De nieuwe bonkaarten SPREEKWOORDEN VAN DEZEN JUD. voor levensmiddelen Nam „AKKERTJE De „dag van den Omroep" 1 Bij halen van de kaarten stamkaart en inlegvel meenemen De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Maandag 2 Maart tot en met Za terdag 21 Maart 1942 de nieuwe bonkaarten voor le vensmiddelen zullen worden uitgereikt. Deze zijn be- etemd om te worden gebruikt in de periode van 22 Jlaart tqt en met^lS April a.s.. derhalve gedurende vier weken. Uitreiking zal slechts plaats hebben aan personen, die zijn ingeschreven in het bevolkingsregister der gemeente, welker distributledienst de kaarten uit reikt. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Deze bepaling geldt dus ook bijvoorbeeld voor foren sen en reizigers. In verband hiermede zal zoo noodig ook in bepaalde avonduren gelegenheid worden ge geven tot het in ontvangstnenien der nieuwe beschei den. Zij, die in de volstrekte onmogelijkheid verkee- ren de hun toekomende bonkaart af te halen of te doen afhalen bij den distributledienst van de ge meente, waar zij in het bevolkingsregister zijn Inge schreven, bijvoorbeeld arbeiders, die buiten hun woonplaats- te werk zijn gesteld, moeten hun distrl- bntiestamkaart, met bijbehoorend in legvel, aangeteekend aan den distrlbu_ tiedienst van hun woonplaats opzenden. Genoemde bescheiden, alsmede de nieuw uit te reiken bonkaar ten zullen vervolgens aan den betrokkene worden toegezonden, Aan de hieronder genoemde vier cate gorieën van personen is eohter toegestaan de be scheiden af te halen bij den distributiedienst der ge meente, waar zij ten tijde der uitreiking verblijven: a, schippers en woonwagenbewoners; deze kunnen de bescheiden afhalen bij den distributledienst in de gemeente, waar zij lig- of standplaats hebben ger kozen; b. de vaste bevolking van kostscholen, ge stichten en dergelijke inrichtingen; c. gedetacheerde marechaussees; deze kunnen zich vervoegen bij den distributledienst in de gemeente, waar zij gedeta cheerd zijn; d. zij. die ten gevolge der oorlogsomstan digheden tijdelijk elders verblijven; de hier genoem de personen kunnen de bescheiden ln ontvangst ne men bij den distributiedienst ln de gemeente, waar lij tijdelijk verblijf houden. Aan ieder distributiegerechtlgde zal worden uit gereikt één bonkaart, we'lke bestaat uit verscheidene kaarten. Zooais bekend, zijn ln het tij.dvak van 2 Februari J.l. tot en met 28 Februari 1942 zoogenaamde inleg vellen voor die distributiestamkaarten uitgereikt. Zooals bekend, hebben houders van boterkaarten. die vóór 2 Januari 1921 zijn geboren, een inlegvel KI ontvangen. Houders van boterkaarten. geboren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, hebben een inlegvel K2. houders van boterkaarten. geboren na 1 Januari 1928 doch vóór 2 Januari 193S. een In legvel K3 ontvangen. Houders van boterkaarten, ge boren na 1 Januari 193S hebben een inlegvel K4 ont vangen. Voor houders van vetkaarten geldt dezelfde onderscheiding naar leeftijd. Zij hebben respectie velijk Inlegvellen LI, L2, L3 of L4 ontvangen. Aan de hand dezer Inlegvellen zal de uitreiking der nieuwe bonkaarten plaats hebben. t Houders van een inlegvel KI ontvangen een bon kaart KI 01; houders van een inlegvel K2 ontvangen een bon kaart K201; houders van een Inlegvel K3 ontvangen een bon kaart K301; houders van een Inlegvel K4 ontvangen een bon kaart K 401. Voor houders van een vetkaart geldt hetzelfde, be- ïalve, dat de aan hen uit te reiken kaart de letter L draagt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat een ieder behalve de distributiestamkaart van dengene. wiens bonkaart hij komt afhalen, liet daarbijbe- hoorende inlegvel moet medebren gen. Zonder deze bescheiden zal men de nieuwe bon kaart niet in ontvangst kunnen nemen. Bij de uit reiking zal de ambtenaar van den distributiedlenst een der bonnen van het inlegvel verwijderen en be houden. Ohlneezen en personen, behoorende tot een der ln den Indischen Archipel lnheemsche rassen, zullen ditmaal in de gelegenheid worden gesteld een gedeel te van. hun aardappelkaarte n te ruilen tegen rantsoenbonnen voor rijst Broodbonnen van deze personen kunnen niet meer worden ingeruild tegen rijstbonnen. Zelf verzorgersDe uitreiking aan zelfverzorgers tal afzonderlijk plaats hebben. Al naar gelang van den aard der zelfverzorging zullen