IN ENKELE REGELS Jtaliaansch weermachtsbericht Britsche gemotoriseerde afdeelingen in Zuid-Libië teruggedrongen. Italiaansche duikbootoperaties langs de Amerikaansche kust. ROME, 4 Maart (Stefani). Het 641ste communiqué Van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen, die in Zuid-Libië binnendrongen, werden onverwijld door onze Saharatroepen aangevallen en gedwongen zich met verliezen terug te trekken. De luchtmacht, die in weerwil van het ongunstige1 weer vastberaden ingreep, achtervolgde en verstrooide de vijandelijke formaties. Duitsch-Italiaanschc vliegerafdeelingen hebben in het gebied van Tobroek in golven vernielingsacties ondernomen. Drie Curtiss-toestellen werden in lucht gevechten neergeschoten. Een vierde werd door het afweergeschut van een onzer woestijnstellingen neer gehaald. Malta werd herhaaldelijk aangevallen. In de haven van La Valetta plaatsten Duitsche vliegtuigen tref fers op een kruiser, waarvan onmiddellijk hooge vlam men oprezen. Engelsche 'vliegtuigen hebben Benghazi gebombar deerd. Er is geen aanzienlijke schade gemeld. Drie in- heemschen werden gewond. Het aantal dooden onder de burgerbevolking tenge volge van den gisteren gemelden aanval op Palermo is gestegen-tot zes, het aantal gewonden tot 98. De ver-, wondingen zijn meest van lichten aard. Duikbooten, die langs de kust der Vereenigde Staten opereerden, hebben in totaal 27.224 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Fransclie vliegtiiigproductie te Rioiii aan de orde Guy Ia Chambre gehoord Op den 7en dag van het proces te Riom werd een aanvang gemaakt met het verhoor van Guy la Chambre, die van Januari 1938 tot Maart 1940 minister van Luchtvaart is geweest en die be schuldigd wordt van gebrek aan energie en vast beradenheid bij de ten uitvoerlegging van het plan tot bewapening in de lucht, alsmede van onware xnededeelingcn in het parlement ter verdoezeling van den feitelijken toestand op het gebied der vlieg tuigproductie. aldus meldt het D.N.B. Verder heeft Guy la Chambre in de historische bijeenkomst van den Oppersten Defensieraad van den 23sten Augustus 1939 verzekerd dat de stand van de Fran- sche luchtmacht niet, zooals in het jaar 1938 bij de bijeenkomst te München, de beslissingen der regee- rin'g behoefde te beïnvloeden. Guy la Chambre begon een schildering te geven van den catastrofalen toestand, waarin zich de Fransche luchtmacht en vliegtuigindustrie be vonden. toen hij het ministerie van luchtvaart overnam en poogae vervolgens aan te toonen wat hij had gedaan om dezen toestand te verbeteren. Hier interrumpeerde de president hem en zeide: „Ieder erkent dat gij u sterk hebt ingespannen. De vraag is echter of deze inspanningen voldoende zijn geweest." - In het verdere verloop der behandeling ontwik kelde Guy la Chambre de hypothesen, die door den Franschen generalen staf aangenomen waren als basis voor de opstelling van plan 5, dat in drie jaar van Januari 1938 af, zou worden uitgevoerd. Toen hij het ministerie van luchtvaart op zich nam, was nog geen nieuw vliegtuigmodel uitgekozen, op grond waarvan volgens de plannen serieproductie ter hand zou worden genomen. Voor de uitvoering van het genoemde plan waren noch materiaal, noch in per soonlijk opzicht de voorwaarden voorhanden. Zonder verwijl heeft hij een milliard francs ge ïnvesteerd voor den aankoop van de noodige ma chines voor serieproductie. „De luchtvaartindustrie" zoo riep hij uit „bevond zich in een toestand, waarin men tien jaar noodig zou hebben gehad om de 4800 door plan 5 aangegeven vliegtuigen te bouwen." In zijn verdere uiteenzettingen verklaarde Guy la Chambre, dat in de jaren 1938 en 1939 rond 2,3 milliard francs uitgetrokken waren vcor werktuig machines. Op 3 September 1939 waren 1043 jachttoestellen en 367 gecombineerde jagers-bom menwerpers aanwezig. De voorzitter Caous kwam vervolgens op de kwestie van het volkomen gebrek aan bommenwer pers. In plan 5 waren 1490 bommenwerpers op genomen. Volgens de verklaringen der generaals Bergeret en Vuillemin waren op 10 Mei 1940 260 bommenwerpers, waarbij 140 moderne, aanwezig. Veertig stonden gereed voor optreden