Haarlem's Dagblad Slag langs de Noordkust van Java 59e 3AARGANG No. 18007 x x Uitgave Lourens Coster, MQ. v. Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N'.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bük. Soenda- plelD 3? Postgiro 38810. OrukkerU: Z- B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600. OrukkerU 10132. Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 5 MAART 1M2 Abonnement per week 0,28. per maand 1.15, per kwartaal 3.42, franco per post 1,71. losse nummer» 6 cent. Advcrten- tttn: 1—5 regels 2.10 elke regel meer 0.42. Reclames 0.7* per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aiobod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes t—3 regels M cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Schouwburgbezoek te Haarlem Concurrentie tooneelopera operette en cabaret Welke voorstellingen het meest bezocht werden 'V In het dezer dagen gepubliceerde jaarverslag der gemeente Haarlem is een statistiek opgenomen over het bezoek van den Stadsschouwburg. Het aantal bezoekers was: Voorstellingen Bezoekers Gemidd. Gewone voorstellingen 48 9787 204 Abonnementen le serie 1 574 574 2e serie 1 374 374 Populaire abonn. le serie 2 955 477 2e serie 3 1071 357 Volksvoorstellingen 4 1522 380 Schoolvoorstellingen 3 2821 940 Opera's 2 582 291 Operettes 3 1292 430 Cabaretvoorstellingen 6 952 160 Invitatievoorstelling 1 153 153 Matinées Vereen. Huisvrouw. 6 3604 600 De zaal was verder 93 keeren verhuurd. Uit dit staatje blijkt dat het aantal bezoekers voor de gewone tooneelvoorstellingen-in 1940 niet bijzonder groot was. Er kwamen op de voorstellingen immers gemiddeld niet meer dan twee honderd personen, zoo dat de zaal veelal slechts voor een derde gevuld was. Het bezoek aan de abonementsvoorstellingen was veel beter, het gemiddeld aantal bezoekers van de le serie was zelfs 574. zoodat daar van een bijna „uitverkocht huis" gesproken kan worden, want qls er 600 zijn is de zaal vol. De volksvoorstellingen er werden pr in dat seizoen 4 gegeven haalden gemiddeld 380 bezoekers. Het bezoek aan de 3 schoolvoorstellingen was zeer druk. Gemiddeld kwamen er bij die voorstellingen 940 bezoekers. Die kunnen niet in de zaal, maar een deel van die bezoekers werden naar de avondvoorstel lingen verwezen. Bij de twee operavoorstellingen kwamen gemiddeld 291 bezoekers,, bij de 3 operettes 430. Het meest in trek was dus de operette, maar ook het aantal bezoekers bij de opera was hooger dan bij de gewone tooneel- voorstellingen. Bij de 6 cabaretvoorstellingen kwamen gemiddeld slechts 160 bezoekers, zoodat die het tegen het tooneel moesten afleggen. De schouwburg was 93 keer verhuurd, natuurlijk meestal aanvereenigingen. Wij vernemen dat het schouwburgbezoek den laat- sten tijd belangrijk is toegenomen, zoodat de statistiek over het algeloopen seizoen belangrijk hoogere cijfers over het bezoek te zien zal geven. Dit toegenomen bezoök is geen speciaal Haarlemsch verschijnsel, maar doet zich ook in andere steden voor. Blijkbaar past de bevolking zich meer aan bij de verduisteringsom standigheden en laat zich niet meer zooveel als voor heen afhouden van het bezoek aan avondvoorstellin gen. De autobussen van de N.Z.H.T.M. Wijzigingen in öe rijtijden In ons nummer van Donderdag 26 Februari werd medegedeeld, dal de trams van de N.Z.H.T.M. met ingang van 1 Maart 's avonds later zouden gaan rijden. Ook de busdiensten van deze maatschappij zijn gewijzigd. Zooals men weet, zullen de bussen niet op Zondag riiden. De diensten van buslijn A (station Haarlem—KleverparkVijverweg) zijn nu als volgt: vertrek station Haarlem: 7.18, 7.33; vervolgens om de 15 minuten tot 9.03; vervolgens om de 20 minuten tot 13.03. daarna om de 15 mi nuten tot 19.18, 19.48. 20.18, 20.48 en 21.18. Ver trek Vi,jverweg 7.33. 7.48, vervolgens om de ,15 mi nuten tot 9.18, 9.43; daarna om de 20 minuten tot 13.03; vervolgens om de 15 minuten tot 19.33, 20.03. 