Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18008 X X Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. prokkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, blik. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 15051, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Oirecteur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 4 MAAR! 1942 Abonnement per week 0,28. per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73» losse nummer» 6 cent. Adverten- tién: 1—5 regels 240 elke regel meer 0,42. Reclames 0,71 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels M cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. De oppervlakte van Haarlem 1/3 Is grasland en tuingrond In het jaarverslag van Haarlem vonden wij de mede- deeling dat de kadastrale grootte der gemeente 2556,25 H A. is. of anders gezegd 25.562.500 M2. De oppervlakte van het blijvend grasland was 739.83 H.A., van den tuingrond 123 94 H.A., waarvan 63.64 H.A. voor groente- en fruitteelt, 1 H.A. voor boomteelt, 15.32 H.A. voor bloementeelt en 43.98 H.A. voor bloembollenteelt. In een vorig jaarverslag, dat iets meer gedetailleerd was werd nog vermeld, dat er ook nog 14.50 H.A. par ticuliere tuinen zijn waarvan dé opbrengst hoofdzakelijk voor eigen gebruik dient. Bij elkaar hebben het grasland en de tuingrond dus een oppervlakte van 878.27 H.A., diJ# ruim 1/3 van de grootte der gemeente. Het grasland wordt blijvend genoemd. De totale op pervlakte daarvan is dan ook al jaren onveranderd. Ditzelfde kan niet gezegd worden van den tuingrond, want die werd twee jaar geleden 9,5 H.A. grooter op gegeven. Het zou natuurlijk onjuist zijn uiWdeze gegevens af te leiden dat bijna 2/3 van de oppervlakte van Haar lem bebouwd is. Er moet namelijk afgetrokken worden de oppervlakte van de wateren, de straten, pleinen, begraafplaatsen, de parken, de Hout, sportvelden, rijp- gemaakte bouwterreinen, enz. Armenzorg te Haarlem Verhouding tot andere groote gemeenten Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cij fers gegeven over de uitgaven aan Armenzorg over het 4e kwartaal van 1941. Te Haarlem werden in de maanden October, No vember en December respectievelijk 1925, 2016 en 1989 gezinnen gesteund en 594, 556 en 590 alleen-; wonende personen. De uitgaven bedroegen in to taal f 330.690. Er worden vergelijkingen gegeven met andere gemeenten boven de 100.000 zielen. Kosten per gemiddeld 1000 inwoners steunbedrag Amsterdam 3684 9.77 Rotterdam 3624 9.12 's Gravenhage 3023 10.26 Utrecht „2171 „11.22 Haarlem 2318 9.96 Groningen 2198 7.74 Eindhoven 759 10.61 De uitgaven voor Armenzorg waren dus in de drie grootste gemeenten des lands (Amsterdam, Rotterdam en den Haag), omgeslagen naar het aan tal inwoners het hoogst. Haarlem gaf in verhouding iets meer uit dan Utrecht. Velsen keerde uit f 66.900 of f 1366 per 1000 in woners. Het gemiddelde steunbedrag was f 8.46. Haarlemmermeer gaf uit f 33.450 of f 1040 per 1000 inwoners met een gemiddeld steunbedrag van f 6.78. Beverwijk f 24.650 of f 1115 per 1000 inwoners met gemiddeld f 8.15 aan steun. Uitreiking bonkaarten te Haarlem De letters D en F. Morgen Donderdag is het voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten de beurt aan de letters D en F. Niet alleen de stamkaart maar ook het daarbij behoorende inlegvel dient te worden medegebracht. Voor den Economischen Rechter DRIE MAANDEN WEGENS CLANDESTIENE SLACHTING. Door den HaarlemsChen Economischen Rechter werd Dinsdagmiddag de slager J. C. Burgering uit Beverwijk, die in Heemskerk omstreeks Juli van het vorige jaar een koe had geslacht, tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De stucadoor D. van Diepen eveneens uit Beverwijk die bij de slachting had geholpen hoorde dezelfde straf te gen zich uitspreken. Jaarvergadering Tuinbouw en Plantkunde De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in hotel, „Lion d'Or". De voorzitter, de heer J. F. C. Dix, sprak een weU komstwoord. Hij verzocht de aanwezigen, even van hun zitplaats op te staan, waarna