r 9 7 Een bezoek aan de'Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen LANGS DE STRAAT. De weg naar een nieuw leven |p.k TOBIAS Jeugd achter tralies (Van een specialen VJ'.B.-verslaggever). Tot de b^andendste problemen, waarmede deze tijd te worstelen heeft, behoort ongetwijfeld dat van de jeugdcriminaliteit. M.en behoeft slechts de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek te zien, om zich een weinig rooskleurig beeld te kunnen vormen van de steeds toenemende misdadigheid onder de jeugd. Het ontbreekt een groot gedeelte van de huidige rijpere jeugd in ons land aan een zedelijk funda ment bij den opbouw van haar levenshouding. Het gevolg hiervan is, dat bij velen het bruutste egoïsme alle andere gevoelens in de kiem heeft verstikt. An deren opgegroeid in een zich aan bandeloosheid en tuchteloosheid te buiten gaand jeugdleven, ontwik kelden zich tot jonge kerels zonder ruggegraat, die in geen enkele verleidelijke situatie weerstand ver mochten te bieden en onverbiddelijk met den straf rechter in aanraking moesten komen. Het is naar aanleiding van deze brandende kwes tie, dat een verslaggever van de V.P.B. een bezoek bracht aan de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen. In een tweetal artikelen zal hij een indruk trachten te geven van dit wel zeer belangrijke instituut, waar, zij het helaas in zeer bescheiden mate, een gedeelte van deze ontspoorde jeugd voor de samenleving behouden kan worden en, geestelijk en zedelijk gesterkt opnieuw een plaats in deze maatschappij kan innemen. ZUTFEN, 3 Maart (V.P.B.) In de ruime, frissche gymnastiekzaal van de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen staan een zeventigtal gevangenen opgesteld. Stram in de houding, in drie gescheiden groepen. Jonge kerels, van zeventien tot twee en twintig jaar, gekleed in bruine manchester pakken. Het is een groote dag in het leven van de jeugdige gevangenen. Vandaag zal, aan de hand van- de uitgebrachte rapporten, een aantal hunner worden bevorderd tot een hoogere klasse en zij, die tot de bevorderden behooren, weten dat zij een nieuwe schrede hebben gezet op den weg naar de ^vrijheid. De directeur en zijn staf van medewerkers weten echter ook, dat in deze jeugdige ontspoorden lets is gerijpt; het besef, dat hun levenshouding behoort te iteunen op een zedelijk fundament. Be ,,eel" van een derde klasser. Dc platen aan den wand, de bloemen op tafel, liet tafelkleed, kort om al die kleinigheden die liet verblijf veraangena men, heort de veroordeelde zich door voorbeeldig gedrag, vlijt en ijvc# verworven. Xog slechts kor ten tijd en hij zal ais een flinke kerel, niet gerijpte levenservaring en herwonnen zedelijk inzicht in de maatschappij kunnen terugkeeren. (Foto V.P.B.-I.P.R.S.-van Suchtelen) plechtigheid duurt niet lang. In een korte, kern achtige toespraak heeft de directeur van de gevange nis. de heer Schotsman zich tot de jongens gewend. Striemend zijn de ^/oorden, waarmede hij het gedrag van een tweetal jongens geeselt, die .zich hebben ver grepen aan bezittingen van deze kleine gemeenschap want dit is deze jeugdgevangenis en het in hen gestelde vertrouwen hebben beschaamd. Maar als hij zich richt tot dè bevorderden en vooral tot de bevor derden naar de hoogste klasse, is hij geen strenge ge vangenisdirecteur, dan is hij een opvoeder van deze jongens, die immers nooit een goede opvoeding ont vingen en meer nog, dan is hij een vaderlijk vriend. En als hij dan ook het woord tot dgze jonge mannen richt, en hen vraagt, of zij hun eerewoord willen geven om het in hen gestelde vertrouwen niet te be schamen, hun opdracht naar hun beste weten uit te voeren en al hun krachten te willen stellen in dienst van de gemeenschap, dan kijken vier paar oogen hem open en recht aan en duidelijk klinkt het antwoord: „Ik wil!" OPVOEDING VAN EEN GEDETINEERDE. Met den directeur maken wij vervolgens een rond gang door de gevangenis. Eerst langs de cellen van de observatieklasse. Want hier vang' het nieuwe leven van den veroordeelde aan. Een maand verblijft hij in de observatiecel. Geen versiering ls in het kale ver trekje te vinden, slechts een opklapbare brits, een stoel en een klaptafel vormen het meubilair. Alleen voor de godsdienstoefeningen, voor de morgenexer citie en voor de verdere lichaamsoetening verlaat hij de cel. In deze maand wordt een onderzoek naar zijn gees telijken, infellectueelen en physieken toestand inge steld en wordt de gevangene nauwkeurig door den directiestaf en de overige ambtenaren