20.33, 21.03 en 21.33. Buslijn B (station Haarlem—Groote Markt Julianalaanstation OverveenRamplaanj: Ver trek station Haarlem: 7.48, 8.10, 8.33, 8.55. 9.18. 9.40, 10.03, 10.25, 10.48; vervolgens om de 22 a 23 minuten tot J9.48, 20.33 en 21.18. Vertrek Ramp laan: 7.25, 7.47, 8.10, 8.32, 8.55, 9.17. 9.40, 10.02, 10.25; daarna om de 22 a 23 minuten tot 19.47, 20.10 20.55 en 21.40 (deze laatste gaat tot de Raaks- brug). De dienstregeling van de autobussen is aan wijzi gingen onderhevig. Deze zullen in de bussen en wachtlokalen kenbaar worden gemaakt. De directie tracht aan de zeer sterk verhoogde vervoersbehoefte zoo goed mogelijk te voldoen, waarbij veel steun van personeel en publiek wordt ondervonden. Gehoopt wordt, dat enkele reizigers die van de omstandigheden misbruik maken door te trachten gratis mede te rijden, daarmede zullen ophouden, want anders zou de directie er toe over kunnen gaan, een minder groot aantal per sonen in de bussen toe te laten; liever wil zij dit echter niet doen, omdat door dezen maatregel de goedwillende passagiers gedupeerd zouden worden. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. natuurkunde de heer J. C. v. d. Bosch; doet. geneesk. de heeren L. W. de Wall. W. D. v. d. Hoek en A. B. J. Graafland. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. M. Phenning, te Haarlem. Meestercyclus Willem Noske en Theo v. d: Pas Het 2de concert van den door het Concertbu reau Alphenaar georganiseerden .Meestercyclus" had een programma, dat grootendeels uit Sonates voor piano en viool bestond: de vierde gelijksoorti ge combinatie dus, die binnen 9 dagen in onze stad optrad. Het vulde de vorige aan. doordat het de 2de vioolsonate van Brahms bevatte, zoodat we ze nu met zeer korte tusschenpoozen alle drie heb ben kunnen hooren. Het meesterschap van Theo v. d. Pas als solist, ensemblespeler en begeleider behoeft noch staving noch pleit. Zijn spel is uitzonderlijk gaaf, vergis singen of misslagen komen er nimmer in voor, al moet hij meestal na zeer korte voorbereiding optre den; zijn adaptatievermogen is enorm: steeds brengt hij met zijn partners, wie het ook mogen zijn, een sluitend geheel tot stand. En zoo hebben we hem Maandagavond in de nagenoeg geheel gevulde en hierdoor zelfs voor de ..muziek der kleine ruimte" redelijke acoustische verhoudingen opleverende groote concertzaal weer kunnen bewonderen: als pianist en ensemblespeler in Mozart's Sonate in| F. K.V. 376 en in Brahms' Sonate in A. op. 100 Voor al in het Vivace dezer laatste gaf hij een verbluf-J fend staaltje van lichte en vaardige pianistiek; in het „Morgentlich leuchtend" en het „Wie Melo- dien zieht es mir" van het Allegro amabile bleek zijn gevoel voor ,,1'Art du chant, appliquée au piano". Het meesterschap van Willem Noske is nog niet zoo rijp en zoo universeel als dat van zijn partner. Het demonstreerde zich behalve in zijn goed ge heugen hoofdzakelijk in de voordracht zijner solo- •tukken, die het laatste nummer van het programma vormden: De warm-melodische Ariëtta van Hen- riette Bosmans, het levendige geestige Scherzo van Dirk Schafer. de twee korte, muzikaal niet zeer belangrijke stukken van Dvorak en de tot wilde op zweping voerende Bagatelle van Scarlatescu: het waren evenzoovele proefstukken voor Noske's veel zijdige violistische vaardigheid. De indruk van zijn sonatenspel werd door éen factor ongunstig beïnvloed: door zijn sterk over dreven vibrato. Geen enkele toon stond; vaak scheen zijn intonatie erfdoor te hoog te worden alles klonk nerveus en ongezond. Het vibrato kan heel mooi zijn, als het met ooi-deel toegepast wordt. Capet bewees destijds ook waar het vermeden moet wor den. In onschuldige begeleidingsfiguren, zooals die in Mozart's Sonate voorkomen, doet het meer kwaad dan goed. En in de speelsche rondo-finale van K. V. 376 behoort de