Haarlem's Dagblad Batavia door de Japanners bezet 59e JAARGANG No. 18010 x x Uitgave Lonrens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukKerU N'.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, b(jk. Soenda- plelD 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarue 12. Telef. Directie 13082, Hoofdrcd 15054, Redactie 10E00. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 6 MAART 1942 Abonnement per week 0,26. per maand MS, P«r kwartaal 0,42. franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Advcrten- tiïn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—6 regels i.72, elke regel meer 0,1». Groentjes 1—3 regels 38 cent, elke regel meer 12 cent bü contante betaling. Stad gisteravond bij hardnekkigen tegenstand genomen TOKIO, 6 Maart. (D.N.B.) Het hoofdkwar- I tier meldt dat Japansche troepen gisteravond Batavia hebben bezet. De algeheele bezetting: geschiedde gisteravond om half tien, hoewel de tegenstander op vele punten den Japanschen j opmarsch hardnekkigen tegenstand bood. Naar officieel uit Bandoeng gemeld wordt, heeft generaal Wavell in zijn afscheidsrede de plecht- tige belofte afgelegd, dat zijn vertrek geen j stagnatie in den toevloed van vliegtuigen en oorlogsmateriaal naar Ned. Indië zal veroorzaken Soerabaja, het voornaamste vlootsteunpunt van Nederlandsch-Indië, wordt intusschen blijkens een Domei-bericht uit Saigon bedreigd door een offensief van de Japansche strijdkrachten, die nog slechts 30 mijl van deze stad verwijderd zijn. De Japansche troepen treden krachtig op tegen de Nederlandsche troepen, aldus dit bericht. De spoorwegverbinding tusschen Soerabaja en het Westelijke gedeelte van het eiland is, door de verovering van Soerakarta (Solo), een belangrijk spoorwegknooppunt op Midden-Java gelegen op veertig mijl ten Westen van Soerabaja, verbroken. Minstens elf steden op Midden-Java zijn door de Japansche troepen veroverd. Volgens de Australische radio rukken de Japansche eenheden op sommige plaatsen op met een snelheid van ongeveer vijftien mijl per dag. Van de Japansche basis Palembang verneemt Do mei: Bij de Japansche opmarsch om het bezette gebied op Zuid-Sumatra te vergrooten, waprbij zij weinig of geen vijandelijk verzet ontmoetten, is volgens be richten van het front, zestig tot zeventig procent van de rijke petroleumvelden op Zuid-Sumatra onbescha digd in Japansche handen gevallen, met inbegrip van de petroleumbronnen bij Palembang en Lahat, welke steden op 22 Januari werden veroverd en Benkoelen. aan de kust van den Indischen Oceaan, welke stad op 24 Februari werd bezet. Krawang, Poerwakarta, Tangerang, Solo en Bodjonegro gevallen Voor den val van Batavia ontvingen wij een aantal berichten, waarvan wij de voornaamste hieronder laten volgen: Naar Reuter in een aantal extra-berichten uit Bandoeng meldt, hebben de Japanners op West- Java nieuwe troepen aan land gezet, waar hevige gevechten aan den gang zijn. De Nederlanders on dernamen krachtige tegenaanvallen. Zij zijn echter numeriek in de minderheid. Naar Reuter verder meldt, is van Nederlandsch- Indische zijde het verlies van Krawang, Poerwa karta en Tangerang op West-Java, alsmede het verlies van Solo en Bodjonegoro op Oost-Java toe gegeven. Verder hebben de Japanners het vlieg- Bij de Waffen S.S. In Knrelië. De ski's worden schoongemaakt voor een nieuwe actie in het be sneeuwde land. Stapf-P.K. Slapak Vice-admiraal Helfrich motiveert zijn aftreden Geen mogelijkheid de Japansche invasie tegen te houden STOCKHOLM, 5 Maart. De correspondent van het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" te Londen meldt omtrent het aftreden van den opperbevel hebber der geallieerde vlootstrijdkrachten in het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan, vice- admiraal Helfrich, dat deze zijn aftreden gemoti veerd heeft met de verklaring dat zijn poging om de Japansche invasie op Java tegen te gaan, als mede de Nederlandsch-Indische verliezen van de vorige week hem duidelijk gemaakt hebben, dat „succesvolle geallieerde vlootoperaties in deze