daarbij de bon kaarten voor brood, vleesch, melk en/of aardappe len worden ingehouden. Aardappelkaarten- zullen aan zelfverzorgers slechts worden uitgereikt, indien een hiertoe strekkend bewijs van den provincialen Voedselcommissaris kan worden overgelegd. Toeslagkaarten voor bij/.ondercn arbeid: Voor wat betreft de uitreiking van toeslagkaarten voor bijzon deren arbeid, welke geschiedt door den distributie, dienst der gemeente, waar de betrokkene zijn werk zaamheden verricht, wordt verwezen naar d6 af- tonderlijke bekendmaking te dier zake. Tijdstip van uitreiking: De data der uitreiking zuljen, zooals gewoonlijk plaatselijk wor den bekend gemaakt. Ruilen van Inlegvellen. Daar de uitreiking van de bonkaarten plaats heeft aan de hand van het ver strekte inlegvel, zal het, indien de betrokkenen voor ten andere bonkaart voor voedingsmiddelen in aan merking komen dan zij bij overlegging van het hun verstrekte Inlegvel zouden ontvangen, noodig zijn, dat het inlegvel wordt geruild voor een ander Inleg vel. Dit is in de eerste plaats het geval, indien de houder een zoodanigen leeftijd bereikt dat hij In een andere leeftijdsgroep komt te vallen en derhalve voor andere bonkaarten in aanmerking komt, dan hij op het in zijn bezit zijnde inlegvel zou ontvangen. Zooals reeds hierboven is uiteengezet, ontvangen personen van 21 jaar en ouder een inlegvel KI of LI. personen van 14 tot en met 20 jaar oen Inlegvel K2 of L 2, personen van 4 tot en met 13 jaar een inleg vel K3 of L3 en personen van' 0 tot en met 3 jaar een inlegvel K4 of L4. In. de maand voorafgaande aan die, waarin men 21, 14 of 4 jaar oud wordt, zal in verband hiermede het uitgereikte inlegvel tegen een ander moeten worden geruild. Dit is reeds ter stond noodzakelijk voor hen. die in de maanden Ja nuari, Februari. Maart of April 1942 den leeftijd van 't Is winter, zorgt voor Uw ge zondheid, nu meer dan ooit! Neemt bij de eerste verschijn, selén AKKERTJES, dan zet zoo'n kou gewoonlijk niet door. De Nederlandsche Pijnstiller 21,«14 of 4 jaar bereiken of bereikt hebben, daar om technische redenen de leeftijd op 3 Januari 1942 als piaatstaf moest worden genomen bij de uitreiking der inlegvellen. Het ruilen van de inlegvellen in verband met de verandering van leeftijd zal plaats hebben b ij de uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen. Het ls dus ln dit geval niet noodzakelijk, dat men zich hiertoe van te voren met den distributiedienst in verbinding stelt. In de tweede plaats zullen personen, die- een in legvel KI. K2, K3 of K4 ontvangen hebben, en in verband daarmede voortaan bij de uitreiking van de bonkaarten* voor voedingsmiddelen een boterkaart zullen ontvangen, hun inlegvel kunnen ruilen voor een inlegvel LI, L2, L3 of L4, indien hun inkomen zoodanig daalt, dat zij voor een vetkaart in aanmer king komen. Omgekeei'd dient het verstrekte inlegvel LI, L2, L3 of L4, op grond waarvan men een vet kaart ontvangt, geruild te worden voor een inlegvel KI. K2. K3 of K4, indien het inkomen zoodanig ls gestegen, dat men niet meer voor een vetkaart. doch voor een boterkaart in aanmerking komt. Tot het ruilen van inlegvellen op grond van daling of stijging van het inkomen beneden of boven de voor de uitreiking van boter, en vetkaarten gestel de grens bestaat geen gelegenheid bij de uitreiking der bonkaarten. Belanghebbenden kunnen zich hier voor dagelijks tot den distributiedienst van hun woonplaats wenden. Wie zijn inlegvel geruild heeft wegens.verandering van inkomen, ontvangt daarna bij de eerstvolgende uitreiking van bonkaarten een vetkaart in plaats van een boterkaart, of omgekeerd. Tot het ruilen der boter- en vetkaarten zelf zal. daar voortaan de bonkaarten sleohts gedurende vier we ken in gebruik blijven, in den vervolge feeen gele genheid meer bestaan. UTTREIKIXG TOESLAGKAARTEN" BIJ- ZOXDEREX ARBEID EN" VAN" MELK- KAAHTEX VOOR PERSONEN' BOVEN 14 JAAR. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij maakt bekend, dat het tijdvak van 9 tot en met 21 Maart a.s. de toeslag kaarten "'der volgende distributieperiode voor bij zonderen arbeid zullen worden uitgereikt. Aan hen, die .zeer zwaren arbeid verrichten^ zal worden uit gereikt een hón'kaart M101. aan hen, die zwaren ar beid verrichten, een bonkaart M201 en aan hen, die langdurigen of nachtarbeid verrichten, een bonkaart M301. De uitreiking zal geschieden door den distributle dienst der gemeenten, waar de betrokkene zijn werk zaamheden verricht. De bonkaarten Ml 01 en M201 zullen worden ver strekt aan hen. die bij de vorige uitreiking overeen komstige kaarten hebben ontvangen en thans nog dezelfde soort arbeid verriohten, tenzij de Inspectie der distributie heeft beslist, dat bepaalde arbeiders niet meer in aanmerking komen voor een toèslag- kaart. Voor hfei, die thans ln het bezit zijn van een toe- slagkaart voor langdurigen of nachtarbeid moet opnieuw een aanvraag worden' Ingediend. Ten behoeve van hen, die nog geen toesiagkaart voor den hierbedoelden arbeid bezaten, dooh In de plaats hier van rantsoenbonnen hebben ontvangen-, zal slechts een toesiagkaart worden uitgereikt. Indien sedert het tijdstip der uif^eiking van deze rantsoenbonnen dertien weken zijn verloopen. Belanghebbenden dienen hun distributiestamkaart aan den uitreïkenden ambtenaar te toonen. Zelfver zorgers kunnen geen aanspraak maken op een toe siagkaart. Voorts zullen In het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart a.s. in $le gemeenten, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melkkaarten wor den uitgereikt. De nieuwe kaarten zijn bestemd om te worden gebruikt gedurende drie distributieperio- dèn van vier weken en zijn daarom samengesteld uit drie groepen van bonnummers. Voer de hierbedoelde kaarten komen in aanmerking personen van veertien jaar en ouder. Belanghebbenden worden verwezen naar de bekendmaking van den distributledienst in de gemeente hunner inwoning. Handelsavondschool-Reünisten UITGAAN Heden, MAANDAG 2 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Willem Noske (viool) Voor den Meester-cyclus, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 8.30 en 8.45 uur. - Palace: „Strijdende jeugd". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DINSDAG 3 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds (De matinee in Palace begint te 1.30 uur). Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch cn vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H, Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. V ariêté-Pr o gramma ,De Vereeniglng van Reünisten van de' Handels avondschool" te Haarlem vergast haar leden meestal op een cabaret- of tooneelvoorstelllng opgevoerd door eigen krachten, doch Zondag had men op dien regel een uitzondering gemaakt. Weliswaar kan men dit betreuren doch het doet overigens niets af het feit dat de aanwezigen, die het variété programma in den Haarlemschen Kegelbond volg den. zich een avond uitstekend hebben vermaakt. Een groot deel van dit succes komt zeker op reke ning van mevr. Bouwmeester, die met eenige wel gekozen voordrachten de meerendeels Jeugdige toe hoorders wist te amuseeren en een enkele maal zelfs te ontroeren. Bijzonder geestig was haar voordracht van het schetsje „Ziekentroost", waarin een buur juffrouw een zieke vriendin komt „troosten". Mevr. Bouwmeester heeft een scherp gevoel voor het hu moristische, dat zij raak doch zonder hinderlijke overdrijving naar voren weet te brengen. Haar losse ongedwongen optreden had terecht veel succ Ook de muzikale clown „Fantasio", die zijn nummer ■A la Grock bracht en wiens muzikale prestaties ver boven het niveau van den grappenmaker dien men gemeenlijk in een clownspakje op het tooneel ziet. uitstegen, mocht-zich zeer in de gunst van het pu bliek verheugen. Een Hawaiian ensemble en een dansorkest zorg den voor de lichte muzikale afwisseling zonder welke een variété-programma heden ten dage niet meer schijnt te kunnen slagen. Ook hun succes was; uitbundig. B. KORSTEN Cabaret-revue„Knijp er eens uit" „Het is de hoofdzaak dat u zich amilseert; dat ls de wensch van het cabaret dat zich thans presen teert". Onder dit motto trad het Deventer Cabaret gezelschap Brekvoort-Prins Zondagavond in de tuin- zaal van het Concertgebouw te Haarlem op met de cabaretreVue „Knijp er eens uit". En laat ons direct constateeren: de» leden van de Overijselsche. Geldersche en Drentsche amfisementsvereeniging „Eensgezindheid" hébben zich inderdaad geamu seerd. Daarmee is feitelijk alles verteld wat er over dezen avond te vertellen valt, want om de opge wekte en ongedwongen sfeer van dezen cabaret avond in de nuchtere, zwarte lettertjes van