metrische accentuatie niet verlegd te worden. De nog jonge violist moge zich boven manier of aanwendsel uitwerken om tot veel zijdig kunstenaarschap te komen. Het succes van beide spelers was zeer groot. Als toegift schonken zij de Spaansche Dans uit „La Vida breve" van De Falla. K. DE JONG. VERDUISTEREN Van 19.22 tot 8.21 Maan 3 Maart op 20.09 V.M., 4 Maart onder 9.02 Tuchthuisstraf voor het luisteren |naar een verboden zender 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. De"Nederlander J. Gr. heeft in zijn woning herhaaldelijk naar éen verboden zender geluisterd. Bovendien heeft hij zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van vijandelijke radioberichten, doordat hij eenige andere personen in de gelegenheid stelde vijande lijke radiozendingen mede te hooren. Hij is door het Duitsche Landgerecht veroordeeld tot V/s jaar tuchthuis. Een andere beklaagde, die zich aan hetzelfde strafbare feit heeft schuldig gemaakt en bovendien zich nog schuldig heeft gemaakt aan voor Duitsch- land vijandige uitlatingen, is door het Duitsche Landgerecht veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 2V» jaar. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter B en de letters C en E. Behalve de distributiestamkaart moet ook het daarbij behoorende inlegvel worden medegenomen. Maansverduistering Zoo hebben wij dan in den afgeloopen nacht weer eens kunnen zien hoe betrekkelijk alle dingen zijn. Daar stond de maan, in volle glorie nog al en plot seling was de glorie naar de maan en zag men niets meer. Nou ja, plotseling.... je ziet zooiets altijd aankomen. Eerst is het een donker pldc.ie dat zich echter langzaam maar zeker verpreidt ên ten slotte is hetnee, een en al donkere vlek werd het toch niet. Er bleef een roodachtig, soms zelfs naar het violet overhellende lichtschijn zichtbaar. Dit werd veroorzaakt door zonnestralen, die door de atmosfeer van de aarde worden afgebogen en op die wijze toch binnen het schaduwgebied kwamen. Denk niet dat ik die geleerde verklaring zelf ge vonden heb, want ik heb het ook maar van een ster- rekundige overgenomen. Ten slotte doet het er ook niet veel toe: het was mooi en daarmee uit. Ik ben eigenlijk toch wel benieuwd hoeveel men- schen vannacht de maan naar de maan heb ben zien gaan. Om acht minuten voor half drie was de maan volkomen weg en ik helaas ook. Twaalf minuten over vieren was de maan weer zichtbaar. En niet alleen voor mij en u maar voor alle bewo ners van Azië, Indië. Afrika en Amerika. Dat is toch wel een vreemd idee. Zoo boven alle onderlin ge ge- en verschillend blijkt dan plotseling toch weer, dat wij allemaal verbonden zijn: bewoners van één en dezelfde planeet; nietig in het wereld ruim. Zou men nu ook op de maan naar de aarde gekeken hebben? Misschien wèl, misschien niet. Wel zijn de meeste astronomen van meening dat er op de maan geen leven mogelijk is, doch waar zijn al die menschen gebleven die in de loop der jaren naar de maan verwenscht zijn? Het zou me verwonderen als ze niet af en toe eens een spijtigen blik naar de aarde wierpen. Vooral nu het op de maan zóó donker was zullen ze het ^allesbehalve prettig hebben gehad. Ik hoop, dat mijn sigarenhandelaar er goede nota van heeft genomen. ALLE-DAG-KERK. Bij den kérkdïenst van de Alle-Dag-Kerk op Woensdag 4 Maart des middags ten 2.30 uur zal voorgaan Ds. Spliethóf. Deze dienst zal worden opgeluisterd door vioolspel van mej. Lasschuit. Haarlemsche Politierechfer. tijdelijke; zwakheid. De jongeman, die in het verdachtenbankje stond verschilde in menig opzicht van zijn andere collega's, die Maandag voor den Politierechter verschenen. Hij was keurig gekleed in een onberispelijk bruin pak waarover een even onberispelijke bruine overjas was gegoten terwijl zijn natuurlijk eveneens bruine hoed achteloos op het groene bankje lag. Zijn' gezicht was beschaafd en zijn geheele optreden