aan het front. Guy la Chambre antwoordde dat de generale staf steeds ontvreden was geweest over de proef nemingen, die men had gedaan met prototypes. Door het veelvuldige verwerpen van nieuwe modellen, heeft men ontzaglijken tijd verspild. Vervolgens werd gesproken over het volkomen ontbreken van duikbommenwerpers. Guy la Chambre verklaarde hierover dat het tot begin 1938 geen prototype voor duikbommenwerpers aan wezig was geweest. De Fransche generale staf had het zwaartepunt van het aanvalswapen gelegd op de jagers en de gecombineerde jagers-bommenwer pers. Ten slotte merkte hij nog op dat hij, toen hij in Maart 1940 van het ministerie van luchtvaart vertrok 1605 vliegtuigen in opdracht had gegeven. EX-MINISTER POLITIS OVERLEDEN. VICHY 4 Maart (D. N. B.) De voormalige Grieksche minister van buitenlandsehe zaken Politis is in den afge- loopen nacht te Cannes overleden, polilis heeft zich als minister van buitenlandsehe zaken en als gezant te Parijs een uitgesproken vijand van de spilmogendheden getoond. In laatstgenoemde functie heeft hij getracht te Parijs ■nti-Duitsche gezindheid te bevorderen. DE LANDSTAND IN GELDERLAND. Gisteren heeft in Arnhem de installatie plaats gehad van den Landstand in de provincie Gel derland. Er bestond voor dit gebeuren groote be langstelling. Tot boerenleider in deze provincie is benoemd boer H. Witteveen uit Vaassen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Smedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Asphaltpapier, Gem. Reiniging, Haarlem; instru ment, Pieters, Vrederijkstraaï 24: portemonnaie m. inh.. Metselaar, Heerensingel 169; portemonnaie met inh., Ruygrok, Acaciastraat 39: riem, de Jager, Delftstraat 27 rood; ring, Peukers, Joh. de Breuk- straat 25; tasch, v. d. Bos. Piet Heinstraat 6, Zand- voort. Het district Haarlem van het N.V.V. Wat al bereikt is en wat nog beoogd wordt Gisteravond is in het Geny Concertgebouw te Haar lem een openbare vergadering gehouden van leden van het N.V.V.-district Haarlem De vergadering werd geopend door den districts leider, den heer A. Mars, die in het kort memoreerde wat door het N.V.V. zoowel landelijk als in dit district in den laatsten tijd is verricht ten behoeve van de arbeiders. Spr. deelde mede, dat in het jaar 1941 het ledental in Haarlem was gegroeid van 8158 tot 9844. Nog valt er veel te verbeteren en ten aanzien van het overleg met de werkgevers zullen op verschillen de plaatsen andere eischen moeten worden gesteld. Ook de verzorging van oude arbeiders, die soms lan ger dan een halve eeuw in een bedrijf gewerkt heb ben, kan menigmaal nog verbeterd worden. De heer C. A. Fünckler, gewestelijk leider van het N.V.V., eerste spreker van den avond herinnerde er aan, dat het oude N.V.V. gebaseerd was op klassestrijd tusschen de arbeiders en de werkgevers met zijn eischen van materieelen en ideëelen aard. In die dagen kon het kapitalisme steunen op het goud, waarmede alles werd verkregen en in dat systeem werd de arbeider tot koopwaar in de hand der werk gevers, die op hun beurt ideëel en materieel met de regeering verbonden waren, de regeering, die geheel onderworpen was aan het groot-kapitalisme. Onder die omstandigheden was er voor den arbeider geen arbeidsvreugde. Elders, in Duitschland, kwam door hel nationaal socialisme die arbeidsvreugde zich baan breken, maar met alle n^ddelen werd tegen hetgeen in Duitschland gebeurde, propaganda gemaakt. Toen Mei 1940 hier achter den rug was. werd niets anders verwacht, of het N.V.V. zou hier te lande ver dwijnen. Maar men had er niet aan gedacht, dat Adolf Hitler met zijn diep inzicht in de arbeidspro blemen, ook hier zijn maatregelen zou treffen. Da delijk immers gaf hij den Rijkscommissaris opdracht, na te gaan, welke vakbond gebezigd zou kunnen wor den om alle Nederlandsche arbeiders te omvatten en de keuze viel daarbij op het N.V.V. Aldus bleef het N.V.V. bestaan met de nieuwe taak, de Nederlandsche arbeiders te vereenigen en hun belangen in het 'ar beidsproces te behartigen. Spr. ging ,hierop na, hoe dit arbeidsproces in nat.