de krant tot uiting te brengen, dat is een taak die vele kolom men zou vergen en ge weet het: die zijn thans niet in die mate beschikbaar. Laat mij dus volstaan met nogmaals te zeggen dat dit Deventer Cabaretgezel schap werkelijk iets van de prikkelende Overijsel sche lucht in de ietwat nuchtere Haarlemsche sfeer wist te brengen en dat. om een voorbeeld te noemen, om een schetsje als ..Televisie" hartelijk is gelachen. Vooral de heer Brekvoort is een veelzijdig artist, dien men gaarne nog eens op de Haarlemsche planken zal zien. De voorzitter van het wakkere „Eensgezindheid"-bestuur. de heer O. Enslnk op Kerana, had in zijn hartelijk welkomstwoord reeds doen uitkomen dat het bestuur ondanks de moeilijke omstandigheden zal blijven voortwerken teneinde den band tusschen de Twentenaren in de Spaarne- stad niet te laten verslappen. Zooais Zondagavond ls gebleken weten de Twentenaren nog steeds wat een gezellige avond is. Voor het bestuur dus een aan wijzing om op den ingeslagen weg voort te gaan! B. KORSTEN BEIAARDPROGRAMMA. Het programma van den stadsbeiaardier voor 6 Maart is: 1. Prélude, Bocly; 2. Menuet, Colfs; 3. Giga Couperin; 4. a. O Heer, Valerius; b. Wilt heden nu treden, id.; 5. Rondo, Pieyzel; 6. Finale, Marcello. JUBILEUM BIJ DE P.T.T. 'Zondag 1 Maart herdacht te heer C. v d. Steeg te Haarlem het feit, dat hij 25 jaar als ambtenaar bij het P.T.T.-bedrijf werkzaam was gesteld. De heer J. C. Smid, directeur van het Post- en Tele graafkantoor, bracht een persoonlijk bezoek ten huize van den jubilaris en schetste, in zijn toespraak, den jubilaris als een zeer verdienstelijk ambtenaar en over handigde hem daarna namens het hoofdbestuur der P.T.T. een oorkonde. Namens „De Ambtenaarsbond" afd. Haarlem, hoofd groep P.T.T. personeel, kwam de heer W. Flooren den jubilaris complimenteeren en bood met een hartelijke toespraak een bloemenmand aan. Voorts werden bloemen aangeboden door de de afd. Controle op de aanmaak van postzegels, waar v. d. Steeg tijdelijk werkzaam is, zoodat ook uit dit bewijs bleek hoezeer zijn collega's hem als persoon waar- deer en. door V. v, d. HEM. Feestelijke bijeenkomst te Hilversum Rede van prof. dr. T. Goedewaagen en dr. ing. W. A. Herweyer HILVERSUM, 1 Maart. De Persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: De feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van den Dag van den omroep" welke hedenmiddag in studio aan den 's-Gravenlandschen weg werd gehouden, mocht zich in een zeer groote belangstelling van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten verheugen. Ook van de zijde van het personeel, voor zoover dit niet door dienst verhinderd was, kwam door de mas sale opkomst de belangstelling, die men voor het eigen bedrijf koestert, tot uiting. Dat deze bijeenkomst door de leiding van de radio een feestelijke is genoemd, ge schiedde niet ten onrechte, aangezien de directeur- generaal, dr. ing. W. A. Herweijer, in zijn ruim vijf kwartier durende jaarrede een zeer optimistischen toon kon leggen, daar de feiten onomstootelijk aan- toonen, dat het jonge bedrijf zich met inspanning var alle krachten op een uitstekende wijze gekweten heeft van de schoone taak, die het na de concentratie op de schouders gelegd kreeg en het voor de toekomst prach tige perspectieven heeft, die met inspanning van allen, clie deel uitmaken van het personeel van den Neder landschen omroep tot werkelijkheid zullen worden in het algemeen belang van het Nederlandsche volk. Tegen drie uur werd de bijeenkomst geopend door den directeur-generaal met een welkomstwoord De groote studiozaal, de ontvangstzaal, alsmede het gangen- en trappenhuis van studio A bood een prach- tigen aanblik. Bloemen en frisch groen, palmen en planten vormden het decor, waartegen deze voor den Nederlandschen omroep zoo belangrilke middag zich afspeelde. Onder de talrijke genoodigden merkten wij op: den secretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, den leider van de afdeeling Volksaufklarung und Propa ganda van het Rijkscommissariaat, den heer Gemand, den Commissaris der provincie Nodrd-Holland mr. A. J. Backer, den Beauftragte van de stad Amsterdam senator Böhmker, den Beauftragte van den Rijkscom missaris der provincie Noord-Holland, dr. Unger, den secretaris-generaal der Nationaal-Socialistische Be weging, den