mwm B hoest parels IN ENKELE REGELS Indische leider tegen het Britsche imperialisme Vrijheidsoproep van Bose Het D.N.B. meldt: Bose heeft zich met een vrijheids- oproep van den volgenden inhoud tot de bevolking van Britsch Indië gewend. „Ongeveer een jaar lang heb ik zwijgend en gedul dig den loop der gebeurtenissen afgewacht. Thans, nu het uur daar is, treed ik naar voren en spreek. De val van Singapore beteekent het naderbij komen van een nieuw tijdperk in de Indische geschiedenis. Het Indische volk heeft -lang geleden onder de vernede ring van een vreemd juk. Het is geestelijk, cultureel, politiek en economisch geruïneerd. Thans moet het den Almachtige deemoedig danken voor de gelukkige gebeurtenis, die Indië leven en vrijheid belooft. Het Britsche imperialisme is in de moderne geschiedenis de duivelachtige vijand der vrijheid. In Indië alleen is ongeveer een vijfde deel van het menschdom zonder pardon onderdrukt en vervolgd. Voor andere volken moge het Britsche imperialisme de vijand van het heden zijn, voor Indië is het de eeuwige vijand. Tus- schen beide zijn nog vrede noch compromis njogelijk. De vijanden van het Britsche imperialisme zijn de na tuurlijke bondgenooten van Indië, evenals de bond- genooten van het Britsche imperialisme thans onze natuurlijke vijanden zijn. De buitenwereld hoort van tijd tot tijd stemmen, die uit Indië komen en er aanspraak op maken te spre ken hetzij in naam van het Indische nationale con gres of in dien van het Indische volk. Deze stemmen komen echter door de kanalen der Britsche propagan da en niemand mag de fout maken haar gis karakteris tiek te beschouwen voor het vrije Indië Zooals na tuurlijk is in een land, dat onder vreemde heerschap pij staat, hebben de Britsche onderdrukkers er naar gestreefd in het Indische volk tweedracht te veroor zaken. Dientengevolge zijn er menschen die het Brit sche imperialisme openlijk ondersteunen, en andere die al dan niet opzettelijk de Britsche zaak helpen, doch vaak hun ware beweegredenen verdoezelen door te spreken van samenwerking met Tsjoenking, de Sovjet-Unie en andere bondgenooten van Engeland. Tegenover hen staat echter de enorme meerderheid van het Indische volk die geen compromis met het Britsche imperialisme wenscht, doch verder wil strij den tot de volkomen onafhankelijkheid is bereikt. Door de oorlogsomstandigheden in Indië kan de stem dezer vrijheidlievende Indiërs niet buiten de landsgrenzen door dringen. Wij echter die meer dan twintig jaren gestreden hebben voor onze nationale emancipatie, weten precies wat de enorme meerderheid van onze landslieden thans denkt en gevoelt Op dit kruispunt der wereldgeschiedenis waar wij staan, verklaar ik plechtig in naam van alle vrijheidslievende Indiërs in Indië zoowel als in het buitenland, dat wij verder zullen strijden tegen het Britsche imperialisme tot Indië weer meester' is over eigen lot. In dezen strijd en in den tijd van herbouw die daarop zal volgen, zullen wij van ganscher harte met al diegenen samenwerken die ons helpen den gemeenschappelijken vijand neer te slaan. Het uur der verlossing is voor Indië gekomen. Thans zal Indië opstaan en de ketenen der slavernij verbreken die het zoo lang geboeid hielden. Door de bevrijding van Indië zullen ook Azië en de geheele wereld voortgaan op den weg naar het hoogere doel der emancipatie van de menschheid." LEVENSLOOP VAN BOSE. Soebhas Chandre Bose, die in 1897 in Bengalen is geboren, legde in 1920 in Engeland examen- af voor den „Indian Civil Service". Korten tijd later zou hij een betrekking als inspecteur der belastingen aan vaarden, doch onder den indruk van een demonstratie, door de vereeniging van Britsch-Indische studenten te Londen gehouden, seinde hij naar Indië dat hij geen prijs stelde op een functie in een land dat door En geland beheerscht werd. Het was toen in Indië zeer oproerig, aangezien Engeland geen aanstalten maakte om zijn gedurende den oorlog gegeven belofte: meer vrijheid voor Indië, na te komen. Na zijn terugkeer naar Indië organiseerde Bose te Calcutta betoogingen tegen den prins van Wales, waarop hij tot acht maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Sedertdien wisselde Bose een drukke politieke ac tiviteit tegen Engeland met gevangenisstraf