Den Haag geboren. Al vroeg ging zijn belang stelling uit naar de film en reeds in 1910 werkte hij bij de Hollandiafilm te Haarlem. Door zijn beroemde documentaire films, zooal» „Pierement", een korte film met de grootste Euro- peesche roulatie, trok hij de aandacht en ge durende enkele jaren werkte hij afwisselend te Rome, Parijs, Berlijn en Londen. Op 22 Januari 1942 werd hij voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond met de opdracht het Filmgilde verder voor te bereiden. BACHCONCERT TE HAARLEM. Het vierde concert voor de Haarlemsche Bach- yereenïging wordt Zondagmiddag in de Gemeente lijke Concertzaal door het Amsterdamsche Con certgebouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum gegeven. Solisten ziin: Zoltan Székely' (viool) en Denes Koromzay (altviool). Het vol gende programma wordt ten gehoore gebracht: Ouverture „Le Carnaval Romain", Op. 9 van Hector Berlioz; Symphonïe Concertante Es gr. t. K.V. 364 van W. A. Mozart en Derde Symphonic F. gr. t. Op. 90 van Joh. Brahms. PRIJSAANDUIDING VOOR TURF. 's GRAVENHAGE, 28 Febr. Uit verschillende klachten Ls gebleken, dat de prljeaanduldlngabe- sohikking voor vaste brandstoffen niet wordt na geleefd door den turfhandel. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op. dat. aangezien ook turf en turf briketten vaste brarfdstoffen zijn. de prijsaanduidingsbeschikking vaste brandstoffen eveneens voor den turfhandel geldt Detailhandelaren ln turf en turfbrlketten zijn der halve verplicht om de prijzen voor deze waren op prijslijsten aan te geven, die op een duidelijk zicht bare plaats, zoodat zij goed looribaar zijn. moeten worden aangebracht. In hun verkoopruimten zoowel als op hun karren dienen deze lijsten uanwezlg te zijn

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1