REX Neem 'n AKKER TJE Woesten TOBIAS Jeugd achter tralies Deze tijd eischt bijzondere maat regelen ter be scherming van onze jeugd Resultaten van het opvoedingswerk in de Jeugdgevangenis (Van een specialen V.P.B.-v^rslaggever). Leeren en nog' eens leeren is hier het parool. Regelmatig ontvangen de Jeugdige gevangenen onderwijs. Voortgezet school- en vakonderwijs zullen straks voor deze gestruikelde Jonge nienschen varf groote beteekenls zijn, (Foto V.P.B.-I.P.B.& R.S.-v. Suchtelen) beste oplos/lng. Sluit dan hierop de Arbeidsdienst aan, waarin de jeugd arbeidsvreugde en discipline leert en de jongelui gevormd worden tot karaktervaste jonge mannen en vrouwen, dan zal ongetwijfeld ook Jxet brandende probleem van de jeugdcriminaliteit in de naaste toekomst opgelost kunnen worden". (Nadruk verboden) De Jeugdgevangenis te Zutfen bestaat thans bijna vijf jaar. Honderden gestruikelde jongemannen heb ben hier de kans gekregen zich geestelijk en moreel weer te verheffen. De harde levensschool, die "zij bier moesten doorloopen, bleek in vele gevallen uiterst heilzaam. De resultaten van het opvoedings werk aldaar zijn daarom van zoo groot belang, om dat het aan de hand hiervan mogelijk zal zijn bij zondere preventiemaatregelen te nemen ter bestrij ding van de nog steeds toenemende jeugdcriminali teit. De gewone algemeene of bijzondere preventie middelen immers als gezinsvoogdij, opvoedingsge stichten e.d. zijn niet meer voldoende of kunnen niet op voldoend ruime schaal worden toegepast. Bijzondere preventie voor dezen bijzonderen tijd of algemeene preventie, op bijzonder ruime schaal toegepast, is dan ook dringend npodzakelijk. ZUTFEN, 4 Maart (V.P.B.) Drie vlaggen hingen in de gymnastiekzaal van de Jeugdgevangenis. Een groene vlag, de gestichtsvlag, symbool van de hoop en twee klassevlaggen. De vlag van de tweede klasse is groen met een ster en een wassende maan, de vlag van de derde klasse vertoont een ster op een groen veld. Ook deze vlaggen zijn symbolen. De wassende maan symboliseert het nieuwet dat in den jeugdigen gevangene groeit, de gemeenschapsgedachte, het nieuwe zedelijke fundament, waarvoor hier de eerste grond slagen worden gelegd. De vlag met de ster is het sym bool van de maatschappij, die weldra haar poorten zal openen voor den gestruikelden jongeman, die zich weer heeft weten op te richten en die, bezield met nieuwen moed, het leven tegemoet durft treden. De Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen gaat thans het vijfde jaar in. In 1929 werd tot oprich ting besloten, eerst op 1 October 1937 werd de gevan genis geopend. Het gesticht is bestemd voor de op neming van jonge mannen, die veroordeeld tot een gevangenisstraf van een tot drie jaren op bevel van den rechter deze straf in een Jeugdgevangenis zullen hebben te ondergaan. De leeftijd van de ver oordeelden kan tusschen 16 en 24 jaar varieeren. In deze jaren van bestaan zag de gevangenis hon- 'derden jonge mannen binnen haar muren. Honderden, die gestruikeldwaren, maar voor wie struikelen nog 'niet altijd vallen beteekende. Talloozen immers zijn, moreel en lichamelijk gesterkt, aan de maatschappij teruggegeven en de harde leerschool, die zij in de jeugdgevangenis hebben doorloopen, bleek uiterstjheil- zaam. Helaas waren er ook, die uit de inrichting ver wijderd moesten worden en hun aantal is de laatste jaren steeds grooter geworden. Hier wreekt zich het verleden; velen dezer jongemannen immers moeten beschouwd worden als de slechte vruchten van een lauwen, decadenten tijdgeest en de harde leerschool, van de Jeugdgevangenis kwam voor hen te laat. EEN VOORMALIGE GEVANGENE SCHRIJFT. - Doch daarnaast heeft de directiestaf van de Jeugd gevangenis onder leiding van den heer Schotsman ook talrijke resultaten kunnen boeken, die hoopvol zijn en nog eens duidelijk het nut van een harde leerschool, gebasaerd op karaktervorming, tucht, arbeid en disci pline onderschrijven. De heer Schotsman toont ons brieven van ontslagen gevangenen. Een