'n, Neem 'n 'AKKERTJE Zeep van zachte werking Hoesten TOBIAS eugd ralies achter HAARl. DAGBLAD, Donderdag 5 Maart 1942 i Deze tijd eischt bijzondere maat regelen ter be scherming van onze jeugd Resultaten van het opvoedingswerk in Jeugdge vangen is Lee ren en nog eens leeren is hier het parool. Regelmatig ontvangen de jeugdige gevangenen onderwijs. Voortgezet school- en vakonderwijs zullen straks voor (Van een specialen deze gestruikelde jonge menschen van groote beteekenls zijn. V.P.B.-verslaggever). (Foto V.P.B.-I.P.B.& R.S.-v. Suchtelen) beste oplossing. Sluit dan hierop de Arbeidsdienst aan, waarin de jeugd arbeidsvreugde en discipline leert en de jongelui gevormd worden tot karaktervaste jonge mannen en vrouwen, dan zal ongetwijfeld ook het brandende probleem van de jeugdcriminaliteit in de naaste toekomst opgelost kunnen worden". (Nadruk verboden) De Jeugdgevangenis te Zutfen bestaat thans bijna- vijf jaar. Honderden gestruikelde jongemannen heb ben hier de kans gekregen zich geestelijk en moreel weer te verheffen. De harde levensschool, die zij hier moesten doorloopen, bleek in vele gevallen uiterst heilzaam. De resultaten van het opvoedings werk aldaar zijn daarom van zoo groot belang, om dat het aan de hand hiervan mogelijk zal zijn bij zóndere preventiemaatregelen te nemen ter bestrij ding van de nog steeds toenemende jeugdcriminali teit. De gewone algemeene of bijzondere preventie middelen immers als gezinsvoogdij, opvoedingsge stichten e.d. zijn niet meer voldoende of kunnen niet op voldoend ruime schaal worden toegepast. Bijzondere preventie voor dezen bijzonderen tijd of algemeene preventie, op bijzonder ruime schaal toegepast, is dan ook dringend noodzakelijk. ZUTFEN, 4 Maart (V.P.B.) Drie vlaggen hingen In de gymnastiekzaal van de Jeugdgevangenis. Een groene vlag, de gestichtsvlag, symbool van de hoop en twee klassevlaggen. De vlag van de tweede klasse is groen met een ster en een wassende maan, de vlag van de derde klasse vertoont een ster op een groen veld. Ook deze vlaggen zijn symbolen. De wassende maan symboliseert het nieuwe, dat in den jeugdigen gevangene groeit, de gemeenschapsgedachte, het nieuwe ttdelijke fundament, waarvoor hier de eerste grond slagen worden gelegd. De vlag met de ster is het sym bool van de maatschappij, die weldra haar poorten zal openen voor den gestruikelden jongeman, die zich weer heeft weten op te richten en die, bezield met nieuwen moed, het leven tegemoet durft treden. De Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen gaat thans het vijfde jaar in. In 1929 werd tot oprich- besloten, eerst op 1 October 1937 werd de gevan- 3 geopend. Het gesticht is bestemd voor de op neming van jonge mannen, die veroordeeld tot een gevangenisstraf van een tot drie jaren op bevel van den rechter deze straf in een Jeugdgevangenis rillen hebben te ondergaan. De leeftijd van de ver oordeelden kan tusschen 16 en 24 jaar varieeren. In deze jaren van bestaan zag de gevangenis hon derden jonge mannen binnen haar muren. Honderden, die gestruikeld waren, maar voor wie struikelen nog niet altijd vallen beteekende. Talloozen immers zijn, moreel en lichamelijk gesterkt, aan de maatschappij teruggegeven en de harde leerschool, die zij in de jeugdgevangenis hebben doorloopen, bleek uiterst heil- laam. Helaas waren er ook. die uit de inrichting ver wijderd moesten worden en hun aantal is de laatste jaren steeds grooter geworden. Hier wreekt zich het verleden; velen dezer jongemannen immers moeten beschouwd worden als de slechte vruchten van een lauwen, decadenten tijdgeest en de harde leerschool varf de Jeugdgevangenis kwam voor hen te laat EEN VOORMALIGF GEVANGENE SCHRIJFT. Doch daarnaast heeft de directiestaf van de Jeugd gevangenis onder leiding van den heer Schotsman ook talrijke resultaten kunnen boeken, die hoopvol zijn en nog eens duidelijk het nut van een harde leerschool, gebaseerd op karaktervorming, tucht, arbeid