geobserveerd. Dan, als blijkt, dat hij voor verdere strafopvoeding ln aanmerking kan komen en zijn gedrag hiertoe aarf- leiding geeft, volgt plaatsing in de tweede klasse. Nu is de cel voor hem slechts verblijfplaats gewor den voor den nacht en die uren, welke hij niet door brengt in gemeenschappelijken arbeid bij school- en godsdienstonderwijs, corvee en lichamelijke oefenin gen. De inrichting van de cel verandert, hij mag er enkele eigen bezittingen hebben, er is een tafel geko men, een wandversiering. De gevangene leert weer arbeiden, vrije- en orde oefeningen stalen geest en lichaam, het meestal ge brekkige en grootendeels vergeten onderwijs wordt opgefrischt en uitgebreid. In de boekbinderij, de stof- feerderij, de meubelwerkplaats en de smederij leert hij een vak en hij leert het grondig. Daarvan getuig den de meubels, die wij zagen, het bindwerk en de overige vervaardige artikelen. DE WEG NAAR DE MAATSCHAPPIJ. Ten slotte komt de bevordering naar de derde klasse. De cel, welke op de bovenverdieping ligt en een onbelemmerd uitzicht geeft op de velden, rond om de gevangenis is geen cel meer. Het is een ruim vertrek, met een kast, een teekentafel voor hen, die vakonderwijs krijgen, een vloermat, tafelkleed en foto's aan den wand. Hier slaapt de gedetineerde, hier studeert hij. Hij eet met zijn klasse-genooten, hij ver blijft met hen in de ruime, frissche recreatiezalen. Hij wandelt, zij het onder bewaking, met zijn klasgenoo- ten in de vrije natuur en in den zomer trekt de direc teur er een enkele maal met zijn jongens op uit. Een geheelen dag buiten de muren van de gevangenis! En het is hier, in deze klasse, dat de ontspoorde jeugd nieuwe levenskrachten krijgt, een nieuw zedelijk be wustzijn. Hier, in een omgeving van onopvallende be waking, van grootere bewegingsvrijheid krijgt de voor malige slappeling een nieuwe ruggegraat, leert hij sociaal voelen en denken en van hier uit kan hij ten slotte voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. In enkele trekken is in dit artikel getracht een in druk te geven van het leven in de Bijzondere Straf gevangenis voor jonge mannen te Zutphen. In een volgend artikel meer over de resultaten van dit be langrijke opvoedingswerk. HET BEDAREN VAX AFVALSTOFFEN. 's-GRAVEXHAGE, 2 Maart In eenige bladen is een bericht verschenen a!s zou het mogelijk zijn dat, nu de ophaaldiensten van oude materialen en afvalstoffen tengevolge van de weersomstandigheden minder vlot hebben kunnen werken, dispensatie wordt verleend van het verbod deze grondstoffen voor onze industrie te vernietigen of ze mee te geven aan de gemeentereiniging. Het Rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen te. Den Haag vestigt er de aandacht op dat. zooals ieder zonder meer duidelijk zal zijn, van een dergelijke ontheffing geen sprake kan zijn. Belang rijke grondstoffen, waaraan onze industrie dagelijks dringender behoefte heeft, te vernietigen, is niet al leen een overtreding van het desbetreffende verbod, maar bovendien een zonde tegen het eigen volk. En dat blijft het, ook wanneer men door omstandighe den. waaraan niemand iets kan verhelpen, ze eens wat langer moet bewaren, omdat de ophaler niet ln staat is ze te komen weghalen. Zooals reeds werd vermeld doet het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, al wat het kan om de ophaaldiensten zoo goed mógelijk te doen functlonneeren. Het verwacht dan ook medewer king van het Nederlandsche publiek, ook wanneer het op den ophaler moet wachten. Hoe 'grooter de voorraad is, dien men ln deze we ken verzamelt, hoe grooter de voldoening zal zijn wanneer men dien kan afgeven aan den wljkophaler. die ln zijn inkomsten óók sterk is gedupeerd en wien een extra'tje na deze moeilijke weken zeker uiterst welkom zal zijn. GESTROOMLIJNDE BAGAGEWAGENS. UTRECHT, 2 Maart. Naar Van de zijde van de Ned. Spoorwegen wordt ^vernomen, ziin voor reke ning van de spoorwegen nieuwe bagagewagens in aanbouw. Deze nieuwe wagens zijn gestroomlijnd en men k?n ze het best vergelijken met de electrische treinen van de laatste jaren zonder de vele ven sterruiten. Het in- en uitlaten der goederen ge schiedt door acht openingen, waarvan vier aan el- ken kant, welke door middel van rolluiken worden afgesloten. De laadruimte is in vieren verdeeld door schotten. Het draagvermogen zal 15 ton zijn, de to tale lengte is ruim 25 Meter. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft het volgende faillissement uitgesproken: H. J. ter Waarbeek. schilder, wonende te Zaan dam; Oostzijde no. 374 b. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-commissaris in boven genoemd faillissement mr. H.J. Ferwerda te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het fail lissement van Cörnelis Blank, melkslijter, wonende te Wormerveer, Wilgenkade no. 36, uitgesproken d.d. 24 Februari 1942. Curator mr. A. Beets te Haarlem. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 27 Febr. H. Hogenkamp, handelaar in bloembol len en zaden, Hoogkerk, Peizerweg 221. R.-C. Mr. H. J. E. Engelkens, Groningen.- Cur. Mr. J. C. Hum- melen, St.-Jansstraat 11a, Groningen. 27 Febr. J. F. de Jager, beambte Prov. Griffie, Groningen, R. C. Mr. J. E. Engelkens. Cur. Mr. G. F. L. Tonckens, Spilsluizen no. 1, Groningen. Opgeheven: A. A. Beijersbergen, Wassenaar. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 24 Febr. De nalatenschap van F. A. Janssefi. Groningen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan cone, cred. NED. ZWEM- EN REDDINGSBOND. In de maand Februari verdronken slechts twee mannén. Februari 1942 is een unicum geweest: er verdronken twee mannen, die bij duisternis te water waren geraakt. In Jan. '42 was het aanta*»«J0, ln Februari '41: 54 dooden. De gesloten wateren waren oorzaak^ van de gelukkig wei nig voorgekomen verdrinkingsgevallen. Er reden, in de verslagmaand, geen auto's te water. Dammen HAARL. DAGBLAD, Woensdag 4 Maart 1942 Distributie van vaste brandstoffen Voorrangsregeling voor zieken en bevallingen 's GRAVENHAGE. 4 Maart. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat personen, die blijkens een door den vertrouwerfcarts gefiat teerd formulier MD 29 op medische gronden voor een extra-rantsoen vaste brandstoffen in aanmer king komen van den distributiedienst een verkla ring kunnen verkrijgen dat aan hen bij voorrang brandstoffen moeten worden afgeleverd. Op ver toon van deze verklaring is iedere leverancier ver plicht bij voorrang na in ontvangstneming van de geldige bonnen gedurende het op de verklaring vermelde tijdvak per twee weken een eenheid vaste brandstoffen af te leveren, derhalve dient dus ook een leverancier, bij wien degene, te wiens name de verklaring gesteld is. niet als verbruiker is ingeschreven, op vertoon van de verklaring bij voorrang af te leveren. De leverancier dient op de verklaring een aanteekening betreffende de afge leverde hoeveelheid en den dag van aflevering te stellen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de aanvrage voor het verkrijgen van een extra rantsoen vaste brandstoffen, wegens een bevalling in het vervolg veertien dagen voor den vermoedelijken datum van de bevalling moet worden ingediend. Evenals voor zieken op door den vertrouwensarts gecontroleerd medisch attest is voorgeschreven, kan bij een be valling een verklaring door den distributiedienst worden afgegeven, krachtens welke iedere leveran cier, aan wien deze verklaring wordt overgelegd, verplicht is na in ontvangsneming van den geldi- gen bon, een eenheid vaste brandstoffen bij voor rang af te leveren aan dengene, te wiens name de verklaring is gesteld, ook al behoort deze niet tot zijn geregelde afnemers. Bij een bevalling is echter niet het door den vertrouwensarts gefiatteerde for mulier MD 29 vereischt. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de handel weliswaar verplicht is bij voorrang te leveren op de bovenbe doelde verklaringen, doch dat niet geëischt kan worden, dat de brandstoffen worden thuisbezorgd. OM HET PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Drie ronden te Haarlem vastgesteld! Dank zij de bemoeiingen der Haarlemsche Damclub, heeft het bestuur van den Nederlandschen Dambond een drie tal ronden van den wedstrijd om .het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland te Haarlem vastgesteld er wel de tweede, vierde en zesde ronde op resp. Zaterdag middag 7, 14 en 21 Maart a.s. Zaterdagmiddag a.s. wordt dus te Haarlem in het club lokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munnlks, Groote Markt 10, de tweede ronde van dit be langrijk tournooi gespeeld. Het programma voor deze ronde luidt als volgt: P..J. van Dartelen (Zandvoort) tegen J. H. Vos (Amster dam) J. M. Bom ('s Gravenhage) tegen W. Huisman (Lei den) A. M. Olsen (Utrecht) tegen A. de Graag (Heusden N.