was dat van een jongeman, die het leven nog voor zich heeft, een goede 'gezondheid geniet en er ook materieel niet al te slecht voorstaat. Eilacie, hoe het ter wereld mogelijk is dat juist deze keurig gekleede en wel gevoede jongeling twee pakjes boter uit den mand van een kruidenier wegnam zal wel eeuwig een mysterie blijven. Zijn verweer dat ze het thuis zoo goed konden ge*- bruiken werd door den Politierechter onmiddellijk weerlegd want de jongeman was van plan geweest een der pakjes te verkoopen en slechts één had hij thuis afgegeven. Bovendien zie je er niet naar uit. dat jullie daar thuis, nu direct om zalen te springen", voegde de Politierechter daar nog aan toe. „Je ziet er beter uit dan de meeste menschen tegenwoordig De Officier vond diefstal van boter vooral in dezen tijd bijzonder ernstig. Twee weken gevangenisstraf. De politierechter 'stelde de stereotype vraag: „Hoe kwam je daar nu bij om te gaan stelen. Dat is toch wel heel erg." Dat gaf de beleefde jongeman grif toe, want hij be speurde een klein kansje. „Het zal nooit meer gebeu ren", zei-ie gauw. „Vijftien gulden,maar denk er om den volgenden keer ga je onherroepelijk de gevangenis in. Doe je af stand van hooger beroep?" „Zeker, meneer!" En weg was een bruine, welge- kleede en welgevoede en opgeluchte jongeman. Dat wij hem nooit meer mogen terugzien. Althans niet in het groene bankje. Groerv past trouwens niet bij bruin. Maandag was de heer Ch. Boeree 25 jaar aan de X.V. ..Het Klaverblad" verbonden. De beer Boeree is ook in de sportwereld een goede bekende. Op de Folo links de beer Boeree, die een bureaulamp in ont vangst neemt, van den beer P. Stassen, namens bet. kantoorpersoneel van „Hot Klaverblad". In bet mid den mevrouw Boercc. (folo De Haas) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 1 tot en met 8 Maart: 11A Brood 4 rant». Brood ot Bebak 11B Brood J4 rants. 11A Vleesch 1 rants. Vleesch of 11B Vl.waren rants. vleeschwaren - 11A Aardappelen K.G. Aardappelen 11B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. '50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem broöd of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3V* L. Melk 10B-13B Melk I 1$£ D. Melk Bonnen 06-00 Melk zijn verlengd tot en met 7 Maart. (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 7 Maart 1942) Van 10 Februari tot en met 16 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter^zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 1» Februari tot en met 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari lot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en Vet 125 gr. Margarine of vet Moordaanslag te Haarlem Vrouw te bed met een mes gestoken In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft in een logement te Haarlem een moordaanslag plaats gehad op een 26-jarige vrouw, die in dat logement verblijf hield, door een 46-jarigen koop man. Na een oneenigheid tusschen beiden heeft de koopman de vrouw, die reeeds te bed lag. met een mes eenige steken toegebracht aan hoofd, schouders en armen. Het slachtoffer is overge bracht naar het St. Elisabeth's Gasthuis. Hoewel de toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is thans geen levensgevaar meer aan wezig. De dader is direct na het gebeurde door de politie gearresteerd. Hij heeft bekend, de vrouw de messteken te hebben toegebracht. Minnenijd schijnt de oorzaak te zijn. Inbraken te Haarlem Kaas en vleeschwaren gestolen Door de Haarlemsche politie zijn wederom een paar inbraken tot klaarheid gebracht. In den laten avond van 25 Februari j.l. is ingebroken in het pakhuis van een grossier in kaas en vleeschwaren te Haarlem, waarbij een groote partij kaas en vleeschwaren is gestolen. Het mocht aan de' politie gelukken, nog denzelfden nacht de gestolen kaas en vleeschwaren op te sporen en in beslag te nemen en de daders te arresteeren. Het bleken een 