en disci pline onderschrijven. De heer Schotsman toont ons brieven van ontslagen gevangenen. Een jongeman schrijft; „Ik geloof niet, directeur, wanneer ik dien tijd in een andere plaats moeten doorbrengen, dat ik het dan nog gered zou hebben, maar nu kom ik er, daar ben ik vast van overtuigd, dank zij de harde training, die ik bij U gehad heb, al ging het dan ook niet altijd, zooals het moest en al wilde ik dit in Zutfen ook niet altijd in zien. Maar nu zal ik toch mijn geheele leven dank baar blijven, dat ik bij U in de inrichting terecht ben gekomen". Er zijn er ook, zoo vertelt de directeur, die ge trouwd zijn en vader en die niet 'geschroomd hebben om hun vrouw aan ons te komen voorstellen. Derge lijke gevallen spreken voor zich-zelf. Een ander voor val typeert eveneens den geest, welke onder de jeugd- gevangenen heerscht en die hoopvol is voor de toe komst. De gevangenen krijgen zakgeld. Geen groot bedrag, Integendeel. Zij kunnen een gedeelte hiervan in de cantine besteden, het grootste gedeelte wordt voor hen opgespaard en bij ontslag overhandigd. Welnu, spontaan offerden de jongens, na een toe spraak van den directeur over het zegenrijke werk van Winterhulp Nederland op 21 Oct. j.l. een bedrag van 'f 12.80. JEUGDOPVOEDING IN DE TOEKOMST. In de werkkamer van den directeur komt het gesprek opnieuw op de criminaliteit van de jeugd en over de mogelijkheden om dergelijke ontsporingen in de toe komst te voorkomen. By vele jonge menschen ontbreekt op het oogenblik elk fundament en het gevolg hiervan is, dat zij alleen en ongewapend staan in een tijd, waarin het egoisme van individu en groep sterker dan ooit naar voren komt. „De jeugd heeft thans meer dan ooit behoefte aan leiding", zoo luidt In het kort de conclusie van den heer Schotsman, aan de hulp en den steun van een opvoeder, vooral daar, waar de opvoeding in het huisgezin heeft gefaald, of de huiselijke sfeer ont breekt. In de Jeugdgevangenis is daarom het voogden stelsel ingevoerd. Een kleine groep van gevangenen Is toegewezen aan bepaalde ambtenaren, die als speciale raadgevers en opvoeders fungeeren. Iets dergelijks zal in het groot voor de geheele jeugd noodig zijn. Een nationale jeugdorganisatie, waarin de grondslag ge legd wordt voor de de zoo noodzakelijke zedelijke fun damenten, waarin de jeugd opnieuw idealen vindt en de richtlijnen voor de toekomst, is misschien wel de KOU' ."gevat Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden, DONDERDAG 5 MAART Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater; „Wiener Geschichten", 2.30, 6.3C en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30; 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 6 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avond Commissaris der provincie Groningen geïnstalleerd In de groote zaal van het provinciehuis te Gronin gen had Woensdagmiddag de installatie plaats van den heer C. F. Staargaard tot Commissaris van de provincie Groningen. Te half vier betrad de nieuwe Commissaris in ge zelschap van den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris dr. Conring en den griffier mr. Fockema Andreae de zaal. Tevoren had de heer Staargaard, ge kleed in uniform der N.S.B., een voor het provincie huis opgestelde afdeeling van den Nationalen Jeugd storm, en een vendel van de S.S en de W.A. geïn specteerd. Onder de vele aanwezigen waren o.m. de Commissaris der provincie N.