af. Met een korte onderbreking van 1924 tot 1927. gedurende, welken tijd hij in Duitschiand en Oostenrijk verbleef, zat hij in de gevangenis te Calcutta. Na zijn ontslag kozen zijn aanhangers hem demonstratief tot voor zitter van het congresbestuur van Bengalen. In 1930 verhuisde hij weer naar de gevangenis. De gemeente raad van Calcutta, die toen een nationalistische meer derheid had. benoemde hem echter tot burgemeester, waarna hij uit de gevangenis werd ontslagen. In 1931 werd hij opnieuw gearresteerd. Na een jaar werd hij op vrije voeten gesteld wegens zijn slechte gezondheid, en wel onder voorwaarde dat hij Britsch-Indië zou verlaten. Hij begaf zich naar Duitschiand, en Oosten rijk. Later kreeg hij van de Engelschen verlof naar Indië terug te keeren. Daar hervatte hij onmiddellijk zijn politieke bedrijvigheid. Twèe maal achtereen, in 1938 en 1939, werd hij tot voorzitter van net congres gekozen. Gedurende zijn tweede ambtsperiode dwongen hem aanhangers van Nehroe door meerderheidsbesluit tot aftreden. Medio 1940 werd Bose opnieuw door de Engelschen gearresteeerd, doch in December om gezondheids redenen ontslagen. Op 20 Januari 1941 moest hij voor den strafrechter te Calcutta verschijnen. Een dag te voren echter verliet hij zijn huis en was sindsdien onvindbaar. Dag van de luchtmacht in Duitschiand Dagorder van Rijksmaarschalk Goering Het D.N.B. meldt: De opperbevelhebber der Duitsche luchtmacht, Rijksmaarschalk Goering, heeft ter ge legenheid van den „Dag der luchtmacht", den lsten Maart, een dagorder tot de luchtmacht gericht, waarin hij zegt: „In nauwelijks zeven jaar heeft ons jonge wapen zich een historie geschreven, die de grootste heldenliederen van alle tijden evenaart. Weldra zal de harde winter achter ons liggen. Met het stijgen van de zon zal de luchtmacht van Duitschiand den vijand met veelvoudige kracht treffen".' Goerirfg spreekt verder van „de strijdvaardigheid die den laatsten vijand de wapens uit de hand zal slaan en de eeuwige grootheid en vrijheid van het Riik van Adolf Hitler zal bekronen". Weer luchtalarm op Honolocloe STOCKHOLM. 1 Maart (ANP) Honoloeloe op Hawaii heeft Zondag voor het eerst sedert 7 December j 1. weer luchtalarm gehad. Het duurde 42 minuten, raar de Britsche Berichtendienst meldt. Amerikaansche jagers waren voor de afweer opgestegen. Nedere bij zonderheden werden niet gegeven. Het proces te Riom Hoofdredacteur: C. .T. van Tilburg, Heemstede Piv. Hoofdredacteur: G. N. Lecnders. Heemstede Eerste medewerker: F, C. Derks. Haarlem Voor op reis, en op Uw werk. Siroop Bonnema in geconcentreerde vorm. fven werkzaam. Gemak- fëy. kelijk in te nemen. Verklaringen van Daladier over de Maginotlinie Zaterdag is te Riom het verhoor van Daladier voortge zet. Aan het verslag van het D. N. B. is het volgende ont leend: De president vroeg o.a. waarom de Maginotlinie, die bij Longuyon eindigt, niet was doorgetrokken in het Noorden van Frankrijk. Daladier ontkende ook op dit punt persoonlijk verantwoordelijk te zijn en beweerde dat de Hooge Raad' van Oorlog de uitbreiding der linie tot aan de zee herhaaldelijk van de hand had gewezen. In een breedvoerig betoog somde hij daarna op wat er op het gebied der versterkingen was gedaan op zijn initiatief. Ik heb, aldus zeide hij, voor en achter de Maginotlinie een reeks versterkingen laten aanleggen, die van een ver sterkte linie een diep net van versterkingen maakten. Ik heb het betreurd dat bij het ontwerpen der linie geen rekening is gehouden met het ongedekte noordelijke front. Voorts beweerde Daladier opnieuw dat het Fransche opperbevel voor de nederlaag verantwoordelijk is door het toepassen van een verkeerde oorlogsdoctrine. De president beschuldigde Daladier er van niet de noo- dlge maatregelen te hebben genomen om onder de arbei ders een propaganda, welke voor de wapenproductie ongunstige 'gevolgen had, te onderdrukken. De beklaagde antwoordde dat hij bepaalde maatregelen ter onderdruk king van deze propaganda had ingetrokken, nadat de al- gemeene staking was gebroken en er, zooals hij het noem- Je. een nieuwe sociale atmosfeer was ontstaan. Te 17 uur verzocht Daladier, die er na een verhoor van drie uur zeer vermoeid uitzag, verdaging der behandeling. De president willigde dit verzoek in en