BENAUWD ABDIJSIROOP IN ENKELE REGELS altaansche weermachtsberichten j3ritsche colonnes in Noord-Afrika uit de lucht bestookt. ■ROME, 3 Maart (Stefani). Het 640e weermachts- bericht luidt: In CyrenaTca aan weerszijden normale bedrijvigheid van vcrkenningsafdeeiingen. Onze luchtformatics bestookten herhaaldelijk vijan delijke colonnes krachtig met machinegeweervuur en bommen, ondanks de hevige afweeractie van den vijand met groot succes. Talrijke gemechaniseerde strijdmiddelen werden vernield. Andere, die met mu nitie geladen waren, ontploften. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Talrijke Duitsche vliegtuigen hebben met bommen van het zwaarste kaliber de vlootbasis Manoel (Mal ta) aangevallen. In de doelen werden ontploffingen en branden waargenomen. Jachtvliegtuigen schoten in luchtgevechten twee Hurricanes neer. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht tweemaal een aanval op Palermo. In het centrum der stad werden woonhuizen en in de haven werden en kele koopvaardijschepen getroffen, waarvan er een gezonken ls. Naar tot dusver bevestigd wordt, zijn twee personen gedood en een tiental gewond. Een der Engelsche vliegtuigen werd door het afweervuur ge troffen en stortte brandend neer. Onze lucht- en vlootstrijdkrachten hebben een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Daladier verhoord over de Fransche wapenindustrie VICHY. 3 Maart. Hat D.N.B. meldt: De zes- de zittingsdag was wederom gewijd aan het ver hoor van Daladier inzake de hem ten laste gelegde gebrekkige mobilisatie van de Fransche oorlogs industrie. Daladier poogde opnieuw zich van de verantwoordelijkheid vrij te pleiten. Inzake de na tionalisatie van een deel der bewapeningsindustrie in liet gebied van Parijs werd te berde gebracht dat Daladier niet de noodige maatregelen had getrof fen om deze industrie te decentraliseeren. Daladier zeide dat dit met hei oog op den internationalen toestand foutief zou zijn geweest, aangezien de bouw van nieuwe fabrieken in de provincie te veel tijd zou hebben gekost. Overigens is na de mobili satie de decentralisatie in grooten omvang ten uit voer gelegd. De president bracht in dit verband ook de natio nalisatie der fabrieken van Schneider en Creuzot ter sprake, waarbij Daladier verweten werd dat deze uit politieke oogmerken zou zijn geschied. Daladier bestreed dit en las een rapport voor van een com-j missie van het ministerie van oorlog, waarin in 1937 de gedeeltelijke nationalisatie dezer fabrieken, be pleit werd. Opnieuw zeide Daladier dat het door hem inge voerde vierjarenplan en de industrieele mobilisatie van het land „belangrijke resultaten" had gehad. De president richtte vervolgens tot Daladier de vraag waarom de wet tot mobilisatie der industrie niet reeds voor Juni 1938 was afgekondigd. Daladier stelde daarvoor zijn voorgangers verantwoordelijk. De zitting werd daarop voor korten tijd geschorst. Tijdens de tweede helft van de zitting richtte de president Caous het woord tot beklaagde gene raal Gamelin en noodigde hem uit zijn meening w§er te geven omtrent» de verschillende tegen hem uitgebrachte punten van beschuldiging. De generaal bleef evenwel bij zijn .besluit, be kend gemaakt op den eersten procesdag, zich niet in openbare zifting te verdedigen. Koude aan liet Oostelijk front verminderd Vergeefscbe doorbraakpogingen door het Duitsche afweerfront Als aanvulling op het weermachtsberïcht verneemt het D.N B. o.a. het volgende: In het Oosten is de scher pe koude iets verminderd. In den Centralen en Noor delijken sector bedragen de gemiddelde temperaturen tien' graden onder nul. Daardoor is de strijd, vooral in den Zuidelijke sector, weer opgeleefd. De bolsjewie ken probeeren daar met sterke strijdkrachten door de Duitsche afweerfronten heen te breken en wel bij Se- bastopol en op het schiereiland Kertsj. Deze pogingen zijn echter onder bloedige verliezen voor de bolsje wieken mislukt. De Duitschers ondernamen succes volle tegenaanvallen en behaalden plaatselijke suc cessen bij eigen aanvalsoperaties. De zware gevech ten in het Zuiden en in het Donetzgebied duren nog voort. Van de door Engeland en de Ver. Staten aan de Sovjet Unie beloofde hulp heeft men tot dusver weinig bespeurd. Integendeel, Engeland begint thans de weinige vliegtuigbestuurders, die het den bolsjewie ken ter beschikking gesteld had, weer