- socialistischen geest wordt geregeld. De plaatselijke leidingen va'n het N.V.V., die in de plaats kwamen van de Bestuurdersbonden, werkten mede aan talrijke verbeteringen, die bewezen, dat de stootkracht van het N.V.V. enorm is toegenomen Daarnaast heeft men het Vreugde1» en Arbeid-werk gekregen. In de werk plaatsen zelf zal het instituut .van de vertrouwenslie den sterk uitgebreid moeten worden. Ook dè rechts positie van den arbeider in de arbeidsgemeenschap heeft de voortdurende3 zorg van het N.V.V. lm het district Haarlem bezochten ruim 17000 personen het bureau van rechtskundigen bijstand van het N.V.V., een cijfer, dat deze zorg illustreert. Spr. wekte op, toe te treden tot het N.V.V. opdat vereenigd de groote lasten gedragen kunnen worden, die te wachten zijn in de moeilijke tijden, die, zeker na de catastrophe in Ned.-Indië, voor de deur staan. Daarloe zal bij de arbeiders vertrouwen gewekt moe ten worden, zooals dat ook in Duitschland noodig is geweest. Met dat voorbeeld voor oogen geloofde spr., dat ook de Nederlandsche arbeider aan dit korqende arbeidsfront zal willen medewerken. De heer Iiüttgen. Social Referent bij den Beauftrag- ten herinnerde aan den strijd, dien de Duitsche arbei der en het Nationaal Socialisme voor dezen arbeider heeft moeten voeren, alvorens de Duitsche volksge meenschap was gevestigd. Want er was verdeeldheid, politieke oneenigheid, afwezigheid van sociaal bewust zijn en van maatschappelijk geluk. Steeds dieper zonk het volkToen geschiedde het wonder, dat één i, een arbeider, zich verhief en een jarenlangen strijd begon, om zijn verkommerd land op te heffen uit het verval. Waarom deze Duitsche geschiedenis in Nederland op te hale^i? Omdat spr. hier hetzelfde ziet: Ook hier talloozen, die werken willen, werken kunnen, doch daarin door de maatschappelijke verhoudingen ver hinderd werden. Ook hier kende men tot Mei 1940 de schijnkracht der vakbonden naar buiten, de mach teloosheid naar binnen. Het beeld dat Nederland op leverde verschilt weinig met dat van Duitschland in den tijd van 1932. De Nederlandsche arbeider heef; weinig ideaal, weinig enthousiasme meer en dat Ms misschien geen wonder. Wie jaren lang bedrogen is, verliest het ver trouwen in de toekomst. Doch dan voelt spr. het als een hooge plicht, den Nederlandschen arbeider te on derhouden over wat in Duitschland gebeurde. Wellicht zegt men: wij wenschen geen Duitsche import! Men bedenke dan, dat allerlei waarden, ook de hoogste, tot de volken komem zonder zich aan grenzen te storen. De nationaal-socialistische revolutie is geen importartikel, doch een'zaak van hart en geweten. Tot die ervaring zal men in Nederland echter eerst komen, als de lotsverbondenheid van alle arbeiders iedvren werker duidelijk is geworden, als de typograaf begrijpt, dat de bouwvakarbeider en textielwerker gelijke belangen, plichten en rechten heeft als hij, als de arbeider er eindelijk toe komt, zich niet om een paar centen loon meer van zijn mede-arbeider te ver wijderen. Het komt in den nieuwen tijd op idealisten aan. Zijt gij een eerlijke kerel, een werkzaam mensch, een so ciaal-voelend man? Dat is de viaag, die in de komen de jaren in de eerste plaats zal gelden Het nieuwe socialisme zal zich baan breken en ook hier zal men geduld moeten hebben en dat geduld is ook den Ne derlandsehen arbeider toegezegd, doch ^ldus spr. wacht niet te lang. Een revolutie zoekt haar weg en houdt zich niet op. Helpt daaraan bouwen en verwerft uw plaats als Nederlandsch volk in het nieuwe Europa. De heer Mars sloot de vergadering met een woord van dank aan de sprekers. ,,Werk en winst 93 Radiorede van E. Voorhoeve Dinsdag heeft de heer Ernst Voorhoeve in de serie radiotoespraken „Werk en Winst" gesproken over: „Met Mussert voor nieuw-Nederlandin nieuw- Ëuropa." „Met Mussert voor nieuw-Nederland in nieuw- Europa". Ziet daar luisteraars aldus spr. het onderwerp, waarover ik u vanavond spreken wil. Met Mussert? hoor ik velen vragen. Ja, met Mus sert, want hij was en is daarvan de pionier. Hij is het, die in een moedigen strijd van vele jaren tienduizenden Nederlanders gewonnen heeft voor de persoonlijke deelname aan den strijd om de ver werkelijking van