wa teren uitgesloten" zijn. Dringend beroep om hulp van Australië Radiorede van den Australischen gezant te Washington STOCKHOLM, 5 Maart (D.N.B.) Volgens een bericht van een Amerikaansch persbureau heeft de Australische gezant te Washington, Casey, in een radiorede verklaard: Australië heeft alle ook maar mogelijke hulp zeer dringend noodig. Het is van geen nut te beweren dat de slag in den Stil len Oceaan er goed voor staat. Wii alleen kunnen den strijd niet dragen. Het uiterste, dat ons volk van zeven millioen alleen kan doen, zal de Ja panners niet tot staan brengen. De uiterste hulp, die wij Nederlandsch-Indié kunnen verleenen, zal Japan ook daar niet tegen houden. De hulp van andere landen is noodzake lijk om Australië als operatiebasis tegen de Japan ners te kunnen behouden". Aanslag op Wang Tsjing Wei verijdeld Twee samenzweerders doodgeschoten NANKING, 5 Maart. Het plan voor een aan slag op president Wang Tsjing Wei. den minister van buitenlandsche zaken, Tsjoeminyi, den minister van financiën, Tsjan Soe Hai en den minister van marine, generaal Jen Yoein Tau, is door tijdige ontdekking van de samenzwering verijdeld. De sa menzwering was op touw gezet door agenten van Tsjoengking. De voornaamste samenzweerders, de eerste luitenant in het hoofdkwartier der gendar merie Hoe Ting Jen en luitenant Tsjeng Ke Sing van de lijfwacht van den president, zijn Donder dagochtend doodgesohoten. terwijl twee andere sol daten van de lijfwacht tot 15 jaar gevangenisstraf elk zijn veroordeeld. Tegen 9 andere verdachten is ket proces nog hangende. (IXN.B veld van Kalidjati in de nabijheid van Bandoeng veroverd. Zij gebruiken dit vliegveld thans, naar Reuter verder meldt om de geallieerde troepen van uit de lucht aan te vallen. De Japanners hebben, aldus de Britsche Nieuws dienst, het wegen- en spoorwegknooppunt Solo en daarmede het centrum van Java bereikt. Zij trachten, zoo zegt de Nieuwsdienst, door te stooten naar de Zuidelijke kust, teneinde Soerabaja af te snijden en een tangbeweging uit te voeren om Batavia en Ban doeng af te scheiden. De toestand op Java wordt door den correspondent van den Britschen Nieuwsdienst „zeer ernstig" genoemd, aangezien van de Westkust van Java ondanks feilen tegenstand nieuwe Japansche troepenlandingen gemeld worden. Bandoeng heeft Woensdag 4, Donderdag 7 maal luchtalarm gehad, zoo meldt Londen tenslotte. In een door denzelfden dienst bekend gemaakt be richt van het Nederlandsch-Indische hoofdkwartier op Java van Donderdag wordt verklaard dat de Japansche opmarsch ononderbroken voortgaat. Over het geheel genomen, aldus het bericht verder, hebben de Japan ners de numerieke meerderheid en rukken zij onop houdelijk verder op. Verder wordt in het bericht ge sproken van de „besliste superioriteit in de lucht" van de Japanners, die mede bijdraagt tot hun successen. VERPLAATSING VAN ZETELS VAN INDISCHE ONDERNEMINGEN. BANDOENG, 5 Maart (A.N.P.) Ook aan de Paket- vaart Maatschappij is toestemming verleend tot over brenging van haar zetel buiten Nederlandsch-Indië. De K.P.M. is voornemens haar bedrijf van Sydney uit voort te zetten. Ook aan de Java-Chyia-Japan-lijn is een dergelijke machtiging verleend. Japansche luchtaanvallen op Australië TOKIO, 6 Maart (Domei) Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat vliegtuigen van de Japansche marine op 3 Maart Broome aan de Noordwestelijke kust van Australië hebben aangevallen, waarbij zij 28 vliegbooten gedeeltelijk vernielden. Andere formaties marinevliegtuigen hebben dienzelfden dag Windham aangevallen en door mitrailleurvuur een transport vliegtuig en een hangar in brand geschoten Vliegtuigen van de Japansche marine hebben tijdens hun operaties boven Oost-Java en de Soenda eilanden op 1 en 2 Maart ongeveer 36 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of vernield. Vliegtuigverliezen in Ned.-Indië TOKIO, 6 Maart (DNB) Het hoofdkwartier heeft bekend gemaakt dat Japansche marinevliegtuigen Woensdag bij een massalen aanval op het vliegveld van Bandoeng 18 vijandelijke toestellen hebben neergescho ten of vernield. Ver. Staten bezetten de Salinas-eilanden MADRID. 