terug te trekken. Voorts verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: Volgens een mededeeling van het opperbevel der weermacht hebben Duitsche Stuka's bij de afweer van vijandelijke doorbraakpogingen op een plaats aan het Oostelijk front op beslissende wijze ingegrepen door vlak voor de Duitsche stellingen boljewistische pantserwagens te bombardeeren. Tijdens kranige duikvluchten werden de aanrollende pantserwagens van den vijand met bommen van zwaar kaliber be stookt. Verscheidene pantserwagens kregen daarbij treffers en bleven brandend op het terrein liggen. Een aantal andere gevechtswagens van den tegen stander werd buiten gevecht gesteld. Door deze duik vluchten stokte de bolsjewistische doorbraakpoging en zij faalde onder den bommenhagel der Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Behalve het materiaal dat verloren ging. leed de vijand ook groote bloedige verliezen. Herhaalde aahvallen van den vijand op Duitsche stellingen in het centrale deel van het Oostelijk front hadden eenige dagen geleden een plaatselijke door braak tot gevolg. Duitsche pantserwagens namen met succes deel aan de afweer, tezamen met pantser- en luchtafweergeschut en vernietigden twaalf bolsjewis tische pantserwagens, waaronder twee zeer zware. Verscheidene gevechtswagens van den tegenstander werden ernstig beschadigd en konden zich slechts met moeite aan het gevecht onttrekken. De Duitsche troepen sloegen den vijand terug en zuiverden aldus de plaats der doorbraak. Tijdens deze gevechten hebben Duit sche pantserwagens nog vijf vijandelijke pantserwa gens vernietigd. De zuivering van het gebied van uit eengeslagen overschotten der bolsjewieken is nog gaande. „N.V. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM". Het jaarverslag van de „N.V. Gemeenschappelijk Eigen dom" te 's Gravenhage, maatschappij tot exploitatie van woon- en winkelhuizen, meldt, dat het exploitatiesaldo over 1941 1 S36.439.58 bedraagt <v. j. f470.271.07). Voorgesteld wordt pp de pref. winstaandeelen S.07 (v. j 5 O uit te' keer en en op de gewone nandeelen 6 (v. J. 5 Het geheime wapen De S.S. Krlegsberichter tlr. Joh tui R. Tlommi- schrijft: „Over geheime wapens schrijft men niet. Dat Is een militair principe en dat is een juist principe, want beschikt men zelf over een nieuw krijgsinatru- nient dan doet men wijs de daad te laten spreken en niet de mond. Verkeert de vijand daarentegen in den waan, dat een van zijn wapenen nog onbekend is. men late hem zijn illusie en ontnuchtere hem dan wanneer de tijd daartoe gekomen is met een krachtiger middel dan de pen. Maar toch. er bestaat geen regel zonder uitzon dering en daarom kan en moet er ditmaal iets ge meld worden over liet geheime wapen der sbwjèts: het millioejicnlegioen. Het geheime wapen der sow1 jots, waar haast geen land ter wereld iets gelijk waardigs tegenover kan stellen; hot legioen der mii- lioenen, dat steeds in den aanval is. dat zijn ver liezen niet telt en dat onafgebroken vecht tegen den enkelen soldaat van het' Oostfront. Een verschrikkelijk wapen. Overal zijn ze, de legionairs van dit millloenen- legioen. Overdag houden zij zich schuil in de hui zen. maar 's nachts, als de soldaten slapen, komen zij bij honderdep te voorschijn: dan sluipen zij on hoorbaar nader onder de bescherming van de duis ternis en wanneer er licht wordt gemaakt kruipen zij snel in volle dekking en zijn even onvindbaar ais j voorheen. Wie zijn toch deze vreeselijke strijders? Het is het sowjet-luizen-legioen. De idee van de sowjets om tot vertraging van hun absolute nederlaag de hulp van het dier in te roepen is niet nieuw. Reeds in, de grijze oudheid was de olifant een waardevolle steun voor de stoere soldaten van Pyrrhus en de enorme kracht van de trouwe dikhui den paste goed bij de geoefend^yspieren der Perzi sche krijgers. En later in de middeleeuwen was het vurige ros het dier waarmee zoo noemt men het, toch? de vermetele ridders ten velde trokken. Ook het edele paard paste goed bij zijn berijder. Zoo is het ook nu en het kan niemand verbazen dat de sowjets hun heil zochten bij hot dier waar mee zij zoo bij uitstek vertrouwd zijn en waarvoor zij zulk een eerbiedige bewondering hehhen. omdat het in dit land dor quantlteiten 'nog talrijker is dan de sovjet zelf. Ook hier schonken de omstandigheden de juiste combinatie: luis en sowjet. Ze