hij mededeelde, dat de heer M. J. F. Bolderdijk, de oud-secretaris, in den leeftijd van 89 jaar overleden is. De heer Dix wijdde waardeerende woorden aan zijn nage dachtenis. De heer R. M. van der Hart deelde mede, dat de cursus in groenteteelt a.s. Donderdag begint in ho tel „Hof van Holland" aan de Groote Markt. Ook zal weer een cursus in het snoeien van heesters en boomen gehouden worden, in samenwerking met de afdeeling Bloemendaal. De secretaris, de heer R. M. van der Hart, bracht het jaarverslag uit. De afdeeling telt nu 160 leden en twee eereleden. Dit verslag werd onder dankzegging en applaus goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penningmeesteresse, mej. J. Teunis. Uitgegeven werd f 507.68; de inkomsten bedroegen f 499.54. Er is dus een nadeelig saldo vanu f 8.14. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door den Ned. Bond van oud-leerlingen, werd in 1941 gewonnen door de firma C. G. van Tubergen; de heer D. Smit, die den beker het jaar te voren won, kreeg een her inneringsmedaille.. geschonken door de Volkstuin- vereeniging „Ons Buiten". Vervolgens werden uit gereikt de prijzen, behaald bij het toekennen van punten bij de onderlinge tentoonstellingen. Hoe kan men van 600 M2 tuin een gezin van vijf personen een rond jaar van aardappelen en groenten voor den? Tenslotte hield de heer G. Post uit Haarlem een rede over het onderwerp: „Hoe kan men van 600 M2 tuin een gezin van vijf personen een rond jaar van ^aardappelen en groenten voorzien?" Dit was ook het onderwerp voor een prijsvraag, uitgeschreven door den Ned. Bond van Oud-leerlingen der Tuin- bouw-wintercursussen, waaraan spreker had deel genomen. Voor een gezin van vijf personen moet men voor het wecken beschikken over pLm. 25 flesschen van 1 liter, 50 van lt-2 en 25 van 2 1/2 liter. Het is noodzakelijk, dat de grond diep wordt losgewerkt. Ook moet voor een behoorlijke afwatering worden gezorgd en voor een goede bemesting. In de practijk is het gebleken, dat in een gezin éen dag per week geen aardappelen worden gegeten; 'dan eet men erwtensoep, bruine boonen of iets anders. Dan heeft men per week noodig ongeveer 18 K.G. aardappe len. Voor de aardappelteelt is een oppervlakte grond van 400 M2 noodig. Voor de groenten blijft dan 200 M2 over. Een gedeelte er van moet bestemd worden voor zomergroenten, zooals spinazie, wortelen, kro ten, enz: verder een gedeelte voor boonen en erwten en tenslotte een gedeelte voor kool; het gedeelte dat van de vroege aardappelen vrij komt, kan voor boerenkool en winter-andijvie bestemd wor den. Spreker deelde tot in de kleinste détails mede. hoe de verschillende soorten groenten moeten worden behandeld en hoe geweckt moet worden. De lezing van den heer Post werd met groote aandacht gevolgd. Na afloop werden eenige vragen gesteld, die door hem beantwoord werden. De voorzitter bracht hem een woord van dank. ONTROUWE EXPEDITEUR. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de politie te Haarlem aangehouden een 28-jarigen ex-, pediteur, die zich tusschen 24 en 4 uur op straat bevond. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van een bedrag aan geld; hij bekende, dat dn een gedeelte was van een hoeveelheid, die hij als expediteur voor een firma te Haarlem had ont vangen en ten nadeele van deze firma had ver duisterd. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. „Polyhymnia" organiseert een zangersfeest In de Meimaand Op 1 Juni 1940 was het veertig jaar geleden, dat hei gemengd koor „Polyhymnia" te Haarlem werd opgericht. Op 1 Augustus 1941 was de bekende koorleider Willem Hespe gedurende vijf eri twin tig jaren als dirigent aan het koor verbonden. Van wege de bijzondere omstandigheden, waarin ons land zich sedert Mei 1940 bevindt, werden deze beide feiten, hoewel zij in de vereeniging niet on opgemerkt zijn voorbijgegaan, nog steeds niet in het openbaar herdacht. Thans is echter besloten ter viering van deze jubilea een zangersfeest te orga- niseeren met medewerking van de oudere zuster verenigingen te