bepaalde de. voort zetting van het proces op Dinsdag. Tijdens de zitting van Zaterdag heeft Daladier in zijn erdedlgingsrede getracht den vroegeren Franschen ge ilen staf voor de hem, Daladier, ten laste gelegde tek komingen in de uitrusting en opleiding van het leger s sprakelijk te stellen. Zoo verklaarde hij o.a. aan te kun nen toonen dat het aanwezige materiaal door den generalen staf voor een deel in het geheél niet gebruikt is, zoodat het op het beslissende oongenblik aan het front ontbrak. Op den dag van den wapenstilstand bijv. heeft Duitschiand meegedeeld dat de Duitsche troepen 500 nieuwe tanks in een dépöt buitgemaakt hadden, die thans wellicht aan het Russische front werden gebruikt. Het D. N. B. teekent hierbij aan: Het is werkelijk naïef wanneer Daladier, die blijkbaar van het aantal en den om vang der aan den strijd in het Oosten deelnemende Duitsche pantserwagens niet de minste notie heeft, de wereld wil doen gelooven dat deze belachelijke 500 buit gemaakte Fransche tanks in den Duitsche veldtocht in het Oosten een rol hadden kunnen spelen. In een officieuze commentaar, te Vlchy gepubliceerd, wordt gezegd: Politieke waarnemers te Vlchy zijn verbaasd, dat Dala- ..ier getracht heeft de geheele verantwoording voor de gebrekkige militaire voorbereiding van Frankrijk af te wentelen op zijn voorgangers. Deze houding had men overigens verwacht. Zij wordt meer als een poiltieke manoeuvre, dan als een argument ter verdediging gezien, daar de tegenwoordige leider van den Franschen staat er mede door in de debatten wordt betrokken, aangezien deze in 1934 gedurende enkele maanden minister van oorlog is geweest. Militaire kringen, aldus de commentaar ver der, zijn van meening dat de Vrijdag door Daladier opge somde punten willekeurig genomen zijn, terwijl zij, ver plaatst in de atmospheer van het verleden, een geheel andere beteekenis krijgen. Politieke waarnemers zijn het er over eens dat het proces van Riom over al deze zaken volledig opheldering zal geven. Cebu op de Philippijnen beschoten LisSABON. 1 Maart. De Engelsche Berich tendienst méldt dat de stad Cebu op het gelijk namige eiland der Philippijnen Zondag door een Japansch oorlogsschip is beschoten. Dit is de eerste aanval op Cebu. (A.N.P.) Ik zal handhaven Het fier en kernachtig devies van den Grooten Zwij ger, Willem van Nassau, dit hebben wij altijd be schouwd als het symbool van een vrij en zelfstandig Nederland- En wij zullen dit devies niet te schande maken, al schamen wij ons dan ook diep voor alles wat de laatste jaren gebeurd is en waarvan wij weten dat wij er zelf schuldig aan zijn. Landgenoot, ons vaderiand is bezet, onze koloniën hebben wij verloren, maar ginds in het Oosten staan duizenden Nederlanders gereed om schouder aan schou der met het Duitsche leger en zijn landgenooten het bolsjewisme te vernietigen en darmede de vrijheid en zelfstandigheid van ons land en volk «in het nieuwe Europa te verzekeren. Wij zullen handhaven. Inderdaad, dat zullen wij, dat zult ook gij, indien gij een goed vaderlander zijt. Aar zelt dus niet langer maar meldt u aan bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Wijzigingen rijksregeling vergoeding: oorlogsschade Ook boven 50.000.wordt schade ten volle vergoed. Gedwongen rentever laging voor in de grootboeken vermelde hypothecaire geldleeningen 's GRAVENHAGE, 2 Maart. In het heden ver schenen verordeningenblad is opgenomen een be sluit van de .secretarissen-generaal san de departe_ menten van financiën, van justitie en van water- itaat, omtrent wijziging en aanvulling van het be_ sluit/op de materieele oorlogsschaden, het besluit tot regeling van de onteigening voor den wederopbouw en het besluit tot regeling der uitgestelde betaling bij onteigening. Ter toelichting hierop deelt de ge machtigde voor de gorlogs- en defensieschaden het volgende mede: Zooals reeds in het vooruitzicht was gesteld zijn de belangrijkste wijzigingen, welke thans in het besluit op de materieele oorlogsschaden zijn aange bracht, de navolgende: 1. Niet langer wordt de schade, door één persoon (eleden boven f 50.000, slechts voor 90 pet. vergoed, 'ij, die voor de schadebedragen boven f 50.000 slechts 90 pet. uitgekeerd kregen, ontvangen alsnog het restant tot het volle bedrag der overeenkomstig het besluit op de materieele oorlogsschaden be paalde schade. 