verdragen elkander niet alleen; zc behooren bij elkaar. Maar wij hier in liet dorpje K„ wij haten de luis. wij minachten zijn lafhartige aanvalsrriethoden en voeren een verbeten strijd tegen dit jeukend on gedierte/ Hier in het dorpje K., een kilometer achter de voorste bunkers, bestaan geen ontluizingsinrieh- tingen die men verder terug overal aantreft. Hier worden geen volgnummers uitgegeven aan de tal- looze soldaten, die er naar verlangen het eenige levende wezen in hun kleeren te zijn. T3n hier ten slotte is het civilisatieverschijnsel der luisloosheid nog niet doorgedrongen en omdat wij dit weten voe len wij ons pioniers der zindelijkheid. Xlet dat wij de belachelijke hoop koesteven na een nacht slaap in een sovjet-,,huis" zonder luizen te kunnen ontwaken: dat zou een teeken van" gees telijke verdwazing zijn. Maar de mannen.- die elkan der in de voorste, in den grond ingehakte bunkers aflossen, bezitten de onbreekbare eerzucht om ten minste in hun eigen woning geen luis toe te laten. „Ai doende leert men", zegt een wijs Nederlandsch woord, dat ook hier niets van zijn geldigheid ver liest. Vanzelfsprekend was de „luisafweermethode" in den beginne nog zonder raffinement en velen wa ren er onder ons die jacht maakten op den - enke ling. Hoe hopeloos was bun taak, Weliswaar brachten tallooze zacht knappende ge luiden de melders van den bult menige glim lach om de lippen van den jager, maar het werke lijke succes bleef uit want wat helpt het. wanneer men drieënvijftig slachtoffers in het hemd heeft doen bijten als er nog tien kruipende wezentjes zich zoo verdekt hebben opgesteld dat men ze niet kan vinden? Andere verdelgingsmethoden moesten gevonden worden en zij werden gevonden. Het was alsof het lot ons de verborgen lichtzijde van den somberen Russisehen winter wilde laten zien. Want al is het front verstard door de sneeuw, al vervloeken wij de felle koude, wij prijzen de luizenverstijvende kracht van de 30 graden vorst en hangen onze hemden bui ten, wanneer wij den volgenden dagvaar de bunkers moeten. En zoo is het mogelijk geworden dat de af te los sen Sturmmann K. ons op een goeden morgen in zijn bunker melden kan: „Aanvallen der sowjets vonden hedennacht niet plaats: ook de aanwezigheid van luizen werd niet vastgesteld"." op ds borst De oorzaak is meestal dat veel verouderde slijm vast zit, welke moet loskomen. Neem dan direct de zacht slijraoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd hij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede I'lv. Hoofdredacteur: G. X. Leenders, Heemstede Eer-do medewerker: F. C\ l)erks. Haarlem Met speldjes en kruisjes met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelede ren van het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. De installatie van den Landstand in Z.-Holland 's-GR AVENHAGE. 2 Maart. Hedenmiddag heefi het'hoofd van den Nederlandschen landstand, boe renleider E. J. Roskam Hzn., den Landstand in Zuid- Holland geïnstalleerd. Tot Provinciaal Boerenleider voor Zuid-Holland werd benoemd, boer A. de Waard te Numansdorp. De vergadering stond onder leiding van het hoofd van de aldeeling ^Voortbrenging" in Zuid-Holland, C. A. van Beveren Czn., dje ae gasten en eere-gasten in het bijzonder verwelkomde. Hierop sprak de boe renleider Roskam zijn rede uit. Boerenleider Roskam wees in zijn rede de Zuid- Hollandsche boeren op hun plichten en rechten, die zij tegenover den Nederlandschen Landstand hebben en schetste het doel, wezen en de beteekenis van den Nederlandschen Landstand wederom op voor treffelijke wijze. Dr. Kerkhoff, Beauftragte van den Rijkscommis saris bracht de felicitaties en groeten over van dr. Schwebel. die momenteel in Duitschland is. Het deed dr. Schwebel leed op deze belangrijke vergadering niet aanwezig te kunnen zijn. Hij werischt den Land stand in Zuid-Holland succesvol werken toe. Het is hem bekend, dat door de oorlogsomstandigheden een volle ontplooiing van het werk niet mogelijk is, maay hij is er van overtuigd, dat de Landstand ook in Zuid- Holland zal doen wat van hem gevraagd wordt. Spre ker schetst dan waarom de Landstand door den Rijks commissaris is ingesteld. Wie tegen den Landstand handelt uit valsche politieke argumenten, benadeelt hiermede slechts zichzelf en zijn eigen volk. Spreker wilde dit eens duidelijk op den voorgrond stellen. Voor kleine gedachten is er nu geen plaats. Het kan den Nederlandschen boer niet onverschillig zijn of de bolsjewisten en plutocraten al of niet overwin-* pen. Verder is o.m. nog het woord gevoerd door dr. F. E. Posthuma en den provincialen boerenleider De Waard. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG S MAART 1S42. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8 20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Francis Keth. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het onderwijs aan een fruitteeltschool. 13.15 Ramblers. 13.45 Gramofoonmu ziek. 14,00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", en solist. 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zandag II van den den Heldelbergschen Catechismus, le- zirtg. 16.20 Grafhofoonmuziek. 16.30 Revida sextet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, eeonomslche- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.00 Sport enUichameliJke opvoe ding. 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban en zang met piaonbegeleldlng. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Gra mofoonmuziek. 19.25 Concertgebouworkest en solisten. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Lezing: Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 20.30 Gramofoonmuziek. 20.40 Concertgebouworkest. 21.35 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Sjflvestre Trio. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Romancers en soliste. 12.45 Voor dracht. 14.00 Klaas van Becck en zijn orkest en gramofoon muziek. 15.00 voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobege leiding. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 AmslerdEimsch trio. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Vijanden van ons volk. Heeft u er tabak van? 18.45 Melodlsten en so list. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20.00 Melodlsten en solist. Vanaf 20.15 alleen voor'de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.40 Radlotooneel. 21.00 Cabaretprogramma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer machtsberïcht. 22.10—22.15 Avondwijding. Bij de opgravingen te Sakhara in Egypte werd het volledig gespaarde graf van een Egyptischen priester uit de zevende dynastie gevonden. Uit Washington meldt de Britsche Nieuwsdienst dat Sumner Welles heeft bevestigd dat de Ver. S(aten een overeenkomst in zake de verdediging van Nieuw-Caledo- nlfe en andere onder invloed van De Gaulle staande Fran sche bezittingen In den Stillen Oceaan hebben gesloten. Uit Tokio verneemt bet D. N. B.: Het Japansche leger heeft ln recordtijd een ongeveer 400 K.M. langen autoweg aangelegd die van een ongenoemd steunpunt in Thailand naar Phaoeng en Moulmein in Birma leidt en van groote beteekenis is voor de aanvoeren bij den veldtocht in dit land. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt zoo meldt de Britsche Nieuwsdienst uit Washington dat de Amerikaansche torpedojager „Jacob Jones" in den Atlantlschen Oceaan is getorpedeerd en ge zonken.^ egn mededeeling van den Engelschen Be richtendienst, heeft het Engelsche ministerie voor de voor ziening bekend gemaakt dat Maandagmiddag in een muni tiefabriek in het Noordwesten van het land een ontplof fing plaats vond. Tot nu toe werd melding gemaakt van een doode en twee zwaar gewonden. De minister-president van Mandsjoekwo zal als bij zondere gevolmachtigde van zijn land eerlang een bezoek brengen aan Tokio om de Japansche regeering te bedan ken voor de hulpjvereening aan Madsjoekwo ih het werk van opbouw der afgeloopen tien jaar. (D. N. B.) Uit een manufacturenzaak in de Javastraat te Am sterdam hebben dieven voor "f 3000 aan mantels en over hemden c en ^e 46-jarige H. M. zijn door de Veendamsche politie gearresteerd. Zij hebben bekend zich aan vele diefstallen van brandstoffen, aardappelen, klDDen konijnen enz. te hebben schuldig gemaakt. Blj besluit van den secr.-gen. van het departement van binnenlandsche zaken is J. H. E. baron van Nagell op nieuw tot burgemeester van de gemeente Doorn benoemd. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement vap binnenlandsche zaken is met ingang van 16 Maart a.s. P. D. de la Saussaye Briet tot burgemeester van de ge meente Dwïngeloo benoemd.