deze idee. Hij is het, die uit het Nederlandsche volle in deze moeilijke oorlogsjaren vele duizenden jonge Nederlanders gewonnen heeft voor de deelname aan den strijd tegen de zelfzuch tige vijanden van deze idee in het Oosten en in het Westen. I-fij is het, die tweemaal zooveel Neder landsche ouders ertoe gebracht heeft, hun jongens, die vele vrouwen er toe gebracht heeft, hun man nen voor dezen strijd af te staan. Hij is het, die de zware verantwoordelijkheid op zich heeft genomen deze Nederlandsche mannen hun leven en gezond heid op het spel te doen zetten. Hij is het, die deze idee van een nieuw-Nederland in een nieuw-Euro- pa voor het Nederlandsche volk geschapen heeft en die er dus ook de uitvoerder van moet zijn. „Nieuw-Nederland in nieuw Europa? Waarom niet heel eenvoudig; Nederland voor mijn part in een nieuw Europazal menige luisteraar zeggen of denken, omdat hij meent, dat in Nederland eigen lijk alles in orde was. Spr. antwoordde hierop o.m.: Nieuw moeten ons volk en ons land worden. Sterk door eendracht en staatkundige leiding sterk door sociale gerechtigheid sterk door zijn arbeid: nieuw Nederland. „Nieuw Nederland in nieuw-Europa", Weg met den onderlingen strijd weg met de versplintering en de verdrukking van levenskrachtige en aan de welvaart van Europa welwillend medewerkende volkeren. Weg met de vijanden van een door een dracht sterk Europa: de machten met het geld, de Joden bovenal. Nederland sterk door zijn eendracht en zijn orde Europa door zijn eendracht sterk. Een kind-be grijpt het. Eendracht is de bron van de kracht kracht is de bron van de macht. Kracht en macht zijn noodig om in de wereld te kunnen werken en van dien arbeid ook de vruchten te kunnen pluk ken en het eigen leven te beveiligen. Onze vaderen hebben dat begrepen, want van hen is dit echt-Ne- derlandsche spreekwoord: eendracht maakt macht. Het nieuwe Europa zal aan onze bekwaamheden behoefte hebben. Gekoloniseerd zal er worden in het Oosten. Ook daar ligt voor ons volk een taak. De wereld zal met de grootmacht, die Europa zijn zal, handel willen drijven, met ons werelddeel zal zij willen verkeeren. Daar ligt een kans voor vele Nederlanders, of zij nu handelaars, ingenieurs, bouwers van water werken, scheepsbouwers of zeevaarders zijn. Europa moet gevoed worden: daar ligt een kans voor hen, die onze edelproducten telen, voör onze visschers ook. Het lied van den arbeid zal op het vasteland van Europa weerklinken. Werkers van Nederland, daar ligt een taak voor u» voor ons. Europa zal moeten worden beveiligd. Soldaten, daar ligt een raak voor u, want, zooals Mussèrt het kort gele den zeide, zoo is het: de Nedêrlandsche soldaat zal qgfcral staan, waar Europa bedreigd wordt, met de soldaten van den Germaanschen statenbond. Werk zal er zijn en dus welvaart en winst. Winst zal er zijn, zoo geestelijk als stoffelijk. „Nieuw-Nederland in nieuw-Europa" dat betee- kent „werk en winst" het beteekent werk en wel vaart voor eiken Nederlander. Nederlanders volgt uw leider: Mussert. Sluit u aaneen. DE RADIO-VOORDRACHTCURSUS VAN DEN NED. OMROEP. De persdienst van den Ned. Omroep meldt, dat er bij de Nederlandsche jeugd groote belangstelling bestaat voor den radiovoordrachtcursus. Op Woens dag 8 April zullen vele jeugdige Nederlanders in een der Studio's van den Ned. Omroep kunnen deel nemen aan den grooten declamatiewedstrijd. Dan zal blijken welke resultaten zijn bereikt met den voordrachtcursus. Hoofdredacteur: C. «I- van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: F. O. Derks, Haarlem De Amerikaansche ambassadeur in Londen, John Gilbert Winant. is Woensdagmiddag met den clipper van Lissabon naar. New York gevlogen. Uit Parijs verneemt het A. N. P.: De vrijwillige aan melding van Fransche arbeiders, die in Duitschland willen gaan' werken, neemt voortdurend toe. In vele gevallen zijn de vrouwen eveneens al naar Duitschland vertrokken. Het spaargeld, dat de Fransche arbeiders hun verwanten zen den. heeft in Januari 31.4 mlllioen francs bedragen. Volgens Radio Delhi wordt de evacuatie van Madras In de hand gewerkt doordat personen, die de stad verlaten, van