2. Ook over de bijdragen terzake van ongebouw de onroerende goederen en terzake van roerende goederen die tot een bedrijf of beroep behooren, wordt, te rekenen van den eersten dag van de maand volgende op die waarin de schade is ont staan, tot den èersten of tot den zestienden dag van de kalendermaand van betaalbaarstelling der rijks bijdrage, naar mate de betaalbaarstelling in de eer ste of in de tweede helft van de kalendermaand plaats vindt, een rente vergoed van 4 pet. 3. Het verhaalrecht van hypothecaire crediteu ren ten laste van de rente, die wordt vergoed over de in het grootboek voor den wederopbouw inge schreven rijksbijdrage, ondergaat verandering. Voorts wordt de over de bij de inschrijvingen ter zake van onroerende goederen vermelde hypothe caire geldleeningen verschuldigde rente tot het be drag der inschrijvingen en gedurende den tijd daar van verlaagd tot 4 pet. Van geval tot geval of voor groepen van gevallen kan bovendien door den se cretaris-generaal van het departement van finan ciën deze rente worden verlaagd tot 3 1/2 pet. Be langhebbende hypothecaire debiteuren kunnen hier toe een verzoek bij den algemeen gemachtigde in dienen. De rente over hypothecaire geldleeningen, vermeld bij inschrijvingen terzake van schepen, wordt verlaagd tot 5 pet., terwijl een overeenkom stig verzoek kan worden gedaan om een verlaging tot 4 1/2 doorgevoerd te krijgen. Tegenover deze renteverlaging staat, dat hypo thecaire crediteuren op het volle bedrag der over de inschrijvingen grootboek vervallende rentebedragen verhaal kunnen nemen, dus niet lapger slechts voor 3/4 gedeelte. Dit verhaal hebben zij voortaan ech ter alleen voor hun rentevorderingen, welke zijn vervallen na den eersten van de maand, waarin de schade is ontstaan,. Deze laatste beperking gold voorheen niet. Wat betreft de uitvoering en de toepassing van een en ander wordt het navolgende ter algemeene kennis ge bracht. Ad. 1 en 2. betrokkenen, die alsnog aanspraak kunnen laken op uitbetaling van de resteerende 10 van hun schadebedrag boven f 50.000. dan wel van rente over hun reeds uitbetaalde rijksbijdragen waarover voorheen geen lente werd betaald, krijgen de desbetreffende bedragen uitbetaald zonder dat daarvoor een nader verzoek behoeft te worden ingediend. Indien toch desbetreffende verzoeken worden gedaan, dan wel aanvragen worden ingezonden tot vervroegde uitbetaling, kan dit slechts leiden tot een vertraging in de afdoening van de onderhavige betalingen. De mogelijkheid bestaat dat in de eerste dagen nog be talingen afkomen, waarbij boven f50.000 nog 10 is in gehouden of waarbij geen rente is vergoed. Deze worden eveneens automatisch aangevuld. Ad. 3. voor debiteuren die over hypothecaire geldlee ningen op onroerend goed, welke geldleeningen nevens in het grootboek voor een wederopbouw ingeschreven rijks bijdragen zijn vermeld, een hoogere rente moeten betalen dan 4 wordt de bedongen rentevoet tot gemeld percen tage teruggebracht en wel met terugwerkende kracht tot den eersten van de maand, volgende op die, waarin de schade is ontstaan, met dien verstande evenwel, dat even tueel reeds teveel betaalde rentebedragen niet meer kun nen worden teruggevorderd. wel voor dat gedeelte der geldleening dat het bedrag der ingeschreven rijksbijdrage niet overtreft en alleen gedu rende den tijd der inschrijving. Bovendien staat voor de betrokken hypothecaire debiteuren de mogelijkheid open een verzoek in te dienen om de door hen verschuldigde rente, overeenkomstig het vorenstaande, verder verlaagd te krijgen tot 3Vb 'Zo. Het is wel te verstaan, dat ook deze renteverlaging slechts betrekking heeft op het bedrag der hypothecaire geldleening dat het bedrag der in het groot boek ingeschreven rijksbijdrage niet overtreft. Rente over hypothecaire geldleeningen, waarvoor schepen zijn ver bonden, terzake waarvan inschrijvingen, hetzij In het grootboek voor den wederopbouw, hetzij in het grootboek voor de Rijn- en blnnenvaartvloot hebben plaats gevon den, worden op volkomen overeenkomstige wijze verlaagd tot 5 en kunnen verder worden verlaaged tot 4!i Bedoelde verzoeken tot verdere renteverlaging zullen in het algemeen slechts worden