heer R. Ch. J. Huygen, den heer Ernst Voorhoeve, Koofd van de afdeeling propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den directeur-generaal der P.T.T. ir. W. L. Z. v. d. Vegte. Na de begroeting van den directeur-generaal werd de film „Scherven brengen geluk" vertoond. Het gold hier de eerste openbare vertooning van de Nederlandsche Omroep-film. waarin slechts een frag ment van het bedrijf is verwerkt. Het gegeven van G. H. Knap, leider van de afdeeling vormgeving van den Nederlandschen omroep behandelt de totstandko ming van een hoorspel en werd verfilmd door de Ne derland-film te Den Haag. Medewerkenden aan deze Interessante film waren het omroepsymphonieorkest o.l.v. Pierre Reinards, de Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman, verschillende ac teurs en actrices van den Nederlandschen Omroep o.l.v. Jan C. de Vos, hoorspelschrijvers en technici. Na de vertooning van deze film betrad de secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en DE VOLKSMUZIEK SCHOOL. In Maart a.s. vangt de volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken' haar nieuwen cursus aan. De volksmuziekschool bestaat thans 3 jaar. Sedert Maart 1939 af heb ben in Haarlem Centrum en in Haarlem-Noord 140 leerlingen de lessen van de volksmuziekschool gevolgd. Het doel van de volks muziekschool is muziek onderwijs te geven aan kinderen van onbemid delde ouders, die anders van goed muziekonder wijs uitgesloten zouden zijn. De volksmuziekschool bevat 3 afdeelingen. Afd. A. Voorbereidend muziekonderwijs, 2 uur per week. duur van den cursus 2 jaar. Afd. B. Voortgezet en instrumentaal onderwijs, duur 3 jaar. Afd. C. Instrumentaal onderwijs. Tot afdeeling B worden slechts leerlingen van afd. A. tot afd. C leerlin gen van afd. B toegelaten. Tot afdeeling A wor den toegelaten jongens en meisjes van 9-11 jaar. Het schoolgeld van afd. A bedraagt 8 gulden per jaar. hetgeen voldaan kan worden #in wékelijksche termijnen van 20 ct of maandelljksche van 80 ct. In bijzondere gevallen kan reductie op het les geld worden verleend. 'De lessen van de leer lingen van de volks muziekschool worden- op het oogenblik gegeven voor Haarlem Centrum in de Buitenrustschool, voor Haarlem-Noord in de Linnaeusschool. Om het werk van de volksmuziekschool meer bekendheid te geven, wordt evenals in vorige jaren op Zaterdag 7 Maart a.s. in het gebouw van Zang en Vriendschap, Jansstraat 74 (voor Haar lem Centrum) en "op Zon dag 8-Maart a.s. in het ge bouw van den Protestan tenbond, Berkenstraat 10 (voor Haarlem-Noord) des middags 2.30 uur een de monstratie gegeven door leerlingen van de Volksmu ziekschool voor Haarleni en Omstreken. Secretaresse is mevrouw M. van LuinRiemersma, Bronsteeweg 76, Heemstede. HAARl. DAGBLAD, Maandag 2 Maait 1942 vinnig en scherp! Verkoudheid en griep! Buit* 20 tabletten 55 et Zakio A 2 tabletten 7 De „Dag van den Omroep" is Zondag ln Studio A te Hilversum herdacht in tegenwoordigheid van véle autoriteiten. Dr. ir. W. A. Herweyer, directeur-ge- iieraal van den. Nederlandschen Omroep, tijdens zijn rede. Pax-HollaAd-de llaan-m. .kunsten prof. dr. Goedewaagen het podium voor het uitspreken van een korte rede. Deze zeide o.m.: „Het zal altijd waar blijven, dat men een volk afmeet naar de bijdrage, die het voor de cultuur heeft geleverd. Staatsvormen verdwijnen, eco nomische stelsels maken zich overbodig, de technische perfectioneering van het maatschappelijk apparaat is slechts een middel, maar de maatstaf en het onver gankelijke aan een volk is zijn cultuur. Aan deze cul tuur herkent men het wezen van een volk. zijn hoog ste aspiraties en zijn diepste verlangens. Zij blijft leven als al het andere tot asch is verwaaid. Dit zou niet mogelijk zijn als de cultuur niet ge worteld stond in den bodem der volksgemeenschap, als niet ook de meest eenzame scheppers, wetens of onwetens kinderen van hun volk waren, evengoed als eenvoudige handwerksman de industrie-arbeiders de boer. Cultuur is een uitdrukking van heel het volk. Dit is van allen en daarom is zij ook voor allen, bestemd. Zooals het volk haar draagt en baart, zoo heeft heel het volk ook recht op haar zegen eh kracht. De groote cultuurpolitieke taak van onze eeuw is: de cultureele goederen niet gevangen te houden bin nen den bepèrkten kring der bevoorrechten, naar hen te