- Drie zestienjarige jongens liepen in de Goudsbloem straat te Amsterdam met zware zakken op den rug. welke meel bleken te bevatten. Zij bleken te hebben ingebroken in een bakkerij aan de Lindengracht. Meel en knapen zijn veilig opgeborgen. Op de Weteringschans te Amsterdam is een tramwagen tegen een verhuiswagen gebotst. De koetsier sloeg van den bok en kreeg een schedelbreuk en een gebroken arm. Een Utrechtsche arbeider had een projectiel gevon den en dit mee naar huls genomen. Daar vond de zoon van zijn kosljuffrouw het, die de granaat mee naar buiten nam. Op den Amsterdamschen straatweg bij de Blokstraat viel de granaat op den grond en ontplofte Een aantal mensehen werd gewond. De arbeider, die de granaat had gevonden en mee naar huis genomen, is door den kan tonrechter tot acht dagen hechtenis veroordeeld. Het echtpaar W„ wonende aan het Roermondsplein te Arnhem, heelt door kolendampvergiftiging het leven ver loren. Twee agenten ontdekten in een tabakskervcrij in de Boerensteeg te Amsterdam onraad. Zij stelden een onder zoek in. maar dit werd door de dieven opgemerkt, die ijlings de beenen namen, waarbij zij nog enkele zakken tabak wisten mee te sjouwen. In een café 'op den Hof te Amersfoort is een groote partij manufacturen in beslag genomen, welke voor den zwarten handel bestemd was. Tegen den caféhouder -is proces-verbaal opgemaakt. De Alkmaarsche rechtbank heeft H. O. en A. de B. tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf en J. P. tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, alle straffen met aftrek van drie maanden voorarrest, wegens oplich-' ting en diefstal. De mannen hadden zich als contröleurs voorgedaan en zoo 10(> K.G. thee weten buit te maken. Met de tijdelijke waarneming van de functie van rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft is belast prof. dr. H. Bremekamp. De strijd om Java Toen, den 12den van de vorige m^and het artikel „Storm over Indië" werd geschreven, was weinig te vermoeden, dat het gevaar voor Indië, waarvan in dit artikel sprake was en dat zich toen reeds zéér drei gend aankondigde, zóó spoedig in zoodanige mate acuut zou worden als het geval gebleken is. Met de zeeslagen in de Javazee, die het einde van de vorige week beheerschten, ging het scherm op voor het laatste bedrijf van het drama dat zich om den Nederlpndsch-Indischen Archipel afspeelt, den strijd om Java. Berichten van geallieerde zijde, welke ons van bevoeg de instanties zijn overgebracht, spraken, ervan, dat de Japansche aanloop, tenminste in eerste instantie, was verijdeld. Zij wilden weten, dat als gevolg van den zeeslag in de Javazee. de Japansche transportvloot met de landingstroepen voor Java aan boord, zich Noordwaarts had moeten terug trekken, hetgeen op een aanvankelijk succes der verdedigers leek. Maar deze berichtgeving bleek op zijn zachtst gezegd hoogst optimistisch en met de feiten kwalijk te rijmen ge weest te zijn, men was er op zijn hoogst in geslaagd slechts een gedeelte van de Japansche transpor- tem terug te drijven. En blijkens een officieel bericht van Nederlandsch-Indische zijde zelf had dit succes (zoo het er al een geweest was) een belangrijk deel van de Nederlandsch-Indische vloot gekost en mede de strijdkrachten, die van Amerikaansche, wellicht ook Engelsche zijde ingezet waren, zóó aanmerkelijk ge havend dat den Japanners bij een hernieuwden, aan loop weinjg meer in den weg kon treden. Inderdaad waren/zij reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag op Java aan den wal. Volgens de vrij spaarzame berichten over 1iun lan dingen droeg en draagt de Japansche aanval op Java een drieledig karakter. In het Westen zijn zij in de residentie Bantam aan land gegaan, wellicht over de straat Soenda heen, welker westelijken oever zij in hun bezit hebben sedert zij de zuidpunt^van Sumatra hebben bereikt. Deze aanval bedreigt' rechtstreeks Batavia. Weten de Japanners zich in Bantam te hand haven, dan zullen zij via Sumatra, naar het zich laat aanzien, vrij gemakkelijk groote troepenmassa's in West-Java kunnen werpen, waarbij zij kunnen profi- teeren van den steun van hun luchtstrijdkrachten, die de vliegvelden op Sumatra, in het bizonder het vlieg veld van Palembang, als basis hebben. Het tweede Japansche landingspunt is Indramajoe geweest, dat ongeveer 200 Kilometer ten Oosten van Batavia ligt en niet meer dan 75 kilometer van Che- ribon, knooppunt van de sloorlijn. die West- en Mid- den-Java verbindt