6 Maart (D.N.B.) Naar gemeld wordt uit Managua (Nicaragua), heeft een vertegenwoordiger der regeering aldaar bekend gemaakt dat Amerikaansche troepen en vliegtuigen op de Salinas-eilanden zijn aan gekomen. Het motief voor deze bezetting is dat de Ver. Staten de eilanden beschouwen als strategisch be langrijk voor de verdediging van het Panama-kanaal. Amerika is voornemens, naar de woordvoerder voorts verklaarde, aanzienlijke versterkingen op deze eilanden aan te leggen. Uitbreiding van den militairen dienst in Engeland STOCKHOLM, 6 Maart (DNB) Naar United Press uit Londen meldt, heeft koning George een proclama tie onderteekend, waarin de militaire dienst wordt uitgestrekt tot mannen van 18 tot 45 jaar en tot vrou wen van 20 tot 31. Grieksche schepen aangevallen Beschieting door Britsche onderzeeërs ATHENE, 5 Maart. Het D.N.B. meldt: Het kleine motorzeilschip „Prodromos", dat met 20 passagiers aan boord vlak bij de Grieksche kust voer, is door een plotseling voor het schip op duikenden Engelschen onderzeeër beschoten. Vijf artillerieschoten werden gelost, waardoor 10 pas sagiers gewond werden. Voorts is een Grieksch kustschip, dat eveneens in de nabijheid van de Grieksche kust voer, door een Engelsche torpedo getroffen. Het wordt verloren geacht. Deze Engel sche overval veroorzaakte vele dooden en gewon den, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, die naar hun woonplaats wilden reizen. Een klein deel der Grieksche passagiers kon door een Duitsche pa trouilleboot worden gered. Bij deze Engelsche aan vallen op onschuldige Grieksche kustvaarders moet er vooral op gewezen worden, dat aan boord van beide schepen niet één Duitsche soldaat of ander met de Duitsche weermacht in verband staand per soon was. Het proces te Riom RIOM, 5 Maart. Het D.N.B. meldt: Op den achtsten dag van het proces heeft de president, Caous. uit het dossiei eenige verklaringen geno men, die de vroegere minister van luchtvaart, Guy La Chambre, voor de controlecommissies van het parlement had afgelegd en die naar de meening van het O. M. onjuiste en misleidende opgaven zijn. Hij verweet den beklaagde onware ver klaringen omtrent de serieproductie van bommen werpers en de reorganisatie van het luchtwapen. Guy La Chambre verdedigde zich ermede dat het niet juist is dat bij het begin van het Duitsche offensief het vliegtuigmateriaal niet kon worden aangevuld, integendeel, er was gebrek aan het noodige vliegtuigpersoneel om alle machines te be mannen. In de kwestie der leverantie van bommenwer- Eers, waarvan volgens de verklaringen van Guy >a Chambre van September 1939 af in serie productie 60 tot 70 machines per maand de werk plaatsen zouden verlaten, terwijl van deze nieuwe toestellen volgens de bewering van het O.M. bij het begin van het offensief slechts 35 ter be schikking stonden, stelde de beklaagde den vlieg tuigbouwer en directeur van de gelijknamige fa briek Amiot verantwoordelijk voor niet-nakoming der leverantietermijnen evenals den generalen staf. die, naar hij beweerde, voortdurend wijzigingen van dit vliegtuigtype had geëischt en de fabricatie geremd had. Ook bij de Amerikaansche vliegtuig zendingen waren de leveringstermijnen niet nagekomen. Een verdere storing is toen ontstaan doordat de Amerikaansche vliegtuig transporten op instigatie van den generalen staf na het uitbreken van den oorlog om veiligheids redenen in plaats van naar Bordeaux en Nantes, naar Casablanca gingen, waar geen mogelijkheid bestond de in onderdeelen geleverde vliegtuigen te monteeren. Frankrijk heeft op 10 Mei 1940 be schikt over 1.350 voor optreden gereed staande eerste linie-toestellen, terwijl Engeland toen 1710 vliegtuigen bezat. De stand van het Fransche lucht wapen was dus relatief aanzienlijk. Verdedigingslinie langs de Fransche kust verder versterkt Nieuw gedeelte gereed gekomen Het D.N.B. meldt: In de afgeloopen weken is, naar verluidt, een nieuw gedeelte van de 220 K.M. lange verdedigingslinie