-Holland mr. A. Backer en de burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. In zijn installatïerede merkte commissaris Staar gaard op, dat zijns inziens het Groningerland, van nationaal-socialistisch standpunt bezien, tot de ge zondste deelen van ons land behoort. Men heeft zich in het noorden wel eens ten achter gesteld gevoeld bij het westen van ons land en n sprekers meening terecht. Maar toch heeft ook dit zijn goede zijde gehad, in zooverre, dat dit land beter ge spaard is gebleven voor de ontbindende krachten, die in het Westen van ons land vrij spel hadden, ten koste van de organische eenheid van ons volk. Spr. riep allen op, die ons land en volk liefhebben, om met hem samen te werken, teneinde de onont koombare nieuwe orde haar Nederlandsche karakter te geven ten bate van ons volk en van het nieuwe vereenigde Europa. Hij gaf daarbij de verzekering, begrip te zullen toonen voor. de moeilijkheden van hen, die de oude vormen nog niet of moeilijk kunnen loslaten en toch niet afzijdig willen blijven. Mochten er echter zijn, die door haat gedreven spre kers arbeid in deze provincie zouden willen sabotee- ren, dan kan hij hun de verzekering geven, dat hij de toegeworpen handschoen zonder aarzeling zal oprapen en niets onbeproefd zal laten om daaraan een einde te maken. Aan het slot van zijn rede zeide de commissaris, dat het onderwijs zijn bijzondere belangstelling zal hebben, omdat, zooals iedereen weet, bij dezen \ak van gemeenschapszorg nog te veel dingen geschieden, die met een gezonde politiek ten eenenmale in strijd zijn. Wanneer de jeugd, in haar primitieve aanschou wing van den vernederenden toestand, waarin ons volk zij het door eigen schuld is komen te verkeeren, daartegen rebelleert, dan is dat fout, maar op zichzelf gezien begrijpelijk. Ja, het is zelfs te zien als een ge zonde uiting van den Germaanschen geest. Aan de opvoeders is dan echter de taak aan de jeugd duide lijk te maken, waardoor wij in dien toestand zijn ge raakt en hoe ong volk zich met eere uit dien toestand weer omhoog kan werken. In plaats daarvan wordt echter nog te vaak alleen uit politieke haat deze pri mitieve verzetsgeest bij de jeugd aangewakkerd, ten koste van de toekomst van ons volk. Spr. zou hen, die dit heilloos spel bedrijven of dit tegen hun plicht in toelaten, in gemoede willen raden met deze jeugd- schending op te houden, want de tijd komt onvermijde lijk dat daaraan rigoreus een einde zal worden ge maakt. NEDERL. NATUURHIST. VER. AFDEELING HAARLEM. De broei- en trekbilologie van de kievit. Over dit onderwerp hield de heer G. L. Rinkel, biol. drs. te Hjllegersberg. dezer dagen een le zing. Spr. heeft jaren achtereen op eenzelfde ter- reintje bij Bunnik dezen vogel gadegeslagen en heeft uit de door hem opgedane ervaringen, ge combineerd met de gegevens van het ringmateriaal van -Europa, en enkele eierproeven, bepaalde con clusies kunnen trekken. Spr. onderscheidt donsjong (nog niet vliegvlug), juveniel (nog geen verschijn selen van geslachtsrijpheid vertoonend) en adult, onderverdeeld in een-, twee- en meerjarige. Geble ken ig» dat per jaar 40 pet. van de vogels sterft. Merkwaardig is, dat er geen invloed van inwen dige oorzaak bij deze sterfte is, dat dus zelfs bij vo gels van 15 of 16 jaar nog geen ouderdomsver- schijnselen optreden. In een troep vormen vogels tot 7 a 8 jaar de groote massa; ouderen .zijn uitzonde- Jij de veldwaarneming ziet men verschil tus schen mannetje en wijfje (mannetje heeft zwarte keel, langere kuif, breede vleugels, donkere, mooi ;roeniriseerende mantel en schouderveereu), doch lelangrüker is het verschil in gedrag. De uiteindelijke winterverblijven van de kievit liggen in N.-Afrika, Spanje en Ierland. De trek be gint in Februari, maar de „toppen" worden in Maart geconstateerd. Wat de broedtrouw betreft, het meerendeel der vogels büjkt niet alleen op het zelfde weiland maar zelfs steeds in denzelfden hoek van het weiland terug te keeren! De door den heer Rinkel genomen eierproeven brachten o.a. aan het licht, dat hoewel het nor male aantal 4 is het wijfje in staat is meer eieren te activeeren; wordt het eerste ei weggenomen, dan legt zij in een ander kuiltje 4, dus in totaal 5 eieren, worden de eerste 2 weggenomen, dan handelt zij evenzoo en legt dus in totaal 6 eieren. Door toevoe ging van eieren wordt de eierproductie echter niet onderdrukt. Enkele mooie kleurenbeelden en teekeningen ver duidelijkten de voordracht. „HET