-Br.); R. C. Keiler (Amsterdam) tegen J?h. J. Ham (Rot terdam). Aanvang 3% uur n.m. Wedstrijdleider is de heer J. W. van Dartelen te Heemstede. Zwemmen SLUITING SA VOND DER ZWEMCOMPETITIE. Op Vrijdag 6 Maart zal de zwemcompetitie besloten wor den met de laatste ontmoeting. Deze zal In Stoop's bad gehouden worden en door Haarlem's oudste zwemvereenl- ging „H. V. G. B." georganiseerd worden. Een groote inschrijving is van de aangesloten vereenl- gtngen ontvangen zoodat het niet aan twijfel onderhevig is dat spannende wedstrijden kruinen worden tegemoet- gezlen. Op het programma staan nog de 50 meter borst- crawl voor heeren Junioren, de 50 meter schoolslag dames, de 100 meter schoolslag voor heeren Junioren en de 5 x 50 meter borstcrawlestafette heeren Junioren. H. Smits, G. en P. Koonings en R. Kult van Haarlemsen L. ten Berge van D. W. R. zijn de favorieten voor de 50 meter baan. bij de dames zal Cobi Koster 'n feilen strijd voeren met C. Kraft van Haarlem en mej. Leunis van D. W. R. De estafette zal wel in een Overwinning van zwemclub Haarlem eindigen daar deze vereeniglng over sterke Junioren beschikt. De stand is thans als volgt: Heeren Junioren: D. W. R. 611 pnt., Haarlem 622.x pnt., H. P. C. 641.3 pnt., H. V. G. B. 647.9 pnt., V. Z. V. 650.6 pnt., Watertrappers en Kennemer Zwemclub elk 728 pnt. Dames: Haarlem 1471.2 pnt., D. W. R. 1491.1 pnt.. H. P. C. 1499.1 pnt., V. Z. V. 1566.2 pnt., H. V. G. B. 1701.1 pnt., Kennemer Zwemclub 1782.3 pnt. De wedstrijden zullen te half acht beginnen. Sledevaart 't Was me een mooi „gespan", dat zich moeizaam een weg baande over de modder van Amsterdam's straten. O, als het gevroren had, dan -was de aar- blik heel anders geweest. Dan had de Amsterdam- sche kwajongen, aie voorop liep en het sleetje aan een half-versleten touw voortzeulde, fier daarheen gestapt, terwijl zijn soortgenoot, die nu met een verveeld gezicht het sleetje, dat telkens het rechte spoor verliet, weer in de goede richting schopte, aan met schitterende oogen het „paard" met blij geroep tot grooteren spoed zou hebben aange moedigd. En de slee zelf! Hoe zou die op de gladde ijzers snel en sierlijk voortgegleden hebben, kleine on effenheden op haar weg niet achtend, door niets tegengehouden in haar snelle vaart! Maar nu: het trottoir, waarover de slee door de twee knapen werd voortgetrokken en -geduwd, was bedekt met een vieze, bruine brij en de jongens hadden moeite genoeg om het voertuig door de modderige massa voort te bewegen. En op een ge geven oogenblik reed' het geheeie geval tegen een lantarenpaal en nu versperden slede en lading het trottoir heelemaal. Dat kwam door een fout ïnUe lading van deze „vrachtauto". Er lagen n.l. lange, oude, eens door e§n laag grijze verf bedekte iatten, op verschillende plaatsen gedecoreerd door krom me, verroeste spijkers, in de breedte op de slee, zoodat zij er aan weerskanten een heel emd uitsta ken. Zoo versperden zij den voetgangers den weg. Die zagen zien nu verplicht een omwég over den rijweg te maken, om vehikel en lading te vermijden. De jongens waren edit baldadig, stonden wat te dazen maar deden verder niets. Een man mopperde: „Bemoei je met je aage!" schreeuwde een van de jongens brutaal. De man werd kwaad en keerde zich met een „Wat zeg je?" driftig om, gereed om den kwajongens, naar hij aanbood, een pak slaag te geven. De jeugdige sledevaarders achtten het raadzaam, zich wat terug te trekken, tot de booze man doorgeloopei) was. Toen keerden zij weer naar hun slede terug en begonnen nu tegen elkaar te schreeuwen, zonder verder iets te doen. Maar aan dezen toestand zou vrouwelijk initiatief een einde maken. Daar naderde, duwend een kind in een kinderwagen, een groote, forsche en onver schrokken Amsterdamsche juffrouw. Zij hield even stil en overzag het terrein. Toen waarschuwde zij de baldadige knapen kort en krachtig: „Op sij. of ik rij d'r sou overheen, hour!" De sleebeheerders wilden dit blijkbaar wèl eens zien, want zij verroer den geen vin, keken alleen belangstellend toe. De juffrouw aarzelde nu geen oogenblik. Zij zette haar wagen weer in beweging en met iets versnelde vaart forceerde zij een botsing. De slee was nu ge heel naar den kant van het trottoir geduwd en alle latten lagen over het trottoir verspreid. Triomfan telijk keek de juffrouw nog eens om. In eens veranderden de jongens nuvan hou ding. „Die lette motte overlengs legge. Jen!" vond de oudste. „Dan nemen ze minder ploas in!" En overeenkomstig dit voorstel werd de lading gewij zigd. Vanwaar die plotselinge ijver? In de verte naderde een agent! J. C. E. Liefdesbrieven. Medewerkenden zijn: Vera Bondam, Louis de Bree. Carolina van Dommelen. Carla de Raet, Jenny van Maerlant. RUa Veth en Fons Rndemakers. Daar de maan op 24 Maart a.s. dc hoogstwaarschijn lijk beter begaanbare wegen, zal verlichten, twijfelen we er niet aan of deze voorstelling zal zich in een bui tengewoon druk bezoek mogen verheugen. O HEEMSTEDE £aatste Betichten De Japansche operaties in Ned.