Haarlem s Dagblad Felle gevechten op Java Vijfhonderd dooden bij luchtaanval op Parijs 59e JAARGANG No. 18009 x x Cltgar* Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. prukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 5 MAART 1947 Abonnement per week 0,28. per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiên: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regeL Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 3d cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Jhr. F. Teding van Berkhout Sr. overleden Jhr. F. Teding van Berkhout Familieportret) Een voortreffelijk Haarlemmer is verscheiden. Op 84 jarigen leeftijd is Jhr. F. Teding van Berkhout, oud-commissaris der N.V. Twentsche Bank, voor dien directeur der N.V. Haarlemsche Bankver- eeniging. Woensdagavond half zeven, na een ernstige ziekte overleden. Ofschoon de heer Teding van Berkhout reeds langen tijd zich te Aerdenhout had gevestigd bleef hij vol belangstelling voor het Haar lemsche gebeuren en had hij nog steeds in tal van be- gturen van Haarlemsche lichamen zitting. De over ledene werd 16 Mei 1857 hier ter stede geboren, be zocht er de H.B.S. en vervolgens te Amsterdam de Handelsschool. Zijn leerjaren in het effectenvak maakte hij door op een Amsterdamsch effecten kantoor en werd in 1882 medebeheerend vemnoot in de Commanditaire Vennootschap de Haarlemsche Bankvereeniging Teding va* Berkhout en De Clercq. In 1917, na de fusie met de Hollandsche Crediet- en Depositobank Mees en Ritsema werd hij directeur van de toen gevormde Naamlooze Vennootschap. Deze werd in 1930 overgenomen door de Twentsche Bank. Na zijn aftreden als directeur bekleedde Jhr. Teding van Berkhout tot 1936 nog de functie van Commissaris der Twentsche Bank. Zijn drukke werkkring verhinderde hem evenwel niet, een werk zaam aandeel te nemen in het beheer van tal van vereenigingen en stichtingen op maatschappelijk terrein. Zoo was hij gedurende vele jaren lid van de Commissie van Toezicht op het Provinciaal Gesticht te Santpoort, regent van het St. Elisabeths- gasthuis, lid van de Commissie van Toezicht op het M.O. en van de Gezondheidscommissie. Voorts was hij lid van het Dagelij ksch Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, commissaris van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, bestuurslid van de vereeniging Weldadigheid naar Vermogen, president-commissaris der Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee en commissaris van de Brandverzekering Maatschappij Holland van 1859 Uit deze opsomming blijkt wel, welk een groote werkkracht de heer Teding van Berkhout ontplooide en al had hij de laatste jaren uit den aard der zaak de meeste zijner functies ter beschikking gesteld, tot het laatst bleef hij werkzaam en belangstellend. Zoo had het onderwijs aan blinden zijn bijzondere aan dacht. Niet minder dan twaalf boeken heeft hij in Brailleschrift overgezet. Verder had hil veel belangstelling voor de beel dende kunst, wat tot uiting kwam in zijn ver dienstelijk werk als amateur-kunstschilder. De crematie van t stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag kwart voor drie te Westerveld. Uitreiking bonkaarten te Haarlem HA, HOF Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters H tot en met Hof. Het restant van de letter H is Zaterdag' aan de beurt. Stamkaart en inlegvel medenemen. DE SCHILDER H. F. BOOT IN DE KUNSTZAAL „KOCH". 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Van 5 tot 28 M'aart exposeert de schilder H. F. Boot bij de Gebr. Koch alhier. Boot, die te Maastricht geboren werd, verhuisde al spoedig, via Breda naar Rotterdam, waar hij het Erasmiaansche gymnasium doorliep. Drie jaar heeft hij in Leiden oude talen gestudeerd, maar de schilderen hem won het van den classicus.. De sloyd- en timmerlessen, die hij in zijn gymna siumtijd nam, acht hijzelf van grooten invloed op deze ontwikkeling. Boot verbrak zijn eenzaamheid in 1913 door zijn toetreden tot de vereeniging der onafhankelijken. Hierin nam hij al spoedig een vooraanstaande plaats in. Van het jjiar der oprichting af was Boot tot voor kort. ook secretaris aer federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen. Van verscheidene vereenigingen is hij lid of eerelid. Kortgeleden werd Boot bovendien be noemd tot lid van den Kultuurraad. Naar zijn meening zal dit instituut de uitwisseling van inzichten over kunst, kuituur en „volkschheid" of volkseïgenheid tusschen Nederland en Duitschland ten zeerste kunnen bevorderen, het geen hij voor de Nederlandsche cultuur van groot belang acht. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. De Secretaris-ge neraal van het departement van Sociale Zaken heeft aan de broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks een afwijking van de Arbeidswet toegestaan voor wat betreft den arbeid met het oog op Paschen, Hemelvaartsdag en Pinksteren. De hiervoor vastge stelde regeling is geheel overeenkomstig aan die ten vorigen jare. Solistenconcert te Santpoort Het waren niet enkel solisten en hun begeleiders, die aan het door de vereeniging „Santpoort's Bloei" Woensdagavond, in gebouw „Spaarnberg" /gegeven concert meewerkten. Ook Santpoort's Mannenkoor „Orpheus" nam daaraan deel, en met eere! Dit koor Is niet groot, maar het bevat voortreffelijk stemmen- materiaal, dat door den directeur Henk Arisz zóó ontwikkeld en in onderling evenwicht gebracht is, dat „Orpheus" zich met succes aan de uitvoering van een moeilijk werk als Diepenbrock's „Veni Creator Spiri tus" kon wagen. Nog meer echter dan hierin trof ons in Schubert's „Gott meine Zuversicht" de schoone klank van dezen mannenzang; al was die in 't begin dynamisch te onstandvastig: verderop, bij de stijgin gen en dalingen bleef hij in alle sterktegraden mooi en evenwichting. Zoo was 't ook in het later gezongen koorwerk, dat we nog konden hooren; de laatste num mers moesten we wegens het late uur missen. Solisten waren de mezzo-sopraan Bep Schmidt, de violist Jack Stoffer en de bariton Ben Adolfs. De beide vocale solisten zijn nog jonge krachten. Hun vertolkingen klonken eenigszins gereserveerd wat de ontplooiing der stemmiddelen betreft, doch zuiver en beschaafd en zij openbaarden besef van den inhoud der door hen gekozen liederen. Dit alleen beteekende reeds heel wat waar het een van Brahms' 4 Ernste Gèsange en Hugo Wolfs „Der Freund" gold, die door Bep Schmidt gezongen werden. Ben Adolfs hield zich uitsluitend aan Fransche kunst: Fauré's „Spleen". „Aurore", „Clair de Lune" en „Mandoline", Duparc's „Soupir" en Ravel's „Chanson", die hij gevoelig ver tolkte. Met de voordracht van 6 Volksliederen, waar van 3 Nederlandsche, bewees de zangeres haar talent ook voor minder zwaarwichtige kunst; met het laat ste, „Holland" verwierf zij een geweldig succes. De begeleidingen van Joh. Weegenhuize waren correct, doch de vleugel klonk soms te sterk. Jack Stoffer speelde zuiver en met mooien toon eenige soli. n.l. Svendsen's bekende „Romance", 2 Spaansche stukken van d'Ambrosio en een Hongaarsch van Billi; ook zijn spel verwierf veel bijval. K. DE JONG. VERDUISTEREN Tan 192S tot Maan 5 Maart op 22.39, 6 Maart onder 9.58 Distributie-overtredingen Een serie processen-verbaal te Haarlem Door de Haarlemsche politie zijn vier personen bekeurd wegens het koopen en verkoopen van brood zonder bonnen; twee Haarlemmers, omdat zij pakjes shag van f 0.90 voor f 2.50 per pakje ver kochten. 38 pakjes sigaretten zijn hierbij in beslag genomen. Een 44-jarige vogelhandelaar is bekeurd, omdat hij pakjes kanariezaad, waarvan de normale prijs f 0.24 bedraagt, voor 1' 0.40 per pakje verkocht. In islag genomen zijn 74 pakjes kanariezaad. Tegen een 36-jarige Haarlemsche vrouw is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het te duur verkoo pen van uien. Die uien werden voor 20 cent per kg. verkocht, terwijl de normale prijs 12 cent per kilogram is. Twee Ha _w treding van het slachtverbod en de peulvruchtendis- tributiebeschikking. In beslag genomen zijn een versch geslacht varken, vier kg. gezouten varkens- vlfeesch en ongeveer 80 kg. bruine boonen. Tegen