RUYS-ENSEMBLE" TE HAARLEM. Het Ruys-Ensemble gee$t op Zaterdag a.s. nog maals een voorstelling (de 93ste reeds) van „Het Meisje met de 9 Punten", met Cor Ruys in de hoofd- rol. H.O.V. LEDENCONCERT. Vrijdag 6 Maart a.s. te 7.30 uur zal de Haar- lemsche Orkestvereeniging weer een ledenconcert, onder leiding van Marinus Adam, gevan. Het con cert wordt geopend met de Suite „Oud Neder land" van Julius Röntgen. Daarna zal de solist van dezen avond Jan Odé, met orkestbegeleiding het pianoconcert in a kl. terts Op. 54 van Robert Schumann vertolken. Na de pauze zal het orkest nog de Symphonie No. 1 in c. kL terts Op. 68 van Joh. Brahms uitvoeren. Zeep van zachte werking dat heeft de uiterst gevoelige huid van uw kleine absoluut noodig. Baad en wasch hem met Castella zeep, rijk aan de mildste olijfoliën. Bereid door de pioniers der palmoliezeepen. SCHOONHEIDSZEEP Op goede zeep staat: £aatste U\etichtw Japanners 30 K.M. Oostelijk van Batavia 120.000 man Japansche troepen op Java BERLIJN, 5 Maart (V.P.B.) „Het laatste bolwerk der geallieerden in den Stillen Oceaan zal vallen", aldus werd gisteren in de Londensche radiocommentaren vastgesteld. „Ned. Oost-Indië heeft weliswaar ieder toegezegde ondersteuning ontvangen maar het is de vraag pf het zich zoo lang zal kunnen verdedigen tot nieuwe hulp arriveert". Dat de Japanners op drie punten kon den landen, verklaart men uit het feit dat deze over reserves beschikken, welke van Britsche zijde onderschat zijn. Daarom gelooft men dan ook nauwelijks meer, dat deze Japansche troepen terug gedreven kunnen worden. In geval de troepen der geallieerden zich echter van Java naar Australië moeten terugtrekken, wordt de laatste basis prijs gegeven, van waaruit zulk een tegenaanval moge lijk zou zijn. Volgens een bericht uit Bangkok be schikken de Japanners op Java over 120.090 soldaten ruim 100 tanks en pantserauto's zijn met deze troepen geland. Het aantal Japansche vliegtuigen wordt, op ruim 300 getaxeerd. De Japanners be schikken over hypermodem aanvalsmateriaal. Zoo hebben zij bij hun eerste aanvallen meer malen van vlammenwerpers gebruik gemaakt. Een groote ver rassing .waren voorts hun miniatuurtanks, die op vallend snel en handig manoeuvreeren. Deze zijn voorzien van een snelvuurkanon en een machinege weer en worden door twee man bediend. De troe- penafdeelingen die van Serang uit in Oostelijke rich ting naar Batavia marcheeren, zijn nog maar 30 K.M van de hoofdstad verwijderd. Het was in verband hiermede, zoo meldt Reuter, dat de Ned.-Indische autoriteiten zich wegens het dreigende gevaar van Batavia naar Bandoeng hebben begeven. De verdediging van Australië SJANGHAI, 5^ Maart (A.N.P.) De te Sydney ver schijnende Australische bladen stellen na het heen gaan van generaal Wavell den eisch dat thans een Amerikaansche generaal en, indien mogelijk, generaal MacArthur belast zal worden met de verdediging van Australië. DE BEVELVOERING IN NEDERLANDSCH-INDIë. SJANGHAI. 5 Maart (A.N.P.) In uit Batavia ont vangen berichten wordt met groote voldoening gewag gemaakt van het vertrek van generaal Wavell uit Nederlandsch-Indië. Men is in Nederlandsch-Indië verheugd, zoo werd in een radio-uitzending verklaard, dat thans de eigen menschen de commando's-kunnen HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Dr. J. van der Bilt uit Baarn zal Vrijdagavond 6 Maart voor den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring in het Ned. $erv. Wijkgebouw Ged. O Gracht 104 spreken over het onderwerp: „De aarde als tijdmeter". GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtnigen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bijde Jong. Bakenessergracht 48 B rood. Bijbel; Bleeker, Jan van Zurenstraat 16, bijlen; Goedhart. Vooruitgangstraat 121 rood, papieren; Brem, Zomerkade 161, ceintuur; Bureau van Politie, Smedestraat 9, deken; Bronkhorst", Bellam'ystraat 171, das; Bout. Ver- spronckweg 2. jekker; Bureau van