verspreiden, opdat ieder tot zich kan nemen naar zijn aard, wat hem ligt en aardt Een steeds groot,er deel van ons volk krijgt door den omroep deel aan de cultuur En van hun kant komen de scheppers der cultuur ons volk ook nader. "Zij verdienen piet miskend en vergeten te worden, want zij geven hun uiterste werkkracht en de kus der muzen is voor hen niet genoeg. Zooals zij weer tot het volk moeten komen, even zoo het volk tot hen. luisterend en zich vertrouwd makend met hun werk. De cultuur wordt er niet minder van. als zij door meerderen wordt beluisterd. Dit is een snobbisten- meening van het kapitalistische tijdvak. De cultuur wordt er rijker en sterker van: zoo zien wij, menschen van de twintigste eeuw, het. Daarom wenschen wij den Nederlandschen Omroep geluk met wat hij be reikte". Vervolgens was de beurt aan het radio-symphonie- orkest o.l.v. Pierre Reinards. dat als muzikale omlijs ting van de jaarrede van den directeur-generaal het programma opende met de „Feestouverture" van H. Badings. opgedragen aan den Nederlandschen Om roep. Een enthousiast applaus beloonde componist en uitvoerenden voor deze muzikale inleiding, waarna dr. ir. W. A. Herweijer zijn jaarrede aanving. De heer Herweijer ving zijn rede aan met de vraag: Waarom een „dag van den omroep"? en hij ant woordde daarop: „Omdat het goed is, dat éénmaal per jaar de aandacht van het geheele volk wordt ge vestigd op deze ®ootsche nationale instelling, die met ongelooflijke snelheid haar beide voorgangsters, de pers en de film terzijde is gestreefd. Het is noodig jaarlijks een dag te wijden aan den dmroep, omdat de invloed van de radio op het gemeenschapsleven voortdurend toeneemt. Verder heb ik dezen dag in gesteld om jaarlijks verantwoording te kunnen afleg gen. Want de omroep is geen Ivoren torpn. De om roep staat midden in het volle volksleven. Het Neder landsche volk heeft er derhalve recht op jaarlijks te vernemen hoe het met den omroep staat, wat er ge daan is en welke plannen er zijn voor de toekomst. Ondanks de groote veranderingen, die de sociale om wenteling van heden, de voiksche herwording en de vrijheidsstrijd van Europa, ook op omroepgebied heb ben gebracht, is de Nederlandsche luisteraar na een aanvankelijk licht aarzelen trouw gebleven aan zijn omroep. Tot mijn groote voldoening kan ik mede- deelen dat het aantal opvanginrichtingen ondanks de moeilijke materiaalpositie, op 31 Januari jongst leden grooter was dan ooit tevorep, terwijl zelfs het vooroorlogsche cijfer is overtroffen. Het totaal aantal aangeslotenen bedroeg 31 Januari 1.437.839. Van Sep tember 1941 tot 31 Januari 1942 is het totaal aantal aansluitingen met "Ongeveer 50.000 stuks gestegen Het kenmerkende hierbij is. dat hiervan ca. 35.000 nieuwe aansluitingen bij de radiocentrales zijn en 15.000 nieuwe toestelbezitters, zoodat dus blijkt dat de aantrekkingskracht van onze eigen uitzendingen grooter is dan de aantrekkingskracht van de Engel- sche zenders". Vervolgens gaf spreker een overzicht van de ont wikkeling van den omroep in Nederland, van de vele wijzigingen die de omroep ln Nederland de laatste jaren heeft ondergaan, van de verbeteringen welke voor het personeel zijn bereikt, van de verzor ging van het programma. Spreker eindigde met een herhaling van wat hij In het eerste nummer van de Luistergids aanwees als de taak welke voor ons ligt. namelijk dat de Neder landsche Omrogp de levensblijheid en de levensmoed wil opwekken, die geschraagd door een zuiver op eigen volksaard gegrondvest cultureel besef en ge dragen door een helder inzicht in de geschiedenis van verleden en heden aan ons volk het geloof in eigen kunde en eigen kracht hergeven zullen, waar door dit volk weer met vertrouwen de toekomst tege moet zal zien. Dit na te streven opdat ons volk zijn aandeel aan den opbouw van een nieuwe Europeesche toekomst zal bijdragen, is onze taak bij onzen marsch door het voor ons liggend jaar. Gedurende vijf kwartier wist spreker zijn toehoor ders te boeien. Een ware ovatie werd hem aan het einde van zijn betoog, dat met klem en overtuiging werd uitgesproken, gebracht. Als besluit van deze bijeenkomst bracht het om- roep-symf)honie-orkest o. I. v. Pierre Reinards d< „Piet Hein rhapsodle" van dr. P van Anrooy ten gehoore. waarna de gasten zich in de groote ont vangstzaal vereenigden, alwaar hen een thee werd aangeboden. Hiermede werd tevens een stukje ge schiedenis en zeker niet het minst bewogen gedeelte uit de geschiedenis, die de Nederlandsche omroep on getwijfeld zal maken, afgesloten. De eerste mijlpaal op het moeilijke pad,'dat de om roep In het belang van land en volk heeft betreden is voorbij...