Een bezoek aan de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen LUIDSPREKERS P. VERHOOG MEYER'S Dagmeisje INBOEDEL VITAMINE-D-TABLETTEN TENNIS DE SPORTHOEK Jeugd achter tralies De weg naar een nieuw leven (Van een specialen V.P.B.-verslaggever). Tot de brandendste problemen, waarmede deze tijd te worstelen heeft, behoort ongetwijfeld dat van de jeugdcriminaliteit. Men behoeft slechts de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek te zien, om zich een weinig rooskleurig beeld te kunnen vormen van de steeds toenemende misdadigheid onder de jeugd. Het ontbreekt een groot gedeelte van de huidige rijpere jeugd in ons land aan een zedelijk funda ment bij den opbouw van haar levenshouding. Het gevolg hiervan is, dat bij velen het bruutste egoïsme alle andere gevoelens in de kiem heeft verstikt. An deren opgegroeid in een zich aan bandeloosheid en tuchteloosheid te buiten gaand jeugdleven, ontwik kelden zich tot jonge kerels zonder ruggegraat, die in geen enkele verleidelijke situatie weerstand ver mochten te bieSen en onverbiddelijk met den straf rechter in aanraking moesten komen. Het is naar aanleiding van deze brandende kwes1 tie, dat een verslaggever Iran de V.P.B. een bezoek bracht aan de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen. In een tweetal artikelen zal hij een indruk trachten te geven van dit wel zeer belangrijke instituut, waar, zij het helaas in zeer bescheiden mate, een gedeelte van deze ontspoorde jeugd voor de samenleving behouden kan worden en, geestelijk en zedelijk gesterkt opnieuw een plaats in deze maatschappij kan innemen. ZUTFEN, 3 Maart (V.P.B.) In de ruime, frlssche gymnastiekzaal van de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen staan een zeventigtal gevangenen opgesteld. Stram in de houding, in drie gescheiden groepen. Jonge kerels, van zeventien tot twee en twintig jaar, gekleed in bruine manchester pakken. Het is een groote dag in het leven van de jeugdige gevangenen. Vandaag zal, aan de hand van de uitgebrachte rapporten, een aantal hunner worden bevorderd tot een hoogere klasse en zij, die tot de bevorderden behooren, weten dat zij een nieuwe schrede hebben gezet op den weg naar de vrijheid. De directeur en zijn staf van medewerkers weten echter ook, dat in deze jeugdige ontspoorden iets is gerijpt; het besef, dat hun levenshouding behoort te steunen op een zedelijk fundament. De „cel" van een derde klasser. De platen aan den wand, de,bloemen op tafel, bet tafelkleed, kort om al die kleinigheden die het. verblijf veraangena men, lieeft de veroordeelde zich door voorbeeldig gedrag, vlijt en ijver verworven. Nog slechts kor ten tijd en hij zal ais een flinke kerel, niet: gerijpte levenservaring en herwonnen zedelijk inzicht in de maatschappij kunnen tcrngkeeren. (Foto V.P.B.-I.P.R.S.-van Suchtelen) De plechtigheid duurt niet lang. In een korte, kern- «clftige toespraak heeft de directeur van de gevange nis, de heer Schotsman zich ^ot de jongens gewend. Striemend zijn de woorden, waarmede hij het gedrag van een tweetal jongens geeselt, die zich heÜben ver grepen aan bezittingen van deze kleine gemeenschap want dit is deze jeugdgevangenis en het in hen gestelde vertrouwen hebben beschaamd. Maar als hij zich'richt tot de bevorderden en vooral tot de bevor derden naar de hoogste klasse, is hij geen strenge ge vangenisdirecteur, dan is hij een opvoeder van deze jongens, die immers nooit een goede opvoeding ont vingen en meer nog, dan is hij een vaderlijk vriend.- En als hij dan ook het woord tot deze jonge mannen richt,, en hen vraagt, of zij hun eerewoord willen geven om het in hen gestelde vertrouwen niet te be schamen. hun opdracht naar hun beste weten uit te voeren en al hun krachten te willen stellen in dienst van de gemeenschap, dan kijken vier paar oogen hem open en recht aan en duidelijk klinkt het antwoord: „Ik wil!" OPVOEDING VAN EEN GEDETINEERDE. Met den directeur maken wij vervolgens een rond gang door de gevangenis. Eerst langs de cellen van de observatieklasse. Want hier vangt het nieuwe leven van den veroordeelde aan. Een maand verblijft hij in de observatiecel. Geen versiering is in het kale ver trekje te vinden, slechts