langs de kust van Noord- Frankrijk gereed gekomen. De veldstellingen door Duitsche infanterie en pioniers in de eerste maan den der bezetting aangelegd, zijn in betonnen stel lingen veranderd. Alle voordeelen die het terrein bood zijn uitgebuit en de natuurlijke hindernissen door loopgraven en prikkeldraadversperringen ver- sterkt. Tevens werd niet alleen aandacht geschon ken aan de verdediging van de kust, doch ook reke ning gehouden met de mogelijkheid van het neer laten van landingstroepen uit de lucht. Welke bonnen zijn thans geldig? Van I tot en met 8 Maart 11B Brood 4 Sn"' Br°°« 11A Vleesch 1 rants. Vleesch of 11B Vl.waren Yx rants, vleeschwaren 11A Aardappelen 14/ K.G. Aardappelen 11B Aardappelen i/2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en niet 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. ICoffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-«220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3>/i L. Melk 1ÖB-13B Melk I 1 yA L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlengd tot en met 7 Maart. (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 7 Maart 1942) Van 10 Februari tot en niet 16 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari, Van 19 Februari tot en met 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart.: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100.gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de bran-Istoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2 8 CV van de brandstoffenkaart L l eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. G. S. de Clercq f Handel in gouden tientjes ontdekt Groot aantal arrestaties Ongeveer veertien dagen geleden werd door de Heem- steedsche politie een groote partij stoffen in beslag genomen ten huize vart H. V. te Haarlemmermeer, welke deze clandestien gekocht bleek te hebben. On middellijk werd door den Inspecteur van politie, hier bij geassisteerd door den adjunct-inspecteur, een diep gaand onderzoek ingesteld, en reeds spoedig kon wor den overgegaan tot de aanhouding van A. V. te Am sterdam, die bekende de stoffen te hebben afgeleverd. Hij deelde mede de stoffen van een hem onbekenden man te hebben gekocht op het Waterlooplein te Am sterdam; hij kende dezen man vérder niet, doch ver telde nog, dat hij met hem in een café te Amsterdam was geweest, waar de onbekende had getelefoneerd met Breda inzake een transactie, welke hij had loopen in gouden tientjes. Voornoejnde inspecteurs stelden direct een onderzoek in te Amsterdam en slaagden er in het telefoonnummer, waarmede te Breda was getelefoneerd, op te sporen, hetwelk bleek toe te be- hooren aan een goudhandelaar daar ter plaatse. Op vermoeden van handel in gouden munten werd deze persoon, zekere A. A. H. aangehouden en overgebracht naar Heemstede, waar hij na een scherp verhoor be kende, ten huize van een Amsterdammer, een vijftig tal gouden tientjes verkocht te hebben. Hij deelde hierbij echter tevens mede. dat de kooper hem voor de gouden tientjes slechts f 10 per stuk had gegeven, in plaats van een bedongen, veel hooger bedrag, en na betaling de vlucht had genomen. Dezen kooper kende hij niet. Hierop werden deze Amsterdammer, J. v. B. en diens zwager P. G. N.. die eveneens bij dezen koop aanwezig was geweest, aangehouden. Zij bekenden, hun bemiddeling bij den verkoop van de gouden munten te hebben verleend, doch ontkenden aan vankelijk pertinent den kooper te kennen, die, naar zij zeiden, ook hen bedrogen had. Na aanvankelijk hardnekkig ontkennen, bekenden B. en N. ten slotte, dat de z.g. kooper, zekere B. A. v. D. uit Amsterdam het plan om de gouden tientjes met f 10 te betalen, had voorgeslagen en dat zij hier van geheel op de hoogte waren, terwijl zij de winst, die bij verkoop gemaakt was, tezamen hadden gedeeld. Hierop is ook deze v. D. aangehouden en overgebracht naar Heemstede, waar hij tenslotte bekende de gou den tientjes op de bovenomschreven wijze te hebben gekocht. Tegen allen wordt, zoowel wegens handel in gouden munten als terzake van oplichting