* Jubileum Fruit- en Groentenliandelaren De Vereeniglng van Fruit-, Groenten- en Aardappelen- Groothandelaren „Eendracht maakt Macht" te Haarlem vierde Zaterdag haar 25-Jarlg bestaan. Des namiddags hield het bestuur ln café-restnurant Brinkmann aan de Groote Markt een receptie, die zeer druk bezocht werd Geluk- wenschen werden aangeboden door den heer L. van der Ven. voorzitter van den Ned. Bond van Grossiers in aard appelen. groenten en fruit; den heer R. .Mol namens de Grossiers Contactcommissie: den lieer J. M. van Graafelland namens het Binnenlandsch Koopliedenver- bond; den heer J. J. van den Oord namens het Verkoop kantoor Verbena te Haarlem: den heer J. Bakker namens de Kleinhandelaars-organisatie Haarlem: den heer J. Wa kier namens het bestuur van de Nederlandsche Bleten- stichting; den heer W. van der Hout namens de Westland- sche Veiltngkoopliedenverecnlglng ..De Eendracht". Alle sprekers roemden de groote saamhoorigheld onder de leden van de feestvierende vereeniglng; dank ztj ook de flinke leiding van het bestuur h'ecrschte er steeds een goede geest. En aan de moeilijkheden, die de laatste jaren werden ondervonden, werd goed het hoofd gebo den. Gehoopt werd. dat de goede onderlinge verstandhou ding nog vele jaren bestendigd mag blijven. Alle sprekers werden door den voorzitter, den heer P. Steensma. beantwoord. Er werden vele bloemstukken aangeboden. Ook kwam een aantal telegrafische gelukwenschen binnen, o.a. van den heer A. van Drlel. directeur van het Marktwezen te Haarlem en van de Provinciale Commissie voor de vel lingen in Noord-Holland. Met receptleboek werd druk geteekend, o:a: door ver tegenwoordigers van expeditie-ondernemingen; den heer Jhr. J. T. van Spengler, directeur van het bijkantoor Haar lem der Rotterdamsehe Bankvereeniglng. en den heer A. de Boer namens het Verkoopkantoor Verbena te 's Gra- venhage. Het bestuur der feestvierende vereeniglng bestaat thana uit de heeren P. Steensma, voorzitter; J. Sanberg. secre taris-penningmeester; J. Witkamp, vlce-voorzitter: E. Zonneveld, A. Boon, P. Vermeer en S. de Vries, com missarissen.. OUDE BOUWKUNST IN EN OM HAARLEM. Over oude bouwkunst in en om Haarlem, een on derwerp, waarover een bibliotheek vol ware te schrij ven heeft de heer H. Korringa, architect te Haarlem Zaterdagmiddag een paar uurtjes gekeuveld en daar mede dé leden van de Vereenigiag „Haerlem" ver plicht. De spreker had daartoe een respectabele collectie lantaarnplaatjes meegebracht en lichtte de projectie daarvan toe met de kennis van een vakman, voor wien de Haarlemsche architectuur geen jgeheimen meer heeft Uit den aard der zaak waren het bekende ge bouwen en stadsgezichten, die we te zien kregen, maar de heer Korringa wist daarbij diverse bijzonderheden te vertellen, zoodat de wandeling door Haarlem n de lezing voor de pauze gewijd was voor menigeen toch nog interessante trekjes opleverde. Dat bij de bespreking van de zeventiende-eeuwsche bouw werken de groote Lieven de Key de hem toekomende waardeering ontving spreekt vanzelf En zoo zagen we veel schoonheid uit den ouden tijd, de Groote Markt, de k,erken, de wereldlijke gebouwen, de hofies en wat goed geconserveerde gevels, fraaie interieurs en vriendelijke stadsgezichten, zoodat het oude Haar lem weer eens herleefde en zijn zinvolle taal sprak. En na het kopje thee kwamen de omstreken aan de beurt en vertelde de heer Korringa van het vele en het vele schoone. dat overal rondom Haarlem te zien valt. als milder temperatuur tot wandelen noodt: langs het Zuiderbuitenspaarne wandelden we en keken naar de rustieke boerderijtjes en de zeilende schenen, belandden via de Cruquius op het Oude Slot te Hem stede en keerden met een afzakkertje naar het Man pad in Haarlem terug, om vervolgens na een bezoek gebracht te hebben aan Penningsveer en de woon plaats van wijlen den Spaarnwoudér reus op Sant poort af te gaan. waar een wetenswaardige verhande- ding over de Ruïne van Brederode wachtte. Zoo was er in weinige uren heel wat wetenswaar