jongeman schrijft: „Ik geloof niet, directeur, wanneer ik dien tijd in een andere plaats had moeten doorbrengen, dat ik het dan nog gered zou hebben, maar nu kom ik er. daar ben ik vast van overtuigd, dank zij de harde training, die ik bij U gehad heb, al ging het dan ook niet altijd, zooals het moest en al wilde ik dit in Zutfen ook niet altijd in zien. Maar nu zal ik toch mijn geheele leven dank baar blijven, dat ik bij U in de inrichting terecht ben gekomen". Er zijn er ook, zoo vertelt de directeur, die ge trouwd zijn en vader en die niet geschroomd hebben om hun vrouw aan ons te komen voorstellen. Derge lijke gevallen spreken voor zich-zelf. Een ander voor val typeert eveneens den geest, welke onder de jeugd- gevangenen heerscht en die hoopvol is voor dé toe komst. De gevangenen krijgen zakgeld. Geen groot bedrag, Integendeel. Zij kunnen een gedeelte hiervan in de cantine besteden, het grootste gedeelte wordt voor hen opgespaard en bij ontslag overhandigd. Welnu, spontaan offerden de jongens, na een toe spraak van den directeur over het zegenrijke werk van Winterhulp Nederland op 21 Oct. j.l. een bedrag van f 12.80. JEUGDOPVOEDING IN DE TOEKOMST. In de werkkamer van den directeur komt het gesprek opnieuw op de criminaliteit van de jeugd en over de mogelijkheden om dergelijke ontsporingen in de toe komst te voorkomen. Bij vele jonge menschen ontbreekt op het oogenblik elk fundament en het gevolg hiervan is, dat zij alleen en ongewapend .staan in een tijd, waarin het egoisme van individu en groep sterker dan ooit naar voren komt. „De jeugd heeft thans meer dan ooit behoefte aan leiding", zoo luidt in het kort de conclusie van den heer Schotsman, aan de hulp en den steun van een opvoeder, vooral daar, waar de opvoeding in het huisgezin heeft gefaald, of de huiselijke sfeer ont breekt. In de Jeugdgevangenis is daarom het voogden stelsel ingevoerd. Een kleine groep van gevangenen is toegewezen aan bepaalde ambtenaren, die als speciale raadgevers en opvoeders fungeeren. Iets dergelijks zal ln het groot voor de geheele jeugd noodig zijn. Een nationale jeugdorganisatie, waarin de grondslag ge legd wordt voor de de zoo noodzakelijke zedelijke fun damenten, waarin de jeugd opnieuw idealen vindt en de richtlijnen voor de toekomst, is misschien wel de HAARL DAGBLAD, Donderdag 5 Maart 1942 Rillerig Huiverig Laat AKKERTJESzorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nederlandsche Pjjnstiilei UITGAAN Heden, DONDERDAG 5 MAART Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, i.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30 tn 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: pevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 6 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 18197. Commissaris der provincie Groningen geïnstalleerd In de groote zaal van het provinciehuis te Gronin gen had Woensdagmiddag de installatie plaats van den heer C. F. Staargaard tot Commissaris van de provincie Groningen. Te half vier betrad de nieuwe Commissaris in ge zelschap van den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris dr. Conring en den griffier mr. Fockeroa Andreae de zaal. Tevoren had de heer Staargaard,'ge kleed in uniform der N.S.B., een voor het provincie huis opgestelde afdeeling van den Nationalen Jeugd storm, en een vendel van de S.S. en de W.A. geïn specteerd. Onder de vele aanwezigen waren o.m. de Commissaris der provincie N.