55- jarige grondwerker, diens 30-jarige schoonzoon en de 22-jarige kostganger van dezen laatste te zijn. Zij hebben bekend de inbraak te hebben gepleegd. Bij hef verder ingestelde onderzoek bleek, dat de kostganger, te zamen met een 24-iarigen transportarbeider en een 33-jarigen groentehande laar, ook reeds op 31 December j.l. in hetzelfde pakhuis hadden ingebroken en ook. toen een groote partij kaas hebben ontvreemd. Ook deze per sonen zijn gearresteerd en hebben bekend. Deze vijf personen zijn aan de justitie overgeleverd. DIEFSTAL EN HELING VAN RIJWIELEN. Door de recherche te Haarlem zijn aangehouden een 19-jarige slager en een 27-jarige slager, ver dacht van rijwieldiefstal en heling daarvan. De 19- jarige slager heeft bekend .drie rijwielen te hebben gestolen, welke door zijn 27-jarigen collega verkocht werden. Zij zijn aan de justitie overgeleverd. ELFJARIGE JONGEN STEELT f 80. De politie te Haarlem heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 11-jarigen jongen, dij een bedrag van f 80 had ontvreemd uit het kantoortje van een lotencollecteur alhier. Van het geld is f 51 in beslag genomen; het overige was door den jongen opge maakt. WIE MIST TWINTIG PAKJES BOTER? Op 1 Maart zijn door de politie te Haarlem drie jongens aangehouden, die in het bezit waren van een doos met 20 pakjes boter, welke zij verklaarden te hebben ontvreemd op Zaterdagavond 28 Februari uit een bakfiets, staande in de Ambachtstraat. Aan gezien van dezen diefstal nog geen aangifte bij de politie is gedaan, wordt aafi den eigenaar van deze pakjes boter verzocht, dit alsnog te doen: VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De heer Lode van Gent, ethnoloog te Utrecht, zal Zaterdagmiddag 9 Maart voor de afdeeling Haar lem en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat een lezing met lichtbeelden over Indo-China houden. H. DAUDEY OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is te Haarlem overleden de heer H. Daudey, een bekende figuur in brandweerkringen. De overledene heeft jaren lang deel uitgemaakt van het College van de Haarlemsche Brandweer en was eere-lid van „De Tien". Ook bij zijn vakgenooten de heer Daudey was slagerspatroon was hij zeer gezien. Hij was destijds penningmeester van de voormalige vleeschhouwersvereeniging en had ook zitting in de huidencommissie. De teraardebestelling zal Donderdagmiddag 5 Maart te> 12 uur op de Alge- meene Begraaplaats aan de Kleverlaan plaats vinden. Christmas-eiland gebombardeerd TOKIO, 2 Maart (DNB)'Japansche marine-vliegers hebben Zondagmiddag het Britsche Christmas-eiland ten Zuiden van Java aangevallen en het radipstation alsmede andere inrichtingen der Vereenigde Britsch- Amerikaansche vloot met een hagel van .bommen be stookt en vernield. Domei voegt hieraan toe dat de vernieling van het steunpunt den vijand iedere mogelijkheid ontneemt de operaties op Java te belemmeren. De Japanners hadden geen verliezen. Het Christmas-eiland speelde voor den vijand sedert den val van Singapore en het afsluiten van Straat Malakka éen belangrijke rol. Borneo in Japansche handen STOCKHOLM, 2 Maart (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst uit Bandoeng meldt, woedt langs de Noordkiist van Java en op de vruclttbare vlakte, die zich van Batavia tot het gebied ten Oosten van Soérabaja uitstrekt, een slag. Het front heeft aldus een lengte van 960 K.M. en een diepte van ongeveer 60 K.M. Onder verwijzing naar het feit% dat de bqfichten over de gevechten van Maandag zeer spaarzaam binnenkomen, meldt de Britsche Berichtendienst verder dat de Japanners van de kust uit, waar zij in de nabijheid van In- dramajoe de voornaamste landing hadden onder nomen, ongeveer 50 kilometer naar voren zijn ge rukt. Overal in de vlakte van Noord-Java, waar de belan- rijke plaatsen Semar^ng, Cheribon, Batavia en Soéra baja liggen, staan vernielings- en pioniertroepen