proces-verbaal op gemaakt. Door het actieve ingrijpen der politie zijn deze schandelijke practijken aan het licht gekomen. Gortprijzen 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat de onlangs voor gort en gortproducten vastgestelde maximumprijzen niet, zooals aanvankelijk was gemeld, den .tweeden Maart van kracht zijn geworden, doch eerst met ingang van de volgende bonperiode zullen gelden. WIE ZAG DIT ONGELUK? Op Dinsdag 3 Maart j.l.. te ongeveer 6 3/4 uur n.m., is een 22-jarige wielrijder bij het passeeren van den spoorwegovergang aan de Westergracht te Haarlem met een der spoorboomen in aanraking gekomen, waardoor hij aan het hoofd gewond werd. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt aan hen, die dit gezien hebben, zich voor het ver strekken van inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau. Smedestraat 9. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. De politie te Haarlem heeft aangehouden een 22-jarigen loswerkman, die Woensdagavond op het Kennemerplein een rijwiel had gestolen. Hij had dit rijwiel denzelfden avond reeds verkocht aan een 31- jarigen barkeeper, die echter ontkent te hebben ge weten, dat het rijwiel gestolen was. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. DIEFSTAL VAN BRIKETTEN EN ANTÜRACIET. De politie te Haarlem heeft op het emplacement van het goederenstation aan de Westergracht een 46-jarigen koopman aangehouden, die daar op een bakfiets twee zakken met steenkoolbriketten ver voerde. De man, die aanvankelijk verklaarde de zakken voor een onbekende te vervoeren, heeft la ter bekend de briketten op genoemd emplacement te hebben ontvreemd. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Verder heeft de politie bekeurd een 39-jarigen grondwerker en twee jongens, resp. van 14 en 15 jaar. die bij een brandstoffenhandelaar een hoe veelheid anthraciet hadden ontvreemd. HAARLEMSCHE WEER- EN STERREN KUNDIGE KRING. Wegens ziekte van den spreker is de lezing van Dr. J. van der Bilt op Vrijdag 6 Maart, tot nadere aankondiging uitgesteld. SLUIKHANDEL BESTRAFT De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt: Controleurs van het Rijksbureau voor IJzer en Staal kwamen eenigen tijd geleden een sluikhandel in draadnagels, bandijzer, kippengaas en betonijzer op het spoor, waarin de verkooper van automobie len J. J. P.. de vertegenwoordiger van een Ijzer handel B. K., de wijnhandelaar Ph. H. allen te Am sterdam en de koopman J. M. M. te Haarlem be trokken waren. De prijzen, welke in dezen handel gevraagd werden waren veel hooger dan de toe laatbare, met gevolg dat de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam de betrokkenen vervolgde. Zij zijn respectievelijk veroordeeld tot f 100, f 250, f 150, en f 300 boete. V ERDUISTEREN va„ 19.27 tot 8.„ Maan 6 Maart op 23.56, 7 Maart onder 10.26 (Familieportret.) Te Bloemendaal is in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer G. S. de Clercq. vroeger alge meen secretaris van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De heer De Clercq werd 19 Februari 1862 te Lisse geboren. Hij bezocht de H. B. S. te Leiden en stu deerde daarna aan de toenmalige Polytechnische School te Delft. Zijn verlangen ging echter naar de journalistiek uit; in 1882 werd hij werkzaam ge steld op de redactie van het Alg. Hbld. Een lang durige ziekte was ooi-zaak, dat hij deze loopbaan moest vaarwel zeggen, In 1899 werd hij benoemd tot algemeen secretaris" van de Maatschappij van Nijverheid, later Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel. Hij heeft deze functie 28 jaar lang vervuld; in 1927 nam hij afscheid. Bij zijn zil veren jubileum aan deze maatschappij werd hij op grootsche wijze gehuldigd; hem werd de draag- en de groote gouden medaille overhandigd. Later ver wierf hij het lidmaatschap van verdienste. Tijdens zijn secretariaat heeft de maatschappij veel belang rijk werk verricht; o.a. was zij ook betrokken bij de oprichting van de stichting „Nederlandsch Fa brikaat". De heer De Clercq heeft indertijd ook sterk geijverd voor de