het gemeentebestuur een geldelijk voorschot krijgen. De evacuatie van het gebied van Tsjittagong is, naar Radio Delhi meldt reeds voltooid. Naar Associated Press uit Philadelphia meldt is het Britsche vrachtschip" Gypsum Prince" na een botsing met het tankschip „Vooo" gezonken. Negentien leden'der be manning zijn gered. Het stoffelijk overschot van den hértog van Aosta, den onderkoning wan Abessynië, zal worden bijgezet in Afrika, niet ver van de. laatste rustplaats van den hertog van Abruzzen. De titel hertog van Aosta gaat over op zijn broer, den hertog van Spoleto. Het Amerikaansche tankschip „WilliEkn Borg" is, naar het D. N. B. van militaire zijde wordt medegedeeld, in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een Japan- sche duikboot aan de Amerikaansche kust van den Stillen Oceaan na een vuurgevecht- tot zinken gebracht. Bij beschikking van den secr.-gen. van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten is bij dat departe ment benoemd, gerekend met Ingang van 1 Febr. 1942, E. Voorhoeve, tot raadsadviseur. Bij besluit van den secr-gen. van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescherming is dr. H. v. Oyen, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Groningen, be noemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven In de wijsbegeerte van den godsdienst en ln de zedekunde. De nieuwe hoogleeraar is in 1899 ge boren en Is in 1924 hulpprediker van de Ned. Heiv. Gem. te Heemstede geworden en twee Jaar later predikant te Aanklachten tegen Maatschappelijk Hulpbetoon in Den Haag Wethouder Buurman ontslagen Beschuldigingen van heerbanleider Feenstra Rltthem op Walcheren. Daarna is hij predikant te Breda gewest en sinds October 1939 te Groningen. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van binnenlandsche zaken is A. J. Gerrevink op zijn ver zoek met ingang vait 23 Februari eervol als burgemeester van de gemeente Oegstgeest ontslagen. De 53-jarige werkster C. F B. uit Rotterdam is in een pand nabij den straatweg te Hillegersberg te dicht bij een brandende haard gekomen. De kleeren van de vrouw vatten vlam 'èn voordat hulp kon worden geboden wa: J reeds zoo ernstig gewond, dat zij later aan de gevolgen is overleden. Een sigarenfabriek aan de Tuinstraat te Amsterdam heeft ongewescht bezoek gekregen. Het kwam haar op 100 kg. tabak en 200 sigaren te staan. Ook een sigarenmakerij in de Schimmelstraat te Am sterdam had de belangstelling van het dievengilde. De buit bestond uit 25 kg. ruwe tabak en ongeveer 1000 sigarep. Een slijterij in de van Breestraat te Amsterdam Is geopend met een valsche sleutel. De dieven hebben 160 liter sterke drank meegenomen. Het z.g. ..kabouterhuis", gelegen aan een zijweg van de Birkstraat te Soest, is dezer dagen geheel in vlammen opgegeaan. Niets kon worden gered. Zelfs de distributie bescheiden gingen verloren. Ir. N. B. v. Went uit Den Haag Is benoemd tot direc teur van de gem. H. B. S. te Apeldoorn. Vanwege frauduleuze slachtingen en zwarten handel zijn twaalf inwoners van Assen gearresteerd. Een 17-jarige loopknecht ui» Hilversum is te Gronin gen aangehouden. Hij was in het begin dezer maand met een belangrijk bedrag aan geld en een transportfiets nadeelen van zijn Hilversumschen partoon verdwenen. Zes jongens van 8 tot 17 Jaar zijn te Hilversum gegre pen. Zij hebben zich aan diefstal van kolen en boter schul dig gemaakt. De Almelosche recherche heeft vier mannen gearres- teerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 400 kg. suiker. GRAVENHAGE. 