Politie. Smedestraat 9. nummerplaat; Milschter, Kweektuinstraat 4, portemonnaie met inh.; Maure, Overtonweg 20, portemonnaie met inh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, sleutel; Ter Wal, Gast huislaan 112 tasch met Inh.; Goosens, Potgieterstraat 5,' vulpenhouder; Hekkelman, Anslijnstraat 26. wanten; Suy- kerland, Spaarnwouderstraat 88, wanten. Tafeltennis De tafeltenniswedsfrijden om het kampioenschap van Haarlem hadden dit jaar plaats op Zondag 1 Maart in het voormilig Zander-Instituut aan- den Kl. Houtweg. Dank zij de royalb medewerkinft van de H. T. T- c" die een groot aantal ballen beschikbaar stelde, kon het tournooi ook dit jaar gehouden worden. Onder leiding van de heeren Van Eek en Goosens had den de wedstrijden een vlot verloop. Er werd door de 115 deelnemers met veel animo om de fraaie prijzen gespeeld en ondanks het lijvige programma was men reeds des avonds 8 uur aan de finales toe. In het heeren-enkelspel hoofdklasse bereikten Van Abbevé en Van Dam den eind strijd. Na een vinnige partij van 4 games veroverde Van Dam den titel kampioen van Haarlem. Het heeren dubbelspel hoofdklasse leverde een zege op. voor Van Abbevé—De Jong; bij de dames zegevierde mejii Niesten. Na afloop van de laatste partij reikte de heer Van Eek de prijzen uit. Met enkele hartelijke bewoordingen over handigde spr. den Haarlem's Dagblad-beker aan den kam pioen Van Dam. Heeren enkel Hoofdklasse: K. van Dam—E. van Abbevé '10—21 21—18 21—17 <23—21. Heeren enkel le klasse: 1. P. Zalm; 2. W. Traksel. Heeren enkel 2e klasse: 1. J. Viëtor; 2. W. Poeze. Heeren enkel 3e klasse: 1. E. Gottschal; 2. Vos. Dames enkel 2e klasse: I. mej. Niesten; 2. mej. Breu kelaar. Dames enkel 3e klasse: 1. mej. Lenaarts; 2. mej. Breu kelaar. Heeren dubbel Hoofdkl.: 1. v. Abbevé—de Jong: 2. Heeck W. Viëtor. Heeren dubbel le klasse: 1. Traksel—Zalm; 2. Bruin de Lange. Heeren dubbel 2e klasse: l. GottschalViëtor; 2. Kion— an Eijk. Heeren dubbel 3e klasse: 1. Vos—v. d. Laaken; 2. Diepen veen—Klabou Dames dubbel 3e klasse: 1. Lenaarts—de Korte; 2. de ongBreukelaar. Gemengd dubbel Hoofdkl.: 1. mej. Niesten—D. Wolters. Gemengd dubbel le klasse: 1. mej. Lenaarts—Vrij bloed; mej. v. Rijswijk—Rozeboom. Gemengd dubbel 2e klasse: 1. mej. Waage—Diepenveen: mej. v. Rijswijk—Rozeboom. Waar recepten voor dezen tijd te verkrijgen zijn 's GRAVENHAGE 3 Maart. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Meer dan ooit heeft de huisvrouw behoefte aan raadgevingen voor het samenstel len en bereiden van de maaltijden. De voedingsraad ves tigt daarom de aandacht van de huisvrouw op de vouw blaadjes. welke uitgegeven worden door de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding 's Gravenhage Deze vouwblaadjes zijn samengesteld door den Voedings raad; zij bieden de huisvrouw een reeks van recepten en wenken, welke in overeenstemming zijn en verband houden met de tegenwoordige tijdsomstandigheden en de beschikbare levensmiddelen. Deze vouwblaadjes worden per reeks verkocht. De eerste reeks kost fO.10 bevat 10 vouwblaadjes met de volgende titels: ..Aanvulling van den broodmaaltijd". „Taptemelk", „Bestrijd het bederf". „Het bewaren van wintergroenten en fruit", „Brandstoffenbesparing eischt overleg", „Peul vruchten". „Het bewaren van levensmiddelen", „Brood belegsels", „Lekkernijen voor de huiselijke feestjes' „Wintergroenten". Voor de vlschllefhebbers en voor degenen die zelf krui den kweeken is er nog ec-n tweede reeks van 5 vouwblaad jes welke f 0.05 kost. De tietels zijn: „Zeevlsch en garna len", „Rivlervisch", .Verwerking van vischresten", „Mos selen", „Kweek zelf krulden". Men kan ze bestellen bij de commissie inzake huishou delijke voorlichting en gezinsleiding, dr. Kuyperstraat 8, 's Gravenhage. De vouwblaadjes zijn uitsluitend tegen storting van het verschuldigde bedrag op postrekening no. 305641 ten name van genoemde commissie of door toe zending van postzegels te verkrijgen. Huisvrouwen maakt gebruik van deze gelegenheldl Het bestellen van de vouwblaadjes is slechts een kleine moeite, de voordeelen welke u en uw gezin ervan zullen hebben zijn daarentegen groot. DE SAMENSMELTING VAN A. C. O. P. EN C. N. O. P AMSTERDAM 3 Maart. De persdienst van het N. V. schrijft: In het bericht van den N. V. V.