-Indië en Birma TOKIO, 4 Maart. (D.N.B.) De snelle vor deringen van de Japansche troepen op Sumatra, in het bijzonder de bezetting van de stad Benkoe- len aan de Westelijke kust van Sumatra, alsmede de activiteit van de Japansche verkenningseenhe den in de wateren ten Westen van het Maleische schiereiland en ten Zuiden van Rangoon, worden in Tokio beschouwd als een voorbereiding voor de uit breiding der operaties tot in den Indischen Oceaan. Niettegenstaande van bet front in Birma geen nieuwe officieele rapporten zijn ontvangen, ver luidt in welingelichte kringen dat de verovering van Rangoon binnenkort verwacht kan worden. Van het front in Nederlandse! Indië wordt gemeld dat de operaties op Java snelr^portgang maken. Hier schijnen de gevechten voc .-namelijk om Bandoeng ten Zuidoosten van Batavia, alsmede in het ge bied van Soerabaja zelf zich zeer in het voordeel der Japanners ontwikkeld te hebben, hoewel offi cieel hierover nog niets is medegedeeld. Van een activiteit van den viiand ter zee en in de lucht kan op dit oorlogstooneel geen sprake meer zijn. CmNEEZEN GEARRESTEERD TE SINGAPORE. SJANGHAI, 4 Maart (D.N.B.) Naar Domei uit Sjonan (Singapore) meldt, zijn binnen het bestek van de daar ondernomen zuiveringsactie 70.699 Chineezen gearresteerd. Het betreft hier de tweede golf van ar restaties op groote schaal. DE „NORMANDIE" WORDT VïELïCHT. LISSABON. 4 Maart (A;N.P.) De „Daily Mirror" deelt mede dat het Amerikaansche departement van marine een credlet van 5 millioen dollar heeft toege staan om het vroegere Fransche passagiersschip „Nor mandie", dat door brand in de haven vÉ New York was gekapseisd, te lichten. DE HEER JANKE LEGATIESECRETARIS. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Naar wij vernemen is de heer Wilhelm Janke, persreferent van den ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken bij den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, door den Führer benoemd tot lega tiesecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken. Gooi CTe* Lm ai «slikken wee/ UITGAAN Heden, WOENSDAG 4 MAART. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 6.30 en 8.45 uur: Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DONDERDAG 5 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H.- Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 33821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsehe Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 18197. BUKVtRMKKIKO e N KW VDROOtN, ZOOCKCT ZS "s-GRAVENHAGE. 4 Maart Aangezien het voornemen bestaat bij de uitreiking van brandstof- fenkaarten voor het stooxseizoen 1942-1943 de in levering van een gedeelte der oude bonkaarten J. of K. (voor haarden en kachels) of L. (voor cen trale verwarming) verplicht te stellen, wordt er met nadruk de aandacht od gevestigd dat men zoowel de zich aan de oude bonkaart bevindende strook, waarop onderscheidenlijk vermeld staat „haarden en kachels (15) J" of „haarden en kachels (20) K" of „centrale verwarming (L)" als de niet geldig verklaarde bonnen dezer bonkaarten zorgvuldig dient te bewaren. Zooals bekend kunnen echter de bonnen „21 C.V. en „22 G.V." van de bonkaart L. worden vernietigd. Over de wiize en het tijdvak van de uitreiking van de nieuwe oonkaarten zullen over eenigen tijd nadere berichten worden gepu bliceerd. Tabaksteelt is niet gemakkelijk Te betelen oppervlakte aan begrenzing gebonden 's GRAVENHAGE 2 Maart. Het A. N. P. meldt: De groote behoefte aan tabak is aanleiding, dat voor de teelt van dit product een' groote belangstelling aan den dag treedt, zoowel in de kringen van de beroepstelers als In die de particulieren, die willen probeeren ln eigen tuin fabak te verbouwen. Deze belangstelling is nu zoo danig geworden, dat bij den tuinbouwvoorlichtingsdlenst van de directie van den landbouw een speciale kracht is aangesteld, die ln samenwerking met de betreffende rijkstuinbouwconsulenten leiding en voorlichting bij het telen van tabak zal geven. Er zal echter alleen dan iets te bereiken zijn, wanneer de teeltvoorschriften nauwkeu rig worden opgevolgd en ook alleen dan ls het verant woord, dat cultuurgrond voor tabak wordt gebruikt. Ook al speelt de tabak ln het leven van velen ,een zeer belang rijke rol, toch ztjn de belangen van de voedingsgewassen primair en hebben we voor den verbouw