-Holland mr. A. J. Backer en de burgemeester van Haarlem, de heer S. A. Plekker. In zijn installatierede merkte commissaris Staar gaard op, dat zijns inziens het Groningerland, van nationaal-socialistisch standpunt bezien, tot de ge zondste deelen van ons land behoort. Men heeft zich in het noorden wel eens ten achter gesteld gevoeld bij het westen van ons land en naar sprekers meening terecht. Maar toch heeft ook dit zijn goede zijde gehad." in zooverre, dat dit land beter ge spaard is gebleven voor de ontbindende krachten, die in het Westen van ons land vrij spel hadden, ten koste van de organische eenheid van ons volk. Spr. riep allen op, die ons Jand en volk liefhebben, om met hem samen te werken, teneinde de onont koombare nieuwe orde haar Nederlandsche karakter te geven ten bate van ons volk en van het nieuwe vereenigde Europa. Hij gaf daarbij de verzekering, begrip te zullen toonen voor de moeilijkheden van hen, die de oude vormen nog niet of moeilijk kunnen loslaten en toch niet afzijdig willen blijven. Mochten er echter zijn, die door haat gedreven spre kers arbeid in deze provincie zouden willen sabotee- ren, dan kan hij hun de verzekering geven, dat hij de toegeworpen handschoen zonder aarzeling zal oprapen en niets onbeproefd zal laten om daaraan een einde te maken. Aan het slot van zijn rede zeide de commissaris, dat het onderwijs zijn bijzondere belangstelling zal hebben, omdat, zo.oals iedereen weet, bij dezen tak van gemeenschapszorg nog te veel dingen geschieden, die met een gezonde politiek ten eenenmale in strijd zijn. Wanneer de jeugd, in haar primitieve aanschou wing van den vernederenden toestand, waarin ons volk zij het door eigen schuld is komen te verkeeren, daartegen rebelleert, 'dan is dat fout, maar op zichzelf gezien begrijpelijk. Ja, het is zelfs te zien als een ge zonde uiting van den Germaanschen geest. Aan de opvoeders is dan echter de taak aan de jeugd duide- ljjk te maken, waardoor wij in dien toestand zijn ge raakt en hoe ons volk zich met eere uit dien toestand weer omhoog kan werken. In plaats daarvan wordt echter nog te vaak alleen uit politieke haat deze pri mitieve verzetsgeest bij de jeugd aangewakkerd, ten koste van de toekomst van ons volk. Spr. zou hen, die dit heilloos spel bedrijven of dit tegen hun plicht in toelaten, in gemoede willen raden met deze jeugd- schending op te houden, want de tijd komt onvermijde lijk dat daaraan rigoreus een einde zal worden ge maakt. NEDERL. NATUURHIST. VER. AFDEELING HAARLEM. De broei- en trekbilologie van de kievit. Over dit onderwerp hield de heer G. L. Rinkel, biol. drs. te Hillegersberg, dezer dagen een le zing. Spr. heeft jaren achtereen op eenzelfde ter- reintje Dij Bunnik dezen vogel gadegeslagen en heeft uit de door hem opgedane ervaringen, ge combineerd met de gegevens van het ringmateriaal van Europa, en enkele eierproeven, bepaalde con clusies kunnen trekken. Spr. onderscheidt donsjong (nog niet vliegvlug), juveniel (nog geen verschijn selen van geslachtsrijpheid vertoonend) en adult, onderverdeeld in een-, twee- en meerjarige. Geble ken is, dat per jaar 40 pet. van de vogels sterft. Merkwaardig is, dat er geen invloed van inwen dige oorzaak bij deze sterfte is, dat dus zelfs bij vo gels van 15 of 16 jaar nog geen ouderdomsver- schijnselen optreden,. In een troep vormen vogels tot 7 a 8 jaar de groote massa; ouderen zijn uitzonde ring. Bij de veldwaarneming ziet men verschil tus schen mannetje en wijfje (mannetje heeft zwarte keel, langere kuif, breede vleugels, donkere, mooi groen iriseerende mantel en schouderveeren), docb ilangriiker is het verschil in gedrag. De uiteindelijke winterverblijven van de kievit liggen in N.-Afrika, Spanje en Ierland. De trek be gint in Februari, maar de „toppen" worden in Maart geconstateerd. Wat.de broedtrouw betreft, het meerendeel der vogels blijkt niet alleen op het zelfde weiland maar zelfs steeds in denzelfden hoek van het weiland terug te keeren! De door den heer Rinkel genomen eierproeven brachten o.a. aan het licht, dat hoewel het nor male aantal 4 is het wijfje in staat is meer eieren te activeeren; wordt het eerste ei weggenomen, dan legt zij in een ander kuiltje 4, dus in totaal 5 eieren, worden de eerste 2 weggenomen, dan handelt zij evenzoo en legt dus in totaal 6 eieren. Door toevoe ging van eieren wordt de eierproductie echter niet onderdrukt. Enkele mooie kleurenbeelden en teekeningen ver duidelijkten de voordracht. „HET RUYS-ENSEMBLE" TE HAARLEM. Het Ruys-Ensemble geeft op Zaterdag a.s. nog maals