een 45-jarigen koopman is proces-verbaal opgemaakt wegens het tegen te hoogen prijs ver koopen van pakjes sigaretten. Voor 1 pakje siga retten, waarvan de banderolleprijs 75 cent bedroeg moest men f 2 betalen; 74 pakjes sigaretten, 75 si garen en 2 pakjes tabak zijn in beslag genomen. Verder is nog een persoon bekeurd, omdat hij zijn waren niet had geprijsd. Doodelijke aanrijding op den Schoterweg te Haarlem Een maand hechtenis tegen chauffeur geëischt Voor de Haarlemsche Rechtbank stond hedenmor gen terecht de 21-jarige chauffeur W. F. v. d. B. te Haarlem, die ervan werd beschuldigd dat hij op 9 October van het vorige jaar op den Schoterweg met zijn vrachtauto een wielrijder had aangere den, tengevolge van zijn hoogst roekelooze wijze van rijden. De wielrijder was daardoor zoo ernstig gewond, dat hij later oyerleed. De chauffeur verklaarde, dat hij met een snelheid van 20 K.M. had gereden. Van het ongeluk had hij pas iets gemerkt doordat de vrachtauto een schok kreeg. Bij het eerste verhoor door de politie, had hij verklaard een wielrijder vlak voor zijn auto te heb ben gezien. Een metselaar, die tezamen met het slachtoffer had gereden, had gemerkt dat een auto achter hen reed. Op een gegeven moment werd het slachtoffer tegen den metselaar aangegooid. Beiden kwamen te vallen. Eefl krantenbezorger, die achter de wielrijders had gereden verklaarde, dat de auto gemakkelijk had kunnen passeeren. Deze getuige had den indruk, dat de aangereden wielrijder door het spatbord „geschept" was. Een passagier uit de cabine van de.vrachtauto vertelde, dat de chauffeur altijd zeer kalm en goed reed. Ook deze getuige had het ongeval niet zien aankomen. De officier achtte bewezen dat het achterlicht van de aangereden fiets heeft gebrand.Er was voldoen de ruimte voor verdachte om zonder moeite iemand anders te passeeren. Men heeft als automobilist te zorgen dat men de andere weggebruikers ontziet en niet in levensgevaar brengt. Er is door verdachte roekeloos gereden. De officier eischte tenslotte een maand hechtenis. De verdediger Mr. O. H. van Wijk, wees er op dat schuld volgens art. 308 van W. v. S. als grove schuld moet worden beschouwd. Hoogst roekeloos heeft verdachte zeker niet gereden. De getuigenverklaringen zijn met elkaar in strijd. De chauffeur heeft uiterst links gereden. De eenige conclusie in deze zaak is dan ook dat de botsing is ontstaan doordat de wielrijder plotseling naar links is gezwenkt. Pleiter concludeerde derhalve tot vrijspraak. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank De woonwagenbewoner P. v. E. die niet minder dan een woonwagen had gestolen werd tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De Haarlemmer H. G. die verdacht werd van diefstal van een gouden ring uit het toilet van Heck's lunchroom werd vrijgesproken. Wegens kolendiefstal werden veroordeeld: de kolenslijter W. V. B. te Haarlem tot 3 maanden met bevel tot opschorting van het vonnis teneinde den verdachte in staat te stellen een gratieverzoek in te dienen; de chauffeur W. Z. tot zes weken, J. C. S. tot een geldboete van f 40 en J. H. S. tot 3 maan den gevangenisstraf eveneens met bevel tot op schorting van het vonnis. Ontslagen van rechtsver volging werden de kolenwerker P. B., G. v. D. en J. K.. allen te Haarlem. Noodlottig spel met granaatonderdeel Elfjarjge jongen te Hillegom om het leven gekomen Op den Parallelweg te Hillegom heeft Woensdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl vader en moeder afwezig waren, moest het 11-jarig zoontje van de familie de Rooy oppassen bij zijn beide broertjes, een anderhalf jarige tweeling. Den dag te voren had de jongen een schokbuis van een granaat gevonden en toen zijn ouders niet thuis waren is hij, hoewel hem dit verboden was. het voorwerp uit elkander gaan peuteren met een nijptang en een ijzerzaagje. Plotseling vloog de buis met een hevï- gen knal uiteen. De knaap werd letterlijk in stukken gereten; hij was onmiddellijk dood. De verwoesting in de kamer was onbeschrijfelijk, doch wonder bo ven