toegestaan, indien de finan- Lijders aan Rheumatiek, Ischias, Spit, Hoofd- en Zenuwpijnen ent. Leest wat de Heer I. Hooge n doorn, Lorentz- plein 21. De"n Haag schrijftNa eenige we ken te zijn behandeld voor vreeselük pijnlij ke splerrheumatiek en daarna weer een an- I dere behandeling en het gebruiken van poe ders. bleef ik hevige pijnen lijden. Op mijn vraag of er geen middel bestond om mij van die ondragelijke pijnen af te helpen, kreeg ■ik ten antwoord, dat ik het gezien mijn 71- jarigen leeftijd, zou moeten dragen. Een her nieuwde behandeling en weer twee weken gebruik van poeders, hielp evenmin. De verschrikkelijke pijnen bleven. Ten einde raad kocht ik een fleschje Togal en na ge bruik van twee flacons Togal. was ik mijn pijnen totaal kwijt en kan ik mij weer be wegen als voorheen. Mijn hhlde en dank aan den uitvinder en samensteller van Togal. U heeft het dus gehoord. Togal helpt waar andere middelen falen. Wat Togal deed voor lOO.OOOen lijders, kan Togal ook voor U doen. Togaltabletten tegen rheumatiek, ischias, spit. zenuwpijnen enz. bij apothekers en dro gisten in flacons van fl. 0.83 en fl. 2.07. Voor langer kuren in kliniek verpakking fl. 9.17, wat in 't gebruik veel voordeeliger ia- cieele omstandigheden van den betrokken debiteur zulks wettigen en de financieele positie van den betrokken i diteur zich daartegen niet verzet. Dergelijke verzoeken tot verdere renteverlaging dienen te worden ingediend bij den algemeén gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden, p/a. resp. directie van het grootboek voor den wederopbouw of directie van het grootboek Rijn- en binnenvloot, belden gevestigd Dr. Kuyperstraat 9 te 's Gravenhage, onder vermelding voor zooveel mogelijk van de voor beoordeeling noodige ge gevens. Italiaansche weermachtsberichten Luchtmacht bombardeert doelen in Cyrenaïca en op Malta ZATERDAG. In Cyrenaïca hebben Italiaansche en Duitsche vlieg tuigformaties colonnes op marsch en in rust, troepen concentraties en vloot- en vliegtuigbases krachtig met bommen en machinegeweervuur bestookt. Talrijke ge motoriseerde strijdmiddelen en enkele op den grond staande vliegtuigen werden vernield of zwaar bescha digd. De vijand verloor twee toestellen in luchtge vechten. Duitsche vliegtuigen hebben overdag en des nachts het eiland Malta aangevallen en er werden voltreffers waargenomen op depóts en opslagplaatsen. In de buurt van de haven La Valetta werd zichtbaar een Engelsche duikboot getroffen. ZONDAG. ROME, 1 Maart (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 638 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende bekend: Tijdens een feilen strijd tusschen verkenningsafdee- lingen ten Zuidoosten van Tmimi hebben wij vier pantserwagens vernield, eenige gevangenen gemaakt en den vijand genoodzaakt terug te trekken. Ondanks de moeilijke weersgesteldheid heeft een van onze forma ties jagers onder bevel van majoor Antonio Vizzotto op zeer stoutmoedige wijze een aanval met machine geweren gedaan op het vliegveld El Adem, waarbij een tiental op den beganen grond staande vijandelijke machines vernield werd. Tijdens haar terugkeer naar de basis, waar alle toestellen behouden zijnaange komen, heeft deze formatie nog een aanval gedaan op concentraties gemotoriseerde strijdkrachten, welke operatie eveneens met volledig succes verliep. De activiteit van den vijand bleef beperkt tot nachtelijke luchtaanvallen op Tripolis en Benghazi, waar een En- gelsch vliegtuig door het luchtdoelgeschut werd neer gehaald. De bemanning sprong aan een valscherm uit het toestel en werd gevangen genomen. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bombar deeren van Malta. Gistermorgen is een vijandelijke bommenwerper tér hoogte van Pantfelleria neerge stort. De uit vijf personen bestaande bemanning is omgekomen. Een andere bommenwerper, die een nood landing verrichtte in de omgeving van Pachino (Sy racuse) geraakte in brand De zes inzittenden, onder wie een kapitein en een Amerikaan, werden gered en krijgsgevangen gemaakt. Een Italiaansch transportschip, dat uit Libië terug keerde met een aanzienlijk aantal Engelsche krijgs gevangenen aan boord, is getorpedeerd. De reddings werkzaamheden zijr. gaande, maar worden door de ruwe zee belemmerd. „HET MES ER IN". 