en die, kwetsbaar vanwege haar vele kunstwerken, bij doorstooten van de Japanners vrij gemakkelijk verbroken kan worden, waarmee de verdediging van Java dan als het ware in tweeën gesneden zou zijn. Beide deze landingen hebben zich op een vlakke en droge kust afgespeeld, bij die van Bantam heeft men gebruik kunnen maken van de breede, hoewel niet -diepe baai. De opmarseh van de Japanners in dit ge bied zal zich vrij snel kunnen afspelen, daar het in tegenstelling met het zuidelijker gelegen gedeelte van het. eiland vlak is. Een overeenkomstig voordeel biedt het derde landingspunt, Rembang, tusschen Se- marang en Soerabaja. De olievelden van het op eer 75 kilometer van Rembang" gelegen Tjepoe, voor de voorziening van de geallieerde strijdkrachten van des te meer belang na het verlies van de Borneosche en Sumatrasche winplaatsen, waren blijkbaar reeds bij de nadering van de Japansche troepen in brand gestoken, wat de Japanners wellicht minder zal deren dan de verdedigers van Java, die nu op aanvoer van veraf (wie weet over welken afstand!) aangewezen zullen zijn. De vermeestering dezer olievelden is echter ver moedelijk slechts een nevenoogmerk van de Japan sche strategie geweest, hun voornaamste objectief zal wel Soerabaja wezen. Met de vermeestering van Rem bang hebben de Japanners den spoorweg via Blora en Tjepoe daarheen afgesneden. Ook hier hebben zij in vlak terrein eer} gunstig landingspunt en opmarsch- gebied gekozen. Uit de berichten valt op te maken, dat de Neder landsch-Indische strijdkrachten zich in hét bergach tige gedeelte van het eiland, „tusschen de vulkanen" zooals het wordt uitgedrukt, hebben geconcentreerd. Aangezien ongeveer drie vijfde gedeelte van Java uit zulk bergland bestaat, dat ten deele als zeer zwaar begaanbaar wordt gekenschetst hebben de verdedigers wellicht nog een goede kans om den Japanners bij den voortgang van hun operaties, ernstige moeilijk heden in den weg te leggen. Het beste zal echter wel zijn zich hierover geen Illusies te maken. Blijkbaar hebben de Japanners vrij spel op zee. Van allerlei punten kunnen zij versterkin gen aanvoeren, daardoor is hun de mogelijkheid ge geven een overmacht in te zetten, waartegen het be trekkelijk kleine Nederlandsch-Indische leger het op den duur moeilijk zal kunnen houden. Generaal Wavell heeft intusschen het bevel overgedragen aan den Ne- derlandsch-Indisehen legercommandant generaal Ter Poorten. Hij vindt het blijkbaar nuttiger zijn aandacht te wijden aan het zwaar in de knel geraakte gebied van Birma, ^ijn vertrek daarheen is min of meer sym bolisch voor het aandeel, dat de bondgenooten in de verdediging van Indië nemen. Het Nederlandsche hart bloedt als wij er aan den ken wat daarginds op het oogenblik gaande is. Hoe wel Java in oppervlakte slechts ongeveer een zestien de gedeelte uitmaakt van den heelen Nederlandsch- Indischen archipel, herbergt het het meerendeel van de Indische bevolking (rond 45 millioen zielen) en overtreft het in de waarde van zijn voortbrengselen en welvaartsbronnen het overige Indië aanzienlijk. Het is het voorwerp geweest van het belangrijkste cultuur werk, dat de Nederlanders in Indië hebben verricht, heeft de grootste steden van Indië en is in elk opzicht de parel van Insulinde. Nog wil het er bij menigeen niet in, dat wij ook dit, ons laatste steunpunt in Indië en daarmee vrijwel het heele koloniale gebied zouden moeten verliezen, maar het staat te vreezen, dat men zich in Nederland met die gedachte toch vertrouwd zal moeten maken. Bij de opoffering, den arbeid van vele jaren, om Indië ook tot zegen van de inheemsche bevolking te maken tot wat het is: een van de schoonste en bestbestuurde koloniale gebieden, die de wereld kent, voegt zich thans het bloed van hen, die strijden om het te ver dedigen en te behouden. Het zijn Nederlandsche man nen en zonen, die daarvoor het leven laten. Men kan het Nederlandsche hart niet beletten om hen te treu- voor hen, die nog in den strijd staan te beven en te bidden- Maar opnieuw wordt de vraag gesteld: was het noo- dig? Moest het zoo zijn? Zijn er geen fouten gemaakt, die vermeden hadden moeten worden? Gevraagd wordt: Heeft niet het economische en financieele overwicht van de grootere staten, die thans Indië's bondgenoot zijn, de Indische regeering 'Sn een dwang positie gebracht? En, hoe dit ook zij, heeft