Haarlem. Tot medewerking aan dit zangersfeest, het welk in de maand Mei a.s. in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem zal worden gehouden, hebben zich bereid verklaard de veréenigingen: Liedertafel „Zang en Vriendschap", liedertafel „Haarlem's Zanggenot", Mannenkoor „Caecilia", Mannenkoor „Proza en Poëzie", Postaal Mannenkoor, Haar lem's a capellakoor, Doopsgezind Zangkoor. Door elk dezer vereenigingen en door de jubi- leerende vereeniging zullen twee koornummers worden uitgevoerd. Het ligt voorts in de bedoeling, dat zoowel door de mannenkoren als door de ge mengde kot-en ook gezamenlijk een koorwerk ten gehoore zalNvorden gebracht. De oprichter-secretaris der vereeniging „Poly hymnia", de heer Jac. Bos. heeft de functie van secretaris tot heden onafgebroken vervuld. De moord in de Van Hilligaertstraat Man gearresteerd AMSTERDAM, 3 Maart. De recherche van het politiebureau Pieter Aertzstraat is erin geslaagd, een spoor te ontdekken in de moordzaak in de Van Hilligaertstraat, waar drie y/eken geleden een al leenwonende man om het leven was gebracht. Zij heeft nl. een 28-jarigen arbeider, wonende in Zuid, in het bezit gevonden van de fiets, gemerkt Discus, welke aan het slachtoffer toebehoorde en na het misdrijf verdwenen bleek te zijn. De man wordt ervan verdacht, ook den moord te hebben gepleegd, doch heeft dit tot nu toe nog hals starrig ontkend. OPMERKINGEN VAN LEZERS. HET OPRUIMEN VAN SNEEUW VAN DE TROTTOIRS. Een lezer klaagt over de slechte wijze waarop, vooral ln de buitenwijken en in het Kleverpark, door de bewo ners de trottoirs worden schoongemaakt en over het wei nige strooien van zand en asch bij gladheid. Hij stelt de vraag of het niet tergend is, dat niet gedacht wordt aan de ouden van dagen of aan hen, die slecht ter been zijn en die gedwongen zijn een weg over de onopgeruimde trottoirs te zoeken. Zijns inziens zou de politie in wintertijd ook toe zicht moeten houden op het naleven van de bepalingen, DIEFSTAL GEPLEEGD OM ONDERDAK TE KRIJGEN Door de recherche te Haarlem is aangehouden en aan de justitie overgegeven een 27 jarige wever uit Rotterdam, die te Haarlem en rijwiel had gestolen en daarna verkocht. Van de opbrengst was hij naar Den Haag gereisd, waar hij- zich bij de politie had gemeld. Hij verklaarde den diefstal te hebben ge pleegd om ondérdak te krijgen. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Wij vernemen dat de toestand van de vrouw, op wie in den nacht van Zaterdag op Zondag in een logement te Haarlem door een koopman een moordaanslag werd gepleegd, naar omstandigheden goed is. Er bestaat geen levensgevaar. ZANGUITVOERINGEN. Het Christ. Geref. Evang. Zangkoor hoopt binnenkort 'eer 2 zanguitvoeringen te geven, namelijk op 7 Maart in het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem en 12 Maart ln Stichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Medewerkenden: A. Pape, bariton, A. Lenaarts, viool. Leen Krammer, piano. PERSONALIA. Bij den P. T. T.-dienst is verplaatst de adjunct-commies J. A. Klinkenberg van Heemstede naar Haarlem, eveneens verplaatst is de besteller J. H. B. van den Dool van Monster naar Haarlem. BEZOLDIGING EN VERZORGING PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. GRAVENHAGE 3 Maart. Naar aanleiding van hel onder bovenstaand hoofd in de dagbladen op 2 Maart j.l. verschenen bericht inzake een wijziging van de bepalingen, regelende het toepassen van kortingen op de aan het mili tair- en burgerlijk personeel der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht, toe te kennen pensioenen, zijn bij het commissariaat voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht van belanghebbende zijde vra gen binnengekomen omtrent de beteekenis van deze wij zigingen. Deze is de volgende: Daar tot dusverre slechts korting op de pensioenen kon worden toegepast, indien een nieuwe overheidsbetrekking was aanvaard na het ontslag uit den militairen dienst, opent dit besluit de mogelijkheid om de cumulatiebepa- llngen tevens toe te passen, indien de nieuwe overheids betrekking is aanvaard gedurende non-activiteit of verlof, onmiddellijk voorafgaande aan het ontslag. Er is hier dus geen sprake van een algemeene korting op de pensioenen, zoodat er in dit opzicht ook geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Inspecteur-generaal der Engelsche luchtmacht treedt af STOCKHOLM, 4 Maart (ANP) De Engelsche lt.