wonder was de tweeling ongedeerd gebleven. Het lijk van den jongen is door de politie in beslag genomen en naar huize St. Jozeph vervoerd. Lezing van prof. dr. J. M. N. Kapteyn uitgesteld. Hedenavond zou prof dr. J. M. N. Kapteyn voor de Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap spreken over het onderwerp: „De humor als zielsuiting van de Germanen". Deze lezing, die zou worden gehouden in het Concertge bouw, is echter uitgesteld wegens ziekte van den spreker. ALLE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG v AFGELAST. Ook de voor Zondag a.s. voor de competitie van den N.V.B., N.K.BN.H.B. en het Handbalverbond vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van l tot en met 8 Maart: 11A Brood 4 rants. 11B Brood 1/2 rants. 11A Vleesch 1 rants. Vleescli of 11B Vl.waren rants, vleeschwaren I IA Aardappelen MJ KG. Aardappelen 11B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en mol 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 5 0 gr. Cacao 214 Algemeen 250 cr Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 ï-ants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 25tV gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3'/s L. Melk 10B-13B Melk I IfcJ L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 7 Maart. (Bonnen 204-208 (Ivaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 7 Maart 1942) Van 10 Februari tot en met 10 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 25 0 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 Februari tot en niet 16 Manrt: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot «ui met 16 Maart.: II Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 1 00 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleuïn: 2 L. tot 31 Maart 194 2. Bon 26: 2 L. tot 31 Maait. Zeep "Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon II toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t m. 3|f April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. ?n: Bonnen 13 aartvn J el» K stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. De moord in de Van Hilligaertstraat opgehelderd Arrestant legt bekentenis af De Centrale recherche te Amsterdam is er in geslaagd den aldaar op Zondag 8 Februari j.l. in de Van Hillgaertstraat gepleegden moord op» een 45-jarigen alleenwonenden ver tegenwoordige# tot klaarheid te brengen. De 28-jarige arbeider, die in het bezit is ge weest van de fiets, welkenaar vermoed werd door den moordenaar was gestolen en die daarom twee dagen geleden door de politie was gearresteerd, heeft n.l. bekend, den moord te hebben bedre ven. De dader, die reeds langen tijd een kennis van den vertegenwoordiger was, is reeds lang werk loos en had in den laatsten tijd verschillende schul den gemaakt in cafés en gokgelegenheden. Met de bedoeling geld te leenen van ziin kennis, ging hij op den genoemden Zondag tegen half twee naar diens woning. Voor het gr val de vertegenwoordiger hem het geld niet goedschiks wilde geven, nam hij een hamer mee; hij zou het dan wel kwaadschiks nemen. Na eenig praten kwam de dader met ziin ver zoek voor den dag, hem f 200 te leenen, hetgeen de ander weigerde. Daarop deed de bezoeker, alsof hij weg wilde gaan, doch onverwachts draaide hij zich om en gaf den bewonei eer. klap met den hamer op het hoofd, waarna deze in elkaar zakte. Vervolgens voltooide de moordenaar zijn afschu welijke misdaad met een mes, dat hij uit een buffetlade haalde, stal een bedrag van f 20 uit de jas van zijn slachtoffer en verliet het huis met mede neming van de fiets. Deze deed hij twee dagen later juist voordat de moord ontdekt werd aan een ander voor f 100 over en dank zij dit feit vooral, is de recherche er in geslaagd den moor denaar op te sporen. Bij een huiszoeking bii den verdachte werden zoowel op een colbertcostuum als op een hamer bloedvlekken gevonden, zoodat de arrestant moeilijk zijn aanvankelijke betuiging van onschuld kon vol houden. F. Timmer 40 jaar bij Van Gend Loos Op 6 Maart viert de heer F. Timmer, te Haarlem zijn veertigjarig jubileum bij de Expeditie Onder neming Van Gend en Loos.