een opklapbare brjts, een stoel en een klaptafel vormen het meubilair.' Alleen voor de godsdienstoefeningen, voor de morgenexer- citie en voor de verdere lichaamsoefening verlaat hij de cel. In deze maand wordt een onderzoek na'ar zijn gees telijken, intellectueelen en physieken toestand inge steld en wordt de gevangene nauwkeurig door den .directiestaf en de overige ambtenaren geobserveerd.' Dan, als blijkt, dat hij voor verdere strafopvoeding in aanmerking kan komen en zijn gedrag hiertoe aan leiding geeft, volgt plaatsing in de tweede klasse.' Nu is de cel voor hem slechts verblijfplaats gewor den voor den nacht en die uren, welke hij niet door brengt in gemeenschappelijken arbeid bij school- en godsdienstonderwijs, corvee en lichamelijke oefenin gen. De inrichting van de cel verandert, hij mag er enkele eigen bezittingen hebben, er is een tafel geko men, een wandversiering. De gevangene leert weer arbeiden, vrije- en orde- oefeningen stalen geest en lichaam, het meestal ge brekkige en grootendeels vergeten onderwijs wordt opgefrischt en uitgebreid. In de boekbinderij, de stof- feerderij, de meubelwerkplaats en de smederij leert hij een vak en hij leert het grondig. Daarvan getuig den de meubels, die wij zagen, het bindwerk en de overige vervaardige artikelen. DE WEG NAAR DE MAATSCHAPPIJ. I Ten slotte komt de bevordering naar de derde I klasse. De cel, welke op de bovenverdieping ligt en een onbelemmerd uitzicht geeft op de velden, rond om de gevangenis is geen cel meer. Het' is een ruim vertrek, met een kast, een teekentafel voor hen, die vakonderwijs krijgen, een vloermat, tafelkleed en foto's aan den wand. Hier slaapt de gedetineerde, hier studeert hij. Hij eet met zijn klasse-genooten, hij ver blijft met hen in de ruime, frissche recreatiezalen. Hij wandelt, zij het onder bewaking, met zijn klasgenoo- ten in de vrije natuur en in den zomer trekt de direc teur er een enkele maal met zijn jongens op uit. Een geheelen dag buiten de muren van de gevangenis! En het is hier, in deze klasse, dat de ontspoorde jeugd nieuwe levenskrachten krijgt, een nieuw zedelijk be wustzijn. Hier, in een omgeving van onopvallende be waking, van grootere bewegingsvrijheid krijgt de voor malige slappeling een nieuwe ruggegraat. leert hij sociaal voelen en denken en van hier uit kan hij ten slotte voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. In enkele trekken is ln dit artikel getracht een in druk te geven van het leven in de Bijzondere Straf gevangenis voor jonge mannen te Zutphen. In een volgend artikel meer over de resultaten van dit be langrijke opvoedingswerk. HET BEWAREN VAN AFVALSTOFFEN. 's-GRAVENHAGE. 2 Maart In eenige bladen is eefe bericht verschenen als^zou het mogelijk zijn dat, nu de ophaaldiensten van oude materialen en afvalstoffen tengevolge van de weersomstandigheden minder vlot hebben kunnen werken, dispensatie wordt verleend van het verbod deze grondstoffen voor onze industrie te vernietigen of ze mee te geven aan de genieentereiniging. Het Rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen te Den Haag vestigt er de aandacht op dat. zooals ieder zonder meer duidelijk zal zijn, van een dergelijke ontheffing geen sprake kan zijn. BLelang- rïjke grondstoffen, waaraan onze industrie dagelijks dringeirder behoefte heeft, te vernietigen, is niet al leen een overtreding van het desbetreffende verbod, maar bovendien een zonde tegen het eigen volk. En dat blijft het, ook wanneer men door omstandighe den, waaraan niemand iets /kan verhelpeh, ze eens wat langer moet bewaxen. omdat de ophaler niet ln staat Is ze te komen weghalen. Zooals reeds werd vermeld doet het Rijksbureau •oor oude materialen en afvalstoffen al wat het kan om de ophaaldiensten zoo goed mogelijk te doen functlonneeren. Het verwacht dan ook medewer king van het Nederlandsche publiek, ook wanneer het op den ophaler moet wachten. Hoe grooter de voorraad is. dien men in deze we ken verzamelt, hoe grooter de voldoening zal zijn wanneer men dien kan afgeven aan den wljkophaler, die in zijn inkomsten óók sterk is gedupeerd en wien een extra'tje na -.leze moeilijke \teken zeker uiterst welkom zal zijn. GESTROOMLIJNDE BAGAGEWAGENS. UTRECHT, 2 Maart. Naar yan de zijde v8n de Ned. Spoorwegen wordt vernomen, tijn voor reke ning van de spoorwegen nieuwe bagagewagens in aanbouw. Deze nieuwe wagens zijn gestroomlijnd en men kan ze het best vergelijken met de electrische treinen van de laatste jaren zonder de vele ven sterruiten. Het in- en uitlaten der goederen ge schiedt door acht openingen, waarvan vier aan el- ken kant, welke door middel van rolluiken worden afgesloten. De laadruimte is in vieren verdeeld door schotten. Het draagvermogen zal 15 ton zijn, de to tale lengte is ruim 25 Meter. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft het volgende faillissement uitgesproken: H. J. ter Waarbeek, schilder, wonende te Zaan dam, Oostzijde no. 374 b. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-commissaris in boven genoemd ^faillissement mr. H.J. Ferwerda te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het fail lissement van Cornells Blank, melkslijter, wonende te Wormerveer, Wilgenkade no. 36, uitgesproken d.d. 24 .Februari 1942. Curator mr. A. Beets'te Haarlem! Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 27 Febr. H. Hogenkamp, handelaar in bloembol len en zaden, Hoogkerk, Peizerweg 221. R.-C: Mr. H. J. E. Engelkehs, Groningen. Cur. Mr. J. C. Hum- melen, St.-Jansstraat 11a, Groningen. 27 Febr. J. F. de Jager, beambte Prov. Griffie, Groningen. R. C. Mr. J. E. Engelkens. Cur. Mr. G. F. L. Tonckens, Spilsluizen no. 1, Groningen. Opgeheven: A. A. Beijersbergen, Wassenaar. Gedeponeerde uitdeelingslijsten:- 24 Febr. De nalatenschap van F. A. Janssen. Groningen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc> cred. Dammen OM HET PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Drie ronden te Haarlem vastgesteld! Dank zij de bemoeiingen der Haarlemsche Damclub, heeft het bestuur van den Nederlandschen Dambond een drie tal ronden van den wedstrijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland te Haarlem vastgesteld en wel de tweede, vierde en zesde ronde op resp. Zaterdag middag 7, 14 en 21 Maart a.s. Zaterdagmiddag a.s. wordt dus te Haarlem ln het club lokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10. de tweede ronde van dit be langrijk tournooi' gespeeld. Het programma voor deze ronde luidt als volgt: P. J. van Dartelen (Zandvoort) tegen J. H. Vos (Amster dam) J. M. Bom ('s Gravenhage) tegen W. Huisman (Lei den) A. M. Olsen (Utrecht) tegen A. de Graag (Heusden N.-Br.)R. C. Keiler (Amsterdam) tegen Ph. J. Ham (Rot- teAlam). Aanvang 3V» unr n.m. Wedstrijdleider is! de heer J. W. van Dartelen te Heemstede. Zwemmen SLUITINGSAVOND DER ZWEMCOMPETITIE. Op Vrijdag 6 Maart zal de zwemcompetltie besloten wor den met de laatste ontmoeting. Deze zal in Stoop'^s bad gehouden worden en door Raarlem's oudste zwemvereenl- glng „H. V. G. B." georganiseerd worden. Een groote Inschrijving is van de aangesloten vereeni- gingen ontvangen zoodat het niet aan twijfel onderhevig is dat spannende wedstrijden kunnen worden tegemoet- gezien. Op het programma staan nog de 60 meter borst- crawl voor heeren Junioren, de 50 meter schoolslag dames, de 100 meter schoolslag voor heeren Junioren en de 5 x 50 meter borstcrawlestafette heeren Junioren. H. Smits, G. en P. Koonings en R. Kuit van Haarlem en L. ten Berge van D. W. R. zijn de favorieten voor de 50 meter baan. bij de dames zal Cobi Koster "n feilen 'strijd voeren Jfct C. Kraft van Haarlem en- mej. Leunls van D. W. I^De estafette zal wel in een overwinning van zwemclub Haarlem eindigen daar deze vereeniging over sterke Junioren beschikt. De stand is thans als volgt: Heeren Junioren: D. W. R. 611 pnt., Haarled 622.1 pnt H. P. C. 641.3 pnt., H. V. G. B. 647.9 pnt.. VTZ. V. 650.6 pnt.. Watertrappers en Kennemer Zwemclub ell^ 728 pnt. Dames: Haarlem 1471.2 pnt., D. W. R. 1491.1 pnt.. H. P. C. 1499.1 pnt., V. Z. V. 1566.2 pnt.. H. V. G. B. 1701.1 pnt. Kennemer Zwemclub 1782.3 pnt. De wedstrijden zullen te half acht beginnen. UITGAAN Heden, WOENSDAG 4 MAART. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Toeater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DONDERDAG 5 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. K. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsóhe Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 88197. BEVERWIJK De fazantenplaa» In de Dinsdagmiddag te Beverwijk gehouden ontwikkelingsvergadering voor tuinders werd door één der aanwezige kweekers nog eens met nadruk gevraagd of er niet met spoed maatregelen geno men kunnen worden tegen den fazantenplaag. Vooral de akkers, welke bij de duinen liggen, wor den door dit wild bezocht en' volkomen leegge haald. Met het oog op den naderenden zaaitijd is het noodzakelijk, dat onder de groote fazanten kolonie een opruiming wordt gehouden, daar an ders een groot deel van het zaad uit den grond gepikt wordt. Toezegging werd op deze vergade ring gedaan bij de desbetreffende autoriteiten er op aan te dringen maatregelen te nemen. Wie zijn er aan de beurt? Donderdag 5 Maart zijn de bewoners van de volgende straten aan de beurt om de nieuwe bon kaarten voor voedingsmiddelen af te halen: Deken Waarestraat, Dierluststraat, Duinwijk- laan,, Eenhoornlaan, Galgenweg, Gladiolenlaan, Graafwijkstraat, Groenelaan en Groote Hout weg. De uitreiking heeft plaats in het gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan, telkens van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot uur. Bridgedrive „De Gieteling" Dè uitslag van den bridgewedstrijd van „De Gieteling" luidt als volgt: Groep A. N.Z.-lijn: 1. A. RodenbergJ. Roden berg Jr. 94; 2. Heer en mevr. Martens 101; 3. en 4. Mevr. Dingier—^Heer Droppcrt ei* de heeren Zand bergenRozenstraten 103 f/>; 5. P. C. BaisG. Vogelzang 106Vèï 6- v. d. BroekHeinen 115; van OmmerenMaandag IWA: 8. ManteMolenaar 122? Groep A. O.W.-lijn: 1. dames ManteMole naar 92; 2. heer en- mevr. Wigman 10.114; 3. heer en mevr. De Jong 101 4. heer en mevr. v. Driel 110; 5. heer en mevr. Spruit 112J4; 6. Kroonsberg J. Rodenberg Sr. 113; 7. De WeersWesterwal 113&: 8. heer en mevr. Nieuwenhuizen 120. Groep B. N.Z.-lijn: 1. v. d. HeydeDraayer 73; 2. KarresScholts 74; 3. heer en mevr. Gregouir 80y2; 4. HogerheydeSchik 87; 5. heer en mevr. Gerssen 89; 6. Wijs—Bink 89>4; 7. de Jonge—Goe- dendorf 95. Groep B. O.W.-lijn: 1. imkerKeyser 67y2; 2. C. v. KrimpenBel 71; 3. heer en mevr. Wes terwal 80y2; 4. De Bie-Stiphout 83.%; 5. Mevr. v. d. HeydeA. Dierx 86; 6. heer en mevr. Zwart 7. SwierJanus 100%. Gaat de aardbeiencultuur ln Kennemerland verdwijnen? Moeten de tuinders naar andere cultures uitzien In de Dinsdagmiddag gehouden ontwikkelings- bijeenkomst voor tuinders, georganiseerd door den Tuinbouwvoorlichtirtgsdienst in samenwerking met de „B.E.T."- en Ver. Veilingen, heeft de assistent van den Rijkstuinbouwconsulent, de heer J. C. Muyen een voor de streek Kennemerland zeer belangrijke lezing gehouden. De heer Muyen wees in zijn inleiding op, dat één van de hoofdcul- erla ~J tures in Kennemerland, de aardbeien, steeds meer schijnt terug te loopen. Ook de nieuwe soorten, welke in den loop der jaren geprobeerd zijn. wijken geregeld te kampen tegen vele ziekten, waartegen o.l.v. mej. Ir. H. G. Krohenberg een onderzoek geopend is. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het aantal ziekten onder het gewas zeer groot is, waardoor de bestrijding stagneert. Langzamerhand ~aat de aardbeiencultuur hier dan ook achteruit. Jok moeten de tuinders hun oogen niet voor een ander feit sluiten, n.l. de steeds grooter wordende concurrentie voor de Beverwijksche aardbei. De aardbeienteelt in Bulgarije is met sprongen toege nomen. Volgens den levensstandaard aldaar worden voor dit product hooge prijzen betaald, maar dit zijn voor ons land prijzen waar niet tegen te con- curreeren valt. Ook in Brabant en Zeeland is de kostprijs van de aardbei veel lager en is een prijs van 14 cent per K.G. voldoende. Dit is veel te laag voor deze streek. In de toekomst zag spr. het dan ook zoo, dat Beverwijk en omgeving slechts aardbeien voor de consumptie zou leveren en de grootste afnemers de fabrieken goedkooper aardbeien uit andere streken zouden betrekken. Óm deze redenen kwam spr. tot de conclusie om geleidelijk aan de aardbeienteelt te gaan omschake len. Hij dacht hierbij aan de goede toekomst, welke de veredelde bramensoorten tegemoet schijnen te