4 Maart. In de heden gehouden dagelijksche persconferentie, heett de heerbanleider der Haagsche W.A., heerbanleider Feenstra, een uiteenzetting gegeven, waaraan het volgende is ontleend: Toen de Haagsche W.A. eenigen tijd geleden het ontslag eischte van den schender van het volks belang, den toenmaligen wethouder Buurman en dezen man, oud-lid van de Sociaal Democratische Partij, aan de kaak stelde, was het haar nog niet bekend, dat onder het regiem van dezen vroegeren socialist nog veel meer mistoestanden heerschten; mistoestanden, die een schrij licht werpen op het beleid van dezen Buurman, die vroeger zelf ar beider, langs de ruggen der arbeiders omhoog was geklommen en eenmaal partijbons geworden, zich van het lot van de aan zijn zorg toevertrouwde arbeiders niets heeft aangetrokken. In mijn gelederen, aldus heerbanleider Feenstra, marcheeren vele weermannen, arbeiders, die thans weer, dank zij den nieuwen tijd, de vreugde ken nen van den arbeid, die er weer trotsch op zijn. dat zij him arbeidseer kunnen uitdragen, maar die vroeger onder het oude democratische regiem, waarvan Buurman een der steunpilaren geweest is, aan den rand van den afgrond gebracht waren; die de verschrikkelijke ramp der werkloosheid aan den lijve hebben ondervonden. Goede betrouwbare, eerlijke menschen die jarenlang in slavernij zijn gehouden door een instelling welke zich Maat schappelijk- Hulpbetoon noemde en welke onder denzelfden Buuiman, als verantwoordelijk man, stond. r~ Ik klaag Buurhian aan. In deze kreet klinken de stemmen van duizen den arbeiders, die alles wat zij hadden, hun werk kracht, him energie, tientallen jaren gegeven hadden in noesten, eerlijken arbeid, tot zij buiten hun schuld, werkloos geworden, in handen vielen van door' Buurman aangestelde ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon. Er zijn mii gevallen bekend, die ten hemel schreien en dit zijn dan nog slechts enkele grepen uit duizenden. De spreker somde hierna een aantal gevallen op van werk- loozen, wier steun werd ingetrokken of wien geen steun werd gegeven. Spr. somde verder gevallen op van ambtenaren, die maar aan de voorschriften vasthielden en niet aan menschelijk leed en lijden dachten. Hij zeide, dat de steunnormen voor de groote gezinnen te laag zijn, zoodat de levensmid delenbons niet in levensmiddelen kunnen worden omgezet en zeide ook, dat zelfs de blinden werk zaam in de gemeentelijke werkinrichting voor blin den. niet werden gespaard. De invaliditeitsrente, welke dfeze menschen van de rijksverzekeringsbank ontvingen, werd eenige maanden geleden plotseling van hun loon afgetrokken, met het gevolg, dat deze menschen, wien toch al een treurig lot beschoren is, zich zeer achteruit gesteld voelden. Betreurd werd zelfs door een ambtenaar, dat de 75 pet. duurtetoeslag voor de blinden onaantastbaar was. Verder zeide spr., dat het voorgekomen is, dat een arbeider, die 9 dagen gewerkt had, eerst een week moest wachten alvorens in den steun te kunnen worden opgenomen. Heerbanleider Feenstra stelde hierna de vraag: WAARUIT RECRUTEERT BUURMAN ZIJN MAATSCHAPPELIJKE WERKERS? Spr. antwoordde hierop: Overal heeft men hen vandaan gehaald, zelfs uit de reclasseering. De plaatsing van den agent van politie van Reenen, die verantwoordelijk was voor den aanslag op den vaandrig Kieviet van de W.A. en onlangs door den vrederechter werd veroordeeld, bij Maatschappe lijk Hulpbetoon, spreekt boekdeelen. Deze man is daar nog steeds in functie. Indien men het op treden van een groot aantal dezer ambtenaren gade slaat, dan begrijpt men dat Maatschappelijk Hulp betoon is geworden tot een onder het volk gehate instelling, een instelling, die totaal volksvreemd is en uitsluitend volgens de lett.er, maar nimmer volgens het hart kon handelen. Hoewel gezegd moet worden, dat gelukkig niet alle ambtenaren en con troleurs uit dit hout zijn gesneden, is het niet over dreven, wanneer men zegt, dat een deel dier ambte naren ieder menschelijk gevoel mist. Zij zien de krotten niet eens meer wa^r zij komen, want nimmer heeft men voorstellen tot verbetering ge hoord. VERREGAANDE I TEKORTKOMINGEN. Ook hier beschuldig ik Buurman en die ambte naren van Maatschappelijk Hulpbetoon, die blijk gegeven hebben van „verregaande tekortkomingen in hun beleid". Ook kan men instellingen, waar Maatschappe lijk Hulpbetoon nauw mede samenwerkt aanwijzen, zooals bijv. Centraal Woningbeheer, die van den zelfden a-socialen geest getuigen. De zooeven genoemde instantie is o.m. belast met het toezicht op de gemeente- en controle woningen. De leidinggevende figuur van Centraal Woningbeheer is een vrouw, mej. Hubregtse, die zich tegen een hoog salaris weliswaar sociaal werk ster noemt, doch echter zonder eenig sociaal