ge reed om havenwerken, pakhuizen, fabrieken en brug gen, wegen en spoorlijnen op te blazen. Wegens het groote aantal der door de Japanners gelande troepen en het aangevoerde materiaal kan er nauwelijks aan getwijfeld worden of de Japanners zijn voornemens de invasie op Java met de snelheid van een bliksem- oorlog ten uitvoer te leggen. Verder deelt de Britsche Berichtendienst mede dat te Batavia belangrijke installaties vernield zijn, of schoon „een direct gevaar voorde hoofdstad nog niet bestaat". Van een niet nader genoemd steunpunt meldt het Japansche persbureau Domei. Nederlandsch- Javaansche troepen, die ter sterkte van ongeveer 200 man op 50 K.M. ten Zuidoosten - van Sing- kawang op Borneo zijn aangetroffen, zijn op 27 Februari door Japansche eenheden geheel versla gen. Hiermede is practisch geheel Borneo onder Japansche contróle gekomen. Het A.N.P. meldt na de bezetting van Soebang: De plaats Soebang,. welke genoemd wordt in een melding van den Britschen Berichtendienst, ligt diep in het binnenland van Java. Soebang is geen stad. doch ont leent zijn beteekenis aan de Pamenoekan- en Tjias- samlanden, een groote groep ondernemingen, toebe- hoorend aan een Engelsch concern, the Anglo-Dutch Java Estates Agency, waarvan Soebang het adminis- stratief centrum is. Oorspronkelijk behoorden deze ondernemingen tot de zoogenaamde particuliere lan derijen. Van de spoorlijn langs Java's Noordkust be staat een uitstekende railbaan-verbinding met Soe bang, uitsluitend ten behoeve van genoemde onder nemingen. Wellicht hebben de van Indramajoe optrek kende Japansche troepen hiervan gebruik kunnen maken. Soebang is ook met Bandoeng door goede we gen verbonden, welke echter ten deele door hoog ge bergte leiden. De Pamenoekan- .en Tjiassamlanden produceeren voornamelijk rubber thee en vezel. MOEARATEBO EN SOEROELANGOEN OP SUMATRA BEZET. BIJ HET JAPANSCHE LEGER OP SUMATRA. 3 Maart (Domei). Een Japansche colonne, welke in Noordwestelijke richting oprukt, heeft op 21 Februari Moearatebo, gelegen op 300 kilometer ten Noordwes ten van Palembang bezet. Japansche strijdkrachten hebben eveneens Soeroelangoen op 200 kilometer ten Westen van Palembang bezet. De Japansche verliezen bij de bezetting van Moea ratebo bedroegen slechts tien gewonden. VERPLAATSING VAN ZETELS BUITEN NEDERLANDSCH-INDIë. BATAVIA. 2 Maart (A.N.P.) Destijds is reeds ge meld dat alle voorbereidingen in Nederlandscb-Indië waren getroffen voor de verplaatsing van de zetels van verschillende maatschappijen naar Curacao en Suriname, welke verplaatsing op een nader te bepalen datum van kracht zou worden. Gisteren, 1 Maart. Is te Batavia het besluit genomen deze verplaatsingen op dienzelfden dag te doen ingaan. De vertegenwoordi gers in Suriname en Curagao zijn hiervan onmiddellijk in kennis gesteld. Opperbevel in Ned. Indië door de Nederlanders overgenomen STOCKHOLM. 2 Maart (A.N.P.) In een draad loos bericht uit Londen wordt door den Engelschen nieuwsdienst gemeld dat het opperbevel over de geallieerde strijdkrachten in Nederlandsch-Indië door de Nederlanders wordt overgenomen. Wavell belast, zich weer met het Indische opperbevel. Het volgende communiqué is Maandagavond uitge geven: „Het verlies van Malakka en de Japansche landing op Sumatra hebben Birma van Nederlandsch-Indië gescheiden. Onder deze omstandigheden heeft men besloten dat het opperbevel over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten der geallieerde naties in Neder landsch-Indië zal overgaan op de Nederlanders, wien verder alle steun ten deel zal vallen die door de geal lieerde naties kan worden verleend. Met toestemming van den koning zal generaal Wavell weer den post van opperbevelhebber in Indië op zich nemen, die thans ook belast is met de verantwoordelijkheid voor de operaties in Birma en voor een nauwe samenwerking met China. De op het oogenblik aangegane