gaan. De gewone duinbranden zijn ondanks dat zij veel gevraagd worden geeri'al te gunstig handels artikel, omdat zij te klein zijn. Niettemin willen de fabrieken en jeneverstokerijen ze graag hebben om den pittigen smaak. In het buitenland is men echter gaan onderzoeken of deze bramen niet om gezet konden worden in een cultuur. De resul taten zijn zeer goed geweest met de veredelde bramen. De oogst valt in de eerste week van Augustus tot omstreeks half October. De vruch ten rijpen gelijkmatig en zijn veel grooter «dan de duinbramen. Bovendien geeft'de plant veel meer vruchten. De oogsttijd valt voorts juist in een :riode' als er hel weinig klein fruit is. Het ar- cel kan goed verzonden worden. Een ander voor deel is, dat deze cultuur voor het grootbedrijf niet leschikt is door het vele naloopen bij het snoeien, /oor kleine bedrijven, zooals in Kennemerland is deze cultuur uitstekend geschikt. De veredelde bramen zijn te onderscheiden in twee groepen n.l. de rankende en de niet-rankende (vrijwel als de framboos), die wel voor het grootbedrijf geschikt is, maar waarvan de opbrengst lager is. De ranken de braam geeft 5 M. lange scheuten, die bijgehouden moeten worden om door elkaar groeien te voor komen. "Van de rankende soort zijn drie soorten o.a. Black Diamond en Himalia. In ons land heeft de bramencultuur zich lang zamerhand al uitgebreid en vooral in Zeeland. Te Capelle in Zeeland werd in 1938 12000 K.G. ge veild en in 1940 reeds 16 tot 20.000 K.G. De braam schijnt het op alle gronden goed te doen. Öok in Kennemerland ziin er reeds proeven mee genomen, o.a. in Heemskerk. Deze proef mislukte ten deele, doordat de plant bevroor. Op het bedrijf van de fa. v. d. Wel te Beverwijk is ongeveer 50 roe beplant en op dezen zandgrond doet de braam het uitstekend. Ook op veen- en kleigronden groeit de plant goed. Tijdens het rijpen kan het gewas echter niet tegen droogte, maar dit is voor ons land geen bezwaar, daar nier de meeste regen in Augustus valt. In het eerste jaar is nog geen op brengst te verwachten: in het tweede jaar be draagt de oogst enkele kilogrammen per struik en in het d§rde jaar 20 tot 25 K.G. per struik. Het is een overblijvend gewas en vraagt daarom een diepe grondbewerking. De groeiduur wordt geschat op ongeveer 15 jaar. In Zeeland staan er reeds struiken 10 jaar op hetzelfde perceel. Een groot voordeel is, dat in het eerste jaar nog een tus-_ schenteelt gezet kan worden, die dezelfde bemes ting vraagt als de braam, bijv. spinazie, sla met prei, stamboonen of ^pruitkool. Bij den groei moeten de ranken zoodanig langs draden of latten geleid worden, dat er hagen gevormd worden. Het plukken kan twee tot driemaal per week gebeuren. Tenslotte behandelde spr. nog de niet-rankende braam, waarvan de behandeling vrijwel gelijk is als die van de framboos. Vóór deze lezing hield de her L. H. Bremmers een causerie over de witlofteelt en trekkerij, waarbij spr. uitvoerig het electrisch forceeren be handelde. Aan «het slot van deze ontwikkelingsbijeenkomst, sprak de heer B. Machielse, hoofd van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk, over het onderwerp „Nieuwe meststoffen en bemestings moeilijkheden in dezen tijd. Zeer vele practische raadgevingen en wenken werden door deA heer Machielse gegeven. Van de gelegenheid tot yragen stellen werd eén druk gebruik gemaakt. PERSONALIA. Ds. H. Holtrop. pred. der Ger. Kerk alhier, die het be roep in de vacature Ds. W. H. Gispen te Scheveningen aannam, zal op 22 dezer te Scheveningen zijn Intrede doen des avonds in de Bethelkerk, na des morgens Jn de Prins Willemkerk door Ds. C. W. Keur te zijn bevestigd. GESLAAGD. Voor het diploma coupeuse slagaden te Utrecht mej. R. Bakker te Beverwijk en mej.'W. de Ruyter te Velsen-N. COdt OVBM LFDIOH COHStHyeMBLTHKEB WêÖ BLWVtRWKKmor HJC "vei ie e «CROO**, £00DAT u Nirr RO«»T«N IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 3 Maar: 1942. Tarbot f 12 per K.G Kabeljauw f 37—118 per stuk; Kleine schol ie soort 1134—1111; Kleine schol 2e soort i 102—184; Pufschol le soort 181—165; Pufschol 2e soort 63f 48; Groote bot 1116—f98; Kleine bot f 34—f 74 Groote schar f 114—f91; Kleine schar f 88; ï'ufschar