's GRAVENHAGE, 2 Maart. Hedenavond houdt Max Blokzijl voor den zender Hilversum 2 zijn politiek weekpraatje vai\ kwart over zeven tot half acht De titel hiervan luidt „Het mes er in". (A.N.P.) Nadat pas kort geleden in Brazilië een Condor-vlieg tuig is neergestort, is er thans opnieuw een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd, en wel ln de buurt van Porto Alegre, waar een driemötorig toestel der maatschappij Varig in brand geraakte en een noodlanding moest ver richten. Zeven van de 24 inzittenden kwamen om het leven. De FUhrer heeft met ingang van I Februari den gene raal der Vliegers Freiherr von Richthofen bevorderd tot kolonel-generaal. De generaal der pantsertroepen Model werd eveneens bevorderd tot kolonel-generaal. Volgens een bericht van den Brltschen Berichtendienst uit Londen is Sir Charles Edwards afgetreden als „whip" van de regeering. Hij zal ook zijn functie van parlemen tair secretaris van het departement van financien neer leggen. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft de re geering van Brazilië zes Deensche schepen met een geza- menlijken inhoud van 21.000 b. r. t. in beslag genomen. Op het militaire vliegveld Geafe bij Madrid heeft de Spaansche minister van luchtvaart, generaal Vigon, af scheid genomen van de tweede afdeeling vliegervrljwllli- gers die onder bevel van generaal Salvador naar het Oostelijke front gaat. Volgens den omroep te Jeruzalem is er een recrutee- ringscommlssie gevormd onder voorzitterschap yan den gouverneur van Jowah, die in alle Palestijnsche steden ondercommissies heeft Ingesteld onder het motto „aan werving van vrijwilligers". Deze commissies streven naar een systematische aanwerving der weerbare Arabieren in Palestina voor den militairen dienst. De A. N. P. correspondent te Berlijn meldt: In de Wil- helmstrasse weigerde men zich uit te laten over de ver houding tusschen Washington en Vichy. Eveneens wees men de beantwoording af van vragen of er aangaande deze aangelegenheid ook besprekingen worden gevoerd tusschen Berlijn en Vichy. Naar de Engelsche Nieuwsdienst uit -Miami meldt, is de Amerikaansche. millionair Cornelius Vanderbllt aan boord van zijn jacht overleden. Hij was ln 1873 te New York geboren Het college van rijksbemiddetaars heeft een regeling getroffen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in de tipimerfa brieken in Nederland. De rege ling treedt 9 Maart in werking. Het loonpeil varieert van 38 cent per uur in kleine gemeenten tot 69 cent per uur voor de geschoolde arbeiders in de drie groote gemeenten. riè Hilversumsche recherche heeft drie mannen aan gehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van autobanden. Zij sloopten van auto's alle banden. Het tweejarig kindje van de fam. P. te Sprang-Capelle heeft een pan met kokende melk over zich heen ge trokken. Het kind is aan de gevolgen overleden. Grensbewakingsambtenaren hebben bij Budel een smokkelaar aangehouden, die een partijtje cocaine over de grens trachtte te smokkelen. De Maastrichtsche politie heeft twee groentenhande- laren, R. en v. d. B. geheeten, gearresteerd wegens ver koop van kaas tegen veel te hooge prijzen. Hun geheele voorraad van 1000 K.G. is in beslag genomen. Op 77-jarigen leeftijd is te Leiden overleden de heer A. L. van Beeck, oud-leeraar in de aardrijkskunde en ge schiedenis aan het stedelijk gymnasium en ljet instituut Wulltngs te Voorschoten. Eenige weken geleden zijn uit een drukkerij te Am sterdam 500 vellen zilverbons van t gulden, met een totale waarde van f 28.000 gestolen. De politie heeft thans een be looning van duizend gulden uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding van den dader van dezen diefstal en/of Inbeslagneming van het gestolene. Uit een opslagplaats van tabak aan den zwanenburg wal te Amsterdam is ongeveer 80 K.G. tabak gestolen. De inbrekers namen ook twee fietsen medé! De Edesche politie heeft 6 personen uit de Kampstraat aldaar gearesteerd. die betrokken zijn bij frauduleuze slachtingen. De 47-jarige molenaar P. Sch. uit Nunnem (L.) is tus schen een muur en een waterrad bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. De hoofdstationschef van het goederenstation Feijen- oord, de heer G. Th. Zwartjes, heeft den dienst der