-gen. vlieger Sir Arthur Longmore is gisteravond te Gran tham (Lincolnshire) candidaat gesteld voor de tusschen- tijdsche Lagerhuisverkiezing, naar de Britsche Nieuws dienst meldt. Tevens werd bekend gemaakt dat hij zijn ontslag neemt bij de luchtmacht „om de promotie van jeug dige officieren te bespoedigen". Longmore, die sedert vorig jaar inspecteur-generaal der luchtmacht is, was tevoren opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten in het Midden Oosten. Engelsche aanval op Parijs BERLIJN, 4 Maart (D.N.B.) Britsche bommen werpers hebben in den afgeloopen nacht, naar van militaire zijde verluidt, het gebied van Groot-Parijs met brand- en brisantbommen aangevallen. De bur gerbevolking leed aanzienlijke verliezen aan dooden en gewonden. Met de hulp der bezettingstroepen .werd onmiddellijk na den aanval een begin gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 1 tot en niet 8 Maart: ~r°°2 J ran.ts- Brood of gebak 11B Brood Yt rants. HA Vleesch 1 rants. Vleeseh of 11B VI.waren H rants. vleeschwaren 13 A Aardappelen lti K.G. Aardappelen 11B Aardappelen }4 K.G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker v 10C en, 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Molk I Zy3 L. Melk 10B-13B Melk I 1^ L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en niet 7 Maart. (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 7 Maart 1942) 10 Februari tot en met 16 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met .28 Februari. Van 19 Februari tot en met 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en Vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon II Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Fransch schip getorpedeerd Vermoedelijk door.een Engelsche duikboot GENèVE, 4 Maart (D.N.B.) Volgens Radio- Lyon heeft de Fransche Admiraliteit het volgende bekend gemaakt: Een Fransche boot is op weg van Sfax naar Tunis 1 Maart 's middags om 6 uur getorpedeerd door een ondergedoken duikboot, vermoedelijk van Britsche nationaliteit. Het schip voer onder escorte van lichte Fransche strijdkrachten ter zee. Het werd door twee torpedo's getroffen. Het persbureau OFI meldt dat het Fransche schip de vrachtboot PLM 20 is, dat de Fransche ken- teekenen zichtbaar droeg. Van de bemanning wor den negen leden vermist, n.l. vijf Fransche marine- menschen, twee Indo-Chineezen en twee Arabie ren. De rest der bemanning 32 koppen, kon veilig naar Tunis, de haven van vertrek, worden ge bracht. Het schip had een lading fosfaat aan boord, bestemd voor den Franschen landbouw. Wijziging in de Amerikaansclie legerleiding Jonge generaals op de hooge posten MADRID, 4 Maart (DNB) Naar uit Washington wordt berfcht, heeft Roosevelt de volgende wijziging in de aanvoering van het Amerikaansche leger bekend gemaakt: generaal Arnold heeft de leiding der lucht macht gp zich genomen, generaal Meneir het land leger en generaal Sommerwell de hulpdiensten. Naar Roosevelt dienaangaande verklaarde. _wordt hiermee beoogd jeugdige, energieke generaals m~t veel aanpassingsvermogen aan het hoofd te stellen, die tot taak hebben den oorlog naar vijandelijk gebied over te brengen. Groote luchtaanval op het gebied >5111 het Suezkanaal Opslagplaatsen en benzinedépots gingen in vlammen op BERLIJN. 