- Op 6 Maart 1902 trad de heer Timmer als jong ste bediende in dienst ten kantore. Nieuweschans der Expeditie-Onderneming van Gend Loos. Na daar eenige opleiding te hebben gehad werd hij als expediënt ten kantore den Bosch werkzaam gesteld. Daar bleek zijn ijver en goed inzicht in de expedi tiezaken, waarom hii bevorderd werd tot Chef van Aankomst te Amsterdam W.p. Na deze functie eeni ge jaren te hebben bekleed volgde zijn benoeming tot pl. directeur van het kantoor te Schiedam. Weder eenige jaren later werd hij belast met de leiding van de afdeeling Incasso aan het hoofdkan toor te Amsterdam. Zijn goede inzichten in het be drijf kwamen vooral in deze betrekking tot uiting zoodat hij op 1 Maart 1939 bij de Directie te Utrecht werd geroepen en toegevoegd aan de afdeeling Boekhouding. Vervolgens werd hij op 1 Mei 1941 benoemd tot Controleur der Comptabiliteit en deze functie bekleedt de jubilaris thans nog. De heer Timmer was steeds een man die in nau we plichtsbetrachting een ieder ten voorbeeld is geweest. Hii heeft op de verschillende plaatsen waar hij werkzaam was den handel diensten bewezen en de zaken der onderneming bevorderd. Er zal gele genheid zijn hem geluk te wenschen op 6 dezer van 2 tot 5 n.m. in Hotel Lion d'Or te Haarlem. - - Hen kracht- prestatie van Duiuscbo spoorweg pioniers. - D< sovjets meen den dooi* het opblazen van deze brug den overtocht der Duitsche troe pen over de Dnjepr te kun nen beletten. In korten tijd eelokte het den spoonveg- oloniers echter op de over blijfselen van den ouden rl vlero verga ng een nieuwen te houwen. Transatlantic Recla Toestand in de omgeving van Batavia kritiek TOKIO, 4 Maart (Domei). Gemechaniseerde een heden van het Japansche leger hebben gistermorgen een punt bereikt ten Westen van Soerabaja. waar felle gevechten geleverd worden met de geallieerde strijdmacht, die wanhopige pogingen aanwendt om den Japanschen opmarsclr tegen te houden Naar de Japan sche bladen voorts melden, heeft het Ned.-Indische militaire hoofdkwartier te Bandoeng op 3 Maart des avonds om 8 uur bekend gemaakt dat in den sector ten Noordoosten van Bandoeng een felle strijd gaande is tusschen de Nederlandsche strijdmacht en Japan sche troepen, waarbij de Japanners krachtige pogin gen in het werk stellen om tot Bandoeng door te drin gen. Het Ned.-Indische legerbericht meldt het wijken van de geallieerde troepen onder den Japanschen druk. Het legerbericht geeft geen vermelding van plaatsnamen. De Japansche successen op verschillende plaatsen worden daarbij aan hun superioriteit in de lucht toegeschreven. Het legerbericht geeft verder toe dat de zware Japansche luchtaanval van Dinsdag op een vliegveld in de omgeving van Bandoeng groote schade heeft berokkend aan de militaire inrichtingen en branden heeft verwekt onder de aldaar staande Nederlandsche vliegtuigen. De toestand in de omgeving van Batavia is kri tiek, zoo meldt United Press uit Londen. De Ja pansche troepen hebben reeds een afstand van 100 kilometer afgelegd van de plaats af waar zij ge land zijn nabij Indramajoe. Zij staan ttaans*op een kleine 70 kilometer van Batavia. Volgens een bericht van den Engelschen Berichten dienst zijn de verliezen der geallieerden op Java „vrij groot". Naar verder wordt verklaard kunnen de ver dedigers van het eiland geen hoop op nieuwe verster kingen koesteren. PLAATSEN OP CÉLEBES BEZET. TOKIO, 4 Maart (D.N.B.) De op de Zuidelijke spits van Celebes opereerende Japansche troepen zijn verder het binnenland ingedrongen. Na de belangrijke havenplaats Makassar te hebben bezet, zijn speciale afdeelingen Japansche marinesoldaten den terugtrek- kenden tegenstander achterna getrokken. Op 1 Maart des ochtends bezetten zij, naar Domei van een steun punt op Celebes meldt, de strategisch belangrijke plaats Tjamba, 30 K.M. ten Oosten van Maros. Maros is een plaats op 22 KM. ten Noorden van Makassar. De tegenstand der Nederlandsche troepen werd door de Japanners op verscheidene plaatsen gebroken. f