een voorstelling (de 93ste reeds) van „Het Meisje met del 9 Punten", met Cor Ruys in de hoofd rol. H.O.Y. LEDENCONCERT. Vrijdag 6 Maart a.s. te 7.30 uur zal de Haar- lemsche Orkestvereeniging weer een ledenconcert, onder leiding van Marinus Adam, geven. Het con cert wordt geopend met de Suite „Oud Neder land" van Julius Röntgen. Daarna zal de solist van dezen avond Jan Ode, met orkestbegeleiding het pianoconcert in a kl. terts Op. 54 van Robert Schumann vertolken. Na de pauze zal het orkest nog de Symphonie No. 1 in c. kL terts Op. 68 van Joh. Brahms uitvoeren. Zeep van zachte werking Zeep van zachte werking dat heeft de uiterst gevoelige huid van uw kleine absoluut noodig. Baad en wasch hem roet Castella zeep, rijk aan de mildste olijfoliën. Bereid door de pioniers der palmolie zeepen. SCHOONHEIDSZEEP Op goede zeep staat: HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. 9 Dr. J. van der Bilt uit Baarn zal Vrijdagavond 6 Maart voor den Haarl. .Weer- en Sterrenkundigen Kring in het Ned. Herv. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 spreken over het onderwerp: „De aarde als tijdmeter'. Ouderavond Insingerscliool De ouderavond van de Insingerschool. die Dins dagavond gehouden werd is druk bezocht. De avond werd met gebed door het hoofd der school, den heer J. Dalhuizen, geopend. Onder leiding van van den heer K. Wagenaar zongen de leerlingen van de hoogste klassen eenige liederen. De aardige kinderzang werd door de aanwezigen zeer geappre teerd en met een hartelijk applaus beloond. De heer Dalhuizen richtte zich daarna tot de aan wezige ouders. Hij sprak zijn voldoening uit over het drukke bezoek. Het is noodzakelijk, zoo zeide bij, dat er eenheid op school is. Om dit -te bevorderen dient de ouderavond, want hierdoor wordt het' con tact met de ouders verstevigd. In het verslag om trent den toestand van de school, dat over twee jaar liep, omdat het vorig jaar geen ouderavond kon worden gehouden, wordt vermeld, dat de omstan digheden voor het onderwijs zeer nadeelig zijn ge weest. Het aantal leerlingen, dat vóór 10 Mei 1940 456 bedroeg, daalde tot 436. Ofschoon men thans niet meer over een eigen schoolgebouw beschikt, bedraagt het toch nog 408. N^dat mejuffrouw M. F. Duin eenige liederen had gezongen, hield de heer A. Straatsma een cau serie over „Heemkunde". Het doel hiervan is, aldus spreker te leeren, wat er in onze omgeving is en wordt voortgebracht. Men zal trachten net kind bij te brengen het goede en mooie uit onze directe omgeving. Hierdoor wordt de kennis vermeerderd en net verstand gevormd. Een en ander werd met voorbeelden door den spreker verduidelijkt Op de causerie volgde een krachtig applaus. Nadat een aantal lichtbeelden uit Palestina ver toond was werd de avond met dankgebed door den heer J. C. Dunnebier gesloten. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 4 Maart 1942. Tarbot fl3—f 12,50 per K.G.; Tong f 13,50—f 12,80 per K G.; Kleine schol le soort f 126—f 100; Kleine schol 2e soort f122—f76; Pufschol le soort f72—f63; Pufschol 2e soort f56—f41; Groote bot f128—f90; Kleine bot f85—f74; Groote schar f122—f80; Kleine schar f78—f66; Pufschar f44—f28; Wijting f 100—f 64. alles per 50 K.G.; Kabeljauw f3!—f 17 per stuk. Besommingen trawlers: VL 83 Cornells 250 mnd. f 11.490. VL 80 Gezina 40 mnd. f 1840; ZK 63 Johannes 75 mnd f4123; SCH 65 Onderneming 100 mnd. f6715; KW 1 Zes Ge zusters 100 mnd. f 5591; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 150 mnd. 17583; KW 122 Nico Hoos 1500 mnd. 1 8836; KW 129 Bali 150 mnd. f 8352; IJM 29 Zeeleeuto 125 mnd. f6560; IJM 323 Walvisch 100 mnd. f4813; IJM 129 Shamrock 125 mnd. 17711; IJM 189 Mary 100 mnd. f 5560; IJM 165 Martha 40 mnd. f2440; IJM 70 Zeehond 80 mnd. f 5373; IJM 21 Corrie 60 mnd. f3560. Kotters: IJM 203 f8120; HD 125 f 8276; HD 108 f8816; HD 18 f 8859; HD 7 f 1391KW 82 f 4025. Loggere: VL 16 f 10.108; KW 173 f7930; KW 97 1 15.249; KW 110 f9030; KW 52 f 11.860; KW 108 1 6836; KW 22 1 6913; KW 20 f 