3 Maart (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht binnen het be stek van een groote actie militaire installaties in het gebied van het Suez-kanaal aangevallen. Toen de totale maansverduistering afliep bereik ten de vliegtuigen de aangegeven doelen en bestook ten vooral het vliegveld El Kabrit aan den Zuidelijken oever van het groote Bittermeer met bommen van zwaar kaliber. De Britsche afweer werd volkomen verrast. Bij helder licht van de volle maan en een wolkenloozen hemel konden de bemanningen van de Duitsche vliegtuigen de installaties van het vliegveld nauwkeurig zien. De groote vliegtuigloodsen van het Westelijke deel van het vliegveld kregen verscheidene voltreffers. Na de ontploffingen der bommen kwamen krachtige explosies, die branden deden ontstaan, welke op grooten afstand zichtbaar waren. Dichte rookwol ken stegen op. Op vier plaatsen kon waargenomen worden dat vliegtuigen in brand stonden. Ook twee groote materiaalopslagplaatsen gingen na getroffen te zijn in vlammen op. Verscheidene benzinedepóts ont ploften met hooge steekvlammen. De bijzonder effec tieve aanval duurde niet langer dan een half uur. Na middernacht waren ook haveninstallaties van Port Said met bommen bestookt. Treffers in de on middellijke nabijheid van de electrische centrale van Port Said richtten groote vernielingen aan. Eeri vliegveld in de Nijldelta bij Tanta werd even eens door de Duitsche luchtaanvallen verrast. Het gelukte den Duitschen toestellen ongemerkt bun doel te naderen en op de loodsen en de startbaan voltref fers te plaatsen. Kruisers „De Ruyter" en „Java" verloren gegaan. Ook de ondergang van de „Tromp" gemeld. TOKIO, 3 Maart (Domei) Volgens medcdeeling van het Japansche hoofdkwartier is de geallieerde vloot in de zeeslagen bij Soerabaja en Batavia vrijwel vernietigd. Het communiqué van het hoofdkwartier zegt dat 6 kruisers, 8 torpedojagers, 7 duikbooten, een kanonneerboot en een mijnveger vantden tegenstander tot zinken zijn gebracht. De 6 tot zinken gebrachte kruisers zjjn: de zware Amerikaansche kruiser „Houston" (9.050 ton), dc zware Britsche kruiser „Exeter" (8.390 ton), de lichte Australische kruisers ..Perth" (6.830 ton) en ..Hobart" (6.980 ton) en de lichte Nederlandsche kruisers „De Ruyter" (6.450 ton) en ..Java" (6.670 ton). Van de 8 torpedojagers zijn er twee gestrand. De zware Amerikaansche kruiser, die bij den zee slag van eenigen tijd geleden vernietigd werd gemeld, blijkt de „Augusta" (9.050 ton) te zijn geweest en de Nederlandsche kriffter „De Ruyter", welks ondergang werd gemeld, was de „Tromp" (3.350 ton). Het commu niqué zegt: „Hoewel gemeld werd dat vier kruisers zwaar beschadigd waren in den slag bij Soerabaja, werd later medegedeeld, dat twee kruisers bij Batavia tot zinken waren gebracht, terwijl de beide andere een torpedojager en een kanonneerboot waren, die men in de duisternis voor kruisers had aangezien." Een Japansche mijnenveger is tot zinken gebracht, een Japansche torpedojager licht beschadigd. Generaal Wavell terug in Britsch-Indië Java ernstig geschokt door het besluit tot ontbinding van het gemeenschappelijk opperbevel STOCKHOLM, 3 Maart. (D.N.B.) De Britsche Berichtendienst meldt uit New Delhi dat generaal Wavell in Britsch-Indië is aangekomen. Naar de Britsche Berichtendienst uit Bandoeng meldt, heeft het bericht van het vertrek van ge neraal Wavell en de ontbinding van het gemeen schappelijke A.B.C.D.-opperbevel op Java een schok teweeggebracht. De gemiddelde Nederlander heeft daarop onmiddellijk gereageerd met de over weging dat het geallieerde opperbevel het Javaan- sc'ne schip verlaat, daar het vreest dat het zou kun nen zinken. Uit Batavia wordt vernomen dat generaal Wavell, alvorens Java te verlaten, een boodschap gericht heeft tot de bevolking van Nederlandsch-Indië waarin hij naar het ontvangen bevel verwijst, vol gens hetwelk „met het oog op de jongste gebeurte nissen het bevel over de geallieerde troepen op Java aan Nederlandsche bevelhebbers wordt over gelaten". Laatstgenoemden zouden, naar Wayell verder verklaart, „alles doen wat menschelijkerwijze mogelijk is voor de verdediging van Java". Deze verandering in het oppelbevel zal echter niet fae- teekenen, zoo beloofde Wavell, dat de toevoer van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal voor de ver dediging van Java zou ophouden. Tenslotte richtte generaal Wavell tot de bevolking van Nederlandsch- Indië zijn „oprechte