Spoorwegen met pensioen verlaten. De Technische Hooge School te Delft wordt Dinsdag a.s. heropend. Het rooster van de colleges is echter sterk gewijzigd. Weer flakkeren kaarsen voor stille ikonen Weer flakkeren kaarsen voor stille ikonen en de bevrijde boeren in het bezette Sovjet-gebied buigen hun knie weer voor God. De kerken zijn in eere her steld, de gezangen, de oude Russische kerkliederen, klinken op, de klokken luiden De zegevierende troepen van de Duitschers hebben het land bevrijd van den geest van het Sovjet-bewind. Een zware strij'ü is er voor gestreden, vele moedige mannen hebben op het slagveld het leven gelaten, anderen liggen gewond in de hospitalen. Deze werkelijke kruisridders verdienen uw steun en hulp. Zorgt er voor, dat het den gewonden soldaat aan niets ontbreekt. Steunt de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Voetbal. Het negende lustrum van E.D.O. gevierd Het bestuur van E. D. O. laat geen gelegenheid onbenut om in dezen winter, waarin koning Thialf de voetbalsport aan banden heeft gelegd, de leden en juniores bij elkaar te roepen op Zondagmiddagen. Zoo ls ook het negende lustrum, dat Zondag 1 Maart herdacht werd. niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan, doch gevierd met een con tact-middag, waarin de voorzitter der jubileerende ver eeniging, de heer J. H. Luijken, een feestrede uitsprak en de aanwezigen ln café Metz zich met diverse gezelschaps spelen als bridgen," klaverjassen, hartenjagen, boksen en „vlotbruggen" bezig hielden. In de met vlaggen en enkele bloemstukken versierd» zaal herdacht de voorzitter na een algemeen woord van welkom de dragers van het rood-zwarte shirt, die de club door den dood ontvallen zijn en schilderde vervolgens in groote trekken het wel en wee in de afgeloopen vijf-en- veertig jaar. De heer Luijken verbloemde niet, dat het „Eendracht doet overwinnen" wel eens wankelde, als door gebrek aan eendracht juist in moeilijke tijden de club werd verzwakt. Gelukkig waren er dan steeds weer leiders, die de vereeniging ln het rechte spoor wisten te houden en voor hen was het wel een heel groote voldoening, toen E. D. O. er verleden jaar in slaagde het eersteklasseschap te heroveren. Bij dit heroptrëden In de hoogste afdeeling heeft E. D. O. aan vele moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Zoo bleef van het kampioenselftal door. allerlei omstandigheden slechts een kern van zes spelers over. In de negen jaar van mijn voorzitterschap, aldus spr., is veel werk verzet en veel goeds tot stónd gebracht. Na tuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar deze mogen voor enkele critisch aangelegde spelers nog geen aanleiding zijn nog grootere moeilijkheden te scheppen. Juist in tijden van tegenslag moet de ware clubliefde zich uiten, vooral nu E. D. O. moeilijke weken wachten, waarin slechts met inspanning van alle krachten het eersteklasseschap behou den kan blijven. Met een oproep om na de gedwongen rustperiode de tanden op elkaar te zetten en degradatie in dit jubileumjaar te voorkomen, besloot de heer Luijken zijn feestrede, waarin hij terloops gewag maakte.van de plannen om dit voorjaar zoo mogelijk nog een feestavond en een Jubileum-tournooi te organiseeren. De Sclieriiiertocliten werden een succes De Schermertochten uitgeschreven door den Ijsbond Holland's Noorderkwartier gedurende het jongste week einde zijn een succes geworden. Ruim 3000 rijdres hebben aan deze tochten deelgenomen, waaronder vele bekende wedstrijdrijders. Zoo startten o.a. voor de 65 K.M. tocht de rijders v. d. Bij. Ligthart. Westra, Min en Krom. ter wijl zelfs de baanrijdërs Buijen en Roos het eens op den langen afstand probeerden. Eenige Langedijkers, die de tocht per prikslee volbrach ten en vervolgens huiswaarts prikten, aldus een afstand van 90 K.M. aflegden, bereikten een tempo dat den mees ten rijders te hoog lag. De leerlingen van de twee hoogste klassen van de open bare lagere school in Stompetoren volbrachten zonder een enkelen uitvaller onder leiding van 't sportieve hoofd der school deze tocht. De deelnemers uit het geheele land hebben op deze wijze een prachtig weekeinde gehad en daarvan een bijzondere plaquette ontvangen welke gedateerd is op 1 Maart, een datum, waarop de ijssport in