9485; SCH 9-1 7099; SCH 35 f 15.075; SCH 30 110.519; SCH 139 f 9400; SCH 106 f 6500. Arm gekneusd Mej. A. R. werd, toen zij uit een autobus wilde stappen door de dichtslaande deur ^zoodanig getroffen, dat haar arm ernstig gekneusd werd. Nadat dr. van Leusen en de heer Bakker van E. H. B. O. de eerste hulp hadden ver leend werd het meisje naar het ziekenhuis overgebracht. Door het gebruik van HoestivaL verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct- Bjj Apoth. en Drogisten. Theater Vanaf"Vrijdag a.s. lnfat mi Btipeite? (Was will Brigette) Tobis LENY MARENBACH en ALBERT MATTERSTOCK in een vroolijke, pittige film, vol kostelijke vondsten en geestige situaties. ALLE LEEFTIJDEN ^ALLE IJMUIDEN Om het damkampioenschap van Nederland Tweede ronde te Haarlem. Het sensationeele verloop van de eerste ronde van het tournool om het damkampioenschap van Nederland: welke wedstrijd j.l. Zondag in Den Haag is gespeeld, wijst er op dat het een spannende wedstrijd belooft te worden. De titelhouder Bom begon met een nederlaag tegen A. de Graag uit Heusden, terwijl Keiler, Vos, Ham en v. Dar telen wonnen resp. van A. M. Olsen, Kalden, G. Pors, en W. Huisman. Zaterdagmiddig a.s. zal in café Munniks te Haarlem de tweede ronde worden gespeeld. Dan ontmoeten elkaar; P. J. van Dartelen—J. H. Vos; J. H. Bom—W. Huisman; A. M. OlsenA. de Graag. De partij G. Pors—J. C. P. Kalden wordt Dinsdag 9 Maart te Dordrecht gespeeld. Zoo zullen de damliefhebbers uit ïJmuiden. Beverwijk, Santpoort, ja uit geheel Ken- nemerland. in de gelegenheid worden gesteld de tweede ronde bij te wonen. De Zandvoortsche meester P. J. van Dartelen zal een prachtige partij krijgen aan Vos welke speler er reeds 7 maal in slaagde, damkamploen van Nederland te worden. De partij zal wel ln een remise eindigen. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden dat tevens het spel van den blin den meester A. H. Olsen kan worden gevolgd. Deze meester met zijn „voelbord" zal spelen tegen A. de Graag uit Heusden. VELSEN Uitreiking bonkaarten Van 9 tot en met 21 Maart zal de uitreiking plaats hebben van de bonkaarten voor het tijdvak van 22 Maart tot er met 18 April. De kaarten mogen slechts worden uitge reikt aan personen, die in deze gemeente staan ingeschre ven. Aan personen beneden 18 jaar mogen geen beschei den worden uitgereikt. Van personen die geboren zijn ln Januari, Februari, Maart en April van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten ln do uitreikingslokalen eerst de inlegvel len worden omgeruild en pas daarna mogen de bonkaar ten uitgereikt worden. Bij de uitreiking zal het met het nummer van de bonkaart correspondeerende nummer van het inlegvel worden ingenomen, zoodat de inlegvellen vol ledig moeten worden overhandigd. Op de bonkaarten, welke vier weken geldig zijn zal worden vermeld, wanneer den volgenden keer kaarten moeten worden afgehaald. DIEFSTALLEN. Ten nadeele van D. G. is van een in de Visschershaven liggende sleepboot een portefeuille ontvreemd. Inhouden de f 15. Van een vrachtauto van de Alkmaar Packet zijn twee cartonnen doozen, elk inhoudende 15 K.G. margarine ge stolen. TONteMS KR>)6t«l We Wetl» NltuW P*nef{ voc*» BEVERWIJK „Jeugdig Wi jk aan Duin" In het Ned.\ Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan heeft „Jeugdig Wijk aan Duin" Woensdagavond voor den tweedén keer het tooneelstuk van Joh. van Eekelen „Zonsopgang" opgevoerd. Ook ditmaal was de zaal tot de laatste plaats toe bezet. De leden van „Jeugdig Wijk aan Duin" hebben van „Zonsopgang" een aardige uitvoering gegeven, ofschoon de meeste meespe lenden voor net eerst of slechts nog maar enkele keeren op de planken zijn geweest. Het publiek beloonde de Wijk aan Duiners na ieder bedrijf dan ook met een hartelijk applaus. Het doel van beide avonden is ongetwijfeld bereikt, daar zeker een flink bedrag afgedragen kon worden voor de exploi tatie van het Vereenigingsgebouw. Een orkestje on der leiding van den heer A. Berkhouwer verleende muzikale