van deze laatste ln de allereerste plaats onze gronden te bestemmen. Wan neer er dan ook wat wordt afgezonderd voor een genot middel als tabak, dan dient te worden bereikt, dat hetgeen wordt geoogst, ook rookbaar is. In den laatsten tijd verschijnen in de dagbladen adver tenties. waarbij tabakszaad wordt aangeboden .om daarvan in eigen tuin tabak te Itweeken. Versehlllr.ide soorten zaad worden daarbij aangeboden, zooals - Mi. Havana. Virginia en zelfs Camel en bij den eenvoudlgSltaezer wordt de indruk gevestigd, alsof hij zich op die wijït door eigen teelt van de allerbeste tabakssoorten kan voorzien. Tegen een dergelijke voorstelling van zaken moet ten zeerste worden gewaarschuwd. Ook bij het telen zelf zijn voor een particulier groote moeilijkheden te verwachten Het zaad dient n.l. vóór het midden van Maart in broeibakken te worden uitgezaaid. Dit is vereischt, om tijdig planmateriaal van voldoende grootte ter beschikking te hebben. De plantjes moeten worden ultgeplant zoo spbedig dat mogelijk ls, daar in ons land de zomers niet Jaar voor Jaar zoo mooi zijn, dat de tabak zich ook ieder jaar op de meest bevredigende wijze kan ontwikkelen. Niet ieder Jaar wordt alle blad voldoende rijp. Men dient dan ook met een slechten zomer rekening te houden en zoo vroeg mogelijk te planten om nog zooveel mogelijk van de mooie dagen te profiteeren. De datum hiervoor ls ongeveer 15 Mei Later ultplanten verkort den groeitijd. Voordien dient men echter, om een rookbare kwaliteit te oogsten, den grond in den tuin goed bewerkt te hebben en tevens flink bemest, waarvoor echter niet alle mest stoffen geschikt zijn. Verder dient men er rekening mede te houden, dat de teelt van tabak gebonden is aan een teeltvergunning, ten zij men teelt voor eigen gebruik "en de daarvoor in gebruik zijnde oppervlakte niet grooter is dan 1 are. Indien echter tabak wordt geteeld met de bedoeling de oogst of een gedeelte daarvan te verha/idelen, dan dient een teeltvergunning te worden aangevraagd bij den pro- ductiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt, Bezuidenhout 30, 's Gravenhage. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het niet zoo een voudig ls om ih ons klimaat tabak te telen. Mogelijk is het echter wel. dat de rooker een product verkrijgt, dat hem voldoening geeft, maar dan moeten de omstandighe den medewerken en men moet er alle zorgen aan kunnen cn willen besteden. Tegen een klein hoekje met tabak beplant 5s natuurlijk geen bezwaar, maar toch rijst ln het algemeen genomen de vraag of het voor degenen, die een zonnlgen tuin heb ben met goeden grond en die nog over wat mest beschik ken, niet veel verstandiger is om hun tuin zoo volledig mogelijk voor den verbouw van voedingsgewassen te be nutten. Hetgeen men met aardappelen, boonen, mals en enkele andere groentengewassen kan bereiken, is van veel meer beteekenls voor het gezin en men bespaart zich daardoor ook de kans op teleurstelling. MARKTBERICHTEN PURMEREND 3 Maart 1942. Runderen, totaal 794 stuks Vette koeien 408 voor levering. Gelde koelen 210 260—£:o per stuk, matig. Melk koelen 150 465—660 per stuk. matig Stieren voor levering. Gras kalveren 14 voor levering. Nuchtere kalveren voor de slacht voor levering, nuchtere kalveren voor de fokkerij 3045 por stuk, totaal 644. Vette varkêns voor de slacht 12 voor levering. Magere varkens 18 28—54 per stuk. matig. Biggen 334 25—30 per stuk. matig. Schapen 116 4005 per stuk (25 voor levering). Bokken 112 27—55 per stuk. matig. Oude kippen en hanen (wit en rood. oude kippen en'hanen (blauw) 1000 0,300.90 per K.G. Konijnen 0,90 per stuk. Eenden 200 0.80—0,90 per-stuk. ZANDVOORT CLANDESTIEN GESLACHT. Eén dezer dagen vernam de politie, dat een lnWOïu dezer gemeente zijn varken zonder Inachtneming vac. de desbetreffende bepalingen had geslacht. In samenwerking met de ambtenaren van den Crislscontröledienst werd eer. onderzoek ingesteld en bij de eerste huiszoeking werd een flinke pan snert met „varkenspootjes enz." al sudderende op de kachel aangetroffen. Deze aanloop was voldoende om de clandestiene hulsslachting tot klaarheid te brengen. Tegen drie personen, die bij deze aangelegenheid waren betrokken, wordt proces-verbaal opgemaakt. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Door bijzondere omstandigheden is het tooneelgezelschap Met Masker verhinderd a.s. Donderdag 5 Maart naar Zand voort te komen, om te spelen voor de leden van V. V. V. Het bestuur van V. V. V. ls er evenwel ln geslaagd het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert. te engageeren op Dinsdag 24 Maart. Opgevoerd zal worden Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. Brossois en R. T. v. d. Mije; H. J. v. d. Braak en W. A. Kres. Getrouwd: J. -1. Kamringn en L. van Wouw. Geboren: J. M. C. v. d. Weiden—Opdam z.; A. A. M. SchopmanSchmitz d.; B. van Staveren Nievaard d. Overleden: J. v. Delden 71 j., echtgen. van G. van Eijk. COMMISSIE VAN OVERLEG VOOR HET GEMEENTE- PERSONEEL. De burgemeester heeft besloten, dat de werkzaamheden van de Commissi® van Overleg voor het gemeenieperso- neel alsmede die van de daarmede verband houdende dienstèommlsle voor -dc onderschelden gemeentebedrijven zullen blijven rusten. BEVERWIJK Gaat de aardbeiencultuur in Kenncmerland verdwijnen? Moeten de tuinders naar andere cultures uitzien In de Dinsdagmiddag gehouden ontwikkelings bijeenkomst voor tuinders, georganiseerd door den Tuinbouwvoorlichtingsdienst in samenwerking met de „B.E.T."_ en Ver. Veilingen, heeft de assistent van den Rfjkstuinbouwconsulent, de heer J. C. Muyen een voor de streek Kennemerland zeer belangrijke lezing gehouden.. De heer Muyen wees er in zijn inleiding op, dat één \*an de hoofdcul tures in Kennemerland, de aardbeien, steeds meer schijnt terug te loopen. Ook de nieuwe soorten, welke in den loop der jaren geprobeerd zijn, w ijken na enkele seizoenen weer sterk af. De oogst heeft geregeld te kampen tegen vele ziekten, waartegen o.l.v. mej. Ir. H. G. Kronenberg een onderzoek geopend is. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het aantal ziekten onder het gewas zeer groot is, waardoor de bestrijding stagneert. Langzamerhand gaat de aardbeiencultuur hier dan ook achteruit. Ook moeten de tuinders hun* oogen niet voor een ander feit sluiten, n.l. de steeds grooter wordende concurrentie voor de Bever&ijksche aardbei. De aardbeicnteelt in Bulgarije is met sprongen toege nomen. Volgens den levensstandaard aldaar worden voor dit product hoQge prijzen betaald, maar dit zijn voor ons land prijzen waar niet tegen te con- curreeren valt. Ook in Brabant en Zeeland is de kostprijs van de aardbei veel lager en is een prijs van14 cent per K.G. voldoende. Dit is veel te laag voor deze streek. In de toekomst zag spr. het dan ook zoo, dat Beverwijk en omgeving slechts aardbeien voor de consumptie zou leveren en de grootste afnemers de fabrieken goedkooper aardbeien uit andere streken zouden oetrekken. Om deze redenen kwam spr. tot de conclusie om geleidelijk aan de aardbeienteelt te gaan omschake len. Hij dacht hierbij aan de goede toekomst, welke de veredelde bramensoorten tegemoet schijnen te gaan. De gewone duinbramen zijn ondanks dat zij veel gevraagd worden geen al te gunstig handels artikel, omdat zij te klein zijn. Niettemin willen de fabrieken en jeneverstokerijen ze graag hebben om den pittigen smaak. In het buitenland is men echter gaan onderzoeken of deze bramen niet om gezet konden worden in een cultuur. De resul taten zijn zeer goed geweest met de veredelde bramen. De oogst valt in de eerste week van Augustus tot omstreeks half. October. De vruch ten rijpen gelijkmatig en zün veel grooter dan de duinbramen. Bovendien geeft de plant veel meer vruchten. De oogsttijd valt voorts juist in een periode als er hel weinig klein fruit is. Het ar tikel kan goed verzonden worden. Een ander voor deel is. dat deze cultuur voor het grootbedrijfniet geschikt is door het vele naloopen bij het snoeien. Voor kleine bedrijven, zooals in Kennemerland is deze cultuur uitstekend geschikt. De veredelde bramen zijn te onderscheiden in twee groepen n.l. de rankende en de 'niet-rankende (vrijwel als de framboos), die wel voor het grootbedrüf geschikt is, maar waarvan de opbrengst lager is. De ranken de braam geeft 5 M. lange scheuten, die bijgehouden moeten worden om door elkaar groeien te voor komen. Van de rankende soort ziin drie soorten o.a. Black Diamond en Himalia. In ons land heeft de bramencultuur zich lang zamerhand al uitgebreid en vooral in Zeeland. Te Capelle in Zeeland werd in 1938 12000 K.G. ge veild en in 1940 reeds 16 tot 20.000 K.G. De braam schijnt het op alle gronden goed te doen. Ook in Kennemerland zijn er reeds proeven mee genomen, o.a. in Heemskerk. Deze proef mislukte ten deele, doordat de plant bevroor. Op het bedrijf van de fa. v. d. Wel te Beverwijk is ongeveer 50 roe beplant en op dezen zandgrond doet de braam het uitstekend. Ook op veen- en kleigronden groeit de plant goed. Tijdens het rijpen kan het gewas echter niet tegen droogte, maar