gevoel is. Zij is blmd voor den Jrooten nood en staat steeds klaar met haar vonnis, waarin altijd haar afschuw voor groote gezinnen tot uiting komL Dit is in korte trekken een beeld vait het .sociale werk, zooals het in de gemeente 's Gravcnhage voor ons ligt. Een werk dat verouderd is omdat het charitatief is en beoefend wordt door menschpn, wier geheele denken onsociaal is. Duizenden Haag sche arbeiders zijn vervuld met ee^n diepen wrok tegen een instelling, die onder leidiijg van Buur man, aangewezen was om hen en hunne gezinnen hulp te verleenen in tijden van nood, maar die ondervonden, dat hen door Buurman en zijn satel lieten niets werd gegeven, maar alles werd ont nomen. Bijzonder duidelijk is mij dit alles geworden na mijn opi'oep in de dagbladen, waarbij ik op ont slag van Buurman aandrong. Onmiddellijk na mijn oproep meldden zich honderden arbeiders en arbeidersvrouwen (geen leden der N.S.B.) op mijn W.A.-tehuis op het Spui, om bij ons, bij de W.A. hulp en gerechtigheid'te zoeken voor hun bijna steeds juiste bezwaren. De toeloop was zoo over weldigend, dat reeds den eersten dag zich honder den aanmeldden en den daarop volgenden Zaterdag morgen een lange rij menschen buiten het W.A.- tehuis stond, die bij de W.A. om raad en daad aan klopten. Nog steeds worden eiken middag van 2 tot 4 uur gevallen door de W.A. behandeld. Het is zeer verheugend, dat ik in vele gevallen den Nederlandschen Volksdienst kon inschakelen, die in tegenstelling met Maatschappelijk Hulpbetoon, volkomen begrip getoond heeft voor den nood van ons volk. Zeer verheugend was het ook, dat na onzen eisch tot ontslag van Buurman, in de aange legenheid der blinden wien invaliditeitsrente van het loon werd afgehouden, een meer gunstige beslissing is genomen. Uit dit alles blijkt, dat vele arbeiders de schellen van de oogen vallen. Zij leeren zien, dat hun vroegere leiders, waarvan Buurman er een was. hen bedrogen hebben. Zij beginnen den moed te krijgen om met de vroegere partijen en doctri nes te breken. Dat geeft hun de kracht, de vroegere internationale den rug toe te keeren en hun weg te zoeken in de volksgemeenschap Dat geeft hun het geloof terug van arbeidsvreugde en arbeidseer. De W.A% wil hun dezen weg wijzen, door het stel- van een daad. BUURMAN ONTSLAGEN. De eerste daad door de W.A. is reeds verricht. Aan onzen eisch, gesteld in de dagbladen, dat de schender van het volksbelang Buurman ontsla gen zou worden, is bereids gevolg gegeven. Het valt te betreuren, dat de verantwoordelijke Hollandsche autoriteiten niet uit eigen beweging ingegrepen hebben, terwijl de Duitsche autoriteiten volkomen begrip getoond hebben 'voor onze be zwaren. Het geval Buurman staat echter niet meer op zichzelf. Er zijn er nog velen, die als Buurman a-sociale elementen zijn, die nog denken dat zij werktuigen van een stervend regiem en ontoe gankelijk voor den nieuwen tijd.nog steeds hun plaatsen in deze gemeenschap, 'hun goed gesala rieerde baantjes, kunnen behouden. Zij vergissen zich. Een- nieuwe tijd breekt baan. De W.A. van Anton Mussert marcheert: zij werpt haar schaduw vooruit en luidt een nieuwen tijd in. Wij zwarte soldaten van Mussert. stellen den mensch tegen over het geld, de prestaties tegenover het bezit en de verantwoordelijkheid tegenover het profijt, Mensch, prestaties en verantwoordelijkheid zijn voor ons weermannen niet alleen de moreele, maar ook de daadwerkelijke grondslagen voor een ge zonde volksgemeenschap. „EEN SLOTWOORD OVER DE ACHTTIENJARIGE". 's GRAVENHAGE, 5 Maart. Hede'navond van 19.1519,30 spreekt Max Blokzijl voor Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over „Een slot woord over de achttienjarigen" God woont weer in Rusland Een leger van waarachtige kruisridders heeft zich opgemaakt om ginds in het Oosten het Russische volk te verlossen van het juk der roode machtheb bers die gedurende hun schrikbewind kerk en kruis vernietigd hebben. Een leger van dappere mannen heeft reeds van duizenden godshuizen den sikkel en hamer neer gehaald en het kruis er wederom op gezet. Arme onderdrukte mannen en vrouwen buigen den knie voor het altaar. God woont