invoering van een wereldka lender, welk plan toen echter niet verwezenlijkt kon worden; wel werd mede door zijn toedoen in 1916 de Zomertijd in Nederland ingevoerd. Ook werd tijdens zijn secretariaat het Koloniaal Museum vroeger gevestigd in het Paviljoen te Haarlem, aan het Koloniaal Museum te Amsterdam overgedragen. De heer De Clercq is verder president-commissa ris van het Alg. Hbld. geweest en commissaris van de Haarlemsche Hypotheekbank; van de Haarlem- sche Brandverzekering Mij. van 1846. de Algemeene Verzekerings Mij. „Merwede", de Ned. Assurantie Mij. „De Salamander" van 1888 en van de Brand- verzekerings-Mij. „Holland" van 1859. De heer De Clercq was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en drager van het officierskruis van de Orde van Oranje Nassau en van de Kroonorde van België. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Maandag na aankomst van trein 11.46 te Westerveld. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over vitamine C en glucoreduction": de heer G. Krijt, geb. te Zaandijk en op proefschrift getiteld: „Associee- rende mengsels": de heer J. H. van Santen,-geb. te Voor burg. DIVERSE. Voor de in het najaar 1941 gehouden examens van do Nederlandsche Associatie v. Practijk-examens en van het Centraal Buieau „Instituut Pont" slaagden, voor zoover bekend, de navolgende candidaten: Voor Nederlandsche H. C.: de dames T. v. d. Elzen en L. Garrer; de heeren: J. B. Broodman. W. v. d. Brink. W. van Daatselaar, K van Drunen, A. A. de Jong, W. Mertens, "f. J. Postema. E. Schneider. Voor Fransche H. C.: de dames B. Korringa, N. Slewertsz van Reesema, de heer B. C. Groenevelt. Voor Duitsche H. C.: de dames A. M. de Graaff Kraal, "V Voor Engelsch: mejuffrouw S. Wester en de heer K. van Drunen. Voor Stenografie Nederlandsch: de dames J. Dekker, Fr. Dalmeyer, W. de Graaf. L. Kleeblad. T. Ouwendljk, W. Ouwendijk. J. v. d. Plas. J. Siezenga en Cl. Vrugt. Voor Stenografie Dultsch: de dames J. van Duinen, L. Jaquet, N. v. d. Plas en M. Stroman. N. Slewertsz van an Reesema. Voor Stenografie Engelsch: de dames N. Slewertsz van Reesema en S. Henny. Voor Machineschrijven: de dames J. Brakel, L. Bakker, G. Breukelaar. Fr. Dalmeyer, M. Erkelens, W. de Graaf. O. Hermann, M, van Hinte, H. Kroon, E. Kok. M. Kretsch- mann, A. M. Kramer, E. Neuerburg. G. Nijssen. M. J. Mer- kelbach, T. Pleters, J. v. d. Plas. N. Peeperkorn. J. Sie zenga. A. Verschoor van Nisse. C. van Werven en de hee ren: G. J. de Heus, L. Heyboer, R. Huysmans, I. W. Oei. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. De toestand van de 26-jarige vrouw, op wie Zater dagnacht 28 Februari in een logement te Haarlem door een 46-jarïgen koopman een moordaanslag werd ge pleegd, is gunstig. Zij wordt weliswaar nog in het St. Elisabeths Gasthuis verpleegd, maar het levensgevaar kan als geweken worden beschouwd. LITERAIRE CLUB HAARLEM. Zaterdag 7 Maart a.s. zal voor de Literaire Club Haarlem een voordracht worden gehouden door den jongen dichter Bertus Aafjes over de richting dei- jongeren. SAMENKOMST VOOR JONGE MENSCHEN. Op a.s. Zondagavond 8 Maart, half acht zal in 't kerkgebouw der Vrije EYang. Gemeente aan den Jansweg, een speciale samenkomst voor jonge men- schen van elke gezindte worden gehouden. Er zal een kort pakkend woord tot de (rijpere) jeugd wor den gericht over het onderwerp „Gelukzoekers" Verder zal er gezongen worden en zal er vioolge- speeld en gedeclameerd worden. GROOT AANTAL ARRESTATIES TE EDE In verband met smokkelen van vleesch, kaas en boter. EDE, 6 Maart. De Edesche politie en ambtenaren van den C. C. C. D. houden huis onder de smokke laars, Rechercheurs, belast met de opsporing van economische misdrijven en ambtenaren van den C. C. C. D. hebben Donderdag vele personen aange houden, die zich schuldig maakten aan het vervoe ren van vleesch. kaas enz. afkomstig van den zwar ten handel. Reeds vroeg in den morgen werden op den Stationsweg te Ede drie personen, namelijk T. T. en M. v. d. Br. uit Putten en B. v. d. B. uit Eder- veen de dupe dezer