De infanterie der Japansche marine, die op 23 Fe bruari haar opmarsch, ten Noordoosten van Makassar is begonnen, heeft de plaatsen Mario, Sindjai en Nengo en op 28 Februari Singkang en Watampone bezet. Bommen op Honoloeloe STOCKHOLM, 5 Maart (A.N.P.) De Engelsche Nieuwsdienst meldt via New York dat gisterochtend bommen boven Honoloeloe zij uitgeworpen. Dr. van Mook riclit verwijten tot Engeland en de V.S. „Oorlog van verzuimde gelegenheden" LISSABON, 4 Maai't. Het A.NJP. meldt: De luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, dr. Van Mook, heeft gisteren, volgens een bericht uit Batavia, in een persconferentie te Ban doeng de volgende letterlijke verklar' „Toen ik onlangs in de Vereenigde Staten was, trachtte ik duidelijk te maken, welk% de gevolgen zouden zijn van nalatigheid in een onmiddellijk 'op treden tegen Japan's eenige kwetsbare plek: zijn steeds langer wordende zeeverbindingen, doch, om het maar ronduit te zeggen, men heeft den alge- meenen toestand slechter en slechter laten worden door een tekortschieten in het toepassen van aanval lende tactièk op het moment dat dit het hardst noo- dig was. Indien de Japannèrs erin mochten slagen Java te bezetten tengevolge van het niet-nakomen van vastbeloofde geallieerde versterkingen, dan zullen anderen dan Nederlanders wellicht minder goed in staat zijn hun gevoel van spijt en bitter heid te verbergen". Daarna vervolgde dr. Van Mook: „Dit was een oorlog van verzuimde gelegenheden en de Ameri kanen zijn in de hoogste mate verantwoordelijk voor het feit. dat niets gedaan is, ondanks raadge vingen. De Britten deelen eveneens in de verant woordelijkheid, omdat na den val van Singapore de nadruk alleen nog madr gelegd werd op Malakka of Birma". LUCHTALARM IN TOKIO. TOKIO, 5 Maart (Domei) Het keizerlijke hoofd kwartier heeft medegedeeld dat onherkende vliegtui gen hedenochtend boven Japan zijn verschenen. Te Tokio en in de kustgebieden werd luchtalarm gegeven. Later bleek echter dat het Japansche toestellen waren. Nederlandsche vrijwilligers onderscheiden zich Duilsch opperbevel vermeldt hun prestaties Het D.N.B. meldt: Volgens mededeeling van het opperbevel der weermacht hebben vrijwilligers van het „Legion Niederlande" tijdens de wekenlange gevechten aan het front ten Noorden van het Ilmen- meer zich op bijzondere wijze onderscheiden. Te zamen met andere troepen van het Duitsche leger hebben zii alle op hun stellingen ondernomen bolsjewistische aanvallen afgeweerd. Onwrikbaar en taai hebben zij het door hen verdedigde ge deelte van het front behouden. Tijdens talrijke tegenaanvallen hebben de Nederlanders den tegen stander zwarq verliezen toegebracht. Gedurende een op omzichtige, doch kranige wijze ten uitvoer gelegen aanval van een stoottroep heb ben zij eind Februari ver voor de eigen voroste linie een sterk bezette stelling in een bosch opge rold. De bolsjewistische bezetting werd tijdens een zwaren strijd van man tegen man vernietigd en er -werden meer dan 100 dooden geteld. Een aantal zware granaatwerpers en machinegeweren brachten de vrijwilligers als buit in hun stellingen terug. TURKSCH SCHIP AANGEVALLEN. ISTANBOEL, 5 Maart (D.N.B.) Het Turksche schip „Adana" metende 1750 ton, is op 3 Maart in de Turkschè territoriale wateren in de Zwarte Zee door een buikboot met torpedo's aangevallen. Het schip is niet beschadigd. Oude bouwwerken te Haarlem Mogen niet meer afgebroken worden Haarlem is een oude stad rijk aan oude ge bouwen. Wij hebben op de Groote Markt de trot- sche St Bavo. het statige Stadhuis, de mooie Vleeschhal, het aardige gebouwtje van de Hoofd wacht. Ook in andere straten van het oude deel van de stad worden nog vele mooie gebouwen en huizen gevonden die een rijke erfenis vormen van de voorgeslachten. In het bijzonder denken wij aan de Bakenesserkerk, de Nieuwe kerk lnet haar fraaien toren. Ook natuurlijk aan de vele hofjes en parti culiere huizen. In den loop der jaren is evenwel veel afgebroken. Vaak ook gerestaureerd en niet zelden verknoeid Dat is jammer. IJet is te begrijpen dat er naar gestreefd wordt het oude dat mooi is zooveel mogelijk te behouden. De vereeniging „Haerlem". die veel doet voor het behoud van net oude, schrijft nu in haar laatste jaarverslag* „Eén van de wenschen der vereeniging werd vervuld; van hoogerhand werd het afbreken of wijzigen van alle oude bouwwerken verboden". Voortaan zal dus voor elke restauratie ook goed keuring noodig zijn, zoodat er voor gezorgd zal worden dat van het oude niet meer wordt geofferd dan onvermijdelijk is. Duitschland strijdt voor Europa Bolsjewistische strijdkrachten bij Sebastopol vernietigd. S.S.