digs te zien en te hooren geweest, zoodat de heer J L. Tadema met recht en reden aan het einde van den middag een woord van erkentelijkheid .kon spreken tot den heer Korringa voor zijn Interessante voor dracht en zijn voortreffelijke foto's cn daaraan de verblijdende mededeeling kon toevoegen, dat het leden tal van „Haerlem" een tot groote voldoening stemmen de stijging vertoont, ten blijke dat de vereeniging zich in steeds groeiende belangstelling mag verheugen. PENSIOENGRONDSLAG EN TIJDELIJKE 9ELOONING. Aangezien-het noodzakelijk is gebleken de bepalingen van het Ambtenarenreglement 1934 betreffende toe kenning van belooning voor arbeid op tijdstippen, val lende buiten de geldende dienstregeling zoodanig te wijzigen dat bij de vaststelling der pensioengrondsla gen uitsluitend in aanmerking komt de belooning. die geacht moet worden vast aan de betrekking te zijn verbonden, heeft de Burgemeester van Haarlem een daartoe strekkende wijziging in het Ambtenaren re glement aangebracht. F.en wijziging van gelijke strek king is aangebracht in de Verordening Gemeentepolitie. WONINGBOUWVEREENIGINGEN. De Burgemeester van Haarlem heeft besloten goed te keuren de balansen per 31 Dec. 1940 met de verlies- en winstrekeningen over 1940 van de Woningbouw- vereenigingen „Bloemenhof", „Het Oosten". „Centraal Woningbeheer", „Spaarnoog", „Luetor et Emergo", „Haarlemsche Stichtlhg voor Woningverbetering", „Coöp. Ver. voor Gemeentepersoneel", „Onder dak". ..Ons Belang", „Tuinwijk Noord" en „Eigen Haard G.A." Ter aflossing van over 1940 ontstane nadeeilge saldi zijn de volgende rentelooze voorschotten verleend: Aan de woningbouwvereenfeing „Huis ter Cleeff* f 8.106 94, „Patrimonium" f'&.137.09, „Tuinwijk Noord" f 7.733,46, „Onder Dak" f 5.924.70 en de Haarl. Stichting voor Woningverbetering f 13.628.83. „DANTE ALIGIIIERI". Voor de vereeniging „Dante Alighieri" spreekt mevr. Ellen Russe Zaterdakmlddag in de „Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht te Haarlem over Italiaansche schrijvers in Nederlandsche vertaling. DR. KOOT 25 JAAR ARTS. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat dr. Th Koot, bekend chirurg hier ter stede, het artsexamen af legde onmiddellijk als assistent aan de Mariastich- ting te Haarlem verbonden werd, zoodat het voor Dr. Koot vandaag een dubbele gedenkdag is. Dr. Koot werd te Utrechf geboren en studeerde ook in deze stad. Als jong medicus was hij te Berlijn werk zaam als assistent van professor Bier, doch kwam, na zijn terugkeer in Nederland weer als assistent aan de Marlastlchting, welke functie hij bleef vervullen, ook toen hij r.ich in Januari 1920 te Haarlem gevestigd had. Toen dr. Jessurun do Mariastichting als chirurg ver liet werd hij door dr. Koot opgevolgd. Tot heden is hij in deze functie werkzaam en heeft in de afgeloooen kwart eeuw een reputatie verworven, die ver buiten Haarlem reikt. In verschillende medische commissies heeft dr. Koot zitting gehad. Ook op maatschappelijk terrain hebben diverse onderwerpen zijn belangstelling- De jubilaris had zich vandaag door afwezigheid aon alle huldebetoon onttrokken. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afdeeling Handelsinformaties van der Graaf en Co. N.V., Amsterdam. REHABILITATIE: 17 Febr Rehabilitatie verleend aan Henricus Adrlanus Bernardus van Riel, koopman wonende te Tilburg. In staat van faillissement verklaard d.d. 9 December 1930. UITGESPROKEN: 26 Febr. G. j. J. Nlemans. kleermaker. Den Haag. Cy- presstraat 65. Recht. Comm. Mr. L. Vllegenthart. Cur Mr. H. L. Maaldrink, Den Haag. 26 Febr. M v. d. Hart Jr.. vertegenwoordiger. Scheve» ningen. Dirk Hoogenraadstraat 144. Recht. Coram Mr A. Hilbingh Prins. Cur. Mr. A. N. F. Mönnlch te Den Haag. 26 Febr. W. Andel. meubelmaker. Den Haag. Terwesten- straat 134. Recht. Comm. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. G. J. L. Mens Fiers Smeding te Den Haag. 26 Febr. P. C. Briefjes, kcrmis-exploltant Bergen N. H. Recht. Comm. Mr. J. Krabbe. Cur. Mr. H. Scholtèn te Alk maar, Nassaulaan. 27 Febr. G. Kerkhofs. handelaar, Tilburg, Oerleschestraat 68. Recht. Comm. Mr. H. W. W. Andreas. Cur. Mr Ch. N. P. H. Eibers. Tilburg, Spoorlaan 100. In de week van 23 tot cn met 28 Februari 1942 zijn ln Nederland 11 faillissementen uitgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5