overeen komsten betreffende de algemeene gelijkschakeling van de strategie en politiek in den oorlog tegen Japan ondergaat geenerlei wijziging." De slag in de Javazee Verwoede strijd in het nachtelijk duister TOKÏO, 2 Maart (DNB) Omtrent den strijd op de Javazee publiceert het Japansche telegraafagentschap Domei een verslag van den correspondent der marine- persafdeelihg bij het vlootsteunpunt Singapore. Op den avond van 27 Februari, aldus dit verslag, kregen de door onze vloot begeleide troepentransport- schepen de vage omtrekken in zicht van de gecombi neerde vloot van den tegenstander in de nabijheid van de kust van Batavia. De vloot der vereenigde naties bestond uit twee zware kruisers, een lichten kruiser en twee torpedojagers. Klaarblijkelijk waren deze schepen uitgezonden om onze eonvooien aan te vallen. Wij- wisten dat wij in de nabijheid van de kust van Batavia en Soérabaja den vijand zouden ontmoeten, voor wij met succes landingen op Java ten uitvoer konden leg gen. Onze batterijen openden terstond het vuur. Het was toen 27 Februari 18 uur. Onze vloot ontmoette daarbij sedert het uitbreken van den oorlog in Groot Oost Azië voor de eerste maal den tegenstander in een werkelijken zeeslag. Door een draadloos bericht van een andere eenheid Op bijgaande kaart zfo'n de voornaamste plaatsen en havens van Java te vinden, alsmede de 18 afdeelingen, waaruit het groote eiland met zijn 42 milliocn inwoners bestaat. De Japanners hebben troepen aan wal gezet in de provincie Bantam (1). dit is aan de kust ten Noorden van Serang; in de provincie Cheribon (5) in de Baai van Indramajoe en in de provincie Rem bang (12) ten Oosten van de stad Rembang. De provincies zijn op dc kaart genummerd. De Japanners hebben ook het eiland Bawcan, ten Noorden van Madoera, in hun bezit en behcerschert de Straat Socn- da, tusschen Sumatra cn Java. Daitschland strijdt voor Earopa. Zware afweergevechten aan hel Oostelijk front. Bolsjewisten verloren in één week 204 pantserwagens HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2. Maart. (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim, aan het Donetz-front en ten Zuid oosten van het Ilmen-meer duren de zware af weergevechten voort. In samenwerking met de luchtmacht werden op het schiereiland Kertsj we derom talrijke pantserwagens vernield. In den Zui delijken uitgang van de Straat van Kertsj werd een transportschip van 6000 b.r.t. door lucht-torpedo- treffers tot zinken gebracht. Bij nachtelijke aan vallen der luchtmacht op dc vliegtuigmotoren- fabriek Woronesj werden bom-voltreffers geplaatst op fabrieksgebouwen cn vliegveldinstallatics. Er konden groote branden en hevige ontploffingen wor den waargenomen. In het tijdvak van 24 Februari tot 1 Maart ver loor dc vijand aan het Oostelijk front in totaal 204 pantserwagens. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van ver kenningsafdeel ingen. Duitsche jagers schoten vijf Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neer. Vijf werden op d%n grond vernield. Op Malta bestookten Duitsche gevechtsvliegtui gen onder bescherming van jagers de haven van La Valetta met bommen van zwaar kaliber. Hierbij werden treffers geplaatst op duikboot-ligplaatsen, kaden en ravitailleeringsbedrijven. Britsche motortorpedobooten trachtten in den afgeloopen0nacht in het Kanaal een alleenvarend stoomschip aac. te vallen. Door eigen motortorpe dobooten werd bij de terstond in werking tredende afweer een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht. Verdragend geschut van dc marine be schoot in het Kanaal met goed gevolg twee vijan delijke eonvooien. Dc eonvooien werden uiteenge dreven. In het tijdvak van 21 tot 28 Februari verloor de Britsche luchtmacht 62 vliegtuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 20 eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de ravitaillecringsscheepvanrt van