dit is voor ons land geen bezwaar, daar hier de meeste regen in Augustus valt. In het eerste jaar is nog geen op brengst te verwachten: in het tweede jaar be draagt de oogst enkele kilogrammen per struik en in het dei-de jaar 20 tot 25 K.G. per struik. Het. is een overblijvend gewas en vraagt daarom een diepe grondbewerking. De groeiduur wordt geschat op ongeveer 15 jaar. In Zeeland staan er reeds strüikeh 10 jaar op hetzelfde perceel. Een groot voordeel is. dat in het eerste jaar nog een tus- schenteelt gezet kan worden, die dezelfde bemes ting vraagt als de braam, bijv. spinazie, sla met prei, stamboonen of spruitkool. Bij den groei moeten de ranken zoodanig langs draden of latten geleid worden, dat er hagen gevormd worden. Het plukken kan twee tot driemaal per week gebeuren. Tenslotte behandelde spr. nog de niet-rankende braam, waarvan de behandeling vrijwel gelijk is als die van de framboos. Vóór deze lezing hield de her L. H. Bremmers een causerie over de witlofteelt en trekkerij, waarbij spr. uitvoerig het electrisch forceeren be handelde. Aan het slot van deze ontwikkelingsbijeenkomst spfak de heer B. Machielse, hoofd van de-RK. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk, over het onderwerp „Nfeuwe meststoffen en bemestings- moeiüjkheden in dezen tijd. Zeer vele practische raadgevingen en wenken werden door den heer Machielse gegeven. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Verstrooid.... >AC wf) \J 4' A\il\ wJh T5> 7 ti DE GECROONDE LEERSSE. •s-GRAVENHAGE, 3 Maart. Hedenavond heeft Den Haag kun nen genieten van het vastenavond spel „De Gecroonde Leersse" of „De Verheerlijkte Schoenlappers" een 'tooneelstuk van den beroemden Duinkerkschen dokter Michtel -'de Swaen. Beroemd niet in den zin van een Boerhaave, maar in dien van een Vondel, met welken laatste hij dan ook gaarne ln Zuid-Nederland wordt vergeleken. Er zijn zelfs Vlamingen, die de Swaen nog meer achten dan den grooten Amsterdam- dammer. Dit spel verdient een uitverkocht huis, en hoewel hier het bezoek beter was dan in Amsterdam, toch hadden nog heel wat Hagenaars van dit oude, maar uitermate levendige en levensfrissche spel kunnen ge nieten. PLEIDOOI VOOR KOOIVOGELS. Een lid van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers schrijft ons, dat den laatsten tijd houders van l«ooi- vogels, dus kanaries, vinken e. d. dezen dieren de vrijheid geven, aangezien ze niet meer over voeder zaad beschikken. De schrijver komt daar tegen od. Wie in dezen tijd van het jaar kooivogels de vrij heid geeft veroorzaakt hun dood. want den strijd om het bestaan kunnen ze niet volhouden en voor deze vogels beteekent de vrijheid dus tevens het einde. Is het wat verder in den tijd. dan is er een kans. dat sommige kooivogels. in. vrijheid gesteld, het leven houden. Tot dien tijd echter houde men ze vast en met wat zorg is er aan het voedseltekort nog wel een mouw te passen, waartoe de Ned. Bond van Vogelliefhebbers zijn leden met raad en daad bijstaat STADS-BIBLÏOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek vanx bezoek en ultleenlng over Februari 1942 (1941). I. PRINSENHOF. Bezoek aan de leeszaal door 2451 personen (v. j. 2176), t. w. 2151 mannen en 300 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 2821 personen (v. J. 3532). t. w. 2578 mannen en 243 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en kranten zaal door 5272 perso nen (v. j. 5708) t. w. 4729 mannen en 543 vrouwen. Uitgeleend werden 12606 boeken Cv. j. 11198). II. FILIAAL „HUIS TE ZAANEN". Bezoek aan de leeszaal door 256 t. w. 172 mannen en 84 vrouwen Uitgeleend werden 4532 boeken (v.'j. 3870). III. HOOFDBIBLIOTHEEK EN FILIAAL werden te zo men bezocht door 5528 personen, (v. J. t. w. 4901 man nen en 627 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 1713B boeken (v. J. 15068). BURGERLIJKE STAND HAARLEM 3 Maart. Bevallen 1 Maart: E. BourgonjeMethorst, z.; 3 Maart: T. Nelisscnde Knecht, d L. A. Wiersma van Rijn, z.; 3 Maart: M. WijnandsSmink z.; A J. Bom—Mooijeklnd, d., A. S. Bchagcvan Bakergen. z.; G. M. van de WoestijneNijvcld, d.; D. Kruijff—Plan- Jer, d. Overleden: 28 Febr.: A. J Wnsscnberg, 8 j., z. v. A. J. Wassenberg, v. d. Duijnstraat. M. E. Tientjes- van den Brink, 68 P. C. Hooftstraat. 2 Mrt J. de Jager, 65 j,, Zijlweg. B. Walstra—Dijkstra, 87 j„ Tem peliersstraat H. Daudeij, 77 J., Kleverparkweg. H. P. Kroesen, 79 j., Maerten van Heemskerkstraat. A. Ko per—van der Mije, 42 J., Hazcpatcrslaan.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11