-dienst over de samensmelting van het A. c. Of P .en de C. N. O. P. is een fout geslopen, aangezien daarin werd gezegd, dat de heer H. Oltmans als vertegenwoordiger in de rijkscentrale commissie voor georganiseerd overleg zou optreden. Dit is niet het geval. Verder zij erop gewezen, dat van het be stuur uit den kring van de C. N. O. P.. behalve het viertal, dat reeds eenigen tijd zitting heeft, ook deel zal uitma ken de secretaris van h®t C. N. O. P.. H. Oltmans. terwijl van deze vijf H. M. Roos zitting zal nemen in het bureau van het comité, dat mft de dagelljksche leiding ls belast. OPROEP AAN NEDERLANDERS, DIE AAN DUITSCHE UNIVERSITEITEN WILLEN STUDEEREN. 's-GRAVENHAGE, 5 Maart. Het zomersemester aan de Duitsche hoogescholen en universiteiten vangt dit jaar den 9den April aan Nederlanders, die gedu rende den eerstvolgenden zomercursus aan een Duit sche instelling van hooger onderwijs willen studee- ren, wordt verzocht zich te melden bij het Haagsche bureau van den „Deutschen akademischen Austausch- dienst". Waalsdorperweg 12 alhier, waar zij alle ge- wenschte inlichtingen over aangelegenheden de Duit sche universiteiten betreffende, kunnen verkrijgen. Door het gebruik van Hoestival. verdwjjnt Uw hoest geheel en al! c?€€>&s£i/vci£ „Wat Mijnhardt maakt is goad". Flacon 90 ct. By Apoth. en Drogisten. BESCHERMHEERSCHAPPEN. DIE NIET IN OVEREENSTEMMING MET DEN TIJD ZI£j. 's-GRAVENHAGE, 5 Maart. Op grond van een onlangs uitgevaardigde beschikking van den Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie dra gen, naar men weet, de Nederlandsche straten, bruggen, enz. geen namen meer van levende le den van het Huis van Oranje Nassau. Van bevoegde zijde worden wij er op opmerkzaam gemaakt, dat het in overeenstemming daarmede ook niet in den tijd past wanneer vercenigingen op het gebied van het openbare leven, inrichtingen op het gebied van wetenschap en kunst enz. zich thans nog op het beschermheerschap van leden van het Huis van Oranje beroepen en dit in het openbaar vermelden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de ver melding van dergelijke banden, die met de feiten in geenerlei opzicht meer in overeenstemming is, in den loop van het jaar ook uit de jaarboeken en andere publicaties verdwijnt. Teraardebestelling H. Daudey Hedenmiddag half één werd op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffdiijk overschot van den heer H. Dau dey, vroeger een bekende figuur bij de Haarlcmsche Brandweer. Vporal van die zijde werd veel belang stelling getoond. A Onder de aanwezigen waren cfe heer C. J. van den Broek, commandant van de Haarlemsche Brandweer, met de leden van het college van hoofdbrandmeesters; het bestuur van de Haarlemsche V/rijw. Brandblu^- schersvereeniging „De Tien", het bestuur van de Haarlemsche Slagerspatroonsvereeniging; het bestuur van de Amsterdamsche Huidenclub; bestuursleden van de kegelclub De Phoenix. Toen de kist in het Mausoleum was opgebaard, trad de heer C. J. van den Broek als spreker naar voren. Hij merkte op, dat de heer Daudey rijk was aan vrien den en rijk aan raadgevingen voor familie en kennis sen. „Vijftig jaar lang heeft hij de Haarlemsche brandweer gediend en tot aan zijn dood toe heeft hij er veel belangstelling voor getoond. Dank zij ook hem was de verstandhouding bij de Brandweer altijd uitstekend. Wij verliezen in hem een goed vriend en edel mensch". De heer L. Valkenburg vertolkte de dankbare gevoe lens van de Amsterdamsche Huidenclub, waaraan hij als bestuurslid 33 jaar lang zijn beste krachten gege ven heeft. Men zal hem daar ook noode missen. Nadat de heer P. C. Jansen, voorzitter