wenschen voor een gelukkigen afloop van den huidigen strijd". Blijkens mededeeling van den Londenschen Be richtendienst is majoor Sitwell benoemd tot com mandant van de onder bevel van den Nederlandsch- Indischen opperbevelhebber staande Britsche troe pen. 0 „VERRAAD AAN INSULINDE". BERLIJN, 3 Maart (D.N.B.) De Berlijnsche avondbladen plaatsen uitvoerige commentaren op de door Londen genomen beslissing generaal Wavell te ontheffen van zijn opperbevel over het reeds ver loren gegane Malakka en over Nederlandsch-In dië. Zij doen dit onder opschriften als „Engeland verraadt thans ook de Nederlanders", „Churchill's en Roosevelt's bedrog", „Wavell - trekt zich naar Britsch-Indië terug" en „Engeland verraadt Insu- linde". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Na Polen, Noorwegen, België, Nederland in Europa, Frankrijk, Joego-Slavië en Griekenland treft thans eenzelfde lot van het Britsche verraad de Ne derlanders in de koloniën in den Stillen Oceaan". Het blad noemt de terugroeping van Wavell een bekentenis van de Britsche nederlaag in den Stillen Oceaan en een nieuw verraad van de perfide Engel sche politiek aan een bondgenoot, die door Chur chill's catastrofale strategie een nieuw offer van Groot-Brittannië geworden is. De Berliner Börsenzeitung kenmerkt de terug roeping van Wavell als typisch voor de Britsche op vatting van trouw en geloof en voor de mate van waarheid van Britsche beloften tot hulpverlee ning. Engeland geeft daarmede toe dat Neder- landsch-Indië verloren is en zijn^eenige zorg is als steeds zich tijdig in veiligheid te brengen. Het blad oppert het vermoeden dat men thans ook in Canber ra begrijpen zal, wat het beteekent, indien Enge land „de laatste verdedigingspost voor de kust van Australië op de verliesrekening schrijft fen zijn hielen licht". BERLIJN OVER DEN TOESTAND OP JAVA. BERLIJN, 3 Maart. De A.N.P.-correspondent meldt: Het sensatiorfeelste bericht uit Batavia is wel het aftreden van generaal Wavell als opper bevelhebber voor den Zuid-westelijken Pacific en de benoeming van generaal Ter Poorten tot opper bevelhebber in Nederlandsch-Indië. Men kan hierop in Berlijn verschillende commentaren hooren. Aller eerst wees men op het precedent met admiraal Hart, die door admiraal Helfrich werd vervangen. Men meent dat Wavell, evenals Hart, heeft gefaald, waar op men van Nederlandsche zijde de zaak beu werd en zelf weer de verantwoording op zich nam. An deren zijn van meening dat Wavell nu nog gelegen heid heeft om naar Britsch-Indië te ontkomen en dus zijn laatste kans waarneemt. Opmerkelijk is dat deze verandering in opperbevel door Wavell op eigen verantwoording moet zijn aangebracht en dat zijn Amerikaansche plaatsvervanger door hem ten gunste van generaal Ter Poorten is gepasseerd. Men wijst hier op de vele verschillende mutaties in Wavell's commando's en besluit daaruit de radeloos heid van de geallieerde oorlogvoering. VERDUISTEREN van 19.24 tot 8.19 Maaa 4 Maart op 21.24, 5 Maart onder 9.29 In ©en Dnltseh opleidings kamp achter het Oostfront, Met ski's en sneeuw- mantels staat eon compagnie aangetre den om zich te oefenen voor de groote taak. welke haar straks wacht. Transatlan- tic-Recla P.K. Haustein Duitschland strijdt ooor Europa. Vergeefsche bolsjewistische aan vallen in Knm- en Donetzgebied. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 3 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim en in het Donetzgebied zijn krachtige aanvallen van den vijand, gesteund door tanks, in verbitterde gevechten afgeslagen. Door onze lucht aanvallen op de stad Kertsj en een haven in de buurt ontstonden branden van vrij grooten omvang. Ook in de overige sectoren van het Oostelijk front mis lukten talrijke vijandelijke aanvallen. Eigen offen sieve ondernemingen brachten plaatselijke succes sen. In Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's en lichte gevechtsvliegtuigen succesvolle aanvallen ge daan op Britsche autoparken en tentenkampen ln Marmarica. De haven La Valetta op Malta is door Duitsche