waakzaamheid, Deze menschen trokken de aandacht der ambtenaren, omdat zij er buitengewoon welvarend uitzagen. Toen de ambte naren hen wilden aanhouden, verzetten zij zich en poogden te ontsnappen. Revolverschoten hielden hen daarvan terug, waarna zij gefouilleerd konden worden. Een hunner bleek dertig pond boter om zijn t lichaam te hebben gebonden, de andere twee had den hetzelfde gedaan met een hoeveelheid boter en I vleesch^ Korten tijd later deden deze ambtenaren weder om een goeae vangst bij de aankomst van een auto bus. Verschillende passagiers voelden onraad en trachtten te ontkomen, wat geen hunner gelukte, zij het dan, dat de ambtenaren weer van de vuurwape nen gebruik moesten maken. Vier personen, te weten L. L„ J. v. d. K., J. v. d. K.. en A. van B„ allen uit Putten, hadden kaas of vleesch, afkomstig van den zwarten handel, bij zich en werden, evenals de eerst aangehouden verdach ten, overgebracht naar het politiebureau. Ook in hun woningen werd nog vleesch en kaas aange troffen. Des n uit Putten, J. A. S. uit Nijmegen en N. G. F. uit Arnhem, die evenals hun voorgangers, smokkelwaar onder hun kleeding vervoerden. Alles werd in be slag genomen. Het aantal gearresteerden inzake den zwarten handel, is reeds gestegen tot 25, voor wie in het niet al te groote politiebureau te Ede geen behoorlijke plaats is. Men weet dan ook niet, hoe men dien stroom van arrestanten onderdak moet geven. Duitschland strijdt voor Europa. Sovjetaanvallen in het Donetz- gebied afgeslagen. Beschieting van Kroonstad. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Donetzgebied werden nieuwe, met pantser wagens ondernomen aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afgeslagen. Tezamen met Duitsche troepen onderscheidden zich in de gevech ten der laatste dagen ook Waalsche vrijwilligers- regimenten. In de overige sectoren van het Ooste lijke front leed de vijand bij talrijke vergeefsche aan vallen hooge bloedige verliezen. Aan het omsingc- ling9front van Leningrad beschoot zware artillerie van het leger militaire werken in Kroonstad met goede uitwerking. De luchtvloten aan het Oostelijke front ondersteunden met sterke strijdkrachten de gevechten van het leger en zetten de vernieling van de bolsjewistische spoorwegverbindingen voort. Gevechtsvliegtuigen, die voor gewapende zeever kenning rond Engeland waren opgestegen, bombar deerden havenwerken aan de Zuidoostkust en de Westkust van het eiland. Vliegvelden en vlootsteunpunten op het eiland Malta werden opnieuw overdag en des nachts met bommen bestookt. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Twaalf koopvaarders en een jager tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 6 Maart (DNB) Het operbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben in de wateren van Noord- en Midden-Amerika wederom 12 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 82 500 ton. waaronder 7 groote tankschepen, tot zinken gebracht. Bii deze aanvallen werd bovendien een groote Amerikaansche torpedobootjager tot zinken gebracht: twee andere schepen werden door tor pedotreffers beschadigd". Voor komende week bon 12 's GRAVENHAGE, 6 Maart. Voor de volgende week zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesch en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 12 van de daarvoor bestemde kaarten. Haarlem's Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst Interessante cijfers In het laatste verslag van den Gemeentelijken In casso-, Stortings- en Ophaaldienst van Haarlem zijn interessante gegevens te lezen. De Incassodienst verzorgt een deel van de admi nistratie van de grootste gemeentebedrijven, stelt het verbruik van gas, electriciteit en water vast en maakt dat de daarvoor verschuldigde gelden binnen komen. Het loopt in de millioenen. Voor gas werd ontvangen f 1.591.247, voor electriciteit f 1.699.521 en voor water f 721.343. Bovendien werden voor de bedrijven en andere diensten der gemeente nog f 809.373 geïncas seerd. Bij elkaar dus een bedrag van niet minder dan f 4.821.484. Er werd slechts