f45—f37; Wij ting f83—f72, alles oer 50 K.G. Besommingen trawlers: KW. 158 Cornelis IJsbrand Willem 150 mnd. t 6490; VL 80 Gezina 100 mnd. f 8890; IJM 21 Cor- rle 05 mnd. f 4240; IJM 18 Jan Mayenland 100 mr.d. f 3480; IJM 189 Mary 100 mnd. f4100; IJM 323 Walvlsch 125 mnd. f4850; IJM 129 Shamrock 125 mnd. f7200- Kotters; HD 7 f1015; IJM 222 £641; IJM 223 1376; IJM 224 f825; KW 82 f3320. Loggers: KW 2 5899; KW 47 £15.119; SCH 245 f 9647. TOONEELVEREENIG1NG PAL VU. Naar wij vernemen heeft,de tooneelvereeniging Palvu besloten den naam der vereeniging te wijzigen. Voorge-, steld zal worden haar den naam te geven van „Vetove" (Velser tooneelvereeniging). In principe werd besloten in studie te nemen het blij spel „Pension Schöler". Bidstond voor gewas en visseherij Hedenavond zal in de Chr. Gereformeerde kerk een bidstond worden gehouden voor gewas en vis- spherif Algemeene vergadering Vereeniging v. Nijverheidsonderwijs De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemer land hield gisteravond ln het schoolgebouw een algemee ne ledenvergadering, die werd geleld door den voorzitter der vereeniging den heer D. Bais. De hoofdschotel der agenda vormden de verslagen van den secretatrls en den penningmeester, waarvan wij hier onder het een èn ander ontleenen. Verder werden de bc- grootingen voor 1943 voor dag- en avondschool vastgesteld. De bestuursverkiezing, noodlg wegens periodiek aftre den van de heeren D. Bais .en Mr. J. A. B. Sanders had tot resultaat, dat de belde aftredenden herkozen werden. In de kascommlssle #rerden benoemd de heeren D. Bus en Ph. M. Patter, reserve de heen. C. Dingier. ^DE JAARVERSLAGEN. Aan het jaarverslag van den secretaris den heer J. D. B. Olie ontleenen wij het volgende. Het aantal leerlingen der dagschool bedroeg op 31 December j.l. 458 n.l. machine bankwerkers 215, motorrijtuig- en rijwielherstellen 61. electrotechniek 113, timmeren 69. De avondschool telde op 31 December j.l. 354 leerlingen, n.l. machinebankwerken 191, motorrijtuig- en rijwielherstellen 38, electrotechniek 64, timmeren 42, schilderen 19. FINANCIEEL VERSLAG DAGSCHOOL. Ontvangen: schoolgelden f 5395,90, bijdragen en contribu tie f 136, bruto-opbrongst verkochte voorwerpen enz. f 2337,39, bijzondere ontvangsten f 8515,41, subsidie van het rijk 72.541,80, van de gemeente 31.089,34, totaal 120.015,84. Uitgaven: Bezoldigingen f 63.386,01, gebouw, meubilair, machines, werktuigen £2795.49. algemeene kosten. f 20.439,39, schulden (rente en aflossing) £24.050,16, bijzon dere uitgaven f 9344,79, totaal f 120.015,84. FINANCIEEL VERSLAG AVONDSCHOOL. Ontvangsten: schoolgelden f2899.26. bijzondere oat- ■angsten f 567.86, subsidie van het rijk f 7879,54, van de ge meente £3376.94, totaal 14,723,60. Uitgaven: Bezoldigingen 17393,89, gebouw, meubilair,1 machines, werktuigen f3200, algemeene kosten £3272,66, bijzondere uitgaven f 857,05, totaal f 14.723.60. De begrooting voor de dagschool raamt de uitgaven voor .J43 op £133.616, de ontvangsten op f 16.496, zoodat voor subsidie in aannflrklng komt een bedrag van f 117.120. Voor de avondschool zijn deze cijfers resp. f 20.049, f 3269 en 16.780, voor het leerllngenstelsel resp. f 1520, f 220 en f 1300, voor den machinistencursus f 5190, f 1490 en f 3700. De kosten per leerling bedroegen ln 1941 van de dag school f230 en van de avondschool £34. Eenige jaren ge leden bedroeg e. g. cijfer f 330, zoodat een ïeerling. die den 3-jarlgen cursus had doorloopen aan de school f 1000 kostte; voot 1941 was dit voor den 2-jarigen cursus f 460. DIEFSTAL VAN ROOKARTIKELEN OPGEHELDERD. Het is de politie gelukt, den onlangs gepleegden diefstal van een pak rookartikelen op te helderen. De daders bleken te zijn de 17-jarige J. v. L. en de 18- jarige J. R. Zij hadden den buit reeds verkocht. Het geld is in beslag genomen. PLOTSELING OVERLEDEN. De heer N. H., wonende alhier, had een bezoek ge bracht aan zijn broer P. H., die machinist is op den stoomtrawler „Corrie", welke aan de Trawlerkade lag. Toen de man zich aan wal wilde begeven werd hij door een hartverlamming getroffen aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Een ongelijk <lat goed afliep Toen men aan boord van den