gevechtsformaties voortdurend met bommen be stookt. Voltreffers op de installaties veroorzaakten omvangrijke verwoestingen en uitgestrekte branden. De vliegvelden van het eiland werden overdag en 's nachts gebombardeerd. Tijdens een gewapende zeeverkenning zijn in de Engelsche wateren ten Oosten van Dundee twee vrij groote koopvaarders door voltreffers zwaar bescha digd. Van Engelsche zijde geeft men als reden voor de isseling in opperb^rel op dat de verbindingen tusschen Java en Birma toch definitief verbroken zijn en dat Wavell zijn oorspronkelijke en gewich tigste taak weer op zich moest nemen, nl. het op perbevel over Indië en Birma in nauwe samen werking met China. De toestand op Java is thans, naar men van En gelsche zijde toegeeft, ernstig. Een groote Japan sche vloot moet weer in aantocht zijn met nieuwe versterkingen. Te Batavia heeft men, gezien het oprukken der Japanners, eenerzijds door Indramajoe en anderziids door het Bantamsche naar de hoofdstad, die aldus in een tangbeweging wordt genomen, verscheidene installaties vernield. Welke deze precies zijn, is moeilijk na te gaan, doch daarbij behoort waarschijnlijk het fraaie K.N.LL.M.-landingsveld Kemajoran in het centrum en het vliegveld Tjililitan ten Zuid oosten van Meester-Cornelis. Van Amerikaansche zijde helpt men weer met verklaringen als van admiraal King en generaal Marshall, met groote credieten door den Senaat toegestaan en met fabelachtige getallen over wat men wel zou gaan doen, In ait geval de bouw van 16 millioën ton schepen in een jaar. Intus- sohen staat, volgens Wavell's "laatsten oproep, aan de geallieerde troepen in Java, „het laatste bolwerk der democratie in den Zuid-Westelijken Pacific op het spel, waarom men nu niet meer verdedigen, doch aanvallen moet". Als steeds is men ook hier mee weer te laat. Ned.-Indische regeering verplaatst haar zetel naar Bandoeng STOCKHOLM, 3 Maart. Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft de regeering van Neder- landsch-Indië Dinsdag Batavia „wegens de groote kwetsbaarheid van de hoofdstad" verlaten. De re- geering heeft zich naar Bandoeng begeven, waar zich reeds het militair centrum bevindt. Verbinding der fronten op Java verbroken. Spoorlijn Batavia-Bandoeng door de Japanners bezet TOKIO, 4 Maart (D.N.B.) Radio-Tokio meldt dat de Japanners den spoorweg Batavia- Bandoeng geheel hebben bezet, waardoor de verbinding tusschen de fronten van den tegen stander is verbroken. Volgens den Britschen Nieuwsdienst is Ban doeng door 60 of meer Japansche bommenwerper» en jagers aangevallen. Over de resultaten is nog niets bekend. De Nieuwsdienst vervolgt dat de weinige vliegtuigen der geallieerden heb ben geprobeerd den aanval te weerstaap. Uit Sjanghai verneemt het D. N. B.: Aan de noordkust van Java gelande Japansche troepen dringen voortdurend verdér het land in, zoo wordt van het Japansche front gfmeld. Sterke afdeelingen zijn van de Baai van Indramajoe uit in Zuid-Wes telijke richting opgetrokken naar Bandoeng, waar zich nog enkele dagen geleden het hoofdkwartier van generaal Wavell bevond. Na een marsch van twee dagen, waarin bijna 100 K.M. over moeilijk terrein werd afgelegd, bereikten Japansche troe- Êen Maandagavond de onmiddellijke nabiiheid van iandoeng, waarmede beide spoorwegverbindingen tusschen Oost- en West-Java verbroken zijn Volgens een speciaal bericht van de „Nitsji- Nitsji" heeft de voorhoede der Japansche strijd krachten een niet nader genoemd punt in het ge zicht van Bandoeng, het militair hoofdkwartier in Ned. Indië bereikt. Tijdens een ondanks stormachtig weer uitge- voerden aanval op een vliegveld ten Westen van Bandoeng hebben Japansche legervliegtuigen, naar Domei meldt, twee Buffalo's tijdens luchtgevechten neergeschoten en op den grond tien groote en mid- delgroote vliegtuigen vernield. DE VERDEDIGING VAN JAVA. TOKIO, 3 Maart (D.N.B.) Omtrent de mili taire *en strategische maatregelen, die in Ned.