Groot-Brittannië en de Ver. Staten brachten Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in de maand Februari 79 vijandelijke koopvaardijschepen, in to taal 525.400 b.r.t., tot zinken. In dit succes heeft het Duitsche duikbootwapen met het tot zinken brengen v;an 66 schepen, in totaal 448.400 b.r.t., een belangrijk aandeel gehad. Bovendien werden 44 koopvaardijschepen van den vijand voor een deel zwaar beschadigd. In een rcparatiewerkplaats voor spoorwegmateriaal in het bezette Sovjetgebied. Een locomotief wordt in de montagehal onder handen genomen. (Transatlantic-Recla-P.K. Götze) van onze in de Nederlandsch-Indische wateren bij Soé rabaja opereerende vloot vernamen wij. aldus het verslag verder, dat onze vloot een vlootformatie van den tegenstander, groot drie of vier kruisers en ver scheidene niet nader aan te geven schepen, waarschijn lijk torpedojagers in zicht had gekregen. Zij openden tegelijk met ons het vuur. Een onzer schepen lan ceerde torpedo's, die met vpltreffers twee vijandelijke kruisers tot zinken brachten In den stikdonkeren nacht kwam een verwoede slag tusschen de staalmassa's tot ontwikkeling. Deze felle slag duurde den gehcelen nacht door. Op 23 Februari bij hc-t aanbreken van den dag bleek dat onze vloot had bewezen superieur te zijn. Drie vijandelijke krui sers en zes torpedobootjagers werden in den grond ge boord en vier kruisers zwaar beschadigd. Onze marine vliegtuigen ronkten over ons heen en lieten hun gra naten en bommen op den vijand neer regenen Wat van de vijandelijke vloot overbleef vluchtte de haven van Batavia en Soérabaja binnen. Ons convooi zette zijn weg weer voort. Op 1 Maart om 12 uur 30 kreeg een eenheid van onze bij Batavia liggende vloot een vijandelijke vloot, be staande uit twee kruisers in zicht, terwijl een andere eenheid van onze vloot in de nabijheid van Soérabaja een vijandelijke vloot zag die bestond uit drie kruisers en zes torpedobootjagers. De transportschepen van het convooi werden op oen veilige plaats achtergelaten en onze zeestrijdkrachten bonden opnieuw den strijd aan, waarbij onze vloot twee vijandelijke kruisers tot zin ken bracht, terwijl de rest op de vlucht sloeg. Wij waren echter vastbesloten den tegenstander niet te laten ontkomen en maakten derhalve jacht op hen. Het resultaat was dat wij in totaal vijf kruisers en zes torpedobootjagers lot zinken brachten en vier zware kruisers beschadigden Een van onze torpedohoot- jagers kreeg een bomtreffer, doch was in staat zich op eigen kracht verder te bewegen VERLIEZEN DER A.B.C.D.-VLOOT. TOKIO. 2 Maart (D.N.B.) Het keizerlijk hoofd kwartier heeft Maandagavond medegedeeld dat de Japansche zeestrijdkrachten, die dc gecombincerdo Engelsch-Amerikaanseh-Nederlandsche vloot achter volgden. Zondagochtend om elf uur een Britschen kruiser der K-klasse en twee niet geïdentificeerde torpedojagers ten Noordqn van Kragan (een plaatsje ten Oosten van Rembang gelegen) hebben ingehaald en tot zinken gebracht DE VERKLARING VAN DR. VAN MOOK. ROME, 2 Maart (Stefan!) Dr. Van Mook, de luite nant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, heeft in het persgesprek met de „Daily Mail" waar van wij melding hebben gemaakt voorts nog betoogd dat er menschen zijn, die schijnen te meenen dat men Java slechts behoeft op te geven om Birma beter te kunnen verdedigen. Dat is onzin, want men kan een oorlog niet door voortdurende terugtochten winnen. Ook belooft een. uitsluitend defensieve oorlogvoering geen succes. De houding van Amerika veroorzaakt zeer veel be zorgdheid In Ncd.-Indlë, aldus dr. Van Mook, vooral nopens de voortzetting van de beloofde leveringen van oorlogstuig. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Amerika had men hem zeer poncretc toezeggingen ln dit verband gedaan. Thans verwacht Ned.-Indië dat deze beloften ook worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1