stoomtrawler Cor rie bezig was met het lossen van de vangst kwam door het breken van touwwerk een ronsel, waaraan de manden opgeheven worden, naar beneden. Het ongeluk liep goed af, daar geen der lossers ge wond werd. Kotter binnengesleept De Kotter IJM. 221 werd gistermorgen mét een defecten motor binnen gesleept door den kotter IJM, 222. Nieuwe masten De trawlers Martha IJM. 165 en Nico Hoos KW. 123 aan boord waarvan op hun laatste reis de mast was gebroken, zijn van nieuwe masten voor zien. VELSEN Kostelooze verstrekking van Vitaminc-D-tablettèn De eerstvolgende verstrekking van Vitamine-D-' tabletten aan kinderen van 3 maanden tot 3 jaar zal in onze gemeente plaats hebben: in IJmuiden in het Witte Kruisgebouw Kenne- merlaan 125 Maandag 9 Maart van 312 uur voor kinderen, wier achternaam begint met de letters A tot en met G- en van 14 uur voor de letters H tot en met K; Dinsdag 10 Maart van 912 uur voor de letters L tot en met R en van 14 uur voor de letters S tot en met Z; te Velsen-Noord in het R.K. Volksgebouw Woens dag 11 Maart van 912 uur voor de letters A tot en met K en van 14 uur voor de letters L tot en met Z; te Santpoort-Dorp in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk op Donderdag 12 Maart van 14 HAARL. DAGBLAD, Woensdag 4 Maart 1942 Burgerlijke Stand Geborenen: A. S. van Riessen z„ Bloemendaal: Q. J. Kramer z., Sm. van Gelderstraat 14 Velsen-N. A. P. Balm z„ Kennemerlaan 104, IJmuiden: G. H. Hazenberg z„ Kennemerplein 10 IJmuiden; A. Visser d„ Mahustraat 5, IJmuiden; J. Groeneveld z., Kennemerlaan 14. IJmuiden; J. Maagdelijn d., Trompstraat 56, IJmuiden; H. M. Morren d., Stephensonstraat 45. IJmuiden. Overleden: Th. Marinys; 19 j.. ongehuwd, Meer- weidenlaan 23, Velsen-N., H. du Bois, 86 j„ wedr. v. M. Plijhuize. Kennemerlaan 106, IJmuiden; J. Beek, 26 j., ongehuwd, Kastapjestraat 24, IJmui den. Hertog van Aosta overleden STOCKHOLM, 3 Maart. (DNB) Naar Reuter uit, Nairobi meldt, is de hertog van Aosta overleden. (De hertog van Aosta verwierf bekendheid als gouverneur van Abessynië en door zijn dappere verdediging van dat land tegen de Britsche strijdkrachten). VERKLARING VAN MR. VAN KLEFFENS. BUENOS AIRES, 3 Maart (DNB) Volgens een be richt van de Critica uit Londen heeft de minister van buitenlandsche zaken der uitgeweken Nederlandsche regeering, mr. Van Kleffens. verklaard dat de oorlog in de Stille Zuidzee al vrijwel verloren is, als hij op den huldigen voet voortgaat. Zijdelings stelde mr. Van Kleffens Engeland en Amerika aansprakelijk voor de catastrophe ln Ned.- Indië. Hij verklaarde, dat de geallieerden de dingen steeds door een rose bril bekeken en den tegenstander noodlottig onderschat hebben. BEPERKING SNELHEID MOTORRIJTl'fCEN. 's GRAVENHAGE, 2 Maart. Het verordenin genblad bevat een besluit van den secretaris generaal van waterstaat, betreffende wijziging en aanvulling van het motor- en rijwielreglement. Hierin wordt bepaald, dat met een moTftrrijtuig of aanhangwagen, voorzien hetzij van luchtbanden van de maat 7.50 x 20 of grooter, hetzij van luchtban den van overeenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden van de maat 32 x 6!£), niet mag worden gereden met een hoogere snelheid dan van' 49 K.M. per uur. Dit besluit treedt heden in wer king. BEZOLDIGING EN VERZORGING PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. 's GRAVENHAGE. 2 Maart. Het verordenin genblad bevat het zesde uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departe ment van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Dit besluit treft de noodige maatregelen ten aanzien van het verleenen van pen sioen, nodig geworden door de gewijzigde omstan digheden. Het besluit treedt heden in werking. OPSPORINGSBEVOEGDHEID AMBTENAREN KEURINGSDIENSTEN. 's GRAVENHAGE, 2 Maart. Een besluit van den Secretaris-generaal van sociale zaken, opge nomen in het heden verschenen verordeningenblad, bepaalt, dat met het opsporen van overtredingen van de Warenwet eveneens zyn belast, binnen net gebied van iederen erkenden provincialen keurings dienst, het hoofd van het laboratorum en de ambte naren van den keuringsdienst, die de commissaris der provincie aanwijst. Dit besluit treedt heden in werking. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de eerste nyide om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, dat te Den Haag ge speeld is: Hulsman—P. J. van Dartelen 0—2; Vos— Kalden 2—0; Bom—de Graaf 0—2; Pars—Ham 0—2; Olsen—Keiler 0—2. De kampioen Bom leed dus reeds ln de eerste ronde een nederlaag. Maart brengt rijke winst aan daglicht Vooral in de morgenuren Do maand Maart brengt ons oen rijke winst aan daglicht. Do zon ging op 2S Febr. om 8.31 uur op en om 3 9.15 onder. Voor 31 Maart zijn deze tijd stippen resp. 7.19 vuren 20.11 uur. Do meeste winst wordt dus in den ochtend geboekt, nl. 72 minuten. De totale winst aan' daglicht bedraagt twee uur en acht minuten. De tijden van de zonsopkomst en zons- ondergang in de lentemaand zijn: op S.l 5 8.13 S.10 8.07 onder 19.18 19.19 19.21 19.23 19.25 '19.27 19.29 19.31 19.33 19,35 op 11 S.05 onder 19.36 19.3S 19.40 19.42 19.44 19.45 19.47 19.4S 19.50 19.52 21 op onder 7.43 7.40 7.37 7.35 30 7.21 31 7.19 19.53 19.55 19.57 19.59 20.01 20.02 20.04 20.06 20.08 20.09 20.11 De schijngestalten van de maan vallen in Maart op: 3 Maart 2.20 uur volle maan; 9 Maart 24.00 uur laatste kwartier; 17 Maart 1.50 uur nieuwe mtian; 25 Maart 2.01 uur eerste kwartier. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 3 Maart. Bevallen 1 Maart: E. Bourgonje—Metho/st, z.; 2 Maart: T. Nelissende Knecht, d.; L. A. Wlersma van Rijn, z 3 Maart: M. Wijqpnds—Smink, z.; A. J. BomMooijekind, d-, A. S. Behagevan Bakergen. z.; G. M. van de WoestijneNijveld, d.; D. Kruijff—Plan- jer, d. Overleden: 28 Febr.: A. J. Wassenberg, 8 j., z. v. A. J. Wassenberg, v. d. Duijnstraat- M. E. Tientjes van den Brink, 68 j., P. C. Hooftstraat. 2 Mrt.: J. de Jager, 65 j., Zijlweg. B. Walstra—Dijkstra, 87 j., Tem peliersstraat. H. Dj^deij, 77 j., Kleverparkweg. H. P.' Kroesen, 79 j., Maerten van Heemskerkstraat. A. Ko pervan der Mije, 42 j.. Hazepaterslaan. Te koop in goeden st. zynd WAN DELWAGENTJE Kerkweg 6, Velsen-(Dorp). Verloren wollen bruine HAND SCHOEN. Omg. Cederstraat. Teg. bel. ter te bez. Ratelsstraat 40, IJmuiden-Oost. JCoaqste maaide voor Antieke Horloges, Staartklokken, Kunstge bitten Kievitlaan 8, IJmuiden-O. Telef. 4590 (geen winkel) Kleedinghuis Kalverstraat 6, IJmuiden-Oost Overhemden Wanten Wandelstokken RUIME KEUZE gevraagd, v. g. g. v., eventueel halve dagen. rs Zondags vrij. Mevr. MTT.ATZ, Kennemerlaan 2a. IJmuiden. TE KOOP Te zien: Kruidbergerweg 38, Santpoort op Woensdag 4 en Donderdag 5 Maart 1942. De eerstvolgende kostelooze verstrekking van aan kinderen van 3 maanden tot 3 jaar zal in de gemeente Velsen plaats hebben: te IJMUIDEN in 't Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, voor kinderen, wier achternaam begint met de letters: A tot en met G op Maandag 9 Maart van 9-12 uur v.m. H tot en met K op Maandag 9 Maart van 1-4 uur n.m. L tot en met R op Dinsdag 10 Maart van 9-12 uur v.m. S tot en met Z op Dinsdag 10 Maart van 1-4 uur n.m. te VELSEN-NOORD in 't R.K. Volksgebouw. Wij kerstraat- weg 76, voor kinderen, wier achternaam begint met de letters: A tot en met K op Woensdag 11 Maart van 9-12 u. v.m. L tot en met Z op Woensdag 11 Maart van 1-4 u. n.m. te SANTPOORT-DORP in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk, Burg. Enschedélaan 67, op Donderdag 12 Maart van 1-4 uur n.m. De DirecteUï van den Gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst L. S. LIMBORGH—MEIJER De Rackets van de PINGUIN-SERIES, zooals OXFORD, waarmede WAASDORP in 1941 zijn kampioenschap der profs te Haarlem behaalde, vertegenwoordigen, zoowel wat frames als besnaringen betreft, het ALLERBESTE op dit gebied. Door tijdigen inkoop zijn wij er in geslaagd ook voor 't komende seizoen deze schitterende collectie Rackets te bemachtigen, zoodat U ook hiervan kunt profiteeren. RACKETREPARATIE. Wij staan altijd voor U gereed. U belt 3019 Beverwijk of reikt Uw racket even aan en U hebt het snel, zoo'noodig binnen het uur. weer kant en klaar terug. Wacht niet. met reparatie en een nieuwe besnaring Men voorkomt daardoor teleurstelling! ZEESTRAAT 78 TELEFOON 3019 BEVERWIJK Voorloopig 's Maandags gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5