-legioen Vlaanderen verovert 25 bunkers. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het omsingelingsfront van Sebastopol werden bolsjewistische strijdkrachten bij een poging door de Duitsche stellingen te breken, ingesloten en ver nietigd. Bij hooge bloedige verliezen van den vijand werden 940 gevangenen binnengebracht cn 16 pant serwagens alsmede talrijke machinegeweren en gra naatwerpers buitgemaakt. In het Donetz-gebied her haalde de vijand zijn vergeefsche aanvallen. In een tegenaanval versloegen bergjagers, pantser- en luchtstrijdkrachten in voorbeeldige samenwerking een vijandelijk cavaleriekorps. Onz.e pantserwagens drongen tot in de gelederen van den terugwijkenden vijand door en berokkenden hem z.ware verliezen. Op verschillende plaatsen in den Centralen en Noordelijken frontsector ondernomen vijandelijke aanvallen hadden geen succes. Bij een eigen plaat selijke aanvalsactie werd de vijand uit zijn stellingen verdreven. Het S.S.-legtoen „Vlaanderen" veroverde hierbij in verbitterde gevechten van man tegen man 25 vijandelijke bunkers Op 2 en 3 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 75 pantser wagens. Bij een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers en/Britsche motortorpedobooten in het Kanaal werd een vijandelijke motortorpedoboot door verschei dene treffers beschadigd. In Noord-Afrika werden de installaties van het in de woestijn gelegen vliegveld El Kabrit aan het Suez-kanaal ten Zuiden van het groote Bittermeer in den nacht van 2 op 3 Maart door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Er ontstonden groote branden en hevige ontploffingen in vliegtuigloodsen. brandstofdepóts en andere inrichtingen van het vliegveld. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen wer den op den grond verniejd. Militaire doelen in de haven van Alexandrië wérden in den afgeloopen nacht met bommen bestookt. De vijand drong in den afgeloopen nacht tot de Duitsche Bocht door cn verloor een bombardements vliegtuig. Voorts ondernamen Britsche bommenwer pers nachtelijke aanvallen op het gebied van Groot- Parijs. De Fransche burgerbevolking leed zware verliezen aan dooden en gewonden. Sèvres-porcelein- fabrieken verwoest PARIJS, 4 Maart (D.N.B.) Het persbureau Afip heeft naar aanleiding van den luchtaanval op enkele wijken van Parijs door de Engelschen ondernomen, het volgende bericht uitgegeven: De laffe aanval, dien de Engelsche luchtmacht gis ternacht op enkele Parijsche wijken heeft gedaan, heeft van de bewoners van Parijs z.ware offers geëischt. Bij het bombardement werden ongeveer vijfhonderd men- schen gedood, waaronder talrijke vrouwen en kinde ren. Twaalfhonderd personen werden ten deele zwaar gèwond. Een «root aantal menschen is dakloos gewor den. daar bij den laffen aanval der Engelschen onge veer 200 huizen zijn vernield. Onder de gehecle Parij sche bevolking heerscht groote verbittering over dit bombardement, dat zware offers van de burgerlijke bevolking heeft gevergd. De plaatsvervangende ministerpresident, admiraal Darlan, heeft zich, naar officieel wordt medegedeeld, vanochtend naar een der Parijsche voorsteden bege ven. die door het bombardement van den afgeloopen nacht ernstig heeft geleden. Hij bracht een bezoek aan den burgemeester en eerde de dooden. Vervolgens overtuigde hij zich persoonlijk van de aangerichte schade in de woonwijken. Vernomen wordt dat de wereldberoemde porcelein- fabrieken van Sèvres bij Parijs