medewerking. Op Vrijdag 6 Maart zal vermoedelijk opnieuw een avond worden gegeven. OUDERAVOND. Maandag 30 Maart wordt vanwege de Chr. School aan den Noorderwijkweg, hoofd de heer Th. Runia. in het Vereenigingsgebouw aan de Popu lierenlaan een ouderavond gehouden. DE OMZET AAN DE BLOEMENVEILING. In de maand Februari heeft de omzet aan de bloemen veiling ,'t Centrum" f 40.836,27 bedragen, tegen f 37 009,93 in de overeenkomstige periode van 1941. In 1940 was de omzet f 31.258,96. De maximumprijzen Voor het binnenlandsch verbruik heeft de Ned. Gróènte- en Frultcentrale de volgende maximumprijzen vastgesteld Peen (zonder lof) f7,ao—f9,80; savoljekool f6,20—f7,80: boerenkool f6.20—f7,80; Prei f5,10—f6,40; witlof I 19.20— f29; spruitkool f 16,80—f21; geschoond f 24,80—f31; bleten (ongekookt) f2,90—f6; gekookt f 10,70f 12,90; uien f6.10— f7,60, alles per 100 K.G. UITVOERING B. G. V. „TURNLUST". Het programma voor de op Woensdag 11 Maart doo B. G. V. „Turnlust" te houden Jaarlijksche gymnastiek- uitvoering luidt: 1. Opmarsch; 2. gedeelte van een les. kleuters; 3. bank- brug, jongste meisjes; 4. klap-oefenlngen, middelste meisjes; 5. toestelturnen, heeren; r>. vrije oefeningen, da messenioren; 7. bewegingskoor, dames; 8. tafclsprlngen, heeren; 9. paard klassikaal, oudste Jongens; 10. grond- gymnastlek, heeren; 11. brug klassikaal, dames; 12. hoepel oefeningen. oudste meisjes; 13. hoogrek, heeren; 14. staaf- zwaalen, dames. Wie is er aan de beurt? Vrijdag 6 Maart zijn de bewoners van de volgende straten aan de beurt om de nieuwe bonkaarten voor voe dingsmiddelen af te halen: Grensstraat. Van Harencarspelstraat, Havenstraat Heemskerkerweg, H. Burgerstraat, H. Mandeweg en Hob- besteeg. De uitreiking heeft plaats in het gebouw „De Harmonie' aan de Groenelaan, telkens van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Beverwijk en het daaronder be- hoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Februari 1942 Ingelegd f60.671,00 en terugbetaald f 37.269,22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje dkaagt het nummer 22392. Klem!.. EXAMENS Academische opleiding Bevorderd aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam tot arts; mej. B. Domlnicus (Leiden), inej. Th. van Bockel (Lelden), mej. M L. de Best. (Lelden), mej. Qualm (Vlaardinger-Ambacht) de heer P. S.,Blom (Amersfoort) Geslaagd artse^t. lo ged.: de heer A. W. Bots (Voorhout) en doet. ex. rechten mej. A. C. Rllhl en de heeren R. Staal en jhr. L. A Milly van Helden Relnesteln. Bevorderd tot doctor ln de wis> en natuurkunde op- proefschrift getiteld: „Over vitamine C en glu- coreducton", G. Krijt, geb. t< Zaandijk op proefschrift, getiteld: „Assocleerende mengsels". J. van Santen, geb. te Voorburg. Geslaagd voor doet. ex. geolo gie: E. .van der Meulen. en voor doet. ex. scheikunde: W. Beus- kens. Geslaagd voor doet. Engelscho taal en letterkunde tnej. G. K. Kramer. Distributie van vaste brandstoffen Voorrangsregeling voor zieken en bevallingen 's GRAVENHAGE, 4 Maart. Y>e secretaris generaal van het departement van handel, nijver- v leid «n scheepvaart maakt bekend, dat personen, die blijkens een door den vertrouwensarts gefiat teerd formulier MD 29 op medische gronden voor een extra-rantsoen vaste brandstoffen in aanmer king komen van den distributiedienst een verkla ring kunnen verkrijgen dat aan hen bij voorrang brandstoffen moeten worden afgeleverd. Op ver toon van deze verklaring is iedere leverancier ver plicht bij voorrang na in ontvangstneming van de geldige bonnen gedurepde het op de verklaring vermelde tijdvak per twee weken een eenheid vaste brandstoffen af te leveren, derhalve dient dus ook een leverancier, bij wien degene, te wiens name de verklaring gesteld is. niet als verbruiker is ingeschreven, op vertoon van de verklaring bij voorrang af te leveren. De leverancier dient op de verklaring een aanteekening betreffende de afge leverde hoeveelheid en den dag van aflevering te stellen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de