men, zich schrap zettende tegen Japan, niet de militaire en economische moge lijkheden van dit rijk verre onder-, daarentegen die van Amerika en Engeland verre overschat? Dit laatste wordt thans het waarschijnlijkst. Men toonde begrip voor onze treurnis om Indië. welks verlies niet alleen voor Nederland, maar even zeer voor Europa een slag is maar onder toevoe ging, dat Nederland zich toch niet als verloren be hoeft te beschouwen, omdat het vernuft, de arbeid-/' zaamheid, die Indië hebben groot gemaakt in de nieuwe constellatie in Europa emplooi zullen kunnen vinden en zoodoende vergoeding sullen kunnen ver schaffen voor wat verloren ging ,,Uitruiling" van scholieren Er wordt paal en perk gesteld 's GRAVENHAGE 3 Maart. Het departement van onder- Wijs, opvoeding en cultuurbescherming deelt mede: Het heeft de aandacht getrokken, dat vele verzoeken van ouders om overschrijving hunner kinderen naar andere scholen te verkrijgen zooals men weet zijn dergelijke overschrijvingen afhankelijk gesteld van de goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst gegrond zijn op overwegingen van een deels per soonlijk, deels politiek karakter. Kinderen van aangeslo tenen bij de N. S- B., die op school hinder ondervinden, hoofden van scholen die bepaalde leerlingen in verband met de politieke overtuiging hunner ouders maar liever zien vertrekken, ouders verder die met het hoofd der school of een der onderwijzers ,-in conflict geraken over politieke aangelegenheden en die hun kinderen daarom zoo spoedig mogelijk „op een andere school willen doen" al de'/e personen zijn voorbeelden en tegelijk ook slachtoffers van een der grootste misverstanden, welke onze geschiedenis kent. Als het vooaeen volk ooit noodzakelijk ls geweest om op straffe \hin ondergang eensgezind te zijn, dan ls dat wel het geval voor het Nederlandsche volk in dezen tijd. En het is stellig te vreezen, dat een onbelemmerde voortgang van deze „ullruiUng" der scholieren er binnen afzienbaren tijd toe zal leiden, dat de kinderen als het ware in elkaar vijandige kampen komen gevangen te zitten. Wel vormt de voor de overschrijvingen vereischte goed keuring van den inspecteur in algemeenèn dienst hierop een rem, maar dcbepallngen nemen slechts de overplaat singen gedurende het loopende schooljaar of den loopen den schoolcursus in beschouwing. Zij voorzien niet in het geval dat ouders hun kinderen bij den aanvang van het schooljaar of van den schoolcursus aan een andere schooi laten inschrijven. Vqpr de vrijheid der school, welke niet door afschei dingen naar partijpolitieken trant mag worden bekneld om van de andere belangen der jeugd, welke met over plaatsingen als de bedoelde waarlijk niet worden gebaat, maar niet te spreken is het gewenscht dat spoedig wordt ingegrepen. Dit zal dan ook weldra geschieden. De secietaris-gene- raal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft een besluit in bewerking, waar bij als algemeene regel zal worden bepaald, dat inschrij ving van leerlingen bij den aanvang van het schooljaar of den schoolcursus aan andere, maar gelijksoortige scholen dan die waar zij tot dusverre onderwijs genoten, slechts mag geschieden, indien bij het verzoek om inschrijving een verklaring wordt overgelegd van het hoofd der school welke de leerling laatstelijk bezocht. Deze verklaring moet dan inhouden, dat bij dit hoofd tegen de inschrijving naar de andere school geen bezwaar bestaat. Hoe deze materie in officieele bewoordingen zal worden geregeld en op welke wijze de ouders dit dient men wel goed te begrijpen verder nog gebruik kunnen maken van het recht op beroep ten aanzien van de beslissing van het schoolhoofd, kunnen wij hier in verband met de be perkte plaatsruimte moeilijk uiteenzetten. Wij verwijzen daarvoor naar de komende verordeningen en vestigen er alleen nog de aandacht op, dat het bedoelde besluit ln geen enkel opzicht het recht der ouders zal aantasten om (binnen de door de wet gestelde grenzen) hun kinderen het onderwijs te laten geven, dat zij noodig achten. De ouders blijven geheel vrij bij de inschrijving van deren die nog geen lager onderwijs ontvingen, evenals bij den overgang der leerlingen naar inrichtingen waar een ander soort onderwijs wordt gegeven (dus bij den over gang naar het voorbereidend hooger en middelbaar of naar het landbouw- en nijverheidsonderwijs. Ditzelfde geldt voor U. L. O.