ons land niet ieder jaar beoefend wordt. j Jaarvergadering Nederlandsche Wandelsport Bond Utrecht 28 Februari. Zaterdag vond te Utrecht de jaarlijksche algemeene ver gadering van den Ned. Wandelsportbond/onder praesi- ■dium van den heer N. J. M. Munzert, plaats. In zijn uit voerige openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Verheugend achtte hij het eenerzijds, dat het contact met de A. N. W. B. sterker is geworden, doch hij betreurde het anderzijds, dat de Ned. Reisverepnlging nog steeds weigerachtig blijft met den N. W. B. samen te werken. Wat betreft de Vierdaagsche te Nijmegen, hoopt men met den heer Bruinese overeenstemming te bereiken, daar deze Vierdaagsche te Nijmegen ln de toekomst onder auspiciën van den N. W. B. zal moeten worden gehouden. De afgevaardigde van Zuid-Holland, de heer De Bruyn, stelde een motie van wantrouwen tegen den voorzitter, nadat hij gewezen had op enkele tekortkomingen. Zonder repliek ging de voorzitter tot stemming over, met als resul taat dat deze motie met 104 tegen 25 stemmen (die van Zuid-Holland) werd verworpen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur geheel her kozen. Tot leden van de technische.commissie werden be noemd: de heeren Ir. Milo, A. van Groeningen, H. Poel man, J. Sleutel en Marie Ziellemans. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 3 MAART 1942. HILVERSUM f, «5.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. ,8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Kamermuziek (gr.pl.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Ramblers. 12.40 Almanak. 12,45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 13.15 Romancers en soliste. 14.00 De Groninger Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 18.00 Zie kentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Land en volk. 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.35 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oost front. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Ge sproken binnenlandsch overzicht.-19.10 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.30 Het ABC in de lichte muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radió-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. -20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 Om- en Omprogramma (opn.). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoomuz. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramoofonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10,15 Gramofoonmuziek. 10.40 Den Haag: Vroeger en nu. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Gramofoonnjuzlek. 12.00 Orkest Willy Eberle. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 14.00 Muzikaal programma. „Roemenië in het lied". 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Muziek in den Atlantischen Oceaan", voordracht met muzikale illustraties. 16.30 Gamba en clavecimbel. 17.15 B. N. O. Nieuws-, econoirtische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 oBekbespreklng. 13.30 Repor tage. 19.00 Omroeporkest en solist. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.-10 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Zeeuwsch dialect. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending. Holland and the economic reorganisation. (Voor de Radio- Centrales gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep-Opera-Orkest, solisten en Om- roep-Opera-Koor. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer machtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Generaal Yamaslilta, do bevelvoerder van de Japansch e troepen die Singapore Tcroverdea. Fulgur-Felllnga Aan hot front, ln Noord Afrika. Een waarnemer der ItaJiflansdhe artillerie gebruikt een ladder op een vrachtauto als observatiepost, Hoffmann-Stapf-P.K.ZwUling De gemeente Haarlem verstrekt aan zieken, ouden van dagen en hulpbehoevenden gratis 50 k.g. hout, (foto de Haas) De groenten- en fruitgrosslcrsvereenigrlng „Eendracht maakt Macht" be stond Zaterdag 25 jaar. Foto van de receptie. V.l.n.r.: Jae. Snnberg. secr.- penn., 1'. Steensma, voorzitter, .T. Witkamp, tweede voorz.; staande: E. Zonneveld, A. Boom, P. Vermeer, S. de Vries. (foto Pepark^njp),

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8