een bedrag van f 3535 als on inbaar afgeschreven. Heel weinig dus. En ook dit geld wordt nog niet definitief verloren beschouwd, want in datzelfde jaar werd nog f 2779 geïnd van bedragen die in vorige jaren ais oninbaar waren afgeschreven. Er zullen weinig particuliere bedrij ven zijn, die wat kwade posten betreft even gun stige cijfers kunnen overleggen. Er moet evenwel bedacht worden dat het voor den Incassodienst vrij gemakkelijk is schulden met steunbedragen te ver effenen. Bovendien wordt bij wanbetaling de leve ring stopgezet en niemand kan zonder gas, water of electriciteit. Wie vroeger schuld heeft laten staan moet die eerst vereffenen voor hij een nieuwe aan sluiting krijgt. De Stortings- en Ophaaldienst is voor de ruim 7000 aangeslotenen een groot gemak. Maar ook de gemeentebedrijven en de belastingontvangers pro- fiteeren ervan. In het verslagjaar werden opgehaald f 555.362 en gestort f 1.425.028. Bovendien wer den nog f 45.591 aan diverse inningen ontvangen, terwijl de deposito's f 1.017.816 bedroegen. De dienst betaalde daarvan aan het rijk voor belas tingen f 844.648. aan de gemeentebedrijven voor gas, water en electriciteit f 485.425, aan Maat schappelijk Hulpbetoon f 103.394, aan de kerken voor kerkelijke belasting f 2.515, aan de gemeente voor de Gem. Ziekenhuisverzekering f 44.666 en aan ontvangers van andere gemeenten f 14.710. Aan deelnemers werd terugbetaald f 505.057 en aan depositeurs f 680.100. Bij elkaar maakt dit ook een rekening die loopt over f 2.680.500. Ook verzorgde de dienst nog de afdeeling Centrale Kas. DaarbÜ waren aangesloten 41 bedrijven en diensten der gemeente en bwendien nog 24 wo- ningbouwvereenigingen en stichtingen. Bij elkaar liepen er 162 rekeningen. In een jaar werd daarop gestort f 36.336.562 en uitbetaald f 36.289.062. In menig bankgebouw gaat minder om. De verschillende bedrijven betalen met elkaar de kosten van den Incassodienst. De Waterleiding moest daarvoor f 31.363 opbrengen, het Gasbe drijf f 72.815 en het Electriciteitsbedrijf f 37.830. Het rijk betaalde voor genoten hulp van den Stor tings- en Ophaaldienst f 3000, de Gemeenteontvan ger te Haarlem f 600. Het nadeelig saldo van deze afdeeling (f 1.901) werd door de gemeente ge dragen. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor het in ontvangst nemen der nieuwe bon kaarten is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van de letter H. Bovendien is morgen voor de bewoners van het Ramplaankwartier gelegenheid de kaarten in ont vangst te nemen in het Wijkgebouw Elswoutslaan 1 en wel voor de letters A tot en met K. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij be- hoorende inlegvel te worden medegebracht. Groentenwinkel te Santpoort gesloten De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt:De Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te Amsterdam heeft dezer dagen den groen- tenhandelaar W. J. W. te Santpoort een zeer zware straf opgelegd. W. verkocht in zijn winkel uien voor niet minder dan 49 ct. per K.G. Volgens zijn verklaring had hij bij inkoop 25 ct. per K.G. moeten betalen. Niet alleen had hij de uien te duur ingekocht het geen op zichzelf reeds strafbaar is doch boven dien berekent hij een winst van 15 ct. per K.G. uien. De inspecteur heeft hem een boete van f 40 opgelegd en sluiting van zijn bedrijf en stillegging der bedrijfsmiddelen voor den tijd van vier weken. Fabrikant verminderde zijn prestaties 100.boete opgelegd De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt: De mineraahvaterfabrikant v. Sch. te Haarlem verkocht vóór Mei 1940 zijn limonade onder de voorwaarde, dat de leege flesschen door hem bij zijn afnemers werden afgenaaid. Nadien heeft hij de voorwaarde gesteld, dat de afnemers hem de leege flesschen terugstuurden, zon der dat hij daarvoor een korting of *$rgoeding geeft. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching be schouwt dit als een vorm van prijsopdrijving en heeft v. Sch. veroordeeld tot een boete van L 100.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1