-Indië fetroffen waren voor de verdediging van het eiland ava, worden thans in Tokio eenige bijzonderheden bekend gemaakt. Java is in vier verdedigingssectoren gesplitst, met Soerabaja, Semarang, Bandoeng en Batavia als kernpunten. Buiten de genoemde centra beschikte nog Tjilatjap over vrij sterke verdedigingsstellin gen. Over heel Java liggen ongeveer 70 vliegvel den verspreid, waarvan de grootste gelegen zj|n bij Batavia, Bandoeng en Soerabaja. Voor het uit breken der vijandelijkheden tusschen Japan en Ned.-Indië werd Java verdedigd door een leger ter stqrkte van ongeveer 50.000 man, dat inmiddels door versterkingen uit Engeland en Australië tot meer dan 100.000 man is aangegroeid. Van de zes kruisers en tien torpedojagers, waar over de Ned. Indisché vloot oorspronkelijk be schikte, zullen na de vernietigende zeeslagen ter hoogte van Soerabaja en Batavia wel even weinig schepen nog gevechtsklaar zijn als van de zee strijdkrachten, die Engeland en Amerika ter ver sterking gezonden hebben. Hetzelfde zal wel ge zegd kunnen worden van de Ned.-Indische lucht macht. die bij het uitbreken van den oorlog geschat werd op ongeveer 670 machines. De Japansche verkenningsvliegtuigen hebben n.l. de laatste dagen noch boven Sumatra, noch boven Java vijandelijke vliegtuigen kunnen waarnemen. Naar in Tokio verder verluidt, worden de Ja pansche operaties na de landingen op Java zoo voorgezet dat Bandoeng niet minder gevaar loopt dan Batavia. Daar komt nog bij dat de op het Oostelijk deel van het eiland verrichte landingen de vlootbasis Soerabaja practisch waardeloos heb ben gemaakt. In Japan heerscht de algemeene opvatting dat het lot van Java thans reeds als bezegeld beschouwd kan worden. Japansche luchtaanval op Amerikaansch vlooteskader LISSABON, 4 Maart (Domei) Uit Washington wordt' gemeld dat het Amerikaansche ministerie van Marine heeft medegedeeld dat twee formaties Japan sche bommenwerpers een aanval bebben gedaan op een Amerikaansch vlooteskader ten Westen van de Gilbert eilanden. Het vlooteskader bestaat uit een vliegtuig moederschip, kruisers en torpedojagers. In het com muniqué wordt geen melding gemaakt van beschadiging of verliezen. DE SLAG OP DE JAVAZEE. Volgens een bericht uit Batavia schrijft het te Bandoeng verschijnende blad „Indiebode" in een commentaar op den slag op de Javazee o.m.: „Eer biedig groeten wij onze marine, die met alle haar ter beschikking staande krachten volgens het bevel van Helfrich bereid is te overwinnen of te sterven, en die een vele malen sterkeren vijand heeft aangevallen. Voor vele schepen beteekende dit het einde en onze marine is uit den slag buiten gewoon verzwakt te voorschijn gekomen, zoodat zij, wanneer niet versterkingen in den vorm van geallieerde oorlogsschepen snel arriveeren, niet meer tot een groote actie in staat zal zijn." Luchtaanvallen op Australische havens SJANGHAI. 3 Maart (D.N.B.) Volgens een bericht uit Melbourne hebben Japansche vliegtui gen Dinsdagochtend de Australische havens Broo me en Wyndham aan de Noordwestkust gebombar deerd. De aanvallen waren in hoofdzaak gericht op vliegvelden. Toegegeven wordt dat in de beide plaatsen eenige schade is aangericht. Het Australi sche legerbericht maakt melding van het werpen van bommen boven Broome en schrijft de te Wyndham aan de golf van Cambridge aangerichte schade toe aan kanon- en machinegeweervuur. De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Sydney, dat volgens de „Sydney Herald" Dinsdagmiddag Japan sche vliegtuigen van groote hoogte Port Moresby op Papoea (Britsch-Nw.Guinee) hebben gebom bardeerd. Het blad-schrijft dat de aangerichte scha de niet ernstig is. BRITSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN. BERLIJN. 4 Maart (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is, naar verluidt boven de Duitsche bocht een Britsche bommenwerper neergeschoten. Door het doel treffende afweervuur werd den Britschen vliegers be let de doelen te naderen. Slechts een bom werd neer worpen, waardoor een particulier huis licht bescha-* digd werd, zonder dat hierbij slachtoffars viulua.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1