aanvrage voor het verkrijgen van een extra rantsoen vaste brandstoffen, wegens een bev'alling in het vervolg veertien dagen voor den vermoedelijken datum van de bevalling moet worden ingediend. Evenals voor zieken op door den vertrouwensarts gecontroleerd medisch attest is voorgeschreven, kan bij een be valling een verklaring door den distributiedienst worden afgegeven, krachtens welke iedere leveran cier, aan wien deze verklaring wordt overgelegd, verplicht is na in ontvangsneming van den geldi- gen bon. een eenheid vaste brandstoffen bij voor rang af te leveren aan dengene, te wiens name de verklaring is gesteld, ook al behoort deze niet tot zijn geregelde afnemers. Bij een bevalling js echter niet net door den vertrouwensarts gefiatteerde for mulier MD 29 vereischt. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de handel weliswaar verplicht is bü voorrang te leveren op de bovenbe doelde verklaringen, doch dat niet geëischt kan worden, dat de brandstoffen worden thuisbezorgd. Bij uitreiking der nieuwe kaarten de oude Inleveren. 's-GRAVENHAGE. 4 Maart Aangezien het voornemen bestaat bij de uitreiking van brandstof- fenkaarten voor het stookseizoen 1942-1943 de in levering vah een gedeelte der oude bonkaarten J. of K. (voor haarden en kachels) of L. (voor cen trale verwarming) verplicht te stellen, wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd dat men zoowel de zich aan de oude bonkaart bevindende strook, waarop onderscheidenlijk vermeld staat „haaiden en kachels (15) J" of ..haarden en kachels (20) K" of „centrale verwarming (L)" als de niet geldig verklaarde bonnen dezer bonkaarten zorgvuldig dient te bewaren. Zooals bekend kunnen echter de bonnen „21 C.V1' en ..22 C.V." van de bonkaart L. worden vernietigd. Over de wijze en het tijdvak van de uitreiking van de nieuwe bonkaarten zullen over eenigen tyd nadere berichten worden gepu bliceerd. Tabaksteelt is niet gemakkelijk Te betelen oppervlakte aan begrenzing gebonden 's GRAVENHAGE Maart. Het A. N P. meldt- De groote behoefte aan tabak ls aanleiding, dat voor de t»elt van dit produ,et een groote belangstelling aan den dag treedt, zoowel in de kringen van de beroepstelers als In die van de particulieren, die willen "probecrcn in eigen tuin wat tabak te verbouwen Deze belangstelling Is nu zoo danig geworden, dat bij den tulnbouwvoorlichttngsdlcnst van de directie van den landbouw een speciale kracht Is aangesteld, die ln samenwerking met de betreffende rijkstulnbouwconsulenten leiding en voorlichting bil het telen van tabak zal geven. Er zal echter alleen dan Iets te bereiken zijn. wanneer de teeltvoorschriften nauwkeu rig worden opgevolgd en ook alleen dan is het verant woord. dat cultuurgrond voor tabak wórdt gebruikt. Ook al speelt de tabak in het leven van velen een zeer belang rijke rol. toch zijn de belangen van de voedingsgewassen primair en hebben we voor den verbouw van deze laatste in de allereerste plaats onze gronden te bestemmen Wan neer er dan ook wat wordt afgezonderd voor een genot middel als tabak, dan dient te worden bereikt, dat hetgeen wordt geoogst, ook rookbaar is. In den laatsten tijd verschijnen ln de dagbladen adver tenties. waarbij tabakszaad wordt aangeboden om daarvan in eigen tuin tabak te kweeken. Verschillende soorten zaad worden daarbij aangeboden, zooals Dell. Havana. Virginia en zelfs Camel en bij den eenvoudlgen lezer wordt de indruk gevestigd, alsof hij zich op die wijze door eigen teelt van de allerbeste tabakssoorten kan voorzien. Tegen een dergelijke voorstelling van zaken moet ten zeerste worden gewaarschuwd. Ook bij het telen zelf zijn voor een particulier groote moeilijkheden te verwachten. Het zaad dient n.l. vóór het midden van Maart in broeibakken te worden uitgezaaid. Dit ls vereischt. om tijdig planmatcrlnal van voldoende grootte ter beschikking te hebben. De plantjes moeten worden uitgeplant zoo spoedig dat mogelijk is. daar In ons land de zomers niet Jaar voor