van de Ke gelclub „De Phoenix", namens deze club dankbaar gewaagd had van de groote vriendschap van den heer Daudey. sprak Ds. C. H. Brandt. Evang. Luthersch predikant. „De heer Daudey was een uitstekend brand weerman. hebben we zooeven gehoord. Een brandweer man is altijd een man met een hart voor een ander, want hij gaat er op uit. zoowel bij dag als bij nacht en in alle weersomstandigheid; hij is steeds bereid, anderen te helpen en daarom is ook zijn leven niet vergeefsch geweest." Spreker eindigde met het bidden van het „Onze Vader". Daarna werd de kist grafwaarts gedragen. Een familielid dankte voor de belangstelling. MARKTBERICHTEN BARNEVELD (Donderdag). Oude kippen f 2.40—f 3.40. Oude kippen per K.G. f0,90. Oude hanen f 2.50—f 4. Jonge hanen f 2,25-^f 3,25. Jonge hanen per K.G. f 0,90. Jonge hennen f4f5,25. Tamme eenden fl,50—f 1,90. Gangen f5f8. Kalkoenen per K.G. f 0,90. Tamme konijnen f4 f6,50. Wilde konijnen fl.10. Aanvoer 1400. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 1.32. Eendeneieren f7. Aan voer 2050. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 125—f 240. Biggen f 18—f28. Aanvoer 54. Handel vlug. ZANDVOORT WERKVERRUIMING. De burgemeester heeft goedkeuring aangevraagd voor het uitvoeren van een nieuw werkverruimings object nl. het spitten en beplanten met dennen van een duinterrein ter grootte van pl.m. 2 H.A., gele gen nabij het park „Kostverloren" aan de Zand- voortschelaan. voorts bestaat het voornemen de volgende wegen van een beplanting te voorzien: Noorderduinweg, Emmaweg, Stolbergweg, Zeestraat, Menderwe% (v.h. Julianaweg), Regentesseweg, van Haemstedeweg (v.h. Wilhelminaweg), Weimarweg en Nic. Beetslaan. De arbeidsloonen worden op f 3000 geraamd, de bijkomende kosten op f 5100. ZANDVOORT'S GEMENGD KOOR. Zandvoort's Gemengd Koor gaat onder leiding van den heer K. Böhne deelnemen aan het concours dat is uitgeschreven door het Mannenkoor van de schoenfabrtek Robinson. Als vrij nummer zal wor den gezongen: Zondagmorgen van Jacques Bonset, JUBILEUMVOORSTELLING. In verband met de dertigjarige tooneelloopbaan jv Visser geeft de 41 mop Zond: een jubileum voorstelling. Vredegerechtshof Noodweer tegenover aanranding van de eer als het hoogste goed. Levende in plaats van historische uitlegging der wet. In de zaak tegen Albert Korenhof. die op 7 Sep tember 1940 bij een volksoploop in Zeist waaruit beschimpingen tot hem en andere colport^irs met het blad der Nationaal-Soe.ialistisehe Beweging in Nederland. Volk en Vaderland, werden geuit mot de tot zijn uitrusting als lid der W.A.. behoorenden koppelriem naar de menigte geslagen en daarbij een persoon pijnlijk getroffen had. heeft het Vredege rechtshof o.a. het volgende overwogen: Het hof is van oordeel, dat van de zijde van verdachte terecht een beroep op noodweer en nood weer-exces Is gedaan. Immers verd. heeft zich tegen over een volksmenigte teweergesteld. uit welker optre den een gezindheid en houding bleek die zich kennelijk richtte tegen de waardigheid van verdachte als drager van beginselen, die slechts het welzijn van het I vaderland beoogen, en in zooverre als vertegenwoor diger van de Nntionaal-Socialistische Beweging In Nederland. Verdachte heeft zich onder deze omstan digheden met recht in zijn eer, die mede gelegen is in de eer deel uit t.e maken van de Nationaal- Sociallstische Beweging in Nederland, aangetast en diep gekrenkt gevoeld, zoodat zijn recht van nood zakelijke verdediging togen de oogenbliklrolljke we derrechtelijke aanranding van dit hoogste goed door het hof wordt erkend. Voorzoovcr verdachte daarbij, een wellicht on schuldig persoon treffend, de grenzen van nood zakelijke verdediging overschreden heeft, aanvaardt het hof het beroep van de zijde van verdachte op noodweer-exces. Het hof verklaarde derhalve verdachte niet straf baar aan het hem ten laste gelegde feit. Klem!.. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 18197. EXAMENS Academische opleiding Bevorderd aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam tot arts: mej. B- Domlnicus (Lelden), mej. Th. van Bockel (Lelden), mej. M. L. de Best (LeMen), mej. J Qualm (Vlaardlnger-Ambacht) en de heer P. S. Blom (Amersfoort) Geslaugd artsex. le god.: de heer A. W. Bots (Voorhout) en doet. ex. rechten mej. A. C. Rühl en de heeren R. Staal en jhr. L. A. do Milly van Helden Relnestein. Bevorderd tot doctor In de wls- en natuurkunde op proefschrift getiteld: ..Over vitamine C en glu- coreducton". G. Krijt, geb. te Zaandijk op proefschrift, getiteld' ..Associeerende mengsels", J. H van Santen, geb. te Voorburg. Geslaagd voor doet. ex. geolo gie: E. van der Meulen. en voor doet. ex., scheikunde: W. Beus- kens. Geslaagd voor doet. ex. Engelsche taal en mej. G. E. Kramer. ging ,,De Schakel" 8 Maart in Modem ■RPH ipgevoerd wordt het tooneelspel „Onder één dak" van Fabricius. waar in de heer Visser de rol van Wolter vervult. In verband met de huldiging, die na afloop zal plaats hebben begint de voorstelling reeds kwart over zeven. STRANDVERPACHTING. De burgemeester besloot wederom voor één sei zoen tot verpachting van het strand over te gaan. De pachtprijzen blijven onveranderd. In de voor- .waarden zijn enkele wijzigingen gebracht. Ten ge rieve van de wandelaars en van de schelpenvis- èchers is bepaald, dat de pachters een strook strand, ter breedte van 6 M., gemeten van de zee af, niet mogbn gebruiken voor het plaatsen van stoelen, tenten enz. De pachters mogen geen personeel voor de strandexploitatie in den ruimsten zin genomen in dienst nemen zonder voorafgaande goedkeu ring van den burgemeester. Reeds in dienst zijnd personeel kan door den burgemeester worden ont slagen. De badlieden moeten in het bezit zijn vair een diploma reddend zwemmen. TOONEELVEREENIGING DE SCHAKEL. Onder auspiciën van het comité der samenwerkende Zandvoortsche tooneelvereenlglngen geeft de tooneelver- eenlglng De Schakel, Zondag 0 Maart een uitvoering ln Modem. Opgevoerd wordt: Onder een dak, tooneelspel in drie bedrijven van Fabricius. Dit belooft een heel bijzondere avond te worden, daar de regisseur van De Schakel, de heer K. Visser op dezen avond zijn 30-Jarlg tooneeljublluem hoopt te vieren. BLOEMENDAAL EEN ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag herdacht de heer M. Meyer te Over- veen den dag, waarop hij 'vóór 25 jaar in dienst trad van de Erven Van der Vliet op de modelboerderij „Elswoud". Hij werd door den heer J. S. M. Vrijland, rent meester van Elswoud, toegesproken en gefeliciteerd, waarna hem de gebruikelijke gratificatie onder en veloppe werd overhandigd. De jubilaris bracht den dag verder in den huiselijken kring door. Burgerlijke Stand Bevallen: P. SchaapBrandt z.; Ph.' C. E. Kaste leinRomein d.; C. M. GahrmannZuiderduin z.; E. Bolsenbroekvan den Enden z.; J. M. Sonder- vanvan Duin d. Ondertrouwd: A. L. M. Heeren en E. S. J. Schöe- vaart; F. M. Temmerman en E. W. A. A. Tobenj D. de la Vieter en K. A. van Pieterson. Getrouwd: H. W. L. Hillebrandt en M. A. P. Kielstra. Overleden: S. Huizinga, oud 83 jaar; W. Muller oud 67 jaar; E. M. M. du Saar. oud 63 jaar; H. M. Golsteijn, echtgen. van F. Philippus, oud 68 jaar. A. Nieuweboer, overleden te Haarlem, oud 87 jaar, BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 5 Maart Bevallen 2 Maart: J. L. SchreuderRus, z.; 8 Maart: J. G. Kruijer—Dijkstra, d.; 4 Maart: N. M. van Oossanenvan Rijsbergen, d.; C. C. Wesselink— Slobbe, z.; G. RiezebosArend, d.; M. J. de Graaf— Jansen, z.: M. C. StokmanKoster, z.; M. J. Malie paardvan Lemel. d.; M. C. ZomerWarmerdam, z.; G. VosseZwartjens. z.; 5 Maart: A. CriensBui tenhuis. z.: E. J. van dor Voort—de Heij, d. Overleden: 2 Maart: M. J. PotVethake, S2 Schouwtjeslaan; M. SpringveldZwemmer. 6S J* letterkunde Lange Heerenvest; 3 Maart: D. v. d. Putten«mal, 68 j„ Kenaupark.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17