-scholen en kweekscholen voor onder wijzers). De bedoeling ls alleen om de dreigende toespitsing der politieke verdeeldheid af te weren in een sfeer waar zij in elk geval niet thuis hoort: die van het schoolgaande kind. OPENBARE VERGADERING VAN HET DISTRICT HAARLEM VAN HET N.V.V. Hedenavond 8 uur heeft in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouwte Haarlem een groote ledenvergadering van het N.V.V. plaats. Dit is de eerste vergadering van dezen aard in Neder land. N.V.V.-kameraden verschijnt in massa. Scheuren van grasland •s GRAVENHAGE 2 Maart. In de Staatscourant van 2 Maart 1942 is verschenen de „tweede scheurbeschikking bodemproductie". Hierin is een regeling getroffen voor gebruiksgerechtigden van grasland, die nog niet hebben kunnen scheuren. In de eerste plaats is bepaald, dal de ge bruiksgerechtigden van grasland aan wie scheurplicht is opgelegd, hieraan tot 10 April 1942 kunnen voldoen, ook al was door den productiecommissaris een vroegere datum gesteld. In de tweede plaats is bepaald, dat gebruiksgerechtigden van grasland die vrijwilig eén oppervlakte grasland voor scheuren hebben opgegeven zulks eveneens voor 10 April 1942 zullen dienen te doen. Hiermede is dus eenerzijds uitstel van scheuren, ook deze categorie gebruiksgerechtigden van grasland leend, anderzijds is hun hiermede thans ook de plicht tot scheuren opgelegd. Gebruiksgerechtigden van grasland, behoorende tot deze categorie, kunnen, voor zoover het betreft kleigrasland, ontheffing van de plicht om voor 10 April te scheuren van den productie-commissaris verkrijgen; zij zijn dan echter verplicht om voor 10 Augustus 1942 te scheuren en boven dien voor 25 Augustus 1942 op het gescheurde grasland koolzaad te zaaien. Weer luiden de klokken. Weer luiden de klokken in het Sovjetland. Zegevie- i rende Duitsche troepen hebben den armen Russisehen boer en arbeider hun» kerken weer teruggegeven, ker ken die door de roode machthebbers tot partijhuizen, bioscoop of recreatielokalen waren ingericht. Thans zijn deze godloozen verdreven en verslagen. God woont weer in Rusland. Een kruistocht voor christendom en beschaving heeft dit mogelijk gemaakt. Het is uw plicht deze kruisridders bij te staan, zoo zij in den strijd gewond geraakt zijn. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-O-O. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BELASTING. De secretaris-generaal vhn financiën heeft een aantal regelen gegeven voor de bepaling van de waarde van effec ten voor de vermogensbelasting 1942. Ten aanzien Van de Ned. Indische fondsen, als bedoeld in het. beursvoorschrift van 29 Jan. 1942. worden, voorzoover tusschen 5 en 31 Dec. 1941 geen noteering in de prijscourant van de Ver, voor den effectenhandel te Amsterdam is opgenomen, gewaar deerd op den laatst genoteerden koers, verminderd met 35 AANWIJZING VAN EEN DUITS CH LEERBOEK. 's GRAVENHAGE 3 Maart. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming heeft bepaald, dat in het zevende leerjaar van school voor gewoon lager onderwijs als leerboek voor de Duitsche taal zal worden gebruikt: G. F. E. Blijdenstein und K. E, König Deutsches Lelir- und Lesebuch für die Niederiandische Volksschule, N.V. Uitgeversmaatschappij „Oc.eanus" 1942. THEE IN ZICHT? De Tel. meldt, dat de administratieve moeilijk heden, welke een snelle distributie van het thee- rantsoen in den weg stonden, thans zijn overwon nen. Volgens het blad kan met twee of drie weken de bevolking hei' m uitzicht gestelde rantsoen tege moet zien. Op weg naar het front. -Jn liet veroverd Sovjet-gebied werkt de sledecolonnc zich dom* dc sneeuwmassa's naar tie «tellingen, waarheen voorraden gebracht moeten worden. P.B.Z.-v, Eysden-P.K.Hecrbeff Barncveld bewees deze week met haar taxatie paardenmarkt, dat dit Veluwselie stadje niet alleen op pluimvee-gebied, doch ook op liet gebied van do paardenfokkerij v«n veel beteekenis is. Kr was voor dc aangevoerde exemplaren veel belangstelling. Pax-Holland-De Haan m. Winter aan hot Oostfront. Dc strenge vorst heeft liet water In het vat. dat een Duitsche iiifanterie-coloime nicdevocr- de, tot don bodem doen bevriezen. Transatlantic-Recla-P.K. Klntscher De jeugd toonde belangstelling voor het nachtelijk schouwspel van de totale Pax-Hblland-de Haan-i k

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2