vernield zijn. Maarschalk Pétain heeft den getroffen gez.innen zijn deelneming betuigd. Hij heeft bepaald dat de dag van de begrafenis der slachtoffers een dag van nationale rouw zal zijn. Nader meldt het D.N.B Dc Engelsche luchtaanval op Parijs in den nacht van 3 op 4 Maart heeft in Fran sche regeeringskringen en bij de gehecle openbare meening van het onbezette gebied de diepste veront waardiging gewekt. De plaatsvervangende minister president. Darlan. is Woensdagmiddag uit Parijs naar Vichy teruggekeerd. Hij werd terstond door den chef van den staat, maarschalk Pétain. ontvangen, wien hij een uitvoerig rapport uitbracht over de verwoes tende gevolgen van den Engelschen overval op de Parijsche burgerbevolking. In Fransche kringen, die in nauw contact staan met de regeering, verklaart men dat deze aanslag past in de reeks van Britsche overvallen op Mers el Kebir, Dakar, Marseille en Sy rië. Men houdt het in de genoemde kringen niet voor uitgesloten dat de in Londen zittende Gaullisten een groot deel van de verantwoordelijkheid dragen voor deze, naar men zegt. „militaire schanddaad". In dit verband herinnert men er aan dat de propaganda- organen van De Gaulle reeds lang door den Britschen omroep hebben opgehitst tot moord. In het bijzonder - wijst men in Vichy op het feit dat door de Engelsche vliegtuigen geen militaire doelen zijn getroffen, maar dat de vreedzame burgerbevolking de lasten kreeg te dragen. In een door Fransche regeeringskringen uitgegeven commentaar op den Engelschen luchtaanval op Parijs wordt gezegd: „Het bewijs is thans definitief geleverd dat Engeland van nu af aan niet aarzelt ono zich te wreken op de door leed beproefde en door den oorlog ontwapende bevolking van Frankrijk. De arbeiders der omgeving van Parijs, onder wie de meeste slachtoffers zijn gevallen, hebben daaromtrent geen Illusie meer. Het land komt eensgezind tegen deze Engelsche laf heid in opstand. De verontwaardiging vafi Frankrijk, die reeds tot uiting is gekomen bij den aanval op Mers el Kebir en Syrië, is even groot als zijn rouw. Dc En gelsche bommen vallen niet meer op onschuldige vis- schersbooten en wegwerkers, thans moet ook Parijs zijn oorlogsschatting betalen aan den Britschen haat." PARIJS, 5 Maart (D.N.B.) De algemeen gevol machtigde der Fransche regeering in de bezette ge bieden, ambassadeur De Brinon, heeft ten overstaan van de pers omtrent den Engelschen bomaanval op Parijs verklaard: Ik kan mij slechts aansluiten bij de woorden van maarschalk Pétain die uiting gaf aan zijn verontwaar diging en sprak van een nationale ramp. Men Is thans op de hoogte van den omvang van dezen massa moord. In een. vlugschrift, dat de Engelsche vliegers uitwierpen verklaarden zij dat zij zoo goed mogelijk zouden mikken en hun beroep verstonden. Het resultaat is: in een enkele arbeiderswijk 200 woongebouwen vernield; 300 menschen gedood en 1000 gekwetst, terwijl de overige slachtoffers over de om liggende gebieden zijn verdeeld. Een ziekenhuis, ver verwijderd van ieder militair doel, is zwaar beschadigd en als daar slechts drie zieken werden gewond, dan is dat zeker niet de schuld der vliegers van zijne Britsche Majesteit Daarbij kondigden de Engelschen aan dat zij terug komen. Voor dit waanzinnige cynisme bestaat slechts een verklaring: De bolsjewistisch georiënteerde re- geering-Churchill grijpt thans naar de wapens der ver twijfeling om gevolg te geven aan den oproep van Stalin, die daden wil zien. De eerste slachtoffers zijn Fransche gezinnen en wel juist van het soort dat dc communistische propa ganda proletarische gezinnen pleegde te noemen. Vice-admiraal Helfrich leg! zijn functie neer STOCKHOLM, 4 Mn art (D.N.B.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de opperbevelhebber van de geallieerde vloot- strijdkrachten in het Zuid-westelijk deel van den Stillen Oceaan, vice-admiraal Helfrich zyn post neergelegd. In het bericht wordt hieraan toegevoegd, dat Helfrich een „bijzond# ge opdracht'1 gekregen heeft.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1