weer in Rusland. Dank zij de dap pere helden, die hun leven hebben ingezet om Europa's Christendom en beschaving voor den on dergang te redden. Uw plicht is het deze mannen, zoo zij in den strijd gewond raken, te helpen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22. Roof Een (juinrai jacht itges; WE fcruin ten vlek Hoe1 kenne beeft want Europ de Leugenaars U en ik, wij allen, hebben een afkeer van den man die bewust liegt, die tracht door zijn leugens ver warring te stichten en van deze verwarring te profi- teeren om doeleinden te bereiken, die in strijd zijn met het belang van hen, die door hem belogen worden. Tegen dergelijke leugenaars strijden nu de Euro- peesche volkeren. Deze hebben ingezien dat de ver warring die aartsleugenaars als Stalin, Churchill en Roosevelt trachten te stichten, den ondergang van hun vaderland zou beteekenen. Leugen, bedrog en misdaad, dat zijn o.a. ook de middelen waarmede het bolsje'wisme werkt en onze beschaving, godsdienst en cultuur tracht te vernieti gen. Landgenoot, het Is onze plicht dit gevaar te be strijden. Duizenden grepen reeds naar de wapenen en vormden ons eigen legioen in het Oosten. Uw plaats in de gelederen is nog open. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage, HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 6 MAAKT 1042. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.53 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Utreehtsch Stedelijk Orkest (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orgelcon cert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Niews en econo mische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Orkest W. Eberle. 14 00 Residentieorkest en soliste. Ca. 14 55 Gramo foonmuziek. Ca. 15.30 Residentieorkest en soliste. 16.00 Cy clus: De Zeven Kruiswoorden. 16.20 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Sport- wetenswaardigheden. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.35 Berich ten van Nederlandsche Soldaten aan het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Romancers en solist. Vanaf 20.15 alleen voor dé Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Melodisten en soliste. 20.45 Radiotooneel. 21.00 Muzikaal programma „Onder oude platanen" (opn.), 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Omroep-orkest en soliste (opn.). 22.4524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang mét pianobegeleiding. 10.40 Het oude land spreekt, causerie. 11.00 Pianovoordracht. Ca. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Roman cers. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest (opn.). 13.45 Melodisten, solist en Trio Joop de Leur. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.15 Ensemble Francis Keth. 16.45 Voor de rijpere Jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.15 De heeren v. d. Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. III. 18.30 Re portage. 18.45 Ramblers en orgelspel. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale noden. 20.00 B. N. O. Engel sche uitzending: Hollands political asperts. (Voor de Radio- Centrales gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Rotterdamsch Pianokwartet en con trabas. Ca. 20.50 Gramofoonmuziek. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Do Waffcn S.S. in hot Oosten. Do divisie-commandant bezichtigt een der verhitJfplnat- scn voor de manschappen tuut het front in het sovjetgebied. 6tapf-P.K.Canrider Duitsche snelbootcn worden voor een nieuwe actie in gereedheid gebracht. TorjK-do's worden aan boord geno'men. waarbij krnnn-lnstallatlcs voor het veilig transport zorgen. Orble-HoF '.K. VorlSnder In drie groote speciale voorstellingen zagen 2!>00 iraarlemsche scholleren van Dinsdag tot Donderdag de film „Strij- v dealde jeugd". De kosten werden door de gemeente Haarlem gedragen. De film loopt nog tot en met hedenavond ln „Cinema Palace". Op dc groote boerderijen in de Wicringernieer is het vlas-repelen in vollen gang. Werd vroeger het vlas onafgewerkt verzonden, nu doet nicu alio werkzaamheden zelf. Polygoon-Kuipt*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14