Jaar zoo mooi zijn, dat de tabak zich ook ieder Jaar op de meest bevredigende wijze kan ontwikkelen. Niet leder Jaar wordt alle blad voldoende rijp. Men dient dan ook met een slechten zomer rekening te houden en zoo vroeg mogelijk te planten om nog zooveel mogelijk van de mooie dagen te profiteeren. De datum hiervoor ls ongeveer 15 Mei. Later ultplanten verkort den groeitijd. Voordien dient men echter, om een rookbare kwaliteit te oogsten, den grond in den tuin goed bewerkt te hebben er. tevens flink bemest, waarvoor echter niet alle mest stoffen geschikt zijn. Verder dient men er rekening mede te houden, dat de teelt van tabak gebonden ls aan een teeltvergunning, ten zij men teelt voor eigen gebruik en de daarvoor in gebruik zijnde oppervlakte niet grooter is dan 1 are. Indien echter tabak wordt geteeld met de bedoeling de oogst of een gedeelte daarvan te verhandelen, dan dient een teeltvergunning te worden aangevraagd bij den pro ductiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt, Bezuidenhout 30, 's Gravenhage. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het niet zoo een voudig ls om in ons klimaat tabak te telen. Mogelijk ls het echter wel, dat de rooker een product verkrijgt, dat hem voldoening geeft, maar dan moeten de omstandighe den medewerken en men moet er alle zorgen aan kunnen en willen besteden. Tegen een klein hoekje met tabak beplant ls natuurlijk geen bezwaar, maar toch rijst in het algemeen genomen de vraag of het voor degenen, die een zonnlgen tuin heb ben met goeden grond en die nog over wat mest beschik ken, niet veel verstandiger ts om hun tuin zoo volledig mogelijk voor den verbouw van voedingsgewassen te be nutten. Hetgeen men met aardappelen, boonen, mals en enkele sndere groentengewassen kan bereiken, ls van veel meer beteekenls voor het gezin en men bespaart zich daardoor ook de kans op teleurstelling. DE HEER JANKE LEGATIESECRETARIS. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Naar wij vernemen is de heer W: Janke, persreferent van den ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken bij den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, door den Führer benoemd tot lega tiesecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken. DE BEHANDELING DER NEDERLANDERS IN DE DOOR JAPAN BEZETTE GEBIEDEN. TOKIO. 4 Maart (DNB). De Nederlanders in Ned.- Indië zullen, naar de woordvoerder der regeering mede deelde, overeenkomstig de maatregelen, welke op de buitenlanders worden behandeld.Burgers worden alleen buitenlanders worden behandeld. Burger worden alleen dan geïnterneerd, wanneer zij geacht worden gevaar op te leveren voor het militaire bestuur of de krijgsope raties. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 Maart. Ondertrouwd: 4 Maart: C F. Tanis en J. L. A. Nil- lesen; J. Linthorst en H. van Dansik; J. H. R. van Riel en M. G. van der Ham; H. Mone en W. H. Hoo- gendijk: H. Mone en M." Hoogendijk; K. S. H. Smits en C. Schippers; J. H. van Ooijen en S. J. de Groot; S. Bosma en H. C. van de Merwe; J van der Werf ca J. .T. Boesaard; J. van den Eijkhof en E. J. Mobach; T. Schuit en M. C. Wagenaar; G. J. W. Mathot en A. Bos. Gehuwd: 4 Maart: A. van der Westen en M. L. Rie- wers; L. A- Langendijk en C. M. C. Nelis; L. A. Schreurs en J. C. Terpoorten; M. Ringers en A E. Sieraad; P. H. van Egmond en P J. Oerlemans; H. Houssart en M. J. M. Blokker; A van Wallinga en J. P. van Leuven; C. J. Kroese en W F. Eradus; N. D. Boevink en C. J. Cramer. Bevallen 3 Maart: J. Been—de Graaf, z.; J Calandt— van Dongen, d.: 4 Maart G. C. E. Bijl—Kaarls, d. Overleden 1 Maart: B Wijfjes, 63 j., Papentorenvest; 2 Maart: G. E. van DokkumAalders, 76 j.. Bakker straat; J. H. Hetem, 73 Morinnesteeg; A. M. E. DraayerKalff, 88 j., Pieter Kiesstraat; H. J. van Am- stel, 52 j., Nassaulaan; T. Pasman—Wijn, 33 j., Haze- paterslaan; 3 Maart: B. K. Blommcndaal, lüruisweg; E« L. D. Goossens, 82 j., Acaciastraat,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5